www.yirina.net2015
 


Den za dnem / Day by day / День за днем
31. 12. 2015
1) Toto je poslední příspěvek na blogu pro tento rok. Letošní rok uběhl opět jako voda, ani jsem se nestihla nadechnout a je pryč. Událo se zase tolik věcí. Definitivně jsem se zabydlela v novém bytě, už téměř vše dozařídila a zbývá mi už opravdu jen pár drobností. Podnikli jsme s Věrkou a Palem cestu kolem světa, pro mě už druhou, tentokrát v opačném směru než v roce 2009. Podívala jsem se do Barrow na Aljašce, což bylo moje velké přání už několik let. V Praze jsme přivítali v den 5. výročí Emirates v Praze Airbus A380 na pravidelné lince. Což byla předzvěst toho, že od května nadcházejícího roku, zde bude toto letadlo každý den. Na podzim se Pétě narodil dlouho očekávaný a vytoužený Kája.
Jsem moc vděčná za všechno, co kolem sebe mám a čeho můžu využívat a moc dobře vím, že stačí velmi krátký okamžik a všechno může být jinak. Vážím si toho, že jsem zdravá. Jsem vděčná za všechny své nehmotné i hmotné statky. Děkuji za své kolegy v práci, protože vím, jak takový na pohled bezvýznamný fakt, že člověk musí pracovat s někým, s kým nedokáže najít společnou notu, dokáže ovlivnit život, vzhledem k tomu, kolik času v práci trávíme. A nejvíc ze všeho děkuji svým dlouholetým kamarádům, za jejich existenci, podporu a inspiraci.

V letošním roce jsem si víc než kdy jindy vážila toho, že mám možnost čerpat informace o světovém dění z více jazykových a lokálních zdrojů, díky tomu, že nejsem odkázaná na média ve svém mateřském jazyce. Na prvním místě myslím samozřejmě informace o těch důležitých věcech, jako je třeba situace na Blízkém a Středním východě nebo na Ukrajině. Nechci vůbec obviňovat česká média z toho, že nám něco zatajují a cenzurují, jak to hystericky vykřikují diskutéři na Idnesu a podobných. Ale díky tomu, že jsem schopná číst média v anglickém a ruském jazyce, vidím, že se k nám těch zpráv a informací dostává zoufale málo a jen velmi úzce zaměřených. Zřejmě proto, že to lidi prostě nezajímá a u těch, které ano, se předpokládá, že si to najdou jinde. Nemyslím si, že důvodem je to, že těch událostí je tolik, že by pro ně nebyl prostor. Když mám volno a jsem doma, tak mám téměř celý den puštěnou ČT24 jako zvukovou kulisu. A ty zprávy tam jsou úplně zoufalé, opakují pár stejných zpráv celý den, od rána do jedenácti do večera, pořád dokola.
Jako konkrétní příklad přehlížené události bych uvedla třeba to, že v Moldávii, probíhají už od jara statisícové demonstrace, proti místní vládě, která to tam tak nějak úplně rozkradla. S podzimem se to trošku zmírnilo a demonstrace jsou "jen" desetitisícové, ale i tak. Někde jsem o tom zahlédla krátkou zprávu u nás na internetu, ale to je vše. Když se ráno maluji do práce, mám na tabletu puštěné zprávy ruskojazyčných televizí (nemyslím ruské státní televize, ale třeba ráda koukám na kazašské programy) a tam tomu každé ráno věnovali několik minut a říkají, jak se situace vyvíjí. Stejně tak na BBC, kterou sice nechytám televizně, ale čtu jejich web. Moldávie je v Evropě a ne tak daleko, aby nás to vůbec nezajímalo.
Druhý příklad byl, když došlo na podzim k tomu, že hajzlové z ISIS podřízli zadržovaného rukojmí - ruského občana. Během pár hodin byla známa identita vraha, který to udělal, mimochodem také Rus, co se dal k ISIS. V tu chvíli, to byla po několik hodin zpráva číslo jedna na titulcích médií od západu po východ. Ruské televize udělaly rozhovory s jeho rodinnými příslušníky, pojmenovali ho "Džihádi Tolik" po vzoru Džihádi Johna, západní média to hned převzala, včetně jeho fotek z dětství atd. U nás to bylo na titulku webu Blesku.cz a pak někde dole na ostatních médiích. Rus podřízl Rusa, takže to zas až tak zajímavé nebylo, než kdyby Arab podřízl Američana. Ale i v těch západních médiích to mělo proti těm českým, velký prostor. Nemyslím ten prvotní fakt, kdy se to stalo, ale pak to, když vyšly najevo podrobnosti.
Odebírám na FB anglickou verzi informačního serveru ze Spojených arabských emirátů - Emirates247. Protože v Emirátech žije velká komunita Australanů a Asiatů, hodně se zaměřují na zprávy z těchto regionů. A tam se děje tolik zajímavých věcí, o kterých se tady píše s několikadenním zpožděním jen všeobecně a nebo vůbec. To tam musí prasknout přehrada a zemřít minimálně několik desítek lidí, aby to stálo za pozornost. A i pak se o tom informuje jen suše, holá fakta.
Všichni víme, že to, čím média "krmí" své občany v té které zemi a jaké informace jim naservírují, má obrovský vliv na všeobecnou úroveň vzdělání a přehledu každého národa. My máme to štěstí, že nejde o cenzuru jako takovou, ale spíš jen o lenost, nějak obšírněji informovat a přinášet opravdový přehled. Chudáci lidi v Severní Koreji nemají na výběr, protože nemůžou čerpat jinde, nejen proto, že neumí jiný jazyk, ale ani nemůžou technicky, když nemají svobodný přístup mimo svou zemi. Kim si tam chrochtá blahem, jak se mu lehce s jeho stádem manipuluje. My tu možnost máme, můžeme se učit cizí jazyky a díky technickému pokroku si třeba číst každé ráno aktuální zprávy ze Santiaga v Chile. Proto si přeji, aby co nejvíc lidí této úžasné možnosti a svobody využívalo a nenechalo náš národ zdegenerovat tak, že si pak např. znovu zvolí prezidenta, kterého máme teď. 
Také si ze srdce přeji, aby se něco stalo a naše "západní" civilizace nedojela na svou hyperkorektnost a prozřela, protože aktuální situace je už alarmující. Ale o tom bohužel nemůžu psát, protože bych nebyla politicky korektní.        
   
Do roku 2016 vstupuji natěšená, o to víc proto, že je to opět rok se sudým číslem, která já mám radši a i mně bude po většinu toho roku sudý počet let. Těším se na to, co už vím, že bude, stejně tak jako na to, o čem ještě nevím. Mám svá přání a cíle, které chci zvládnout. Přeji si, ať jsou všichni mí blízcí (ale i vzdálení) zdraví a spokojení a ať se všem daří, tak jak si přejí.
Šťastný vstup do roku 2016, sejdeme se tam!:-) 
 

*************
 

2) V Rusku se začal vysílat nový seriál z leteckého prostředí. Jmenuje se Окрыленные. Odehrává se mezi posádkami fiktivní letecké společnosti a už jen podle ukázek bylo zřejmé, že to bude pěkná blbost, ve stylu toho seriálu, co běžel před pár lety u nás na Primě. Stačil pohled na ty růžové uniformy s minisukněmi v ukázkách.
Ale tak, pokud od toho člověk moc nečeká, tak ho to nemůže zklamat. Pustila jsem si několik dílů a zjistila, že ten seriál na Primě byl proti tomuto hlubokomyslným dílem.
Trailer na youtube TADY. Všechny odvysílané díly seriálu ZDE. Je to rusky.

3) Aeroflot si na svátky najal Dědy Mráze.


Foto: Aeroflot


Foto: Aeroflot


Foto: Aeroflot

4) Čínský Hainan také slaví vánoční svátky na svých palubách speciálními dekoracemi. Kachničkami.


Foto: Hainan


Foto: Hainan


Kachny. Foto: Hainan

5) Diskuze na sociálních sítích se strhla ohledně letu NN346 společnosti VIM Airlines dne 27. 12. ze Simferopolu do Moskvy. Ten se po startu podle Flightradaru odklonil ze své trasy a zamířil si to přímo nad Ukrajinu do oblasti Donbasu, kde jsou civilní lety přísně zakázané. Zde z radaru zmizel a objevil se až krátce před Moskvou. Konspirační teorie že si to vypnuli schválně se okamžitě objevily, ale ono to bude zřejmě tak, jako vždycky, že to jen špatně zaznamenal Flightradar.


 

6) A ještě jeden obrázek z radaru. V úterý problikl v Sýrii běloruský Iloušek. Toho jsem tam taky ještě "neviděla".


7) Množí se případy, kdy dochází k problémům na letišti, kvůli takzvaným hooverboardům. Jejich převážení letadlem ať už jako kabinové nebo odbavené zavazadlo, je přísně zakázané. Mnoho cestujících to neví a tak si tuto věc koupí a pak jsou na letišti překvapení. Většinou se to zjistí v okamžiku, kdy už není čas to někomu předat a tak je pak jediná možnost buď neletět nebo ho zahodit. V ČR to stojí kolem 10 000 CZK, v Emirátech 400 AED (čili cca 2500 CZK). Není divu, že si to hodně lidí během návštěvy Dubaje koupí a chce dovézt domů. I když se to dá do zavazadla, které se odbavuje, tak se na to přijde při bezpečnostní kontrole a cestující je kontaktován v gate, před nástupem do letadla. A tam už mu moc možností nezbývá...Vyhodit nebo neletět.
Ono to má totiž lithiové baterie (které nejdou vyjmout) a ty jsou známé tím, že se můžou samovznítit, což už se nejednou stalo. Kdyby k tomu došlo v letadle, tak to může vést k velké tragédii. 
Jinak se mi to ale zdá jako docela dobrá věc!


8) Sepsala jsem kosmetické HOT or NOT za listopad a prosinec najednou, protože dříve jsem to nestihla. ZDE.
9) Tradičně jsme se sešli mezi vánočními svátky a Novým rokem v hospodě v Dejvicích, na spotterském posezení.


Není to tak, jak to asi vypadá:-)


 Po mnoha letech se na nás přišel podívat i jirkapilot! Nazval nás "starou gardou".


28. 12. 2015
1) Iran Air si přidává na svůj oficiální instragramový účet fotky z Prahy:-)

    
 

2) American Airlines budou přestrojovat své zaměstnance. Mně přijdou uniformy amerických leteckých společností všechny stejné a na jedno brdo a kromě oněch červených šatů, co nosí letušky Delty, mi stejně úplně splývají. Nový design je takový ten styl co neurazí, ale ani nenadchne.

 

                           

3) Info pro kolegyně (nebo třeba i pro kolegy, co já vím:-)?. V Crew shopu mají výprodej prádla Victoria Secret.


26. 12. 2015
1) V Turecku došlo na na Štědrý den k další demolici autobusu po srážce s letadlem. Tentokrát byl v hlavní roli A310 Mahan Airu. Stane se. Toto je ten důvod, proč mají zůstat lidi po přistání připoutaní až do úplného zastavení letadla, že.

2) Další ukázka modifikace uniformy ČSA pro službu v Saudské Arábii.

3) Air Astana objednala Dědu Mráze neboli "Father Christmas" na foto-session pro cestující na letiště v Astaně. Tady si můžou s Dědou Mrázem udělat fotku a zúčastnit se s hashtagy  #Koshkeldin_2016  a #airastana soutěže na instagramu o dvě letenky do Hong Kongu. Více informací na instagramu Air Astany.
Událost zřejmě lidi oslovila, zkusila jsem si uvedené hashtagy vyhledat a cestující i personál letiště fotky zveřejňují hojně. Další zajímavý nápad, jak propagovat letiště nebo leteckou společnost.

  

4) Aeroflot přemalovává v těchto dnech jeden ze svých Suchojů do barev Skyteamu.

5) Na Štědrý den se zapomíná na konkurenční boj mezi společnostmi:-).


Ale s Maksatem od Turkish Airlines se kamarádíme celoročně.


I NYCB byl v tento sváteční den ve službě. A slušelo mu to!

5) A po Štědrém dni si nosí skoro všichni kolegové do práce stejný oběd:-)


Jendovo obědová krabička.


24. 12. 2015
1) Alaska Airlines oznámila, že příští rok vyjme ze své flotily všech pět kousků Boeingů B737-400 Combi. Nahradí je B737-700, které budou předělány na combi verzi. Tak to mám dobrý pocit, že aniž by jsme tohle byli věděli, tak jsme se s tímto raritním kouskem stihli letos proletět. Za pět minut dvanáct.

2) V Indii v Kalkatě došlo včera k napohled kuriózní nehodě. Do ATR-42 regionální odnože Air Indie doslova vjel autobus konkurenčního dopravce Jet Airways. Naštěstí nebyl nikdo zraněn, v letadle v okamžiku nárazu nebyli cestující.


Takhle se likviduje konkurence!

3) V Moskvě na letišti Šeremětěvo vytvořili takovouto okrasu s tím, že je určena pro pasažéry, aby se s tím mohli vyfotit. Dobrý nápad a reklama, věřím, že se tam hodně lidí fotit bude, pak to dají na sociální sítě, označí správným hashtagem a fotka půjde do světa. 


Mohli by něco takového udělat také v Praze. Ovšem s nápisem PRG, ne SVO.

4) Všem čtenářům přeji krásné prožití svátků, ať je máte přesně takové, jaké je mít chcete:-). Fotky z těch mých jsou TADY.


23. 12. 2015
1) 20. 12. proběhl inaugurační let společnost Rayani Air, která má hlavní bázi na ostrově Langkawi v Malajsii. Inaugurační let by mělo být psáno s uvozovkami, protože pod tímto názvem už létali dříve, jako low-cost, ale nyní došlo k rebrandingu a jsou full service.
Tato letecká společnost se ale také prezentuje jako "šaría" airline. To znamená, že její zaměstnankyně si zahalují vlasy, pokud jsou muslimky. Pokud nejsou, musí chodit střídmě oblečené a nenarušovat islámská pravidla. Před letem je odříkána modlitba z koránu, která má zajistit bezpečnost letu (doufejme, že mimo jiné). Samozřejmě, že všechno jídlo na palubě je halal a alkohol je striktně zakázán.
Takových leteckých společností, které jsou striktně muslimské a prezentují se na tom, je více. Co si tak vybavuji, tak určitě Iran Air, Saudia a Royal Brunei, ale možná jich bude ještě víc. Trip report z inauguračního letu od cestujícího, který se ho účastnil, je ZDE.


Co je ale zajímavé, je, že k podobnému kroku (stát se šaría friendly airline) se příští rok chystá Firnas Airways (a nebo přespříští), která ovšem sídlí v Británii. Zatím ještě nelétá a je dost pravděpodobné, že tento projekt zapadne v prachu historie stejně jako stovky dalších, podobných. O plánech této letecké společnosti vyšla zpráva ZDE. Létat chtějí začít v roce 2016 letadlem typu B767 v jedné cestovní třídě s kapacitou 270 cestujících. Mezi destinacemi má být Sylhet v Bangladéši, Islamabád (Pákistán), Jeddah (Saudská Arábie) a Teherán (Írán). Celé to vymyslel nějaký bangladéšský podnikatel.


Tož uvidíme!

2) Docela důležitá a vážná zpráva, o které však v českých médiích (narozdíl od těch zahraničních) není vidu ani slechu, je to, že v USA došlo ke schválení zpřísnění visa waiver programu (v souvislosti s aktuální bezpečnostní situací po posledních útocích ve světě) a toto se bude vztahovat i na nás, protože jako držitelé českých pasů do USA cestujeme díky této vymoženosti, bez víz. Tak to už nebude tak easy, protože v roce 2016 (zatím není známo kdy a jak) dojde k tomu, že lidé, kteří v uplynulých 5-ti letech navštívili Súdán, Sýrii, Irák nebo ÍRÁN, budou potřebovat pro vstup do USA víza. A to ještě tak, že nová víza na úplně každý vstup, aspoň to tak píší i např. ZDE na BBC, což je docela věrohodný zdroj.
Toto nařízení se vztahuje na lidi s dvojím občanstvím (např. má li někdo český a syrský pas), kteří musí mít víza, i když je jejich druhý pas vydaný zemí, která spadá do visa waiveru, ALE i na lidi, kteří mají jen český pas, ale navštívili v oné lhůtě pěti let, jednu ze čtyř výše uvedených zemí. Což je teda docela brutus, protože v Íránu byly v posledních letech tisíce lidí, ne li deseti tisíce.
Velvyslanci evropských zemí v USA, kterých se tato šílenost týká, sepsali něco jako protest, včetně našeho Petra Gandaloviče. Snad to nějak pomůže a ještě to zvrátí toto absurdní rozhodnutí, které by znepříjemnilo život tolika lidem. 
V
elmi se divím, že se o tom nikde vůbec nepíše a nikoho to tu nějak moc nezajímá? Speciálně u českých cestovatelů je Írán v posledních letech ve velké oblibě a byl tam už úplně kde kdo?
3) V Abu Dhabi otevřeli 21. 12. slavnostně slovenské velvyslanectví. Tak se i naši východní bratři dočkali a mají tam svojí ambasádu. Více info TADY.


Robert Fico & Mohammed Al Maktoum. 

4) V těchto dnech je to 10 let, co jsme se poznali s Adámkem. Potkali jsme se nad eskalátory v terminálu 1, když se vracel s mamkou charterem z Egypta. Kdo by to byl tušil, co spolu všechno jednou zažijeme...:-)


20. 12. 2015
1) Program Festivalu íránských filmů, který proběhne v lednu v Praze, je znám. Přehled ZDE. Já už mám vybráno. V rámci festivalu letos proběhne i večer afghánských filmů, což je docela zajímavé. 

2) Fly Dubai začíná házet zpátečku z ruského trhu. V roce 2016 přestane létat do Nižnijho Novgorodu, Samary a Kazaně. Let Dubaj-Nižnij Novgorod končí už 16. 1. 2016, lety do Kazaně a Samary nebudou létat od května do září. Jestli pak budou obnoveny, se zatím neví. Od února také omezují lety z Dubaje do Moskvy ze sedmi na pět týdně a od května do září zkrouhnou i lety z Dubaje do Rostova na Donu a Krasnodaru, ze dvou na jeden týdně. V říjnu letošního roku zrušily lety Dubaj - Novosibirsk. Ty byly zahájeny 4. 10. (stejně jako let do Nižnijho Novgorodu), ale let byl operován jen jednou. A to se vyplatí.
Všechny tyto změny odůvodňují poklesem poptávky.


Foto: Flydubai


Foto: Flydubai

3) Jediná íránská velvyslankyně ve světě a na světě, dorazila před pár dny do svého nového působiště - Kuala Lumpuru v Malajsii.

4) ČSA má pronajaté letadlo v Saudské Arábii i posádkami. Vzhledem k místním rozdílným kulturním zvykům, musela být uniforma poupravena:-)


ČSA uniforma - Saudi version

5) V pátek jsme se naposled před vánoci sešli v plné sestavě na ticketingu. Domluvili jsme se, že si po odletu letadla dáme kávu ze Starbucks a popřejeme si hezké svátky. A jak to bývá, když se něco naplánuje, tak je to pak úplně jinak. Před pár dny jsem se tu vystavovala se svým diplomem za odhalenou naklonovanou platební kartu, kteroužto jsem někdy v létě odchytila u cestujících. Diplom přišel až teď, protože celá procedura trvala nějakou dobu.
A co se nestalo? Ve čtvrtek jsem opět pojala podezření na naklonovanou platební kartu u dalšího cestujícího. Začalo se to řešit a ověřovat, moje domněnka se potvrdila, cestující byl odhalen a zadržen a já strávila páteční podvečer sepisováním protokolu na policejní stanici. Protože jsem se vzhledem k rychlému sledu událostí nestihla ani naobědvat, zvládla jsem si tu plánovanou kávu aspoň koupit sebou a k tomu z lednice uzmout kousek sýra a pak už jsem musela na policii. Takže oběd (sýr) a kávu jsem si vychutnala v čekárně před sepisováním protokolu.


Předvánoční romantika na policejní stanici ČR. 

6) Z Dubaje přiletěla na svátky domů Verča, která je emirátskou letuškou a vždycky se nadšeně stará o české cestující na letu. Byla i součástí posádky letu EK140 dne 1. 7., kdy jsme měli k 5. výročí letů do Prahy na lince Airbus A380. Verča byla nabrána na Open day v Praze, kde jsem byla asistovat a poté mě poznala, když už létala jako crew a od té doby jsme v kontaktu.


Taky jsem si mohla zastrčit to poutko u sukně, že.

7) Hanka donesla do práce vzorečky svého domácího cukroví. Moc hezké to má!


Made by Hanka.

       
Naše vánoční zátiší v kanceláři.


18. 12. 2015
1) To, co už si několik týdnů štěbetali i vrabci na střeše letištních terminálů 1, 2 a dokonce i 3, bylo oznámeno oficiálně. Od 1. 5. 2016 bude na lince z Dubaje do Prahy létat každý den Airbus A380.
Přesně před 6-ti lety a 6-ti dny došlo k oznámení o zahájení linky Emirates do Prahy. Tehdy to ve mě vzbudilo obrovskou vlnu nadšení, ale i obav, protože jsem hned věděla, že udělám všechno proto, abych se mohla stát členem lokálního zastoupení Emirates. Teď si tu novinku užívám už bez těch obav, jestli se mě to bude týkat nebo ne a o to je to lepší. Mám z toho velikou radost a velmi dobrý pocit, došli jsme si k tomu přes onen dnes už obstarožní Airbus A330 v konfiguraci dvou tříd, přes B777-300 a B777-300ER. Všechno pěkně postupně, krůček po krůčku, jak to má být.
Při té příležitosti jsem si vzpomněla, jak se novinka o příchodu Emirates do ČR prožívala před šesti lety ve spotterském prostředí, konkrétně na diskusním fóru Airways.cz. Od té doby, co změnili vzhled fóra a není tam už ten skin, na který jsem byla 10 let zvyklá, jsem tam skoro přestala chodit (Foxx říká, že jsem stará konzerva, no tak asi jsem) a na fórum zavítám, jenom pokud se něco zajímavého děje. A tentokrát jsem si otevřela vlákno Emirates a vrátila se na jeho začátek. Že se udrží denní frekvence, někteří lidé tenkrát vůbec nevěřili a vyjadřovali nad tím pochybnosti.
Airbus A380 na pravidelné lince do Prahy je milníkem, nejen pro nás, kteří jsme s tím spojeni pracovně, ale i historicky pro pražské letiště. Jsem za to moc ráda a vděčná, že jsme se toho dočkali. A to před pár lety denní frekvence Airbusu A380 do Prahy zněla jako veliké sci-fi. Také si moc dobře uvědomuji, že se může cokoliv stát, co neovlivníme a letadlo klidně zase vymění, což byl případ třeba linky z Dubaje do Moskvy. Proto si moc přeji, aby se lince i nadále tak dobře dařilo a A380ka nám tu zůstala po mnoho let.
Příspěvky na Airways.cz z prosince 2009 po oznámení linky do Prahy:


Za těch 16k se to prodává a velmi dobře, i přes někdejší prodejcovo pochybnosti o přepálenosti denní frekvence:-).


Ano, vlastní zastoupení se naštěstí otevřelo.


Počty letů se nesnížily, naopak, kapacita se pořád zvyšovala. 

2) Před nějakou dobou jsem tu psala o výcvikových letech posádek Swissu na lince z Curychu do Prahy, operovaných B777. Tak už je to vloženo i v rezervačních systémech a celkem to bude asi 90 letů. Na zaměstnanecké letenky by žádné omezení být nemělo.
Lety to budou následující:

3) Výzkumné Túčínko včera něco bedlivě monitorovalo poblíž Kavkazu:

A předevčírem si dalo okružní výlet nad krásami Ruska:


4) Nejradši mám, když si večer rozsvítím světýlka a pustím si nějaký vánoční film. Mám už svůj stálý seznam těch, které musím každoročně zkouknout. Moje letošní vánoční domácí výzdoba a atmosféra ZDE.


16. 12. 2015
1) Na terminálech moskevského letiště Šeremetěvo vyzdobili vánoční stromečky ve stylu leteckých společností, které na toto letiště létají. Na Instagramu a FB běží soutěž, kde můžou lidé hlasovat a vybrat ty nejhezčí. Já jsem samozřejmě hlasovala pro stromek ČSA, ale nemyslím si, že je nějaký extra krásný. Ale tak musím podpořit svou srdeční záležitost.
 


Aeroflot & Air Astana


China Southern & Air Baltic


Air France & ČSA


Finnair & LOT


TNT & Nordavia.

2) Hanka mi donesla časopis Reflex, ve kterém vyšel článek o typech českých cestovatelů. Ne se vším v článku souhlasím, ale některé věci jsou opravdu úsměvné.


3) Dostala jsem v práci vyznamenání:-) V Emirates se tomu říká Najm a je to za to, pokud člověk udělá něco extra. Mně se v létě povedlo odhalit podvodníky s naklonovanými platebními kartami, na které zakoupili letenky. Ti lidé byli tak divní, že jsem radši informovala kolegy v Dubaji o svém podezření a ukázalo se, že jsem měla pravdu. Ještě v noci vytahovali v Kuala Lumpur z letadla lidi, pro které byly tyto letenky koupeny a naštěstí se jim nepodařilo je proletět. A za to jsem dostala ocenění a DIPLOM :-)


Hurá!


14. 12. 2015
1) Emirates umístily na Airbus A380 registrace A6-EOA fotku sportovců Real Madrid, asi to budou fotbalisti, řekla bych, když mají na fotce na letadle ten míč. Po příletu tohoto letadla do Madridu si kluci udělali s letadlem selfíčko. Tento týden se chystá tato A380ka do Hong Kongu, Amsterdamu a Frankfurtu. Obrázek zůstane na letadle 6 měsíců.
 

2) Zajímavosti z Flightradaru.
Syrský Iloušek 76 registrace YK-ATA letěl v sobotu opět do íránského Abádánu, který je u hranic s Irákem, v neděli to ještě otočil do Teheránu. Od začátku prosince byl v Abádánu už minimálně počtvrté, ale spíš po páté nebo šesté. V posledních týdnech byla také docela vysoká frekvence letů Mahan Air z Abádánu do Damašku, ale osobáků. Zřejmě tím vozí íránské vojáky do Sýrie na dovolenou.


 Náklaďáky Syrianu jsem na této trase od prosince novinkou.

Někdy koukám na nějaké lety a moc by mě zajímal účel toho, proč se tam to letadlo tak zvláštně motá. Jako třeba Tu-214R registrace RA-64514 Russian Air Force. Ono to letadlo je nějaké průzkumně-pozorovací (více info o tomto typu v ruštině ZDE), tak to vysvětluje, že létá a něco monitoruje. Byly vyrobeny dva kousky, registrace RA-64511 a RA-64514 a mají být vybaveny nějakým radiotechnických komplexem a opticko-elektronickým systémem, které umí získávat informace o spojovacích prostředcích a pozemních stanicích. Já tomu samozřejmě vůbec nerozumím, ale zní to velmi zajímavě.


 Let 27. 11. 2015.


Let 11. 12. 2015


Tohle je velmi zajímavé poletování.


Let 12. 12. 2015 někde kolem Murmansku.

3) V Almaty v Kazachstánu měli včera spotteři mimořádný den. Navštívila je Mrija. Fotky místního známého fotografa jménem Georgiy Bovtig TADY.


Foto: Almaty Spotting Club - členové jsou velmi organizovaní, přátelští a rádi se druží se spottery z jiných zemí.

4) V sobotu jsem naběhla do Sephory, využít akci na rtěnky, které stály místo 290 Kč, jenom 100 Kč. Takovou slevu jsem nemohla promeškat.


 Malá taška = velká radost.


 Vzala jsem si čtyři kousky.


 Tu nalevo, která se jmenuje Sephora Cream Lip Stain v odstínu č. 1 s názvem Always Red, používá hodně letušek Emirates, protože je krásně červená a dlouho vydrží.


Na světle je trošičku do oranžova. Ale jen trošičku.


Když se zhasne, tak je krásně rudá.

5) Ve čtvrtek se bude promítat prý zajímavý dokumentární film.


12. 12. 2015
1) Syrské Túčínko se znovu objevilo. A to v pátek dopoledne, kdy letělo přes moře, zřejmě někam do Afriky. Jenže nevím kam, protože se na radaru mihlo jen na pár minut. Létá zřejmě pro vládu a o to je cíl jeho cesty zajímavější.


Kampak asi letíš?

2) Na Bali v Indonésii mají zatím nedokončený projekt restaurace v letadle. Respektive, v jeho části. Nachází se na střeše třetího patra s výtahem přímo do ocasní části DC-10ky. Ta kdysi sloužila u společnosti Avient v Zimbabwe.


Výtahem do letadla.


 

3) Vánoce. Není to úplně bez úhony. Už jsem si polila voskem sedačku a propálila rozžhaveným Františkem lak na stole. Doufám, že tím to skončilo:-)


11. 12. 2015
1) Na většině letišť po světě, je cena vody v láhvi nadsazená. Ne však v Rijádu, v Saudské Arábii. Tam je nyní lahvová voda zdarma, což je docela sympatický počin, ze kterého by si mohla vzít příklad i další letiště.


Výborný nápad.

2) Emirates nabízí svým cestujícím, kteří přestupují v Dubaji a jejichž délka čekání na další spoj překročí 4 hodiny, občerstvení zdarma. To bude vydané na základě předložení voucheru, který cestující dostane s palubní vstupenkou v místě, odkud vylétá. V našem případě tedy v Praze, při zpáteční cestě tam, odkud se vrací. 


Vzor voucheru.

Podmínky získání voucheru:
Letenka musí být vystavena na stocku Emirates, čili začínat číslem 176.
Každý cestující má nárok na jedno jídlo (čili, čekáme-li např. 12 hodin, nedostáváme jídlo každé 4 hodiny, tedy 3x)
Pokud má cestující nárok na ubytování během tranzitu v Dubaji, dostane voucher na hotel a v něm jídlo. Pak už nedostane voucher na jídlo na letišti.
Vouchery nedostanou cestující, kteří letí na zaměstnanecké a agentské letenky.
Infant (cestující 0-2 roky) voucher nedostává neb většinou nemá ještě moc zubů a tudíž nemůže kousat.
Cestující, který má nárok na návštěvu salonku (např. držitelé stříbrných frequent flyer karet a vyšších) se nají tam a tak také voucher nedostává.  

Aktuální seznam stravovacích zařízení v Dubaji, kde lze vouchery uplatnit a na co (voucher nemá pevnou finanční hodnotu):
 

Restaurant

Cuisine

Meal Choice

Location

Burger King

Fast food

Burger or salad, fries, dessert and a beverage

B Gates near gate B8

Charley's Grilled Subs   

Fast-food

Sandwich, fries, brownie or muffin and a soft drink

C Gates food court between gates C13 and C15

COSI

International

Pizza, sandwich or salad and a beverage

B Gates nea gate B8

Costa Coffee

Cafe

Sandwich or salad, croissant or crisps and coffee or tea

A Gates near gate A24 and departure platform

B Gates near gate B17 and B27

C Gates near gates C14, C19, and C33

Le Pain Quotidien

French

Sandwich, scone or brownie and a beverage

A Gates near gate A3

McDonalds

Fast-food

Burger, fries, dessert and a beverage

A Gates near gate A16

B Gates near gate B28

C Gates food court between gates C13 and C15

Mezze Express

Arabic

Choice of one food item, a beverage and one 500ml bottle of water

C Gates food court between gates C13 and C15

Olive & Fig

Mediterranean Cafe    

Choice of one food item, a beverage and one 500ml bottle of water

B Gates near gate B21

Picnic

Fresh Gourmet

Choice of one food item, a beverage and one 500ml bottle of water

A Gates near gate A14

Taste of India

Indian

Choice of Combo Meal, a beverage and one 500ml bottle of water

C Gates food court between gates C13 and C15

Texas Chicken

Fast-food

Sandwich or wrap or 3 pieces of chicken, fries, soft drinks and dessert

C Gates food court between gates C13 and C15

Thai Express

Thai

Starter, choice of hot entree and a beverage

C Gates food court between gates C13 and C15

The Mezzanine

 

Buffet

A Gates near gate A2

Umaizushi

Japanese

Choice of one food item, a beverage and one 500ml bottle of water

A Gates near gate A13

Wafi Goumet

Arabic

Choice of combo meal and a beverage

A Gates near gate A3

 3) Včera zachytil Flightradar poprvé za poslední asi 3 měsíce, co to sleduji, Túčínko Tu134 Syrianu nad Sýrií. Sice z toho není jasné, odkud a kam to letělo, ale je zajímavé, že to vůbec bylo ve vzduchu. Jednalo se o registraci YK-AYE. Tak třeba se ještě objeví.

4) The Guardian zveřejnil zprávu, kterou jsem nejprve považovala za nějaký fór nebo hoax a doteď doufám, že je to jen nějaké nedorozumění, že toto přece nemůžou zavést? Jako chápu ještě tu Sýrii, Súdán a Irák. Ale Írán? Tam byl v posledních letech kde kdo. No a já byla i v tom Iráku. To si budu zase potupně dělat americká víza? Celý článek ZDE.

5) Nemůžu se nabažit té vánoční atmosféry. Mám seznam filmů, které si každoročně musím kolem vánoc pustit. Jedním z nich je The Holiday s Kate Winslet a Cameron Diaz.


9. 12. 2015
1) Air France připravily pro své fanoušky zajímavou událost, při příležitosti ukončení provozu Boeingů 747 ve své flotile. Dne 14. 1. 2016 vypraví speciální dvouhodinový let, operovaný B747, který poletí nad nejzajímavějšími místy Francie. Let AF747 odstartuje z letiště CDG v 11:30 a během něj bude cestujícím servírován business-class oběd a šampaňské. Po příletu zpět budou cestující pozváni na na prohlídku údržby. Událost má na twitteru hashtag #AF747. Letenky jsou v prodeji od 7. 12. přes telefonní linku +33 1 56 93 70 28 od 10:00 do 17:00 středoevropského času za pevnou cenu 220 EUR včetně tax. Což je takové přinejmenším trochu zvláštní, prodávat letenky jen po telefonu, v dnešní internetové době, že. A jen do vyprodání zásob samozřejmě.
Jumbíčka létala u Air France přes 40 let. Poslední komerční let se bude konat 11. ledna 2016 z Mexico City do Paříže. Letět má letadlo registrace F-GITI a jeho očekávaný přílet do Paříže je ve 13:30. A tím skončí éra jumb u Air France :-(


Já sama několikrát B747-400 Air France letěla a jsem za to ráda. Pokud si pamatuji, letěla jsem Jumbíkem z Paříže do Tokya a dále na Novou Caledonii a pak z Los Angeles na Tahiti. Let na Novou Caledonii byl tehdy ještě kuřácký, což je dneska už nemyslitelné. Během letu jsme chodili kouřit do kuchyňky, kterou zatahovali závěsem. To pak ten let krásně utíkal!:-)
2) Pracuji na vánoční výzdobě. Pověsit ten světelný závěs, nebyla vůbec žádná legrace. I když to může vypadat jednoduše. 


Hitem letošních svátků jsou vánoční legíny. Tak jsem je také musela mít.


7. 12. 2015
1) I příští rok se bude konat Festival íránských filmů. V Praze proběhne od 13. do 17. ledna 2016. Tak to už se moc těším.
Událost k tomu na FB je ZDE.

2) V roce 2016 se Praha dočká hned dokonce dvou dopravců najednou, kteří budou spojovat ČR s Kanadou přímými lety. O novém spojení společnosti Air Canada Rouge jsem tu už psala. Ti budou létat 3x týdně z Toronta do Prahy a zpět. Otázkou bylo, jestli se za těchto okolností na český trh vrátí i Air Transat, který už do Prahy létal v uplynulých letních sezónách. A odpověď je ano.
Air Transat se vrací. Od července do října bude létat a to dokonce ze dvou destinací. V minulosti byla spojována linka z Montrealu a Toronta v jednu, letos to takto udělají jen na prvních 4 nebo 5ti letech. Poté už budou létat tato města separátně. V úterý se bude létat Montreal a ve čtvrtek Toronto. To už bude Praha skoro velko-letiště:-)


Uniformy mají tak normální. Nenadchne ani neurazí.

3) Opět je možné objednat si letecké kalendáře na rok 2016, konkrétně na adrese: www.leteckekalendare.cz . Jsou tři verze.

4) Dvou-třídová A380ka má uvnitř následující uspořádání:


Upřímně doufám, že tahle varianta nám do Prahy nikdy létat nebude.

5) Zajímavosti z Flightradaru.


Co asi vyváděli nad Íránem? Toto je už z listopadu.


Toto je aktuální. Během 24 hodin se Il-76 otočil z Damašku do íránského Abadánu 3x. 


 Íránské pistácie jdou zřejmě v Sýrii velmi dobře na odbyt.


5. 12. 2015
1) Pár oficiálních fotek z inauguračního letu Airbusu A380 do Kodaně.


Už je to tady.


Tyto slávy Emirates umí skvěle.


Dárky pro hosty.


A380 z lega, které je pro Dánsko typické.


Letušky-hostesky.


Tisková konference.


Prohlídka letadla.


Horní ekonomická paluba. O ty dvojky po stranách bude asi vždy bitka.


Horní ekonomická paluba - pohled zepředu.


Děkujeme za návštěvu a nashledanou.

2) ŘLP mění své logo. Asi se mi to líbí.


Vlevo staré logo, vpravo nové logo.

 


3) Snídaně ve vánočním duchu. Zkusila jsem upéct vánočku.


4. 12. 2015
1) Od 1. 12. začala na lince Emirates z Dubaje do Kodaně létat dvou-třídová A380ka.  Při příležitosti prvního letu tam fanouškům kolegové rozdávali dárky:-)


Dárková taška.


Fronta na výdej.


Výdejna dárků.


Obsah balení. Modýlek a termo kelímek na kávu.

2) Ve středu pozdě večer došlo v Berlíně Schonefeldu k na pohled kuriózní nehodě. Airbus A321 registrace D-AIAF při pojíždění drcnul do světelného stožáru a ten na něj spadnul. V letadle naštěstí nebyli cestující, bylo jen přetahováno na stojánku a tak došlo jen ke zranění mechanika. 


Bum.

3) Šla jsem do obchodu pro brambory, protože jsem chtěla dělat bílou zelňačku. A v obchodě jsem našla čertovské brambory pro zlobivé děti. Myslela jsem, že je to jen nějaký fór a tak jsem je vzala. A když jsem je oloupala, tak jsem koukala jako blázen, protože vevnitř byly celé fialové. Tak jsem si dala do googla "fialové brambory" a zjistila, že je to nějaká zdravější odrůda. Tak proč ne. 


Brambory zvenku.


Brambory zevnitř.


A v zelňačce se to ztratí.


Musím si ji pochválit:-)

4) Můj vytoužený pudr od Vichy jsem si moc neužila. Vůbec si neuvědomuji, že bych s ním byla někde flákla, ale zřejmě ano, protože samo se to asi takto nevyklepalo.


A 500 Kč v tahu:-( 


2. 12. 2015
1) S Hankou z městské kanceláře jsme se jako hostesky Emirates zúčastnily recepce pořádané novou ambasádou UAE v ČR, při příležitosti oslavy výročí země. Já mám tyhle akce ráda, protože se dostanu na zajímavá místa a potkám se s ještě zajímavějšími lidmi. Že se nás tam hodně lidí vždycky ptá, jestli jsme opravdové letušky, jsem si už zvykla a tak nějak to chápu. Ale na této akci se nás jeden pán zeptal: "Jste z Kuwait Aiways?" :-) Fotky ZDE.
2) Dostali jsme od stálé cestující kávu ze Starbucks.

3) ČSA ode dneška přešlo na režim plně placeného občerstvení. Výjimka je jen na letech do Soulu a Almaty. Jinak vše pěkně za peníze. No money - no meal. Někdy se na téma jídlo v letadle rozepíši více, mám to už dlouho na srdci i na jazyku:-)
Také je možné objednat dopředu upgrade jídla na businessové, k tomu je v ceně 1x soft drink + káva nebo čaj + pivo nebo víno. Na linkách, kde se podává pouze studené jídlo, je to za 8 EUR, na linkách s teplým servisem se platí 12 EUR.
Na lince do Jekatěrinburgu jsou navíc zkušebně v prodeji bagety a je možné, že dojde k rozšíření i na další lety.

 

4) Maxík má novou garsoniéru.


30. 11. 2015
1) Začala jsem dělat vánoční výzdobu. Tradičně dopředu, protože přes vánoce nonstop pracuji a tak si tu atmosféru musím užít předem. Zatím jsem použila jen loňské věci, ale na cestě je spousta nových, co jsem si naobjednala přes internet.

2) McDonald´s měl opět akci káva za úsměv zdarma. Protože my jsme v práci vysmátí téměř neustále, dostali jsme všichni:-)

3) Originální autobusová zastávka jako reklama na leteckou společnost.


28. 11. 2015
1) Belavia má vtipnou virální reklamu. Asi to nebude úplně oficiální varianta, ale šíří se to internetem a sociálními sítěmi už dva dny. Volně přeloženo: "Dopravíme vás do zemí, se kterými se váš prezident pohádal". A nabídka spojení Moskva-Minsk-Tbilisi/Kyjev/Káhira/Istanbul.


 

2) Novopečená Blogerka roku v kategorii Beauty (také jsem jí poslala hlas) Petra Lovely Hair, včera uvedla na trh limitovanou kolekci svých vlastních paletek očních stínů. V USA a západní Evropě je to běžné, že ty TOP TOP blogerky mají své kosmetické řady, u nás je to první takový počin a já jí fandím. Určitě si jednu objednám, jen si musím rozmyslet, kterou. Asi tu barevnější, těch přírodních už mám docela dost. Paletky stojí každá 489 Kč a objednat se dají ZDE


Paletka Lovely Neutrals (foto: Petralovelyhair)


Paletka Pop of Colour  (foto: Petralovelyhair)


27. 11. 2015
1) Už loni, když jsem se přestěhovala do nového bytu, jsem se rozhodla, že si pořídím paní na úklid. Ne, že bych na to neměla čas, ale prostě mě to nebaví, dělám to nerada a je to pro mě jen velký opruz, který odkládám, jak jen to jde. Moje kolegyně Veru využívala už dlouhou dobu služeb sympatické dámy z Ukrajiny jménem Irina, na její doporučení se s ní na úklidu domluvila i kolegyně Mirou a tak netrvalo dlouho a s Irinou jsem navázala kontakt i já a už víc než rok ke mně dochází. Domluvily jsme si pravidelný úklid s tím, že má klíče od bytu a chodí uklidit, když jsem v práci. V ty dny, kdy vím, že je u mě, se vždycky moc těším z práce domů, protože je to jako na dovolené v hotelu:-) Přijdu domů a vše mám krásně naleštěno a naklizeno a musím říct, že ten pocit, že to nemusím dělat já, je k nezaplacení.
Díky Irině si také cvičím ruštinu, protože si píšeme vzkazy rusky a je mi celkově velmi milá a příjemná. V úterý jsem přišla domů a čekalo mě na stole velmi milé překvapení - květiny  a velmi krásné přání od Iriny k narozeninám. Moc si toho vážím, protože vím, že nemá peněz nazbyt a tak mám z této kytice velkou radost a doslova mě dojala.


Krásné překvapení při návratu domů.

2) Austrian Airlines začnou od letního letového řádu létat z Vídně do íránského Isfahánu. Tak to je velice zajímavá zpráva, vzhledem k tomu, že tam nikdo jiný z Evropy nelétá.
3) Air Berlin má vánoční letadlo:-)


foto: Air Berlin


foto: Air Berlin

4) Přelety ruských společností přes Ukrajinu a opačně. Aeroflot začal létat do moldavského Kišiněva přes Slovensko. 


 

A Ukraine International z Astany do Kyjeva přes Kavkaz. A to se vyplatí.


5) Oslavili jsme na letišti vánoce v předstihu, protože v prosinci jsou všichni ve stresu a ve spěchu. Fotky TADY.
6) Ještě předtím jsme pořídili vánoční fotky celé aktuální sestavy našeho týmu.


Náš tým 2015. Adams family (foto: Palo).

7) Letos jsem si narozeniny užila pěkně v klidu a teple domova. Udělala jsem si i teplou snídani.

8) Od kolegů v práci jsem dostala parádní dárek, který mi udělal obrovskou radost, protože jsem přesně tohle tričko moc chtěla.


Budu mít na spaní.

9) Adámek si koupil v korporátním obchodě Air Baltic super boty!


24. 11. 2015
1) Vždycky když mi přijde nějaký balíček, tak mám velkou radost a jsem celá natěšená. Tím spíš, když vůbec netuším, co v něm je. Což byl tento případ. Až když jsem ho otevřela, tak jsem si vzpomněla, že jsem se zaregistrovala do nějaké výzvy k testování vlasové kosmetiky. V balíčku byly výrobky od firmy Aussie, od které už nějaké produkty mám a jsem s nimi spokojená. Nevím, jestli to ještě platí, ale adresa, kde jsem to udělala je ZDE, tak to můžete také ještě zkusit, pokud máte zájem.


Tak já to tedy otestuji, není problém:-) Přípravky jsou v plné verzi, žádné miniaturky.

2) Dan rozluštil tu záhadu Ilouška 76 se syrskou vlajkou na ocase. Takže, letadlo je to ruské, létající pod registrací RA-76634 a Syřané si ho zřejmě pronajali a lupli si na něj tu vlajku. Vyfoceno bylo v uplynulých dnech v Qamišli.

Pravdu jsem měla v tom, že nějaké letadlo zrecyklovali. Je to postarší kousek (jeho historie TADY) a jednu dobu to vypadalo, že už má doslouženo. Tak jim ho asi poslali do Sýrie, že když o něj přijdou, tak je to moc bolet nebude. Těžko říct, jestli jim to nějaká pojišťovna pojistí, pro případ technické závady.


Iloušek vypadal, že už to má spočítané, ale nakonec si ještě zalétá.


23. 11. 2015
1) V kyrgyzském městě Osh došlo včera k nouzovému přistání Boeingu 737-300 registrace EX-37005, který letěl na letu YK-768 z Bishkeku do Oshe. Původně letěl z Krasnojarsku do Oshe, ale páč tam byla mlha, divertovali do Bishkeku. Počasí se po hodině a půl trochu umoudřilo a tak se rozhodli pro přelet do Oshe. Na palubě bylo 153 cestujících a 6 členů posádky. Přistáli ale nějak tvrdě, až tak, že se jim ulomil podvozek, letadlo přejelo runway, levý motor se utrhl, pravý se poškodil, drama obrovské, všichni křičí....až se nakonec zastaví asi kilometr a půl za runwayi. Vážně byli zraněni 3 lidé, 5 nevážně.
Ti cestující museli být pěkně naštvaní. Napřed divert do Bishkeku a pak toto. Já bych napsala stížnost na oddělení vztahů se zákazníky a žádala vrátit peníze! To jsou tedy služby.

2) Kolega byl na služební cestě v Ghaně v Accře a objevil tam tento poklad. Hned vedle letiště Kotoka se nachází letadlo DC-10, které slouží jako restaurace.


Letadlo z venku.


Letadlo zevnitř.

3) Ještě další dokumentace "all ladies flight" Ethiopianu z Addis Abeby do Bangkoku minulý týden.


Foto: Ethiopian Airlines


Foto: Ethiopian Airlines

4) Kolegové si ode mě nechávají dělat portréty. Někteří spolupracují ochotně, jiné musím přemlouvat.


Peťa.


Hanka.


Veru.


Ještě jednou Veru.


Jana.

5) Na letišti už finišují s vánoční výzdobou. Letos to tématicky bude perníčkové.


Perníky nad vchodem.


Perník visící v hale a vánoční disko koule.

6) Naše nová kolegyně z městské kanceláře se o víkendu stavovala na letišti a přivedla sebou svého pejska. A tomu moc chutnal můj jogurt.


Hlava se nachází uvnitř kelímku:-)


22. 11. 2015
Smutné zprávy z Bamaka.
V pátek tu došlo k teroristickému útoku na hotel Radisson Blu, ve kterém bydlely i posádky leteckých společností. Zaměstnanci Air France a Turkish Airlines vyvázli. Bohužel takové štěstí nemělo šest členů posádky společnosti Volga Dněpr.
Z oficiálního prohlášení aerolinky (můj volný překlad, originál rusky ZDE a anglicky TADY:
18. - 19. listopadu letadlo An 124-100 společnosti Volga Dněpr vykonalo let z norského Osla do Bamaka v Mali s převozem strojírenské techniky.
Po ukončení letu se 12 zaměstnanců společnosti nacházelo na odpočinku v hotelu Radisson Blu, kam 20. 11. okolo 7:00 vtrhli bojovníci teroristické skupiny Al-Murabitun. Během záchranné operace v hotelu bylo 6 členů posádky osvobozeno a nyní se nachází na palubě letadla, které je na střeženém letišti.
21. listopadu byla za spolupráce pracovníků velvyslanectví Ruské federace v Mali provedena identifikace a potvrzení úmrtí šesti členů posádky letecké společnosti Volga Dněpr. 
Dispečink společnosti řeší spolu s velvyslanectvím Ruské Federace a Francie v Mali zajištění charterového letu Boeingu 737, na převoz mrtvých.
Nyní je hlavní prioritou pomoc rodinám zemřelých a pracuje s nimi psycholog.
Letecká společnost Volga-Dněpr vyjadřuje nejhlubší soustrast rodinám a blízkým našich drahých kolegů. Na znamení smutku a respektu k zemřelým jsou všechny vlajky společnosti v kancelářích staženy na půl žerdi.

Pracovníci společnosti, kteří v Mali při útoku zemřeli:

Кононенко Александр Витальевич Штурман Ан-124-100
Дата рождения 14.11.1963

Kononěnko Aleksandr Vitaljevič
Navigátor An 124-100
Datum narození: 14. 11. 1963
Кудряшов Владимир Владимирович Бортрадист Ан-124-100
Дата рождения 18.04.1975

Kudrjašov Vladimir Vladimirovič
Radista An-124-100
Datum narození: 18. 4. 1975
Преображенский Константин Владимирович Бортинженер Ан-124-100
Дата рождения 01.10.1959

Preobraženskij Konstantin Vladimirovič
Palubní inženýr An-124-100
Datum narození: 1. 10. 1959
Юрасов Сергей Александрович Лоуд-мастер
Дата рождения 14.03.1963

Jurasiv Sergej Aleksandrovič
Load Master
Datum narození: 14. 3. 1963
Думанский Станислав Николаевич Авиатехник по эксплуатации ЛАиД
Дата рождения 25.09.1973

Dumanskij Stanislav Nikolajevič
Letecký mechanik
Datum narození: 25. 9. 1973
Кудрявцев Павел Александрович Авиатехник по эксплуатации ЛАиД
Дата рождения 25.08.1988

Kudrjavcev Pavel Aleksandrovič
Letecký mechanik
Datum narození: 25. 8. 1988
 

Je to úplná hrůza:-(


21. 11. 2015
1) Ethiopian Airlines vypravily ve středu večer "all female flight" do Bangkoku. To znamená, že celá posádka byla jen v ženském složení, stejně tak pracovnice na zemi, které se na přípravě a odbavení letu podílely. Akce měla za cíl podpořit a inspirovat africké ženy v možné kariéře v letecké dopravě. Ethiopian Airlines jdou v tomto celkově příkladem, ženy tvoří údajně třetinu zaměstnanců. Což je na tento region pěkné číslo.
Jako já jsem proti všelijakým kvótám typu, kolik žen má být ve vládě nebo managementech podniků, to je v našich podmínkách směšné, ale v té Africe to smysl má. Pokud taková akce, která nikomu neublíží, pomůže jen jedné jediné holčičce, aby se rozhodla, že bude pracovat v letectví, tak proč ne.


Tiskovka (foto: Ethiopian Airlines).


 Briefing (foto: Ethiopian Airlines)


 Nevím jak to mají s uniformní kázní, ale ty vlasy by si měly nějak zadělat do drdolu, aby jim nepadaly do jídla (foto: Ethiopian Airlines).

2) American Airlines si přemalovaly jeden ze svých Boeingů B737-800 do retra barev TWA. Jedná se o stroj registrace N915NN. Sympatické připomenutí historie.

3) Že chce Mahan Air létat do Prahy, jsem četla už před pár dny na fóru na Skycrapercity. Ale takových řečí už tu bylo, tak jsem to pustila z hlavy. A ono se o tom asi opravdu jedná. Přímá linka Praha-Teherán by byla můj splněný sen:-) Když to USA nezakáží. Info ZDE.


Foto: Mahan Air


Foto: Mahan Air

4) Když se kufry vrací jinými lety než cestující. Na moskevském Domodědovu jsou zavaleni zavazadly cestujících z Egypta, která musela být z bezpečnostních důvodů přepravena bez svých majitelů.
Aneb "najdi si svůj kufr".

 

) Nastává čas všelijakých výhodných akcí, obchody se předhání s nabídkami. A co zaujalo mě? Určitě navštívím Sephoru 12. 12., kdy budou všechny jejich rtěnky, lesky a konturovací tužky za 100 Kč. A zřejmě se tam ještě vrátím 18. 12. pro make-up a podkladovou bázi za 250 Kč.

7) Večerní pohádka na dobrou noc.


20. 11. 2015
1) Novinky ze Sýrie. Situace tam je opravdu zmatečná. K pochopení toho, kdo bojuje s kým, kdo proti komu a odkud se vlastně objevili ti sráči z IS, vzniklo toto krátké animační VIDEO. Docela pěkně zpracované. To já mám nejradši, když mi někdo vysvětlí konkrétní situaci pomocí zjednodušené animace:-)

 
Aktuálně největším otazníkem pro mě ale je, identifikace záhadného Ilouška Il76, který se objevil na dvou fotkách ze Sýrie, pravděpodobně z Latakie. Viz níže. Vlajka na ocase letadla vypadá jako syrská nebo irácká. Jenže: V Sýrii jsou aktuálně v provozu tři Il76ky. Jedná se o registrace YK-ATA, YK-ATB, YK-ATD a zbarvení mají klasické, Syrian Airu, bez vlajky. Mimochodem YK-ATA létá skoro denně do Teheránu. YK-ATB už se asi dva týdny na flightradaru vůbec nezobrazuje, čili buď nelétá nebo se prostě na radaru neukazuje.
V Iráku donedávna žádný Il76 nelétal. Ale před pár měsíci vznikla společnost Al Rafidain Falcon, která dle svých webových stránek provozuje dva Iloušky 76. Jeden pod registrací YI-BAC je zachycen ZDE. Fotka je z 30. 8. 2015 a letadlo na sobě nemá vlajku, ale logo. Což se sice od té doby mohlo změnit, ale to logo je logo přímo té společnosti, tak by bylo zvláštní, kdyby si na něj napřed dali svoje logo a pak by ho přemalovávali vlajkou. Který Ilouch je ten druhý, nevím, otázka je, jestli ho opravdu mají. Že mají dva, píšou na webu, ale podle Russianplanes.net mají jen jednoho
Otázka je, jestli by vojáky přepravovala komerční společnost? Jenže irácká vláda oficiálně žádnou Il76ku nemá. Je samozřejmě možné, že nějakou zrecyklovali, ale kterou a kde ji vzali? 
Identita tohoto letadla je tedy velká neznámá a mě by moc zajímalo, čí to je a kdo ho provozuje. Pokud to čte někdo, kdo by věděl, jak letadlo na fotkách níže dekódovat (a nebo narazil na jeho další fotky), dejte mi prosím vědět. 


Letadlo v pozadí.

2) Astor má novinku - kajalovou tužku na oči. Měla by být v prodeji za akční cenu, tak se na ni asi půjdu podívat. Taková věc se nikdy neztratí:-)

3) Po opravdu hodně dlouhé době jsem si koupila papírový časopis (s výjimkou Marianne, kterou kupuji kvůli kuponům jednou za rok). Na rozhovor s Karlem Gottem se těším. Poslední dny na něj myslím docela často.


17. 11. 2015
S Věrkou jsme se byly podívat na Káju a předat společný dar od tet a strýců, čili Adámka, Honzíka, Jarouše, Pala, Věrky a mě.


Dopravit ho do porodnice, nebyla vůbec žádná legrace. Já nesla hlavu, Věrka nohy a snažily jsme se ho neupustit a neušpinit.


Kájovi se na něm bude časem krásně válet.


Jak ho ponese novopečený tatínek z porodnice, bohužel neuvidíme:-)


Péťa je moc šťastná a spokojená.


16. 11. 2015
1) Na MUP se bude konat zajímavá přednáška. Škoda, že v ten den musím být v práci, ale jinak bych určitě šla, protože to téma mě dost zajímá.

2) Už je v prodeji.


Tu si nadělím k vánocům.

3) Jendovi jsem make-up netvořila, ale i tak jsem mu udělala portrétní foto. To může třeba rozdávat svým ctitelkám 50+, kterých má požehnaně:-)


Pracovní.


A nepracovní. Náš charismatický idol žen. Ale šťastně zadaný;-)


14. 11. 2015


Je to KLUK a jmenuje se Karel! Narozen 13. 11. v 8 ráno. Zdravý a vlasatý:-)


13. 11. 2015
1) Air Serbia bude létat do USA. Po 24 letech přerušeného provozu mezi Bělehradem a New Yorkem, dojde v červnu 2016 k jeho obnovení. Air Serbia vznikla v roce 2013, jako nástupce JATu. Ten ukončil provoz do USA v roce 1992 poté, co byla uvalena embarga kvůli konfliktu v někdejší Jugoslávii.  Očekává se, že linka bude úspěšná, vzhledem k tomu, že v USA žije početná srbská komunita (přes 200 000 lidí) a z této oblasti žádné jiné přímé letecké spojení není. Létat se bude 5x týdně Airbusem A330-200, který budou mít na leasing (se dohadují momentálně i s Etihadem, ohledně letadla)


Air Serbia má hezké uniformy (foto: Air Serbia).


Business class v jejich A319 (foto: Air Serbia).

2) Vánoční akce česko-slovenské komunity v UAE.


3) Péťa je v porodnici;-)


12. 11. 2015
1) V polovině října došlo na teheránském letišti Imáma Chomejního k otevření hotelů ibis a Novotel. Jak je vidno z obrázků, je z nich vidět na letištní plochu. Při další cestě do Íránu bych tam ráda aspoň jednu noc přespala. Hotely provozuje pod značkami řetězců Novotel a ibis íránská společnost Aria Ziggurat Tourism Development Company, která podepsala smlouvu na 15 let. Novotel IKIA má 296 pokojů a je pěti hvězdičkový. Sousední ibis IKIA má 196 pokojů a je označen čtyřmi hvězdičkami. Do vybavení patří spa a fitness centra, bazény a další obvyklé věci.
A ještě zajímavost, íránský pan prezident Hassan Rouhani se zrovna chystá na návštěvu Evropy, konkrétně Itálie (teď v sobotu a neděli) a Francie (pondělí a úterý). V Itálii by se měl sejít i s papežem, což by byl první novodobý íránský prezident, který se s ním sešel. Co se týče návštěvy Francie, tak jsem četla drby, že by během ní mohlo dojít k uzavření dohody ohledně koupě nových Airbusů a to 10-12 kousků, pravděpodobně A320/A321. Tož, uvidíme.
Je vidět, že se Írán moc snaží o narovnání vztahů se západním světem. Před pár dny byla potvrzena informace, že byla jmenována první žena od roku 1979 do pozice íránské ambasadorky v zahraničí. Jedná se o Marzieh Afkham, která do té doby působila jako tisková mluvčí ministerstva zahraničí a teď bude velvyslankyní v Malajsii.


Nevypadá to věru zle.


To je vyhlídka!


Befarmájíd:-)

2) Tarte včera ukázalo novou paletku očních stínů, která je limitovanou edicí pro letošní vánoce. Bude v prodeji od 15. 11. na eshopu Ulta v USA. Tak tu taky chci a hodně:-) Mám tu první Tartelette Matte a je úplně úžasná, tudíž tuto bych moc chtěla také. Snad bude mít ještě někdo letos cestu do USA. Jen jsem četla, že je možné, že tato paletka bude v prodeji výhradně exkluzivně v řetězci Ulta a nepůjde do Sephory.


Není nádherná?

3) Jsem si zkusila udělat kompletní líčení a vlasy na někom jiném, což je o dost jiné, než když líčím a češu sama sebe. Věrka mi trpělivě poseděla modelem:-) Nějak se to naučit musím.


Já si myslím, že se mi to docela povedlo:-)


Na první pokus. Použila jsem nový make-up od Dermacolu (Wake & Make-up), oční stíny Tartelette a lesk na rty Urban Decay z paletky Naked on the run.


11. 11. 2015
Uvolnění politické situace v Íránu přineslo velmi pozitivní věc, před pár lety téměř nemyslitelnou. Držitelé pasů většiny států (s výjimkou USA, GB a několika málo dalších) dostanou víza v Íránu po příletu. Což je tedy velká pecka. 

Timatic:

National Czech Rep. (CZ)        /Destination Iran (IR)
Iran (IR)

Passport required. - Passports and other documents accepted for entry must be valid for a minimum of 6 months beyond the period of intended stay. Visa Issuance: Visa required, except for Passengers with a normal passport traveling as tourist can obtain a visa on arrival for a max. stay of 30 days at Gheshm Island (GSM), Kish Island (KIH), Mashhad (MHD), Esfahan (IFN), Shiraz (SYZ), Tabriz (TBZ) and Tehran Imam Khomeini (IKA). Fee: between EUR 30.- and EUR 80.-. Extension of stay possible. Additional Information:
- Visitors are required to hold proof of sufficient funds to cover their stay and documents required for their next destination.
- All foreigners entering Iran must report to the police within 8 days after arrival. - Reporters, journalists, photographers and cameramen of any nationality other than Iranian require a visa.
Warning: - Admission will be refused to women not wearing Islamic head cover, scarf, long sleeves or stockings. - Admission refused to holders of passports or travel documents containing a visa/stamp for Israel or - Visitors not holding return/onward ticket could be refused
entry.

10. 11. 2015
1) Nejkrásnější dekorativní kosmetiku má podle mě značka Tarte, co se provedení výrobků týče. Ta bohužel není na českém trhu vůbec zastoupena, což je ale možná pro mojí peněženku nakonec dobře. Jsem odkázána na nákupy v USA nebo laskavost kamarádů, kteří mi něco dovezou. A tak ke mně nyní z New Yorku doputovala tato nádherná paletka tvářenek z limitované edice pro vánoce 2015, po které jsem koukala už několik týdnů, od té doby, co se objevila na trhu.


To je skoro šperk.


Aaach. Ženské čtenářky to určitě pochopí.


Stojí necelých 50 USD, ale tohle vydrží několik let, to se vyplatí.

2) Recenze na nejnovější make-up Dermacolu TADY


9. 11. 2015
1) Sobotní večer jsme spojili s dobrým jídlem a pitím. U toho jsme probrali kde co, od nehody Metrojetu v Egyptě, přes stávkující odboráře v Lufthanse, po uprchlickou krizi. Vlasy jsme si (navzájem) nevytrhali. I když máme na poslední téma rozdílné názory, jsme kultivovaní lidé a umíme si to říct v klidu. Fotky ZDE.
2) Sam Chui pořádal před pár týdny svůj spotterský zájezd do Íránu. Pro velký úspěch, kdy se z důvodu omezené kapacity na zájezdu nedostalo na všechny zájemce, se rozhodl, že uspořádá další kolo. Více informací TADY. Tentokrát v termínu 13.-16. 2. 2016.


Foto ze zájezdu na podzim 2015.

3) V neděli 8. 11. došlo na letišti v Chabarovsku k menší nehodě. Boeing 777 společnosti Aeroflot chystající se k odletu do Moskvy, do sebe trošku ťuknul s Antonovem 26. Takže si cestující zase vystoupili a šli do odletové haly, kde si počkali na náhradní letadlo, které pro ně přiletělo. Při výstupu se zranil jeden cestující, který prý upadl. Stane se.

4) Máme úplně přenádherný podzim a tak jsme s Věrkou vyrazily na procházku do našeho Central parku (opravdu se to tak jmenuje). Je to tu opravdu super.

5) Ode dneška do 20. 11. je v prodejnách Rossmann akce na nový make-up Dermacolu, kdy bude za 229 Kč. A já ho koupila minulý týden za 269 Kč. Za pár dní budu mít hotovou recenzi, která bude pozitivní, ten make-up mi velice vyhovuje a jsem s ním spokojena.


7. 11. 2015
1) Pekla jsem drobenkový vanilkovo-tvarohový koláč. Naštěstí to bylo docela jednoduché. Udělá se těsto a náplň, naplácá se to do pekáče a dá do trouby.To jsem zvládla.


Takhle vypadal recept na internetu.


Takto vypadal ten můj zevnitř.


Tak snad to bude hostům chutnat. Oproti receptu jsem to ještě vylepšila použitím citrónového cukru, tak je lehce sladko-kyselý.

2) Thajská královská rodina si objednala pro své potřeby rusky Suchoj 100 - Superjet. Jeden ze dvou kousků, které budou mít, je nyní těsně před předáním v Uljanovsku. První let absolvoval 22. 10. 2015, jeho výrobní číslo je 95093.


Foto: VK.com


Foto: VK.com


Foto: VK.com


6. 11. 2015
1) Společnost Metrojet má vyloženě smůlu. Po nehodě v Egyptě minulý týden došlo včera na petrohradském letišti Pulkovo k dalšímu incidentu.


Kolo se rozbilo (foto: VK.com).


foto: VK.com

2) ČSA má vypsanou pozici dispečera - plánovače posádek letadel. Uzávěrka je 12. 11. 2015, více info ZDE.

3) Dostali jsme s Jendou čokoládu.


Takhle se tam nevejdeme.


Takhle už jo.

4) Sehnala jsem odličovací olejíček z DMka Po prvním odlíčení s ním je můj verdikt jasný, zpracuji ho do Hor or Not za listopad.


Cena: 69 Kč

5) Také jsem si koupila nový make up od Dermacolu. Nyní ho budu několik dní zkoušet a své zkušenosti a postřehy zpracuji do recence.


Obal vypadá na pohled jak z plastu, ale zdání klame, je skleněný.


3. 11. 2015
1) Od 1. 4. 2016 do 7. 8. 2016 bude na některých letech z Curychu do Prahy posílat Swiss B777-300ER. Jde o výcvik posádek a letadlo by sem mělo přiletět celkem 63x! Tak to budou mít spotteři pěkné léto.
2) Posádka letu, který nedoletěl.

 
3) Láska na první pohled existuje, to víme. A tak, když šla Věrka kolem tohoto vyvaleného frajera níže a ten na ni mrknul, nenechala se dlouho přemlouvat a byla ruka v rukávě. Jenže se jí začal roztahovat v autě takovým způsobem, že nemohla vůbec řídit. A tak musel dozadu. Nooo, asi mu bude muset nasadit nějakou dietu, aby občas mohli na výlet:-)


Co je? Proč nejedeme?


2. 11. 2015
1) Belavia chystá změnu livery svých letadel. Výsledná vybraná podoba bude zveřejněna v létě 2016. Americká agentura, která se na toto specializuje, předložila pět finálních návrhů, ze kterých Belavia vybrala vítěze. Níže jsou tři z oněch pěti, které vybrány NEBYLY (naštěstí, protože mi připadají všechny úplně hrozné). A my si holt asi počkáme do léta, kdy se dozvíme, jak budou letadla Belavia vypadat v následujících letech.

2) V Jekatěrinburgu došlo minulý týden v noci ze čtvrtka na pátek k transportu Jaka-40, který se stane interaktivním muzeem. Letadlo bylo převezeno z letiště Uktus v noci, aby se předešlo dopravním problémům.  Muzeum v letadle bude otevřeno mezi 20. a 25. 11. 2015. Detaily k historii tohoto Jacíčka ZDE (rusky). 

 Foto: Tatjana Andrejeva (RG.ru)

3) Moje ranní rutina. Nemám ráda po ránu spěch a tak si dopřávám dostatek času. K líčení si pouštím na tabletu ranní zprávy a piji kávu. Snídám až v práci, protože někde ten čas pak ušetřit musím:-).


Hotovo. Rtěnku a drdol až v práci.


1. 11. 2015
Pokaždé, když dojde k letecké nehodě, je mi z toho úplně fyzicky špatně. A to samé se stalo i včera ráno, když jsem přišla do práce a četla pár minut starou zprávu o nehodě ruského charterového letu, letícího z Egypta do Petrohradu. Čím víc jsme všichni online, tím tyto tragédie nabývají děsivějších rozměrů. Během dne byl zveřejněn seznam cestujících a do hodiny byl na VK seznam jejich profilů. Skoro polovina na nich měla fotky z uplynulé dovolené. Ale úplně nejhorší ze všech je profil Olgy Šeiny. Při nástupu do letadla vyfotila svého manžela s jejich dítětem v náručí a fotku okomentovala: Letíme domů. V profilu si dala do záhlaví text: "Ahoj Petrohrade, sbohem Egypte. Letíme domů." 
Doufám, že všichni najdou klid a mír tam někde nahoře.
 


 


30. 10. 2015
1) Aktuálně probíhá několik kosmetických akcí.
První je u Dermacolu. V té dostanete za každých utracených 100 Kč zpátky 50 Kč v podobě bankovky, kterou můžete v prodejnách Dermacolu utratit. Nevýhoda je, že tato akce běží jen v prodejnách Dermacolu a nikoliv v drogériích, protože v prodejnách Dermacolu jsou ceny vyšší a ve finále to zas až tak výhodné není, je potřeba si to vždy konkrétně spočítat. Ale i v prodejnách Dermacolu mají akce nebo věci, které v drogeriích nejsou, tak využít se to dá. Platí do 17. 11. 2015.

Další akcí, kterou zřejmě využiji, je štětec zdarma k nákupu make-upu od Vichy. Je to jen ve vybraných partnerských prodejnách. Koupi make-upu Vichy Teint Ideal zvažuji už déle, tak mám nyní motivaci.


Štětec vypadá dobře.

2) Se zimním letovým řádem ukončila ze dne na den provoz ruská společnost Groznyj Avia, která provozovala YAK-42 a proto ji v posledních letech stále častěji vyhledávali letečtí nadšenci, kteří zde měli možnost, ještě se s tímto klasickým strojem proletět. Škoda. Na tento fakt ihned zareagovala společnost UTAir, který nasadila každodenní lety Moskva-Groznyj s Boeingem 737-800. Už od února začala mezi těmito městy létat také společnost Red Wings s letadlem Suchoj 100 a dvakrát týdně létá i Nord Star s B737-300. Chápu, že v této konkurenci to měl Jacíček těžké:-(


Foto: Ilja Varlamov

3) Emirates má v pražském metru reklamu. A to konkrétně na stanici Florenc, v tubusu na přestupu z Bčka na Cčko. Jela jsem to tam vyfotit a trvalo docela dlouho, než se mi povedlo to tam zachytit aspoň částečně bez lidí, protože ty masy tam jsou šílené. Ale kdo si počká, ten se dočká. Tento stav trval asi 20 vteřin, než dojela další souprava a vychrlila další davy. 

4) Prošla jsem další drogérie, ve snaze sehnat druhou micelární vodu od Balea. Na Zličíně v DMku ji také ještě neměli, sehnala jsem nakonec v pobočce na Francouzské ulici na Vinohradech. Tudíž vody mám obě, ale ještě mi chybí ten olejíček. A ten zatím není asi nikde. Budu teď zkoušet ty vody, co udělají a s výsledkem se podělím.


Za 99 Kč to ale nemá konkurenci, to bych se po tom jedině musela celá osypat zelenými pupínky.

5) Hodnocení výrobků, které jsem používala v průběhu října TADY


28. 10. 2015
1) Letadla Transaera už jsou v Španělsku. Na síti VK už se objevily fotky z jejich dočasného úložiště.

A jedna krásná starší fotka s tygrem. Moc dlouho si nezalétal, ale tohle livery si budou lidi pamatovat.

2) Tohle včera pobavilo nejen spottery. Není nad to, když lokální jazykový FB profil letecké společnosti spravuje nějaká najatá agentura, která nemá ani tušení o jejím chodu. No, i když, možná je to lepší, že ho vůbec někdo spravuje. Jsou oficiální profily aerolinek v českém jazyce, které si žijí svým životem a nestará se o ně nikdo.

3) Moc pěknou show předvedlo Emirates na stadionu Benfica v portugalském Lisabonu. Já tyhle jakoby zábavná videa moc nemusím, ale tohle jsem si pustila aspoň pětkrát za sebou. No dobře, asi desetkrát:-) K vidění ZDE.

  


27. 10. 2015
1) Transaero zmizelo v propadlišti dějin. Hlášení pro cestující na jednom z posledních letů ZDE.

 
2) Nová micelární voda od značky Balea už je v regálech prodejen. Tedy v DMku ve Stodůlkách, kde jsem byla já, měli zatím jen jednu ze dvou druhů a odličovací olejíček zatím vůbec ne, přestože v některých pobočkách prý už je. Micelárka stojí 99 Kč, což je o trochu víc než 3,45 € co stojí v Německu, ale asi mají horší kurz. Ale i tak je to bezkonkurenční cena na našem trhu. Doufám, že bude někdy v akci třeba za 70 Kč, to si pak udělám pořádnou zásobu. 


Už je doma. Ozkouším a uvidím. Ale myslím, že to bude v pohodě.

V nabídce už mají také nový make-up od Dermacolu. Ten se přímo v prodejnách Dermacolu prodává za 329 Kč, DMko ho má za 269 Kč. Takže si ho určitě koupím tam, jen musím ještě popřemýšlet nad odstínem.

3) Tohle nesouvisí s kosmetikou ani letadly, ale je to tip pro ty, kterým je pořád zima, tak jako mě. Vyhřívací láhve, které se naplní vroucí vodou a pak krásně hřejí, znám z Británie a říkala jsem si, že si ji jednou také pořídím. Byla jsem v obchodě XXXLutz a tam je měli a zrovna v akci, ze 199 Kč na 99 Kč. Tak jsem nezaváhala a hned ji vzala. U pokladny mi namarkovali dokonce jen 69 Kč a tak se to opravdu vyplatilo. Mají je v různých "oblečcích", např. s vánočním vzorem, ale já si vzala to s britskou vlajkou, když je to taková typická anglická věc. Mají jich tam (zatím) plný koš. 

  


26. 10. 2015
1) Včera vstoupil v platnost zimní letový řád. S ním začal platit zákaz letů ruských společností na Ukrajinu a obráceně.
Také byl ukončen provoz letadel Transaera. Některé už byly přeletěny z Ruska v uplynulých dnech, ta hlavní část flotily se vydala na svou poslední cestu pod znakem Transaera právě v neděli.
To musel být pro posádky, které v této koloně letěly, velice smutný a emotivní okamžik. 


Hromadný přelet flotily do Španělska, kde letadla vyčkají na svůj další osud.


 

Poslední návštěvy letadel Transaera monitorovali místní spoteři na svých letištích. V kazašské Almatě naposledy zamávali B737-500 registrace VP-BPD na lince UN255 z Moskvy Vnukova.


   Poslední let Transaera do a z Almaty. Foto: Nikolay Ustinov

2) Další z novinek, které se objeví v drogerií DM, je odličovací olej. Podobný výrobek existuje od L´Oréalu, ale na českém trhu bohužel (zatím) není. Balea bude nabízet produkt, který je založený na stejné bázi. Měl by rozpustit veškerý make-up, včetně toho vodě odolného. Balení má 100 ml a v Německu se prodává za 2,45 €, tak uvidíme, za kolik bude u nás.


Odličovací olej od Balea.


V Německu má DMko online shop. Jsem zvědavá na českou cenu.
 


Micelárka je za 3,45 €, tak uvidíme, jestli se u nás vejde do 100 Kč.


25. 10. 2015
1) Zprávy ze Sýrie. MANNY6 už se na radaru neobjevil a Iloušek 76 registrace YK-ATB létá své každodenní rotace z Damašku do Qamišli jako S103. Protože to létá několikrát denně a MANNY6 zaujal více pozorovatelů, kteří řešili, co asi vozí, připadá mi důvěrně známý. Proto, když se objevila na ruské televizní stanici L!FE NEWS reportáž přímo z tohoto letadla, moje srdce zaplesalo:-) Takže už vše vím.
Tým ruských novinářů byl pozván na palubu a nejen tam, díky čemuž vznikla tato velice zajímavá reportáž. V Qamišli se "přestupuje" na vrtulník Mi-8, který převáží vojáky a další prostředky jako potraviny a léky do města Deir Ez Zeyr, které je téměř ze všech stran obklíčeno ISILem. Sice tam je letiště, ale zřejmě už se na něj nedá létat, protože by mohlo dojít k sestřelení letadla. I vrtulník s bojovníky přistává mimo letiště ve městě. Ve městě žijí civilisté, už řadu měsíců bez elektřiny a dalších vymožeností moderní doby, ale nechtějí odejít a nechat město na pospas nepříteli. Reportáž těchto ruských novinářů z města, které je obklíčeno podobně jako za druhé světové války Leningrad, je k vidění ZDE.
Ti novináři jsou neuvěřitelní, já bych letěla maximálně do Qamišli, do toho Deir Ez Zeyru už bych se asi dost bála.


Nakládka do YK-ATB v Damašku


Přelet na severovýchod do Qamišli


A následný přelet vrtulníkem do Deir Ez Zeyru.


V obklíčeném městě.

A když jsme v Sýrii, tak ještě pár zajímavostí. V noci z pátku na sobotu opět probliklo na Flightradaru jumbo Iran Air Force, které tam tedy asi nějak operuje.

A v sobotu odpoledne se nějaké letadlo zajímavě motalo na syrsko-turecké hranici, z turecké strany. To by mě docela zajímalo, proč to takto létá a co to je?

2) Balea (privátní značka DM Drogerie) zařadí mezi své výrobky micelární vodu. Tak to jsem velmi zvědavá, kolik bude stát, protože jestli bude 400ml balení do cca sta korun, tak to bude výborná alternativa k produktům ostatních značek. Mně osobně přijdou ty micelárky všechny úplně stejné, nemám pocit, že by některá odličovala hůře či lépe. Kromě micelárek budou ještě další produkty, ale o tom napíšu příště.

3) Měla jsem doma menší posezení, které se nakonec protáhlo asi do tří do rána a na to jsem přichystala nějaké dobroty.


Výroba sýrové rolády, kterou jsem nakonec zapomněla v lednici.


Zabalit a nechat vychladit. A vzpomenout si na ni až při odchodu hostů:-)


A pak jsem ještě zkusila štrúdl s trochu nezvyklou náplní, resp. pro mě nezvyklou.


Já do něj dávám normálně jen jablka, hrozinky a skořici. Nyní jsem smíchala jablka, brusinky, pár lžiček medu a šťávu z pomeranče. A bylo to prý dobré.

4) Dostala jsem vanilkovou colu, dovezenou přímo z Ameriky!

5) Dnes se slaví 30 let od oficiálního zahájení provozu Emirates. Když to vše 25. 10. 1985 začalo, tak jsem byla žákyní 2. třídy ZŠ a neměla ponětí, že někde existuje země nazvaná Spojené arabské emiráty a jak se jednou zapíše do mého života.


Letiště v Dubaji v roce 1965.    


22. 10. 2015
1) Předevčírem to byl rok od nehody Falconu v Moskvě. Krátce předtím postupně propustili všechny tři řídící, kteří kvůli tomu byli zadrženi. Soud ještě bude, ale už to tak nějak vypadá, že rozhodne v jejich prospěch. V den ročního výročí od večera, který tak zamával s jejich životy, vystoupili všichni tři na shromáždění profesního svazu řídících Ruské federace.


Roman Dunaev, Svetlana Krivsun a Aleksandr Kruglov, Moskva, 20. 10. 2015

2) V ruském městě Rybinsk v Jaroslavské oblasti je na obyčejném prostranství mezi domy nedaleko železničního nádraží, umístěno Túčínko To104. A vnitřní prostory údajně využívá nějaká škola pro děti. Tak do takové školy bych asi chodila i ráda:-)

3) Adámek s Honzíkem odletěli včera do Dubaje na závod WARR, který je každoročně pořádán pro zaměstnance z oboru letecké dopravy. Oba reprezentují ČSA.


Honzík měl zrovna narozeniny a tak jsme mu je osladili. A protože většina letadel EK už má wifi, poslali hned fotku z paluby, ještě ani neměli dojedeno:-)

4) Po dvou měsících mi dorazila moje výhra z letní soutěže Bioderma. Myslím, že budu příští roky v létě vždy pěkně namazaná:-)


Děkuji Biodermě.

5) Pracovníci Starbucks na letišti občas obchází odletovou halu a roznášejí vzorečky kávy a to je příjemné.


20. 10. 2015
1) Zprávy z nebe nad Sýrií. MANNY6 po mnoha týdnech (možná měsících, ale předtím jsem to nesledovala) zanikl a poslední 3 dny létá jako S103.

Jumbo Iran Air Force tam také občas problikne. Což je teda zvláštní, protože Íránci tam přece také vůbec nejsou.


2) V listopadu bude opět probíhat výprodej kosmetiky.

3) V našem zaměstnaneckém časopise Safar jsou zveřejňovány fotky z cest kolegů po zajímavých místech na světě. A v posledním čísle jsem i já. Zatím ho máme jen v PDFku, ale v nejbližších dnech dorazí z Dubaje i papírová verze.

4) Během návštěvy Airbusu A380 v Praze, jsem se snažila zaznamenávat většinu dění v našem týmu tak, abych z toho mohla udělat film na památku. Tak se i stalo, video má kolem 10 minut. Nejedná se o žádný oficiální záznam, je to jen pro naše vlastní potřeby, ale myslím, že to může zajímat i mé spotterské známé. K vidění ZDE.


 Nejlepší je, pustit si to přes externí disk přímo na televizi.


17. 10. 2015
1) V leteckém muzeu v Kyjevě na letišti Žuliany jsou celkem pro-aktivní a nabízejí pro návštěvníky zajímavou aktivitu. A tou je pronájem letadla na narozeninovou oslavu pro děti. Nevím, jestli je to striktně jen pro děti a dospělým to nenabízejí proto, že je nenapadne, že by tam chtěli narozeniny také slavit, ale mně by se taková oslava náhodou moc líbila! Když se dívám na stránky toho muzea, tak mě moc mrzí, že jsem tam ještě nebyla a budu to muset co nejdřív napravit.


Narozeniny v letadle.


Já si myslím, že by tam mohli slavit i dospělí.

2) Jak jsem zjistila, tak pohyby nad Sýrií na Flightradaru sleduje více lidí, někteří mají čas všechny zajímavosti ještě sdílet a komentovat, např. ZDE.
No, ale že to mají puštěné i na nějaké ruské vojenské centrále, tak to mě upřímně pobavilo:-)


Foto: RT

3) Ruská matematička Maria Karmanová je leteckou nadšenkyní, která se rozhodla zachránit Túčínko Tu104, nacházející se na malém letišti v Berdsku u Novosibirsku. Paradoxně jsem přesně v Berdsku byla před dvěma lety v roce 2013 u mého ruského známého, který bydlí přímo v tomto městečku. Bohužel o tom, že se tam poblíž nachází nějaké aeroklubové letiště a ještě s Túčínkem, jsem tenkrát nevěděla. Marie je obdivovatelkou starých ruských letadel, což máme společné a tak jsem jí aspoň napsala a vyjádřila podporu na síti VK. Maria mi hned odepsala a napsala, že ona byla v roce 2013 v Praze, když tu sháněla nějaké materiály právě k rekonstrukci Túčínek.
O to víc mě mrzí, že jsem o ní nevěděla, když jsem tam byla a když ona byla tady.
Túčínko o kterém je řeč, nosilo registraci CCCP-42382 a bylo dodáno Aeroflotu v roce 1958 a tam létalo nějakých 20 let, bázováno bylo v Moskvě. Poté létalo z letiště Pulkovo v Petrohradě, odkud bylo přesunuto v roce 1977 do Novosibirsku na letiště Tolmačevo a nakonec bylo v roce 1978 převezeno do Berdsku do místního aeroklubu. V roce 2009 se o něm dozvěděla Maria, která pracuje v sousedním městě Akademgorodku a začala vyvíjet úsilí na to, dát ho do pořádku. Článek o Marii a Túčínku v angličtině TADY. Jejím cílem je, dostat ho do stavu, kdy bude moci být předváděno návštěvníkům, jako muzejní kousek.
Kompletní údaje o tomto letadle v ruštině ZDE.


Maria v Túčínku


Túčínko v Berdsku

4) Předevčírem proběhlo v Íránu docela drama. Boeing B747-300 Mahan Air registrace EP-MNE odstartoval z teheránského letiště Mehrabad a měl v plánu letět do Bandar Abbásu, na jihu země. Na palubě bylo 426 lidí. Jenže krátce po startu něco upadlo z motoru č. 3 a poškodilo to motor č. 4. Kapitán se rozhodl pro okamžitý návrat na letiště, který se vydařil a nikdo nebyl při nouzovém přistání zraněn. Cestující byli přepraveni náhradními letadly (Airbusem A300 a Airbusem A310). Fotky letadla se nyní objevily na FB stránkách íránských spotterů.


foto: Hossein Shamsian


foto: Hossein Shamsian


foto: Hossein Shamsian


foto: Hossein Shamsian

5) Naší Štěpánce otiskli další dort v časopise!


Foto: Tastylife.cz

6) Štěpánka je kulinářská expertka. Mě naopak vařit nebaví (s výjimkou speciálních příležitostí) a tak vrcholem toho, co jsem ochotná v běžném denním provozu dělat, jsou těstoviny se sýrem a kečupem. No a co.

7) Po více než týdnu každodenního používání nového make-upu od Astoru sdílím své zkušenosti s ním ZDE. 


14. 10. 2015
1) Poslední a už striktně nealko party před tím, než Péťa přivede na svět svého prvního potomka z minimálně tří, které do budoucna plánuje. To má celkem co dělat:-) Fotky ZDE.


Karel nebo Klaudie?

2) Emirates má nové taštičky pro cestující First a Business class. Jsou vyrobeny ve spolupráci se značkou Bvlgari speciálně v dámské a pánské edici a každých devět měsíců budou obměňovány.


Dámské variace (foto: Emirates).


Pánské (foto: Emirates). 

3) Dermacol uvádí na trh nový make-up, který popisuje takto:
"Svěží a odpočatý vzhled sluší opravdu každému. Proto jsme pro vás vyvinuli pomocníka jménem WAKE & MAKE-UP, který jako mávnutím kouzelného proutku odstraňuje známky únavy a dodává pleti svěžest a hebkost. Zároveň probuzenou pleť barevně sjednotí, projasní a hydratuje, je voděodolný a bez parabenů! Tento make-up se hodí pro všechny typy pleti a je k dostání ve 4 odstínech."
Tak to mě zajímá a určitě ho vyzkouším. Na stránce FB k tomu z Dermacolu na dotazy čtenářek uvádějí, že má mít vyšší krycí schopnost.


Doufám, že bude nějaký cenová promo-akce při uvedení na trh.

4) V Praze proběhnou Dny ruského filmu. A to asi na nějaký půjdu, protože mně se takto nejlépe učí jazyky, sledováním filmů v originálním znění s titulky. A ruské filmy mám ráda.
Program ZDE.


12. 10. 2015
1) S Hankou jsme nominovaly naší kolegyni Štěpánku do soutěže Blogerka roku 2015 a byla opravdu vybrána. Štěpánka rozjela svůj blog s recepty před pár měsíci a neustále ho doplňuje dalšími svými výtvory. Vše je doplněno opravdu krásnými fotkami, ze kterých se jen sbíhají sliny. Protože je Štěpánky blog nový, byla nominace zařazena do rubriky Cosmo objev. Že je Štěpánka ve svém úsilí úspěšná, dosvědčuje i to, že jí nedávno zveřejnili fotku dortu, který upekla, v kulinářském časopise.
Štěpánky blog je na adrese: www.tastylife.cz a pokud se vám líbí, dejte jí prosím svůj hlas na webu soutěže www.blogerkaroku.cz.
Já tedy úplně nesnáším, když mi někdo píše zprávy typu: "dejte hlas našemu mimískovi v soutěži" ale toto je jiný případ, Štěpánka si ty hlasy opravdu zaslouží:-)


Štěpánky dort v časopise.

Já už mám odhlasováno. A pro koho jsem hlasovala?
Podle kategorií:
Cosmo objev: Tastylife.cz (samozřejmě!)
Beauty: Petralovelyhair
Fashion: nikdo, v této kategorii nesleduji žádný blog
Food: Kitchenette
Life: Dblog.cz
Videoblogerka roku: Markéta Venená
Úplně nejradši mám videa od Petrylovelyhair, ale ta je nominovaná i v kategorii Beauty a tak jsem hlasy rozdělila takto, Petra v Beauty a Markétě ve video.
Myslím, že tato soutěž se díky obrovské čtenosti blogů dostává do centra pozornosti, je to něco nového a nakonec to ještě snad předčí sledovaností Zlatého Slavíka:-)

 

2) V Singapuru došlo včera k menší nehodě. Stane se. Detaily a další fotky na Avherald ZDE.

3) Dost mě začalo bavit sledování situace v Sýrii, samozřejmě zejména kvůli letecké stránce věci, ale i tak všeobecně. Fascinuje mě obrovské množství informačních zdrojů, které člověk může sám sledovat. Není to tak dávno, co byl odkázán víceméně na to, co mu vyberou redaktoři médií. Dnes, díky sociálním sítím si může sám vybrat, co chce vidět. Je samozřejmé, že v obrovských kvantech informací je spousta plevelu, propagandy, polopravd atd, ale ty možnosti, mě pořád dostávají. Člověk musí mít samozřejmě nějakou soudnost a schopnost si ty informace rozumně a s nadhledem přebrat. Ale možnost, vidět fotky a videa z války, v téměř v živém přenosu, z míst, kde už ani žádní novináři nejsou a postují je sami aktéři a to ze všech stran konfliktu, je úžasná. Úžasná v uvozovkách, protože ta válka je úplně strašná, ale myslím, že je dobré to vidět.
V médiích se spekulovalo, jak se ty ruské stíhačky do Sýrie nepozorovaně dostaly. A na youtube jsou videa, která natočili místní, jak se pěkně "vezou" za nákladním Ilouškem, k vidění ZDE. Docela mě baví ten hlas pod tím: "alláh akbar aera rusíja" a zajímalo by mě, jestli je tak rozrušený nadšením nebo strachy:-) Nebo video z ruské sociální sítě VK natočené po sestřelení An-26 v Sýrii cca před rokem TADY. Pozor, je tam dost mrtvol, citlivější povahy ať se na to nedívají. Ale já myslím, že by se to vidět mělo.
VK je vůbec bezednou studnou informací přímo "z terénu", ať už z Ukrajiny nebo ze Sýrie. Dále mám uložené v oblíbených blogy Oryx a LuftwaffeAS, které přinášejí velmi zajímavé novinky a informace.
A můj oblíbený Flightradar24. V pátek létal syrský Iloušek-76 registrace YK-ATB pod profláklou volačkou MANNY6 celý den tam a zpátky mezi Damaškem a Lakatií. Normálně létá každý den navečer z Damašku do Qamišli na východě země a zpět a občas to stihne ještě jednou v noci, ale v pátek to celý den točil do Lakatie, asi 5x nebo 6x a celou noc. A v sobotu letěl opět, ale najednou to otočil zpět a vrátil se.
 


Asi něco zapomněli.

Občas se tam i na chviličku objeví Ruslan, ale hned zmizí.


Ale ten jen problikne a zmizí. Já mám nastaveno, že mi na ně chodí upozornění mailem a tak si je najdu:-)


10. 10. 2015
1) Včera jsme měli v práci vzácnou návštěvu. Přijela se na nás podívat Zuzka z českého teamu na call centru EK v Manchesteru, toho času na mateřské dovolené. A dnes je to přesně rok, kdy nás vyzvedávala na manchesterském letišti, kam jsme s Hankou a Jendou letěli na víkend, aby jsme se s kolegy z call centra seznámili osobně. Večer jsme se pak trochu opili a někdy v té době musela Zuzka i otěhotnět, protože Teo přišel na svět zhruba o devět měsíců později:-) 

2) U Air Astany se začaly lepit polepky Expo 2017 na všechna letadla ve flotile. První ji dostal včera jeden z Embraerů 190 (P4-KCI) a další budou následovat. Nebýt toho, tak se ani nedozvím, že Expo 2017 bude v Astaně v Kazachstánu. Docela bych se na tu výstavu někdy podívala.


První polepenec.

3) V Emirates official store je spousta nových výrobků. Mně se nejvíc líbí ty z The Icon Collection. Tričko už jsem tu ukazovala a nyní přibyly další věci. Všechny k vidění ZDE.


Dámský set na spaní za 34 USD a kelímek na kávu za 11 USD.


Kabelka s letadly za 45 USD.


9. 10. 2015
1) Asi od svých třinácti let si vedu diáře. Začínala jsem s takovými těmi kapesními a po pár letech přešla na větší formát A5. U ČSA jsem každý rok bojovala o to, abych si uzmula ten firemní s logem (chodilo jich málo) a vždycky se mi to podařilo, kolegové se nade mnou slitovali:-) Potom jsem se zakoukala do diářů značky Filofax a pořídila si krásný, červený s názvem Metropol.  Týden pěkně na dvě strany, narozeniny a svátky zapsané a zakroužkované červeně, zeleným zvýrazňovačem označené pracovní dny (myšleno moje pracovní). V zadní části volné listy, kam si zapisuji své plány, nápady, seznamy. Kdysi jsem tam mívala ještě adresář se jmény a čísly, ale to už je s postupem doby minulost a udržuji ho pouze elektronicky. S oblibou si vždycky na začátku svého pracovního týdne vezmu večer diář do postele a zapisuji si do něj a plánuji, co budu dělat a co mě čeká. Jenže poslední měsíce mě přestalo bavit, ten diář sebou pořád nosit kvůli jeho velikosti a tak jsem ho při sérii směn za sebou raději nechávala v práci a naopak o volnu doma.
A pak jsem viděla u Markéty v naší městské kanceláři nový model Filofaxu, který se mi zalíbil a který by ten problém přenášení vyřešil. Filofax udělal diář pojmenovaný Saffiano ve formátu Compact a ten je dostatečně velký na moje zápisky, vejde se do něj týden na dvě strany, ale je i lehký a velký akorát tak do kabelky.
Nadepisování diáře na nadcházející rok si každoročně velice vychutnávám a tentokrát ještě mnohonásobně víc, protože je to do diáře úplně nového a ne jen do nové náplně.
Diář stojí 1000 Kč, ale je to investice na delší časové období, protože pak už stačí jen dokupovat každoroční aktuální výplň.
Tímto děkuji Markétě za tip!


Je kompaktní a lehoučký, ale ne malý.

2) Včera nám na lince z Dubaje přiletělo úplně nové letadlo, dodané před týdnem. Jsou v něm už nainstalované větší obrazovky v sedadlech v ekonomické třídě.


Ekonomická třída.


Business class.


First class.


3) Ruské vládní Túčínko si poletuje nad Sýrií. Ty klikyháky budou způsobeny chybou flightradaru, ale stejně by mě zajímalo, kam s tím teda nakonec letěli.


 

4) Pořídila jsem si před pár dny ten nový make-up od Astoru. Tak ho nyní poctivě každý den zkouším a jen co si udělám názor, zpracuji recenzi, jestli za to stojí. Hanka slíbila mi pomoci a tak ho také vyzkouší a budeme mít aspoň více názorů.
Koupila jsem odstín make-upu 103 Porcelain a korektor 001 Ivory. Báze pod make-up má univerzální odstín. 


 Intenzivně testuji.


7. 10. 2015
1) Bohužel, z leteckého světa dneska žádné novinky nejsou.
2) Kosmetické okénko. Značka Catrice dala na trh další verzi své paletky NUDE. Jmenuje se Chocolate Nudes. Stojí jen 140 Kč a ty barvy jsou moc krásné. Už jsem ji držela v obchodě v ruce, ale pak jsem ji vrátila do regálu, protože mě na chvíli přemohl pocit, že další paletku nepotřebuji, že takových mám už asi šest. Ale když tak teď koukám na ten obrázek, tak se tam pro ni asi budu muset vrátit:-)
 


Ty barvy jsou moc krásné.

3) Tip na nákup. V Rossmanu mají do tohoto pátku akci, ve které stojí BB krém od Nivea jen 98,90 Kč, což je super cena. Jako původní cenu tam mají uvedeno 199 Kč, což je nadsazené, ten BB krém se dá koupit většinou tak za 180 Kč, ale i tak je to super sleva. Já tento BB krém už mám nějakou dobu a přes léto jsem ho používala a nemůžu mu nic vytknout. Takže za ty peníze se určitě vyplatí pořídit si ho do zásoby.


Nabídka v drogerii Rossmann.


Můj kousek.


Klasický BB krém. Za ty peníze se určitě vyplatí.


6. 10. 2015
1) V neděli se měl konat poslední let Transaera z Moskvy do Prahy. Tak jsem to šla zdokumentovat a oni letěli i v pondělí. Tady už se nedá vůbec na nic spolehnout, ani na krach aerolinek. 


 Odbavení údajně posledního letu, který nakonec nebyl poslední.


 Známá letištní tvář:-) Radim odbavoval Business class.


 Poslední zhasne.

2) Hanka někde doma našla minerální pudr od L´Oréalu True Match, který se tu prodával (ale už ne). V zahraničí stále je, jak jsem našla. Odstín W4 měl jméno současného W3.


W4 se dřív jmenoval Golden Beige, ale Golden Beige je dnes už W3. A W4 už u nás pro jistotu vůbec neprodávají.


V USA a v Západní Evropě jsou stále v prodeji.


4. 10. 2015
1) Hot or Not za září TADY.
2) Včera proběhla další Convention. Dávala jsem návrh, aby se dělala odpoledne, páč to ranní vstávání je děsné, ale přebili mě argumenty, že jako ne. Škoda. Fotky ZDE.


Organizační výbor. Tom odešel před focením, čili na fotce chybí.

3) Martin Štěpánek má info, že Transaero bude v neděli v Praze naposledy na pravidelné lince, v souvislosti s událostmi, které se kolem této pro mě sympatické letecké společnosti dějí. Škoda ho:-(  


1. 10. 2015
1) Tak už je to oficiální. Hledá se nový kolega, zatím na dobu určitou, ale je veliká pravděpodobnost, že dojde k prodloužení na dobu neurčitou. A to se vyplatí;-)
Přihlášky je možné posílat do 11. 10. 2015 přes Emirates stránky určené pro zájemce o zaměstnání.

2) Moje zevnitř i zvenku krásná a hlavně velice chytrá kamarádka Dana se rozhodla přijmout velkou životní výzvu a stěhuje se do Londýna. Stalo se to přesně tak, jak je to ve filmech pro ženy. Ve chvíli, kdy naprosto vše vypadalo zoufale a beznadějně, po ztrátě tatínka i zaměstnání ve velmi krátkém sledu za sebou, dostala nabídku velmi atraktivní práce ve svém oboru v Londýně. A všechno se v dobré obrátilo, protože tam vždycky chtěla žít. A jak už to v těch sladkobolných filmech bývá, ještě k tomu se najednou objevil někdo, kvůli komu se jí až tak moc odjet nechce:-) Ale teď už není zbytí, v pátek nasedne do letadla směr Londýn a i když to teď vypadá jako happy end, tak je to jen začátek další životní etapy. A bude určitě minimálně stejně tak zajímavá, jako ty před tím.


Rozlučkový večírek. Tak to budeme asi muset naši tradiční novoroční obálku rozbalovat a nadepisovat v Británii:-)


30. 9. 2015
1) Ruský bloger Sergey Anashkevitch  a jeho přítelkyně pobavili spolucestující a posádku v letadle Aeroflotu, když si donesli své vlastní menu. To není tak neobvyklé, všichni známe, že lidi si nosí řízky v alobalu, ale tito dva to pojali ve velkém stylu:-) Fotky z letu ZDE. To si někdy udělám taky.


Foto: Sergey Anashkevitch (a teď by ta paní u okýnka mohla říct, že chce jít na toaletu)


Foto: Sergey Anashkevitch

2) Jedna éra se chýlí ke konci. Airbus A340-500 končí ve flotile Emirates. Poslední let s cestujícími se bude konat 3. 10. z Kábulu do Dubaje (EK641).
3) Od 25. 10. má vstoupit v platnost zákaz letů ruských společností na Ukrajinu a opačně. Je z toho v Rusku docela poprask. Větší než ze zákazu dovozu západních potravin. Letecké společnosti postupně oznamují ukončení prodeje letenek po 25. 10. na lety mezi mezi těmito zeměmi. Včera večer se připojilo i S7. Já ve své statistice přelet Rusko-Ukrajina mám a to Suchojem 100 a ještě z Moskvy do dnes už téměř se zemí srovaného letiště v Doněcku. To jsem tehdy netušila, jakou z něj udělá historie raritu.

4) Ve dnech 16. - 17. 10. se bude v Praze Holešovicích konat kosmetický veletrh Interbeauty. Vystavovatelé slibují možnost zakoupení jejich produktů za výhodnější ceny. Např. Make Up Revolution bude mít své produkty v nabídce s 20% slevou.

5)  Až do 18. 10. běží v Rossmannu akce na kosmetiku Gabriella Salvete, ve které se prodává s 30% slevou. Já mám už pár týdnů ten vysoce krycí make-up, o kterém se zmíním v Hot or Not za září a asi si koupím ještě tu Chubby Lips tyčinku, jestli budou mít nějaký pěkný odstín.

6) Byla jsem se podívat na nabídku nové řady od značky Astor. U nás je v nabídce 6 odstínů make-upu (v některých prodejnách jen 4), v Německu 7 a v USA 10. Podkladová báze má jen jeden odstín, korektor se dělá ve třech, u nás jsou však dostupné jen dva.

Odstíny make-upů, které se vyrábí a nabízejí:
100 - Ivory
102 - Golden Beige
103 - Porcelain
200 - Nude
201 - Sand
203 - Peachy
300 - Beige
301 - Honey
302 - Deep Beige
400 - Amber

Odstíny podkladové báze:
001 - Universal shade

Odstíny korektorů:
001 - Ivory
002 - Sand
003 - Honey


28. 9. 2015
1) Ve dnech 26. a 27. září se v Rusku slaví Den tygra, na podporu tygra amurského (neboli usurijského). Při té příležitosti nasadilo Transaero na linku z Moskvy do Vladivostoku B747, který má na čumáku tygří zbarvení. Speciálně do Vladivostoku proto, protože tygr v této oblasti bydlí. Reportáž s opravdu pěknými fotkami z příletu Jumba na webu ruského spottera Jurije Smitjuka ZDE. V Moskvě udělali v metru dokonce tygří vagón! Fotky TADY.
A od 25. 10. Transaero přesouvá všechny své lety z Moskvy z letiště Domodědovo na letiště Vnukovo. 


Foto: Rianovosti


A ve Vladivostoku na letišti už čekal přiletěvší cestující maskot tygra. Foto: Jurij Smitjuk

2) Air Astana pokračuje v náboru pilotů a dělá road show po Kazachstánu, aktuálně byli v Ust Kamenogorsku. Já být nezaměstnaný pilot, tak jdu do Kazachstánu hned.


Foto: Air Astana


Foto: Air Astana

3) Porovnala jsem všechny tři make-upy L´Oréal True Match, americký, evropský nový a evropský starý, ve stejném odstínu W3. Výsledek je ten, že jsou to tři různé make-upy ve třech rozdílných odstínech.


Společný mají jenom název.


A číslo na lahvičce. Opravdu jenom na té lahvičce.

4) Moje hodnocení barevných másel na rty od firmy Astor ZDE.


26. 9. 2015
1) Celkem v tichosti začala v ČR fungovat ambasáda Spojených arabských emirátů. Pan ambasador se jmenuje Mohammed Hamed Alomran Alshamsi. Zatím mají kanceláře v burzovním paláci, čili Regusu, kde začínala před pěti lety i městská kancelář Emirates. A hledá se budoucí rezidence, kde bude ambasáda trvale sídlit.
Kontakt na ambasádu:

Prague Stock Exchange
Rybna 682/14
11000 Praha 1
Tel: (420) 222-191-323
Or   (420) 222-191-316
Email: Prague@mofa.gov.ae
2) Je velká pravděpodobnost, řekla bych, že téměř hraničící s jistotou, že Emirates bude brzy hledat do pražského týmu dalšího letenkáře. Hned jak bude vše oficiálně potvrzené, zveřejním detaily. Upozorňuji, že to NENÍ v souvislosti s možnou druhou frekvencí nebo změnou typu na A380, aby nedošlo k nějakému šíření fám a dezinformacím.
3) Hainan si otevřel na letišti ticketing. My máme ale hezčí.

4) Úplně jsem zapomněla napsat, co je tento měsíc v Bioderma akci. Zřejmě proto, že to není žádný šlágr. Ale pokud by měl někdo zájem, tak ještě pár dní ze září je před námi a v lékárnách šampóny mají.

5) Testuji další pleťovou masku od firmy Freeman. Tentokrát tu s dřevěným uhlím a černým cukrem. Zatím je to dobrý, pokaždé jsem to zabarvení po aplikaci úspěšně smyla.


25. 9. 2015
1) Kosmetické okénko. Šla jsem do drogérie shánět něco jiného, co tedy nakonec neměli, ale našla jsem tam regál s výprodejem produktů, které už se nebudou vyrábět. A mezi nimi původní make-up L´Oréal True Match, jehož americkou a novou evropskou verzi jsem před pár dny porovnávala. Měli tam posledních pár kousků a mezi nimi i "můj" odstín W3. Musela jsem ho tedy koupit a budu ho teď několik dní zkoušet, abych měla porovnání opravdu kompletní.


Původní lahvička True Match, která už se není v prodeji. Uvidíme, co bude uvnitř.


Jakmile vidím polepky na zboží v jazykových kombinacích čeština/maďarština/rumunština/ukrajinština/bulharština apod., tak zbystřuji. 

2) Astor uvádí v těchto dnech na trh také inovovaný make-up, resp. celou řadu - Skin Match. Bude obsahovat make-up, primer a korektor.


Nová inovovaná řada (foto: Astor).

3) Sestříhala jsem sedmi a půl minutové video z letošního cestování. Udělala jsem to už nyní, protože letos už žádnou další cestu do zahraničí neplánuji, možná kromě nějakých nákupů v Drážďanech. Předem upozorňuji, že toto video není cestopisné nebo popisující dané lokality. Je to točené víceméně z perspektivy selfie tyčky a ukazuje, jak jsem si cestování já osobně užila. Takže jsem tam z logiky věci hlavně já a pokud někdo očekává cestopisný film, bude zklamán. Nejde mi to nahrát na youtube, tak jsem ho dala na tento web, stáhnout je ho možné ZDE. Já mám nyní prohlížeč Firefox a v něm se mi to dokonce i samo přehraje, aniž bych to musela ukládat na disk. To jsou vynálezy. 


24. 9. 2015
1) Když jsem si domů přinesla novou knihu Fredericka Forsytha - Seznam smrti, čekalo mě několik dní, kdy jsem se moc nevyspala. Neumím číst knihu stylem, že si každý večer přes spaním přečtu pár stránek. Když mě knížka baví, nedokážu se od ní odtrhnout a čtu každou volnou chvíli, i na úkor spánku. Zatím mě od tohoto spisovatele zklamala jedna jediná kniha (Příběh Biafry), která mě i přes velmi slibné téma nebavila a nedočetla jsem ji. Všechny ostatní jsme zhltla během dvou-tří dnů. Seznam smrti je další, která mě chytla, obohatila o spoustu informací a rozšířila rozhled, jak je to u Forsythových knih obvyklé. Oficiální popis:
Ve Virginii sídlí agentura TOSA, jejímž úkolem je hledat a zabíjet ty, kteří jsou pro Spojené státy natolik nebezpeční, že se ocitli na takzvaném Seznamu smrti. Právě na něm přibylo nové jméno: terorista přezdívaný Kazatel, který radikalizuje mladé muslimy a nabádá je k vraždám. Bohužel pro něj zabijí i vysloužilého generála námořní pěchoty, jehož syn patří k nejlepším lovcům lidí ve službách TOSA. Ten se své práci věnuje už šest let. Nezná jméno, podobu ani místo pobytu nového cíle. Kazatel z toho však udělal osobní záležitost. Hon začíná… Nový román Fredericka Forsytha, mistra politického thrilleru, předvádí autora opět ve skvělé formě!
Jako všechny předtím, kniha skvěle popisuje prostředí, kde se odehrává a to tak, že má člověk pocit, jako by tam byl. Vzhledem k aktuálnímu dění je kniha momentálně ještě více zajímavá a vřele ji doporučuji k přečtení. Od začátku do zhruba konce druhé třetiny je super napínavá, ten závěr je na můj vkus trošku slabší a mohl mít víc šťávy, ale i tak, hodnotím velmi pozitivně.
Smekám, že pan Forsyth, kterému už je opravdu hodně moc let, jde s dobou a nastudoval nejaktuálnější špionážní metody, které v knize brilantně popisuje. Jen si říkám, že jestli to opravdu tak funguje, tak přece musí všichni přesně vědět, kdo má kde jaké vojáky a ty dohady kolem, jsou jen hrou pro média a veřejnost.


I když, mojí nejoblíbenější Ikonu z roku 1996 už asi ničím nepřekoná.

2) V kazašských médiích se objevilo několik reportáží z cest vládním letadlem s panem prezidentem Nazarbajevem. Ten je mi sympatický už několik let. Fotky z vládních letadel jsou vždy zajímavé. K vidění ZDE a TADY.


Foto: Damir Otegen

3) Ála přestala na chvíli péct dorty a vyrazily jsme na večeři.


Losos a pečená cherry rajčata.


22. 9. 2015
1) V ruských médiích se včera objevila zpráva, že by příští týden mohlo dojít k propuštění řídících letového provozu moskevského letiště Vnukovo, kteří měli službu během loňské nehody Falconu a kteří jsou od té doby zadržování i přes protesty kolegů po celé zemi.
2) Dokončila jsem porovnání americké a evropské verze make-upu od firmy L´Oréal - True Match. K vidění ZDE. Testovala se mnou i Hanka, tak se nejedná jen o můj dojem.


 Number One ano, ale jenom v USA.

3) Na A.netu se objevila historická fotka posádky Saudie. Že například v Afgánistánu nebo v Íránu se nosily před příchodem tuhé formy islámu sukně nad kolena, jsem věděla. Ale že Saudská Arábie byla někdy až takto liberální, to je pro mě překvapením. Zajímalo by mě, z jakého roku je ta fotografie. 


21. 9. 2015
1) Foxx bude ve středu 23. 9. vyprávět na ČT1 v pořadu Dobré ráno o spottingu (cca v 7:15). Tak to si budu muset přivstat:-)
2) Slovenská letecká společnost Air Explore se sídlem v Bratislavě nabízí pozici "palubný sprievodca", uzávěrka výběrového řízení je 25. 9. 2015 a termín nástupu 2. 10., což je dost narychlo, řekla bych. Bohužel je to limitováno tím, že uchazeč musí být držitelem Attestations of safety training nebo Cabin crew attestation a mít typový výcvik na B737 s minimálním náletem 300 hodin, takže to není úplně pro každého. Více informací ZDE
3) Cestující všech leteckých společností, které létají do UAE, si budou moci zakoupit tranzitní víza na příletu na 96 hodin. Až dosud to bylo možné pouze pro cestující, kteří přiletěli se společnostmi sídlícími v Emirátech. Je nutné dodržet nějaké podmínky, jako že časový odstup mezi příletem a odletem musí být více než 8 hodin a cestující musí mít rezervaci v hotelu. Tu si může udělat dopředu nebo na místě. Cena za víza bude 170 AED. Nás se to už netýká, jelikož držitelé EU pasů už víza nepotřebují, ale může se to hodit těm, na které se vízová povinnost ještě vztahuje.
4) Po téměř třech měsících jsem měla několik volných dní v kuse, během kterých jsem mohla sestříhat krátký film z průběhu odbavení Airbusu A380 první červencový den v Praze. Až to pustím kolegům, tak se domluvíme, jestli to dáme ven i veřejně nebo radši ne:-) Film vznikl jen díky jejich velkému pochopení a spolupráci, protože mi umožnili natáčení během celého dne, za což všem moc děkuji.


Briefing s agenty odbavení před otevřením check-inu.

5) Info pro krajany v UAE nebo ty, co se chystají do Emirátů teprve odstěhovat.


19. 9. 2015
1) Túčínko Tu154 registrace RA-85684 není jen tak obyčejné Túčínko neboli Tuška, jak mu říkají ruskojazyční spotteři. V říjnu roku 2010 letělo pro společnost Alrosa Mirny Air Enterprise na vnitrostátním letu z města Udačnyj do Moskvy. Během letu došlo k technické závadě, kvůli které muselo nouzově přistát na letišti Ižma. Toto letiště však bylo v roce 2003 uzavřeno, vymazáno z leteckých map a sloužilo jen pro vrtulníky.  Letadlo přejelo při nouzovém přistání runway cca 160 metrů do lesa a bylo poškozeno. Všech 9 členů posádky a 72 cestujících ustálo nehodu bez zranění a posádka pak dostala za bravurně zvládnutou nouzovou situaci vyznamenání. Fotky letadla v lese obletěly svět a na ruských diskusních fórech se tomuto Túčínku neřekne jinak, než Ižma:-).
Poté, co letadlo zastavilo, cestující museli čekat na záchranáře, protože široko daleko nikdo nebyl. Někteří si prý čas čekání na záchranáře zkrátili sběrem hub, což je v Rusku stejně oblíbené, jako u nás. Pak byli dočasně ubytováni v místním sportovním středisku, vzhledem k nedostatku kapacity hotelu. Následně byli přeletěni helikoptérou Mi-8 na letiště Uchta, odkud je náhradní Túčínko 154 dopravilo do Moskvy. Dva cestující pokračovali radši vlakem. Není známo, jestli to byli ti houbaři. Posádka zůstala v Uchtě a pomáhala vyšetřovatelům objasnit, co se stalo.


Tuška v lese.

Později v roce 2011 došlo k rozhodnutí, nechat letadlo odletět. Bylo naplněno minimálním nutným množstvím paliva pro přelet do Uchty. Zde bylo zkontrolováno a přeletěno do Samary, kde bylo převzato mechaniky, kteří ho dali do pořádku, aby se mohlo vrátit do plné letové služby. Video z odletu ZDE, až jsem při něm zaslzela.
Piloti byli vyznamenáni titulem "Hrdina Ruské federace" a zbytek posádky dostal také nějaký hrdinný řád. Vyznamenání jim bylo předáno tehdejším prezidentem Dimitrijem Medveděvem. Vyznamenání a odměnu 20 000 rublů dostal i správce areálu letiště za to, že přestože bylo už mnoho let mimo provoz, udržoval runway bez porostu a odklizenou.


Posádka letu ЯМ 516 Alrosa 514 dne 16. 11. 2010 (foto: Kremlin.ru)

Ale proč to zmiňuji teď? Protože právě v těchto dnech, bylo Túčínko zvané Ižma přemalováno do nových barev, což naznačuje, že ho čekají další hodiny ve vzduchu!


Foto: Игорь Полуэктов.


Foto: Игорь Полуэктов.


Foto: Игорь Полуэктов.


Foto: Игорь Полуэктов.

 2) A pořád to lítá. Začalo mě to sledování provozu do Sýrie a nad Sýrií opravdu bavit.


 16. 9. tam.


 A 17. 9. zpátky.

3) Po mnoha letech jsme se sešli s mojí první láskou. Začali jsme spolu chodit když mně bylo 13 a jemu 15 a vydrželo nám to asi dva roky a pak jsme se ještě pár let vídali. Míra byl první a taky poslední slušný kluk ze všech, se kterými jsem kdy chodila.


Rok 1995


Po dvaceti letech. Rok 2015


16. 9. 2015
1) Dostali jsme vitamíny. 

2) Ála se už před nějakou dobou rozhodla odejít od Aeroflotu. Skončila tam a začala se věnovat činnosti, kterou by do ní nikdo dříve neřekl - pečení dortů! A v tom se za tu dobu vypracovala tak, že se rozhodla se tomu věnovat na plný úvazek a založit si na tom podnikání. Chcete li tedy nechat udělat nějaký speciální dort, ráda zprostředkuji kontakt nebo má na FB stránky Dorty od Alči. Některé z výtvorů níže.


dorty které Ála vyrobila

3) Íránská letecká společnost Meraj Airlines zajišťuje lety pro místní vládu. V červenci 2015 se ale začala věnovat také komerčnímu provozu a létá vnitrostátní i mezinárodní lety, na které si mohou koupit letenky i normální cestující. Před pár dny se objevilo na jejich Airbusu A320 registrace EP-AJI zajímavé zbarvení. Zřejmě se inspirovali u ruského Transaera, které si namalovalo na B747 tygra. Íránci si namalovali geparda, který je v Íránu chráněným zvířetem. Hezké!


EP-AJI Meraj Airlines (foto: Meraj Airlines)


Společnost má na Írán nezvykle pestré uniformy.


14. 9. 2015
1) Před pár dny se řešilo, že Bulharsko zakázalo přelety pro letadla s humanitární pomocí z Ruska do Sýrie. Je zvláštní, že létají přes Bulharsko, když Syrian Air létá pro pelmeně do Moskvy přes Írán a zdá se mi to i kratší, ale asi k tomu mají své důvody, páč povolení k přeletům Íránu prý dostali.


Nové směrování, je velmi zajímavé. Nad Slovenskem měli Ilouška 62.

2) Chystám se napsat recenzi na velmi opěvovaný a známý make-up od firmy L´Oréal - True Match. Protože jsem se dočetla, že ten americký je naprostý zázrak a třeba australská verze mu nesahá ani po kotníky. Dá-li se make-upu sahat po kotníky. Proto jsem si koupila v USA ten americký s tím, že si k němu v Praze dokoupím ten český ve stejném odstínu a porovnám je. V USA jsem si podle vzorníku vybrala teplý odstín W3. Tady v ČR jsem začala shánět ten český, ve stejném odstínu. Letos v létě zrovna došlo k nějaké inovaci toho českého (americký je pořád stejný) a měnil se i tvar lahvičky. Pár týdnů jsem ho tedy příležitostně hledala v drogériích, ale nikde jsem nemohla najít odstín W3. Nejčastěji chodím do DM a tak jsem byla ráda, když se tam k nim objevil nedávno letáček. Tak jsem si ho vzala a pochopila, proč nemůžu W3 sehnat. W je totiž označená řada s teplým podtónem (W jako anglicky warm), C je studená řada (cold) a N je neutrální (neutral). Jenže v letáčku se píše jen o řade C a N. Řadu W úplně vypustili. Myslela jsem si, že je to problém L´Oréalu, že na český trh řadu W vůbec nedal. Tak jsem jim napsala dva maily, na které jsem nedostala odpověď. Reakce byla až na můj dotaz na Facebooku, kde mi napsali, že v ČR mají 10 odstínů, z toho dva začínající na W.
No jo, ale proč se o nich nepíše na letáčku? A záhadu jsem rozluštila před pár dny. Byly jsme s Věrkou v drogérii Rossmann, kde jsem viděla stejný letáček a chtěla jí v něm ukázat, jak u nás vypustili úplně řadu W a nabízejí jen odstíny pro studený a neutrální podtón pleti. Otevřu letáček a koukám na to jako blázen. V letáčku byla i ta W řada. A nejen v letáčku, make-up jsem našla i v regále a tak jsem ho hned koupila.
Takže je to tak, že DMko zřejmě nebere řadu W (asi si myslí, že k nim nechodí zákaznice s teplým podtónem pleti, jako třeba já) a letáček na make-upy si modifikovalo a W řadu z něj vypustilo, jako by vůbec neexistovala.
Letáček z drogérie Rossmann, ve kterém se píše o třech podtónech pleti:


 

Letáček z drogérie DM, kde je teplý odstín vymazán:


Recenzi a porovnání zpracuji, až je pořádně ozkouším.

3) Selfie.

 


12. 9. 2015
1) Tento víkend probíhají v celé republice Dny Marianne, které nabízejí možnosti výhodných nákupů. My v Věrkou jsme vyrazily už v pátek, aby jsme se vyhnuly víkendové tlačenici. Nakonec jsme si moc nepomohly, ale i tak jsme s akcí spokojené. Fotky ZDE.


Já si šla hlavně pro tento pudr od Vichy na který už jsem měla nějakou dobu spadeno, ale zdál se mi drahý. Sehnala jsem ho i s 25% slevou. 

2) Ruská geniální fotografka letadel Marina Lystseva zveřejnila na svém blogu fotky z Expa Business Jetů, které se koná už po desáté na moskevském letišti Vnukovo. Mě ty bisjety moc neberou, ale je to zajímavé, podívat se zase na něco jiného. A u Mariny mě dostávají i ty její super fotky. K vidění ZDE.


Foto: Marina Lysteva


10. 9. 2015
1) Časopis Forbes sestavil žebříček 77 nejvlivnějších Čechů na internetu. K vidění ZDE. Z celého seznamu jich znám tak polovinu, mám co dohánět, abych šla s dobou. A ta se mění tak, že si prostý lid sám vybírá své "hvězdy" z řad lidí, kteří se prezentují v nejrůznějších žánrech na youtube a dalších sociálních médiích. Tohle já vidím jako pozitivní krok a doufám, že povede časem k úpadku výplodů televizních producentů, kteří nám servírují zoufale trapné televizní estrády a seriály a blokují jimi hlavní vysílací čas. Jak to tak sleduji, tak generace 20 a méně už na televizní pořady kouká minimálně a "jede" na výtvorech vrstevníků. Why not. Já na ta videa vlogerů také koukám a je to pro mě zajímavé zpestření.
2) V Dubaji se budou v listopadu konat České a slovenské folklorní slavnosti. Taktéž bude v březnu Česko-slovenský ples, na který si tentokrát zaletím.

3) Air Canada se vrací do Prahy! Od 29. 5. 2016 bude letadlo kanadské společnosti Air Canada Rouge (dceřiná společnost Air Canady) přistávat v Praze 3x týdně na lince z Toronta, v pondělí, ve čtvrtek a v sobotu. Přilétat bude v 7:20 ráno jako AC1922, odlétat v 9:30 jako AC1923. V Torontu přistane ve 12:40. Linka bude jen sezónní, provoz ukončí 29. 9 2016 a operovat ji bude B767.


Air Canada Rouge.

Tato společnost je poměrně nová, začala létat v roce 2013. Chce působit čerstvě a moderně a tak se spojila s firmou Maybelline, která školila 150 členek letového personálu s uniformním líčením, aby odpovídalo korporátním pravidlům. Hlavní důraz je kladen na výraznou rtěnku, což mi něco připomíná:-)


Uniformy létajícího personálu.


Manuál na make-up.

Produkty z manuálu. Předpokládám, že ne všechny budou u nás dostupné. Ceny v kanadských dolarech.

Get the Look (Maybelline products):


8. 9. 2015
1) V minulých dnech se konal ve Vladivostoku Východní summit, kde ruské politické špičky řešily, jak pozvednout ekonomiku v oblasti dálného východu. Jedním z představených projektů je "Free port of Vladivostok" který mimo daňových zvýhodnění má také zahrnovat zjednodušenou proceduru získání vstupních víz do Ruska na 8 dní.  Tato zóna má začít fungovat od 12. 10. 2015 na dalších 70 let. Podrobnosti ZDE.
"Simplified procedures for the issuance of an entry visa to foreigners entering the Russian Federation through a border checkpoint in the territory of the Free Port Vladivostok Area, allowing a period of stay of up to 8 days."
Ve Vladivostoku se mi líbilo, je to zajímavé město a tak by se toho dalo využít! Uvidíme, až se to propíše do Timaticu, jestli to bude reálně aplikovatelné.
2) Když ho vidím v televizi, tak okamžitě přepínám, protože pohled na něj mi kazí karmu. Chtěla jsem to udělat i v tomto případě, ale než jsem to stihla, všimla jsem si té pěkně upravené kravaty. Já vím, že si ho lidi zvolili a tak musím snášet trest v rámci kolektivní viny, ale tohle už je opravdu hodně smutný příběh. Proč ho nechají takhle zesměšňovat nejen sebe, ale i celou naší zemi? 

 

3) Oslavili jsme po pracovní době Jendovo narozeniny.


A měli jsme dort s jedlou fotkou. Jako první byl sněden malý Péťa a začalo se od nohou. Poté Tomáš snědl Peterovu hlavu.


A chlebíčky nesměly chybět!


5. 9. 2015
1) Smutné obrázky. Poslední létající DC10 Bimanu, byla sešrotována. Byly s ní původně plány na umístění do leteckého muzea, ale nakonec z nich sešlo. Právě tento stroj povozil spottery na posledních vyhlídkových letech v Birminghamu v roce 2014.

2) A tohle je zase příjemná zpráva. Toho by se mohlo chytit více společností a letišť.

3) Dentální hygienička mi řekla, že mám používat Meridol, páč mám nějaké problémy s dásněmi. Když jsem viděla ceny této ústní vody, asi 180 Kč, tak jsem byla zaskočená, když ostatní stojí tak cca 130 Kč. A tak když jsem přišla do drogérie Rossmann a viděla tam akci za 99 Kč za ústní vodu a asi 70 Kč za pastu, tak jsem si udělala zásobu 


Co je doma, to se počítá:-)

4) Oběd.

5) Selfie.


3. 9. 2015
1) Afghánská společnosti Safi Airways hledá pracovní síly na zastoupení v Dubaji. Jak jsem pochopila, tak i cabin crew jsou v Dubaji bázovány a nikoliv v Kábulu, což je docela zajímavé, ale asi to chápu. Létat pro tuto společnost musí být tedy super mega zajímavé. Seznam nabízených pozic v Dubaji a Kábulu ZDE. V Dubaji nabízí tyto pozice: Reservation & Ticketing Agent, Crew Planning & Scheduling Officer, Commercial Director a Cabin Crew. Z jazykového vybavení stačí angličtina, afghánské jazyky Darí, Pashtoo a Urdu jsou brány jen jako výhoda. 


Safi Airways uniformy (foto: Safi Airways)

2) První zářijový den se konal inaugurační let Emirates do íránského Mashadu. Tak doufám, že tuhle linku si někdy dám;-)


Foto: Emirates


Foto: Emirates


Foto: Emirates

3) Včera flightradar24 zachytil let severokorejské vládní IL-62. Jednalo se o registraci P-618, kterou dobře známe z Prahy, kdy sem vozila někdejší manželku Kim Čong Ila, která tu přestupovala na linku Air France do Paříže, kde se léčila. Teď byl někdo na služební cestě v Moskvě. Zřejmě se letadlo vracelo do Pchjongjangu, ale jistojistě to nevím, páč nad Sibiří se ztratilo z radaru a už se neukázalo.

4) Ryanair představil nové uniformy. Nevím, jestli se to nezměnilo, ale kdysi jejich personál musel za uniformy platit (!), tak jestli to není zase nějaký trik, jak vydělat na vlastních zaměstnancích. Jestli už to tak není, tak se omlouvám za nevhodný komentář. 


foto: Ryanair


foto: Ryanair


foto: Ryanair


foto: Ryanair

5) Kosmetické okénko. Za chvíli budou vánoce a tak firmy začaly představovat novinky, které si budeme kupovat pod stromeček. O očekávaných novinkách od Urban Decay jsem už psala, nyní je k dispozici více informací. Na trh budou uvedeny paletky očních stínů z limitované edice Holiday 2015 Collection.
První je další edice paletky Vice, která bude stát 60 USD.


Paletka Vice za 60 USD (foto: UD).


Barvy jsou to opravdu moc krásné (foto: UD).

 

Druhou je paletka Spectrum a její cena je stanovena na 55 USD.


Taky krásná. Cena 55 USD (foto: UD)


Foto: UD

6) Sephora má opět akci do 10. 9. 2015. Akci 2+1 zdarma nebo druhý výrobek za polovinu mají skoro pořád, proto nemá smysl tam nikdy nakupovat za plnou cenu, která bude určitě právě pro časté akce nadsazená.

 


1. 9. 2015
1) V Kazachstánu se bude konat aukce Yaka 40. Přihlášky do dražby je možné poslat do 15. 9. 2015 do 8:00, aukce začne v 10:00. Vyvolávací cena je 621 600 KZT, což je asi 63 tisíc korun. Je to trošku omezeno tím, že se ten Jacíček nesmí nikam odvézt, ale ono když tak vidím ty fotky, tak je dost pravděpodobné, že by se při přesunu mohl třeba rozpadnout.

2) Recenze kosmetických výrobků za srpen ZDE. A selfie.


30. 8. 2015
1) Emirates má v korporátním obchodě novou kolekci, nazvanou The Icon Collection. K vidění ZDE. To tričko musím mít!

2) Nedávno založená řecko-kanadská letecká společnost Sky Greece, která měla spojovat Řecko s USA a Kanadou a také létat chartery do Budapešti a Záhřebu, má trable. První zprávy se objevily 27. 8., kdy lety začaly nabírat zpoždění, jedno z nich dokonce čtyřdenní. Na infolince oznamoval automat, že některé lety jsou zrušené z operačních důvodů a profil společnosti na FB a Twitteru byl zrušen. V ten den mělo jejich jediné letadlo B767 odletět z Toronta do Budapešti, ale dle svědectví místních spotterů stále stojí v Torontu. V ten samý den se sešlo na letišti v Záhřebu 178 cestujících, kteří měli se Sky Greece odletět zpět do Kanady. Místní zástupce společnosti cestujícím sdělil, že jim nemůže pomoci, protože i on sám nedostal několik měsíců zaplaceno. Poškození majitelé letenek se sdružují ve FB skupině SkyGreece Troubles ZDE.

Následně 28. 8. umístila společnost na svůj web informaci ohledně dočasného přerušení provozu, ale s tím, že bude co nejdříve obnoven. 


Tak určitě.

3) Péťa s Milanem se pustili do provozování realitní kanceláře. Respektive Milan, ale Péťa je taky co platná. Stereo reality zajistí svým klientům naprosto veškerý servis. Pokud tedy potřebujete řešit prodej, koupi nebo pronájem nemovitosti a chcete mít záruku seriózního jednání na úrovni se slušnými lidmi, neváhejte se obrátit na kontakt níže.


29. 8. 2015
1) V Kazachstánu měla předevčírem první komerční let nová společnost Qazaq Air. Původně měla začít létat už od 1. 7. 2015, ale nesehnala potřebná povolení a tak se datum inauguračního letu několikrát odložilo. Nakonec se začaly prodávat letenky 14. 8. 2015. Inaugurační let vedl z Almaty do Astany, operován letadlem Dash 8. Tam i zpět byly lety plné do posledního místa, zejména proto, že je obsadili místní spotteři. Na zpátečním letu bylo 15 minut zpoždění a cestující prý velmi dlouho čekali na svojí bagáž. Stane se:-)


Foto: Qazaq Air


Foto: Qazaq Air


Foto: Qazaq Air


Cestující dostali sekt v plastovém kelímku (foto: Qazaq Air).


A propagační předměty (foto: Qazaq Air).


Na letu se servíruje toast a teplé a studené nápoje (foto: Галии Идоятовой).


Plánují lety i do Kyzylordy a tam já to znám!:-)

2) Vyrazily jsme s Věrkou otestovat službu, kterou nabízí Sephora a tou je líčení na míru. Jak to proběhlo k vidění ZDE.


Takhle nás vymalovali.

Ze Sephory jsem si nakonec odnesla i menší nákup.


Taštička ze Sephory vždycky způsobí malou radost.


Tentokrát jsem neodolala štětci na make-up a tužce na obočí Urban Decay.


Cena štětce je 730 Kč, tužka stojí 600 Kč.

3) Ze Sephory jsme se přesunuly na jídlo do Ikea a já jsem si tam potřebovala koupit nový regálek na kosmetiku.


Dala jsem si lososovou rolku.


A vyrazily jsme na procházku do expozice nábytku. Věrka má vybrané toto houpací křeslo.


Mapu kterou mám doma na zdi, už Ikea stáhla z prodeje, ostatní motivy nechala. Místo té krásné mapy světa teď mají tuto. Ta tu bych si do bytu nedala ani zadarmo, natož za 3990 Kč, co za ni chtějí.


Regálek jsem sehnala. Pokoušela jsem se paní v Ikea přemluvit, jestli by mi neprodali ten vystavený kus s tím, že by si tam sestavili jiný, ale byla neoblomná. Tak jsem se do toho musela pustit já.


Za minutu dvanáct, ale zvládla jsem to! Na tenhle regálek jsem koukala už pár týdnů. Stál 600 Kč, ale jak byla ta horka, tak jsem byla líná do Ikea jet a nákup jsem odložila. A dobře jsem udělala, protože ho mezitím trvale zlevnili na 449 Kč a tak se tedy moje lenost vyplatila.


Vlasové přípravky jsem přesunula na tento stolečko-vozíčko-regál, který si můžu v případě potřeby převézt do koupelny, páč má kolečka.


Za denního světla.

4) Druhý zářijový víkend proběhnou Dny Marianne. Časopis plný kuponů na akce a slevy jsem sehnala zavčasu, protože to bývá každoroční problém. Akce už se pořádá více než deset let a opravdu to za ty roky vypilovali a během těchto dnů se dá sehnat spousta věcí výhodněji.


Já už své kupóny mám a určitě nějaké využiji. A taky jsem se konečně ve schránce dočkala nového katalogu Ikea.


Letos se k tomuto nákupnímu festivalu připojily i ČSA. Electroworld taky, ale ten mě trochu štve, proč dává slevu na mixery, vysavače, žehličky a ne třeba na foťáky, tablety nebo počítače? To si jako myslí, že to ženy nekupují?


26. 8. 2015
1) V Emirátech vznikl spolek Sdružení Čechů a Slováku v SAE. Naše komunita už je tam opravdu docela velká a tak to má zřejmě smysl. Stránky sdružení ZDE.


 

2) Jak se létalo v Business třídě v roce 1963 v Tu-114? Takhle:-)


To musely být časy.

3) Syrská Il-76 si včera letěla do Teheránu na letiště Mehrabád pro zásilku íránských pistácií.

4) Příští týden se v Praze koná veletrh, na který bych ráda šla, ale bohužel nemám volno. Tak příště si to ohlídám.

5) Moje ranní snídaňová idyla. Káva, cola, musli s jogurtem, novinky z internetu zatímco jsem spala, zprávy v TV.

6) Recenze na krycí make-up Dermablend od Vichy TADY.


24. 8. 2015
1) V Tatarstánu havaroval v pátek Jak-40. Naštěstí ne při vykonávaní letu. K nehodě došlo kolem 19. hodin večer na silnici z Nabjerježnych Čjelnov na předměstí Kazaně. Letadlo (resp. jeho trup) bylo převáženo po silnici z letiště Begišjevo v Lajševském rajóně. Křídla a další části letadla byly přepravovány na dalším voze. Jacíček měl sloužit k výuce něčeho. Čeho nevím, protože informace nejsou známy nebo jsem je jen nenašla.  

2) Vím, že jsem asi tak deset let zaspala, ale začala jsem sledovat pohyby letadel na Flightradaru24. Začalo mě to moc bavit, nastavila jsem si tam, aby mi chodila upozornění na zajímavá letadla, speciálně třeba Il-76. Odkud a kam létají je docela zajímavé a ještě víc to, co tak mezi těmito destinacemi asi vozí;-)


Zřejmě humanitární pomoc.


22. 8. 2015
1) Emirates Summer Party pro agenty cestovních kanceláří byla opět výborná. Akorát jsem musela ráno poté v 8:00 k zubaři a chudák pan doktor. Doufám, že si o mě nebude myslet, že mám problémy s alkoholem, když to ze mě po ránu ještě táhlo:-) Fotky ZDE.


Část EK teamu.

2) V Orenburgu slavilo místní letiště 85. výročí provozu. A k němu si nadělili velký dárek. V pondělí 17. 8. tam otevřeli letecké muzeum pod širým nebem. A mají tam opravdické legendy sovětské letecké dopravy. Túčínko 134 a 154. Vůbec se tomu nedivím, že to muzeum vzniklo zrovna tam. Protože to je to letiště, o kterém jsem tu psala na začátku roku, kde provozují naše Turbolety a když je přejímali, tak jim tam udělali velkou slávu. Orenburské letiště a lidi z něj, jsou zřejmě nadšenci letecké dopravy. Fotoreport Michaila Štěpanova z otevření muzea je ZDE.


Oslava otevření leteckého muzea. Ani déšť místím nadšencům nezkazil radost. Foto: Michail Štěpanov


Foto: Michail Štěpanov


Foto: Michail Štěpanov


Foto: Michail Štěpanov


Foto: Michail Štěpanov


Foto: Michail Štěpanov


20. 8. 2015
1) Recenze na paletky očních stínů Maybelline, které jsem si přivezla z USA je ZDE.
2) Bioderma má tento měsíc v akci za 99 Kč (při nákupu nad 349 Kč) krém Sensibio Legere.

3) Takovou orchii jsem dostala!

4) Měla jsem službu na check-inu, což mě baví, protože je to vždy zajímavá změna. A pak ten pocit, když jsou všichni odbavení a nastoupení v letadle a my jen v prázdném gate čekáme, až zamáváme pilotům před odletem, je moc fajn. I proto, že to letadlo létá poslední dobou plné neustále až po střechu, čili do posledního místa. A to nám posílají dvoutřídovou verzi s kapacitou přes čtyřista lidí. Zaměstnanci na stand by už to pomalu vzdali a létají přes německé destinace.


S Honzíkem nám to spolu v práci dobře klape. 


18. 8. 2015
1) Ivča z našeho českého týmu na call centru v Manchesteru trávila letní dovolenou v Čechách. Protože nikdy nebyla u nás na letišti, vzali jsem ji na exkurzi, aby věděla, jak to tam vlastně máme:-)


Součástí exkurze byla i prohlídka letadla a First class.

2) Kosmetické okénko. V parfumerii Marionnaud je až do konce srpna zajímavá akce. K očním stínům Estée Lauder v tužce za 690 Kč se dává jako dárek zdarma normální řasenka od stejné značky (žádná mini verze). Tato akce platí i na e-shopu zde: http://eshop.marionnaud.cz/estee-lauder-magic-smoky-eyeshadow-pencil.html


Nabídka odstínů.

3) Selfie.

  


17. 8. 2015
1) Fotky z bazénového večírku u Adámka ZDE.
2) ČSA v tichosti začalo nabízet novou službu. A tou je možnost doplatit si v ekonomické třídě upgrade jídla do Business třídy. A ty ceny jsou velmi směšné. Služba je omezena pro lety ATRkem a z některých destinací, zřejmě z těch, kde se bere catering lokálně a neveze se z Prahy i na zpáteční let. Jako cestujícímu se mi líbí, že si můžu dokoupit upgrade jídla na lince Praha-Soul do businessového za 8 EUR nebo 220 Kč. Nicméně na spoustě linek je to jídlo jediná přidaná hodnota business letenky (míle neřeším, protože všichni koho znám z OK Plus přešli k jiným Skyteam členům a vstupy do salonku také ne, protože tam lidi chodí na všelijaké karty bankovních institucí) a možnost koupit si ho k letence za pakatel za celkem směšnou částku, by rozhodla o tom, že si tu Business letenku nekoupím, protože sedačky jsou stejně v celém letadle stejné. Informace ke službě na webu ČSA ZDE.3) Večeře venku během teplých letních večerů můžu a oceňuji.

  


16. 8. 2015
1) Včera to bylo přesně 19 let, co jsem začala pracovat na letišti. To číslo je tedy už dost vysoké. V předvečer tohoto výročí jsme to oslavili u Adámka na chatě. Teď už pracuji na letišti opravdu polovinu svého života. Nedávno to byla jedna třetina. Se to nějak přehupuje. Jsem moc ráda, že jsem toto významné výročí oslavila se samými oddanými letištními spolupracovníky. Pobyli jsme tři hodiny v bazénu, popíjeli u toho aperol a pouštěli si na plátně letecké reklamy a promo videa leteckých společností. Fotky budou, jen co mi Foxx něco upraví na PC:-).

 
2) Další kosmetická novinka byla oznámena. Lorac Pro bude mít pokračování své úspěšné paletky MEGA PRO. Ta stála 59 USD, proto se dá u "dvojky" očekávat podobná cena. Ale je moc pěkná, budu její nákup zvažovat. V prodeji bude asi opět jen v USA.


14. 8. 2015
1) V Kauflandu měli v akci hlávkový salát za 3 Kč, protože se musel ještě ten den sníst. No nekupte to:-) Tak jsem si musela udělat salát.


Ingredience.


Hotovo.

2) Vedení kyrgyzského letiště Manas v Bishkeku přišlo s nápadem, nafocení kalendáře. Kalendář má kde kdo a tak chtěli vymyslet něco zajímavého a originálního. A myslím, že se jim to opravdu povedlo. Pozvali děti svých zaměstnanců a nafotili je v rolích jejich rodičů. Well done!

 


13. 8. 2015
1) Já chápu, že je velké horko, ale je opravdu nutné, aby pánové chodili po městě a do MHD do půl těla nazí? Resp. kdyby takhle chodili nějaký pěkní kluci a chlapi, na které je radost koukat, ale proč tohle dělají zrovna ti, na které je pohled opravdu naprosto nechutný? To nemají vůbec žádnou soudnost? Proč jim to někdo neřekne, že tohle není normální?
2) Můj nic nedělací den jsem strávila s mým oblíbeným seriálem Návštěvníci. Dohromady to má šest a půl hodiny.


3) V Budapešti se bude konat 5. září už třetí ročník závodu Airport Runway Run. Loni vzniklo v Maďarsku nové call centrum Emirates a tak nyní máme tým, který bude Emirates na tomto závodu reprezentovat. Stává se z toho docela prestižní věc, protože hlavním sponzorem je od letoška přímo Airbus. Startovné je 50 EUR a veškerý výnos z něj jde na charitu.


Team maďarského call centra Emirates, který se účastní závodu.         


11. 8. 2015
1) Dostali jsme kávu od cestujícího, to vždy potěší.

2) Dan vždycky umí přijít s velmi zajímavými věcmi, kterým se těžko odolává. Nyní našel, že Syrian Air se chystá koupit Il-18 pro provozování vnitrostátních linek. Zpráva pochází z webu ch-aviation, čili relativně věrohodného zdroje. Je ale už z února a tak těžko říct, jestli je ještě aktuální. Letět Il-18 mě pořád moc láká, ale nevím nevím, jestli to riziko stojí za to. Nemyslím to, že by to letadlo třeba nedoletělo, ale spíš nějaký divert na území islámského státu nebo sestřelení tam není asi úplně nepravděpodobné.


Článek zde: http://www.ch-aviation.com/portal/news/35268-syrianair-acquires-additional-ilyushin-hardware-for-internal-use

3) Včera jsem narazila na článek o youtuberech. A taky o tom, že je většina lidí pod dvacet let nezná a neví, o co jde. Já jsem tomu přišla na chuť před pár měsíci a musím přiznat, že to je opravdu zajímavý formát zábavy. Díky tomu, že moje domácí televize má nějakou aplikaci a umí přehrávat videa z youtube a nějak se mi sama od sebe propojila s tabletem, tak si můžu na tabletu naklikat co chci přehrát a poslat to do televize. Což je to, co mě na tom nejvíc vyhovuje, protože mě nikdy nebavilo, koukat na videa na pc, když u toho stejně většinou cvakám. Začala jsem sledovat pár youtuberů, některé české, ale i zahraniční. Dala jsem si je do seznamu sledovaných a když přidají nové video, přijde mi upozornění, takže to nemusím pořád hlídat. Na televizi jako takovou už vlastně vůbec nekoukám (s výjimkou zpráv, občas ČT24 jako hudební podkres a pořadu Hydepark s Danielem Stachem). Dívám se jedině na filmy či seriály, co si postahuji na externí disk a připojím k tv a pak na tato youtube videa, tvořená "obyčejnými" lidmi. Pár typů na zajímavé kanály níže (ale je to asi jen pro ženy:-).

Petra Lovely Hair - Na tuto youtuberku jsem se musela postupně "prokoukat". Je jí lehce přes 30 let a točí o kosmetice, novinkách, ale i obyčejné vlogy ze života. Často se svým manželem. Jedou na výlet a u toho natáčí. Tyto vlogy sdílí na svém druhém kanále ZDE. Nejprve mi byla nesympatická tím, že mluvila tak style: "votevři to vokno" a mně by se bylo víc líbilo, kdyby mluvila trošku spisovněji. Ale pak jsem si na to nějak zvykla a dneska se těším na každé její nové video. Co mě dostává, jsou ty nenávistivé příspěvky na jejím blogu nebo pod videy na youtube. Když mě někdo nebaví ke sledování, tak jeho videa prostě neodebírám a nekoukám na ně. No, ale každý to má asi jinak, ale Petra má tedy závistivých "haters" opravdu hodně.


Petra Lovely Hair 

Markéta Venená - tuto youtuberku jsem začala sledovat nedávno, Youtube mi ji nějak samo našlo a doručilo (klasika). Ale tuhle jsem byla doma a nechala si běžet její videa celé odpoledne a bavily mě. Markéta není typická modelka a kráska, ale je moc sympatická. V horkém dni jsem se dívala, jak dělala přípravy na vánoce a další videa ze života. A její moravský přízvuk je nádhera poslouchat.

Teri Blitzen - Tahle holčina je úplně mimo mojí věkovou kategorii, první videa má z doby, kdy je jí 13 let (dneska je jí tuším 15), ale baví mě i tak a je to pro mě zajímavé, skrz ní sledovat starosti dnešních puberťáků. Teri je mezi náctiletými veliká celebrita. Tuhle jsem jela v autobuse a bavily se o ní dvě holčičky, jak je úžasná a jak by chtěly být jako ona.

Na ni jsem přišla tak, že o ní vedli diskuzi na nějakém diskuzním fóru, kterou rozpoutala nějaká pohoršená občanka, protože se jí zdá, že když má malá holka moc drahé kosmetiky, tak to musí nutně škodit jejímu charakteru, protože ona nic takového nikdy neměla. Kudla se mi otevřela v kapse, když jsem to četla:

Naštěstí se někdo do diskuze připojil a dotyčné to vysvětlil názorem, pod kterým bych se podepsala.


Docela to vystihla.

Mondberg Vienna - takhle "paní" je moje věková kategorie a také mi zprvu nebyla moc sympatická, ale stejně jako u Petry Lovely Hair se to otočilo a prokoukala jsem se k ní. Je to bývalá letuška, vdaná za Američana, s nímž žije ve Vídni (myslím, že už asi dvacet let, jak zmiňovala). Má čivavu, čímž se lehce stylizuje do role hloupé blondýny se psem jako módním doplňkem, ale není to tak.  Točí zajímavé vlogy o všem možném a je správně praštěná. Např. má zajímavé video o tom, jak se dobře učit cizí jazyky. A spoustu dalších.

Tak to je vše, někdy příště se podělím o tipy na zahraniční youtubery, které sleduji.


10. 8. 2015
1) V sobotu umístili na německém letišti Köln Bonn Airport Airbus A300, který zde bude vystavený sloužit jako dekorace.


foto: Köln Bonn Airport


foto: Köln Bonn Airport


foto: Köln Bonn Airport

2) Několik dní jsem řešila, jaký používat na novém počítači prohlížeč obrázků. Asi někdy kolem roku 2003 jsem začala používat program ACDSee verze 2.4, ještě na tehdejším stolním počítači, na kterém jsem měla Windows 98. Tento program jsem také používala jako takový průzkumník, na organizaci souborů v PC. Pak jsem přešla na svůj první notebook, na kterém jsem měla Windows XP. Nenašla jsem tehdy žádný lepší program pro tyto účely a tak jsem si toho ACDSee32 verze 2.4 přenesla i tam. Někdy v roce 2006 nebo 2007, když už byly nové verze tohoto programu, jsem náhodně zjistila, že stejně jako já, používá tuto verzi i Skily, místO průzkumníka v PC. Můj další notebook měl Windows Vista a já se bála, že tam už tento pravěký program nerozchodím. Ale povedlo se a já ho používala další léta, až do teď. S novým notebookem a Windows 10 jsem si myslela, že se trošku posunu dopředu a pořídím si program, se stejnými funkcemi, ale novější. Zkusila jsem jich několiK, např. Zoner, Faststone, Irfanview, Picassa a i novou verzi ACDSee. Jenže všechny tyto programy jsou pro mé účely složité. Proč do prohlížecích programů přidávají ty editovací funkce? Kdyby tam dali jen zvětšit/zmenšit/přejmenovat, ale oni tam cpou nějaké pokročilé věci. Tím jsou pak složité a to mě nebaví. Já chci jen naprosto obyřejný prohlížeč obrázků, se stromovou strukturou nalevo, seznamem fotek a náhledem fotky na straně, která se po rozkliknutí zvětší na celou obrazovku. A přeskakovat mezi obrázky točením myši. Po tomto debaklu jsem ještě jednou vytáhla starý notebook ze skříně a pokusila se tento prehistorický program přetáhnout do nového. A povedlo se! ACDSee z roku 1997 chodí i na Windows 10 a já jsem moc ráda, že můžu tento geniální program používat další roky. Hurá!


Už začínám pomalu věřit, že tento program bude fungovat i na Windows 11.


9. 8. 2015
1) Konečně je trochu teplo a nemusím spát v teplých ponožkách. S aktuálními teplotami jsem spokojená.


Ideální pokojová teplota.

2) Selfie.

 


8. 8. 2015
Došlo na to, že jsem si musela pořídit nový počítač. Se svým Sony Vaio jsem prožila poslední roky, myslím, že asi tak celkem osm a sloužilo mi věrně. Bohužel, po těch letech už se začal "zadýchávat" a párkrát už to vypadalo, že spadl definitivně. Naštěstí ho Dr. Foxx zachránil, ale věděla jsem, že se v nejbližší době budeme muset rozloučit. Problém byl, že tyto stránky jsem na něm tvořila v programu Front Page, který už neexistuje a asi bych ho nesehnala znova. Jenže s těmi novými programy já neumím a hlavně jsem netušila, jak do nich přetáhnout ty staré stránky, protože nejse zrovna IT expert. Tento příspěvek je vlastně takovým pokusem, jestli se mi podaří dělat updaty po novu starým způsobem a jak to bude vypadat. S pořízením nového počítače jsem čekala do té doby, než dokončím všechny trip reporty z cesty kolem světa, pro případ, že by se mi nepodařilo na novém compu rozchodit updatování webu v původní podobě. Poohlížela jsem se po různých šablonách, ale to jsem měla až jako poslední variantu, protože to používá každý a já mám svůj web ráda právě proto, že jsem si ho celý vymyslela a vytvořila sama.
Po několika dnech přetahování dat, jsem včera konečně starý počítač vypla nadobro a uložila do skříně. Přechod na nové pc nebyl vůbec jednoduchý, speciálně, když jsem si skoro všude nastavila funkci pamatovat heslo a když jsem se chtěla dostat na stránky a aplikace v novém pc, tak jsem ho už nevěděla:-) Ale se vším jsem se nějak poprala. Nyní jen řeším, jaký program budu používat na upravování fotek a videí, vzhledem k tomu, že Ulead Photo Express verze z roku 2003 už také asi neseženu a na Windows 10 by to už nechodilo. Během pár dní to nějak vyřeším a vrátím se k normálnímu "provozu" stránek.


7. 8. 2015
1) Fotku auta, které se tento týden převáželo z Prahy do Dubaje, jsem zveřejnila kromě těchto svých stránek, také na facebookových stránkách pro fanoušky Emirates v ČR, kterou spravuji. Tam jsem dala ale jen jednu fotku, přesto ji během 48 hodin vidělo díky dalšímu šíření přes 10 tisíc lidí. Když jsem si pak večer otevřela Blesk.cz, nestačila jsem se divit. Na titulní straně byl odkaz na článek o návštěvě saúdskoarabského prince Al Waleeda v Praze, ve kterém se píše, čím tady jezdil, doplněné fotkou ze stránek Emirates Fan Page (bez uvedení zdroje). To, že ukradli tu fotku, je jedna věc. Druhá, neméně podstatná je ta, že to auto prince Al Waleeda vůbec není  a nemá s ním nic společného. Pokud letecká společnosti přepravuje někomu auto, tak samozřejmě ví, kdo je jeho majitelem, ale kvůli ochraně soukromí klientů, se tyto informace samozřejmě nezveřejňují a proto jsem to zde neuváděla, i když si myslím, že by to zrovna tomuto majiteli bylo jedno. Redaktoři Blesku si buď nezjistili, že tu princ byl svým vlastním jumbem, do kterého by si takových aut naložil několik a nemusel by si je posílat obyčejnou linkou Emirates, i když to tam vlastně ani nezmiňují. A nebo to věděli, ale úmyslně se snaží vyvolat dojem, že se jedná o překládku do princova letadla, protože EK tam vůbec nezmiňují, přestože museli vědět, že to letělo na této lince.
Já mám Blesk.cz ráda na drby, kdo s kým, kde, jak a proč, ale tímhle mě tedy zklamali.

2) Letos jsou velmi v kurzu produkty typu Lipcolor butter a do svého portfolia je zařadilo hodně firem. Tak jsem si také řekla, že to musím ozkoušet. Vybrala jsem si ty od značky Astor. Protože jsem si nemohla vybrat barvu, pořídila jsem si hned tři. Zhodnocení přinesu v souhrnu za srpen, až je vyzkouším. 

  


5. 8. 2015
1) Včera jsme opět přepravovali auto. Prý velmi drahé. Já nevím, já se v autech vůbec nevyznám.

2) Před pár dny jsem tu psala o nouzovém přistání společnosti Cathay Pacific na Aljašce a linkovala video, které pořídil jeden z cestujících, nacházející se na palubě. Toto video se samozřejmě velmi rychle šířilo světem. A samozřejmě se v diskuzích objevil názor, který když slyším, tak nadskakuji. A to kritika toho, že někoho v případě evakuace napadne začít natáčet nebo fotit a že tohle by se dřív nestalo. Nestalo, když neměl každý mobil nebo foťák, kterým by to dokázal. Ten pán plnil všechny instrukce posádky, když k němu přišla stevardka a dávala mu další instrukce, kameru odložil a naslouchal, ale nevypnul ji. Nechci ani domýšlet to, na co člověk myslí v takové situaci, kdy se může domnívat, že mu zbývá pár minut života. Na to by zřejmě odpověděli psychologové, ale zřejmě je nějaký přirozený pud, že člověk má potřebu nechat o svých posledních okamžicích nějaké informace. Dřív by asi pán něco čmáral na ubrousek, dnes jsme díky technice dál a zvolil tuhle možnost a já na tom nevidím vůbec nic nepochopitelného.
Stejně tak nemám pochopení pro nářky typu: "Dneska lidi v metru všichni jen koukaj do mobilů, kam jsme to v té komunikaci došli, za to můžou ty nové elektronické věci, to za mých mladých let nebylo, měli jsme krásné dětství bez internetu, hráli jsem si jen na hřišti, internet a počítače zabíjí opravdické vztahy mezi lidmi". Moje babička lamentovala, když jsem byla malá, v podobném smyslu, že když ona byla dítě, měla jen svíčku a večer si u ní mohla číst knihu a to byla její jediná "zábava" a kvůli tomu se jí nelíbilo, že trávím moc času u televize, protože to za jejích dětských let nebylo. No, nebylo. Taky nebylo spousta jiných věcí, nebyly moderní přístroje v nemocnicích, nebyly léky, nebyly automatické pračky a spousta dalších věcí, jejichž pomoc automaticky přijímáme, bez remcání, že tohle dřív nebylo.
Stesky nad tím, jak internet, počítače, telefony a tak dále, zabíjejí komunikaci mezi lidmi, jsou jen výmluvy těch, kteří si odmítají připustit fakt, že doba se vyvíjí a posunuje a to ve všech směrech. Já osobně jsem třeba Facebooku velmi vděčná, protože moje vazby s okolím netrhá, ale naopak udržuje. Jako příklad bych uvedla své spolužáky ze základní školy. Samozřejmě po ukončení 8. třídy jsme s většinou z nich ztratili kontakt, rozprchli jsme se do světa. S nástupem FB jsme se tak nějak našli a nyní díky němu, o sobě víme. Nemáme potřebu se nějak extrémně často scházet naživo a kdyby nebyl FB, tak už o sobě asi do konce života neuslyšíme. Sice nemám potřebu, se scházet, ale na druhou stranu mě moc zajímá, jak se mají a co dělají lidi, se kterými jsem prožila dětství a občas si něco napíšeme, okomentujeme a tak. A ne jen dětství. Stejně to mám i se spolužáky z vysoké školy, kterou jsem studovala, až jako dospělá. Tři roky jsme spolu strávili dojížděním do Zlína a sdílením studijních povinností. Nepotřebujeme se pořád vídat, ale na druhou stranu, chceme o sobě vědět. A to díky Facebooku nebo tomu, co přijde třeba po něm, můžeme. Sociální sítě mi nenahrazují kontakt s lidmi, ale umožňují mi ho s těmi, s kým bych se jinak nevídala vůbec a naše cesty by se přirozeně rozešly. A to už vůbec nezmiňuji kontakt se spotterskou komunitou po celém světě. To by prostě bez tohoto nebylo možné.
Proto, když vidím v kavárně nápis: "Nemáme wifi, nekoukejte do mobilů, bavte se spolu" tak odcházím. Já se nechci bavit s cizími lidmi, proč. Nedělala jsem to před příchodem internetu a nebudu to dělat ani teď. Pokud se tím míří na to, že spolu sedí dva lidé, kteří k sobě patří u stolu a civí do mobilu, tak je to jen a jen věc jejich osobní morálky a úcty k druhému, do jaké míry budou svou pozornost rozdělovat mezi telefon a spolusedícího. A pokud to třeba vyhovuje oběma, že radši sedí a koukají do mobilu, tak je to jen a jen jejich věc a nikomu do toho naprosto nic není. Taková je doba a je to jen přirozený důsledek toho, že se lidstvo posunuje technicky vpřed. Tenhle typ lamentování je typický pro ten druh lidí, kteří zamrzli v čase a vždycky vidí sklenici poloprázdnou, než poloplnou. A k těm já naštěstí nepatřím.
Právě díky tomu, že za mých mladých let tohle nebylo, si uvědomuju ty neuvěřitelné možnosti, které se mi otevřely a snažím se jich využívat, jak to jen jde.
3) Selfie.


4. 8. 2015
1) Včera jsem nějak náhodně narazila na zmínku o britském televizním filmu Warriors z roku 1999, jehož děj se odehrává v roce 1992 v Bosně. Protože mám pořád dost nejasno v tom, co se v bývalé Jugoslávii počátkem devadesátých let přesně odehrávalo (kdo s kým a proti komu), začala jsem si poslední dobou vyhledávat informace o celém konfliktu. Ten film měl na ČSFD tak dobré hodnocení, až jsem se bála, že to bude nějaké hlubokomyslné drama pro náročného diváka, které nepochopím. Stáhla jsem si téměř 3 hodinovou verzi (existuje prý ještě nějaká zkrácená, co vysílala ČT) a pustila si ji.
Přestože je to válečný film, nejsou v něm vlastně žádné bojové scény. Je o britské vojenské jednotce, která sloužila v půlroční misi pod UNPROFOR v Bosně, známé pod označením modré přilby. Tito vojáci měli striktně neutrální pozorovací status a nesměli jakkoliv zasahovat do etnických bojů mezi místními, střílet směli pouze v bezprostředním ohrožení vlastního života. A o tom je celý film. O těžko popsatelné frustraci vojáků, kteří přijeli na místo mezi civilisty, o kterých věděli (a ti lidé to také věděli), že budou za pár hodin vyvražděni, ale nesměli je odvézt do bezpečí a tím jakoby nadržovat jedné ze stran konfliktu.
Je těžko uvěřitelné, že takové hrůzy se odehrávaly poměrně nedávno v rádoby civilizované Evropě. Film se natáčel i v České republice.     
Po shlédnutí tohoto filmu, mi nešlo usnout zrovna lehce.

2) Oběd.

3) Aktuálně používám novou červenou rtěnku. Je od L´Oréalu, z edice Collection exclusive, odstín J Lo.  

 
Odstíny jsou to opravdu krásné. Mám i ten Blake, na který dojde hned po J Lo.


3. 8. 2015
1) Vyšli jsme v italském časopise. Škoda, že nerozumím tomu, co tam píšou.

2) A Věrka je populární na Samovo instagramu.

3) Takže dobrý večer:-)

4) Recenze na nejlepší paletku očních stínů, co jsem kdy měla. ZDE.


2. 8. 2015
1) Včera večer došlo na letišti Domodědovo k menší nehodě Embraeru-120 společnosti Rusline. Letadlo registrace VQ-BBX letělo na letu RG226 z Uljanovska do Moskvy a vezlo 28 cestujících a 3 členy posádky. Tento let létá teprve od 29. 6. 2015. Letadlo přistálo bez předního podvozku, který se mu nepodařilo vytáhnout. Po 45-ti minutách holdování se piloti rozhodli přistát jen na hlavní podvozek, což se povedlo. Nikomu se nic naštěstí nestalo.

2) Před pár dny se v Rusku slavil "Den Tygra". A speciálně ho slavili ve společnosti Transaero, která nedávno nechala pomalovat do tygřího livery jedno své Jumbo. A tak speciálně v tento den rozdávali dětským cestujícím tygry v plyšové podobě.


Transaero slaví "tygří" den.


Tygři pro děti.


1. 8. 2015
1) Pozvala jsem na svůj rybízovo-tvarohový koláčodort tři gurmány. Všem prý chutnal:-) Vypili jsme u něj tři lahve vína a probrali nález možných trosek z MH370, uprchlíky v Evropě a situaci v Calais a její nejlepší řešení a naše další cestovatelské plány.

2) Už den poté, co jsem tu psala o divertu Cathay Pacific na pro mě velmi exotický ostrov na Aljašce, se na netu objevily fotky od cestujících z paluby a také popis toho, co se událo. Ve zkratce to, že byl detekován kouř na palubě a tak se posádka rozhodla pro okamžité přistání na nejbližším možném místě. Protože cestující sledovali polohu letadla na IFE, viděli, že jsou stále nad mořem (ty malé ostrůvky se tam asi nezobrazovaly) a tak někteří nabyli dojmu, že budou sedat na vodu. Posádka je pak naštěstí informovala, že nouzové přistání bude na pevnou zem. Nakonec strávili na ostrově Shemya asi 6 hodin, během kterých zůstali všichni cestující v letadle. Poté pokračovali do Anchorage, kam už pro ně mezitím vyletělo další letadlo a to je následně přepravilo do Los Angeles. Cestující na Twitteru a dalším sociálních sítích vyjadřovali vděčnost posádce a hodnotili její chování jako velmi profesionální. Jeden z cestujících začal během příprav na nouzové přistání natáčet video, k vidění ZDE. Má to asi 4,5 minuty a je to docela zajímavé vidět, jak toto probíhá.


Záběry z kabiny před nouzovým přistáním na ostrově Shemya. Foto: Etham Williams


Vlevo: Foto z okna po přistání na ostrově, vpravo: čekání v Anchorage na náhradní letadlo. Foto: Etham Williams


Za stres vyplatilo CX cestujícím 300 USD: Foto: Etham Williams


30. 7. 2015
1) Šeremetěvo 1 už je historií.


Foto: TASS

2) Včerejší let Cathay Pacific CX884 z Hong Kongu do Los Angeles divertoval na Aljašku na Eareckson Air Station na ostrově Shemya na Aleutian Islands (česky asi Aleautské ostrovy? Budu se muset zeptat Milana V., ten to určitě bude vědět, jak se to jmenuje správně česky:-).
Údajně byl na palubě detekován kouř. Let operoval Boeing 777-300ER registrace B-KPQ. Letiště má IATA kód SYA a když jsem si ho vygooglila, tak jsem se dozvěděla opět spoustu zajímavých věcí o místě, o kterém jsem dosud neslyšela. V novodobé historii je pro mě pořád obrovské množství bílých míst, o kterých nás bohužel ve škole neučili a měli. Rozhodně by to pro mě bylo přínosnější, než ty hodiny strávené nad zlomky a rovnicemi, ze kterých si dnes pamatuji jen to, že jsem je nikdy nechápala a ztratila jsem kvůli nim spoustu drahocenného času, během kterého jsem se mohla učit o důležitých věcech a rozšiřovat si rozhled. Při nejbližším volném večeru si pročtu úplně celou historii tohoto místa a událostech s ním spojených.  
Divert na takové místo bych si moc přála.


Tady se Shemya nachází. To je místo!   


Let pak pokračoval do Anchorage, místo do L.A. tak tam asi něco opravdu bylo.


29. 7. 2015
1) Zkušenost jedné ruské rodiny s obsluhou v pizzerii Coloseum na Andělu u výstupu z metra. Po předchozí zkušenosti, kdy se tam k nim konal personál neochotně, se rozhodli dát této restauraci ještě jednu šanci, hlavně kvůli dětem, kterým se tam líbí, protože tam mají nějaký pěkný hrací koutek. Po dlouhé době, kdy se jim podařilo objednat si jídlo, jim přinesli pizzu Havaj, místo objednané se šunkou. Jedna holčička si objednala ale špagety a té donesli také pizzu. Tak se zeptala rusky číšníka: "A kde špagety?" a na to jí česky odpověděl: "ŠPAGETY JSOU V PRDELI". Bohužel si nešli na tuto zkušenost stěžovat k manažerovi, protože neumí příliš dobře česky.
Za tohle chování lidí pracujících u nás ve službách se hluboce stydím a bohužel to není ojedinělá událost. Nejednou jsem to viděla bohužel i na letišti. Nejenže člověk nikdy neví, kdo mu rozumí, ale je to naprosto ubohé. Jestli má někdo problém s cizinci, nemá ve službách co dělat. I když je to Rus, které skoro nikdo nemá rád. Na to má každý právo, ale když dělá práci, za kterou je placený, buď se na to musí umět povznést nebo jít dělat tam, kde nebude jejich přítomnost narušovat jeho karmu.


Tak v tomhle podniku už mě neuvidí.

2) Včera byl Transaeru konečně dodán jejich první Airbus A321. Má registraci EI-VKO (to je asi schválně, protože Transaero má hlavní bázi na letišti VKO v Moskvě). Je dvoutřídový, kapacita je 184 cestujících, z toho 8 v business třídě a 176 v economy. Do konce roku mají dostat ještě další tři A321. Zpočátku budou létat do Astany, Almaty, Paříže a Novosibirsku. Před pár týdny se psalo i o Praze, ale nyní už ne. Tak uvidíme. Kompletní foto galerie z příletu od Sergeje Martirosyana ZDE.


Slavnostní přílet 28. 7. z německého Hamburku na Vnukovo. Foto: Sergey Martirosyan (Aviator.ru)


Foto: Sergey Martirosyan (Aviator.ru)


Foto: Sergey Martirosyan (Aviator.ru)


Foto: Sergey Martirosyan (Aviator.ru)

3) Travel Service hledá Obchodního specialistu. Info ZDE.

4) Upekla jsem rybízovo-tvarohový koláčodort.


Dobrou chuť:-)


6) Dnes a zítra mají v Sephorách akci 1 + 1 zdarma na zlevněné výrobky.


Tak to se tam musím zajít podívat!


28. 7. 2015
1) Ještě před červnovým odletem na cestu kolem světa, jsem se účastnila přijímacích zkoušek na vysokou školu. Už loni jsem se rozhodla, že nastala správná doba, dodělat si úplné vzdělání, protože moje předchozí studium bylo jen bakalářské. To už je dneska na úrovni maturity a má to skoro každý. Jenže po té, co jsem v roce 2010 bakaláře dodělala, jsem měla školy tak plné zuby, že jsem si řekla, že si dám před magisterským studiem dva tři roky pauzu, abych získala zase nějakou motivaci. Nakonec se chuť něco studovat vrátila až za 5 let. Motivací se mi stalo to, že jsem si sama pro sebe vyjasnila, kam bych se chtěla ubírat ve své vzdálené pracovní  budoucnosti. Práce na letišti a v letecké společnosti mě pořád maximálně baví a naplňuje a doufám, že v tomto oboru zůstanu ještě minimálně aspoň nějakých dalších 15 let. Ale moje zájmy jdou i jiným směrem a tak bych se později chtěla věnovat i něčemu jinému a pro to potřebuji mít vzdělání v konkrétní specializaci. Taky cítím potřebu se něco učit a rozvíjet se. A na to je studium v dospělosti úplně super věc. Nejlepší na tom je, že člověk ví, co ho baví a může si studovat to, co chce a nemusí se zaobírat třeba nějakou blbou matematikou.  
Dala jsem si tedy už v lednu přihlášku na Fakultu sociálních věd Univerzity Karlovy, na obor Bezpečnostní studia. Bohužel, neotevírá se v kombinované formě, ale vzhledem k mému nepravidelnému pracovnímu režimu, by se to snad dalo stíhat i v kombinaci s čerpáním dovolené, kterou jsem na to ochotna obětovat. Dala jsem si předsevzetí, že se budu před přijímacími zkouškami poctivě učit. Jenže nakonec jsem se věnovala přípravě cesty kolem světa a příprava na přijímačky šla do pozadí. Smířeně jsem tam šla s tím, že se aspoň podívám, jak je to těžké a příští rok se na to připravím pořádně. Ještě než jsme odlétali, jsem se dívala online na výsledky a viděla, že jsem dosáhla 70 bodů. Nevím proč jsem si myslela, že hranice pro přijetí je 80 bodů, ale i tak jsem si řekla, že to je docela dobrý, když jsem to neudělala jen o 10 bodů, vzhledem k tomu, jak už jsem dlouho ze školy a že jsem se na to vůbec neučila. Před pár dny mi ale přišlo písemné vyrozumění, ve kterém se píše, že jsem nebyla přijata, ale dosáhla jsem celkem 80 bodů. Tak jsem se podívala na stránky FSV a zjistila, že hranice pro přijetí byla 83 bodů včetně. Takže mi to neuteklo o 10 bodů, jak jsem si celou dobu mylně myslela, ale jen o 3 a to je ještě lepší výsledek. Skončila jsem na 60.-62. místě. Loni brali 69 lidí. Letos asi snížili počet přijatých. Přijímací zkoušky jsem dělala i z ruštiny. Vzhledem k tomu, že jsem se rusky začala učit kdysi úplně sama, aniž bych vůbec chodila někam do kurzů, tak jsem na sebe docela pyšná:-) Když bych se příští rok opravdu poctivě připravila, tak by mě mohli i vzít.
Jestli mě ovšem nepřejde chuť jít do školy a neodsunu to zas o pár let. Já nikam nespěchám.


 

2) Sesumírovala jsem hodnocení kosmetických produktů, které mi prošly rukama v posledních týdnech. K přečtení ZDE.
3) V Rusku proběhlo 15. 7. další projednávání u soudu s pěti obviněnými v případě nehody Falconu z loňského roku na letišti Vnukovo. Obvinění jsou tři řídící letového provozu, řidič sněžného pluhu a jeho nadřízený. Pouze poslední dva svou vinu přiznávají. Výsledkem projednávání bylo prodloužení zadržení všech obviněných o další dva měsíce.
4) Selfie. V tom horku je drdol to nejlepší řešení.

   


26. 7. 2015
Trip report z italského víkendu v Miláně a Benátkách hotový. ZDE.


25. 7. 2015
1) Opět jsme vyrazily s Péťou a Věrkou na oběd, probrat nejnovější události a naplánovat další.

2) Na Kypru v Nicósii se nachází letiště duchů. Kdysi zde býval poměrně čilý provoz, ten ale skončil v roce 1974 poté, co sem vstoupila turecká armáda. Historické i aktuální fotky z tohoto letiště TADY. 


23. 7. 2015
1) Poslední díl z cesty kolem světa. Přenocování v Dubaji a cesta zpět domů. Fotky TADY. Na pár měsíců jsem nabažená cestováním a jediné co teď chci, je být doma:-) Tak jsem zvědavá, jak dlouho mi to vydrží.
2) Konečně mi je moje zimomřivost k něčemu. Zatímco všichni padají horkem, mně je fajn a odložila jsem i šálu!


22. 7. 2015
1) Trip report z Seattle číslo 2. Nákupy v drogerii, outletu a návštěva Boeing fieldu. ZDE.
2) I když se o tom moc nepíše, občas je nutné tvrdě během letu zasáhnout proti opilým cestujícím. Stává se to u všech společností. V lepším případě není cestující přijat k letu už v gate, v horším dojde k jeho znehybnění až za letu. Toto se stalo včera v Rusku na letu z Hong Kongu do Vladivostoku. Video z akce je TADY.


Má li někdo agresivní sklony, měl by být s alkoholem v letadle opatrný.


21. 7. 2015
Na Ruzyni na odletech na terminálu 1 včera otevřeli automatickou pasovou kontrolu pro držitele cestovních pasů vybraných států. Lidi tam opatrně načuhovali a trochu se toho asi báli. Přitom na příletech už to je nějakou dobu a cestující to využívají bez bázně a strachu.  


Není třeba se bát, nekouše to.


Automaty se nachází vlevo od "živé" pasové kontroly.  


20. 7. 2015
1) Trip report z Vancouveru ZDE.
2) Smutná zpráva proběhla o víkendu leteckými weby. B747SP registrace 7O-YMN, létající pro jemenskou vládu, byl zničen. Pozůstatky jsou na letišti v Adenu v Jemenu. Není úplně jasné, jestli se to stalo během nejsilnějších bojů v březnu nebo až později. Letadlo bylo i v Praze, v lednu 2006 nás s ním vyfotil Jakub Vaněk. Foto TADY. To je hrůza, chudák jumbíčko.


foto: Saleh Al-Obeidi/AFP/Getty Images


18. 7. 2015
1) První díl trip reportu ze Seattle je ZDE. Protože jsme z něj odjeli do Vancouveru a pak se tam zase vrátili a já dělám trip reporty chronologicky, bude ještě druhý díl. Po Vancouveru.
2) S Danem jsem bývali sousedé a nyní jsme opět (a doufám, že už to tak navždy zůstane). Už dlouho jsme si domlouvali procházku po okolí a konečně jsme našli den, který nám oběma vyhovoval. Došli jsme až do Prokopského údolí, do původního lomu, kde jsem si jako dítě hrála. Nyní je lom zavřený a vydlabaný. Pak jsme procházkou došli zpět do Central parku a vylezli na haldu, která zde je a nazývá se Makču Pikču. Je z ní pěkný výhled na celé okolí.


Tento lom byl před zhruba 25 lety zarostlý a plný stromů.


Tady je Danovo!


Tady Yirinino!


A tady je společná neutrální půda:-)


Praha 13 forever!


17. 7. 2015
1) Věděli jste, že u Aeroflotu létala DC-8ka? Já ne a když jsem na to nyní narazila na kazašském leteckém fóru, tak jsem si nejprve myslela, že se jednalo o přetření kvůli natáčení nějakého filmu. Ale není to tak. DC-8ka opravdu velmi krátce (srpen-říjen 1991) létala pro SU a ještě byla doplněna o nápis Armenian airlines. Letadlo registrované v Nigérii pod imatrikulací 5N-HAS bylo v roce 1991 předáno na leasing arménské části Aeroflotu. V té době se ale Aeroflot už rozpadal a tak k logu Aeroflot přibyl nápis Armenian airlines. Ještě v tom samém roce se ale letadlo přesunulo k urugvajské společnosti Pluna a v roce 1992 šlo k AeroPeru, kde létalo do roku 1998. V roce 1998 bylo v americkém Miami sešrotováno.
Letadlo je zachyceno i v tomto videu na youtube.    


2) Další kosmetická novinka z USA, kterou nutně potřebuji. Je od značky Tarte, jmenuje se Energy Noir Palette a zatím je v prodeji pouze pro VIB kupující jejich Sephory za 38 USD. Ostatní si musí počkat. Já jsem si přivezla paletku od této značky a prakticky se od návratu z dovolené jinou nemaluji. Je nejlepší, co jsem kdy měla. Dovezla jsem si i další a už si říkám, že je musím začít také používat a hodnotit, ale stejně každé ráno sáhnu po Tartalettce a použití ostatních nechám "na zítra":-)


V americké Sephoře ZDE.


16. 7. 2015
1) Trip report z Aljašky ZDE.
2) Jana se vrátila po dovolené do práce a donesla tuto dobrotu.


Borůvkový koláč.


14. 7. 2015
1) Geniální ruská fotografka Marina Lystseva zveřejnila na svém blogu reportáž z další akce Belavia Tu-154 pro spottery, která se konala 11. 7. na Domodědovu. Letělo se do Minsku. Fotky jako vždy excellentní. K vidění ZDE.
2) Vyšla jsem v našem zaměstnaneckém časopise Safar. Fotka hrozná, ale co...


13. 7. 2015
1) Tak jsme se zase sešli s Jednou za jednou přepážkou.

2) Nějak jsem tu omylem smazala odkaz na trip report z Fiji a přidávám další - tranzitní, který zaznamenává naši cestu z Fiji do Anchorage. K vidění ZDE.


12. 7. 2015
1) Španělský Vueling představil ve čtvrtek nové uniformy pro posádky. Na jejich tvorbě se podílelo více než 70% zaměstnanců, kteří přispívali svými návrhy a připomínkami k tomu, jak by měly vypadat a co splňovat.


Foto: Vueling


Foto: Vueling


Foto: Vueling


Foto: Vueling

2) Ryanair má na Facebooku něco jako soutěž. Vyzývá fanoušky k uploadování jejich fotografie a jména přes speciální aplikaci na Facebooku. Ze zaslaných fotografií vybere porota 30 lidí, jejichž podobenka bude vyobrazena na jednom z letadel. Jsem tam v rámci zkoušky taky uploadovala svoje foto, ale myslím, že mě nevyberou:-) Ale já bych stejně na letadle Ryanairu být nechtěla. Aplikace ZDE.


Aplikace na FB.


Můj příspěvek.

3) Zdravý oběd z letadla:-).

   


10. 7. 2015
1) Na terminálu 1 na letišti v Praze otevřeli novou pobočku Costa coffee. Pro zaměstnance nabízí slevu na IDčko ve výši 25%. Takže velké capuccino za 105 Kč vyjde na 79 Kč.

2) Včera proběhla na moskevském letišti Domodědovo módní přehlídla uniforem leteckých společností. Neúčastnily se pouze ruské společnosti, ale i ty zahraniční, které na Domodědovo létají. Kompletní reportáž na webu fotografa Dmitrije Rogačova ZDE. 


Foto: Dmitrij Rogačov 


Foto: Dmitrij Rogačov 

3) Už v květnu ruská společnost Red Wings představila letní verzi svých uniforem. No, ehm, jsem velice ráda, že tohle nemusím nosit. Více fotek na blogu ruské fotografky Mariny Lystsevy ZDE.

4) V posledních měsících jsem si velmi oblíbila jednoho českého televizního moderátora a musím ho tu zmínit, protože opravdu vybočuje z řady v českém mediálním prostředí v tom nejlepším slova smyslu. Jmenuje se Daniel Stach a působí na ČT. Já jsem ho poprvé zaregistrovala v pořadu Hydepark, který jsem měla jen puštěný jako hudební podkres, zatímco jsem něco psala na počítači. Jeho pořad se věnuje vědě, čili tématu, které je pro mě naprosto vzdálené a ani trochu mě nezajímá. Jenže on o tom vypráví a vede rozhovory s hosty tak zajímavě, že jsem tenkrát zpozorněla, přestala psát a přesunula se na sedačku, odkud jsem pořad dokoukala. A další sobota to bylo to samé. Nedávno jsem si uvědomila, že jsem spěchala v sobotu večer domů, abych Hydepark stihla. A když mám v neděli volno, tak si dám dopoledne i reprízu, protože on je prostě jednička a má úžasné charisma. Občas ho vidím i v nějakém zpravodajství ČT24 přes den, ale Hydepark s ním je nejlepší. Takže, vřele doporučuji!


Daniel Stach   


9. 7. 2015
1) Trip report z Nového Zélandu ZDE. Další bude Fiji, v řádech několika dnů.
2) Poslední volný den před sérií šesti dnů v práci - den volna - šest dnů, jsem celý strávila zpracováváním fotek z Nového Zélandu a Fiji.

3) Koupila jsem si žehličku na vlasy. Palo i Věrka žehlili celou cestu kolem světa a tak jsem se rozhodla to taky zkusit.


K tomu jsem si pořídila speciální kartáč a nějaké mléko, na ochranu vlasů v žehličce.


Vlasy vzadu mi zatím moc nejdou, nedosáhnu si tam a bojím se, že se spálím.


Jinak Ok, ale vzhledem k tomu, že mám téměř pořád na hlavě klobouk, to není tak efektní:-)

4) Emirates začne od 1. 9. létat do íránského Mashadu. A to je dobrá zpráva, protože příští rok mám Írán ve svých cestovních plánech. A vracet se z Mashadu, by se do nich dalo zakomponovat. 
5) Transaero dostalo v těchto dnech první Airbus A321. Od srpna by měl být k vidění na linkách do Prahy!


Foto: Transaero


Foto: Transaero


Foto: Transaero

5) Svět obletělo video vloggerky Nickkie, která propaguje sílu make-upu a možnost, jak ho využít ke svému prospěchu. Celé video je TADY a je to opravdu zajímavé, co se sebou dokáže udělat.

V souvislosti s tím jsem si vzpomněla na jiné video jihokorejské vlogerky, která se před kamerou napůl odlíčí. To je taky docela proměna, potkat ji v noci takto v parku, tak se asi i leknu. Video je ZDE.

6) Ode dneška je v USA v prodeji nejnovější paletka Urban Decay - Naked Smoky. Je hezká, ale že bych si z ní sedla na zadek, to ne.


Na zadek jsem si sedla z paletky, jejíž uvedení na trh včera oznámila značka Kat Von D. Je nazvaná Holiday 2015 a není zatím jasné, kdy bude v USA v prodeji. V Evropě asi nebude vůbec. Ale vynaložím veškeré úsilí na to, abych ji měla.


 

7) Mám ráda jogurty Jogobella. Dneska jsem si v obchodě všimla, že jsou ve dvou různých typech kelímků. Plastovém (nalevo) a papírovém (napravo). Tak jsem je začala zkoumat blíže. Moc těm etiketám nerozumím, ale na tom plastovém je jako výrobce Zott Německo, na tom papírovém je Německo, ale i Zott Polska. Každý kelímek má jinou barvu nápisu Jogobella, plastový tmavě modrý a papírový modré obrysy a bílá písmena. Na obou je pak ještě maďarská adresa. Podle jazykové verze popisků se zřejmě opět jedná o nějakou východoevropskou edici pro ČR, Slovensko a Maďarsko. Mně velmi chutnají příchutě švestková a pomerančová, ale zrovna ty jsem zatím viděla jen v papírových kelímcích, o kterých si myslím, že jsou vyráběny v Polsku. Nejsem nějaký zkoumač původu potravin, ale výrobkům z Polska po těch aférách se šizením ingrediencí  z poslední doby, nedůvěřuji. Asi zavolám do Zottu, jak to tedy je.  


7. 7. 2015
1) Report z návštěvy Airbusu A380 v Praze je hotový. K vidění ZDE.
2) V Kazachstánu byl před nedávnem oznámen vznik nové aerolinky - Qazaq Air.  Původně měla začít létat 1. července. Jelikož její první letadlo přiletělo až v noci z 1. na 2. července, tak toto datum zahájení provozu nestihli. Dalším je 20. červenec. Zatím mají Dash 8 a o sloty si požádali pro lety z Almaty do Astany, Shymkentu, Aktobe, Pavlodaru, Kostanaj, Kyzylordy, Taldykorganu a Balchaše. Letadlo mají registrované pod prefixem P4, čili na Arubě. Tam jsou registrována i letadla Air Astany. Nyní letadlo prošlo přejímacím procesem a stihlo návštěvu lakovny, odkud se včera vrátilo a bylo představeno odbornéveřejnosti.


foto: Forbes.kz 


foto:  inform.kz


foto:  inform.kz


foto:  inform.kz

3) Obrázek níže už není horká novinka, ale moc se mi to líbí, tak si to tu zanesu. V červnu přemalovalo ruské Transaero jedno ze svých Jumb do livery s tygrem na čumáku. Má upozorňovat na problémy amurských tygrů a jejich ohrožení moderní civilizací. Palec nahoru!


foto:  Transaero

4) Na stránkách spotterů z Malpensy se objevil článek (bohužel v italštině, ale jsou tam fotky) ze Samovo návštěvy na jejich letišti. Odkaz ZDE. Další reporty a fotky jsou ZDE a TADY.


A dostaly jsme i fotky od spotterů:-)

5) Můj letní oběd:-)


6. 7. 2015
1) Výlet do Milana a Venice byl plný zážitků. V Miláně jsme se po příletu zúčastnily Samovo tiskové konference, kterou pro něj uspořádalo letiště Malpensa a poté spottingu na ploše. Viděla jsem tam i Emirates A380! Pak jsme přejeli po zemi do Venice, kde jsme zůstali dvě noci a užili si krásy města. Toto město mě moc mile překvapilo a jsem rozhodnutá, se tam ještě vrátit.


Miláno letiště Malpensa - před Samovo tiskovkou.


Spotting na MXP.


A co jsme tu neviděli?


Venice


Skyline Rooftop Bar, hotel Hilton

2) Bioderma má akci na micelární vody. A těch není nikdy dost!


2. 7. 2015
1) Letíme s Věrkou za Samem a Vicki do Milána, odkud se společně přesuneme do Benátek. Už dlouho jsem někam neletěla v tak nekřesťanský čas.

2) Bioderma vyhlásila letní soutěž s opalovacími prostředky Photoderm. Protože jsem si kupovala na cestu právě tento opalovací krém, rozhodla jsem se do soutěže zapojit a v každé destinaci se s ním fotila (občas k pobavení kolemjdoucích). Soutěž trvá do konce prázdnin. Akorát ta hlavní cena pro mě není moc atraktivní, protože je to letenka:-) Já bych radši vyhrála nějaké produkty od Biodermy.

3) Dream Team s A380. Ta půjde do rámečku na poličku.


4) Selfie.

 


2. 7. 2015
Hlavní téma včerejšího dne - Airbus A380. Zvládli jsme to úspěšně, odletělo se na čas. "Trip report" ze zákulisí zpracuji v pondělí, až se vrátím z Benátek.


Na odlet jsme už byli koukat s uspokojeným pocitem.


1. 7. 2015
1) Přesně před pěti lety jsem oficiálně poprvé oblékla uniformu Emirates, na inaugurační let z Prahy do Dubaje. Pět let uběhlo tak neuvěřitelně rychle, že se tomu nechce ani věřit. Pro mě ještě rychleji tím, že jsem se zhruba v polovině přesunula na letiště. Přílet Airbusu A380 do Prahy je tím nejlepším způsobem oslavy.


1. 7. 2010. Slavobrána se bude opakovat i po pěti letech.


Červen 2015


Cestující výročního letu dostanou certifikát.

2) Z USA jsem si dovezla paletku očních stínů od Tarte, nazvanou Tartellete Amazonian Clay Matte. Jsem z ní úplně nadšená. Stojí 44 USD. Udělám na ni nějakou recenzi, protože je zatím nejlepší, co jsem kdy měla v ruce (a na očích).


Za ty peníze stála.

3) Selfie.


30. 6. 2015
1) Včera upadl na nos Boeing 737-500 společnosti Transaero. Stalo se tak v Moskvě, před odletem do Krasnodaru. Nikomu se nic nestalo a cestující odletěli náhradním letadlem.

2) Krátký trip report z první části naší cesty - z Dubaje. Není v něm nic převratného, podobných fotek už je tu hodně, ale nocovali jsme tam a tak chci mít reporty kompletní. K vidění ZDE.
3) Už zítra se dočkáme Airbusu A380!


28. 6. 2015
1) Home, sweet home. Po třech týdnech doma. Cestu kolem světa jsme si užili i s trochou adrenalinu. Operativně jsme měnili plány poté, co jsme se nedostali na let z Fiji na Havaj a tak jsme se rozhodli pro cestu do Sydney a odtamtud do Los Angeles, kde jsme původně vůbec neměli mít zastávku. Z Los Angeles jsme přes Seattle doletěli do Anchorage, dalšího bodu cesty. A pak už šlo vše téměř podle plánu. Trip reporty budu zpracovávat postupně, snad budou do konce července všechny. Zatím jen pár fotek na ukázku.


Nový Zéland, pláž Piha - opravdu magické místo.


Nový Zéland - Whangaparaoa


Fiji - pohodový ostrov.


Anchorage, USA - socha kapitána Cooka


Barrow, Alaska - Severní ledový oceán.


Seattle, USA - Boeing Field


Seattle, USA - Gas Park


Vancouver, Canada


Vancouver, Canada

2) Ve středu nás čeká návštěva A380ky v Praze. Byla mi přidělena činnost koordinace odbavení Business/First class cestujících. Doufám, že se mi povede zdokumentovat dění kolem. Pro spottery bude v Kněževsi u terasy připraven "fanouškovský stánek" ve kterém dostanou emirátské kšiltovky. Všichni se moc těšíme! 


8. 6. 2015
Dnes budu následovat Věrku a vydám se za ní s přenocováním v Dubaji do Aucklandu. Máme tam sraz i s Palem, tak doufám, že se všichni potkáme tak, jak máme. Co se bude dít dál, je ve hvězdách a naplánovaný routing se může lehce měnit, což tedy nechci vůbec přivolat a doufám, že na to nebude muset dojít. Vzhledem k tomu, že si sebou neberu notebook, nebudou zde následující tři týdny žádné updaty. Budeme se ale určitě hlásit přes Facebook, kde budu sdílet průběžně novinky. Po návratu mě čeká další hektický týden, jdu hned do práce, během toho přiletí do Prahy Airbus A380 a hned navazující víkend letím do Itálie, kde máme sraz s Vicki a Samem Chui. Trip reporty z cest určitě zpracuji, jen tentokrát to bude asi trvat déle, než je u mě obvyklé, protože se mi to bude hromadit.

NO UPDATES FOR THE NEXT 3 WEEKS - не будет обновление сайта ближайшие три недели


Jsem zvědavá, co jsem si zapomněla. Mám jednu taštičku plnou jen kabelů a nabíječek - na telefon, tablet, foťák, selfie tyčku a takovou tu krabičku se záložní elektřinou. Dále sluchátka, externí disk a krabičku do světových elektrických zásuvek. Samozřejmě každá ta věc má jiný kabel a konektor. Nad tím by se měly firmy zamyslet a sjednotit to nějak. 
 


7. 6. 2015
1) V pátek jsem vyrazili na oslavu 20. výročí ŘLP. Protože Věrka v sobotu jako první odlétala do Aucklandu a já chtěla tento den využít k zabalení se, plánovaly jsme, že to bude jen tak decentní. A to se moc nepovedlo. Sobota byla krušná, musela jsem si dojít do lékárny pro něco na kocovinu. Čím jsem starší, tím ta rána po večírcích jsou horší. Fotky ZDE.


Fotokoutky jsou na akcích poslední dobou velmi oblíbené.

2) A Věrka jako předvoj už je na cestě. Já vždy létám jen s klasickým kabinovým zavazadlem a to i na delší cesty, mám k tomu své důvody. Občas se nad tím lidi pozastavují, jak se mi tam může vše vejít. Ale Věrka to tedy přetrumfla, když se na nadcházející cestu kolem světa kompletně sbalila do polovičního mini kufru, viz foto.


Další level bude, obletět svět jen s kabelkou!

3) Selfie:


4. 6. 2015
1) V Moskvě byl včera odhalen památník Ilouška 62. Bylo to samozřejmě velká sláva.

2) A Alitalia včera představila své nové livery. Prý to má symbolizovat klasický italský elegantní design. Mně se to líbí.A sláva byla taky.

3) Selfie.


3. 6. 2015
1) U kyrgyzského jezera Issyk Kul, které je jedním z nejznámějších cílů turistů v Kyrgyzstánu, otevřeli 1. června nově zrekonstruované letiště, se statusem mezinárodní. Tohle místo mám také na seznamu, kam se chci podívat a o to je to lepší, že tam bude možnost nyní doletět. Jestli tam tedy nějaká společnost začne pravidelně létat. Prvním a zatím jediným osobním letadlem, které tam přiletělo, bylo prezidentské Túčínko 154, které přivezlo kyrgyzského premiéra, aby letiště slavnostně otevřel. Jinak byly všechny lety sem pouze na bázi soukromých charterů a privátů.


Bort N°1 i když bez prezidenta, dne 1. 6. při znovuotevření letiště.


Letiště Issyk Kul.

2) Kanada od příštího roku zavádí pro země, které s ní mají bezvízový styk (čili i pro ČR), povinnou elektronickou před - autorizaci vstupu do země, kterou si bude muset každý návštěvník dopředu udělat. Povolení ETA (electronic travel authorization) bude potřeba od 15. 3. 2016, žádat o něj půjde od 1. 8. 2015. Cena povolení bude 7 CAD a platit bude následujících 5 let, pokud nevyprší platnost pasu, v tom případě si musí žadatel udělat novou autorizaci.  
3) S letištními kolegy jsme oslavili 5 let ode dne, kdy jsme se stali zaměstnanci Emirates. Pět let, během kterých se toho u každého z nás tolik událo! Ty velké oslavy nastanou ale až za měsíc. I když, při nich se nejspíš pěkně zapotíme:-)

4) Urban Decay uvede brzy na trh novou poletku z řady Naked - Smoky. V USA má mít premiéru 8. července za cenu 54 USD, kdy se dostane k nám, toť otázka.


Já ještě úplně nevím, jestli se mi to líbí. Láska na první pohled to není, ale třeba mě to ještě nějak přesvědčí.

5) Turkish Airlines pořádají v červnu ve Varšavě open day pro piloty.


1. 6. 2015
1) Na pátek 29. 5. připravila Belavia pro fanoušky sovětské techniky možnost, proletět se Túčínkem 154 z Minsku do Ženevy a zpět. A spotteři se na to sletěli jakou vosy na med. Tahle akce získala i velkou pozornost běloruských médií, která o ní od pátku referovala celé tři dny. Tohle tam ještě asi neměli:-) TADY videoreportáž z běloruské televize. 
Titulek z novin: "Tisíce euro za splnění snu. Jak turisté z různých zemí světa přiletěli do Minsku na Tu154".

Pár fotek z akce zde níže.  To muselo být bezva.

2) Léto je tu! Konečně. Takže odletím brzo do zimy:-)

3) Minulý týden se začala šířit informace ohledně stevardky společnosti Spirit Airlines, která se během otočky v Chicagu nechala vyfotit v motoru letadla. Nějaký cestující to viděl z okénka, vyfotil a poslal do médií s tím, že byl šokován tímto chováním stevardky. Následovala mediální smršť, kdy to nejprve vypadalo, že tuto letušku aerolinka vyhodí. Víceméně díky FB stránce Fly Guy´s Cabin Crew Lounge, kde se sdružují stevardi a stevardky všech společnosti a publicitě, kterou případu udělala, vznikla kampaň na podporu této letušky. V té se uvádí, že naprostá většina lidí, kteří pracují v letectví a je to pro ně vysněná práce, má takovou fotku z motoru (no samozřejmě, i já jich mám několik) a patří to k této profesi. A všichni začali hromadně posílat tyto své fotky vedení Spirit Airlines přes sociální sítě. A jak to dopadlo? Nakonec dobře a jsem za to moc ráda, ale když jsem to prvotně četla, tak se ve mě vařila krev, když jsem si představila toho člověka, co to rozpoutal. To už byla tento týden asi třetí kauza, která mě vytočila, jen jsem na ni narazila. Stejné pocity jsem měla, když jsem četla o pokračování norského případu odebraných dětí, kde se ve mě vše úplně svírá nad tou zoufalou bezmocností, s tím cokoliv udělat. Na youtube je několik dokumentů, natočených televizemi z Pobaltí a Ruska, které se tím zabývaly, včetně dojemných výpovědí dětí, které se vrátily k rodičům, kteří se s tím moc necrcali a nechali je na tvrdo unést zpět. Možná měla ta přisprostlá ženská Nagyová zaúkolovat tajné služby tímto. Pak bych snad snesla, že ji osvobodili, jinak o tom také už nemůžu vůbec číst, protože mi to kazí karmu.         


30. 5. 2015
1) Singapurci si natřeli k 50. výročí Singapuru dvě A380ky do speciálního zbarvení. Ale jo, mně se to líbí.

2) Náš letištní tým se od 1. 7. rozšíří a starou známou tvář. Přejde k nám dočasně Jenda z městské kanceláře, jako náhrada za mě, která jsem se tam přesunula už permanentně. Na Jendu jsme se s Hankou obě moc těšily!


Nový ticketingový trojlístek.


Mužský element v ženském kolektivu je velmi zdravý prvek, který způsobuje rovnováhu a klid.


Tak vítej!


A protože se na ticketing tři najednou nevejdeme, já jsem dostala službu na check-inu, což je pro mě vždycky velmi zajímavá zkušenost.

3) Už nějakou dobu používám čistící/depilační strojek Braun Face 820, se svými zkušenostmi s ním, se dělím ZDE.


28. 5. 2015
1) Přílet Airbusu A380 do Prahy se blíží. S tím je spojeno několik akcí. Jednou z nich je možnost, vyhrát buď dvě letenky z Prahy do Dubaje a zpět nebo aspoň místo v exkurzi do letadla, během jeho návštěvy. Soutěž o dvě letenky probíhá přímo na stránkách Emirates.cz ZDE (nefunguje z mobilu). Soutěž o místa na exkurzi do Airbusu A380 během jeho průletu v Praze, se koná na stránkách Emirates Prague - Fan Page.
Pokud by se někdo chtěl touto A380kou do nebo z Prahy proletět v Business třídě, má jedinečnou příležitost využít speciální cenu. Ta se vztahuje pouze na 1. 7. 2015. Buď pro směr Praha - Dubai - Praha (odlet 1. 7. návrat nejdříve 4. 7.) cesta tam v Business a zpět v Economy za 24 418 Kč nebo obráceně, odlet nejpozději 27. 6. z Prahy do Dubaje v Economy a zpět Dubaj - Praha 1. 7. v Business, vychází na 26 973 Kč. Je i kombinace First/Economy za cca 46 tisíc korun. 
A myslí se i na spottery u plotu, až nastane čas, prozradím více;-)
 


2) Moje favoritka v Emirates soutěži Be there, pilotka Ashley, se stala kapitánkou! Nyní jich létá u Emirates celkem 10. Když jsme u akce "Be there", budou průběžně vyhlašovány destinace, do kterých bude při knihování na webu za určitých podmínek poskytnuta sleva. Momentálně je v "akci" destinace Denpasar, čili Bali. Pokud plánujete letět od 25. 9. - 10. 12. (s výjimkou odletů 1.-3. 12.) a zadáte do políčka promo kód kouzelné heslo: BETHERE, získáte slevu. U ekonomické třídy je to téměř 1000 Kč, u Business a First ještě trochu více. Platí pro knihování a vyticketování do 16. 6. 2015 (a pouze pro zpáteční lety).


Ashley - 10. kapitánka u Emirates.

3) Včera si tak sedím v práci a slyším, jak nad halou přelétá vrtulník. A za pár minut cink cink a přišly mi krásné fotky.


foto: Petr Garaj

4) Tento měsíc je v akci u Biodermy za 99 Kč čistící pěna. Čistidel na obličej mám spousty, tak jsem ji ani nekupovala. Nicméně akce ještě pár dní běží, pokud by měl někdo zájem.


27. 5. 2015
1) V emirátském korporátním obchodě www.emiratesofficialstore.com už jsou k dispozici dětské uniformy pro piloty a letušky. Vypadá to moc pěkně. Obchod nyní nově posílá do zahraničí, ale cena je 25 USD, což je dost, pokud si chce někdo objednat třeba jedno tričko nebo modýlek. Navíc je u dražších věcí nutné řešit DPH a clo. Obchod má ale dvě pobočky na letišti a tak stačí, když někdo jen prolétá přes Dubaj a může věci zakoupit, což je asi lepší varianta.

2)  V Řecku vzniká další aerolinka. Založila ji skupina řecko-kanadských podnikatelů už v roce 2012, ale pravidelně létat začíná teprve teď. Má spojovat Řecko s USA a Kanadou a vozit početnou řeckou komunitu. První let společnosti se má konat 19. 6. 2015 z Atén do New Yorku. Další celoroční pravidelné chartery mají vést do Toronta. Dále plánují letní chartery do Montrealu, Thessalonik, Budapešti, Záhřebu a v budoucnu prý i do Jižní Afriky. V červnu a červenci 2014 létali chartery z Atén do Mogadisha (Somálsko), Asmary (Eritrea), Londýna a Stockholmu. Mají jeden B767-300ER a další objednaný, spolu s Airbusem A340-300.
Tak hodně štěstí.


26. 5. 2015
1) Já o vlku a vlk přiletěl:-) Mám na mysli fungl nový B737-800NG Transaera. Viděla jsem na stránkách kazašských spotterů, že ho očekávali v Kazachstánu, ale tam nakonec poslali něco jiného a EI-RUR se objevil nečekaně v Praze. Ještěže nám nic neujde.

2) Já si myslím, že si v tom ČSA někdo dělá úplně regulérně z lidí legraci, tohle přeci není vůbec možné?!


3) Pokud si někdo plánuje kupovat letenku do Denpasaru (s Emirates samozřejmě) na období 25. 9. - 10. 12. (kromě odletů z Prahy 1.-3.12), můžete použít při knihování přes webové stránky Emirates promo kód: BETHERE a odečte se vám z ceny cca 1000 Kč. Letenka musí být zpáteční a zaplacená nejpozději do 16. 6. 2015.
4) Simča s malou Nailou se vracely domů, do Dubaje.

 5) Selfie. Dodělala jsem recenzi na paletku Urban Decay - Naked. K vidění ZDE.


25. 5. 2015
1) Minulý týden přibyl do flotily ruského Transaera první B737-800NG. Na moskevské letiště Domodědovo přiletěl tento krasavec v novém livery a jeho vítání se stalo velkou událostí. Všechny fotografie z oslavy na stránkách ruského spottera Sergeje Martirosyana ZDE.


Dostal samozřejmě slavobránu (foto: Sergey Martirosyan).


Ředitelka Transaera Olga Pleshakova (foto: Sergey Martirosyan).


Spotteři (foto: Sergey Martirosyan).


Interiér (foto: Sergey Martirosyan).


Vítací výbor (foto: Sergey Martirosyan).


(foto: Sergey Martirosyan)

2) Některá letadla, poté co doslouží, čeká smutný osud - rozřežou je a sešrotují. Bývalé bulharské vládní Túčínko potkal zajímavější "důchod". Bylo řízeně potopeno do Černého moře poblíž Varny, kde slouží jako atrakce pro potápěče. Toto není úplná novinka, bylo tam umístěno už v květnu 2011, ale mně to nějak ušlo.


Potápění Túčínka.

3) Sam Chui nalezl v nějakém supermarketu v Abu Dhabi Il-62 ČSA, které vypadá spíš jako MDčko:-)


Foto: Sam Chui

4) V neděli 31. 5. se bude v pražské ZOO konat ve spolupráci s Emirates akce pro děti, během které mohou vyhrát nějaké figurky Monsters, či jak se to jmenuje.

5) V sobotu krátce před půlnocí jsem se chystala jít spát. Jenže jsem se nějak na netu dostala ke stránce, přes kterou výzkumný tým z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy získává anonymní údaje pro své bádání pomocí dotazníků pro veřejnost. Jen tak ze zvědavosti jsem začala vyplňovat dotazník na téma Lidská sexualita. Nakonec mi to nedalo a vyplnila jsem to celé a šla spát někdy před druhou ráno (test trvá cca 100 minut). Na internetu vždy ignoruji testy typu: "Jste bordelář?" nebo "Zjistěte, jestli jste cholerik" a podobně. Na to si nemusím dělat žádný test, to vím sama nejlépe.
Nicméně tyto testy slouží pro vědecké účely a tak jsem se rozhodla posloužit dobré věci, ale hlavně mě to zaujalo a přinutilo dokončit to, že otázky jsou pokládány dost zajímavě a nutí člověka se nad spoustou věcí zamyslet. Např. jedna z otázek je ve smyslu, že držíte teroristu, který má klíč k likvidaci hromadné zbraně, která má za chvíli zničit celý Londýn s 5-ti miliony obyvatel. Otázka zní: "Dáte pokyn k jeho fyzickému mučení, aby se zachránilo pět milionů lidí?" Tak jsem asi vteřinu přemýšlela a pak si představila ty šmejdy, co vystříleli redakci francouzského komiksového časopisu v Paříži a zvolila možnost, že rozhodně ANO, mučit teroristu. S tím je spojena otázka, jestli by jste mohli s člověkem, který dá takový pokyn k mučení, žít. Tak jasně, s tím bych asi neměla problém. Jenže následuje další otázka: "Dostáváte písemný rozkaz, že toho teroristu musíte mučit vy. Uděláte to?" Tak to už jsem se zarazila víc, s tím bych tedy měla problém. Jenže pak jsem si představila jordánského pilota, kterého upálilo ISIS a proti tomu záchranu 5-ti milionů lidí a zvolila možnost, že SPÍŠE ANO. A opět otázka, jestli bych mohla s člověkem, co tohle udělá žít. Ale to ještě nebylo všechno. Další otázka: "Mučení teroristy nezabírá. Terorista má dítě. Dáte pokyn k mučení jeho dítěte, aby jste přinutili teroristu vydat klíč ke zničení zbraně hromadného ničení?". Tak to už jsem se docela zapotila. A následovala další otázka. "Dostáváte rozkaz, aby jste vy osobně provedli mučení teroristova dítěte, uděláte to pro záchranu 5-ti milionů lidí?" a "Mohla by jste žít s člověkem, který to udělá?" Odpovědi vždy ve škále stupnice od určitě ne/spíše ne/spíše ano/určitě ano. S tím mám tedy problém, ne proto, že se jedná o dítě, ale z principu, že jde o nevinného člověka a jestli úkladná smrt jednoho nevinného ve jménu záchrany 5-ti miliónů dalších nevinných je ospravedlnitelná. Ještěže nemusím tohle opravdu rozhodovat, protože mi z toho nebylo vůbec dobře.
Ale jestli chcete pomoci vědě a ještě se zamyslet nad zajímavými věcmi, tak to doporučuji.    


To jsou tedy otázky.

 6) Recenze na pleťové masky od Freeman hotová.   


23. 5. 2015
1) Příběh Heather Cho alias Heather ČOOVÉ nebo li Cho Hyun Ah z Korean Air v kauze makadamia oříšků se opět posunul vpřed. V pátek 22. 5. byla po pěti měsících ve vězení propuštěna s tím, že už byla potrestána dost a trest se změnil z původně jednoho roku, na 10-ti měsíční s dvouletou podmínkou. Jako argument soudce uvedl, že se jednalo o její první porušení zákona a také, že je matkou dvojčat, která potřebují její péči. Soud na území USA, kde na ni podala žalobu letuška, která kvůli této kauze přišla o práci, je stále v procesu a bude řešit kompenzaci pro tuto postiženou bývalou zaměstnankyni Koreanu.  


V pátek po propuštění z vězení.

2) K příletu A380 do Prahy. Jestli se někdo chce proletět v Business nebo First class, na tento let byly stanoveny speciální ceny. Kombinace 1. 7. z Prahy do Dubaje v Business class a zpět nejdříve za 3 dny, vyjde na 39 900 Kč. Pokud se naknihuje kombinace tam Business a zpět Economy, je cena 24 200 Kč. A kombinace tam First class a zpět Economy class je za 47 394 Kč. Pro fanoušky a spottery bude příští týden vyhlášena soutěž, jejíž vítězové se budou moci zúčastnit exkurze do letadla, během jeho návštěvy v Praze.
3) S Věrkou jsme vyrazily na nákupy do Drážďan do Primarku. Fotky ZDE.


22. 5. 2015
1) Moji kolegové, kteří byli vybráni do reklamní kampaně Emirates Be There už se vydávají na cesty po světě. Více je možné vidět na stránce, která byla pro tento účel vytvořena ZDE.

2)  Vyrazily jsme s Péťou a Věrkou opět do Brasileira Ambiente, protože minule jsme se tam moc dobře najedly. Fotky TADY.

3) Zrovna jsem se začala shánět po mé výhře od Biotherm, když jsem našla ve schránce lísteček, že mám něco na poště. A bylo to tam!

4) Selfie.

5) Ruské Transaero má dostat letos v zimě Airbus A380, první A380 u ruské společnosti vůbec. Plánuje s ním létat čtyři mezinárodní linky a dvě vnitrostátní. Mezinárodní lety bude A380 operovat do Dominikánské republiky, Bangkoku, Dubaje a na Phuket. Vnitrostátní lety mají být z Moskvy do Vladivostoku a Chabarovsku. Na léto 2016 pak připadají v úvahu lety do Antalye a na Kypr. Transaero se docela rozvíjí, mně je ta společnost sympatická i proto, že ji vede žena - Olga Pleashakova. Mají dokonce svojí Imperial class - první třídu. Transaero vzniklo jako první soukromá letecká společnost v Rusku, v roce 1990. Letos začaly také létat pravidelně do Prahy. Protože létají odpoledne a odbavují svůj let na stejném ostrově jako my, vidím denně, že lety mají dost plné.


  Imperial class u Transaera.


Olga Pleshakova.


21. 5. 2015
1) V letištním Starbucks se zacvičoval někdo nový, kdo v rámci výuky připravoval kávy a čaje. Milá slečna od nich nám tyto nápoje nabídla, protože jinak by je stejně vylili. A to my jsme si rády vzaly:-)


Děkujeme Starbucks letištní pobočce.


Proč mám tak velkou hlavu?

2) V Rusku došlo v pondělí 18. 5. ke kuriózní letecké nehodě. An-2 havaroval na letišti v Sanameru (Stavropolská oblast). Letadlo přepravovalo 4 sudy oleje, když při nouzovém přistání prorazilo plot a napálilo to přímo do kostela. Stroj je označený registrací RA-56528, ale na ruské TV stanici Lifenews.ru říkali, že taková registrace není vůbec v ruském registru. No jo, no:-)

3) Velvyslanectví České republiky v Abu Dhabi oznámilo založení krajanského spolku Čechů a Slováku ve Spojených arabských emirátech. A že jich tam už je.
 

  
 

4) Kazašský prezident Nursultan Nazarbajev se snaží být progresivní a vést Kazachstán ke světlé budoucnosti. Nyní sepsal 100 konkrétních kroků, které je třeba vykonat k tomu, aby se země posunula dopředu. Bod č. 66 je postavení nového mezinárodního letiště, které se stane významným dopravním hubem. Bod č. 67 je úkol pro Air Astanu - otevřít linky do New Yorku, Tokia a Singapuru. Tak good luck. Ale jestli bude létat linka Almaty-New York, tak ji chci mít na své flightmemory.


20. 5. 2015
1) Nedávno navštívil Prahu VIP Charter luxusního hotelového řetězce Four Seasons. Vezl okružní zájezd cestovky pro náročné klienty. Tento Boeing 757 je přezdíván Orient Expressem 21. století. Jeho kapacita je 52 míst ve 13ti řadách. Sedadla jsou plně sklopitelná a mezi nimi se pohybuje deset stevardů a stevardek, které se starají o blaho cestujících. Od Dom Perignonu po amenity kits od firmy Bvlgari. A jak vypadá toto letadlo zevnitř?


Ale jo. To by šlo.

2)  Nová ruská charterová společnost Azur Air (neboli někdejší Katekavia) rozšíří do konce května svojí flotilu o pět Boeingů 767 s kapacitou až 336 míst. Nyní mají devět B757-200 s kapacitou až 235 míst, které získali po společnosti UTAir a jeden B767-300. Ten dostali na konci dubna 2015 a nosí registraci VP-BXW a dříve létal pro Aeromexico.
Tak aspoň nějaká společnost v Rusku se rozšiřuje a ne naopak.


Další B767 před předáním. Foto: Malcolm Nason

3) Austrian Airlines představily nové uniformy. Já mám červenou ráda, je to moje nejoblíbenější barva, ale čeho je moc, toho je příliš. Ty dámské kalhoty s vysokým pasem jsou taky za trest pro všechny ženy, které mají trošku větší pozadí.

4) Virgin Atlantic oznámily, že ukončí provoz Boeingů 747-400 ve své flotile. Úplně poslední let této klasiky bude v dubnu 2016. Rok 2016 má být konečnou i pro Boeingy 747-400 u KLM. Virgin Atlantic plánují, že úplně poslední let bude VS 006 z Miami do Londýna, který odletí 17. 4. a v Londýně přistane 18. 4. 2016 v 11:30.  Éra Jumbíček začala u Virginu v roce 1984, kdy získali první B747-200 a od té doby bylo toto krásné a klasické letadlo vždy součástí flotily. Nyní se Virgin zaměřuje na modernější letadla, jako Airbus A330 nebo B787 a v budoucnu se očekává i dodání Airbusu A380. Toto nádherné klasické letadlo bohužel začíná mizet z letových parků mnoha společností.


Jumbo historie u Virginu.


Majitel Virginu - Sir Richard Branson je řízek a dobrodruh a je pevnou součástí image této společnosti. 

5) Sepsala jsem mojí zkušenost se dvěma sety na obočí - od Make Up Revolution a L´Orealu. K vidění ZDE.


18. 5. 2015
1) V sobotu 16. 5. proběhlo na letišti v Almate proti-teroristické cvičení. Zapojilo se do něj na 400 lidí a jedno Túčínko. Krátká reportáž o akci v kazašské televizi ZDE.


Nácvik osvobození rukojmí a zneškodnění teroristů.

2) Další zajímavé a moc pěkné uniformy má bangladéšská společnost Novoair. Létá jen vnitrostátně a má 3 letadla, ale uniformy jsou krásné.


17. 5. 2015
1) Cestovatelské okénko: Jihoafrická republika zavádí od 1. 6. nová pravidla pro vstup cizinců do 18 let na své území. Myslím, že to je velká pakárna a kdyby se mě to nějak týkalo, tak bych si dovolenou tam radši odřekla, než se nechat dobrovolně takto prudit:

S účinností od 1. června 2015 vstoupí v platnost nový imigrační zákon, který zpřísňuje požadavky na cestování všech nezletilých osob (mladších 18-ti let) do/ z  Jihoafrické republiky.
Nezletilá osoba musí mít u sebe vždy svůj rodný list (originál nebo úředně ověřená kopie), na němž jsou uvedena jména obou rodičů. Rodný list musí být úředně přeložen do anglického jazyka.
V případě, že nezletilou osobu doprovází pouze jeden rodič, musí mít u sebe navíc úředně ověřený a do anglického jazyka úředně přeložený souhlas (místopřísežné prohlášení) druhého rodiče, že do JAR může vycestovat, a také kopii jeho cestovního dokladu. Na souhlasu musí být uvedeny kontaktní informace rodiče, zejména telefonní spojení.
V případě, že nezletilou osobu nedoprovází ani jeden z rodičů, musí uvedené dokumenty doložit za oba z nich. V tomto případě musí při vstupu na území JAR doložit i zvací dopis osoby, u níž bude v JAR pobývat, kopii cestovního dokladu této osoby a její kontaktní data (adresa, telefon).
V případě, že nezletilá osoba nemůže doložit souhlas s uskutečněním cesty některého z biologických rodičů (adopce, pěstounská péče, úmrtí rodičů), musí doložit právně závazné dokumenty (soudní rozhodnutí, úmrtní list rodiče) dokládající tento stav, jež musí být úředně přeloženy do anglického jazyka.
Pokud je nezletilá osoba rovněž držitelem občanství státu, který vydává uvedené dokumenty v anglickém jazyce, může je rovněž použít (originály či ověřené kopie).
Uvedená opatření týkající se cestování nezletilých vstoupí závazně v platnost od 1.6.2015, nikoliv tedy již 1.10.2014, jak bylo oznámeno dříve.

 

2) Dostala jsem vanilkové capuccino od Turkish Airlines:-)

3) A teď jsem jen zvědavá, jestli se dnes něco z flotily níže ukáže na Ruzyni:-)


16. 5. 2015
1) Lubor Obendrauf sepsal velmi pěknou vzpomínku na Mílu Daniela, který nedávno odešel do spotterského nebe. Trvalo mi několik dní, než jsem se s tím faktem dokázala nějak smířit.
2) Ukrajinský parlament schválil 14. 5. přejmenování letiště Simferopol na Krymu. Nové jméno je Amet-Khan Sultan Airport po sovětském válečném pilotovi - hrdinovi. Já to tedy upřímně moc nechápu, vzhledem k aktuální situaci, kdy jaksi o situaci na Krymu rozhodují jiní, tak jestli to má smysl a budou tam tomu opravdu tak říkat?
3) V Kazachstánu odsoudili dva Čínany, kteří byli obviněni z okradení spolucestujících v letošním únoru během letu společnosti Air Astana z Pekingu do Almaty. Oba dostali 4 roky vězení a propadnutí majetku. Výlupci ukradli tři tisíce dolarů, tři tisíce juanů a dva mobilní telefony.


I v letadle je potřeba hlídat si věci. Když letím sama, rozhodně nejdu na toaletu bez kabelky. Což spousta lidí nedělá, jak jsem si všimla.

4) V emirátském korporátním obchodě byly rozšířeny barvy dámských triček I love Emirates. Já mám to červené. Mají je v i pobočce na letišti v Dubaji, jen nejsou vždy k dispozici všechny barvy a velikosti.

5) Už dlouho jsem zvažovala koupi čistícího kartáčku na pleť. Všichni to neuvěřitelně vychvalují, že vidí výsledky hned, že to čistí mnohokrát více, než manuální čištění a že už nic jiného nechtějí atd. Na trhu je několik značek v různých cenových relacích, od cca 1000 do 5000 Kč. Nedávno na mě vyskočila někde na Facebooku reklama na tento výrobek od společnosti Braun na web shopu Mall.cz, kterou jsem rozklikla. Od té doby mi tam vyskakoval tento strojek neustále a doslova mě prosil o to, abych si koupila. Nebyla jsem si jistá, jestli dát skoro dva tisíce za něco, čehož výsledek je třeba jen zveličený, ale nakonec zvítězily dva fakty - tento čistící strojek má výměnou hlavici a slouží i jako depilátor a pak to, že zrovna běžela na Mall.cz akce do 15. 5., kdy k řadě s číslem 820 dávají zdarma bonusovou sadu 4 výměnných kartáčků, která sama o sobě stojí 799 Kč. A to už se vyplatí. Až to pečlivě ozkouším, napíšu o tom recenzi, jestli se to vyplatí kupovat nebo ne.


Strojek Face 820 + bonusová edice výměnných kartáčků.


Akce na Mall.cz


14. 5. 2015
1) Sympatická posádka kokpitu u Allegiant Air.

2)  Xiamen Airlines představily už v loňském roce nové uniformy. Bylo to při příležitosti rozšíření flotily o nový Boeing 787 Dreamliner. Líbí se mi to.

 

3) Když jsme u těch uniforem, tak mongolské Hunnu Air (někdejší Mongolian Airlines) vypadají také pěkně.

4) Moje zkušenost s Dermacolem a jejich krycím make-upem sepsána ZDE.


12. 5. 2015
1) V korporátním obchodě Emirates se objevila novinka. Uniforma pilota a letušky v dětském provedení! K uniformě se dá dokoupit i letuškovský klobouček nebo pilotská čepice.
Ceny jsou: uniforma pilota nebo letušky - 180 AED (k dispozici ve velikostech: 2-4 roky / 5-6 let / 7-8 let /. Cena kloboučku je 80 AED (nabízí se ve dvou velikostech) a pilotské čepice 95 AED (ve třech velikostech). Webové stránky obchodu prošly renovací a jsou teď mnohem přehlednější. K vidění TADY. Bohužel, se stále nezasílá do zahraničí a nakupovat je možné jen v Emirátech. Ale to už dneska není žádný problém. Tyto uniformy tam zatím nafocené nejsou, ale budu to sledovat a až budou, tak přinesu upozornění. Jsem zvědavá na tu holčičí variantu.


Dětská uniforma pilota (foto: EK)

2) Sephora má do konce týdne akci na 2+1 zdarma (neboli za korunu). To se vyplatí. Zvažuji koupi dvou paletek Naked s tím, že bych třetí dostala zdarma, ale pokusím se vydržet až do Ameriky, kde ty nákupy mají jiný level:-)

 


11. 5. 2015
1) V sobotu jsme vyrazili na celodenní výlet. Nejprve do Uherského Hradiště, kde je muzeum L410 a dalších a poté jsme pokračovali na Slovensko do aeroklubu v Dubnici nad Váhom, kde mají Túčínko 134 vymalované ve starých barvách ČSA - těch nejhezčích, co kdy byly. Fotky TADY.


OK JET je velká nostalgie.

2) Už podruhé během pár dnů (minule to byla Air Arabia 4. 5.), přistálo civilní letadlo na vojenské základně Al Minhad poblíž Dubaje v Emirátech. Stalo se to v neděli ráno, tentokrát společnosti Etihad. Let EY650 odstartoval z Caira ve 3:49 místního času. Asi dvě hodiny po startu obdržela společnost Etihad informaci o možném bezpečnostním ohrožení letu. Jednalo se údajně o výhružku bombou, kterou zveřejnil člen ISIS přes Twitter. Etihad nepotvrdil, jestli rozhodnutí o divertu padlo na základě tohoto tweetu nebo měli jiný zdroj informací.
Letadlo bylo proto přesměrováno místo do Abu Dhabi na zmíněnou vojenskou základnu. Zde bylo prohledáno, ale nic se prý nenašlo. Potom letadlo přeletělo do Abu Dhabi. Všech 128 cestujících bylo převezeno do Abu Dhabi busem. Sedm členů posádky přeletělo se strojem později. Cestující prý okamžitě sdíleli fotky z přistání na vojenské základně na Instagramu, Twitteru a dalších sociálních sítích. Jsem je na Instagramu hledala, ale bohužel nenašla.


Nová doba - teroristi vyhrožují přes Twitter.
 

3) Právě testuji čtyři nové štětce značky Sephora. Na make-up, na obočí, na rozjasňovač a na oční stíny. Zatím jsem spokojená, zpracuji nějaké shrnutí.


Nejvíc jsem si zatím oblíbila štětec na oční stíny (úplně dole).


9. 5. 2015
1) Turkmenistan Airlines se podle turkmenského tisku chystají zahájit  lety z Ashgabadu do Milána. V Evropě už létají do Frankfurtu a Británie. Také se v souvislosti s tím píše, že během letoška začnou přijímat platební karty VISA, EC/MC a Altyn Asyr (to je asi nějaká jejich místní). S těmi bych se tedy moc chtěla proletět, třeba jednou vstoupí mezi ZED dopravce:-)


Pro mě jedna z nejexotičtějších leteckých společností spolu s Uzbekistan Airways.


Mapa destinací Turkmenistan Airlines. Zajímalo by mě, v jakém jazyce je ten přepis některých měst. Do Donětsku už asi nelétají, řekla bych.

2) Včera se trochu propadla střecha na domestic terminálu letiště Ataturk v Istanbulu. Prý bylo zraněno několik lidí, více informací pro vyvstalý zmatek zatím není.


Foto: CNN Turk Twitter

3) S Janou jsme v práci otestovali rtěnko-lesk od Dermacolu. Úplně nadšené z toho nejsme, ale propadák to také není. Více ZDE.


Foto: Dermacol


4) Už minulý týden jsem navštívila drogérii a nakoupila nějaké věci, které chci ozkoušet. U některých se podělím s recenzí. Určitě musím napsat o Dermacolu Cover, což je naprostá legenda, která překročila hranice České republiky. Dále se těším na Blur Cream od L´Orealu, který by měl zatočit s mými póry. No, uvidíme:-)

5) Selfie.

    


7. 5. 2015
1) K příležitosti oslav konce 2. světové války si společnost Paběda vymalovala letadlo.


Foto: Paběda


Foto: Paběda

Pomaloval si ho i Aeroflot. Zřejmě je to malování řízeno nějak centrálně, protože mají stejný obrázek.


2) Ti cestující byli dneska nějaký divný...


3) Zakoupila jsem si novinky z drogerie. Set na úpravu obočí od L´Orealu, který se objevil na pultech před pár dny. Stát má 300 Kč, nyní v rámci zavádění na trh se dá pořídit se slevou, já ho koupila za 250 Kč v DMku. K němu jsem si koupila na porovnání ten samý výrobek od značky Make Up Revolution, která je nyní v omezeném sortimentu v prodeji v Rossmannu. To mě trošku zklamalo, protože jsem tam šla cíleně pro jednu paletku se stíny a našla jsem výrobky od MUR v nejspodnějším regále a ještě tak poházené, že kdybych je byla nehledala, tak jsem si jich ani nevšimla. Paletku co jsem chtěla neměli, tak jsem vzala aspoň ten set na úpravu obočí, ať mám porovnání s L´Orealem. Kolegyně v práci souhlasily s tím, že mi je pomůžou otestovat a nechají se tím ode mě namalovat:-)
Nakonec jsem koupila dvě dvoufázové dlouhotrvající barvy na rty, které mají vydržet všechny nástrahy dne, bez nutnosti je opravovat. Tak na to jsem opravdu zvědavá. Vzala jsem dva nejčervenější odstíny a tak je v následujících dnech ozkouším, jak to s nimi opravdu je.


5. 5. 2015
1) Yemen. To je hrůza.


Foto: autor neznámý z VK


Foto: autor neznámý z VK

2) Už ho zvedaj na stojan.


Foto: Wolf (Russianplanes.net)


Foto: Wolf (Russianplanes.net)

3) V neděli 3. 5. divertoval let společnosti Air Arabia G9 128 letící z Kuwaitu do Sharjah, protože nějaký cestující informoval posádku, že letadlo exploduje. A nedivertoval jen tak někam, ale přímo na vojenskou základnu Al-Minhad. No a mně se nic takového nestane. To bych taky chtěla mít ve své Flightmemory.  


Tweet Yazana Suleimana - news editora z UAE

4) Jsem ještě jednou zpracovala svojí každodenní make-up rutinu do práce. K mému překvapení si to prý čtou i pánové:-) K přečtení ZDE.


4. 5. 2015
1) O aféře s oříšky u Koreanu na konci loňského roku četl asi každý. Z prvotních informací, které byly zveřejněny, jsem si říkala, že kdo ví, jak to vůbec bylo, že tohle přeci není možné a že to je určitě nějak nafouknuté. Nakonec se ukázalo, že to bylo ještě horší. Pro připomenutí. Loni 5. 12. na letu KE86 Korean Air z New Yorku JFK do Soulu letěla coby cestující v první třídě vice-prezidentka Koreanu Heather Cho (korejsky se jmenuje Cho Hyun-Ah), jejíž anglické jméno česká média přepisují jako Heather ČOOVÁ. Což je skoro tak stejně hrozné, jako to, co se stalo potom. 


Heather Cho (vlevo) v době, kdy ještě netušila, jak ji proslaví oříšky macadamia. 

Před startem nabídla po upomínce letuška této cestující oříšky macadamia zabalené v pytlíčku. Heather Cho ale trvala na tom, že je to proti předepsanému standardu a oříšky mají být podány na talířku. Nejdříve vyčinila letušce Kim Do Hee, která jí je podala a nechala si zavolat šéf stevarda jménem Park Chang Jin. Toho přinutila před zraky ostatních cestujících, aby si klekl na kolena a odprosil ji. Během toho, ho několikrát praštila svým tabletem přes ruce a s okamžitou platností propustila. Následně přikázala vrátit letadlo zpět k terminálu, kde ho nechala vyložit. Asi by se vše ututlalo. Šéf stevard nejprve na žádost Koreanu souhlasil, že nebude událost medializovat a šířit. Ale Heather Cho to nestačilo a v rámci interního šetření události u společnosti uvedla, že mezi šéf stevardem a stevardkou, která ji obsluhovala, byl milostný vztah a proto je propustila. To už se ale šéf stevard naštval a podal oficiální stížnost. Není úplně jasné, jestli v NYC vysadila i stevardku nebo tu propustili až po letu.
Když se událost dostala do korejských médií, Korean Air nejprve vice prezidentku bránil s tím, že to je její práce, kontrolovat úroveň servisu na palubě. Jenže se ozval cestující, který také letěl v první třídě a celé scény byl svědkem a médiím potvrdil verzi personálu. Korean Air mu jako omluvu za způsobené nepohodlí údajně poslal modýlek letadla a kalendář:-) Jenže to už se informace o této události dostaly za hranice Korey a pro média se staly vděčným soustem. Celou záležitost začal vyšetřovat úřad pro Leteckou a železniční dopravu. Jenže paní vice-prezidentka nebyla jen tak obyčejná vice-prezidentka, její otec Cho Yang Ho je šéfem Koreanu.
A tak Korean Air ve snaze zachránit její pověst, žádal po propuštěném šéf stevardovi a letušce, aby před úřadem, který věc začal vyšetřovat, lhali o tom, jak vše probíhalo a aby uvedli, že podali výpověď dobrovolně. Dva členové z této vyšetřovací komise byli bývalí zaměstnanci Koreanu. Následně stevardku i šéf-stevarda také přinutili vystoupit po jejím boku na veřejnosti, aby se aspoň částečně očistila její image. Sama Heather Cho ještě v této době tvrdila, že se to takto nestalo. Jenže ostatní cestující z First class tohoto letu potvrdili verzi posádky, včetně toho, že vice-prezidentka během události hystericky ječela a fyzicky posádku napadla. V tuto chvíli už to Korean nemohl dále tutlat a přinutili Cho, aby odstoupila z funkce vice-prezidentky. Její otec se za její chování veřejně omluvil. Nicméně nutno dodat, že sice odstoupila z funkce vice-prezidentky, ale zůstala v dalších, které ve skupině Korean Air zastává (např. president of KAL Hotel Network and Hanjin Tour), takže na mizině asi nebude.
Hned 12. 12. došlo k prvnímu jejímu výslechu, kde Cho nabídla, že se letušce i šéf-stevardovi osobně omluví. Přesně o měsíc později bylo vyšetřování uzavřeno mimo jiné s tím, že podle manuálů Koreanu, byly oříšky servírovány správně - v sáčku. Cho na to reagovala tak, že šéf stevarda propustila právě proto, že ji o tom neinformoval dřív. Některé zdroje totiž uvádějí, že během svého hysterického záchvatu požadovala, aby jí donesl manuál a ukázal, kde je napsané, jak se mají oříšky podávat. K osobní omluvě prý nedošlo, Cho uvedla, že když se šla omluvit, tak bývalý zaměstnanci zrovna nebyli doma.
Soud začal 19. 1. 2015, Cho odmítla všechna obvinění, proti ní vznesená. Šéf-stevard se k soudu i přes předvolání nedostavil, stevardka ano. Ta uvedla, že byla také přinucena klečet na kolenou a že jí Korean Air nabídl jako vyrovnání práci ve svém výcvikovém centru. Rozsudek byl vynesen 12. 2. a poslal Cho na rok do vězení na tvrdo.


Případ přitáhl obrovskou pozornost médií, nejen v Koreji. Cho jako většina Korejců, umí krásně teatrálně plakat a při cestě k soudu to předvedla. 

Tím to ale ještě neskončilo, stevardka Kim Do Hee vznesla v březnu v New Yorku žalobu na Heather Cho i Korean, za zničení kariéry, slovní i fyzické napadení a tlak na to, aby lhala vyšetřovací komisi. Pokoušela se dohodnout s Korean Air mimosoudní cestou, ale neúspěšně. Hodlá se proto dále soudit a získat za veškerou újmu kompenzaci. Mimo jiné uvedla, že práce v Koreanu byla pro ni "dream job" o kterou díky incidentu přišla. Vzhledem k tomu, že se to stalo v USA, tak díky jejich soudnictví, kde člověk může vysoudit kde co, má asi i šanci na nějaké pěkné vyrovnání.
Jestli už Heather Cho nastoupila do basy, se neví.
Na Facebooku ve skupině, kde se sdružují zaměstnanci leteckých společností, se na toto téma vedla diskuze. Někdo od Koreanu psal, že v médiích se nemluví o tom, že z toho měl postih i kapitán letadla, který vůbec neměl příkazu vice-prezidentky vyhovět a letadlo otočit zpět k terminálu.


Taková milá paní, kdo by to do ní řekl.

2) Malaysia Airlines se rozhodly, že prodají nebo se pokusí pronajmou svých všech šest Airbusů A380. Vzhledem k loňskému smolnému roku, je to úplně pochopitelné.


foto: Airbus

3) Royal Brunei Airlines se mi vždycky jako společnost moc líbily. Loni začaly převlékat své tradiční uniformy a nyní mají nové. Ty původní se mi asi líbily víc.


     Foto: Royal Brunei Airlines                 


1. 5. 2015
1) Delta odchází z Ruska. Už letos zkrouhla lety mezi Moskvou a New Yorkem ze sedmi na pět týdně. Od 1. 12. 2015 končí na této lince úplně. Pokud si někdo bude chtít koupit od Deltice letenku z New Yorku do Moskvy, systém mu nabídne spojení přes Paříž a Amsterdam s přestupem na AF/KLM. Přímé lety budou operovat už jen Aeroflot a Transaero. Dále Delta oznámila, že vybrala návrháře pro nové uniformy pozemního i letového personálu. Více info TADY. Nové uniformy by měly být na zaměstnancích vidět od roku 2018.
2) Air India už nové uniformy představila. Od nynějška budou mít ženy možnost zvolit si i variantu s kalhotami. Na výběr budou mít ze tří možností: tradiční sárí ve žluté barvě s červenými doplňky, dlouhé žluté nebo černé sako s kalhotami nebo žlutou halenku s černými kalhotami. Některé variace budou oblékány přímo do konkrétních destinací. Pozemní personál bude mít uniformy stejné, ale v zelené a růžové barevné variaci. 


Nové varianty uniforem posádek Air India (foto: Air India).

3) Nová společnost na středním východě, nazvaná Al Maha, obdržela v  těchto dnech 4 letadla a to všechna najednou. Zástupci společnosti si převzali čtyři Airbusy A320, které budou bázovány v Saudské Arábii, odkud budou obsluhovat klíčové destinace na Středním východě. Al Maha patří pod Qatar Airways, což je vidět i z jejího loga s typickým Oryxem, ale které je vyvedeno v barvách vlajky Saudské Arábie. Tato společnost už měla začít létat loni v září a pak v listopadu, ale někde se jim to zaseklo na administrativních povoleních. Podle pár dnů starých zpráv je nyní zahájení provozu plánováno na konec roku 2015. Tak jen nevím, co budou s těmi letadly do té doby dělat. Možná budou zatím létat pro mateřskou společnost. Destinace mají být: Jeddah, Riyadh, Dammam, Madinah, Abha a Qassim.  


Foto: Al Maha

4) V Moskvě už finalizují práce na Ilouškovi 62, který bude vystaven jako památník na letišti Šeremetěvo. Foto od mé oblíbené ruské spotterky Mariny Lystsevy. To vypadá, že bude stát na těch podstavcích a bude vyzvednut do výšky.


Foto: Marina Lystseva - originál ZDE.

5) Minulou sobotu nám na Ruzyni krásně vyšlo setkání dvou mých nejoblíbenějších společností.


Foto: Jiří Havlíček


Foto: Jiří Havlíček   

6) A kosmetické okénko. Moje odličovací rutina ZDE.


30. 4. 2015
1) Včera s námi letěla moje velmi oblíbená souška třídní učitelka ze základní školy, z 1. stupně. Po škole jsme s ní úplně ztratili kontakt asi tak na 20 let:-) Nějak náhodně ji asi před 4 lety někde potkal spolužák Pavel Krba. S paní učitelkou jsme se všichni spojili přes Facebook a díky němu o sobě pořád víme a je to až dojemné, se vidět. Ono už to teď bude skoro 30 let, co naši třídu dostala na starost. Protože jsme byli její první třída hned po dokončení studií, nikdy na nás nezapomněla:-)


Musím pochválit outfit paní učitelky, který je ukázkovým případem, že lze letět elegantně i pohodlně oblečená a není nutné pořizovat odporné kostkované kalhoty se záplatami.  

2) Od 29. 4. do 5. 5. je akce v Dermacolu (i na webu) na líčidla na oči 1 + 1 zdarma. Web shop ZDE.

3) Další akce je v Sephoře, ale jen dnes, čili 30. 4.! Všechny rtěnky značky Sephora za 99 Kč a to se vyplatí! Normálně stojí asi 280 Kč. Tak to si tam asi pro nějakou sjedu:-)

  


28. 4. 2015
1) Včera to bylo přesně 10 let, co poprvé vzlétl ve francouzském Toulouse Airbus A380. To to letí. A připomínám, už za dva měsíce ho uvidíme v Praze! V posledním vydání přílohy MF Dnes Víkend, vyšel rozhovor s jediným českým pilotem, který na A380kách létá - Davidem Heclem.


(pro zvětšení - kliknout na obrázek)

2) V Rusku vznikla nová charterová letecká společnost - Azurair. Létat bude denně od 29. 4. z Moskvy Šeremetěva (terminál F) do turecké Antalye. Lety bude operovat B757-200 s kapacitou 238 cestujících v ekonomické třídě. Společnost není tak úplně nová, do konce roku 2014 se jmenovala Katekavia a pod tímto názvem je i registrována na ruských úřadech.


foto: Azurair

3) Letiště Doněck - Ukrajina. Nemám slov.

4) V prodejnách Rossmann je od včera v nabídce kosmetika Make Up Revolution. Celá šíře sortimentu zatím v prodeji nebude, ale hlavní držáky značky ano. Ceny níže. Já myslím, že některé ty věci nutně potřebuji:-)

5)  V těchto dnech běží akce v Sephoře - v určité dny je sleva na konkrétní výrobek.

6) Štěpánka na svém food blogu Tasty life předvedla tuto nádheru níže. Celý recept na zde: http://www.tastylife.cz/2015/04/boruvkovy-ombre-dort.html


foto: Štěpánka - Tastylife.cz


26. 4. 2015
1) Convention proběhla opět v hotelu Holiday Inn. Fotky ZDE.


Organizační výbor Convention.

2) Už jsem zase něco vyhrála na Facebooku:-) Tentokrát kosmetiku Biotherm. Odpověděla jsem na otázku, co je mojí životní esencí a moji odpověď vybrala porota mezi těmi vítěznými. Hurá. Jen doufám, že nebude problém, že jsem si zrovna v období mezi účastí v soutěži a vyhodnocením, změnila přezdívku na FB, protože ta Vanilla Coke už mi přišla vzhledem k mému věku trochu infantilní. Tak snad mi to uznají, že jsem to pořád já.

3) Onehdá jsem měla celý den volno a sjela si během něj celý seriál Arabela. Na dobu, kdy seriál vznikl, to byla naprostá pecka a i dneska má pořád své velké kouzlo. Jen mně vždycky děsně vadilo, že ty díly byly tak krátké a dávaly jeden za týden. To bylo k nevydržení! Proto oceňuji ten luxus, že si je můžu pustit všechny pěkně za sebou:-)

4)  Selfe. Foxx říkal, že na Slovensku se tomu říká: "svojka":-)


25. 4. 2015
Vydali jsme se kolektivně na návštěvu k Honzikovi do jeho nového bytu. Hezké to má!


Nejprve jsme ale uvízli ve výtahu. Což je super, v malém výtahu v 5-ti lidech, když se minimálně dvěma chce urgentně na toaletu. Tomu se říká team building!
Nakonec nás technik vyprostil. Dolů jsme pak šli pěšky:-)


Byt je typu: "podkrovní" čili penthouse.


Upekl nám mimo jiné tento vynikající koláč!


24. 4. 2015
Před pár dny odešel do spotterského nebe Míla Daniel, jeden z  mých nejoblíbenějších fotografů. A to nejen pro jeho krásné fotky, které mají ducha a kouzlo. Na rozdíl od těch perfektních "kudelovek", kde stojí statické letadlo, za ním modré nebe, naprosto vycentrované, bez šumu, přepálené bílé a rušivých předmětů. Měla jsem ho moc ráda i proto, že byl vždycky vtipný, uměl si udělat legraci sám ze sebe a taky byl velký gentleman, ještě ze staré školy a to už se dneska nevidí. Nikdy mi nezapomněl k svátku poslat přání s nějakým pěkným Túčínkem. Byl povznesený nad žabomyšími boji fotografů o to, jaká fotka byla komu kde zveřejněna a měl tyhle směšné dohady vímepřesněkoho naprosto na háku. Fotil pro radost svojí a nás, se kterými se o své fotky dělil. Věřím, že aspoň ty poslední roky, co jsem ho znala, žil spokojený život, protože se mohl věnovat tomu, co ho bavilo a vždycky byl velmi vítaným společníkem pro kolegy u plotu. Vzpomínka na něj zůstane zachována, díky jeho krásným fotkám a tak ho sice už u plotu nepotkáme, ale určitě na něj nezapomeneme. Sobotní Convention věnujeme jeho památce. Je mi to moc líto.  


foto: Míla Daniel


23. 4. 2015
1) V Kyjevě představili prototyp nového letadla Antonov An-178. První let se má uskutečnit začátkem května. Sláva to byla veliká, fotky ZDE. Tento model vychází z už existujícího modelu An-148 (An-158).


Foto: Marina Lystseva

2) Tajemný šampón, který byl rozesílán k ozkoušení, byl Garnier Fructis. Nová řada s názvem Goodbye Damage. Kosmetiku Garnier jsem kdysi používala, ale během posledních pár let jsem úplně přestala. Mám pocit, že nějak změnili recepturu nebo složení krémů, protože ty poslední, které jsem měla, mojí pleti neudělaly dobře. Nakonec jsem asi dva vyhodila nevypotřebované. Nyní mám jeden poslední, který jsem koupila někde v akci, ale ještě jsem ho nezkusila a vždycky, když na něj má dojít, sáhnu po jiném:-) Jejich šampony jsem taky už několik let neměla, ale tak po této zkoušce bych klidně tuhle řadu použila. Žádný mega zázrak to není, ale propadák také ne. Normální voňavý šampon.  


22. 4. 2015
1) Ve městě Nabjerežnye Čjelny v Rusku proběhlo minulý týden (14. 4.) další setkání na podporu stále zadržovaných řídících letového provozu, kteří měli službu loni v říjnu během nehody Falconu na letišti Vnukovo. Jejich vytrvalost je obdivuhodná.

2) V Taškentu (Uzbekistán) došlo v minulých dnech (nezjištěno přesně kdy) k menší nehodě autobusu a B767 Uzbekistan Airways.


Ehm. (foto: VK)


Jak se toto podaří? (foto: VK)

3) Air Astana pořádá něco jako Open Days pro budoucí piloty. Zřejmě mají personální nedostatek, protože tam létá i bývalý kapitán Mundel z ČSA.


foto: Air Astana


foto: Air Astana


foto: Air Astana


foto: Air Astana

4) A kosmetické okénko:-) Ryor právě uvedl na trh nový make up 8v1. To snad ani není možné, aby to umělo tolik věcí. Tak já to tedy vyzkouším a uvidíme:-)

5) Značka Make Up Revolution už nebude v prodeji jen na webu, ale od pondělka také v drogériích Rossmann. Pořád na mě vyskakují jejich reklamy na Facebooku, protože jsem se jednou podívala na jejich stránky. Tak si to asi budu muset taky koupit:-)

6) Věrka také neodolala víkendové slevové akci a koupila si paletku Naked, ale tu první, klasickou. Tak jsme se domluvily, že jí testneme v průběhu května spolu.


Tyhle barvy se mi také líbí (foto: Věrka).


21. 4. 2015
1) Pondělní let (20. 4.) Moskva - Uljanovsk nevyšel úplně podle plánu. Po přistání letadlo typu ATR-72 společnosti UTAir vyjelo z ranveje. Na palubě bylo 51 cestujících a 4 členové posádky, nikomu se naštěstí nic nestalo.  


Počasí tam nemají nic moc.


Výstup cestujících. Děkujeme, že jste letěli s naší společností!

2) Sepsala jsem svojí zkušenost s novou paletkou Urban Decay - On The Run. K vidění ZDE.
3) Selfie:


Kardigan od Věrky je úplně super. 

4) Na tohle jsem měla děsnou chuť:-) Těstoviny, tofu, rajčata, kečup, pomerančová zálivka. Bylo to silnější než já.


20. 4. 2015
1) Do kin jde film, na který určitě vyrazím. U nás bude vysílám pod názvem Rudá mašina, v originále se jmenuje Red Army. V popisku filmu je napsáno, že je to film o sportu pro lidi, které sport vůbec nezajímá. Což je přesně pro mě. I další informace, že toho o Rusku vypoví více než politik s historikem dohromady, zní velmi slibně. Trailer k filmu je také zajímavý a tak si to určitě nemůžu nechat ujít. Více o filmu ZDE.
Na vrcholový sport mám svůj názor a speciálně na nadcházející MS v hokeji. Asi jsem jedna z mála, ale nějak moc nemusím, když v případě postoupení do nějakého užšího finále nebo dokonce výhry, vylezou z hospod "vlastenci" kteří celý rok nad půllitry piva jen nadávají na to, jak je v naší zemi všechno špatně, jak politici manipulují s obyčejnými lidmi, jak všichni kradou a tak dále. Tihle lidé pak vožralý do noci skandují a pořvávají na ulicích "Čééééši", nejlépe ještě zabalení do naší vlajky. A pak ani nejdou k volbám a že jich takových pár znám osobně. Abych nebyla tak negativní, taky se třeba jdu s kamarády dívat na nějaké utkání do hospody, ale je to pro mě spíš společenská událost, než nějaký projev národní hrdosti.
I tak, se ale na dokument o pozadí tohoto businessu (protože o ničem jiném to není) moc ráda podívám.

2) Namalovala jsem se novou kazetou Naked On The Run a vyrazila ji testovat na cvičení. Šla jsem "jen" na pilates, tak jsem si říkala, že tam to ustojím, tam se neskáče a nefuní. Jenže cvičitelka řekla, ať si vezmeme takové ty velké nafouknuté balony, na kterých se dá sedět. Tak jsem si myslela, že to bude pohodička, co se na nich dá asi tak dělat jiného, než sedět a houpat se:-) Tak už to vím, co se s tím dá dělat a moje svaly také:-) Ale make-up to ustál v pohodě.


Z té paletky jsem kromě bronzeru použila vše. Recenze bude, až ji ozkouším ještě víc.


Tyčka a malý balónek jsou ještě v pohodě. Ale pak došlo na "fit ball".  


19. 4. 2015
1) Tak už je to oficiálně venku:-) Ano, 1. 7. 2015 přiletí do Prahy na lince z Dubaje Airbus A380 v rámci oslavy 5. výročí Emirates v Praze. Je to neuvěřitelné, jak to utíká. Před pěti lety touto dobou jsem prožívala období, kdy jsem se nervovala, jak všechno dopadne. Měla jsem před sebou státnice na vysoké škole, běžela mi výpověď u ČSA a stát se za ty dva měsíce mohlo ještě lecos. A i potom. Nemuselo to být u EK to, co jsem si představovala a všechno mohlo nabrat úplně jiné obrátky. Naštěstí všechno vyšlo přesně tak, jak jsem si to v duchu namalovala a já si i po těch necelých pěti letech všechno pořád užívám. Proto přílet A380 je taková třešnička na dortu, za tím vším.
Od zveřejnění této informace jsem zaslechla dost reakcí typu: "no bože A380, těch na světě je, letěl jsem s tím 5x, to není nic extra" atd. Samozřejmě. Není to žádná rarita, typu Iloušek 62. Ale je to zvláštnost v Praze a asi ještě dlouho bude. To je stejné, jako např. s Airbusem A320. V Praze se za ním ani neotočím, ale párkrát jsem ho viděla na letišti v Karlových Varech a tam to letadlo dostává úplně jiné grády. A tak to je i s A380. V Dubaji jich stojí vedle sebe u terminálu deset a člověku to přijde úplně běžné. Ale tady, tady to působí úplně jinak. A tak věřím, že to bude velká spotterská událost a moc se těším. Sice budeme muset být všichni v práci, aby jsme to letadlo nějak obsloužili, ale určitě si najdu čas na to, abych to nějak zdokumentovala.
2) V Íránu vznikla tak nějak přes noc nová letecká společnost. Tak nová, že o ní ještě nepíšou ani na Wikipedii a nemá web a tak se neví, kam hodlá létat. Fotky níže jsou ze Šírázu.


foto: Navid Azadi


foto: Navid Azadi 

3) Ranní pohled při cestě do práce. A za chvíli budou kvést pampelišky a šeříky! No a pak už budou zase vánoce.

4) Využila jsem slevových dnů Myshoppingfever, kdy se prostřednictvím kuponů, co vyšly v nějakých časopisech, dalo výhodněji nakupovat. Jenže jsem si šla koupit ten časopis s kupony do trafiky a neměla vůbec žádné hotové peníze a oni nebrali karty. Tak jsem časopis zase vrátila do regálu s tím, že to v té Sephoře nějak ukecám, jestli by mi to nedali bez kupónů. Protože mi bylo jasné, že v trafikách na Zličíně to bude vyprodané. A bylo. Nicméně Sephora se do akce zapojila i bez kupónů a slevu 20% dala všem a na všechno. K nákupu mi dali další kupon na 20% slevu na další nákup, z čehož plyne, že to asi mají pěkně předražené, když to takhle rozdávají kdekomu. Mně tedy stačil pohled na oční stíny Christian Dior, které prodávají asi za 1650,-Kč, na letišti v Duty Free je mají za 1200,- a se zaměstnaneckou slevou za 950,-Kč.
A tak se to asi vyplatí jen na exklusivní značky, které se jinde v ČR neprodávají, jako Benefit nebo Urban Decay. A nebo přímo značka Sephora a to ještě jen když je akce typu 2+1 zdarma nebo aspoň 30% sleva.
Rozhodovala jsem se mezi paletkou Naked 2 a limitovanou edicí Naked On The Run. Nakonec jsem vzala tu druhou, protože ta zůstane v prodeji už jen omezenou dobu a klasické Naked si ještě budu moci koupit a nejlépe přímo v USA. Slevu jsem dostala, takže nakonec vyšla na 1104,-Kč. Vzala jsem k ní ještě tužku na oči made by Sephora, na tyto produkty byla sleva dokonce 30% a tak vyšla na 91 Kč. Hned jak paletku ozkouším, přinesu recenzi:-) 


Paletka je moc krásná.


Dali mi k nákupu nějaké vzorečky.

Ze Sephory jsem zamířila do drogerie. Teprve doslova před pár dny jsem objevila, že na Zličíně v Metropoli je drogérie. Nikdy jsem ji tam neviděla a tak jsem žila v tom, že tam prostě není a byl to důvod, proč jsem tam kolikrát nešla nakupovat, když jsem potřebovala i nějaké drogistické zboží, abych pak nemusela ještě někam jinam. Tuhle jsem si ale všimla, že tam zvenku je logo drogerie DM. Tak jsem se zeptala na informacích a ona tam ta drogerie opravdu je, ale není jako všechny obchody přístupná zevnitř. Musí se vyjít ven a vchod je extra za rohem. Ani snad radši nechci vědět, jak dlouho tam ta drogerie takhle je, zatímco já jako blbec jela třeba až na Anděl, abych nakoupila vše najednou v jednom obchodním centru.
V drogerii jsem si koupila bázi pod make up od Dermacolu a lak na nehty. Bázi jsem začala používat docela nedávno. Samozřejmě jsem o tom slyšela a četla, ale myslela jsem si, že je to zase nějaký dočasný hit, který začaly všichni výrobci házet na trh. Nicméně musím zpětně uznat, že to je opravdu šikovná věc a opravdu to úplně mění strukturu pleti, před nanesením make-upu nebo BB krému. Tu od Dermacolu jsem ještě neměla, tak uvidíme.


Báze se dělá ve dvou velikostech, 15ml a 30ml. Vzala jsem tu větší, ta malá se cenově vůbec nevyplatí.    


18. 4. 2015
1) Dostaly jsme opožděný vánoční dárek. Krásné emirátské červené tašky a kosmetické taštičky. Obojí je možné koupit v Emirates Official Store na letišti v Dubaji (nebo v prodejně v sídle Emirates nebo dalších pobočkách v Dubaji). Taška ZDE, cena 17 USD. Prodávají se různé barevné verze ve variantách lesk nebo mat. V nabídce obchodu přibyla v poslední době spousta nových a pěkných věcí.  

A kosmetická taštička. Je na ní vyražené logo Emirates, i když se mi to nepovedlo moc vyfotit:-) I ta je nabízena v široké škále barev, např. červená TADY. Cena 9 USD.

 

2) Na Facebooku Air Astany zveřejnili video z jejich výcvikové školy pilotů. Je to sice jen rusky, ale obsah se dá tak celkově pochopit:-) Video ZDE.

3) Kosmetické okénko:
Sigma je proslulá svými štětci. A k péči o ně vymysleli šikovnou věc. Plastovou podložku do umyvadla, díky které se mohou štětce dobře prát a čistit.

Chystá se opět výprodej kosmetiky.


16. 4. 2015
1) Transaero vezlo před pár dny medvídě, Qantas koalu do Singapuru. Čtyři koaly byly věnovány jako dar od Austrálie pro Singapur, k 50. výročí jeho nezávislosti. Qantas zveřejnil fotografie koaly cestující v business třídě, pochutnávající si na větvičce eukalyptu. Pravda je, že koaly letěly jako cargo a tyto fotografie byly nafocené jen na promo účely.   

2) Otestovala jsem tajemný šampon. Výsledek ZDE.


15. 4. 2015
1) Na včerejším letu společnosti Transaero UN136 z Chabarovsku do Moskvy letěl velmi speciální cestující - medvídě Máša. Její příběh není úplně veselý. Máša byla nalezena opuštěná v Chabarovsku poté, co její matka byla zabita pytláky. Postarala se o ni paní z organizace na ochranu zvířat, která ji převezla do útulku pro medvíďátka v moskevské oblasti.


Máša letí! (foto: Transaero)


(foto: Transaero)

2) A další letecká. Kim Čong Un neboli Karbanátek, byl na prohlídce právě dokončovaného terminálu 2 na mezinárodním letišti v Pchongjangu. Není mi moc jasné, na co tam potřebují dva terminály, ale tak třeba plánují nějakou masivní expanzi.


Pánové s notýsky mě baví:-)


 

3) Silk Air představil nové uniformy. Pěkné.


(foto: Silkair)

4) Na stránkách www.zachranmojevlasy.cz jsem se zaregistrovala s tím, že mi pošlou balíček s vlasovými produkty, na jeho otestování. Pointa je v tom, že na výrobku není napsané jméno firmy (ale je tam napsané složení), aby uživatel nevěděl, o jakou značku se jedná. Testovací balíček byl poslán prvním 600 zaregistrovaným a mně se nějak povedlo, že jsem se tam vešla. Balíček včera dorazil. Na stránkách je uveden pořadatel promo akce, což je nějaká maďarská reklamní agentura. Tak jsem si našla její stránky a mezi klienty mají jedinou kosmetickou firmu - Loreal. Proto tipuju, že to bude nějaký produkt od této značky. Zítra ten šampon i následnou péči otestuji, tak uvidíme.


Doufám, že v tom není nějaká kyselina:-) 

   


14. 4. 2015
1) Milan V. se spolupodílí na výstavě obrazů a fotografií a my se zúčastnili slavnostní vernisáže této exhibice.


Hrdý fotograf, cestovatel a příznivce (nebo příznivec?:-) letectví. 


Občerstvení.

2) Chystá se další zajímavá výstava.

3) Ve zličínské Sephoře už mají stojan Urban Decay. Byla jsem to tam očíhnout a hodná paní prodavačka mi poradila, ať počkám na 17. 4., kdy se bude dávat nejen dárek zdarma, ale ještě bude sleva 20%, protože bude zrovna nějaká nákupní akce.

4) Měla jsem obavy, že zjistit, kdo mě nalistuje na lety Fiji Airways, bude složité a bude to trvat. Opak je pravdou. Já jsem opravdu vděčná za všechny vymoženosti dnešní doby, které mi ulehčují život.

5) Historické foto z Moskvy. To musely být časy! (myšleno z pohledu leteckého nadšence)

 


12. 4. 2015
1) Právě probíhá výběrové řízení na mojí bývalou pozici do městské kanceláře Emirates. Jsou to dva roky, co jsem se dočasně přesunula jako zástup na letiště a nyní, vzhledem k okolnostem, jsem tam byla převedena trvale, za což jsem moc ráda, protože letiště je můj život. Uzávěrka přihlášek je 20. 4. a je možné je poslat přes web EK.


 

2) V Moskvě na letišti Šeremetěvo se dokončuje renovace Ilouška 62, který zde bude během květnových oslav vítězství v II. světové válce, představen jako nový pomník. Vypadá to, že bude v klasických barvách Aeroflotu.

3) V lékárnách nyní běží akce na Vichy. Platí do vyčerpání zásob.

   


11. 4. 2015
Včerejší odpoledne na LKPR. Iran Air opět v Praze, to je pastva pro oči!


10. 4. 2015
V soutěži pro zaměstnance Emirates nazvané Be there jsem nevyhrála a musím uznat, že tam byla spousta mnohem lepších kandidátů. Nakonec se sešlo přes 400 videí a hodně z nich bylo výborně a až téměř profesionálně zpracovaných. Mám moc šikovné a talentované kolegy. Už se těším na jejich trip reporty. Je super, že se něco takového vůbec pořádá. Mojí favoritkou se stala pilotka Ashley z Boeingu 777, která je nakonec mezi šesti vítězi. Já být v porotě, tak ji také vyberu, protože mladá a atraktivní blondýnka za kniplem je sázka na jistotu, že čtenáře/diváky zaujme.


Vyhlášení výsledků na centrále v Dubaji 9. 4.


Ashley je zaměřena na módu.


A v roce 2012 vyhrála i titul Nejlépe oblečené ženy na Dubai World Cup!!

A já budu cestovat dál, ale za svoje:-)


9. 4. 2015
1) Jeden z členů facebookové skupiny Special Flights Enthusiasts Olivier Arnaud dal dohromady seznam aktuálních možností, proletět se v Rusku Túčínky, Iloušky a Jacíčky:
Tu-134:
Center South létá z Ufy a Samy. Letový řád bohužel jen v ruštině:
http://www.kac.ru/rasspisanie-rejsov?showall=1&limitstart 
Katekavia provozuje charterové lety z Krasnojarsku, ale tyto lety se neobjevují v rezervačních systémech a tak není jasné, jakou cestou je lze koupit:
http://www.yemelyanovo.ru/scedule
Alrosa provozuje charterové lety z města Mirny do Krasnojarsku. Stejný problém s bookingem jako s Katekavií. 

Tu-154:
Alrosa létá 2x týdně Moskva DME-Poljarny-Novosibirsk-Poljarny-Moskva DME. Info zde:
http://alrosa.aero/raspisanie/leto.pdf
Gazpromaia provozuje lety z Moskvy VKO do Ufy a Jamburgu: http://www.airportufa.ru/passazhiram/raspisanie.html
Všechny lety jsou vidět na seznamech letů, ale není známo, jak je koupit.

Jak-40:
Vologda Air Enterprise létají z Vologdy do Moskvy VKO a Petrohradu:
http://www.avia35.ru/schedule/
Gazpromavia operuje 3-4x týdně lety z města Sovetsky do Jekatěrinburku a Nadymu:
http://www.sovaero.ru/

Jak-42:
Izhavia a Saravia létají denně z Moskvy DME do Izhevsku a Saratova a některých dalších měst.
Gazpromavia a Grozny Avia létají z Moskvy VKO do Sovetsky, Ukthy a Grozného.

An-24:
Létá ještě u hodně společností: Izhavia z Izhevsku do Jekatěrinburku, Pskovavia ze Pskova do Petrohradu a Moskvy DME, Utair z Tyumenu...a další (Katekavia, Angara, Yakutia, Polar, Alrosa, Iraero)

An-26:
Kostroma Air Enterprise létá 2x týdně z města Kostroma do Petrohradu a v létě do Anapy:
http://www.kostroma-avia.ru/services/timetable/

2) Poobědvali jsme v restauraci Brasileiro ve Slovanském domě. Z oběda se málem stala i večeře. Jsme se dlouho neviděly a než jsme všechno probraly, tak to nějakou dobu zabralo:-)


3) Selfie.

 

5) Štěpánka na svém kulinářském blogu předvedla variaci řezů Míša v podobě dortu. A máme přislíbeno, že nám přinese ochutnat vzoreček! Cely recept ZDE.


foto: Štepánka (Tastylife.cz)  


7. 4. 2015
1) Nejen v Thajsku křtí letadla náboženští představitelé.

2) Velikonoce na letišti nám zpříjemnil mazanec od Janiny tchýně a beránek od cestujícího.


Mazanec.


A beránek s náplní pudinkovou.


I vočička měl.


5. 4. 2015
1) V dubnu je u Biodermy za 99 Kč (při nákupu jakéhokoliv produktu za více než 349 Kč) hydratační krém Hydra z řady Sébium.


Tak tento krém zrovna nepotřebuji, škoda. 

2) V Sephoře na Zličíně jsem byla nakouknout a poptat se, na uvedení značky Urban Decay. Chtěla jsem si tam udělat radost a něco pěkného koupit, ale úplně mě irituje, jak se tam na člověka hned pověsí obsluha, ve snaze pomoct. U prvního regálu řeknu, že děkuji, že nic nepotřebuji a jdu k druhému. Tam se na mě vrhne další. Zopakuji to. U třetího také. Paní si stoupne dva metry a ode mě s tím, že kdybych tedy něco potřebovala později, je tam. Tak jsem se sebrala a šla pryč. Já vím, že tam asi musí hlídat potencionální zloděje, protože ty ztráty tam budou mít velké, ale mně to je nepříjemné, když se za mnou někdo plouží jako stín od regálu k regálu s dvoumetrovým odstupem. Takže takovéto moje "chutě" udělat si radost, stále častěji končí tím, že si objednám něco přes net. Nicméně ještě před odchodem jsem uzmula leták s informacemi, které jsem hledala.


Dárek zdarma při nákupu nad 1400,-Kč. Zajímavé, že cena nejžádanějších výrobků je stanovena na 1380,-Kč.

3) Všichni říkají, že cvičením relaxují a nabíjejí se energií. Já jsem asi nějaká výjimka, protože se připlazím domů z tělocvičny a odpadnu. Energií mě to rozhodně nenabíjí, spíš naopak a nějakou vnitřní radost z toho taky úplně nepociťuji. Tak já nevím, ale třeba to ještě přijde.

 


4. 4. 2015
1) Na oslavu velikonoc si zřejmě budeme moci postavit huhuláka. A to mám pocit, že jsem asi tak dva týdny zpět četla, že má být přes tyto svátky nádherné počasí. Mně to je ale vlastně jedno, když stejně budu v práci.


Veselé velikonoce!

2) Ve čtvrtek večer poté, co bylo oznámeno předběžné uzavření dohody o íránském jaderném programu, vyrazili okamžitě Íránci do ulic a slavili ukončení sankci, které jim už mnoho let znepříjemňují životy. Tolik upřímné radosti nad touto historickou událostí, mě úplně dojalo. Šťastní lidé v ulicích s íránskými vlajkami a troubící auta. To, co u nás známe jen v okamžicích, kdy vyhrajeme něco v hokeji. Video z Teheránu krátce poté, co bylo oznámeno dosažení dohody ZDE. Další video z vítání po příletu íránského ministra zahraničí Javada Zarífa ze Švýcarska do Teheránu den poté - TADY.
Já jim to tak přeji!  

3) Kosmetické okénko:
Na český trh se chystá americká značka kosmetiky Urban Decay. Bude ji prodávat výhradně Sephora, ale jen v některých pražských pobočkách. Je to celkem exkluzivní značka, u nás je to ještě umocněné tím, že se zde dosud nedala koupit a museli jsme si ji vozit ze zahraničí nebo nechat složitě posílat. Vzhledem k její ceně se občas stalo, že zásilku odchytili celníci a vyměřili za ni DPH a tak se to ne úplně vyplatilo. V Sephoře v Palladiu by měl být sortiment Urban Decay k dispozici od 9. 4., v dalších vybraných pražských pobočkách pak v následujících dnech.
Nejznámějším produktem jsou asi paletky očních stínů Naked. Nyní už jsou v prodeji tři řady, Naked, Naked 2 a Naked 3. Cena v USA je 54 USD, ve francouzské Sephoře je mají za 49,90 EUR. Pro ČR byla stanovena cena 1380 Kč. Nabízí se i zmenšené verze paletek, pojmenované Naked Basic a Naked Basic 2, které mají jen 6 stínů. V ČR budou za 780 Kč.

cena 1380,-Kč

cena 1380,-Kč

cena 1380,-Kč

cena 780,-Kč

cena 780,-Kč

Vzhledem k vyšší ceně těchto paletek, dochází k jejich padělávání. A nevznikají jenom falzifikáty existujících výrobků, ale i těch, které nikdy na trhu nebyly. Proto je možné koupit i paletku Naked 4 a to hned v několika verzích:-)

FAKE FAKE

Dermacol má akci ve svých prodejnách a také na e-shopu, při nákupu můžou zákazníci získat sprchové gely zdarma. Mám jich momentálně asi 5 a moc krásně voní. Akce platí 3.-16. 4. 2015. 

 A na konec o mém kosmetickém koutku:-) TADY.
4) Společnost KrasAvia si vybarvila Jacíčka do krásných oranžových barev.


foto: Ilshat Sultanov


2. 4. 2015
1) Kolegyně Štěpánka si založila svůj kulinářský blog. Navnadily mě už jen ty krásné fotky. Doufám, že Štěpánka donese nějaké vzorky, aby jsme jí je v práci ohodnotili:-) Blog je k vidění zde: Tastylife.cz
Dobrou chuť!


 

2) Moskevské letiště Šeremetěvo založilo fan klub pro fanoušky a spottery, což je záslužná činnost. Budou organizovat i akce pro fotografy a to je určitě velmi zajímavé. Jen jsem zvědavá, jak se budou stavět k cizincům, co se týče nějakého vstupu na plochu. Info o fan klubu a přihlášky zde: http://svo.aero/fan-club/ , ale je to bohužel jen rusky.
V aktuálním newsletteru který rozesílali za březen, se píše, že začala montáž památníku Il-62. Dříve tento letoun stál na neveřejné stojánce na letišti a sloužil k výcviku záchranářů. Nyní probíhá renovace a jako památník bude veřejnosti představen v květnu, při příležitosti 70. výročí vítězství ve II. světové válce. Tak to jsem na Ilouška zvědavá, kéž by ho udělali v nějakých pěkných retro-barvách.    


Spotting na Šeremětěvu pro členy klubu - loučení s Il-96.

3) Selfie.

4) Aktuální nabídka Coca-Coly v Rakousku.

 


31. 3. 2015
1) Bioderma má v partnerských lékárnách další akci. Moje zkušenost s krémem a sérem Matriciane je TADY.


2) Cargo Awards party byla jako vždy velmi podařená. Fotky ZDE.

 


28. 3. 2015
1) Slavili jsme Péťovo narozeniny.

2) Recenze na suchý olej na pleť Loreal, co už pár týdnů používám ZDE. V průběhu dubna chystám i hodnocení krému a séra Bioderma, které jsem nedávno zakoupila, protože už dlouho jsem nebyla z žádného výrobku tak překvapena.
3) Za pár dní dojde k otevření nových zastávek metra trasy A a s tím se změní doprava na letiště. Pro cestující je to opravdu "paráda". Kromě ranní špičky má každé druhé metro končit na Dejvické. Nejvíce využívaný letištní spoj, čili autobus 119, pojede až ze stanice Nádraží Veleslavín. Poté, co zmatení turisté budou muset vystoupit ze soupravy na Dejvické a čekat na další metro, je na Nádraží Veleslavín čeká další překážka. A nad tou zůstává rozum stát. Z vestibulu této zastávky totiž nevedou na povrch eskalátory, ale jsou tam jen obyčejné schody! Ano, bude tam někde výtah, ale dá se očekávat, že ne každý cestující bude schopen a ochoten ho hledat, pokud ho vůbec napadne, že tam je. Absenci eskalátorů hodlá Dopravní podnik řešit tak, že budou ve vestibulu metra k dispozici jeho zaměstnanci, coby portýři, kteří mají cestující směřující na letiště navádět na bus 119 a pomáhat jim se zavazadly do schodů.
Na Dejvické také nejsou z vestibulu na povrch eskalátory směrem k zastávce 119 (ale na druhé straně směrem k příjezdu autobusů jsou), ale budiž omluvou, že v době hlubokého komunismu, kdy tuto stanici někdo projektoval, nemohl nikdo předpokládat, k jakému rozmachu letecké dopravy v budoucnu dojde. Že nad tímto nebude někdo přemýšlet v dnešní době, je opravdu těžko pochopitelné. Ono stačí, že o víkendech a svátcích je prodloužený interval 119ky, přestože právě v tyto dny létá více lidí, zejména v létě. Dostat se dopoledne do 119ky třeba na zastávce Divoká Šárka, chce schopnosti jogína, aby se člověk protáhnul a zaklínil někam mezi zavazadla a cestující.
Že celou tuto frašku Dopravní podnik ještě prezentuje jako zlepšení dopravy na letiště, je opravdu výsměch všem cestujícím i zaměstnancům.


27. 3. 2015
Dobré zprávy. Do této restaurace už se dlouho chystám.


25. 3. 2015
1) Martina včera odletěla do Dubaje. Tak hodně štěstí a my časem dorazíme na návštěvu:-)

foto: Karine Easom

2) Na netu se objevil aktuální seznam flotily íránských leteckých společností. Sleduji ho již několik týdnů a je pravidelně updatován. K vidění ZDE. Jsou tam i letecké školy a zaniklé společnosti. Super věc. 


23. 3. 2015
Kdyby mi někdo před pár lety řekl, že nebudu kouřit a sobotní i nedělní večer budu trávit po pracovním dni ve fit centru, tak bych si zaťukala na čelo. No a je to tady. Doufám, že se nezblázním úplně. Kdybych se třeba ještě stala vegetariánkou, abstinentkou, začala nosit batikované tričko, korálky na krku, v létě odjela meditovat do Indie, dala se k Jehovistům nebo se stala příznivkyní ČSSD, tak prosím se mnou někdo pořádně zatřeste, abych se probrala.

 

3) Výhoda linky z Dubaje je, že přistává kolem poledne a skoro každý den je na letu někdo známý. Dodávka oblíbeného čerstvého wrapu k obědu, se tedy může stát realitou.

4) Tohle chápu a věřím, že i všichni moji pozemní kolegové, kteří to znají. Telex pozemních zaměstnanců Lufthansy v Kanadě, pilotům letu LH 493, který říká vše.
Překnihovávat rozzlobené cestující i v tak banálním případě, jako je třeba sněhová vánice, kdy je evidentní, že letadlo prostě letět nemůže, by bylo zajímavé natáčet nějakou skrytou kamerou. I racionální lidé se chovají tak, jako by sněhovou bouři naschvál způsobil ten zaměstnanec, který jim chce pomoci a snaží se pro ně najít jiné spojení. V případě, kdy jde o stávku, je to mnohonásobně horší, protože cestující mají samozřejmě právo se zlobit. Bohužel, si ale vylévají zlost právě na ty lidi, kteří nestávkují a snaží se pro ně něco udělat. Zažila jsem to u ČSA nesčetněkrát, když jsme překnihovávali lety kvůli stávkujícím Air France nebo Alitalii. Na to je jediná rada, nelétat s notoricky známými stávkovači.
Zastávám názor, že nikde nikdo nikoho nedrží a jestli se pilotům LH něco nelíbí, ať jdou dělat jinam. Take it or leave it. Pro své benefity si berou jako rukojmí kolegy, kteří z jejich stávky nejen, že nebudou mít žádný prospěch, ale ještě několik dní musí čelit rozčileným cestujícím, kteří samozřejmě oprávněně vidí firmu jako celek. Dokud jsem to nezažila na vlastní kůži, nedovedla jsem si vůbec představit, jaké to je, čelit rozezlenému davu lidí, kterému bylo oznámeno, že jim byl zrušen let.    
Jsem moc ráda, že u současného zaměstnavatele žádné stávky nehrozí.    


Odbory, konkrétně v letectví, jsou jedno velké zlo a na tom trvám. Vydírání zaměstnavatelů zaměstnanci přerůstá Evropě přes hlavu.   


21. 3. 2015
1) Nourúz mobarak! Happy Nouruz!
Всех с праздником Навруз!

2) Na charterovém letu letecké společnosti Nordwind Airlines z Moskvy do indické Goa došlo ke rvačce. Když letadlo prolétalo nad Rostovem na Donu, opilí cestující se poprali. Přidali se k nim další a nakonec se rvačky účastnilo 165 cestujících, 3 palubní průvodčí, navigátor (?) a jeden pilot. To musela být tedy podívaná. Tam se asi neprali jen děti, imobilní cestující a autopilot:-). Kapitán se rozhodl pro nouzové přistání v Astrachaňu. Na palubě cestovalo celkem 212 cestujících, kteří byli ubytováni v hotelech a v letu pokračovali následující den (originál článek ZDE).
Situace v letecké dopravě v Rusku stále není nic moc. Další zahraniční aerolinky ruší lety nebo ubírají frekvence. Aktuálně oznámily Cathay Pacific ukončení letů z Hong Kongu do Moskvy od 1. 6. 2015. Už předtím zrušily lety do Moskvy Thai Airways z Bangkoku, Aigle Azur z Paříže, Niki z Vídně, Germanwings z Dusseldorfu a ta společnost co ji nemám ráda, z města co nemám ráda. Frekvence letů snížily: Wizzair z Maďarska, Easy Jet z Británie, SAS z Dánska a Švédska, Swiss ze Ženevy a Etihad z Abu Dhabi. Emirates už na lince do Moskvy neprovozují 2x denně A380, ale opět B777.  
3) Martiny odlet se blíží a tak se konala oficiální rozlučka. Fotky TADY.


19. 3. 2015
1) Projekt "100 years of" má další pokračování. Po úspěšném zobrazení posledních sta let Íránu podle stylu ženských účesů a pokrývek hlavy, byla nyní v tomto duchu zpracována Korea. Severní i Jižní. Celé video ZDE.2) V Rusku na Dálném východě se staví velký kosmodrom, který má v budoucnu nahradit Bajkonur. Ten po rozpadu sovětského svazu skončil na území Kazachstánu a Rusko si ho od Kazachů musí pronajímat za nemalé peníze. Nový kosmodrom se bude jmenovat Vastočnyj kosmodrom (Východní kosmodrom). Začal se stavět v roce 2011 (základní kámen ale položili už o rok dříve) a Vladimír Vladimirovič tento mega projekt označil za státně důležitý a osobně jeho stavbu kontroluje. Kompletně hotový by měl být v roce 2018 (první pokusné lety by snad měly být už letos), ale byly tam nějaké problémy s korupcí či co, takže je otázka, jestli to stihnou podle plánu. Kosmodrom má provozovat vojenské i civilní starty do vesmíru. Spojení s Moskvou zajišťuje Transsibiřská magistrála a letiště Blagověščensk, ale přímo v areálu má být vybudováno vlastní letiště, na kterém budou moci přistávat všechny typy letadel. V roce 2013 jsme tam tudy kolem jeli a ani jsem o tom nevěděla. Zajímavé je, že projekt stavby a budoucí kosmodrom má svůj web, kde jsou zveřejňovány aktuální fotografie z průběhu výstavby a další detaily. Což je vzhledem k obvyklé paranoie dost překvapivé. Ale ono už je to asi dneska vzhledem ke všem technickým možnostem, stejně jedno.


Kosmodrom bude trochu z ruky.


Stavba zahájena.


Startovací objekt.

3) Rozhovor s generálem Petrem Pavlem na Aktuálně ZDE. Ten člověk mi byl sympatický už jen od prvního pohledu, když jsem ho loni zaregistrovala a nyní po několika shlédnutí jeho vystoupení v televizi a přečtení článků o něm, moje sympatie k němu dále stoupají. To je balzám na duši, když nás někde reprezentuje tak kultivovaný, zdravě sebevědomý a chytrý člověk. Škoda, že je to taková kapka v moři.       


18. 3. 2015
1) Koláč kolegům chutnal. I přesto, že se tedy trošku drobil:-).

2) Pákistánská PIA vyhlásila designérskou soutěž na nové uniformy. Z mnoha návrhů vybrali vítěze.


Detaily k soutěži.


Vítězný model. Fotky z přehlídky s ostatními návrhy ZDE. Shoduji se s porotou, tento návrh se mi libí nejvíce. Pěkně spojuje západní eleganci s pákistánskou kulturou. 

3) Michelle Obama mě moc mile překvapila. Před pár dny uspořádala v Bílém domě oslavu nadcházejícího perského Nového roku - Nourúzu, s tím, že tento svátek je už pevnou součástí americké kultury. Palec nahoru za toto gesto!


Dokonce si v Bílém domě nazdobili tradiční perský stůl k oslavě Nourúzu - Haft Sín!

4) Na letišti v tranzitní zóně je prodejna velmi oblíbené Victoria´s Secret (jediná pobočka tohoto řetězce v ČR). A dávají 20% slevu na IDkartu!


Jejich růžové taštičky se mi líbí skoro stejně jako to, co prodávají:-)
 


17. 3. 2015
1) Jídelní okénko:
Mám ráda časopis supermarketů Albert s recepty (jejich supermarkety pak už trošku méně). Ráda si v něm prohlížím obrázky. A opravdu hodně se mi zalíbil Francouzský citronový koláč s rozmarýnem, který je v posledním březnovém čísle. A tak jsem se rozhodla, že ho zkusím upéct. Trošku jsem si ho upravila a místo citrónové příchutě je z něj citronovo-pomerančový. Místo krupicového cukru jsem použila hnědý cukr, ale jinak jsem se držela receptu. A taky jsem zjistila, jak vlastně vypadá rozmarýn:-)


Takto vypadal koláč v časopise.


A takto dopadl ten můj. Kolegové v práci ohodnotí, jak chutná. Voní krásně:-)

No a pro mě salát co dům dal, klasika:


Ingredience.


Výsledek.

2) Kosmetické okénko:
Bioderma trošku upravila svou loňskou akci Bioderma for everyone, kdy byl každý měsíc jeden výrobek za 99 Kč. Nyní je každý měsíc také jeden výrobek za 99 Kč, ale aby si ho člověk mohl koupit, musí si současně zakoupit i jiné zboží od Biodermy v minimální hodnotě 349 Kč. Což se mi zdá rozumné, protože předchozí akci zneužívaly všelijaké vykutálené "podnikatelky" které zboží v akci vykoupily a pak prodávaly přes internet za draho. Letos v únoru byl v akci oční krém. V lékárně Dr. Max v Galerii Nové Butovice se nevyprodal a tak je v nabídce souběžně s březnovým krémem. Když jsem viděla, že mají v akci ještě set z vánoční akce, neváhala jsem. Set stál 685 Kč a obsahuje krém, který sám o sobě stojí 650 Kč plus sérum, které stojí úplně stejně. A k tomu jsem si mohla koupit oční krém za 99 Kč a to se vyplatí!:-)


Dárková krabička s vánočním motivem v březnu mi vůbec nevadí, když zůstane zvýhodněná cena.


Slibuje to téměř zázraky:-)


Za pár týdnů je vyhodnotím.

Kosmetiku Ryor jsem vždy v regálech přecházela, protože jsem ji měla zafixovanou jako nekvalitní produkt z dob socialismu, vzhledem k tomu, že to je asi jediná kosmetika, kterou si pamatuji, že byla v době mého dětství v obchodech. V poslední době mě ale zaujaly pozitivní recenze blogerek na sérum od Ryoru, které má stahovat póry na obličeji, což je přesně můj problém. Přečetla jsem o tom mnoho, ale výsledek je, že vzhledem k tomu, že jejich existence je víceméně geneticky daná, se s tím moc dělat nedá.  Nejvíc pomůže, naučit se je dobře maskovat. A proto, když blogerky psaly, že používáním tohoto séra, jim póry zmizely až o polovinu, mě to zaujalo a začala jsem sérum shánět. Bohužel tuto značku neprodávají úplně v každé drogerii a tak jsem zavítala přímo na e-shop společnosti. Cena je příznivá, balení má 50 ml a stojí 137 Kč. Trošku mě ale odradilo, že cena za zaslání je 110 Kč. Proto jsem se rozhodla, že zvolím metodu osobního odběru v Praze. Když už jsem tam ale jela, tak tam přece nepojedu jen pro jednu věc, to je přeci jasné. A tak jsem si k séru přihodila noční krém a sloupávací masku, aby se mi ten výlet vyplatil.
Paní v podnikové prodejně mi dala celý katalog výrobků jejich firmy. Zjistila jsem, že mají opravdu široký sortiment a dost výrobků budu chtít určitě ozkoušet. Co bych jim ale poradila a asi jim to napíšu na jejich FB stránku, je, že by měli inovovat design. Kelímky s krémy vypadají jako z roku 1985, stejně tak lahvičky s pleťovými mléky a toniky. Vnější papírové krabičky a jejich potisk celkem jdou, ale to uvnitř je výlet zpět v čase a dovedu si představit, že jen proto někoho nezaujmou (na webu a propagačních materiálech mají nafocené i vnitřní flakony). Já bych si to také normálně nekoupila, nebýt pozitivních recenzí na sérum a pokud by mi nebylo líto, jet tam jen pro jednu věc.
Třeba Dermacol se s tímto výborně popral a dnes mají balení produktů srovnatelné se zahraničními značkami.   


Nákup z Ryoru.


Tak na toto jsem zvědavá.

V dubnu se bude konat v Ryoru den otevřených dveří s ukázkou, jak se kosmetika vyrábí. Což by mě docela zajímalo, ale nejspíš mi to časově nevyjde. Ale kdyby to zajímalo někoho jiného:


15. 3. 2015
1) Protože jsem se včera ráno překonala, vstala a šla cvičit, večer jsem za odměnu vyrazila do víru velkoměsta s Kačkou a Martinou, která se bude stěhovat do Dubaje. Fotky TADY.

 

2) Pěnový make-up Vichy hodnotím 3 hvězdičkami z 5. Sice je příjemný a lehký, ale o to nižší má krycí schopnost. Možná kryje ještě méně, než obyčejný BB krém Bioderma, co používám normálně. 

3) Dneska jsou to dva roky, co zmizely ty dvě holky v Pákistánu. Kde asi jsou, jestli jsou vůbec ještě naživu? 


14. 3. 2015
Šla jsem do lékárny pro náplasti a odnesla si 2x micelární vodu La Roche-Posay a pěnový make up Vichy.


Na akce 1+1 zdarma slyším:-)

Na pěnový make-up jsem zvědavá. Tekutý make up vůbec nepoužívám, protože mám vůči němu psychický blok - vyvolává ve mě pocit, že mám ucpané póry a pokožka nemůže dýchat. Taky mám potřebu pak na obličej pořád sahat a přesvědčovat se o přítomnosti make-upu:-) Protože, se ale vzhledem k mé vrozené bledosti potřebuji "dobarvovat", začala jsem používat BB krémy. I s tím jsem ale měla blok, protože jsem si prostě vsugerovala, že mám ucpaný obličej nějakou barvou. Proto jsem používala jenom na takzvanou T-zónu, abych zakryla póry na nose a okolo. I tak, mám ale pocit, že by mohl zakrývat více. Proto pěnový make up by mohl být rozumným kompromisem mezi BB krémem a tekutým make upem.
Nedávno jsem se toho psychického bloku začala dokonce zbavovat, když jsem si přečetla, že je to vlastně obráceně. Když nechám pleť bez make-upu, dostávají se do pórů všechny nečistoty, ve kterých se celý den pohybuji. Což je pravda, protože když se nenalíčím a večer si čistím pleť, vidím všechny ty nečistoty na odličovacím tamponu. Takže aplikací make upu pleť vlastně chráním. Tak je to na dobré cestě a možná si na něj dokážu zvyknout.     


Testovat začnu hned zítra.   


13. 3. 2015
1) Tři řídící v Rusku, kteří měli službu v noc nehody Falconu loni na podzim, jsou stále zadržováni a čeká je soud. Skoro každý týden se koná v nějakém ruském městě akce na jejich podporu. Vyšlo najevo, že Světlana byla na své teprve druhé noční směně na letištní věži v rámci výcviku, když k nehodě došlo. Tomu se říká, být ve špatný čas na špatném místě. Minulý týden proběhla podpůrná akce u kolegů v Nižněvartovsku.

2) Protože kvůli práci nosím téměř pořád červeně nalakované nehty, ozkoušela jsem už hodně značek laků, abych zjistila, že u tohoto výrobku se nevyplatí vyhazovat peníze za drahé produkty. Momentálně mám v používání tyto tři. Rimmel (cena 55 Kč), Chanel (cena 650 Kč) a Miss Sporty (cena 42 Kč). Můžu místopřísežně prohlásit, že mezi nimi není kromě ceny téměř žádný rozdíl a všechny vydrží cca 3 dny, kdy nemusím lak opravovat, po této době buď přetáhnu jen špičky a vydrží další dva dny nebo odlakuji úplně a nalakuji znova.     

3) Ivča už je v Dubaji jako cabin crew téměř rok a párkrát dostala linku do Prahy (o kterou je velký zájem). V tom případě mají posádky výhodu, že mohou jít spát domů.

   


10. 3. 2015
Jsem slíbila koupit Hance kávu ze Starbucks, až nastane ten pravý čas. Tak nastal:-)


9. 3. 2015
1) Společnost Groznyj Avia je zajímavá nejen tím, že stále ještě provozuje Jak-42, ale také proto, že v jeho pilotní kabině létá žena. Žena v kokpitu už není v dnešní době taková rarita, ale v oblasti Kavkazu, kde stále platí spíše tradiční uspořádání rodiny, to vzácné je. Larině Evmurzajevě je 23 let, pochází z letecké rodiny a je vůbec první pilotkou čečenské národnosti. Její otec i bratři byli také piloti. Momentálně má nalétáno 800 hodin na linkách z Grozného do Moskvy, Simferopolu, Istanbulu a Kazaně. Larina se chce stát kapitánkou a na to potřebuje nalétat 1500 hodin. Fotky: Marina Lystseva, ruská spotterka a fotografka. (Její blog ZDE a její fotky na A.netu TADY).  

2) V Ruském kulturním středisku v Praze se bude slavit perský nový rok - Nourúz. Vstup zdarma. 


8. 3. 2015
1) Pojedli jsme a popili. A to my umíme! Fotky ZDE.

2) Dnes je MDŽ a také je to rok od zmizení MH370. Takže budu mít na věky tyto události spojené. K MDŽ si tedy přeju, aby už se to nějak vysvětlilo a lidi, kteří tam ztratili své blízké už našli v tomto smyslu klid, protože ten aktuální stav musí být naprosto šílený. 


7. 3. 2015
1) Vietnam Airlines budou mít nové uniformy. Žluté budou stevardky v business třídě, modré v ekonomické. Ta původní barva se mi líbila víc, ale chápu, že toto jim více ladí k celkovému designu.
Na FB vznikla loni skupina sdružující zaměstnance leteckých společností, která se za poslední měsíce velmi rozrostla. Díky tomu, že jsou tam lidé, pracující u nejrozmanitějších společností, se stává velmi zajímavým zdrojem informací.

2) Na večeři dnes dorazí hosté a tak jsem přichystala lasagne a něco sladkého.


Kdybych byla bývala věděla, co s tím je práce, tak bych udělala něco jiného nebo koupila zmražené:-)


Sladká tečka se chladí. 


5. 3. 2015
1) Historie posledních sta let Íránu, zobrazená po desetiletích v zajímavém projektu, podle stylu zahalování/odhalování žen. Plné video k ZDE. 2) Od dnešní půlnoci začala běžet týdenní akce - sleva 20% na americkou kosmetiku e.l.f.

   


4. 3. 2015
1) Včera mi někdo volal z neznámého čísla: "Dobrý den, tady kurýr DHL, máme pro vás dort Sacher z Vídně." Co? Dort? Pro mě? Proč? Od koho? Prý nevědí, že mi ho prostě vezou. Pojala jsem okamžitě podezření, že se jedná o nějaký fórek někoho z mých kamarádů a i když přišli dva pánové, kteří na sobě měli oblečení s logy DHL, nedůvěřivě jsem si je prohlížela a přemýšlela, co je to za provokaci:-) Když vytáhli takovou tu elektronickou věc, na kterou jsem musela podepsat přijetí krabičky, řekla jsem si, že asi možná od DHL opravdu budou:-) Když jsem tu podezřelou krabičku rozbalovala, kolegové chtěli odcházet, protože se báli, aby v tom nebyla nějaká třaskavina.


Krabička, ve které dort přišel.


V krabičce další krabička.


A v krabičce byl opravdu dort!


A pak jsem i zjistila, kdo mi dort poslal. Danke schön!


Dort v detailu.

2) Večer jsme vyrazili na večeři do pákistánské restaurace v Praze. Mňam.


Věrka je připravená vždy a na vše. Gumové rukavice má pořád v kabelce, kdyby někomu musela dávat první pomoc.


Špenát s nějakou zeleninou.


Opožděné předání dárku k narozeninám. 

3) Ok, tak si dám k snídani něco zdravějšího.


3. 3. 2015
1) V Rusku bude od zítřka v provozu nová linka, ve směrování: Kazaň - Čeljabinsk - Novosibirsk - Irkutsk. To se mi moc líbí a chtěla bych to mít ve své Flightmemory:-) Operovat ji bude společnost Angara, každou středu a pátek letadlem Antonov An-148.

2) Fotky z letiště v Doněcku pořízené 1. 3. 2015. Na fotce vlevo nahoře je to, co zbylo z hotelu, kde jsme byli na Boršči.

3) L´Oreal uvedl na trh pleťový olejíček Nutri Gold. Hned jsem ho zakoupila a už pár týdnů poctivě používám. Můžu ho jen doporučit, protože je to opravdu něco jiného, než všechny krémy. Je to "suchý" olej, rychle se vsákne do kůže a dodává jí takový ten šťavnatý (nevím jak to přesně popsat, toto je asi nejvýstižnější) vzhled, ale ne mastný. Nepoužívám ho každý den, jenom tak cca 3x týdně večer, po odlíčení a do té doby, než jdu spát. O existenci nějakých olejů na obličej jsem se dozvěděla nedávno, protože Kačka si ho jela kupovat na letiště do Duty Free od firmy Clarins a moc si ho chválila. Proto, když jsem viděla novinku od L´Orealu, řekla jsem si, že to zkusím, že by to mohlo být přesně to, co mé pleti chybí. V lahvičce je 30 ml a stojí to cca 320 Kč (ale viděla jsem ho v akcích i kolem 260 Kč). 


Krabička vypadá pěkně.


Lahvička s kapátkem.


S kapátkem mám trošku problém, takže si nakapu olejíček do dlaně a pak to vmasíruji do obličeje. 


2. 3. 2015
1) V někdejší Sovětském svazu kdysi existoval obdobný projekt letadla, jako je Airbus A380, před pár týdny jsem to tu zmiňovala v souvislosti s nerealizovanými projekty. Pocházel z dílny Suchoje, pro západ byl označen a pojmenován KR-860 Krylja Rasíji (Křídla Ruska). Po rozpadu SSSR se v práci na vývoji tohoto letadla pokračovalo. Svět jeho plánovanou podobu viděl v roce 1997 nebo 1999 na aerosalonu Le Bourget, v podobě vystaveného modýlku. První skutečné letadlo mělo být vyrobeno už před rokem 2000. Rusové věděli, že na jejich trhu by letadlo neuživili a tak plánovali jeho prodej do Číny a Indie, s možnou spoluúčastí těchto zemí na jeho výrobě. Dolet měl být 12 000 - 15 000 km, kapacita 860 míst ve třech třídách. Jak dnes už víme, z tohoto megalomanského projektu nic nebylo. Škoda.

   

2) Nivea uvádí na trh novou řadu Cellular perfect skin a na svých stránkách nabízí možnost objednání si vzorku zdarma nebo výhru plného produktu. Já už mám objednáno. 

3) Honzíkovo pes je už skoro členem našeho týmu:-)

4) Vždycky jsem byla a navždy taky budu naprosto nesportovní typ člověka. Jsem dost líná a vždycky, když jsem byla vlivem nějakých okolností přinucena k nějakým takovýmto aktivitám, tak jsem to vnímala jako trest a křivdu. Jenže s přibývající léty cítím, že je potřeba se o své tělo začít trošku starat, abych se ve stáří dobelhala k letištnímu plotu na spotting po svých. Když mě překvapil i Dan, tím, že začal chodit do fit centra, tak jsem se rozhodla, že to tedy taky zkusím. Nejbližší a pro mě nejpřístupnější je Fit Centrum Olgy Śípkové v Metropoli Zličín. Věděla jsem o tom, protože když jsem tam občas chodila nakupovat do supermarketu a zvedla oči na galerii naproti, viděla jsem v prvním patře poskakovat zpocené cvičence a říkala si, že tam bych já teda rozhodně nikdy nešla:-). Rozhodla jsem se, že začnu něčím jednodušším a tak jsem si z nabídky vedených cvičení vybrala hodinu jógy. Což nebylo nejšťastnější, protože já prostě k těmto "vědám" založeným na duchovnu moc nedůvěřuji. Proto, když cvičitelka vydá instrukci: "uvědomte si svojí levou ruku" vůbec nevím, co dělat a v duchu se mi chce smát. Pak jsem zkusila Pilates, to už bylo lepší, docela jsem se při tom fyzicky protáhla, jenom nadechuji a vydechuji přesně opačně, než jak říká cvičitelka. Po návštěvě cvičení zaměřeného na "problémové partie" jsem si nemohla 4 dny sedat a vstávat, aniž bych si neuvědomila každý sval svých problémových partií:-) Bodybuilding  jsem ozkoušela před pár hodinami a tak jestli přijdou nějaké následky, teprve zjistím. Zajímavé je, že hodina v neděli večer byla zatím nejplnější, co jsem tam viděla. To mě nikdy nenapadlo, kolik žen má v neděli večer chuť jít cvičit.
Další postřeh je, že na návštěvu fit centra, je potřeba se pořádně obléct a obout. Odhadem 99% návštěvníků tam, cvičí v botách Nike. K tomu mají všichni děsně vystajlované outfity, v zářivých barvách. Já v obyčejném nudném triku a 3/4 teplácích to tam trošku esteticky narušuji. Aspoň, že mám výrazně tyrkysové boty, i když tedy nejsou Nike.

5) V dubnu se bude v ČR konat Festival arabské kultury. Více info a program ZDE. Letošním tématem je: žena.

             


26. 2. 2015
1) Tak micelární voda Bioderma už je doma a ještě jsem si k tomu přihodila omlazující sérum. Už nejsem nejmladší a je potřeba se tomu víc věnovat:-)


Micely jsou už víc než dva roky velký hit. Já se tedy odličuji nejprve vlhčenými samo-odličujícími ubrousky, protože na tu vrstvu očních stínů a černých linek, co do práce nosím, ani ta zázračná micelárka nestačí. Tou to pak dočisťuji až finálně. Neocenitelná je pro mě také ráno na čištění obličeje, před použitím denního krému. To by člověk nevěřil, jak se mu přes noc zanese pleť mastnotou. Tedy aspoň mně určitě.


Sérum na omlazení pleti z granátového jablka. Tak to vyzkoušíme. Mluví to na mě německy!    

2) Vlastnoručně jsem vyrobila dárek (tričko jsem tedy koupila, to jsem nešila). Pro koho, asi není tak těžké uhodnout:-)

3) V Rusku dalo letiště Pulkovo v Petrohradu k soudu společnost UTAir, kvůli dluhu na poplatcích ve výši 2 milionu rublů. Tak to asi osekají ještě další linky.  
5) Loni 1. srpna se nad ránem vezl přes Moskvu kousek Túčínka z letiště Vnukovo. Letadlo bude umístěno v nově vznikajícím dětském centru, kde si na něm budou moci děti hrát na piloty a letušky:-)


25. 2. 2015
1) Světem stále koluje množství konspiračních teoriií ohledně ztraceného letu MH370. Tady je další. Zdůrazňuji, že NEVĚŘÍM v to, že tato teorie odhaluje to, co se skutečně stalo, ale je to určitě zajímavé k přečtení, protože autor si dal dost práce s různým fakty.
Nedávno vyšel další díl i u nás oblíbeného seriálu Letecké katastrofy, věnující se tomuto případu. Zatím je to k vidění jen v angličtině na youtube, ale snad to brzy přeloží a odvysílá ČT jako předchozí díly. Absurdita okolností kolem tohoto případu nahrává tomu, aby vznikaly další a další divoká podezření, co se skutečně stalo. Já bohužel naprosto vůbec nerozumím těm technickým věcem kolem letadla a už vůbec ne vysílání satelitu Inmnarsat, takže si nemůžu udělat pořádně ani svůj obrázek. Nicméně, teorie, že za ztrátu letadla může Rusko, mi přes její dokonalou propracovanost, přijde přistřižená za vlasy a přeceňující schopnosti údajného organizátora. Rusové jsou bojovníci, kteří bojují silou a viditelně. Sami se stylizují na propagandistických obrázcích do podoby silného velkého medvěda, který budí respekt a strach a svá vítězství vždy hlasitě prodávají. Poslat někam tanky a vystřílet to tam hrubou silou, je ruský styl, ne provést takovouto precizní záležitost, ke které navíc chybí motiv.
Nicméně úplně chápu autora této teorie v tom, že mu ta věc nedává spát, protože kdykoliv si na to vzpomenu, tak si pořád říkám, že to přece není možné a nemůže to zůstat s takto otevřeným konec navždy.


Tak prý letadlo mohlo přistát na Baikonuru.  

2) Historické fotky z letiště v Novosibirsku. Trošku bláto.


24. 2. 2015
1) Tip pro dámy. Micelární voda Bioderma 500 ml nyní v akci za 319 Kč (v případě vyzvednutí v prodejně v Praze 3). Což je super cena, vzhledem k tomu, že jen 200 ml stojí cca třista. Netuším, jak dlouho akce potrvá, tudíž jsem si radši hned objednala. Od loňské akce Bioderma for everyone jsem této kosmetice přišla na chuť a jsem s ní maximálně spokojená.

2) Přítomnost Starbucks na letišti je příjemná, ale přeci jen, dávat téměř stovku za kafe (po zaměstnanecké slevě), se mi trochu příčí a tak si ji dopřávám jen výjimečně. Ale včera jsem si dala. Jen tak.


20. 2. 2015
1) Ve městské kanceláři je pořád nedostatek pracovních sil a tak jsem byla opět vypomoci. S Kačkou jsme si zavzpomínaly na staré časy.

2) V Praze se bude konat Kozácký bál. Tam bych hned šla, protože to musí být určitě velká legrace, soudě dle fotek z minulého roku, ale je mi jasné, že k tomuto asi nikoho nepřemluvím:-)


Kozácký bál v Praze. 


19. 2. 2015
Akce v McDonaldu na kávu zdarma funguje i v letištní pobočce. Platí to až do neděle, každé ráno do 10:30. Tak jsme se na ně s Hankou usmály a dostaly dvě cappuccina.


18. 2. 2015
1) Před pár měsíci jsem si objednala z ebay papiloty - pěnové natáčky na vlasy. Konečně jsem měla čas je ozkoušet.  Škoda, že je nemůžu používat častěji. Kvůli klobouku, který v práci celý den nosím, by to byla zbytečná práce. Jinak by mě ale ty kudrnaté vlasy bavily.


 

2) Každý týden se snažím mít aspoň jeden den jen pro sebe, kdy vůbec nikam a nic nemusím, vstávám v poledne a pak ho celý prolenoším doma s knížkou nebo u počítače. Maximálně si udělám salát:-)Salát polníček, tuňák, cherry rajčata, avokádo, mozarella, těstoviny.  

3) Na stránkách Vichy je aktuálně možné objednat si vzorek zdarma:


17. 2. 2015
1) Sukhoi Super Jet vyrobil VIP verzi svého letadla. Provozuje ho firma Rosoboroneksport (
Рособоронэкспорт). Předán byl v roce 2014 a nyní létá pod registrací RA-89053. Další tři Sukhoi Business Jety jsou na cestě, pro provozovatele VIP letadel ve Švýcarsku. Taky mě překvapila informace, že toto letadlo je v civilním provozu na americkém kontinentě. A to konkrétně u mexické společnosti Interjet, která provozuje 12 kousků (a je po Aeroflotu druhým největším provozovatelem tohoto typu) a další má objednané. Interjet nasazuje tato ruská letadla i na lety do USA, což musí být pro místní spottery docela exotické.  

 

VIP verze SSJ - Sukhoi Business Jet. Interiér v této podobě byl pouze v průběhu výstavy MAKC (a dle Pala zfušovaný), později byl předělán. 

3) McDonald má od 16. do 22. 2. (čili tento týden) akci káva zdarma za úsměv, vždy ráno do 10:30. To půjdu otestovat, jestli akce běží i na letišti. Jen mi není jasné, jestli je podmínkou objednat si k tomu něco dalšího nebo je možné dát si jen onu kávu. Jestli platí druhá varianta, tak věřím, že budou po ránu v pobočkách dost fronty, známe Čechy:-) 


16. 2. 2015
1) Túčínko ve slovenském aeroklubu Dubnica. To je nádhera a je naprosto nedocenitelné, že se našel někdo, kdo si s tím dal takovou práci. Doufám, že budu mít příležitost se tam vypravit na výlet a nostalgicky zavzpomínat na doby OKJet.


foto: Letecké muzeum Slávnica, aeroklub Dubnica.

2) Včera se objevily na netu fotky z vyhlídkového letu Kim Čong Una ve vládní Il-62 nad Pchjongjangem. Vůbec poprvé byly zveřejněny fotky z interiéru jednoho ze dvou Iloušků v této speciální verzi (P-882 a P-618), které svého času létaly i do Prahy velmi speciální lety.


Nejvíc mě rozsekala Anabel, která fotky okomentovala: "Karbanátek shlíží na svou říši":-)


15. 2. 2015
Ruští spotteři ze serveru Russianplanes.net zpracovali úžasnou mapu, na které jsou zaznamenána letadla a vrtulníky ruské výroby, která jsou vystavena jako památníky/restaurace po celém světě. Takže od teďka, když někam pojedu, podívám se, jaká jsou v okolí odstavená zajímavá letadla. A že jich po světě je! Mapa ZDE.


Když se klikne na virtuální špendlík, objeví se detaily letadla.


Jsou tam i naše kousky.


14. 2. 2015
1) V lednu 1975 došlo ve Východním Německu k letecké nehodě, která se vzhledem k tehdejší době příliš v médiích neprobírala. Mig 21 narazil ve městě Cottbuse do paneláku, při nehodě zemřelo 6 lidí, včetně pilota. Jednalo se údajně o technickou závadu na letadle. Teprve nedávno došlo ke zveřejnění fotografií, které byly desítky let uloženy v archívech východoněmecké tajné služby.


Mig v obýváku.


Stejné okno v roce 2014.

2) A ještě jedna historická fotka. Je z Palmovky, z roku 1955. Tehdy se přepravovalo letadlo Ju 290 neboli L-290 (civilní verze) z Letňan do Technického muzea. Za války Němci vyrobili dva prototypy tohoto letadla, jedno bylo posláno po válce do Moskvy do muzea, druhé zůstalo v Praze. Letadlo mělo kapacitu 48 cestujících plus šestičlennou posádku. V Technickém muzeu už letadlo není, páč prý zabíralo hodně místa a bylo později sešrotováno.


Palmovka, 1955.


13. 2. 2015
1) Aktuální politická situace se bohužel stále více podepisuje na letecké dopravě v Rusku. Společnost UTAir je v problémech už několik měsíců a nyní oznámila zrušení dalších 21 linek. Končí na letech z Moskvy do Dusseldorfu a Stuttgartu, z Petrohradu do Berlína, Frankfurtu, Kišiněva. Dále nebudou v provozu linky z Krasnodaru a Kazaně do toho města co nemám ráda. Končí i Rostov na Donu - Taškent a Rostov na Donu - Frankfurt, Tyumen - Dráždany, Nižněkamsk - Baku a další města, která ani nevím, kde leží.
Další velká ruská společnost - Orenair také oznámila velké rušení letů, do více než dvaceti destinací. V současnosti je známo zrušení letů z Jekatěrinburku do Londýna, z Moskvy do Miami a Varadera (chartery) a z Petrohradu do mexického Cancunu (také charter). Odstaví se devět letadel a propustí 600 pilotů.


Posádky UTAiru.  

2) Protože v naší městské kanceláři už kvůli nemocem a dovoleným zůstal jen Jenda, byla jsem mu vyslána na dvoudenní výpomoc. 


12. 2. 2015
1) Od února na pražském letišti působí kaplan. Napřed jsem si myslela, že je to vtip, ale není. Snažím se respektovat všechna náboženství, i když jako přesvědčená ateistka mám na to svůj názor a tak zaměstnávání kaplana na letišti ve 21. století mi přijde trošku podivné, ale budiž. Osobně si myslím, že pro zaměstnance by se spíš hodila otevřená ordinace psychologické pomoci a to v režimu 24/7 a občas by tam mohli zajít i někteří cestující.
Kaplanovo úřední hodiny:

Po          8:45 – 12:30 hod.             13:15 – 18:15 hod.
Út           8:45 – 11:30 hod.             14:45 – 17:00 hod.
St          14:00 – 18:30 hod.
Čt           8.45 – 12:30 hod.             13:15 – 18:45 hod.
Pá          9:15 – 12:30 hod.             13:15 – 18:45 hod.   
 

Jeho mobil: 602 377 032, letištní linka 9379 a má dokonce i mail! Adresa je:
kaplan@prg.aero

2) A fraška v ČSA v podobě nesmyslného zavírání/otvírání destinací pokračuje. Co kdyby se stal nějaký zázrak a zabralo to? Tak to pro jistotu ještě snížíme váhu odbaveného zavazadla na 15 kg!

 2012 - Přestaneme létat do Atén a zaměříme se na Rusko. 2015 - Omezíme Rusko a zkusíme létat do Atén.

9. 2. 2015
1) Příští víkend se opět koná letecký ples v Lucerně. Ze stejného důvodu jako loni, nejdu.

2) Jsem se rozhodla, že si uvařím něco zdravého. Zdravé to asi bylo, ale taky úplně hnusné, takže to skončilo v koši a já o hladu:-)

3) Pracovní neděle mám ráda. Lidi jsou tak nějak klidnější.


7. 2. 2015
1) V kině Světozor se bude 13. 2. promítat íránský film Rozchod Nadera a Simin. Film je moc krásný, ale smutný až depresivní, proto ho nedoporučuji těm, kteří nejsou úplně v pohodě, protože po jeho shlédnutí to bude ještě horší:-) Trailer k vidění ZDE.

2) Další cestovní porada. Ubrali jsme noc v Anchorage a přidali čas ve Vancouveru.


5. 2. 2015
1) Ryanair stíhá otočit letadlo v destinaci za 25 minut. A i tak mají zaměstnanci handlingu v Dublinu čas na blbosti:-) Nějaký uvědomělý a spořádaný cestující to samozřejmě vyfotil, nahlásil a tím se to dostalo do světa.

2) Info pro dámy. V únoru mají v lékárnách Dr.Max akci na kosmetiku Uriage. Momentálně používám od této značky micelární vodu a jsem moc spokojená.

3) Zajímavá fotka z Mexika. Stane se.


4. 2. 2015
Protože se naše Martina rozhodla přestěhovat do Dubaje, uvolnilo se její místo Sales Executive. Uzávěrka přihlášek je 15. 2. 2015. Další informace ZDE.
 


2. 2. 2015
Taková krásná orchie! Ale pane doktore, proč si děláte škodu, dyť máme kytek plnou zahradu!:-)


1. 2. 2015
Kazašská Air Astana zavádí od 3. února novou cestovní třídu, nazvanou Economy Sleeper. Ta bude dostupná na letech operovaných B757 z Astany do Frankfurtu, Londýna a Paříže (tam až od 29. 3.). Pro pasažéry budou předělány 3 sedačky na postel s pomocí matrace, deky a polštáře. Tyto "postele" budou odděleny od business i ekonomické třídy. Zakoupení letenky v této speciální cestovní třídě opravňuje cestujícího ke vstupu do salonků Air Astany v Astaně a také do partnerských salonků v Londýně, Frankfurtu a Paříži. Dalšími benefity jsou: 30 kg odbavených zavazadel, prioritní odbavení na přepážkách a výstup z letadla, výběr sedadla, bonusové míle do frequent flyer programu, Business class amenity kit, flexibilní letenka (zdarma měnitelná a plně vratná). Když jsem to zkusila naknihovat přes web Air Astany, abych zjistila cenu, tak mi to pokaždé nahlásilo chybu a spadlo. Zřejmě to ještě není úplně dotažené. V originále prohlášení se píše, že "
Новый спальный класс, включающий 12 мест на каждом рейсе,", tak nevím, jestli tam bude dvanáct takových postelí nebo že tyto postele zaberou 12 míst, čili by tam byly 4.  

 


         Air Astana má od loňska nové uniformy. Na můj vkus trochu nudné.


31. 1. 2015
Objevila se fotka z letadla FlyDubai, po kterém stříleli před pár dny při přistání v Baghdádu. Následkem čehož tam normální společnosti logicky radši přerušily provoz. 


30. 1. 2015
Oslava trojích narozenin. Po pracovní době, jako vždy.


Já myslím, že se s tím monopodem časem vyblbnu, ale zatím mě to baví:-)


29. 1. 2015
1) Air Koryo získá do flotily druhý stroj Antonov 148. První byl předán v únoru 2013 a je označen registrací P-671. Dodávací let vedl 4. 2. 2013 ze závodu Antonov v Gostomelu přes Omsk do Pchjongjangu. Druhé letadlo bude dodáno v těchto dnech a je vybarveno v jiném livery, než první stroj v době předání. Letadlo mělo být dodáno už v roce 2014, ale u Antonova to prý nějak nestíhali.

První kousek dodaný v únoru 2013 jako P-671

Druhý kousek s registrací P-672 (foto: Vasilij Koba)

 2) Se selfie tyčkou je legrace. Většina kolegů ochotně spolupracuje. Jen si myslím, že se to dá při troše snahy dost lehce zneužít. Když to vystrčím z okna, tak si tím vyfotím/natočím co se děje u souseda (a že tam se asi občas dějí věci, podle toho, co slyším přes zeď:-). A napadá mě několik situací, při kterých teď budu asi trochu obezřetnější:-)


28. 1. 2015
1) Dvě zajímavé výstavy se konají v těchto dnech:


 

2) Selfie:

3) Přišly mi balíčky z Asie:-)


Selfie tyčka!


26. 1. 2015
1) V sobotu proběhla v Moskvě další demonstrace za propuštění tří řídících, kteří měli službu v okamžiku nehody Falconu 50 v říjnu 2014 na letišti Vnukovo. Momentálně jsou v domácím vězení, které má trvat do dubna. Poté se bude rozhodovat, co dál.

2) V sobotu jsme strávili příjemný večer, při kterém jsem probrali kde co.   


24. 1. 2015
1) Moskevské letiště Šeremetěvo vydalo na letošek docela pěkný tematický kalendář. A je tam i ČSA!

2) Šla jsem do Tesca původně pro brambory. Ale měli tam tolik slev, že jsem na ty brambory nakonec skoro zapomněla. Vánoční vykrajovátka zlevněná ze 60 Kč na 2 Kč a podobně, jsem tam nemohla nechat.


Balící papír na příští vánoce mám zakoupený:-)


23. 1. 2015
V muzeu společnosti Antonov jsou k vidění modýlky letadel, na kterých konstruktéři Antonova pracovali, ale k jejichž realizaci nedošlo:
Prvním z nich je An-418, který měl vycházet z konstrukce nákladního An-124. Ten se měl stát sovětskou obdobou Airbusu A380 se dvěma patry, ale se středním doletem.


Antonov-418

Dalším je An-218. Letadlo pro 350 cestujících s doletem 4 000 km. Začalo se projektovat v roce 1991. Model byl podobný Il-86, ale měl pobrat více cestujících a doletět delší vzdálenosti za nižší náklady. Informace v ruštině o osudu projektu včetně mnoha obrázků a fotografií makety, která byla postavena ZDE.


Antonov 218

An-180. Projekt z počátku 90. let. Letadlo mělo přepravit 163-175 cestujících s doletem 3 900 km. Bylo charakteristické zadním umístěním vrtulových motorů. 


Antonov 180. Verze s ocasem do tvaru T.


A verze bez Tčkového ocasu. 

An-318. O tomto modelu nejsou v podstatě k dohledání žádné další informace.


Antonov 318.

An-50. Vymyšlen v roce 1972 jako nástupce An-24.


Antonov 50.

Jak-46. Konstruktéři Antonova se údajně nějakým způsobem podíleli na jeho vývoji. Toto letadlo mělo uvézt 150-160 cestujících na vzdálenost 4 000 km. 


Jak-46.


22. 1. 2015
Pétiny důležité narozeniny oslaveny, události let minulých zrekapitulovány a vyhodnoceny. Vše co se děje, má svůj smysl i když je to někdy vidět až s časovým odstupem. Fotky ZDE.


21. 1. 2015
Sešly jsme se s Danou nad naší každoroční obálkou tužeb a přání. Už od roku 2009 vedeme tuto tradici, že na začátku roku zapíšeme každá na papír přání pro daný rok a o rok později vyhodnocujeme, co se vyplnilo a co ne. Úspěšnost bývá 70-80%. Pro letošek ale potřebuji úspěšnost 100%, protože všech 7 přání, co jsem si napsala, bych si opravdu moc přála, aby se vyplnila. Na všech mi opravdu moc záleží a nerada bych se byť jediného vzdávala. Tak uvidíme. Každopádně je úsměvné, dívat se na seznamy, které jsme si psaly v těch prvních letech, kdy jsme s tím začaly.

 


20. 1. 2015
1) Křest letadel v Thajsku:

2) Měla jsem konečně volno a tak jsem prospala s přestávkami téměř celý den. A večer jsem dostala chuť na salát, takže jsem se musela obléct a vyjít do zimy na nákup.


  Cherry rajčata, mozzarela, avokádo, rucola.


Těstoviny a dressing s příchutí červeného pomeranče.


18. 1. 2015
Včera se v médiích opět řešilo letiště v Doněcku. Resp. bývalé letiště, protože o letišti už jaksi nemůže být řeč. Obě strany, které o něj bojují, tvrdí, že ho mají pod svojí kontrolou. Objevily se další fotky aktuálního stavu (z 15. 1.) a video, asi z nějakého dronu nebo jak se to jmenuje. Nepřestává mě to šokovat. Asi by mě to tak nebralo, kdybych tam byla nebyla. Ale tohle prostě nedokážu pochopit. To letiště bylo krásné a vonělo novotou.


Je tohle možné v Evropě ve 21. století?


17. 1. 2015
1) Pěkné historické fotky z letiště Almaty ZDE.
2) V Moskvě se chystá 24. 1. 2015 meeting  na podporu třech řídících letového provozu, kteří jsou zadržováni od nehody, která se stala na letišti Vnukovo v noci 20. 10. 2014. Havaroval zde Falcon 50 s ředitelem společnosti Total na palubě, který při nehodě zahynul. Údajně došlo ke srážce se sněhovým pluhem, jehož řidič byl pod vlivem alkoholu (ten ale alkohol popírá). Několik dní po této události byli zadrženi tři řídící, Roman Dunajev, Světlana Krivsun a Alexandr Kruglov, kteří tu noc měli službu. 


Svobodu řídícím letiště Vnukovo.

Jejich kolegové svolali první protestní akci proti jejich zadržování už na 8. 11. 2014, které se zúčastnilo přes 200 lidí, nejen kolegů ale i pilotů a dalších zaměstnanců letiště. Reportáž o této protestní akci je možné vidět ZDE. Přesto nebyli tito tři řídící do dnešního dne propuštěni a tak se chystá další akce na jejich podporu.


Klece u soudů v Rusku kam strkají obviněné, jsou standardem. Světlana Krivsun byla teprve v zácviku (její stránka na ruské sociální síti Vkontaktě ZDE).


Demonstrace na podporu kolegů 8. 11. 2014 v Moskvě.

 


Světa, Saša a Roma v klepetech. Dle kolegů jen byli ve špatný čas na špatném místě. 


Podpisy na podporu kolegů.

 3) Jarouš se přišel podívat na moji sbírku modýlků:-)


Okem znalce.


    České jednohubky jsou stejně nejlepší.


15. 1. 2015
1) Islámský stát hacknul FB stránku Air Koryu. Zvláštní, člověk by řekl, že záporňáci když už nedrží pospolu, tak se aspoň nechávají vzájemně na pokoji. Stránka po pár hodinách úplně zmizela v propadlišti elektronických dějin. Ale já jsem si udělala print screen.  


S kým KLDR asi kolaborovala, že tak naštvala ISIS?

2) Moje předsevzetí nekupovat si boty, moc dlouho nevydrželo. Jenže on je to problém, když mají všude ty slevy.


Takhle se tedy do té Severní Koreje nepodívám:-(


13. 1. 2015
1) Když letí Karel Gott, tak jsme s kolegyněmi na nohou:-)


Mistr na palubě.

2) Článek z Reflexu, který téměř jako bych psala já:-)

3) V Petrohradě na letišti si zpestřili vstup do roku 2015. Poslední den v roce tam handlovali letadla v kostýmech. U nás by měli průšvih, že se na ploše pohybovali bez reflexní vesty. Předpisy se vztahují i na Dědu Mráze a Sněhurku:-)

4) Další trip report ze spotterského zájezdu do Severní Koreje TADY. Velmi kvalitně zpracovaný. 


12. 1. 2015
1) Na závěr Festivalu íránských filmů jsem šla s Jaroušem, jakožto filmovým fajnšmekrem. Dokonce na ně píše kritiky na CSFD.cz!

2) Tak já myslím, že ten dubajský ples ani letos nedám, nějak nevím, co dřív a je nutné, abych také chodila do práce:-) A to mám ve skříni asi troje zatím ještě nepoužité plesové šaty! Ale člověk nikdy neví, víza už nejsou třeba a tak se můžu rozhodnout v podstatě ze dne na den.

 


11. 1. 2015
1) Měli jsme v práci návštěvu. Když to jinak nejde, pohlídáme i psa:-)

2) Kluci odletěli na okružní cestu po Středním východě.

3) Dostala jsem pozvánku i na zakončení Festivalu íránských filmů, čehož si moc vážím a na film se těším.


10. 1. 2015
Můj každodenní večerníček ve všední dny na Prima Love. Vůbec nevadí, že to pouští už několik let pořád dokola:-)

  


9. 1. 2015
1) Zajímavé a moc pěkné fotky z Irkutského leteckého závodu ZDE. Vyrábí se tu letadla Su-30 a Jak-130. Vojenská letadla nejsou úplně moje parketa, ale fotky z továrny na jejich výrobu jsou velmi zajímavé a upřímně se až divím, že v zemi, kde "samaljoty fatagrafírovať nevazmožno", jsou takto veřejně vyvěšené na netu. Já bych je skoro zařadila do rubriky "státní tajemství".

2) Zúčastnily jsme se s Věrkou zahájení  Festivalu íránských filmů. Promítal se film Sama nocí tmou. Ještě teď pořád nevím, co si o tom filmu myslet. Íránské filmy mám moc ráda, ale tenhle naprosto vybočil a nejsem si jistá, kterým směrem. Filmy o upírech totiž jaksi nepatří k těm, které bych vyhledávala. A už vůbec ne o íránských upírech v jakési umělecké psycho podobě. Ale aspoň jsem si poslechla perštinu a pěkné písničky, které ve filmu byly.


Kaveh Daneshmand - iniciátor a organizátor festivalu. A můj cestující:-)


Občerstvení po promítání.


Reklamy na festival jsou na mnoha místech v Praze.


Íránská upírka z filmu:-) Trailer TADY


7. 1. 2015
1) Fotky z novoročního spotterského setkání ZDE.
2) Dostala jsem pozvánku na zahájení íránského filmového festivalu, což mě moc mile potěšilo:

3) Ruská společnost Paběda oznámila, že ukončí provoz na svých nedávno otevřených linkách z Moskvy do Samary a Čeljabinsku. Poslední lety se uskuteční 14. 1. 2015. Cestující, kteří měli zakoupené letenky, budou překnihováni na lety Oreanair. Tam taky asi vědí, co dělají a proč, skoro jako by tam působil někdo z nedávného vedení ČSA.
4) V ruském Orenburgu přivítali u společnosti Orenburže za velké slávy dvě nová letadla, dodaná z Kunovic:-) Jedná se o L410 s registracemi OK-JDS a OK-JDW. Fotky z příletu obou letadel a oslav na letišti ZDE. Z diskuze místních spotterů pod článkem plyne, že obě letadla budou přeregistrována na ruskou registraci RA-6703*. 


Čekání na přílet.


Mám radost, že mají z našich letadel takovou radost:-)


Další fotky k vidění ZDE.


5. 1. 2015
Ještě pár informací k letošnímu spotterskému zájezdu do DPRK. V roce 2015 se bude konat pouze jeden, jehož účastníci budou rozděleni do třech autobusů. V jednom budou lidé z USA a Kanady, ve druhém Číňani a ve třetím "ostatní". Sam povýšil do role průvodce a bude působit jako "animátor" - starat se o zábavu a socializování se jednotlivých účastníků:-) V případě, že by se dalo z České republiky dohromady více lidí, např. kolem 10, je schopen nám zajistit slevu (zhruba ve výši 10% ceny). Výhodou je, že na tranzit přes Peking (a Shenyang) do 72 hodin, už nejsou potřeba víza a je možné opustit letiště, což ušetří další starosti a náklady. Když beru v potaz, že v ceně jsou zahrnuta dvě letadla, kterými chci šíleně moc letět (Il-62 a Il-18), tak myslím, že udělám všechno proto, abych se mohla zúčastnit. I za cenu toho, že naprosto omezím nakupování oblečení, bot a kosmetiky:-) Samovo trip report z tohoto výletu z roku 2012 k vidění ZDE
 

 


4. 1. 2015
Fotky z výletu do Vídně ZDE.


3. 1. 2015
1) Je tu nový rok. Kéž by se vydařil tak, jako ty předchozí. Do roku 2015 jsem vstoupila doma, v klidu a pokoji v pokoji:-) Díky internetu jsem byla ve spojení se známými, kteří měli půlnoc díky časovému rozdílu dříve. Když odbila půlnoc v Moskvě, měla jsem pocit, že do té naší už asi nevydržím vzhůru. Nakonec jsem to zvládla, ale jen tak-tak.V televizi jsem dala přednost před českou estrádou, té ruské. Tam byla aspoň moje oblíbená zpěvačka Valeriya.


Nejsem vůbec přítel pití alkoholu doma o samotě, ale našla jsem malou lahvičku sektu, tak jsem si ji výjimečně otevřela na půlnoc v Teheránu:-)

2) Hned ráno 1. ledna jsem odletěla do Vídně, kde jsme měli sraz se Samem, Vicki a Josefem. Fotky budou.


Nemohli jsme nenavštívit kancelář Iran Airu.

3) V Praze začíná 7. ledna již 4. ročník Festivalu íránských filmů. Poté se přesune do Brna. Informace a program ZDE. Vstupenky lze rezervovat online.


www.yirina.net