My posts are my personal views. They do not represent the views of my company / Příspěvky na tomto webu jsou pouze mé osobní názory.

www.yirina.net


 
 

 

31. 5. 2016
1) Do Prahy v pondělí začala létat nová společnost Air Canada Rouge. Letos je ten provoz zajímavý.


Odbavení.


Na ploše bylo živo.


Nový dopravce na LKPR.

2) V příletové hale terminálu 1 finišují rekonstrukční práce. Ohrazení pod šílenou květinovou tabulí bylo odebráno a za ním se vyloupl Mattoni bar.


Úplně zbytečně zaplácnuté nejlukrativnější místo v hale. Věřím, že za to Mattoni náležitě zaplatila. Aneb money talks.


Za co? Za co?


A když si budou chtít čekající na cestující zjistit, v kolik co přistane, tak si napřed počkají na to, než jim to tam přeskáče z korejštiny a ruštiny. Pokud to na těch malých obrazovkách ale vůbec přečtou.

3) V sobotu 28. 5. přivítali na letišti v Oděsse první let z estonského Tallinu společnosti Nordica, ale operovaný Adrií (jsem tu o tom psala, že létají na jejich certifikáty). Na palubě bylo 60 turistů a jejich letadlo dostalo na uvítanou slavnostní vodní slavobránu. Lety budou létat každou sobotu a od 22. 6. do 24. 8. bude přidána druhá frekvence ve středu. Ještě před zahájením letů navštívila Oděssu skupina novinářů a zástupců cestovních kanceláří. Výsledkem této návštěvy bude 6.ti dílný televizní pořad propagující Oděssu v estonské televizi. Já tam byla dvakrát a líbilo se mi tam a dovedu si tam představit letět třeba na víkend.


Slavobrána. Foto: S. Smolentsev


Tisková konference spojená s inauguračním letem. Foto: S. Smolentsev


Samozřejmě nesmí chybět dort. Foto: S. Smolentsev


Pózování s posádkou a letadlem. Foto: S. Smolentsev


Kabina letadla. Foto: S. Smolentsev

4) V pondělí 30. 5. otevřel předseda vlády Ruské federace Dimitrij Medvěděv nové mezinárodní letiště v Moskvě. Už čtvrté. Jmenuje se Ramenskoje - Žukovskij. Jednou z prvních společností, která začne na toto letiště létat, má být Air Kyrgyzstan a to od 20. 6. 2016. Dále by se tu měla objevovat kazašská společnost SCAT a ruská Aviastar. Letiště už mělo být otevřeno letos v březnu, ale nestihlo se to. Ono to už jako letiště sloužilo, ale ne pro civilní lety. Mimo jiné se tu koná air show MAKS a na té my jsme byli! IATA kód je ZIA. 


Nový terminál.


Check in přepážky.


Hala.


Duty Free nesmí chybět.


Moskevská letiště: SVO - Šeremetěvo, VKO - Vnukovo, DME - Domodědovo a ZIA - Žukovskij.

5) Od 1. 6. má začít létat nová aerolinie, se základnou na Kypru v Larnace. První letadlo Airbus A320-200 už dostali 26. 5., ale na příští rok mají vyšší ambice. Chtějí létat do Číny. Tak to jsem zvědavá.


Letadlo se připravuje v Larnace.


A posádky také. Foto: Fly Guy Cabin Crew Lounge

7) Já nevím no, ale přijde mi ta reklama od Shaheen Air tak trochu na hraně drzosti?  HOLD YOUR TONGUE?!


Co tím jako chtěli říct?

8) A pobavení na závěr. Když si někdo schrupne v práci a objeví se tam sám nejvyšší šéf.


Ale kdo zase může říct, že má takovou fotku, že :-)


30. 5. 2016
1) Zajímavosti z Flightradaru. Gambijský vládní Iloušek přistál v pátek v Dubaji, na letišti Dubai World Central neboli Jebel Ali.

Následně byl ten samý den zachycen nad Indií.

A potom u Malajsie.


Kampak asi letíš?

Ruské výzkumné Túčínko poletovalo v pátek večer nad mořem u Murmansku. A poté se vrátilo zpět do Kazaně.

2) U China Airlines proběhl inaugurační let Dreamlineru B787-9. 

Foto: China Aviation Daily

3) V sobotu 28. 5. letěl Airbus A320 registrace EC-LVA společnosti Vueling na lince VY8749 Manchester-Barcelona (El Prat). No a nějak se jim to v Manchesteru nepovedlo.


Foto: OxBlue Billy

4) Washington post zpracoval přehled nejdelších komerčních letů na světě, doplněné o přehlednou ilustraci, viz níže.

 


5) Sobotní tentokrát poledne.

6) Protože na večer jsem měla jiný program. Kačka bydlí dvě stanice metrem ode mě a má u bytu předzahrádku, kde se v létě velmi dobře sedí a pije víno. A koupili si i gril.


Už se to peče.


A než nám to Kamil připraví, tak my si dáme víno.


Dobrou chuť!

7) Abych nešla na návštěvu s prázdnou, upekla jsem štrůdl.


Vzala jsem jim to do krabičky, ať si dají k snídani.


A zbytek jsem si dala druhý den k snídani i já.


Přece to nevyhodím.

8) A tip na zajímavou knížku. Já už ji mám v knihovně hodně dlouho, přes dvacet let, ale celou tu dobu jsem ji po prvním přečtení neotevřela. Neměla jsem ale teď nic nového po ruce a tak jsem po ní sáhla, protože jsem si pamatovala, že se mi moc líbila. Je zajímavé si přečíst znova knížku po takové době. Když jsem ji četla jako -náctiletá, spoustě věcí jsem nerozuměla a až nyní jsem pochopila jejich význam. Na druhou stranu se pro mě teď staly úsměvné některé postupy a metody, tenkrát normální, co se týče technického zázemí. Knížka se odehrává v několik časových rovinách a ta, která je v "moderní" době, je vlastně už z dnešního pohledu také historická. Dochází k nedorozuměním, protože někdo někoho nezastihne na pevné lince telefonu, pošta ztratí papírový dopis atd, lidé se hledají pomocí papírových telefonních seznamů...Já to četla poprvé v devadesátých letech a tehdy byl děj odehrávající se někdy v sedmdesátých letech chápán téměř jako stejná doba. A u téhle knihy jsem si zase uvědomila, jak se svět za posledních 10 let posunul dopředu rychleji, než dříve za nějakých 20-30 let. Taky jsem si uvědomila, že hrdinové knihy ve věku kolem 30ti let, mi tenkrát přišli děsně staří a dnes jsou vlastně mladší než já. 
Oficiální popis knížky (ale ten popis je téměř nic neříkající a vůbec knihu nevystihuje):

Je tam pár podle mě zbytečných pasáží, které z dnešního pohledu nemají význam a jsou moc obsáhlé, ale jinak je to strhující a napínané. Část probíhající v 70. letech ve Vídni je pro mě také zajímavá, na dosah od tehdejší ČSSR a takový propastný rozdíl. Děj odehrávající se za druhé světové války v různých místech Evropy, je ale ten hlavní, na kterém kniha stojí.
Je to ten typ knížky, kterou když člověk dočte, tak potom kouká do stropu a musí přemýšlet.


Sice jsem celý den téměř nic neudělala, ale zase jsem si knížku nerušeně vychutnala.  


28. 5. 2016
1)
Boeing 777-300 Koreanu registrace HL7534 přerušil včera ráno start na letišti Haneda, z důvodu požáru motoru. Všech 319 cestujících bylo evakuováno po skluzech z letadla. Letadlo směřovalo do Soulu na letu KE2708. Video od cestujícího na Twitteru ZDE, video z japonských zpráv TADY (v závěru je i záznam z kabiny při evakuaci, na můj vkus se dost courají)


Posádka se držela po straně.

2) Ve čtvrtek se konal inaugurační let společnosti United z Lisabonu do Washingtonu. Obsluhován bude Boeingem 757 a je to prý historicky první letecké spojení obou hlavních měst.


To je tento týden druhá barevná slavobrána, to už nebude náhoda. Zřejmě jim teče v Lisabonu z červeného kohoutku červená a z modrého modrá voda.


Vítejte.


Taková orchie! Ale že si děláte škodu, dyť máme kytek plnou zahradu.


3) United sice přišel do Lisabonu, ale odchází z nigerijského trhu. Společnost oznámila, že s platností od 30. 6.  končí s lety z Houstonu do Lagosu, které jsou nyní operovány denně. Problémem je slábnoucí nigerijská ekonomika, která zápasí s ubývajícími devizovými rezervami v důsledku poklesů cen ropy, která je hlavním zdrojem příjmů země. Dalším zdrojem příjmů země jsou internetové podvody, známé jako nigerijské dopisy. Před pár dny o tom vyšel v MF Dnes zajímavý článek, pořád jsem čekala, že to bude online, ale zatím nikde nic. Tak jsem si to aspoň vyfotila. Zarážející je počet případů, které česká ambasáda v Nigérii řeší s českými občany, kteří naletěli. I přes to, jak je to už léta profláknuté. Ale historka s kosmonautem mě vážně pobavila.


Po rozkliknutí se zobrazí plná velikost ke čtení.

4) Turkish Airlines se snaží udržet své ruské klienty. Těm cestujícím, kteří mají vyšší statusy věrnostních karet Miles & More (Classic Plus, Elite a Elite Plus), prodlouží dosažený status o půl roku. K prodloužení dojde automaticky u všech, kteří měli k 1. 2. 2016 adresu u svého profilu v Rusku. Vzhledem k pokračující krizi mezi Tureckem a Ruskem klesl počet cestujících mezi těmito zeměmi a Turkish chce tak ruské cestující motivovat, aby více létali. No nevím, jestli jim to pomůže, oni to nepřátelství dost prožívají.

5) Ovocné svačiny pokračují.


Banány, jablka a kiwi.


27. 5. 2016
1) Boeing 777-300 Turkish Airlines divertoval včera do Bělehradu. Letěl z Istanbulu do Londýna, ale během letu se na toaletě našel telefon, ke kterému se nikdo nehlásil. Kapitán se tedy rozhodl z bezpečnostních důvodů přistát na nejbližším letišti. A tím byl právě Bělehrad. Všech 298 cestujících si tu muselo vystoupit a letadlo bylo prohledáno policií. Následně se zjistilo, že telefon patřil cestujícímu z předchozího letu. Fotky z místa události se okamžitě objevily na sociálních sítích.


Selfíčko z jedné strany.


A z druhé:-)


Evakuace letadla. Foto: pán z Twitteru výše


Foto: pán z Twitteru výše

2) V letadle společnosti Spice Jet na letu SG18 z Dubaje do Kochi bylo v úterý po přistání v Indii nalezeno kilo zlata. Našel ho purser, skryté na toaletě. Celníci zadrželi následně cestujícího, který je podezřelý, že zlato pašoval. Ona už si ho všimla posádka během letu, protože často navštěvoval toaletu a proto ji cíleně prohledali. Zlato bylo v podobě tyčinek, zabalených v novinách a zandáno do zásoby ubrousků. Chudák pán, jestli měl třeba jen nějaké střevní potíže a kvůli tomu je teď v podezření z pašování. To by se z toho člověk....


Foto: Spice Jet

3) Ve dnech 25. a 26. května proběhl na letišti Vladivostok oficiální spotting.


Foto: Letiště Vladivostok


Foto: Letiště Vladivostok


Foto: Letiště Vladivostok


Foto: Letiště Vladivostok


Foto: Letiště Vladivostok

4) Air Serbia se pochlubila fotkou další pilotky, která u nich létá.


Foto: Vanja Marčeta

5) Ve čtvrtek večer zachytil Flightradar po více než měsíci Ilouška 62 gambijské vlády.


6) Když člověk zapomene heslo do svého věrnostního programu a nechá si automatem vygenerovat nové. Ten občas poskládá ta písmena docela zajímavě.

7) V Dubaji otevřeli slavnostně u Burj Al Arab tu novou sluneční terasu, co přistavěli. Ale jo, tam by to šlo:-)


 

8) Mám moc ráda lužinský Central park, v jehož blízkosti bydlím. Pamatuji si, jak to tam vypadalo cca před 25ti lety. Velice strašidelně, chodily jsme si tam jako děti hrát mezi válející se panely ze staveb kolem, vše bylo zarostlé, bažiny, cesty žádné. Dnes je to tam moc krásné, aktuálně asi moje nejoblíbenější místo klidu (i přes ty lidi tam) v Praze.


Nová terasa u Burj Al Arab je sice exkluzivní, ale za tohle bych ji nevyměnila. 


26. 5. 2016
1) Croatia Airlines zahájily v pondělí 23. 5. lety ze Záhřebu do Lisabonu. 


Dort. Ten byl jako každý jiný. 


Ale taková slavobrána! Barevná! To je nějaká novinka, s tou barevnou vodou. Ale hezké. Určitě lepší, než hasicí pěna.

2) V Kazani 24. 5. v úterý zase "malovali" Túčínkem.


3) Sociální síť Vkontaktě je skvělá v tom, že tam není žádná cenzura jako na FB, co se týče korektnosti příspěvků. Sice je tam na můj vkus moc fotek mrtvol z aktuálně probíhajících konfliktů, ale já myslím, že je dobře vidět ty hajz*y, co se fotí s úsměvem na tváří s uříznutou hlavou nepřítele v ruce, protože to je realita a to, že tohle západní média publikují úplně minimálně nebo když už, tak rozkostičkované tak, aby to někoho neurazilo, ten problém neschová. Je pravda, že VK je obviňováno z toho, že se tam druží různí extrémisté (náboženští i političtí), které FB blokuje, že je tam spousta pornografie, rasistických a politicky nekorektních příspěvků a v podstatě si tam každý může nezřízeně publikovat co chce. Tak to je pravda, ale mně to právě vyhovuje v tom, že já si sama vybírám, co chci vidět a ne, že za mě FB nebo někdo jiný rozhodne, co je pro mě vhodné vidět a co už je moc. Že sleduji nějaké extrémně laděné skupiny neznamená, že je podporuji nebo s nimi souhlasím. Ale zajímá mě, co publikují a na základně toho si na to sama můžu udělat nějaký názor a vím, jestli jsou nebezpeční nebo jen primitivní.
Co se týče letadel, tak se tam objevují zajímavé historické fotky z období SSSR, na které jsem si už musela udělat zvláštní složku, protože to je každý den něco.
Třeba tahle. Tento An-12 byl vystavený na náměstí v Jakutsku. V létě 1988 ale začal hořet. Podle zprávy hasičů vznikl požár tak, že sluneční paprsek se odrazil od láhev, která byla zapomenuta v kokpitu a tak začalo hořet. Letadlo bylo aspoň na pár let zachráněno, následující rok dostalo nový nos z jiného letadla. 

4) Irská společnost CityJet převzala 24. 5. svůj první Suchoj Superjet a stala se tak první evropskou společností, provozující toto letadlo made in Russia. Letos dostanou ještě další dva kusy (z toho jeden ještě tento měsíc, tudíž už ho možná nyní mají). Letadlo bude bázováno v Dublinu od 1. 6. a obsluhovat bude charterové lety se sportovními týmy, ale i turistické zájezdy. Celkem si jich objednali 15 kousků. Kapacita je 98 míst.


5) Minulý týden 19. 5. ČSA obnovily pravidelnou linku z Prahy do Skopje. Let operovalo ATR-42, registrace OK-MFT. Byla k tomu veškerá sláva, jako slavobrána, tisková konference a dort.


Foto: ČSA


Foto: ČSA


Foto: ČSA

6) Blíží se nám opět Ramadán, letos začne 6. 6. 2016. To znamená, že ti, kdo vyznávají muslimskou víru, nemohou během dne jíst ani pít. Jsou na to výjimky, pro nemocné, děti, těhotné, starší lidi nebo na cestách, kdy je možné toto pravidlo porušit. Emirates chystá pro své cestující už přes dvacet let během Ramadánu speciální občerstvení, zvané Iftar box, které když se na cestách jí, tak to není brané, jako až takové porušení půstu. Základem jsou datle. Boxy se rozdávají i v gatech před odletem. Je to jen varianta pro muslimské cestující, všichni ostatní nepostící se, dostanou samozřejmě normální jídlo i alkohol.


Foto: Emirates


Foto: Emirates

7) Ta děsná květinová cedule v příletové hale mě irituje, kdykoliv se na ni podívám, což je bohužel několikrát denně. Navíc jsem se dozvěděla, že ten obrazec na ní, má představovat MAPU ČESKÉ REPUBLIKY! Tak sem tedy napsala na FB stránku Letiště Praha.

Pak jsem si tedy ještě udělala trošku legraci z toho, co mi asi odepíší, viz níže:-)

Několik dní se nic nedělo, ale pak mi odepsali a já jsem nevěřila svým očím. Oni si totiž v Letišti Praha myslí, že informační tabuli s příletovými informacemi sledují primárně příletoví cestující a protože je toto místo mimo zorný úhel jejich pohledu při výstupu do haly, nebylo by tam umístění velké informační tabule vhodné.
Tak to se potom ale není vůbec čemu divit.


8) Moje nejoblíbenější jídlo v Ikea.


24. 5. 2016
1) V sobotu měli na letišti v Českých Budějovicích vzácného návštěvníka. Přistál jim tam Embraer 190 společnosti Dalia Air z Kodaně. Ten samý den odletěl do Slovinska. To kdybych byla věděla dopředu a měla volno, tak bych se tam na to jela nejradši podívat. Videa z příletu ZDE a TADY. Pro koho to letěl a proč nevím, ale zajímalo by mě to.


Foto: FB Letiště České Budějovice (https://www.facebook.com/AirportCeskeBudejovice/)


Foto: FB Letiště České Budějovice (https://www.facebook.com/AirportCeskeBudejovice/)


Přílet.


Odlet.

2) Marina Lystseva byla na exkurzi na ledoborci. Jako vždycky z toho má zajímavé fotky. Rusko provozuje největší ledoborcovou flotilu na světě. Nejsou jediní kdo ji má, ledoborce provozují i USA, Kanada, Finsko a Švédsko, ale ta ruská je největší, nejlepší a nejsilnější. Samozřejmě:-) Skládá se ze čtyř atomových ledoborců, jednoho kontejnerového a čtyř plavidel technické obsluhy.
Marina se dostala do centra atomové flotily - na bázi FGUP Rosatomflot v Murmansku na ledoborec jménem "50 let vítězství". Ten je označován jako "pýcha Ruska". Začal se stavět pod jménem Ural v říjnu 1989 v Leningradu, dokončen byl v roce 2007.
První ledoborec v historii jménem Lenin je dnes v Murmansku přístupný jako muzeum. Takže si to připisuji na seznam míst, kam bych se ráda podívala. Marininy fotky z návštěvy Rosatomflotu a ledoborce ZDE.


Foto: Marina Lystseva (http://fotografersha.livejournal.com/)


Mají tam i bazén. Foto: Marina Lystseva (http://fotografersha.livejournal.com/)

3) Výzkumné Túčínko se v pondělí vydalo na východ, ale nepřistáli, jen se otočili a vrátili se do Kazaně.


Asi si měřili Sibiř.

4) V pondělí byl zatčen čínský cestující na letu společnosti Air China do Wenzhou. Pán se pokoušel agresivně probojovat do First class (tak nevím, jestli tam mají na vnitrostátních letech firstku, to bude spíš business class) a napadl posádku. Byl přemožen, spoután a po přistání předán policii. Podle prvotního vyšetřování se už dříve léčil s psychickou poruchou.  


A spadla klec.

5) V pondělí proběhla médii informace o tom, že indická společnost IndiGo uzemnila s okamžitou platností dva piloty, kteří si jaksi spletli silnici s ranvejí. Stalo se to na letu 6E-237 z Ahmedabadu do Jaipuru už 27. 2., ale až nyní se to dostalo ven. Silnice byla paralelní s runvejí letiště a piloti si je zaměnili. Posádka Airbusu A320 si těsně před přistáním svůj omyl uvědomila a udělali go-around. Poté už přistáli tam, kde měli. Po letu byli okamžitě suspendováni a událost vyšetřuje indický úřad pro civilní letectví. V Indii mají bezpečnostní incidenty docela časté. Začátkem roku se muselo po 30 ti minutách letu vrátit letadlo Air India (směřující do Milána) do New Delhi poté, co detektory hlásily přítomnost kouře v kabině. V prosinci se vracel let z Bombaje do Londýna zpět do Bombaje po třech hodinách letu, z důvodu podezření na pobíhající krysu v kabině. Jestli se krysa našla nebo ne, nevím. Ten samý měsíc došlo k dalšímu vážnému incidentu, zaměstnanec Air Indie zemřel na bombajském letišti poté, co byl nasát motorem letadla.


Síť destinací IndiGo.


Mají docela zajímavé reklamy. Myslím, že evropské feministky by za tohle jejich marketéry rozsekaly na kostičky.


V srpnu 2014 měli nějaký problém při přistání na letišti Igy. Zřejmě slušný oddíl.

6) V neděli 22. 5. se přehnala přes letiště v brazilském Sao Paolu bouřka až schůdky létaly vzduchem.


6) Jedno z letadel společnosti Poběda nosí reklamu na kvas.

7) Můj oblíbený designér Artemy Lebedev je už v Rusku velkou legendou a jeho studio také (www.artlebedev.ru). Dělají pro největší firmy, které na ruském trhu působí, včetně těch nadnárodních, jako je Ikea nebo Microsoft. Nyní zpracovali další velmi prestižní zakázku - vytvořit logo Ruska jako země, pro účely turistického ruchu.Mně se to líbí moc.

8) Porovnala jsem americké a evropské oční stíny od Maybelline. Hanka mi posloužila jako model a nechala mě, abych si je za účelem vyfocení namalovala na její ruku (ono se to špatně fotí, když si to namaluji na svojí). Na pohled jsou docela stejné, ale ty americké jsou hutnější a více pigmentované. Což by někdo mohl vidět jako plus a nebo i naopak. Takže výsledek hodnocení je takový nijaký. Kromě tedy faktu, že to jde velmi špatně dolu, protože se to nedá smýt dobře vodou a celý zbytek dne se lidi Hanky ptali, co to má za modřiny na rukách:-)


Vlevo český produkt, vpravo americký.

 
9) Bioderma má další nový krém na léto. Je hydratační a to je potřeba. Cena kolem 450 Kč. Aktuálně je v akci, kdy k němu dávají jako dárek hezkou láhev na pití. Tato nabídka platí do konce června.


Podmínky akce.

10) Ráda sleduji všelijaké zákulisní zdroje, které nabízejí pohledy do míst, kam se jinak člověk nepodívá. Jedním z nich je FB stránka Marie Zacharové, mluvčí ruského ministerstva zahraničí. Marie je docela aktivní a denně zveřejňuje neoficiální fotky (často focené jen Iphonem) ze zákulisí cest se Sergejem Lavrovem (ministr zahraničí RF) po světě. Mě politika jako taková téměř nezajímá, ale to zákulisí ano. Aktuálně byli na návštěvě v Taškentu, kde mě zaujala tabule s pohoštěním, které tam pro ruskou delegaci připravili. To se asi chtěli Uzbeci pořádně předvést.


Pohostinnost je u Středoasijských zemí velmi vyhlášená. Tohle snad nemohli ani sníst.  
 

11) A můj pozdní oběd. Kuřecí kousky s avokádem, opečenými cherry rajčaty, mozzarellou, pomerančem, salátem a slunečnicovými semínky.


Já mám maso na sladko ráda.


23. 5. 2016
1) Qantas hledá Cabin crew pro svou bázi v Londýně. Ti létají nejčastěji do Dubaje, ale někdy i jinam. Tím, že jsou bázovaní v Británii, se na ně vztahují podmínky pro zaměstnávání v EU, čili se můžou ucházet i držitelé českých pasů. Uzávěrka přihlášek je 1. 6. 2016 a přihlásit se lze ZDE.

2) Hainan také hledá cabin crew a není tam podmínkou znalost čínštiny. Nicméně přestěhovat se do Pekingu, je aspoň pro začátek nutné.

 

HAINAN AIRLINES is looking for Flight attendants or cabin crew - members of an aircrew employed by airlines primarily to ensure the safety and comfort of passengers aboard commercial flights, on business jet aircraft.
Higher basic salary + hourly payment;
More kinds of allowance and bonus;
More upscale staff accommodation (single room);
More secure global insurance & social insurance;
Priority to fly the international flight route;
Faster promotion & better career development.

Location: Beijing (China)

Requirements
Age between 21 and 35 years (Experienced Flight Attendant: 21- 38 years old);
No visible tattoos, skin scar or human body arts;
Higher than high school diploma (at least), GED or equivalent;
Charming, friendly, team-orientated personality;
Flexibility (e.g. irregular working schedule, including evenings, weekends and holidays);
Must pass a medical assessment according to the medical standard (NO.CCAR67FS) and reference check which is issued by the Civil Aviation Administration of China;
Must be willing to be based in Beijing, China (There is possibility, international flight attendants could be transferred to overseas base later).

3) Air Koryo pořád létá své chartery z Pchjongjangu do Kuvajtu. Což je takové nezvyklé směrování. Protože to nedají na jeden zátah, mezi přistávají po cestě v Islamabádu v Pákistánu. Důvodem charterových letů je zřejmě přeprava severokorejských pracovníků do Kuvajtu, kde dřou pro Kimovo blahobyt. Docela by mě zajímalo, kde tam v tom Kuvajtu může tolik Severokorejců pracovat (že se jim vyplatí posílat Tu204), co tam dělají a co si o tom Kuvajtu myslí. Protože to pro ně musí být naprosto nepochopitelný svět.


Létají to docela často.

4) Starosta Dubrovníku Andro Vlahušič by rád viděl příští rok přímé spojení mezi jeho městem a New Yorkem. Ideálně by si představoval spojení 2x týdně po celý rok. Dle údajů které mají, se za posledních 5 let provoz (lidí) mezi Dubrovníkem a USA ztrojnásobil. Byl by rád, kdyby Američané mohli do Dubrovníku letět přímo bez přestupu v Bělehradě, jak to funguje dosud. Dubrovník už má spojení s Dálným východem díky lince Turkish Airlines z Istanbulu, kterou využívají nejčastěji asijští turisté. Že je o Dubrovník zájem dosvědčuje i fakt, že japonská ANA (All Nippon Airways) bude toto léto vypravovat 4 chartery z Japonska do Dubrovníku, operované Boeingem 777.
Tak teď už jen to "nejmenší". Sehnat nějakou společnost, která ten NYC bude létat.

5) Na letišti v Atlantě se v neděli naskytl zaměstnancům TSA velmi zvláštní pohled. Přepravovala se tam figurína, která účinkovala při natáčení filmu (Chainsaw Massacre - Leatherface se to jmenuje).


Jestli to posadili i vedle nějakého cestujícího na sedačku, není známo.

6) O víkendech je autobus č. 100, který zajišťuje spojení ze Zličína na letiště, spojově okleštěn. V týdnu jezdí 4x za hodinu, o víkendu jen 2x (kromě asi hodiny večer, kdy snad jede 3x). Zajímalo by mě, který koumák v Ropidu toto vymýšlí a jak přišel na to, že by o víkendech jezdili lidi na letiště méně, než v týdnu? Když se narvou lidi do těch dvou spojů včetně zavazadel (které tam není kam dát, protože ten bus, kde bývaly odkládací prostory na zavazadla, už tam nejezdí), tak je to docela zajímavý způsob cestování.


Možná by to stačilo i jednou za hodinu. Nebo poslat jen nějaký tranzit, takový ten typ maršrutky, co jezdí ve východních zemích.

7) V neděli jsme měli jablka, banány, kiwi a pomeranče.


22. 5. 2016
1) Tak už se ti Čínani dočkali a jejich první B787-9 přiletěl v pátek 20. 5. dodávacím letem CA79 z amerického Charlestonu do Pekingu. První komerční let povede 26. 5. do Chengdu. Celkem jich mají dostat letos sedm kousků. Původně měli objednané B787-8, ale Boeing to nějak nestíhal, tak si tu objednávku předělali na B787-9 s pozdějším dodáním a zřejmě i nějakou slevou, za to zpoždění.


Foto: Wan Quan


Vítači po čínsku. Transparenty tam mají rádi.

2) Cathay Pacific otevřely nový zrenovovaný Business class salonek na svém domovském letišti v Hong Kongu. Salónek zabírá prostor 3 306 metrů čtverečních, což je asi dost. Vejde se tam až 550 lidí. Salónek je vybaven takovými těmi klasickými vymoženostmi jako jsou sprchy (14 sprchových suit), klidové zóny a tak. Přístup do něj mají First a Business class cestující, držitelé vyšších statusů CX frequent flyer programu a ti, co mají speciální pozvánky. Salónek bude otevřen denně od 5:30 do posledního odletu. 


Foto: Cathay Pacific


Foto: Cathay Pacific


Foto: Cathay Pacific

3) Hongtu Airlines je čínská letecká společnost, bázovaná v Kunmingu, což je hlavní město jihočínské provincie Yunnan. Nedávno dostala AOC cestifikát (Air Operator´s Certificate) a včera měla začít létat. Dostala kód A6 a létat plánuje Airbusem A321 v konfiguraci 220 sedaček (potěškoště) vnitrostátní lety z Kunmingu do Nanchangu a později ještě do Zhengzhou. Ke konci roku plánují mít v provozu 6 letadel, ale mají také další velmi ambiciózní plány. Do deseti let chtějí provozovat 100 letadel a 5 - 7 bází. Tak good luck.    
Samozřejmě před zahájením provozu nemohla chybět velká ceremonie s mávátky a tak.


Ceremonie.


A ještě si zazpíváme!


Přílet prvního letadla. Foto: China Aviation Daily


Uniformy společnosti. Foto: China Aviation Daily

4) Alitalia před pár dny ukázala nové uniformy. Další fotky níže. No, takhle na pohled je to zajímavé, ale kdybych v tom musela denně chodit, tak bych asi nadšená nebyla. Hlavně ty barevné punčocháče by mě asi dost stresovaly.


Foto: Adriano Fidanza

A oficiální fotky od Alitalie:


Papouch jim ladí k uniformě, stejné jako nám k těm našim ladí Maximek.

5) Německá společnost Germania zahájila 15. května lety do Bejrútu. Co nevidět se tam vrátí i ČSA. A tam my jsme byli na výletě, když tam ještě ČSA létalo. 


Foto: Germania


Foto: Germania

6) A z veselejšího soudku. Včera ráno se na moskevském letišti Domodědovo, kde se vzala tu se vzala, na pásu na kterém jezdí příletová zavazadla, procházela paní v plavkách. Tak ji tam chvíli nechali a pak přišel policista a paní odvedl. On je teprve květen, tak je na plavky ještě brzo.


No co, tak si paní asi myslí, že je ještě na dovolené.


A už si pro ni jdou. A bylo po legraci.

7) Výzkumné Túčínko opět vyletělo z Kazaně a zkoumalo Kavkaz. To by mě opravdu děsně zajímalo, co tam měří.


Takové čmáranice.

8) Tihle dva malí kluci se nám objevili před pár měsíci u přepážky. Seděly jsme tam s Hankou a najednou slyšíme: "Dooobrý den!". Tak jsme se musely vyklonit, protože jsme je přes pult neviděly, jak jsou malí. Začali nám vyprávět, jak jezdí o víkendu na letiště, koukat se na letadla. Ptaly jsme se jich, jaká letadla mají nejraději, tak říkali, že Boeinga 777 a Airbuse taky. A že mají moc rádi letadla, ale Krtečka taky. Tak jsme si s nimi popovídaly, řekly jim, ať zas někdy přijdou a pustily je z hlavy. Za pár týdnů ale slyšíme jejich hlasité: "Dobrýýýýý den! Tak jsme teda zase tady!" A od té doby jsou to naši kamarádi a chodí k nám už automaticky. Jak jsme se tak seznámili, řekli nám, že jsou ze severních Čech a rodiče je vždycky na letiště dovezou, sednou si do Starbucksu a kluky nechají řádit po letišti. Já se vždycky musím smát, jak to znají. Vyprávěli, jak letěli někam do Španělska. Tak jsem se ptala, čím letěli a oni: "No Vuelingem přece!" Znají velmi dobře nejen typy letadel, ale i letecké společnosti, včetně všelijakých low-costů, u kterých si třeba ani já nejsem jistá, jestli k nám létají, jak toto moc nesleduji. Asi před dvěma týdny k nám přiběhli, aby nám řekli, že letí za chvíli B777 Swissu do Zurichu. Rodiče zřejmě mají pro jejich nadšení pochopení a koupili letenky, aby se kluci proletěli wide-body, když nám ho sem posílají. 
Protože máme u Swissu nějaké kontakty, zavolaly jsme tam a domluvily, že kluky vzali před nástupem cestujících do letadla na prohlídku. Tak si to užili, prý mluvili i anglicky s posádkou a ta jim dala čokolády a nějaké propagační předměty. Do letadla šli jen kluci a v tu chvíli zapomněli, že mají v hale nějaké rodiče, vůbec se nebáli a nestyděli. Když se z Curychu vrátili, přišli nám hned říct, jaké to bylo a jejich maminka přišla poděkovat, za tu prohlídku, co jsme jim domluvily.
Nutno dodat, že jsme s rodiči už mluvili předtím a je ta letadla nezajímají vůbec, na letiště jezdí kvůli klukům. Oni jsou dost živí a užvanění, tak je maminka asi ráda, že si sedne na chvíli do Starbucks a oni si jdou sami za svými kamarády, co si během návštěv letiště udělali.
Pokud tedy někdo z kolegů potkáte tyto dva kluky na hale, tak vězte, že si s nimi můžete velmi fundovaně o letectví popovídat.


Vždycky si sebou vozí na letiště své modýlky. V sobotu nám přinesli ukázat, že mají i Emiráta. 

9) A sobotní ovocný výběr by Jenda.


Banán, kiwi, pomeranč.


21. 5. 2016
1) Ze života na letišti. Až budeme mít Airbus A380 "pro sebe" jsem se moc těšila.


Ten pocit se dá srovnat s tím, když malé dítě zamknou omylem přes noc v hračkářství:-) First class.


Sprcha.


Kolegové z odbavení si to musí též prohlédnut, aby mohli poskytovat cestujícím fundované informace.


Na titulní stránce arabských novin je Mrija, která byla v Dubaji.

2) V příletové hale terminálu 1 natřeli část podlahy protiskluzovou úpravou. Ta je možná protiskluzová, ale v podpatcích to klouže jako po másle. Nejprve jsem se tam málem vyflákala já, ale myslela jsem, že jsem jen nešikovná. Ale druhý den se mi to stalo znova, Jenda mě musel zachytit, abych neupadla. Vyprávěla jsem to Hance a ta mi řekla, že se jí stalo to samé. Před pár dny jsem šla s kolegyní z ČSA, které podjely nohy a chytat jsem jí musela já. Tak to se opravdu povedlo.


Ta prává lesklá část je ta "namydlená" a tak pokud nosíte podpatky, buďte ostražité (nebo i ostražití, co já vím:-).

 3) Fotky z akce oslava v Číčovicích jsou ZDE.


Než jsme vyrazili, tak jsem si musela zaběhnout do SO!COFFEE pro kafe. 


20. 5. 2016
Oslavili jsme A380 na lince do Prahy a téměř 6 let od okamžiku, kdy jsme se stali kolegy.


Dream team.


19. 5. 2016
1) Alitalia představila nový vzhled uniforem pro pozemní i letový personál.


 Letový personál.


 Pozemní personál.

2) Air China si právě přebírá od Boeingu svůj první B787-9 Dreamliner. To je velká sláva.

3) Měli jsme na letišti velmi vzácnou návštěvu. Zavítala k nám kolegyně z call centra z Manchesteru Zuzka, toho času na mateřské dovolené.


 Zuzka otěhotněla v době, kdy jsme byli s Hankou a Jendou v Manchesteru na návštěvě, ale Jenda s tím prý nemá nic společného a je to jen náhoda.


18. 5. 2016
1) Rumunský Tarom se chystá přestrojit zaměstnance do nových uniforem. No, jsou takové zvláštní.


Ani sama nevím, co si o tom myslet.

2) Tádžický Somon Air si vyškolil u Deltice v Atlantě svoje vlastní instruktory. Celkem 8 kapitánů úspěšně zakončilo speciální instruktorské kurzy a získali certifikáty.
 


 Hodně štěstí.

3) Boeing zveřejnil obrázky z interiéru prvního Boeingu 787-9 Dreamlineru, který chystá pro společnost Air China. Dodán má být dnes. Inaugurační let by měl být 26. 5. z Pekingu do Chengdu (CZ4114), v Evropě by měl být poprvé k vidění 15. 7. kdy má operovat linku do Frankfurtu a poté 1. 8. do Říma. Konfigurace letadla bude tří-třídová. V Business třídě bude 30 sedaček, 34 v Premium economy a 229 v Economy.


Business třída.


Plně sklopitelná sedačka.

4) No a když jsme u těch nových interiérů, tak další představila společnost Virgin Australia. V jejich Boeingách 777-300ER, které létají přes Pacific, byla renovována Business clas, kterou nazývají prostě "The Business". Cestující si budou moci užít bar (ten už tam měli, jen jen vylepšený) a také inovovanou Premium cabinu. Letadlo bude obsluhovat lety z Austrálie do Los Angeles a Abu Dhabi.
V Business třídě je 37 sedaček, oni to prezentují jako "suites", ale já si tedy jako suites představuji to, co má EK, EY nebo SQ, nicméně, říkat si tomu můžou jak chtějí:-) Důraz kladou na to, aby každá sedačka měla přímý přístup z uličky, čili je seating 1-2-1. Nabízejí spousty doplňkových služeb, jak je v této třídě zvykem, zajímavá je třeba možnost dát si kontinentální snídani přímo na baru, místo klasické snídaně na sedačce. Dále mají uzavřenou spolupráci s kávovým gigantem Nespressem a tudíž podávají jejich kávy.


Business class.


Pro cestující co letí na honeymoon, to úplně není:-)


Bar vypadá dobře.

Produkt Premium economy bude také součástí "rekonstrukce" flotily Boeingů 777-300ER, která bude kompletně dokončena v druhé polovině roku. V té je 24 sedaček a je oficiálně pojmenována "Premium". Jako přednosti této cestovní třídy Virgin Australia uvádí kromě většího prostoru na nohy a šířky sedačky třeba to, že cestující budou obsluhovat cabin crew vyškolené pro Business třídu. Dále jídlo inspirované menu z Businessu a podávané na businessovém nádobí, doplněné nabídkou kvalitních vín, koktailového servisu a movie snacku každou hodinu letu. A spousta dalšího.
K tomu ještě nabízejí produkt nazvaný Economy Space +. Pro ten je určeno prvních pět řad ekonomické třídy (včetně exitové řady). Sedačky jsou stejné jako v obyčejné ekonomické třídě, ale cestující se mohou na letišti odbavit na přepážce pro cestující Premium třídy, nastupovat do letadla přednostně, vybrat si jako první místo v binu na zavazadla (to mě pobavilo, prodat se dá naprosto všechno), speciální cabin crew po celou dobu letu, garantovaný výběr jídla (čím víc vzadu, tím horší šance), sluchátka k audiu/videu z kabiny Premium. 

 


Premium economy.


Premium economy.


Virgin si zakládá na precizní sebe prezentaci, což se jim daří.

5) Malajsijská low-cost společnost Air Asia X začne létat z Bangkoku a Kuala Lumpur do Teheránu (od 21. a 22. 6). Lety budou obsluhovat Airbusy A330-300. Oni už tam dříve konkrétně z Kualy létali, ale v roce 2012 lety ukončili.


Předpisově zahalené, aby se foto dalo zveřejnit i v íránských novinách.

6) V Miláně bude finále nějaké Ligy championů (asi fotbal?) a při té příležitosti Iberia nasazuje na lety Madrid-Miláno-Madrid wide body letadlo. V pátek 27. 5., sobotu 28. 5. a v neděli 29. 5. 2016 pošle na této lince Airbus A340. Já to tak úplně nesleduji, ale prý tu A340 občas takto po Evropě posílají, když je potřeba, například do Říma. Nebo do Prahy:-)

7) Někdejší Túčínko Aeroflotu, poté Latvian Airlines, poté Azal Kargo. Podle dostupných záznamů bylo v roce 2010 sešrotováno, ale nyní někdo zveřejnil fotky v jedné ázerbájdžánské spotterské skupině s tím, že to co z Túčínka zbylo, se používá k požárnímu cvičení. Proběhla pod tím diskuze se žádostí o upřesnění místa, kde se nachází, ale nikdo nic neví.


8) Letiště Almaty spouští ode dneška novou službu (zatím v testovacím režimu). Tou je odvoz shuttle busem do města za 500 KZT (asi 40 Kč). Jízdenku na shuttle bus je možné koupit na přepážce Informačního turistického centra v 1. patře příletové haly. Ve vnitrostátní části terminálu je to u přepážky AEROTRANSFER. Pro cesty zpět z hotelu na letiště je potřeba požádat hotelový personál a objednat vyzvednutí na telefonu +7 (727) 296 96 75.


9) Nová paletka v USA (ale made in Italy) - By Terry Light & Tan Vibes Sun Designer Palette. Obsahuje odstíny tvářenky, bronzeru a rozjasňovače. Je překrásná. Ovšem za krásu se platí a to přesně 82 USD.

 


17. 5. 2016
1) V Asii vznikla aliance nízko-nákladových leteckých společností. Jmenuje se Value Alliance a má osm zakládajících členů: Scoot (Singapur), Tigerair Singapore, Tigerair Australia, Nok Air (Thajsko), NokScoot (Thajsko), Cebu Pacific (Filipíny), Jeju Air (Jižní Korea) a Vanilla Air (Japonsko). V rámci této aliance by měli být cestující schopni si zobrazit, vybrat a naknihovat nejlepší tarify od zúčastněných společností v jedné transakci, přímo ze stránky každé členské společnosti.


Toto je už druhá low-cost aliance. Už začátkem roku se spojily HK Express, Lucky Air, Urumqi Air a West Air v alianci nazvanou U-Fly Alliance.

2) Ve Vladivostoku na Dálném východě proběhl avízovaný Šašliking, čili spotting spojený s opékáním šašliku. To my jsme dělali už před pár lety, že jsme při spottování grilovali. Spotterské komunity si jsou velmi podobné ve všech koutech světa.


Foto: Letiště Vladivostok


Foto: Letiště Vladivostok


Foto: Letiště Vladivostok


Foto: Letiště Vladivostok


Foto: Letiště Vladivostok


Foto: Letiště Vladivostok

3) Před pár dny proběhla ve Stockholmu soutěž Eurovize, kam vysílají jednotlivé státy své zpěváky, kteří je reprezentují. Za velkého mediálního humbuku vyhrála soutěžící z Ukrajiny, resp. ten nastal až potom, protože se objevila obvinění, že to je celé zpolitizované a tak. Ukrajinská vítězka jménem Džamala se po finále vracela do Kyjeva linkou Ukraine International Airlines. Jedna z letušek se s ní vyfotila a aerolinka to pak dala na svůj Facebook, protože Džamala je aktuálně největší ukrajinskou hrdinkou. Asi jako když naši hokejisté vyhrají nějaké mistrovství světa nebo olympiádu. Jenže pod fotkou se strhla diskuze, ve které někdo z Džamalina týmu napsal, že je sice hezké, že se Ukraine International Airlines chlubí tím, že Džamala s nimi letěla, ale že jí naúčtovali před odletem ze Stockholmu nadváhu za nějaké hudební instrumenty, co vezla, to už nenapíší. Ten, kdo spravuje UIA FB se k tomu vyjádřil a odpověděl, že bohužel je to pravda, ale že jim nikdo očekávanou nadváhu nenahlásil a proto pracovnice odbavení ve Stockholmu jen postupovala podle předpisů. Tak pokud tam odbavuje handlingová společnost a nemají tam přímo zástupce společnosti, což tak asi je, tak to opravdu nemohli pustit bez jejich autorizace. Jenže to se těžko vysvětluje. Věřím, že kdyby jim dali dopředu vědět a vyjednali si to přímo s aerolinkou, tak by jí určitě výjimku dali. Což ale handlingový agent samovolně udělat nemůže, ať se to fanouškům zpěvačky líbí nebo ne. 


 Džamala je ta nalevo:-)


Přivítání Džamaly při triumfálním návratu do Kyjeva.

4) Moje česká známá žije v Nigérii, v Lagosu, protože tam pracuje její manžel. Její příspěvky na FB ze života v této zemi mám moc ráda, protože jsou vždycky zajímavé. Ten poslední také. Do nějakého místního obchodu byly umístěny eskalátory. To je ale něco, co tam není vůbec běžné a tak se tam na to chodí lidi dívat a fotí si je. Takovéhle drobné věci ukazují rozdílnosti našich světů nejlépe. 

5) Kolega z letiště navštívil USA a byl tak hodný, že mi dovezl oční stín Maybelline Color Tattoo v odstínu, který se v Evropě jmenuje Turquise Forever (č.20) a v USA je prodáván jako Tenacious Teal (č.40). Já jsem je chtěla mít v obou verzích, abych mohla udělat porovnání. Evropská verze je Made in Italy, americká Made in USA. Vezmu to do práce a tam to vyhodnotíme. To jsem tedy zvědavá.


Nalevo evropská verze (ta už je použitá), napravo americká.

6) Každý (asi) měsíc, vyhlašuje drogerie DM soutěž o takzvané DM boxy. Vždycky mi přijde mail, jestli chci soutěžit, tak že se mám přihlásit. Tak se vždy hlásím a nikdy nic. Až nyní. Přišel mi mail, že jsem vyhrála a za 200 bodů ze zákaznického účtu co u DMka mám, si můžu vyzvednout krabičku ve své drogerii. Tak jsem si pro ni natěšeně šla. Dostala jsem to zadarmo, respektive za nějaké virtuální body, tak si nebudu stěžovat, ale že by to bylo nějaké uchvacující, tak to ne. Ale minimálně ta krabička je moc praktická a celkem hezká, tak si do ní něco uložím.


Krabička je dobrá.


Obsah byl zabalen do papíru a mašle. Skoro jako ve filmu.


Dopis.


A vevnitř bylo...


Toto. 


Kosmetické věci byly tyto. Tak děkuji DMku.

7) V neděli jsem to cvičení také dala, ale bylo to o fous. Když jsem šla z práce do tělocvičny, tak na mě najednou dopadla taková krize, že jsem myslela, že do deseti vteřin za chůze usnu. Stihla jsem se nějak domotat do prodejny Tchibo, která je po cestě a dala si tam téměř na ex dvojitou kávu. A ta mě probrala.

8) Skoro po týdnu jsem se dočkala ovocného dýchánku. Sice jsme na ticketingu jen tři, ale někdy to tak vyjde, že se téměř týden nepotkáme, jak se střídáme. To si pak toho máme spousty co říct, zejména s Hankou odcházíme večer z práce a ještě se zastavíme před halou aby jsme si to dopověděly, než se rozejdeme svými směry, protože to za celý den nestihneme. Ale když ono se děje tolik důležitých věcí.
Ovoce nám chystá Jenda, který je milý a pozorný.


Banány, jablka a kiwi.


16. 5. 2016
1) Mrija doletěla do Perthu. Prý jim tam nějak kolabovala doprava kolem letiště či co:-)


Poprvé na australském kontinentě. To si zaslouží uvítací slavobránu (foto: Letiště Perth).

2) Palo je zpět se Severní Koreje. Letěl tam Il18, Il76 (!) a dalšími. No jo, tak já mu to přeji:-)


Se mu to vystavuje, s osmnáctkou.


Tomu říkám výhled z okýnka.


Kimové a Iloušek. Velmi vkusný obraz. Možná by to vypadalo ještě lépe, kdyby to bylo vyšité na koberci a pověšené na zdi.


Užil si to.

3) Adámek s Honzíkem si pro změnu udělali výlet na druhou stranu. Letěli směrování: Praha - Copenhagen - Toronto - Buffalo Niagara - Atlanta - Phoenix - Las Vegas - San Francisco - Zurich - Praha. Pěkný routing. Poslední segment z Curychu do Prahy letěli B777-300ER Swissu, který nyní létá jako součást výcviku posádek. A dali si to pěkně v Business třídě.


Palubky z celé cesty.


Boarding posledního úseku v Curychu.


Honzík.


Adámek.


Jídlo.


Pití.


Letělo v Businessu do Prahy 30 lidí.

4) Sephora bude mít ode dneška do 29. května dvě zajímavé akce současně. Akce 2 + 1 mám ráda a díky nim si tam už nic nekupuji, když akce není, páč je to vidět, jak to mají předražené.


 


15. 5. 2016
1) V průběhu června se v pražských ulicích objeví dvě tramvaje, propagující Emirates. Speciální zbarvení budou mít celý rok.


2) Někdejší Boeing 767 Transaero se i po konci své letecké kariéry vydal na zajímavou cestu. Před pár dny ho přepravovali loďmo z irského Shannonu do městečka Enniscrone na západním pobřeží Irska, kde má sloužit jako ubytovací zařízení pro turisty.

3) Tak vyhlídkový let SPčkem v Kuale se konat bohužel nebude:-(

Hi,
I wish I had a better news for you, but unfortunately we were not able to reach the minimum required number of passengers for the 747SP flight in Kuala Lumpur to happen.
With your help, in the short time we had, we were able to get to over 100 passengers and over $35,000 worth of bookings which I think is amazing, but unfortunately not enough to make the flight happen.
In case you made a booking, we will be refunding your payment to the credit card or PayPal account you used within the next 24 hours.
Once again, thank you so much for your interest in the flight and apologies for not being able to make the flight happen and for the inconveniences caused.
If you have any questions, etc. please let us know.
Hope we will have the chance to meet sometime soon at some other “avgeek” event!

Best regards,
Keishi
http://knaviation.net

4) Maximek mi zapózoval, abych si vyzkoušela ten nový objektiv.

4) A sobotní večer. Ale pak rychle domů, abych stihla Hydepark s Danielem Stachem. 


14. 5. 2016
1) Mrija po odletu z Prahy pokračuje na své cestě. Fotky z dalších zastávek Tour 2016 jsou průběžně k vidění na FB stránce Antonova ZDE. O Mrije v Praze i s fotkami píše dokonce britský bulvární Daily Mail TADY.
Ještě před odletem z Kyjeva posádka nafotila promo fotky:


Pěkní kluci:-) Foto: Antonov


Foto: Antonov


A foto z první zastávky Mrijiny cesty. Foto: Antonov

V Turkmenistánu bylo přijetí Mriji poklidné, což se dalo očekávat.


Foto: Antonov


Foto: Antonov

Zato indičtí Hujeři v Hyderabádu se vytasili s dortem. Tak to mě také nepřekvapuje:-)


Foto: Antonov

2) Mám moc ráda retro fotky z doby, kdy ještě létání letadlem nebylo tak masovou záležitostí a mělo punc výjimečnosti. Že se létání zpřístupnilo masám je dobře, já jsem za to ráda, ale někdy si zavzpomínám i na ty časy minulé.

3) Kyjevské muzeum na letišti Žuljany vyhlašuje pozici stážisty.
Jeho náplní práce bude:
PR muzea
účast na organizaci festivalů a událostí muzea
pomoc v probíhajících projektech muzea
Kandidát by měl být a mít vlastnosti a schopnosti:
mladý muž/žena 19-25 let
aktivita, láska k letectví
gramotná řeč a písmo (rusky, ukrajinsky a anglicky)
Uchazeči, kteří objasní, proč mají zájem o tuto pozici, budou upřednostněni.

To by mě bavilo, dělat takovou stážistku při studiu, kdybych žila v Kyjevě.


Kolektiv muzea hledá dalšího do týmu. Na Ukrajině je teď moderní, fotit se na střechách letadel:-)

4) Udělala jsem si radost. Už mám pár měsíců pevnou 50ku Nikkor a po 35ce jsem pokukovala také. Do toho všeho mě úplně nevědomě navezla kolegyně Štěpánka, za což jí děkuji:-)


Akorát mě nebaví to jejich věčné přehazování.

5) Denně jsme v kontaktu pracovně s firmou Sixt, která zajišťuje přepravu prémiových cestujících Emirates. A občas nás kolegové ze Sixtu mile překvapí. V pátek 13. nás podarovali květinami. To je moc milé a hezké.


Děkujeme.


13. 5. 2016
1) China Airlines předvedla, jak bude vypadat interiér kabin jejich Airbusu A350, jehož dodání se očekává v červenci. Konfigurace bude 3-class. V Premium Business bude 32 sedaček, v Premium Economy 31 a v Economy 243, z toho bude ale 12 označeno jako Family Couch seats.


Premium Business Class. Mně ten styl připomíná třeba knihovnu v Buckinghamském paláci. Já tedy nevím, jak tam vypadá knihovna, ale takhle nějak si ten styl představuji. Lampičky a tak.


Premium Economy.


Economy Family Couch seats. To je docela dobré, kdyby tam byl člověk sám, tak by se na tom dal velmi dobře let zvládnout.

2) Na odlet Mriji jsme vyrazily s Věrkou na věž. I přes to vstávání ve 4:00 to stálo za to. Fotky ZDE.


To ranní světlo bylo krásné.


Toto bylo zajímavé setkání dvou ukrajinských cargo letadel.

3) Snídaně. Skoro všude mají to moje oblíbené ovocné nezapečené Müsli vyprodané. V Bille na letišti, u nás v Kauflandu i Albertu na Hůrce. 


12. 5. 2016
1) V Bělehradě přistála 11. 5. první A330ka (YU-ARA) pro Air Serbii. Byla kolem toho samozřejmě velká sláva, protože je to pro ně historický okamžik. Od června bude k vidění na lince do New Yorku. Podle zástupce Air Serbia je aktuálně prodáno přes 11 000 letenek na spojení do USA. Slavnostním letem přiletěli VIP hosté a kapitánem byl Davor Mišeljič. Tato A330ka je pronajata na 5 let a je to po letech pauzy první wide body letadlo ve flotile poté, co byla v roce 2005 vyřazena z flotily někdejšího JATu DC10ka (YU-AMB).


A je tu. Slavobrána. Naštěstí ho nepokropili hasící pěnou, jako experti v Číně. Foto: www.exyuaviation.com


foto: www.exyuaviation.com


foto: www.exyuaviation.com


Koukám, že s tím přiletěla i posádka Etihadu. Foto: www.exyuaviation.com


A posádka Air Serbie. Foto: www.exyuaviation.com

2) V poslední době se letecké společnosti rády prezentují fotografiemi, kdy vypraví při všelijakých příležitostech čistě ženskou posádku letadla. V Sovětském svazu už toto udělali velmi dávno. A co víc, na Ilouškovi 62M! Stalo se to v říjnu 1977. Let směřoval z Moskvy do Petropavlovsku-Kamčatskij (a tam já jsem byla!). Kapitánkou letu byla Irajda Vertiprachová z Krasnojarsku. O měsíc později stejná posádka vykonala let bez mezipřistání Sofie-Vladivostok. Ten trval 13 hodin a 1 minutu. Kapitánka Vertiprachová dostala ocenění zasloužilého pilota SSSR.


Další členky posádky byly soudružky: Jevgenija Martova, Tamara Pavlenko, Galina Kozyr, Galina Smagina a Nina Stoljarova.

3) Na pařížském letišti CDG došlo 11. 5. ráno k menší nehodě. Airbus A320 Air France registrace F-GKXJ se zachytil s Boeingem 777 registrace F-GZNT. Malý airbus se chystal na let AF1085 do Tunisu (plánovaný odlet v 9:40), když se střetnul s velkým Boeingem, který přiletěl z Dakaru. Tudíž do Tunisu už neodletěl.Foto: Jean Cesar Caron

4) V čínském městě Guangzhou došlo 11. 5. v  odpoledních hodinách k nechtěnému vypuštění nouzového skluzu. Boeing 777-300ER společnosti Qatar Airways registrace A7-BEF přistál na letu z Dohy (QR874) v 15:48. Zatím nejsou známé podrobnosti, co se stalo. V pondělí ráno se podobný incident stal společnosti Air China na letišti Chengdu.

5) I ve středu nám z Dubaje do Prahy poslali logo jet. Tentokrát s obrázkem fotbalistů Real Madrid. Tak teď bych ráda to letadlo se zvířátky, páč fotbal mě nebere.


6) Tádžická nízkonákladová společnost Somon Air má za sebou další inaugurační let. Tentokrát zahájily lety Dushanbe-Lahore-Dushanbe. Lahore je v Pákistánu, kdyby někdo nevěděl. První let byl vypraven 6. května a operoval ho Boeing 737-900. Na press trip byli pozváni zástupci místních médií. Ve směru z Dushanbe letělo 54 cestujících, zpět z Lahore pak 29. Dříve většina lidí cestovala mezi těmito městy přes Dubaj, což nyní odpadne. Lety budou operovány 2x týdně, v pondělky a pátky, doba letu je hodina a půl. 


Foto: Ismoil Rakhmatulloev


Foto: Ismoil Rakhmatulloev


Foto: Ismoil Rakhmatulloev


Foto: Ismoil Rakhmatulloev


7) Dr. Max má další speciální akci na produkty 2 + 1 zdarma. Tentokrát na značku Eucerin. Seznam výrobků, na které se akce vztahuje, je ZDE. Platí do konce května.


Eucerin má docela zajímavou nabídku výrobků. Aktuálně používám denní krém a ještě mám připravený noční.

8) Přehled používaných kosmetických produktů za březen a duben. Dříve jsem to nestihla, neb se pořád něco děje.
9) Snídaně. Tohle semínkovo-ořechové müsli mi tolik nechutná, to s ovocnou příchutí je o moc lepší.


11. 5. 2016
1) V úterý jsme se dočkali opět po letech Mriji v Praze. Já ji mezitím potkala ještě v roce 2010 v Íránu na ostrově Kish. Fotky z příletu ZDE.


Moje šesté setkání s Mrijou.

2) Kromě Mriji, která byla samozřejmě hvězdou dne, přiletěla ještě další zajímavost. Airbus A380 Emirates s obrázkem fotbalistů (Arsenal).

3) Na letišti už finišují s příletovou halou terminálu 1. Ta květinová šílenost tam opravdu bude na nejvíce viditelném místě, na úkor informační tabule, která je běžná na normálních letištích. U nás budou informace o příletech zřejmě jen na monitorech. 


Možná by ty monitory mohli udělat ještě menší, aby to tam nerušilo ten květinový design.

4) A po Mrije jsem vyrazila do nově otevřeného obchodu NYX. Naštěstí jsem se udržela a koupila si jen dvě věci.


Je to tam docela malé a spoustu věcí neměli.


Zkusila jsem pudr a tužku na obočí.


10. 5. 2016
1) Na letišti v tranzitním prostoru terminálu je zmenšená replika části Karlova mostu. A když hodně prší, tak tam bývá i zmenšená replika Vltavy a po hale jsou rozestavovány kyblíky, protože tam teče střechou voda.


2) Na letišti v čínském Chengdu došlo v pondělí 9. 5. k otevření nouzového východu a vypuštění záchranného skluzu u letadla Air China. Stalo se to u Airbusu A320, registrace B-6610, který letěl na letu CA8207. Nouzový východ byl otevřen po přistání, ze vnitř letadla. Takže bych řekla, že si opět nějaký cestující chtěl urychlit výstup z letadla.


V Číně to je poměrně častý jev, kdy si cestující sami otevírají exity.  

3) Další perlička z Číny. To člověk vážně nevymyslí. Boeing 737-800 společnosti Air Chang An (registrace B-5180) byl v pondělí 9. 5. na inauguračním letu 9H-8303 z Xianu do Zhuhai Jinwanu. Protože to byl první let do této destinace, letadlo mělo dostat od letištních hasičů uvítací slavobránu, což je zvyk, který se praktikuje u inauguračních letů běžně (když si to společnost nebo letiště zaplatí, páč ta voda taky není zadarmo, že ano). Jenže čínští hasiči ho omylem nepokropili vodou, ale hasící PĚNOU. To způsobilo, že zpáteční let 9H-8304, který měl odlétat v 13:25, odletěl až v 17:30, protože letadlo muselo být překontrolováno mechaniky. Video s pěnovou slavobránou ZDE.
Air Chang An je nízko-nákladová odnož Hainanu a v pondělí oficiálně zahájila provoz jako samostatný dopravce, po letech, kdy celou jejich kapacitu využíval právě Hainan Airlines. Tak to se o té oslavě bude dlouho vyprávět.V Číně si v té letecké dopravě užívají spousty legrace.

4) Airbus A380 British Airways registrace G-XLEB, který letěl na letu BA32 z Hong Kongu do Londýna přistál a zečtvercovatělo mu kolo.


To je velmi zajímavý úkaz.

5) Palo už je za železnou oponou v KLDR a bez spojení se světem. Tak snad jsou tam na něj hodní.


Jojo, koláček a kafíčko před letem, to je jeho rituál.

6) Dnes jsme konečně ozkoušeli novou SO! COFFEE kávu, jejichž stánek se otevřel na terminálu 1. Akorát mají trochu nepochopitelnou otevírací dobu 6:00-18:00. Přitom večer po šesté je tam teď docela provoz.


I s donáškou.


Tohle velké Cappuccino po slevě na ID kartu stojí 60 Kč. A to je rozdíl, proti Starbucsku nebo Costě. A chutnalo moc dobře.


Jablka, kiwi, banány.


Tak a nyní nastane ovocná pauza, další směny s Jendou mám až někdy příští týden.


9. 5. 2016
1) ATRko indické společnosti JetKonnect Avions letící pro Jet Airways (registrace VT-JCX) přejelo v sobotu 7. 5. při přistání na letišti Indore ranvej. Letadlo letělo z Delhi, na palubě prý byla v okamžiku vyjetí z dráhy panika, ale naštěstí se nikomu nic nestalo.


Letem 9W-2793 cestovalo 66 cestujících a 4 členové posádky.

2) V neděli večer jsem byla na exkurzi v Boeingu 777-300ER Swissu, který nyní vídáme v Praze na výcvikových letech, ale na pravidelné lince z Curychu. NYCB byl tak hodný a vzal mě tam. Přiletěl ten nejnovější, co ve flotile mají.  


Čekáme, až to sedne. Krásné počasí a vůně kerosinu okolo.


Čekali jsme sice na B777, ale v zápětí za ním sedal Airbus A340 Iberie. Tak jsme to měli i s bonusem. Co si budeme povídat, ona ta silueta A340 je v Praze proti "nudnému" triplu, mnohem raritnější a exotičtější.


Najdi za stromy letadlo.


Na stojánku jel oklikou.


Ale jo, to by šlo.


V pozadí B777 je maličká A340. Praha je opravdu velkoletiště. Letos na to má docela našlápnuto.


A A340ku dali do pole.


A jdeme do Boeinga.


First class.


Hmn, ale ta naše se mi líbí víc.


Business class.


Economy class.


A zezadu.


Kuchyňka.


Crew rest. Já bych tam měla asi trošku klaustrofobii.


S tehdy ještě Swissairem jsem několikrát letěla, co si pamatuji, tak do Los Angeles a do New Yorku.


Díky za exkurzi a příště jde na oplátku NYCB k nám do sprchy:-)

3) My jsme se ale s NYCB potkali už ráno u výtahu, protože máme kanceláře na stejném patře. V ruce měl talířek s ředkvičkami. Když vy břízolit, tak my kachličky! Když vy ovoce, tak my ředkvičky!


A když vy inženýrku, tak my....! To budete koukat!

4) No a my si dali lehkou exotiku.


Banány, kiwi, hruška, borůvky.

5) Dermacol uvádí na trh novinku z řady Aroma ritual. Mýdlo na ruce. Cena 69 Kč za 250 ml. Design lahviček se mi moc líbí.


8. 5. 2016
1) Nad Indonésií se dostalo další letadlo do velmi silných turbulencí. Stalo se to v sobotu 7. 5. ve 4:20 ráno místního času, pár dní poté, co se do podobné situace dostalo letadlo Etihadu. Tentokrát se jednalo o Airbus A330-200 společnosti Hong Kong Airlines (reg.B-LNE), na jehož palubě cestovalo 204 cestujících a 12 členů posádky. Celkem 17 lidí bylo zraněno, z čehož 3 vážně a museli být po příletu převezeni do nemocnice. Podle jiných zpráv byli do nemocnice odvezeni tři členové posádky a osm cestujících. Dalších šest bylo ošetřeno na letištní klinice.
Letadlo letělo z Bali do Hong Kongu, ale poté, co se dostali do turbulencí a došlo ke zranění, se vrátili zpět. Později během dne 95 cestujících odletělo do Hong Kongu s Garudou, ostatní zůstali na hotelu.


Záchranáři na letišti na Bali mají podruhé v tomto týdnu pohotovost, kvůli silným turbulencím.


Zranění cestující.


Cestující po návratu z letu čekají, co bude dál.

2) Palo odletěl na spotterský zájezd do Severní Koreje. Ten má ale předvoj v Bělorusku (kterého se Palo neúčastní), odkud část výpravy do KLDR přeletí. Nyní tam mají velmi zajímavé letecké aktivity a to nalákalo další návštěvníky, kteří pak z Minsku do Pchjongjangu pokračovat ale nebudou. Mezi nimi je můj vídeňský kamarád Josef, který tam cestoval přes Moskvu. Ale bohužel ho potkala nemilá událost, byl v Moskvě otočen a vrácen zpět do Vídně, z důvodu toho, že pro tranzit přes Rusko do Běloruska, jsou potřeba víza a není na to výjimka, jako na ostatní země. Docela tyto věci sleduji a toto jsem tedy také nevěděla a je to pro mě novinka. Ověřila jsem to přes Timatic a je to opravdu tak. Tudíž pozor na to.
 


Informace o Kazachstánu je nepřesná, do něj tranzitovat bez víz lze.

Timatic říká toto:

TIMATIC-3 / 07MAY16 / 0750 UTC

NATIONAL AUSTRIA *AT*           /EMBARKATION AUSTRIA *AT*

TRANSIT RUSSIAN FED. *RU*       /DESTINATION BELARUS *BY*

ALSO CHECK DESTINATION INFORMATION BELOW

VISA TRANSIT RUSSIAN FED. *RU*

...... NORMAL PASSPORTS ONLY ......

TWOV *TRANSIT WITHOUT VISA*:

VISA REQUIRED- EXCEPT FOR HOLDERS OF ONWARD TICKETS FOR A MAX.

TRANSIT  TIRULES/R32 TIME OF 24 HOURS.

- THERE ARE NO TRANSIT FACILITIES AVAILABLE AT KHABAROVSK

   *KHV*- KRASNODAR *KRR*- MINERALNYE VODY *MRV*-

   ROSTOV-ON-DON *ROV*- SOCHI *AER*- VLADIVOSTOK *VVO* AND

   YUZHNO SAKHALINSK *UUS*. PASSENGERS ARE REQUIRED TO CLEAR

   IMMIGRATION AND CUSTOMS.

- TWOV IS NOT APPLICABLE IF IN TRANSIT TO/FROM BELARUS-

  SEVASTOPOL *UKS* OR SIMFEROPOL *SIP*.

3) Když se blíží ta událost roku, tudíž návštěva Mriji v Praze, tak mám něco tématického. Zaměstnanci Antonova si udělali velmi pěknou fotku se svým letadlem:-)


To by jsme si mohli vlézt na A380:-) Škoda, že tam není tolik prostoru.


Pecka.

4) Sobotní ovocná variace byla v podobě banánů a kiwi.


Maxík není pořád ve své kůži. Na Honzíka je i trochu uražený, za to, že ho na tu operaci poslal a dává mu to najevo.

5) A odcvičeno.


Když je v televizi hokej, tak tam také nikdo není.


7. 5. 2016
1) Emirates má v Dubai Mallu od 4. 5. do 7. 5. atrakci pro návštěvníky, nazvanou "My Emirates Experience". V části zvané Star Atrium nabízí možnost vyzkoušet si na zemi pobyt ve vzduchu. Návštěvníci se zde setkají s letuškami, mohou si zahrát interaktivní video hry, soutěžit v kvízech a vyhrát voucher na simulátor Airbusu A380 nebo zájezd na Srí Lanku nebo na ostrov Cebu. Je tam k dispozici i slavný bar z Airbusu A380, který je možné ozkoušet (asi bez těch alkoholických nápojů - moje domněnka).


Bar pro návštěvníky.

2) Kazašský Qazaq Air měl 6. 5. inaugurační let z Almaty do města Semej (to je také v Kazachstánu). Lety budou operovány 2x týdně, ve středu a v pátek Bombardierem Q400 NextGen. Doba letu je zhruba hodinu a půl.


To zas bylo slávy. Foto: Lesja Samyškina


Qazaq Air se docela rozjíždějí. Foto: Lesja Samyškina

3) Moc ráda si prohlížím historické fotky z letišť, speciálně taková ta 70.-80. léta a ještě z oblastí, odkud jich moc k vidění není. Proto jsem měla velkou radost, když letiště Bishkek v Kyrgyzstánu vypublikovalo fotografie ze své minulosti. Z doby hlubokého Sovětského svazu. Kyrgyzstán je mi moc sympatický a pro mě exotický. 


Letiště Manas v roce 1975. První roky provozu zde bývalo zaměstnáno cca 80 lidí. Letiště bylo úplně dostavěno v červenci 1980. Jméno Manas má po velkém kyrgyzském poetovi. Foto: Letiště Manas


První let do Bishkeku se konal 4. 5. 1975 a tím se začala psát historie tohoto letiště. Let letěl samozřejmě z Moskvy. Foto: Letiště Manas


Příletová hala, rok 1975. Foto: Letiště Manas


Letiště v roce 1978. Foto: Letiště Manas


Letiště v roce 1979. Foto: Letiště Manas


První ředitel letiště Maňas Satarkulov a ředitel služby KUGA (bohužel netuším, co ta zkratka rusky znamená, ani google nepomohl) Ježov. Rok 1980. Foto: Letiště Manas


Letiště v roce 1980. Foto: Letiště Manas


Odletová hala v roce 1990. Foto: Letiště Manas

4) V Hong Kongu došlo 5. května k nepříjemné nehodě. Při výměně něčeho v motoru Airbusu A330 společnosti Hong Kong Airlines jim to celé nějak spadlo a rozbilo se to. Více detailů není zatím známo.


Je to rozbité.

5) Objevily se první fotky Airbusu A330 společnosti Tibet Airlines. Nachází se momentálně v Toulouse ve Francii v lakovně a práce na něm budou ještě pár měsíců trvat, než bude předán majiteli. Tibet Airlines nyní provozují 14x A319 a 1x A320. Další tři A320 mají být dodány letos a k nim ještě tato A330ka. Létají zatím jen destinace v Číně, ale jsou zvěsti, že tu A330ku chtějí na lety do Evropy.

 


6) Letiště Vladivostok pořádá oficiální spotting se šašlikem pro účastníky, nazvaný Šašliking. Kdyby tam měl někdo cestu, tak se akce koná 15. 5. ve 12:00, sraz u památníku Jak-40, který je před halou. Každopádně dobrá inspirace pro další letiště. A šašlik jde prý na náklady organizátora.


Škoda, že je to tak z ruky. A taky je otázka, jak by se stavěli k zájemcům ze zahraničí. 

7) Gabriella Salvete bude mít od pondělí 9. 5. v obchodech další novinky. Konturovací paletku, set na úpravu obočí a limitovanou edici laků na nehty.


Doporučená cena konturovací paletky je 160 Kč a setu na obočí 120 Kč. Laky nevím, ty mě nezajímají, páč já používám výrazné barvy.

8) Prodejna NYX v OC Nový Smíchov je otevřena. Já si radši pár dní počkám, než tam vyrazím.


Česká prodejna NYX.

9) Už aktivně používám moje nové Vichy produkty, koupené v akci 2+1.


10) Palo odletěl přes Dubaj a Peking do Pchjongjangu. Docela mu to závidím, ale nemůžu mít holt všechno. Slíbil se po návratu podělit fotkami. Snad se tedy vrátí.


Hmnn. Pěkný. Hodně štěstí.


A takhle se bude klanět u sochy Kim Ir Sena, kam musí jít povinně každý turista položit květinu. Nacvičené to má dobře.

11) Maxík je po operaci a tak chudák jen leží a kouká.

12) Zatím poslední ovocná variace, kterou jsme měli.


Máme před sebou aktuálně s Jendou víkendovou službu, tak si opět něco pěkného připravíme:-)


5. 5. 2016
1) Na blogu Flightradaru24 vyšel přehled nadcházejících cest Mriji. A jedna z nich povede k nám.


2) Jak jsem tu psala, Air Koryo se zřejmě opravdu rozhodlo přerušit jejich linku Pchjongjang-Bangkok nalétávanou s mezipřistáním v čínském Shenyangu, operovanou jednou týdně pod číslem letu JS253/254. Aspoň to tak píší thajská média. Let, který měl přiletět tuto středu 4. 5. vůbec nepřiletěl, ten který se konal týden předtím, byl prázdný. Je to důsledkem zpřísnění sankcí, které byly uvaleny na Severní Koreu v souvislosti s jejich nukleárními testy a dalšími lumpárnami, co dělají.
 


3) Do Prahy se od 17. 5. vrací Tunisair. Létat bude po dobu letního letového řádu z Tunisu 1 x týdně vždy v úterý.

 
4) Letiště Brno hledá brigádníky (minimálně na 2 měsíce) na nadcházející letní sezónu. Náborové plakátky mají celkem originální.

5) Let EY474 společnosti Etihad dne 4. května na lince z Abu Dhabi do Jakarty se dostal do neočekávaných turbulencí. Jednalo se o Airbus A330-200 registrace A6-EYN. Zraněno bylo přes 30 lidí. Zpáteční let do Abu Dhabi se pro stav letadla nemohl konat a byl zrušen. Když vidím ty fotky, tak se vůbec nedivím. 


Ošetření cestujících po příletu do Jakarty.

6) Po pauze způsobené frmolem kolem změny typu letadla, jsem se vrátili k odpolednímu ovocnému rituálu.


V letištní Bille byly v akci jahody, tak jsme si je dali.


Jenda nám z Dubaje přivezl do kancelářské výbavy tématické hrnky.


4. 5. 2016
1) Datum vyhlídkového letu íránským SPčkem bylo stanoveno na 11. 6. Cena je od 250 USD, viz info níže. Tak teď mám o čem přemýšlet. Uzávěrka je 8. 5. 2016.

2) Tádžické Somon Air začaly 29. 4. létat z Dušanbe do Kábulu.

3) Na letu Alitalie došlo předevčírem k menšímu skandálu. Poté, co byli všichni cestující už nastoupeni v letadle na letišti v Římě před odletem do Moskvy, si to jeden cestující náhle rozmyslel a požádal o to, aby mohl vystoupit. Tento cestující byl marockého původu, což vzbudilo u ostatních cestujících obavy a dožadovali se, aby bylo vyměněno letadlo nebo aspoň prohlédnuto. Následně došlo ke vzpouře a všichni odmítli hromadně letět. A tak si vystoupili a ze strany Alitalie jim byly podány nápoje po dobu čekání. Vylétat měli původně v pondělí ve 21:20 večer, nakonec se letělo druhý den až v půl čtvrté nad ránem.
Jestli letadlo jen prohledali nebo vyměnili, se mi nepodařilo dohledat.

 


4) Zajímavý zážitek měli cestující na palubě letadla společnosti Air China na letu CA1332 z Zhengzhou do Pekingu. Starší cestující letěla se svou vnučkou, které se chtělo krátce před přistáním na toaletu. Jenže už svítila světla, aby cestující zůstali připoutaní a neopouštěli svá místa. A tak to paní vyřešila tak, že nechala holčičku vyčůrat se v kabině na zem.
Vyfotila to jiná cestující, kterou to pohoršilo a ta to také umístila na čínskou sociální síť Sina Weibo. Začalo se to samozřejmě šířit rychlostí světla. Společnost Air China se k tomu nevyjádřila, ale vyvolalo to veřejnou diskuzi o tom, že by bylo vhodné nějak vzdělat čínské cestující, zejména starší generaci, k nějaké kultuře během cestování. V Číně řeší tyto problémy docela často. Ani nebudu psát, co jsem se vše dočetla, co ještě byli schopní lidé udělat během letu, když jsem hledala informace o této události.
Cestující nebyla ani zadržena a odešla normálně z letadla.

 


Paní s vnučkou opouští letadlo, jako by se nechumelilo.

5) A ještě jedna zábavná historka z leteckého světa.
Na letišti v malajsijském Penangu byl zadržen mladý muž ve věku 18-20 let, který se vydával na letu společnosti Dragonair z Hong Kongu za pilota Cathay Pacific. Posádce letu KA691 dne 31. 3. byl podezřelý svým chováním. Cestoval v uniformě CX, dělal si spousty fotek (co je na tom podezřelého?) a objednal si alkoholický nápoj. Cestoval na sedadle 12A a měl šňůrku na krku a korporátní štítky na příručním zavazadle s logem Cathay Pacific. Tvrdil o sobě, že je napůl jihoafrického původu, je pilotem Cathay Pacific a cestuje domů po služebním letu ze San Francisca do Hong Kongu. Projevil přání poděkovat po letu posádce v kokpitu, poté, co letadlo přistálo v Penangu. Udělal si několik fotek jídla, které mu bylo podáno a objednal si nápoj zvaný Bloody Mary. Posádce Dragonairu to bylo divné a udělali mu nealko verzi. Asi třicet minut před přistáním ho požádali o předložení ID karty, ale vymluvil se, že ji má v odbaveném zavazadle. Po vystoupení cestujících bych zadržen, vyslechnut a následně vrácen do Hong Kongu jako INAD (inadmissible passenger). Policie v Hong Kongu obdržela policejní zprávu z Penangu, ale pána nezadržela a byl po příletu propuštěn. Pán se vystavoval na Instagramu v pilotní uniformě jako "Mr. Pilot". Někteří zaměstnanci letiště uvedli, že ho znají, že cestuje často letištním airport expressem v pilotní uniformě.
Takový člověk býval kdysi v Praze také. Jezdil autobusem č. 119 mezi Starým a Novým letištěm, v pilotní uniformě a s kufrem, tam a zpátky. Holt, každý se nějak baví. 


Zadržený cestuje často jako "pilot" metrem.


Mr. Pilot :-)

6) Ruská společnost Yamal Air začala létat jejich novým Suchoj Superjetem na pravidelných letech. Má registraci RA-89034 a první let vedl z Moskvy Domodědova do Tyjumenu. První Superjet dostali 28. 3. 2016 a celkem jich mají objednáno 25 kousků.


7) Byli jsme se konečně podívat v A380. Potřebovali jsme si prohlédnout sedačky, jak jsou tam umístěny exitové řady a další věci, které potřebujeme znát.


Prohlídka letadla.


First class.


Levá sprcha.


To druhé patro je už opravdu vysoko.


Business class.


Místo v Business třídě pro cestující s infantem.


Jeden z exitů v ekonomické třídě.


Schody do nebe (do First:-)


3. 5. 2016
1) Víkend byl emočně náročný. V sobotu poslední Boeing 777-300ER a v neděli přílet prvního Airbusu A380 na pravidelné lince. Ano, už to tu bylo v barvách Emirates po třetí (na což má potřebu hodně lidí pořád upozorňovat), ale tady šlo o to, že to bylo poprvé na pravidelné lince jako změna typu na stálo. Fotky z vítání ZDE.


Super zážitky a dojmy.

2) Po příletu jsme vyrazily s Verčou na večeři.

3) V neděli 2. 5. přejel Boeing 737-800 reg. TC-JFY při přistání v Prištině ranvej. Letěl na letu TK1019 z Istanbulu. V okamžik přistání silně pršelo. Cestující vystoupili do pole.


Nikdo prý nebyl zraněn.

4) Aspoň v sobotu jsem nevynechala cvičení.

5) Nepřestává mě fascinovat ta síla sociálních sítí. Když letadlo v neděli přistálo, zapomněla jsem ho vyfotit během uvítací slavobrány na mobil, abych hned mohla dát fotku přes telefon na Emirates Fan Page (páč z foťáku to tak rychle nejde). Poprosila jsem tedy Anetu, která tam byla se mnou a pár fotek si jen tak pro sebe udělala, aby mi je přeposlala. Ty jsem zveřejnila a pak nestačila žasnout. Náhledy naskakovaly takovou rychlostí, že za hodinu jich tam bylo asi 5 tisíc. Pak už to šlo pomaleji, nicméně, večer jich bylo asi 18 tisíc a druhý den ráno 23 tisíc. Nyní, když to píši, tak už je to asi 25 tisíc. Neplatím tam žádnou propagaci a podobné. Fotka je z mobilu, nakřivo, byla cvaknutá jen tak, bez úmyslu zveřejnění. Dosavadní rekord držela vánoční fotka letištního týmu s asi 10 tisíci zobrazeními. A tady ta křivá, rozmazaná fotka ho během dvou hodin totálně přebila.

6) Když jsem loni dostala ocenění za zadrženou platební kartu, byla s tím spojena možnost vybrat si odměnu z katalogu. Jenže to bohužel na zastoupení z Dubaje neposílají a já to nějak pustila z hlavy. Ale teď mi mojí odměnu přivezla Verča, která mi ji došla vyzvednout. Vybrala jsem si paletku očních stínů:-)


To jsou barvičky. 


1. 5. 2016
1) Páteční let společnosti Hainan Airlines HU7937 z Pekingu do Prahy musel divertovat do Moskvy-Šeremetěva. Důvodem bylo úmrtí čínského cestujícího (ročník 1950), který zemřel během letu na selhání srdce. Jak uvedla jeho manželka pro čínská média, tak se s tímto v minulosti léčil.


 

2) Na letišti už začíná být vidět budoucí podoba příletové části terminálu 1.

3) Vyprovodili jsme z Prahy poslední Boeing 777-300ER na lince EK140. Fotky ZDE.


Další milník historie letiště.


30. 4. 2016
1) Další inaugurační let ČSA. Tentokrát 28. 4. do ukrajinské Oděssy. A tam já byla! A dvakrát!


Foto: ČSA/Letiště Oděssa


Foto: ČSA/Letiště Oděssa


Foto: ČSA/Letiště Oděssa


Foto: ČSA/Letiště Oděssa

2) Australská společnost Qantas představila nové uniformy pro téměř 3000 pilotů a pilotek, kteří létají na vnitrostátních a mezinárodních letech. Navrhl je australský návrhář Martin Grant, v moderním stylu, ale s prvky, připomínající pilotní uniformy z 30. let. Nové uniformy začnou být distribuovány v červnu a do konce roku by měli být vystrojení všichni ti, kterých se to týká. Předvedení uniforem veřejnosti se konalo prostřednictvím módní přehlídky, na které účinkovalo 50 opravdických Qantas pilotů, spolu s palubními průvodčími.


Foto: Qantas


Foto: Qantas


Foto: Qantas


Foto: Qantas

3) OSN uvalilo na Severní Koreu další sankce, jejichž následkem jsou pravděpodobně prázdná některá letadla Air Korya. Podle Yonhap News Agency přiletělo letadlo 27. 4. z Pchjongjangu do Bangkoku na letu JS 254 prázdné, na palubě byla jen posádka. Let operuje jednou týdně, přes město Shenyang, které je v Číně. Většinou vozí do Bangkoku čínské turisty. Podle úřadů je možné, že se jednalo o poslední let, přestože se létá teprve od ledna. Čínský prezident ve čtvrtek ujistil svět, že jeho země plně uplatní všechny sankce na KLDR uvalené a nebude tolerovat chaos na korejském poloostrově, čili nebudou moci čínské cestovky knihovat lety na severokorejského dopravce. Tak to je zajímavé, takoví kamarádi to bývali.


Foto: http://www.airlinereporter.com

4) Spotteři a novináři, kteří byli pozvání na start rakety na kosmodrom Vostočnyj, tam byli dopraveni Túčínkem Tu134. Šťastní to lidé.


Foto: Marina Lystseva ( http://fotografersha.livejournal.com/  )

5) Ve schránce jsem měla lísteček, že mám na recepci doporučený dopis. Zrovna jsem nic nečekala a tak jsem byla mile překvapená. Hned jak mi to paní podala, tak jsem věděla:-) Přišla mi samolepka za můj příspěvek na kunovické Túčínko.


Děkuji!

6) A už je i oficiální plakátek k otevření prodejny NYXu.


29. 4. 2016
1) Vim Avia dostala 27. 4. první Boeing 777-200ER. Bázovaný bude na letišti Domodědovo v Moskvě a obsluhovat lety zejména na Dálný východ.

2) Ekvádorský Embraer 190 (reg. HC-COX) společnosti TAME přejel v silném dešti runvej při přistání na letišti Cuenca. Stalo se to ve čtvrtek 28. 4., letadlo letělo z hlavního města Quita. Dva lidé jsou lehce zraněni, letiště zavřené. Celkem letem EQ173 cestovalo 87 cestujících + 6 členů posádky.

3) Malawian Airlines mají první ženskou kapitánku letadla. Kapitánskou zkoušku složila v Ethiopian Aviation Academy. Před prvním letem na levém sedadle se jí dostalo gratulace.


Hodně štěstí.

4) Objevila se další krásná fotka přistávajícího Boeingu 737 registrace ZS-ZWG na ostrově Svatá Helena.


Foto: Twiter @Stats SHG

5) Na letu společnosti Jetstar ze Singapuru do Myanmaru se 22. 4. narodil jedné z cestujících chlapeček. To se posádka asi pěkně zapotila. Naštěstí se na palubě mezi cestujícími nacházeli hned 3 lékaři, kteří u toho asistovali. Cestující poté, co dítě přišlo na svět, prý bouřlivě tleskali a šťastná matka v té euforii pojmenovala chlapečka Jet Star. Společnost novorozenci věnovala 1000 singapurských dolarů (cca 17 500 Kč). Více detailů ZDE.

 

6) Marina Lystseva se účastnila prvního startu rakety z nového kosmodromu Vostočnyj. To bych chtěla někdy taky vidět, jak startuje raketa. Marininy fotky ZDE. Marina je nejlepší.


Foto: Marina Lystseva ( http://fotografersha.livejournal.com/  )


Foto: Marina Lystseva ( http://fotografersha.livejournal.com/  )

7) Společnost Flydubai oznámila několik novinek ohledně služeb na palubách jejich letadel. Nejzajímavější je asi to, že v letadle bude k dispozici internetové připojení za cenu od 4 USD při použití vlastního zařízení. Služba je spuštěna od 24. 4. zatím na vybraných letech. Jestli je tam Praha, jsem nezjistila. 
Cestující si mohou koupit balíčky:
Wifi na celý let - 10 USD
Wifi 30 minut (pouze na letech přes dvě hodiny) - 4 USD
Live TV - 8 USD
Balíček přístupu k celému obsahu IFE s filmy, TV a audiem - 35 AED (asi 240 Kč) - cestující v Business class ho mají v ceně

Já si myslím, že ten internet je to nejzajímavější, co mi může jako cestujícímu letecká společnost nabídnout. V dnešní době, kdy si každý nosí nějaký svůj tablet nebo telefon, ve kterém má uloženou svojí zábavu, mě nějaké IFE poskytované aerolinií až tak nebere. Ale internet a připojení k němu je to, co dokážu ocenit a díky čemuž mi let uteče.


Kabina Flydubai.

8) ČSA zahájily další nové lety pro letošní sezónu.
Včera proběhl inaugurační let do ruské Kazaně. Ta se nachází v Tatarstánu a je to podle fotek moc hezké město. Třeba se tam taky někdy podívám.


Foto: ČSA


I slavobrána byla. Foto: ČSA


Foto: ČSA


Noční party na letišti. Foto: ČSA


Foto: ČSA

Další znovu-inaugurační let vedl do Záhřebu.


Foto: ČSA


Foto: ČSA


Foto: ČSA


Foto: ČSA


No prosím, kdo se to tam vystavuje? Adámek je delegace! Foto: ČSA

9) Nejznámější ruský kozel Timur přiletěl 26. 4. z Vladivostoku do Moskvy letem SU1703 společnosti Aeroflot. Z letiště Šeremetěvo byl převezen na veterinární kliniku s akutní infekcí. Čekali tu na něj novináři, ale prý se s nimi nesetkal. Timurovi se poté, co ho tygr Amur pokousal (ale Timur ho provokoval, Amur za to nemohl), rána nehojí a tak byl pozván do Moskvy, na známou kliniku. Léčit ho bude sám hlavní lékař chirurgického oddělení Anton Valentinovič Akimov, který informoval novináře, že pacient bude muset zůstat minimálně měsíc. To by mě zajímalo, jestli by měl takovou péči, kdyby to byl obyčejný kozel a ne světoznámý Timur. Ale já to Timurovi moc přeju, on si to zaslouží.

 
Timur na cestě.

10) Pořád si hraju s těmi stíny Color Tattoo od Maybelline. Akorát že to nemůžu nosit do práce, což je škoda. Ono to vlastně nejde nosit skoro nikam. Ale mně se to líbí:-)

11) Hurá. Prodejna NYX Cosmetics bude v OC Nový Smíchov otevřena příští pátek, čili 6. května. Ten první víkend asi nebude mít smysl se tam jít tlačit, si myslím, že tam bude celá Praha a asi i Středočeský kraj. Sleduji NYX FB účty pro jiné země a pořád tam propagují akce typu 2+1 atd., tak doufejme, že to takto povedou i u nás. 


Nedávno otevřený NYX ve Španělsku.


Se máme na co těšit:-)


E-shop pro ČR má být otevřen v zápětí.


28. 4. 2016
1) Ve středu 27. 4. brzo ráno cargo Boeing 737-300 (registrace B-2117) společnosti Okay Airways sjel v čínském městě Guangzhou z ranveje. Smůla byla, že byl zrovna na inauguračním letu (BK 3024) do Xianu. Na palubě byli dva piloti, naštěstí vyvázli bez zranění. Událost si vyžádala uzavření ranveje od 6:00 do 10:00, poté bylo letadlo odtaženo. Příčina se vyšetřuje.


Foto: http://www.chinaaviationdaily.com

2) Air Serbia zveřejnila fotky toho, jak bude vypadat interiér jejího nového Airbusu A330-200, jehož první přílet do Bělehradu je plánován na 11. 5. Zatím se nachází v Abu Dhabi, kde na něm pracují a kam se pak ještě vrátí, na doladění interiéru. Do Bělehradu se pak znovu vrátí začátkem června, aby mohl 23. června začít létat do New Yorku. Lety budou mít čísla JU500 a JU501, stejné, jaké používal předchůdce JAT, když před 24 lety tuto linku létal. Letadlo je pronajaté od Jet Airways na pět let. 


Časový plán předání (zdroj: EX-YU aviation)


 V neděli 24. 4. létal nějaké zálety kolem Abu Dhabi.


Zachycen v Abu Dhabi. Foto: Adil Elsayed

3)  Ve Francii vzniká nová letecká společnost. Jmenuje se French blue a je nějak majetkově napojená na Air Caraibes. Má to být nízkonákladová společnost, létající dálkové dovolenkové destinace. Báze bude na letišti Paříž-Orly. V ceně letenky nebude odbavené zavazadlo. Kupovat letenky má být možné od 7. 6. 2016, první let má být 15. 9. z Orly do Punta Cany. Následně má být zahájeno létání do Mexika, Kanady a USA a dalších. 


A330 se už finišuje v Airbusu. Ponese registraci F-HPUJ (zatím má dočasnou z továrny na letadla F-WWKA). 


Takto bude vypadat interiér.


Plány vedení do budoucna. Hodně štěstí.

4) Můj oblíbený ruský spotter Sergey Martirosyan byl na exkurzi ve výcvikovém středisku posádek Aeroflotu. Foto report z jeho návštěvy ZDE. Byla tam s ním i Marina Lystseva, oni jsou kamarádi.


Foto: Sergey Martirosyan (Aviator.ru)

5) Výzkumné Túčínko opět kreslilo. To by mě moc zajímalo, co tam měří.


To jsou tedy čáry.

6) Mě fotili do časopisu:-)


27. 4. 2016
1) Už je to opravdu za dveřmi. Já tomu pořád nemůžu uvěřit a už se moc těším. Koho by to před pár lety napadlo, že bude Airbus A380 denně v Praze.


Foto: Emirates

V Dubaji právě probíhá veletrh Arabian Travel Market 2016 a Emirates tam samozřejmě nemůže chybět. Propagace je zvládnuta naprosto dokonale:-)


Foto: Emirates


Foto: Emirates


Foto: Emirates


Foto: Emirates

2) China Airlines převedly speciální zbarvení, které budou nosit její první dva Airbusy A350 ve flotile. Bude se jednat o livery s názvem "Mikado Pheasant" a "Taiwan Blue Magpie", znázorňující velmi vzácné ptactvo, které žije pouze v tchajvanských horských oblastech. Celkem má mít China Airlines 14 strojů Airbus A350 a každý z nich bude prý mít nějaké speciální barvy. První dostanou v červenci 2016. Budou mít 3 třídovou konfiguraci: 32 míst v Premium Business třídě, 31 míst v Premium Economy a 243 v obyčejné Economy.
Nové Airbusy A350 budou k vidění na letech do Amsterdamu, Říma a Vídně (od prosince).

2) V neděli 25. 4. došlo v Dháce (to je v Bangladéši a tam já byla a letěla jsem tam DC10kou!) ke kolizi Boeingu B737-800 China Southern, registrace B-5128, který se chystal na let CZ392 do Guangzhou a pásu, který zajišťuje nakládku zavazadel. Cestující si vystoupili a let byl zrušen, ti museli mít radost. Ta China Southern má pořád něco.  


Foto: anonym (chápu)

3) Shaheen Air zahajují další nové lety. Po nové lince Islamabád - Manchester zahájily lety Lahore - Kuala Lumpur. Dostalo se jim tam tradičního a vřelého přivítání.


4) Výzkumné Túčínko opět v pondělí zkoumalo Kavkaz.


Detail zkoumání. Zajímavé.

5) David Hecl bohužel v Hydeparku na ČT24 v sobotu nebude.


26. 4. 2016
1) ČSA v pátek vypravily znovu-inaugurační let do britského Birminghamu (operoval Airbus A319, registrace OK-NEO). Pamatuji, kdy Británie byla velmi významným trhem a létalo se tam do spousty měst. Za prodej londýnských slotů by snad měl někdo nést i nějakou trestní odpovědnost. Kéž by nově otevírané linky byly pro ČSA zábleskem na lepší časy.


Inaugurační birminghamský dort (foto: ČSA).

2) V příletové hale terminálu 1 se usilovně pracuje na rekonstrukci. Minulý týden se tam přes skoro celou část stěny objevila černá tabule. Tak jsme si hned mysleli, že tam bude obrovská cedule, kde budou informace o příletech tak, že budou vidět z celé haly. Momentální stav, kdy to je jen na malých TV obrazovkách, pod které si člověk musí přímo stoupnout, aby text přečetl, je dost nedostačující.
 


Třeba něco takového, naprostá letištní klasika.

Po volném víkendu jsem přišla do práce a spadla mi brada. Práce se pohnula a tabule je hotová. Akorát že to není tabule, ale nástěnný květináč nebo jak to nazvat.


Nástěnný květináč z dálky.


A více z blízka. To přece nemůže být pravda, že tam nebude tabule, ale taková kreace šíleného floristy?

3) Austrian Airlines plánovaly zahájit lety z Vídně do Isfahánu od 4. dubna 2016 a to 4x týdně. Pak to ale opravili a posunuli zahájení letů až na 4. září a pouze na tři frekvence týdně. Tak snad to opravdu rozlétají.


Isfahán je velmi krásné íránské město.

4) Na lince do Prahy v pondělí přiletěl logo jet Benfica. Dokonce chvíli zrovna nesněžilo a tak jsme mohli vylézt ven a vyfotit si to.5) S novým telefonem jsem zatím moc spokojená. Nejen, že vydrží nabitý celý den a půl (Iphone vydržel tak max. 20 hodin, spíš méně), ale vyfotí selfie, když se řekne "smile" nebo "cheese". A to se hodí:-)


Peter tomu moc nevěří, ale Honzík nasadil profesionální úsměv:-)

6) Vichy má v lékárnách Dr. Max akci, která ale platí jen do středy 27. 4. a jen na e-shopu. Já si dávám vždycky osobní vyzvednutí v lékárně, tudíž se pak nemusí platit poštovné. Koukám, že ani nezvedli ceny, aby se ta akce nějak vykompenzovala a tak to je opravdu výhodné. 


 Celá nabídka v akci ZDE.


Moje objednávka. To se opravdu vyplatí, zvlášť když ten noční krém zrovna dopotřebovávám a plánovala jsem nejpozději příští týden koupi nového balení.


25. 4. 2016
1) Syrské vládní Túčínko Tu134 registrace YK-AYB, které bylo na revizi v běloruském Minsku, je už přes měsíc zpět v Sýrii. Tam se vrátilo 15. 3., kdy přeletělo východním směrem. Podle FR24 to vypadá, že si udělalo mezipřistání v Teheránu.

Potom bylo zaznamenáno ve vzduchu 15. 4., kdy vezlo syrskou delegaci do Bejrútu, která odsud obvykle pokračuje pravidelnou linkou do Ženevy, kde jednají o míru v Sýrii. To jsem vydedukovala z toho, že na FB zveřejnili fotky delegace, která přála Basharu Jafaarimu, který je zástupcem Sýrie v OSN, k narozeninám. A fotky jsou evidentně z toho Túčínka, které to ráno letělo podle FR24 ze Sýrie do Bejrútu. Většinou ten let Túčínka navazuje na přímý let MEA do Ženevy, tentokrát to myslím tak nebylo, ale tak asi pokračovali jiným letem nebo s přestupem.


Let 15. 4. ráno.


Až do Ženevy s tím bohužel neletěli, to by měli spotteři radost.


Taky bych chtěla slavit narozeniny v Túčínku. Jsem si říkala, jestli tam mají na kolečka nakrájenou čabajku, ale ony to spíš budou jahody na dortu. Nebo čabajka na dortu.


Interiér letadla je pořád původní.


Docela by mě zajímalo, jaké má nyní livery. Snad se někde objeví fotka.

2) Sarajevo u dopravců ze Středního východu docela frčí. V březnu tam začala létat Air Arabia z Sharjah. Měla mít původně lety 3x týdně, nyní oznámila redukci na 2 lety týdně. Od 1. července plánovali dokonce 6 letů týdně, tak se uvidí, jak to tedy bude. Dělali reklamní kampaň na tyto lety v Indii, čili je možné, že se Bosna stane cílem Indů pro další cesty. Těch je hodně a rádi cestují. Na vstup Air Arabie na spojení mezi UAE a Bosnou-Hercegovinou zareagovala Flydubai. Ta létá do Sarajeva z Dubaje už od prosince 2014 (začínalo se 2x týdně). Původně byly v plánu lety na letošní léto 7x týdně, ale nyní došlo k navýšení na 12 týdně od 7. 7. do 12. 9., v době největší sezony. V pondělí, úterý, pátek a v sobotu budou létat dokonce 2x denně!
Do toho se očekává zahájení letů Qatar Airways z Dohy. Původně měly začít od 7. 9. 2016, ale nyní bylo oznámeno posunutí až na 2. 11. 2016. Není znám důvod, proč k tomu došlo, nicméně by měla zůstat zachována rotace 3x týdně. Sarajevo a jeho okolí je na Středním východě aktuálně dost mediálně propagováno a stává se oblíbenou levnější alternativou pro dovolenou pro středně bohatou arabskou klientelu, která hledá nižší ceny, než které jsou obvyklé v západní Evropě. 


Sarajevo má za sebou složitou minulost.

3) Max Factor má novou kolekci červených rtěnek nazvanou Marilyn Monroe. Obsahuje 4 odstíny pod názvy Ruby Red, Sunset Red, Berry, Cabernet. 


Vypadá to, že budou dost lesklé a to se mi moc nelíbí, já radši matné.

4) L´Oréal sice u nás uvádí na trh novou paletku rtěnek nazvanou Color Riche La Palette, která obsahuje šest červených odstínů (jak už jsem psala), ale v původní kolekci jsou paletky dvě. Jedna s červenými odstíny (nazvaná Red) a druhá s přirozenými odstíny (nazvaná Nude). Akorát, že tu k nám nedali. 


Red paletka


Nude paletka (u nás není)


Obě paletky.

 V USA a Kanadě ale mají tyto paletky úplně jiné. Odstínů je v každé pouze 5, ale vypadá to, že mají větší gramáž.


Americká a kanadská verze.


Made in Canada. Takže to bude úplně něco jiného, než ta evropská verze.

5) Nedělní snídaně.

A druhá část víkendového cvičení.


V neděli ve tři odpoledne tam skoro nikdo nebyl. Všichni chodí až tak kolem šesté večer.


24. 4. 2016
1) V pátek 22. 4. došlo na letu UT 281 z Moskvy do Voroněže společnosti UTAir k nestandardnímu přistání do trávy voroněžského letiště. Letadlo přejelo ranvej asi o 5 metrů. Jak už to bývá, dostalo se to okamžitě do světa přes sociální síť VK, kam to dal jeden z cestujících. Na palubě bylo 54 lidí, nikomu se nic nestalo.


Pán s květovanou igelitkou si musel dát hned po tom stresu při přistání cígo, to úplně chápu. Cigáro mi nevadí, igelitka ano.

2) V pátek poletovalo výzkumné Túčínko kolem Murmansku. Opět dělalo zajímavé kruhy na flightradaru.


3) Azerbaijan Airlines vrátí od 9. května na paluby letadel v ekonomické třídě jídlo zdarma na letech z Baku do Kyjeva a Lvova (a zpět). Novinka se bude vztahovat postupně i na další destinace, které se operují pod nízkonákladovou značkou Azaljet. Od 9. 5. také Azerbaijan Airlines zvyšují hmotnost povoleného kabinového zavazadla z 8 kg na 10 kg (při dodržení rozměrů 55 x 35 x 20 cm).
Tato změna přichází poté, co od 1. 2. 2016 AZAL zrušily jídlo zdarma pro cestující ekonomické třídy na letech trvajících do 3, 5 hodiny. Od 28. 3. jsou tyto lety provozovány pod brandem Azaletu. Asi se to cestujícím moc nelíbilo. Vztáhne se to třeba na let Baku-Dubaj, který je nyní po novu bez jídla a zavazadel zdarma. Od 9. 5. se vrátí do původního režimu s bezplatným jídlem a přepravou zavazadel.


Jídlo u AZALu v ekonomické třídě. Foto: Alex Cheban (http://alexcheban.livejournal.com)


Foto: Alex Cheban (http://alexcheban.livejournal.com)

Že to těm leteckým společnostem stojí za to, si dělat takto negativní publicitu. O tom, že to jídlo zdarma AZAL sebraly, se psalo tenkrát po všech ruskojazyčných zájmových serverech, ale o tom, že jídlo na paluby zase vrací (a asi vědí proč) se už tolik informačních webů nezmiňuje.
Toto je spojené s věčnou debatou, jestli se cestující rozhodují při koupi letenky podle toho, jestli dostanou jídlo nebo ne. Asi si opravdu nikdo nekoupí letenku na dovolenou dražší o deset tisíc, kvůli tomu, že ví, že dostane od letecké společnosti na dvouhodinovém letu jídlo. Nicméně, servis na palubě je součástí image, které si aerolinka buduje. Když se společnost prezentuje jako low-cost, tak jí to může být jedno. Pokud si ale chce držet image klasické letecké společnosti, která má zájem třeba o korporátní klientelu, tak to důležité je. Hodně lidí se nekupuje letenky za svoje peníze, ale dostane nějaký rozpočet, do kterého se musí vejít. A pak si samozřejmě vyberou leteckou společnost, která má renomé a jeho součástí je i jídlo, než nízkonákladovou aerolinku. Takových cestujících není málo a létají častěji, než někdo, kdo letí 1x ročně na dovolenou. Tohle pochopily společnosti jako třeba Swiss, která jednu dobu z Prahy přestala v economy úplně nabízet občerstvení. Po nějakém čase bylo ale vráceno, i když jen v podobě malého snacku. LOT na linkách do Varšavy nabízí třídu premium economy, kde cestující něco k snědku dostanou, narozdíl od "obyčejné" ekonomické třídy. Protože ti, co létají point to point, jsou většinou právě ti cestující, kteří si to neplatí ze svého a koupí si vyšší tarif třeba i z důvodu, že za něj dostanou více mil na svůj frequent flyer účet, za které pak vezmou rodinu na dovolenou.


Snídaně u Swissu v economy na letu Zurich - Atény (doba letu 2,5 hodiny)


Obsah krabičky.

4) Rozloučila jsem se se svým Iphonem 5S. Nikdy jsem si s ním úplně neporozuměla, ale dala jsem tehdy na rady okolí, protože kamarádi říkali, že to je jen o zvyku. Před rokem a půl mi odešla moje oblíbená Nokia a tak jsem potřebovala rychle nový telefon. Protože všichni kolem mě tenkrát měli Iphone a velmi si ho vychvalovali, tak jsem se rozhodla, že to tedy zkusím. Nebýt Věrky, která mi s tím ze začátku hodně pomohla a všechno mi v tom nastavila, bych to asi ani nerozchodila. Doteď tedy nechápu ty Icloudy a Itunes, k čemu to mělo sloužit a jestli je to to samé a nějak propojené. To Itunes jsem pustila jednou, když jsem se snažila dostat do Iphonu z mého počítače písničky. Po dlouhém zápolení jsem jich tam nějak vložila asi šest (ale vůbec nevím jak) a tím to skončilo, víc už se mi nepodařilo.
Co se týče foťáku, tak jsem byla také zklamaná. Když si něco fotíme v práci, tak Honzík a Jenda mají Samsungy a vždycky fotka z jejich telefonů ze stejného místa je mnohem lepší, než ta z mého Iphonu.
Později jsem si koupila tablet a na něm mám operační systém Android, se kterým se mi komunikuje celkem bez problémů. Když to připojím k počítači (s Windows), tak se mi ukáže jako další disk, na co jsem zvyklá a zvládnu s tím normálně pracovat. Můžu si mezi PC a tabletem přesouvat písničky a fotky bez omezení. Nastavení systému je také pro mě jednoduché a intuitivní, narozdíl od toho iphonovského. Jediné, co se mi na tom Iphonu líbilo, byl vzhled. Ideální by byl Iphone ta krabička a v tom systém Android, ale to asi nejde:-)
A tak jsem začala hledat, jaký nový telefon si vyberu. Vzhledem k tomu, že já vlastně ani moc netelefonuji (udělám tak do 10 hovorů za měsíc, jestli vůbec), používám ho nejvíc na sjíždění FB (mám ho nastavený spíš jako čtečku zpráv), psaní přes aplikace typu WhatsApp, Viber a Messenger, občas si tím něco vyfotím, tu a tam si někde pustím ty písničky a dívám se na účet, kolik peněz jsem utratila, používám kalendář a kalkulačku. Takže rozhodujícím kritériem po tom, aby nový telefon měl Android, byl vzhled, aby byl hezký, jinak od něj víc nepotřebuji. Na 90% jsem byla rozhodnuta pro značku Samsung. Nejvíc se mi líbí ty nové S7, ale cena přes dvacet tisíc za telefon je šílená. Ono i těch patnáct, co jsem dala tenkrát za ten Iphone 5S bylo hrozně moc, ale když o tom všichni tak básnili, tak jsem myslela, že za to dostanu něco, co jiné telefony nemají, což se nestalo. Nelíbí se mi takové ty telefony se zakulacenými hranami, líbí se mi spíš ty hranatější a tenčí. Nakonec jsem narazila na takový, který se mi líbil moc a splňoval všechny moje nároky a stál polovinu toho, co ta S7ka. Tím je Samsung A5 2016.
Bohužel Iphone mi nedovolil uložit si kontakty z něj na sim kartu a tak jsem strávila asi tři hodiny ručním přeťukáváním celého telefonního seznamu do nového telefonu. A tím jsem řekla Iphonu good bye a doufám, že moje zkušenost s Applem skončila jednou pro vždy.
Nechci vůbec říct, že Iphony jsou špatné, to vůbec, když to tolik lidí používá, jsou s tím spokojeni a ochotni za to platit tolik peněz. Například Věrka má od Apple telefon, tablet i notebook a všechno jí mezi sebou komunikuje a je moc spokojená. Problém je ve mě, ten systém nevyhovuje mně a je pro mě nepochopitelný a zbytečně složitý. Navíc jsem kvůli němu musela vždycky tahat další nabíječku. Od tabletu mám permanentně připojenou nabíječku u nočního stolku a s tou je můj nový telefon kompatibilní. V práci můžu telefon nabíjet skrz kabel k terminálu na přijímání platebních karet a díky tomu tam nemusím mít další kabel.  


Jen škoda, že ta zlatá varianta má tmavý předek, kvůli tomu jsem si vzala bílou verzi, i když bych radši zlatou.


Design je krásný.

5) Sephora má akci, která začala 22. 4. a potrvá do 8. 5. Mě tam tentokrát nic nezaujalo, že by bylo něco nějak extra super výhodné, protože 30% slevu mívají asi tak každé dva měsíce. Což znamená, že kupovat tam něco bez akce, se vůbec nevyplatí a je lepší počkat.

6) Každým dnem by se v drogériích měly objevit paletky Maybelline The Blushed Nudes. Já jsem si ji dovezla už loni z USA a že bych z ní byla nějak unešená, tak to ne. Stát má asi 350 Kč, tak to je docela dost. Když to srovnám s tou aktuální novou paletkou od Gabriella Salvete č.01 Rose, tak tato jí nesahá ani po kotníky. Navíc stojí dvakrát tolik.

L´Oréal uvádí na trh paletku rtěnek. Vypadá to docela dobře, ale prodává se za 499 Kč. Tak si si nejsem jistá, jestli jim na českém trhu cena projde a bude si to vůbec někdo kupovat.
 


V DMku na Zličíně už je mají.

7) Na Interbeauty to u stánku NYX vypadalo následujícně. Ještě, že jsem tam nešla:


Koukám, že tam má někdo mojí kabelku, ale já to opravdu nejsem:-)

8) Odcvičeno.

 


22. 4. 2016
1) Air Serbia plánuje obnovit lety do USA. Za tím účelem si pořídila second-hand Airbus A330 (od indických Jet Airways), který se nyní přebarvuje do nového vzhledu. Konfigurace je 236 sedaček v  economy a 18 v business třídě.

 
Nyní má registraci YU-ARA.

2) Boeing 737 Comair v barvách British Airways registrace ZS-ZWG vykonal první let s cestujícími na nové letiště na vzdáleném ostrově v jižní části Atlantiku St. Helena (IATA zkratka HLE). Letadlo tu přistálo 18. 4. kolem poledne. Tento let byl testovací, aby se ozkoušel handling a celková připravenost letiště, před tím, než začne pravidelný provoz. Před přistáním si udělali průlet nad runvejí, aby si to nacvičili (říká zástupce Comairu). Jinde zase ale píšou, že to bylo kvůli silnému větru. Letadlo zůstalo dvě noci a 20. 4. odletělo zpět do Johannesburgu. Sebou přivezlo nějaké letadlové náhradní díly, pro případ, že by tam byly potřeba.
Pár dní před tím na letiště přiletěl Bombardier Challenger 300 a přivezl auditory, kteří mají letišti udělit potřebná povolení pro veřejný provoz. Za postavení  letiště zaplatila britská vláda 250 milionů liber a slibuje si, že se St. Helena stane oblíbenou turistickou destinací. Já bych tam letěla, ale asi ne na stand-by letenky:-) Dosud se sem dalo dostat pouze loděmi, které zajišťovaly veškeré spojení ostrova s civilizací. Cesta z Johannesburgu sem zabrala 5 dní, tak to se novým letištěm dost zkrátí.
Lety sem plánuje zahájit ještě jedna společnost, konkrétně Atlantic Star Airlines, která chce létat z Londýna Lutonu přes Banjul v Gambii Boeingem 737-800 operovaným holanským TUIfly.


Průlet.


A přistání. Foto: Pat Henry


Foto: Pat Henry


Ten jižní Atlantik nemají moc pokrytý.


Ostrov vypadá docela zajímavě.


A patří to Británii, tudíž bez víz.

3) Můj úplně nej nej nejvíce oblíbený televizní moderátor Daniel Stach, bude mít příští sobotu 30. 4. ve 20:00 v pořadu Hydepark civilizace jako hosta kapitána Airbusu A380 Emirates Davida Hecla, se kterým povede hodinový rozhovor (loňský rozhovor pro Idnes TADY). Jestli někoho zajímá, jak to David Hecl stihne, být v sobotu večer na ČT24 a v neděli ráno přiletět z Dubaje inauguračním letem, tak pořad se bude ve čtvrtek předtáčet.
Tak to asi i vypustím v sobotu večerní cvičení a poběžím rychle domů:-)


Teď je na obrázku cizí pán, ale 30. 4. tam bude sedět David Hecl, kapitán Airbusu A380 Emirates.


To je jeden z největších sympaťáků, co jsem kdy viděla (no, ještě vím asi o dvou dalších).

4) V Holešovicích na výstavišti začíná zítra dvoudenní veletrh Interbeauty Prague, kde vystavují a prodávají za zvýhodněné ceny firmy svojí kosmetiku. Letošní hlavní tahák bude asi přítomnost prodejního stánku značky NYX, která bude už brzo otevírat prodejnu v obchodním centru Nový Smíchov.


Si myslím, že to tam bude u jejich prezentace asi masakr a tak si radši počkám na otevření té prodejny. 

5) Honzík se zacvičuje na případnou výpomoc na ticketingu.


My mu to vysvětlíme:-) Tedy spíš Hanka, já nemám pedagogické vlohy.


21. 4. 2016
1) Tento týden byl oficiálně otevřen nový salónek SkyTeamu na letišti v Dubaji na terminálu 1. Prostor má 960 metrů čtverečních a až 180 míst k sezení. Cestující tu mají k dispozici teplý i studený bufetový bar, bar s pitím, sprchu, wifi, VIP prostor, dětský koutek a TV místnost. Salonek je otevřen v režimu 24/7.


 
Nový dubajský salonek pro SkyTeam.

2) Kyrgyzstán je mi jako země velmi sympatický. Je ještě nezkažený turismem a mentalita místních je ve vztahu k cizincům hodně podobná Íránu. Snad to tam ještě nějakou dobu v tomto stavu vydrží. Druhé nejdůležitější v zemi je po hlavním městě Bishkeku město Osh, kam létají i Turkish Airlines. Nyní bylo místní letiště zrekonstruováno a slavnostně otevřeno. Tedy, ono nebylo snad mezitím ani zavřeno a dělali to za provozu, ale prostě tu byla velká sláva.


Letiště Osh.


Důležití občané z okolí. Mně se moc líbí ty velké placaté čepice u těch generálů.


Důležitý řečník.


Novináři.


Tradiční kyrgyzské kostýmy.


Hala po rekonstrukci. Někomu to může připadat asi legrační, ale já to vnímám jinak.


Pěkné. Mně se tento old school soviet style náhodou líbí.

3) Objevily se další fotky z inauguračního letu Air France z Paříže do Teheránu.


Odlet z Paříže.


Informace k letu.


Boarding.


Přistání v Teheránu a posádka v "hidžábech".


Letištní zaměstnankyně v Teheránu si také udělaly fotky s novým dopravcem.

4) Fotky z úterního výletu do ZOO jsou ZDE.


20. 4. 2016
1) Air France má za sebou inaugurační let do Teheránu, který vzbudil už předem velký ohlas po celém světě, protože se tam nechtělo některým členům posádek létat, kvůli sexuální orientaci a zakrývání hlavy šátkem. Zřejmě tam jsou ale i nějací rozumní zaměstnanci, kteří let odletěli.


Zvědaví zaměstnanci letiště (místní my)


Už je tu.


Francouzská a íránská vlajka z kokpitu.


Vítači.


Delegace.


Stříhání mašle.


Píšou tam sice A340, ale přiletěla A330.


Místní zaměstnanci mají evidentně radost. To znám:-)

2) Saudia oznámila, že zakládá nízko nákladovou odnož. Ta se bude jmenovat Flyadeal a má začít fungovat v polovice roku 2017. Bude provozovat pouze jednu cestovní třídu a zaměřovat se na přepravování cestujících z bodu A do bodu B za dobrou cenu.

3) Flydubai zřídila speciální stránku, která slouží k vyjádření soustrasti a na památku obětem nehody v Rostově na Donu.

4) Byli jsme v ZOO. Mimo jiné jsme viděli i ani ne měsíc staré slůně (na fotce je vidět pod mámou slonicí).


19. 4. 2016
Pomalu už odpočítáváme dny do 1. května, kdy nás čeká změna typu letadla z Boeingu 777-300ER na Airbus A380.  A tak jsme si museli udělat poslední fotku celého aktuálního týmu s B777. Dorazily i Štěpánka s Mirou, které jsou ve stavu mateřské.

A pár střípků z pracovního dne:


18. 4. 2016
1) Osud An-148 společnosti Rossia - slouží pro požární cvičení na letišti Pulkovo.

2) Aeroflot se podle hodnocení Skytrax zařadil mezi 4-hvězdičkové letecké společnosti. Slavnostní ceremonie při které byl zástupci SU Vitalimu Savelievovi předán diplom, proběhla v Londýně v hotelu The Savoy. Ono to hodnocení Skytrax je často kritizované, že není moc směroplatné, s čím docela souhlasím. Jediná společnost, která má jen jednu hvězdičku, je Air Koryo. Já s nimi sice neletěla, ale četla jsem dost trip reportů a viděla hodně fotek, aby mi bylo jasné, že tomu hodnocení nelze přičítat moc velkou váhu. Ale i tak Aeroflotu gratuluji a mám za ně radost. Protože nejvíc mě "baví" takoví ti lidé, kteří se nad nimi ofrňují a oni přitom mají naprosto srovnatelný (ne li lepší) servis, než leckteré evropské společnosti a než skoro všechny americké.


Zástupci Skytraxu a Aeroflotu.

3) V Moskvě byla premiéra filmu Ekipáž.


Mezi pozvanými hosty byli i piloti Oreanair, kteří před několika týdny zvládli úspěšně přistát s hořícím motorem v Dominikánské republice. Ti se museli nad tím filmem opravdu bavit.


Koukám, že mají připravený i anglický název filmu, tak by se to mohlo dostat do světa.

4) V neděli ráno divertoval let CX 256 letící z Londýna do Hong Kongu do kazašské Almaty. Stalo se tak poté, co se u čtyřměsíční holčičky, která cestovala s rodiči na tomto letu, objevily zdravotní potíže. Let operoval Boeing 777, registrace B-KQT a na palubě bylo 340 cestujících. I rychlé přistání letadla v nejbližší možné destinaci dítě nezachránilo a bohužel zemřelo. Diagnóza byla stanovena na "rychlou srdeční smrt". Rodiče byli držitelé francouzských pasů, dítě mělo americký. Letadlo poté pokračovalo do Hong Kongu.


5) ČSA v sobotu večer zrušilo let do Soulu. Celá letištní hala se zaplnila Korejci, kteří dělali jen: "ooooooooooh" a nemohli pochopit, co se děje. Perlička je, že poté, co jsem si to tam fotila (ve veřejné části haly), za mnou přišli z handlingu ČSA, proč a na co jsem si to fotila. Tak jsem je uklidnila, že je to jen pro mé potřeby, načež se jim viditelně ulevilo a říkali, že už jsou úplně vystresovaní, že si pořád někdo fotí jejich fronty a pak to někam reportuje. Tak tohle je přesně to, co mě u ČSA ke konci dost ničilo. Zastrašení zaměstnanci a všudy přítomná paranoia.


Sobota podvečer je na zrušení letu úplně nejhorší z celého týdne z pohledu možností, na co lidi překnihovat a obsazenosti hotelů.


Zrušení cestující.

6) Tohle je úplně neuvěřitelný příběh. Polský fotograf a spotter Mirek Zagorski z Krakova vyfotil Boeing 777 společnosti Alitalia, který nad Polskem přelétal na trase z Milána do Tokia. Fotku dal hned na instagram a označil příslušným hastagem. Ten si zobrazil řídící, který letadlo řídil a přeposlal fotku posádce (není z toho jasné jak to udělal, jestli má Alitalia wifi na palubě nebo se nějak znal s piloty). Piloti rychle zareagovali a poslali Mirkovi jako pozdrav fotku z kokpitu.


Těžko říct, jestli to tak opravdu přesně proběhlo, ale zní to hezky:-)

7) Ozkoušela jsem obě paletky od Gabrielly Salvete a myslím, že je to pecka. Krásné barvy a super pigmentace, srovnatelné třeba s těmi od Tarte, ale které stojí 10x tolik. Nyní jsou do 23. 4. v drogériích Teta za 109 Kč v akci, proto jestli chcete krásné a kvalitní stíny (byla jsem s nimi po celém dni v práci i cvičit a zůstaly v původním stavu), tak si je určitě pořiďte. Zvlášť teď, když jsou za takovou cenu.


16. 4. 2016
1) Společnost Red Wings Airlines ukončí v květnu provoz všech pěti Suchoj-Superjetů. Aerolinka se nevyjádřila k důvodu tohoto opatření, ale předpokládá se, že za tím jsou dluhy a nesplacené pohledávky, které mají. Společnost bázovaná v Moskvě na letišti Vnukovo převzala první Suchoj v lednu 2015. Létá tam na něm také jediná žena. 


A je po legraci.


Destinace Superjetu v květnu 2015.

2) Ruští novináři byli vpuštěni na prohlídku Tu-204, které využívá ruská vláda. V zadní části je několik řad po třech, kde sedává ochranka, nejnižší úředníci a novináři. Uprostřed je oddělení Business class s pohodlnými koženými sedačkami s integrovanými obrazovkami, na kterých je možné sledovat filmy nebo informace o letu. V nejpřednější části je "salon glavnovo pasažíra", což může být někdo z více-premiérů, vedoucí parlamentu, administrace prezidenta, generální prokurátor atd. V této části je dřevěný stůl, velikánské kožené křeslo, sedačka-postel, koupelna s toaletou a sprchovým koutem, které lze použít po celou dobu letu. Sám nejvyšší nebo druhý nejvyšší tím nelétají, ti mají lepší.
 

3) Ethiopian Airlines se chystají od července vrátit na linku do New Yorku. Na začátku roku společnost oznámila, že budou létat na letiště JFK. Nyní došlo ke změně a bude to Newark. Linka povede z Addis Abeby do Toga, kde bude mezipřistání a odsud už bude pokračovat do New Yorku. Tak to by se tedy moc pěkně vyjímalo na Flightmemory. První let má být 3. července 2016, po dvanácti letech od ukončení spojení na Newark v roce 2004. Tehdy se rozhodli, že se budou více soustředit na spojení Adis Abeba-Washington, které se jim zdálo perspektivnější. Loni začali létat do Los Angeles přes Dublin, což je také zajímavá trasa.
Nutno připomenout, že Ethiopian Airlines je společnost s dlouhou tradicí. Letos slaví 70. narozeniny. Létají do 51 destinací a denně vypraví přes 240 letů.    


Ethiopian je známý tím, že podporuje zaměstnávání žen. Což je v Africe chvályhodné.

4) Z akce sleva 40% na značku Gabriella Salvete jsem si odnesla obě dvě nové paletky očních stínů a dvě másla na rty.


01 Rose + 02 Nude

5) Snídaně.


15. 4. 2016
1) Do Petrohradu přiletěl Airbus A319 v nových barvách Rossije. Uvítali ho slavobránou. Koukám, že tam mají opravdu "jarní" počasí.

 
2)  V drogeriích Teta je do 23. 4. sleva na kosmetiku Gabriella Salvete 40%, což je docela zajímavé a asi půjdu do nových paletek očních stínů. A to jsem si už minulý týden koupila za plnou cenu ten nový make-up.


3) Tarte má novou tvářenku. Nádherná. Stojí 38 USD, dostupná je jen v USA. Já mám tu limitovanou edici z vánoc, kde je stínů 5 a prakticky už nepoužívám nic jiného.

 

4) Jsem začala zkoušet ty nové stíny od Maybelline. V rámci toho jsem si na ně vyhledala recenze od jiných uživatelek a zjistila jsem, že je v tom zase nějaký nepořádek, že tady v ČR máme opět omezenou nabídku odstínů, než která je za hranicemi. Tak jsem to zkoumat hlouběji a rozepsala jsem si o tom větší přehled, na který potřebuji více času.


14. 4. 2016
1) Air Arabia začala létat 18. 3. ze Sharjah do Sarajeva. Nyní mají lety 3x týdně, ale před pár dny bylo oznámeno jejich navýšení od 1. 7. na šest týdně. Létá to Airbus A320.


Air Arabia si otevřela v Sarajevu dokonce kancelář pro cestující.


Inauguračním letem přiletěli zástupci vedení společnosti z Emirátů.


Slavobrána musela být. Inaugurační let operoval A320 registrace A6-AOL.

2) Pákistánský Shaheen Air International opravdu zahájil lety z Islamabádu do Manchesteru. Inaugurační let se konal 16. 3. Airbus A330-300 létá 3x týdně. Na stejné trase létá 5x týdně Pakistan International Airlines, tak se o ten trh musí teď nějak podělit. Shaheen se vrací do Británie, historicky už létaly do Leedsu, ale lety ukončily v roce 2008.

3) Let Thai Airways TG434 z Jakarty do Bangkoku se 11. 4. dostal do silných turbulencí. Boeing 777-200 byl kdesi nad Singapurem, když k tomu došlo. Bylo zraněno 5 cabin crew a jeden cestující. Na palubě cestovalo 72 cestujících a 12 členů posádky. Nějaký cestující fotky níže postnul na Facebook, ale pak byly prý na žádost společnosti staženy. No, ale v dnešním elektronickém světě, co je jednou na internetu, se už dost těžko bere zpět, že.


 

4) Novinky z ukrajinské Oděssy. Tam jsem kdysi byla a moc se mi tam líbilo.
Předevčírem tu proběhla tisková konference vedení letiště a ČSA, kvůli tomu, že od 27. 4. dojde k obnovení přímých letů z Prahy. Hurá. V roce 2006 jsme tam letěli tehdejším inauguračním letem, ale tenkrát se žádná sláva nedělala. Pokud si pamatuji, tak to jen hlásil kapitán během letu a to bylo vše.


Tak ať ty lety vydrží co nejdéle.

Další novinkou z Oděssy je, že 31. 3. oslavila Lufthansa Group roční výročí letů Austrian Airlines z Vídně (v letní sezoně 2016 budou lety denně) a zahájila lety Lufthansa z Mnichova (dvakrát týdně). Při příležitosti inauguračního letu proběhla také tisková konference a byla tam nějaká sláva.


Tisková konference Lufthansa Group a letiště Oděssa.


Inaugurační let Lufthansy do Oděssy.


A společné foto do místních novin.

A třetí novinka z Oděssy. Když jsem tu byla já, přiletěli jsme v obou případech na starý sovětský terminál. Mezitím si tu začali budovat nový, moderní. Něco jako v Donětsku. Snad nebude mít stejný osud. Měl být hotový už v roce 2013, to se tak nějak nestihlo, ale pracují na tom usilovně a vypadá to, že už to snad brzo dostaví.


Starý terminál vlevo vzadu, nový ještě neotevřený vpravo.

5) Sam Chui byl před pár dny spottovat v Indii. A nyní se veřejně pochlubil se "zajímavým" příběhem, který se mu tam stal. Já tohle soupeření po pravdě vůbec nechápu. Naopak, vždycky jsem to viděla jako spojující věc s lidmi z jiných zemí a kultur a když jsem se kdekoliv na světě setkala s lidmi, kteří znali Airliners.net, tak jsem hned věděla, že jsem mezi svými. Bohužel i tady v Praze máme tyhle lidi, kteří jsou hloupí, zlí a zákeřní (a všichni víme o koho jde) a je to smutné, ale nedá se nic dělat.    

 
6) Jsem se zajímala o osud loňské novinky, která slibovala možnost získání ruských víz na příletu přes letiště Vladivostok, v rámci projektu Vladivostok Free Zone. Je to tedy stále ve stádiu schvalování. Původně to mělo začít platit od 1. 1. 2016, ale nestihlo se to a nyní to vypadá, že by to mohlo vstoupit v platnost snad 1. 7. 2016. Nebude to ale tak jednoduché, jak to bylo ze začátku prezentováno, ale určitě to bude snazší, než vyřizovat normální víza. Člověk si napřed bude muset udělat elektronickou registraci, která mu bude během pár dní buď schválena a nebo také ne. Výhoda je, že to bude zdarma. Omezením je, že se člověk nemůže vzdálit z Primorské oblasti a může tam být maximálně 8 dní. Ale pokud bude někdo v Asii, třeba v Soulu, tak si tam může odskočit na výlet. Třeba se podívat na Timura a Amura v safari parku:-) Mně se ve Vladivostoku líbilo moc, je to zajímavé město, z mého pohledu na konci světa a určitě bych se tam ještě chtěla někdy vrátit. Mě ten ruský Dálný východ nějak magicky přitahuje.


Vladivostoku se říká, že je San Franciscem Dálného východu. 

7) Aneta je youtuberka, která studuje na střední škole civilního letectví. Jsem tu už dávala odkaz na její video, kde mluví o tom, jak vykonává praxi na letišti. Protože jí to tak nějak baví všeobecně, připravuje při příležitosti toho, že bude Emirates létat do Prahy Airbusem A380 další tématické video, tentokrát věnované Emirates v Praze. Proto jsme vyrazily natočit přílet letadla. Pro mě osobně je tento pohled také docela svátek, protože vlastně to letadlo přistávat nikdy nevidím. Když jsem v práci, tak letadlo sedá v době, kdy už odbavujeme a máme plné ruce práce na hale. A když v práci nejsem, tak v tu dobu většinou zrovna snídám:-)
Tak jsem si to docela vychutnala.


Čekáme, až to přiletí.


No to je dost, žes nás taky konečně vyvez!


Já to naše letadlo prostě můžu a neokouká se mi.


Anet ještě takto u dráhy nikdy nebyla a tak si to také užila.


Povozili jsme se po runveji.


To je asi deset let, co jsem tu byla na exkurzi naposledy.


A pak přistál Boeing 777 Swissu. A ještě ten pomalovaný! Parádní podívaná!


Mám domluvenou exkurzi i do tohoto krasavce, díky NYCBmu, tak časem přinesu report i z něj. Naštěstí na to máme skoro celé léto.


Tak se můžeme těšit na Anetino video (až v květnu, po zahájení letů A380ky).


13. 4. 2016
1) Air France do Teheránu ještě ty lety ani neobnovily a už s nimi mají samé problémy. Minulý týden se řešily letušky, které uráželo, že by si během pobytu měly dát na hlavu šátek. Bylo jim ustoupeno s tím, že se můžou letů do Teheránu zříct bez toho, aby kvůli tomu měly následně problémy. Nyní se přihlásili o slovo muži-stevardi, kteří mají homosexuální orientaci (takže zřejmě skoro všichni), že tam taky létat nechtějí, protože Írán trestá tuto orientaci smrtí. Za tím účelem vznikla petice na serveru change.org, přesně ZDE. Air France na to reagovalo prohlášením, že létá i do jiných zemí, které mají k odlišné orientaci tento přístup (např. Saudská Arábie) a nikdy s tím nebyl žádný problém. No, ale to by nebyli Francouzi, aby proti něčemu nestávkovali nebo neprotestovali. Já samozřejmě odsuzuji tento íránský přístup ke gayům a hluboce s ním nesouhlasím, ale opět se vracím k tomu, že pokud má někdo problém s respektem cizích kultur a jejich zvyků, ať si najde jinou práci. A komu jde o to, vyjádřit svůj protest proti tomuto barbarství, měl by to dělat soukromě a ne přes svého zaměstnavatele.

2) Společnost Rossia má v nových barvách další letadlo. Po Jumbu je to Airbus A319.


Co jsem tak četla reakce na netu, tak se to spotterům moc nelíbí, ale tak oni si zvyknou. Jako vždycky.

3) Včera se v Rusku slavil Den kosmonautiky. Při té příležitosti byla jedna souprava moskevského metra tématicky přemalována. 


To se mi moc líbí, to by mohli dělat i u nás.

4) Na Ruzyni na Terminálu 1 (naproti trafice, vedle bankomatů) včera otevřeli nové občerstvení, nazvané "SO! coffee". A co je důležité, na letištní IDčko je tam 30% sleva. A to je vzhledem k těm cenám, které jsou docela rozumné, zajímavé. Jsme se s kolegy domluvili, že to tam  v pondělí vyrazíme otestovat.


Ta pizzérie k nim nepatří a její logo bude odstraněno, páč to mate zákazníky.


Ceny (před 30% slevou).


Nabídka občerstvení. Bagety kolem 60 Kč.

5) V úterý jsme s Jendou zakončili sérii ovocných dnů:-)


Kiwi a jablka.

6) Po práci jsme se vydali do Ikea. Jenda se chtěl podívat na nějaké pěkné křeslo, ve kterém by se mu doma pěkně odpočívalo a já zase na křesílko ke svému kosmetickému stolku.


Jenda má vybráno.


A já také. Jenže křesílko stojí 2990 Kč a mívají ho v akcích Ikea Family za 1990 Kč. A já ho zas tak urgentně nepotřebuji, takže si na něj ráda počkám.


V takovém tom slevovém koutku ho zrovna měli a za 1990 Kč, ale jednalo se o kousek z expozice a já chci nový.


Ale odnesla jsem si toto puntíkaté nádobí, které se mi moc líbilo.


12. 4. 2016
1) Příští týden (21. 4.) bude mít v ruských kinech premiéru film Ekipáž (Posádka), při jehož natáčení bylo zapáleno Túčínko 154 (jsou tu z toho někde fotky). Trailer je k vidění ZDE (i to Túčínko se tam mihne), myslím, že to bude dobrá oddechovka ve smyslu, další "napínavý" film, kde se posádka snaží řídit poškozené letadlo. Těch amerických jsem viděla spoustu, proto bude zajímavé vidět toto téma zpracované v ruském stylu. Trailer vypadá slibně. Je v tom zakomponován příběh bývalého vojenského pilota, který měl problém respektovat autority a tak ho z armády vyhodili a odešel do civilního letectví. Nyní musí zvládnout let s kapitánem a druhou pilotkou (aniž bych to viděla, tak si myslím, že se do sebe nakonec zamilují, to tam určitě musí být). 
V Rusku se moc nemažou s autorskými právy a tak myslím, že to bude brzy na youtube celé.


To vypadá slibně, až budu mít nějaký nudný večer.

2) Na tohle je sice už trochu pozdě, protože uzávěrka přihlášek pro cizince byla včera, ale aspoň pro zajímavost. Kazašská cestovka nabízí zájezd na Bajkonur za účelem sledování startu rakety do vesmíru, který se bude konat 21. 6. 2016. Cizinci museli dodat dokumenty do 11. 4., občané Ruska a Kazachstánu mají termín až 10. 5., protože pro ně vyřídit ta povolení trvá kratší dobu.
Cena zájezdu je od 115 000 KZT (asi 8 500 CZK). V ceně je: povolení vstupu na kosmodrom, povolení na focení, ubytování na Bajkonuru, jídlo (snídaně + oběd). V ceně není doprava do Kyzylordy a Kazachstánu, též cesta tam a víza (ale tak tam se snad zvládne dopravit každý dám).
Program zájezdu:
20. 6. - setkání v Kyzylordě (a tam my jsme byli!), transfer na Bajkonur, ubytování v hotelu. Exkurze po městě Bajkonur.
21. 6. - transfer na kosmodrom, sledování vypuštění rakety Sojuz, prohlídka kosmodromu
22. 6. - transfer do Kyzylordy (na letiště nebo na nádraží, dle libosti) 
Kontakt na cestovní kancelář, která zájezd zajišťuje: outgoing3@turanasia.kz nebo telefon +7(727)273 03 71 - Irina

 

3) Letiště Pulkovo se po vzoru Moskvy Šeremetěva rozhodlo, že bude pořádat pro fotografy spotting. Zájemci o účast na akci, která se bude konat 11. 5. 2016 od 11:00 do 16:00, se můžou přihlásit nejpozději do 13. 4. do 17:00 (petrohradského času) na adrese: spotting@pulkovo-airport.com .
Do přihlášky je nutné uvést:
1) Jméno a příjmení
2) Číslo pasu
3) Informaci o místě a datu vydání pasu
4) Scan stránky pasu s osobními údaji a fotografií
5) Popis foto techniky
6) Odkazy na fotografické portfolio (pokud je) 
7) Informace jestli už se žadatel účastnil spottingů (jakých)
8) Informaci o tom, kde žadatel plánuje publikovat pořízené fotografie
Všem účastníkům musí být více než 18 let.

4) V lékárnách Dr. Max mají slevu 30% na výrobky Uriage a speciálně proti vráskovou péči. Tak se tam půjdu podívat, platí do 30. 4.

5) Můj nákup z drogerie. Jsem zvědavá na ty stíny od Maybelline Color Tattoo. Minulý týden byly v akci. Koupila jsem si nakonec fialový, ale měla jsem ještě před tím v ruce tyrkysový. Celý víkend jsem ale myslela na ten tyrkysový, že jsem si měla koupit spíš ten. A tak jsem tam hned v pondělí pro něj běžela. Akorát že už byl za plnou cenu.


On to prý byl velký hit někdy dva roky zpátky, tak to jsem zaspala. Ale zkusím je nyní.


Barvy jsou to moc krásné.

6) Když jsme měli s Jendou ten pěkný ovocný víkend, tak jsme si ho protáhli i na pondělí:-)


Když se zavře odbavení, Jenda si bere do ruky nůž a jde loupat a krájet:-)


Přidali jsme kiwi a jablka.


Pokus č. 1


Pokus č. 2


11. 4. 2016
1) V nedělo došlo v Indii v Hyderabádu k tragikomické nehodě. Nepoužívaný Airbus A320 Air Indie byl jeřábem transportován z letiště Begumpet do nedaleké letecké školy (asi 3 km). Měl zde sloužit k výcviku posádek. Air India na takovýto transport potřebovala speciální povolení, protože inženýři naplánovali, že letadlo zvednou jeřábem a takto ho převezou přes část města. Akce začala v sobotu večer kolem 22. hodiny. Když už byli skoro u cíle a přenášeli letadlo přes zeď letecké školy, což bylo v neděli asi v 6:30 ráno, tak se jim to nějak převážilo a spadlo. Já vím, že to není legrace, ale když si představím ty Indy kolem toho, jak nad tím nechápavě kroutí hlavou, tak se musím smát. 
Nikomu se nic nestalo a jestli letadlo bude schopné sloužit svému plánovanému účelu, se ještě neví.


Už zbývá jen kousek!


Prásk.


Tak to je ovšem smůla.

2) Na letišti v Almatě v Kazachstánu proběhla tisková konference ke příležitosti prvního výročí fungování společnosti Qazaq Air. Vedení aerolinky představilo novinářům plány do budoucna. Za uplynulý rok společnost přepravila 62 tisíc cestujících. Nyní zvažují založení věrnostního programu, ale prioritou je a bude udržení nízkých cen letenek. Před pár dny začal Qazaq Air létat do Kyzylordy (a tam my jsme byli!). Trip report z inauguračního letu od známého kazašského spottera Nikolaje Ustinova k vidění ZDE.


Tisková konference (foto: Ruslan Timerbayev).


Prohlídka letadla pro novináře (foto: Ruslan Timerbayev).

3) Nedávno vzniklá malajsijská společnost, která nabízela služby podle pravidel šaría, zastavila s okamžitou platností provoz. Prý z důvodů restrukturalizace. Tak to to vzali docela hopem, vzhledem k tomu, že existují pár měsíců a už musí restrukturalizovat.


Pro zklamané cestující.

4) Bioderma má do 13. 4. akci v nákupním centru Chodov. Je tu stánek, kde je možné vyzkoušet si produkty a navíc dostat dárek k nákupu zdarma.


Stánek Bioderma. 

5) Jsme si udělali s Jendou hezký pracovní víkend.


 Ovoce po odbaveném letu.

6) A večer cvičit. Takový nával v neděli večer jsem tam ještě neviděla. Léto se blíží a všichni asi začali formovat postavy.


10. 4. 2016
1) V pátek 8. 4. ráno byla na letišti Vnukovo hustá mlha a tak let společnosti UTair UT352 z Chanty-Mansijsku do Moskvy divertoval na letiště Domodědovo. Jenže z Vnukova mělo dost cestujících zarezervované navazující lety. A tak, když se mlha rozfoukala, se kapitán rozhodl, že "hodí" tyto cestující přeletem na Vnukovo, aby stihli své přípoje. Takto to aspoň líčí ruská média.
Pravda asi bude, že tohle není na rozhodnutí pilota, ale takhle ten příběh zní o mnoho lépe:-)


Přelet s cestujícími z Domodědova na Vnukovo.

Jsem si musela najít, kde se ten Chanty Mansijsk vůbec nachází, protože jsem o něm nikdy neslyšela. Je to až za Uralem, viz níže, screen divertovaného letu. Pro zajímavost jsem si to město i vygooglila a vypadá docela zajímavě, to by asi stálo za návštěvu. Někdy. Časem.


Kvůli mlze divertovaný let z Chanty Mansijsku.


A Chanty Mansijsk v celé své kráse. 

2) Na netu se řeší možný vyhlídkový let Boeingem 747SP Iran Airu z Kuala Lumpuru. Zatím se dělá průzkum zájmu, jsou navržena dvě červnová data a jedno červencové. Svůj zájem o určité datum nebo vůbec o akci, je možné vyjádřit ZDE. Bych možná i letěla, kdyby to bylo za rozumnou cenu, já mám tyto nadšenecké akce moc ráda.


To je tak roztomilé letadlo, kterému se v kombinaci s íránskou vřelostí těžko říká ne:-)

3) V pátek dopoledne vzlétla ke krátkému okružnímu letu kolem domovského letiště Mrija. Asi už se chystá k nám;-)

4) Kauza stevardek Air France dorazila do českých médií. Málem jsem se zaregistrovala na Idnes, abych tam mohla do diskuze napsat, že nešlo o hidžáb, ale o obyčejný šátek, což je trochu rozdíl, ale tak takhle to vypadá více dramaticky. V bouřlivé diskuzi pod článkem letušky všichni čtenáři velebili, za to, jak se nedaly a že se jim přece nebudeme podřizovat. Tak samozřejmě, já si taky nemyslím, že to nucené zahalování je úplně šťastné, nicméně, v tomto případě je pointa úplně jiná. Když už někdo chce jít dělat do služeb letecké společnosti a speciálně stevardku, tak musí počítat s tím, že bude létat i do zemí, kde jsou jiné zvyky a že se jim bude muset přizpůsobit. Jestli s tím má někdo problém, nemá to vůbec dělat. Je to práce pro určitý typ lidí s jistou kombinací specifických vlastností a schopnostmi a kdo je nemá, by měl hledat něco jiného. To je snad základ profesionálního chování všech, kteří v tomto pracují. 


Trošku tedy nechápu, proč k tomu dali jako ilustrační foto letušky Emirates.

5) Ceník mobilního občerstvovacího stánku, který nyní brázdí letištní halu.


8. 4. 2016
1) Tak to už tady dlouho nebylo, další cestující v Číně otevřela omylem v letadle nouzový východ. Stalo se 25. 3. odpoledne na letu China Southern Airlines CZ3456 z Chongqingu do Shenzhenu. Krátce po nástupu cestujících se vytvořila fronta na toaletu (proč chodit před nástupem do letadla, když si lze dojít až tam, že). Jedna padesátiletá paní Číňanka která letěla poprvé v životě, nechtěla čekat a myslela si, že tyto dveře vedou také na toaletu a že tak na tu frontu vyzraje.
Takže si všichni zase vystoupili a dvě hodiny čekali, než to dal personál do pořádku. Paní si odvedli na místní policejní stanici. Jestli let stihla nebo ne, nebylo zveřejněno. V Číně se toto děje poměrně často, nedávno emergency exit otevřel cestující, který chtěl do kabiny dostat trochu čerstvého vzduchu, v roce 2014 pro změnu netrpělivý pán, který chtěl být po příletu dříve venku z letadla.

2) Loni ukončil provoz estonský Estonian Air, který měl základnu v Tallinu. Místo něj vznikla společnost Nordica, pro kterou ale zatím operuje lety Adria Airways, protože Nordica nemá ještě nějak vyřízeny papíry a potřebná povolení. Nyní dostali první letadlo v barvách Nordica (Bombardier CRJ-900), ale i tak tam mají samolepku: "operated by Adria" protože používají jejich certifikáty.


Foto: AndreyN

3) Šla jsem si koupit ten nový rozjasňující make-up od značky Gabriella Salvete. Co mě překvapilo, je to, že podle testerů mojí barvě pleti odpovídá nejvíc až ten nejtmavší, č. 104 nazvaný Light Sand. Vzhledem k tomu, že já jsem spíš světlá, tak myslím, že s tím budou mít tmavší uživatelky problém, speciálně teď na léto.
Když už jsem v tom obchodě byla, tak jsem se podívala, co je kde nového a našla tam produkty české kosmetiky Regina. Byly až úplně dole v regálu, asi neplatí dost provozovatelům za pěkné místo na úrovni výše očí. To je ale asi zase vykompenzováno nízkými cenami. Make-up stál jen asi 80 Kč. Tak za ty peníze jsem si ho vzala, že ho vyzkouším. K tomu dvě barvy na rty od Essence a jedny oční stíny od Maybelline.

4) Příští víkend bude probíhat akce Shopping fever, v rámci které bude ve slevě 25% řada Wellness & Beauty v prodejnách Rossmann. Z té mám velmi oblíbený tělový olej, kterým si mažu celé tělo po sprše a který je mnohem lepší, než všechna tělová mléka. Nejen, že nechá kůži hedvábně sametovou, ale i krásně voňavou.

5) V televizi koukám už jen na zprávy, Hydepark a na pořad Prostřeno. A při sledování Prostřena tento týden, mě napadá jen zvolání: Svatá prostoto! To nemůže být pravda a ti lidé (speciálně ten chlap) musí být profesionální herci, kteří to jen hrají za účelem zvýšení sledovanosti.


7. 4. 2016
1) Saudská Arábie zakázala Mahan Airu, aby používal její vzdušný prostor. Prý kvůli bezpečnosti.
2) Air France ustoupily požadavkům odborů a zavedly možnost pro ženské posádky, aby odmítly lety do Teheránu, aby nebyla narušena jejich osobní svoboda, důstojnost a čest bla bla bla, tím, že tam musí nosit šátek. Vyjádřila se k tomu i Lufthansa, která tam létá celou dobu a u nich prý problémy tohoto druhu nejsou.
3) Na moskevském Šeremetěvu na terminálu D byl otevřen nový Business class salonek (další). Tento se jmenuje Galeria. V salónku je vše obvyklé, zdarma wi-fi, švédský stůl, bufet s čerstvým pečivem, televize a noviny. Vstupné do salonku je 3500 rublů na 3 hodiny, při delším pobytu se dále účtuje 1100 rublů za každou další načatou hodinu. Dítě ve věku 5-12 let platí 1750 rublů.

4) Air India zahájila 6. 4. lety z Delhi do Vídně. Létá to Dreamliner.


Odlet z Indie. Spousta slávy.


Přistání ve VIE.


5) Snídaně. Bohužel stále piji kávu z vánočního hrnku, protože žádný stejně pohodlný a velký s jarním motivem jsem nesehnala.


6. 4. 2016
1) Já opravdu nerozumím tomu, že je někdo schopný v dnešní době, nechat svá zavazadla stát opuštěná na vozíku před odbavením na letišti a odejít do druhé části odletové haly, řešit si vrácení daní na celnici?


Když už nic, to se nebojí, že jim to někdo ukradne?


Za ty zbytečné příchody pyrotechnika bych sázela mastné pokuty.

2) Od srdce jsem se zasmála. Nejen článku, ale tentokrát nezklamala ani diskuze. 


 


5. 4. 2016
1) V pondělí večer 4. 4. došlo na ranveji letiště v Jakartě k sťuknutí se dvou letadel. Páč to začalo trochu hořet, bylo uzavřeno celé letiště. Boeing 737-800 operovaný společností Batik Air se chystal na odlet, když vrazil křídlem do ocasu ATRky společnosti TransNusa, která se zabývá vnitrostátními lety po Indonésii. Nikomu se nic nestalo.

 
To je mrzuté.

2) Íránský ostrov Kish má spojení s Bagdádem. Už od 3. 2. létá společnost Fly Baghdad z iráckého hlavního města na Kish, který je oblíbenou dovolenkovou destinací pro Íránce. Na trase se střídají Airbusy A320 s Boeingy 737. Kish je visa - free zóna, čili tam nejsou potřeba víza. Ale ono už je to jedno, ta íránská se dávají už také na letišti na příletu, jen za ně člověk při výletě na Kish ušetří.


Fly Baghdad.

3) Letiště Praha vypsalo zajímavou pracovní pozici. Detaily ZDE.


4. 4. 2016
1) Air France obnovují po osmileté pauze od 17. 4. lety do Teheránu. Jenže v Íránu platí nařízení, že ženy musí nosit na hlavách šátek. Toto se týká i posádek zahraničních leteckých společností, které mají v Teheránu pobyty. Když jsem byla v Teheránu v roce 2004, tak šla kolem posádka KLM, kterou jsem si vyfotila, viz níže. Mnou opovrhované odbory se začaly u Air France bouřit, protože to zakrývací nařízení považují za omezování osobní svobody ženských členů posádek, ohrožení jejich důstojnosti a já nevím co ještě a žádají po francouzské ministryni pro práva žen, rodinu a děti Laurence Rossignol (!), aby zasáhla a nařídila Air France, aby ženy mohly lety do Teheránu odmítnout, bez jakékoliv sankce ze strany zaměstnavatele. Air France také požádalo ženské cabin crew, aby se v Íránu zdržely kouření na veřejnosti, že to tam není vhodné (já tam teda kouřila úplně v pohodě) a muže ne, z čehož je také velký skandál, protože to si přece nemůžou dovolit, vždyť tím ty ženy hrubě uráží a znevažují jejich rovnost s muži! 
Já se opravdu vůbec nedivím, že jsou evropské aerolinie tam, kde jsou. Možná by tam ani neměly začít vůbec létat, aby nedocházelo k takovému nedůstojnému poškozování práv jejich žen.


KLM uniforma se šátkem v Teheránu, 2004. 

2) Essence je levná kosmetika, ale není vůbec špatná. Používám jejich tekuté oční linky a jsem s nimi maximálně spokojená. Nyní se přidali k ostatním značkám a uvedli na trh barvu na rty. To je produkt, který teď frčí a v nabídce ho mají skoro všechny kosmetické společnosti. Prodejní cena 59,90 Kč je velmi zajímavá, tudíž si aspoň jednu koupím. Nebo dvě:-)
V nabídce je pět odstínů:
01 - Nude hero
02 - Peony star
03 - Mega melon
04 - Cherry crash
05 - Plum perfect
 


Tak mimo té poslední se mi podle obrázku líbí všechny. Uvidíme, co na živo.


3. 4. 2016
1) Další list kalendáře Aeroflotu, jeho zaměstnanců a jejich dětí. Na dubnové stránce je palubní inženýr Sergej Savčenko a jeho syn Bogdan.

2) Proběhla další Convention. Další, podzimní termín se bude konat přesně 20 letech od první akce. Čas letí opravdu jako blázen.


1. 4. 2016
1) V Rostově na Donu došlo 29. 3. k další nepříjemné události. Rozhořel se tu vojenský An-26, poté, co mu asi nějak explodoval před startem na dráze pravý motor. Nikdo prý nebyl zraněn.


Ten Rostov má poslední dobou dost smůlu.

2) Objevily se další informace ohledně uneseného letadla Egypt Airu a asi to musela být docela pěkná fraška (a není to apríl). Je zveřejněno video, ve kterém je vidět, jak si jeden z cestujících dělá ono slavné společné foto s únoscem, za veselého hovoru s letuškami, jakoby se nechumelilo. Další cestující prý celý únos prospal a byl po probuzení na Kypru rozladěn, že mu uletí navazující spoj, jiný telefonoval manželce a přiznal se jí k vlastnictví tajného konta s ulitými penězi. Ta se moc nezajímala o situaci s únosem, ale chtěla znát hlavně číslo toho konta a možnost přístupu k němu.


Ona si s únoscem udělala foto nakonec i jedna z letušek.

3) Do Ryoru hledají grafika. Tak toho opravdu potřebují, mohl by jim navrhnout nějaké modernější obaly na výrobky. 


31. 3. 2016
1) Když už si člověk myslí, že ho jen tak něco nepřekvapí, tak se něco objeví. V úterý 29. 3. bylo uneseno letadlo Egypt Airu na Kypr. Zprávy, kdo ho unesl a proč, se dosti rozcházely, variant bylo více. Jednou z verzí bylo, že let unesl bláznivý veterinář jménem Ibrahim Samaha, který požaduje setkání se svou ex-manželkou, která na Kypru žije a předání dopisu do jejích rukou. Ten ale následně vystoupil v médiích s tím, že na palubě sice byl, ale jako cestující, později rukojmí a ještě později propuštěný rukojmí. Další šířené zprávy byly, že únosce je z Libye, je mu 27 let a studuje v Atlantě v USA a požaduje propuštění žen zadržovaných v Egyptě, případně setkání se zástupci EU nebo dostat azyl na Kypru. Nakonec se tedy ukázalo, že pán se jmenuje Seif al-Din Mustafa. Co tedy vlastně chtěl, mi není ze zpráv úplně jasné a možná ani jemu samotnému.
Jisté je, že všechna rukojmí propustil a co víc, jeden ze zadržovaných si s ním udělal dokonce společné foto. Šlo o 26-ti letého Brita z Leedsu, jménem Benjamin Innes. Ten řekl médiím, že si není jistý, proč to udělal, ale že si chtěl v nebezpečné situaci zachovat veselou náladu. Jeho rodina a přátelé to komentovali tak, že toto je pro něj typické chování, páč je to člověk, který miluje vtípky a legraci. Tak tenhle se mu opravdu povedl. Má štěstí, že se z toho nestalo foto na jeho náhrobku.


Únosce (vlevo) a unesený (vpravo). Foto: Letuška Egypt Airu  

2) Malaysia Airlines má nový retro jet.

3) Letecká společnost Rossiya dostala Boeing 747 po Transaeru a přemalovala ho do nových barev. Moc zajímavé. Nyní je v Dublinu a v nejbližších chvílích přeletí do Ruska, kde by měl tento krasavec létat na linkách do Chabarovsku a Vladivostoku. 


Foto: Paul Quinn

4) Jsem se opět přihlásila k testování nového vlasového spreje. Tak mi ho poslali a uvidíme.


Pro balíčky si chodím na poštu moc ráda.


Je pravda, co jsem tyto výrobky začala používat, tak to na vlasech vidím (v dobrém).

5) A ještě jeden balíček mi přišel. Chtěla jsem nějaké boty na podpatku na jaro/léto, ale aby se daly nosit každodenně. Mně se samozřejmě líbí takové ty štíhlé vysokánské podpatky, ale v tom se prostě nedá chodit každý den, to je jen tak někam, když jde člověk za zábavou ven. A tak jsem hledala nějaký kompromis, aby to bylo trochu na podpatku, ale ne tom úplně tenounkém a já je mohla nosit normálně na městskou dlažbu. Našla jsem si nakonec tyto, na internetovém obchodě Bibloo.cz. Přišla mi veliká krabice, ve které bylo asi 15 sáčků se vzduchem a pod nimi malá krabice s botami.  


Jsem si říkala, že se v nich snad bude dát chodit po tom štěrku a kamenných kostkách ve městě.


Velká krabice na malé boty.


V té byly sáčky se vzduchem na kterých jsem se vyřádila, připadala jsem si jako masový vrah bodající nůžkami do své oběti.


A boty v reálné podobě.


Mají vevnitř takové jako vystýlky a opravdu jsou pohodlné a krásně měkoučké. Ještě udělám nějaký celodenní zátěžový test, ale už teď jsem z nich nadšená.


30. 3. 2016
1) Letecká společnost Utair nebude od 1. 4. nabízet zdarma jídlo na letech kratších než 4 hodiny. Sendviče, snacky, studené nápoje, čaj a kávu si budou moci cestující koupit u posádky. Jako první začne tato novinka platit na letech z Moskvy Vnukova do Anapy, Vladikavkazu, Voroněže, Grozného, Jerevanu, Kaliningradu, Kogalymu, Kurganu, Machačkaly, Minsku, Murmansku, Nazraně,  Narjan-Maru, Nalčiku, Nojabrsku, Penzy, Saransku, Usinsku a Chanty-Mansijsku. Dále na letech z Petrohradu do Vladikavkazu, Machačkaly a Nižného Novgorodu. V další etapě budou do projektu zařazeny ostatní destinace. Není mi jasné, jak je to s velmi frekventovanými lety Moskva-Petrohrad, ty tam zmíněny nejsou a jsou do 4 hodin. Tak je možné, že na této trase to nechají, páč tam je velká konkurence.


Nyní dává Utair cestujícím na letech trvající do dvou hodin nápoje, na letech od dvou do čtyř hodin sendvič a nápoj a podobné menu na krátkých mezinárodních linkách. Teplé jídlo se servíruje na letech nad 4 hodiny.  Holt se musí šetřit a vydělávat. V prosinci 2015 zavedli speciální tarif, který je levný, ale nezahrnuje přepravu zavazadla.


Jídlo společnosti Utair na lince Petrohrad - Moskva v roce 2012 (foto: Maks Koškin)

2) Letadlo Fly Dubai z rostovské nehody aktuálně:


Originální velikost fotky ZDE

3) V Dubaji se bude konat v roce 2020 výstava Expo. Když se to asi dva roky zpátky rozhodlo, tak mi to přišlo děsně vzdálené. Teď už to tak úplně nevidím:-)
Když bude možnost, tak na Expo moc ráda vyrazím. Viděla jsem fotky z loňské výstavy v Miláně a mrzí mě, že jsem tam nebyla. Před pár dny bylo představeno oficiální logo akce.


Hezké, mně se to líbí.

4) Maxík v práci.


5) Značka Gabriella Salvete představila novinky pro letošní jaro.
Těmi jsou: rozjasňující make-up, extra černá objemová řasenka a dvě paletky očních stínů. Už by měly být v drogériích.


Tak uvidím, kolik to bude stát a když tak to zkusím.


28. 3. 2016
1) Včera došlo v Astaně k nouzovému přistání Fokkeru 100 společnosti Bek Air, který letěl na letu Z9 2041 z Kyzylordy (tam jsme byli!) do Astany (tam jsme taky byli!). Podle letového řádu měli přistát v 9:45 hodin ráno. Jenže se jim nevysunul přední podvozek a tak museli 50 minut kroužit, než záchranné složky připravily runway pro nouzové přistání. Dráha byla postříkána pěnou a v její blízkosti čekalo sedm jednotek hasičů a 4 sanitky. Letadlo přistálo v 10:36 a všem se velice ulevilo, nikomu se naštěstí nic nestalo! Na palubě se nacházelo 116 cestujících a 5 členů posádky. 
Někdo ze zaměstnanců letiště natočil přistání do pěny na video. A krásně to u toho komentuje, to jsem se upřímně zasmála.


Dobře to dopadlo.


Kapitán Dmitrij Rodin a FO Vadim Smjerečanskij kteří se stali v Kazachstánu hrdiny dne. Rozhovor s nimi (bohužel jen v ruštině) ZDE.

2) V sobotu ráno byl před zraky konsternovaných cestujících na letišti v Detroitu zatčen pilot American Airlines, poté, co na něj upozornili pracovníci bezpečnostní kontroly, kterým se zdálo, že něco požil. Měl letět na letu AA 736 z Detroitu do Philadelphie. Udělali mu dva testy na alkohol, které nedopadly dobře (pro něj). Po zatčení mu udělali ještě jeden na policejní stanici a ten dopadl stejně. Že si radši nevzal sick-day?
Let byl následně z "provozních" důvodů zrušen a cestující překnihováni na jiné linky.


Pilota odvádějí z letadla v klepetech. Super "reklama" pro aerolinku.

3) Zajímavost z Flightradaru. V sobotu si udělal B737 společnosti Ukraine International Airlines mířící z Kieva do Tbilisi takové zajímavé kolečko nad Černým mořem.


Zajímavé.

3) Jsme dostaly.

4) A další víkend odcvičen. Je zajímavé, kolik lidí chodí v sobotu a v neděli večer do fitness.


Já jen pořád nevím, kdy se objeví ten spokojený pocit, o kterém všichni mluví, že ho po cvičení mají. A že už na něj čekám měsíce a pořád nic.


26. 3. 2016
1) Kazašskou Air Astanu mám jako leteckou společnost ráda a je mi sympatická (to už jsem tu asi několikrát psala, ale tak proč to nezopakovat). Proto mám radost z toho, když otevírá nové linky. Ty nejnovější byly oznámeny před pár dny. Nejzajímavější je asi Astana - New York, která má létat od 1. 1. 2017. Další dvě novinky jsou Astana - Hong Kong a Astana - Tokyo, také od 1. 1. 2017, ale to z mého pohledu zas takový highlight jako ten NYC není.
Ale mít Astana - NYC na flightmemory si dávám na wishlist.


Business class v B767 Air Astany.

2) Marina Lystseva zveřejnila další fotky ze své cesty na Bajkonur. Tentokrát neletištní z města, které má Rusko pronajato v sousedství kosmodromu. Foto report ZDE.


Na tenhle sovětský styl měst se nemůžu vynadívat. Když je k tomu to šedé upršené počasí, tak to nemá chybu.  Foto: Marina Lystseva

3) Túčínko syrské vlády bylo opět ve vzduchu. A to v noci ze čtvrtka na pátek, kdy letělo do Bejrútu a zpět. Zřejmě tam letěli pro delegaci, která ukončila svá jednání v Ženevě.


Před půlnocí tam.


A po půlnoci zpět.

Delegace doletěla pravděpodobně linkou do Bejrútu a odtud Túčínkem domů, stejně jako to bylo při cestě tam. Co mě zaujalo, je ta zpráva v rámečku vpravo. Neumím si vůbec představit, jak tam Severokorejci s kýmkoliv komunikují a kooperují? A jak se tam dostali? Kudy je tam dopravili a kdo? 


 

4) Tohle zbylo z Fly Dubai v Rostově. 


Hrůza.


5) Falconi letí na jih. 

6) Too Faced představilo novou paletku, v prodeji v USA je od včerejška. Stojí 49 USD, ale úplně ještě nevím, jestli se mi líbí, budu se na ni muset podívat na živo, bude li možnost.

7) Přišla mi pozvánka ze Sephory na uvedení paletky od Urban Decay nazvané Vice Reloaded. Měla by být k dispozici v Palladiu od 30. 3. a při nákupu budou dávat i nějaké dárky. Je to limitovaná edice, takže platí stejně jako u té Vice co byla před vánocemi - v prodeji pouze do vyprodání zásob.


24. 3. 2016
1) V noci z úterý na středu mělo průzkumné Túčínko Tu-214 další let. Z místa kam naposledy před pár dny přiletělo, čili Aktubinsku. Vyletělo někam nad centrální Sibiř, tam se ve vzduchu otočilo a vrátilo se úplně stejnou cestou zpátky.


Poletovalo tady, kde široko daleko nic není. Tudíž by se mi tam zřejmě líbilo.

2) Pár fotek z 15. 3. z vojenské báze Chmejmim v syrské Latakii.

3) Sbírka na záchranu Túčínka byla ukončena. Jsem měla obavy, že se celá částka třeba nevybere, ale kdepak! Je to neuvěřitelné, ale vybralo se přes milión korun! My všichni, co jsme přispěli, dostaneme vstupenky do kunovického muzea, tudíž to znamená, že pojedeme na výlet!

4) Snídaně.

5) Ozkoušela jsem nový make-up od Maybelline a názor na něj je ZDE.


23. 3. 2016
1) Pohled na bruselské letiště v úterý dopoledne. Cestující vystoupili z letadel na plochu, odkud byli transportováni do terminálu.


Celé mi to připadá, jako kdyby Evropa byla jeden velký dům, který má protrženou střechu, skrz kterou dovnitř lije voda. Jenže místo toho, aby se ta střecha zadělala, tak se napřed všichni dlouho radí, co s tím teda jako budou dělat, aby někoho při tom zadělávání střechy neurazili, protože někde jinde není zvykem, žít v domech se střechami. U nás sice dříve střechy na domech bývaly, ale když už tu ta střecha teď není, tak by se to těch, co na ně nejsou zvyklí, mohlo dotknout a mohli by to vnímat jako nepřátelské gesto.
Pak se tedy domluví, že začnou tu vodu vylívat víčkem od limonády, že to je takové korektní, nikoho se tím nedotknou a když se všichni semkneme, tak to přece zvládneme. Někteří nájemníci sice protestují a tvrdí, že to je nesmysl, ale jsou obviněni, že dopředu odmítají něco, co nevyzkoušeli a proto se toho obávají. Musí se ale napřed sepsat směrnice a nastavit norma, jaký má mít to víčko průměr, barvu a hloubku vroubků a taky musí splňovat hygienické normy. Směrnice musí projít schválením a několikaměsíčním testováním, než bude víčko uvedeno do provozu a se samotným vylíváním vody víčkem se začne. Pro jistotu se ještě ustanoví komise, která bude dohlížet na to, aby se voda nevylévala o svátcích, protože tehdy přece nemůžeme nikoho nutit pracovat. Taky tam založí odbory, které tu a tam vyhlásí několikadenní stávku a vylívání se přeruší, důvod se vždycky nějaký najde. Část obyvatel bude tu vodu nosit zpátky do domu, s tím, že když tam natekla tou dírou ve střeše sama od sebe, tak si jí necháme, že voda je přece potřeba pro budoucnost domu. 
No a mezitím se jim ten dům rozmočí a spadne na hlavu. Majitelé domu měli něco našetřeno, tak se přestěhují do jiného domu. Odtud vydají prohlášení, ať se hlavně nedělají žádné unáhlené závěry, že by ten dům spadnul proto, že do něj tekla roky střechou voda a totálně se rozmočil, že se nejdříve vše bude muset řádně vyšetřit. Když je nade vší pochybnost, že dům spadl, protože byl rozmočen do základů, následuje prohlášení, že jsou naprosto otřeseni a že to přece mysleli dobře, ale že to je vlastně vina těch obyčejných nájemníků, protože nechtěli vynášet vodu z domu tím víčkem od limonády a vůbec nespolupracovali. A aby se z toho vzalo nějaké ponaučení pro příště, tak se ustanoví zvláštní výbor, který vyšetří, jestli to víčko nebylo nějaké rozbité, že to jako nefungovalo a ten dům spadnul. Vydá se z toho zpráva, ta se přeloží do 240-ti jazyků a Brailova písma a vytisknou se barevné letáčky. Také se vytvoří interaktivní webová stránka, kde bude vše zpracované v animaci, aby to pochopili i ti, co neumí číst a psát. Ty letáčky a web se zaplatí z peněz, co se ušetřily za opravu té původní střechy.


   Docela zajímavé aerolinie do Bruselu létají.

2) Skvělá Marina Lystseva byla na návštěvě nového ruského kosmodromu Vastočnyj. Její foto report ZDE.


Foto: Marina Lystseva

3) Byl stanoven termín 6. festivalu íránských filmů. Sice je to až v lednu 2017, ale já si to ráda zapíšu do diáře.

4) Tohle je tragikomické. Jen by mě zajímalo, co bude stát dělat s tím zabaveným nožem, který mu propadl?

5) Přípravy na jaro.


22. 3. 2016
Byli jsme na perské novoroční večeři. Dát si íránské jídlo v Praze, je pro mě cenným osobním luxusem. Fotky ZDE.


21. 3. 2016
1) Na íránský Nový rok Nourúz zahájil Mahan Air lety z Teheránu do Kyjeva.


Happy Nourúz!

2) V neděli večer nouzově přistával UTAir na lince Moskva - Surgut na letišti Vnukovo s jedním motorem, páč druhý měl nějaký rozbitý. Na palubě bylo 112 cestujících a posádka. Všechno dobře dopadlo a nikomu se nic nestalo.


3) V Kazachstánu byly volby. Air Astana vyslala volit své zaměstnance, kteří se služebně nacházeli mimo rodnou zemi na nejbližší ambasádu.


Posádka a zaměstnanci před ambasádou Kazachstánu v Paříži. Uvědomělí zaměstnanci.

4) Víkendové večery ve fitness.

 


19. 3. 2016
1) Mahan Air začne létat do Paříže. Od 20. 6. zahájí lety Teherán - Paříž CDG a to 3x týdně, operovat bude Airbus A340. Jen tak dál...


Sam s nimi letěl z Dubaje do Teheránu ve Firstce v roce 2014. Celý trip report z jeho letu s fotodokumentací ZDE.

2) Podle serveru Travel.ru zakázala letecká společnost Paběda cestujícím, přesedat si v letadle na jiná místa, než ta, která mají na palubní vstupence. Cílem tohoto kroku je přinutit cestující, aby si zakoupili konkrétní místa na letu (prodávají se od 149 do 1000 rublů). Údajně mají nastavený systém tak, že pokud letí tři cestující spolu a nezakoupí si seating, jsou automaticky rozsazeni každý do jiné části letadla. Dosud prý posádky hlídaly jen místa na exitech, aby si tam nepřesedali lidi, kteří si je nezaplatili, od března nastoupila tvrdší politika, kdy se toto vztahuje na všechna místa a je to striktně hlídáno. Podle přepravních podmínek má prý dopravce právo trvat na tom, aby cestující seděli přesně na těch místech, na která byli odbaveni, jinak může dojít k jejich vyloučení z přepravy. Od okamžiku, kdy začalo toto pravidlo platit, prý posádky řeší na každém letu konflikty s cestujícími. No, musí to být opravdu zajímavé, se tam s nimi dohadovat.  


 Destinace Pabědy z loňského prosince. Ta Vídeň by měla být v uvozovkách, anžto se letí do Bratislavy a pak jede busem.


18. 3. 2016
1) Na Flightradaru se po delší době objevil Iloušek 62, který létá pro vládu Gambie.

14. 3. letěl přes Saudskou Arábii:

17. 3. brzo ráno zachycen nad Perským zálivem:

17. 3. odpoledne u Severní Afriky. Mezitím změnili design a asi i nějaké funkce FR24, tak jsem na to chvíli koukala, co se mi to s tím stalo. Měla jsem předtím zaplacený ten Premium přístup, který se nyní jmenuje Gold. 


Si budu muset na ten nový design zvyknout.


Nové možnosti členství. Na print screen se mi nevešly všechny kolonky, je toho mnohem víc, v čem se ty kategorie liší.
 

2) Bioderma uvedla na trh nový hydratační krém, který asi zkusím. Používám proti vráskovou řadu Matriciane, ale hydratace je také důležitá. Speciálně nyní po zimě. V Dr. Max ho mají nyní v akci asi za 435 Kč, jinak má stát cca o sto korun víc.


17. 3. 2016
1) Malá kuriozita. V Amadeu se na dnešek objevily lety Iran Airu ve směrování Hamburk - Praha a Praha - Tehran. Ono už se to tam občas objevovalo dříve, ale se zavřenou availabilitou. Nyní jsou tam místa k dispozici, nicméně naknihovat to i tak nejde a hlásí to
INVALID RESERVATION BOOKING DESIGNATOR.
Škoda.


 

2) Česká kosmetická značka Ryor vypsala další pracovní pozici. Akorát že míchat ty lektvary lze jen se vzděláním v oboru, což asi nemá jen tak někdo.


16. 3. 2016
1) Už po šesté jsme pořádali Cargo party pro nejlepší agenty. Fotky ZDE.

2) V České televizi bude mít premiéru dokumentární film a rekonstrukci runveje na ruzyňském letišti:

3) Blíží se Nourúz - perský Nový rok.


15. 3. 2016
1) V ukrajinské Oděse se objevil v části, kde přestavěli bývalé sanatorium na bytovou čtvrť, usmívající Jak-40. To bych také chtěla mít před domem.


To je silueta!

2) Včera začala na ruzyňském letišti rekonstrukce příletové haly na terminálu 1. V té vznikne takzvané Visitors/Welcome centrum. Hotové to má být v průběhu června, pracovat na tom budou hlavně v noci.

3) Kolegyně Milena byla v New Yorku a přivezla mi nový make-up od Maybelline, na který se moc těším, až ho vyzkouším.

4) Všichni už to asi vědí, ale 10. května budeme mít v Praze Mriju!  


14. 3. 2016
1) Nezvyklého návštěvníka mělo v sobotu 12. 3. letiště SXM - St. Maarten. A to Airbus A340-500 společnosti Azerbaijan Airlines, který přiletěl přímým (charterovým) letem z Baku. Video z příletu je ZDE


Foto bohužel jen z web kamery. 

2) Syrské vládní Túčínko YK-AYE opět zachyceno v letu. Zřejmě vezlo syrskou delegaci na navazující pravidelnou linku do Ženevy, kde vede nějaká jednání.


13. března 2016 - kolem 4. hodiny ranní

3) Kosmetika NYX bude konečně v ČR! Od konce dubna by měl být kamenný obchod v obchodním centru Nový Smíchov, hurá.  Bude i e-shop a údajně s plným sortimentem, jako v USA. Tak to by byla snad první společnost, která by to takto udělala.


Na tyhle lip creamy se moc těším.
 

4) Už jsem v drogérii objevila dvousložkovou micelární vodu od Garnieru, tak jsem ji koupila a začnu používat. Jestli jsem s ní byla spokojená nebo ne, dám vědět.


Je to 400 ml za 199 Kč, což je trošku dost, čili pokud to nebude nějaký extra zázrak, tak pravidelně to asi kupovat nebudu.


13. 3. 2016
1) Další případ, kdy cestující otevřel v letadle nouzový východ. Já to nemůžu pochopit, jak to vůbec může někoho napadnout?
Stalo se 9. 3. před odletem Boeingu 737 společnosti China Southern Airlines na letišti Chengdu. Pan Číňan to zdůvodnil tím, že prý chtěl jen pustit do letadla trošku čerstvého vzduchu. Let byl následně pochopitelně zpožděn.


 

2) Ve stejný den nouzově přistál Boeing 737-400 v ruském Tyumenu. Letadlo společnosti Yamal (registrace VP-BKW) letící na letu YC-145 z Tyumenu do města Novyj Urengoj se 148 cestujícími a 7 členy posádky na palubě nouzově přistálo zpátky v Tyumenu. Po startu totiž letadlu upadlo kolo. Nikomu se nic nestalo, letadlo přistálo i bez chybějícího kola a cestující odletěli náhradním spojem.


3) Před pár dny byl v Almatě zadržen kapitán Air Astany. Stalo se to, že po přistání Airbusu A320 z Moskvy došlo k rutinní kontrole letadla na drogy a když si pana kapitána pejsek který drogy umí hledat, očichal, zaštěkal. Takže ho prohlédli a našli u něj v kabátě sáček s marihuanou. Pan kapitán přiznal, že to tedy jako kouřil, ale jen večer před letem a že to tak provozuje už asi 3 roky.
Air Astana uvedla, že má nulovou toleranci pro použití drog a alkoholu u svého personálu v rámci služby a tak ho okamžitě vyhodili.  


Jinak je mi Air Astana jako společnost moc sympatická.

4) V Londýně na letišti Heathrow došlo 11. 3. při přistání Boeingu 737-800 Egyptairu (SU-GDZ) ke srážce letadla a ptáka. Jak dopadlo letadlo, je vidět na fotkách, jak dopadl pták, ne. Ale podle velikosti poškození to musel být zřejmě pterodaktyl. A taky psali, že v pražské ZOO jim chybí ještě jeden z uletěvších Ibisů. Tak jestli se nenajde...?


Foto: Brandon Hadley


Foto: Brandon Hadley

5) Zástupce ruského ministerstva obrany pronáší řeč k novinářům a na pozadí běží Flightradar24.


6) Když jsme u toho Flightradaru.
Průzkumné Túčínko opět letělo 10. 3., ale pak zmizelo a už se neukázalo.

A někdo v Německu se se svým prskoletem bavil.


6) Jumbo které používá skupina Iron Maiden během svého turné po světě pojmenované Ed Force One, bylo poškozeno na letišti v Santiagu v Chile, zřejmě chybou pozemního personálu. Popravdě, že se to stalo zrovna tam, mě tedy moc nepřekvapuje.


7) Wizz Air bude mít nové uniformy. Mně se tyto klasické střihy kostýmů líbí, ale ta růžová je na mě too much.


Foto: Wizz Air


Foto: Wizz Air


Foto: Wizz Air


11. 3. 2016
1) Zrušený let je noční můra všech (nejen) pozemních zaměstnanců leteckých společností. Já mám nastavené na FR24, že mi chodí mail, když vyletí let EK139 z Dubaje do Prahy. Takže, když se ráno budím, ještě v posteli se dívám na telefon, že letadlo z Dubaje vyletělo, abych mohla v klidu odejít do práce. Když je nějaké zpoždění, je mi jasné, že si nemám plánovat nic po práci, protože je pravděpodobnost, že se tam budu muset zdržet. Ve středu jsem mail po probuzení neměla. Nepřišel, ani když jsem odcházela z domova a mně bylo jasné, že den bude delší, doufajíc, že než dojedu na letiště, letadlo bude ve vzduchu. Nebylo. V Dubaji totiž byly bouřky a došlo k velkým nepravidelnostem v letecké dopravě, ale i normálním životě. Některé školy a další instituce v Emirátech musely zůstat zavřené. Odlet z Dubaje do Prahy se stále posouval a my čekali. Já jsem měla otevřenou stránku s odlety, kterou jsem si refreshovala každou půl minutu. Nějak po desáté našeho času řádek s letem EK139 zmizel. Otočila jsem se k Jendovi a říkám: "Oni to určitě zrušili". Jenda nad tím mávnul rukou s tím, že by to určitě nezrušili, let je plný ve směru tam i zpět. V tom zazvonil telefon, že let je zrušen.
Od té chvíle už jsme se nezastavili. Překnihovat 360 lidí na jiné lety ve dvou lidech, je peklo. Hanka se naštěstí vrátila z Dubaje den před tím a byla doma, protože ještě měla dovolenou. Tu přerušila a přišla nám pomoc, tudíž jsme byli tři plus Péťa, který se chodí na ticketing vzdělávat a umí dělat rezervace. Hanka s Péťou tedy v neveřejné kanceláři překnihovávali skupiny od cestovních kanceláří, my s Jendou zůstali dole na přepážce a předělávali jsme cestující, kteří dorazili na odlet. Skončili jsme někdy po osmé večer, kdy nám tam zůstali ti, pro které už nebylo spojení nebo místo. Cestující jsme většinou posílali do jiných evropských destinací, kam Emirates létá. Problém je ve spojení z Prahy. Na letech ČSA, Lufthansy, Austrianu a dalších, je vždy v případě velkého štěstí tak 30 míst, spíš méně nebo i žádná. My tam měli přes tři sta cestujících. Některé se povedlo překnihovat na Turkish Airlines až do finální destinace, další odletěli přímým letem do Soulu a dále do Asie. Obrovský problém jsou v tomto případě početné skupiny od cestovních kanceláří. Dostat někam 50-ti člennou skupinu zájezdu, která se nemůže rozdělit, je v den odletu problém. Některé letenky nejde převystavit a je potřeba vypisovat takzvané FIMy (flight interruption manifest), které náhradní dopravce akceptuje místo elektronické letenky. V průměru překnihovat jednoho cestujícího trvá 10 minut, měli jsme jich téměř 360 a pracovali jsme na tom 4. Tlačil nás čas, protože lety ostatních společností postupně odlétaly a ubývaly tím pádem možnosti spojení.
Večer nám zůstalo na letišti asi 35 lidí, protože z Prahy už nikam nic neletělo nebo nebyla místa. Kolegové zajišťovali pro tyto cestující ubytování v hotelu, poskytovali jim občerstvení a informace. Já jsem se poprvé napila někdy v pět, kdy se mi podařilo odběhnout na toaletu a natočit si tam vodu, první sousto jsem snědla asi v osm večer a ostatní na tom byli velmi podobně. Také se musely vyřešit odvozy First a Business class cestujících, kterým Emirates zajišťuje odvoz na letiště, aby se jim dalo vědět o tom, že let je zrušen a oni poletí jiným letem a zajistit, aby je auta vyzvedla časově tak, aby dorazili až na nový let a nemuseli čekat na letišti celé odpoledne.
Mezitím se dojednalo, že v noci vyletí z Dubaje náhradní let, který přiveze cestující ze zrušeného letu EK139 z Dubaje a odveze z Prahy těchto pár lidí, které se nepodařilo nikudy poslat. Také se musela zajistit doprava pro First a Business class cestující na tuto ranní hodinu, objednat na cateringu jídla pro tento speciální let a vše jako na běžnou linku. Plánový přílet náhradního letu byl v 5:00. Poté jsme začali předělávat navazující lety z Dubaje pro cestující na tento náhradní ranní let. Kolegové mimo spousty jiných činností museli zajistit s hotelem pro posádky jejich ubytování a transfery, protože s přidaným letem odletěla posádka, která přiletěla v úterý odpoledne na 24 hodin. Tudíž odletěli později a vystřídali se s posádkou přidaného letu, která po povinném odpočinku odletěla s pravidelným letem a přivezla posádku na další den na pravidelný let, která by chyběla. Z kanceláře jsme odcházeli po půl jedenácté večer s tím, že ve 3:30 musíme být zpět, protože odbavení náhradního letu se otevíralo ve 4:00. Vystřídat se v případě 9-ti členného týmu není s kým.
Ve 3:00 mě tedy vyzvednul před domem taxík a začal další dlouhý den. Letadlo z Dubaje přistálo s lehkým zpožděním v 5:50, odlétalo po sedmé hodině. Když odletělo, dali jsme si kávu a něco snědli. A začali se chystat na přílet pravidelné linky EK139, která už byla na cestě. Každodenní procedury, doplněné o to, že odlet pravidelné linky z Prahy musel být posunut, protože s ním odlétala posádka, která přiletěla ranním letem a musela dodržet zákonné limity na povinný odpočinek. Čili, celkem dost cestujícím nevyšly návazné lety, z důvodu pozdějšího příletu do Dubaje. Naštěstí, toto překnihovalo rezervační centrum v Dubaji a my o tom cestující informovali a případně překnihovali ty, kterým to nevyhovovalo nebo tam byla jiná komplikace. Museli jsme opět zajistit pozdější vyzvednutí cestujících, kterým Emirates poskytuje dopravu na letiště, aby nejezdili zbytečně brzy. Odbavení se zavíralo v 18:00, odlet byl po 19. hodině.
Ve čtvrtek večer jsem přišla domů, vydržela půl hodiny a pak upadla do komatu:-)   
 


Středa 22:30.


Odcházíme domů.


A jsme zpět:-)


Čtvrtek 3:40 - Dobré ráno, jdeme na to!


Už nám to letí.


Čtvrtek 4:00 - Odbavujeme EK8140


Čtvrtek 18:00 - zavíráme odbavení EK140

Jsem moc pyšná na to, že jsme to takto zvládli a udělali maximum pro to, aby se vše vyřešilo co nejlépe a všichni cestující se dostali tam, kam měli s co nejmenší ztrátou.

2) A jak to vypadalo v Emirátech po bouři, která tam tudyma prošla? O tom svědčí fotka z rána 10. 3. z letiště v Abu Dhabi, kde to poškodilo letadlo Alitalie.


2) Když bylo to MDŽ, tak společnosti vystavovaly fotky svých zaměstnankyň, aby vyjádřily podporu žen. Tak třeba Air Astana. Ta dala na svůj FB obrázek Natalye Linchenko, která létá jako FO na Airbusech. K tomu přidali krátký popis její cesty do pilotní kabiny (
"I grew up in a family of aviators, so it came as no surprise that I would choose this profession. But many passengers are still unaccustomed to seeing a female pilot and I get many requests for photos with admirers especially in Istanbul International Airport"). Jenže, jak si povšiml bystrý fanoušek, Natalya je ale vyfocená v kokpitu Boeingu. Ten kdo spravuje FB profil Air Astany ale rychle odpověděl, že to bylo v době focení jediné volné letadlo.
No jo, někteří lidé jsou děsní šťouralové:-)


Natalya Linchenko, Airbus First Officer, Air Astana

3) V září letošního roku začne Qantas stavět na terminálu 3 londýnského letiště Heathrow nový salonek, pod názvem Global lounge. V poslední době už byly otevřeny Global lounges v Los Angeles, Hong Kongu, Singapur a Perthu. A páč je Londýn pro Qantas jednou z nejdůležitějších destinací, bude se budovat a stavět i tady. Salónek bude mít kapacitu 230 cestujících a otevřen bude na začátku roku 2017.


Na můj vkus moc strohé.


Ale chápu, že ne každému se líbí všechno co se blýská a třpytí, jako mně:-)


8. 3. 2016
1) Na letu společnosti Golden Myanmar Airways z Rangúnu do Mandalay  (a nebo taky možná opačně) se něco stalo. Jenže, informace k tomu jsou psané jen v lokálním jazyce (a google translator si s tím neporadí) a nikde o tom nemůžu víc najít detailů, co se tam tedy přihodilo.

 • 2) Čínský obchodník si v Indonésii koupil vysloužilý Boeing 737 za 5,3 miliónů USD a převezl ho do města Wuhan. Zde ho umístil do centra a bude z něj restaurace.

  3) Sam s Vicki se vrátili z Íránu, kde Sam organizoval spotterský zájezd. Když jsem viděla fotky, tak jsem málem slzu uronila, že jsem nejela taky. Muselo to být super.

  4) Minulý týden 3. 3. vzlétlo v Minsku opět syrské vládní Túčínko, asi nějaký další zálet.

  5) Koza Merkel už přiletěla do Vladivostoku, aby se seznámila s Timurem. Máňa ho asi neoslovila.

  6) Trip report z Dubaje ZDE.


  6. 3. 2016
  Z Dubaje jsem se dostala na přímý let do Prahy a tak jsem ušetřila čas a nemusela letět přes Benátky. Udělám samozřejmě foto-report, ale asi v řádech dnů, jen co bude čas. Užila jsem si to skvěle.

   


  2. 3. 2016
  1) V pondělí 29. 2. v podvečer se vrátilo výzkumné Túčínko zpět do Ruska. Mezi jeho příletem a odletem do a ze Sýrie nezachytil FR24 žádné lety. Tak si to asi nějak vypnuli, přece ho tam neposlali proto, aby tam stálo na zemi?


  Odletěl zpět do Kazaně, kde je bázován. 

  2) Březnový list kalendáře Aeroflotu, který nafotili se svými zaměstnanci a jejich dětmi. 


  Na březen je tam Senior pilot - instruktor Dimitrij Suncov se synem Sergejem a dcerou Zlatou.

  3) Letiště Praha nabízí novou službu. Pojízdný stánek s občerstvením. Ceny baget a sendvičů jsou 69 Kč a 89 Kč. Voda 0,5l je max. za 27 Kč. Plus jsou v nabídce různá zvýhodněná menu baget/sendvičů dohromady s nápoji. Koukám, že tam mají pivo v plechovce, tak to budou čeští turisté spokojení. Budou to balit do sáčků, se kterými je možné projít přes rentgeny, čili se to bude moci pronést legálně do letadla. Docela dobrý nápad.


  Foto: Letiště Praha

  4) V Ománu také zatoužili mít svojí vlastní nízkonákladovou aerolinii. Už v lednu oznámili plány na její založení, nyní přišli s názvem. Bude se jmenovat Salam Air. Měla by vzniknout v posledním čtvrtletí letošního roku a létat do destinací GCC, Střední Asie a Afriky. Hlavními konkurenty by měly být společnosti Flynas (Saudská Arábie), Flydubai a Air Arabia (UAE).

  *****

  5) Další zajímavou novinkou z Middle East je to, že vlády UAE, Saudské Arábie, Bahrainu a Kuwaitu vydaly zákaz (ano, zákaz, nikoliv doporučení) svým občanům pro cesty do Libanonu a ti, kteří tam jsou, mají zemi co nejrychleji opustit. Dokonce nám na to přišla výjimka, že můžeme držitelům pasů těchto zemí měnit či refundovat letenky zdarma, na základě tohoto omezení. Tak jsem si hledala, co se to tam vůbec děje a je to popsané např. ZDE.

  *****

  6) Přišla jsem domů z práce a na stole mě čekalo překvapení od paní na úklid. Taková drobnost, ale jakou mi to udělalo obrovskou radost.  

  7) Sbalená, připravená. Letím do Dubaje, návrat nějak o víkendu, se ještě uvidí, do jakého letu se dostanu. Mám připravenou i záložní letenku z Dubaje přes Benátky, tak uvidíme.


  A vyrazíme na ples.


  29. 2. 2016
  1) Web Aviationiran.com zveřejnil přehled nových a přidaných linek poté, co došlo k uvolnění sankcí na Írán:


  2) Mám moc ráda knížky Fredericka Forsytha. Zatím mě zklamala jen jedna jediná a to Příběh Biafry, kterou jsem nedočetla, páč mě nebavila. Jinak mě všechny nadchly, nejvíc Ikona. Nejradši bych je zhltala všechny najednou, ale musím si je šetřit. On pan Forsyth bohužel nestíhá psát tak rychle, jak já čtu a tak si dopřávám tak jednu dvě za rok a už mi jich bohužel moc nezbývá. Na Afghánce jsem se vysloveně těšila, protože prostředí, ve kterém se odehrává, je pro mě velmi zajímavé. A tak když mi vyšly 3 dny volna, nastal ten správný čas se ponořit do jako vždy napínavého děje.


  3) V pátek se bude konat v Dubaji Československý ples, kam se chystám. Konečně mi to letos vyjde. A už se moc těším. 


  Vstupenku už mám.

  4) Dermacol bude mít tento týden v Rossmannu zajímavou akci 1 + 1 zdarma. A to se musí využít! Pokud tedy přes víkend nezdražili na dvojnásobek, jak to tak bývá. Jenže já si ceny pamatuji a tak mě neoblafnou.


  Platí od 29. 2. do 4. 3.


  27. 2. 2016
  1) S některými cestujícími jsme v kontaktu od doby otevření pravidelné linky do Prahy a ty vztahy se pak samozřejmě zosobní. Vidíme, jak se žení, vdávají, rodí se jim děti, někdy bohužel i ty smutné věci. Občas i někoho zavřou nebo i něco horšího, ale to už je z jiného soudku:-) Jinak jsou to většinou příjemné věci. Často se stává, že dostaneme i nějaký malý dárek z cest, což je moc milé, ale dlouho jsem si na to nemohla zvyknout. Dostávat něco navíc za to, že dělám svoji práci, je pro mě prostě pořád nepochopitelné:-). 

  2) KLDR chystá svojí první Air Show. Kim na to nacvičování osobně dohlíží:-)


  To je tak komické. Ten popelníček? Já nevím, já bych to takhle na poli odklepávala normálně na zem, ne? A ten vajgl by tam pak určitě sebral a vystavil by si ho doma ve svatostánku, když na něj slintal sám Kim.

  3) Psala jsem tu o znovu zprovoznění letiště Krajnij na Bajkonuru. A samozřejmě u toho nemohla chybět skvělá ruská spotterka a fotografka Marina Lystseva, která otevření letiště zdokumentovala.


  Foto: Marina Lystseva

  4) Pákistánská největší soukromá letecká společnost Shaheen Air plánuje zahájit lety do Evropy. A to konkrétně hned 15. března otevře linku Islamabád-Manchester, která bude létat 3x týdně. Operovat ji bude Airbus A330 s kapacitou 326 cestujících. Shaheen má dost expansivní plány, postupně plánují přidat další destinace v Evropě a to konkrétně Kodaň, Oslo a Miláno.


  Welcome to Europe.

  5) Dříve se mi tu a tam stávalo, že se moji kamarádi opili někde na večírku nebo v hospodě a pak mi z legrace volali uprostřed noci. Dneska je ale jiná doba, všichni máme chytré telefony s foťáky a internetem a tak mi přišel rovnou foto pozdrav s žádostí o zveřejnění na ynetu. Tak zdravím do Brna a snad kluky nebolí dnes moc hlava:-)

  6) Garnier chystá micelární vodu s olejem. Tak na to jsem moc zvědavá, to by mohlo být velmi dobré na odličování očí.

   


  25. 2. 2016
  1) První čistě ženská posádka v kokpitu Dreamlineru měla svojí premiéru u Royal Brunei Airlines, na letu BI081 z Bandar Seri Begawanu do města Jeddah v Saudské Arábii. Kapitánka Sharifah Czarena a dvě First Officerky Sariana a Nadiah "odřídily" celý let. A to je dobře, že zrovna do Saudské Arábie, kde ženy nesmějí řídit ani auto.

  2) Na letišti v Los Angeles byl předevčírem lehce poškozen Airbus A320 (registrace N642VA) společnosti Virgin America, když zahořel tahač, který letadlo táhnul odněkud někam.

  3) Neuvěřitelné se stalo skutečností. Pomocí veřejné výzvy se podařilo nasbírat potřebnou částku (a víc než jen to) na převoz Túčínka do muzea v Kunovicích. Jsem moc ráda, že se to povedlo a budu se těšit, že tam potom vyrazíme na výlet a prohlídku letadla.

  4) Na Facebooku mi přišla žádost o přátelství od nějakého Dalibora Fencla. Občas si přidám lidi, které neznám, ale o kterých vím, že existují a to opravdu, např. tam mám takto docela dost spotterů z celého světa, kteří ale žijí a já minimálně znám někoho, kdo se s nimi setkal. Takové lidi si přidávám z důvodu, že zveřejňují pro mě zajímavé informace a fotky, ke kterým bych se jinak těžko dostávala. Když mi někdo takový pošle žádost, většinou k tomu napíše krátký text ve smyslu: "ahoj, jsem ten a ten a známe se přes toho a toho". Já to tak samozřejmě také dělám, protože mi to přijde slušné. Jenže tenhle profil mi přišel krajně podezřelý. Nejen, že obsahoval jednu jedinou profilovou fotku, přidanou v roce 2014, bez jediného komentáře nebo like, ale ta fotka je i taková divná, skoro bych řekla, že je na ní nějaký herec nebo jiná známá osoba. V době, kdy mi žádost přišla, měl v přátelích 5 lidí. O třech z nich vím, že jsou z letiště, ale sama je v přátelích nemám. Další den mu do přátel přibyla moje známá z letiště, kterou v přátelích mám. A tak jsem jí napsala a zeptala se, jestli toho člověka zná, když si ho přidala do přátel. Neznala. Ale usoudila, že je to někdo letiště, když má v přátelích další lidi z letiště. Po mém upozornění, že ten profil bude nejspíš falešný, si ho z přátel vyhodila. Že si někdo přidá kohokoliv bez rozmyslu do přátel neřeším, jsou lidi kteří FB používají jen pasivně, že tam sami nic nedávají a jen přes to odebírají informace, od zájmových skupin a médií. A je to každého věc, ať si lidi dělají, co chtějí, mně je to šumák. Skoro bych se ale vsadila, že další tři letištní osoby, které má ten člověk v přátelích, také vůbec netuší, kdo to je a dělají mu jen nechtěně "alibi" pro přidávání dalších a dalších lidí, kteří si ho přidají, když tam přece má jiné lidi z letiště. 
  Otázka je, proč tohle někdo dělá. Pominu li klasické podvody, kdy se pokusí někdo z někoho vylákat peníze nebo přeposílání nějakých autorizačních kódů k platbám, tak falešné profily na FB mají další zajímavý účel. Provozují je agentury, které nabízí za poplatek firmám, že se jejich jménem budou pohybovat na internetu a vychvalovat jejich služby. S tímto se setkala například Péťa, kdy jim takováto společnost nabízela, že za 2500 Kč měsíčně bude na internet rozmisťovat v tématických skupinách reference, tvářící se jako od soukromé osoby na to, že obchodovali spokojeně s jejich společností. Za tímto účelem prý udržují profily osob, které mají několikaletou historii, aby to nebylo podezřelé, že nějaký čerstvý profil hned vychvaluje tu a tu společnost. O diskuzích politických ani nemluvě. Holt profil, s několikaletou historií je cenná věc a není radno věřit všemu, co na internetu sdílí, pokud toho člověka opravdu neznáte.


  Tak určitě. A lidi co mají místo profilovky fotku roztomilého štěňátka nebo koťátka, pro mě taky nejsou směroplatní.

  5) Moje oblíbená beauty blogerka Petra Lovely Hair začala prodávat už před delší dobou kosmetické štětce, které sama pomáhala vyvíjet, na základě svých zkušeností. Nejnověji udělala speciální limitovanou edici, která je úplně nádherná. Myslím, že si je budu muset objednat, jen nevím, jestli bílé nebo černé. Bílé jsou hezčí, ale protože je to věc, kterou budu mít určitě několik let, tak mám trochu obavy, že po nějaké době už nebudou tak krásně bílé. Tak asi zvolím černé. Naskladněny budou v průběhu března 2016.  


   Černá sada.


   Bílá sada.

  6) Hot or Not za leden a únor TADY.


  24. 2. 2016
  1) V Harare (Zimbabwe) se před pár dny ťuknul Dreamliner Ethiopianu (registrace ET-AOQ) s nástupním mostem. Nikdo nebyl zraněn a pro cestující poslali náhradní letadlo.


  2) Nadšenci z muzea v Kunovicích se rozhodli zachránit bývalé vládní Túčínko, které by jinak čekal nehezký konec. Nyní chystají jeho převoz přes republiku a na to samozřejmě potřebují peníze. Ty se vybírají přes portál Startovac.cz, kde má tento projekt založen svůj "profil" a kudy je možné peníze poslat. Tak jsem přispěla 300 Kč a dostanu samolepku (je možné, vybrat si tam za svůj příspěvek dárek). Pokud tedy dojde k vybrání cílové částky. 
  Tisková zpráva k akci:

  Jedno dopravní letadlo, 45 metrů délky, jedna kolona na silnici, 365 kilometrů, dva dny. Trať Praha-Kbely - Kunovice. Parta dobrovolníků - leteckých mechaniků, pilotů a fanoušků letecké historie. A v hlavní roli ex-vládní Tupolev TU-154M s registrací 1016, letadlo, které před osmnácti lety přivezlo vítězné hokejisty z Turnaje století v Naganu.

  Dlouho se zdálo, že jeho osudem bude cesta do šrotu. Slováckému aeroklubu Kunovice, Leteckému muzeu v Kunovicích a partě dobrovolníků se však povedlo tento neveselý osud zvrátit. Vyřazený letoun i jeho "mladší sestru" odkoupili a od roku 2014 pracují na demontážích. Cílem celé akce totiž je přestěhovat letadlo rozložené na kusy bez znehodnocení konstrukce - bez řezání, pěkně šroubek po šroubku a svorník po svorníku. Dobrovolníci ve Kbelích tráví volné víkendy, odpracovali hodiny a hodiny v horku, dešti, mrazu; a to zcela zadarmo. (A převozem to do Kunovic to neskončí - pak bude nutné ten obrovský ruský hlavolam zase složit dohromady...)

  Půjde o největší pozemní transport letecké techniky v historii ČR. Trup tupolevu se naloží na speciální návěsy a pomalu projede téměř celou republikou. Přeprava takového nákladu samozřejmě není levná. Leteckému muzeu v Kunovicích ještě chybí částka kolem 400.000 Kč. Získat ji hodlá prostřednictvím crowfundingové kampaně na Startovač.cz. Částku je nutné shromáždit během pouhých 30 dní a hraje se podle hesla "všechno nebo nic".

  Velký přelet na Startovači odstartuje symbolicky v den 18. výročí hokejového finále olympijského turnaje v Naganu - v pondělí 22. února 2016 večer. Kromě běžných odměn, jako jsou samolepky, hrnky nebo trička, si zájemci budou moci zakoupit letenku na Velký přelet a jejich jméno zůstane zvěčněno výšivkou na sedačce i po vystavení letadla v muzeu. Hokejoví fandové si mohou připlatit za výrobu speciálního dresu - s jejich vlastním jménem a s číslem sedačky. Techničtí nadšenci možná ocení relikvii v podobě znehodnoceného šroubu z tupolevu. A letečtí profíci si dokonce mohou koupit místo v pilotní kabině.

  Právě v této chvíli potřebuje Velký přelet největší podporu. Pokud tedy náš projekt vzbudil Vaše sympatie, podpořte nás, prosíme. Pomoci nám může třeba...

   

  Ono je tam vidět, kdo přispěl a co si koupil. Tak se na to průběžně dívám a pobavil mě Jarouš, který to tam vykoupil. Myslím, že vím, kde minimálně jedna z těch samolepek skončí:-)


  3) V Japonsku došlo včera k nouzové evakuaci Boeingu 737-800 (reg. JA322J). Letadlo mělo letět ze Sappora do Fukuoky se 159 cestujícími na palubě a 6-ti členy posádky. Během pojíždění na start se začalo čoudit z pravého motoru a kouř se brzo objevil i v kabině. Takže zastavili a posádka cestující evakuovala pomocí nafukovacích skluzů z letadla ven.


  Nikomu se nic vážného nestalo, jen asi 3 lidi byli lehce zraněni při evakuaci.

  4) Kuwait Airways hledají Cabin crew. Pouze ženy a ještě do 32 let. Ještě, že na ně nemůže Šabatová a nařknout je z diskriminace.


  5) Leopard z Čech, který se přestěhoval na Dálný východ a bude nyní sousedem tygra Amura, doputoval do svého nového domova v Safari parku a zabydluje se. Nyní se řeší, jak se bude jmenovat a za tím účelem bylo zřízeno hlasování. A jak hlasování dopadlo?
  Kalev (jméno které dostal v Čechách) 789 hlasů
  Barchar 348 hlasů
  jiná varianta 226 hlasů
  Chasan (jméno jezera v Primorském kraji na území, kde žijí leopardi) 192 hlasů
  Sapfir (jako od slova safír, podle očí leoparda) 192 hlasů
  Leo 160 hlasů
  Bajkal 150 hlasů
  Artur (aby to ladilo k Amur a Timur) 103 hlasů
  Škot 64 hlasů
  Čech 61 hlasů.
  Nakonec tedy zvítězilo jméno, se kterým už do Ruska přijel.


  Kalev ve svém novém domově. Je nádherný.


  22. 2. 2016
  1) Letecké muzeum, které velmi toužím navštívit, se nachází v Kyjevě na letišti Žuljany. A teď budu chtít o to víc, protože letos dostanou mezi své exponáty nádherný přírůstek. Bude to někdejší prezidentský Iloušek 62 (UR-86528). Dostane se tam přeletem z kyjevského letiště Borispol, kde v jeho vojenské části nyní stojí. Tento krasavec vozil celkem tři prezidenty Ukrajiny (postupně samozřejmě): Kravčuka, Kučmu a Juščenka. Ti v něm absolvovali všechny zahraniční cesty a někdy i domácí.
  Aktuálně je tedy na Borispolu a měl by být vidět ze silnice při cestě do města, kdyby jel někdo náhodou třeba kolem. Moc se mi líbí, jakou tam mají snahu o záchranu těchto krásných kousků.


  To je on - mého srdce šampión:-)


  Interiér.


  Interiér.


  Interiér.


  Interiér.


  Interiér.


  Místnost, kam i ukrajinský prezident chodí sám.


  Snad nechají vnitřek přístupný pro návštěvníky.  

  2) Agentura Roskosmos, která spravuje mimo jiné ruskou část kosmodromu Bajkonur, sem chce zajistit pravidelné civilní lety. Letiště Krajnij je po rekonstrukci a tak byl vyhlášen tendr mezi leteckými společnostmi, které by tam byly schopny zajistit pravidelné lety. Zájem projevilo celkem pět aerolinek. Kazašský SCAT by měl v úmyslu provozovat lety z Astany a Almaty. Ze čtyř leteckých společností z Ruska bude vybrána jen jedna, jejíž nabídka bude nejperspektivnější, prý z pohledu služeb a cen letenek. No, dobře:-) Nabídky podaly S7, Ural Airlines, Red Wings. Dále se o možnost létat na Bajkonur uchází letecká společnost Kosmos, ale ta nemá zájem o pravidelné lety, nýbrž jen o chartery pro potřeby Roskosmosu.
  Rekonstrukce letiště Krajnij začala v roce 2013, během ní byla prodloužena dráha na 3100 metrů, čímž by mělo být letiště schopno přijmout cokoliv, zřejmě i návštěvu UFO z vesmíru, když je to kosmodrom.
  Aktuálně se na Bajkonur dost špatně dostává. Nejbližší letiště s pravidelnými lety je Kyzylorda (a tam my jsme byli!), ale odtud je nutno jet dalších 250 km vlakem (a tím my jsme jeli!). Na Bajkonur létaly dosud jen chartery z Moskvy s turisty, kteří si koupili zájezd za několik desítek tisíc USD a nebo s kosmonauty a lidmi, co se podíleli na projektech kosmodromu. Aktuálně tam pracuje cca 8 000 lidí. 
  V roce 2017 bude v Kazachstánu probíhat výstava Expo a návštěvy Bajkonuru by měly být její součástí. Tak jestli to tak bude, tak už tam tedy vážně musím, páč podívat se na Bajkonur je stále mým velkým přáním. Z Moskvy má stát letenka 10-12 000 rublů. Otázka je, za kolik bude v té době rubl.


  Zrekonstruované letiště - pohled z plochy.  A zevnitř.


  Zrekonstruované letiště z veřejné části.

  3) V Indii měl premiéru film Neerja, ve kterém se odehrává únos letadla Panamu (psala jsem tu o tom před pár dny). Tak teď potřebuji ten film nutně sehnat, nejlépe aspoň s anglickými titulky.


  Premiéra.

  4) Ázerbájdžánský AZAL oznámil, že od 28. 3. začne provozovat low-cost lety, na kterých nebude nabízeno zdarma jídlo a bude se platit za přepravu zavazadel. Tyto lety budou operovány pod značkou Azaljet. Nebylo upřesněno, jestli tyto lety budou létat další letadla nebo na to budou vyčleněna nějaká z aktuální flotily. Poté, co začnou lety Azaljet operovat, vrátí se ostatní lety k plnému ekonomickému servisu s jídlem a přepravou zavazadel v ceně letenky.  Od srpna 2015 totiž Azal začal na středně-dlouhých letech z Baku do Antálie, Dubaje, Moskvy a Istanbulu omezovat na tomto servisu, výměnou za snížení cen letenek. Od 1. 2. byl seznam těchto "nízkonákladových" destinací následující: Kiev, Lvov, Tbilisi, Teherán, Aktau, Mineralnye Vody, Kazaň, Ankara, Minsk a Petrohrad.


   

  5) Fly Dubai prý ukončí se zimním letovým řádem dvě teprve loni přidané destinace v Íránu - Hamadán a Tabríz. Ovlivnily to prý napjaté vztahy mezi UAE a Íránem. Jinak se Fly Dubai otvírání a zavírání linek nebojí, když jim nějaká destinace nejde, tak jak by si představovali, tak ji prostě zavřou. Toto už potkalo např. Kigali (Rwanda), Bujumburu (Burundi), Kilimanjaro (Tanzanie), Nizhij Novgorod (Rusko).

  6) Qatarci hodlají navýšit kapacitu letů z Dohy do Bukurešti. Od 2. 6. na 10 letů týdně a od 1. 8. pak dokonce na dvě frekvence denně.

  QR221 DOH-OTP 0715-1210
  QR219 DOH-OTP 1405-1900

  QR222 OTP-DOH 1310-1740
  QR220 OTP-DOH 2035-0105+1

  7) V Íránu se zastavil po cestě z Air Show v Singapuru předváděcí Airbus A350. To měli íránští spotteři velkou radost! Z Teheránu pokračoval domů do Toulouse.


  Foto: Mehrad Depp

  8) V Sýrii už poletuje špionážní (pardon, průzkumné) Túčínko. Akorát, že jak z jeho přeletu do Sýrie bylo velké haló na sociálních sítách, tak zřejmě pak radši vypnuli ten vysílač, aby nebylo vidět na Flighradaru. Velká škoda, velká škoda:-(


  Foto: Ahmad Al Khayer


  Tohle by měla být fotka z jeho bratříčka - registrace RA-64511.

  9) Američani rozšiřují seznam zemí, po jejichž návštěvě potřebuje člověk pro cestu do USA víza. Nyní se nově omezení vztahuje i na ty cestovatele, kteří navštívili Jemen, Somálsko a Libyi (Írán, Irák, Súdán a Sýrie už jsou v klubu zlobivých od minula). Nemůžu si pomoci, ale když už musí existovat takový úplně nesmyslný seznam, tak mi tam tedy chybí Afghánistán, Pákistán a hlavně SAUDSKÁ ARÁBIE. 
  10) Nabídka práce v kosmetickém průmyslu pro kvalitní českou značku:


  19. 2. 2016
  1) Po pracovní době a za své peníze jsme oslavili narozeniny Hanky, Jany a Petera. Fotky TADY.

  2) Ve středu a ve čtvrtek let z Dubaje letěl nezvyklou cestou a to přes Sinaj. Můžou za to nějaké větry nad Tureckem.


  Trasa letu 17. a 18. 2.


  A obvyklá trasa letu.

  3) Heavy metalová skupina Iron Maiden ukázala své pronajaté Jumbo, které bude používat při svém nadcházejícím turné po světě. Na seznamu koncertů je v červenci i Praha, ale je otázka, jestli po Evropě si to nebudou vozit spíše po zemi. Páč je tam i Žilina a tam to teda opravdu asi nepoletí:-) A letadlo se má jmenovat Ed Force 1, asi je někdo z kapely Ed, ale já nevím, mně se tihle chuligáni s dlouhými vlasy a image vagabundů vůbec nelíbí a tak je nesleduji.

  4) Travel Service hledá "Air Hostess" pro jejich Business Jet.

   

  5) V Moskvě včera slavili 60. výročí letů Finnairu do Ruska. Vyvěsili tam modrobílé balonky a cestujícím dávali dortíky.


  17. 2. 2016
  1) V leteckém bulvárním světě se pohybuje zajímavý páreček, který jsem vůbec neznala, ale dostala jsem se k nim přes FB někoho z lidí, co mám v přátelích. Někdo jim dal like na fotku, mně se to ukázalo, tak jsem se podívala na jejich profily a nestačila zírat. Tak jsem si je samozřejmě i vygooglila, abych zjistila, že jsou dost známí a populární.
  Zakládají si na tom, že provokují, což se jim daří. Je to takové extrémní pozérství a potřeba vyvolávat flame diskuze. Na první pohled mi byli sympatičtí, ale pak jsem si přečetla více a zjistila, že naopak, že jsou to přesně ty typy, co nemám vůbec ráda, velmi slušně vyjádřeno. Zkráceně, podvodníčci, co se snaží nejrůznějšími lžemi, podvůdky a triky dostat upgrady v letadlech a hotelích. Kdo pracuje na letišti někde na odbavení, tak ví, o čem mluvím.
  Pak je tam ještě jedna věc, proč je mi ten pán nesympatický, ale to se nesmí veřejně psát, ale tak kdo mě zná, ten ví.
  Jinak ale mají zajímavé fotky, ze svých cest po světě. Některé hodně provokující, které vzbudily opravdu vášnivé diskuze a odsouzení takového chování. Asi to nejsou úplní chudáci a věřím, že dost si toho zaplatí sami a ty pokusy (většinou úspěšné) o upgrade čehokoliv zdarma, mají spíš jako sport a rozmařilou zábavu a nenávistné komentáře a reakce jim dělají jen dobře. Tak holt každý máme nějakého koníčka. Myslím, že jsem někde četla, že o tom vydal i knihu ve stylu travel hacking tricks. Jakože tak, že si člověk koupí plně měnitelnou a refundovatelnou letenku ve First class, odbaví se na let, jde do salonku a pak už jen zdarma odsouvá let na později, později a později a pak ji zruší úplně a nechá si vrátit peníze.
  Jeho přítelkyně má velká umělá prsa, která schválně všude vystavuje a předvádí. Nic proti tomu, ale v muslimských zemích mi to přijde dost hloupé a trapné.
  Jeho profil ZDE a její TADY.


  "Žili jsme tři dny v tomto salonku a nikdo se nás nezeptal, kdy náš let letí."


  Tak s EK snad nikdy nepoletí. Inšalláh.
  Nejsem žádný puritán, ale legrace odsud - pocud. Tam co ukazuje slečna, už je to dost nevhodné, když na to musí koukat lidi kolem, kteří je nemohou poslat do háje. V Japan Airlines, kde vznikla tato fotka, jsou už údajně na black listu a nemohou s nimi více letět. Se vůbec nedivím.


  Stejně tak, chlubit se tím, že si někdo ilegálně propašuje do Indie hovězí steak mi nepřijde vtipné.

  2) Moskevské letiště Šeremetěvo má jako každý rok svůj kalendář.

  A pár fotek ze zákulisí, když se kalendář fotil:

  3) Slovenská letecká společnost Air Exlore má vypsaná výběrová řízení na pozice Palubný sprievodca a Stevard - vedúcí kabiny. Uzávěrka 25. 2. a 26. 2. více info na odkazech.

  4) Ruské výzvědné Túčínko, které v posledních týdnech často monitorovalo Krym a vytvářelo na radaru velmi zajímavé klikyháky, přeletělo 15. 2. do syrské Latakie. A to není určitě jen tak. Teď uviděj na dálku všechny přísady, co Turci dávají do kebabu. 


   A je tam.


  To je ono.

  5) Jsem si dělala pořádek ve svých vlasových přípravcích. Psala jsem Hot or Not za leden-únor a tak tam budou názory na některé z těch, co jsou na fotce. Do konce února to snad dokončím.

  6) V Rossmannu je tento týden akce na zubní pastu Elmex a ta se vyplatí. Fialová, kterou já nyní používám, stojí normálně 130 Kč (v Dr. Max ji někdy mívají za 113 Kč) a nyní je za 79 Kč! Tak jsem si nakoupila do zásobu.


  16. 2. 2016
  1) V Rusku létá asi 30 pilotek - žen (u komerčních leteckých společností). Ale jedinou pilotkou, která létá na letadle Suchoj Superjet v Rusku a i na světě, je Darja Siničkina. Je zaměstnána u společnosti Red Wings. U Darji nikdo z rodiny nepracoval v letectví, ale když jí bylo 23 let, tak se rozhodla udělat něco se svým životem a to ve smyslu, že chtěla dělat něco užitečného. A tak se rozhodla, že se stane pilotkou. A tak se jí stala. V roce 2008 začala studovat v Uljanovsku na leteckém institutu, vše si platila sama a tak se musela mnoha věcí vzdát, aby si mohla splnit svůj sen. A to se povedlo.
  Rozhovor o tom, jak se v Rusku stát pilotkou ZDE (ale bohužel jen v ruštině).
     Darja Siničkina (Red Wings)

  2) Další ženou v pilotní kabině je pilotka Belavie Světlana Jereměnko. Ta je první a jedinou ženou v kokpitu u této společnosti vůbec. Do Belavie přišla v listopadu, na pozici druhého pilota. Rozhovor (bohužel také jen v ruštině) s ní ZDE.
     Světlana Jereměnko - Belavia

  3) Z letištní nástěnky:

  4) Měla jsem svátek a tak mi Jenda donesl dárek:-)


  Plnou taštičku ovoce!


  A nejen donesl, ale i nakrájel a připravil ke konzumaci.


  Já se tak mám.


  14. 2. 2016
  1) Americká rocková skupina OK Go natočila zajímavý videoklip. Tedy ne z pohledu hudebního, tento styl jde naprosto mimo mě, ale z pohledu technického. Písnička se jmenuje Upside down & Inside out a v klipu se toho názvu protagonisté drží. Respektive nedrží, poletují v Ilouškovi 76 ve stavu beztíže. Nejedná se o žádný počítačový trik. Členové kapely + dvě profesionální vzdušné gymnastky  Anastasia Burdina a Taťjana Martynova, převlečené za letušky společnosti S7, byli opravdu uvedeni do stavu beztíže během letu letadlem, které jinak slouží pro pokusy kosmonautiky. Klip byl natočen ve spolupráci s ruskou leteckou společností S7, jejíž uniformy "letušky" oblékly a interiér letadla byl stylizován do jejich korporátního designu. Letadlo pro natočení videoklipu vykonalo celkem 21 letů, během každého byl naveden stav beztíže celkem 15x. Jak to udělali, popsali, ale já těmto věcem nerozumím ani česky, natož abych to přeložila z ruštiny. Ale píšou něco ve smyslu, že Ilouch nabíral výšku, potom se zvedl v úhlu 45° a pak hned zase začal klesat a v tento moment se navodil stav beztíže na 25-30 sekund, během kterých se natáčelo. To muselo být asi dost náročné. Celkem ve stavu beztíže při natáčení muzikanti strávili 2 hodiny a 15 minut, což je údajně doba, kterou stráví normální kosmonaut při cvičeních v tomto stavu za jeden rok.    
  Klip je k vidění TADY, ale na předchozím odkazu ho youtube zablokovalo, kvůli autorským právům, tak se to možná stane brzo i u tohoto, ale podle názvu to asi půjde znova vygůglit neb to tam určitě nahraje někdo jiný. Reportáž se zajímavými fotkami ze zákulisí natáčení v Ilouškovi jsou TADY.


  Rocková skupina OK Go a Iloušek 76 registrace RF-75353 (foto: Alex Cheban).


  Stav beztíže (foto: Alex Cheban).


  Ze zákulisí natáčení (foto: Alex Cheban).


  Letuška - vzdušná gymnastka. To jsem nevěděla, že takový sport existuje (foto: Alex Cheban)..


  Hlavní hrdina, bez kterého by to nešlo (foto: Alex Cheban).. 

  2) Cestující z nouzového přistání Orenairu v Dominikánské republice se vrátili do Moskvy náhradním letem v pátek ráno. Bohužel těm lidem, kteří nebyli z Moskvy a měli koupené navazující letenky po Rusku, rezervace propadly díky tomu, že nedoletěli včas. Následně se jim prý nikdo nevěnoval a byli nuceni si kupovat letenky nové, za hodně peněz. No to je otázka, jestli to měli jako separátní letenky u jiných společností, tak mají smůlu a můžou si to akorát zkusit nechat od Orenairu proplatit.
  Na instagramu se objevilo video, kde cestující děkují potleskem posádce. Na instagramu jedné z cestujících je videí více.

  Orenair zveřejnil profily pilotů, kteří nouzové přistání provedli:
  Kapitán Konstantin Parikoža - vystudoval Uljanovský vyšší letecký institut, je mu 38 let. V civilní dopravě pracuje 15 let a za tu dobu létal na An-24, Tu-154, Boeing 747, Boeing 737-800 a Boeingu 777-200. Nalétáno má 9 450 hodin bez havárie. Ve společnosti Orenair začal pracovat v listopadu 2009 na Boeingu 737-800 a nyní je kapitánem na Boeingu 777-200.  V roce 2013 dostal nějaký řád za nálet bez nehody. 
  Druhý pilot Igor Kravcov - vystudoval Buguruclanský institut. Má nalétáno více než 7710 hodin bez nehody. Za 25 let kariéry pilota létal na An-2, Tu-134, Tu-154, Boeingu 737-300/400/500 a Boeingu 777-200. V Orenairu získal několik ocenění za svědomitý přístup k pracovním povinnostem.
  Na palubě letu se dále nacházeli piloti Andrej Kartašev a Dimitrij Alkejev. Ten byl původně mylně zmiňován jako že letěl on duty, ale neletěl. Zřejmě se vraceli jen jako dead headi.


  Kapitán Konstantin Parikoža a druhý pilot Igor Kravcov (foto: Orenair)


  Tisková konference s posádkou po příletu do Moskvy. Foto: Marina Lystseva

  3) Antonov An24 společnost IrAero který měl letět z jakutské oblasti, konkrétně z města Lensk do Irkutsku, vyjel 11. 2. z dráhy. Naštěstí nebyl nikdo zraněn. U této společnosti to nebyl první případ, těm se to stalo za poslední roky minimálně třikrát.


  Foto: cestující z letu

  4) Letecká společnost Groznyj Avia, která loni tak nějak zkrachovala, asi vstala z popela. Budou prý od 17. 3. 2016 létat jejich Jakem 42D s kapacitou 100 cestujících linku Kursk - Jerevan - Kursk. Lety budou každou neděli, čili jednou týdně. Prodej letenek už byl zahájen a ceny se pohybují od 9800 do 16 000 rublů.


  Tím bych se proletěla docela ráda.


  12. 2. 2016
  1) V noci ze středy na čtvrtek došlo v Dominikánské republice k nouzovému přistání Boeingu B777-200 Orenair registrace VP-BHB, letícího na charterovém letu s ruskými turisty do Moskvy. Ve vzduchu byli ale jen cca 15 minut minut, když se ozvala rána a v kabině se objevil kouř a tak se piloti okamžitě rozhodli pro návrat na letiště v Punta Caně s vypnutým jedním motorem. Na palubě bylo 355 cestujících a 20 členů posádky. Nikomu se nic nestalo, cestující byli po přistání evakuováni po nafukovacích skluzech a poté umístěni do hotelu. Ale bez zavazadel, ta musela z bezpečnostních důvodů v letadle zůstat. Orenair oznámily, že oba piloti dostanou vyznamenání. A pro cestující má doletět náhradní letadlo.


  Evakuace.


  Rozejděte se! Tady není vůbec nic zajímavého k vidění!


  Trasa letu.

  Během dne byla zveřejněna jména obou pilotů - kapitánem letu byl K. Parikoža a druhým pilotem D. Alkejev. Kapitán pracuje v Orenairu šest let, předtím létal u S7 a Transaera. 


  Kapitán letu.

  2) Zajímavosti z Flightradaru.
  V noci z 10. na 11. 2. letěl opět Iloušek 18. Velmi by mě zajímalo, kam do té Afriky létá.

  V průběhu dne pak vzlétl v USA Tristar. A to už je taky rarita.


  3) Od 15. 3. dochází ke změně vstupních podmínek do Kanady a toto se týká i držitelů českých pasů, viz níže. Bude potřeba udělat si obdobu americké ESTY. Cena je 7 CAD a bude platit 5 let.

  4) Na letišti jsme měli velmi vzácnou návštěvu. Kája tam byl úplně poprvé!


  Kája dostal dárek.


  11. 2. 2016
  1) Moje cestovní pasy jsou hotovy. Byla to blesková záležitost. Žádala jsem 1. 2. a vyzvedávala 10. 2. Datum vystavení je 2. 2. u obou, takže je udělali hned druhý den a jsou ob pořadové číslo za sebou, čili se mezi ty dva moje nacpal někdo cizí.
  Mám tedy aktuálně tři pasy, což se hodí. Je zajímavé, že tohle je vůbec možné, s kým jsem se bavila ze svých zahraničních známých, tak nikde to tak nemají a občas na mě i koukali, jestli si nedělám legraci. Loni to zavedli nově v Rusku, co vím, ale i tam je to složitější a musí se to prokazovat a dokládat, že to je opravdu potřeba a nedají to každému.


  Vlevo ten starší, vpravo dva nové.


  Ty fotky z toho přístroje jsou naprosto děsné.

  2) V Severní Koreji se chytají v září pořádat něco jako Air show. Snaží se tedy usilovně. Více info k ZDE a ceník zájezdů od Juche Tours TADY.

  3) Airbus A300 íránské společnosti Meraj Air (ex-Saha) má na sobě leoparda nebo geparda nebo co to je.


  9. 2. 2016
  1) Další novinky ze Somálska, ohledně výbuchu v letadle Daallo. Podle Aljazeery, 74 cestujících z letu (včetně toho vycucnutého, který je podezřelý, že byl sebevražedným atentátníkem), mělo původně letenky na let Turkish Airlines na stejný úsek (Mogadišo-Djibouti). Jenže, ten byl zrušen, protože letadlo Turkish vůbec nedoletělo z Djibouti, údajně kvůli silnému větru. Všech 74 cestujících bylo proto involuntary překnihováno na let Daallo s tím, že z Djibouti už budou pokračovat letadlem Turkish Airlines do Istanbulu. Podle zástupce společnosti se ještě 7. 2., čili 5 dní po výbuchu, nikdo z Turkish Airlines s Daallo nespojil. Ale zrušili další let, takže jim zřejmě došlo, že bomba mohla pravděpodobně bouchnout v jejich letadle.
  Al Jazeera kontaktovala Turkish Airlines ohledně ověření těchto informací, ale nedostala žádnou odpověď. V somálské televizi prý byla odvysílána reportáž, ve které si tři podezřelí předávali něco jako laptop v kavárně na letišti.
  Je ale divné, že počet cestujících na palubě byl stejný, jako počet údajně předělaných lidí z letu TK a že by tam tedy neměli žádné svoje cestující, přestože D3 159 létá podle rezervačního systému jako pravidelný let a nejednalo se tedy o žádný ad hoc charter pro TK, ale kdo ví, jak to tam funguje. 
  Když se to stalo, tak jsem si říkala, že si dal někdo takovou práci, s organizací výbuchu a že si na to vybere takovou z pohledu západní civilizace noname leteckou společnost, že si nevybrali něco známějšího a napadl mě zrovna ten Turek, že do Mogadiša létá. A ono to vypadá, že došlo ke shodě náhod a cestující měli letět s Turkish Airlines. Pokud by letadlo TK bylo přiletělo, neletěli by s Daallo, ale s nimi. A troufám si tvrdit, že pokud by se toto stalo u Turkish Airlines, tak by tomu bylo věnováno daleko více pozornosti, než u Daallo.
  Teď jsem zvědavá, co s tím bude Daallo dělat, jestli se vůbec dá taková díra nějak zadělat?

  2) Po víkendu doma se vracela Verča do Dubaje. Už má požádáno o první let A380ky do Prahy, stejně jako loni při one-time návštěvě 1. 7.  k pátému výročí linky.


  8. 2. 2016
  1) U British Airways si posádky po dvou letech vybojovaly přes mnou opovrhované odbory možnost, nosit k uniformě kalhoty. Respektive, ženská část. BA má posádky rozdělené do skupin, ta, která se nazývá "Mixed fleet" je zaměstnávána od roku 2012 podle jiných (novějších) podmínek, než ostatní (Long haul fleet a European fleet). A právě podle těch neměly stevardky možnost nosit k uniformě kalhoty. Ty, které spadají do Long haul a European fleets, mají kalhoty jako součást uniformy od roku 2003, kdy se aktuální model uniformy začal nosit.
  British Airways uvádí, že ty ženy, které byly přijaty do Mixed fleet po roce 2012, byly s tím, že nebudou mít možnost nosit kalhoty, seznámeny a i tak smlouvu podepsaly a pracovní pozici přijaly. Jestli to tak je, tak ačkoliv je pravda, že máme 21. století a ženy by si měly mít možnost vybrat, jestli budou nosit kalhoty nebo sukni, tak je nikdo nenutil, aby k BA šly za těchto podmínek pracovat. Jestli s tím má někdo problém, má si najít jinou práci. Jednoduché - take it or leave it, zaměstnavatel platí a tak by si měl určovat podmínky a je svobodná volba každého, jestli je přijme nebo ne. Ale to jsme zase u té absurdně chorobné korektnosti a ochraně práv všech a všeho a nutné rovnosti jablek s hruškami.
  Když to někomu nevyhovuje, může jít jinam, nikdo nikoho nikde nedrží. Nářky starších kolegů ve stylu: "to před dvaceti lety, když jsme nastupovali my nebylo" neberu. Doba se mění, ono je skoro všechno jinak, než bylo dřív, to se nedá nic dělat.


  Jinak jsou uniformy BA velmi pěkné a elegantní.

  2) V sobotu 6. 2. došlo v Rusku k letecké nehodě, při které zemřeli 3 lidé. Letoun An2 letěl z města Stěrlitamak do Orsku, kam ale nedoletěl. Letadlo patřilo společnosti Lightair a nosilo registraci RA-40204. Cílem letu bylo pozorování a kontrola ropovodu, který tamtudyma vede. Na palubě byli dva piloti (Valerij Achgatovič Iljasov a Jurij Fjodorovič Kustovskij) a zástupce společnosti Transněft (Andrej Vladimirovič Kosatkin). Příčinou nehody bylo s nejvyšší pravděpodobností špatné počasí, protože i vrtulník, který letěl pátrat po troskách, se musel vrátit a nakonec se k nim musely vydat záchranné složky po zemi.


  Jurij Fjodorovič Kustovskij

  3) Aeroflot má v ulicích Moskvy reklamy na své destinace v podobě graffiti na domech.  Soviet style.

  4) Letadlo Airbus A319 registrace VH-VHD létá pro australskou společnost Skytraders. Tuto společnost využívá pro své účely australská vláda a letadlo transportovalo také žadatele o azyl z Austrálie na ostrov Nauru, kam je vláda velmi rozumně přesouvá. Pro zajímavost, tyto lety byly prý na žádost společnosti vyjmuty ze sledování veřejně dostupného flightradaru.
  Od roku 2002 je tato aerolinka oficiálním provozovatelem spojení z Austrálie do Antarktidy (nebo na Antarktidu?). Lety startují z Hobartu a přistávají na ledovce poblíž Casey Station (ICAO kód: NZIR). Každé léto se uskuteční asi 25 letů a jsou jimi přepravováni zejména vědci, kteří na stanici působí. V oblasti jsou ještě další dvě "letiště", sněhová runway s ICAO kódem NZWD (Williams Field) a ledová runway s kódem NZPG (Pegasus field).
  Na FR24 se lety ztratí kus za Hobartem, protože Antarktida z této strany pokrytá není. Z druhé strany pod Afrikou ale ano, tam zrovna před pár týdny umístili to zařízení, které to umí vysílat/přijímat.
  Tohle mít nejspíš ve své Flightmemory nikdy nebudu. Škoda.


  Letiště v Antarktidě směrem z Austrálie na ledu.


  Zrovna minulý týden 4. 2. to letělo. 


  Krabice Flightradaru v Antarktidě, dole pod Afrikou. Foto: Sven Lidström, Norwegian Polar Institute


  Sem létá z Cape Townu Boeing 737-700 Privatairu registrace HB-JJA na základnu Troll Research Station. Letí se 6 hodin. Foto: Sven Lidström, Norwegian Polar Institute


  A tyto lety je na FR24 možné nyní sledovat.

  5) Poslední zprávy ze Somálska. Podle předběžných výsledků vyšetřování výbuchu v letadle Dalloo to vypadá, že se opravdu jednalo o útok samovražedného atentátníka. Tím měl být Abdullahi Abdisalam Borleh, 55-ti letý Somálec. Výbušnina TNT mohla být ukryta v jeho notebooku. Pomoci s vyšetřováním přiletěli i zástupci FBI.


  Situace v letadle po výbuchu. Asi bych umřela strachy a přistání se vůbec nedožila, si myslím.

  6) Timurovi už vodí potencionální nevěsty. Jako první za ním přicestovala koza Máňa. Ale nezůstane jen u Máni, dostane jich na výběr ještě víc a která se stane paní Timurovou, se teprv ukáže.


  Máňa se na námluvy vyfikla.


  Už se nese.


  "Si Timura nevemu."
  "COŽE???!!! My ti seženeme nejznámějšího kozla v Rusku a ty řekneš, že si ho nevemeš? Toho si vemeš, i kdybysme tě měli za rohy dotáhnout na Národní výbor!"

  7) Sobotní večer.

  8) A nedělní velké "prádlo". Kosmetické štětce peru v dětském šamponu Johnson´s baby. 


  6. 2. 2016
  1) Na letu indické společnosti Jet Airways z Bombaje do Jodhpuru cestoval v lednu známý (pro Indy) zpěvák Sonu Nigam. Posádka ho údajně požádala, aby něco zazpíval a tak udělal mini-show v letadle, když zpíval cestujícím do celé kabiny, prostřednictvím audio systému, určeným pro hlášení posádky. Někdo to natočil a video se začalo šířit sociálními sítěmi. A Jet Airways zareagovaly dost podivně. Celou posádku letu suspendovali a událost bude mít disciplinární řešení. Sám zpěvák se postavil na jejich obranu, že k "vystoupení" došlo v době, kdy upozornění, aby cestující zůstali připoutáni, bylo zhasnuté a i on sám viděl mnohokrát v letadlech podobné akce, kdy například tančila posádka v uličce při nějakých národních svátcích. Nicméně vedení Jet Airways si stojí za svým a posádku čeká vyšetřování.
  Když jsem si to video pustila, tak to trošku chápu, ten zpěv je hrozný, ale předpokládám, že v indických poměrech se to lidem líbí a nikdo by se neměl cítit uražen?


  2) A když jsme v té Indii. Tam se chystá aspoň podle traileru hodně zajímavý film (premiéra 19. 2.)
  , který bych chtěla vidět, tak doufám, že se mi ho podaří sehnat s anglickými titulky. Je natočen podle skutečného příběhu, který se stal 5. 9. 1986, kdy byl unesen let PA73 společnosti Panam (B747-100 registrace N656PA), letící na lince Bombaj - Karáčí - Frankfurt - New York. Letadlo bylo uneseno během mezipřistání v Karáčí čtyřmi únosci. Hlavní hrdinkou filmu je indická letuška Neerja Bhanot, kterou při akci únosci zastřelili a která je v Indii velmi známá, protože dostala později cenu za hrdinství. Před tím, než ji zastřelili, pomohla po 17ti hodinách zadržování utéci z letadla několika dětem. Jedním z nich byl tehdy sedmiletý chlapeček, který je dnes kapitánem u Air India.

  Během únosu bylo zabito 20 cestujících a členů posádky. Všichni únosci byli následně zadrženi a odsouzeni k trestu smrti v Pákistánu. Ten jim byl ale později změněn v doživotní vězení, i přes protesty vlád Indie a USA. V roce 2001 byl jeden z únosců propuštěn a ti zbylí údajně v roce 2008 také. Nicméně, v září 2001 byl ten z únosců, který byl v roce 2001 propuštěn, unesen FBI v Bangkoku a dopraven do USA, kde byl v roce 2005 odsouzen ke 160-ti letům vězení. Což je docela zajímavé a líbí se mi to, že si to Američani takto ohlídali a vzali spravedlnost do svých rukou. I když, já bych byla ještě tvrdší a šla bych o krok dále. 
  O tomto únosu jsem vůbec nic nevěděla a o to víc bych chtěla vidět ten film. Indové filmy natáčet umí, speciálně dojemná dramata, vypadá to, že si na to sehnali i opravdické letadlo a ne nějakou trapnou atrapu a tak doufám, že ho seženu. Akorát si k tomu bude muset zřejmě koupit velkou zásobu papírových kapesníčků.

   
  3) Syrské Túčínko registrace YK-AYB je zřejmě opravdu v Bělorusku na nějaké revizi a to včetně laku. Jeho fotka se objevila na serveru Russianplanes.net. V pátek 5. 2. opět kroužilo kolem Minsku. Tak uvidíme, kde se objeví pak.


  Foto na Russianplanes.net TADY.


  4) Objevila se další fotka letadla společnosti Daallo, které se 2. února vracelo po startu z Mogadiša zpět na letiště poté, co v něm zřejmě něco vybuchlo. Podle kazašských médií byli mezi cestujícími také dva Kazachstánci, zaměstnanci leteckého opravárenského závodu č. 405 z kazašského města Almaty, Sergej Severin a Nikolaj Bočkarev. Oba dva pracovali v Somálsku na údržbě vrtulníků pro potřeby místního zastoupení OSN, kam létají pravidelně na služební cesty a nyní se vraceli domů. Jsem si hned začala hledat, co tam to OSN konkrétně dělá a strávila jsem u toho nakonec přes dvě hodiny, jak je to zajímavé. Pracovat pro OSN v Somálsku musí být docela pecka.
  Podle nejnovějších informací to vypadá, že se jednalo o teroristický čin, spáchaný sebevražedným atentátníkem, který jako jediný při výbuchu zemřel a byl vysát z letadla. V několika médiích se objevila zatím nepotvrzená informace, že výbušnina se dostala do letadla v jeho invalidním vozíku, ale to je takové divné, páč ten by mu tam někam v letadle složili a neměl by ho asi u sebe. Ledaže by si tu výbušninu stačil předtím z vozíku vyndat. Každopádně, cestující i posádka měli z pekla štěstí.  


  5. 2. 2016
  1) Včera kolem poledne se objevilo na Flightradaru další Túčínko Tu-134, které létá pro potřeby syrské vlády. Jednalo se o registraci YK-AYB, což je zajímavá novinka. Doposud všechny zachycené lety v posledních měsících byly operovány registrací YK-AYE a tak nebylo jasné, jestli další 3 kousky, které by měly být aktivní v Sýrii (YK-AYB/YK-AYA/YK-AYF), ještě létají. Když mi přišel automatický upozorňující mail na pohyb tohoto letadla, tak jsem se hned vrhla k počítači, abych se podívala, kde bylo Túčínko zachyceno. A byla jsem docela překvapená, protože to bylo v Bělorusku a ještě to vypadá, že se jednalo o nějaký testovací zálet. Jestli tam před tím dlouhodobě stálo, že ho FR24 nezachytil na cestě tam nebo jak se tam dostalo, toť otázka.

  2) Před briefingem s agenty si děláme svůj briefing. 


   A dostala jsem kávu.

  3) A novinky z Dálného východu od Timura a Amura. Minulý týden, přesněji 26. 1. došlo k tomu, že Timur neustále Amura provokoval. Amur se rozvaloval na velkém kameni ve výběhu a Timur na něj útočil kopyty a rohy. Až se Amur naštval a na Timura vyjel a pokousal ho. Tak si jen říkám, co si ten kozel asi myslel, že útočil na tygra? Amur ho nezranil smrtelně, ale musel do péče veterinářů, během které bylo rozhodnuto, že už ho k němu nevrátí, neb brzo stejně dostane paní Tygrovou a budou mít jinou zábavu.
  Bylo ale rozhodnuto, že najdou manželku i pro Timura a tak začaly chodit nabídky koz z celého Ruska. Jednou z nejvážnějších kandidátek se stala koza s velmi zajímavým jménem - Merkel. Mně se líbí, že si v Rusku nehrají na žádnou politickou korektnost (ta už mě začíná opravdu silně štvát a to je slabé slovo) a tato informace byla naprosto seriózně odvysílána v hlavních televizních zprávách a na titulní straně LifeNews visela skoro celý den. Sice je to zábava na úrovni žáků základní školy, ale mě to pobavilo.  
   


  3. 2. 2016
  1) Drama se odehrálo včera v Somálsku. Let D3 159 společnosti Daallo operoval z Mogadiša do Džibuti. V letadle Airbus A321 registrace SX-BHS se cca 5 minut po startu ozval výbuch. Letadlo přerušilo stoupání a vrátilo se zpět na letiště v Mogadišu. Po přistání bylo zjištěno, že v pravé části trupu letadla poblíž křídla je pěkná ďoura. Nejprve bylo uvedeno, že celá událost má jen dva zraněné, kteří byli odvezeni do nemocnice. Jedná se o cestující z Finska a Itálie. Ital je prý vážně popálen. Na palubě se nacházelo 74 lidí.
  Později se objevil update, že podle informací cestujících z letu, kteří psali na sociálních sítích, byl minimálně jeden pasažér během výbuchu vycucnut z letadla, protože nebyl připoután. Mezitím nahlásili obyvatelé vesnice Balad, která se nachází 21 mil severovýchodně od Mogadiša, že nalezli dvě silně ohořelá těla.
  Odpoledne se objevilo i video, natočené jedním z cestujících po výbuchu, během klesání zpět na letiště. Cestující byli přemístěni do zadní části letadla. K vidění TADY. Škoda, že lidi pořád natáčí videa mobilem na výšku, to je hrozný nešvar. Budiž v tomto případě autor omluven stresovou situací, ale příště by si na to měl dát pozor.
  Na ruských sociálních sítích se to docela dost řeší, protože podoba s případem MetroJetu loni v Egyptě, je dost neodbytná.


  Copak to tam stojí vzadu za letadlo?;-)


   Děkujeme, že jste si vybrali naší leteckou společnost.

  2) Ruský low-cost Pobeda se učí západním praktikám. Začal prodávat letenky z Moskvy do Mnichova a Curychu. Lety mají začít operovat 3. 3. 2016 a to denně. Ceny začínají na 999 rublech (asi 13 USD). Je to moc hezké, až na to, že fyzicky letadlo poletí do německého města Memmingen a do Mnichova a Curychu budou cestující odvezeni autobusem. Jsem se musela podívat do mapy, kde se ten Memmingen vůbec nachází a je to tak napůl cesty, mezi oběma městy.


  Inaugurační let společnosti Pobeda z Moskvy do Milana-Bergama 20. 12. 2015.

  3) Dost dobré selfíčko vzniklo před pár dny při posledním letu Boeingu 747-400 Air France. To se někomu poštěstí.

  4) Hanka oslavila včera narozeniny. Tak jsme na ni byli hodní. My jsme vždycky, ale tak jsme byli ještě o trochu víc.


  Všechno nejlepší!


  2. 2. 2016
  1) Na letišti Šeremetěvo v Moskvě otevřeli nový salónek. Jmenuje se velmi stylově - Matrjoška. Nachází se v 2. patře Terminálu D, naproti gate 17 (vnitrostátní odlety). Je v něm 85 míst a vstup je možné zakoupit pro cestující jakékoliv společnosti a cestovní třídy za 3500 rublů. Salónek je rozdělen na jídelní, pracovní a oddechovou. Celý prostor je vyzdoben tématicky dle slovanské kultury.


  Já na tom nic slovanského nevidím, ale když to píšou, tak to tak asi bude.

  2) Pro ty, co mají rádi recesistický humor, vřele doporučuji přihlásit si na FB k odběru falešný profil Jiřího Ovčáčka, který mě už pár měsíců dost baví tím, jak komentuje aktuální dění. Baví mě nejen ten profil samotný, ale i reakce lidí, kteří často nechápou, že to někdo založil jako recesi (přestože je to tam uvedené v popisu) a myslí si, že je to profil skutečného Ovčáčka a v komentářích ho usměrňují, či rozčileně napadají. Tento fake profil si získal velkou popularitu a má už přes 17 tisíc fanoušků.


  Úvodní stránka profilu.

   


  Martin Danko Tykeev jako jeden z mnoha nepochopil, že celý profil je jen legrace.

  3) Musela jsem začít řešit svojí pasovou situaci. Mívala jsem cestovní pasy dva, ale jeden z nich mi tři roky zpátky vypršel a nyní mi zbyl už jen ten, který platí někdy do konce roku 2018, čili nic moc. Není týden, aby jsme neměli na letu někoho, kdo až na letišti zjistí, že mu pas neplatí potřebnou dobu pro vstup do cílové země (většinou 6 měsíců) a tak jsem se rozhodla, že nastal čas požádat si o pas nový.
  No jo, jenže se mi nechce ten, který mi propadl, vracet, páč tam mám razítka, která jsou pro mě velmi cenná. Ten předchozí jsem si zachovala tím, že jsem nahlásila jeho ztrátu, ztratit i ten druhý už by bylo podezřelé. Někdo mi říkal, že umluvil úřednici a že mu vytrhla vnitřek pasu a k odevzdání jí stačil jen ten obal, se jménem a osobními údaji. Tak jsem se rozhodla, že to teda zkusím udělat takto. Pro případ, že by se jim toto řešení situace na úřadě nelíbilo, jsem operaci vytržení vnitřku provedla už doma a vnitřek pasu sebou pro jistotu ani nenesla, aby tam nedošlo k bitce o pas na přepážce, kdyby mi ho chtěli zabavit celý.


  Odpreparovala jsem vnitřek nůžtičkami na manikúru.


  A pouze toto sebou vzala na radnici.

  Nechtěla jsem je hned naštvat, protože jsem měla v plánu požádat si hned o dva pasy najednou, abych měla aspoň tři aktivní. Tak jsem jim tam toto torzo donesla a samozřejmě dostala vynadáno, že takto to tedy nejde, že sice si vnitřek můžu ponechat, ale musí mi ho vytrhnout oni, protože nějaká další stránka se musí vracet také (ta, kde je razítko, kdo pas vydal). A že příště mi dají pokutu. Ale teď mi ji nedali, tak jsem se pokorně omluvila a hned dodala, že potřebuji dva pasy. Paní úřednice byla informovaná a řekla, že to jde, čímž mě mile překvapila, že jsem ji nemusela nijak přesvědčovat. Tak jsem se jí rovnou ptala, jak to tedy je legislativně, že někde se píše, že může mít člověk až 4 pasy, jinde zase, že omezené to vůbec není. Paní úřednice říkala, že omezené to zákonem opravdu vůbec není a pokud se to zdůvodní, tak je možné mít neomezený počet pasů. A magická formulka: "vízová neslučitelnost" pokryje vše:-) Tak jsme to tam napsaly, zaplatila jsem 1200 Kč (jeden pas stojí 600 Kč) a budu mít dva nové pasy, vydané ve stejný den.


  Takže děkujeme.  

  4) Pracuji na té recenzi červených rtěnek, ale mám jich opravdu hodně, tak to jde pomalu. Ta níže je od L´Oréalu, z Collection Exclusive.


  Odstín Blake.


  31. 1. 2016
  1) Zajímavosti z Flightradaru:
  Syrské vládní Túčínko 134, které přiletělo 27. 1. do Teheránu (neznámo odkud), tam přistálo, ale pak se vydalo do Moskvy.

  Tam pobylo dva dny a 29. 1. letělo zpět, směr asi Írán.

  A vím, kdo se Túčínkem proletěl. Nejhorší je, že to vždycky jsou lidi, kteří to určitě vůbec neocení.

  V ten samý den opět poletovalo výzvědné Túčínko 214 nad Krymem.

  Včera vládní Tu134 pokračovalo po přenocování v Teheránu směr (pravděpodobně) Sýrie.


  2) Plné znění tiskového prohlášení k nově zavedené restrikci pro cestující na Visa Waiver program do USA. Musím říci, že jsem opravdu hodně moc naštvaná na vládu USA.

  State Department Office of Press Relations

  202.647.2492

  DHS Office of Public Affairs

  202.282.8010

  Jan. 21, 2016

  UNITED STATES Begins Implementation of Changes to the Visa Waiver Program

  WASHINGTON—The United States today began implementing changes under the Visa Waiver Program Improvement and Terrorist Travel Prevention Act of 2015 (the Act). U.S. Customs and Border Protection (CBP) welcomes more than a million passengers arriving to the United States every day and is committed to facilitating legitimate travel while maintaining the highest standards of security and border protection. Under the Act, travelers in the following categories are no longer eligible to travel or be admitted to the United States under the Visa Waiver Program (VWP):

 • Nationals of VWP countries who have traveled to or been present in Iran, Iraq, Sudan, or Syria on or after March 1, 2011 (with limited exceptions for travel for diplomatic or military purposes in the service of a VWP country).
 • Nationals of VWP countries who are also nationals of Iran, Iraq, Sudan, or Syria.
 • These individuals will still be able to apply for a visa using the regular immigration process at their embassies or consulates. For those who need a U.S. visa for urgent business, medical, or humanitarian travel to the United States, U.S. embassies and consulates stand ready to process applications on an expedited basis

  Beginning January 21, 2016, travelers who currently have valid Electronic System for Travel Authorizations (ESTAs) and who have previously indicated holding dual nationality with one of the four countries listed above on their ESTA applications will have their current ESTAs revoked.

  Under the new law, the Secretary of Homeland Security may waive these restrictions if he determines that such a waiver is in the law enforcement or national security interests of the United States. Categories of travelers who may be eligible for a waiver include:

  Individuals who traveled to Iran, Iraq, Sudan or Syria on behalf of an international organizations, regional organizations, and sub-national governments on official duty;

  Individuals who traveled to Iran, Iraq, Sudan or Syria on behalf of a humanitarian NGO on official duty; and

  Individuals who traveled to Iran, Iraq, Sudan or Syria as a journalist for reporting purposes;

  Individuals who traveled to Iran for legitimate business-related purposes following the conclusion of the Joint Comprehensive Plan of Action (July 14, 2015); and

  Individuals who have traveled to Iraq for legitimate business-related purposes.

  Whether ESTA applicants will receive a waiver will be determined on a case-by-case basis. In addition, we will continue to explore whether and how the waivers can be used for dual nationals of Iraq, Syria, Iran and Sudan.

  Any traveler who receives notification that they are no longer eligible to travel under the VWP are still eligible to travel to the United States with a valid nonimmigrant visa issued by a U.S. embassy or consulate. Such travelers will be required to appear for an interview and obtain a visa in their passports at a U.S. embassy or consulate before traveling to the United States.

  The new law does not ban travel to the United States, or admission into the United States, and the great majority of VWP travelers will not be affected by the legislation.

  An updated ESTA application with additional questions is scheduled to be released in late February 2016 to address exceptions for diplomatic- and military-related travel provided for in the Act.

  Information on visa applications can be found at travel.state.gov.

  Current ESTA holders are encouraged to check their ESTA status prior to travel on CBP’s website at esta.cbp.dhs.gov.

   

  3) Ve středu 27. 1. se ťukla křídly dvě letadla na letišti Hongqiao v čínské Šanghaji. Obě patřila společnosti China Eastern Airlines. Pravé křídlo Airbusu A319 letu MU2153 z Xianu se střetlo s levým křídlem Airbusu A320, chystajícím se k letu MU2154, též do Xianu. V obou letadlech byli cestující, kteří si museli vystoupit. Ti, kteří byli v letadle, které přilétalo, byli asi míň naštvaní, než Ti, co museli čekat na náhradní spoj.

   
  Ťuk.


  4) A kosmetické okénko.
  Too Faced představilo novou paletku, která bude v prodeji v USA od 28. 2. 2016. Podle jejich FB stránky, je to určené exklusivně pouze pro řetězce Ulta a v Sephoře vůbec nebude. Jenže Ulta je jen v USA. Sice máme globální svět, ale na tomhle se musí ještě zapracovat.  

  5) Další novinkou, která se k nám také ale (naštěstí) nedostane, je paletka od značky Tom Ford, s názvem Honeymoon. Je taky úplně přenádherná, ALE....její cena je 80 USD. A to už je i na mě dost a holt taky nemusím mít všechno.

  6) Z levnějšího soudku je novinka L´Oréalu a jejich barviček na rty. Jestli to půjde u nás koupit, těžko říct. 


  7) Neodolala jsem slevě 70% v Crew Shopu na značku Victoria Secret.


  Té slevě se nedalo odolat. 


  Paletka stínů stála původně 999 Kč, pak 699 Kč a v této finální slevě 300 Kč.


  Druhá paletka byla zlevněná z 1249 Kč na konečných 375 Kč.

  8) Obě moje Tartelettky.


  Mám z nich obrovskou radost.

  9) Fotky z Markétiny rozlučky ZDE.


  29. 1. 2016
  1) Syrské vládní Túčínko zachyceno opět u Teheránu. Předevčírem.

  2) Markéta, která nastoupila na moje místo ve městě v kanceláři, když jsem přešla tehdy dočasně na letiště, nás už opouští. A to na mateřskou dovolenou! Rozlučka proběhla, fotky budou za pár dní, nestíhám:-)


  Markét to má za pár a já posílám moc pozdravů do Čelákovic:-)

  3) Důležité info pro kolegyně z letiště. V Crew shopu mají do neděle 70% výprodej Victoria Secret! Vztahuje se to na vše, šminky, kabelky a prádlo. Např. tuto paletku jsem tam držela před pár měsíci v ruce a stála asi 900 Kč. Málem jsem ji koupila, ale pak jsem se rozhodla, zachovat se rozumně a nekoupila jsem ji. Ale za 300 Kč se rozumně chovat nelze, tak si pro ni zítra půjdu:-)


  To tam nemůžu nechat, ty čokoládové barvy jsou dokonalé.

  4) Ale ta nejkrásnější paletka ke mně dorazila včera, přivezla mi ji z layoveru v Houstonu Verča, naše cabin crew. Je to moje vytoužená Tartelette in Bloom.


  Tohle žádný chlap nemůže pochopit.


  To je nádhera.

  5) Letadlo ve vzduchu a káva a ovoce už jsou prostě tradice.


  28. 1. 2016
  Z ruského tisku. To jsou věci.


           


  27. 1. 2016
  1) Swiss vyšle do Prahy dne 24. 3. svou novinku ve flotile - Bombardier CSeries. Nebude to v rámci pravidelné linky, ale bude to předváděcí akce pro pozvané lidi. Čas zatím není znám, ale upřesním, až bude. 

  2) Emirates má oficiální účet na instagramu, který dosáhl 1 milion sledujících. Při té příležitosti byla vyhlášena soutěž o letenky.

  3) Alaska Airlines bude měnit po asi 25-ti letech své livery a celkový vizuální design, včetně upraveného loga.


  Nové livery letadel. Foto: Alaska Airlines


  Přepážky na letišti Anchorage. Foto: Alaska Airlines


  Korporátní design. Foto: Alaska Airlines


  Vývoj loga. Dole nejstarší, nahoře nejnovější.

  4) Turkish Airlines mají také nově pomalované letadlo, ale jen jedno. Je to B777-300ER registrace TC-JJN, který dostal malůvku nazvanou Batman vs. Superman. Jsou totiž partnerem nějakého nového komiksového filmu o těchto dvou postavách a toto je součást reklamy.


  Foto: Turkish Airlines


  Foto: Turkish Airlines


  Foto: Turkish Airlines

  5) Travel Service hledá palubní personál na letní sezónu 2016. Více informací na jejich webu ZDE.

  6) ABS JETS má vypsané dvě pozice. Detaily na jejich firemním webu ZDE
  Do Prahy:

  Do Bratislavy hledají letušku:

  7) Asi to může být zajímavé.

   


  26. 1. 2016
  1) Do městské kanceláře Emirates se hledá nová kolegyně/kolega na zástup za mateřskou dovolenou za Šárku, která nastoupila po Martině, která odešla do Dubaje:-) Jedná se o pozici Sales Executive. Uzávěrka je 7. 2. 2016, všechny informace ZDE.


  2) V neděli letěl Boeing B777 Turkish Airlines registrace TC-LJA na lince TK 34 z Houstonu do Istanbulu. Během letu ale někdo našel na toaletě papírek s nápisem "bomb" a tak let musel divertovat do irského Shannonu. Tam bylo letadlo prohledáno a nic se nenašlo. Policie prý bude prověřovat rukopis všech více než dvouset lidí na palubě. 


  Po divertu do Shannonu.

  3) V Burj Al Arab budou přistavovat. Letos v polovině roku by zde měla být otevřen "North Deck", čili terasa, vyvedena asi 100 metrů do moře. Zde se bude nacházet restaurace, bar, 32 plážových domů, 400 slunečních lehátek, sladkovodní bazén o rozloze 612 metrů a slanovodní bazén o rozloze 828 metrů. Terasa byla vyrobena firmou Asmares a aktuálně je na cestě z Finska do Dubaje, kde je očekávána v polovině února a poté začne její instalace. Tak to jsem na to dost zvědavá, protože podle té ilustrační fotky se mi ta čísla moc nezdají.

   
  4) Může se hodit cestovatelům.


  5) Byly jsme na návštěvě u Káji:-)


  25. 1. 2016
  1) Ruská armáda nepodceňuje své PR a tak často pořádá akce pro novináře, aby viděli a byli ohromeni. Už minimálně podruhé pozvali vybrané zahraniční zpravodaje na svou základnu Hmeymim v Sýrii. Byli tam zástupci médií z USA, Francie, Norska, Arménie, Běloruska, Itálie, Sýrie a dalších. Náhodou se zrovna stali svědky nakládání Ilouška 76 (to je ten slavný s ruskou registrací a syrskou vlajkou) humanitární pomocí, kterou shazuje nad oblastí města Deir Ez Zor, které je obklíčeno šmejdy z ISILu.


  Foto: Минобороны России


  Foto: Минобороны России


  Foto: Минобороны России


  Foto: Минобороны России


  Foto: Минобороны России


  Foto: Минобороны России


  Foto: Минобороны России


  Foto: Минобороны России


  Tomu říkám spotting! Foto: Минобороны России.

  2) V neděli odpoledne zachytil Flightradar let Tristara! Jen chvilku a v Nigérii, ale i tak je to dost rarita. Provozuje ho společnost Rollins Air (v životě jsem o ní neslyšela) a zřejmě s tím létají, tam, kam jim to zaplatí. Čili třeba do Nigérie.


  Posádka Rollins Air v jejich Tristaru.

  3) Sobotní odpolední klid. Letadlo v luftě a my si dáme kávu a ovoce.  

  4) V neděli po práci jsme vyrazili s Věrkou a Jendou na film Lída Baarová. Domluvili jsme se, že půjdeme na promítání do Cine Star na Andělu. K dopravě z letiště jsme využili bus č. 191, který já osobně nemám ráda, protože vyšoupl po prodloužení trasy A do Motola mojí oblíbenou 179ku. Ta nová 191ka je opravdu vyhlídková jízda po Praze. Z letiště jsme vyjížděli spojem v 17:34 a na Anděl dojeli v 18:22!


  Na T2 si naštěstí žádní Asiaté nekupovali lístky.


  Dojezd.


  Jsem málem padla, když jsem viděla, kolik stojí dneska lístky do kina. Já moc často nechodím a když už, tak na nějaké festivaly a ty jsou levnější. To je docela drahá záležitost, když chce jít do kina více početná rodina.


  Selfie s Lídou.

  Film se nám líbil. Nikdo z nás od něj nic extra nečekal a neznali jsme do podrobna historické souvislosti. Určitě to není film pro náročného diváka, Milanovi V. se to asi tolik líbit nebude. My jsme ale běžní filmoví diváci, kteří zajímavě zpracovaný film, jehož ústředním motivem je, zamilování se do špatného muže, ocenili. A taky ten dobový módní styling se jim moc povedl. 


  23. 1. 2016
  1) V pátek ráno jsem se vzbudila a s polo zalepenýma očima v posteli si četla zprávy na telefonu. A jen co jsem najela na Idnes, jsem se ale velmi rychle probrala. To, o čem jsem tu psala už loni na konci roku, co probírala západoevropská média a čemuž nikdo nevěřil, že by mohlo vstoupit v platnost, se stalo. Každý, kdo byl v uplynulých 5-ti letech v Sýrii, Súdánu, Iráku nebo ÍRÁNU, potřebuje nyní pro vstup do USA víza. A je to ještě horší, než to zprvu vypadalo. Podle prvotních informací se zdálo, že oněch pět let se bude týkat osobní historie každého cestujícího. Ale ne. Bylo stanoveno datum, 1. 3. 2011, po kterém, kdokoliv, kdo  uvedené země navštívil, víza pro vstup do USA potřebuje. A neznamená to, že pokud 5 let člověk do těchto zemí nevstoupí, bude "čistý". Víza nejsou vůbec žádná levná legrace, ony totiž stojí 160 USD a není úplně jasné, jestli budou na deset let multi-entry nebo budou před každou návštěvou potřeba nová, resp. po každé cestě do "rizikové" země.
  Naštvala mě i mluvčí Ministerstva zahraničí, která řekla, že sice teda vůbec nevědí, kolika lidí se to dotkne, ale že to nevidí jako "tragédii". Smutná byla i diskuze na ČT24, kde se tomu přes den věnovali a prý se moderátorka nějakého odborného hosta ptala, jak je možné, že to přišlo tak najednou z ničeho nic ze dne na den?! Ze dne na den to nepřišlo, jenom asi neměli čas o tom informovat, přes jiné veledůležité zprávy, které točí v krátkých intervalech celý den pořád dokola.    
  Před pár dny jsem se domluvila se Samem a Vicki, že se k nim připojím na spotterský zájezd do Íránu na konci února, který Sam pořádá. Po tom, co toto vstoupilo v platnost, jsem se zbaběle rozhodla, že nepojedu a nebudu si komplikovat život. I když, je mi to moc líto, protože tohle odnese Írán, země, která za to víceméně vůbec nemůže. To, odkud přichází většina teroristů, kteří provedli útoky v posledních měsících proti Západní společnosti, všichni ví, ale nikdo si nedovolí proti této zemi vystoupit, natož nějak zakročit a mně je z toho úplně špatně a těžko. 
  Je zrada a obrovská podlost, že to udělali takto zpětně, jako kdyby někdo změnil zpětně zákony a prohlásil za trestné něco, co předtím bylo legální a začali za to lidi trestat. Výběr zemí, kterých se to týká, je taky docela "zajímavý", myslím, že by tam měly být úplně jiné státy, že.
  Momentálně tedy nemám vůbec chuť do USA jet, ale bohužel vím, že dřív nebo později tam budu potřebovat.
  A malá kuriozita. Sam a Vicki odletěli do USA 21. 1., den předtím, než tato "super" novinka byla oznámena a vstoupila v platnost. Vzhledem k tomu, že mají oba australské pasy a v Íránu byli naposledy na podzim, tak se to na ně vztahuje také.  

  2) Tak aspoň jedna dobrá zpráva, pro ty, co letí ráno z Terminálu 1. Snídaňový bufet za 150 Kč. To jde.
   


  3) Bude kosmetický veletrh.


  Tam asi vyrazím.


  22. 1. 2016
  1) Po ukončení sankcí na íránské společnosti bylo uvolněno embargo na poskytování paliva leteckým společnostem z Íránu. Čili to znamená, že už ho nebudou muset kupovat v Praze a dělat zde mezipřistání a my přijdeme o zajímavého návštěvníka. Včera dostali natankováno v Londýně poprvé od roku 2011 na letu IR710.


  Foto: Dave Allison

  2) IL-18 v provozu na světě už moc není. Na Flightradaru se za poslední měsíc 3x objevila nad Saudskou Arábii. Jde o letadlo společnosti S Group Aviation, která by měla provozovat dva cargo kousky, kyrgyzské registrace EX-18007 a EX-18008. Před několika dny se jedna objevila na pozadí selfie fotky vojáka v Iráku. Otázka je, jestli jsou oba dva kousky na Střením východě nebo je to jen jedna a ta samá, jako ta, kterou zachytil FR24 nad Saudskou Arábií.


  Ilouch 18 za pánovo hlavou. Našel Dan.


  Ilouch dne 30. 12. 2015 nad Saudskou Arábií


  Ilouch dne 19. 1. 2016 opět nad Saudskou Arábií


  Ilouch dne 21. 1. 2016 nad Saudskou Arábií, ale vypadá, že míří někam přes moře do Afriky. Krátce na to se ztratil. 

  3) A kosmetické okénko:-) Do ČR přijde značka NYX! No konečně! Ona ji v omezené formě prodává jedna parfumerie, ale celý obchod je celý obchod. Tak to už se moc těším.

  4) Další tipy na moje oblíbené Youtube kanály ZDE.


  20. 1. 2016
  1) Jak to vypadá, když pozve ředitel moskevského letiště Šeremetěvo Michail Vasilenko na press snídani 20 zástupců médií? Při té se probíralo to, jaké projekty chystá letiště do budoucna a další zajímavá témata, týkající se jeho očekávaného rozvoje.

  2) U výjezdu z ruzyňského letiště, těsně před benzínkou Shell, se před pár dny objevil billboard, na kterém je napsáno: "Welcome to Bucharest". Pod tím je něco připsáno malým písmem. Vídala jsem to večer po cestě z práce z autobusu a říkala si, že to má asi nějakou pointu, kterou vysvětluje ten malý text pod tím, který jsem ale z dálky nemohla přečíst. Nakonec Hanka, když jela z práce autem, přibrzdila a nápis přečetla. Je tam: welcometocee.eu, čili nějaká agentura pro pomoc při podnikání ve střední Evropě. Jana s Péťou, když jeli včera, tak přibrzdili a ceduli mi vyfotili:-) Nicméně to tu pointu tedy vůbec nevysvětluje a myslím, že to může nějakému chudákovi turistovi, který sem přiletěl z druhého konce světa, přivodit pěkný šok, protože se může leknout, že doletěl do špatné destinace.
  Nestalo by se poprvé, že by někdo nastoupil do špatného letadla a doletěl jinam, než měl. V ČSA se traduje historka, jak přistoupil k prodejci letenek člověk, který byl na první pohled cizinec a na dotaz, co potřebuje, anglicky odpověděl že letenku. Další otázka byla, kam chce letět a kdy. Na to odpověděl "TUNIS TODAY". Takže mu pracovnice prodeje letenek vystavila letenku do Tunisu, neb ČSA tam létalo a i ten den se let konal a nikomu nebylo nic podezřelé. Nevím, v jaké fázi se to zjistilo, jestli skutečně odletěl a doletěl, ale došlo k nedorozumění a pán nechtěl "TUNIS" ale "to Nice", do toho francouzského města.
  Z novodobější historie si pamatuji případy, kdy portugalský TAP létal v trojúhelníku Lisabon - Budapešť - Praha - Lisabon. Stalo se víckrát, že cestující, kteří nastoupili v Budapešti a měli letět do Lisabonu, nepochopili, že se jedná v Praze jen o mezipřistání a prošli přes pasovou kontrolu ven, v domnění, že jsou po hodinovém letu už v Lisabonu. Samozřejmě když se na to přišlo, bylo už letadlo pryč. Létalo to asi 2x týdně, takže nemusím dodávat, že to byl docela problém.
  Proto si myslím, že ta reklama může opravdu někoho vyděsit. Když si představím nějaký zájezd cestujících z Asie, tak úplně slyším jejich vyděšené sborové zvolání: "oooooohhhhh"!
  Ruku na srdce, já sama, když bych se ocitla někde na druhém konci světa, nevyspalá po náročné cestě, bych se asi dost lekla, kdybych míjela po cestě z letiště ceduli "Welcome to Nicaragua", zatímco bych cestovala do Panamy.


  Billboard u letiště.

  3) Další z rtěnek z vánoční Sephora akce, kdy stály 100 Kč místo obvyklých 290 Kč. Tento odstín je velmi oblíbený mezi letuškami Emirates, mnoho z nich ji používá. Buď tuto nebo od MACu Ruby Woo a Russian Red. Chystám na to rtěnkový speciál:-)

  4) Maybelline má v USA nový make-up, který mě docela zajímá. Má mít funkci matující i hydratační, což je zajímavá kombinace, protože co matuje, většinou i vysušuje. Jsem zvědavá, jestli se dostane i k nám.

  5) Sepsala jsem souhrnné informace o tom, jak probíhá výběrové řízení na Cabin Crew Emirates. K přečtení ZDE.


  18. 1. 2016
  1) Iloušek 76 jehož identitu jsem tu nedávno řešila a nakonec se podařil identifikovat, se ukázal znova. A to ve velmi zajímavé roli. Jako shazovač humanitární pomoci do Deir Ez Zeyru v Sýrii, města, které je už měsíce ze všech stran obklíčeno ISILem. Zajímavé video z toho, jak to probíhalo, je ZDE. Je zajímavé, jak se jim podaří z takové výšky strefit tak přesně na místo, aby ta pomoc spadla tam, kam má? Ale podle fotek z FB se zřejmě trefili.
  Bohužel, pár dní na to došlo u Deir Ez Zeyru k velkému masakru civilistů ze strany ISIL:-(
   
   

  2) V sobotu letěl Boeing 737-300 registrace UR-GBA ze Lvova do Kyjeva - Borispolu. Na palubě bylo 134 cestujících a 5 členů posádky. Kvůli špatnému počasí a uzavření dráhy ale divertovali na jiné kyjevské letiště - Žuljany, ale ani tam se jim moc nedařilo a při přistání přejeli runway o cca sto metrů. Naštěstí se nikomu nic nestalo a tak mohli cestující hned dávat fotky na Facebook:-)
  Ještě večer přeletěli letadlo technickým letem do Borispolu a ráno už letělo na pravidelné lince do Frankfurtu. Tak proč ne.
  3) Travel Servis má vypsáno několik pracovních pozic, kdyby to někoho zajímalo. Detaily k jednotlivých nabídkám práce na jejich stránce ZDE.
  16. 1. 2016
  V souvislosti s dokumentárním filmem Panenkám už odzvonilo, který jsem viděla na Festivalu íránských filmů a který se zabývá problematikou holčiček, provdaných ve věku pod 14 let, mě napadla taková zajímavá otázka, na kterou bych ráda znala odpověď. Podle dokumentu dochází k tomuto jevu ročně dle íránských matričních úřadů ve 40 000 případech, což je docela vysoké číslo. Toto je pouze íránská statistika a nedělám si iluze, že v Afghánistánu a dalších zemích (např. někde v severní Africe), je to jinak nebo lepší. Tento jev je nejčastější v nižších vrstvách, u nevzdělaných lidí, kteří vychodili pár tříd základní školy, ve kterých se učili většinou jen o náboženství. Jak zaznělo v dokumentu, pokud není dívka do 13 let vdaná, naděje najít pro ní ženicha klesá, což je ostuda rodiny a poškození její cti. Samozřejmě, toto se neděje u vzdělanější vrstvy lidí a ve městech, ale i tak, je ta statistika dost hrozivá a tato šílenost dost rozšířená.
  V souvislosti s tím a v kontextu aktuální situace v Evropě, kdy sem proudí deseti tisíce lidí z těchto oblastí, mě docela zajímá, jak se naše evropské úřady postaví k tomuto jevu? Konkrétně, když si sem dospělý (a nebo i nedospělý) muž/kluk, přivede 12-ti letou manželku, na kterou bude mít "papíry" ze svého domovského státu, např. Afghánistánu, kde byl sňatek uznán? Nechají ho s ní normálně žít se vším všudy? A co když už spolu budou mít dítě, se kterým přišli?
  Jak se bude evropské právo stavět k situaci, když přijde 13-ti letá dívka rodit do porodnice? Odeberou ji od manžela a dají ji do dětského domova nebo výchovného ústavu a pošlou ji do školy? Pokud se toto stane v Norsku, odešle ji jejich zvrácený Barnevern do pěstounské péče (protože z pohledu norského práva je ještě sama dítě) a její dítě také, samozřejmě do jiné rodiny?
  Uzná naše justice tyto sňatky? A když ne, do jakého věku? Ve čtrnácti ještě ne, ale v patnácti už je to v pořádku? A co bude s těmi dívkami, které takto přišly se svými manžely a měly by třeba ještě plnit povinnou školní docházku? Ať už s nimi chtějí být nebo ne?
  Pokud tuzemská dívka otěhotní ve 13 letech, tak se na to okamžitě vrhne sociálka, jejího partnera čekají opletačky, dost možná ho odsoudí soud za trestný čin. Nechají ale ty, kteří když sem přišli a už byli oddaní ve své zemi původu, kde to je uznávané, žít s malými holčičkami, i když je to proti našemu právnímu i morálnímu systému?  
  A pokud toto bude ze strany evropské společnosti tolerováno, podle jakého klíče se to bude akceptovat? Podle příslušnosti k náboženství? Tudíž bude aplikován dvojí metr, protože Evropana by za soužití s třináctiletou zavřeli, ale u jiných se to bude akceptovat jako kulturní odlišnost a podpora zachování rodiny?
  Jsem velmi zvědavá, jak se toto bude řešit a jaké k tomu zaujme naše společnost oficiální stanovisko.


  Z filmu. Trailer TADY.


  15. 1. 2016
  1) Festival íránských filmů se konal letos po páté. Byla jsem na všech ročnících, díky laskavosti Kaveha, jeho zakladatele a organizátora. Je neuvěřitelné, co dokázal a kam festival vytáhnul. V prvním roce měl sponzorů poskrovnu, protože ne každý akci důvěřoval. Dneska má své jméno a mezi sponzory jsou velké firmy, což umožňuje dělat festival lepší a lepší.


  Akce se koná ve Světozoru.


  Slavnostní zahájení. Promítal se film Kolik je ve vašem světě hodin? No, už jsem viděla hezčí filmy, ale íránský film mi dělá radost už jen kvůli perštině, takže zklamaná jsem být nemohla.


  Pozvánka.


  A druhý den jsme si daly s Anetou ještě tento film. Ten mě rozčílil a zase jsem si uvědomila, jak jsem vděčná za to, kde jsem se narodila a jak se mám.


  Dva filmy, co jsem během festivalu viděla.


  Nějaké dioptrie máme, ale ten Malý sál je tak malý, že jsme si i tak mohly dovolit poslední řadu.


  Aneta se chystá příští měsíc do Íránu, tak musela načerpat nějakou inspiraci. No nevím, jestli tento film byl zrovna povzbudivý.

  2) Předevčírem bylo syrské vládní Túčínko v Íránu.


  13. 1. 2016
  1) Anabel má holčičku! Jmenuje se Vítězslava. Obrovská gratulace a jen to nejlepší do budoucna celé koníčkovské rodince!


  2) Letadlo předělané na auto mi přišlo dost cool. Ale to jsem ještě neviděla vrtulník předělaný na traktor, nebo co to jako má být...


  Toto je možné jen v Rusku.

  3) Začala jsem testovat moje úlovky ze Sephory, kdy byly rtěnky v akci za 100 Kč. Toto je odstín č. 3 Sephora Lip Stain jménem Strawberry Kissed.

  4) Tarte má další paletku v limitované edici. A tu teda taky chci. Já opravdu nechápu, proč takhle značka není vůbec v Evropě. Nejen v ČR, to je jasné, ale ani v Evropě ji nemají, jen v USA.


  12. 1. 2016
  1) Včera byla v Praze Rossiya ve speciálním livery.


  Foto: Dan

  2) A v Paříži proběhl Farewell flight Boeingu 747-400. Opět konec jedné éry.


  Posádka posledního letu. Foto: Aeronews


  Foto: Aeronews


  Tohle bych asi oplakala, vidět to na živo. Foto: Aeronews


  Foto: Aeronews


  Foto: Aeronews

  3) Amur a Timur dostanou souseda z Čech! Do vedlejšího výběhu bude umístěn páreček amurských leopardů. Dvouletý samec dorazí do konce ledna (tranzitem přes Moskvu) z pražské ZOO, paní Leopardová má doletět ze Švédska, ale to je teprve v jednání.


  Amur je naprosto nádherný!

  4) Česká komunita v Emirátech je už dost početná. Je docela dobré, že tam mají slušnou podporu a pomoc.


  11. 1. 2016
  1) V moskevském obchoďáku otevřeli pobočku Kidzanie, podobné, jako je v Dubai Mallu v Dubaji. Je tam pro děti k dispozici někdejší Túčínko registrace RA-85848, ve kterém si mohou hrát na piloty a letušky. Zajímavé je, že konkrétně toto letadlo létalo u ČSA pod registrací OK-UCE.

  2) Na letišti už se rozjela marketingová podpora Air Canada rouge a jejich nové linky do Prahy.

  3) Na VK.com se často najdou zajímavé historické fotky. Třeba tato. Je to Túčínko Tu-134 registrace RA-65987 na letišti Čkalovskij (moskevská oblast) 21. 5. 2008. Jak letadlo vypadalo v roce 2013 je vidět na fotce ZDE. Tak to prostě zalepili...Ale od té doby nelétá.


  Bum.

  Túčínko Balkanu někdy, někde.


  Hlavně, ať se pán nezapomene namazat.

  4) Jenda odletěl na Azory. Ale ještě než nás opustil, tak jsme si udělali pěkné odpoledne.


  Letěli s Ryanairem Praha-Londýn-Azory-Londýn-Praha za 3500 Kč na osobu. A to se vyplatí.

  5) Foxx objevil zajímavý tarif pro někoho, kdo by se chtěl proletět Boeingem 777-300 Swissu. Na druhou půlku února lze koupit směrování PRG-ZRH-BCN-ZRH-PRG za cenu kolem 4300,- CZK (z toho dva úseky jsou operovány triplem). To je levnější, než samotná zpátečka PRG-ZRH-PRG. No jo, to se těžko vysvětluje, ale je to tak.
  6) Ve středu začíná v Praze Festival íránských filmů. Samozřejmě tam nebudu chybět.

  7) Tohle asi nemusím žádné osobě ženského pohlaví vysvětlovat, že jsem to tam nemohla nechat, i když mám momentálně denních krémů dost:-)

  8) Snídaně.

  9) A objevila jsem další příjemný youtube kanál jménem Smooth Cooking. Recenze restaurací, vlogy, cestování a tak dále.


  Blog je www.smoothcooking.cz (ale není to jen o vaření) a videa ZDE.

  10) Sepsala jsem malé info o tom, jak se starám o své zuby. Ty jsou také důležité. K vidění ZDE


  8. 1. 2016
  1) Pozdrav ČSA ze Saudské Arábie.


  2) Když se z letadla stane auto.


  3) Uplynulé dva dny volna v kuse jsem ocenila, hlavně proto, že bylo venku tolik nasněženo a to já nerada. Takže jsem omezila vycházení na minimum a užila si teplo domova. Musela jsem si i uvařit, protože jít ven pro něco hotového se mi nechtělo.


  Zapečené brambory s rajčaty, špenátem a sýrem.


  Chutnalo to lépe, než to vypadalo:-)


  4) Jak jsem měla volno a nemusela jsem ven, tak jsem sepsala pár tipů na mé oblíbené youtube kanály. K přečtení ZDE. Mě nebaví koukat na youtube na počítači, protože pak na něm u toho nemůžu dělat nic jiného. To se změnilo s televizí, která umí hrát youtube. Jsem tam trvale přihlášena svým účtem, takže jen přijdu domů, zmáčknu si na ovladači, že chci seznam nově přidaných videí z kanálů co odebírám a už to jede.


  Vot éto technika!

  5) A jeden tip pro nás, dříve narozené. V lékárnách Dr. Max mají duo pack krému Bioderma, který vyhlazuje vrásky. Dělají se dvě verze, jeden cca 35+ let a druhý cca 45+ let. Cena dvou packu je 750 Kč (v lékárně v Galerii Nové Butovice, jinde to může být trošku jiné), jinak tento krém stojí samostatně cca 600 Kč. Takže není to úplně 1+1 zdarma, ale i tak se to bohatě vyplatí. A ten krém opravdu funguje. Sice jen tak dlouho, dokud ho člověk používá a asi to nebude účinkovat do nekonečna, ale lepší, než nic.


  6. 1. 2016
  1) Napjatá situace na Středním východě se začíná čím dál více dotýkat i letecké dopravy. Lety mezi Íránem a Saudskou Arábií přerušila Saudia. Nyní se k nim přidal Bahrain, čili Gulf Air a zrušil lety z Bahrainu do Íránu a zpět. Aby těch zrušených letů nebylo málo, tak ještě zrušil dočasně lety do Ruska turecký low-cost Pegasus, z důvodu, že prý nestihli zajistit nově zavedená víza pro posádky a kvůli snížené poptávce po letech. Jsem ani netušila, že tam mají nějaké overnight pobyty, na které by posádky potřebovaly víza, ale tak asi ano, přece by si to nevymýšleli.


  foto: Pegasus Airlines

  2) Aeroflot se tak trochu opičí po letišti v kyrgyzském Bishkeku. Kalendář pro rok 2016 je na téma "budoucnost Aeroflotu" a budou na něm vyfocené děti zaměstnanců se svými rodiči. Leden zahájila fotka malé Sofie, dcery kapitánky letadla.


  Maria Uvarovskaja a Sofia (foto: Aeroflot).

  3) Mám ráda různá videa typu "100 let módy tam a tam". Většinou se to specializuje na nějakou zemi, ale nyní udělali všeobecnou kompilaci. A myslím, že to je docela přesné. K vidění ZDE. Mně se stejně nejvíc líbily osmdesátky. Ty natupírované vlasy, zmalované oči, obrovské náušnice, vysoké podpatky. Doufám, že se tato móda ještě vrátí.


  Zlatá osmdesátá léta. Škoda, že jsem tehdy byla dítě a nemohla se dostatečně módně realizovat.

  Velice mě pobavilo ztvárnění roku 2005. To už jsem se naprosto věrně držela módních standardů.  Včetně kabelky:-)

  4) Tak letos už mi to snad vyjde. Informace k plesu na www.czechslovakball.com .


  5) Pár dní po novém roce bylo oznámeno, že letošní paletka Urban Decay Vice 4 (limitovaná edice), dostane novou podobu. Pod názvem Vice 4 - XX Reloaded bude uvedena na americkém trhu v prodejnách Ulta 24. ledna 2016. U nás se ta základní Vice 4 prodává, zrovna jsem se pro ni chystala, když přišla tato informace. Tak teď nevím, jestli čekat nebo ne, jestli se k nám vůbec dostane.


  Tak co teď? Čekat? Nečekat?


  První fotky paletky. 

  6) Když jsme spolu s Jendou seděli před třemi lety v městské kanceláři, nosil mi vždy po obědě capuccino s pěnou a někdy i obrázkem z kakaa. Nyní mi krájí po odletu ovoce na mističku.


  Ještě by mě zajímalo, co nosil Hance, když spolu před sto lety pracovali u Air Ostravy:-)


  Předevčírem jsme měli banány a jablka.


  A včera mandarinky a kiwi.

  7) Sepsala jsem svoje postřehy z používání vlasové kosmetiky Aussie.


  4. 1. 2016
  1) U Belavie slavili vstup do roku 2016 stylově.

  2) Je mi jedno, že vypadám jako pako. Hlavně, že je mi teplo. Doufám, že se oteplí co nejdříve.

  3) Maybelline uvede v lednu na trh paletku The Rock NUDES. Zřejmě opět jen v USA. Ze všech pěti je u nás v prodeji jedna jediná - ta základní The NUDES.

  4) Film "Tygr Amur a kozel Timur. Úžasné přátelství" je na youtube. Sice jen v ruštině, ale tak ke koukání to je. 


  Timur a Amur.


  Do ZOO parku proudí od listopadu, kdy byl Timur přidělen Amurovi, davy lidí.


  A dostali dokonce do výběhu vánoční stromeček a dárky od Dědy Mráze.


  2. 1. 2016
  1) Do Emirates official store přibyla další novinka. Je to příruční zavazadlo z The Icon Colllection. Cena je 110 USD nebo 400 AED (pro zaměstnance EK sleva na 350 AED).


  2) Do Dubaje se po strávených vánočních svátcích v Praze vracela naše ex-kolegyně Martina. Odstěhovala se tam loni, poté co odešla z pražské pobočky Emirates a je tam moc spokojená. Krásná ukázka toho, že je možné letět letadlem velmi pohodlně a přitom elegantně oblečená i bez kostkovaných kalhot se záplatami, šusťákové bundy a pohorek nebo sandálů.
   


  Fly (high) style. Stačí málo.

  3) Na letišti Manas v Bishkeku připravili 31. 12. cestujícím z Oše příjemné překvapení.


  Foto: Международный аэропорт Манас


  Foto:
  Международный аэропорт Манас


  Foto: Международный аэропорт Манас

  4) Poslední týdny mi vždycky vyvolá úsměv na tváři zpráva ze Safari Parku na ruském Dálném východě. Ta informace proběhla médii po celém světě. V místním ZOO parku mají tygra Amura, kterému do jeho výběhu přivedli v listopadu k obědu kozlíka, jménem Timur. Co se ale nestalo, Amur si na Timurovi nesmlsnul a naopak, stali se z nich přátelé. Na noc dávají tygra spát někam jinam. Když ho odvedli poprvé, Amur přestal jíst. Ráno ho ale ke kamarádovi zase přivedli a tak si na noční odloučení zvykli. Timur Amura každé ráno očekává u vrátek, kterými je vpouštěn do výběhu a pak spolu tráví celý den. Buď se jen tak courají po parku, hrají si nebo se prostě rozvalí na zemi a odpočívají. ZOO parku toto neobvyklé přátelství přineslo obrovskou popularitu a rozhodli se, že zřídí u výběhu web kamery, aby mohli Timura a Amura sledovat lidé po celém světě. Spuštění live přenosu bylo naplánováno na 30. 12. v 9:00 vladivostockého času. Jenže pod náporem uživatelů vydrželo jen krátce a poté spadlo. ZOO musela zajistit lepší připojení. Web kamery na webu parku ZDE.
  Amur a Timur už mají svůj instagramový účet a FB skupinu.
  Na Silvestra měl premiéru film "Úžasné přátelství. Tygr Amur a kozel Timur". A to bylo to nejlepší, co na Silvestra v televizi vůbec dávali. Ve filmu byly i záběry toho, když na jaře dostal Amur do výběhu divočáka (většího než je Timur) a na toho se okamžitě vrhnul a zakousl ho. Pak si s ním hrál. Jedno z vysvětlení, které k tomuto zvláštnímu jevu s kozlíkem padlo, je to, že Amurovi je smutno a usoudil, že je lepší mít hračku živou, než si hrát s mrtvým tělem.

  Když tahle story byla čerstvou novinkou, nikdo moc nevěřil, že kozlík přežije nějak déle. Návštěvníci parku ale natočili i záběry, jak kozlík Timur tygra Amura prohání po parku, útočí na něj rohy a tygr před ním uskakuje. A samozřejmě se projevila lidová tvořivost a objevila se fotka, olizujícího se kozlíka v pozadí tygra a pod tím komentář ve smyslu, že se kozlík chystá sníst Amura:-)
  Pro Amura přivezli nedávno do ZOO parku nevěstu, až z Moskvy. Zatím žijí odděleně, ale až se k němu mladá paní nastěhuje do výběhu, tak Timur půjde pryč.
  Jestli se do té doby neprobudí v tygrovi jeho instinkty a nezbaští Timura v přímém přenosu před celým světem, když jsou tam teď ty kamery. 


  Mlsný kozel si dělá zálusk na tygra;-).

  5) Do roku 2016 jsem vstoupila pěkně v klidu a stejně jako loni - doma. Přelom roku je pro mě osobnější, než vánoce. Ty jsou taková jako legrace a zábava, ale vstup do dalšího roku je vážná věc, kdy rekapituluji ten uplynulý a plánuji nadcházející. Měla jsem na Silvestra i na Nový rok volno, tak o to to bylo lepší.


  Film o přátelství Amura a Timura byl nejzajímavějším televizním programem dne.


  Hlavně teplo od nohou.


  Večer.


  Všude dobře, doma nejlépe. Jediné, na co jsem koukala na českých kanálech byl film Cesta do Ameriky. Jinak díky za youtube, které si můžu hrát na televizi, to je vynález.


  Půlnoc.


  Jenda v práci mi řekl, že prý když budu jíst na Nový rok čočku, tak že budu mít hodně peněz. To jsem nevěděla, že to je tak jednoduché.


  Tak jsem si ji teda udělala a uvidíme. Oběd.


  A večeře. Abych si to pojistila. A jestli to bude fungovat, tak si koupím Túčínko.
   


  www.yirina.net