My posts are my personal views. They do not represent the views of my company / Příspěvky na tomto webu jsou pouze mé osobní názory.

www.yirina.net


 

 

 


29
. 4. 2016
1) Belavia zahájila lety z Minsku do Brusselu.
Tedy ne úplně do Brusselu, ale na letiště Charleroi, které je těsně u Brusselu, ale takto létá do "Brusselu" více společností. Inaugurační let se konal 27. dubna. Spojení bude provozováno 3x týdně, v pondělky, čtvrtky a soboty. Ceny letenek jsou od 89 EUR za one way a od 175 EUR za zpáteční letenku.


Foto: Belavia


Foto: Belavia


Foto: Belavia

2) První pracovní povolení pro zahraničního pilota vydáno v čínské provincii Yunnan.
Vydal ho 24. 4. úřad pro zahraniční experty (nebo tak nějak se to jmenuje) pilotovi společnosti Lucky Air. Ten je Rus, respektive má ruský pas a jmenuje se Ilyas Turenov a je mu 30 let. Společnost Lucky Air zaměstnává přes 600 pilotů, z toho přes 60 jich je ze zahraničí, např. z USA, Británie, Kanady, Austrálie, Ruska, Brazílie, Jižní Koreje, Polska, Bulharska, Rumunska, Španělska, Uruguaje a Tajvanu. Ale v této provincii je tento Rus první a proto se o tom psalo v novinách a musel se fotit s čínskou vlajkou, aby to všichni viděli.


Foto: www.yunnan.cn

3) Eurovize v Kyjevě.
V první polovině května proběhne další ročník pěvecké soutěže Eurovize 2017. Ta se koná každý rok jinde, letos je to na Ukrajině. První účastníci se začali slétávat a tak je před letištěm jeden Antonov přetřený jako logo jet akce.


Foto: Letiště Kyjev Žuljany


Foto: Letiště Kyjev Žuljany


Foto: Letiště Kyjev Žuljany


Foto: Letiště Kyjev Žuljany


Foto: Letiště Kyjev Žuljany

4) Kosmetika Freedom v Tetě v akci.
A sleva je 40%, tak to už se vyplatí. Akce trvá do 10. května, tak snad nebudou regály beznadějně vybrané a prodejny se předzásobily nebo dozásobí.

5) Ze života na letišti.
Jenda potřeboval na domácí oslavu dort a protože mu minule moc chutnal ten, co donesla do práce naše Jana (ale pekla ho paní tchýně), tak si objednal jeho upečení, jak někde v cukrárně. V pátek přišel do práce a dort tam na něj už čekal. Tomu se říká team spirit.


Dort od paní tchýně. Mrkvový. Vynikající.


Odpolední ovoce, zatímco dort čekal v lednici.


Jsme se poměli.


A odchod s dortem v síťovce. Tak snad se s tím někde nevymlel.


A když Jenda mrkvový dort, tak já mřížkový koláč s ostružinovou marmeládou z Hradce Králové (moc zdravím do Aviany). A hezký víkend všem.


28. 4. 2016
1) Nabídka práce pro ticketáře na letišti.
K veřejně nabízeným podmínkám v inzerátu je ještě jedna navíc, v inzerátu neuvedená, ale hodně důležitá - sympatický a slušný šéf. A to dnes není úplná samozřejmost. My třeba takového máme a tak vím, jak je to obrovsky potřeba.


2) Wizzair oslavil 15 milionů přepravených cestujících z Bukurešti.
Cestující, který byl vybrán jako 15. miliontý, získal od Wizzairu zpáteční letenku zdarma. Wizzair působí v Rumunsku už 11 let.


Foto: Wizzair


Foto: Wizzair

3) Nová linka Riga - Kazaň - Riga.
Lety operuje 2x týdně Air Baltic a cestující inauguračního letu dostali dort.


Foto: Letiště Riga


Foto: Letiště Riga

4) Oman Air vypravily poprvé Boeing 787-9 do Paříže.
A protože tam tento typ letěl na lince Oman Airu prvně, dostali uvítací slavobránu.


Foto: Oman Air


Foto: Oman Air


Foto: Oman Air

5) Let British Airways letící z Londýna Gatwicku na Jamaiku divertoval 26. dubna na portugalskou vojenskou základnu v Atlantiku.
A nestalo se tak překvapivě z technických důvodů, ale kvůli neukázněným cestujícím na palubě. Šlo o pána s britským pasem (se jmenuje Kwame Bantu, takže typické britské jméno), který se tak intenzivně dožadoval přístupu do Business třídy, že se kapitán Boeingu 777 namíchnul a rozhodl se pro přistání v půli cesty na základně Terceira a vysazení cestujících zde. Druhá vysazená je britská cestující, která se pánovi snažila pomoc a asi to dělala tak vehementně, že vysadili i ji. Ta si prý celý incident natáčela na mobilní telefon. Letadlo poté pokračovalo na Jamaiku. Video z přistání letadla na tomto exotickém místě ZDE.
Den po incidentu jsou britská média plná tohoto případu, případ Unitedu je stále v živé paměti. "Poškozený" cestující tvrdí, že je diabetik a trpí vážným onemocněním a proto se v letadle dožadoval více místa, aby se mohl protáhnout. Jenže se setkal s nepochopením a poté, co se pokusil obsadit sedadlo v Business třídě, byl spoután a následně vysazen z letadla. Podle prvotních informací British Airways stojí za posádkou a uvádí, že cabin crew neměli jinou možnost, než takto postupovat, aby zajistili bezpečnost ostatním cestujícím.


"Spoutaný" cestující před přistáním na vojenské základně.


6) Garnier uvádí na český trh novinku - čistící micelární gel.
No, nevím. Měla jsem micelární gel na odličování očí od L´Oréalu a nic moc. Na zkoušku si to koupím, ale myslím, že zůstanu u své klasiky, dvou složkové a klasické micelární vody. Množství 200 ml je pro mě moc málo, já kupuji u těchto produktů minimálně 400 ml, ta menší balení se vůbec nevyplatí. Pokud to tedy nebude stát 50 Kč, což asi nebude.


27. 4. 2016
1) Austrian podporuje boj proti AIDS.
Není to poprvé, co pomaloval svůj Boeing 767 registrace OE-LAY logem charitativní události Life Ball. Letošní se koná 10. června ve Vienna City Hall a trvat bude 24 hodin.


Foto: Aeronews.ro

2) Arménská společnost Taron Avia zahájila lety do Rostova na Donu.
Létá tam z Arménie Boeingem 737-500, konkrétně z města Gjumri každou středu a od 31. května i v soboty. Gjumri je na západě Arménie, kousek od hranic s Tureckem. O Taron Avii i Gjumri jsem se dozvěděla díky této informaci od rostovského letiště.


Foto: Letiště Rostov na Donu


Foto: Letiště Rostov na Donu


Foto: Letiště Rostov na Donu


Foto: Letiště Rostov na Donu

3) V Moskvě právě probíhá Mezinárodní forum SkyService 2017.
Jedná se o jednu z nejdůležitějších událostí ve sféře civilního letectví v tomto regionu, na které se diskutuje a navazují kontakty ohledně servisu a služeb na palubách letadel. Fóra se účastní 40 leteckých společností z Ruska, zemí bývalého Sovětského svazu i dalších států. Ty se zde potkávají s experty v oblasti služeb palubního servisu. Akce trvá od 26. do 27. dubna. 


Foto: SkyService


Foto: SkyService


Foto: SkyService


Foto: SkyService


Foto: SkyService


Foto: SkyService


Foto: SkyService


26. 4. 2016
1) Uzbekistán a Kyrgyzstán vedou jednání o charterových letech z Tashkentu na Issyk Kul (a tam my jsme byli!)
Delegace z Uzbekistan Airways navštívila Ministerstvo kultury, informací a turismu Kyrgyzstánu a jednali o možném zavedení sezónních letů na letiště Tamchy, které se nachází u jezera Issyk Kul. Lety by zajišťovala právě společnost Uzbekistan Airways. Aktuálně během hlavní sezóny na Issyk Kul vedou lety z Almaty a Oshe. Letos by měl zahájit nejmenovaný ruský dopravce také lety z Novosibirsku, to už je prý domluvené a podepsané. Dále byla zaslána nabídka do Tádžikistánu, Číny a Lotyšska (!). Letiště bylo před pár lety rekonstruováno a tak je potřeba ho využít na plno.


Letiště Issyk Kul. Tam bych chtěla někdy přicestovat letecky.

2) Air Serbia začne účtovat poplatek za odbavení na přepážce.
Air Serbia bude vybírat peníze za odbavení na letištních přepážkách od cestujících s nejnižšími tarify ekonomické třídy (T, E, U a V). Bude se to vztahovat pro odlety z letiště v Bělehradě od 1. června a poplatek bude 30 EUR za osobu. Pokud budou mít cestující letenky ve zmíněných knihovacích třídách, ale v Bělehradě budou jen přestupovat (i v případě stop overu), poplatek se jich týkat nebude.
 Foto: exyuaviation.com

3) Aeroflot má nový logo-jet.
Speciální livery dostal Airbus A320 registrace VP-BWE a jsou to barvy sportovního klubu CSKA.


Foto: VK.com

4) Nový logo jet má i Eva Airways.
Jmenuje se Joyful Dream a je to Airbus A330. Opět se to vztahuje k nějakému lokálnímu komiksu Sanrio, který znají místní. Na letech se prezentuje i stylový catering a palubní vybavení. 


Foto: Star Alliance


Foto: Star Alliance


Foto: Star Alliance

5) Embraer 170 pro S7 už čeká v Moskvě na zapojení do služby.
Mně se ty barvy líbí.


Letadlo předtím létalo u Republic Airlines.

6) Letiště Nižnij Novgorod v Rusku otevřelo nový mezinárodní terminál.
Prvním letem, který zde byl odbaven proběhl 22. dubna a vedl z Antalye. Operoval ho Boeing 757-200 AZUR Air registrace VP-BY a přivezl 225 cestujících. Ti už do terminálu vystoupili suchou nohou přes klasický most a nemuseli autobusem odněkud ze stojánky v polích.


Dort musí u takové události být. Foto: AZUR Air


Nový nástupní/výstupní most. Foto: AZUR Air


Cestující z letu. Foto: AZUR Air


Poprvé mostem. Foto: AZUR Air


Květiny na oslavu pro přiletivší. Foto: AZUR Air

7) O víkendu se bude konat letecký den v Plasech.
Podle oficiálního programu tam bude v sobotu probíhat průlet ATR 42 ČSA a také Gripenů.


Škoda počasí, asi to nebude nic moc.

8) Nová limitovaná edice od MACu.
A my teď máme MAC na letišti, navíc za super ceny a tak jsem zvědavá, jestli se tam budou dostávat i tyto limitky. Kolekce se jmenuje Fruity Juicy.


Foto: Temptalia.com


25. 4. 2016
1) Arabian Travel Market (ATM) právě probíhá v Dubaji.
To je jedna z hlavních událostí cestovního ruchu v této oblasti a tak tam samozřejmě nikdo nesmí chybět. Veletrh začal 24. dubna a potrvá do 27. dubna.
Emirates je jedním z hlavních partnerů.


Foto: Emirates


Foto: Emirates

Nechybí ani Flydubai.


Foto: Flydubai


Foto: Flydubai


Foto: Flydubai

2) Finnair navýšil kapacitu letů z Helsinek do Petrohradu.
Od 24. dubna Finnair přidal další lety z Helsinek do Petrohradu. Předtím jich provozovali 14 týdně, nyní se počet zvýšil na 20. Aktuálně tedy společnost nabízí kromě soboty spojení mezi těmito destinacemi 3x denně.


Foto: Letiště Petrohrad


Foto: Letiště Petrohrad

3) Letiště Varšava oslavilo 9 miliónů cestujících v tomto roce.
Jubilejním cestujícím se stal pan Sylwester Mucha, který přiletěl z Londýna. Za to, že byl ve správný čas na správném místě, získal ceny od letiště a dalších partnerů.


Foto: Letiště Varšava

4) Air Serbia partnerem Bělehradského maratonu.
Ten se letos konal po 30. v řadě v ulicích Bělehradu.


Foto: Air Serbia


Foto: Air Serbia


Foto: Air Serbia


Foto: Air Serbia


Foto: Air Serbia


24. 4. 2016
1) Dohra chybně naceněných letenek na výroční let ČSA do Piešťan.
Protože se mi na mojí reklamaci poslanou ještě před tím, než se let 5. dubna vůbec konal, nikdo neozval, zaurgovala jsem cca dva týdny poté ČSA, že chci svojí odpověď. A ta přišla, tentokrát už bleskurychle, během, pár hodin. Co k tomu dodat.
Já totiž bohužel vím, jak se dohadovali o tom, jak to vyřešit, ale samozřejmě nemůžu tohle interní info nikde oficiálně použít. Kdyby mi byli odpověděli ve smyslu, že je moc to mrzí, že takové pochybení se stává maximálně jednou za 10 let bla bla bla, ale že posílají jako omluvu klíčenku nebo modýlek, tak to pochopím. Jenže tohle je něco, v čem má komunikace ČSA směrem k cestujícím mezery a měly by se v tom dost co učit. Třeba právě u těch společností z Blízkého a Středního východu, když je můžou používat jako příklad v jiných oblastech fungování letecké společnosti.

 

 
2) V neděli 23. 4. proběhl zálet prvního ATR 72-600 pro Iran Air.
Jde o letoun, který bude nosit registraci EP-ITA a novému majiteli by měl být předán v nejbližších dnech. 

 

3) Nedělní ovoce.
Banány, jablko.


Hezký začátek týdne všem.


23. 4. 2016
1) Včera proběhla další Convention.
Počasí tentokrát úplně na nic, ale nemůžeme toho chtít moc. Fotky TADY.


Organizátoři + nová generace spotterů.

2) Druhý Embraer 170 pro People´s Viennalie pokřtěn.
Dostal jméno Nora, po dceři majitele.

3) Korean Air zahájil letošní lety do Petrohradu.
Ve čtvrtek večer přistál letos poprvé Airbus A330 na letišti Pulkovo. Ten bude obsluhovat tuto linku 3x týdně a to v úterky, čtvrtky a neděle. Kapacita letadla je 276 míst.


Foto: Aleksej Jevsejev (Letiště Pulkovo)


Foto: Aleksej Jevsejev (Letiště Pulkovo)


Foto: Aleksej Jevsejev (Letiště Pulkovo)


21. 4. 2016
1) Letiště v Rize přivítalo 60. miliontého cestujícího od vyhlášení nezávislosti Lotyšska.
Šťastným milionářem se stal Curt Almqvist, který přiletěl s Air Balticem ze Stockholmu. 


Foto: Riga Airport


Foto: Riga Airport


Foto: Riga Airport


Foto: Riga Airport


Foto: Riga Airport


Foto: Riga Airport

2) Love is in the air.
Aspoň u Ethiopian Airlines. Před pár dny došlo na letu ET 879 z Addis Ababy na Seychelly k romantické žádosti o ruku.

Foto: Ethiopian Airlines

3) Dobrá zpráva! Změna jízdního řádu ze Zličína na letiště.
Od 29. dubna dochází ke změně víkendového jízdního řádu na autobusové lince číslo 100. No haleluja. Do teď jezdily o víkendu přes den dva spoje za hodinu, což vedlo k tomu, že cizinci často čekali na zastávce třeba 20 minut a následně jim propadly časově označené jízdenky, páč nepočítali s tím, že autobus na letiště jezdí takto svátečně. Konečně po mnoha letech někdo v Ropidu pochopil, že o víkendu a svátcích cestuje na letiště více lidí než v týdnu a omezování kapacity je úplně nelogické.


Takže děkujeme.

4) Novinka z Emirates Official Store.
Sponky do vlasů. Tak to chci:-)

5) Dobrou chuť.


20. 4. 2016
1) Moskevské letiště Šeremetěvo vyhlašovalo ceny ŠereMedia 2017.
Jde o ocenění, které letiště uděluje mediálním partnerům v oblasti letectví, například novinářům, leteckým expertům, blogerům nebo fotografům. Ceremonie vyhlašování proběhla 13. dubna a celé to měli ve velkém stylu a la Oskaři, včetně červeného koberce. Mluvčí letiště uvedla, že letiště si uvědomuje sílu a důležitost nových médií a snaží se v této oblasti o co nejlepší spolupráci. Vyhlašovaly se kategorie jako Vyšší pilotáž, Inteview, Reportáž, On Air, Voyage Voyage, podlé tématu, kterému se věnují. Ocenění získali jak profi novináři z celonárodních médií a zpravodajských agentur typu TASS nebo Komsomolskaja Prava, tak i "obyčejní" blogeři a fotografové. V kategorii blogerů vyhrála k mé radosti moje oblíbená Marina Lystseva. 


Foto: Julia Loris


Foto: Julia Loris


Foto: Julia Loris


Foto: Julia Loris


Nominace blogerů. Sergej Anaškevič (Business Traveler - Aquatek Filips), Ilja Šatilin (Frequentflyers.ru) a Marina Lystseva (Fotografersha - Live Journal). Foto: Julia Loris


Marina vyhrála! Foto: Julia Loris


Vítězové. Foto: Julia Loris

2) Dermacol představil nový make-up.
Jmenuje se Nobless Fusion Make-Up. Oficiální cena je 429 Kč, což je docela dost, na make-up z drogérie a ještě je to jen 25 ml (standardně mají make-upy 30ml). Aktuálně běží na e-shopu Dermacolu akce, kdy si mohou zákaznice tento make-up objednat za 343 Kč v rámci klubové ceny (na to stačí se jen zaregistrovat). Mám trošku problém s tím, že jsou k dispozici opět jen 4 odstíny, to je málo.


V DMku na Zličíně už ho mají. Ale vyplatí se koupit přes web Dermacolu, viz výše.


19. 4. 2016
1) Íránský Airbus A330 začne obsluhovat evropské linky.
Aktuálně jsou ve flotile Iran Airu dva kusy, registrace EP-IJA a EP-IJB. Podle serveru aviationiran.com by první let do Evropy měl být 1. května a to konkrétně do Gothenburgu. Druhou destinací do které má být Airbus A330 také nasazen, je Stockholm. Což je špatná zpráva pro nás, protože A330ka by měla doletět ze Švédska do Teheránu bez mezipřistání v Praze (páč ve Švédsku stále nemohou kvůli embargu brát palivo). Ještě k tomuto je A330ka plánována od 2. května na linku do Paříže Orly, v úterky a pátky. 

 
Foto: Airbus

2) Hainan dostane první Boeing 787-9 Dreamliner s inovovaným interiérem.
Asi už se jim to zdá okoukané, když první Dreamlinery dostali už v srpnu 2013. Tento nový by měl doletět 10. května.  


Foto: Hainan


Foto: Hainan


Foto: Hainan

3) Syrský Airbus A340 vyfocen v Dubaji.
Fotka sice nic moc, ale dokumentačně zajímavé.


Foto: FB Syrian (arabská verze)

4) Airbus A340-300 přerušil start pro kouř z podvozku na Martinique.
Šlo o stroj Air France registrace F-GLZS, který měl operovat let AF 4001 z Fort de France (Martinique) do Moskvy. Na palubě cestovalo 266 lidí. Asi nějaký charter pro ruské turisty? Už už chtěli odstartovat, když se začalo čoudit z podvozku a tak posádka přerušila start, přestože už byli rozjetí. Letadlo bylo poté odtaženo zpět k terminálu, kde si cestující normálně vystoupili. Podle Flightradaru se nyní chystá k odletu do Paříže na Orly, čili Moskva už se asi konat nebude. 

 

5) Moskevský soud zamítl žalobu letušek Aeroflotu pro diskriminaci.
Žalobu podala stevardka Irina Jerusalimskaja a k ní se připojilo několik kolegyň. Šlo o to, že Aeroflot v květnu 2015 suspendoval některé pracovnice z prestižních mezinárodních linek a nechal je létat jen vnitrostátní a to ještě takové, které odlétají pozdě v noci nebo brzo ráno. Stalo se to konkrétně těm, které nosí velikost uniformy 46 a větší a je jim více než 40 let. Irina zaměstnavatele žalovala o ušlou mzdu a zároveň se dožadovala kompenzace za morální újmu ve výši jednoho milionu rublů. U Aeroflotu pracuje 19 let, z toho posledních 15 let jako vedoucí kabiny.
Právník Aeroflotu argumentoval tím, že nadrozměrné stevardky mohou ohrozit bezpečnost při případné evakuaci, kdy je nutné, aby byly naprosto fit. Soud mu dal za pravdu a žalobu letušky zamítl. Ta se hodlá odvolat. Zmíněné opatření se dotklo zhruba 400 cabin crew.


Suspendovaná Irina Jerusalimskaja v tělocvičně a u soudu. Foto: Vk.com

6) Novinky z mého oblíbeného Bishkeku (dvoj-aktualita speciálně pro Pala).
Boeing 737-500 Air Kyrgyzstan registrace EX-37501 (a tím my jsme letěli!) dostal nové livery ve stylu Nomádských her, které se v Kyrgyzstánu každoročně konají.


Foto: Air Kyrgyzstan

Letiště Manas Bishkek zveřejnilo vizualizaci svých plánů na budoucí rozšíření terminálu.


Vizualizace: Manas Airport Bishkek


Vizualizace: Manas Airport Bishkek


Vizualizace: Manas Airport Bishkek

7) Ovoce, které málem nebylo.
Jsme si včera ráno úplně zapomněli koupit ovoce a tak se pro něj Jenda vydal až během poledne. Jen co vstoupil do letištní Billy, tak mu pan vedoucí stojící u vchodu hlásil: "Banány nemáme!". Takže Jendu už zaměstnanci v Bille znají jako nákupčího banánů. Ale banány opravdu neměli, tak jsme se museli spokojit s jablky a kiwi.


18. 4. 2016
1) Speciální livery u Egypt Airu.
Se chystá pro jejich Boeing 737-800 k 85. výročí existence společnosti.


Foto: Mohamed Fawzi

2) Nový terminál v Oděsse (a tam my jsme byli!) konečně otevřen.
A že to trvalo. Zahájení provozu bylo několikrát posunuto, celkem asi tak o dva roky. Nakonec se zadařilo a 15. dubna prošli terminálem první regulérní cestující. Oficiálním prvním letem odbaveným na tomto terminálu byl přílet z Kyjeva - Borispolu společnosti Ukraine International Airlines PS 057. Zatím bude terminál používám jen pro vnitrostátní lety z Kyjeva (Borispolu i Žuljany), aby se vychytaly takové ty počáteční mouchy. Až se tak stane, tak tam budou převedeny všechny mezinárodní i charterové lety. 


Foto: Letiště Oděssa


Foto: Letiště Oděssa


Foto: Letiště Oděssa


Foto: Letiště Oděssa


Foto: Letiště Oděssa

3) Ruslan v Sydney.
Australští spotteři měli radost, na velikonoční pondělí jim na letišti přistál Antonov 124.


Foto: Sydney Airport


Foto: Sydney Airport

4) Výběrové řízení na pozici cabin crew Ryanair proběhne v Brně a Praze.
V Brně proběhne Recruitment Day 26. dubna, v Praze pak 28. dubna. Po uchazečích není požadována předchozí zkušenost s prací v letecké dopravě. Přihlásit se je možné TADY.


Foto: Ryanair

5) Velikonoce na palubě islandského WOW Air.
Cestující dostávali čokoládová vejce.Foto: WOW Air

6) Velikonoční nákup MACu.
Protože Hanka chtěla dodržet tradici, že si na Velikonoce musíme koupit něco nového (a já samozřejmě neprotestovala), zavítaly jsme do nového letištního MACu. Obě jsme si koupily ikonickou Ruby Woo (každá svojí, ne jednu dohromady) . Cena ve městě v obchodech MAC je 550,- Kč, na letišti po zaměstnanecké slevě 343 Kč. A to se vyplatí.


Cena na letišti.


Cena ve městě a na e-shopu.

7) Nedělní velikonoční snídaňo-oběd. Aneb, když vstáváte ve čtyři odpoledne :-)

Pondělní snídaně. Aneb, když vstáváte v půl jedné odpoledne :-)

Pondělní velikonoční večerní posezení.


15. 4. 2016
1) Fotbalisti konečně přiletěli.
Na potřetí. V posledních dnech byla tato registrace třikrát plánována na linku do Prahy, ale dvakrát byla na poslední chvíli vyměněna za jinou. Na potřetí to v pátek 14. dubna konečně vyšlo. Na zvířátka United for Wildlife stále čekáme.


Foto: Filip Koška

2) Historický let ČSA do Piešťan z pohledu kokpitu Gripenu.
Když jsme letěli tímto letem a fotili si doprovázející Gripeny, říkali jsme si, jestlipak si nás z druhé strany také fotí a jestli se fotky někdy někde objeví. A objevily.


Foto: 21. základna taktického letectva Čáslav "Zvolenská"


Foto: 21. základna taktického letectva Čáslav "Zvolenská"


Foto: 21. základna taktického letectva Čáslav "Zvolenská"


Foto: 21. základna taktického letectva Čáslav "Zvolenská"

3) Sraz euroasijského výboru v Kyrgyzstánu.
S vládními speciály se v Bishkeku roztrhl pytel. Na schůzi se dostavili:
Vladimír Putin dorazil 14. dubna, stejně tak další.


Foto: Letiště Manas Bishkek


Takže dobrý večer. Foto: Letiště Manas Bishkek


Nazdar! Foto: Letiště Manas Bishkek

Dále dorazil prezident Tádžikistánu Emomali Rachmon.


Foto: Letiště Manas Bishkek


Foto: Letiště Manas Bishkek


Foto: Letiště Manas Bishkek

Přiletěl i kazašský prezident Nursultan Nazarbajev.


Foto: Letiště Manas Bishkek


Foto: Letiště Manas Bishkek


Foto: Letiště Manas Bishkek

Prezident Arménie Serž Sargsjan:


Foto: Letiště Manas Bishkek


Foto: Letiště Manas Bishkek


Foto: Letiště Manas Bishkek


Foto: Letiště Manas Bishkek

4) Česká letuška u Hainanu Irys Eichlerová byla nafocena do firemního časopisu.
Ten se jmenuje High Above a je aktuálně k dispozici na palubách letadel Hainanu. Fanouškovská stránka Irys na Facebooku je ZDE.


 Irys je ta v modrém.

5) Nord Wind Airlines nové livery.
Ale jo, normálka.


Foto: Letiště Petrohrad


Foto: Letiště Petrohrad


14. 4. 2016
1) ATR a Iran Air se upsaly vzájemně.
Oni už si to dojednávali déle, ale nyní smlouvu konečně dofinalizovali. Iran Air si koupí do flotily 20 kusů ATR 72-600 (a na 20 dalších má opci). První stroj bude dodán během dvou týdnů, dvacátý v průběhu roku 2017. To je tedy fofr.


Foto: Irna


Už se to chystá. Ještě nalepit registraci. Foto: Iran Air

2) Běloruský vládní speciál v Bishkeku.
Prezident Běloruska Alexander Lukašenko přiletěl na návštěvu do Bishkeku. Sledovat provoz jejich letiště mě dost baví.


Foto: Letiště Manas Bishkek


Foto: Letiště Manas Bishkek

3) Hezké velikonoce všem.
Můj velikonoční beránek vypadá, jako když má neštovice. Ale to jsou jen prosvítající rozinky.


Velikonoční nádivku jsem dělala podle blogu Smoothcooking.cz, recept ZDE.


13. 4. 2016
1) Upoutávka na Aviatickou pouť.
A tentokrát tam bude mega lákadlo - Constellation.


2) Syrianair má po letech v provozu dálkové letadlo.
A ne jen tak ledajaké. Je to Airbus A340-300, který dostal registraci YK-AZA. Kdysi tento stroj létal u Olympic Airways, pak nosil kazašskou registraci UP-A4001, než se dostal do Sýrie. Mezitím ale prý ještě získal na chvíli v Teheránu čadskou registraci TT-WAG, se kterou přiletěl začátkem roku do Sýrie. Na první let v barvách nového dopravce se vydal 12. dubna z Damašku do Dubaje (THX to DAN).

3) Qeshm Air zahájí lety do Evropy.
První linkou se stane v polovině května spojení Tabríz - Hamburg. Operovat to bude Airbus A319. Z Tabrízu to bude jediná přímá evropská linka, když nepočítáme lety do Turecka, ale to se moc za Evropu už považovat nedá.


Nový Airbus A319 ve flotile. Foto: Qeshm Air

4) Wizzair zahájil tento týden tři nové linky z Budapešti.
Ty povedou do Bergenu, Hannoveru a Lamezia Terme (to je jižní Itálie, musela jsem si to vygúglit).


Foto: Wizzair


Foto: Wizzair

5) Finnair zahájil lety na Island do Reykjaviku.
Se divím, že tam ještě nelétali. Lety budou celoroční.


Foto: Letiště Keflavik


Foto: Letiště Keflavik


Foto: Letiště Keflavik


Foto: Letiště Keflavik

6) Banány a kiwi.


12. 4. 2016
1) United a nedobrovolné vytažení cestujícího z letadla.
To je velké téma posledních dnů (nejen) v leteckém prostředí. Aféra narůstá do obřích rozměrů a v Unitedu se zřejmě modlí za začátek další světové války, aby se pozornost médií a veřejnosti přenesla někam jinam. Co se stalo? 
V neděli 9. dubna došlo na letu Unitedu UA3411 z Chicaga do Lousville k situaci, kdy byli všichni cestující nastoupení na palubě a měli plno do posledního místa. Jenže společnost najednou potřebovala přepravit 4 členy posádky z Chicaga na jiný let, tedy v režimu dead-head. A tak nastalo to, že se začala nabízet kompenzace ve výši 400 USD (ve formě voucheru na letenku) těm cestujícím, kteří se svého místa vzdají a poletí druhý den. Samozřejmě by jim zajistili i hotel. Jenže se nikdo nehlásil a tak byla kompenzace zvýšena na 800 USD. A pořád na to nikdo nezabral, zřejmě všichni potřebovali letět do své destinace. Nakonec tedy pozemní personál cestujícím ohlásil, že budou vybrání 4 cestující počítačem a ti prostě nepoletí. A tak se stalo. Počítač vybral (to by mě zajímalo, jestli tam mají v odbavovacím systému nějaký systém na náhodný výběr cestujících???) čtyři lidi a těm bylo oznámeno, že si vystoupí. Tři cestující se nebránili a poslechli příkaz. Čtvrtý cestující se stane pro nejbližší období noční můrou pro vedení společnosti. Šlo o lékaře, který odmítnul vystoupit a trval na tom, že má potvrzené místo a poletí. Personál Unitedu to tam s ním zkoušel dojednat, upozorňovali cestující, že dokud pán nevystoupí, tak se nikam nepoletí. Nezabralo to. A tak došlo k nejhoršímu. Na pána zavolali policii, která ho měla donutit z letadla vystoupit. Ale ani ta s ním nic nezmohla a tak nastala téměř neuvěřitelná scéna, kdy táhli tohoto cestující po zemi nedobrovolně z letadla. Nebýt toho, že žijeme v moderní době, kdy má každý v mobilním telefonu kameru, asi by to skončilo jen pár články v novinách a soudem, který by asi přinutil United pánovi něco zaplatit. Jenže, tím, že vznikl obrazový záznam toho, co se stalo a okamžitě se dostal do světa, událost nabrala úplně jiných rozměrů.
Není naprosto žádných pochyb, že Unitedu se tohle totálně vymklo z rukou. Nešlo vlastně ani o klasický overbooking a denied boarding. Cestující už byl nastoupen na palubě a tak jsem zvědavá, jak se to bude vyvíjet dál. Faktem ale je, že lety překnihovává naprostá většina společností a divoké scény s cestujícími, kterým je z toho důvodu nedobrovolně zamítnut nástup na palubu, jsou častější, než se ví. Jenže to většinou skončí "jen" divokou hádkou, výhrůžkami a jede se dál. Málokdo má tu kuráž dohnat to tak daleko. Snad třeba díky tomuto případu letecké společnosti přehodnotí přístup k této problematice a dají pozemnímu personálu do rukou nějaké možnosti, jak to civilizovaně vyřešit.


Když to nepůjde po dobrém, tak to půjde po zlém.

 
Lidová tvořivost se rozjela na plné obrátky.

Člověk by čekal, že po takové události si aerolinka začne veřejně sypat popel na hlavu, omlouvat se na všechny strany a prostě situaci žehlit. Jenže v Unitedu došlo k nepochopitelnému podcenění situace podruhé. Jejich CEO totiž rozeslal v pondělí 10. 4. zaměstnancům interní e-mail, ve kterém se omlouval za to, že museli tyto cestující řešit. Na jednu stranu, to bylo naprosto na místě. Být v kůži zaměstnance, který musí řešit to, že mu někdo od stolu v kanceláři nechal na-overovat let a další rozhodl nějaký strop kompenzace, za který se mu cestující vysmějí, je hrůza. Věřím, že zaměstnanci v gatu se cítili stejně hrozně, jako cestující na palubě. Takže v tomto případě byla omluva od vedení na místě. Nicméně, ta forma, jak to napsali, nebyla vůbec vhodná. Neomlouvali se jakoby za sebe a jejich chybně nastavené postupy, ale za to, že ten cestující udělal takový problém. Muselo jim být jasné, že když to rozešlou všem zaměstnancům, tak se to dostane ven.


Ne, tohle opravdu moc nepomohlo. Naopak.

Po tomto následovala pochopitelné další obrovská bouře nevole a celá aféra nabrala rozměrů, kdy byla na titulních stranách zpravodajských serverů po celém světě. Dokonce to bylo i v hlavních zprávách na ČT24. A tak až v úterý 11. dubna CEO společnosti vydal jakés takés prohlášení, které se dá považovat za odpovídající dané situaci. Ale to měli udělat okamžitě. Teď je ta událost bude stát milióny.


Jsem zvědavá, s čím přijdou 30. dubna.


2) Televizní kanál zaměřený na letectví má začít vysílat už tento pátek ve 20:00.
Tak to šlo rychleji, než jsem čekala. Škoda, že to asi nenaladím, docela by mě zajímalo, jak jim to půjde.

 

3) AlMasria Universal Airlines bude létat do Bělehradu.
Půjde jen o sezónní lety z Hurghady během tohoto léta. Operovány budou 2x týdně, ve středu a v neděli od 18. 6., Airbusem A320. Druhým dopravcem na této trase je Air Cairo, který to létá 3x týdně, ale celý rok.


Foto: Exyuaviation.com 

4) Spotting Dreamlineru Vietnam Airlines.


Už letí.


I když foukal studený vítr, sluníčko svítilo krásně a stálo to za to.

5) Dobrou chuť.
Než se to nafotilo, tak to bylo téměř studené. Ale jinak to nejde:-)
   


11. 4. 2016
1) Emirates zvítězily na TripAdvisoru v kategorii nejlepší letecká společnost roku 2017.


Foto: Emirates

2) Inaugurační let Germanie do Karlových Varů.
První let už byl sice o pár dní dřív, konkrétně v neděli 26. března, ale ten se vykázal jen jako technický, páč se asi nikomu nechtělo v neděli pořádat nějaké vítací ceremoniály. Oficiálně prvním byl tedy až ten druhý, který letěl 30. 3. Dostali i slavobránu.


Foto: Marek Hladík (www.agproduction.cz)


Foto: Marek Hladík (www.agproduction.cz)


Foto: Marek Hladík (www.agproduction.cz)


Foto: Marek Hladík (www.agproduction.cz)

3) Austrian Airlines zahájily lety Vídeň - Los Angeles.
LAX teď frčí, nedávno LOT a teď ještě OS. Inaugurační let operoval Boeing 777-200 registrace OE-LPD. Odlet z Vídně je v 10:00, přílet do Los Angeles ve 13:30. Zpáteční let startuje z LAXu v 15:05 a ve Vídni přistane v poledne.Foto: Austrian Airlines


Foto: Austrian Airlines

4) Se objevila ještě další fotka Embraeru S7 v novém livery.
Mně se to moc líbí.


Foto: Matt Varley (https://www.planespotters.net/photo/754286/n816ma-s7-siberia-airlines-embraer-erj-170su-erj-170-100-su)

 A nejen Embraer, dále se chystá Airbus A320 v novém kabátě. Jde o budoucí registraci VQ-BCH. Aktuálně se nachází v Hamburku v továrně na letadla.


Foto: Henryk Konrad

5) Thai a Bangkok Airways podepsaly code-share spolupráci.
 


Foto: Thai Airways


Foto: Thai Airways


Foto: Thai Airways

6) British Airways zvažují další omezení v podávání občerstvení na palubě.
Začátkem letošního roku už u BA přistoupili k tomu, že odebrali zdarma občerstvení na krátkých letech v ekonomické třídě a místo toho nabídli možnost zakoupení občerstvení partnerské společnosti Marks & Spences. Propagovalo se to samozřejmě jako zlepšení služeb pro cestující, jako všechny negativní věci. V rozhovoru, který poskytl CEO společnost Alex Cruz pro The Sunday Times si toto rozhodnutí pochvaluje, že po složitějších začátcích se to nyní uchytilo a podobný krok zvažují výhledově i pro dálkové lety. Souvisí to i s tím, že trh přepravy přes Atlantic se otřásá v základech, kvůli nízkonákladovým letectkým společnostech jako je Norwegian a WOW Air. Ty nabízejí letenky za minimální ceny a odvádějí cestující klasickým dopravcům.  


Nabídka pro cestující.


Porovnání cen občerstvení na palubě s nízkonákladovými dopravci.

7) Boeing 737-800 Malaysia Airlines sjel po přistání z dráhy.
Stalo se to 8. dubna na letu MH 2717 z Kuala Limpur na Sibu. Na palubě Boeingu (9M-MXX) cestovalo 61 cestujících a 6 členů posádky. Nikomu se nic nestalo a všichni nachodivší se na palubě se evakuovali přes záchranné skluzy. 


Foto: Mudh Badrul Aman

8) Eurocontrol na svém Facebooku zveřejňuje zajímavé informace.
Je vidět, že mají nějaké oddělení, které se tomu věnuje, protože je to vždycky hezky a přehledně zpracované pro laickou veřejnost. Doporučuji odebírat. 

9) Zajímavý rozhovor s někdejší letuškou ČSA.
Paní létala u ČSA 31 let a začínala v dobách před revolucí. No jo, tehdy měly posádky skvělé časy. K přečtení ZDE.


10. 4. 2016
1) První Embraer se chystá pro S7.
Objevila se fotka prvního Embraeru 170, který má během letošního roku rozšířit flotilu mé oblíbené letecké společnosti. Letadlo už má nové livery, které se u S7 chystá. 


Foto: VK.com

2) Iran Air by měl údajně dostat "turecký" Boeing 777-300ER.
Jde o letadlo registrace TC-LJK, které už bylo v barvách Turkish Airlines. Podle věrohodného zdroje Woodys Aeroimages bude letadlo přeletěno 13. dubna na přetření do barev Iran Airu a následně dostane registraci EI-IQA. Turci už ho asi nechtějí, tak po něm Íránci skočili.

3) Skandál ohledně spodního prádla u Malindo Air.
Malindo Air je malajsijský low-cost a nyní plní titulní stránky novin a médií a to nejen v Malajsii, ale celosvětově. Jde o to, že při výběrových řízeních na letušky, společnost požaduje, aby si kandidátky odložily podprsenky, aby mohlo být zkontrolováno, že v partiích pod nimi nemají jizvy nebo tetování, které by mohlo být viditelné přes uniformu. Rozhořela se debata, že to je neúcta k ženám a spolky na ochranu ženských práv se dožadují omluvy. Podle diskuzí na netu, celou aféru vyvolala nepřijatá uchazečka o práci letušky, jako pomstu. Nutí tam snad někdo někoho ucházet se o práci? Jestli se to někomu nelíbí, tak se tam snad nemusí hlásit ne? Že prý by to tetování mohlo být vidět pod jejich uniformou.


Konkurenční aerolinie Air Asia a na to hned zareagovaly vtipnou propagací.

4) Biman Bangladesh by rádi létaly do New Yorku, Sydney a Tokia.
Aspoň podle aktuální mapy destinací, která byla zveřejněna. New York by létali přes Manchester, stejně jako PIA. Linka do Sydney by vznikla prodloužením současného letu do Singapuru. Linku do NYC už dříve létali, skončili ale v roce 1996. Obnovit se ji chystali už v roce 2015, ale nějak se to nestalo. Hmn, tak hodně štěstí.

PETALING JAYA, April 5 — It is the right of the employer to request potential flight attendants to expose their chests to interviewers, said Malindo Air public relations and communications director Raja Sa’adi Raja Amrin.

The requirement to remove their tops, but with bras on, was to see if applicants had visible marks due to the material of Malindo’s uniform.

Raja Sa’adi said such checks were necessary as their uniforms were “partially see-throughs”.

“It is not an issue. We have the right to conduct such body checks on them. I think most airlines do the same,” he said.

“We need to see if they (applicants) have scars, pimples or tattoos that could be seen through the uniform. Our flight attendants wear a corset inside and if it is covered by the corset, it is okay.”

Malindo has two uniforms — a high-collared white blouse or a white kebaya top paired with a sarong.

The white kebaya is worn with a white corset.

Raja Sa’adi said the procedure was a norm for most airlines as cabin crew needed to be presentable.

When told candidates had to bare their legs thigh-high, he said it was because their uniforms had long slits.

“We need to know if there are scars or any marks as you can see their legs when they walk,” he said.

“The slit is also tailored in such a manner where it will enable flight attendants to move around easily, especially during an emergency.”

- See more at: http://www.themalaymailonline.com/malaysia/article/removing-top-normal-procedure-says-airline#sthash.HKYfjkAz.dpuf
PETALING JAYA, April 5 — It is the right of the employer to request potential flight attendants to expose their chests to interviewers, said Malindo Air public relations and communications director Raja Sa’adi Raja Amrin.

The requirement to remove their tops, but with bras on, was to see if applicants had visible marks due to the material of Malindo’s uniform.

Raja Sa’adi said such checks were necessary as their uniforms were “partially see-throughs”.

“It is not an issue. We have the right to conduct such body checks on them. I think most airlines do the same,” he said.

“We need to see if they (applicants) have scars, pimples or tattoos that could be seen through the uniform. Our flight attendants wear a corset inside and if it is covered by the corset, it is okay.”

Malindo has two uniforms — a high-collared white blouse or a white kebaya top paired with a sarong.

The white kebaya is worn with a white corset.

Raja Sa’adi said the procedure was a norm for most airlines as cabin crew needed to be presentable.

When told candidates had to bare their legs thigh-high, he said it was because their uniforms had long slits.

“We need to know if there are scars or any marks as you can see their legs when they walk,” he said.

“The slit is also tailored in such a manner where it will enable flight attendants to move around easily, especially during an emergency.”

- See more at: http://www.themalaymailonline.com/malaysia/article/removing-top-normal-procedure-says-airline#sthash.HKYfjkAz.dpuf
PETALING JAYA, April 5 — It is the right of the employer to request potential flight attendants to expose their chests to interviewers, said Malindo Air public relations and communications director Raja Sa’adi Raja Amrin.

The requirement to remove their tops, but with bras on, was to see if applicants had visible marks due to the material of Malindo’s uniform.

Raja Sa’adi said such checks were necessary as their uniforms were “partially see-throughs”.

“It is not an issue. We have the right to conduct such body checks on them. I think most airlines do the same,” he said.

“We need to see if they (applicants) have scars, pimples or tattoos that could be seen through the uniform. Our flight attendants wear a corset inside and if it is covered by the corset, it is okay.”

Malindo has two uniforms — a high-collared white blouse or a white kebaya top paired with a sarong.

The white kebaya is worn with a white corset.

Raja Sa’adi said the procedure was a norm for most airlines as cabin crew needed to be presentable.

When told candidates had to bare their legs thigh-high, he said it was because their uniforms had long slits.

“We need to know if there are scars or any marks as you can see their legs when they walk,” he said.

“The slit is also tailored in such a manner where it will enable flight attendants to move around easily, especially during an emergency.”

- See more at: http://www.themalaymailonline.com/malaysia/article/removing-top-normal-procedure-says-airline#sthash.HKYfjkAz.dpuf

5) Salam Air otevřel customer support center na letišti v Muscatu.
Tak si při té příležitosti dali dort.

6) Český vládní Airbus udělal radost spotterům v Rostově na Donu.
Na Airbusy A319 jsou tam docela zvyklí, vzhledem k tomu, že se tam hraje často nějaký fotbal či co a létají tam nějací fotbalisté či co a létají tam často všelijaké speciály. Ale náš vojenský Airbus, to bylo něco nového. 


Foto: Erik Rostovspotter


Foto: Erik Rostovspotter


Foto: Erik Rostovspotter

7) Chystá se nový televizní kanál, zaměřený na letectví.
Jde o projekt nazvaný Up a má se provozovat na území České republiky, Slovenska, Nizozemí a Belgie. Vysílat má 24 hodin denně dokumentární program s leteckou tématikou v českém jazyce. Provozovatelé kanálu už kontaktovali Sama Chui s tím, že by vysílali i jeho videa a pozvali ho do České republiky, aby televizi propagoval. Tak to jsem zvědavá, co z toho tedy bude.   

8) Akce u Biodermy.
Pokud si koupíte v partnerské lékárně některý z krémů řasy Sébium (Global Cover, AI, Global, Hydra, Mat, Pore refiner, AKN), dostanete možnost zakoupení Micelární vody Sébium H2O 500ml se slevou 80%. To se celkem vyplatí.


8. 4. 2016
1) U Turkish Airlines se narodila za letu holčička.
Stalo se to včera na letu z Conakry do Istanbulu. Cestující jménem Diaby Nafi, původem z Guineje, ale s francouzským občanstvím, začala rodit krátce po startu z Conakry. S pomocí palubního personálu a několika cestujících došlo k porodu a holčička se narodila za letu. Dostala jméno Kadiju. Letadlo poté nouzově přistálo v Burkině Faso v Ouagadougou, kde matku a dítě prohlédli lékař předtím, než letadlo pokračovalo do Istanbulu. Z toho mi není jasné, jestli pak pokračovali i s nimi nebo ne. Páč být vysazena s novorozencem bez dokladů v Ougadougou, může pěkně zkomplikovat život.


Foto: Turkish Airlines


Foto: Turkish Airlines

2) Avianca dostala nový Airbus A330-200.
Kapacitu má 206 míst v ekonomické a 32 v business třídě. 


Foto: Star Alliance


Foto: Star Alliance


Foto: Star Alliance

3) Delta koupila cestujícím pizzu v letištním fast foodu.
V minulých dnech bylo v USA na některých letištích nepříznivé počasí a tak bylo hodně letů pozrušovaných a pozpožďovaných. Cestující uvízli hodiny tam, kde nechtěli. Na vnitrostátních letech se v USA jídlo většinou nepodává, ale tady se rozhodli cestujícím ulehčit situaci, do které se dostali. Personál Deltice zakoupil pizzy, které pak stevardi a stevardky servírovali během letů. Hezké gesto.

 

4) Kapitán tádžického Somon Airu oslavil 50. tiny.
A protože v Somon Airu jsou jako jedna velká rodina, tak to slavila společnost s ním. Jmenuje se Ibodullo Saidov. Hodně štěstí.


Foto: Somon Air


Foto: Somon Air


Foto: Somon Air


Foto: Somon Air


Foto: Somon Air

5) Máme na letišti MAC!
A nejen to. S rekonstrukcí Duty Free Shopu jsou nyní v prodeji nové značky kosmetiky. Největším hitem je asi MAC. Samozřejmě jsem byla na průzkumu a ceny v obchodě jsou levnější než v obchodech v Praze a na jejich e-shopu. A co víc, na zaměstnaneckou ID kartu je z těchto nižších cen ještě 20% sleva! Viz níže. Chudák naše peněženky. Dále mají Benefit a Bobbi Brown, ale tam ještě nebyly ceny. Až budou, přinesu porovnání, zdali se to vyplatí.


Obchod MACu. Je to tedy v tranzitu, takže se do něj dostanou jen cestující s palubní vstupenkou a zaměstnanci letiště s přístupem do tranzitu.


Tak to je nádhera.


Rtěnky. Normální cena v ČR je 550 Kč. Tady jsou za 429 Kč. A z toho ještě máme zaměstnaneckou slevu 20%, takže moje oblíbená Ruby Woo vyjde na 343 Kč, což je ještě méně, než na letišti v Dubaji! Tak to se opravdu vyplatí.


Barva na rty, v obchodě v ČR a e-shopu je za 690 Kč, na letišti za 489 Kč a k tomu opět ještě 20% sleva pro zaměstnance.


Paletka očních stínů 9X. Cena mimo letiště 1190 Kč, na letišti 869 Kč + ještě 20% sleva.


Paletka velká 15X. Cena mimo letiště 2750 Kč, na letišti 2569 + 20% sleva.

6) A ovoce. Měli jsme banana day.


Hezký víkend všem.


7. 4. 2016
1) Letiště slaví 80. narozeniny a tak si to nazdobili.


Hezké to mají.

2) Takto by mělo vypadat nové livery S7.
Mně se ta zelená na letadlech prostě líbí.


3) Tip na dárek pro spotterky.
V nejhorším si to můžou koupit i samy. Kabelka s letadly. Jsem si ji šetřila na nějakou speciální příležitost a tou byl Historický let do Piešťan. Je to z kolekce Emirates Official Store a je možné ji zakoupit při průletu dubajským letištěm. K vidění ZDE.


To je "must have" pro každou spotterku. I Věrka ji má!

4) Ovoce.
Jsme se dostali s Jendou do podezření, že prý sem dáváme každý den tu samou fotku. Tak aby jsme to vyvrátili, tak jsme to vzali včera z druhé strany.


 Bylo jablko a banány.


6. 4. 2016
Trip report z Historického letu do Piešťan ZDE.


5. 4. 2016
1) Srážka mostu s qatarskou A330kou ve Varšavě.
Stalo se to včera, 4. dubna. Airbus A330 registrace A7-AEI se po příletu do Varšavy ťuknul s nástupním mostem. Takže odlet zpět do Qataru opožděn. No, to se stává.

 
 
Foto: Lotnictwo.net.pl

2) Slovenský kapitán zadržený opilý v Kanadě před letem, byl odsouzen.
Už jsem tu o tom několikrát psala, šlo o Miroslava Gronycha, který se dostavil na přelomu roku opilý na odlet v Calgary v Kanadě, kde létal pro společnost Sunwing. Nyní padl rozsudek. Dostal 8 měsíců odnětí svobody (odečte se mu to, co už si odseděl od okamžiku, kdy se událost stala) a k tomu jednoroční zákaz létání, tato lhůta začne běžet po propuštění z vězení. Dále dostal pokutu 100 CAD (74 USD).
Zajímalo by mě, co za tím bylo, že si takto člověk zničí život.


Miroslav Gronych.

3) Korean hledá posilu do českého týmu.
Uzávěrka přihlášek 16. dubna 2017. Inzerát TADY.4) Aseman Airlines budou nakupovat u Boeingu.
Včera došlo k podepsání dohody MOA (Memorandum of Agreement) mezi zástupci Asemanu a Boeingu, ve kterém se dojednal budoucí nákup třiceti Boeingů 737 MAX. Tato dohoda je výsledkem více než ročního vyjednávání mezi oběma stranami. V prosinci 2016 se takto dohodl s Boeingem také národní dopravce Iran Air a první letadla dostane v dubnu 2018, ale možná i dříve. Aseman je nyní jedinou civilní aerolinií na světě, která provozuje ve flotile Boeing 727 (37 let starý).


Dojednáno. Foto: Tasnim News Agency

5) LOTí Dreamliner přistál poprvé v Los Angeles.
A uvítali ho tam samozřejmě slavnostně.


Foto: LOT


Foto: LOT


Foto: LOT


Foto: LOT


Foto: LOT


Foto: LOT


Foto: LOT


Foto: LOT

6) Virgin Atlantic zahájily lety z Londýna do Seattle.
Inaugurační let se konal 27. března. Lety bude operovat Boeing 787-9.


Sir Richard Branson je sám o sobě reklamou této společnosti. Foto: Virgin Atlantic


Propagace Seattlu s rybami. Zajímavý nápad. Foto: Virgin Atlantic


Foto: Virgin Atlantic

7) Turkish Airlines přivítali na letišti ve Voroněži.
Jedná se o 11. destinaci Turkish Airlines v Ruské federaci.


Foto: Letiště Voroněž


Foto: Letiště Voroněž


Foto: Letiště Voroněž


Foto: Letiště Voroněž


Foto: Letiště Voroněž.

8) A ještě jednou Turkish. Posílají humanitární pomoc do Somálska a cargo letadlo opatřili speciálním stickerem.


Foto: Turkish Airlines


Foto: Turkish Airlines


Foto: Turkish Airlines


Foto: Turkish Airlines


Foto: Turkish Airlines

9) Den před akcí dostali cestující e-mailem program výročního letu.
Evidentně to měli napsané už dříve, když píší o zpřístupněném odbavení 36 hodin do odletu v budoucím čase, ale poslali to až méně než 24 hodin do odletu. Tak snad se to dostalo ke všem a nikdo nebude hledat odbavení na Terminálu 2, jak je psáno na letence nebo na Terminálu 4, jak je psáno na webu letiště.


Terminál 4 a gate closed. A to to ještě neletělo.


4. 4. 2016
1) Nové destinace od Wizzairu.
Košice dostanou spojení s Bonnem - Cologne.


Ilustrace: Wizzair

A Budapešť bude mít let do kazašské Astany. Což je teda docela super, kéž by takovou linku otevřeli i z Prahy. V Astaně bude Expo a tak to není asi náhodně zvolená destinace. A Kazachstán je krásná a zajímavá země na cestování.


Ilustrace: Wizzair

2) LOT zahájil lety Varšava - Los Angeles.
V pondělí 3. dubna se konal inaugurační let LOTu do Los Angeles. Doba letu je 13 hodin. No prosím, kde je dnes LOT...


Foto: Andrzej Klewiado / Letiště Varšava


Foto: Andrzej Klewiado / Letiště Varšava


Foto: Andrzej Klewiado / Letiště Varšava


Foto: Andrzej Klewiado / Letiště Varšava


Foto: Andrzej Klewiado / Letiště Varšava


Foto: Andrzej Klewiado / Letiště Varšava

3) Air Arabia dočasně pozastavuje lety Sharjah - Sarajevo.
Odložení přišlo necelý týden po anoncovaném zahájení sezónního provozu. Air Arabia původně plánovala létat od 18. března do konce října. Nyní došlo k posunu a lety 3x týdně mají být zahájeny až 20. června. Air Arabia už si několikrát nabila nos na neúspěšných linkách do tohoto regionu, konkrétně s lety do Tuzly a Pristiny. Obě linky byly v provozu méně než měsíc a následně pozastaveny na neurčito, což trvá dodnes.


Tak to trochu odsuneme. Foto: Air Arabia

4) Na Historický let do Piešťan jsme připraveni.
Zoltán z Airways.cz udělal dokonce jmenovky pro ty, kteří se na Airways.cz združují.


 Díky Zoltánovi.

5) Jahodovo-tvarohový s kefírem.


3. 4. 2016
1) Aprílové vtipy v letecké dopravě.
Letos tedy nic moc. Jediné, co se mi zdálo trochu vtipné byl triple-decker Emirates, Flikea a Boršč od S7.


Foto/ilustrace: Emirates


Foto/ilustrace: Emirates


Foto/ilustrace: Emirates


Foto/ilustrace: Ikea


Foto/ilustrace: Ikea


Boršč v tubě. Foto/ilustrace: S7

2) A ještě další nové linky, které byly zahájeny se začátkem letního letového řádu.
Turkish Airlines zavedly lety z Istanbulu do ukrajinského Charkova.


Foto: Turkish Airlines


Foto: Myroslav Kaplun Photography


Foto: Turkish Airlines


Foto: Turkish Airlines


Foto: Turkish Airlines

Ruské Red Wings zahájily 31. března lety Moskva Domodědovo - Astrachan. Lety operuje Túčínko 204 třikrát týdně, ve středu, pátek a neděli.


Foto: Red Wings


Foto: Red Wings

 Air Seychelles přidaly do sítě svých destinací Dusseldorf. Slavilo se v Německu po příletu linky, před odletem i po příletu zpátky na Seychelly. 


Cestující na inauguračním letu Mahé - Dusseldorf. Foto: Letiště Dusseldorf


Slavobrána. Foto: Letiště Dusseldorf


Proslovy v Dusseldorfu. Foto: Air Seychelles


Proslovy v Dusseldorfu. Foto: Air Seychelles


Dortáž. Foto: Air Seychelles


Přílet zpět na Seychelly. Foto: Air Seychelles


Vítací ceremoniál ještě jednou. Foto: Air Seychelles

3) Airbus a Boeing si gratulovaly navzájem na Twitteru.
A to je moc hezké a milé, když se konkurenti takto veřejně vzájemně pochválí. Boeing měl první let B787-10, Airbus před ním Airbus A319NEO.

4) Kuwait Airways dostaly včera do flotily šestý Boeing 777-300ER.


Foto: Kuwait Airways

5) Nabídka zaměstnání na pozici Ticketing Agent u Menzies.

 

6) Ovoce o víkendu.


  V sobotu to byla trochu bída. Jen tři pidi banány a jedna mandarinka.


V neděli jsme to dohnali. Mandarinka, banány, jablka.


Hezký začátek týdne všem.


1. 4. 2016
1) Tigerair Taiwan zahájil spojení Macau - Taichung.
Stalo se 29. 3. a v provozu bude denně.


Foto: Tigerair Taiwan


Foto: Tigerair Taiwan


Foto: Tigerair Taiwan

2) Nesma Airlines spojí Rijád a Sarajevo.
Půjde o sezónní lety tohoto egyptského dopravce, první let poletí 23. června, poslední 24. září. Operovat je bude Airbus A320 a Airbus A321, dle potřeby.


Foto: Schiefi

3) Wizzair pořádá další Runway Run.
Další se bude konat v Debrecínu 22. dubna. Přihlásit se je možné TADY.


Foto: Wizzair

4) Nový Business Class Amenity kits u Air Seychelles.
Ty byly představeny se zahájením nových linek do Dusseldorfu a Durbanu.

5) Tunisair přidal do sítě dvě nové destinace.
Obě s letním letovým řádem - jsou to města Constantine a Conakry.

6) Natáčení Top Gearu na letišti v Dubaji.
Na letišti DWC se natáčel další díl pořadu Top Gear s Bugatti Chironem v hlavní roli.

7) Gabriella Salvete představila novinky pro jaro.
Mezi ně patří paletka tří pudrů Highlighting palette, rozjasňující duo růž na tvář Duo blush (ve 4 odstínech), rozjasňující make-up Highlighting foundation (5 odstínů), paletka očních stínů Palette 10 shades Aqua a řasenka Panoramiaco 24h mascara.


Foto: Gabriella Salvete

8) Příprava na velikonoce.


www.yirina.net