My posts are my personal views. They do not represent the views of my company / Příspěvky na tomto webu jsou pouze mé osobní názory.

www.yirina.net


 

 

Letiště Ruzyně letos slaví 80 let od zahájení provozu. Během roku se budou konat různé akce pro veřejnost, aby si toto významné výročí mohli připomenout a oslavit ti, které to nějak zajímá. Což jsem třeba my, zaměstnanci, spotteři a letečtí nadšenci, kteří jsme s letištěm spojení. Já se poprvé na letiště dostala někdy v 80. letech, kdy ještě byla v provozu slavná vyhlídková terasa, kam se jezdilo čichat vůni leteckého benzínu, jíst párek s hořčicí na papírovém tácku a zapíjet ho Pompelou. Jak jsme o nějakých dvacet let později zjistili, museli jsme se tam potkávat s Foxxem a dalšími, aniž by jsme byli tušili, že se naše cesty jednou zase zkříží.   
První velkou oslavnou akcí se tedy stal vyhlídkový let, který letěl téměř ve "stopě" letu, který historicky zahájil provoz na nově otevřeném ruzyňském letišti. Let vedl z Prahy do Piešťan, poté proběhla zastávka v Brně a zpět do Prahy. Ve Zlíně už bohužel mezipřistání udělat nejde, přestože by tam měl pan Baťa fungující letiště velmi rád a snažil se o jeho vybudování. Pro mě by to bylo ještě nostalgičtější díky tomu, že ke Zlínu mám díky tomu, že jsem tam tři roky studovala, velmi blízko.

 


Foto: www.letisteslavi80.cz


 

Koupě letenky

 

No tak to byl trošku kámen úrazu. Na sociálních sítích Letiště Praha a ČSA se informace o tom, že se let bude vůbec konat, objevila až 16. března dopoledne. Současně to vyšlo na Idnesu. K tomu byla uvedena informace, že prodej letenek na tento let začne po 15. hodině a bude probíhat výhradně přes web ČSA. Zájemci se tedy po 15. hodině snažili usilovně letenky na webu ČSA naklikat, ale marně. Prostě to nefungovalo. Někteří se dokonce vypravili na přepážku ticketingu na letiště nebo volali na call centrum, ale tam o letu zaměstnanci vůbec nevěděli, protože když to neprodávají, tak jim o tom nikdo neřekl. Klasická situace. Že se tam rozjedou nebo budou volat koupě chtiví zájemci, asi nikoho z odpovědných nenapadne. Takže tito lidé psali poté na sociální sítě do diskuzí informace, které se tam dozvěděli. Protože jim o tom nikdo neřekl, tak se zaměstnanci na letišti a call centru podívali do systému, viděli let pozavíraný na prodej, což v normálním případě znamená, že je vyprodaný. A tak tedy s nejčistším vědomím a svědomím informovali, že let je kompletně vyprodaný. A když to řekne pracovník ČSA v uniformě na přepážce, tak to přece musí být směroplatné, takže se začala tahle dezinformace šířit dál a už nikdo nevěděl nic.

Nakonec to proběhlo tak, že lety najely do systému až po půlnoci 17. března, zhruba od 00:20 se začaly naceňovat a šly koupit. Jenže prvních pár minut se letenky prodávaly za jinou cenu, než kterou ČSA a Letiště Praha dopředu uváděly, jak v tiskové zprávě, tak na Facebooku. Cena měla být 1998 CZK. V rezervačním systému najely letenky za cenu 3341 CZK, což je více o 1343 CZK a to je součet odletových tax v Praze a v Piešťanech. Ty neměly být na letu vůbec vybírány (dle infa co mám), ale protože v letence být musí, tak o jejich výši byla snížena OB taxa (servisní poplatek). Ale až poté, co se prodalo několik letenek takto chybně naceněných, což vzniklo manuální chybou pracovníka ČSA, který to do systému vkládal, došlo k opravě. Protože jsem věděla, že míst se prodává jen omezené množství, tak jsem neváhala a koupila to s tím, že to pak s ČSA dořeším. Když tu cenu tak veřejně vyhlašovali a uváděli, tak snad uznají chybu a rozdíl mi vrátí. Při koupi letenek jsme byli online napojeni s Jakubem, který je také kupoval pro sebe a kamaráda a rozhodl se, postupovat jako já, koupit to, ať má místa jistá. Koupila jsem tedy dvě letenky za tuto cenu, stejně tak Jakub. Další dvě, které jsem kupovala o pár minut později pro Jendu a Libora, už se nacenily správě. Ale kdo to měl vědět, že to opraví ještě v průběhu noci? Co kdyby se to povedlo až ráno a mezitím se místa vyprodala?

Kalkulace mojí a Palovo letenky s chybnou cenou.


Kalkulace Jendovo a Liborovo letenky, s už správně upravenou OB taxou.

 

Hned druhý den jsem tedy přes Call centrum poslala reklamaci s tím, že jsem jim rozepsala, co se stalo a oč šlo a požádala o vrácení rozdílu. Během pár dnů mi přišla odpověď, že mi to zamítají, bez udání důvodu. Poslala jsem tedy druhou stížnost, přímo tiskovému mluvčímu ČSA Danielu Šabíkovi, který se na organizaci letu osobně podílel a dokonce sám k tomu odpovídal zájemcům na Facebooku ČSA.
 Do dne odletu jsem nedostala odpověď.
Prý se dohadovali v ČSA o tom, že mi řeknou, že cena byla v tiskové zprávě uváděna jako "od" 1998 CZK a že jsem si koupila prostě nějaký dražší tarif. Zajímavé je, že když si ty letenky otevřu v rezervačním systému, tak mám koupený úplně stejný tarif (SDRTPZ), jako jsem koupila o pár minut později Jendovi a Liborovi, za úplně stejnou cenu 398 CZK. Takže pohádka o tom, že jsem si koupila nějaký vyšší tarif neobstojí. 
Ano, je to 1343 CZK, nejsou to žádné velké peníze. Za tuto cenu jsem si to vědomě a dobrovolně koupila, přestože tarifní podmínky se v okamžiku bookingu zobrazit nedaly (asi se s nimi ani nevytvářeli, na jednorázové použití). Nikdo mě nenutil a byla to moje volba. Já jsem moc letět chtěla, kdyby původní cena byla 3341 CZK, tak bych si to koupila taky. Ale mrzí mě, že vím, jak to celé bylo, že jsem zaplatila opravdu zbytečně navíc, za chybu konkrétního člověka, který to do systému dával a ČSA se k tomu staví tak, že odmítá chybu uznat a ještě hledají takové trapné výmluvy o neexistujícím vyšším tarifu. Je smutné, že ČSA to za těch třináct set korun stojí, se potupně handrkovat s těmi, kteří vynaložili dost úsilí na to, aby se na akci dostali a měli o to opravdu velký zájem. 

V okamžiku, kdy tento trip report zveřejňuji, se mi k tomu nikdo více nevyjádřil ani neodpověděl.

 

 Moje a Liborova letenka, zobrazená skrz rezervační systém. Moje je podle ČSA s vyšším tarifem. Jak je vidět, cena tarifu je úplně stejná, rozdíl je jen v servisním poplatku, který je vybírám jako OB taxa a do letenky se ani nepropisuje.

 

Podle informací na diskuzích šly letenky koupit cca do tří hodin do rána, poté se uvolněná kapacita vyknihovala. Nicméně, další místa byla puštěna do prodeje ještě dopoledne. Protože šlo kupovat i místa na jednotlivé přelety, nastala pak situace, že byl vyprodaný úsek Piešťany - Brno a prodávalo se jen Praha - Piešťany a Brno - Praha. Takže si někteří koupili jen úsek Praha - Piešťany s tím, že se pak nějak dostanou do Bratislavy nebo Košic a domů a nebo Brno - Praha tak, že do Brna dojedou vlakem. Letenka na všechny tři úseky pak už vyšla na 1998 Kč, což je velmi slušná cena. Někteří zájemci byli kvůli tomuto průběhu naštvaní, což celkem chápu.

 

 


 

Praha - Piešťany (OK 080)

 


První úsek Praha - Piešťany letí pod číslem letu OK 080 a odlet je v 8:00. No, taky to mohli udělat až třeba v deset, aby lidi nemuseli vstávat v tak nekřesťanský čas, ale co se dá dělat. Měli jsme koupené letenky s Palem, Jendou, Liborem, Markétou, Jakubem a Skilym a bylo jasné, že na letu potkáme další známé. Sraz na letišti byl v 6:00.

Kde bude sraz, to byla ovšem také otázka. Na letenkách, které nám do e-mailu přišly, byl uveden terminál 2. Na palubních vstupenkách po online odbavení, byl uveden terminál 3. Na programu akce, který byl rozesílán VIP hostům, byl terminál 4. Tak si z toho vyber. Některým diskutérům z Airways.cz to nebylo jasné a tak volali na call centrum ČSA. Tam jim bylo sděleno, že v pondělí 3. dubna dostanou všichni cestující e-mail s informací, odkud to tedy bude, ale že to bude buď terminál 3 nebo terminál 4. Mně tedy žádný e-mail nepřišel. Prostě opět stejný zmatek, stejně jako s prodejem letenek. Až jsme se začali obávat, aby jsme do těch Piešťan vůbec doletěli. Den před akcí jsem tedy napsala ČSA na Facebook dotaz, kam se máme dostavit. Asi dvě hodiny na to, přišel informační mail s tím, že máme přijít na Terminál 3 a v mailu byl i uvedený program, který se měl konat. Protože tam o online check inu psali v budoucím čase s tím, že bude otevřen 36 hodin před odletem a mail poslali asi 20 před odletem, tak to zřejmě zapomněli cestujícím, kteří si letenky koupili, poslat. Nikdo z těch platících, co na letu byli, nedostal tento mail dříve. ČSA si asi mysleli, že to poslalo Letiště a Letiště zas obráceně.

Podle programu níže (ten, který nám přišel den před odletem), měla být pro cestující k dispozici snídaně od 6 hodin. Proto jsme si tedy dali sraz v 6, že se tedy ráno před odletem v klidu najíme. Dostavili jsme se na letiště v 6, prošli odbavením a bezpečnostní kontrolou, po které jsme se dostali do gate na Terminálu 3. A tam jsme zůstali do 6:50 (!). Toto se týkalo pouze platících cestujících, kteří si letenky koupili. VIP hosté pozvaní Letiště a ČSA vstupovali do T4 jinudy a ti se tam dostali hned po šesté hodině. Několikrát jsem se byla ptát přítomných hostesek, proč a na co téměř hodinu zbytečně čekáme v gate, ale nikdo nic nevěděl. Deset minut před sedmou tam přišla jedna z pracovnic firmy, která zajišťovala snídani a velmi se divila, proč tam čeká cca 35 lidí nacpaných a zavřených v gate a proč nejdeme na tu snídani. Takže po téměř hodině si vzpomněli, že tam mají cestující, kteří úplně zbytečně přijeli na letiště na šestou hodinu ráno, někteří, co jeli z větší dálky i dříve, aby měli časovou rezervu. Co na to říct.  

 

 

Sraz byl tedy úplně zbytečně v šest hodin.


Jeli jsme radši taxíkem, na šestou na letiště jet MHD je sebevražda. Jenda už se těší.


I Libor je tu.


A další účastníci letu.


Na tabuli už to svítilo.


Zoltán z Airways vyrobil a rozdal jmenovky nám, kteří se známe přes Airways.cz


Dorazil i Palo. V šest ráno na letišti byl tuším název nějakého sovětského filmu.


Odlety z T3 a Z4.


Hosteska směřuje cestující, kteří si letenky koupili (a že to nebylo jednoduché) do mini gatu na T3. A tam nás nechali čekat dalších 50 minut.


Dostali jsme cedulky na krk.


Děkujeme.


Téměř hodinové čekání si kluci krátili popíjením z placatice. Čaj tam asi nebyl. Já nevím, já to nechutnala.


Mezitím se udělalo venku světlo.


A konečně si vzpomněli, že tam mají nějaké cestující.


Původně byl plánovaný na let Airbus A319 OK-NEP, který má speciální livery s Prahou, ale nakonec letěl OK-NEM v klasickém zbarvení.


Přesun do T4 na snídani.


Tyhle všechny lidi tam skoro hodinu zapomněli a nechali stát skoro hodinu na asi 20 metrech čtverečních. Takže děkujeme.


T4.


Zoltán si snídani nenechal i tak ujít.


Snídaně.


Snídaně.


Snídaně.


Nechci šířit nějaké drby...ale.....No nic.


Snídaně.


Snídaně.


Synův výraz jak přes kopírák tatínkova.


Dostali jsme propagační igelitku.


Hostesky měly dobové kostýmy.


A nastupujeme.


Pozemní odbavení zajišťovaly nejzkušenější z nejzkušenějších.


Markét si byla udělat hlavu ve Volyni, páč to měla jako rousy.


Média byla na letu zastoupena početně.


Všude samé kamery a foťáky.


Naboardováno! V této části seděli víceméně samí spotteři a letečtí nadšenci.


Dostali jsme dobový tisk.


Vedle Jendy a Libora zbylo dokonce volné místo.


Kapitán se přišel pozdravit s cestujícími.


Piešťany nejsou ani na mapě destinací ČSA. Takže se udělala jen čára "někam".


Demonstrace byla manuální.


Jako na spartakiádě.


A jdeme na start.


Nechci šířit drby....ale....no nic.


Ti co jsou registrovaní na Airways.cz, mají cedulky.


Na tomto úseku se rozdávala láhev vody.


Překvapením byly Gripeny, které se k letadlu připojily u Čáslavi a část letu nás doprovázely.


Pohled je to zajímavý.


Ještě nám mohl zamávat.


Čau!


Na palubě z toho bylo haló.


Zleva i zprava.


Na druhé straně je měli taky.


Tobě taky čau.


Během letu se promítaly historické záběry.


A přistáváme v Pišťanech.


Piešťany.


Piešťany.


Dostali jsme uvítací slavobránu. Piešťany. Foto: Palo


Kapitán letu Richard Biras. Foto: Jakub Pechar


Společné foto účastníků z Airways.cz po přistání v Piešťanech. Tam se k nám připojili další, kteří přistoupili.


Piešťany.


Piešťany.


Piešťany.


Skily v Piešťanech.


Piešťany.


Piešťany.


Piešťany.


Piešťany.


Piešťany.


Kulturní vložka. Piešťany.


Piešťany.


Piešťany.


Piešťany.


Piešťany.


Návštěva muzea. Piešťany.


Na letu byl i Dan. Návštěva muzea. Piešťany.


Návštěva muzea. Piešťany.


Návštěva muzea. Piešťany.


Návštěva muzea. Piešťany. Kelišová pozorně naslouchá, aby jí něco neuteklo.


Návštěva muzea. Piešťany.


Návštěva muzea. Piešťany.


Návštěva muzea. Piešťany.


Návštěva muzea. Piešťany.


Návštěva muzea. Piešťany.


Návštěva muzea. Piešťany.


Návštěva muzea. Piešťany.


Návštěva muzea. Piešťany.


Návštěva muzea. Piešťany.


Návštěva muzea. Piešťany.


Návštěva muzea. Piešťany.


Návštěva muzea. Piešťany.


Návštěva muzea. Piešťany.


Návštěva muzea. Piešťany.


Piešťany.


Piešťany.


Piešťany.


Piešťany.


Piešťany.


Piešťany.


Piešťany. Převoz autobusem asi 300 metrů.


Piešťany. Terminál.


Piešťany. Terminál.


Piešťany. Terminál.


Piešťany. Terminál.


Piešťany. Terminál.


Piešťany. Terminál.


Piešťany. Terminál.


Piešťany.


Piešťany.


Piešťany.


Piešťany.


Piešťany. Razítko do pasu.


Piešťany.


Teto, už mě nefoť, mě to nebaví.


Piešťany.


Piešťany.


Piešťany.


Piešťany. Tak nastupujeme a letíme dál.


Piešťany.


Piešťany.


Piešťany.


Piešťany.


Piešťany.


Piešťany. Jakub ztratil palubní vstupenku a pán ho nechtěl bez ní pustit do letadla. Což by byla nepříjemná situace, zůstat kvůli ztracené palubce v Piešťanech, že.


Ne, bez palubky to nejde.


Piešťany.


Piešťany.


Naštěstí přišla důležitá paní s papírem a Jakuba prověřila a do letadla pustila.


Je na seznamu, může letět. Tak to se mu ulevilo.


Piešťany.


Tak ahoj a děkujeme!


Může letět domů. Tedy, nejprve do Brna. 


 

Piešťany - Brno (OK 1937)

 


 

Piešťany - Brno je jen takový přískok. Pro mě na tom měl být nejzajímavější nízký průlet nad Zlínem, městem, kde jsem tři roky studovala a prožila tam hezké časy. Jenže byly mraky a tak se nakonec bohužel nekonal. Ale to se nedá nic dělat. Den před akcí byli občané Zlína a Otrokovic varováni v médiích, že se akce bude konat, aby se třeba nelekli, že jim tam nouzově přistává do pole letadlo.


Letíme dál. Od "někud" do Brna.


Opět manuální demonstrace.


Nouzové východy jsou támhle.


Odlétáme z Piešťan.


Spotteři na věži.


Spotteři za plotem.


Odlet.


Hasiči mají pohotovost.


Opět nostalgické záběry z historie.


Tady bylo ještě hezky vidět.


Tady taky.


A pak už ne. Ale aspoň to zkusili tam zaletět. Nedá se nic dělat, to musí pochopit každý.


Přistání v Brně.


A jsme na letišti, které je moje nejfrekventovanější po Praze, díky tomu, že jsem přes něj tři roky létala do školy do Zlína.


Připraveni tu byli hasiči se slavobránou.


Už jsme byli blízko a pořád nic...


a pořád nic...


A pořád nic...


Ani kapka. A to ani na naší straně, ani na té druhé. Asi to byla jen taková jakože atrapa slavobrány.


Spotteři v Brně.


Vidím Marka, kterého jsem neviděla asi 8 let.


Brno.


Brno.


Brno.


Brno.


Brno.


Brno.


A další foto Airways s těmi, co přistoupili v Piešťanech.


Brno.


Brno.


Brno.


Brno.


Duchovní otec Airways. Brno.


Tisková mluvčí Letiště Brno.


Občerstvení v Brně.


Brno.


Brno.


Brno.


Brno.


Brno.


Brno.


Brno.


Brno.


Brno.


Brno.


Brno.


Brno.


Brno.


Brno.


Brno.


Brno.


Skily a první z dvanácti piv, co si denně dává. Brno.


Brno.


Brno.


Brno.


Brno.


Brno. Kuřácká budka. Kdysi jsem tam taky chodívala čoudit. Ale to už je dávno.


A nastupujeme.


Dostali jsme pohled.


Brno.


Brno.


Brno.


Brno.


Brno.


Brno.


Brno.


Brno.


Brno.


Brno.


Brno.


Brno.


Brno.


Brno.


Brno.


 

Brno - Praha  (OK 2017)

 

 

Poslední úsek Brno - Praha.


To na mapě mají.


Vybalila jsem "retro" občerstvení co jsme dostali ráno v igelitce před letem do Piešťan. Dvě mini bagety s Tatranka. Někdo měl Horalku.


Následně jsem dostali bagetu.


Nabízeny byly i nápoje.


Někdo se dívá.


Palo sleduje, kde letíme. Zrovna jsme sjeli z D1.


Skoro doma.


Před přistáním.


Zpět v Praze.


Slavobrána. Foto: Palo


Praha.


Praha.


Praha. Na party v gatu měli přístup jen pozvaní hosté, cestující s koupenými letenkami ne.


Praha.


Praha.


Před halou se převlékali nějací mniši či co to bylo.


A konec výletu. Tak zas někdy.


 

Let proběhl moc hezky, byl to příjemný zážitek. Pro mě osobně, která na letišti v Ruzyni strávila téměř celý svůj dosavadní pracovní život, to bylo i nostalgické a významné. Posádka byla příjemná a navodila fajn atmosféru. Kdyby se od toho dal odmáznout ten problém s tím, jak se ČSA zachovalo při reklamaci našich chybně naceněných letenek a ranní zapomenutí platících cestujících v gatu, tak bych dala akci 1 s hvězdičkou.

 

UPDATED ANEB DOHRA CHYBNĚ NACENĚNÝCH LETENEK:

Protože se mi na mojí reklamaci poslanou ještě před tím, než se let 5. dubna vůbec konal, nikdo neozval, zaurgovala jsem cca dva týdny poté ČSA, že chci svojí odpověď. A ta přišla, tentokrát už bleskurychle, během, pár hodin. Co k tomu dodat.
Já totiž bohužel vím, jak se dohadovali o tom, jak to vyřešit, ale samozřejmě nemůžu tohle interní info nikde oficiálně použít. Kdyby mi byli odpověděli ve smyslu, že je moc to mrzí, že takové pochybení se stává maximálně jednou za 10 let bla bla bla, ale že posílají jako omluvu klíčenku nebo modýlek, tak to pochopím. Jenže tohle je něco, v čem má komunikace ČSA směrem k cestujícím mezery a měly by se v tom dost co učit. Třeba právě u těch společností z Blízkého a Středního východu, když je můžou používat jako příklad v jiných oblastech fungování letecké společnosti.

 

 

A trocha údajů z historie:


www.yirina.net