My posts are my personal views. They do not represent the views of my company / Příspěvky na tomto webu jsou pouze mé osobní názory.

www.yirina.net





 

 

30. 11. 2016
1) Nehoda Avra v Kolumbii.
Nemám ráda ta rána, když se po probuzení podívám na telefon a tam je informace o to, že během noci došlo k nějaké letecké nehodě. Včera bylo jedno z takových.
Avro RJ-85 společnosti LAMIA Bolivia letící ze Santa Cruz v Bolívii do Medellinu v Kolumbii na letu LMI-2933 havarovalo krátce před přistáním. Na palubě letělo 72 cestujících a 9 členů posádky. Když se na místo dostali záchranáři, zjistili, že většina lidí nehodu nepřežila. Letem cestoval i tým známých sportovců - fotbalistů. Nakonec bylo potvrzeno, že přežilo 5 lidí (z toho tři sportovci, jedna letuška a jeden novinář). Šestý člověk, který nehodu přežil, zemřel později v péči záchranářů.


Část posádky letadla. Uprostřed Sisy Arias (pilotka), vedle ní vpravo kapitán Micky Quiroga, úplně vpravo v červeném Ximena Suárez (vedoucí kabiny), která jediná z posádky přežila. 


To je hrůza, takoví sympaťáci.


Micky Quiroga (kapitán) - nepřežil.


Sisy Arias - krásná pilotka, bohužel zemřela.


Ximena Suárez (vedoucí kabiny) - jedna z těch, co přežila.


Letadlo, které havarovalo. Registrace CP-2933.


Foto týmu před startem. Z toho mrazí. V jednu chvíli tu člověk je, na něco se těší a má své plány a v momentě může být po všem.


Co bylo příčinou se zatím samozřejmě neví. Foto: AP


Foto: AP


Foto: AP


Fanoušci týmu se sešli poté, co se o nehodě dozvěděli.

2) Oslavy v Emirates.
V pátek 2. 12. bude slavit stát Spojené arabské emiráty 45 let od svého vzniku. Emiráťané jsou na svou zemi velmi hrdí a tak to vždy velmi slaví. Jen na těch pár dní si například nechávají přelakovat auta do národních barev. A to se vyplatí, zejména lakovnám aut, které mají žně.


Oslavy na ředitelství Emirates. Foto: Emirates


A oslavy na letištní ploše. Foto: Emirates


Z ředitelství Emirates se Sheikh Ahmed bin Saeed Al Maktoum vydal na dubajské letiště. Foto: Dubai Airport


Tady ho čekal model letiště z..... datlí. Foto: Dubai Airport

Policie v UAE vydala letos manuál na to, co je povoleno a co není, při zdobení aut. Protože někteří už nevěděli, coby a ohrožovali tím bezpečnost.


Toto je například nepřípustné, protože brání řidiči ve výhledu. Foto: Khaleej Times.

3) Slavilo se i u sousedů v Abu Dhabi.
Etihad samozřejmě musel také tento svátek oslavit.


Foto: Etihad Airways


Foto: Etihad Airways


Foto: Etihad Airways

4) Letiště Lublin v Polsku, přivítalo miliontou pasažérku Wizzairu.


Paní měla radost. Letištní uklízečka asi naopak. Foto: Wizzair


Paní dostala nějaké propagační předměty. Foto: Wizzair


A fotku s letuškami na sociální sítě. Foto: Wizzair

5) Flydubai zahájily včera lety do Bangkoku.
Z Dubaje do thajského hlavního města nabízí dva lety denně. Hmn. Pěkný. Hodně štěstí.


Foto: Flydubai


Foto: Flydubai

6) Croatia Airlines má první leteckou mechaničku.
Tou se stala Tea Car. A protože je první žena na této pozici, tak se o ní psalo dokonce i v novinách!



Foto: Croatia Airlines

7) Srbští vojáci odletěli do Libanonu.
První brigáda se zapojí v příštích měsících do mise OSN UNIFIL. Členové jednotky pod vedením kapitána Vladimíra Bozovice budou působit v rámci španělského kontingentu. Naopak se vrátili příslušníci čtvrté brigády, kteří tam byli posledních šest měsíců. Odlet i přílet se konal z letiště Niš.


Letiště Niš.


Letiště Niš, odlet do Libanonu. To je jiný nástup do letadla než dav cestujících do Hurghády, bojující o to, kdo tam bude první.

8) Na letišti Keflavík je bezplatná služba balení dárků.
Letiště Keflakvík v Reykjavíku na Islandu nabízí cestujícím zdarma balení dárků. To je tak asi jediné, co je tam zdarma. Dívala jsem se tuhle na ceny na Islandu a docela koukala, jak je tam draho. Tak to asi tu novou linku ČSA nevyužiji.


Výzdoba na letišti.


A služba pro cestující.

9) Tisková konference na Vnukovu.
Tu uspořádaly společně letiště Vnukovo a Azerbaijan Airlines, aby oznámily zvýšení počtu letů mezi Baku a Moskvou. Ty budou od letního letového řádu už dva denně.


Foto: Letiště Vnukovo


Počasí, že by psa nevyhnal. Foto: Letiště Vnukovo


Dort musí být. Foto: Letiště Vnukovo


Foto: Letiště Vnukovo


A občerstvení pro pozvané. Foto: Letiště Vnukovo

10) Vízová rubrika. 
Rusko - Vladivostok Free Port stále nefunguje.
Po nějakých dvou letech, co se o tom mluví/píše, stále nevstoupila v platnost možnost, přicestovat do Vladivostoku bez víz, jak slibuje vláda Ruské federace v rámci podpory rozvoje obchodu na Dálném východě. Už několikrát došlo k odložení data spuštění projektu. Posledním konkrétním datem spuštění byl 1. říjen 2016. Ale stále to nefunguje, momentálně žádné konkrétní datum stanoveno není a zpoždění se svádí na problémy s imigrační krizí. Do projektu bylo zahrnuto také letiště Petropavlovsk Kamčatskij (a tam my jsme byli!), přes který bude možné také bez víz do země vstoupit.

Kazachstán - podle nejnovějších informací, dojde ke zrušení víz pro držitele pasu (nejen) ČR a Slovenska od 1. 1. 2017. Škoda, že tam ČSA přestalo létat.


No sláva! Konečně!
 

11) Íránské dny v Plzni.
Akci pořádá Katedra blízkovýchodních studií ve spolupráci s velvyslanectvím Íránské islámské republiky v Praze.


Program akce je následující:
6.12.
18:00 Slavnostní zahájení festivalu
Mezi hlavními hosty budou chargé d’affaires Íránu v České republice pan Ali Akbar Jowkar a zástupci vedení Západočeské univerzity v Plzni. Návštěvníci budou moci ochutnat íránské jídlo připravené kuchařem íránského vyslanectví v Praze.
19:00 Írán v obrazech
Výstava fotografií studentů a vyučujících Katedry blízkovýchodních studií.
19:30 Írán: jak nezabloudit ve společenských zvyklostech
Přednáška arabisty, islamologa a znalce íránské kultury Petra Pelikána o společenských zákonitostech, bontonu a úskalích pro české cestovatele.

7.12.
16:00 Írán jako na dlani
Beseda s plzeňským cestovatelem a fotografem Vladimírem Váchalem, který je v Íránu víc jak doma. Přijďte se absolventa Katedry blízkovýchodních studií, průvodce a tlumočníka z perštiny zeptat na jeho zážitky a zkušenosti z cestování po této rozmanité a pohostinné zemi!
18:00 „Viděl jsem dítě nasávat měsíc“ aneb večer s perskou poezií
O klasické i moderní perské poezii bude vykládat íránistka a překladatelka Zuzana Kříhová z Ústavu Blízkého východu a Afriky Univerzity Karlovy, vybrané básně česky přednášet plzeňský recitátor Jan Anderle a persky historik literatury Aliakbar Pojhanmanesh.
20:30 Užijte si íránský film!
Projekce vybraného filmu ze současné íránské produkce. Vybíráme z děl účastnících se soutěží mezinárodních filmových festivalů.

8.12.
16:00 Velmi moderní Írán: reprodukční technologie a současné islámské právo
Nechte se překvapit úrovní íránské moderní medicíny, která musí jít ruku v ruce s náboženským právem! Přednáška odbornice na šíitskou islámskou právní vědu z Katedry blízkovýchodních studií Veroniky Sobotkové.
17:30 Spolupráce íránských univerzit se Západočeskou univerzitou v Plzni
Krátká představení projektů spolupráce od zástupců Fakulty strojní Bohuslava Maška a Fakulty filozofické Daniela Křížka.
18:00 Jak se žije Íráncům v České republice?
Beseda s íránskými přáteli dlouhodobě žijícími a pracujícími v Čechách.
19:30 Íránský film.
O vývoji, charakteristikách, zvláštnostech a úspěších íránské filmové produkce přednáší znalkyně íránského filmu Viera Langerová z FAMU.
20:30 Užijte si íránský film!
Projekce vybraného filmu ze současné íránské produkce. Vybíráme z děl účastnících se soutěží mezinárodních filmových festivalů.
Celý program je zdarma!

12) Ten "fotokoutek" nebo co to je, byl v noci přestěhován na nové místo. Tak to jsem zvědavá, co se z něj vyklube.


Nyní je takto u vchodu do spojovací chodby.


Na focení to moc není, s tím sklem vzadu. No, uvidíme.

13) Jenda měl volno, tak jsme si daly s Hankou jen tak jako mandarinku.

 



29. 11. 2016
1) Záhadný Iloušek 18 z Afriky identifikován.
Danovi to nedalo a začal pátrat po původu Ilouška, vyfoceného před třemi dny v Libyi. Tak jsem taky začala hledat a asi našla:-) Vůbec se totiž nejedná o registraci EC-ICG (ani ER-ICG která kdysi skutečně existovala, ale letadlo bylo zničeno v roce 2010 v Jemenu), ale o stroj s imatrikulací ER-ICS, který byl spatřen v provozu v roce 2014 a dokonce vyfocen a má stejné livery, jako ten na aktuální fotce z Libye. Naposledy létal u moldavské společnosti Sky Prim Air (dříve společnost Grixona, od roku 2008 do roku 2014). Toto letadlo bylo vyrobeno v roce 1967 a tak mu je úctyhodných 49 let! Podle A.netu měla společnost Sky Prim také Air Airbus A320, foto ZDE a ten měl v lednu 2016 operovat pro Libyan Airlines. Jenže v červenci 2016 se A320ka objevila znova a to v barvách moldavského low-costu FlyOne, kde je dosud. Je ale zajímavá náhoda, že moldavský Airbus létal v lednu 2016 v Libyi, tam, kde byl spatřen inkriminovaný Iloušek 18, tudíž tam nějaké vazby vedení společnosti můžou být. Na diskuzi pod fotkou z doby, kdy Iloušek 18 stál ještě v Kišiněvě, někdo píše komentář (z 10. 6. 2015), že letadlo odletělo na práci do Libye. A následuje odkaz na video na youtube, jak odlétá. Zajímavé je, že to letadlo je tam víc než rok a nikde se neobjevila jeho jediná fotka, přestože fotky z Libye se občas ukazují, místní spotteři mají i svojí skupinu na Facebooku. Buď létá jen občas nebo v noci, aby jim tu humanitární pomoc co vozí, někdo nevykoukal. Otázkou je, kdo ho provozuje, jestli ho tam ona společnost Sky Prim Air jen pronajala nebo jim ho prodali. Také bych chtěla vidět ty piloty (Moldavané?), kteří s tím v Libyi létají. To musí být celkem dobrodruzi.
Pravděpodobně je to tedy opravdu tato registrace a ne uvedená EC-ICG. Ten, kdo fotku zveřejnil, registraci úplně zaměnil. Splést si EC-ICG (verze B) a ER-ICS (verze D) chce hodně dioptrií nebo alkoholu.


Screen: www.russianplanes.net  


Iloušek 18 registrace ER-ICS, zachycený před dvěma lety v Moldávii. Foto: Igor Lugovoi (http://russianplanes.net/id167947)

2) Nouzové přistání u Pegasusu v Izmiru.
Stalo se včera 28. 11. na lince PC 2130 letící z Izmiru do Ankary. Boeing 737 registrace TC-CPI se vrátil do místa odletu, z důvodu poklesu tlaku v kabině letadla, což způsobilo vypadnutí kyslíkových masek. Cestující odletěli dalším letem. Jestli jel po tomto zážitku někdo radši autobusem, se zpráva nezmiňuje.


Foto: Cestující z letu.


3)
Siberia Airlines neboli S7 bude mít Embraery 170.
První z nich budou dodány v roce 2017, konkrétně v únoru. Bázovány budou na Tolmachevu v Novosibirsku. V roce 2017 jich S7 dostane 10 a dalších 7 pak v dalších třech letech, ale je možné, že tyto dodávky budou urychleny. Novinka ve flotile bude nasazována na lety z Novosibirsku do Jekatěrinburku, Čeljabinsku, Krasnojarsku a Shymkentu.
Aktuálně Embraery provozují dvě letecké společnosti na území Ruska. Saratov Airlines má dva Embraery 195 a Komiaviatrans operuje 5x ERJ 145.


Mapa destinací S7. Jsou docela slušně rozlétaní.


S7 uniformy. Foto: S7.

4) Air France vykoná čtyři "Welcome Flights" s novým Dreamlinerem. 
Oficiálně bude připojen do flotily nový Boeing 787-9 v pátek 2. 12. Na oslavu této události chystá Air France celkem 4 inaugurační lety, které poletí čistě jen z tohoto důvodu a nejedná se o změnu typu na pravidelné lince. Konat se budou od 7. a 8. ledna 2017. Cestující dostanou šampaňské, speciální menu a certifikát o účasti, podepsaný piloty. Letenky jsou v prodeji od 28. 11. 2016, do vyprodání zásob.
Stroj Air France má kapacitu 276 míst (30 x Business Class, 21 x Premium Economy a 225 x Economy). 
Nabídka inauguračních letů Air France:

– January 7 at 8:30 am: flight AF787, from Paris-CDG to Corsica and the Mediterranean Sea
– January 7 at 1:30 pm: flight AF789, from Paris-CDG to the Southwest of France
– January 8 at 8:30 am: flight AF787, from Paris-CDG to Brittany and the Atlantic ocean
– January 8 at 1:30 pm: flight AF789, from Paris-CDG for a tour of France


Tak snad z toho někdo udělá zajímavý trip report.

5) Letiště Ostrava hledá hasiče - strojníka.
Více informací na webu letiště ZDE.

6) Pákistánská Air Blue hledá vedoucí kabiny.
Kdyby měl někdo zkušenosti a dobrodružnou povahu, tak to může zkusit.


7) Dermacol má novou řadu vlasové kosmetiky.
Je to profesionální řada, určená pro kadeřnictví, ale to neznamená, že by si ji člověk nemohl koupit domů. Napsala jsem do Dermacolu o cenu, tak uvidíme. Když to nebude nějak přestřelené, tak bych novinku vyzkoušela.



Foto: Dermacol

8) Měli jsme: jablka, banány, pomeranč a kaki. A také i mandarinky, ale ty tam Jenda nedal, aby jsme se moc nepřetláskali. 


Mandarinky budou zítra.


28. 11. 2016
1) China Eastern otevře kancelář na letišti.
Na ruzyňském letišti se ve spojovací chodbě terminálů 1 a 2 připravuje kancelář pro veřejnost China Eastern.

Opět přes noc přibyla další vánoční výzdoba:


Velký strom v příletové hale.


Světelný řetěz na pavlači.

A pozor! Tato světelná instalace níže. Asi to má sloužit jako místo, kde si můžou cestující udělat vánoční foto? V tom případě bych tam dala nějaké pozadí ve stylu "I love Prague" nebo "Christmas in Prague", ale možná to tam ještě dají a není to hotové.


Jinak je to super nápad, ale jestli to takto zůstane, tak se nevyužije plný potenciál.

2) Tajemný Iloušek 18 spatřen v Africe.
Na letišti Benina v Libyi byl spatřen Iloušek 18, registrace EC-ICG. Taková registrace se zatím v žádných záznamech a databázích nevyskytuje, tak to je takové přinejmenším zajímavé. Asi vozí humanitární pomoc, takhle v noci po tmě, neznámým letadlem, jinak si to neumím vysvětlit.


3) V Abu Dhabi začal závod Formule 1.
To by pro mě nebylo až tak zajímavé, jako to, že partnerem je Etihad a ten na zahájení dodal Airbus A380, který udělal nad čekajícími návštěvníky průlet. V závěsu za ním letěly stíhačky skupiny Farsan Al Emarat a udělaly barevnou trikoloru.


Foto: Khaleej Time


Foto: Khaleej Time


Foto: Khaleej Time


Etihad tu má své posádky, které událost zdobí. Foto: Etihad

4) Qazaq Air přidá další dva vnitrostátní lety.
Kazašská nízkonákladová společnost Qazaq Air zahájí 1. 12. lety z Atyrau do Uralsku a do Aktau. Lety bude operovat Dash 8 Q400 a budou létat v pátek a v neděli.


Foto: Qazaq Air

5) Nové linky na Ukrajině.
Ty bude provozovat soukromá společnost DART Airlines od 23. 12. a povedou z Kyjeva do Tbilisi v Gruzii.  


Dart Ukrainskie Avialinii.

6) Miss Stevardka Ruska 2016.
Volba královny krásy mezi letuškami v Rusku proběhla minulý týden v Moskvě.


  Vlevo: 2. vícemiss: Julia Jamalova - Ural Airlines, vpravo: 1. vícemiss: Alena Smorodina - Aeroflot.


Vlevo:  Miss Business: Aviacia Inga Kavun, vpravo: Miss pravidelná doprava: Anna Gurina - Nordstar.

7) Divert Aeroflotu kvůli pijanovi na palubě.
Let společnosti Aeroflot z Los Angeles do Moskvy musel nouzově přistát v Kanadě na letišti Iqaluit, kvůli opilci na palubě. Naštěstí byl na letu i šampión v boxu, který ho zpacifikoval. Doufám, že to dají tomu člověku k úhradě. Video chuligána ZDE.




To jsem zvědavá, jak se odtamtud bude pán dostávat, páč tedy spojení s okolním světem nic moc. Pár domestic letů tam sice létá, ale asi to nebude úplně laciné. Jinak je to brané jako diverzní letiště pro lety přes Atlantik.

8) Pohled do historie.
Letiště Tbilisi, rok 1965. To je tedy nostalgická fotka.

9) Ovoce víkendové.


Sobota. Banány, jablka, pomeranč.


Neděle. Banány, jablka, mandarinky.

10) Začíná adventní čas.
Já to tedy neslavím z nějakého náboženského pohledu (páč "zaplaťpánbůh" jsem náboženstvím nedotčena), ale mám ráda ta světýlka, svíčky, vůni a atmosféru. Pro mě to má smysl kulturní a tak si tento čas velmi užívám. Chtěla jsem nazdobit i stromeček, ale nakonec zvítězila lenost a stromek ještě pár dní počká. Ale je to super období, škoda, že je vždycky tak rychle pryč.



 

Byla jsem v Ikea pro ten zapomenutý stojánek na ubrousky. A koukala jsem, že pro změnu mají na skladě stojan na ty hvězdicové lampy, ale zase nemají ta stínidla (před měsícem to bylo naopak, měli stínidla, ale ne stojany). Ještě, že jsem si je prozřetelně koupila hned v první půlce října. To by mě fakt zajímalo, co si na tom oddělení, kde Ikea plánuje objednávky a distribuci vánočního zboží, myslí. Protože loni to bylo to samé, snad jen s tím, rozdílem, že vánoční zboží bylo vyprodáno už na začátku listopadu, letos vydrželo aspoň do půlky měsíce.


Stav zásob na Zličíně v neděli 27. 11.

11) Tip na domácí vůni.
Tedy na vosk. Všichni si kupují vosky od Yankee Candle, které jsem ještě nezkoušela, protože mě odrazuje to, jak to mají úplně všichni. Já si s příchodem podzimu kupuji takové ty olejíčky, co se nakapou do vody na aroma lampě, do které se strčí svíčka. Ale nedávno jsem viděla v Tescu v akci (za 99 Kč v akci do 29. 11., jinak stojí cca 129-179 Kč) vosky od Air Wick a tak jsem si řekla, že je zkusím. Vzala jsem nejdřív jedno balení na zkoušku. Doma jsem to hodila do té lampy, zapálila a ta vůně byla za pár minut opravdu velmi intenzivně cítit. Byla jsem z toho nadšená. Ale druhý den už to tolik nevonělo a nebo jsem si na tu vůni zvykla a přestala ji vnímat. Tak jsem se rozhodla, že zkusím ještě jinou "příchuť". Koupila jsem tedy další příchuť, hodila na lampu a opět se opakovalo to, že ta vůně se tak intenzivní, až jsem si říkala, jak je to možné. Takže je to tak, že já si na to opravdu asi zvyknu a musím ty vůně střídat, abych je cítila. Ještě to proložím těmi olejíčky.


Aktuálně mám tyto dvě příchutě.


Oni na to prodávají nějaké elektrické lampy, já mám normální "mechanickou" na svíčku.


V jednom balení je 6 "tyčinek".

12) A přeneseme se do jara 2017.
V létě se firmy předháněly v představování novinek na vánoce, teď před vánoci začínají chrlit novinky na jaro 2017. Se zajímavými paletkami přišla značka Smashbox. Bude se jednat o limitovanou edici sedmi paletek očních stínů pro jaro a prodávat se budou za 29 USD. Což je na tuto značku docela dobrá cena. Určitě bych si vybrala, teda kromě té šíleně barevné.


Foto: Temptalia.com (Smashbox).


26. 11. 2016
1) Speciální tarif pro Boeing 787 Air France na výcvikové lety.
Z důvodu výcviku posádek bude Dreamliner nasazován na lety mezi Londýnem a Paříží 6x týdně (každý den kromě středy) v termínu 6. 2. - 25. 3. 2017. Z toho důvodu byl zaveden pro tyto lety speciální tarif na zpáteční let. V Economy class je cena 69 GBP a  Business class 247 GBP. Tento tarif je prodejný do 8. 12. a musí se letět minimálně jeden úsek na letu operovaným Dreamlinerem (čili je možné to nakombinovat i s jiným letem). Tarif platí pro směr Londýn - Paříž - Londýn.
Letový řád je následující:
AF1680 Paris to London departing 7:25 arriving 7:45
AF1681 London to Paris departing 9:40 arriving 11:55

2) Rozloučení s Túčínkem u Belavie.
Tentokrát už jen na zemi. Belavia uspořádala úplně poslední rozlučku s jejich Túčínkem, které už od zimního letového řádu nelétá. Pozvala na ni zaměstnance, kteří s Túčínkem pracovali a blízké spottery. Sergej Martirosyan z rozlučky zveřejnil report TADY. V čase setkání se také ujasnilo, kdy bude úplně poslední let Túčínka. Stane se tak 28. 12., kdy poletí z běloruského Gomelu do Nového Urengoje, odveze něco a 29. 12. se vrátí zpátky. S piloty Túčínek to bude tak, že část jde do důchodu, část bude přeložena do pozemních služeb a 5 lidí, včetně jednoho kapitána se "přeučí" na Boeingy. Pár jich odchází k jiných společnostem, kde budou létat na Il76 a An24. Co bude s Túčínky se ještě neví, nejsou prodané a řeší se jejich osud. Spotteři doufají, že se je podaří dostat někam do muzea, aby se předešlo jejich sešrotování.  


Foto: Sergey Martirosyan (www.aviator.ru)


Foto: Sergey Martirosyan (www.aviator.ru)


Foto: Sergey Martirosyan (www.aviator.ru)


Foto: Sergey Martirosyan (www.aviator.ru)


Letuška Irina, která byla na rozlučkovém letu se spottery z Minsku do Gomelu v říjnu. Foto: Sergey Martirosyan (www.aviator.ru)


Foto: Sergey Martirosyan (www.aviator.ru)

3) Nový let Oš - Abakan.
Od 25. 11. létá nové spojení z Oše (a tam my jsme byli!) do Abakanu (to je v Rusku). Lety obsluhuje společnost Air Kyrgyzstan (a s tou my jsme letěli!) Boeingem 737. Linka je určena především pro Kyrgyze, kteří pracují v Abakanu a okolí. Doteď museli létat domů přes Krasnojarsk a Novosibirsk, nyní mohou letět přímo. 


Odbavení v Oši. Foto: Letiště Oš


Učešte se, máte li čím. Natáčí to televize! Foto: Letiště Oš


Foto: Letiště Oš


 Foto: Letiště Oš

5) Na Vnukovu v Moskvě otevřeli novou přepážku ticketingu Rossiya Airlines.


Foto: Letiště Vnukovo


Foto: Letiště Vnukovo

6) V Číně budou v roce 2017 zrušeny papírové palubní vstupenky.
Toto oznámil vice prezident IATA pro region severní Asie Zhang Baojian. Aerolinky by díky tomu měli ušetřit cca 145 milionů USD ročně, což není málo. Úspora vznikne tím, že se zruší check-in přepážky a jejich pracovníci. Místo palubek se budou scanovat QR kódy. IATA také plánuje v Číně jako v první zemi na světe zavést "real-time" finanční zúčtování mezi leteckými společnostmi  a prodejci. 


A palubky pro nás neexistujou!

7) Tip na nákup.
Je tu předvánoční období a tak zdobíme a dekorujeme. Mám tip na krásné vánoční povlečení se soby. Jen to na mě vyskočilo na obrázku, věděla jsem, že ho musím mít. Tak jsem neváhala a hned ho objednala a udělala dobře. Já ho objednala ještě za 599 Kč a o pár dní později ho zdražili na aktuálních 899 Kč. Bála jsem se, že to bude v reálu vypadat hůř než na fotce v e-shopu, ale naopak, vypadá to snad ještě lépe. Je to takový ten mikroplyš, takže nádherně měkoučké a teplé. Líbí se mi tolik, že bych za něj byla dala i těch 899 Kč.


25. 11. 2016
1) Turkish Airlines navyšují lety do Košic.
Od 15. ledna příštího roku bude přidána další frekvence. Nyní létají z Istanbulu do Košic 3x týdně, od poloviny ledna to budou čtyři rotace týdně a to v pondělí, úterý, pátek a v neděli. Nedělní let je ten nový. Operuje to Airbus A320.


Zahájení letů Istanbul - Košice v červnu 2016. Foto: Letiště Košice

2) V Toulouse včera poprvé vzlétl Airbus A350-1000.
On to zas není takový highlight jako když letěla poprvé A350ka jako taková, ale Airbus si připravil akci pro hosty, novináře a blogery. Verze -1000 má o 40 míst pro cestující více, než "obyčejná" -900ka. K dnešnímu dni má Airbus na tento stroj 195 objednávek od 11 leteckých společností. Airbus teď hodně "peče" s ruskými spottery a zve je na akce a tak se tam opět vypravila Marina Lystseva a její kolegové. Marinina foto reportáž z prvního letu je ZDE.


Foto: Marina Lystseva (http://fotografersha.livejournal.com/)


Foto: Marina Lystseva (http://fotografersha.livejournal.com/)


Foto: Marina Lystseva (http://fotografersha.livejournal.com/)

3) Inaugurační let Reykjavik - New York (EWR) u WOW Air.
Ve středu 23. 11. se konal inaugurační let islandské nízko nákladové společnosti WOW air z Reykjaviku do New Yorku. Dort byl ve tvaru Empire State Building.


Foto: WOW air


Foto: WOW air


Foto: WOW air


Foto: WOW air


Foto: WOW air


Foto: WOW air


WOW air má docela širokou síť destinací. One way letenky z USA do Evropy se dají koupit i za 99 USD. To je fér.

 

4) Letiště Sydney přivítalo nový přímý let China Eastern Airlines z Kunmingu.
Před pár dny (16. 11.) zahájila China Eastern lety Hangzhou - Sydney, včera přidala Kunming - Sydney. A do třetice přibude 19. 1. 2017 linka Wuhan - Sydney. Hmn, pěkný. Hodně štěstí.


Foto: Sydney Airport


Slavobrána. Foto: Sydney Airport


Tak zas v lednu. Foto: Sydney Airport

5) Boeing 777 Pakistan International Airlines evakuován před startem kvůli údajnému kouři z motoru.
Letadlo bylo evakuováno poté, co prý jeden z pilotů zahlédl kouř čoudící z jednoho z motorů. Letět se mělo z Peshawaru do Karachi. Takže si cestující museli vystoupit. Cestující zveřejnili fotku z "evakuace", jak se tam courají lidi po ploše. PIA ale událost striktně dementovala s tím, že se žádný požár nekonal.


Evakuace v Peshawaru. Se tam courají jak někde na promenádě.


Vysvětlení Pakistan International Airlines.

6) Wizzair má logo jet k Olympiádě.
Ten je součástí kandidatury Budapešti na pořádání Olympijských a Paralympijských her v roce 2024 (to se tam asi zbláznili, ne?). Respektive, logojety budou dokonce dva. Aktuálně je to Airbus A321 a k němu přibude 1. 12. 2016 ještě Airbus A320. Malůvky na letadle mají znázorňovat řeku Dunaj, která protéká Budapeští. Spolu s Budapeští kandidují Los Angeles a Paříž.


Foto: Wizzair


Foto: Wizzair


Foto: Wizzair


Foto: Wizzair

7) Zadržen podezřelý australský radio-pirát.
V Austrálii byl zadržen Paul Sant (19 let), který je podezřelý z toho, že se nabourával do radio komunikace mezi řízením letového provozu a přistávajícími letadly v Melbourne. V jednom případě se mu povedlo navigovat letadlo ke klesání a kroužení kolem. Zadržen byl v pondělí 21. 11. a obviněn z minimálně 16-ti spojení se s letadly v okolí letiště Avalon v období 2 měsíce před 3. listopadem. Advokát zadrženého vytahuje na obranu argumenty typu, že zadrženému diagnostikovali autismus a deprese. Také vyšlo najevo, že pracoval rok u společnosti Virgin Australia na melbournském letišti, ale v září byl jeho pracovní poměr ukončen. Za ohrožení bezpečnosti mu hrozí až 20 let vězení. Tak doufám, že v Austrálii mají ty zákony lépe podchycené a nepropustí ho proto, že v době činu nebyl příčetný nebo něco v tom smyslu, jak je běžné u nás.


Paul Sint před a v průběhu zadržení.

8) Nové Business class menu u Air Croatia.
To bude cestujícím servírováno od 30. 11. Pro Croatii ho exklusivně připravil místní kuchař Dino Galvagno a je inspirováno chorvatskými delikatesami, jako např. pašticada, purica s mlincima nebo viška pogača.


Olivy nejím. Foto: Croatia Airlines.

9) Uzbekistan Airways oznámily destinace Dreamlineru pro rok 2017.
Pro výcvik posádek bude Boeing 787 nasazován na linku Taškent - Londýn Heathrow mezi 9. - 20. 12. 2016. V roce 2017 pak bude létat z Taškentu do Bangkoku (od 26. 3.), Delhi (od 26. 3.), Dubaje (od 26. 3.), Istanbulu (od 26. 3.), New Yorku přes Rigu (od 30. 3.) a Soulu (od 27. 3.).


Uzbecký Dreamliner.


V Uzbekistánu jeho dodání docela prožívali. Foto: Uzbekistan Airways

10) Štětce Petra Lovely Hair budou u Dermacolu.
Po aféře, nad kterou (z těch co to sledují) asi nejen mě zůstává rozum stát, přišla dobrá zpráva. Jde o mojí oblíbenou blogerku a youtuberku Petru Lovely Hair, která ke svému beauty blogu a youtube kanálu začala nabízet kosmetiku a pomůcky k ní, pod svou značkou. Petra leží v žaludku asi hodně lidem, kteří ji začali shazovat a napadat. Jeden dokonce nelenil a založil si na to speciální blog, který je věnovaný jenom Petře a jejímu manželovi a rozebírání toho, co kde řekla a udělala špatně (že na tohle má někdo chuť věnovat svůj čas, vždyť to zabere děsně času?) a pomlouvání její osoby. Jedna slečna si založila youtube kanál, na kterém vydává takzvaná názorová videa, ve kterých Petru rozebírá. Ta slečna je podle svých slov nezaměstnaná, je celé dny doma a kouká na youtube a protože jí vadí, jak Petra údajně lže, začala natáčet videa, aby se o tom dozvěděli další. Každý si může samozřejmě dělat co chce, po shlédnutí několika jejích videí, zabývajících se Petrou, si myslím, že má nějaký problém a měla by se jít léčit. Bohužel si díky tomu, že neustále reaguje na oblíbenou Petru, nahnala sledovanost a odběratele, což byl asi i nějaký záměr. Z logiky věci bych si řekla, proč na ta Petřina videa vůbec kouká, když ji její osoba tak irituje, ale ona to vysvětluje tím, že chce, aby se vědělo, co je Petra zač. Holt taková jako samozvaná Matka Tereza českého youtube.
Během léta a podzimu se tahle kampaň proti Petře rozjela tak, že ji to úplně znechutilo a rozhodla se, že svou činnost ukončí. To a vše, co se kolem ní dělo, oznámila v tomto videu. Což je podle mě škoda, protože tím udělá radost těm ukřičeným psychopatkám, které tráví čas tím, že se jí snaží škodit.
Ve středu 23. 11. proběhla soutěž Blogerka roku 2016, kterou bohužel Petra nevyhrála (moc bych jí to byla přála), ale den poté, oznámila, že vstupuje do spolupráce se značkou Dermacol a bude pro ně vyvíjet štětce pod exklusivní značkou Dermacol by Petra. Některé z jejích "fanynek" to velmi těžko rozdýchávaly a pustili se do ní, jak je to možné, že přece slíbila, že končí a že je lhářka a další. Já jen žasnu, na co mají lidi čas, aby se tím tak široce zabývali. Doufám, že Petře spolupráce s Dermacolem půjde dobře a dokáže se nad tyto psychopatky povznést.


Petra s manželem na Blogerce roku 2016 a exklusivní edice štětců pro Dermacol, kterou druhý den představila.

11) Na letišti se začala pomalu objevovat vánoční výzdoba. Loni to byly perníčky, letos jsou to sněhové vločky a barevné koule.


Vločka. Večer to svítí.


Stromky jsou klasické. Perníčky letos chybí.


Ze stropu visí červené, zelené a bílé koule a vločky. To je skoro jako vlajka UAE.


Ještě z druhé strany.


Po odletu jsme si dali s Hankou a Jendou kávu ve Starbucks. Neděláme to často, protože mi to přijde dost drahé na každodenní pití, ale tak svátečně občas, proč ne.


To vánoční kafe stojí ve velké variantě 179 Kč. To je opravdu za kafe docela darda.


Mají i vánoční hrnky.


Dochucovadla.


Mají hezké vánoční kelímky.


24. 11. 2016
1) Květinový hippie Airbus A380 v Dubaji.
Ve Spojených arabských emirátech v Dubai Miracle Garden byl včera slavnostně představen Airbus A380 v životní velikosti, který je celý z květin. Tak to se tam budu muset při příští návštěvě Dubaje konečně vypravit podívat.


Foto: Emirates


Foto: Emirates


Foto: Emirates


Foto: Emirates

2) Boeing 777 Cathay Pacific na letu Londýn - Hong Kong divertoval do Novosibirsku.
Let CX250, který odstartoval v pondělí 22. 11. večer z Londýna Heathrow, musel nouzově přistát v ruském Novosibirsku. Pilotům přístroje signalizovaly požár v cargo prostoru a to není žádná legrace. Letadlo bezpečně přistálo, cestující však byli poté umístěni do hotelů a letadlo nepokračovalo hned v cestě. Na palubě bylo 18 členů posádky a 214 cestujících. Nakonec pro ně Cathay Pacific vyslaly náhradní letadlo (Boeing 777, registrace B-KPM, přiletělo jako CX2251 23. 11. v půl desáté večer a odletělo po kolem půl čtvrté v noci), takže to asi nebyl úplně planý poplach.


  Cathay po nouzovém přistání v Novosibirsku. Foto: ACT-54.


Jedna z cestujících se hned podělila fotkami na Instagramu. Koukám, že jim dali na zahřátí Boršč.


Svůj zážitek z nouzového přistání popsala pod jednou z fotek. Napsala to ale čínsky a tomu já nerozumím a tak jsem využila funkce Instagramu "přeložit", což místy dělá ten výsledek trochu komický.


Letadlo po rozednění. Ještě v noci 23. /24. 11. místního času stálo v Novosibirsku na letišti. 

3) Skandál u Croatia Airlines.
Croatia suspendovala šéfa oddělení Flight Operations Josipa Grgeče a jednoho pilota v zácviku (jeho celé jméno nebylo zveřejněno, jen iniciála Slaven P.). Na letu z Londýna Heathrow do Záhřebu nechal zacvičujícího se pilota samotného v kokpitu Airbusu A319, který si tam mezitím natočil mobilem selfie-video, které následně zveřejnil na sociální síti. Piloti mají zakázáno zůstat v kokpitu sami, což je bezpečnostní opatření, na které přešly i ty společnosti, které ho dříve neměly. Nehoda Germanwings toto změnila. Piloti jsou mimo službu, dokud nebude událost vyšetřena. Co na to říct. Video je k vidění TADY.


Pilot v zácviku Slaven P.

4) Letiště Domodědovo v Moskvě předalo letecké "Oskary" DME Awards.
Protože letiště musí zachovat nějaké dekorum a takt vůči svým partnerům, nemůže si dovolit některé společnosti nazvat lepšími než ostatní. Takže to vyřešili šalamounsky a pro každou aerolinku byla nalezena nějaká kategorie, za kterou dostala ocenění. Tak například Emirates dostaly ocenění v kategorii "Na velikosti záleží" za to, že denně posílá do Moskvy Airbus A380. Qatar Airways získal cenu nazvanou "KATARizátor cestování". Lufthansa byla oceněna jako "Nejlepší Jeřáb na nebi" v souvislosti s tím, že mají tohoto ptáka v logu. Takže každá společnost něco vyhrála a všichni jsou spokojeni.
Jídlo na slavnostní večeři zajistila společnost Domodedovo Catering.


Foto: Letiště DME


Foto: Letiště DME


Foto: Letiště DME


Foto: Letiště DME

5) Úschovna kabátů na letišti Vladivostok.
Novou službu nabízí letiště Vladivostok. Protože tam je v zimě opravdu tuhá zima, lidi často řeší to, že dorazí na letiště k teplém kabátu nebo kožichu a sněhulích a letí do tepla a tam toto není potřeba. Je zbytečné, vozit sebou toto někam do tropů a tak letiště ve Vladivostoku zavedlo možnost, odložit si za poplatek oděv a obuv do šatny. Cena za uložení páru bot a kožichu/kabátu za jeden den je 100 rublů, pouze boty jsou za 40 rublů a pouze kožich/kabát jsou za 60 rublů. Minimální cena je ale 1000 rublů, takže se to vyplatí při dlouhodobějším uložení.
U nás v práci tuto službu poskytujeme také, pořád si u nás někdo ze známých a kolegů takto nechává kabáty a po příletu si je vyzvedne. Máme jeden malý věšák a ten je neustále plný. Akorát za to nic neúčtujeme, občas nám někdo za uložení dá čokoládu:-)
Nicméně, nápad pro služby na letišti je to docela dobrý, myslím, že by se to uplatnilo i u nás, nejen na Dálném východě.


Letiště Vladivostok.


 Město Vladivostok. Mně se ve Vladivostoku moc líbilo, to město má atmosféru.

6) Jenda měl volno, tak jsme si jen koupily s Hankou mandarinky a ani si je nijak nearanžovaly.


Tak příště.


23. 11. 2016
1) TransAsia Airways ukončily včera provoz.
V první chvíli jsem si neuvědomovala, co to je za společnost, ale dala jsem si ji do google (když začal fungovat) a hned jsem věděla. Společnost je z Taiwanu, byla založena v roce 1951 a byla první soukromou leteckou společností v zemi. Bohužel v poslední době měla dvě fatální nehody (v letech 2014 a 2015), které ji dostaly do finančních potíží a ty nakonec vedly k úplnému ukončení činosti. 


Společnost měla i widebody.


Posádky a uniformy.


Nehoda z roku 2015 a velmi známý záběr.


Po nehodě.

2) Soutěž o nejkrásnější letušku probíhá v Rusku.
Jde už o 3. ročník a soutěž se tam těší v leteckém světě docela pozornosti. Finále proběhne 25. 11. v Moskvě. Aerolinky to podporují, protože je to pro ně pozornost a reklama.


Pro takovou soutěž asi není problém najít sponzory.


Finalistky.


Finalistky.

3) Novinky od Air Asia.
Malajsijská Air Asia zahájila 21. 11. lety z Kuala Lumpur do Luang Prabangu.
 


Foto: Air Asia Malaysia


Foto: Air Asia Malaysia

Thajská Air Asia převzala svůj první Airbus A320NEO. Má registraci HS-BBX. Stalo se tak 19. 11. a je současně jejich 50. tým kouskem ve flotile. Letadlo má kapacitu 186 míst. Celkem si jich Air Asia objednala 300 a k tomu ještě 100x A321NEO.


Foto: Air Asia Thailand


Foto: Air Asia Thailand


Tohle mi přijde vždycky legrační. Foto: Air Asia Thailand


Ámen. Foto: Air Asia Thailand


Foto: Air Asia Thailand

4) Věž se oblékla do vlajky.
Věž řízení letového provozu na letišti v Dubaji byla zahalena do emirátské národní vlajky. Stalo se tak při příležitosti 45. výročí vzniku státu, což nastane 2. 12. 2016. Vtipné je, že oficiální FB letiště Dubaj vyzývá lidi, aby zveřejňovali na jejich stránce své selfie s ovlajkovanou věží, což je takové zajímavé, vzhledem k tomu, že v Dubaji na letišti se fotit nesmí a někteří spotteři se kvůli tomu v minulosti dostali do problémů.


Foto: Dubai Airport

5) V Santiagu se ťukly dva Dreamlinery (na zemi).
Jak se to povedlo, není zatím známo. Ví se, že šlo o dva stroje společnosti LATAM Airlines Chile.


No, to je radosti.

6) Vypravila jsem do Ikea pro držák na ubrousky na stůl. Pro tento, za 79 Kč:

Koupila jsem si spoustu věcí, jako svíčky, ubrousky, vánoční dekorace atd., ale na ten držák, na ten jsem zapomněla. Jak by řekla naše Janina, situace je vážná.


Občerstvení po nákupu.


Byl tam nějaký pán, co přišel zrovna z hor, dle obuvi, oděvu a zavazadla.

7) Jsem přišla domů a čekala mě kytka a krásné přání od paní na úklid. 


Se skoro stydím, že z toho mála co má, mi ještě koupí kytku.


22. 11. 2016
1) Turkish Airlines vyměnily handlingového agenta na letišti v Praze.
Od pondělka 21. 11. zajišťuje odbavení Turkish Airlines v Praze nově Czech Airlines Handling. Po mnoha letech tak Turci odešli od Menzies. Bylo to docela náhlé a do poslední chvíle se jim to podařilo ututlat.  


Na oslavu proběhl dort. Foto: Maksat


Tak snad bude Turkish se službami nové společnosti spokojenější. Foto: Maksat

2) Nový Boeing 737-800 Serene Air přistál v Pákistánu.
Ještě předtím si udělal na dodávacím letu mezipřistání v Bergenu. Letadlo má registraci AP-BNA.


Mezipřistání pro palivo v Bergenu. Foto: Morten Larsen


Mezipřistání pro palivo v Bergenu. Foto: Morten Larsen


Po příletu do Pákistánu se letadlo stalo středem zájmu pozornosti místních zaměstnanců letiště. To je jak u nás, že. Foto: Abid Khan

3) Tianjin Airlines oznámily další nová spojení mezi Čínou a Británií.
Od května 2017 bude tato společnost létat nově mezi Xi´anem a Londýnem Gatwickem. Let bude začínat už v Tianjinu, takže to bude takový trojúhelník Tianjin - Xi´An - Londýn. Linku bude obsluhovat Airbus A330-200 s kapacitou 18 míst v Business class a 242 míst v Economy class. Od prosince 2016 tato společnosti zahajuje nové lety z Tianjinu do Aucklandu. Ty budou operovány přes město Chongqing. 


Foto: Tianjin Airlines

4) LOT zahájí lety z Krakova do Chicaga.
Bude to sezónní linka, od července 2017 a operovat ji bude 1x týdně B787 Dreamliner. Přesný letový řád s časy ještě bude oznámen.

 

5) Pohled do historie.
Ve facebookové skupině libyjských spotterů, byly zveřejněny fotky níže. Prý by mělo jít o nouzové přistání v Římě, ale nemůžu k tomu nikde nic najít.




Poslala jsem ten arabský text, co u toho byl, kamarádovi Ronimu, tak možná z toho něco vyčte.

6) NYX už má na českém trhu adventní kalendář.
Ten stojí 1299 Kč (v USA 50 USD). Obsahuje 12 miniatur rtěnek a 12 miniatur stínů. No, 1299 CZK za to asi nedám, představovala jsem si cenu tak 999 Kč. Objednat jde TADY, kdyby ho někdo chtěl.


Foto: NYX

 

7) Jenda byl minulý týden na Kanárských ostrovech a přivezl nám do práce místní Tic Tac.


A to je tedy stylově cestovatelské.

8) A pak jsme si dali ovoce.


Jablka, banán, mandarinky.


Dobrou chuť.


21. 11. 2016
1) Mezinárodní skandál na švýcarském nebi.
Velká aféra se rozhořela během soboty, poté, co se do médií dostaly informace o tom, jak švýcarské stíhačky doprovázely letoun ruské vládní letky. Šlo o Ilouška 96 (RA-96019), kterým letěla část delegace a novináři z Ruské federace na summit APEC (Asia-Paific Economic Cooperation) v Peru. Tři stíhačky F-18 se k letounu připojily nad územím Švýcarska, dvě letěly po stranách a jedna pod ním. Kapitán letadla později pro ruská média uvedl, že se jim to poslední dobou nad Evropou stává častěji. Ruská strana se tím cítí samozřejmě velmi ublížena a poškozena a žádá oficiální vysvětlení.
Letadlo pak přistálo v Lisabonu (na vojenském letišti), kde se projevila technická závada (nevím, jestli tam sedli kvůli tomu nebo se projevila na plánovaném mezipřistání) a nakonec se při čekání na náhradní díl z Moskvy protáhlo zpoždění na několik hodin. Během těch čekali novináři v Lisabonu a tak měli dost času, zaplavit tou událostí celý internet. Stíhačky prý letěly tak blízko, že byla k přečtení nejen registrace (J-5024), ale byla vidět i tvář pilota, který, když viděl, že je natáčen, jim ještě zamával. Video zveřejnil jeden z přítomných novinářů Dmitrij Smirnov na Facebooku TADY. Co si to ti Švýcaři dovolují, létat si se svými stíhačkami ve svém vzdušném prostoru a ohrožovat tak cizí letadlo?
Jenže kvůli tomu zpoždění, nestihli novináři první den summitu, na kterém je důležitým hostem Vladimír Putin (letěl jiným letadlem). On tam je, ale bohužel tam nejsou novináři, aby o jeho vystoupení na summitu informovali a to je průšvih. Tak jsem trošku čekala, že se ten rozbitý Iloušek svede na toho švýcarského pilota, že jim to jako nějak schválně ze vzduchu rozbil. Ale zatím nic.     
Švýcaři se k tomu vyjádřili docela rychle. Bez okolků uvedli, že to bylo rutinní cvičení, kolik mají cca 400 ročně. Tečka.  


Novináři vylétají v pátek z Moskvy. Dmitrij Smirnov.


Poplach v oblacích.


Mávající Švýcar.


Skandál.


Rozbitý Iloušek v Lisabonu.


A cestující z letadla s delegací čekají, až se to opraví.


To skoro vypadá, jako by jim na vojenské základně v Lisabonu ani nezatopili.


Ministerstvo zahraničním věcí žádá vysvětlení!


2) Turkish Airlines budou létat do Havany a Caracasu!
Podle posledních informací by Turkish Airlines měly začít létat od 20. prosince 3x týdně linku Istanbul - Havana - Caracas, pod číslem letu TK183. Lety má podle rezervačních systémů operovat Airbus A330-200.


Foto: Turkish Airlines

3) Inaugurační lety Cebu Pacific mezi Cebu a malými filipínskými ostrovy proběhly v sobotu 19. 11.
 


Foto: Cebu Pacific


Foto: Cebu Pacific


Foto: Cebu Pacific


Foto: Cebu Pacific


Foto: Cebu Pacific

4) Ucpané toalety způsobily divert letadla.
Boeing 777-200 Pakistan International Airlines letící v pátek 18. 11. večer na lince z Toronta do Lahore, musel nouzově přistát v Manchesteru. Důvodem se stala ucpaná a nefunkční toaleta. Ne jedna, ale všechny. Ono je to nějak propojené, pokud nesplachuje jedna, tak prý nesplachují i ostatní. Jenže takové nefunkční toalety v letadle plném lidí, jsou docela velký problém, kdo má představivost, tak si to představí, já ji mám, ale představovat si to radši nebudu. Letadlo odletělo z Manchesteru do Lahore v sobotu po poledni. Jestli s cestujícími nebo bez, není známo.


Diverze do MAN.

5) Čínský vládní speciál v Quitu v Ekvádoru.
Čínský prezident přiletěl ve čtvrtek do Quita. Koukám, že se tam také snažili s vlaječkami a výzdobou. Tak snad ta návštěva potěšila aspoň ekvádorské spottery.

6) Pákistánské Serene Air si v Seattle převzali první Boeing 737-800.
Podle fotek ta ceremonie nebyla tak velkolepá, jak je zvykem u větších aerolinek, ale radost z prvního letadla určitě měli velikou. Lety by měly začít v prosinci.


Foto: Serene Air

7) V hangáru nasněžilo.
Tedy spíš napěnilo. Stalo se to v pátek 18. 11. v USA, v Kalifornii. Obrovské množství bílé pěny se vyvalilo z hangáru letiště Mineta San Jose International Airport a zaplnilo okolní ulice města Santa Clara. Zatím se neví, co přesně únik pěny způsobilo, jestli je jednalo o technický problém, nehodu nebo někdo na něco blbě šáhnul a nechtěně to spustil. Výška pěny byla víc než metr. Nikdo nebyl zraněn a záchranné složky k tomu přivolané, počkaly a pěna sama opadla. Pak to jen něčím posypali.


To je legrace.

8)  Byla zveřejněna cestovní mapa rozlišená podle výše rizika pro cestovatele na 2017.
Zajímavé, že Slovensko je ohodnoceno hůře než ČR. Kdyby někoho zajímal způsob měření a další výsledky, je to k vidění ZDE
 


No nevím. Aspoň že ty Emiráty jsou zelené.


Jsem moc vděčná, že můžu žít v té zelené části světa. Aspoň dokud je ještě zelená.

9) Slíbila jsem Honzikovi, že mu během jeho víkendu v Dublinu ohlídám Maximka. No, chudák pes, byl z toho velmi zmaten. Ale co já za to můžu, že se jeho páníček letěl opít do Dublinu a nechal ho tu? Já se o něj postarala náležitě. I v posteli se mnou spal.


První večer se mi nehnul z klína.


Ráno jsme šli spolu do práce. Tedy já šla, on se nesl.


Připadala jsem si jak růžová blondýna s čivavou v kabelce.


Večer mi usnul v posteli.


A ráno mě vítal. Asi byl rád, že v cizím bytě vidí někoho známého.


Když bylo místo, nechala jsem ho dívat se z okna.

10) Měli jsme v sobotu VIP cestujícího - Kájulu. Poprvé A380kou!


Tak šťastnou cestu:-)

11) A po delší době ovoce!


Krásně to Hanka udělala.


Dostaly jsme s Hankou od jednoho cestujícího muffiny z Costa coffee.


Děkujeme.



19. 11. 2016
1) Na letišti v Bologni mají jako Follow Me auto - Lamborgini.
Je to nějaká propagace a bude tam jen do konce ledna 2017.


Foto: Letiště Bologna


Foto: Letiště Bologna

2) Inaugurační let Chengdu - Sydney Air China.
Jak už jsem tu psala, Air China zahájila minulý týden přímé lety z Chengdu do Sydney. Letiště Sydney zveřejnilo fotky z takových těch doprovodných akcí kolem, co mě vždycky zajímají.


Balonky na check-inu. Foto: Sydney Airport


Foto: Sydney Airport


Foto: Sydney Airport


Slavobrána. Foto: Sydney Airport


Foto: Sydney Airport


Foto: Sydney Airport


Foto: Sydney Airport


Foto: Sydney Airport


Foto: Sydney Airport

3) Letiště Domodědovo zveřejnilo odkazy na galerie spotterů, kteří se účastnili příletu Airbusu A380 Emirates.
Prohlédnout si práci ruských kolegů a to, jak nafotili re-inaugurační let A380 do Moskvy, je možné na odkazech níže:
Ilja Martěmjanob - http://martinmics.livejournal.com/3216.html
Leo Stoljarevski - http://stoleo1976.livejournal.com/106962.html
Aleksandr Nikulin - http://zhzhitel.livejournal.com/429064.html
Vadim Jefremov - http://podpolkovnikvvs.livejournal.com/314952.html
Oleg Beslanov - http://tibidaba.livejournal.com/78538.html
Janna Panova - http://janunova.livejournal.com/18910.html
Aleksej Vajpěr - http://airview.livejournal.com/219951.html
Said Aminov - http://saidpvo.livejournal.com/556658.html
Andrej Berestov - http://android-msu.livejournal.com/54045.html


Foto: Leo Stoljarevski

4) Airbus A350 pro Lufthansu už se chystá!
Už brzy dojde k jeho předání. První komerční let na pravidelné lince je plánován na 10. 2. 2017 z Mnichova do Delhi.


Foto: Lufthansa

5) Zaměstnanci Kuwait Airlines posílají přání Ománu a ománskému lidu k jejich Národnímu dni.
Si tak říkám, jestli nemají těch šálek, balónků, vlaječek a pentliček málo?


Foto: Kuwait Airways

6) Mansur má kalendář!
Vyšel kalendář na rok 2017, který je celý poskládaný z fotografií s Mansurem na letišti. Vydáno je všehovšudy 100 kusů a úplně veškeré peníze z něj utržené půjdou na Mansura a jeho živobytí. Cena kalendáře je 500 rublů (aktuálně asi 200 Kč). Bohužel nejsou schopni poslat kalendář do zahraničí. Což chápu, mají i tak dost co dělat s péčí o medvěda, navíc ve svém volném čase. Pokud to čte někdo kdo se nachází v Rusku, může si kalendář objednat na vulkan-avia@il-14.ru , předtím je potřeba převést oněch 500 rublů přes yandex peníze nebo na Sberbank účet. ZDE je možnost poslat peníze na život Mansura i přes Paypal. K vidění je tam transparentní účet, kde je možné sledovat příjem i výdej peněz. Je dojemné vidět jak tam lidi posílají 100-200 rublů, v dnešní době kdy v Rusku počítají opravdu každý rubl, ale stejně přispějí. A připisují k tomu vzkazy typu "mišutka, zdorovja i šťastja tobě" nebo "mansurčiku dlja radosti". Nějaký Američan poslal 200 USD. Tak já rozchodím o víkendu svůj paypal a taky mu pošlu. 
Opravdu hluboká poklona před všemi, kteří se o Mansura starají a zajišťují potřebné věci kolem, musí s tím mít opravdu hodně práce.

 

7) Stánek Dopravního podniku na Terminálu 1 v novém.
Před pár týdny se přestěhoval stánek Dopravního podniku na letišti na Terminálu 1 do té budky, ve které byly chvíli korejské informace. Dobíjejí tam i Open card. Nachází se to v příletové hale u vstupu do spojovacího terminálu. Korejské informace jsou nyní tam, kde byl předtím Čedok. A kde je teď Čedok, netuším a je mi to jedno.


Nachází se zde.


Z druhé strany.


Z pravoboku. 


18. 11. 2016
1) Vim Avia ukončuje lety z Moskvy do Chabarovsku a Vladivostoku.
Nedávno zahájené lety (v říjnu) tak rychle končí. Společnost to zdůvodnila poklesem poptávky po tomto spojení. Další lety, jejichž ukončení včera společnost oznámila, jsou z Moskvy do Petropavlovsku Kamčatskij, Jekatěrinburgu a Nižnij Novgorodu. Cestující, kteří mají zakoupené letenky budou přesměrování na jiné dopravce nebo mohou požádat o plný refund letenky. Na Dálný východ létali jejich Boeingem 777, tak jsem zvědavá, kam tu uvolněnou kapacitu přesunou.


Inaugurační let do Vladivostoku dne 22. 10. 2016. Foto: Andrej Efimkin


Inaugurační let do Vladivostoku dne 22. 10. 2016. Foto: Andrej Efimkin 

2) Air Astana oslavila Den cestujícího na letišti Tolmačevo v Novosibirsku (a tam já byla a 3x!)
Cestující, kteří cestovali s Air Astanou letem KC 218 z Novosibirsku do Astany, čekal čajový stůl, drobné pohoštění národním jídlem a dort od letiště. A první dva cestující, kteří se dostavili na odbavení, čekalo překvapení - upgrade do Business Class a dárkové předměty. Air Astana podobné akce už dříve pořádala na letištích Pulkovo a Šeremetěvo. Air Astana létá do Novosibirsku od roku 2009.


Foto: Oleg Asraťjan


Foto: Oleg Asraťjan


Foto: Oleg Asraťjan


Foto: Oleg Asraťjan

3) Oslava a představení Airbusu A320NEO v hangáru Air Astany.


Foto: Lesja Samyškina


Foto: Lesja Samyškina


Foto: Lesja Samyškina


Foto: Lesja Samyškina


Foto: Lesja Samyškina


Foto: Lesja Samyškina


Foto: Lesja Samyškina


Foto: Lesja Samyškina


Foto: Lesja Samyškina

4) Na letišti Kolcovo v Jekatěrinburgu mají nový hangár.
Ten byl dokončen v těchto dnech. Pojme až 4 letadla typu prskolet nebo 1x Airbus A321/320/319 nebo 1x Boeing 737-800/900. Umožňuje tak letišti nabízet široké služby leteckým společnostem. Cena projektu hangáru byla 280 milionů rublů. 


Foto: Letiště Kolcovo


Foto: Letiště Kolcovo


Foto: Letiště Kolcovo

5) Ethiopian Aviation Academy slavnostně zakončila studium 322 specialistů v letectví.
Ti si přebrali diplomy a certifikáty při speciální ceremonii.


Foto: Ethiopian Airlines


Foto: Ethiopian Airlines


Foto: Ethiopian Airlines


Foto: Ethiopian Airlines

6) Sam Chui organizuje právě probíhající spotterský zájezd do Íránu.
Původně měl být zahrnut Farewell flight s B747-SPčkem, ale bohužel ho nuceně uzemnili dříve, než se zájezd konal. Škoda. I tak, tam mají spoustu zajímavých letů. Sam z toho udělá určitě opět zajímavý trip report.


Foto: Sam Chui collection

7) Dostala jsem luxusní svíčku, která opravdu nádherně voní. I kolegyně v práci byly vůní nadšeny. A voní překrásně, aniž by hořela. A mně je skoro líto ji vypálit. Si ji schovám na vánoce.
No, ale jen si říkám, jestli mi nechtěl někdo něco naznačit? :-)


Svíčka je naprosto úžasná, voní, aniž by hořela.

8) Přišel mi make-up od Vichy.
Ten, co má krásně všechno zakrýt. Tak to jsem zvědavá, hned ho ozkouším, protože podle toho, co o něm píšou, je to téměř zázrak.


 Lístek ve schránce, že mám na recepci balíček, mi udělal jako vždycky radost.


K make-upu mi přihodili i malý čistící gel.

9) Velmi zajímavý článek o fungování Facebooku na Technetu.
Ten je sice v politickém kontextu v souvislosti s volbami v USA, ale ono to platí celkově. I když si člověk nastaví, aby se mu zobrazovaly příspěvky podle času a nikoliv jen ty důležité, tak i tak FB vybírá, co zobrazí. Když mám volno a jsem doma na počítači, projíždím Facebook. Večer se pak většinou ještě kouknu z postele na FB přes telefon a tam se mi zobrazí příspěvky úplně jiné. Zřejmě si to pamatuje nejen podle profilu, co člověk rozklikne, okomentuje nebo olajkuje, ale i podle zařízení. Na telefonu a na PC mám dva odlišné Facebooky. Z tohoto důvodu mi technicky vyhovuje spíše VK.com, kde to jde vypnout a nechat si zobrazovat 100% obsahu i za cenu, že ho bude obrovské množství, ale bohužel, tam zase nejsou všichni ti, které odebírám na FB, což chápu, VK.com není moc rozšířen tady u nás.
Na FB mám už téměř všechny příspěvky, které mi zobrazuje, buď letecké nebo kosmetické. Na jednu stranu je to dobře, na druhou mi to vytváří přesně tu informační bublinu, ve které bych se nerada uzavřela. Jen si myslím, že my to ještě dokážeme tak nějak prohlédnout, protože máme porovnání s předchozím stavem, ale další generace se z toho musí regulérně zcvoknout. Nebo se nechat totálně ovládnout těmi, co to provozují. Článek je na Technetu TADY. A pod ním to nejlépe vystihl komentář nějakého Tomáše Kuchaře, lépe bych to nenapsala.


17. 11. 2016
1) V Oklahomě zastřelen zaměstnanec letiště.
Podivný případ se stal 15. 11. na letišti v Oklahomě. Střelec pozoroval na parkovišti přicházející a odcházející zaměstnance letiště a v okamžiku, kdy spatřil Michaela Winchestera, zaměstnance společnosti Southwest Airlines, vystřelil. Letiště bylo po střelbě na několik hodin uzavřeno. Poté byl nalezen střelec mrtvý v autě. Southwest pro zbytek dne zrušil všechny odlety a přílety. Během dne se ukázalo, že obětí byl otec v místě známého fotbalového hráče Jamese Winchestera. Motiv činu je zatím nejasný. 


Foto: KMBC News

2) Oficiální přivítání Airbusu A320NEO u Air Astany.
Air Astana je první zemí v Centrální Asii, která má A320NEO. Nasazován bude na vnitrostátní linky a také na lety do Číny, Turecka, do Indie, Ruska a Spojených arabských emirátů. Oslava proběhla v hangáru na letišti v Astaně.  


Foto: Air Astana


Foto: Air Astana


 Foto: Air Astana


Foto: Maxim Morozov

3) Na letišti Saratov proběhla prezentace Antonova An 148-100B.
Tu uspořádala společnost Saratov Avia poté, co zařadila tento kousek do flotily. Do konce roku dostanou ještě další dva.
Marina Lystseva byla u toho a tak lze její foto report vidět TADY.


Foto: Marina Lystseva (http://fotografersha.livejournal.com/)


Foto: Marina Lystseva (http://fotografersha.livejournal.com/)


Foto: Marina Lystseva (http://fotografersha.livejournal.com/)


Foto: Marina Lystseva (http://fotografersha.livejournal.com/)

4) Boeing 717 Qantas Link aktérem pozemní srážky.
Stalo se v Perthu, naštěstí bylo v okamžiku nehody letadlo prázdné a tak se nikomu nic nestalo. Letadlo je operováno Cobham Aviation Services pro Qantas Link.

5) Air Force One v Berlíně.
Včera měli v Berlíně VIP návštěvníka.


Foto: Airport Berlin


Foto: Airport Berlin

6) Nové destinace Turkmenistan Airlines.
Od prosince 2016 budou Turkmenistan Airlines (a s těmi my jsme letěli!) létat na nových linkách z Ashgabadu do Teheránu, Kazaně a Milána.

7) Etihad ukončí lety do Brazílie.
Od letního letového řádu 2017 (26. 3.) zastaví Etihad lety z Abu Dhabi do Sao Paola. Současná ekonomická situace v Brazílii silně ovlivnila cestování do a ze země a pro Etihad se linka stala ztrátovou. Cestující, kteří mají zakoupené letenky dostanou buď plný refund nebo budou přesměrováni na lety Alitalie s mezipřistáním v Římě. Etihad do Brazílie létal od června 2013.


Sao Paolo se ruší.


Inaugurační let v roce 2013.

8) Love is in the Air.
Kinga a Maté oslavili svou svatbu pod letadlem Wizzairu.


Foto: Wizzair


Foto: Wizzair


Foto: Wizzair (+ logo Malevu)


Foto: Wizzair

9) Airbus A321 pro Iran Air.
Včera se konal zálet Airbusu A321 (zatím pod registrací D-AVXF), který by měl být dodán Iran Airu jako EP-IFA. 


Foto: Mathias Düber


Foto: Gerd Beilfuss (https://xfw-spotter.blogspot.cz/)

10) Petice za zachování letiště Piešťany.
U našich sousedů běží petice na záchranu letiště v Piešťanech. Společnost, která letiště provozuje má být ukončena a s tím zřejmě i letiště. Text petice je níže, možnost podepsat ji online je TADY. Podepsala jsem, každý hlas se počítá.   

11) Podpora vojáků armády ČR má odezvu.
To co začalo úplně náhodně tím, že Míša Friel psala na svém blogu o tom, jak posílá balíčky americkým vojákům do Afghánistánu, spustilo velkou akci a přineslo spoustu radosti. Celé akce si všimla i média a díky tomu se o ní dozvědělo ještě více lidí, kteří se zapojili. A co víc, ozvali se sami vojáci z Bagramu, kterým dorazil první balík a poslali foto.


Už se o tom píše i mimo Facebook.


Rozdávání balíku mezi českými vojáku v Bagramu.


Jako poděkování poslali foto kolektívo.

12) Novinka - rtěnka a tužka na rty 2 v 1 od Essence.
Essence má na trhu zajímavý produkt, kterým je tužko-rtěnka na rty. V nabídce jsou 3 lesklé a 3 matné odstíny, za 74,90 Kč. Tu červenou vyzkouším.


Foto: Essence Cosmetics


15. 11. 2016
1) Taktické cvičení na letišti v Českých Budějovicích.
V Českých Budějovicích se konalo cvičení, při kterém si simulovalo nouzové přistání Antonova 26 s cestujícími na palubě. Akce se zúčastnily záchranné složky a Hasičský záchranný sbor letiště. Protože tam nemají k dispozici vysloužilé Túčínko, jako třeba ve Vladivostoku, posloužil jim k nácviku trenažér Air BUS. Doslova.


Air BUS. Foto: Letiště České Budějovice.


Foto: Letiště České Budějovice.


Foto: Letiště České Budějovice.


Foto: Letiště České Budějovice.


Foto: Letiště České Budějovice.


Foto: Letiště České Budějovice.

2) Přeprava Andaluských koní u China Southern.
Koníci letěli z Amsterdamu do Guanzhou, doba letu byla 11 hodin. Ale podle China Southern prý bylo pro jejich pohodlí během letu vše zabezpečeno a oni byli po celou dobu byli klidní, dobře nakrmení a zrelaxovaní.


Andaluský kůň. Foto: China Southern Airlines


Boarding. Foto: China Southern Airlines


Krasavec. Foto: China Southern Airlines

3) Letadlo Wizzairu poškozeno na letišti v Cluji.
To mělo letět v úterý 15. 11. pod číslem letu W6 3372 v 7:20 do Basileje, ale kvůli pozemnímu incidentu k tomu nedošlo. Do letadla údajně narazil nějaký stroj pozemní techniky (prý snad vodovodní cisterna). Cestující se vrátili do terminálu, kde jim bylo poskytnuto občerstvení s tím, že se poletí ve 12:30. Od Wizzairu dostali zprávu, že jako kompenzaci za nepříjemnosti dostanou zpět peníze za letenku + náhradu ve výši 20% ceny letenky.


Letiště Cluj a nabourané letadlo.


Postižení cestující dostávají bagety a vodu.

4) V Ankaře naboural most do Mahan Airu.
Myšlen samozřejmě nástupní most do letadla, ne most jako přes řeku. Postiženým je chudák Airbus A340 a stalo se to v úterý 15. 11. poté, co letadlo přiletělo z Teheránu na lince W5 118.


Foto: http://www.goklerdeyiz.net


Foto: http://www.goklerdeyiz.net


Foto: http://www.goklerdeyiz.net

5) Hawaiian Airlines představily nové uniformy.
Stalo se tak na Honolulu Fashion Weeku. Přestrojování začne v lednu 2017 a bude pokračovat do konce roku. V té době by měla společnosti zařadit do flotily první Airbus A321 NEO a při té příležitosti už by měli být všichni převlečeni.


Foto: Hawaiian Airlines

 
 
 
 
Foto: Hawaiian Airlines


Foto: Hawaiian Airlines


Foto: Hawaiian Airlines


Foto: Hawaiian Airlines


Foto: Hawaiian Airlines


Foto: Hawaiian Airlines

6) Lufthansa se chystá na dodání prvního Airbusu A350 do flotily.
Itinerář přebírky je následující:

7) Mansur se zabydluje v novém bytě.
Mansurova garsoniéra dorazila na letiště do Orlovky a ten si ji prohlédl a prý se spokojen. Tak teď už nic nebrání tomu, aby mohl upadnout do medvědího zimního spánku. Doufám, že na ně nevlítnou zase nějací ochránci zvířat za to, že bydlí v kontejneru.


Otevřete! To je můj byt! Foto: http://vulkan-avia.livejournal.com/


A má to sklep? A mohl bych ho vidět? Foto: http://vulkan-avia.livejournal.com/


A půdu? Má to půdu? Foto: http://vulkan-avia.livejournal.com/


Neboj, nikdo tam schovaný není. Foto: http://vulkan-avia.livejournal.com/


Už je chudák asi ospalej, jak má červené oči. Foto: http://vulkan-avia.livejournal.com/

8) Nová kosmetika v Dr. Max.
Když jsem si šla do lékárny pro další dávku medicíny (nějaký zákeřný vir nás skolil v týmu hromadně, takhle špatně mi dlouho nebylo), spočinul můj pohled na nové kosmetice, kterou neznám. Na český trh byla uvedena nová francouzská značka Nuance a v lékárnách Dr. Max je speciální akce, platná do konce roku, na nákup 1 + 1 zdarma. Chtěla jsem si o té kosmetice něco najít, ale na internetu jsou jen české stránky (http://nuance-cosmetics.cz/) a nikoliv tedy aspoň francouzské, jak by člověk čekal u francouzské kosmetiky. Takže buď se to u nás prodává pod jinou obchodní značkou, což by asi bylo dost nákladné (ale třeba je to tak pro celou východní Evropu) nebo tomu nerozumím. Ten český web provozuje evidentně lékárna Dr. Max, ani to tam neskrývají a při kliknutí na e-shop je člověk rovnou přesměrován do Dr. Maxe. Tudíž to vypadá na to, že to bude spíš než známá francouzská kosmetika, ryze privátní kosmetická značka Dr. Maxe, ale zatím jen v ČR. Cena krémů je tak kolem 400-700 Kč, takže se chtějí zařadit po bok např. Vichy nebo La Roche Possay, ale trošku cenově níže. Za ty peníze to určitě zkusím, jen co budu zdravá a nebude mi hučet v hlavě jak ve včelím úlu a přestane mě bolet celé tělo, tak se na to podívám a něco vyberu. Akce 1 + 1 zdarma já mám moc ráda:-)
Na těch českých stránkách jdou objednat vzorky zdarma, kdyby měl někdo zájem.


Akce platí do 31. 12. 2016.


15. 11. 2016
1) Další let pro letiště Žukovskij.
Tím je spojení společnosti Ural Airlines a vede do Kyrgyzstánu do Oše (a tam my jsme byli!). První let se konal 14. 11. 2016. Pro cestující bude bude vždy zdarma zajištěn bezplatný transfer ze stanice metra Kotelniki na letiště a zpět.


Foto: Letiště Žukovskij


Foto: Letiště Žukovskij


Foto: Letiště Žukovskij


Foto: Letiště Žukovskij

2) Air India dostala svého 22. Dreamlinera.
A tam ta letadla vítají tak jako zajímavě:-)


Nový přírůstek. Foto: Star Alliance


Klid v duši a mír s tebou. Foto: Star Alliance

3) U leteckého nadšence.
Jen takový člověk může mít doma stůl z L-29ky.

4) Crystal Air Cruises chtějí začít létat 31. 8. 2017.
Generální ředitel společnosti Edie Rodriquez potvrdil, že plánuje zahájit lety ultra luxusním Boeingem BBJ 777-200LR. Nejde o lety jako takové, ale o 15-ti nebo vícedenní pobytové cesty, něco jako dělá řetězec Four Season. Zájezdy by měly být v prodeji už nyní a ceny začínají na 69 500 USD. V letadle bude 88 míst k sezení. Ty mají být vždy po dvou a vedle sebe, protože se předpokládá, že cestující budou cestovat s přáteli nebo rodinou a proto by nepreferovali suites, jak je to u prestižních aerolinií. Letadlo má mít registraci P4-XTL, na společnost Comlux Aruba. Létat bude do destinací typu New York, Chicago, Los Angeles, Tokyo, Peking, Šanghaj, Hong Kong, Manila, Bangkok a Paříž. Cestující má obsluhovat 12 komorníků a jeden purser. Dále má být na palubě lékař, kuchař a manažer zájezdu (čili průvodce). Tento personál si společnost přetáhne ze svých výletních lodí, které provozuje.
Dále společnost Crystal Air Cruises plánuje zařadit do flotily jeden Dreamliner s kapacitou 52 míst. Tak to jsem teda zvědavá.


Foto-ilustrace: Crystal Air Cruises


Foto-ilustrace: Crystal Air Cruises


Foto-ilustrace: Crystal Air Cruises


Foto-ilustrace: Crystal Air Cruises


Foto-ilustrace: Crystal Air Cruises


Foto-ilustrace: Crystal Air Cruises


Foto-ilustrace: Crystal Air Cruises


Foto-ilustrace: Crystal Air Cruises

5) Nová paletka korektorů Dermacolu.
Každá známe legendární krycí make-up od Dermacolu, který je tak krycí, že se používá spíš jako korektor. Proto Dermacol připravil kazetu s pěti nejpoužívanějšími odstíny ve zmenšeném balení (5x 5ml), pro snadnější kombinování barev. Cena je v Dermacolu 499 Kč.


Super nápad.


14. 11. 2016
1) Justin Bieber přiletěl v pátek večer do Prahy.
Můj idol to teda není, ale určitě na něm něco je, když kvůli němu všichni tak šílí. Tak snad si to užili.


Foto: LKPR Live

2) Airbus A380 se vrátil na linku do Moskvy.
On už tam létal, dokonce 2x denně, ale pak přišla v Rusku krize a tak dostali zpět Boeinga. Nyní bude na jedné ze dvou frekvencí opět A380ka, jistě k radosti místních. Letiště Domodědovo pozvalo při té příležitosti spottery na spotting. No, to počasí jim nezávidím, obdivuji jejich odhodlanost. Foto report od spottera Saida Aminova je TADY. Až je mi z těch fotek zima.


Foto: Said Aminov (http://saidpvo.livejournal.com/)


Foto: Said Aminov (http://saidpvo.livejournal.com/)

A pár fotek z Instagramů moskevských spotterů:

 




 

3) 1000. C-Check vykonal Emirates Engineering Team v Dubaji.

 
Foto: Emirates Engineering


Foto: Emirates Engineering


Foto: Emirates Engineering

4) V Sydney přivítali inaugurační let z Chengdu.
Ten vykonala společnost Air China. Jedná se o první přímý let z Chengdu, který letiště má.


Foto: Airport Sydney

5) Letadlo Serene Air, nové pákistánské společnosti, zachyceno v Seattle. Inaugurační let má mít údajně 20. 12. z Islamabádu.

6) Mrija v Keflavíku.
Po cestě do Jižní Ameriky má Mrija několik mezipřistání. Například na Islandu v Reykjavíku na letišti Keflavík.


Foto: Letiště Keflavik


Foto: Letiště Keflavik


Foto: Letiště Keflavik


Foto: Letiště Keflavik

7) Návštěva v novém BBJetu Royal Jetu.
Tato společnost je z Abu Dhabi a dostala tento týden do flotily nový Boeing Business Jet v hodnotě 80 milionů USD. Koncem listopadu dostane ještě jeden identický kousek. Kapacita je 34 cestujících, ti jsou rozděleni do sekcí VIP, business a standard. Vždycky mě zajímalo, kolik stojí cesta takovým letadlem. Takže jsem zjistila, že let Abu Dhabi - Londýn a zpět vyjde na nějakých 150 000 USD zpáteční cesta. Tudíž při plné obsazenosti cca 4 500 USD na osobu, což je levnější, než třeba First class letenka, tak pokud chce firma vyslat třeba vedení nebo fotbalový tým, tak se jim to asi vyplatí.   


Foto: Royal Jet.


Foto: Royal Jet.


Foto: Royal Jet.


Hmnn, tak to by šlo. Foto: Royal Jet.


Foto: Royal Jet.


Foto: Royal Jet.


Foto: Royal Jet.


Uniformy mají šedé. Foto: Royal Jet.

8) Posádky Air Astany mají nové kabáty na zimu.
Ty jim navrhla u nich známá návrhářka Olga Kim. Je to hezké, ale na kazašské zimy se mi to nezdá dostatečně teplé.


Foto: Air Astana

9) Přehlídka uniforem v Kyjevě na Borispolu.
Na kyjevském letišti Borispol uspořádali minulý týden podobnou přehlídku, jako to dělají v létě v moskevském Domodědovu. Pojmenovali ji Nebeské vlaštovky. Soutěžilo se o nejhezčí uniformu. Dopadlo to následovně:
1. místo - AZUR Air
2. místo - Air Astana
3. místo - WINDROSE airlines


Vlevo: Azur Air, vpravo: Air Astana. Foto: Letiště Borispol


Vlevo: WINDROSE Airlines vpravo: Ukraine International Airlines. Foto: Letiště Borispol


Foto: Letiště Borispol


Austrian Airlines. Se neumístily. Foto: Letiště Borispol


Účast byla hojná. Foto: Letiště Borispol


A vítězem se stává..... Foto: Letiště Borispol


1. místo Azur Air. Foto: Letiště Borispol

10) První Iloušek zahájil letošní sezónu v Antarktidě.
Přistál na "letišti" Union Glacier, které patří soukromé společnosti Antarctics Logistics & Expeditions LLC. Ta v místě provozuje camp, který zajišťuje podporu expedicím a výpravám po Antarktidě. Škoda jen, že je tam taková zima. 


Foto: Adam Ungar

11) Garsonka pro Mansura je hotova.
Protože medvědi přes zimu spí, museli na letišti v Orlovce vyřešit, kam uložit Mansura. Když žijí v přírodě, většinou si samotářští medvědi udělají doupě v jeskyni, pod kořeny velkého stromu nebo prostě v nějaké ďouře. Spát chodí cca v listopadu a probouzí se v březnu. Proto se musí před tím pořádně vykrmit, aby měli na celou zimu dostatečné tukové zásoby, ze kterých žijí. No, jenže na letišti v Orlovce žádnou příhodnou jeskyni ani velký strom s prostorem pod ním nemají a tak se museli poradit s odborníky, co s tím. A s jejich pomocí a také pomocí široké veřejnosti, se podařilo pro Mansura vybudovat garsoniéru první kategorie. V těchto dnech je převážena do Orlovky a následně se do ní Mansur nastěhuje a půjde spát na celou zimu. Tak to by se mi taky líbílo. Spát celou zimu, ale preferovala bych svojí postel.


Mansurovo obydlí.


Mansur čeká, až mu letišťáci zařídí byt, aby mohl jít spát.

12) Byla neděle a s ní opět kolaps pasové kontroly (nikoliv vinou cizinecké policie).
Já mám pocit, že si Letiště dělá z cestujících legraci. Pokaždé řeknou, že to byla mimořádná situace a další neděli se opakuje to samé. A tohle se "prodává" jako zlepšování služeb cestujícím. Jenže největší profit z toho bude mít Duty Free Shop, ne cestující. O těch bankomatech skrytých cestujícím, aby museli používat jen ty od Monety, ani nemluvě.


Kudy vede fronta.


Pak se to zatočí takto mezi check in přepážky, tak se ještě udělá několik kliček, aby se tam všichni vešli.


A končí to zhruba někde u Starbucks. Takže děkujeme. A těšíme se na příští neděli dopoledne.

13) NYX bude mít adventní kalendář.
Ten má obsahovat 12 miniaturek tekutých barev na rty a 12 miniaturek stínů. TEN CHCI! Jestli to bude za nějakou normální cenu. Koukala jsem, že v USA píší, že bude za 50 USD, v Británii za 60 GBP. Tak to jsem zvědavá, za kolik to nastřelí tady.

14) Je to trošku černý humor, ale v pátek umřelo hodně lidí.

15) Tak ani mně se nemoc nevyhnula. V neděli jsem myslela, že už ani nevstanu do práce. No, ale nakonec jsem vstala, protože jsem musela.


No jo.

16) Konečně jsem dodělala trip report z Turkmenistánu - druhý díl. Voilá - TADY. Ještě chci pak sepsat nějaký celkový dojem z celé cesty po Centrální Asii. Snad se k tomu dostanu, mám toho teď nějak moc. 


12. 11. 2016
1) Briefing Room ČSA.
Posádky ČSA už jsou nějakou dobu přestěhovány ve spojovacím terminálu v odletové hale. A já byla na návštěvě v jejich briefingové místnosti. Hezké to stevardi a stevardky mají.


Briefingová místnost ČSA v odletové hale.

2) Hong Kong Airlines zahájily lety do Aucklandu.
Inaugurační let z Hong Kongu HX 021 přistál v Aucklandu v 7:15 ráno a byl slavnostně uvítán.


Odlet z Hong Kongu. Foto: Hong Kong Airlines


Zábava pro cestující. Foto: Hong Kong Airlines


Foto koutek Asiaty vždy potěší. Foto: Hong Kong Airlines


Vítání v Aucklandu. Foto: Hong Kong Airlines


Dobrý den! Foto: Hong Kong Airlines


Uvítací výbor. Foto: Hong Kong Airlines


Vítáme vás. Foto: Hong Kong Airlines


A inaugurační zpáteční let Auckland - Hong Kong. Foto: Hong Kong Airlines


Projev. Foto: Hong Kong Airlines


Přestřihne se mašle a může se letět zpět. Foto: Hong Kong Airlines

3) Mrija na cestě do Jižní Ameriky.


Mrija ve čtvrtek 10. 11. v Lipsku. Foto: Uwe Schossig

No, ale při přistání Mrije trošku šlehal oheň z motoru. Prý to je ale v pořádku a tak letadlo pokračovalo dál podle plánu.


Foto: Gerd Valdeig


V Jižní Americe už se nemůžou dočkat.

4) Airbus A380 China Southern Airlines měl kolizi s tahačem v Los Angeles.
Stalo se to 10. 11. a šlo o registraci B-6139. Letadlo se chystalo na let CZ 328 do Guangzhou s 447 lidmi na palubě. Nikdo nebyl zraněn, ale let musel být zrušen.


Foto: Weibo

5) Royal Air Maroc představily letadlo v barvách Wings of Africa.
Speciální livery je dílem umělce jménem Mboko Lagriffe.


Foto: Royal Air Maroc


Foto: Royal Air Maroc

6) 10. miliontý cestující letošního roku v Berlíně Schönefeldu.
Tou se stala cestující Nancy. Tak prý byla potěšena. Aby ne, když dostala dvě letenky zdarma od Condora.


Foto: Günter Wicker


Foto: Günter Wicker

7) Túčínko na ostrově Kish.
Túčínko 154 registrace EP-LBR, kterým jsme letěli v roce 2004 z Kishe do Shirazu a které také létalo kdysi u ČSA pod registrací OK-VCG (a tím jsem letěla v roce 1997 ze Soluně do Prahy), dostalo na íránském ostrově Kish důstojné místo k odpočinku. A to přímo v sousedství vraku řecké lodi, který tam je u břehu už několik desítek let. Na západ slunce se tam sjíždí lidé z celého ostrova, protože ten je tam nádherný. Zažila jsem ho tam dvakrát a jsem moc vděčná, že jsem měla tu možnost.


Túčínko EP-LBR na ostrově Kish. Moc ráda bych se na tohle místo ještě jednou podívala. Zvlášť teď, když je tam to "moje" Túčínko.


Jsem se o tom dozvěděla díky slovenské cestovatelce Kristíně, které tímto moc děkuji.

8) Nová aerolinka v Libyi.
Zachyceno na letišti v Tripolisu. Ten Airbus mají od letošního srpna a létají s ním do Istanbulu, Tunisu a Khartoumu. Škoda, že tam není lépe vidět ten Iloušek 62 vzadu.

9)  Blogerka roku 2016.
Ve čtvrtek večer byly zveřejněny nejužší nominace Blogerky roku 2016. Naše Štěpánka se tam sice se svým food globem nedostala, i když jsme jí hlasy posílali usilovně a dokonce byl jeden odeslán jménem Hančina pejska Edy. Ale Štěpánka teď bude mít stejnak jiné starosti, tak je to asi dobře. Co mi ale udělalo radost, je to, že se do finální top ten dostala Míša, na jejíž blog jsem tu nedávno upozorňovala. Míša je ex-au pair v USA, ex-cabin crew Emirates a nyní manželka amerického vojáka v USA. Míše umístění přeji ze všech nejvíc, protože její blog je zajímavý a jiný, narozdíl od těch ostatních, které jsou jak přes kopírák o tom samém. Tak jen info pro ty, co to třeba nějak sledují, že pro Míšu (a nebo pro kohokoliv jiného) je možné hlasovat TADY.


Já už jí svůj hlas poslala a budu držet palce.

10) Nové barvy na rty od L´Oréalu.
Zatím pouze v USA, ale vypadají dobře. Jmenují se Infallible Paints Lips a cena je 9.99 USD. Tak to jsem zvědavá, jestli dorazí i k nám. Akorát ty modré a zelené odstíny tedy úplně moc nechápu.


11) Off topic.
Je tohle ještě možné? Může si tohle vůbec dovolit? Tiskový mluvčí prezidenta země si libuje, že jako dárek k JEHO (nikoliv prezidentovým, když už teda) narozeninám dostane dárek, že odejde americký velvyslanec a ještě ho urazí, že ho označí jako "nediplomata"? To se na tom hradě všichni totálně zbláznili? Jak je možné, že ho za tohle na hodinu nevyrazí? A když ho nevyrazí prezident, nemůže to udělat někdo jiný?

12) A hezký víkend všem:-)


11. 11. 2016
1) Íránský vládní letoun opět v Praze!
Pamatuji si, když tu byl v březnu 1997 vládní Boeing 707. Kluci z handlingu ČSA mě na něj tenkrát vzali, vzpomínám si, jak jsme vezli posádku k terminálu a já si na nich procvičovala perštinu. Škoda, že nyní to je "jen" Airbus A321, ale i tak, jsem moc ráda za to, že se tu objevil. Třeba nám ten ministr zahraničních věcí, co tím přiletěl, přinese do budoucna nějakou novou linku do Prahy. Už se o tom před pár měsíci drbalo, že si podali na ministerstvo dopravy žádost. Co jsem slyšela, nyní je nepotvrzený drb od posádky Iran Airu, kteří v Praze tankují na letech ze Švédska, že 18. 11. nebo 19. 11. by tu měli být naposledy. Ale říkal to někdo z posádky handlingářům a už prý toto říkali několikrát a vždycky v letech pokračovali. Takže, kdo ví?


Pod letadlem jsem hned potkala Martina, který se přišel poptat, jestli by neměli bezpečnostní instrukce.


Vítači.


Počkali jsme, než vystoupí celá delegace. A ta byla početná, bylo tam opravdu docela dost lidí.


Důležití šli předem, méně důležití zadem.


My nemáme dolary, my jsme delegace!


Doprovod.


Pak jsme se šli zeptat, na ty instrukce.


A hurá!


Proběhlo to prý asi takto: "Dobrý den, máte prosím bezpečnostní instrukce, já je sbírám" Odpověď: "Ano, samozřejmě můj příteli......a co to je?"


Škoda, že se nedochovala fotka, co jsem si dělala tenkrát s tou 707kou. Ale Roman, který mě na ni tenkrát vezl, stále na handlingu pracuje.


Írán je moje celoživotní láska.


Nakonec z toho bylo společenské setkání. Další divizna.


Pán z posádky.


Posádka je na českou zimu připravena íránskou beranicí.


Foto: Filip Koška


Foto: Filip Koška


Foto: Filip Koška


Foto: Filip Koška


Foto: Filip Koška

2) Air Canada bude mít nové uniformy.
Všichni si dělají nové uniformy, co se děje? No a budou další, ale nemůžu ani naznačovat:-)


  Nové uniformy Aic Canada. Trošku nuda.

3) Trip report z letu Magadan - Irkutsk.
Zajímavý foto trip report z letu společnosti Iraero, operovaný Suchojem Superjetem 100. Trip report je ZDE. Jeho autor Anton v Magadanu žije a provozuje svůj blog zaměřený na Magadan, letectví a cestování. Tak to jsem si ho hned dala do záložky Oblíbené, protože Magadan a Dálný východ mě moc zajímá. Je to sice rusky, ale je tam více fotek než textu.


Foto: Anton Afanasjev


Foto: Anton Afanasjev

4) Saudia dostala nový Boeing 777-300ER v 3-class konfiguraci.
Jedná se o první letadlo společnosti, které je vybaveno suitami ve First class. Toto letadlo má být nasazováno na lety do Washingtonu, New Yorku, Los Angeles, Paříže a Londýna. 


Nový triple Saudie.


Interiér First class.


 

Nový produkt Saudie ve First class.

5) Soutěž o pomalování modýlku letadla u Singapore Airlines.
Při příležitosti 70. výročí existence Singapore Airlines, které bude v roce 2017, vyhlašuje společnost soutěž pro designéry. Vyzývají všechny umělce a letecké nadšence k tomu, aby navrhli a zaslali design pro model Airbusu A380. Vítěz získá 2 x letenku v Economy class do jakékoliv destinace dopravce (no nevím, ale to taky mohli dát tu letenku aspoň v Businessu, ne-li ve First, to se moc nepředali) a poukaz na 200 SGD v Krishopu. Vítězný design bude umístěn na modýlky 1:200, které se budou prodávat v KrisShopu v příštím roce. Uzávěrka soutěže je 30. 11. 2016.


Detaily k soutěži ZDE.

6) HK Express zahájily lety z Hong Kongu do Nha Trangu (a tam my jsme byli!).
HK Express je hong kongský low cost, létající po jihovýchodní Asii. V prosinci začne létat na Guam a v lednu 2017 na Saipan, což jsou docela zajímavé destinace na nízko-nákladovou leteckou společnost.

7) Pozdrav z Aljašky - Campbell Lake.


 Však ono to na jaře zase roztaje.

8) Swiss pozval na večeři švýcarské food bloggery.
Swiss ve spolupráci se svou partnerskou společností Hiltl pohostil 21. 10. pozvané food bloggery, novináře a další hosty na akci nazvané Tasting Table. Při té proběhla ochutnávka nového vegetariánského a veganského menu, které je podáváno na long-haul letech. Akce odstartovala welcome drinkem v Swiss Terminal E Senator Lounge. Poté se hosté přesunuli do originální restaurace - Business class Boeingu 777! Na palubě už čekal šéf kuchař společnosti Hiltl Alain Pinto, který se aktivně podílel na tvorbě tohoto menu. Přestože tvoří jídla do letadel, nikdy žádné přímo v letadle neservíroval. SWISS Social Media Team byl velmi nápomocný všem blogerům a hostům, kteří přímo z akci postovali fotky na Instagram a další sociální sítě. To je chytré, výborná reklama za málo peněz.


Welcome drink v salonku. Foto: Hiltl


Poslat to hned na Instagram. Foto: Hiltl


A jde se na večeři. Restaurace čeká. Foto: Hiltl


A dobrou chuť všem! Foto: Hiltl


Něco asi zdravého. Foto: Hiltl


Jídlo roznášeli opravdoví cabin crew. Foto: Hiltl


A šup s tím na FB. Foto: Hiltl


Food blogeři. Foto: Hiltl


10. 11. 2016
1) Svatební video s leteckou tématikou.
Když se berou lidé, jejichž srdce jsou spojená s letectvím, chtějí to nějak zakomponovat do svého svatebního dne. A Daniele a Rosťovi se to povedlo na jedničku. Jejich svatební video je opravdu krásné. Ten začátek je taková ta svatební klasika, ale když se to pak rozjede a jsou tam záběry z RWY22 s klavírním doprovodem, tak je to teda nádhera. Video je ZDE. A nevěsta má naprosto úžasný účes, netypický, ale dokonalý, to se kadeřnici moc povedlo.


Video by: TGNR Production

2) SAS bude mít nové uniformy.
SAS letos slaví 70. narozeniny a při té příležitosti představil nové uniformy, které bude nosit jeho personál. Nová uniforma má na první pohled říct, které aerolinii patří. Společnost ale také myslela na to, aby se uniforma dobře a pohodlně nosila jejím zaměstnancům. Je v ní zahrnuté třeba ne úplně typické pončo. Toto je po 17-ti letech první update uniformy. Tak to už fakt bylo potřeba, naposledy dostali SAS zaměstnanci nové uniformy v roce 1999. Vývoj nových uniforem trval rok a půl, během kterého se vyrobilo 90 995 součástí uniforem. Celkem je bude nosit 8000 pilotů, cabin crew a pozemních zaměstnanců. 
No nevím, mně to zas tak signifikantní ke značce SASu nepřijde. Když vidím například uniformu Singapore Airlines nebo Virgin Atlantic, tak během vteřiny vím, o jakou společnost jde. Tady ty tmavě modré kostýmy s nějakým strakatým šátečkem rozpoznat většinou dokážu, ale to jen díky tomu, že v tom pracuji a žiji, pochybuji, že to pozná i někdo, kdo se tím tak nezabývá. Posuďte sami.


Nové uniformy SAS.

 


To si klidně popletu s nějako americkou společností.

3) V Austrálii pátrají po radio pirátovi.
Podle Sydney Morning Heraldu vyšetřují australské úřady událost, která se stala letadlu společnosti Virgin Australia, které se chystalo na přistání v Melbourne. Podle záznamů policie se někdo 26. 10. naboural do spojení mezi letem číslo 740 a řízením letového provozu a vydával se za řídícího. Pilota instruoval na klesání do 3000 feetů a nechal ho kroužit nad severo-západní částí města. V ten samý den se někdo přihlásil na frekvenci s tím, že je pilotem letadla typu prskolet a že mu selhal motor a žádal o pomoc. Poté už se nenahlásil a žádné letadlo se nepostrádá. Podobná situace se v poslední době opakovala několikrát (australská média uvádí 15x) a policie po záškodníkovi pátrá, páč toto už není žádná legrace. Až bude zadržen, hrozí mu za to trest odnětí svobody až 20-ti let. Experti říkají, že v době, kdy se nabourává do frekvence, musí se fyzicky nacházet v dohledném místě od letadla i řízení letového provozu. Spojení mezi ŘLP a letadly není šifrované a kdo tomu trošku rozumí, se může opravdu napojit. Dotyčný prý použil nějaké UKV (nevím co to je, ale třeba někdo, kdo tomu rozumí, ano). 


To je docela problém.

4) Wizzair zahájil spojení Hannover - Kyjev.
Inaugurační let proběhl minulý týden.


Foto: Wizzair

5) Hainan zahájil lety z Xi´Anu do Melbourne.
Stalo se v úterý 8. 11. Tak hodně štěstí.

6) Jsme se poměli.


Jablka, hrušky, mandarinky a banány.


9. 11. 2016
1) Nové letiště v Primorském kraji na Dálném východě.
Minulý týden 3. 11. bylo otevřeno nově zrekonstruované letiště Kavaljerovo. To se nachází na Dálném východě v Primorském kraji. Proběhla tam otevírací ceremonie, které se zúčastnil i zástupce gubernátora Primorského kraje Vasilij Usolceb. Po rekonstrukci letiště získalo místnost pro matky s dětmi, prostornou odletovou halu, zdravotní přepážku, bufet, hotel s pěti pokoji, kancelářský prostor k pronájmu. Z letiště nyní operuje celkem 12 letů. Z toho je devět v rámci Primorského kraje (operují DHC-6 společnosti Aurora). Další let provozuje společnost Dalněrečensk Avia a to 1x týdně letadlem An-2 ve směrování: Dalněrečensk - Olon - Ochotničij - Jedinka - Samarga a zpět.  Ceny letenek jsou dotovány z krajského rozpočtu a proto nejsou vysoké. Tak to by mě zajímalo, jestli se to vztahuje i na cizince.


  Foto: OTVPrim.ru


  Foto: OTVPrim.ru


Foto: OTVPrim.ru


Foto: OTVPrim.ru


Foto: OTVPrim.ru


Foto: OTVPrim.ru

2) Druhý Dreamliner pro Uzbekistan Airways.
Před pár dny dostali Uzbeci druhého Dreamlinera, tentokrát registraci UK-78702.


Hmn, pěkný. Hodně štěstí.

3) Slovanské bratrství v Srbsku.
Na vojenském letišti Kovin v Srbsku (ICAO: LY87, IATA: není) proběhlo v minulých dnech společné cvičení Běloruska, Ruska a Srbska nazvané Slavjanskoje bratrstvo - 2016. Šlo o první ročník této akce. V rámci cvičení si vojáci třech armád vyzkoušeli osvobození letiště, které (jenom jako) obsadili teroristé. Na akci se slétla zajímavá letadla, hlavně tedy Iloušci 76.


Běloruský Iloušek na akci.


Ruské stroje.


 

4) Mrija se zítra 10. 11. vydá na svou další cestu.
Ta bude ve směrování: Keflavik - Bey Gus - Washington - Miami - Paramaribo - Diego Aracena - Kampinas - San Paolo - Santiago de Chile. Cesta má trvat 5 dní. 


Plánovaná 5-ti denní cesta Mriji.

5) Air Astana přebírá svůj první Airbus A320NEO.
Na to pozvali do Toulouse známé spottery a blogery. Já jsem tuhle událost dopředu nějak neregistrovala, až když v posledních dnech začala většina známých fotografů a blogerů z ruskojazyčných zemích tagovat na sociálních sítích letiště s informací, že míří do Toulouse, tak jsem si říkala, co se tam bude dít, že tam všichni letí? No a netrvalo dlouho a bylo mi to jasné. Byli pozváni na předávací ceremonii Airbusu A320NEO pro Air Astanu. A tam spolupracují nejen s místními kazašskými fotografy a blogery, ale i s těmi ruskými, kteří jsou pro jejich PR neméně důležití. Marina zveřejnila svoji galerii z předávání nejrychleji, k vidění ZDE.


Foto: Airbus


  Známé tváře spottingu: Alex Cheban (ukrajinský spotter), Maria Shlyakhtova (Head of Communications for Russia v Airbus Group), Marina Lystseva (ruská spotterka) a Nikolay Ustinov (kazašský spotter)


Si to užili.


Foto: Marina Lystseva (http://fotografersha.livejournal.com/)


Foto: Marina Lystseva (http://fotografersha.livejournal.com/)


Vedoucí komunikace Airbusu pro Rusko. To musí být zajímavá práce. Foto: Marina Lystseva (http://fotografersha.livejournal.com/)


Pozvaní hosté. Foto: Marina Lystseva (http://fotografersha.livejournal.com/)


Tak tady to máte. Foto: Marina Lystseva (http://fotografersha.livejournal.com/)


Foto: Marina Lystseva (http://fotografersha.livejournal.com/)


Foto: Marina Lystseva (http://fotografersha.livejournal.com/)

6) Royal Jordanian Airlines mají smysl pro humor.
Jejich aktuální reklama, vztahující se k probíhajícím americkým prezidentským volbám:


7) A když už jsme u těch amerických voleb.
Jak to vypadá v Boeingu 757 jednoho z kandidátů Donalda Trumpa? Tento stroj má od roku 2011, předtím měl Boeing 727. Tak to já bych si tedy nechala radši tu 727čku. Video z prohlídky Boeingu 757 je na youtube TADY.


Jeho dřívější Boeing 727.


Trumpovo aktuální letadlo.


Boeing 757 Donalda Trumpa.


Zlatá sanita. Boeing 757 Donalda Trumpa.


Boeing 757 Donalda Trumpa.


Boeing 757 Donalda Trumpa.


Boeing 757 Donalda Trumpa.


Boeing 757 Donalda Trumpa.


Boeing 757 Donalda Trumpa.

8) Novinky z Instagramu.
Roll out francouzského Dreamlineru v Seattle.


9) Z letištní nástěnky - nabídka zaměstnání.



10) Nedávná evakuace při požáru letadla v USA.
Kvůli tomuhle říkám, že je dobře, že to někdo vyfotí a je na to důkaz. Toho pána s kufrem bych dala vyšetřovat pro ohrožení bezpečnosti ostatních cestujících. Paní v podpatcích si to asi neuvědomila, ale mohla jimi skluz propíchnout a další lidi už se nemuseli dostat ven. U té napravo asi to samé, jestli neběží v ponožkách na špičkách, tam to není úplně vidět.


11) Ze života na letišti.
Štěpánku čeká cca za týden přivítání dalšího přírůstku do rodiny a tak nám ještě přinesla něco dobrého, ze svého repertoáru, který zveřejňuje na www.tastylife.cz .


  Škoda, že se nedá zachytit ta vůně poctivého jablečného koláče.


To si necháme rádi líbit.


Napřed ale musíme odpravit let.


Ten nástupní most do druhého patra A380ky je opravdu hodně vysoko.


Dnes se mě jedna cestující ptala, jestli já jsem já, že její maminka čte tento blog. Tak to mě moc těší a paní maminku zdravím!


Veru jako první dáma týmu zakrojila přednostně.


Štěpánka to má doslova za pár dní.


Hanka bude držet dietu od Nového roku. Takže teď se mohla nacpat koláčem.


Vytvořila se fronta.


Ani pan šéf té vůni neodolal. A Veru si dala druhé kolo.


A zbytek si dáme ráno k snídani.


8. 11. 2016
1) Vicker VC10 v muzeu ve Spojených arabských emirátech.
Velmi vzácné letadlo docestovalo tento měsíc do Sharjah v Emirátech. Bohužel tam nepřiletělo, ale přijelo lodí z Velké Británie a není úplně celé, jen přední část. Po silnici bylo převezeno z Khor Fakkanu do Sharjah Mahatta Aviation Museum. Zde bude pro návštěvníky přístupný kokpit, kabina pro cestující a cargo.
Toto letadlo patří k historii Emirátů, v 60-tých a 70-tých letech tu zajišťovalo provoz. Celkem bylo vyrobeno jen 44 kusů VC10ek. Konkrétně toto letadlo bylo vyrobeno pro East African Airways Corporation v roce 1969 a dostalo registraci 5X-UVJ. Létalo na tratích mezi Londýnem, Nairobi, Mombasou, Dar es Salaamem a Kampalou. V roce 1979 bylo prodáno Britain´s Royal Air Force a předěláno do verze, kdy plní jiná letadla palivem za letu. Dalších 28 let létalo ve službách RAF v Oxfordshire. Nádrže na benzín nahradily sedačky. V březnu 2013 vykonalo letadlo poslední let do Bruntingthorpe Airfield v Leicesteru a bylo vyjmuto z provozu. Sharjah Museums Department velice děkuje jeho výsosti Dr. Shaikjh Sultan bin Mohammed Al Qasimi, který se zasloužil o to, že se letadlo dostalo do Al Mahatta Museum (asi šejk-spotter). 
Ani jsem vůbec nevěděla, že tam takové muzeum je, tudíž je to jasný cíl, na příští cestu do Emirátů.


Už ho vezou! Toto bude asi ještě v Británii, řekla bych. Foto: W. Rodwell


VC10 v novém domově v Sharjah. Foto: Khaleej Times

Jsem si to muzeum našla a tam tedy vážně chci a vůbec nechápu, jakto, že jsme o něm nevěděli?


Al Mahatta Museum v Sharjah.


Al Mahatta Museum v Sharjah.


Al Mahatta Museum v Sharjah.


Al Mahatta Museum v Sharjah.


Al Mahatta Museum v Sharjah.

2) XL Airways France budou přes zimu létat na SXM.
Nový dopravce z Francie na SXM. Od 18. prosince 2016 do 24. 4. 2017 bude na lince z pařížského CDG na SXM 1x týdně létat Airbus A330-200 společnosti XL Airways France.


Mapa destinací XL Airways France. Možná už ta severní Afrika nebude úplně aktuální.


Posádky XL Airways France.

3) Přišel mi e-mail ze Sephory, že protože je listopad měsícem, kdy mám narozeniny, mám se dostavit pro dárek. Tak to dá rozum, že jsem tam hned při nejbližší cestě zašla:-) Dávají k narozeninám tvářenku. Ale jo, je to od nich hezké a lepší, než nic. I když třeba loni mi nic nedali.


Dárek od Sephory.


Balení klasické.


Ta oranžová nic moc, ale růžovou využiji.

Pak mi také po urgenci na můj elektronický dotaz odpověděli, že ty americké vánoční paletky u nás teda nebudou. A že věří, že si vyberu z bohatého vánočního portfolia. Tak to si právě nevyberu, já chci zrovna ty americké.


 

4) A ještě jedna dobrá zpráva, vyhrála jsem make-up od Vichy. Popravdě si moc nepamatuji, kde jsem se hlásila do nějaké soutěže, ale asi ano.


7. 11. 2016
1) Ruslan opět v Praze.
Po dvou letech do Prahy zavítal Ruslan. Tak z toho byl samozřejmě poprask. Jenže pro mě to bylo v úplně nejnevhodnější čas, tak jsem se neúčastnila. Naštěstí se se mnou o své fotky podělil zkušený fotograf, který to stejnak zachytil lépe než já.


Foto: Filip Koška


Foto: Filip Koška


Foto: Filip Koška


Foto: Filip Koška


Foto: Filip Koška


Foto: Filip Koška


Foto: Filip Koška


Foto: Filip Koška


Svatý obrázek:-) Foto: Filip Koška


Foto: Filip Koška


Foto: Filip Koška

2) V Austrálii proběhl Sydney Airport Runway Run.
Airbus A330 Air Asia byl ze závodu diskvalifikován, pro předčasný start.


Foto: Sydney Airport


Vítězem závodu se stal Dave Chalmers. Výtěžek jde na Ronald McDonald House Charities. Akorát nevím, nevím, ti klauni. Do Austrálie ještě asi nedorazili ti vraždící.

3) Eva Air do Chicaga.
Minulý týden (2. 11.) začala Eva Air létat z Taipei (kde bydlí) do Chicaga. Ta společnost se mi vždycky zdála taková tajemná a nedostupná, vůbec nevím proč.


Inaugurační let. Foto: Star Alliance


Slavobrána v Chicagu. Foto: Star Alliance


Inaugurační dortáž. Foto: Star Alliance

4) Kurdistan má svojí aerolinii - Zagrosjet.
Ta je bázována v Erbilu (a tam my jsme byli!) a provozuje jedno letadlo, konkrétně Airbus A321, patřící tureckému Onur Airu. Společnost funguje už od roku 2013 a má dost ztížené podmínky. Jednak se nachází v oblasti, kdy se k ní přibližuje a zase oddaluje území okupované ISILem a také proto, že sídlí v nezávislém Kurdistánu. Ona ta nezávislost je totiž tak napůl, protože prakticky spadají pod Irák a na každý start a i přistání potřebují povolení iráckých orgánů. Pokud se Irák rozhodně uzavřít vzdušný prostor nad Kurdistánem, jsou namydlení. I tak, se neustále drží a zajišťují provoz.



Ta mapa je nějaká divná. Stockholm se odstěhoval do Grónska.


Pro cestující zařizují víza do Turecka. Za 110 USD. To je hrůza, mám pocit, že čím chudší země a nižší životní úroveň obyvatelstva, tím dražší víza kamkoliv.

5) Nová pyžama u Qantasu.
Jedná se o pyžama, která dostávají cestující Business class na letech z Austrálie do Los Angeles, Dallasu, San Francisca, na Havaj, do Santiaga, Singapuru, Hong Kongu, Pekingu, Tokia, Johannesburku, Šanghaje, Vancouveru, Dubaje a Londýna. Na palubách budou od 7. 11.


 Foto: Qantas


 Foto: Qantas

6) Pákistánská společnost Air Blue abízí zaměstnání v Dubaji.
Pracovní víza ale nezajišťují, tak to zas tak zajímavé není.


7) Na ruském letišti Orlovka mají méďu Mansura.
Že se občas na menších letištích chovají psi nebo jiná zvířata, je docela obvyklé. Ale v Rusku na letišti Orlovka, mají medvídě. Tedy, ono už to není medvídě, on méďa za pár měsíců docela vyrostl a začíná z něj být pořádný medvěd. Nic to ale nemění na tom, že svého páníčka Andreje zbožňuje. Mansur se objevil na letišti letos v dubnu, když mu byly asi 2 měsíce. Okamžitě se stal miláčkem všech a sjížděli se za ním návštěvníci ze širokého okolí. Jenže jak se jeho "sláva" začala šířit světem, začali se o něj zajímat aktivisté a ochránci zvířat, kteří byli přesvědčeni, že pobyt na letišti pro něj není dobrý a je to trápení zvířat. Bohužel vzhledem k tomu, že si takto méďa zvykl na lidi, nemohl se už vrátit do volné přírody. V dobré víře by měl totiž snahu přibližovat se k lidem a bylo by jen otázkou času, než by ho někdo v sebeobraně zabil. Zapojilo se do toho i nějaké ministerstvo a dopadlo to tak, že Mansura odvezli na nějakou záchrannou stanici. Odtamtud ho ale převezli zase jinam. Konkrétně na místo, kde se medvědi používají k výcviku loveckých psů. Na video z místa, kde se tohle dělá, jsem vydržela koukat jen asi 3 vteřiny.
Jenže zaměstnanci letiště v čele s Andrejem Ivanovem se aktivně zajímali o Mansúruv osud a vypátrali, kde je jejich méďa a že je tam držen v malé kleci, kde se mu nedostává péče, jakou potřebuje. Člověk, který pro něj tenkrát na popud ministerstva přijel, byl obyčejný překupník zvířat. Kamarádi z letiště se domluvili, že si pro Mansura pojedou, že ho tam takto nenechají, že je to člen jejich skupiny a kamarád. A tak sehnali dva džípy, upravili je tak, aby se v nich dal transportovat medvěd, vzali si volno z práce a vydali se na 600 kilometrů dlouhou cestu. Když se k Mansurovi dostali, byli zděšeni. Byl v malé kleci, kde se nemohl skoro hýbat. Majitel stanice, kde Mansur byl, jim ho rád vydal. Řekl, že mu ho tam umístili, ale nedali na něj žádné peníze a on ho musí krmit ze svého omezeného rozpočtu. Takže jim Andrej a jeho přátelé zaplatili za snědené jídlo a majitel se Mansura rád zbavil. Ten, když se dostal z klece a poznal ty, se kterými žil jako malé medvídě, dováděl radostí. Bylo potřeba, připravit ho na dlouhou cestu, z čehož měli trošku obavy, jak ji zvládne. Ale Mansur si bez problémů vlezl do auta, prvních pár hodin se spokojeně díval z okna, pak zastavili na svačinu, smlsnul si na jogurtu. Nakonec zbytek cesty prospal. Když ho vypustili z auta na letišti v Orlovce, poznal místo, které pro něj bylo domovem a šťastně pobíhal sem a tam.
Andrej Ivanov a jeho přátelé museli vyřešit, co s Mansurem dál. Bude růst a za pár měsíců z něj bude obrovský medvěd, který nebude moci pobíhat po letišti tak, jako dosud. Naštěstí se o nich dozvědělo hodně lidí, kteří jim pomáhají. Věra Sočina z moskevské ZOO jim dává konzultace ohledně jídla a zdravotních věcí. Pomohla, když někdo dal Mansúrovi čokoládu, kterou medvědi v žádném případě nesmí. Bohužel všechny ZOO parky, kam by mohl být Mansur umístěn, mají medvědů dostatek a nikdo ho nechce. Všichni na letišti chtějí, aby Mansur prožil svých 30-40 let medvědího života šťastně a spokojeně a věří, že se jim to společnými silami podaří zajistit. Nyní řeší, že se na letišti vystaví něco jako voliéra - klec, ale dostatečně velká, aby v ní mohl Mansur spokojeně žít, ale nikoho neohrožoval.
Jestli budu mít možnost, tak se do Orlovky určitě vypravím.
Osud Mansura je možné sledovat na FB stránce Andreje Ivanova TADY. Nebo na Instagramu ZDE.
Celý příběh Mansura, sepsal Andrej Ivanov na svůj blog SEM. Je to bohužel jen rusky, ale má tam hodně fotek.


Mansur jako medvídě, když přišel na letiště v Orlovce.


Na letišti se stal členem party.


Mansur.


Mansur je medvěd - spotter.


Mansur.


Mansur a Il14.


Mansur a Andrej Ivanov ještě než byl odvezen ochránci zvířat z Orlovky.


Mansura odvážejí v kleci pryč z letiště. Kvůli stížnostem aktivistů, kterým vadilo, že žije na letišti, což prý bylo trápení zvířat. Tak to se jim opravdu "povedlo".


A Mansur poté, co byl vysvobozen ze své malé klece, když si pro něj přijeli jeho "staří" kamarádi z letiště.


To bylo radosti! Za ním klec, ve které žil.


První jídlo na svobodě.


Kde jste celou dobu byli kluci?


Do auta nastoupil sice trochu krkolomně, ale bez problémů.


Už jedeš domů, na svoje letiště.


Mansur je doma a je moc spokojený. Jeden medvědí život je díky zaměstnancům letiště Orlovka zachráněn.


Nyní Masur roste a roste. Ale je v dobrých rukách lidí z letiště Orlovka.

8) Kish Air dostal nový Airbus A321.
Tedy, dostal ho po jedné společnosti. Po které, asi není třeba psát.

 

9) Jsem měla po delší době nepracovní a volný víkend.


Sobotní snídaně.


Dobrou chuť.


V neděli dorazila Péťa s Lilou a Kájulou, tak jsem upekla štrúdl. 


Dobrou chuť po druhé.


Jsem fotila Káju při příležitosti jeho prvních narozenin, které jsou za pár dní. Pózuje rád.


Po kom to má?


První rok mají za sebou:-)


5. 11. 2016
1) Delta představí v roce 2017 novou Premium Economy.
Ta bude nabízena cestujícím na vybraných mezinárodních letech. Já tedy už s Delticí dlouho neletěla, ale když jsme se vraceli z Velikonočního ostrova přes New York do Prahy, tak nás do Premium Economy jako zaměstnance dali. Tak nevím, jestli ji mezitím zrušili či co nebo je to jen inovace produktu. Tato nová Premium class bude obsahovat: prostornější sedačky, nastavitelné opěrky na nohy a hlavu, polštář a deku, amenity kit, před odletový nápojový servis, velkou obrazovku na palubní zábavu plnou filmů a her zdarma a také špunty do uší proti hluku. Dále porty v sedačkách pro připojení vlastních zařízení cestujících, nevím, jestli myslí elektřinu nebo jen nějaké USB. K tomu všemu ještě prioritní odbavení, nástup do letadla a dodání zavazadel.


Foto: Delta Air Lines


Foto: Delta Air Lines


Foto: Delta Air Lines


Foto: Delta Air Lines

2) Tři nové destinace Ryanairu z Berlína.
A těmi jsou Sevilla, Gran Canaria a Lanzarote. V Berlíně to oslavili.


Foto: Günter Wicker


Foto: Günter Wicker


Foto: Günter Wicker

3) Ukrajinci obnovili lety do Düsseldorfu. 
Ukraine International Airlines obnovily na konci října spojení z Kyjeva do Düsseldorfu. Lety budou operovány 5x týdně buďto Embraerem 190 nebo Boeingem 737.


Foto: Airport Düsseldorf

4) Wizzair začal létat z Budapešti na Fuerteventuru.
Tak tam taky skoro jistě nikdy nepoletím. Myslím tu Fuerteventuru, ne Budapešť, tam bych se podívala docela ráda.


Foto: Wizzair


Foto: Wizzair


Foto: Wizzair


Foto: Wizzair

Také začali létat z města Satu Mare v Rumunsku do Londýna. Docela si díky destinacím Wizzairu osvěžuji zeměpisné znalosti, protože nebýt té názorné mapky, tak ani nevím, kde se takové Satu Mare nachází.


Foto: Wizzair

5) Letiště Manas v Bishkeku pozvalo děti zaměstnanců na prohlídku místa, kde rodiče pracují.

 
To musí trvat, než projde tolik dětí přes rentgen.

 
Tady jsme byli!


Chlapeček nalevo se na to moc pěkně vyfikl! Má i červeného motýlka a klobouček, to je elegán!


Tady nás odbavovali do Tashkentu!

6) Pro zajímavost.
Na Facebooku se mi včera objevila fotka níže. Nedávám to sem proto, že bych se chtěla pohoršovat nad tím, že deportovaní cestující dostávají takové jídlo, ale naopak. Že cestovní kanceláře, které si objednávají charterové lety, mají možnost vyžádat si pro cestující lepší jídlo, ale to se musí také zaplatit. Což asi norská vláda pro deporťáky dělá, české cestovky pro své klienty ne. I když, abych jim nekřivdila, netuším, jak by se to pak promítlo do ceny zájezdu, jestli by jim to pak lidi kupovali? Ale to jídlo ve vaničce, byť může být třeba dobré, vizuálně teda vypadá děsivě.


7) Tip na nákup vonné svíčky.
Koupila jsem si v Rossmannu svíčku, protože byla vystavená u pokladen v rámci akce, ve které nyní je. Vůni jablek a skořice mám na podzim a v zimě, moc ráda. Svíčku jsem donesla domů a zapálila. A asi po půl hodině se linula bytem opravdu krásná a příjemná vůně. Většinou si ty svíčky pálím jen tak jako dekoračně, hlavně je člověk přestane po nějaké době vnímat, jak si na jejich vůni navykne, ale zatímco píši tyto řádky, tak už mi hoří několik hodin a stále vůni skořice a jablek intenzivně cítím.


Je to ta napravo, nyní do 13. 11. za 119 Kč.


Jsem ji koupila jen tak, že na mě vykoukla u kasy, ale poběžím si ještě pro další. 

8) Jablka, banány.




4. 11. 2016
1) Ryanair otevřel bázi v Praze.
Jsem cestovala tuhle do práce a v autobuse se mnou jela jedna letuška v uniformě Ryanairu, druhá na ní už čekala na zastávce. Dalších asi šest sedělo v McDonaldu. Na to, že se otevírá ta báze jsem úplně zapomněla a tak jsem si říkala, co se to děje. V životě jsem snad nepotkala uniformu Ryanairu v Praze a najednou takové množství, jestli si nedaly letušky Ryanairu v Praze slet? Ale pak se to vysvětlilo a teď se stanou součástí letištního koloritu.


Foto: Letiště Praha

2) Deltice v plamenech!
Naštěstí se to stalo v hangáru v úterý 1. 11., během probíhajícího Checku-A v New Yorku na JFK. Šlo o B737-800 registrace N395DN.


Foto: @PAPBA91


To bude mít uklízečka radost. Foto: @PAPBA912)

3) Novinky od Wizzairu.
Ve čtvrtek 3. 11. zahájila společnost lety z Katowic do Dubaje.


Foto: Wizzair


Foto: Wizzair


Foto: Wizzair

Nové lety z rumunských měst Suceava a Craiova od března 2017.


4) AZUR Air přivítal letošního dvou miliontého pasažéra.
Tím se stal Nikolaj Trifonov, letící z Domodědova v Moskvě do Punta Cany letem ZF 7777. Nikolaj dostal dárky od letecké společnosti, tour operátora ANEX Tour a letiště Domodědovo.


Foto: Letiště Domodědovo


Foto: AZUR Air

5) Zahájeny vnitrostátní lety na letiště Žukovskij v Moskvě.
Jak už jsem tu psala, společnost UVT Aero se rozhodla, že zahájí lety z Kazaně na toto letiště v oblasti Moskvy. Cestující inauguračního letu, který byl vypraven 1. 11., dostali dárky už na odbavení. Během letu, který trval hodinu a dvacet minut, pak i sváteční večeři. Lety jsou provozovány Bombardierem CRJ 200. Toto spojení bude létat denně. Na letu došlo i k romantice, jeden cestující jménem Georgij se ho rozhodl využít pro to, aby požádal svou přítelkyni Liliju o ruku. Ta to komentovala slovy: "Já na to čekala tak dlouho! Takové překvapení! Jsem šťastná".


Odlet z Kazaně byl za mediální pozornosti. Foto: UVT Aero


Cestující dostali dárky. Foto: UVT Aero


Vám taky dáme. Foto: UVT Aero


Boarding. Foto: UVT Aero


Boarding. Foto: UVT Aero


Kabina letadla. Foto: UVT Aero


I tady se rozdávaly dárky. Foto: UVT Aero


Co to asi je? Foto: UVT Aero


Žádost o ruku. Foto: UVT Aero


Konečně se dočkala! Foto: UVT Aero


Přijetí na Žukovském. Foto: UVT Aero


Dort samozřejmě. Foto: UVT Aero


Dej si, vypadáš hubeně. Foto: UVT Aero


Reklama na lety.

6) Germania létá od 1. 11. z Rostocku na Kanáry. Tam já nikdy nepoletím, to je jisté:-)

7) Íránský Qeshm Air oznámil zahájení úplně prvních letů do Evropy!
Pro začátek to má být linka Tabríz - Hamburg a začít létat chtějí, co nejdříve to půjde. Dále si požádali o povolení na lety do Stockholmu, Cologne, Amsterdamu, Paříže a Brusselu. V roce 2017 mají dostat několik Airbusů A330.


S těmi bych chtěla také někdy letět.

8) Posílání balíčků a dopisů českým vojákům do Afghánistánu se díky Míše rozjelo. Holky motivačně sdílejí fotky balíčků, které jim odesílají. Jak Míša psala, u nás se toto nikdy nijak veřejně nedělalo a tak čeští vojáci znali tyto care packages jenom od svých kolegů z jiných zemí (kteří se prý ale s nimi vždycky dělili) a teď jim tam začnou chodit dopisy a balíčky z Čech, v takovém množství. Asi se budou Češi divit, co se to stalo, že tak najednou. Internet je mocný.

 
Já si myslím, že je to moc hezké.



Píší jim i dopisy.


Holky si s tím dávají docela práci. Je to moc milé gesto. Asi jim taky něco pošlu.

9) Tak a Nikkor 18-200ka je poslední objektiv, co jsem si teď koupila (ale dala jsem si to jako předčasný vánoční dárek).


Už prý toho mám víc než Foxx, takže zabrzdím.


3. 11. 2016
1) Delegace Lufthansy v Teheránu.
V úterý 1. 11. navštívila delegace z Lufthansy Teherán, při příležitosti 60. výročí letů do Íránu. Za posledního dva a půl roku počet letů německého dopravce drasticky narostl, z 7 na 27 letů týdně. Před oslavou, která se v Teheránu konala, navštívila 3 členná delegace letiště Šíráz. Prohlédli si vybavení letiště a hovořili s lokálními cestovními agenturami. Lufthansa vyjádřila přání, zahájit sem lety co nejdříve.


Delegace Lufthansy (i když tam mají vlaječky Austrianu) v Teheránu na setkání při příležitosti 60. výročí spojení do Íránu. Foto: Aviation Iran Online

2) Setkání hlav států Šanghajské organizace pro spolupráci.
V Bishkeku (a tam my jsme byli!) se v těchto dnech koná 15. sjezd zástupců států Šanghajské organizace pro spolupráci. To jsou ti, co měli cvičení na Issyk Kulu, když jsme tam byli. A tak na tom malém letišti měli opět zajímavý provoz.


Typické vítání vzácných návštěv v Kyrgyzstánu. Nás takhle nikdo nečekal. Foto: Letiště Manas


Přijeli Kazaši. Foto: Letiště Manas


Z Kazachstánu dorazil předseda vlády Bakydžan  Sagintajev. Foto: Letiště Manas


Delegace z Afghánistánu. Přiletěl Abdull Abdull. Foto: Letiště Manas


Afghánistán. Foto: Letiště Manas


Afghánci. Foto: Letiště Manas


Abdull Abdull si sladil kravatu s koberečkem. Foto: Letiště Manas


Vyletí ptáček! Foto: Letiště Manas


Bělorusky reprezentant. Foto: Letiště Manas


Přijel předseda vlády Andrej Kobjakov. Foto: Letiště Manas


Auta už čekají. Koukám, že ještě nesundali reklamu na Kočovnické hry, co se konaly v září. Foto: Letiště Manas


Takové orchie! Foto: Letiště Manas


Abych neurazil. Foto: Letiště Manas


Zástupce Tádžikistánu. Foto: Letiště Manas


Předseda vlády Kochil Rasulzod. Foto: Letiště Manas


To jsou domácí? Foto: Letiště Manas


Promiňte, ale jsem na dietě. Foto: Letiště Manas


Vzadu ten Antonov a Air Manas. Stejnou kulisu jsme tam měli při odletu my. Foto: Letiště Manas


Číňani. Foto: Letiště Manas


Číňani. Foto: Letiště Manas


Číňani. Foto: Letiště Manas


Jumbo v Bishkeku. Foto: Letiště Manas


A zástupce největšího z největších, tam kde zítra znamená včera. Dima Medvěděv z Ruska. Foto: Letiště Manas


I kytky mu dali. Foto: Letiště Manas


Ruská delegace. Foto: Letiště Manas

3) Ethiopian Airlines zahájily lety do Moroni.
Moroni je Komorských ostrovech. Tam chci. Nedávno jsem si pouštěla seriál Letecké katastrofy s dílem, kdy tam havarovalo unesené letadlo. Ethiopianu. Ale oni tam nelétali, to letadlo (B767), které unesli, mělo letět na trase Addis Ababa - Nairobi - Brazaville - Lagos - Abidjan. Jenže bylo uneseno a únosci požadovali let do Austrálie, protože si někde přečetli, že 767ka do Austrálie doletí. Jenže si nedali vysvětlit, že na to nemají palivo. Ten díl je TADY. A opět mi to zrychlilo tep, protože to zase unesli primitivové, kvůli kterým zemřelo spousta lidí, kteří s nimi neměli nic společného.


Oslava inauguračního letu do Moroni. Foto: Ethiopian Airlines

4) Konal se inaugurační nejkratší mezinárodní let na světě.
Ten funguje mezi švýcarským St. Gallenem a německým Fridrichshafenem. Trvá celých 8 minut. Operuje ho společnost People´s Viennaline (jejím majitelem je Letiště St. Gallen). Letadlo pak pokračuje do Cologne a společnost předpokládá, že jen 10% cestujících poletí ten krátký přískok, ostatní budou pokračovat do Cologne. Koukám, že to je kousek za Mnichovem, tak to hned eviduji jako tip na výlet. Že by jsme tam dojeli autem, proletěli se a zase se vrátili. Co? Palo? Adámku? Honzíku?


To by šlo, ne?


Dortáž.


To je slávy.


Dobrou chuť.


Slavobrána.


Odlet z Cologne.


Takový pěkný terénní dort!


Cologne.


Posádka.


Přistání po osmi minutách letu.


Jízdní řád linky. Je to ten let do Altenrheinu, tak se letiště St. Gallen označuje. Dá se to letět na otočku 2x denně.


Zpáteční letenice vyjde na 80 EUR včetně tax. To by šlo.

5) Zajímavé foto Mriji a L39ek. Bohužel nejsou k fotce žádné další detaily, při jaké příležitosti vznikla.


Autor neznámý.

6) Wizzair zahájil spojení Vilnius - Rekjavik.
V pondělí 31. 10. se konal první let z Vilniusu do Rekjaviku. Cestující dostali dort.


Foto: Wizzair


Foto: Wizzair


Foto: Wizzair

7) Nový list kalendáře Aeroflotu zaměstnanců a jejich dětí.
Tentokrát druhá pilotka Olga Kirsanová a její syn Jurij.


Foto: Aeroflot

8) Tip na zajímavý blog ke čtení během dlouhých zimních večerů.
Tento blog má několikaletou historii a o to je zajímavější. Jedná se vlastně o blogy dva. Autorkou je Míša, která se před pár lety rozhodla (v roce 2012), odjet do USA pracovat jako au-pair. A založila si blog, ve kterém zachytila proces toho, jak tohle probíhá, výběr rodiny, včetně administrativy kolem toho atd. Moc hezky a čtivě to popisovala a díky tomu získala velké množství čtenářů. Když pak do USA odletěla, tak už to hltalo hodně lidí jako reality show. Míša měla štěstí na fajn rodinu a tak si pobyt au-pair užila. A dokonce se tam zamilovala, do amerického vojáka. Její blog o práci au-pair v Americe se jmenuje Mišule in USA a je TADY. Ač je obsahově opravdu super čtivý a zajímavý, tak si ho tenkrát Míša vytvořila na nějaké blogové šabloně, která je prostě strašná, fialový podklad, šílený font atd. Ale s tím se nedá nic dělat, je pochopitelné, že dneska už nemá chuť a čas to předělat do nějaké vizuálně přijatelnější podoby a je dobře, že to vůbec nechává online.
Když jí pobyt v USA skončil, přemýšlela, co dál. Jejím snem bylo odjakživa létat jako letuška. I když pokračoval její vztah s americkým vojákem, zkusila se přihlásit k Emirates a ono to vyšlo. A stěhovala se do Dubaje. Ale po vzoru předchozí zkušenosti s psaním blogu o práci au-pair, si založila další blog, ve kterém psala o životě v Dubaji a pracovním pobytu tam. A zase psala moc hezky a zajímavě. V té době ji její americký voják požádal o ruku a vzali se. A tak věděla, že se po skončení kontraktu v Emirates nebude vracet do Čech, ale do Ameriky. To se stalo letos na začátku roku. A Míša psát blog nepřestala a tu a tam se mu věnuje doteď, i když na to samozřejmě nemá tolik času. Teď píše o tom, jaký je život takzvané "army wife" a co to obnáší. Třeba to, že jí manžel odletěl minulý týden na několikaměsíční misi do Afghánistánu. Ten blog a reakce od čtenářů jí asi pomáhají překonat to stýskání, ať už před tím po Čechách, tak teď po manželovi. Tento druhý blog, který pokryl její práci letušky u Emirates a nyní současný život v USA, pojmenovala Vítejte na palubě a nachází se TADY. Tenhle blog založila později a tak už má trošku dospělejší šablonu a lépe se v něm orientuje.
Oba blogy jsou zajímavé, hlavně asi motivující v tom, jak se nebála toho, odjet nejdřív do USA, pak do Dubaje. Tak jsem zvědavá, co jí osud přinese dál. Psala o tom, že až se její manžel vrátí z Afghánistánu, měli by být vysláni na nějakou americkou základnu v USA nebo zahraničí, kam půjde sním. A věřím, že i tohle bude zajímavě a čtivě popisovat. Míša má i veřejnou stránku na Facebooku, kde informuje o nových příspěvcích na blogu a sdílí fotky, které na blog dávat nestíhá. Je to ZDE.


S Calebem, kterého poznala během pobytu jako au-pair v USA.


Potom odchod do Dubaje jako letuška.


Míša v době, kdy létala u EK.


A návrat za už manželem do Ameriky.


Caleb je sympaťák.

Jak už jsem psala, její manžel je americký voják, který aktuálně odletěl na misi do Afghánistánu. Míša se zapojila do toho, že posílá vojákům na mise balíčky a dopisy, jako morální podporu (to dělala už v době, kdy byla au-pair). Popisuje, že v USA to takto funguje běžně, neznámí lidé posílají vojákům balíčky a dopisy, jen tak, z vděčnosti, že slouží za jejich zemi daleko na misi a nasazují své životy. Míša o tom, že to dělá také, psala na svém blogu a FB profilu, což se zalíbilo jejím českým čtenářkám, které se informovaly o možnosti, dělat něco podobného pro české vojáky v zahraničí. Míša se rozhodla, že se do toho zapojí a spolu-založila na FB skupinu, kde se holky domlouvají na posílání balíčků a radí si, co a jak kam posílat. Skupina Podporujeme vojáky AČR je TADY.
Jedna z těch, které se do toho zapojily, napsala o skupině na diskusní fórum serveru Vinted. Informovala o existenci této skupiny, co dělá a kde se dá najít. A nastala pod tím přesně ta diskuze, kterou jsem očekávala. Moralistky začaly upozorňovat na to, že proč jako posílat něco vojákům, kteří šli na misi dobrovolně a jsou za to dobře placeni a že mají lidi radši posílat balíčky do dětských domovů, že děti to potřebují víc. Správně jim tam pod to spolu zakladatelka skupiny napsala, že samozřejmě ano, ať si založí vlastní skupinu, kde bude organizovat posílání balíčků dětem do dětských domovů, ale tohle je její skupina na posílání balíčků vojákům a jestli se jí to nelíbí, ať to nečte. Jak jsem se dostala na tohle diskusní fórum, tak jsem si tam rozklikla více témat. Například se tam nějaká uživatelka ptala na tip na restauraci, kde nejsou děti, protože se chce v klidu najíst. No to neměla dělat, protože dostala čočku, co si to dovoluje, že je sobec atd. Dál už jsem to radši nečetla. Vím, že na tato fóra píše hodně lidí, kteří toho moc nepobrali, ale tohle je moc.



Diskuze na Vinted. Skřípu zuby, jen to čtu. Snad si každý může za svoje peníze posílat, komu chce co chce, ne?       


2. 11. 2016
1) AeroMexico má bar v Dreamlineru.
Aeromexico nabízí cestujícím Business class možnost užít si bar v jejich novém Dreamlineru B787-9. Tím je možné letět z Mexico City do Amsterdamu, Londýna, Madridu, New Yorku, Paříže, Santiaga, Šanghaje a Tokya. 


A jak ho mají krásně vymalovaný! Foto: AeroMexico


Bar v Dremalineru. Foto: AeroMexico


A jejich Business class. Hezké. Foto: AeroMexico

2) Mrija se chystá do Jižní Ameriky.
To budou mít místní spotteři radost. Národní úřad pro civilní letectví Chile vydal povolení pro přílet největšího letadla na světě. To se stane ve dnech 14.-15. 11. 2016. Měla by vézt opět nějaký transformátor. Bude se nacházet na letištích viz tabulka níže, ale já tomu přesně nerozumím, odkud a kam v kolik letí. Bude se pohybovat mezi Chile a Brazílií.


3) Bobby Farewell Flight FRA-HAM-FRA.
Lufthansa uspořádala Farewell flight s Bobbym. Ten se konal 31. 10. a vedl z Frankfurtu do Hamburku a zpět. Letenky na něj byly asi určené zaměstnancům LH a pozvaným hostům.


Foto: Lufthansa


Foto: Lufthansa


Foto: Lufthansa


Foto: Lufthansa


Foto: Lufthansa


Foto: Lufthansa


Foto: Lufthansa

4) Divert Sri Lankanu do Bukurešti.
V úterý 1. 11. v podvečer divertoval Airbus A330 Sri Lankan Airlines letící z Colomba do Londýna do Bukurešti. V Rumunsku musel nouzově přistát kvůli špatnému zdravotnímu stavu jednoho z cestujících. Tak to měli v Bukurešti pěkně exotickou návštěvu.


Foto: Aeronews.ro

5) Ve Varšavě měli včera Airbus A340 Iberie.
Tentokrát to nebyl divert, ale letadlo přivezlo tým hráčů Real Madrid.


Foto: Letiště Varšava


Ha, Emiráty na pozadí. Foto: Letiště Varšava


Foto: Letiště Varšava


Foto: Letiště Varšava


Foto: Letiště Varšava

6) Jediná kapitánka u Xian Airlines.
Jedinou ženskou kapitánkou u společnosti Xian Airlines je Cui Dejun. Když s ní letí jeko co-pilot Zhang Yihui, tak je to pro Číňany rarita.


Foto: Xiamen Airlines

7) Saudi Gulf Airlines zahájily provoz.
Jak jsem tu už před pár měsíci psala, v Saudské Arábii chystá současně rozjezd několik nových aerolinek. Jednou z nich byla Saudi Gulf Airlines. Tak tedy začaly, v sobotu 29. 10. dvěma denními lety mezi Dammamem a Rijádem. Od 27. 11. přidají ještě spojení Dammam - Jeddah. Od příštího roku mají začít létat i mezinárodně a to do Dubaje.
Tak teď ještě uvidíme, rozlétá li se i Al Maha s qatarskou spoluúčastí.


Letadla mají celkem pěkně pomalovaná.


Vizualizace jejich brandu.


Vizualizace jejich brandu.


Vizualizace jejich brandu.


Vizualizace jejich brandu.

Na nízkonákladovou airline tu mají vykreslené zajímavé produkty. Vizualizace jejich brandu.


Business taštičky.


Polštáře a deky na krátkých letech low costu?


First class u nízkonákladovky. Aha.



Vizualizace jejich brandu.


Uniforma cabin crew.


Uniforma cabin crew.


Ground staff. Ten klobouček jako bych už někde viděla, jen v jiné barvě.


Tak to bude zajímavý low cost.

8) Měly jsme jen banány.


1. 11. 2016
1) Inaugurační let Ostrava - Miláno Bergamo.
V neděli 30. 10. večer zahájil Ryanair lety z Ostravy do Milána Bergama. Na letišti to pojali slavnostně a s cestujícími to oslavili.


Foto: Letiště Ostrava


Foto: Letiště Ostrava


Asi jede pán do Alp. Foto: Letiště Ostrava


Foto: Letiště Ostrava


Foto: Letiště Ostrava

2) Nové spojení mezi Petrohradem a Mnichovem.
V neděli 30. 10. byly zahájeny lety společnosti UTair z Petrohradu do Mnichova. Při té příležitosti společnost podarovala cestující dárkovými předměty.


Odbavení inauguračního letu. Foto: Letiště Pulkovo

 

Foto: Letiště Pulkovo

3) Rumunská společnost Blue Air zahájila provoz z nové základny v Kluži.
Se zimním letovým řádem umístila Blue Air jeden Boeing 737-800 s kapacitou 189 míst na letiště Kluž (tam bych se chtěla podívat). Bude odsud provozovat lety do Bukurešti, Temešváru, Iasi, Constanty, Liverpoolu, Londýna, Birminghamu, Dublinu, Nice, Hamburku a Larnacy.


Foto: Blue Air

4) Pilot se údajně obnažoval a uspokojoval v kokpitu.
Podle bulvárního deníku The Sun se u British Airways řeší taková dosti peprná kauza. Jde o to, že se objevily dosti lechtivé fotografie, které si údajně pořídil kapitán Boeingu 777 Colin Glover a na kterých je on sám, viz níže. British Airways potvrdily, že začaly takovou událost vyšetřovat a prozatím suspendovaly podezřelého pilota z létání. Podle informací na ovládacích panelech, které jsou na obrázcích vidět, byly fotky pořízeny minimálně ve dvou letadlech British Airways. Označení G-YMMB se sice používá na simulátoru BA, ale je to také registrace jejich Boeingu 777-200. Druhá registrace
G-VIIL je také B777 používaný British Airways. Vyšetřuje se i to, jestli fotky vznikly za letu nebo na zemi. Piloti, které britská média požádala o názor, uvádějí, že se pravděpodobně opravdu jedná o fotky z letadla a ne ze simulátoru. Na druhou stranu vyvstávají logické otázky. Kde je co-pilot? Dnes už není možné, aby se vzdálil na delší čas, některé společnosti praktikují to, že když si jeden musí odskočit na toaletu, tak si chodí do kokpitu sednout někdo z cabin crew. Pokud by si odskočil na toaletu, dají se stihnout nafotit takové fotky? A jak se fotografie vůbec dostaly na veřejnost?
Kapitán, kterého se událost týká, je dvakrát ženatý otec od rodiny. U BA je kapitánem od roku 1990, narodil se ve Windsdoru a žije v Dublinu. Jeho právník uvádí, že kapitán Glover popírá, že by to byl on, kdo se nachází na fotkách. Tohle jsou velmi ošemetné věci, které můžou někomu zničit celou kariéru i život a dá se to zneužít k řešení nějakých osobních sporů. A pokud je to opravdu on, tak to musel pustit do světa někdo z jeho nejbližšího okolí. Například zhrzená manželka. Ať je na fotkách kdokoliv, tak má velmi zajímavý apetit.


Černé punčocháče na kniplu.


Chlupaté nohy.


Toto nejsou manuály k letadlu.


Ty samo-držící silonky s krajkou jsou sice sexy, ale děsně to slézá dolů a člověk si je musí pořád povytahovat. Já o tom něco vím. A ten pán na fotce asi taky.

5) Na Santa Helenu doletělo Avro RJ100.
O ostrově Santa Helena jsem tu psala před pár měsíci, v souvislosti s tím, že tam vybudovali letiště, aby tam měli místní nějaké spojení. Jenže je tam problém, plánované letecké spojení, které mělo být zahájeno v květnu 2016 se zatím nekoná, protože tam špatně fouká vítr a letadla mají problém s přistáním. V pátek 21. 10. tam přistálo Avro RJ100, příletivší z vedlejšího ostrova Ascension v rámci akce, kterou sponzorovaly Atlantic Star Airlines. Přiletěli tam po trase ZRH-RAK-DKR-ASI-HLE. Na palubě bylo 13 lidí. Letadlo odpilotovali Hjalgrim Magnussen (kapitán) a Hans Christian Petersen (FO), oba původem z Faerských ostrovů a s velkými zkušenostmi s přistáváním ve špatných povětrnostních podmínkách. Reportáž o příletu včetně videa, je k vidění na blogu věnovaném Santa Heleně (mimochodem, i ten blog je velmi zajímavý, i když není primárně o letectví). Video na youtube TADY. Fouká tam asi opravdu dost.


Napřed si připomeneme, kde se ta Santa Helena vůbec nachází. Daleko, daleko.


Piloti letu.

A když jsme na té Santa Heleně, tak ještě jedna zajímavost odtamtud. Když tam tedy mají tu krásnou novou ranvej, kterou ale nemůžou používat, tak na ní v srpnu uspořádali aspoň běžecký závod.


Jde se na start.


A běžíme.


Asi nejdražší běžecká trať na světě.

6) Smutné 1. výročí nehody letu Metrojet v Egyptě.
Včera to byl rok od nehody letu 7K 9268, který letěl z Sharm El Sheikhu do Petrohradu. Na palubě bylo 217 cestujících a 7 členů posádky. Nikdo nepřežil. Podle všech zatím neoficiálních zpráv se jednalo o teroristický čin a k nehodě došlo z důvodu výbuchu bomby na palubě, kterou tam umístil (asi) někdo ze zaměstnanců letiště.
Při této příležitosti vznikl vzpomínkový film, věnovaný jedné z rodin, která na letu zahynula. Jmenuje se Poslední start. Ve filmu je hlavním vypravěčem Oleg Vinnik, který v letadle přišel o celou rodinu, děti Aleksu a Míťu, manželku Mariannu a její matku a babičku. Autoři děkují ohromnému množství lidí, kteří se na filmu podíleli, ať už financemi nebo jakoukoliv jinou pomocí. Dvouhodinový film je věnovaný všem obětem letu 7K 9268. K vidění ZDE. Já to skoukla celé a je to amatérsky natočené, poskládané z autentických rodinných videí a povídání jejich blízkých. Zazní tam i melodie z naší Popelky. Tím, že to není profi film, je to ještě dojemnější.
Mám čím dál tím větší problém s těmi primitivními srá*i, kteří se z titulu svého náboženství cítí oprávněni zabíjet nevinné lidi, kteří s nimi nemají nic společného. Nějaký pro chod tohoto světa úplně zbytečný bezcenný špinavý zm*d si dovolí zničit život tolika lidem, kteří nikomu neublížili, měli své životy a plány. Kolik takových ještě bude muset umřít, aby ti, kteří to mají v rukách, pochopili, že s těmito vymytými mozky to po dobrém nejde a je to jen ztráta času a zavírání očí před problémem, který je potřeba řešit tvrdě a rázně?
Za nějakých 15-20 let (a nebo i dřív) bude hlavním tématem veřejné diskuze otázka, proč se tenkrát (pro nás je to teď) nenašel někdo, kdo by měl dost síly a odvahy se tomu postavit, nazvat věci pravými jmény a tvrdě to začít řešit. Ale ty, kteří to dnes slabošsky a alibisticky vedou, už nikdo soudit nebude, prostě se řekne, že se to holt stalo, že to mysleli dobře a hrabáním se v minulosti se nic nevyřeší a musíme se soustředit na to, jak to co nejlépe udělat teď (pro nás v budoucnosti). Ale to už bude pozdě.     


Rodina Vinnikových. Marianna i děti byli v letadle Metrojetu.





Marianna, její děti, matka a babička. Všichni na letu zahynuli.


Posádka letu.

7) Video ze zákulisí práce cabin crew Cathay Pacific.
Díky videu nazvaném Cathay Pacific - A Day in the Life - Flight Attendant je možné sledovat celý den jednu z jejich letušek a to od domácích příprav doma v Hong Kongu po přílet do Sydney. Na youtube k vidění TADY. Je to anglicky, s čínskými titulky. A když jsem u toho youtube, ZDE jsou další tipy na kanály, které sleduji. 





Video má necelých 5 minut, tak je to koukatelné a není to zbytečně zdlouhavé.

8) Na moskevském Vnukovu už nasněžilo. A někdo tam měl trošku času a dobrou náladu.


Foto: paní (nebo pán?) v obrazu ve skle.

9) Air Serbia otevřela zrekonstruovaný salonek.
Na letišti v Bělehradě byl zrekonstruován salónek Air Serbia. Ten se jmenuje Premium Lounge. Můžou si tam zaplatit vstup i cestující, kteří neletí v prémiových třídách. Pokud letí s Air Serbií, zaplatí 45 €, pokud letí s jinou společností, bude jim účtováno 55 €. Vstup maximálně na 3 hodiny.


Foto: Air Serbia

10) U Lufthansy proběhla ještě jedna rozlučka s Bobbym.
Neboli Boeingem 737. Měli tam i historické uniformy.

11) Halloween na letišti v Orlandu.
AeroMexico oslavilo tento svátek na letišti v Orlandu tak, že se zaměstnanci převlékli do stylových kostýmů. To by mě zajímalo, co by na to řekli naši cestující, kdyby jsme něco takového také udělali.

12) Nabídka práce na letišti.
Není to úplně přímo letecká pozice, ale třeba chce někdo pracovat na letišti.


www.yirina.net