My posts are my personal views. They do not represent the views of my company / Příspěvky na tomto webu jsou pouze mé osobní názory.

www.yirina.net  30. 8. 2016
1) Společnost China Eastern, která letos spojila Prahu se Šhanghají, udělá z této linky trojúhelník. Pokud to čínské úřady schválí, bude od října směrování tohoto letu Šanghaj - Ningbo - Praha, operováno 1x týdně (Airbusem A330-200). Ningbo není africký stát, i když by se to podle názvu mohlo zdát, ale je to město na východě Číny.


2) Airbus A380 poprvé v Kazachstánu.
V Kazachstánu poprvé přistál Airbus A380. Neplánovaně. Stalo se to v noci z neděle na pondělí 29. 8. 2016. Na letu Air France AF185 z Hong Kongu do Paříže došlo ke zhoršení zdravotního stavu cestující, s rokem narození 1961. Kapitán se rozhodl pro nouzové přistání na letišti v Astaně. Airbus A380 zde přistál ve 4:40 v noci. Protože lékaři, kteří byli do letadla přivolaní, usoudili, že paní není schopna letět dále, byla převezena do místní nemocnice a letadlo odletělo nakonec bez ní. Po všech nutných procedurách spojených s pozemním odbavením, letadlo pokračovalo v 7:33 směr Paříž. Na palubě bylo 468 cestujících. Protože žijeme v moderní internetové době, už ráno po probuzení byly sociální sítě plné fotek, protože se skoro vždycky najde někdo, kdo je na místě, vyfotí to minimálně mobilem a pošle do světa. On takový medical divert není nic zvláštního, ale tady šlo o to, že to byla první návštěva A380ky v Kazachstánu vůbec. A kazašští spotteři jsou velmi aktivní a udržují společenské styky s nerusky hovořícím spottingovým světem a rádi se pochlubí.


Foto: Rafkhat Zhaparov


Foto: Rafkhat Zhaparov


Foto: Astana Airport


Foto: Astana Airport


Foto: Rafkhat Zhaparov

3) Vyhlášení spotterské soutěže na letišti Pulkovo.
Letiště Pulkovo v Petrohradě vyhlásilo výsledky letní spotterské soutěže. Společnosti, které na Pulkovo létají, vybíraly vítězné fotky a podarovaly výherce propagačními předměty. Tedy, skoro všechny.


Předávání cen spotterům.


I Emirates létá na Pulkovo a vybralo svého vítěze.


Všichni to stihli, jenom ČSA ne. "Letecká společnost Czech Airlines oznámí vítěze trošku později". Asi měli hodně práce.

4) Prémiový produkt Pakistan International Airlines v praxi.
Pákistánská PIA má speciální A330ku, které létá "prestižní" linku do Londýna. Tomu produktu říká Premier. Jsem tu o tom psala. No, idea je to hezká.


Letadlo je pěkně vymalované.


Ten prémiový produkt má i svou značku.


Na fotkách to vypadá dobře.

Jenže, jak to vypadá potom, když to letadlo přistane v Londýně, už tak hezké není.

Foto: Pakistan Aviation


Vyjadřují se k tomu i sami Pákistánci.

5) Zatoulaná kazašská medailistka se vrátila domů.
A ještě Olympiáda. Až v pondělí 29. 8. se vrátila do Kazachstánu Olga Rypaková, která získala v Riu pro svou zemi bronzovou medaili v trojskoku. Kde se courala, vždyť ta Olympiáda skončila už před týdnem? Foto: Letiště Almaty

6) China Southern by ráda do Vídně.
Společnost China Southern, která má bázi v Guangzhou, si podala na čínském úřadě Civil Administration of China žádost o povolení zahájit lety 3x týdně ve směrování Guangzhou - Urumqi - Vídeň. Od prosince 2016. Létat to má buďto Boeing 777-300ER, B787 Dreamliner nebo Airbus A330. Jestli to Čínani Číňanům schválí, tak bude mít vídeňské letiště třetího dopravce, který mezi Čínou a Rakouskem létá. Aktuálně provozuje lety Air China  z Pekingu a Austrian Airlines do Pekingu a Shanghaje. 


China Southern Dreamliner.


Foto: China Southern

7) Aeroflot zveřejnil video z charterového letu, který zajišťoval před pár týdny pro fotbalisty z Manchesteru United z Manchesteru do Šanghaje. K vidění TADY.


Hráči si služby SU pochvalovali. No však jo, kam se hrabou na služby Aeroflotu třeba společnosti v USA.

8) V pondělí 29. 8. ve 23:10 přiletěl do Bishkeku v Kyrgyzstánu speciální let, který měl velmi smutné poslání. Před třemi dny došlo v Moskvě k požáru typografického skladu, při kterém zahynulo 17 žen z Kyrgyzstánu, které tam pracovaly. Měly směny 6 dní v týdnu, 12 hodin denně. V Rusku pracuje hodně lidí z post-sovětských republik a posílají odtamtud peníze domů. Ty, které tam zemřely, zůstaly při požáru uvězněné v nějaké zadní místnosti, kde se převlékaly na ranní směnu od 6 hodin. Nemohly se dostat ven a udusily se.
Jejich těla přivezlo vládní Túčínko a budou rodinám předána v nejbližších hodinách. Letadlo nejprve přistálo v Oši, odkud byly některé oběti, poté zamířilo do Bishkeku. Čest památce zemřelých přišly vyjádřit zástupci vlády.
Kyrgyzská vláda zveřejnila seznam obětí, nejmladší byly narozené v roce 1998, nejstarší v roce 1971.


Foto: Letiště Manas


Foto: Letiště Manas


Foto: Letiště Manas


Foto: Letiště Manas


Foto: Letiště Manas


Foto: Letiště Manas


Foto: Letiště Manas


Foto: Letiště Manas


Foto: Letiště Manas

9) Letní západy slunce.


29. 8. 2016
1) Na FB je založena událost k vyhlídkovému letu Túčínkem 154 v Minsku 1. 10. 2016, tudíž tam k tomu budou aktuální informace, kdyby to chtěl někdo sledovat, jako třeba já:-) Dostupné zde: https://www.facebook.com/events/1703444733256232/. Já jsem pořád nalomená, jestli jet nebo nejet, to jsou dilemata.  V sobotu večer bylo k dispozici ještě 50 míst.


I obrázek si na to vyrobili.

2) Nabourali A350ku!
V neděli 28. 8. ráno došlo na letišti v Helsinkách ke kolizi Airbusu A350 Finnairu a nástupního mostu. Šlo o stroj registrace OH-LWA. Nevypadá to moc hezky, to bude mít pojišťovna radost.


Je to nabouraný. Foto: Instagram


Foto: Instagram


To se nepovedlo. Foto: Instagram

3) Ztráta části plechu za letu.
A ještě jeden poškozený motor se urodil během víkendu, tentokrát v sobotu. Stalo se v USA na letu Southwestu z New Orleans do Orlanda. Boeing 737-700 (N766SW) letící na letu číslo 3472 musel divertovat do Pensacoly, protože tak nějak ztratil kus motoru. Na palubě bylo 99 cestujících a 5 členů posádky.


Super vyhlídka pro cestující z okénka.


4) Politika a náboženství poškozují Turkish Airlines.
Podle informačního serveru Routesonline dojde u Turkish Airlines od zimního letového řádu k drastickému omezení letů. Viz níže. Je jasné, že se na provozu jinak velmi kvalitní letecké společnosti začíná výrazně podepisovat politická situace v Turecku. Všechny detaily změn k dálkovým linkám ZDE a ke krátkým TADY. Praha zatím zredukována není. Ale kam dají všechna ta nevyužitá letadla?
Redukce dálkovek:

Změna long haul letů, které loni přes zimu létaly a nyní jsou z nich sezónní, čili prozatím nebudou přes zimu létat měly by být na s letním letovým řádem obnoveny:

Redukce letů po Evropě:


Změna short haul letů, které loni přes zimu létaly a nyní jsou z nich sezónní, čili prozatím nebudou přes zimu létat měly by být na s letním letovým řádem obnoveny:


Print screen z Routesairline.com (to nebudu celé přepisovat)


5) Další piloti zadrženi v Glasgow před letem po pozitivním testu na alkohol!
Glasgow je tímto úkazem nějaké prokleté, protože se jedná za poslední týdny už o druhý případ tohoto typu. Tentokrát byli z letu odejmuti a následně zadrženi piloti United Airlines, kteří se chystali letět do Newarku. Podle policie bylo jednomu 35 a druhému 45 let. Na let UA 162 bylo odbaveno 141 cestujících a měl letět v sobotu. Oba piloti by měli jít před soud už dnes, tam se s tím nemazlí a jde to rychle. Dva piloti byli součástí tříčlenné posádky kokpitu, kapitán prý mezi zadrženými není. No, ale i tak, kapitán sám letět nemůže a tak se muselo čekat, než se sehnali náhradníci. Což zabralo asi tak nějak 10 hodin. Před pár týdny zadrželi takto v Glasgow dva piloty Air Transatu, kteří se chystali odletět s alkoholem v krvi do Toronta.
Jestli se to potvrdí, že pili a nebyl to vliv nějakých léků nebo nějaké nedorozumění, tak mají po kariéře. Stojí jim to za to? O ohrožení bezpečnosti cestujících samozřejmě ani nemluvím.


6) Někdejší gruzínský prezident dělá reklamu na sendviče v letadle společnosti Motor Sič.
Michail Saakašvili, který býval kdysi prezidentem Gruzie, je nyní ukrajinským politikem, konkrétně dělá gubernátora Oděsské oblasti. Bývá vidět na akcích letiště Oděssa, asi tam má dobré vztahy. Ty má asi i se společností Motor Sič, jejichž sendvič a čaj vychválil na svém Facebooku a následně tento status sdílelo i Letiště Oděssa. Také zmínil, že letenku Kiev - Oděssa koupil den před odletem jen za 1 800 UAH (1 700 CZK), přičemž Ukrainian Airlines to nabízely za 21 000 UAH (19 900 CZK). Ale dodal, že u nové společnosti Bravo Air to občas koupí i za 500 UAH (cca 480 CZK).

 

To by mě zajímalo, co v tom sendviči má, že ho tak chválí. V tom musí být minimálně losos a kaviár.


A jeho letenka.

7) Wizzair zahajuje lety z nové báze v Rumunsku.
Z nedávno otevřené báze v rumunském městě Suceava se rozlétávají nové lety. Např. Suceava - Londýn Luton měl inauguraci 19. 8.


Foto: Wizzair 

8) Letiště Oš pořádá exkurze pro děti.
Na letiště v Oši pozvali na prohlídku místní školáky. To je super. A když jsem tam psala já, jestli by jsme tam mohli spottovat, tak mi napsali, že fatagrafírovať něvazmožno. Překvapivě.


Foto: Letiště Oš


Foto: Letiště Oš


Foto: Letiště Oš


Foto: Letiště Oš


Foto: Letiště Oš


Foto: Letiště Oš

9) Oslava zlaté svatby na palubě Xiamenu.
Čínský pán a čínská paní, kteří měli zlatou svatbu, čili 50. výročí vstupu do manželství, oslavili tento významný den s posádkou a spolucestujícími letu Xiamenu. To je hezké.


 Foto: Xiamen Airlines

10) Návrat tygra!
Všichni si pamatujeme asi nejroztomilejší livery letadla, co kdy bylo a to nosilo Jumbo Transaera s tygřím čumáčkem. Transaero je dnes minulost, ale některá její letadla převzala Rossiya. No a podle drbů na ruských sociálních sítích (a nyní i fotky), to vypadá, že se vele úspěšné livery vrátí do vzduchu. Prý byl obrázek tygra přenesen na Jumbo registrace EI-XLD (ten původní byl na stroji EI-XLN). Včera se objevila fotka EI-XLD s nosem zakrytým plachtou, a tak už jen tento fakt sám o sobě napovídá, že ty drby by se mohly potvrdit.


Tak to jsem zvědavá.  Foto: VK.com 


Foto: VK.com 


Původní tygr na stroji EI-XLN. Nádhera.

11) Boeing 767 ex-Transaero v Irsku v procesu přebudování na hotel.
Objevily se aktuální fotky někdejší 767ky Transaera, která je v Irsku, kde bude časem sloužit jako hotel. Jsem tu dávala fotky, jak ho vezli přes moře, to bylo moc zajímavé.


Foto: Dj Den Kot


Foto: Dj Den Kot


Foto: Dj Den Kot

12)  Trip report z Farewell letu Air France Boeingu 747. Pozdě, ale přece.
Přestože se tento let konal už v lednu, jeho autor ho vydal až nyní, z nedostatku času. Tomu rozumím. I přesto, že je to už víc než půl roku, je to velmi zajímavé a jsem ráda, že to někdo zpracoval a anglicky zveřejnil. Ujal se toho fotograf Kolia Garnier. Jeho trip report s fotkami a popisem, včetně následného mecheche v hangáru je ZDE.


Foto: Kolia Garnier ( http://koliagarnier.weebly.com/)


Foto: Kolia Garnier ( http://koliagarnier.weebly.com/)


Foto: Kolia Garnier ( http://koliagarnier.weebly.com/)


Foto: archiv Kolia Garnier ( http://koliagarnier.weebly.com/)

13) Skilymu se povedla moc pěkná fotka. Ptala jsem se ho, jestli si ji můžu dát na web a odpověděl, že si ji mám strčit kam chci. My jsme si spolu vždycky výborně rozuměli:-)


Foto: Skily

14) Ovocnářství na Terminálu 1 za poslední dny. Už k nám občas i někdo přijde a ptá se, kde máme to ovoce. Většinou už snědené:-)
Pátek, sobota i neděle. A v neděli jsme se rozšoupli a měli jsme: Hroznové víno., banány, nektarinky a jablko.


27. 8. 2016
1) Další letecká společnost v Saudské Arábii.
A ještě další letecká společnost má vzniknout v roce 2017 v Saudské Arábii. Respektive, ona už existuje, ale zatím operuje jen VIP charterové lety. Teď mají zálusk i na pravidelnou přepravu. Společnost se jmenuje Sky Prime a ve středu 24. 8. dostala licenci od saudského ÚCL. Příští rok by měl být aspoň podle ohlášek na vznik nových společností bohatý. Provoz by měly zahájit Flydeal (spadá pod Saudii) a Nesma Airlines (bázovaná v Hailu). Dále Saudi Gulf Airlines (báze v Dammámu), ale ti by měly začít létat ještě letos. Stejně tak Al Maha s qatarským pozadím. Ta ohlášená Sky Prime má začít provoz se sedmi letadly: 3x Airbus, 2x Gulfstream a 2x Embraer. 


Web už mají. Zatím na ty priváty.

2) Takové ty odchody do důchodu, po celoživotní kariéře někde, jsou vždy dojemné. U azorské společnosti SATA se loučil před pár dny kapitán Raul Falcao. U těchto menších společností, kde je téměř rodinné prostředí a všichni se vzájemně znají, je to ještě dojemnější a důstojnější.


Foto: SATA


Foto: SATA


Foto: SATA

3) Air China bude létat od 12. 11. z Chengdu do Sydney.


 Hodně štěstí.

4) Tak Olympiáda snad už naposledy. Se Somon Airem se vracel 26. 8. do Tádžikistánu Dilšod Nazarov. Přivezl ho Boeing 737-900  z Moskvy. Je to historicky první držitel zlaté medaile z Olympijských her z Tádžikistánu. V jeho rodném městě ho přivítali jako největšího hrdinu.


Už je tu. Foto: Bachrom Džalilov


Foto: Bachrom Džalilov


Foto: Bachrom Džalilov


Foto: Bachrom Džalilov


Foto: Bachrom Džalilov


Foto: Bachrom Džalilov


Foto: Bachrom Džalilov

5) Fotky z Emirates Summer Party 2016 TADY.


26. 8. 2016
1) EasyJet oslavil miliontého cestujícího na lince Sofie-Londýn Gatwick.
Ten se dostavil 23. 8. na let EZY8974. Respektive ta, protože to byla paní. Jmenuje se Svetlana Shivacheva a cestovala se svými dvěma dětmi. Svetlana žije v Británii v Croydonu, ale pravidelně cestuje do rodného Bulharska s easyJetem. Jako dárek dostala od společnosti 2 letenky zdarma na let mezi Sofií a Londýnem a ještě je osobně pozdravil kapitán. Dále dostala od Letiště Sofie Silver New Generation Lounge Card, která zahrnuje 10 návštěv salónku za rok. Cestující, kteří byli v pořadí 999 999 a 1 000 001, dostali pozvánky do salónku na letišti v Sofii. Ostatním dali aspoň malou čokoládu. EasyJet létá mezi Sofií a Londýnem od roku 2007 (na LGW 1x denně a na STN 2x týdně v zimě), dále mezi Sofií a Manchesterem (4x týdně). Londýn je úplně nejfrekventovanější destinace ze Sofie, co do počtu přepravených lidí vůbec, bez rozdílu společnosti.


Foto: easyJet

2) Tak a opět olympijská tématika.
Nizozemci přivítali své sportovce také slavobránou.


Foto: Mark Wagtendonk


Foto: Mark Wagtendonk


Foto: Tom Kol


Foto: Tom Kol


Foto: Mark Wagtendonk


Foto: Tom Kol


Foto: Marco Spyuman


Foto: Tom Kol

3) Letadlo společnosti Air India letící do USA, muselo 25. 8. v noci nouzově přistát v Kazachstánu ve městě Aktobe a cestující byli evakuováni. Jednalo se o let AI 191 Bombay-Newark. Důvodem prý byla signalizace kouře nebo požáru a tak po přistání asistovali letištní hasiči. Ale požár ani kouř se dle informací z kazašského tisku nenašly.


Jsem zvědavá, jestli se objeví nějaké fotky Air Indie B777 z Aktobe.

4) Omylem byl vypuštěn ve čtvrtek 25. 8. ráno nouzový skluz u Boeingu 767 (registrace B-2563) společnosti Shanghai Airlines. Stalo se to kde? No v Číně. V Pekingu.


Foto: China Aviation Daily via Weido

5) Ethiopian Airlines zahájily cargo lety z Addis Abeby do Enugu v Nigérii. I nový nákladní let je důvod k oslavě.


Foto: Ethiopian Airlines


Foto: Ethiopian Airlines

6) Měli jsme už šestou Summer party za dobu, co jsme u Emirates. Tentokrát v krásném prostředí pražského Mánesu.


 Byl to krásný teplý letní večer s vyhlídkou na pražský hrad.


25. 8. 2016
1) Informace k vyhlídkovému letu Túčínkem 154 Belavie zveřejněny.
Akce proběhne v Minsku 1. 10. 2016. Protože se předpokládá, že většina účastníků přiletí z Moskvy, připravila Belavia speciální tarif pro let Moskva-Minsk-Moskva, který je přiveze (nevím, kolik to je, páč přes Moskvu bych tam asi neletěla, pokud se rozhodnu účastnit). Ale aspoň pro zajímavost to zmiňuji. Odlet z Moskvy bude 1. 10. v 5:40 ráno (to je děsný čas), číslo letu B2 954, zpáteční let poletí z Minsku v 19:30 pod číslem B2 993. Doba letu je hodina a dvacet minut. Protože Belavia má velké pochopení pro spottery, na tyto lety vypraví k potěšení spotterů své dva logo jety, kterým se říká "Tankolet", to je ten v barvách hry World of tanks a "Vasilek" to je ten v novém designu, který je s logem chrpy a chrpa se rusky řekne vasilek. Není to garantováno, záleží na provozu, ale pokud to vyjde, každý let poveze jedno z těchto "známých" letadel.
No a nyní k Túčínku. To bude nasazeno na speciální charterový let Minsk - Gomel - Minsk, který bude jen pro spottery. Poletí se nad územím Běloruska a přistane v Gomelu. Tam bude dostatek času, aby se všichni "seznámili" s letadlem a pokochali se jím. Je přislíbeno ze stran obou letišť co nejvřelejší přivítání a vstřícnost k tomuto letu a jeho cestujícím. Aby byl zážitek ještě lepší, je domluveno, že jako posádka poletí piloti Aleksej Kočemasov a Alexander Lazarev, kteří jsou také nadšenci pro Túčínko a budou ochotni odpovídat dotazy cestujícím a vyprávět o svém létaní na tomto krásném letadle.
Kolik to bude stát? Na letu jsou rezervována místa, podle státní příslušnosti. Pro občany Běloruska je to 20 míst, pro cizince 130 míst. Cena zpáteční letenky bude 150 EUR (pro občany Běloruska je to za 60 EUR). Organizační poplatek je 1500 RUB, ten jde na náklady organizátorů.
Přihlášky se přijímají od všech, kteří mají pas Ruské federace a států SNS. Občané ostatních zemí budou zařazeni do seznamu individuálně, vzhledem k vízovým potřebám. Kdo si dokáže obstarat víza, bude zřejmě upřednostněn. Přihlášku je možné vyplnit ZDE. Bohužel, je to zatím jen rusky. Ale tak snad každý najde ve svém okolí někoho, kdo tím jazykem vládne. Je nutné vyplnit dotazník na odkazu, zaplatit částku (zdůrazňují tam, že se musí dodržet přesná částka a nezaokrouhlovat to) a poslat zprávu na mail
flght154@yandex.ru o provedené platbě. Pokud by se nenaplnilo letadlo a nebylo prodáno 130 míst, bude se jednat o tom, jestli dojde ke zdražení a jestli i potom bude zájem.
Pokud by potřeboval někdo něco upřesnit, kontaktní mail na organizátora je: aviator@aviator.ru. Detaily k akci na jeho blogu ZDE, ale je to vše jen rusky, to nejdůležitější jsem přepsala výše. Já to docela zvažuji tam letět. Túčínkem jsem sice letěla, ale spíš jde o tu akci, jako takovou, když vidím, jak je Belavie vstřícná k leteckým nadšencům. Viděla jsem fotky z minulého speciálního letu Túčínkem pro spottery a bylo vidět, že si to všichni moc užili. Bohužel to koliduje datumově s Convention v Praze. Cena víz do Běloruska je pro držitele českých pasů 60 EUR.


Foto: Sergey Martirosyan

2) Air Serbia údajně zvažuje o zavedení linky do Kazachstánu.
Air Serbia podle místního tisku zvažuje, že by zahájila lety do Kazachstánu. On k nim do Srbska totiž právě zavítal na oficiální třídenní návštěvu sám pan prezident Kazachstánu Nursultan Nazarbayev a diskuze o této lince bude součástí toho, o čem se budou bavit. Air Serbia ty drby ale oficiálně nijak nepotvrdila. Z Evropy do Kazachstánu létá Lufthansa, KLM, Aeroflot a Belavia. Sezónně také ČSA (ale letos v létě se lety vůbec konat nezačaly, přestože byly ještě na jaře v systému a já právě přes Almaty chtěla letět do Centrální Asie a musela jsem to kvůli tomu celé přeplánovat). Srbové nepotřebují do Kazachstánu víza, čili to by pro tu eventuální linku bylo jen dobře.


Foto: Air Serbia

3) Kazachstán bezvízový díky Expu v roce 2017.
Kazachstán bude pořádat v roce 2017 výstavu Expo, na kterou bych v případě, že tam ČSA příští rok létat bude, vyrazila. A co je nejzajímavější, na stránkách Expa 2017 se píše, že během této výstavy zruší nutnost vstupních víz pro všechny země EU (ne jen pro ty vybrané, jako je to teď, mezi kterými nejsme). Pan Nazarbayev byl před návštěvou v Srbsku nejprve na dva dny ve Varšavě Airbusem A330-200, asi má nějaké turné po Evropě. A u nás se nezastavil.


Nejdříve zastávka ve WAW. Foto: Andrzej Klewiado

4) VIM AVIA přivítala svého 1,5 miliontého cestujícího.
Stalo se tak 24. 8. a tím 1,5 milionářem se stal Artěm Šabanov, který letěl charterovým letem NN8701 tour operátora Biblio-Globus (největší ruská cestovka) z Domodědova do Soči. Pána v průběhu odbavení přišli pozdravit a pogratulovat mu zástupci letecké společnosti, touroperátora a letiště. Jako dárek dostal od VIM AVIE certifikát na dva lety po Rusku, s platností jeden rok. Zástupců Biblio-Globusu mu dali voucher na týdenní pobyt pro dva v Soči v apart hotelu Gorki Gorod. Bibilo-Globus také pro všechny cestující letu NN8701 připravil překvapení - cupcake s logem společnosti. Od letiště Domodědovo také něco dostal, ale nepíší co, prý to bylo něco na památku. Pod tím si lze představit cokoliv, že.


Artěm Šabanov se svými certifikáty a vouchery. Paní v brýlích vypadá dost otráveně. Foto: Vim Avia


Tak jí asi poslali na další fotku pryč, aby jim to nekazila. Foto: Vim Avia


Foto: Vim Avia


Foto: Vim Avia

5) SAS slaví 70.
SAS má speciální zbarvení svého Boeingu 737-800NG registrace LN-RGI, kterým oslavuje své 70. tiny.


 Foto: SAS


 Foto: SAS

6) Další olympijské návraty.
Britští sportovci, měli po příletu domů problém. Všichni měli stejná zavazadla a nikdo nevěděl, čí je čí.


Tak to je ovšem situace.


Tak si prohlédneme obsah a podle toho se to pozná:-)

Australské sportovce také vítali s velkou slávou.


Foto: Qantas
Foto: Qantas

A samozřejmě i v Rusku na Šeremetěvu byly velké oslavy.


Foto: Letiště Šeremetěvo

Foto: Letiště Šeremetěvo

7) Belavia zahajuje lety na letiště Žukovskij.
Belavia oznámila, že od 12. 9. zavede lety na nové moskevské letiště Žukovskij. Ono není nové, ale nové je pro civilní lety. Letenky Minsk - Moskva Žukovskij bude stát jednosměrně od 34 EUR a zpáteční od 63 EUR včetně všech poplatků. Možná jim to Žukovskij nějak dotuje, aby nalákaly společnosti a tak si můžou dovolit takové ceny.


Vypracovali si i hezký návod, jak se ze Žukovského dostat do centra Moskvy. Autobusem č. 441 a metrem za 79 rublů. 

8) Marina zveřejnila další část fotek ze své návštěvy Norilsku. Tentokrát neletištní, ale i tak moc zajímavé. Celá galerie ZDE.


Foto: Marina Lystseva (http://fotografersha.livejournal.com)

9) Péťa napekl a přinesl do práce. Maksimek to opět zkoušel, jestli z něj něco nedostane. Nedostal. Stačí, že jsem mu ráno koupila v Bille šunku. Rozmazlujeme ho dost.


24. 8. 2016
1) Návraty delegací z Olympijských her.
Olympionici se postupně vrací domů a společnosti vysílaly pro své delegace se sportovci a doprovodem speciální lety a letadla. Letiště v Riu si užilo. Nechci vidět, co se tam muselo odehrávat při odbavování zbraní a nadměrných zavazadel.
Airbus A380 Air France vzbudil velké pozdvižení a dostal i slavobránu.


Foto: Letiště Rio de Janeiro


Foto: Letiště Rio de Janeiro


Zaměstnanci se s ním samozřejmě museli vyfotit. To chápu. Foto: Letiště Rio de Janeiro

Vypraveno bylo i nově pomalované Jumbo Lufthansy.


Foto: Lufthansa


Foto: Lufthansa


Foto: Lufthansa


Foto: Lufthansa

Ani British Airways nemohly zůstat pozadu. Jejich Jumbo odletělo do Ria ozdobené samolepkami s nápisem victoRIOus.


Foto: British Airways


Foto: British Airways


Foto: British Airways


Foto: British Airways

A Číňanky přiletěly Boeingem 777-300ER společnosti Air China.


 

2) Další sportovci v Rostově.
Do Rostova na Donu přiletěli další sportovci, tentokrát nějaký Ajaks z Nizozemí, což tipuji na fotbalisty. Ti nepřiletěli Túčínkem, ale Boeingem.
Foto: Letiště Rostov na Donu

3) Český Turbolet na čestném místě v Kazachstánu.
V Kazachstánu ve městě Žezkazgan mají vystaveného Turboleta. A kde se nachází takový Žestagan? Na mapě směrem doprava od Bajkonuru. A tam my jsme skoro byli.


Foto: VK.com


Foto: VK.com

4) Wizzair stále expanduje.
Wizzair zahájil další nové lety. Dortmund - Niš, Memmingen Mnichov - Sibiu a Memmingen - Podgorica.


Foto: Wizzair


Foto: Wizzair


Foto: Wizzair

5) Air China potvrdila zahájení pravidelných letů do Varšavy.
Nedávno jsem tu psala o tom, že v čínských médiích proběhla informace, že Air China si požádala o práva na linku Peking - Varšava. Tak už je to tady. Od 21. 9. začne toto spojení provozovat a to 4x týdně. Odlety z Pekingu budou vždy v pondělí, ve středu, v pátek a v neděli ve 2:30 v noci a do Varšavy doletí v 6:10 ráno. Odlet zpět bude ten samý den ve 14:10 (to to tam bude stát docela dlouho) a v Pekingu přistane ve 4:30 ráno následující den. Létat to bude Airbus A330 s kapacitou 301 míst, z toho 30 v Business class, 16 v Premium Economy a 255 v Economy. V ty tři zbývající dny, kdy Air China nepoletí, zajistí spojení mezi Varšavou a Pekingem LOT s jejich B787 (to už létají teď).


Air China má 50. A330ku. Foto: Airbus

6) I další den byl vinný. Ráno jsem říkala Honzíkovi, ať za námi dorazí co nejdřív na Ticketing, že tam máme s Hankou víno, ať na něj něco zbude. Náš pan šéf to slyšel a nejprve si myslel, že tam snad popíjíme v pracovní době. Tak to by jsme si samozřejmě v žádném případě nedovolily, my tam máme veselo i bez alkoholu.


Z nové rtěnky jsem zklamaná, je moc lesklá a lepí.


23. 8. 2016
1) Vandal mezi cestujícími!
Na předvčerejším letu PK 770 společnosti PIA, letícím na lince Paříž-Milán-Islamabád, nějaký cestující znehodnotil IFE screen v sedačce před sebou. Jednalo se o Boeing 777 registrace AP-BMH. Fotku zveřejnila přímo PIA na svých profilech na sociálních sítích. Více detailů k tomu neposkytla, např. jestli člověka, který to udělal, zadrželi nebo jim proklouzl. 


Proč tohle někdo udělá? Foto: PIA

2) Airbus vyrobil Airbus A330 v modifikaci Regional
Společnost Airbus vyrobila Airbus A330-300 Regional a jeho prvním uživatelem se stala Saudia. Letoun je upraven speciálně pro regionální provoz, čili na krátké a středně dlouhé lety do 5 000 km (5 hodin letu). To letadlo je upravené tak, že spotřebovává méně paliva a tím je ekonomičtější zhruba o 20% proti standardní verzi Airbusu A330-300, kterých mají v Saudii aktuálně 12 kousků. Do budoucna chtějí zařadit do flotily 19x tento Airbus A330-300 Regional. Letadlo má kapacitu 30 míst v Businessu a 300 v Economy. V Businessu jsou sedačky v konfiguraci 2-2-2 a v Economy 2-4-2. Létat bude z Džiddy do Dubaje, Dammánu, Bejrútu, Káhiry, Gizanu, Kuwaitu a Khartoumu. Dále pak z Rijádu do Dubaje, Džiddy a Gizanu.
Airbus chce s tímto letadlem prorazit na čínský trh, kde by mohl najít dobré uplatnění.   
 


Zástupci Airbusu a Saudie se vystavují. Foto: Airbus


Foto: Airbus

A samozřejmě se hned objevily na Twitteru neoficiální fotky interiéru.


3) Pilot pod vlivem alkoholu.
Další případ pilota pod vlivem alkoholu se stal 19. 8. u společnosti Srí Lankan Airlines. Jednalo se o let UL 554 z Frankfurtu do Colomba a celá událost zpozdila odlet o 15 hodin. Letadlo mělo odstartovat podle letového řádu v pátek v 15:20. Na podivné chování kapitána upozornil cestující, kterému se nezdála vrávoravá chůze pilota, mířícího do kokpitu. Došlo k dechové zkoušce a ta byla pozitivní. Cestující museli být ubytováni v hotelu, protože Srí Lankan neměl ve Frankfurtu bázovaného náhradního pilota a tak chvíli trvalo, než tam nějakého dostali. Let nakonec odstartoval až v sobotu 20. 8. v 6:35 ráno, na palubě bylo 274 cestujících. Tohle nikdy nepochopím, jestli to těm pilotům stojí za to?


 Sympatická společnost.

4) Na Domodědovu proběhl RETROSPOTTING.
Stalo se tak při příležitosti světového dne fotografie (slaví se 19. 8.). Zajímavé.Foto: Letiště Domodědovo 

5) Nepal Airlines začaly létat z Kathmandů do Dubaje.
Inaugurační let proběhl 19. 8. a bude operován 3x týdně Airbusem A320.  


Foto: Dubai Airport


Foto: Dubai Airport

6) Muž zadržen pro výhrůžku bombou!
Pán, kterému je 41 let, byl zadržen v Hong Kongu, kde také vyhrožoval místnímu letišti bombou, aby zadržel let, kterým chtěla odletět jeho přítelkyně. Stalo se tak v sobotu 20. 8. Nejprve volal na policii v 16:00 odpoledne, poté v 16:40 a nakonec ještě jednou v 16:50. Ve své výhrůžce nespecifikoval přesné místo, kde by se měla údajná výbušnina nacházet. Policie letiště prohledala, nic nenašla. Následně vystopovala, že někdo volal z mobilního telefonu, který se nacházel v letištním obchodě a poté ještě z veřejného telefonu, též v letištní hale. Tak to je velmi rafinované. Pána proto velmi rychle zadrželi v restauraci na terminálu 1. Při výslechu vypověděl, že chtěl zastavit odlet své přítelkyně, se kterou se pohádal. V neděli ve 3:00 ráno ho odvezla policie k němu domů, aby si sbalil nějaké oblečení a následně byl zadržen. Lokální média uvedla, že pán měl kdysi vedlejší roli v místní akční komedii, takže není úplně neznámý. Co na to slečna, se nikde nepíše.


 Já si o sobě dost často myslím, že jsem blázen, ale když čtu tyhle příběhy, tak se vždycky uklidním. Pána odvádějí, aby si sbalil věci.

7) Qantas má také olympijské Jumbo.
Po Lufthanse včera ukázal veřejnosti své olympijské letadlo i Qantas.


Foto: Qantas

8) Nová rtěnka.
Načínám novou pracovní rtěnku. Já jich mám docela spotřebu a snažím se pořád zkoušet nové odstíny. Tentokrát L´Oréal odstín 315 nazvaný True Red. Mně je vždycky úplně škoda ji "načít", jak se mi líbí v neporušeném stavu.


9) Abychom Jendovo nepřítomností tolik nestrádaly, koupily jsme si s Hankou aspoň hroznové víno. To se jen umyje a není potřeba se s tím piplat.


22. 8. 2016
1) Love is in the air.
Na palubě Austrianu na letu z Vídně do Athén došlo k romantické události. Nějaký Jurgen požádal za letu svou dlouholetou přítelkyni Nathaly o ruku a hned proběhla svatba. Prý spolu chodí od roku 2006, takže napřed si dá deset let na čas a pak hrrr žádost o ruku a svatba najednou během jednoho letu. Celé to zorganizoval s pomocí Austrianu, pro který je to pěkná virální reklama. Nic netušící nevěstu vylákala její kolegyně jakože na služební cestu. Její a Jurgenovo příbuzní o všem věděli, takže měli letenky na onen let, kam je pracovníci Austrianu naboardovali schody z plochy, aby je nevěsta neviděla. No a pak během letu začali zpívat nachystaní zpěváci, zjevil se ženich a přede všemi cestujícími Nathaly požádal o ruku. Ta řekla ano. Tím to ale neskončilo, měli tam pro ni připravené svatební šaty a tak se převlékla a hned tam proběhl obřad. Obřad byl jen "jako", pravou svatbu prý budou mít v Las Vegas a další pak doma se svýmu blízkými. Video z akce ZDE (s anglickými titulky).


Žádost o ruku.


Svatební fotograf tam byl též připraven.


Hmnn. Pěkný. Hodně štěstí.


Posádka speciálního letu.

2) Túčínko pro sportovce.
V pátek 19. 8. přiletěli do Rostova zase nějací sportovci. FK Tom (ФК Томь
). Asi fotbalisti. Ale co je na tom nejzajímavější, je fakt, že přiletěli Túčínkem! Se mají.


Foto: Erik Romanenko Foto: Erik Romanenko 


Foto: Erik Romanenko 

3) Eurowings opouští ruský trh.
Eurowings potvrdily, že od listopadu ukončí lety do Ruska, konkrétně linku Berlín Tegel - Moskva Domodědovo. Společnost přiznala, že je to z ekonomických důvodů a linka nenaplnila jejich očekávání. Stejné rozhodnutí udělala loni s nástupem zimního letového řádu společnost Air Berlin. Podle agentury Kommersanť poklesl objem letecké dopravy mezi Ruskem a zahraničím za rok 2015 o 18, 6%, což je cca 32, 3 milionu lidí. To je docela dost a to už se někde projeví. 


Foto: Eurowings

4) Vim Avia přidá do flotily Airbus A330.
Vim Avia rozšíří svou flotilu o další typ letadla. Tentokrát to bude Airbus A330. Na Domodědovo má přiletět v druhé polovině srpna, čili už teď. V současné době Vim Avia provozuje letadla typu Boeing 737, 757, 767, 777 a Airbus A319.


Foto: Vim Avia

5) Další část chorvatského olympijského týmu se vracela s medailemi domů. Odkud letěli, netuším, ale ono to je asi tak nějak jedno.


Foto: Alan Grubelič


Foto: Alan Grubelič


Foto: Alan Grubelič

6) Konec éry Airbusů A310 u Taromu.
Tarom už brzy stáhne z flotily jejich Airbusy A310. Aktuálně u něj létají poslední dva kousky, registreace YR-LCA a YR-LCB. Nějaký dobrovolník na A.netu se pokouší vyjednat s Taromem rozlučkový let. Pokud se to podaří, budu informovat.


Poslední dva kusy v provozu v našem blízkém okolí.


TAROM crew.

7) Etihad ukončí lety do Almaty a Larnacy.
Podle Twitteru Airlineroute.net ukončí Etihad od zimního letového řádu lety do Almaty a Larnacy. Tak ta Almaty mě mrzí kvůli místním spotterům. Jsou tam docela aktivní a tímto přijdou o zajímavý provoz. Larnaca je ukončena zřejmě proto, že Emirates i Qatarci navýšily do této destinace kapacitu a je tam velká konkurence. Koho by zajímal trip report z letu Almaty-Abu Dhabi s EY v Businessu, tak je k vidění ZDE.


Odbavení Etihadu v Almaty. Foto: oneworld82

8) Olympijské Jumbo u Lufthansy.
Lufthansa vymalovala Jumbo, které se vypravilo včera večer na linku do Ria a které přiveze domů sportovce z Olympiády.
 Foto: Lufthansa

A když jsme u té Lufthansy, tak ještě zajímavost. Normálně bych to sem ani nedávala, protože se to děje dnes a denně, ale když už píši zrovna o Jumbu Lufthansy, tak včera se i jedno nouzově vracelo do Frankfurtu, z důvodu náhlého zhoršení zdravotního stavu někoho z cestujících. Šlo o linku Frankfurt - Chicago.


 

9) Další letenka zakoupena. Sice jsme chtěli jet původně z Oshe do Bishkeku půjčeným autem, ale za jeho převoz do Oshe chtěli 350 USD (!), tak jsme si radši koupili za 25 USD letenky a přeletíme to. Myslím, že moje Flightmemory mapa bude po tomto výletu moc pěkně obohacena.

 


10) Limitovaná edice pro vánoční svátky od Urban Decay.
Urban Decay má nové tekuté stíny, které jsou limitovanou edicí pro nadcházející vánoce. Protože máme srpen, tak už je nejvyšší čas, hodit je na trh. Cena za jedny je 22 USD, ale snad budou i u nás, poslední dobou se k nám dostávají i tyto limitované edice. Jeden z odstínů se jmenuje CHEM TRAIL, což si snad jako zaměstnankyně letecké společnosti, budu muset opravdu pořídit:-)
Je to z edice Moon dost, ve které je i paletka, o které jsem nedávno psala, ta stojí 49 USD a je v ní také osm třpytivých stínů, ale ne tekutých. Tak nevím, ale já bych si asi koupila tu celou paletku, protože je to výhodnější, než jeden tekutý stín za 22 USD.
Na vánoční večírky jak dělané.


A to je ta celá paletka za 49 USD.

11) Já se trochu divím, že jsem si na těch bruslích zatím ještě nenamlela. 

20. 8. 2016
1) Marinu Lystsevu pozvali na spotting do Norilska!
Marině napsali z Norilska, jestli si k nim nechce přijet zaspottovat. Samozřejmě chtěla a tak se nyní můžeme pokochat jejími krásnými fotkami. Se tam sešli (asi kvůli ní) i místní spotteři, protože se s ní zřejmě chtěli setkat. Já bych do Norilska také v budoucnu moc chtěla, ten mám na seznamu. A s Marinou bych se taky moc chtěla setkat, tak snad se mi to někdy poštěstí. Její trip report TADY.


Foto: Marina Lystseva (http://fotografersha.livejournal.com/824138.html)


Foto: Marina Lystseva (http://fotografersha.livejournal.com/824138.html)


Foto: Marina Lystseva (http://fotografersha.livejournal.com/824138.html)


Foto: Marina Lystseva (http://fotografersha.livejournal.com/824138.html)


Foto: Archiv Mariny Lystsevy (http://fotografersha.livejournal.com/824138.html)

Kdyby někdo nevěděl, kde se ten Norilsk nachází a co je to zač, tak viz níže. Je to město, které je prý znečištěnější než Černobyl a to už je co říct. 


Norilsk je tam, co červená šipka.


V těsném sousedství města je takováto ďuzna, ze které něco kutají. Foto: Slava Stěpanov (http://gelio.livejournal.com/)


 To je tak ošklivé, až se mi to hodně moc líbí a chtěla bych tam. Foto: Slava Stěpanov (http://gelio.livejournal.com/)

2) V Rusku se slavil svátek všech lidí pracujících v letectví.
Tento svátek se jmenuje Děň vazdušnovo flota Rasíji a slaví se třetí srpnovou neděli. Oficiálně je to svátek pilotů a zaměstnanců letecké infrastruktury. Jak jsem tak koukala, tak ono se to neslaví jen v Rusku, ale podle statusů na FB to slavili i např. spotteři z USA jako International Aviation Day, tak ono je to rozšířenější, než jsem myslela. Takový svátek by jsme měli slavit i u nás a každý rok udělat nějakou pěknou oslavu a setkání skrz celé odvětví. Oslavy probíhaly po celém Rusku. Ve Vladivostoku to pojali tak, že dopoledne slavilo letiště s cestujícími a odpoledne se zaměstnanci. Foto: Letiště Vladivostok

3) Qantas si nazdobil jedno letadlo motivem klokana s olympijskou medailí.


Hmn, pěkný. Hodně štěstí.

4) Mezinárodní letiště Issik Kul Tamchy (a tam my pojedeme, inšalláh) dostalo 17. 8. IATA kód - IKU! Oni ho do té doby vůbec neměli, přestože tam v létě létají charterové lety z Kazachstánu a vnitrostátní z Kyrgyzstánu. Tak to jim to přeji.


Letiště Tamchy, nyní nosící zkratku IKU.

5) Boeing 737-800 (registrace LV-FQC) letící na letu AR 1285 ze Santiaga v Chile se srazil s ptákem. Není jasné, kdy se to stalo, každopádně fotka je z Buenos Aires, kde to takto přistálo.


Foto: Argentina Spotters

6) Další logo-jet u JALu.
JAL představil nový logo jet, který bude létat mezi Tokiem Naritou a Shanghají od 22. září. Logo jet je na oslavu nějakého místního seriálu. Jmenuje se to Doraemon a má to být kočičí robot. Jedná se o japonský seriál, který stoupá na popularitě v Číně a JAL to chce podpořit. Zbarvení kočičí robotky nebo robota, bude nosit Boeing 767-300, registrace JA610J od září 2016 do konce března 2017.  


Foto: China Aviation Daily.

7) Nová báze Wizzairu. V Rumunsku.
Wizzair otevřel včera svou 7. bázi. K předchozím šesti (které jsou: Norinberk, Mnichov Memmingen, Milano Bergamo, Madrid, Londýn Luton a Dortmund) se připojilo rumunské město Siblu. Odtud bude spojení do Norinberka, Madridu, Milana Bergama a Mnichova Memmingenu.


Foto: Wizzair


Foto: Wizzair


Foto: Wizzair

8) E style už má na e-shopu nové rozjasňovače. Cena je 119 Kč. Objednám si. 

9) Tak jsme se polepšili a měli jsme i švestičky (nikoliv ze zahrádky, ale z letištní Billy). Dorazil dokonce na inspekci i Milan V., ale přišel pozdě, už byl prázdný talíř. Ale aspoň jsme mu ukázali na fotce, o co přišel.
Nyní nastává ovocná pauza, páč Jenda bude v následující dny čerpat řádnou dovolenou a nebude v práci, aby nám ovoce odpoledne připravil. A nás si to s Hankou samotné dělat nebaví, jsme zvyklé na Jendovu péči. Na to se zvykne rychle:-) Takže si teď budeme pár dní vařit jen odpolední kávu. Jendovi přejeme pohodovou dovolenou!


 Banány, nektarinky, švestky.


19. 8. 2016
1) Obnovené spojení mezi Petrohradem a Volgogradem.
Letecká společnost Saratovskie Avialinii zahájí 14. 9. pravidelné lety z Petrohradu do Saratova a Volgogradu. Lety budou operovány 3x týdně, v pondělí, ve středu a v pátek. Obsluhovat je budou letadla typu Embraer 190 s kapacitou 114 cestujících. Do Saratova je z Petrohradu také možné letět se společností Komiaviatrans. Do Volgogradu nic z Petrohradu nelétá od letošního února. Dříve to létaly společnosti Nordavia a RusLain. 


Foto: Saratovskie Avialinii

2) Suites v Business class u Deltice.
Delta se pochlubila tím, že bude mít novou Business class. Poté, co United předvedly nový produkt - Polaris class, nemohla samozřejmě zůstat s inovacemi pozadu. Bude se jednat o typ sedaček "suites" (jmenuje se to Delta One suite), se zatahovacími dveřmi. K dispozici bude na všech nových Airbusech A350 (které přijdou na podzim 2017), kde jich bude 32. Až potom, čili v rozmezí jara 2018 - konce roku 2020, budou předělány stávající Boeingy 777. Delta neplánuje, že by tyto suity instalovala na jiná letadla než tato, čili 25 Airbusů A350 a 18 Boeingů 777. Podle diskuze k tomu, co jsem četla, bude mít Deltice poté 4 různé produkty na dálkových letech v Business class. To ani já, ani cestující moc nechápou, protože ta nekonzistence produktu je dost kontraproduktivní, tohle cestující nemají moc rádi a divím se, že to Delta takhle hodlá udělat.
Zajímavé je, že jedinou další leteckou společností, která má suites v Business třídě, je JetBlue, která to má na jejich Airbusech A321 a produkt nazývá Mint. A přitom JetBlue byl zkraje své existence čistý low-cost.


Delta One suite. Foto: Delta


Delta One suite. Foto: Delta


Virtuální prohlídka. Delta One suite. Foto: Delta


Virtuální prohlídka. Delta One suite. Foto: DeltaA takto vypadá ten produkt Mint od JetBlue na A321kách. Na někdejší nízkonákladovou společnost super. Foto: JetBlue.

3) Čínská vláda zajišťuje lety poutníkům do Mekky.
China Southern začala vypravovat lety pro poutníky do Mekky, protože začala Hadž. První vyletěl let s 340 cestujícími z města Urumqi už 14. 8, společnosti China Southern. Celkem se do Mekky vypraví z Číny a Tibetu více než 50 000 poutníků, které odvezou charterové lety, zajištěné čínskou vládou. To je od ní hezké.Čínští poutníci do Mekky. Foto: ChinaAviationDaily.com

5) Další spotting ve Vladivostoku.
Ve Vladivostoku proběhl další oficiální spotting. Protože ten minulý měl úspěch, na ten poslední přiletěli dokonce i spotteři z Moskvy. Sešlo se 35 lidí, fotografů i blogerů. Jako překvapení nakonec je letiště ve spolupráci s leteckou společností Aeroflot pozvaly na ochutnávku jejich letního menu, které se podává v Business třídě. To je dobrá inspirace. Zajímavé, že když jsem zkoušela na tomto letišti fotit v roce 2011 při tranzitu z Petropavlovsku do Novosibirsku, tak na mě ošklivě křičeli: "fatagrafírovať nevazmóžno!".


 Foto: Andrej Efimkin pro Letiště Vladivostok


Foto: Andrej Efimkin pro Letiště Vladivostok


Foto: Andrej Efimkin pro Letiště Vladivostok


Foto: Andrej Efimkin pro Letiště Vladivostok


Foto: Andrej Efimkin pro Letiště Vladivostok

6) Emirates mají dvě nové pilotky. Emiráťanky.
Spojené arabské emiráty velmi podporují vzdělávání svých občanů. A to i žen, mají na to speciální programy, kterých se můžou zúčastnit. Když chce třeba jít dělat Emiráťanka letušku, tak může předtím navštěvovat speciální přípravný kurz, kde se zdokonalí v angličtině a všem, co by mohla potřebovat. Což třeba pro ostatní národnosti od společnosti pořádáno není. Já musím za sebe říct, že jsem během školení v Dubaji, co jsme měli a nebo i později korespondenčně, s nimi měla ty nejlepší zkušenosti. Speciálně ty mladé holky pracují jen proto, že chtějí (a nemusely by) a je na nich vidět, že si to užívají a jsou velmi schopné, v porovnání třeba s jinými národnostmi. V tomhle jsou Emiráťané hodně pokrokoví.
Nyní proběhla lokálním tiskem informace o dvou pilotkách, jménem Bakhita Al Muhairi a Alya´s Al Muhairi, které úspěšně zakončily dvouletý pilotský výcvik a stanou se pilotkami v Emirates. Obě jsou 23 let staré, nebo spíš mladé. Bakhita bude létat na Boeingách, Alya´a bude pilotkou na Airbusech. V Arabic daily s nimi je rozhovor, ve kterém Bakhita říká, že byla jedinou útěchou a nadějí její matky, poté, co její otec zemřel. Rozhodla se matku potěšit a tvrdě se učila, aby studium úspěšně zakončila. Její matka ji v tom celou dobu velmi podporovala a pomohla jí, v době obtížných začátků. Druhá z nich, Alya´a, měla motivaci v tom, že chtěla vystoupit a vyniknout z řady svých šesti bratrů. Celá rodina jí prý velmi fandila a je z jejího úspěchu nadšená. Jak dál uvedla, její rodina má vzdělání pro své děti jako nejvyšší prioritu. Obě ženy také říkají, že během studia cítily obrovskou podporu i ze strany managementu Emirates. A proč ne, je to jejich země a jejich letecká společnost, tak já s tou podporou jejich vlastních lidí žádný problém nemám.   
Několik Emiráťanek už také létá pár let v kokpitech Etihadu.


Nové pilotky Emirates. Bakhita a Alya´s.

7) Cestující Business class, který dal facku letušce, dostal pokutu.
K incidentu došlo 13. 8. na letu Vietnam Airlines který letěl vnitrostátně z Hanoje do Ho Chi Minhova města (a tam my jsme byli!). Stalo se to tak, že po přistání letadlo taxovalo ke gate a v tu chvíli informoval letušku cestující jménem Mai Thanh B. (46 let), že postrádá svůj Iphone 6 Plus. Tvrdil, že ho nechal během letu na spuštěném stolku a odešel (asi na toaletu, kam se tak dá jinam v letadle odejít). Když se vrátil, letadlo začalo klesat na přistání a jeho stoleček byl už ve vzpřímené poloze a telefon nikde. Letuška jménem Chu Thi Tho mu řekla, že ona zaklapla jeho stolek, protože letadlo začalo klesat a na stolku nic nebylo. Na to jí dal pak Mai Thanh facku přes tvář. Jiná letuška později našla Iphone pod sedadlem v řadě před. Letuška která dostala facku řekla, že pracuje v letectví přes deset let, ale nikdy se nesetkala s tak brutálním cestujícím. Byl z něj prý cítit alkohol. Pán na svou obhajobu uvedl, že jí tu facku dal proto, že si myslel, že jeho Iphone ukradla ona. Soud proběhl rychle a pán dostal pokutu v přepočtu 700 USD. Správně.


Tady je rozsudek černý na bílém.

8) U Xiamenu zavedli další frekvenci mezi Pekingem a Shenzhenem a tak to oslavili. Že je takto ochoten, spolupracovat a skotačit personál, chápu. Ale jak k tomu přemluví ty cestující?A pohled do call centra Xiamen Airlines. Nevím, nevím, jestli tam opravdu sedí takto vzorně v uniformách, to je vždycky na propagačních fotkách (ČSA to mělo taky), ale v reálu tam jsou lidé v džínách.

9) Pořád jsme jen na nektarinkách a banánech. Nic zajímavého v letištní Bille neměli, na co by byla chuť.


Tak ještě zítra. 


18. 8. 2016
1) V Ostravě opět proběhnou dny NATO.
Tentokrát o víkendu 17/18. 9. 2016. Až na to množství lidí (ale to je cena za to, že je do zadarmo), je tahle airshow skvělá.

2) Indonéské letecké společnosti můžou opět létat do USA.
Letecké společnosti registrované v Indonésii nesměly od roku 2007 létat do USA, protože byly na black listu, kvůli bezpečnosti a tak. Z tohoto black listu byly nyní všechny indonéské společnosti vyjmuty, jak sdělil médiím ředitel indonéského ÚCL pan Suprasetyo. Do EU měly Indonésané také plot, ale ten byl zrušen a Garuda nyní do EU létá. Ta vyjádřila zájem, do USA zavést lety a to hned příští rok. Foto: Garuda Indonesia

3) Nácvik infekce na letišti Vnukovo v Moskvě.
Nacvičoval se hypotetický případ, kdy letí letadlo na lince Soluň-Samara a u jedné z cestujících vypukne předčasný porod a letadlo k nim divertuje. Ale je tam komplikace, ta cestující předtím pracovala v Peru. Tudíž šup s ní do karantény. Následoval de-briefing a vyhodnocení akce.


Foto: Letiště Vnukovo


Foto: Letiště Vnukovo


Foto: Letiště Vnukovo 

4) Boeing píše pákistánské vládě.
Boeing napsal dopis, ve kterém nabízí pákistánské společnosti PIA změnu jejich objednávky pěti Boeingů 777 na 5x Boeing 787 Dreamliner. Podle zákulisních zdrojů by prý PIA na toto ráda přistoupila, páč by bylo možné létat do USA bez mezipřistání a navíc by ten Dreamliner lépe naplnili. To je tedy velmi zajímavé, jak vypadá takový dopis od Boeinga s nabídkou pro ministerského předsedu Pákistánu, co se týče třeba zdvořilostních formulací, typu, že pákistánský lid bude na toto letadlo hrdý.


Dneska už se neutají vůbec nic.

5) Porod na palubě Airbusu A330!
Na letu 5J 015 společnosti Cebu Pacific z Dubaje do Manily, se narodila jedné z cestujících holčička, kterou pojmenovali Haven. Jiná cestující zveřejnila na FB fotku té, co porodila a připsala (ale asi jakože z legrace), že dítě dostane na zbytek života letenky zdarma od Cebu Pacific. Informace se začala šířit, po pár hodinách už měla asi 3500 sdílení a začalo se to objevovat i v médiích. Jenže vedení Cebu Pacific to dementovalo a uvedlo, že žádné letenky dítě nedostane, ale že mu dají milion mil na jeho věrnostní mílový program. Tak to také není špatné, ne?  Airbus A330 který odstartoval s 269 cestujícími z Dubaje, divertoval do Hyderabádu, kde přistál s už 270 cestujícími, protože k porodu došlo ještě za letu. Naštěstí na letu byly dvě porodní asistentky, které se toho ujaly.


Foto: neznámá cestující


Posádka letu 5J 015 dne 14. 8. 2016. Foto: Cebu Pacific


Obsazení kokpitu toho samého letu. Ten FO má šusťákovku Adidas? Foto: Cebu Pacific


To potěší.

V souvislosti s tím, se opět objevila otázka, jaké občanství dostane dítě takto narozené? Na webu Khaleej Time o tom vyšel článek, ve kterém se píše, že dítě v tomto případě dostane většinou občanství jednoho z rodičů anebo země, ve které je registrováno letadlo, ve kterém k porodu došlo. Ve vzácných případech, kdy dojde k porodu na palubě letadla nad USA nebo v jejich námořních vodách, může dítě na svou (nebo rodičů) žádost, dostat americké občanství.
V roce 1990 letěla paní z Ghany, kde pracovala a porodila na letu British Airways letícím do Londýna. A její dcera má nyní v pase tento zápis:


Foto: Khaleej Times via Shona Owen

6) Kalašnikov na Šeremetěvu.
Na letišti Šeremetěvo v Moskvě otevřeli nový obchod. Což je normální věc. Až na to, že se jedná o obchod společnosti Kalašnikov. Na letiště jak dělané. Mají i online shop, kde si lze zboží dopředu prohlédnout. Tam mají samopaly a podobné, na letišti snad tento sortiment vynechali.  Páč jak by to jako vypadalo, kdyby tam někdo přiběhl stylem: "Dejte mi jedno ÁKáčko" a pak ho třeba použil.


Obchod Kalašnikov na terminálu Aeroexpressu ve 3. patře Šeremetěva. Foto: Letiště Šeremetěvo


Foto: Letiště Šeremetěvo

7) Belavia přemalovává do nového designu postupně vše. Nyní i cisternu.


 Nevím, kdo je ta paní v modrých šatech, asi nějaká běloruská celebrita. Foto: Belavia


Foto bez dámy v modrém. Foto: Belavia

8) Po několika týdenním hledání, jsem našla super taško-kabelku na cestování se zrcadlovkou, která nevypadá, jako když s ní chci jít na horský výšlap nebo stanovat do kempu. Je z F&F, stála asi 430 Kč a splňuje vše, co jsem potřebovala. Vejde se tam foťák s nasazeným objektivem + jeden další (má dost široké dno, na fotce to není vidět). Z venku má kapsičku na zip akorát na telefon, zevnitř další kapsu na zip přesně na pas a peněženku. Dál tam má kapsu bez zipu, na náhradní baterku do foťáku. Naprosto ideální, lépe bych si to sama neušila. Hledala jsem v Samsonitech a podobných a nakonec to vyřeší obyčejné F&F.


9) A opět ovoce. Tentokrát jen mix nektarinek a banánů.No, není každý den posvícení.


17. 8. 2016
1) Slavnostní přílet Boeingu 737-800 do Minsku.
Belavia a letiště Minsk se dočkaly. Jejich nový B737-800 dorazil v pondělí 15. 8. před polednem na dodávacím letu z Keflavíku. Byla tam samozřejmě ceremonie, na kterou už tradičně pozvali spottery. Na tiskové konferenci říkali, že starší letadla do nových barev natírat nebudou, nové zbarvení budou dostávat pouze ta letadla, která přijdou do flotily od nynějška dále. Jeden ze spotterů Olexandr Cheban to dokonce vysílal přes tu novou vychytávku na FB celé živě, takže zatímco jsem se malovala, sledovala jsem to jedním okem na telefonu live. To je tak super, ty možnosti, kterých jsem se dožila.


Na cestě domů.


Už letí. Foto: Olexandr Cheban (http://alexcheban.livejournal.com)  


Slavobrána. Foto: Olexandr Cheban  (http://alexcheban.livejournal.com)  


Foto: Olexandr Cheban  (http://alexcheban.livejournal.com)


Nový interiér. Foto: Arťjom Kaširin


Foto: TUT.by


Foto: Arťjom Kaširin


Foto: TUT.by


Foto: TUT.by


Foto: Dmitrij Petročenko


Foto: Arťjom Kaširin


Spotter Olexandr Cheban živě vysílá přes Facebook přímo z akce.


To jsou modernosti.


Nový bude i grafický design prezentace společnosti. Třeba palubní vstupenky.

2) Nové (ne)uniformy pro Southwest Airlines.
Southwest Airlines představily veřejnosti nové uniformy, do kterých se převlékne jejich pozemní i letový personál. Od příštího roku. Zaměstnanci budou mít na výběr, jestli chtějí vypadat více elegantněji nebo dají přednost pohodlí a zvolí něco komfortnějšího. Já nevím no, ale slovo uniforma je odvozeno uni + forma, čili by to mělo znamenat jednotnou formu, vzhled. No a u těchto společností, co mají několik úplně odlišných variací uniforem (Air France, Deltice), to pak podle mě ztrácí smysl. Jen minimum cestujících je v tom tak zběhlých, že znají všechny podoby stejnokroje a pak to ztrácí význam, protože lidi si to nespojí s konkrétní leteckou společností. Pro zaměstnance je to asi pohodlné, to určitě a o tom žádná.
Nové uniformy Southwestu budou mít následující podoby a variace:


Uniformní variace pro cabin crew. Nebo jak se v USA říká flight attendants. Foto: Southwest Airlines


Uniformy pro posádky, gate a ticketing agenty. Foto: Southwest Airlines


Uniformy pro palubní personál a rampíře. Foto: Southwest Airlines


Uniformy pro ramp agenty. Foto: Southwest Airlines


Velmi populární varianta uniforem společnosti ze 70. let. No, to by jim nyní neprošlo a feministky by je hnaly. Foto: Southwest Airlines

3) Air Koryo přetřelo své Túčínko do nového livery. Zachyceno ve Vladivostoku. A to je zrovna kousek, kterým letěl Palo!


Foto: Oleg Ivanchenko (originál: http://russianplanes.net/id195013)

4) British Airways naštvaly cestující kvůli jídlu!
A pak že to jídlo není pro cestující důležité. Psali o tom i na titulku Daily Mailu a to je co říct! British Airways se rozhodly od 1. 7. na některých letech omezit druhé jídlo, které se podávalo před přistáním a místo něj rozdávají čokoládové tyčinky. Předtím se dával lehký snack, čili třeba sendvič a podobné. No, ale teď to na letech pod sedm hodin zkrouhli. Problém je, že se to týká třeba jejich téměř nejdůležitější linky, což je Londýn - New York. Cestující prý bombardují BA stížnostmi a chtějí druhé jídlo zpět. Při průměrné ceně zpáteční letenky 500 GBP v premium economy si myslí, že na ten sendvič mají právo, na sedmihodinovém letu. British Airways se k tomu musely vyjádřit, páč dotaz média jako je Daily Mail nejde jen tak hodit do koše. Takže řekli, že změna se týká ekonomické třídy na letech pod 8,5 hodiny a premium economy na letech pod 7 hodin. Na těchto letech budou procházet cabin crew letadlem s košíkem plným čokoládových tyčinek. A že sledují a pravidelně vyhodnocují požadavky cestujících a jejich spokojenosti přizpůsobují své služby. Tak to dává logiku.
Ono těch změn v servisu je více, v ekonomické třídě se přestane podávat před startem láhev vody a bude vyměněna za takový ten zasealovaný kelímek s vodou. Dále se nebude už podávat precllík, sýr a sušenky. Kartáček na zuby a zubní pasta se nebude poskytovat všem, ale budou k dispozici na vyžádání.
U British Airways je také možné si jídlo objednat a předplatit dopředu.

 

5) V neděli 14. 8. proběhl na letišti Pulkovo v Petrohradě opět spotting.


 Foto: Marina Lystseva


Hodně petrohradských spotterů je na instagramu, kde zveřejňují svoje fotky z LEDu. Jenom pak člověk neví, co sledovat dřív.

6) Qatarci potřetí odkládají zahájení letů z Dohy do Sarajeva.
Qatar Airways oznámily, že opět posunují zahájení letů do Sarajeva. Původně měla společnost začít létat od 7. 9., pak to bylo odloženo na 2. 11. a nyní zmizely z prodeje i letenky po tomto termínu. Qatarci to vysvětlují tím, že mají zpožděné dodávky objednaných letadel a že prý začnou v roce 2017 a pořád mají o linku zájem. Konkrétní datum ale nebylo uvedeno. Stejně tak bylo posunuto na neurčitý termín v roce 2017 zahájení letů do Skopje, původně plánované na 2. 10. 2016.


Oznamování nových destinací na ITB v Berlíně.


Záhřeb a Bělehrad létají, na Sarajevo a Skopje si budou muset cestující počkat do roku 2017.

7) Letadlo Beriev Be-200 ruského ministerstva pro mimořádné události, si poškodilo křídlo v Portugalsku, kde pomáhá s hašením požárů. To je zajímavé, že Rusové pomáhají v Portugalsku.


TADY jsou další detailní fotky.

8) Máme turkmenská TURISTICKÁ víza! Haleluja. Nejtěžší byrokratická překážka cesty překonána a zvládnuta.


Nemá náhodou někdo z mých známých v příštích dnech cestu do Vídně, že by nám pasy od kamaráda přivezl?

9) Urban Decay představily novou paletku, kterou uvedou na trh. Jsem zrovna před pár dny na to myslela, že nebyla dlouho žádná nová edice Naked a je to tu. Je celá složená z matných stínů, což je super. Jmenuje se Naked Ultimate Basics, v USA bude v prodeji od 18. 9. a stát má 55 USD. 


Foto: Urban Decay


Foto: Urban Decay

10) Česká značka E style uvede na přání zákaznic do prodeje highlightery, ve třech odstínech. Tak to se těším, do toho růžového asi půjdu. E style je kvalitní kosmetika za dobré ceny.

A pro pobavení. Informaci o novém výrobku dali na svůj FB, kde jasně napsali, že to teprve bude a že se BRZY můžeme těšit. No a hned pod to někdo napíše, že je na eshopu nevidí a kde se to dá sehnat? Eh?

Což mi připomnělo jeden příspěvek nějakého pána z FB, který jsem si onehdá musela uložit. Nechci nikoho urazit, ale asi tak.

 

11) Oslavila jsem letištní 20.tiny. Fotky TADY.


Začala jsem sváteční snídaní.


A pak připravila malé občerstvení.


No a potom jsme do dvou do rána probírali chod letiště.


15. 8. 2016
1) Dnes to je přesně dvacet let, co jsem začala pracovat na letišti. To je neuvěřitelné číslo a ještě neuvěřitelnější je to, jak to zběsile uteklo. Když jsem tam nastoupila, tak jsem se na kolegyně, které tam byly dvacet let, dívala jako na téměř důchodkyně. Doslova. No a teď jsem v té roli já. Hrůza.
Občas přemýšlím, co by bylo bývalo kdyby. V tomhle případě vím, že kdybych na LKPR byla nezačala pracovat, určitě by mě potkalo něco jiného zajímavého, ale letiště je můj osud a já jsem moc vděčná, že to dopadlo právě takhle. A co víc. Kdyby mi tenkrát 15. 8. 1996 někdo ukázal ve skleněné kouli, kterou měla Arabela, co se bude dít a jak to bude vypadat na Ruzyni 15. 8. 2016 a já bych si měla vybrat, kde bych tam chtěla být a co dělat, tak bych si řekla přesně o to, kde jsem a co dělám. To, že máme úplně skvělý tým kolegů a do práce chodíme rádi, je jako třešnička na dortu k tomu. Na druhou stranu moc dobře vím, že práce v letecké dopravě je strašně křehká věc. Viděla jsem za tu dobu spoustu pádů aerolinií, protože na toto odvětví mají vliv faktory, které společnosti nemůžou ovlivnit a člověk nikdy neví, co bude. Proto vím, že moje momentální absolutní spokojenost nemusí trvat věčně, ale teď, zrovna teď jsem úplně bezmezně vděčná a spokojená za to, jak mi to vyšlo. 


Hned po pár týdnech práce na letišti jsem měla štěstí na to, že přiletěl Concorde. Někde se tam motala kolem také Veru, ale tehdy jsme se neznaly.

Probírala jsem se věcmi, co mám ve složce ČSA a našla tolik zajímavého materiálu, že o tom udělám speciální článek. Prozatím aspoň deset let staré plány ČSA na to, co se mělo létat v roce 2007-2015.
Jen aby nedošlo k žádné mýlce, tyto informace jsem nezískala díky své pracovní pozici, co jsem tam měla, k takovýmto věcem jsem se pracovně vůbec nikdy nedostala. Kdyby měl někdo pocit, že jsem to jako vynesla a zveřejnila. K tomuto jsem se dostala úplně mimo svojí práci u ČSA. Ono už by to stejně žádné vyzrazení strategie nebylo, vzhledem k tomu, že situace se naprosto změnila a je to úplně neaktuální.


Škoda, že vývoj šel úplně opačným směrem.

2) Letadlo mimo dráhu v Íránu.
Airbus A320 společnosti Atrak Airlines registrace EP-TTA mělo letět 13. 8. z Teheránu do Mashadu na letu ATR 1943. Nějak se ale stalo, že se ocitlo po přerušeném startu mimo runvej. Bližší informace zatím nejsou k dispozici, ale podle prvotních zpráv se nikomu nic nestalo.


Dobrý večer, vítejte zpět na Mehrabádu.Foto: cann.ir

3) Nové uniformy u Rossije.
Společnost Rossia představila vzhled nových uniforem. Vypadá to docela dobře, taková elegantní klasika. Personál bude přestrojen v dubnu 2017.


Líbí. Vždycky si představuji, jestli bych to chtěla nosit. Tohle klidně ano. Foto: Frequentflyers.ru


To červené šílené nalevo se objevilo jako "únik informace" na VK před pár týdny. Naštěstí šlo o nějaký vtip a nejednalo se o novou uniformu.

4) Silné turbulence přinutily letadlo divertovat. Přes dvacet cestujících skončilo v nemocnici.
Letadlo JetBlue muselo ve čtvrtek 11. 8. kvůli tomu, že se dostalo do silných turbulencí, divertovat do Rapid City v Jižní Dakotě. Během turbulencí do kterých se let B6 429 (původně letěl z Bostonu do Sacramenta) operovaný Airbusem A320 dostal, se vážně zranilo 22 cestujících a 2 cabin crew, kteří skončili v nemocnici.  Podle cestujících nejméně 10 vylétlo až ke stropu o který se uhodili, předměty létaly kolem. Na palubě bylo 146 cestujících a 5 členů posádky. Cestující vypověděli, že zažili pocity jako když se řítí utržený výtah šachtou dolů. To bývala moje noční můra, když jsem byla malá, ale nějak jsem z ní vyrostla. Jet Blue poslalo náhradní letadlo a 122 cestujících z letu s ním odletělo v pátek 12. 8. do Sacramenta.

5) World of Tanks v Oděsse.
Už i v Oděsse se dočkali logojetu Belavie v barvách World of Tanks. Evidentně z toho měli také radost, když mu dali slavobránu. To u nás teda nedostal. Asi tam mají levnou vodu, protože ji tam dávají nějakému letadlu skoro každý týden.
A když jsme v Oděsse, bylo oznámeno, že letos bude ČSA létat z Prahy do Oděssy i přes zimu. 


Foto: Letiště Oděssa


Foto: Letiště Oděssa


Foto: Letiště Oděssa


Foto: Letiště Oděssa (tuhle fotku jsem sem dala, páč mě zajímalo, co tam stojí za jiná letadla kolem)


Zaměstnankyně letiště se také přišly podívat. Foto: Letiště Oděssa

6) Air Djibouti znovu zahajují provoz.
Společnost Air Djibouti převzala 11. 8. svůj první Boeing 737-400 (9H-VVB) a připravuje se na zahájení komerčního provozu. Posádky byly vycvičeny v Británii, letadlo patří společnosti Cardiff Aviation - VVB Aviation Malta . Djibouti je malá zemička v Africe, která má ambice stát regionálním logistickým hubem. Z toho důvodu investuje cca 15 milionů USD do dvou nových letišť, přístavu a železnice. Naposledy měli svojí národní společnost v roce 2002, jmenovala se také Air Djibouti, ale zbankrotavala jim. K té 737ce dostanou ještě 2x Bae 146 (dodány mají být v září a říjnu) a také Boeing 767-200 (v prosinci) pro dálkové linky, zprvu do Londýna Gatwicku. Další destinace by měly být přidávány postupně.
V následujících pěti letech chtějí mít ve flotile 15 letadel, 60 pilotů, 30 mechaniků, 200 cabin crew a 480 pozemních zaměstnanců. Tak hodně štěstí.


Slavobrána po příletu. Foto: Abou SPP


Hurá, máme civilní první letadlo. Už jsme aerolinka! (foto: Air Djibouti)


Destinace, které plánuje společnost létat.


Uvítací špalír. Foto: Abou SPP


Uniformy už zaměstnanci nafasovali. Foto: Abou SPP

7) Boeing Belavie nocuje na Islandu.
Nový Boeing Belavie v novém zbarvení přeletěl v sobotu 13. 8. ze Seattle na Island, odkud se dnes vydá na slavností přílet do Minsku.

 
8) Nezávislý Kuvajťan s medailí.
Kuwait Airways si také domů přivezli svého zlatého medailistu. Tím je Fehaid Al Deehani, který vyhrál v nějaké střelbě či co. Akorát, že závodil za nezávislé, protože Kuwait je na olympiádě blokovaný a jeho sportovci nesmí závodit. Nicméně to osmi kuvajtským sportovcům olympijský výbor povolil a mohli startovat jako nezávislí sportovci. Tak to je zajímavé a budu si o tom muset najít něco víc, co ten Kuwait provedl, že tam má plot. Myslím, že Kuvajťanům je to jedno, pod jakou nálepkou závodil a oslavovali ho úplně stejně. Posádka letadla se s ním samozřejmě musela také odfotit.
Foto: Kuwait Airways  

9) Kroupy poškodily Antonova!
Antonov 24 registrae RA-46620 společnosti Pionýr se trochu poškodil při silném krupobití na letišti Krasnodar 11. 8. Žádné důležité systémy letadla nebyly snad poškozeny, ale letadlo je nyní v opravě.


Foto: LifeNews


Foto: LifeNews


Foto: LifeNews

10) Moskevská spotterka a fotografka Julia Loris nafotila moc pěkně salónek Kosmos na Šeremetěvu. Nejen, že je to zajímavé obsahově, ale ty fotky má moc krásné. Její "lounge" report TADY.


Foto: Julia Loris (http://relax-action.livejournal.com/)


Foto: Julia Loris (http://relax-action.livejournal.com/)

11) Fotky ze znovu inauguračního letu Sichuan Airlines do Prahy jsou TADY.


13. 8. 2016
Novinka z domova.
1)
Brněnské letiště má logobus.
Brněnská 119 (tam má číslo 76) má barvy letiště Brno! Moc pěkné, to se povedlo.


Foto: Brno Airport

Novinky ze zahraničí.
2) Drama v Ufě! Přistání v bouři!
K dramatickému přistání došlo v pátek 12. 8. v Ufě. Jak-42 registrace RA-42340 zde vyjel z ranveje po přistání na letu K9 501 společnosti KrasAvia ze Soči. Na palubě bylo 118 lidí (81 dospělých, 29 dětí a 8 (!) členů posádky. Tam se toho nacpe, do tak malého letadla. Letadlo skončilo v terénu cca 400-500 metrů za dráhou. Nikomu se nic nestalo, cestující se evakuovali přes nouzové východy a po křídle. V okamžiku přistání probíhala na letišti v Ufě bouře. Letadlo mělo přistát v 6:30 ráno. Jedna z cestujících (Olesja Dudnikova) vypověděla, že pilot udělal několik pokusů o přistání (minimálně tři), ale ani jednou se mu to nepodařilo. Dohromady prý kroužili asi hodinu. Potom tedy přistáli, ale cestující viděli, že něco není v pořádku, letadlo se řítilo kamsi mimo dráhu. Děti brečely, někdo se nahlas modlil k bohu, vteřiny se zdály jako věčnost. Nakonec letadlo zastavilo a cestující se dostali ven. Příčina nehody se vyšetřuje, vedení společnosti z ní však viní bouři a déšť.
Schůdky přistavili ke křídlu.


Takový krásně barevný Jacíček. Foto: VK, Twitter.

3) Belavie dostala klíče od letadla.
Belavia převzala v Seattlu symbolické klíče od svého nového Boeingu
B737-800 (registrace EW-455PA). Proběhla ceremonie předání, během které si zástupci Belavie a Boeingu pogratulovali k výborné spolupráci, zkontrolovali, že platba za letadlo je na účtu Boeinga a začali se chystat na dodávací let. Ten povede v nejbližších hodinách přes Island, kde letadlo přistane v Reykjaviku, aby si posádka odpočinula, před slavnostním příletem do Minsku, který je naplánován na pondělí 15. 8. Kapitánem letu bude Vladimír Koševěc, který u Belavie létá od roku 1997, hlavní stevardkou bude Natalia Něstrenko. Belavia dostane letos ještě další dvě osmistovky, druhá přijde v září a třetí v prosinci.
 Foto: TUT.by

4) L410 na pravidelných linkách.
Letecká společnost Orenbužje spojí města Bělgorod a Rostov na Donu. To není nic tak extra zajímavé až na to, že ty lety bude operovat L410ka (s kapacitou 17 míst), made in Czechia. Zahájení provozu této linky má být 6. 9. a létat bude 3x týdně, v úterý, ve čtvrtek a v neděli. Odlet z Rostova v 7:50, odlet z Bělgorodu v 11:25. Doba letu 2 hodiny a 50 minut. Letenky už se prodávají. Další destinací operovanou z Rostova naším Turboletem bude Voronež, též od 6. 9., 3x týdně a to také v úterý, ve čtvrtek a v neděli. 
Celé je to pod hlavičkou programu "rozvíjení regionálních letišť".


Foto: VK.com  

5) Medajlisté se vrací z Olympiády.
Olympijské týmy se začaly vracet do svých domovů. V pátek 12. 8. přiletěla výprava Kyrgyzstánu na palubě Turkish Airlines do Bishkeku. Letadlo přivezlo i medailistu Izzata Artikova, který vybojoval pro Kyrgyzstán bronzovou medaili v těžké atletice a tak dostali všichni slavnostní slavobránu. Slavného Kyrgyze čekala po příletu kromě jeho manželky také delegace sportovních představitelů, zástupce vlády a veliké množství novinářů. Správa letiště zajistila přivítání slečnami v národních krojích, které se dostává jen oficiálním návštěvám.


Foto: Letiště Bishkek


 
 

Foto: Letiště Bishkek

Dalším vracejícím se olympionikem je Chorvat Josip Glasnovič, který vyhrál zlatou medaili ve střelbě. Domů přiletěl Air Croatií (ale tou asi neletěl až Ria, řekla bych). Už na palubě byly velké oslavy. Na přistání ho posádka evidentně vzala do kokpitu. Takže gratulace.


Dort mu dali.

 


Foto: Alan Grubelič


Foto: Alan Grubelič


Foto: Alan Grubelič


Foto: Alan Grubelič

6) Pákistánská PIA při příležitosti zařazení do flotily zrenovovaného Airbusu A330, který je označený jako Premier, představila i nové uniformy pro jejich letušky. Finální vzhled je výsledkem soutěže, které se účastnilo několik designérů.


Starý hadry přešili.

7) V Jižní Africe je možné letět ve dnech 17. a 18. 9. letadlem DC-4. Více info na jejich webu a Facebooku.


Do JARu já byl jela jen kvůli IL-18. 


8) Kosmetická značka Bobbi Brown připravila ke svému 25. výročí paletku očních stínů. Pojmenovala ji The Nude Library. Je krásná, překrásná. Ale stojí 200 USD.Takže to bude jen pro blázny a sběratele.

9) Jablka, banány, nektarinky.

10) Po práci jsme navštívili Airbus A330-200 Sichuan Airlines na jeho (re)inauguračním letu. Jenda celý den říkal, že by jsme si měli dát k obědu kuře po sečuánsku.


Udělám z návštěvy nějaký report.


12. 8. 2016
1) "Šťastné" Túčínko se po ukončení airshow stane památníkem na letišti v republice Komi.
Ve dnech 20. - 21. 8. proběhne ve městě Syktyvkar v republice Komi airshow, nazvaná Aviaregion 2016. Tady bude představeno návštěvníkům zrenovované Túčínko 134 (vyrobeno v roce 1979). Nyní na letadle probíhají dokončovací práce, dostává "rodnou" podobu Aeroflotu, pod jehož značkou létalo s registračním číslem 65777 většinu života. Když odcházelo do důchodu, bylo zaměstnáno u společnosti UTAir. Bázované bylo ve městě Syktyvkar, odkud létalo do různých destinací. Tento stroj má přezdívku "ščastlivyj samaljot" (šťastné letadlo), asi i proto, že odlétalo 30 let bez jediné nehody. Na tom mají prý zásluhu i ty tři sedmičky v jeho registraci. No, když tomu věří, tak proč ne. Při rekonstrukci interiéru byly v letadle ponechány původní sedačky ze 70. tých let a letadlo je prý v perfektním stavu, schopné letu.   
Po ukončení airshow, která je zaměřena na malou a regionální leteckou dopravu, bude Túčínko umístěno před budovu terminálu, kde bude vítat a loučit se s hosty, kteří projdou letištěm. 


Kdyby někdo stejně jako já nevěděl, kde se nachází takový Syktyvkar, tak je to tam, kde je červená vlaječka.
Šťastné letadlo. Foto: Viktor Bobyr


Program airshow.

2) V Polsku vyšla zajímavá kniha o práci palubních průvodčí u LOTu před rokem 1989.
Kniha má podle popisu velmi zajímavý obsah. Zachycuje práci palubních průvodčí v Polsku v době komunismu, kdy tato práce přinášela možnost, dostat se za hranice a cestovat a žít trochu jiný život. Napsala ji bývalá letuška Anna Sulinska a jmenuje se Wniebowziete - O stewardesach w PRL-u. Asi by se to dalo přeložit jako Nanebevzetí - o letuškách v Polské lidové republice (děkuji lingvistovi Milanovi V. za pomoc s překladem názvu). V knize autorka píše, že to nebylo tak pestré, jak se někomu jevilo, ale šlo spíš o tvrdou práci v těžkých podmínkách, s opilými cestujícími v zakouřeném prostředí (tehdy se v letadlech mohlo kouřit). Mají tam být zmíněny i nouzová přistání, kterých prý nebylo málo, včetně únosu letadla na letiště Tempelhof v západním Berlíně a také dvě velké katastrofy, které LOT měl (Túčínko 134 v WAW-Okecie, 1980 a Iloušek 62 v Kabaty, 1987). Kniha zachycuje vzpomínky bývalých letušek, které lidem narozených po roce 1989 můžou připadat úplně nepochopitelné. Škoda jen to, že kniha je v polštině, tím jazykem prostě nevládnu. Ale třeba ji někdo přeloží a vydá i u nás.


Titulní strana knihy.


Kniha uvnitř.
Fotky z knihy. To musely být v LOTu časy.


Zajímavě řešené BSCT.


Autorka knihy Anna Sulinska pořádá i všelijaké přednášky a autogramiády.Takové akční lidi mám moc ráda. Paní strávila část života prací, která ji bavila a i potom dokáže svojí radost předávat dál, prostřednictvím knížky.

3) Ruslan vezl draka.
Společnost Antonov zveřejnila fotky z transportu, který proběhl už v roce 2014. Jednalo se o převoz draka z Nantes ve Francii do Pekingu v Číně. Drak byl součástí festivalu k 50. výročí podepsání diplomatických vztahů mezi Francií a Čínou.


Foto: Antonov


Foto: Antonov


Foto: Antonov


Foto: Antonov

4) Číňanky slaví ukončení školy pro letušky.
Jiný kraj, jiný mrav. V Číně je povolání letušky snem mnoha holčiček a jsou tam na to speciální školy, kde se kandidátky učí chodit s knihou na hlavě a podobné důležité činnosti, které jsou pro tuto práci potřeba. Ve městě Jinan slavily 8. 8. zakončení kurzu společným tanečkem. Hodně štěstí.
Cvičme v rytme. Foto: China Aviation Daily

5) Letiště Šeremetěvo slavilo narozeniny.
Moskevské Šeremetěvo mělo včera 57. narozeniny. Přesně 11. 8. 1959 byl na Šeremetěvu odbaven první let, který přivezl cestující z Leningradu, dnes už legendárním Túčínkem 104. Na terminálu F v 5. patře je otevřeno Muzeum letiště, kde jsou vystaveny historické fotky.


Historie na SVO. 


Smíšena posádka Aeroflotu a Panamu v roce 1988 na letech do New Yorku. To je zajímavé, že něco takového v roce 1988 mohlo fungovat.

6) Kuwait Airways zvažují zahájení letů do Sarajeva v roce 2017.
Podle lokálních médií informoval ambasador Bosny a Hercegoviny v Kuvajtu Mehmed Halilovič, že Kuwait Airways zvažují, že v příští sezóně zařadí mezi své destinace Sarajevo. Společnost má dostat do konce roku deset nových letadel a tak nyní plánuje, kam je bude posílat. Podle ambasadora je Sarajevo velmi vysoko na seznamu potenciálních destinací a lety tam zvažuje i nějaká další, soukromně vlastněná letecká kuvajtská společnost (takže asi Jazeera Airways). Kuwait Airways létalo sezónní chartery do Sarajeva v průběhu srpna a září 2013. Tyto lety byly operovány 2x týdně Airbusem A330 s kapacitou 232 míst a měly mezipřistání v Istanbulu. Ona je tato oblast mezi obyvateli z oblasti Perského zálivu čím dál tím populárnější. Je to pro ně Evropa, kousek k moři, bezpečno, levno a jejich náboženství je tam rozšířeno i mezi místními, čili se tam cítí jako doma. Tudíž má tato oblast opravdu velký potenciál. 


Posádka Kuwait Airways.

7) Cestující pohoršeni nemravnou grafikou!
Legrační věc řeší vedení letiště ve Volgogradu. Jejich obrázek, kterým si vydekorovali nový vnitrostátní terminál C, který byl otevřen teprve před dvěma dny, to je 10. 8., některým cestujícím prý připomíná mužský pohlavní orgán a žádají důrazně jeho odstranění. Letiště se brání, že obrázek je jistá forma kaligrafie a obsahuje slovo "letět" čímž má navodit příjemné pocity cestujících před letem a sundat ho nechce. Jestli chtěli reklamu pro nový terminál, tak se jim to povedlo, píše se o nich v celém Rusku, dokonce i ve hlavních zprávách to proběhlo:-) 


Některý lidi toho nadělaj. 

8) Vzácná letadla zmizí z íránských letišť.
Podle íránských zpráv začal proces odtahování nelétajících a uzemněných letadel, která stojí na letištích po Íránu. Bohužel jde i o Boeing 747SP, se kterým se plánoval vyhlídkový let v listopadu, během spotterské exkurze. Iran Air byl ochoten ho na ten jeden let ještě nechat vzlétnout. Tak to je nemilá situace. Sam Chui začal řešit, že by se ten vyhlídkový let posunul tak, aby se vešel do tříměsíční lhůty, do kdy musí letadla zmizet. Pokud se to podaří, budu informovat.


Škoda.

9)  Tip na krásný hotel. 
Vedu v patrnosti místa, která bych chtěla navštívit. Postupně se mi ten seznam krátí, ale přibývají nová. Už nejde jen striktně o nějaké konkrétní města nebo země, ale třeba i zajímavé hotely, kde bych chtěla přespat a užít si je. Ten poslední, který jsem si na seznam dala, je v Kalifornii v USA, kousek jižně pod San Francisem. Je opravdu moc krásný a hlavně, nachází se na nádherném místě, které mu dodává to "wow". Je to hotel z řetězce Ritz Carlton, jménem Half Moon Bay. Myslím, že při nějaké další cestě na západní pobřeží, se tam budeme muset zastavit.


 
 Levné to není, ale nějak úplně nedostupné taky ne. Holt za kvalitu je třeba platit více.

9) Rossmann má nové produkty z jejich vlastní řady. Je to houbička na make-up (49,90 Kč), konjacková houbička (69,90 Kč, ale nevím vůbec co to je a na co to je), sada kartáčků na úpravu řas (49,90 Kč), kartáč na vlasy Anti Ziép-Wunder (99,90 Kč) a pomůcka na splétání copu (29,90 Kč).


Novinky z Rossmanna.

10) Už asi dva týdny mi skoro každý den chodí na mail i na telefon info o tom, že jsem si požádala o reset hesla na Facebook a odkaz, kam mám kliknout a změnit si ho. Já si o žádnou změnu nežádám. Nevím, jestli se někdo snaží hacknout konkrétně můj účet nebo jde o nějakou hromadnou aktivitu, ale pokud bych začala zveřejňovat něco nestandardního na FB, dejte mi prosím vědět. Nepiště mi to ale přes ten FB, když tak, prosím:-)
11) Tu a tam se mě někdo ptá, jak dělat takový blog nebo web, co je k tomu potřeba a jak to funguje. Tak jsem to sepsala a koho to zajímá, jak to dělám já a co k tomu potřebuji, tak si o tom může přečíst TADY.


11. 8. 2016
1) Indická armáda vozí civilisty.
Indian Air Force začaly podle The Tribune v srpnu provozovat pravidelnou dopravu pro civilní cestující na Andamanské a Nikobarské ostrovy. Létá to 2 x týdně mezi Car Nicobar (IATA zkratka CBD) a Campbell Bay (to ani nemá IATA zkratku) letadlo typu Dornier 228. Z toho co píší, mi není jasné, jestli ty lety budou operovány jen mezi těmito ostrovními letišti a nebo z pevniny. Ona to prý dříve létala Air India, ale letadlo, které na to používala, vyřadili z flotily (tam taky asi nemůže létat cokoliv) a tak se toho ujala armáda. Musela jsem si najít na mapě, kde ty ostrovy úplně přesně jsou. Kde koupit letenky a jestli je to dostupné i pro cizince, jsem bohužel nenašla.


Není to z Indie úplně blízko. 

 

Dorniery Indian Air Force.

2) Montenegro Airlines v problémech.
Společnosti Montenegro Airlines (společnost s huby v Podgorici a Tivatu) byly včera podle lokálních médií zablokovány účty, zejména pro jejich dluhy vůči letištím, kam létají. Celkem prý dluží přes 14 milionů EUR.Foto: Montenegro Airlines


Foto: Montenegro Airlines

3) Air Serbia navyšuje spojení v zimní sezóně.
Air Serbia zesiluje provoz pro letošní zimní sezónu, v porovnání s tou loňskou. Souvisí to i s novou linkou do New Yorku, která byla obnovena letos v létě a kterou si dalšími lety feedují z jiných destinací. Posíleny budou frekvence do Berlína, Milána, Tirany. Lety do Hamburku, Larnacy a New Yorku, které se loni v zimě vůbec nekonaly, letos budou. Jediné spojení, které bude naopak ukončeno, je do Varšavy, tato linka je pozastavena na neurčito.


Foto: Air Serbia

4) Kolize bridge a schodů.
V pondělí 8. 8. došlo ke srážce schodů a bridge (terminál 1, bridge č. 60) na letišti v Hong Kongu. Naštěstí se nikomu nic nestalo.


Bum. Foto: Cheng Cheung

5) Azerbaijan Airlines vykonaly přímý let Baku - Rio de Janeiro.
AZAL vykonal rekordní let, co se týče historie společnosti. Šlo o speciální let vypravený se sportovci, letícími na Olympijské hry do Ria de Janeira. Airbus A340 uletěl na jeden zátah 12 370 km za 14 hodin a 22 minut (na FR mají ty údaje jiné, ale ty od AZALu budou asi směroplatnější). Let byl operován jako charter pod číslem J2 5102 v noci z 1. na 2. srpna. Zpátky se má výprava vracet opět s AZALem 23. 8. 2016.


Historicky první přímý let Baku-Rio de Janeiro.

6) Nový Airbus A330 pro PIA v premier verzi.
Pákistánská PIA mění od 14. 8. letadlo na své prestižní lince z Islamabádu do Londýna. Obsluhovat ji bude jejich (zatím) jediný (ale ještě budou další dva kusy) Airbus A330, který byl konvertován do "premier" verze. Před tím to létal B777. Já bych řekla spíš prémium, ale asi to tak mají schválně. Pronajatou A330 mají od Sri Lankanu, včetně posádky, ale brandována bude plně v PIA designu. Airbus A330 měl kapacitu 350 míst, ale po předělání do premier verze, jich má jen 330, pro větší komfort. Pro cestující premiových třích bude v Londýně k dispozici odvoz zdarma, ale jen v Londýně. Při letu v opačném směru, tedy po příletu do Islamabádu, služba nabízena není. Až dostanou ty další dvě A330ky, bude premier servis rozšířen na další destinace, např. do Číny. Operovány budou v namixované posádce pákistánsko-srílanské.


Letadlo má registraci 4R-ALN. Foto: Pakistan Aviation


Obnovený interiér. Foto: Pakistan Aviation


Cabin crew. Foto: Pakistan Aviation.

7) Něco veselého. Někdo si dal práci a posbíral fotky z ukrajinských letišť, kde se jim moc nepovedl překlad informační tabulky do angličtiny.Jak my u nás v práci říkáme: Damage to speak.

8) V rusko jazyčných zemích velmi "jede" blogerská platforma livejournal, která je sice americká, ale existuje ruská verze a proto je tam velmi rozšířená. Skoro všichni známí ruskojazyční blogeři (a spotteři) fungují právě přes tento systém a najdou se tam opravdu velmi zajímavé příspěvky. Česká verze bohužel není, tak to u nás pár blogerů používá, ale úplně okrajově.
Nyní jsem našla blog novosibirského fotografa Slavy Stěpanova. Fotí hlavně architekturu a takové ty továrny, doly a tak. Což na první pohled není moc zajímavé, ale když se člověk podívá na ty fotky, tak musí uznat, že i takové na první pohled nezáživné téma, jde zpracovat velmi zajímavě, až to bere dech. Jeho blog tady: http://gelio.livejournal.com/. Takové ty měděné doly nebo jak se tomu říká, fotí i z L410ky, jak je na některých fotkách vidět. Aktuálně podnikl velmi zajímavý trip a to přelet Yakutií z Petropavlovsku do Anchorage, což je jediné spojení mezi těmito městy a které mám také na seznamu, že bych chtěla někdy proletět. V Anchorage si pak pronajal letadlo typu prskolet a s ním cestoval a fotil na Aljašce. Já takové ty fotky přírody úplně nevyhledávám, ale tyto jsou super. Není jich moc a hlavně byl třeba i v Barrow, kde jsme byli loni. Celý trip report TADY


Třeba toto. Tato lokomotiva je model TGM6D. Vozí to měď nebo něco takového teplého. Foto: Slava Stěpanov (http://gelio.livejournal.com/)


Foto: Slava Stěpanov (http://gelio.livejournal.com/)


Foto: Slava Stěpanov (http://gelio.livejournal.com/)


Hodně zajímavý trip report Yakutsk-Petropavlovsk Kamčatskij-Anchorage ZDE.


Zajímavý trip report Yakutsk-Petropavlovsk Kamčatskij-Anchorage ZDE. Foto: Slava Stěpanov


Trip report Yakutsk-Petropavlovsk Kamčatskij-Anchorage ZDE. Foto: Slava Stěpanov


Trip report Yakutsk-Petropavlovsk Kamčatskij-Anchorage ZDE. Foto: Slava Stěpanov

9) Tarte představuje novinku - limitovanou edici. Je to opět nádherná paletka očních stínů a tvářenky, to oni prostě umí. To nejsou šminky, to jsou šperky.


Cena je 30 USD, což je na tuto značku velmi dobrá cena.


10. 8. 2016
1) Kazašská letecká společnost SCAT informovala o nových letech z Kazachstánu do Ruska a Tádžikistánu. Nové linky budou mít směrování: Taraz - Moskva (od 14. 8., každou neděli, cena cca od 5 450 CZK), Taraz - Surgut (každou sobotu, cena od cca 4 900 CZK), Taraz - Chudžand (každou neděli, cena od 1 300 CZK) a Shymkent - Chudžand (každou sobotu, cena od 1 300 CZK). Všechny lety budou operovány Boeingy 737.SCAT provozuje B737-300/500 a 700


2) Saudia hledá piloty. Asi dost intenzivně. Více info TADY. Jsem se tuhle začetla do pilotské diskuze na Pprune.com a jsem docela ráda, že nejsem pilot.

3) Taiwanská nízkonákladová společnost V Air (spadá pod společnost TransAsia) ukončí provoz k 1. 10. 2016. Tato airline začala létat v prosinci 2014. Ve flotile má 2x Airbus A320 a 2x Airbus A321. Létá po jihovýchodní Asii, zejména do Japonska, Thajska a Jižní Koreje. Takže to se stane minulostí. Škoda.Mají zajímavé uniformy.  

4) Na polských letecky zaměřených webech se šíří nepotvrzená informace, že se LOT chystá v letní sezóně 2017 zahájit lety Varšava - Los Angeles. Tak to by byla docela pecka. Oni jsou s dálkovkami docela úspěšní, létají do New Yorku, Chicaga, Toronta, Pekingu a Tokia. A nyní nově do Soulu. Tak na to jsem dost zvědavá.


Foto: LOT

5) V Číně včera slavili Valentýna. Oni mají svátek zamilovaných podle čínského kalendáře jindy. A samozřejmě toho využily letecké společnosti, k propagaci. Why not.Foto: China Aviation Daily

6) NYX konečně spustil e-shop v ČR. Akorát co jsem se tak dívala, tak tam nemají třeba ty minerální sypké pudry. Tak nevím, jestli je mít nebudou vůbec nebo na tom sortimentu ještě pracují. A možnost vyzvednutí na prodejně taky nemají.


E-shop je na adrese: www.nyxcosmetics.cz

7) Česká kosmetika E-style se proslavila zejména díky Petře Lovely Hair, která jejich stínům udělala velikou reklamu. A já Petře věřím, protože potom si je začaly kupovat všechny blogerky a nebyla na ně snad jediná negativní recenze. Nyní mají do konce srpna akci na jejich mono stíny, ze kterých si lze sestavit paletku dle vlastní chuti. Prodává se totiž prázdná magnetická paletka (za 199 Kč), do které si lze stíny vložit. Když se vypotřebují nebo okoukají, tak si prostě člověk koupí další a vymění je. Vybírat je možné z barev níže, cena jednoho stínu je 69 Kč. V momentální akci dostane zákazník 2 oční stíny zdarma, pokud si koupí onu prázdnou paletku a k ní 6 stínů. E-shop je tady: http://eshop.chriscosmetics.cz/


Výběr barev.


Prázdná magnetická paletka.


Probíhající akce.

8) Moje návštěva v drogerii Teta byla celkem úspěšná. Až na to, že mají dost vyprodané ty spreje na vlasy a neměli úplně přesně ten, který jsem chtěla, tak jsem se musela spokojit s jinými. Dvoufázový odličovač mám, stejně tak zlaté i černé stíny Maybelline.


Tak mám na chvíli vystaráno.

9) Hurá. Víza do Turkmenistánu nám dali! Tak jsme se díky tomu aspoň dozvěděli, jaké jsou úřední hodiny na turkmenské ambasádě, protože tato informace byla úplně nedohledatelná.


Tak to šlo snáz, než jsem čekala.


9. 8. 2016
1) Poslední možnost proletět se velmi levně v opravdové Business class z New Yorku.
Brazilská společnost LATAM (někdejší TAM), operuje 2 x týdně (středa + pátek) lety v režimu "fifth freedom" mezi New Yorkem JFK a Torontem. Letadlo vylétá ze Sao Paola v Brazílii, přiletí do New Yorku brzo ráno a odlétá odtamtud zpět do Brazílie v noci. Mezitím má 14 hodin, kdy by stálo na letišti v JFK. Tudíž to LATAM v tomto mezi čase točí ještě do Toronta. Co je zajímavé, je cena letenky na tento úsek v Business třídě - jednosměrná vychází na 90 USD a to je až neuvěřitelná cena. Vzhledem k tomu, že to operuje Boeing 767, který má Business třídu v konfiguraci pro dálkové lety, žádný Business a la krátké lety, kde se vyblokuje prostřední sedačka a oddělí tři řady záclonkou.
No, ale teď to bohužel vypadá tak, že LATAM tento přískok z NYC do Toronta od 1. 10. 2016 ukončí, protože se jim to finančně nevyplatí a je výhodnější platit ty poplatky za celodenní stání na JFK. Tak to je škoda, že jsem o tom nevěděla dříve, to by bylo zajímavé využít. Ale jestli bude mít někdo cestu do NYC, má ještě něco přes měsíc na to, toho využít.


Super cena.


Konfigurace kabiny LATAMu v Business třídě.

2) Bývalé letadlo ČSA vyjelo z dráhy v Pákistánu.
V Pákistánu v Islamabádu došlo včera k nouzovému přistání Airbusu A320 registrace AP-BLA. Letadlo odstartovalo k letu PK451 z Islamabádu do Skardu (to je taky v Pákistánu), ale měli nějaké problémy, tak se rozhodli pro návrat na letiště. Tam přistáli, ale nějak přitom vyjeli z runveje. Zajímavý je fakt, že toto letadlo dobře známe. Od roku 2007 do roku 2014 létalo v barvách ČSA jako OK-MEH.


Foto: VK.com


Hlavně, že to dobře dopadlo.

3) Charkov je také spotter friendly.
Ukrajinské letiště Charkov se připojilo k letištím, které jsou "spotters friendly" a pořádají společná focení. Na neděli 7. 8. proto sezvalo spottery, ke společné akci. Jako dress code anoncovali klasickou rubášku, ale jak je vidět z fotek, tak moc fotografů se v ní nepřihnalo, jenom jeden Hujer. Škoda, bylo by to originální.


Foto: Alexander Datsenko  Foto: Alexander Datsenko  


Letiště Charkov. Foto: Avianews.com
 

4) Konec B747 u CX.
Boeingy 747 budou končit u Cathay Pacific. Poslední komerční let se má konat 30. 9., speciální rozlučkový let má být 8. 10. 2016. Opět se blíží konec další éry letecké dopravy.


5) Běžte se klouzat.
Věrka byla očíhnout tu klouzačku v Central parku. Škoda jen, že se má dost zhoršit počasí, zrovna na ty dny, co já mám volno. No, ale ony ty předpovědi taky vždycky nevychází.


Foto: Věrka (krásná panoramatická fotka!)


Foto: Věrka


Mají tam toho více. Foto: Věrka

6) Banány, jablka, nektarinky.


A Honzík nám přinesl výslužku z akce, kde byl.


8. 8. 2016
Novinky z domova dnes opět žádné nejsou. Novinky ze zahraničí ano. 

1) Norwegian rozšiřují dálkové linky.
Už na konci července, konkrétně 29. 7. zahájila společnost Norwegian lety Dreamlinerem z Paříže do New Yorku. Aktuálně také otevírají lety mezi Paříží a Los Angeles a Paříží a Fort Lauderdale. To se z takového malého low-cost docela rozmohli, když jsem si našla jejich síť destinací, tak jsem docela koukala. Já tedy osobně všechno norské bojkotuji, včetně norského svetru, protože kradou děti. Ani na to jejich slavné počasí nekoukám. Takže s nimi určitě nepoletím.


Foto: Norwegian


Dálkové linky.


Nově otevírané spojení na přelomu července a srpna.

2) British Airways renovovaly všechna svá Jumba.
British Airways dokončily rekonstrukci své flotily 18-ti Boeingů 747. Přestože mají ve své flotile i modernější kousky, jako 12x Airbus A380 nebo 13x Boeing 787 Dreamliner, uvědomují si, že spousta cestujících ocení toto legendární letadlo. Tak to mají pravdu. Předělali interiér, vybavili moderním IFE a dalšími vymoženostmi, aby se tam cestující cítili dobře a nebyli v nevýhodě proti těm, co letí těmi novějšími letadly. Jumba British Airways nasazují na lety z Londýna do New Yorku JFK, Chicaga, Johannesburku, Dubaje, Bostonu, Rijádu, Kuwaitu, San Francisca, Seattlu, Toronta a Washingtonu.


Foto: BA


Foto: BA


Foto: BA

British Airways has completed the major makeover of 18 of the airline’s iconic Boeing 747s to give them the look and feel of their newest aircraft.

Each jumbo jet now features a refreshed interior and state-of-the-art in-flight entertainment system – as well as extra seats for customers flying in Club World.

The first aircraft to be refreshed departed for New York, on the airline's flagship transatlantic route, while the last one also goes back into commercial service tomorrow (August 4) as the BA117, flying customers from Heathrow to JFK airport.​​

Troy Warfield, British Airways’ director of customer experience, said: “We have recently taken delivery of our 12th A380 super jumbo and have now have 13 Dreamliners in our fleet, however the iconic Boeing 747s remain an important part of our fleet, that many of our customers love.

“We know customers who fly the revamped 747s really appreciate the improved interiors, with their mood lighting, better seating and new state-of-the-art in-flight entertainment system, making their flight just fly by.

“Our engineers have made these amazing aircraft look and feel like new, with enhanced comfort, cutting edge technology and cool, clean design.”

Across all 18 aircraft the 11 month refit has involved:

The refit means the aircraft cabin interiors are similar in look and feel to the airline’s newest aircraft, with 16 additional Club World lie-flat seats.

New carpets, seat covers and mood lighting have been fitted throughout each aircraft to match the new colour pallet of the airline’s new A380 and 787s, including new seat foams and new style seat covers in World Traveller and World Traveller Plus to increase customer comfort.

All eighteen refreshed aircraft have also been fitted with Panasonic’s next generation eX3 entertainment system, which gives customers a choice of over 1,300 hours of entertainment including more than 130 movies and 400 TV programmes on larger, hi-resolution screens, capable of touch and swipe gestures, giving the system the familiar feel of using a tablet. 

Lightweight in design, the system from Panasonic Avionics Corporation helps to reduce the amount of fuel used by the four-engined Boeing 747s.  

As part of the upgrade, customers in World Traveller Plus now have access to a universal power socket at every seat, capable of accepting plugs from the UK, US and Europe. World Traveller customers also have their own personal USB socket to power phones and tablets.

The revamped jumbos now operate on selected flights to New York JFK, Chicago, Johannesburg, Dubai, Boston, Riyadh, Kuwait, San Francisco, Seattle, Toronto and Washington DC.

British Airways has a fleet of 142 long-haul and 143 short-haul aircraft operating flights to almost 200 destinations around world.

- See more at: http://mediacentre.britishairways.com/pressrelease/details/86/News-1/6574#sthash.NO15ppq9.dpuf
British Airways has completed the major makeover of 18 of the airline’s iconic Boeing 747s to give them the look and feel of their newest aircraft.

Each jumbo jet now features a refreshed interior and state-of-the-art in-flight entertainment system – as well as extra seats for customers flying in Club World.

The first aircraft to be refreshed departed for New York, on the airline's flagship transatlantic route, while the last one also goes back into commercial service tomorrow (August 4) as the BA117, flying customers from Heathrow to JFK airport.​​

Troy Warfield, British Airways’ director of customer experience, said: “We have recently taken delivery of our 12th A380 super jumbo and have now have 13 Dreamliners in our fleet, however the iconic Boeing 747s remain an important part of our fleet, that many of our customers love.

“We know customers who fly the revamped 747s really appreciate the improved interiors, with their mood lighting, better seating and new state-of-the-art in-flight entertainment system, making their flight just fly by.

“Our engineers have made these amazing aircraft look and feel like new, with enhanced comfort, cutting edge technology and cool, clean design.”

Across all 18 aircraft the 11 month refit has involved:

The refit means the aircraft cabin interiors are similar in look and feel to the airline’s newest aircraft, with 16 additional Club World lie-flat seats.

New carpets, seat covers and mood lighting have been fitted throughout each aircraft to match the new colour pallet of the airline’s new A380 and 787s, including new seat foams and new style seat covers in World Traveller and World Traveller Plus to increase customer comfort.

All eighteen refreshed aircraft have also been fitted with Panasonic’s next generation eX3 entertainment system, which gives customers a choice of over 1,300 hours of entertainment including more than 130 movies and 400 TV programmes on larger, hi-resolution screens, capable of touch and swipe gestures, giving the system the familiar feel of using a tablet. 

Lightweight in design, the system from Panasonic Avionics Corporation helps to reduce the amount of fuel used by the four-engined Boeing 747s.  

As part of the upgrade, customers in World Traveller Plus now have access to a universal power socket at every seat, capable of accepting plugs from the UK, US and Europe. World Traveller customers also have their own personal USB socket to power phones and tablets.

The revamped jumbos now operate on selected flights to New York JFK, Chicago, Johannesburg, Dubai, Boston, Riyadh, Kuwait, San Francisco, Seattle, Toronto and Washington DC.

British Airways has a fleet of 142 long-haul and 143 short-haul aircraft operating flights to almost 200 destinations around world.

- See more at: http://mediacentre.britishairways.com/pressrelease/details/86/News-1/6574#sthash.NO15ppq9.dpuf
British Airways has completed the major makeover of 18 of the airline’s iconic Boeing 747s to give them the look and feel of their newest aircraft.

Each jumbo jet now features a refreshed interior and state-of-the-art in-flight entertainment system – as well as extra seats for customers flying in Club World.

The first aircraft to be refreshed departed for New York, on the airline's flagship transatlantic route, while the last one also goes back into commercial service tomorrow (August 4) as the BA117, flying customers from Heathrow to JFK airport.​​

Troy Warfield, British Airways’ director of customer experience, said: “We have recently taken delivery of our 12th A380 super jumbo and have now have 13 Dreamliners in our fleet, however the iconic Boeing 747s remain an important part of our fleet, that many of our customers love.

“We know customers who fly the revamped 747s really appreciate the improved interiors, with their mood lighting, better seating and new state-of-the-art in-flight entertainment system, making their flight just fly by.

“Our engineers have made these amazing aircraft look and feel like new, with enhanced comfort, cutting edge technology and cool, clean design.”

Across all 18 aircraft the 11 month refit has involved:

The refit means the aircraft cabin interiors are similar in look and feel to the airline’s newest aircraft, with 16 additional Club World lie-flat seats.

New carpets, seat covers and mood lighting have been fitted throughout each aircraft to match the new colour pallet of the airline’s new A380 and 787s, including new seat foams and new style seat covers in World Traveller and World Traveller Plus to increase customer comfort.

All eighteen refreshed aircraft have also been fitted with Panasonic’s next generation eX3 entertainment system, which gives customers a choice of over 1,300 hours of entertainment including more than 130 movies and 400 TV programmes on larger, hi-resolution screens, capable of touch and swipe gestures, giving the system the familiar feel of using a tablet. 

Lightweight in design, the system from Panasonic Avionics Corporation helps to reduce the amount of fuel used by the four-engined Boeing 747s.  

As part of the upgrade, customers in World Traveller Plus now have access to a universal power socket at every seat, capable of accepting plugs from the UK, US and Europe. World Traveller customers also have their own personal USB socket to power phones and tablets.

The revamped jumbos now operate on selected flights to New York JFK, Chicago, Johannesburg, Dubai, Boston, Riyadh, Kuwait, San Francisco, Seattle, Toronto and Washington DC.

British Airways has a fleet of 142 long-haul and 143 short-haul aircraft operating flights to almost 200 destinations around world.

- See more at: http://mediacentre.britishairways.com/pressrelease/details/86/News-1/6574#sthash.NO15ppq9.dpuf
British Airways has completed the major makeover of 18 of the airline’s iconic Boeing 747s to give them the look and feel of their newest aircraft.

Each jumbo jet now features a refreshed interior and state-of-the-art in-flight entertainment system – as well as extra seats for customers flying in Club World.

The first aircraft to be refreshed departed for New York, on the airline's flagship transatlantic route, while the last one also goes back into commercial service tomorrow (August 4) as the BA117, flying customers from Heathrow to JFK airport.​​

Troy Warfield, British Airways’ director of customer experience, said: “We have recently taken delivery of our 12th A380 super jumbo and have now have 13 Dreamliners in our fleet, however the iconic Boeing 747s remain an important part of our fleet, that many of our customers love.

“We know customers who fly the revamped 747s really appreciate the improved interiors, with their mood lighting, better seating and new state-of-the-art in-flight entertainment system, making their flight just fly by.

“Our engineers have made these amazing aircraft look and feel like new, with enhanced comfort, cutting edge technology and cool, clean design.”

Across all 18 aircraft the 11 month refit has involved:

The refit means the aircraft cabin interiors are similar in look and feel to the airline’s newest aircraft, with 16 additional Club World lie-flat seats.

New carpets, seat covers and mood lighting have been fitted throughout each aircraft to match the new colour pallet of the airline’s new A380 and 787s, including new seat foams and new style seat covers in World Traveller and World Traveller Plus to increase customer comfort.

All eighteen refreshed aircraft have also been fitted with Panasonic’s next generation eX3 entertainment system, which gives customers a choice of over 1,300 hours of entertainment including more than 130 movies and 400 TV programmes on larger, hi-resolution screens, capable of touch and swipe gestures, giving the system the familiar feel of using a tablet. 

Lightweight in design, the system from Panasonic Avionics Corporation helps to reduce the amount of fuel used by the four-engined Boeing 747s.  

As part of the upgrade, customers in World Traveller Plus now have access to a universal power socket at every seat, capable of accepting plugs from the UK, US and Europe. World Traveller customers also have their own personal USB socket to power phones and tablets.

The revamped jumbos now operate on selected flights to New York JFK, Chicago, Johannesburg, Dubai, Boston, Riyadh, Kuwait, San Francisco, Seattle, Toronto and Washington DC.

British Airways has a fleet of 142 long-haul and 143 short-haul aircraft operating flights to almost 200 destinations around world.

- See more at: http://mediacentre.britishairways.com/pressrelease/details/86/News-1/6574#sthash.NO15ppq9.dpuf
British Airways has completed the major makeover of 18 of the airline’s iconic Boeing 747s to give them the look and feel of their newest aircraft.

Each jumbo jet now features a refreshed interior and state-of-the-art in-flight entertainment system – as well as extra seats for customers flying in Club World.

The first aircraft to be refreshed departed for New York, on the airline's flagship transatlantic route, while the last one also goes back into commercial service tomorrow (August 4) as the BA117, flying customers from Heathrow to JFK airport.​​

Troy Warfield, British Airways’ director of customer experience, said: “We have recently taken delivery of our 12th A380 super jumbo and have now have 13 Dreamliners in our fleet, however the iconic Boeing 747s remain an important part of our fleet, that many of our customers love.

“We know customers who fly the revamped 747s really appreciate the improved interiors, with their mood lighting, better seating and new state-of-the-art in-flight entertainment system, making their flight just fly by.

“Our engineers have made these amazing aircraft look and feel like new, with enhanced comfort, cutting edge technology and cool, clean design.”

Across all 18 aircraft the 11 month refit has involved:

The refit means the aircraft cabin interiors are similar in look and feel to the airline’s newest aircraft, with 16 additional Club World lie-flat seats.

New carpets, seat covers and mood lighting have been fitted throughout each aircraft to match the new colour pallet of the airline’s new A380 and 787s, including new seat foams and new style seat covers in World Traveller and World Traveller Plus to increase customer comfort.

All eighteen refreshed aircraft have also been fitted with Panasonic’s next generation eX3 entertainment system, which gives customers a choice of over 1,300 hours of entertainment including more than 130 movies and 400 TV programmes on larger, hi-resolution screens, capable of touch and swipe gestures, giving the system the familiar feel of using a tablet. 

Lightweight in design, the system from Panasonic Avionics Corporation helps to reduce the amount of fuel used by the four-engined Boeing 747s.  

As part of the upgrade, customers in World Traveller Plus now have access to a universal power socket at every seat, capable of accepting plugs from the UK, US and Europe. World Traveller customers also have their own personal USB socket to power phones and tablets.

The revamped jumbos now operate on selected flights to New York JFK, Chicago, Johannesburg, Dubai, Boston, Riyadh, Kuwait, San Francisco, Seattle, Toronto and Washington DC.

British Airways has a fleet of 142 long-haul and 143 short-haul aircraft operating flights to almost 200 destinations around world.

- See more at: http://mediacentre.britishairways.com/pressrelease/details/86/News-1/6574#sthash.NO15ppq9.dpuf

3) Ural Airlines pozastavují lety z Moskvy do Bělehradu.
Uralci oznámili, že od konce srpna ukončí lety z Domodědova do Bělehradu, tedy 9 měsíců poté, co byly zahájeny. To to moc dlouho nevydrželo, poslední let poletí 24. 8. Prý měli nízkou obsazenost letadel, asi vzhledem k tomu, že na stejné trase létají ještě Air Serbia a Aeroflot. Ural Airlines létaly na této lince od ledna, s tím, že bude v provozu jen přes zimu, ale pak to protáhly na dva lety týdně i v létě. Prý ale často lety rušili.


Uniformy mají docela pěkné. Foto: Ural Airlines

4) Z letištní nástěnky. Nabídka práce úklidu letadel.

5) V našem Central parku bude tento týden klouzačka! Už ji chystají.


Tak snad ji aspoň nafouknou.

6)  Off topic.
Před pár dny jsem zaslechla jen tak mimochodem na ČT24 v průběhu rozhovoru s nějakým mediálním odborníkem to, že prý velká média v západní Evropě uzavřela nepsanou dohodu, že nebudou zveřejňovat identity útočníků, kteří napadají ve jménu svého náboženství civilisty na ulici. Já jsem si toho už totiž sama všimla předtím, při těch posledních událostech, kdy jsem čekala na informaci o tom, kdo to byl. Vždycky byla v řádech pár hodin venku, včetně detailů, kde a jak dlouho se ten osamocený psychicky nemocný jedinec léčil, ale u těch posledních případů, nic. Mám na mysli třeba pána z Maroka, co napadl a pobodal v Alpách turistky údajně proto, že nebyly dostatečně oblečené, dále pán ze Sýrie co ubodal těhotnou Polku v Německu nebo Nor ze Somálska, co zabil mačetou na ulici v Londýně Američanku. Jména, žádné další detaily, kromě toho, odkud jsou a věk, nic. Ten pán na ČT24 to komentoval tak, že to dělají proto, aby útočníky takzvaně "neglorifikovali" a tím nepodněcovali k podobným činům další.
Já to chápu, že je za tím dobrý úmysl, ale můžou se takto média vůbec domluvit, že prostě nebudou hromadně o něčem informovat? Kdo tohle mega rozhodnutí, které ovlivňuje vnímání miliónů lidí, posvětil a schválil? A nechci být příliš paranoidní, ale na čem dalším se domluví bez toho, aniž by se o tom nějak šíře informovalo? Děsí mě totiž, jak moc může to, jestli je něco zveřejňováno a nebo nezveřejňováno, ovlivňovat náladu lidí a tím pádem i třeba fakt, koho budou volit. Můžu a nemusím věřit tomu, že to je z toho důvodu, který uvedli, ale když se nad tím člověk zamyslí, tak to může být i z úplně jiného důvodu a ten se mi vůbec nelíbí. A celé tohle rozhodnutí se mi vůbec nelíbí, ale podle posledního případu, když další útočník pobodal mačetou policistky v Charleroi, to opravdu je praktikováno. Všude, ale úplně všude, je uveden jen monogram útočníka. Copak tihle lidé, používají jako zdroj svých informací "naše" média? Ta oni mají přece svoje, ve kterých se "glorifikují" víc než dost.
I přes to, že bylo vysvětleno, že se ty informace budou takto cenzurovat, protože to myslí vlastně dobře, s tím hluboce nesouhlasím. Přesně ti, co to mysleli dobře, to dotáhli do aktuální situace. A že to mysleli dobře, není žádná polehčující okolnost. Akorát že to, že se mi to nelíbí a nesouhlasím s tím, je bohužel úplně na nic. Kde se proti takové věci může člověk odvolat?  Takže to udělal pan K. B.
A ISIS se samozřejmě přihlásí úplně ke každému útoku psychicky narušeného jedince. 


7. 8. 2016
Novinky z domova dnes žádné nejsou. Novinky ze zahraničí ano. 

1) Nové livery Belavie prozrazeno díky americké spotterce.
Na internetu se v sobotu ráno objevily fotky Belavie, v novém livery. No, jenže jde o fotky z USA ze Seattle, konkrétně z Boeing Fieldu (a tam my jsme byli!), kde Boeing 737-800 dělal nějaký zálet. Belavia plánovala slavnostní představení nového designu na 15. 8. v 11:00, kdy mělo letadlo přistát na letišti v Minsku. Tak to mají asi velkou radost, že se to takto propálilo. Když si malovali logo jet minulý týden v Ostravě, tak se jim to podařilo udržet pod pokličkou až do odletu z Ostravy. No jo, ale tak to se nedá nic dělat, USA je ve focení letadel svobodná země a zakázat zveřejnit to fotografům nemůžou, když to letělo. Ostravští zaměstnanci přání Belavie nevynést fotky ven před oficiálním představením respektovali, americkým spotterům jsou logicky nějaké vztahy s Belavií ukradené. Tak aspoň Belavia oznámila, že nebude nový jen vzhled letadel z venku, ale i interiéru a dalších korporátních záležitostí. Tak bude aspoň slavnostně představen ten interiér. Tak by třeba mohli vyměnit i ty šedivé uniformy. Běloruský zpravodajský server TUT.by slibuje aktuální online zprávy už před odletem ze Seattlu, čili je asi pozvali na dodávací let.


Je to hezké, mně se to líbí.


Foto: Jennifer Schuld (Twitter)

2) Eurowings ukončí lety mezi Berlínem a Prištinou.
Od konce letního letového řádu, čili 29. 10. zastaví Eurowings spojení z Berlína do Prištiny (Kosovo). Stane se tak  pravděpodobně kvůli konkurenčnímu prostředí s easyJetem, který zahájil stejnou linku letos v březnu. Další lety společnosti do Prištiny z Dusseldorfu, Hamburku, Hannoveru a Stuttgartu zůstanou zachovány.


Eurowings se přejmenovaly z někdejších Germanwings. S nehodou v Alpách to prý nemá nic společného a bylo to naplánováno už před tím.

3) Drzost některých lidí nemá mezí.
Na španělském letišti Madrid Barajas uvízly téměř dvě stovky Mexičanů (aktuálně 183). Když jsem četla ten titulek na seriózním BBC, tak jsem si řekla, kdo co zase zrušil za lety nebo zkrachoval. Jenže ono je to trochu jinak. Jedná se o cestující, kteří využívají takzvané Buddy-passy, což jsou letenky, které zaměstnanci amerických společností mohou někomu věnovat. Jsou super levné, na úrovni ID90, ale má to jednu vadu, jsou v režimu stand by, čili, letí se pouze v případě, že zbude v letadle volné místo. A to je případ těchto lidí, nemůžou se dostat do letadla po dovolené, protože je vysoká sezóna a lety jsou plné. Většina jich nocuje na letišti, protože už nemají peníze na ubytování v hotelu. Aeromexico odmítlo jejich požadavek na to, aby pro ně byl vypraven speciální let (!!!). Taktéž konzulát v Madridu jim sdělil, že nemůže v této situaci pomoci. Na Facebooku je skupina "Mexičani v Madridu", což jsou krajané žijící ve Španělsku a ti se začali o postižené starat ve smyslu, že si je rozebírají domu nebo jim aspoň vozí vodu a jídlo. Během dne se ukázalo, že další menší skupinky Mexičanů s Buddy passy jsou na letišti v Paříži a Amsterdamu. Skupina v Madridu nyní požaduje po Aeromexicu, aby vyblokovala na každém letu 20 míst pro cestující s Buddy passy, aby se mohli vrátit domů.
Je tohle vůbec možné? Že si dovolí požadovat po Aeromexicu, aby pro ně vypravily speciální let, který je odveze domů nebo chtít, aby pro ně blokovali místa? Bych se vůbec nedivila, kdyby Aeromexico po této aféře veškeré Buddy passy zrušilo. A zaměstnance, kteří jim dali letenky a nepoučili je o tom, jak se s nimi chovat, bych taky nějak postihla. 


Uvíznutí cestující s Buddy passy v Madridu na letišti se dožadují svých "práv".


A ještě o tom budou vyprávět do televize, jak jim bylo ublíženo?


Sbírka Mexičanů žijících v Madridu na uvízlé cestující s Buddy passy.


Nechápu. 


Ještě se cítí, že jsou oběti té situace?


Vyjádření ambasády Mexika ve Španělsku. Já španělsky vůbec neumím, ale je mi tak nějak jasné, co tam je.

4) Na víkend privátním letadlem.
Sam a Vicki letěli privat jetem z DWC do Kuwaitu. Sam využívá speciální aplikaci, přes kterou lze využívat prázdné přelety malých privátů, když letí pro někoho někam. Je to ideální pro lidi našeho typu, kteří jsou zajímavým letadlem letět kamkoliv a ještě mají možnost se vracet na zvýhodněné one way letenky, které jsou jinak dost drahé. Funguje to tak, že se zaplatí členství v klubu (ale moc levné to na naše poměry není - cca 6 000 USD, včetně jednorázového vstupního poplatku) a pak je možné lety využívat zdarma. Informace, jak to funguje, fotky a celý trip report na Samovo blogu ZDE. Tak do toho já nikdy nepůjdu, ale je pro mě zajímavé o tom vědět, že to vůbec existuje.
Sam chtěl letět zpět do UAE s EK letem z Kuwaitu, který Emirates operuje Airbusem A380 a je to tudíž nejkratší let operovaný tímto letadlem na světě, ale bohužel se do poslední chvíle neuvolnilo místo.


 

Foto: Sam Chui (www.samchui.com)

5) Vzpoura cestujících kvůli Antonovu 24!
K pro mě velmi úsměvné situaci došlo 5. 8. v Ulan Ude. Cestující, kteří letěli po trase Irkutsk - Ulan Ude - Chabarovsk se společností IrAero letem IO 107, odmítli letět, z důvodu změny typu letadla. Původně měl let obsluhovat Bombardier CRJ-200LR (některým cestujícím řekli, že Suchoj Superjet), ale došlo ke změně typu na An-24. Cestující si prý původně koupili letenky na přímý let Irkutsk - Chabarovsk, který měl letět bez mezipřistání. Kvůli změně typu letadla, bylo nutné udělat mezipřistání v Ulan Ude. Jenže při pojíždění na start po tomto mezipřistání, se podle cestujících začalo z letadla kouřit a tak se vzbouřili a přinutili posádku, vrátit se na stojánku. Dvacet lidí odmítlo dále letět a vystoupili. Musela se vyndat jejich bagáž, tudíž se let zpozdil. Zbylých 28 cestující pokračovalo do Chabarovsku Antonovem. Ale ještě po cestě udělali jeden stop v Blagověščensku. Pět lidí z těch dvaceti, co si vystoupili v Ulan Ude, vrátilo letenky. Ostatních 15 se ubytovalo v hotelu (na náklady společnosti) s tím, že počkají na let do Chabarovska operovaný "normálním" letadlem. Jenže zástupce společnosti jim prý sdělil, že "drugóvo samaljota něbúdět", jiné letadlo nebude a basta. Začalo se to řešit v médiích a vyjádřil se k tomu nějaký expert z gosdumy a řekl, že podle platných zákonů má na změnu typu letadla společnost právo. Pokud má letadlo všechny platné certifikáty, není co řešit. Já bych byla zase naštvaná, kdybych si koupila letenku Irkutsk - Ulan Ude - Blagověščensk - Chabarovsk na An-24 a oni by mě chtěli poslat přímým letem CRJčkem. Každý má své priority:-)
Samozřejmě se našel jako vždy někdo, kdo to natáčel a tak je možné vidět video ze vzpoury na youtube ZDE. Já jsem se u toho musela smát, mně to přijde naprosto legrační a komické. No, ale ti rozčílení cestující to asi viděli jinak.


První se osmělila rázná paní ve strakaté bundě a vyrazila na piloty. Pak se k ní přidali další. O tom, že by se cestující neměli jaksi do kokpitu vůbec dostat, se ani média nezmiňují.


Na webu si to v letovém řádu na toho 5. 8. přepsali. Nicméně se oproti následujícímu týdnu doba letu trochu natáhla.


Na webu mají moc pěkně udělanou mapu destinací, podle typu letadla, které je operuje. To je nápad! Ale toho Antonova tedy na trasu IKT-KHV psaný nemají, to mají ti cestující pravdu.

6) Sociální sítě obletěla fotka toho, jak jsou letušky Hainanu obětavé. Tak snad to slečny neodnesly zápalem plic.


Foto: náhodný cestující

7) Rimmel má v západní Evropě a USA (a asi i v Asii a všude kde je, kromě ČR) zajímavý tekutý rozjasňovač, úplně ideální na léto. Blogerky ho moc vychvalují, stojí cca 5 USD. Dělá se ve třech odstínech. Tak jestli budete cestovat někde po světě, tak doporučuji, má velmi pozitivní recenze.


To bych také chtěla, tak budu shánět. Snad se mi to podaří dřív, než skončí léto.

8) Měli jsme: banány, jablka, nektarinky a hroznové víno.


6. 8. 2016
Novinky z domova.

1) Belavia vyslala včera svůj nový logo jet do Prahy, tedy dřív, než jsem čekala. Až na to, že bylo úplně ošklivé počasí. I tak děkujeme a snad dorazí ještě znova, až bude lépe.


Foto: Martin Meluš


Foto: NYCB

2) Situace opakující se téměř neustále dokola. Opět cestující nechali opuštěné zavazadlo v odletové hale a odešli si něco někam řešit. Že se třeba nebojí, že jim to někdo ukradne? 


My vždycky rádi pejska vidíme, to zas ano. Pejsek je moc hezký a veselý a dostane pak sušenku.

3) LOT včera slavil 70. výročí letů do Prahy. To už je docela doba. Takže gratulujeme. V gate se konaly oslavy. S LOTem jsem letěla asi dvakrát dálkovku do New Yorku a líbilo se mi to. Protože nemůžu být všude, fotky zajistil zvláštní zpravodaj z terminálu 2 - NYCB. Byl poučen, že příště prosím ty fotky na šířku, ale i tak moc děkuji za spolupráci!


Krájel se dort (foto: NYCB).
Foto: NYCB


I cestující odpoledního letu dostali pohoštění. Nafoceno už na šířku:-) Foto: NYCB


Foto: NYCB


Hodně štěstí.

Novinky ze zahraničí.
4) Další divocí cestující byli odvedeni z letadla přímo na policejní stanici. Tentokrát to bylo 4. 8. v Manchesteru na letu Ryanairu na Ibizu. Cestující tedy nenapadli posádku, ale servali se mezi sebou, což je ten lepší případ, ale i tak se to nesmí a hotovo. Jedním z rváčů prý byl nějaký známý DJ Kryder, co tam měl hrát v night clubu hned v ten večer. Tak asi nehrál.


Odlet měl být ráno v 6:50, ale z důvodu nutného zásahu policie, byl opožděn.

5) Boeing 737-300 společnosti Southwest Airlines registrace N368SW měl letět 4. 8. z Baltimore do Atlanty. Jenže neodletěl, nějak se stalo, že padnul na nos. Všech 126 cestujících si tedy vystoupilo a přelezlo do náhradního letadla.  Nikdo nebyl zraněn, zpoždění bylo asi 4 hodiny.


 Foto: Ryan Michaels (Twitter)


No jo, no. Hlavně, že se nikomu nic nestalo.

6) Společnost Amazon se z původního internetového knihkupectví docela vyšvihla. Včera představila své první cargo letadlo. Tím je Boeing 767-300 registrace N1997A. Společnost byla v roce 1997 založena a tak si to zakomponovala do registrace svého letadla. On to letadlo neprovozuje úplně přímo Amazon, ale Atlas Air. Celkem jich plánují takto pro Amazon operovat 20. Letadlo je obrandováno jako Prime Air a na břiše má velké logo Amazonu. 


Hezké. Foto: Amazon

7) V pátek 5. 8. nad ránem došlo na milánském letišti Bergamo k přejetí ranveje cargo letu QY7332, který přiletěl z Paříže. Hříšníkem se stal Boeing 737-400 registrace HA-FAX, který patří společnosti DHL. Respektive to operuje společnost ASL Airlines Hungary, pro nějakou další společnost, která to provozuje pro DHL. Všechny cesty prostě vedou k DHL. Silnice byla poté uzavřena, čímž vznikly kolony aut a švagr nějaké paní kvůli tomu nestihl svůj let s Wizzairem, na což jsem narazila úplně náhodně na Facebooku Wizzairu, když jsem tam hledala něco jiného. To mě vždycky fascinuje, jak jedna událost změní osudy dalších lidí, kteří s ní nemají na první pohled vůbec nic společného. Ale tohle je nejlepší probírat někde nad láhví vína, to se pak vždy dojde k velmi zajímavým závěrům:-) 


Chápu, že ta nemožnost dovolat se, je nepříjemná. Nicméně také chápu to, že od Wizzairu na letišti nikoho asi nemají, tím spíše tam asi nečeká nikdo hodiny po odletu, jestli někdo (možná) nepřijde pozdě. Úděl cestujících nízko nákladovek. Pokud všechno funguje, je to super, ale jakmile je potřeba řešit něco nestandardního, tak to může být náročnější.


Bum.


Po rozednění.  

8) Nějaký spolek, který se nazývá Black Live Matter protestoval v pátek s transparenty s nápisy "no justice-no peace, shutdown borders, shutdown violence" a podobné. Aby se zviditelnili co nejvíce, zablokovali svými protesty silnice, vedoucí k letišti Heathrow v Londýně a Birminghamu. V Birminghamu dokonce nenechali projet sanitku s pacientem do nemocnice. Policie jich sice několik pozatýkala, ale mně se zrychluje tep, jen o těch lidech píšu. Bohužel se tu nechci vyjadřovat hrubě, ale věřím, že nejsem jediná, kdo na tyhle skupiny nepracujících aktivistů, vydírající společnost a žijících na její úkor, nemá rád. Velmi korektně vyjádřeno.    


Zablokovaná silnice na Heathrow.


Co na to říct. Předpokládám, že si na to nebrali z práce dovolenou.


Reakce britské veřejnosti na Twitteru.

Novinky tak různě.
9) Obrázek zveřejněný serverem Cestujlevne na FB mě pobavil, ale ono je to spíš dost smutné.


To je teda reprezentace.

10) Poslali mi k ozkoušení něco, co nevím, co to je. Jestli je to lak na vlasy nebo tužidlo nebo co. Hledala jsem si to na netu a ono to není nic laciného, prodává se to za 270 Kč. Tak to jsem sama zvědavá.

11) V drogerii TETA mají do 13. 8. několik výhodných nabídek. Poslední týdny neměli nic zajímavého a nyní hned několik najednou.


Tohle určitě využiji, protože ten modrý napravo jsem začala používat na odličování očí. Jestli se akce 1+1 vztahuje i na tu novinku dvousloužkové micelární vody (co není na obrázku), tak tu chci taky.
 


Spreje na vlasy. Tak to si přikoupím ty druhy, co ještě nemám.
 


Oční stíny Maybelline Color Tatto. Chci zlaté a černé, tak jsem čekala, až budou v akci a dočkala se. Ty mezizubní kartáčky do L jsou super. Ne, že bych si je nekoupila i za 54,90, ale takto mě bouchly do očí a vezmu je též. Já používám ty od Spokaru, co stojí asi 130 Kč (taky do LKa), ale tak zkusím toto. Akorát doufám, že nemají jen tento mix, ale dá se koupit i celé balení v jedné velikosti.


5. 8. 2016
1) Zuřivá cestující napadla personál letiště hrníčkem.
Naštvaná cestující fyzicky napadla v úterý 2. 8. pozemní personál společnost Spring Airlines na letišti Kunming Changshui International Airport. Paní Fan měla letět letem 9C 8938 s dalšími spolucestujícími. Sebou měli 3 zavazadla, která překračovala velikostní i váhový limit. Zaměstnanec společnosti pan Tao požádal paní Fan, aby si přebytečná zavazadla odbavila a zaplatila (společnost je low cost a odbavená zavazadla se musí platit). Ta ho zahrnula nejprve slovním útokem, který přešel ve fyzický, kdy ho uhodila hrníčkem do hlavy. Pan Tao poté začal krvácet. Zástupci společnosti uvedli, že incident vyšetřují a svému zaměstnanci poskytují veškerou podporu. Paní Číňanka byla zadržena. 


Zakrvácený pan Tao po zásahu hrníčkem do hlavy. Foto: ChinaAviationDaily.com

2) Dala facku letušce.
Další napadení zaměstnance aerolinky se stalo na palubě letu 5J 995 z Manily do Davao společnosti Cebu Pacific 30. července. Tam dala cestující letušce facku, za to, že jí odmítla vyzvednout zavazadlo do binu. Cabin crew opravdu nemají v popisu práce zvedat zavazadla cestujícím do binu, mají jím s tím pomoci, např. vyhledáním volného místa, asistovat se zavřením, ale ne zavazadla za cestující zvedat.  Společnost se také postavila za svou zaměstnankyni a zřejmě dá cestující, která jí dala facku, na black list.
Letuška zveřejnila celou příhodu na svém FB s tím, že si to nenechá líbit a dá paní k soudu. Pak tento příspěvek sice stáhla, ale co je jednou na internetu, je navždy na internetu.


Po facce zůstala výrazná stopa.


Prohlášení společnosti Cebu Pacific Air k události na Facebooku.


3) Agresor z Business class zneškodněn spolucestujícími!
A do třetice agresivní cestující. Tentokrát se to stalo 3. 8. na letu Aeroflotu z města Južno Sachalinsk do Moskvy. Pán, který cestoval v Business class, napadl palubní personál. Cestující se s tím ale moc nemazali a pána okamžitě zneškodnili a spoutali, díky čemuž se kapitán rozhodl, že nebude divertovat a doletí s pánem do Moskvy. Tam ho už očekávala policie. Video ZDE

 
Foto: Life Novosti

4) Airbus China Southern poškozen krupobitím.
Airbus A320-200 společnosti China Southern Airlines registrace B-6287 letící 2.8. na letu CZ3510 z Jinanu do Guangzhou se dostal do intenzivního krupobití, což způsobilo poškození skel v kokpitu. Posádka se rozhodla pro divert na Hefei Xinqiao International Airport, kde bezpečně přistáli v 14:35 místního času.Rychlý divert.

5) Letadlo Borajetu s logem fotbalu bylo představeno oficiálně veřejnosti. Hanka ten fotbalový klub dokonce i znala, že prý tam hráli nějací Češi.


Sedačky vypadají docela komfortně.

6) I letiště v Novosibirsku (a tam já byla a dokonce 3x!) začalo provozovat akce pro spottery. Začíná se to vše ubírat dobrou cestou. Fotky z oficiálního spottingu pořádaným letištěm Tolmačevem ZDE.


Foto: Alexey Lopatkov (http://lopatkow.livejournal.com/)  


Foto: Alexey Lopatkov (http://lopatkow.livejournal.com/)  

7) Kdo nemá logo jet, jako by nebyl!
Hainan Airlines mají také nový logo jet. S těmi se teď roztrhl pytel. Jejich B737-800 je opatřen reklamou na místní televizní show nazvanou Super girl. Ta se k nám asi nikdy nedostane, stejně jako to letadlo. Nicméně ji možná sleduje víc lidí, než je třeba obyvatel v ČR. Nebo možná i ve střední Evropě. 

Foto: Hainan Airlines

8) Wizzair zahajují nové lety jako diví! Aktuálně například spojení mezi Splitem v Chorvatsku a Varšavou, Vilniusem a Nice a rumunským městem Suceava a Milanem Bergamem.


Foto: Wizzair


Foto: Wizzair


Foto: Wizzair

9) První Boeing 787 Dreamliner v barvách Uzbekistan Airways je venku!


Foto: Woodys Aeroimages (https://www.flickr.com/photos/woodysaeroimages/)


Foto: Woodys Aeroimages (https://www.flickr.com/photos/woodysaeroimages/)


Foto: Woodys Aeroimages (https://www.flickr.com/photos/woodysaeroimages/)

10) Zpronevěra peněz za letenky v nigerijském týmu.
Nigerijský fotbalový tým, který cestuje na olympijské hry do Ria de Janeira, uvázl v Atlantě. Šlo o to, že zástupce nigerijské strany, tedy ministerstvo sportu, které mělo zaplatit za jejich charterový let, tak buď neudělalo nebo tam vzniklo nějaké nedorozumění a peníze se tak jako nějak někam ztratily. Letecká společnost do úterka peníze na účet nedostala, čili let nevypravila. Jak doletěli aspoň do té Atlanty, mi není jasné, jsem to hledala, ale nenašla. Nakonec se to nějak vyřešilo a hráči včera odletěli s Delticí. Jejich trenér si při té příležitosti postěžoval do médií, že už nedostal několik měsíců zaplaceno. Hrát mají už dnes, tak to to stihnou jen tak tak.


Fotbalisti Nigérie se odbavují v Atlantě na let do Manaus.

11) Minule přiletěli fotbalisti z Anderlechtu do Rostova na Donu na zápas Ligy Šampionů. Ten zápas tenkrát dopadl 2:2. Nyní letěli hráči Rostova k nim a 3.8. vyhráli 2:0. Za to je po příletu z Bruselu čekalo v Rostově bouřlivé přivítání domácími fanoušky. Tam i zpět letěli Superjetem Gazpromavie registrace RA-89054. To se mají, to bych taky chtěla.


Rostov na Donu. Foto: Jevgenij Kuzměnko


Foto: Letiště Rostov na Donu


Foto: Letiště Rostov na DonuFoto: Letiště Rostov na Donu

12) Na letišti v polských Katowicích na terminálu A (non-schengen) otevřeli nový salónek. Docela pěkné.


Foto: Letiště Katowice


Foto: Letiště Katowice


Foto: Letiště Katowice


Foto: Letiště Katowice


Foto: Letiště Katowice

13) Má li někdo ve svém okolí leteckého nadšence a pokaždé řeší, čím ho podarovat, tak na stránkách Air Live je online obchod s věcmi, které určitě lidi jako jsme my, potěší. Obchod ZDE.


Třeba zajímavý koupelnový závěs.


A další letecké produkty. Polštáře, tašky, štítky na zavazadla atd.

14) Hotel pod širým nebem.
Ve Švýcarsku mají docela zajímavý hotelový pokoj.  Provozují ho dva bratři, Patrik a Frank Riklinové, kteří jsou designéři a tvoří takovéto podobné projekty už delší dobu. "Hotel" se nachází poblíž známého Matterhornu a nemá žádné zdi, ani střechu. Jmenuje se The Null Stern. Což znamená nula hvězd, jakože jedinou hvězdou je tam ten host. Pokoj obsahuje pouze dvojlůžko, noční stolky a lampičky. Cena za jednu noc je 250 CHF (254 USD), ale aktuálně mají vyprodáno až do konce sezóny. Mně by se tohle na jednu noc líbilo, kdyby to byla velmi teplá letní noc, s teplotou kolem 28°C, ale nejsem si jistá, jestli tam tak teplo vůbec někdy je. Dalším problémem je, že nejbližší toaleta je cca 10 minut chůze, což je tak trošku nekomfortní. Ve spacáku bych někde venku nespala, ale takhle pěkně v měkké pohodlné posteli pod teplou peřinou s vyhlídkou na hvězdy, to musí být moc pěkný zážitek. Pravda je, že kdyby člověk opravdu chtěl, tak si tohle může zajistit při troše snahy sám i v místních podmínkách. Když tedy oželí tu vyhlídku na Matterhorn.


Foto: Hotel The Null Stern


Foto: Hotel The Null Stern


Foto: Hotel The Null Stern


Foto: Hotel The Null Stern

11) Podzimní veletrh Interbeauty. Mám zapsáno v diáři a uvidíme.


3. 8. 2016
1) Letiště Vladivostok vyhlásilo výsledky spotterské soutěže z focení při šašlikingu u plotu a při té příležitosti podarovalo všechny spottery dárky a vestami (i ty, co nic nevyhráli). To je super přístup.


Foto: Letiště Vladivostok


Foto: Letiště Vladivostok


Foto: Letiště Vladivostok


Foto: Letiště Vladivostok

Na letišti ve Vladivostoku to vůbec žije. První srpnový den tu proběhlo cvičení nouzového přistání letadla, kterému praskne pneumatika a začne hořet. Na palubě se nachází 120 lidí. Na tyhle situace se úplně připravit nedá, ale dělá se to i u nás a přestože v reálu by to probíhalo asi jinak, vždycky přitom vyvstane spousta zajímavých otázek a přijdou zlepšovací připomínky. Snad to nebudeme nikdy provozovat naostro. 


Foto: Letiště Vladivostok


Foto: Letiště Vladivostok

 Foto: Letiště Vladivostok

2) Soutěž o letenku Belavie!
Belavia vyhlásila soutěž o dvě letenky v síti jejích destinací. Jak se zúčastnit? Vyfotit co nejlépe a nejzajímavěji jejich nový logo-jet v barvách World of Tanks, ve kterékoliv destinaci, kde se objeví. Foto je poté potřeba zveřejnit na instagramu s hash tagy: #worldoftanks, #belavia, #WotBelavia a hashtag města, kde byla fotka pořízena. V našem případě tedy třeba #Prague. Jestli to sem někdy třeba pošlou. Dále je třeba být přihlášený k odběru novinek @official_wot a @belavia.airlines. Vítěze vybere subjektivně porota. Ti, co se umístí na 2.-10. místě dostanou 1000 herního zlata na účet té hry World of Tanks. Já to nehraji, tak nevím, jestli jsem to přeložila správně, snad tam nějaké zlato rozdávají. Uzávěrka je 30. 10. 2016.


Foto: Belavia

3) Letiště Vnukovo také zveřejnilo fotky z inauguračního letu Armenie z Jerevanu.


Foto: Letiště Vnukovo


Foto: Letiště Vnukovo
 Foto: Letiště Vnukovo  

4) Wizzair otevřel v minulých dnech další nové linky.  


Z Niš (Srbsko) do Memmingenu (Německo). Z Niš zahájili také lety do Eidhovenu.


Tak jsem se přiučila dvě nové zkratky letišť, co jsem ještě neznala.


I dort měli.


Další novou linkou je trasa Gdaňsk (Polsko) - Kyjev (Ukrajina).

5) ŘLP vypsalo pozice Řídící letového provozu. Více na webu www.rlp.cz.

6) I letiště Ostrava má na svém webu vypsané volné pozice. Více ZDE.

7) Občas mě pobaví nějaký nadpis článku v médiích. Ale teď se povedly hned tři nad sebou.


To nevymyslíš.

8) Banány, švestky a meruňky.

9) Večer jsme vyrazili s Jendou a Liborem do divadla. Shlédli jsme přestavení Jistě pane premiére v divadle Bez zábradlí se skvělým obsazením - v hlavní roli Karel Heřmánek. My ho tak trochu známe. V době, kdy jsme s Jendou byli oba ještě ve městské kanceláři EK, za ním chodil i s jeho paní a kupovali si u něj letenky. Vždycky si krásně popovídali o cestování a Jenda jim zajistil veškerý možný komfort. Jsou to oba neuvěřitelně milí a příjemní lidé, i v reálu. Jenda nedá na "paní Haničku" dopustit, tak jí při nejbližší příležitosti napíšeme pochvalný email na to, jak se nám u nich v divadle líbilo. 


Bylo vyprodáno do posledního jump seatu.


V divadle je nutnost si dát o přestávce chlebíček.


Děkujeme za krásný zážitek!


2. 8. 2016
1) LOT zveřejnil několik dalších fotografií ze speciálního letu pro papeže z Krakova do Říma.


Papežovo palubka. Všichni musí být nějak odbaveni, i papež. Pan SANTOPADRE/F :-)


SANTOPADRE/F se usmívá, asi se mu to líbilo.


A přílet do Říma.


Pyšná posádka, která speciálního cestujícího vezla. Ten let se určitě dával za zásluhy pro LOTa.

2) Letiště Vladivostok odbavilo miliontého pasažéra roku 2016.
Včera, čili 1. 8. se touto cestující stala obyvatelka Primorska, paní Anastasia Koltunova, která letěla se svojí rodinou na dovolenou do Soči. Když se dostavila k odbavení letu Ural Airlines, číslo 586, už tam na ni číhali a dali jí dárky. Paní byla překvapená a potěšená, že jejich dovolená začíná takovýmto příjemným překvapením. Za povšimnutí stojí, že ačkoliv tato rodina letí na dovolenou k moři a má před sebou několikahodinový let, je úplně normálně oblečena a nenavlékla se do šusťákové bundy, pohorek, bílých průsvitných legín, nátělníku a podobných hrůz.


Foto: Letiště Vladivostok


Foto: Letiště Vladivostok


Foto: Letiště Vladivostok

3) Muž odmítl opustit letiště poté, co se nedostavila žena, se kterou se seznámil před internet.
V Číně musel být hospitalizován nizozemský pán, který tam přiletěl za ženou, se kterou se seznámil na internetu. Pán se jmenuje Alexander Pieter, je mu 41 let a strávil na letišti Changsha v centrální Číně celkem deset dní, než musel být hospitalizován, pro naprosté vyčerpání. Ta slečna, za kterou tam letěl, se totiž neukázala a on proto odmítl opustit letiště. Poté, co ho odvezli do nemocnice, se případ dostal do místních médií. Následně se jedné z televizních stanic ozvala ona dáma, s tím, že se s pánem seznámila na internetu před dvěma měsíci, celkem si rozuměli a tak se domluvili, že se třeba tak nějak do roka sejdou a uvidí se, jestli jejich vztah posunou někam dál. Pán chtěl ale asi posunovat dříve a tak se vydal do Číny hned. Dále slečna Číňanka uvedla, že jí pán poslal fotografii, ale ona nechápala, co na ní bylo, že to vypadalo jako nějaký itinerář. Nemohla se s ním prý ale nyní setkat, protože zrovna podstupovala kosmetickou operaci v Zhengzhou a nyní potřebuje čas na zotavení, tak se s ním sejít taky nemůže. No, já když vidím pána na fotkách, tak bych taky nemohla.Pán z Nizozemí a fotografie údajné čínské slečny, kterou mu poslala a za níž se rozletěl do Číny.

4) Wizzair včera vypravil inaugurační let ze Sofie do Norinberku. 


Foto: Wizzair


Foto: Wizzair

5) Turecká společnosti Borajet udělala jeden ze svých Embraerů logo-jetem. Stroj registrace TC-YAT nosí barvy fotbalového klubu Fenerbahce S. K. Tak o tom jsem v životě neslyšela, ale je vidět, jak si člověk zájmem o letectví může rozšířit obzory třeba ve sportu.


Foto: Twitter Fenerbahce S. K

6) Letiště Vnukovo má nového dopravce.
Na Vnukovo začala létat nová společnosti pod jménem Armenia, která má být arménským národním dopravcem (což byla předtím společnost Armavia, která zkrachovala). Už jsem sem dávala před pár týdny fotku této Armenie přímo z letiště Zvartnoct v Jerevanu, kde jejich Boeing 737-500 někdo vyfotil a vyslal foto do světa. Lety mezi Jerevanem a Moskvou budou operovány denně, letadlo má kapacitu 116 míst v Economy a 10 v Business class a také variantu 98 v Economy a 12 v Business.
Společnost vznikla nedávno, první let měla 18. 7. do Minerálních vod, dále létá chartery mezi Jerevanem a Soluní. Marina Lystseva byla pozvána letištěm Domodědovo na přílet prvního letu a tak to jako vždy zajímavě zdokumentovala na svém blogu ZDE


Foto: Marina Lystseva (http://fotografersha.livejournal.com/)


První cestující dostal zdarma letenku a všichni ostatní promo předměty. Foto: Marina Lystseva (http://fotografersha.livejournal.com/)

7) Aeroflot zveřejnil další list z kalendáře s jejich zaměstnanci. Na srpnové stránce je Natalija Vjalčina s dcerou Amalií. Natalija pracuje v Aeroflotu jako vedoucí psycholog. No, ten je při práci v letecké dopravě občas opravdu potřeba.


Foto: Aeroflot

8) Třináct zaměstnanců PIA zatčeno a obviněno za pokus o pašování 6 kg heroinu do Dubaje!
V sobotu bylo zatčeno na letišti v pákistánském Lahore 13 zaměstnanců společnosti PIA, před odletem letu PK 203 do Dubaje. Speciální tým, který se zabývá pašováním drog, dostal hlášku, že na tomto letu má být nějaké větší množství narkotik. Takže si na to posvítili a před odletem letadlo prohledali. A co se nestalo, našli na toaletě ukrytých 6 kilogramů heroinu. Zatkli tedy 13 zaměstnanců, bez jejichž spolupráce by prý takové množství drogy nebylo možné do letadla propašovat. Let měl pak zpoždění, asi museli volat z hotovosti posádky, když ty plánované zatkli. PIA neměla s pašováním svých zaměstnanců problém poprvé. Loni v červnu bylo zadrženo 5 cabin crew ve Velké Británii při pokusu propašovat tam (nebo odtamtud) mobilní telefony a zahraniční měnu. V roce 2013 byl zatčen pilot PIA a odsouzen k pobytu ve vězení na 9 měsíců poté, co mu byl naměřen před startem se 156-ti cestujícími na palubě 3x vyšší obsah alkoholu v krvi, než je povolený limit. Tak určitě.

9) Pilot hrdina ochránil letušku před agresivním cestujícím. 
V USA cestoval na letu společnosti American Airlines cestující jménem Michael Kerr, který během hodinového letu vypil podle svědectví cestujících a posádky 3 whisky. Po přistání v Charlotte byl hrubý na posádku a dokonce strčil do letušky. V tu chvíli na něj nastoupil jeden z pilotů a sejmul ho se slovy: "You don´t put your hands on my flight attendant!". Agresivní pán kolem sebe kopal, nadával a vyhrožoval pilotovi zveřejněním události na Facebooku. To za něj udělal jiný cestující, který incident natočil a zveřejnil a ze kterého je jasné, že pilot jednal správně, protože tento cestující byl opilý. Michael Kerr je obviněn z intoxikace, napadení ženy a dalších věcí. Včera proběhl soud, během kterého pro něj padl zákaz létání komerčními aerolinkami (to je docela zajímavý trest, škoda, že nepíší, na jak dlouho to je), nesmí se přiblížit k dotyčné letušce a ještě musí zaplatit 20 000 USD. Výborně!
Video pilotova zákroku je možné vidět TADY


Pilot se toho nebál.

10) Z letištní nástěnky. Tlačítko odpovědět tam není, ale jestli to někdo nepochopí a bude ho hledat, tak by se neměl na tuto pozici ani hlásit.

11) Něco pro zasmání. Řešila jsem s turkmenskou cestovní kanceláří, která nám zajišťuje pobyt v Turkmenistánu, platbu za jejich služby. Vždycky odpovídají rychle a jsou moc milí. No, ale tuhle si zapomněli z mailu, co mi poslali, umazat jejich interní komunikaci, takže vím, že nám účtují high season cenu a přijde jim to legrační: "High-season price, hihihi. :-)"
Na tohle přeposílání mailů si vždycky snažím dávat VELKÝ pozor.

12) Ovoce je zpět! Měli jsme po víkendu banány a meruňky. Já se po třech dnech volna už moc těšila do práce.

  


1. 8. 2016
1) Papež letěl Dreamlinerem.
Z návštěvy Polska vezl papeže LOT. Asi je to tak schválně, že tam ho vezou Italové a zpět Poláci, aby to bylo spravedlivě rozdělené a nezáviděli si. Papež si může do své Flight memory zapsat, že letěl Dreamlinerem. Registrace to byla SP-LRA, kterou já mám ve Flight memory také, letěli jsme s tím PRG-WAW, když měl LOT výcvikové lety v roce 2013. Kapitánem papežovo letu byl Jerzy Makula.


Foto: Przemyslaw Przybylski

 
Foto: Przemyslaw Przybylski

 
Taková orchie! Foto: Przemyslaw Przybylski

 
To se mu bude líbit. Foto: Przemyslaw Przybylski


I v ekonomické třídě si to vyzdobili speciálními podhlavníky. Foto: Przemyslaw Przybylski


Letěl i na ČR.


Nad Alpami s ním udělali zajímavé kolečko.

2) Čínská cestující zaútočila pomerančovým džusem na posádku letadla. 
Cestující společnosti Cathay Pacific, pocházející z Číny (to je ve zprávě zdůrazněno, že nebyla z Hong Kongu) zatkla policie poté, co schválně vychrstla džus na letušku. Stalo se to v sobotu 30. 7. na letu CX 746 z Dubaje do Hong Kongu, paní je 36 let. Po přistání v Hong Kongu na ni už čekali policisté, kteří ji rovnou z letadla odvedli. Incident vznikl tak, že paní, která cestovala v rámci vetší skupiny, se rozčílila na posádku poté, co jídlo pro děti nebylo připraveno v čas, kdy ona si představovala. Což vedlo ke konfliktu, kdy paní Číňanka dostala hysterický záchvat, ve kterém vychrstla na 25-ti letou letušku pomerančový džus. Mluvčí Cathay Pacific potvrdil, že cestující byla zatčena policií, ale dál k tomu nejsou schopni podat více informací.


Zatčení vzteklé cestující, která polila posádku pomerančovým džusem. Tak snad měla paní o svém chování dost času přemýšlet.    

3) Biman Bangladesh Airlines ukončí provoz Airbusů A310.
Jeden z několika málo posledních provozovatelů Airbusů A310 v civilním provozu na světě - Biman Bangladesh (a s těmi já letěla!) oznámil, že v září stáhne tento typ z flotily. Nyní ještě vozí poutníky na Hadž, ale až je dovozí, tak oba dva kousky co mají (S2-ADF a S2-ADK), půjdou buď do šrotu nebo na prodej. Biman tak bude mít ve flotile jen Boeingy 737-800, 777-200/300 a Bombardiery Q400. 


Foto: Ian Magadian

4) Letadlo SunExpress přejelo při přistání v Německu dráhu.
V neděli 31. 7. došlo k uzavření letiště ve Stuttgartu z důvodu vyjetí Boeingu 737-800 registrace D-ASXO z dráhy. Letadlo operované společností SunExpress Deutschland přiletělo z Varny a přistálo na RWY25. V čase přistání byla na letišti bouřka, čili to s tím může mít mít něco společného. Nikomu se snad nic nestalo.


Foto: Alexander Blum (Twitter)

5) Fotky z návštěvy Adámkovo chaty ZDE.


Takže děkujeme.


www.yirina.net