My posts are my personal views. They do not represent the views of my company / Příspěvky na tomto webu jsou pouze mé osobní názory.

www.yirina.net


Aktualizace nyní jen ve středy a neděle večer (pokud se ovšem nestane něco mega zajímavého
 

 

31. 1. 2022
1) Odlety na Olympiádu
Letecké společnosti plní své sociální sítě fotkami z odletů sportovců na Olympiádu. Pořadatelství přidělené Číně je celkem fraška.


Foto: Austrian


Foto: Austrian

2) ICelandair oficiálně představil nové livery
Oficiálně až před pár dny, přestože ta ilustrace už létala po internetu několik týdnů. V pátek také přistálo v Keflavíku první letadlo v tomto novém zbarvení.


Foto: Icelandair


Foto: Letiště Keflavik


Foto: Letiště Keflavik

3) Cobra Jet - nová aerolinka v Egyptě
Začala létat na konci minulého roku v Egyptě. Do dvou let chtějí mít flotilu 8 letadel a zaměřovat se na pasažérskou i nákladní dopravu.


Foto: M&M Aviation

4) Qatar Airways slaví čínský nový rok
A to formou speciálního menu, které se podává na letech do Asie.


Foto: Qatar Airways


Foto: Qatar Airways

5) Eva Airways slaví také čínský nový rok
Tajvanská společnosti si připravila dárky pro cestující a své prostory vyzdobila příslušnými dekoracemi.


Foto: Eva Airways


Foto: Eva Airways


Foto: Eva Airways

6) Retro okno
Hezké ilustrace retro palubních průvodčích z USA.


Zdroj: Laurent Cheze


Zdroj: Laurent Cheze


Zdroj: Laurent Cheze


Zdroj: Laurent Cheze


Zdroj: Laurent Cheze


Zdroj: Laurent Cheze


Zdroj: Laurent Cheze


Zdroj: Laurent Cheze


Zdroj: Laurent Cheze


Zdroj: Laurent Cheze


Zdroj: Laurent Cheze


Zdroj: Laurent Cheze

7) Ze života na Ukrajině
Koupili jsme si losy do Putinovo loterie v podobě vstupenek na Labutí jezero na 18. února 2022 do Ukrajinské národní opery v Kyjevě.


Sobotní snídaně.


Palačinky s lososem.


27. 1. 2022
1) Nový podcast s kapitánkou Business Jetu
Hanka Rohelová začínala jako stevardka u Fischer Air, pak se dostala k ČSA, kde létala nakonec jako vedoucí kabiny, než ale přesedlala do kokpitu a stala se pilotkou Business Jetu. Nyní létá dokonce jako kapitánka. Její příběh níže.


Zdroj: FlyRosta.com

2) Levhart v Ostravě
Boeing 777-300 Rossiya Airlines přiletěl do Ostravy. Má originální zbarvení na přídi v podobě levharta mandžuského. Do Ostravy přivezl náklad.


Foto: LKMT Spotters


Foto: LKMT Spotters

3) Nouzová situace u LOTu
Embraer E195 registrace SP-LND LOTu, který letěl na lince LO233 z Varšavy do Bruselu, se dostal do nouze, při které došlo ke ztrátě tlaku v kabině. Cestujícím vypadly na hlavami kyslíkové masky a letadlo divertovalo do Düsseldorfu. Pro cestující byl vypraven další Embraer, který je pobral a přepravil do Brusselu. 


Nouzová situace u LOTa.

4) Bamboo Airways přivítaly první mezinárodní lety z Japonska a Koreje
Linky z Tokia Narity a Soulu Incheoonu přistály v Hanoji 25. ledna večer. Cestující byli vřele uvítáni a dostali dárky. Společnost doufá, že se podaří otevřít další mezinárodní linky. V únoru by měly začít létat do Frankfurtu.


Foto: Bamboo Airways


Foto: Bamboo Airways


Foto: Bamboo Airways


Foto: Bamboo Airways


Foto: Bamboo Airways


Foto: Bamboo Airways


Foto: Bamboo Airways


Foto: Bamboo Airways


Foto: Bamboo Airways

5) Bamboo otevřely další salónek
Je to pátý salónek společnosti a nachází se na letišti Phu Quoc. Má plochu 110 metrů čtverečních a nabízí cestujícím snack bar a místo k odpočinku.


Foto: Bamboo Airways


Foto: Bamboo Airways


Foto: Bamboo Airways


Foto: Bamboo Airways


Zajímavý nápad, s těmi sedačkami z letadla. Foto: Bamboo Airways


Foto: Bamboo Airways


Foto: Bamboo Airways


Foto: Bamboo Airways

6) Jump Air zahájí provoz
Společnost je ACMI/charterovou aerolinkou, která má ředitelství v Vilniusu. Ve flotile mají jedno ATRko 72-500 s kapacitou 72 míst. Plánují přidat ještě 2-3 stejné stroje ke konci roku 2022, včetně nákladní verze. Společnost cílí na klienty v Evropě, na Středním východě, Africe, Asii a Pacifiku, kterým chce nabízet charterové lety a možnost wet leaseu jejich letadel. 


Foto: Jump Air

7) Starý hadry přešijou
Asiana oznámila, že poté, co ji převezme Korean Air a zaměstnanci se převléknou do jejich uniforem, zužitkuje zbylé a nevyužité stejnokroje. Z těch budou vyrobeny obaly na přenosnou elektroniku a rozdány jako suvenýry zaměstnancům. V případě zájmu dojde i k prodeji veřejnosti.


Foto: Asiana

8) Jumbo si sedlo na zadek
Ke kuriózní situaci došlo v Řecku. Odstavený a opuštěný Boeing 747-200 (SX-OAB) Olympic Airways byl na někdejším letišti Ellinkon v Aténách tak zasněžen, že se převážil se sednul si takzvaně na zadek. 


Foto: Alex Filippopoulos

9) Retro okno
Krásná reklama Pan Amu.


24. 1. 2022
1) Boeing 747-8 pro Air Belgium
V prosinci společnost Air Belgium oznámila, že hodlá zahájit nákladní lety v roce 2022. Nyní upřesnili, že půjde o spolupráci s Hongyuan Group of China. Dva Boeingy 747-8F jsou nyní začleněny do flotily Air Belgium a mají létat pro Hongyuan Group.


Foto: www.aviatin24.be

2) Uniform store Virgin Atlantic
Zde si noví zaměstnanci fasují stejnokroje. Virgin Atlantic nyní nabírají nové cabin crew.


Foto: Virgin Atlantic


Foto: Virgin Atlantic


Foto: Virgin Atlantic


Foto: Virgin Atlantic

3) Ryanair představil letní provoz z Dublinu
V letní sezóně plánuje společnost létat do 120 destinací.


Foto: Ryanair

4) Air Sial poskytuje amenity kity
A to prý na všech letech. Což ale bude možná jen jakoby propagace, páč jim pod tuto reklamu na sociálních sítích lidé píší, že to není pravda, že to na svém letu nedostali. Ono je to taky zvláštní, aby nízkonákladová společnost rozdávala amenity kity cestujícím.


Zdroj: Air Sial

5) Novoroční jarmark na letišti v Petrohradě
Několikadenní trhy se konaly při příležitosti vstupu do roku 2022 na letišti Pulkovo v Petrohradě. K tomu se konala i kulturní vystoupení.


Foto: Letiště Pulkovo


Foto: Letiště Pulkovo


Foto: Letiště Pulkovo


Foto: Letiště Pulkovo

6) Aurora začala létat z Chabarovska do Čity
Lety budou v provozu 2x týdně, operuje je Q400. První let se konal 20. ledna.


Foto: Aurora


Foto: Aurora


Foto: Aurora


Foto: Aurora


Foto: Aurora


Foto: Aurora

7) My nemáme dolary, my jsme delegace
Delegace Talibanu přiletěla do Osla, aby zde projednávala otázku ženských práv v Afghánistánu. Chtěla jsem k těm fotkám napsat nějaký vtipný komentář, ale nějak mi došla slova.


Delegace za otázku ženských práv Afghánistánu.

8) pobavilo
Když jsem viděla ten screen, šířící se po sociálních sítích, tak jsem si myslela, že je to fake. Ale pro jistotu jsem se podívala na Twitter Delty a ono to je opravdické.


 Zdroj: Delta

9) HR okno
CATC hledají člověka na pozici Customer Care Coordinator. Je to tedy nějaké zmatené, protože nástup má být 1. 2. 2022, ale píší tam, že pokud se neozvou do 15. 2. 2022, tak dali přednost jiným uchazečům. Také uvádět do inzerátu jako zaměstnaneckou výhodu služební telefon, mi už přijde v dnešní době trochu mimo. Více info TADY.


Zdroj: CATC

10) Ze života na ukrajině
Dostávám dotazy na situaci v Kyjevě. Tady v běžném životě není nic poznat, všechno funguje jako před pár měsíci, život běží normálně dál. Lidi neskupují toaletní papír a nedělají si zásoby. Jediná komplikace, která nastala, je u kolegů, kteří měli děti v americké škole, kterou v pátek náhle zavřeli, páč rodinní příslušníci zaměstnanců americké ambasády odjíždí zpět do USA.
Já se nebojím a odjíždět nechci.


20. 1. 2022
1) Video o dvou nedávných návštěvách Airbusů A350 v Praze
O tom, jak se potkaly dva Airbusy A350-900 v jeden okamžik na Ruzyni.


Zdroj: FlyRosta.com

2) FlyNas bude létat do Prahy
Před pár dny společnost ze Saudské Arábie oznámila, že zahájí lety z Rijádu do Prahy. Neřekli ale, kdy to bude. Předpokládám, že na léto, aby se k nám mohli Saudové létat ochladit.


Zdroj: flynas

3) Emirates zveřejnily video z natáčení reklamy
Jde o tu reklamu na Burj Khalife a její pokračování. Jsem si to pouštěla a zastavovala, abych odhalila, jak to udělali s tím závojem, ale marně. Jediné, co je vidět, je, že má vzadu rozstřihnuté sako a skrz něj protažené jištění. Každopádně, účel to asi splnilo, média toho byla plná a o dvou nedávných téměř nehodách se už tolik nepsalo. V Emirates to s komunikací prostě umí.
Jenže k další zajímavé nouzové situaci došlo u Emirates 18. ledna na letu EK225 z Dubaje do San Francisca. Když byl stroj nad Barentsovým mořem, vyhlásila posádka nouzovou situaci kvůli technické závadě. Nejprve si piloti žádali divert do Murmansku (!), cca 20 minut od vyhlášení nouze změnili rozhodnutí na Jekatěrinburk a 30 minut po tomto rozhodnutí požádali o finální diverzi do Petrohradu. Tam také bezpečně přistáli. Na palubě bylo 246 lidí. Letadlo ještě v okamžik vydání této zprávy, čili cca 21 hodin popřistání, sedí v Petrohradě.
Tak to kdyby divertoval Boeing 777-300ER Emirates do Murmansku, tak by se místní spotteři cítili jako ti ostravští, když jim tam divertoval stejný stroj před pár dny.


Zdroj: Emirates


Let EK225 18.ledna 2022.

4) Nový rumunský dopravce začne létat ze šesti rumunských letišť
Společnost Air Connect oznámila 14. ledna své plány na provoz. Začít chce v květnu 2022 s ATRkami 76-600. Létat chtějí z rumunských letišť Targu Mures, Sibiu, Oradea, Arad, Baia Mare a Craiova. Létat z nich budou do Bukurešti. Z některých i do dalších destinací, např. do Mnichova, Vídně, Varny, Istanbulu a Tirany. Během léta chtějí létat chartery do Turecka, Řecka, Chorvatska, Itálie, Malty a na Ukrainu. Společnost ale ještě nemá AOC.


Zdroj: https://boardingpass.ro/

5) Flypop mají druhé letadlo
Je to Airbus A330, který přiletěl na Londýn Stansted, kde má společnost headquaters. Kromě osobní dopravy plánují provozovat také cargo lety.


Foto: flypop


Foto: flypop


Foto: flypop

6) northern pacific airways představily své livery
Stalo se tak na letišti San Bernandino v Kalifornii. Boeing 757 s registrací N627NP zde byl oficiálně představen médiím.


 Foto: Av SourceNEWS


 Foto: Av SourceNEWS


 Foto: Av SourceNEWS


 Sedačky Premium Economy a Economy Class byly předvedeny pouze venku, interiér není zřejmě ještě hotov. Foto: Av SourceNEWS

7) náhled k eva air
A na jejich operační dispečink. Zde se sleduje veškerý provoz a reaguje na aktuální změny.


Foto: Eva Air


Foto: Eva Air


Foto: Eva Air


Foto: Eva Air

8) PŘírodovědecké okno
 Liška letištní na letišti Paříš Orly.


Foto: Francois Lefrancais via BoardingPass.ro


17. 1. 2022
1) Video Emirates z Burj Khalify má pokračování
V pátek Emirates vydaly video natočené jako pokračovaní předchozího, kde stojí "letuška" v uniformě Emirates na vrcholu Burj Khalify a kolem proletí letadlo. A je to Airbus A380 v lentilkovém zbarvení. Opět se to moc povedlo. Jsem to zkoumala a všimla jsem si, že má sešité ty rozparky na sukni, aby asi nevlály. Jak zatížili závoj, ale nelétal, by mě upřímně zajímalo. Páč ten poletoval při sebemenším fouknutí a hned na něm byla rtěnka.
Jen jsem si tak říkala, že to vytáhli zrovna v pátek, kdy nebylo ani žádné významné datum nebo příležitost. Natáčelo se to už někdy na podzim loňského roku, tak jsem si myslela, že to chystají třeba na zakončení Expa nebo něco podobného. Tak mě napadlo, jestli to náhodou nevypustili proto, aby se trošku odpoutala mediální pozornost od dvou pro Emirates nepříjemných událostí z nedávné doby, kdy málem došlo krátce po sobě k nehodám a je toho plný internet.


Zdroj: Emirates

2) Ukrajinské Air Ocean Airlines "dočasně" přerušily provoz
A to velice náhle. V pátek 14. ledna se už začaly šířit drby, že přestanou létat a v sobotu 15. 1. se ta informace opravdu objevila na jejich webu a Facebooku. Údajně je to proto, že jejich dvě jediná letadla ve flotile (An-148) musí na údržbu a jiná nemají. Tak určitě. Podle informací, které zveřejnili, se má provoz obnovit 15. 3. 2022.


Začátek provozu.


Konec provozu.

3) LÜBECK Air plánují začít létat do Chorvatska
A to 1x týdně z Lübecku v Německu do Zadaru. Lety mají začít 19. května, v provozu mají být každý čtvrtek do konce října. Operovat je bude Embraer E190, který mají na wet-leasing od Air Alsie.


Foto: www.exyuaviation.com

4) Nová arménská aerolinka představila livery
Je to společnost Fly Arna (Armenian National Airline) a je vlastněna arménskou vládou, která v ní má 51% podíl a skupinou Air Arabia, která vlastní 49%. Ve flotile budou Airbusy A320 a báze v Jerevanu.


Foto: FlyArna

5) Hans Airways plánují zařadit do flotily Airbus A330-200
A létat má začít v létě. Hans Airways jsou nová společnost z Británie. Létat chce zejména z Británie z báze v Birminghamu do Indie. Airbus A330 mají mít s kapacitě 275 míst v Economy Class a 24 míst v Premium Economy. Registrace letadla bude G-KJAS. To létalo dříve u Air Europy.


Foto: Hans Airways

6) Wizz Air Abu Dhabi oznámily další linky
A to od února. Povedou do Nur-Sultánu v Kazachstánu, Jerevanu v Arménii a Krasnodaru v Rusku. Dopravce tak bude včetně těchto třech létat do 37 destinací. Novými destinacemi oslaví roční výročí zahájení provozu. Také měli smůlu na to, kdy začít.


Foto: Wizz Air ABu Dhabi

7) Nepál poskytl Humanitární pomoc Afghánistánu
Speciálním letem přivezli do Kábulu 16. ledna pomoc, kterou poskytlo ministerstvo zahraničních věcí.


Foto: Himalaya Airlines


Foto: Himalaya Airlines


Foto: Himalaya Airlines

8) Zprávy z Kazachstánu
Během uplynulých dní to bylo v Kazachstánu velice divoké a nevyhnulo se to ani letecké dopravě. Díky tomu, že kazašští spotteři a zaměstnanci z letectví jsou aktivní na sociálních sítích, je možné trochu nahlédnout do toho, co tam probíhalo. Jeden se rozepsal o tom, co probíhalo kolem letu Asiana Airlines. Ten přistál jako let OZ577 večer 5. ledna v 19:50, krátce poté, co do terminálu vpadli demonstrující. Všichni zaměstnanci z terminálu utekli. Když letadlo přijelo na stojánku, na ploše už byli demonstranti. Na letišti zůstalo jen několik zaměstnanců, kteří se s jedním autem a autobusem snažili dostat lidi z letadel do bezpečí, před zuřícími násilníky, kteří mezitím demolovali letiště. Což se jim nakonec povedlo. Do bezpečí nakonec dostali i posádku.


Foto: zaměstnanci letiště ALA


Posádka Asiany se dostala do bezpečí. Foto: zaměstnanci letiště ALA


Foto: zaměstnanci letiště ALA

9) Bamboo Airways partnerem golfového turnaje
Tak už aby místo těchto akcí mohli také začít létat. Třeba do té Prahy, konečně. 


Foto: Bamboo Airways


Foto: Bamboo Airways


Foto: Bamboo Airways


Foto: Bamboo Airways

10) Vysloužilý Boeing 747 se proměňuje
Jde o bývalé Jumbo, které létalo v livery Negus u British Airways. Přední část letadla je zachována, zadní část je proměněna v místo, kde lze pořídat akce a oslavy. Letadlo stojí na letišti Cotswold v Británii.


Foto: Emily Mae J


Foto: Emily Mae J


Foto: Emily Mae J


Foto: Emily Mae J


Foto: Emily Mae J

11) Spotterská vila
Se nachází ve Vysočanech a postavil ji architekt Ladislav Žák v roce 1933. Byla postavena pro konstruktéra firmy Avia Miroslava Hajna. Ten si na ní nechal udělat i spotterskou plošinku pro pozorování letadel přistávajících a vzlétajících z letiště Kbely. Více o vile ZDE.


Foto: Pražské příběhy

12) Retro okno
Brožurka k JAL Executive Class a Boeingu 747.


13. 1. 2022
1) Motor Sich zahájí novou vnitrostátní linku
Od 16. ledna. Povede z Kyjeva do Mykolajeva. Operovat to bude jejich Antonov 24 s kapacitou 48 míst a to 4xtýdně. Letenky jsou v prodeji od 84 EUR za zpátečku. Na této trase létaly dříve Windrose Airlines, ale 29. října linku ukončily. A když jsme u toho Antonova a Motor Siche, tak Rosťa vydal video z našeho letu s touto společností z Kyjeva do Oděsy. 


Zdroj: FlyRosta.com

2) Ještě dodatečné fotky z památného dne v Ostravě
Ze dne, kdy tam poprvé přistál Boeing 777-300ER Emirates. Tak třeba zas někdy.


Foto: LKMT Spotters


Foto: LKMT Spotters

3) Lentilka ve Vídni
Petr Juriš se vypravil do Vídně a vyfotil tam emirátí lentilku.


Foto: Petr Juriš


Foto: Petr Juriš


Foto: Petr Juriš


Foto: Petr Juriš

4) Swiss se vrátil na linku do Bombaje
A to na přímý let z Curychu. Létat bude 2x týdně a je to výsledek dohody podepsané mezi Švýcarskem a Indií o cestovní "travel bubble".


Foto: Swiss


Foto: Swiss

5) Nový přírůstek do flotily AZUR air
Na podzim uplynulého roku přibyl do flotily ruského dopravce Boeing 777-300ER registrace VQ-BTK. Ten létal předtím u Virgin Australia. Má proto úpravu 3-Class s kapacitou 339 míst. Bázovaný je v Moskvě na Vnukovu, odkud létá na Maledivy, zatím každý pátek.


Foto:  AZUR air


Foto:  AZUR air

6) Studentské okno
Střední škola letecká pořádá den otevřených dveří. Je to v Kunovicích.


Zdroj: Střední škola letecká

7) HR okno
Slovenská společnost Air Explore hledá palubní průvodčí. Více info ZDE.


Foto: AirExplore


Zdroj: Profesia.sk

8) Retro okno
Tristar, který provozovala air Jamaica.


10. 1. 2022
1) Airbus A380 se vrátí do Prahy
Na serveru Simple Flying se jako první objevila informace, že se Airbus A380 vrátí na linku z Dubaje do Prahy od zimního letového řádu, tedy od 30. října 2022. Měla by to být 2-class konfigurace, čili bez First Class. A opravdu, je to už v rezervačním systému. Je to sice ještě daleko a 10 měsíců v dnešní době nic neznamená, ale snaha tu je.  Emirates od 1. ledna v tichosti opět uzavřely palubní bar, páč opět začalo v Emirátech stoupat číslo pozitivních. To je furt dokola toto.

 
Zdroj: Emirates


Bar na A380ce je od 1. ledna 2022 na všech letech kvůli čínskému viru opět zavřený. Zdroj: Skywardsfreak

2) Emirates poprvé přistály v Ostravě
V neděli 9. ledna večer došlo k nečekané situaci. Do Ostravy divertoval Boeing 777-300ER Emirates. Šlo o let z Dubaje do Varšavy, který nemohl ve Varšavě přistát, páč bylo dočasně uzavřené letiště pro přistání. A tak to lupli do Ostravy.


Zdroj: FR24


Emirát v Ostravě. Foto: LKMT Spotters


Foto: Letiště Ostrava


Foto: Letiště Ostrava

3) Apokalypsa - Letištní Billa dočasně uzavřena
Jak informovalo Letiště Praha na svých sociálních sítích, nastane na několik týdnů na letišti doba temna. Billa bude uzavřena ode dneška do 9. března, kvůli rekonstrukci. Spoustě lidí to obrátí život naruby, páč sekaná v housce, kterou tam prodávají, je základem jídelníčku mnoha zaměstnanců. Já jsem preferovala obložené housky.


Foto: Letiště Praha

4) Air Ocean Air ruší další linku
A to jen po dvou týdnech provozu. Je to spojení Kyjev - Charkov. Podle jejich prohlášení do konce zimního letového řádu a to z "komerčních důvodů". Tuto linku zahájili 24. prosince. Před pár dny zrušili na stejné období linku z Kyjeva do Černivce, ještě před tím a také do konce zimního letového řádu lety Kyjev - Ivano Frankovsk. Ty ovšem zrušili dříve, než je vůbec začali létat. Aktuálně tedy létají Kyjev - Záporoží, Kyjev - Lvov, Charkov - Lvov a Záporoží - Lvov.
Na serveru Avianews.com píšou, že páč Ukrajina přejala některé předpisy EU, cestujícím, kterým je zrušen let méně než dva týdny do odletu, náleží i kompenzace v hodnotě od 250 EUR do 600 EUR. V tomto případě se jedná 250 EUR. Otázka je, kolik měli prodáno letenek a jak budou ochotni toto platit. Nicméně tím rušením letů a celkově zmatkem v tom, co teda vlastně létají nebo nelétají za linky, si moc dobrý úvod neudělali.   


Info z webu společnosti. Samé rušení. Zajímavé, že to dělají i anglicky. Zdroj: https://airocean.com.ua/en/news/


Zdroj: https://airocean.com.ua/en/news/

5) Kouř v kabině Finnairu po startu
Stalo se to 5. ledna po startu linky AY 141 z Helsinek do Bangkoku v Airbusu A350, registrace OH-LWH. Ten se musel vrátit po 12 minutách letu zpět do Helsinek, páč kabina byla plná kouře. Naštěstí se nikomu nic nestalo.


Asi bych si v této situaci už sundala sluchátka a přestala sledovat film. Foto: Adrian Geneste


Zdroj: FR24

6) Shořelo Túčínko 204
Stalo se to v sobotu 8. ledna v Číně. Šlo o nákladní let společnosti Aviastar, který měl letět do Novosibirsku. Posádka naštěstí včas opustila letadlo. Šlo o stroj registrace RA-64032, který zcela shořel.


Zdroj: FR24


Zdroj: JACDEC


Zdroj: JACDEC


Zdroj: JACDEC


Zdroj: JACDEC

7) Air Serbia zahájila první vnitrostátní let od roku 2013
A to z Bělehradu do Niše. Na palubě inauguračního letu bylo 18 cestujících, operoval ho Airbus A319. Lety budou v provozu 4x týdně. Linka je primárně určena pro tranzitní cestující z a do Bělehradu. Cestující kteří do přiletí do Bělehradu a pokračují do Niše, si musí vyzvednout svá zavazadla, projít celnicí a znova je odbavit, v opačném směru je možné je poslat přímo do finální destinace.


 Foto: www.exyuaviation.com 


 Foto: www.exyuaviation.com 


 Foto: www.exyuaviation.com 

8) Bamboo Airways obnovily první pravidelný zahraniční let
A to z Tajpeje. Prvním letem přicestovalo do Hanoje 133 cestujících. Bamboo Airways ho prezentují, jako první mezinárodní let PO pandemii a že jsou připraveni, rozletět se do celého světa. Kéž by to tak bylo. 


Foto: Bamboo Airways


Foto: Bamboo Airways


Foto: Bamboo Airways


Foto: Bamboo Airways


Foto: Bamboo Airways

9) První Airbus A220-300 Iraqi Airways v Baghdádu
První stroj z flotily Iraqi Airways o víkendu přeletěl z Kanady do Iráku. To livery mu moc sluší. Dodávací let vedl z Montrealu přes Manchester.


Foto: Iraqi Airways

10) Ze života v Kyjevě a Praze
Rosťa letěl do Prahy a tak jsem toho využila a objednala jsem si nějaké balíčky ve výprodejích. Ty mi skladovali u nás v domě v recepci, než doletěl a vyzvedl je.


Zalando má novoroční výprodeje, nedalo se odolat.

Já jsem v Kyjevě a věnuji se pokračování práce na svých projektech. Když u nás byli něco řešit majitelé bytu, od kterých ho máme pronajatý, viděli, že tu máme dva pracovní stoly s počítači. Paní se mě s litujícím výrazem ptala, jestli musím pracovat i večer doma, jestli nás velvyslanectví tak dře. Tak jsem jí vysvětlovala, že ne, že nemám počítač vyloženě na práci, ale že na něm dělám věci, které mě baví. Sice kývala, ale v jejích očích jsem viděla, že to vůbec nechápe, proč doma něco dělám na počítači, když nemusím.
Díky práci vidím, že spousta žen tady oficiálně nepracuje a je v domácnosti, i přesto, že třeba kvůli tomu přichází o možnost příjmu, byť nízkého. Samozřejmě, že spousta jich pracuje, není to takový extrém, jako třeba v muslimském světě, ale i tak, rozdíl proti ČR tu je znatelný. Ještě jsem do toho úplně nepronikla, ale ten sociologický jev mě zajímá a musím se na to vyptat víc.


Pracovní sobota. Rozložím si všude svoje materiály a ponořím se do toho.


Po snídani, samozřejmě.


6. 1. 2022
1) Nové uniformy lao airlines
Společnost Lao Airlines vykročila do nového roku s novými uniformami. Ty vypadají moc hezky, na fotkách tedy určitě. Jak to bude komfortní pro personál při práci, netuším. I když v Asii jsou na to zvyklé. Nicméně, aby to nebylo moc jednoduché, tak nové stejnokroje se budou nosit jen na lety odlétající v pondělky, pátky a neděle, dále na speciálních letech a na letech do Koreje. V ostatní dny zůstanou v platnosti staré uniformy. Tomu se říká jednotná korporátní identita.


Foto: Lao Airlines


Foto: Lao Airlines


Foto: Lao Airlines


Foto: Lao Airlines


Foto: Lao Airlines


Foto: Lao Airlines


Foto: Lao Airlines


Foto: Lao Airlines


Foto: Lao Airlines

2) Srážka s ptákem
Stala se jihoafrické společnosti Airlink. Jetstream JS-41 byl na charterovém letu z Johannesburgu do Venetie Mine v Jihoafrické republice, když se mu při přistání do vrtule dostal pták. Nikdo naštěstí nebyl zraněn. Kromě toho ptáka, ten to zřejmě už nerozdýchal.


Foto: Pontius Pilate


Foto: Pontius Pilate


Foto: Pontius Pilate


Foto: Pontius Pilate

3) British Airways představily nejpopulárnější menu
Cestující prý na letech British Airways nejraději konzumují kuře Tikka, současně s tradiční pečení. Oba tyto pokrmy jsou stálicí v menu britského dopravce. Další novinka od Britishe je, že pozastavují od konce února lety do Lahore v Pákistánu a to po 16 měsících od zahájení linky. Není prý tajemstvím, že letiště v Lahore je korektně řečeno jeden velký nepořádek a toto mohlo mít na rozhodnutí dopravce také vliv.


Foto: British Airways


Foto: British Airways

4) HR Okno
Get Jet mají 7. ledna ve Vilniusu open day pro zájemce o práci palubních průvodčích.


Zdroj: Get Jet

5) Ze života v Kyjevě
Nový rok začal celkem poklidně. Dnes a zítra jsou na Ukrajině vánoce. Aktuálně zde už od neděle intenzivně sleduji situaci v Kazachstánu, hlavně díky několika kazašským spotterům, kteří sdílejí situaci z Almaty a dalších měst a to doslova živě. Sdílejí videa natočená z ulic, oken svých bytů, píší, jak nemohou jít do práce. Včera byl na několik hodin odpojen v hlavním městě internet, ale pak ho nějak nahodili. Večer se začala šířit zpráva, že jsou přelétávána soukromá letadla z Kazachstánu do Bishkeku, ale na to hned reagovali kyzgyzsští spotteři, kteří tuto informaci vyvrátili, k nim prý nic zatím nepřeletělo. Velká média jsou i nadále zajímavá, ale tahle možnost, sledovat to, co zajímá mě, přes lidi, které díky internetu dlouhodobě znám, je k nezaplacení.


Obchodní dům Ukrajina je nasvícen.


Stánky s květinami v podchodech se zabalily do igelitu, aby květiny nepoškodil mráz.


Kyjevské podchody.


Večeře v jedné z mnoha kebabských restaurací v centru města. Ale i v Doner Kebabu mají bořšč.


3. 1. 2022
1) Nový podcast se sestřičkami
Se sestřičkami z letecké záchranky v Plzni.


Zdroj: FlyRosta.com

2) Bamboo Airways oslavily letošní provoz
První let vedl z Hanoje do Ho Chi Minh City. Všichni cestující dostali malé dárky.


Foto: Bamboo Airways


Foto: Bamboo Airways


Foto: Bamboo Airways


Foto: Bamboo Airways


Foto: Bamboo Airways


Foto: Bamboo Airways


Foto: Bamboo Airways

3) Air New Zealand ruší občerstvení na letech
A to od 1. ledna 2022 na všech vnitrostátních letech. Je to proto, aby se lidé nemohli vymlouvat na sundávání masky, že zrovna konzumují. Malé občerstvení bude cestujícím rozdáno posádkou až před výstupem z letadla, aby si to snědli mimo letadlo.


Foto: Air New Zealand

4) Bamboo Airways vrací občerstvení na vnitrostátních letech
To bylo kvůli čínskému viru dlouhodobě zrušené. Od 1. ledna je tedy jídlo na vnitrostátních letech, které trvají více než 1 hodinu a 30 minut zpátky. Během podávání jídla však stále zůstávají v platnosti všechna hygienická opatření. 


Foto: Bamboo Airways


Foto: Bamboo Airways


Foto: Bamboo Airways


Foto: Bamboo Airways


Foto: Bamboo Airways


Foto: Bamboo Airways


Foto: Bamboo Airways

5) Nový rok v Kyjevě
Oslavy vstupu do roku 2022 byly v Kyjevě trošku tišší, než na jaké jsem zvyklá z Prahy. O půlnoci nebyly žádné petardy ani ohňostroje. Aspoň tedy v centru města, kde se nacházíme. Je to zřejmě tím, že na Ukrajině je oslava Nového roku podobná spíše té naší štědrovečerní.  Rodiny se sejdou a dávají si u stromečku dárky. Ty poslední roky je stále více nenosí děda Mráz, ale Mikuláš. Snaha oprostit se od všeho ruského je všude přítomná. Když jsem po vánocích přiletěla zpět do Kyjeva, vezl mě z letiště taxikář, který rozvedl diskuzi ve smyslu, že teda se mnou bude mluvit rusky, ale jen z respektu ke mě, jako k cizince. To vzniklo poté, co na mě zarputile mluvil pouze ukrajinsky a nemohli jsme se domluvit, protože ač něco rozumím, tak si často nejsem jistá. Mluvit neumím vůbec, takže odpovídám rusky. Když mu to vadilo, nabídla jsem mu, že se můžeme bavit anglicky. Tak to couvl a že teda rusky ano, ale jen výjimečně. Úplně chápu tu snahu odpoutat se od Ruska, ale asi se to nevyřeší tím, že budou odmítat komunikaci s cizinci/návštěvníky, kteří se naučili rusky a nutit je mluvit ukrajinsky. Což se mi tady nestalo zdaleka poprvé.
V Kyjevě je aktuálně ukrajinština všude a ruština vizuálně úplně zmizela. Všechny nápisy jsou pouze ukrajinsky a když dvojjazyčně, tak ještě anglicky. Ruštinu už nikde ve veřejné komunikaci není vidět. I zahraniční řetězce jako Ikea už nemají ani ruskou verzi webů. Lidi se ale mezi sebou dál rusky baví. 
Na Silvestra jsme tedy byli doma a pustili si na Netflixu film Karel. Přesto, že jsme dosud používali VPNku NordVPN, tak i když jsme věděli, že ten film na Netflixu je, jsme ho tam nenašli. Zkusili jsme tedy VPNku Surfshark a víte co? Byl tam! Toto lokální omezování obsahu nechápu. V dnešní globální době, kdy lidi cestují ze země do země na denní bázi a jde toto omezení úplně jednoduše vyřešit. To samé s Českou televizí, u které nefunguje online vysílání mimo ČR. A na kterou všichni Češi žijící v zahraničí, kteří chtějí, stejně díky VPNkám koukají.
První den v roce 2022 jsme vyrazili na Sofijské náměstí, kde jsou vánoční trhy a strom. A bruslení. A kolotoč. A kamión Coca Cola. A stánky se svařeným vínem. Prostě klasické vánoční trhy, jak je známe. Prošli jsme se, ale protože tam byly davy, tak jsme se přesunuli na večeři, do restaurace s místními specialitami. Já jsem si dala Boršč, Rosťa šašlik. A jako vždy, proběhla klasická situace, naprosto běžná v ukrajinském pohostinství. Mně přinesli Boršč, ale bez přílohy v podobě chleba a slaniny. Tak jsem na to číšníka upozornila a on, že hned donese. A že jídlo pro Rosťu bude za 15 minut. Za 15 minut jsem měla před sebou už studený Boršč, stále bez slaniny a chleba a Rosťa stále nic. Po 20 minutách jsem poprosila číšníka, ať ten Boršč odnese a přinese teplý, ale až s tou přílohou. Mezitím přinesli Rosťovi šašlik, ale bez brambor, Ty prý budou za chvíli. Tak jsme seděli a čekali, naštěstí jsme byli v dobré náladě, tak jsme se tomu smáli. Za asi 5 minut mi přinesli opět Boršč s přílohu a já tedy začala jíst. Za dalších 5 minut dostal Rosťa svoje brambory a mohl jíst i on. Jídlo bylo vynikající.
Nicméně to, že tady ani v těch nejlepších restauracích vůbec neřeší nějaké pořadí objednaných pokrmů a když jí více lidí, tak jednomu jídlo přinesou a druhému klidně až za 15 minut, je úplně běžné a nikomu to nepřijde divné. Prostě jdete na večeři ve dvou a jídla přinesou klidně v rozmezí čtvrt hodiny. Že napřed přinesou dezert a hlavní jídlo až dávno po něm, ani nezmiňuji. Je to zajímavá zkušenost.   
Večer 1. ledna jsme si pustili film Don´t look up neboli česky pro film přeloženo K zemi hleď. Film aktuálně frčí společností (aspoň v mé bublině) a je to taková ironická parodie na současný stav světa. Bohužel celkem dobře vystižená.  


Na trzích frčí prodej svítících mečů.


Sofijské náměstí.


Novoroční procházka. Hello 2022!


Bruslení.


Ten Boršč je tady opravdu vynikající.


Tak už máme vše a můžeme jíst.


Boršč se podává s mnoha přílohami. Toto vše je jedna porce.


Tak šťastný rok 2022!


www.yirina.net

 

Vsevjednom.cz