My posts are my personal views. They do not represent the views of my company / Příspěvky na tomto webu jsou pouze mé osobní názory.

www.yirina.net




 

31. 12. 2020
Končí asi nejpodivnější rok, který jsem kdy zažila.

Přesto všechno, co se událo, já osobně nemůžu říct, že by pro mě nakonec byl špatný a myslím, že se vše stalo z nějakého důvodu. Do roku 2020 jsme vstupovali s tím, že to bude rok zásadních změn a nových začátků. Tohle jsem opravdu slyšela z mnoha stran. Jo, jenže ty představy o tom, jaké změny to budou, byly nakonec dost odlišné od toho, co skutečně nastalo.
Pro mě úplně nejradikálnější byla změna zaměstnání. Moje okolí, včetně kolegů, vědělo, že jsem už nějakou dobu hledala novou práci. A to i přes to, že pracovat pro Emirates bylo splněním mého někdejšího snu. Jenže zhruba v roce 2018 jsem začala pociťovat lehkou vyhořelost, která se s postupem času začala stále více prohlubovat. Vyhořelost byla z práce, kterou jsem dělala už moc dlouho. Pořád mě bavilo prostředí letiště, kolektiv lidí, který tam byl a to, že jsem pracovala pro mezinárodní společnost, jednu z nejlepších ve svém oboru. Jenže mě nebavila ta práce, kterou jsem tam dělala - ticketing. Moc ráda bych pro Emirates pracovala na jiné pozici, jenže pokud je člověk zaměstnaný takto na stanici, kde je navíc nulová fluktuace, není šance na žádnou změnu. Navíc to, co bych já byla bývala chtěla dělat, se ani v Praze nedělá a vše probíhá logicky na centrále v Dubaji. A tak jsem začala pomalu přemýšlet, co a pro koho bych chtěla dělat. Tehdy mě ještě vůbec nenapadla možnost, odejít úplně z letectví, protože jsem si takovou eventualitu nedovedla ani představit.
 


Pracovat pro Emirates jsem si užívala. Hlavně tedy tu letištní etapu.  


V roce 2017 se v rámci úspor zrušila městská kancelář pro cestující. Nábytek se likvidoval a tak jsme zachránili zlaté logo Emirates.
Máme ho teď doma v krabicích a časem si ho někam nainstalujeme.


S Kačkou jsme městkou kancelář v roce 2010 otvíraly. Kačka už u Emirates také není a letos se odstěhovala do Francie.


Pracovat pro jinou leteckou společnost pro mě nemělo smysl, protože by pro mě nebyla žádná více zajímavá než Emirates. A když jsem tak přemýšlela, kam se posunout dál, zůstal mi po vyhodnocení mnoha faktorů jen jeden letecký podnik, ke kterému chovám v mých očích respekt a mám trochu představu, jak to tam funguje. A tím je Řízení letového provozu.
A tak jsem se na jaře 2019 přihlásila do výběrového řízení na úplně obyčejnou administrativní pozici na Leteckou školu, která patří právě pod ŘLP. A čím víc jsem nad tím přemýšlela, tím víc jsem se tam chtěla dostat a měla jsem za to, že by to pro mě bylo to pravé do budoucna. Přestože mě někteří blízcí upozorňovali, že si to tam idealizuji, což ale dle mého názoru tak nebylo a není. Chápu, že to nikde není ideální, ani v ŘLP, ale pořád to pro mě je podnik, který má v mých očích úroveň, i třeba proto, že to nevede člověk politicky dosazený nebo bývalý vexlák. Všude je něco. Zažila jsem toho hodně jak v ČSA, tak v Emirates. Ona je jen otázka, jak k tomu člověk sám pro sebe přistupuje a jak to vnímá. Na tu pozici jsem se tehdy úplně upnula a už jsem se tam téměř viděla. I proto, že při pohovoru jsem mluvila s lidmi, se kterými bych přímo pracovala a aspoň z mojí strany tam byly velké sympatie. O to větší pro mě bylo zklamání, když jsem dostala mail, že dali přednost jinému kandidátovi. I přes to, že mi Věrka zjistila, že si ve finále vybírali mezi mnou a někým jiným a tudíž jsem se jim líbila, jsem to opravdu obrečela a moc mě to mrzelo.
Zpětně se tady ale přesně ukázalo to, že jak se říká, že se někdy špatné věci dějí z nějakého důvodu, tak toto byl přesně ten případ. Nástup do této pozice by býval byl 1. června 2019, se smlouvou na rok s tím, že "pokud se nic nestane", tak se smlouva automaticky prodlouží. To "pokud se nic nestane" nabralo ale v tomto případě obrovský význam a kdybych tam byla nastoupila, za rok bych se velice pravděpodobně ocitla bez práce, bez odstupného a ještě v nejhorší možné době. Díky tomu, že mě nevzali, jsem to u Emirates dotáhla na těch deset let a ještě stihla zrealizovat několik projektů, které mi pak pomohly posunout se dále. 
Brala jsem to ale tehdy tak, že aspoň vím, kam bych se chtěla posunout a rozhodla se čekat, až bude u ŘLP jiná, pro mě zajímavá pozice. Ubíhal rok 2019 a stále nic. Abych se nějak zaměstnala a totálně se nezbláznila v práci na přepážce, vymýšlela jsem všechno možné pro to, se nějak zabavit. K 9. výročí letů Emirates do Prahy jsem vypátrala historicky první české zaměstnance Emirates a připravila s nimi devět rozhovorů, hodně jsem se položila do spravování naší Emirates Prague - Fan Page a dalších věcí, jako uspořádání velké módní přehlídky uniforem ČSA k 96. výročí prvního letu v roce 1923. S tím, že letos už to ŘLP určitě musí vyjít, jsem vstupovala do roku 2020.

Jenže, během prvních několika týdnů se všechno sesypalo, jako dům z karet. To, že situace je opravdu vážná a nepřejde jen tak, jsem si poprvé uvědomila asi někdy druhý týden v březnu. Ještě jsem 8. března vydala na Emirates Prague Fan Page kreslený přehled uniforem Emirates a pár dní na to řešila s kolegy v Social Media Departmentu v Dubaji, že to chtějí zveřejnit na globálních sociálních sítích Emirates. K tomu už ale nikdy nedošlo a společnost začala řešit úplně jiné problémy.
Během pár dní se naprosto zhroutila letecká doprava na celém světě a nikdo pořádně nechápal, co se to vlastně děje. Vzpomínám si, že někdy kolem toho 8. března jsme byli v práci a koukali na obsazenost letů na další týdny a měsíce. A já říkala našemu letištnímu šéfovi Tomovi, že si myslím, že podle té obsazenosti, nám omezí na duben a květen frekvence a budeme létat třeba jen 4x týdně. Tomáš, věčný optimista říkal, že věří, že se to zlepší a nic takového se nestane. Na konci měsíce jsme už nelétali vůbec a téměř celá flotila Emirates byla uzemněna. Během dvou týdnů se obrátil svět vzhůru nohama. Mně se podařilo aspoň na posledním letu zorganizovat focení týmu, protože jsem tušila, že to může být naposled. Musím se pochlubit, že fotka s písmeny SEE YOU SOON byl můj nápad a nakonec se i stala symbolem zavírání provozu celého Emirates světově.
Když jsem si to po pár dnech nějak srovnala v hlavě, bylo mi jasné, že k ŘLP se v blízké době určitě nedostanu a je hodně vysoká pravděpodobnost, že mě to bude stát i mojí práci u Emirates. To, co jsem tam dělala já, je plně nahraditelné call centrem a handlingem a samozřejmě pro firmu je tato varianta i mnohem levnější. V dobách, kdy se daří, je to skvělá služba pro cestující navíc, ale pokud je krize, chápu, že se bez tohoto lze obejít. Já sama bych jako manager v rámci úspor ticketingové přepážky na letištích zrušila jako první. Proto jsem nabyla přesvědčení, že už to není jen otázka jestli se to stane, ale spíše kdy?
A tak jsem začala přemýšlet, co bych vůbec mohla dělat v životě dál a poprvé začala uvažovat nad možností, že odejdu z leteckého světa. Aspoň tedy pracovně.
A docela rychle se mi vybavila možnost, o které jsem vždycky podvědomě přemýšlela, ale nikdy ji právě kvůli pro mě atraktivní práci u ČSA a později Emirates, nezrealizovala. A tím bylo, žít a pracovat v zahraničí. Zjistila jsem si možnosti toho, jak se dostat na pozici, na kterou bych chtěla a rozhodla se do toho jít na plno. Ono už se totiž několik bývalých kolegů z leteckých společností v Praze právě touto cestou vydalo. Bylo nutné mít certifikáty z jazyků a tak jsem strávila dobu, kdy Emirates na jaře do Prahy nelétaly a my byli doma na překážce z práce, tím, že jsem se pilně učila anglicky a rusky. Nakonec jsem udělala 29. května zkoušku TORFL z ruštiny a 12. června zkoušku FCE z angličtiny. A pak nezbylo, než čekat.

V červenci jsme v Emirates oslavili 10. výročí letů do Prahy. Bohužel, bez letadla. V té době se ještě stále nelétalo. I tak se mi podařilo přemluvit kolegy k tomu, abychom udělali společnou fotku k výročí s tím, že symbolicky doděláme letadlo za nás poloprůhledné, v grafickém programu. Fotili jsme to 26. června. Když jsem to datum focení určovala cca měsíc předem, jen jsem se modlila, aby nám nerozdali výpovědi už v červnu, protože to by mi tam nikdo nepřišel a i kdyby, tak by ta atmosféra nebyla taková. Naštěstí jsme dostali ještě další dva měsíce času.


Tým Emirates od tohoto focení lehce prořídl. Ještě chybí Kačka, která už je také pryč a na focení nemohla.


Když jsme byli 24. července u Adámka na chatě, ležela jsem zrovna na lehátku u bazénu (úplně si ten moment živě pamatuji), když mi pípla zpráva na telefonu od mojí ex-kolegyně z ČSA Katky, která věděla, kam se chci hlásit a sama u této instituce už pracuje, že právě vypsali pozici, o kterou mám zájem. Když jsme přijeli domů, hned jsem poslala vyplněnou přihlášku a všechny dokumenty a pak nezbylo než zase čekat. A proto, když jsem se 14. srpna dozvěděla, že u Emirates na konci října končím, bylo pro mě ještě větší motivací, se na tuto pozici dostat. Celé výběrové řízení trvalo tři měsíce. A nakonec to dobře dopadlo.

Z Emirates jsem odcházela na konci října a bylo to pro mě dojemné, přeci jen, strávila jsem tam deset let a ty roky na letišti byly úplně skvělé a nezapomenutelné. Měli jsme skvělý tým kolegů, ve kterém byla velká legrace a můžu říct, že jsem do práce chodila moc ráda. Moc si vážím všeho, co jsem tam zažila a zkušeností, které jsem získala. 


Poslední den v práci. Dostala jsem kytku a konec. Deset let se uzavřelo.


 Moje vzpomínka na legraci, kterou jsem v týmu Emirates zažili aneb 10 let v 17 minutách.


S Emirates už jen jako cestující. Odnáším si do zásoby docela dost zaměstnaneckých letenek, na které mám dva roky k proletění.


Také musím zmínit mého šéfa Tomáše, pod kterým jsem na letišti tolik let pracovala a který pro mě je ztělesněním toho, jaký má člověk být nejen profesně, ale i osobně. Je to největší profesionál, který se v českém aerolinkovém a letištním světě pohybuje a bylo mi velkou ctí, pracovat v jeho týmu. Však jsme oba přišli z ČSA, že. Svým přístupem a odbornými znalostmi vysoce převyšuje všechny, kteří jsou na vyšších funkcích, než on. Nevážím si ho jenom po té pracovní stránce, ale i po té osobní. Je pro mě vzorem, jakým by člověk, potažmo ideální muž, měl v životě být. Během těch let, se kolegové v tak malém týmu poznají, i jinak než pracovně a Tom je pro mě ideálem opravdického chlapa. Nejmenovaná velmi blízká kolegyně vždycky říkala, že ani svému manželovi nedůvěřuje ve smyslu partnerské věrnosti, tolik, jako Tomovi. Spolu s manželkou Martinou (ex-letuškou) jsou párem, který je vzorem pro ty, kteří nevěří, že může existovat šťastný dlouholetý vztah (jsou spolu přes dvacet let!). A já jsem moc ráda, že je oba znám a jsou pro mě velkou inspirací a motivací. Pracovní i lidskou.    
A mně se naštěstí podařilo potkat Tomovo povahově téměř identickou kopii. Vizuálně tedy ne, Rosťa má přeci jen trochu více vlasů :-)     
 


Mít šéfa, kterého si člověk upřímně váží, je výhra.

 
A to je k letošnímu roku vše. Od chvíle, kdy jsem se dozvěděla, že jsem zvítězila ve výběrovém řízení na pozici, kterou jsem si moc přála, jsem se zklidnila a poslední dva měsíce tohoto roku si užila relaxem, který jsem nikdy před tím nezažila. Od svých 18 let jsem pracovala, nikdy jsem nebyla mimo práci víc než pár dní. Letos poprvé jsem byla doma několik měsíců v kuse a užila si to. Chodila jsem spát ve tři v noci, vstávala v poledne, pomáhala Rosťovi s jeho projekty a celkově se přepnula do klidového režimu. Já osobně, ač se můžu jevit jako akční a aktivní člověk, jsem moc ráda doma a dny, kdy vůbec nemusím jít někam ven z bytu, jsou pro mě ty nejlepší. A takových jsem letos měla dostatek a užila si je. Škoda jen, že to bylo způsobeno tím vším, co se letos stalo.  

Rok 2021 pro nás bude velice zajímavý. Budeme se někdy na přelomu jara/léta stěhovat do zahraničí. Kam, to zatím jako velice pověrčivá ortodoxní ateistka psát nechci, abych to ještě nezakřikla. Je to dlouhý proces a je s tím spojeno velké množství papírování a administrativy, včetně prověrky NBÚ, kterou musím dostat. Jen musím uvést na pravou míru drb, který se ke mě dostal, že prý jdeme do Moskvy. Tak to musím bohužel vyvrátit, protože v Moskvě by se mi moc líbilo. Moskva to není, ale je to tímto směrem.
Moc se těším na práci, kde se nebudu muset každý den převlékat do uniformy. I když jsem z uniformy byla první roky nadšená, ono se to přesytí. V uniformě jsem pracovala od roku 2007 a ono to má výhodu, že člověk nemusí řešit "slušné" oblečení, páč ve volném čase chodí oblečen spíše ve volnějším stylu, na občasné slavnostní události mu stačí pár kousků. Mnoho kolegyň, které pak třeba odešly z létání, toto řešilo, musely si po přechodu do "normální" práce pořídit kompletně celý šatník. Já ho mám, moje skříně jsou narvané oblečením a botami, které nemám kam nosit, přece nebudu doma nebo na nákup chodit v kostýmu a lodičkách. A tak se moc těším, že na toto konečně dojde.

Moje největší přání do nadcházejícího roku je, aby čínský virus odešel tam, odkud přišel a svět se vrátil do starých kolejí. Díky tomu, co se letos přihodilo, si ještě mnohem víc vážím všeho, co jsem kdy zažila. Několik posledních let se mi neustále vkrádala do hlavy téměř svatokrádežná myšlenka, že se mám po všech stránkách neuvěřitelně dobře, vše se mi daří a že není možné, aby to tak trvalo věčně a že se určitě musí něco stát, co to přeruší. Pokud tím mělo být to, co se událo letos, tak to beru. Snad jsem to vyřešila tak, abych se posunula do nové životně-pracovní etapy, která nebude o nic méně zajímavá, než byla ta letištní. Ale to ukáže až čas.
Samozřejmě, že letectví zůstane v mém srdci jako hobby navždy, to mám v krvi a naopak myslím, že budu mít možnost realizovat tam, kde mě to hodně zajímá. 
 

Všem čtenářům mého blogu děkuji za přízeň a přeji do roku 2021 jen to nejlepší, zdraví, lásku a klid na duši.
 


30. 12. 2020
1) Emirates představily Premium Economy Class
Dlouho očekávaná nová cestovní třída, byla včera předvedena světu. Mně se to líbí moc. Stejně tak nově refreshovaná Business Class.


Premium Economy Class


Premium Economy Class


Premium Economy Class


Premium Economy Class


Premium Economy Class


Premium Economy Class


Business Class


Business Class


Business Class


Business Class


Economy Class


Economy Class


First Class


First Class

2) LOT slavil 92. výročí
Včera oslavil polský dopravce 92. výročí od svého založení.


Foto: LOT

3) Wizz AIr Abu Dhabi zahájí provoz 15. ledna
A první linka povede z Abu Dhabi do Atén. Následovat budou lety do Thessalonik od 4. února 2021.


Posádky Wizz Air Abu Dhabi budou létat Airbusy A321. Foto: Wizzair

4) Aurora uvedla do provozu nový hangár
Ten je na letišti ve Vladivostoku. Slavnostní zahájení provozu v tomto novém objektu se konalo 28. prosince. Do hangáru se vejde jeden Airbus A321 nebo dva DHC-8 Q400 nebo tři DHC-6ky.


Foto: Andrej Efimkin


Foto: Andrej Efimkin


Foto: Andrej Efimkin


Foto: Andrej Efimkin

5) Uzbekistan Airways na Maledivách
Už i Uzbeci létají na Maledivy. Boeing 787 přivezl uzbecké turisty.


Foto: Letiště MLE


Foto: Letiště MLE


Foto: Letiště MLE

6) Guizhou Airlines dostali první Airbus A320NEO sestrojený v Číně
Je to stroj výrobního čísla MSN 10037. sestrojený v Airbusu v Tianjinu.


Foto: Airbus


Foto: Airbus

7) Airbus A380 rozebírají v Irsku
Je to stroj, který létal u Air France pod registrací F-HPJB. Nyní je rozebírán na irském letišti Knock, kam stroj přeletěl už 20. února 2020. 


Foto: Thomas Moloney


Foto: Texjohn's Aviation Gallery (Flickr)  


Zdroj: FR24

8) Retro okno
Časopis Vlasta píše v roce 1955 o letušce Československých aerolinií Věře Bartošové.


Zdroj: Vlasta, 1955


Zdroj: Vlasta, 1955


29. 12. 2020
1) Odkladiště letadel v Tarbesu
Opět tam přibyla nová letadla. Aktuálně ta od South African Airways.


Foto: Eurospot


Foto: Eurospot


Foto: Eurospot


Foto: Eurospot

2) Air Calin převzaly první Airbus A320NEO
Letadlo odletělo z Toulouse 24. prosince směr Noumea na Nové Caledonii. Nasazováno bude na lety v pacifické oblasti.


Foto: Airbus

3) "britský" Pilot dostal 20 let za vraždu své dcery
Ta se odehrála 24. října v Almaty v Kazachstánu v hotelu InterContinental. Podle záznamů z bezpečnostních kamer přiběhla do recepce hotelu kazašská manželka pilota Madina Abdullayeva s roční dcerkou v náručí a s tím, že manžel holčičku jménem Sophia zbil. Poté žena zkolabovala. Pilot jménem Mohamed Barakat, kterému je 42 let, se narodil v Londýně a má tudíž britský pas. Létal jako kapitán pro společnost Hong Kong Airlines. Nyní byl uznán vinným a odsouzen k 20 letům vězení a to i z důvodu, že čin spáchal pod vlivem alkoholu a drog.
U soudu jeho manželka změnila svou výpověď a začala tvrdit, že šlo o nehodu a že chce mít se svým mužem další děti a nechce, aby šel do vězení.


Svatba Barakata a jeho kazašské manželky.


Záznam z kamery hotelu a pár před tím, než došlo k vraždě dcery.

4) Retro okno
Uniformy ČSA - rok 1977. Vyšel nový předpis a začal se nosit můj oblíbený červený a modrý kostým. Respektive první varianta ze třech, které následovaly po sobě, až do roku 1991. Jen jim tam chybí "bluzón".


Zdroj: Letecký obzor, 1977


Zdroj: Letecký obzor, 1977


28. 12. 2020
1) podcast se zuzkou live
Zuzka Piklová byla v létě 2019 úplně prvním hostem Leteckého podcastu. Také ona se stala obětí korona viru a i přes to, že práce u ČSA pro ni byla splněním snu a pokračováním rodinné tradice, už bohužel nelétá. Sledovat rozhovor s ní a napsat jí třeba nějakou otázku, bude možné ve středu u Rosti na youtube.


Tak ve středu!

2) emirates přidává 4. frekvenci do prahy
A to od února. Takže od 1. 2. lety budou ve středy, pátky, soboty a neděle.


Zdroj: Emirates.com

3) MOntenegro airlines ukončily provoz
A to od 26. prosince. Poslední let, který společnost vykonala, byl YM103 z Bělehradu do Podgorice 25. prosince. Ten přistál ve 20:21. Tím se ukončila 26 letá historie této společnosti.


Společnost ještě v létě 2019 představila nové uniformy. Foto: Montenegro Airlines

4) Belavia přivezla nový Embraer do minsku
Stihli to ještě před vánoci. Letadlo přivítali slavobránou, poté, co překonalo 12 000 kilometrů na cestě z Brazílie, kde byl vyrobeno.


Foto: Belavia


Foto: Belavia


Foto: Belavia

5) Air SIAL zahájily provoz
To se stalo v pátek 25. prosince.


Foto: Air Sial


Foto: Air Sial


Foto: Air Sial

6) Azur Air ukraine zahájily lety na maledivy
Maledivy stále frčí a tak je aktuálně rekreantům k dispozici přímý let z Kyjeva, operovaný Boeingem 767.


Zdroj: www.avianews.com - Aviation Today

7) GullivAIR měly také charter na maledivy
Ten letěl 27. prosince z Bukurešti do Male. Operoval ho jejich zatím jediný Airbus A330. Kromě GullivAiru letěl charterový let na Maledivy i Tarom Boeingem 737-800. Ti neletěli přímo, ale s mezipřistáním v Dubaji pro palivo.
I Rumuni chtějí na Maledivy.


Foto: BoardingPassRO


Foto: GullivAir

8) Cyprus Airways se vrátily do Petrohradu
Společnost létala mezi Kyprem a Moskvou/Petrohradem. Ruské úřady jí ale zakázaly lety 19. listopadu 2018 provozovat a tak byly zrušeny. Nyní byl zrušen ten zákaz, tak se zase vrátili. Lety budou v provozu 1x týdně, ale jen do 21. ledna 2021.


Foto: Andrey Bogdanov


Foto: Andrey Bogdanov


Foto: Andrey Bogdanov

9) Etihad nenabízí během jara first class na letech do new yorku
V termínu 27. března  - 1. července je podle rezervačních systémů na lety Etihadu z Abu Dhabi do New Yorku naplánován jen 2-třídový Boeing 787-9, ve kterém není First Class. Místo 8 First Class sedaček tato konfigurace nabízí o 76 víc sedaček v Economy. Což je celkem dost. Etihad létal do New Yorku ještě v roce 2018 dvakrát denně Airbusem A380, v říjnu 2018 byla redukce na jeden let denně, ale stále A380kou. Od začátku čínské pandemie byly Airbusy A380 uzemněny a na linku nasazen Boeing 787-9.


Takto First Class na Boeingu 787-9 Etihadu vypadá. Foto: Sam Chui

10) Turkish airlines ruší kuchaře na palubě
Turkish Airlines ukončily projekt létajících kuchařů v Business Class. Ten byl veden ve spolupráci s firmou Turkish Do & Co. Kuchaři v kuchařském mundůru doporučovali cestujícím, co si vybrat z menu a servírovali jim jídlo. Jídlo v letadle ale nepřipravovali, to se dělalo na zemi, takže to bylo víceméně na image.


Foto: Turkish Airlines

11) Pacific Airlines slavily vánoce
Nazdobili letadlo vánoční výzdobou a cestující dostávali dárky.


Foto: Pacific Airlines


Foto: Pacific Airlines


Foto: Pacific Airlines


Foto: Pacific Airlines


Foto: Pacific Airlines


Foto: Pacific Airlines

12) Také ana popřála cestujícím
Asiaté jsou hraví a tak i u japonské All Nippon Airways dělali zaměstnanci pro cestující vánoční atmosféru. 


Foto: ANA


Foto: ANA


Foto: ANA


Foto: ANA


Foto: ANA

13) Starlux nabízejí dřevěné hračky
Jsou k dispozici v jejich shopu a je to zase změna, po všech těch plastových modýlcích (i když ty já mám ráda). Tohle je ale hezké a vkusné.


Foto: Starlux


Foto: Starlux


Foto: Starlux

14) Aeroflot prodává nádobí
Jde o nádobí z Business Class. Je to kolekce, která byla navržena v roce 2003 a na palubách se používala do roku 2019. Prohlédnout a objednat si toto zboží je možné na webu Skyshopu:
 www.skyshop.aeromar.ru/catalog/posuda/ Bohužel je to zřejmě jen pro posílání po Rusku.


Zdroj: Aeroflot

15) Retro okno
"Polynesian Pub" v čumáku Boeingu 747-124 Continental Air Lines na začátku 70. let.


Foto: Boeing

16) Vánoce jsme si hezky užili
Přesně tak, jak jsem si přála. Po snídaní jsme vyrazili na procházku po letišti. Tam bylo mrtvo. Po návratu domů dorazili Bratr a Věrka a začali jsme se chystat na večeři. Pak jsme hráli společenské hry a na skok se na nás přišel podívat ještě Palo.


Rosťa ráno ještě něco pracoval, páč musel odevzdat video.


Pak procházka po letišti.


Provoz hodně špatný.


Přepážce se ke konci roku vypověděla nájemní smlouva a zruší se. On by tam taky neměl už kdo sedět, že.


Tady taky vše zavřeno.


Hala vymetená až na pár osamělých jedinců.


Smutný pohled.


Jediné místo s vyšší koncentrací lidí na letišti je takzvané Kovidárium.


Kde nic, tu nic.


Výstavy jsou sice zavřené, ale ta na letišti nějak ušla pozornosti. Nebo je na ni výjimka.


Po návratu domů jsem upekla ještě tvarohový koláč na snídani.


Kluci mi pak vypnuli pohádku Šíleně smutná princezna a hráli si na televizi nějaké letité retro hry.


A pak jsme zasedli ke štědrovečernímu stolu.


Na to, že jsme se zase hezky sešli.


Dobrou chuť.


Palo si pak jen odskočil při cestě z práce, aby si s námi popovídal a zase si šel po svých. A to je vše. Další den jsme vyrazili do Votic a cpali se nanovo.


24. 12. 2020
1) Krásné svátky všem
Hlavně klid a pohodu a čím jsem starší, tím si přesně tohoto vážím víc a víc.


O svátcích neupdatuji, pokud se nestane něco mimořádného, např. nespadne letadlo.

2) Dva "Sky" Airbusy v toulouse
Každý však bude bázován na jiném kontinentě a u jiné společnosti. Ten vpředu v Řecku, ten vzadu v Chile.


Foto: https://twitter.com/Frenchpainter

3) Veselé vánoce přejí chobotnice aerolinie
Letos ta kreativita nebyla nic moc, ale chápu, že to je asi to poslední, na co teď mají v leteckých společnostech myšlenky. Přikládám aspoň dvě, které se mi líbily, shodou okolností velice podobné.


Zdroj: Etihad


Zdroj: KLM

4) Retro okno - uniformy ČSA
Tentokrát o uniformách, které se nosily v letech 1973/4 - 1977. Docela mě tam překvapila informace o tom, že existovala i růžová verze tmavomodrých a žlutých šatů, pro zaměstnankyně salónku. Ale je k ní klobouk z předchozí uniformy. To budu muset do mého kresleného přehledu domalovat, ale dělají mi v tom pěkný zmatek tedy.


Zdroj: Letecký obzor 1976


Zdroj: Letecký obzor 1976

5) Doplnila jsem zásobu Ryoru
Když se zas bude všechno zavírat. To je furt že bude zavřeno, že bude otevřeno, pak zase zavřeno, kdo se v tom má vyznat, co zrovna platí? Tak jsem si radši sjela do Ryoru na Národní a nakoupila si dopředu. Vzala jsem osvědčené klasiky, jako je konopný výživný krém, výplň vrásek, sérum s magnolií a ceramidy a vlasový keratin ve spreji. Na zkoušku jsem vzala novinku - konopný šampon se zklidňujícím efektem, protože mám po deseti letech, kdy jsem si pařila hlavu několik hodin denně pod teplým kloboukem zničené vlasy i kůži na hlavě. A teď se snažím si to vrátit do pořádku. A ke konopnému šamponu jsem vzala krém na ruce z šeříkové limitované edice, která už končí.


Na tohle jsem moc zvědavá.


23. 12. 2020
1) qatarský logojet v praze
Ten tu byl v neděli na pravidelné lince z Dohy a níže je zachycena jeho návštěva ve videu.


Zdroj: FlyRosta.com

2) Další kampaň proti praktikám letiště praha
Tentokrát ji vede restaurace Rancheros. Kampaň jede na Facebooku a na webu www.letistenehrajefer.cz. No, nevím, jestli se něčeho domůžou.


Zdroj: www.letistenehrajefer.cz


Zdroj: www.letistenehrajefer.cz


Zdroj: www.letistenehrajefer.cz

3) Belavia převzala první embraer E195-E2
Je to stroj registrace EW-555PO a má konfiguraci 9 míst v Business Class a 116 v Economy Class. Letadlo bude nasazováno na lety do destinací, jako jsou například Londýn, Barcelona, Nur-Sultan, Mnichov, Paříž, Soči nebo Amsterdam. Je to první kus z celkem tří, které budou provozovat. Ty další by měli dostat v dubnu 2021. Belavia má už ve flotile sedm Embraerů E195 a pět Embraerů E175. Rozdíl mezi verzí E195 a E195-E2 je o 18 více sedaček.


Foto: Belavia


Foto: Belavia


Foto: Belavia


Foto: Belavia

4) Druhý Iljušin 62 u rada airlines
Do flotily byl zařazen druhý stroj, který nosí registraci EW-505TR. Ten první má registrace EW-450TR. Aktuálně byl spatřen v Surabaye v Indonesii, kam přeletěl 20. prosince z Kazaně.


Foto: ArSyfaDe


Foto: ArSyfaDe

5) Druhé letadlo pro Hisky
Je to Airbus A319 s registrací ER-SKY a včera bylo vypraveno z lakovny v Ostravě do Kišiněva.


Foto: BoardingPass.ru


Foto: BoardingPass.ru


V Ostravě. Foto: BoardingPass.ru


 V Kišinevě. Foto: Yurii Tolstik


Foto: Yurii Tolstik

6) Oděsa přivítala první let z istanbulu
Ten provozují SkyUp. Lety budou v provozu 2x týdně a to v pondělky a pátky.


Foto: Letiště Oděsa


Foto: Letiště Oděsa


Foto: Letiště Oděsa

7) ANA děkovala cestujícím na hanedě
Respektive její zaměstnanci, kteří na tomto letišti pracují. Na focení prý dostali výjimku (doslova to k fotkám uvedli), aby zaměstnanci nemuseli mít reflexní vesty. Ony totiž ty fotky dost kazí, mám s tím taky nějaké zkušenosti.


Foto: ANA


Foto: ANA


Foto: ANA


Foto: ANA


Foto: ANA

8) Bamboo Airways otevřely odbavovací přepážku v hotelovém resortu
A to v resortu FLC Quy  Nhon. Ubytovaní hosté mají možnost odbavit se zde zdarma, respektive v ceně letenky. Myšlenka je to bezpochyby hezká, ale u nízkonákladového dopravce?
Na resort jsem se dívala a vypadá docela pěkně.


Foto: Bamboo Airways


Foto: Bamboo Airways


Foto: Bamboo Airways


Foto: Bamboo Airways


Foto: Bamboo Airways

9) Požární cvičení v Debrecínu
Na tréninky zde mají k dispozici Airbus A320. Akce se zúčastnilo přes 30 dobrovolníků a 100 zaměstnanců záchranných jednotek, zástupců letiště a dalších. Akce se opakuje každé 2 roky.


Foto: Letiště Debrecín


Foto: Letiště Debrecín


Foto: Letiště Debrecín

10) Kamióny na letišti v mansonu
Přes 3500 kamionů bylo zaparkováno na letišti Manson na jihu Anglie. Jsou to ty, které uvízly v Británii, vzhledem k aktuální situaci.


Foto: Swift Aerial Photography (via BoardingPass.ro)


Foto: Swift Aerial Photography (via BoardingPass.ro)


Foto: Swift Aerial Photography (via BoardingPass.ro)

11) Dubai air show se stále plánuje
A má to být jedna z nejvýznamnějších událostí v oboru nejen v regionu v roce 2021. Tak snad ano.

6)


22. 12. 2020
1) Nová verze čínského viru komplikuje leteckou dopravu
Poté, co se v Británii objevila nová odrůda korona viru a začala se šířit, začaly státy světa rušit s Británií spojení. Některé evropské jen s Británií, jiné, zejména ty ze Středního východu zavřely hranice radši úplně. Mezi ně patří třeba Saudská Arábie, Kuwait nebo Omán. Naproti tomu lidi snažící se z Británie na poslední chvíli dostat, naplnili ty lety, které ještě odletěly. A tak British Airways oprášily Airbus A380, který dlouhodobě stál na zemi a nasadily ho na linku Londýn Heathrow - Madrid.


Zdroj: FR24

2) Nová letecká společnost ve Skandinávii
Respektive je to staronová společnost - někdejší Thomas Cook Airlines Scandinavia si změnily název. Po krachu mateřské Thomas Cook v roce 2019 se tato divize odtrhla a létala dál. Nyní si společnost přemalovala i letadlo do nových barev, což je Airbus A321 registrace OY-TCF a malovat se bude i zbytek flotily, která se zahrnuje 8x Airbus A321 a 4x Airbus A330. Společnost operuje z bází v Billundu, Copenhagenu, Gothenburgu, Helsinkách, Malmo, Oslu a Stockholmu. Létají do dovolenkových destinací.


Foto: John Mason (via www.airportspotting.com)

3) Společnost People pozastavuje lety
Zatím jen dočasně, do 14. února 2021 a to na jejich jediné lince Altenrhein - Vídeň. Už během prosince proběhlo jenom pět rotací na této lince. Je to z důvodu restrikcí kvůli epidemii čínského viru.


Foto: People

4) Uganda Airlines si převzaly nový A330NEO
V Toulouse proběhla ceremonie předání prvního Airbusu A330NEO Uganda Airlines.


Zdroj: Airbus


Foto: Airbus


Foto: Airbus


Foto: Airbus

5) ANA zpět v Bruselu
All Nippon Airways přistály po delší době opět v Bruselu. Přiletěli pro Japonce, žijící v Belgii, aby si mohli zaletět domů na vánoční svátky. Bruselské letiště jim dalo na uvítanou slavobránu.


Foto: Brussels Airport


Foto: Brussels Airport


Foto: Brussels Airport

6) Bamboo Airwyys sponzorovaly dobročinný fotbal
Šlo o utkání mezi armádním klubem a civilisty z Hanoje. Mezi hráči byli i bývalí slavní fotbalisté Vietnamu. Patronem akce se staly Bamboo Airways. Vypadá to, že investoři stále sypou. Se budou časem divit...


Foto: Bamboo Airways


Foto: Bamboo Airways

7) Dreamliner vyjel z dráhy v kanadě
Šlo o Boeing 787 společnosti Air Canada a stalo se to ve Vancouveru.


Foto: Kent Matthiesen


Foto: Kent Matthiesen


Foto: Kent Matthiesen

8) Boeing 737 vyjel z dráhy v indonésii
Stalo se to na letu JT 173 na letišti Raden Inten v Lampungu.


Foto: no name


Foto: no name

9) A jsou vánoce
Sice je to letos takové hodně divné, ale jsem i tak moc vděčná za to, co mám. Cukroví máme stejně jako loni od naší Štěpánky. 


21. 12. 2020
1) první návštěva logojetu fifa 2022 v Praze
Jeho návštěvu vyžádal cargo zástupce Qataru v Praze a podařilo se.


Foto: Petr Juriš


Foto: Petr Juriš


Foto: Petr Juriš


FIFA v Praze.

2) American airlines se do prahy nevrátí
Aspoň v roce 2021. Tak to společnost oznámila svým zaměstnancům v interním dopise. A to jsme v roce 2019 jsme měli v Praze tři americké aerolinky. V roce 2021 nebude pravděpodobně stejně jako letos, žádná.


Tak snad v roce 2022. 

3) Vánoční menu na palubě emirates
Ve dnech 23.-25. prosince se cestující setkají s dalším vánočním menu. A ti, kteří poletí Business a First Class, dostanou i svařené víno!


Foto: Emirates


Foto: Emirates


Foto: Emirates

4) Air Sial vykonaly testovací let
Ten letěl pod číslem letu PF 1786 z Karáčí do Islamabádu a pozvali na něj VIP hosty a média. Zahájení provozu pro cestující bude 25. prosince.


Foto: Air Sial


Foto: Air Sial


Foto: Air Sial


Foto: Air Sial


Foto: Air Sial


Foto: Air Sial

5) Další speciální let Starluxu
Vedl z Taipei do Tainanu. Cestující dostali certifikáty a dárky. Starlux se snaží takovými speciálními lety udržovat personál a cestující v pohotovosti.


Foto: Starlux


Foto: Starlux


Foto: Starlux


Foto: Starlux


Foto: Starlux


Foto: Starlux

6) Soutěž pilotů u air china
Ti se utkali ve schopnostech a dovednostech, které piloti mají mít.


Foto: Air China


Foto: Air China


Foto: Air China


Foto: Air China


Foto: Air China


Foto: Air China

7) Další festa veletrh ve vietnamu
Veletrh probíhal o uplynulém víkendu a předváděli se tam subjekty z cestovního ruchu. Společnost Pacific Airlines si pro návštěvníky připravila kromě dárků i letenky a slevové poukazy na ně.


Foto: Pacific Airlines


Foto: Pacific Airlines


Foto: Pacific Airlines


Foto: Pacific Airlines

8) Air France obnovily lety na maledivy
Francouzský dopravce bude nyní operovat lety z Paříže do Male 3x týdně. Maledivy jsou prostě aktuální hit.


Foto: Velana Airport


Foto: Velana Airport


Foto: Velana Airport

9) Bees Airlines
Nový ukrajinský dopravce spustil webové stránky. Bees Airlines mají web v angličtině, ukrajinštině a ruštině. K vidění na adrese: http://bees.aero


Zdroj: Bees Airline


Zdroj: Bees Airline

10) Žádost o ruku v 10 000 metrech
Proběhla u Austrian Airlines. S pomocí jejich CEO Alexise von Hoensbroeacha, kterého žadatel a sňatek oslovil na Linked Inu, se to povedlo. A tak na letu OS 223 z Vídně do Berlína na palubě Embraeru E190 řekla budoucí nevěsta ANO na žádost o ruku.


Foto: Austrian Airlines


Foto: Austrian Airlines


Foto: Austrian Airlines

11) České letušky air india nalezeny
Aspoň několik z nich. Konkrétně Líba Taiflová z článku níže. A ta má kontakt na své tři kolegyně, se kterými v roce 1970 do Indie odletěla. Líba tam zůstala 6 let a pak musela odejít, protože se provdala, ostatní dámy zůstaly o mnoho déle. Tak to je moc zajímavé a už máme domluvené setkání. Pokusím se ji přemluvit na vyprávění v podcastu nebo aspoň o nějaké vzpomínky na tento blog.


Líba Taiflová a její příběh.

12) Ze života
Na diskusním fóru na Planes.cz se poslední měsíce do mě a do Rosti začal navážet člověk, vystupující pod přezdívkou FlyNovák. Z jeho příspěvků přímo tryskala frustrace a komplexy, ale bylo vidět i to, že to není někdo úplně "z venku". A tak jsem využila možnosti, které dnešní doba poskytuje a šikovných lidí na správných místech a rozklíčovala, kdo se za tím skrývá. Když člověk čte takovéto "hejty" na internetových diskuzích, musí se v duchu ptát, co to je za lidi, kteří mají potřebu toto dělat a jaká je jejich role ve skutečném životě?
No, já teď identitu autora těchto příspěvků znám a byla jsem celkem nemile překvapena. Na letišti začal pracovat o něco dříve než já, máme společné známé, známe se osobně, i když se nijak víc nekamarádíme. Ale taky jsme si nic špatného neudělali. Aspoň jsem si to doteď myslela. Ještě asi před rokem jsme spolu mluvili, když něco zjišťoval ohledně letu s Emirates a bavili jsme se spolu úplně normálně. Přestože je jeho jméno ve starší spotterské komunitě známé, nikdy se s ní moc nedružil a postával tak jako opodál. Ve snu by mě nenapadlo, že má zřejmě celé roky nějaký mindrák, který musí takto ventilovat. A když se objevil Rosťa, tak se to přeneslo i na něj.
Začalo to tím, že jsem v srpnu 2019 napsala zde na svém blogu v updatu příspěvek ohledně dění kolem serveru Planes.cz. Ten někdo zkopíroval do diskusního fóra na Planes.cz a dodal k tomu svůj text. Já původně psala jen to, co je v uvozovkách.

Načež si to přečetl petrp a špatně to pochopil, domnívajíc se, že jsem sama sebe označila za "přední českou blogerku" mě okamžitě nazval krávou:

 

Až na to, že to jsem o sobě nenapsala já, ale ten, kdo to tam zkopíroval. Ale to dalo zřejmě průchod mindráku kolegy z letiště, aktuálně si říkajícího FlyNováka a vypsal se v jednom příspěvku ze všech svých závistí a komplexů, které vůči mě chová:

Závidět cestu na Bajkonur? Vždyť kdyby chtěl, může si koupit zájezd, není to tak nedostupné jako dřív. Navíc FlyNovák mluví také rusky a tak by s tím neměl vůbec problém. Organizace Convention? Šmarjá, vždyť z toho vůbec nic nemám a je to jen práce navíc. Navíc, kdyby býval chtěl, mohl se kdykoliv během let zapojit. Znám Sama Chui? Znám spoustu zajímavých lidí a jsem za to vděčná, ale závidět to? A ten "další chuj" (myšleno Rosťa), co mě miluje kvůli letenkám? No, on FlyNovák sice pracuje na letišti, ale není přímo u letecké společnosti, tak se mu asi nedoneslo, že Emirates letenky nesezdaným partnerům nikdy nedávaly a tak naopak, od té doby, co jsme s Rosťou spolu, si letenky poctivě kupujeme. Narážka na nízkoprocentní? Bohužel, to není poprvé, co projevil svojí homofobii na fóru. Takové příspěvky už v diskuzi byly v dobách "starého" fóra, psané přesně tímto primitivním jazykem a je proto víc než pravděpodobné, že to tam psal už tehdy, někdy kolem roku 2006.
A tam já byla! - kdysi jsem tento výraz používala jako svůj způsob humoru, když jsem psala nějaké aktuality z letectví z míst, kde jsem byla. Kdo mě zná, to, že to byla legrace, pochopil. Pak jsem s tím přestala, protože můj blog začali číst díky akcím s retro uniformami i bývalí zaměstnanci ČSA, kteří už jsou roky v důchodu a nemuseli by tento můj styl humoru pochopit. Pro FlyNováka to tehdy ovšem zřejmě bylo jak červená vlajka na býka v jeho závistivosti a pořád si to pamatuje a vyložil si to, jako že se chci vytahovat.  
Rosťa točí videa z letectví, letadel a letiště, čili z oblasti, kterou si asi FlyNovák nárokuje jako svojí a o které on jediný něco ví a jeho duševní průjem se začal projevovat. A o to víc, když začal Rosťa točit videa se Samem. To, proč ho to ta jejich spolupráce tak vytáčí, že o tom má potřebu pořád psát, nemůžu vůbec pochopit. Vždyť je to normální spolupráce, v oboru naprosto běžná. Nebo snad Rosťovi opět závidí, že se díky tomu někam dostane? 
FlyNovák někde také psal, že k tomu (myšleno letectví) Rosťa přišel jako slepý k houslím. Ne. FlyNovák ho zřejmě začal registrovat, až když se objevil se mnou, ale Rosťa točil o letadlech už několik let před tím, než jsme se potkali, mimo jiné i pro Letiště Praha. A i kdyby ne, byl by to problém? Na to se dává nějaká licence, aby mohl člověk točit nebo fotit letadla, že tím vyvolává tolik zášti?  


Když jsem oznámila, že odcházím od Emirates, projevil FlyNovák účast, o čem že to teď budu blogovat? No, o tom, o čem vždycky, blog není na to, kde pracuji, nijak navázán. A jeho starost, co si "Emirejc" beze mě počnou? Však oni si poradí. A zase to rýpnutí si do toho "a tam já jsem byla", hodně ho ta hláška asi štvala :-) A FlyNovákova homofobie mu sedí za krkem neustále.
 


A pak ještě taková směs toho, jak si tu a tam rýpne do petrap nebo Bugra nebo ze sebe dělá hlupáka jen tak do éteru.


K zamyšlení je, co ho k tomu vede? FlyNovák má rodinu (a podle společných známých i fajn manželku, žádnou megeru), pracuje celé roky přímo u letadel, která má rád, cestuje, vlastně by k nějaké zatrpklosti neměl mít žádný důvod. Když jsem zjistila autorství jeho komentářů, tak jsem se ptala lidí, kteří ho znají trochu více, co si o tom myslí, jestli to nemůže být nějaký omyl. A dostala jsem potvrzení, že dotyčný, ač působí navenek  normálně, jako takový ten bodrý fajn chlap, má jednu vlastnost, která s ním zřejmě mocně zevnitř cloumá - závist. A když ta se spojí s jednoduchostí, kterou při psaní těchto komentářů předvádí, tak výsledkem jsou tyto zatrpklé příspěvky na diskusním fóru Planes.cz. Nejčastěji pod přezdívkami FlyNovák, Korona, Kim Yun, Emil Zátopek, Bart a další.
Upřímně musím napsat, že mě to docela zklamalo, protože ač jsme spolu neudržovali nějaké stálé kontakty, tak jsem si ho jako člověka z letectví a spotterské komunity vážila a v mých očích byl jedním z těch hardcore nadšenců, kteří se s tím narodili. A vlastně tedy moc nechápu, proč nás vůbec na internetu tak bedlivě sleduje, když ho tak štveme?  


19. 12. 2020
1) První let Air Cairo z Bratislavy
Se konal po 9 měsících a vedl do Hurhady. Nyní bude létat každý pátek. 


Foto: Letisko Bratislava


Foto: Letisko Bratislava


Foto: Letisko Bratislava


Foto: Letisko Bratislava

2) Eurowings poděkovaly zaměstnancům
A to formou nápisů "Fuelled by?" a "The world´s greatest team" na Airbusu A320, který bude létat od února 2021 na evropských linkách. Bude to stroj registrace D-AIZS a nápisy bude mít na jedné straně anglicky a na druhé německy.


Foto: Eurowings

3) Air Sial oznámily letový řád
Létat začnou, jak už jsem včera psala, příští týden 25. prosince. Lety budou zatím jen vnitrostátní.


Zdroj: Air Sial

4) HR okno
Bamboo Airways hledají piloty i mechaniky.


Zdroj: Bamboo Airways

5) Retro okno
České letušky u Air India. V letech 1966 - 1971 odešlo několik Češek létat k Air India. Ta tady tehdy měla kancelář a pořádala i konkurzy na "air hostess". Ty, které vybrali v první várce, létaly jen na lince Praha - Londýn - New York, ty z dalších kol už se dostaly na všechny lety. Tato děvčata nebyla z ČSA a s národním dopravcem neměly tenkrát nic do činění, šly k Air India doslova "z ulice".
V roce 1966 se k Air India dostaly dámy Věra Krejzová z Prahy (25 let), Viera Krošláková z Trenčina (20 let) a Eva Sedláková z Plzně (19 let). Poslední jmenovaná se po pár letech vrátila a pod novým příjmením Eva Razímová pracovala jako sekretářka v pražské kanceláři Air India. V roce 1970 byly v konkurzu vybrány Alena Báčová, Ludmila Vaňková a Marike Ludíková. Kde je všem těm tehdy slečnám konec, se mi nepodařilo zjistit, ale zajímalo by mě to a vím, kde se zeptat, tak to zkusím zjistit.
A zatím si je možné přečíst rozhovory, které v souvislosti s jejich zaměstnáním u Air India u nás tehdy vyšly.

 
Zdroj: Vlasta, 1966


Zdroj: Vlasta, 1966


Zdroj: L+K, 1970


Zdroj: L+K, 1970


Zdroj: L+K, 1971

6) Hezký víkend všem


18. 12. 2020
1) Airbus A380 u Hi Fly skončil
Během posledního rozlučkového letu z Beji do Toulouse nakreslili na obloze srdce. A pak zazvonil konec a Airbusu A380 u Hi Fly je konec...


Odlet z Beja


Malování na oblohu


Let prázdnou A380kou.


 Singapurský interiér.


 Práce.


Toulouse. A jde se na přemalování do bílých barev.


Zdroj: FR24

2) Odstavené Airbusy A380 Emirates
Jsou na letišti Dubai World Central. Je jich tam opravdu hodně.


Foto: Ahmad Khan AK

3) Starlux zahájily lety do Narity
Před pár dny začaly létat do Osaky, nyní přidaly Tokyo Naritu (1x týdně ve středu) a také Kansai (1x týdně v úterý). 


Foto: Starlux


Foto: Starlux


Foto: Starlux


Foto: Starlux

4) Azur Air slaví 6 let
První let společnost vykonala 17. prosince 2014 a od té doby se specializuje zejména na ruský charterový trh.


Zdroj: Azur Air

5) Air Sial oznámily datum zahájení provozu
A bude to 25. prosinec. Společnost bude létat vnitrostátně, po Pákistánu.


Zdroj: Air Sial


17. 12. 2020
1) HI fly A380 farewell flight
Se bude konat dnes, čili ve čtvrtek 17. prosince. Půjde ho sledovat na FR24 pod číslem letu HFM380 a podle důvěrných informací, se bude malovat na nebi hezký symbol. Rosťa bude na palubě.


Zdroj: Hi Fly

2) Emirates slavily v Bahrainu
Tam probíhal 49. Národní den. Emirates do Bahrainu létají přes 20 let a tak na oslavu k sousedům nasadily jednorázově Airbus A380.


Foto: Emirates


Foto: Emirates

3) Emirates zakončily pilotní kurz
Z něj vzešlo 25 pilotských kadetů, kteří se vyškolili v rámci programu na podporu vzdělávání a uplatnění Emiráťanů.


Foto: Emirates


Foto: Emirates


Foto: Emirates

4) Gulf Air se vrátily do Bangkoku
Na linku nasazují Boeing 787-9 a nyní je už možné kupovat letenky z Manamy do thajské metropole.


Foto: Gulf Air

5) Qatar Airways začaly létat do san francisca
Na linku nasadí stroje, které nabízí v Business Class oblíbenou službu Qsuite.


Foto: Qatar Airways


Foto: Qatar Airways


Foto: Qatar Airways

6) Air Canada začala létat do Doha
Let je z Toronta a je to jediná destinace kanadského dopravce, kterou na Středním východě nyní létá.


Foto: Doha Airport


Foto: Doha Airport

7) Air Peace začaly létat do Johannesburku
Air Peace jsou nigerijská společnost a lety tudíž povedou z Lagosu.


Foto: Air Peace


Foto: Air Peace


Foto: Air Peace


Foto: Air Peace

8) Gulliv Air mají dostat další tři Airbusy A330
Bulharská dopravce má dostat tyto kusy do flotily už v roce 2021 a od léta stejného roku chtějí začít pravidelně létat ze Sofie do New Yorku JFK, Toronta a Dillí.


Foto: Kremen J. Photography - Sofia Airport Spotters

9) Retro okno - Československé aerolinie
Reportáž z časopisu Květy z roku 1978 o tom, jak ČSA létají Iljušinem 62 do Singapuru.


Zdroj: Květy, 1978


Zdroj: Květy, 1978


Zdroj: Květy, 1978


Zdroj: Květy, 1978


Zdroj: Květy, 1978


16. 12. 2020
1) Airbus A380 končí u Hi Fly
Zatím jediný Airbus A380, který se dočkal nějakého pokusu o reinkarnaci. Původně sloužil u Singapore Airlines, odkud ho přes sešrotováním zachránily portugalské Hi Fly, které ho chtěly zkusit uplatnit na charterovém a ACMI trhu. Což se moc nestalo, stroj odlétal nějaké lety, ale ne tolik, kolik si společnost představovala a hlavně do toho přišel čínský virus. Letadlo poletí poslední let ze své základny v Beja v Portugalsku 17. prosince v 10:30. Namíří si to do Toulouse. Což je zajímavé, protože původně mělo letět do Teruelu na odložení, ale nakonec poletí do Toulouse, kde by mělo dostat bílé livery. A to je zvláštní, co budou s bílou A380kou v Toulouse dělat? Ještě zajímavější je, že na jeho posledním přeletu z Beja do Toulouse bude (pokud vše dobře dopadne) Rosťa a tak budeme mít vše z první ruky.


Foto: Hi Fly (@luxontheway)


Se balí na cestu. Baterky, kabely, Gopra, stativy, nabíječky...

2) Starlux obnovují provoz
Včera se konal první let z Taipeje Taoyuanu do japonské Osaky. Lety budou v provozu každé úterý.


Foto: Starlux


Foto: Starlux


Foto: Starlux


Foto: Starlux

3) Retro okno - móda
Představení "amerických" uniforem ČSA v roce 1970. Tyto uniformy byly ušity speciálně pro posádky létající na Il62 do USA. Z této uniformy se nám nepodařil najít jediný zachovaný kousek a i fotky se dávaly dohromady dost těžko, vzhledem k tomu, že se nosily krátce a mělo je relativně málo zaměstnankyň. Ale jak musely být na tehdejší dobu šikézní! Škoda, že tyto fotky nejsou barevné, protože tyto uniformy měly opravdu krásnou modrou barvu.


Zdroj: L+K, rok 1970


Zdroj: L+K, rok 1970


15. 12. 2020
1) Emirates na golfu
Emirates jsou sponzory European Tour, který se hraje v Dubaji. Tak to už to vypadá, že se vše v dobré obrací.


Foto: Emirates

2) Přehled nabízených letů z pobaltských letišť
A to z Vilniusu, z Kaunasu a Palangy. To mají moc hezky a přehledně udělané. 


Zdroj: Lithuanian Airports


Zdroj: Lithuanian Airports


Zdroj: Lithuanian Airports

3) Operace Kanada u Enter Airu
Proběhla předevčírem a šlo o projekt přepravy sportovců na IIHF World Junior Championship do kanadského Edmontonu. Doslova za sebou letěla tři letadla.


Zdroj: Enter Air


Foto: Enter Air

4) British Airways mají zákaz letů do Hong Kongu
Je to proto, že společnost dopravila na svém letu 4 osoby pozitivní na čínský virus. Zákaz letů platí na dva týdny, do vánoc. Tento zákaz se dosud aplikoval jen na společnosti, které přivezly 5 a více pozitivních lidí jedním letem nebo nad 3 lidi na dvou letech za sebou. Nyní došlo k aktualizaci a nyní dostane ban každá společnost, která přiveze aspoň jednoho pozitivního. Lety z Hong Kongu můžou operovat normálně, takže se létá dál, ale ve směru Londýn - Hong Kong budou letadla prázdná.


Foto: British Airways

5) Retro okno - ČSA
Z Oficielního měsíčníku leteckého odboru ministerstva dopravy, který vycházel v letech 1946 - 1947. Oba ročníky jsou plně zdigitalizovány a jsou k vidění v projektu Digitální knihovny, číslo po čísle. Rok 1946 ZDE a rok 1947 TADY. Já ty výdobytky současné doby prostě miluju.


Listopad 1946


Místo, kde je nyní OD Kotva. ČSA tu byly od března 1947 někdy do roku 1960, kdy se přestěhovaly vedle, do rohového domu. To je asi první fotka, na kterou jsem z interiéru této kanceláře narazila.
Foto vyšlo v září 1947.

 6) Koláč dvoubarevný
Pekla jsem takovou tu klasiku, dvoubarevný tvarohový koláč podle receptu z Lídlu. Rosťa ho má moc rád a tak v době vydání tohoto updatu už z něj zbývá jen poslední trojhran.


Neděle večer


Stav o 24 hodin později.


14. 12. 2020
1) Podcast s Ondřejem Kudělkou - vládním pilotem
Další zajímavé povídání. Tentokrát s pilotem vládní lety Ondřejem Kudělkou, který létal na vyřazených Jacích 40 a na Challengeru CL601.


Zdroj: FlyRosta.com

2) Boeingy 747 British Airways zachráněny
Aspoň ty, které nosily speciální livery. Minulý týden došlo k přeletění na letiště St. Athans stroje v livery BOAC, kde by mělo sloužit jako muzeum. British Airways se s letadlem aspoň hezky a důstojně rozloučily.


Foto: British Airways


Foto: British Airways


Foto: British Airways

3) Třetí letadlo pro Air Sial
Opět Airbus A320. Ten přistál v Karačí minulý týden.


Foto: Air Sial


Foto: Air Sial


Foto: Air Sial


Foto: Air Sial


Foto: Air Sial


Foto: Air Sial


Foto: Air Sial

4) Ukraine International Airlines v krizi
V pátek bylo oznámeno, že propustí 140 pilotů. Společnost také žádá prezidenta Zelenského o vládní pomoc, aby překonala současnou situaci. Problém mají také s udržováním licencí pilotů, protože na Ukrajině není k dispozici trenažér, na kterém by si mohli nalétávat potřebné hodiny.


Piloti Ukraine International Airlines. Foto: UIA

5) Airbusy A340 po francouzské vládě na prodej
Jedná se o stroje registrace F-RAJA a F-RAJB. Nabízeny budou formou aukce, která proběhne ve dnech 15. - 22. prosince. Vyvolávací cena každého letadla je 80 000 EUR.


To je bohužel nad můj rozpočet.

6) PIA vrací ATR 72-500 leasingovým společnostem
Podle serveru Pakistan Aviation začal pákistánský národní dopravce vracet letadla typu ATR 72-500, která má ve flotile. První z pěti odletělo minulý týden do Jihoafrické republiky. Letadlo registrace AP-BKY letělo z Karáčí do Muscatu 11. prosince. Následující den pokračovalo do Jeddahu a dále do Nairobi, Dar es Salaamu a Johannesburgu. Tato registrace se u PIA "proslavila" zaparkováním v poli. Stejně jako některé další ATRky této společnosti, kterým se to povedlo. A také měl tento typ (verze 42) smrtelnou nehodu na letu PK661 v roce 2016, kterou nikdo nepřežil.
PIA zařadila pět kusů tohoto typu do flotily v roce 2015. Tehdy se společnost rozhodla pro větší verzi, místo menší ATR42-200, které už PIA měla, přímo od ATR. Leasing těchto větších ATRek doporučil kapitán Shujaat Azeem, který byl v té době poradce na letectví předsedy vlády. Smlouva však byla pro aerolinku značně nevýhodná a nyní už ji nejsou schopni udržet a proto se letadla vrací.


Jeden z mnoha incidentů společnosti.

7) Air Baltic zařadily do flotily 24. a 25. Airbus A220-300
Jsou to stroje s registracemi YL-AAX a YL-AAY.


Foto: air Baltic


Foto: air Baltic

8) Muž na křídle
Stalo se včera v Las Vegas. Na letu 1367 společnosti Alaska Airlines  z Las Vegas do Portlandu došlo ke kuriózní situaci. Nějaký pán přeskočil plot letiště a vyškrábal se na Boeing 737, kterýžto se chystal k odletu a jal se objímat winglet. Což se stalo pěknou ukázkou toho, jak je vlastně ten winglet obrovský, což se při pohledu z venku nebo z okýnka nezdá. Nakonec pán svou show zakončil pěkným žuchnutím na zem. Svině klouzavá.
Video i s pádem na konci k vidění na Twittetu ZDE.


Zdroj: Broke Knight (https://twitter.com/SkipperBK13)


Zdroj: Erin Evans

9) Další díl seriálu uniforem ČSA
Tentokrát roky 1987 - 1991, k vidění ZDE. Poslední totalitní. Děkuji všem, kteří mi s tím pomáhají.


 Jde mi to teď trochu pomaleji, ale snažím se.

10) Nedělní vycházka
Tentokrát kolem plotu na letišti a pak na řízek do Maštale. A rebelovali jsme, páč jsem se procházela s kelímkem kafe!


 Řízek v Maštali je nejlepší.


12. 12. 2020
1) Vánoční video 2020 Letiště Praha
Letiště vydalo celkem v tichosti (nikde to moc nepropagovali a asi vědí proč) vánoční video. Evidentně je to dokonce natáčené v posledních týdnech, podle vánoční výzdoby, která se aranžovala někdy kolem poloviny listopadu a prořídlé informační tabuli s přílety. No, nevím, jestli je v dané situaci vhodné, vydávat peníze na takového věci, předpokládám, že si to netočili sami a zaplatili za to nějakému externímu subjektu. Ještě bych pochopila video na téma bezpečnosti cestování v době čínského Covidu, ale toto? Ani to není nějak extra dojemné.
Je vidět, že stejně smýšlí i zaměstnanci, kteří to komentovali na youtube, kde to zveřejnili.

4


Zdroj: youtube Letiště Praha

2) Virgin Atlantic přistály v Islamabádu
Boeing 787-9 registrace G-VOWS přistál v Pákistánu, kde na něj podle diskuzí na sociálních sítích úpěnlivě čekali. Úpěnlivě proto, že to vypadá, že mají plné zuby toho, co tam předvádí domácí PIA a všichni si přejí, aby pro ni přibyla konkurence a pro cestující více možností, jak civilizovaně a hlavně bezpečně létat. Prvním letem přiletělo z Manchesteru 208 cestujících a 67 jich odletělo zpět do Británie. Podle letového řádu by na linku měl být pravidelně nasazován Airbus A330-200 a Dreamliner byl jen na první let, aby se předvedli.
V neděli 13. 12. se očekává inaugurační let z Londýna Heathrow do Lahore.


Foto: Plane Spotters Pakistan


Foto: Plane Spotters Pakistan

3) EasyJet zkouší službu inflight trolley service home delivery
Je to zatím zkušební projekt na dva dny (17. a 18. prosince 2020 v čase 6:00-21:00), který proběhne v Londýně ve spolupráci se společností Deliveroo. Kampaň vymyslela a vytvořila společnost Taylor Herring. Jejím smyslem je to, přinést lidem, kteří nemůžou letos v zimě kvůli čínskému viru cestovat, atmosféru letiště domů. Zákazníci si tak mohou objednat domácí doručení snacků, které znají z letadla. Podle textu z tiskové zprávy u toho budou posádky. Před obnovením letů tak společnost v této aktivitě vidí možnost, jak udržet své cabin crew v kontaktu s cestujícími. Lehké drinky budou v menu zdarma s prosbou, aby zákazníci přispěli malou částkou na nadaci Age UK.
Agentura k tomu nafotila propapagční fotka ve dvou verzích, s rouškami a bez roušek.


Už jedou! Foto: Taylor Herring PR Agency


Dobrý den. Svačinka. Foto: Taylor Herring PR Agency


Sekt. Foto: Taylor Herring PR Agency


Foto: Taylor Herring PR Agency


Foto: Taylor Herring PR Agency


Foto: Taylor Herring PR Agency


Foto: Taylor Herring PR Agency


A dvojí foto. S rouškami. Foto: Taylor Herring PR Agency


 A bez roušek. Foto: Taylor Herring PR Agency


S rouškami. Foto: Taylor Herring PR Agency


A bez roušek. Foto: Taylor Herring PR Agency


S rouškami. Foto: Taylor Herring PR Agency


A bez roušek. Foto: Taylor Herring PR Agency


S rouškami. Foto: Taylor Herring PR Agency


A bez roušek. Foto: Taylor Herring PR Agency

4) Nová aerolinka v Jižní Africe
Jmenuje se LIFT Airline a je to start up low-costové společnosti, která zahájila provoz ve čtvrtek 10. prosince v Jihoafrické republice. Létá na hlavní vnitrostátní lince z O. R. Tambo International Airport do Cape Townu a další dvou místních letišť. LIFT Airlines obléká své posádky do outfitů dodaných jihoafrickým obchodem Superbalist, káva a občerstvení jsou dodávány společností Vida e Caffe. Společnost provozuje Airbusy A320. 


Foto: AfricaAviationNews


Foto: Lift Airline

5) Ethiopian Airlines přidaly druhou frekvenci do Moskvy
Cestující na oslavu dostali sladké dárky a propagační předměty. Nyní Ethiopian létá z Addis Abeby do Moskvy Domodědova 2x týdně a to ve čtvrtky a soboty. 


Foto: Ethiopian Airlines Russia


Foto: Ethiopian Airlines Russia


Foto: Ethiopian Airlines Russia

6) Airbus dodal 200. Airbus vyrobený v Mobile v Alabamě
Airbus A321NEO dostaly Amerian Airlines.


Foto: Airbus USA

7) StewaRd KLM zadržen v Singapuru
Stalo se to už 14. listopadu a  proto, že nedodržel místní pravidla na ochranu před čínským virem. Stevardka zadrželi proto, že opustil svůj pokoj a vydal se do lobby hotelu, kde byl ubytován, přestože posádky mají zakázáno tam chodit a smějí se zdržovat pouze ve svých pokojích. Od té doby je stále v Singapuru a nebyl propuštěn. Podobné restrikce pro posádky leteckých společností mají také Thajsko a Čína. Mluvčí KLM informaci potvrdil, ale nechce sdělit další detaily, vzhledem k respektování soukromí tohoto člověka a proto, že je stále zadržován a čeká na rozhodnutí o trestu.
Ve skupině, kde se druží posádky letadel z celého světa, včetně KLM se píše, že tak striktní to není, že by nemohli vůbec vyjít z pokoje. Posádky KLM jsou ubytovány v Singapuru v hotelu Crowne Plaza a cabin crew zde můžou opustit pokoj a jít do salónku na hodinu, poté, co si ho zarezervují 15 minut předem telefonicky. Musí tam pak dodržovat bezpečnou vzdálenost a nesmí jich tam být víc, než 5 u jednoho stolu.


Hotel Crown Plaza v Singapuru, kde bydlí posádky KLM.

8) Hezký víkend všem.


11. 12. 2020
1) Jak Cathay Pacific k Airbusu A321NEO přišly
Podědily je z objednávky od Cathay Dragon, kteréžto Cathay Pacific začlenily pod sebe a pod svůj brand. Cathay Pacific provozovaly od roku 1983 výhradně wide-body flotilu (před tím měla společnost Boeing 707) a jejich dceřiná společnost Cathay Dragon operovala regionálně a kromě Airbusu A330 také menšími letadly. Jenže tím, že došlo ke sloučení pod značku mateřské firmy, padla objednávka na 16 Airbusů A321 dcery na matku. A tak se menší narrow-body objevilo poprvé v barvách Cathay Pacific. A poprvé se dostaly na světlo světa fotky Business Class, která v letadle je.


Foto: JournoDannyAero


Business Class. Foto: JournoDannyAero

2) Virgin Atlantic zahájily lety do Islamabádu
A to z Manchesteru. První let VS 362 operoval Boeing 787-9 ve třech cestovních třídách: Economy, Premium a Upper Class. Následovat budou inaugurační lety z Londýna Heathrow do Islamabádu a Lahore, které proběhnou ještě v průběhu prosince.


Foto: Letiště Manchester


Foto: Virgin Atlantic


Foto: Letiště Manchester


Foto: Virgin Atlantic

3) Stevardky JALu mají pěveckou skupinu
S tou vystupují vždy o vánocích. Známé jsou jako JAL Bell Star a ani letošek, přestože je takový turbulentní, nebude výjimkou. 


Foto: JAL


Foto: JAL


Foto: JAL

4) Etihad Engineering vymaloval CAA Congo
V jejich třech hanagárech pomalovali už více než stovku letadel. Aktuálně zapracovali na prvním wide-body konžské společnosti Compagnie Africaine d´Aviation.


Foto: Etihad Engineering

5) Air China bude od ledna operovat 30 mezinárodních letů
Jejich rozpis je v tabulce níže. Celkem 20 letů bude z Pekingu, 3 ze Šanghaje, 3 z Hangzhou, 3 z Chengdu a 1 ze Shenzenu. 


Zdroj: Air China

6) Retro okno
Rok 1972 a First Class SASu v Boeingu 747-200.


Foto: SAS


10. 12. 2020
1) Další letadlo ČSA odletělo do šrotu
Tentokrát to byl Airbus A319 s registrací OK-NEO. Poslední linkou, kterou toto letadlo letělo s cestujícími, byl 15. března 2020 let OK481 z Helsinek do Prahy.
Už zůstávají jen Airbus A320 OK-HEU, Airbus A319 OK-REQ a 5x ATR72, z nichž ale létají jen dvě.


Zdroj: FR24

2) venezuelská Conviasa létá z Caracasu do Teheránu
Kdysi o té lince informovali, že začne, ale pak jsem to nějak pustila z hledáčku pozornosti. A teď si Milan V. všiml, že to 6. prosince letělo přes Českou republiku. Dohledala jsem si historii tohoto stroje na FR24 a vypadá to, že to opravdu létají a občas mezi přistávají v Bělehradě. To je docela rarita, páč je to zřejmě poslední Airbus A340-200 v pasažérském servisu na světě. Zkoušela jsem najít ceny a letový řád, ale ten jejich web moc nespolupracuje.


Zdroj: FR24

3) Lufthansa se vrátila do Abuji
A to po osmi měsících od přerušení letů. Let LH 594 z Frankfurtu do hlavního města Nigérie bude nyní létat 3x týdně.


Foto: Lufthansa News

4) Retro okno
Interiér Boeingu 707. Koho zarazí ten seating 2-3, tak to není chyba. První modely Boeingu 707-100 se například pro PANAM dělaly v této konfiguraci. Na této fotce by měl být mock-up kabiny z roku 1957.


Foto: Boeing


9. 12. 2020
1) Emirates opět nabízí vánoční menu
A to naskrz všemi cestovními třídami od Economy, přes Business až po First Class.


Foto: Emirates


Foto: Emirates


Foto: Emirates

2) Nový Boeing 737-400 ve flotile MY Jet Xpress
Je to čtvrtý stroj ve flotile malajského nákladního dopravce a nosí registraci 9M-NEW.


Foto: MY Jet Xpress

3) JAL dovezl víno do Japonska
Francouzské Beaujolais Nouveau je v Japonsku velmi oblíbené a každoročně se ho tam vypije několik milionů lahví. Proto jich Japan Airlines dovezly do konce října cca 140 tun na lince z Paříže do Tokia. K transportu se konala i slavnostní ceremonie.


Foto: JAL


Foto: JAL

4) Další chartery na St. Helenu
Se budou konat v lednu a únoru. Pro leden už byla stanovena předběžná data. Operovat tyto lety bude opět Boeing 757-200 Titan Airways. Routing zůstane stejný, jako během posledních třech rotací. Kdo chce letět v lednu, musí se zaregistrovat nejpozději 14. prosince. Data únorového letu budou ještě upřesněna.


Zdroj: https://www.sainthelena.gov.sh/2

5) HR OKNO
Letecké. Letiště Praha hledá dalšího tiskového mluvčího. Více info a možnost přihlásit se, je ZDE.


Zdroj: LP

Neletecké. Ale hodně zajímavé pro někoho, koho baví technické věci. Nejlepší moderátor Dan Stach hledá někoho do televize.



8. 12. 2020
1) Z billboardů Okradli letiště se vyklubala válka mediálních společností
Respektive společnost JCDecaux a její konkurence. No, já upřímně taky moc nechápu ten smluvní vztah mezi Letištěm Praha a JCDecaux. Když jsem asi před 3 lety dala letišti podnět, proč tam někde v hale neumístí nějaký vizuální předmět, např. písmena "FLY FROM PRG" nebo něco v tomto smyslu, u čeho by se cestující mohli fotit a sdílet to (ve světě je přesně toto poměrně běžné a lidem se to líbí) a dělat tím pádem reklamu, tak to nešlo. A to prý právě kvůli smlouvě s JCDecaux, která jim neumožňuje, aby si Letiště umísťovalo zadarmo reklamu samo na sebe ve svých prostorách letiště. Takhle mi to tehdy vysvětlili, proč to jako nejde. Jestli se mě chtěli jen zbavit, abych je neotravovala svými nápady nebo to tak opravdu je, nevím, ale pokud takhle hloupou smlouvu uzavřeli, tak je to opravdu k zamyšlení.  


Zdroj: okradliletiste.cz

2) Windrose Airlines zahájily lety z Kyjeva do Skopje
Lety budou operovány 2x týdně Embraerem E145 s kapacitou 49 míst. Embraer provozuje společnost Dniproavia.


Foto: exyuaviation.com


Foto: exyuaviation.com


Foto: exyuaviation.com


Foto: exyuaviation.com

3) Nové letadlo a livery Air Saint Pierre
Air Saint Pierre je francouzská aerolinka, operující v Kanadě na východním pobřeží v oblasti Newfoundlandu. Jejich nové ATR42-500 očekávají v neděli 13. prosince.


Foto: Air Saint Pierre


Foto: Air Saint Pierre

4) Boeing 747-400 El Alu zničen
Jde o stroj registrace 4X-ELA. Ještěže jsem se těmi Jumby docela nalétala. Né s touto společností, samozřejmě.


Foto: Ido Wachtel


Foto: Ido Wachtel


Foto: Ido Wachtel


Foto: Ido Wachtel

5) Nabídka privátních letadel
Vzhledem k aktuální situaci je stále zvýšená poptávka po těchto letech.


BBJ700 - 200 LR. Zdroj: Comlux


Airbus ACJ 319. Zdroj: Zdroj: Comlux

6) Paris Air Show 2021 se nekoná
Včera bylo oznámeno, že kvůli pokračující pandemii čínského viru, se pařížská air show příští rok konat nebude. No, to jsem zvědavá, jestli proběhne třeba Dubai Air Show. Ta má být v termínu 14. - 18. listopadu 2021.


7. 12. 2020
1) Okradli letiště
Billboardy s tímto nápisem se objevily včera ráno v okolí letiště Ruzyně. V neděli ráno je lepili. Přes den a večer uvedený web ještě nefungoval, tak jestli někdo něco spustí se začátkem týdne?


Foto: LKPR_life

2) Nová letecká společnost v Dánsku
Už zmiňovaná letecká společnost, jejíž letadlo se objevilo v nových barvách, představila své plány. Společnost vznikla ve spolupráci s Primo Tours, Castenem Jensenem a Klausem Renem, který je ředitelem. Lety bude papírově i technicky provozovat společnost Copenhagen Air Taxi Boeingem 737-400 v kapacitě 168 míst. Báze je aktuálně na kodaňském letišti Roskilde, kam hledají také zaměstnance, ať už do administrativní, tak i provozní části. Zaměřovat se chtějí na flexibilní pronájem letadla pro další subjekty. Společnost má více informací na svém webu https://airseven.dk/.


Foto: https://airseven.dk/


Foto: https://airseven.dk/


Foto: https://airseven.dk/


Foto: https://airseven.dk/


Foto: https://airseven.dk/

3) Air Astana zahájila lety na Maledivy
Konkrétně z Almaty do Male. Na Maledivách byl jejich Airbus A321 přivítán slavobránou.


Foto: MLE Velana Airport


Foto: MLE Velana Airport


Foto: MLE Velana Airport


Foto: MLE Velana Airport

4) Na Maledivách přivítali i Air Seychelles
Maledivy jsou aktuálně oblíbenou eventualitou, když chce někdo do tepla a k moři. 


Foto: MLE Velana Airport


Foto: MLE Velana Airport


Foto: MLE Velana Airport

5) Air Sial dostaly druhý letoun
Je to opět Airbus A320, registrace AP-BOB. A ještě by měl doletět jeden stroj. A koukám, že zvolili zajímavé uniformy. Jejich autorem je pákistánský návrhář Nomi Ansari. Mně se to líbí.


Foto: Air Sial


Foto: Air Sial


Uniformy. Foto: Air Sial


Designér uniforem. Zdroj: Air Sial


Foto: Air Sial


Foto: Air Sial


Foto: Air Sial

6) Ryanair otevře novou bázi v Benátkách
A to na letišti Venice Treviso. Otvírat se bude 30. března 2021 a bázována tam budou dvě letadla, která budou obsluhovat 45 linek a to vnitrostátních i mezinárodních.


Foto: Ryanair


Foto: Ryanair

7) Pobeda otevřela nové operační středisko
To se nachází v Moskvě a je vybaveno nejnovějšími technologiemi, které umožňují zajištění plynulého provozu.


Foto: Waldemar Metzler


Foto: Waldemar Metzler


Foto: Waldemar Metzler


Foto: Waldemar Metzler

8) Kalitta Air provozuje Boeing 727-200F
Tento dnes už vzácný stroj se objevil na letišti Mirabel v Kanadě.


Foto: Mark Brandon Aviation

9) Retro okno
Connie od Qantasu. To je symfonie. Ten obsah i styl zpracování.


4. 12. 2020
1) Austrian Airlines omezí o půlku své kanceláře
A to v budově vedení. Jak včera oznámili v interním dopise svým zaměstnancům, hledají úspory kdekoliv, kde je to jen možné. Proto bude docházet k takzvanému "desk sharingu", kdy se budou pracovníci o svá místa v kancelářích střídat v kombinaci s home officem a to i po skončení čínské pandemie. Společnost zruší 4 patra kanceláří na ředitelství a vrátí je majiteli budovy, což je Letiště Vídeň. Austrian si ponechá 11 000 metrů čtverečních ve spodních 4 patrech. 


Foto: Austrian

2) Ryanair otevřel novou bázi a další zavírá
A to na letišti Paris Beauvais. Podle jejich informací má přinést přes 2 300 přímých a nepřímých pracovních pozic. Naopak ve Vídni bázi společnost zavírá a nabízí zaměstnancům relokaci do Dublinu nebo Thessaloniki. Kdo se nepřestěhuje, přijde o práci. Ve Vídni byla bázována 3 letadla. Od ledna budou Vídeň operovat přidružené společnosti Lauda Europe (báze na Maltě) a Buzz (báze v Polsku).


Foto: Ryanair


Foto: Ryanair


Foto: Ryanair

3) Retro livery TAPu opět ve vzduchu
Airbus A321 Retrojet Tap Portugal vzlétnul při příležitosti oslavy 75. výročí společnosti.


Foto: IG @flyjohn83


Foto: IG @flyjohn83


Foto: IG @flyjohn83

4) Kalendář Air Baltic
I air Baltic se řadí mezi společnosti, které vydávají svůj kalendář. Tentokrát je hlavně v zelené barvě, což má vyjádřit směr, kterým by se letectví mělo v budoucnu ubírat. Objednat lze na e-shopu air Balticu.


Zdroj: air Baltic

5) Novinka ve First Class Swissu
Tou je speciální menu - Fondue. Na Twitteru se pod tím příspěvkem lidi trochu ohrazovali, že někomu může vůně sýra na palubě vadit, speciálně náročné klientele ve First Class. Ale prý ne, prý ty filtry v letadle v klimatizaci tomu zabrání.


Foto: Swiss

6) FlyBosnia se opět vrací na scénu
Už zase. Podle serveru exyuavition.com mají tentokrát mít tři letadla na leasing a to Airbusy A320 s kapacitou 180 míst. První z nich má přiletět začátkem prosince, zbylé dva v dubnu 2021. Jedno z letadel je původní registrace N419UA a létalo v USA u Unitedu. Společnost je aktuálně bez letadla od léta, kdy vrátili svůj jediný Airbus A319 a propustili většinu zaměstnanců. Společnost měla finanční problémy už před začátkem pandemie čínského viru, ze kdy mají i dluhy vůči sarajevskému letišti. To oznámilo, že nebude dále obsluhovat jejich letadla a smlouva byla vypovězena. 


V dobách, kdy se ještě létalo. Foto: FlyBosnia

7) Japan Airlines obdržely ocenění za péči o cestující se speciálními potřebami
Věřím, že v Japonsku mají tyto služby na nejvyšší úrovni.


Foto: JAL


Foto: JAL


Foto: JAL

8) Interiér nového druhého letadla Air Sial
Letadlo bylo do Pákistánu přeletěno před pár dny a nosí registraci AP-BOB.


Foto: Zain Masqsood


Foto: Zain Masqsood

9) Nové livery Azul Linhas Aereas
Nosí ho Embraer E195 E2 a jsou na něm papoušci Ara, u nás známí z křížovek (papoušek na tři). Na letadle jich je šest a jsou vymalovaní v celkem 58 barvách!


 Foto: Azul Linhas Aereas


 Foto: Azul Linhas Aereas

10) Další příspěvek do Jerusalema Dance Chalenge
Tentokrát od lotyšských air Baltic. A mají to minimálně stejně hezké, jako Ukraine International.


Zdroj: air Baltic

11) Hezký víkend všem.


4. 12. 2020
1) Smutné výročí PANAMU
Včera to bylo 19 let, co společnost PANAM oznámila svým zaměstnancům, že končí.


Smutné oznámení.

2) ANA vydala kalendář
Je možné ho objednat u nich na webu, ale co jsem pochopila, tak posílají jen do Japonska.


Foto: ANA

3) Den ve Voticích
Jsme vyrazili do Votic a tak jsem nestihla zpracovat víc novinek.


Nasněžilo!


3. 12. 2020
1) Media flight s Boeingem 737 MAX
Se konal včera v Dallasu. Letoun společnost American povozil zástupce médií po více než 20 měsících od chvíle, kdy byla tato letadla uzemněna. Ještě tento týden se má konat pět letů pro zaměstnance společnosti a to v Dallasu, Miami a LaGuardii. Poté by mělo dojít 29. prosince k opětovnému zařazení MAXe na pravidelné lety a to nejprve na lince Miami - LaGuardia. Letěl i CEO Amerian Airlines Doug Parker, který se pochlubil fotkami na svém Instagramu.


Foto: Chris Sloan (https://twitter.com/airchive)


Foto: Chris Sloan (https://twitter.com/airchive)


Foto: Chris Sloan (https://twitter.com/airchive)


Foto: Chris Sloan (https://twitter.com/airchive)


Zdroj: Doug Parker IG

2) Wamos Air v Nursultánu
Pasažérský Airbus A330 Wamos Air se poprvé podíval do Kazachstánu. Vezl z Číny do Španělska nějaké cargo na sedačkách, jak je teď obvyklé a udělal si technické mezipřistání právě v bývalé Astaně. Tam z něj měli radost a šli posádku pozdravit.


Foto: Letiště Nursultán


Foto: Letiště Nursultán


Foto: Letiště Nursultán

3) FlyArystan zahájily lety do Turkestánu
Lety tam vedou z Nursultánu. Inaugurační let vezli kapitán Berdychan Agmurov a FO Dmitrij Petin. Lety budou provozovány 2x týdně a to v úterky a pátky. Od 5. prosince budou FlyArystan létat do Turkestánu také z Almaty a to v pondělky a soboty. FlyArystan nyní provozují 7 Airbusů A320.


Foto: Maksat Shagyrbay


Foto: Maksat Shagyrbay


Foto: Maksat Shagyrbay


Foto: Maksat Shagyrbay


Foto: Maksat Shagyrbay

4) Air Djibouti měly nehodu při přistání v Garowe
Stalo se to včera. Boeing 737-500 registrace EY-560 společnosti Air Djibouti se nějak nakřápl podvozek při přistání v Garowe v Somálsku. Na palubě bylo 39 cestujících a 5 členů posádky, nikdo nebyl zraněn. 
Letadlo letělo na trase Djibouti - Hargeisa - Garowe - Mogadishu. Tomu říkám routing! Až na to, že to bylo aktuálně jediné letadlo této společnosti, takže na nějakou dobu zřejmě dolétali. Zajímavostí je, že na letišti už prý přes dva měsíce není funkční hasičské auto, páč nemají náhradní pneumatiku na to jediné auto, co měli. Tak ještě, že nehořelo.
Jsem si o nich něco hledala a letový řád tedy měli velice zajímavý. I když podle něj do Garowe vůbec nelétají.


Foto: https://twitter.com/IssaDhollowaa


Letový řád. Taková exotika!


Společnost v nedávné době. Foto: Air Djibouti


Foto: Air Djibouti

5) Letušky Deer Jetu se utkaly v soutěži
Deer Jet je čínská společnost, spadající pod HNA Group provozující privátní letadla. Jejich letušky se účastnily soutěže, ve které dokazovaly svou schopnost vytvořit příjemnou atmosféru při klasické čajové ceremonii v letadle. Která vyhrála, nebylo oficiálně oznámeno.


Foto: HNA Group


Foto: HNA Group

6) Retro okno
SAS v roce 1983.


Zdroj: Keith L. Mock


Zdroj: Keith L. Mock


Zdroj: Keith L. Mock


Zdroj: Keith L. Mock


Zdroj: Keith L. Mock


Zdroj: Keith L. Mock


Zdroj: Keith L. Mock


Zdroj: Keith L. Mock


Zdroj: Keith L. Mock


Zdroj: Keith L. Mock


Zdroj: Keith L. Mock


2. 12. 2020
1) Procházka kolem Boeingu 777-300ER
A zajímavosti o něm. Pro mě spousta technických novinek. Jsem nikdy nevěděla, k čemu přesně některé ty anténky jsou.


Zdroj: FlyRosta.com

2) Národní den spojených arabských emirátů
Se slaví dnes (už po čtyřicáté deváté) a Emirates ho slavily už v předstihu, na mnoha stanicích, kam se létá. V Praze už to bohužel neměl kdo vyfotit.


Dubai. Foto: Emirates


Ženeva. Foto: Emirates


Accra. Foto: Emirates


Manila. Foto: Emirates


Řím. Foto: Emirates


Bahrain. Foto: Emirates


Bangkok. Foto: Emirates


Bombay. Foto: Emirates


Budapešť. Foto: Emirates


Tokyo Narita. Foto: Emirates


Sao Paolo. Foto: Emirates


Vídeň. Foto: Emirates


Brusel. Foto: Emirates


Melbourne. Foto: Emirates


Singapur. Foto: Emirates


Nairobi. Foto: Emirates


Bengaluru. Foto: Emirates


Clark. Foto: Emirates


Harare. Foto: Emirates


Amsterdam. Foto: Emirates


Varšava. Foto: Emirates


New Delhi. Foto: Emirates


Jakarta. Foto: Emirates


Kuwait. Foto: Emirates


Lisabon. Foto: Emirates


Curych. Foto: Emirates


Sydney. Foto: Emirates


Chicago. Foto: Emirates


Hyderabad. Foto: Emirates


Muscat. Foto: Emirates


Thiruvananthapuram. Foto: Emirates


Cape Town. Foto: Emirates


Kalkata. Foto: Emirates

3) Lufthansa testuje nový koncept Economy Class
Lufthansa testuje nový koncept pro cestující v Economy Class, který se pracovně nazývá "Sleeper´s Row". Se stejným nápadem už dříve přišla například Air Astana. Na letech z Frankfurtu do Sao Paola si cestující mohou udělat upgrade do celé čtyř řady nebo troj řady a to až do konce prosince 2020. Služba není nabízena předem, ale až na poslední moment, pokud zbydou místa. Cestující k této službě dostanou i přednostní nástup do letadla. Cena je 220 EUR nebo 260 USD za jednu cestu, platba pouze při odbavení nebo v gate. Pokud bude mít služba pozitivní ohlas, bude rozšířena na další lety.


Zdroj: Lufthansa

4) Letový řád Air Sial
Se objevil v pákistánských spotterských skupinách. Podle něj se má začít létat 25. prosince.


Zdroj: Plane Spotters Pakistan forum

5) Uganda Airlines míří do Dubaje
S jejich novým přírůstkem ve flotile Airbusem A330NEO, který dostanou každou chvíli, chce Uganda Airlines zahájit nové dálkové linky z Entebbe. A těmi jsou Londýn, Dubai a Guangzhou. Společnost před pár dny zveřejnila několik fotek interiéru kabiny.


Zdroj: Uganda Airlines


Zdroj: Uganda Airlines


Business Class. Foto: Uganda Airlines


Economy Class. Foto: Uganda Airlines

6) Retro okno
Aerolinas Argentinas a jejich First Class v Boeingu 747 Classic.


Foto: Vintage Airlines


1. 12. 2020
1) Bratislava bude mít dálkový charter
Cestovní kancelář TIP Travel nabízí zájezdy do Punta Cany v Dominikánské republice, ke kterým budou zajištěny přímé lety z Bratislavy. Operovat by je měl Boeing 767-300ER Condor a v Bratislavě by se měl objevit 4x v průběhu února a března 2021. Podle nabídky cestovní kanceláře bude konfigurace letadla 3-class, to je Business, Premium a Economy Class.


Zdroj: https://tiptravel.sk/dovolenka/dominikanska-republika/melia-caribe-beach-resort/

2) Nové letadlo pro AirSial
AirSial je startupová aerolinka v Pákistánu. První letoun, který jim byl předevčírem dodán, přistál v Karáčí. Je to Airbus A320, který dostal registraci AP-BOA. Společnost plánuje létat vnitrostátně do měst Sialkot, Karáčí, Lahore a Islamabád. Letadlo je 16 let staré a dříve létalo např. u Air New Zealand. Společnost měla začít létat už v roce 2016, od té doby svůj start stále odkládala a odkládala. Datum zahájení provozu zatím stále ještě není známo. Ale už mají aspoň to letadlo a to je dobrý základ. Už hledají i nějaké zaměstnance.  


Foto: Air Sial


Foto: Air Sial


Foto: Air Sial


Foto: Air Sial


Foto: Air Sial


Foto: Air Sial


Zdroj: Air Sial


Zdroj: Air Sial

3) Qatar Airways - inaugurační let do Abuji
Abuja je v Nigérii a tak na tento let byla nasazena první nigerijská pilotka Boeingu 787 Adeola Ogunmola, která u Qatar Airways létá.


Foto: Qatar Airways


Foto: Qatar Airways

4) Novinka v cateringu u Swissu
Od prosince do května 2021 se cestující Business a First Class setkají na palubách švýcarského dopravce s jídelními kreacemi z kantonu Fribourg. Jídla byla vybrána Alexandrou Müller, vrchní kuchařkou hotelu Romantik Hotel L´Etoile v Charmey. Inspirací jí byla francouzská moderní kuchyně s důrazem na regionální speciality.


Foto: Swiss

5) PRIM udělaly nové hodinky s leteckou tématikou
Firma Prim z Nového Města nad Metují představila novou sérii pánských hodinek, která je věnována leteckého průmyslu. Jmenuje se OK-A, což má být podle OK označení československých civilních letadel. Nápis OK-A na ciferníku hodinek je díky technologii tisku vizuálně odlišný z různých úhlů pohledu. Indexy ciferníku jsou vyrobeny z materiálu, který připomíná přístroje z kokpitů letadel. Jejich cena je 39 900 Kč.






Foto: PRIM

6) Retro okno
Rok 1986 a fotka z interiéru společnosti Braniff z jejich letového řádu.


Zdroj: Jason Horner

7) Ze života - Filofax
Od jak živa zbožňuji papírnictví a bločky a zápisníčky a diáře a tak. Musela jsem si objednat novou náplň na rok 2021 do svého diáře Filofax, který už několik let používám (Saffiano - personal compact). Diář je skvělý, přešla jsem na něj z původně většího, který měl rozměr A5, ale potřebovala jsem něco skladnějšího do kabelky, páč ho sebou nosím pořád. I když mám ráda vše online, tak diář si pořád vedu papírově a myslím, že to tak asi zůstane navždy. Ráda si tam vyznačuji barevně různé věci nebo nad ním plánuji a přemýšlím.
K náplni na rok 2021 jsem si jako dárek pro sebe objednala dva bloky na psaní. A jsou opravdu nádherné. První je Filofax Notebook Saffiano Metallic A5 ve zlaté barvě a druhý Filofax Notebook Classic A5 v červené barvě. A jsou nádherné, to je poezie na zápisníky!
"Unboxing" udělám až zítra, v klidu.


www.yirina.net

 

Vsevjednom.cz