My posts are my personal views. They do not represent the views of my company / Příspěvky na tomto webu jsou pouze mé osobní názory.

www.yirina.net


 

 

Odmala jsem moc ráda kreslila a malovala. Nejradši oblečení, proto jsem jednu dobu chtěla být i módní návrhářka, ale z toho nějak sešlo. Vůně kerosinu a letištní ruch pro mě byly vždycky více. To neznamená, že bych si byla občas nekreslila něco pro sebe, protože se mi u toho pěkně relaxuje a odpočívá. Když jsme se pustili do projektu s uniformami ČSA k 95. výročí společnosti, začala jsem souběžně zpracovávat seriál s jejich přehledem. A postupně také k tomu dělat ilustrace. Nejdřív jsem to dělala jen tím, co jsem měla doma k dispozici, obyčejné pastelky v pár barvách a kreslila to na obyčejný kancelářský papír. Pak jsem si začala kupovat další a další věci, až se dostala k současnému vybavení, se kterým to jde trošku jinak, než na začátku. Také jsem si svoje malůvky přenesla k Rosťovi do střižny, kde mám prostor na to, abych si to tam rozložila a hlavně klid, neodbíhám od toho k pračce nebo jiným rušičům.

Když jsem zveřejnila své obrázky, nejprve uniforem Emirates a pak ČSA, několik lidí se mě ptalo, čím to kreslím a jak to je udělané. Já sama si také průběžně hledala nějaké zkušenosti a recenze na to, co si koupit a s čím se nejlépe pracuje a tak to třeba někomu pomůže nebo bude inspirovat, když to takto sepíšu.


Papír

Papír, na který kreslím, je základem. Začala jsem tím, že jsem kreslila na ten obyčejný, co se prodává pro běžné použití. Pak jsem si jednou šla vyzvednout do e-shopu Pastelka.eu fixy a viděla tam skicáky na kreslení a řekla si, že bych vlastně mohla taky zkusit kreslit na to. Paní prodavačka mi tam ochotně pomohla a vybrala ten, který je prý na ty fixy, kterými kreslím já, nejlepší. A měla pravdu. Krásně po něm kloužou a výborně nasává jejich barvu. Můj "nej" skicák je od značky SMLT, jmenuje se Art Sketch s gramáží 100 gsm. Co je ale na tom pro mě nejdůležitější, je kroužková vazba. Protože si pak ty výkresy fotím a dělám z nich PNG soubory s průhledným pozadím, je ta kroužková vazba praktická. Protáhnu tím totiž špejli, zavěsím mezi dvě židle a jen otáčím listy a fotíme. Jednou jsem si omylem koupila ten samý skicák, ale neměl tu kroužkovou vazbu a pak jsem musela každý výkres extra přichytávat kolíčky před focením, což dost zdržovalo. Blok stojí asi 320 Kč a je v něm 50 listů. 

Z informací k výrobku:

Skicák SMLT Art Sketch pad for markers gramáž 100 gsm, kroužková vazba

Skicák Sketch pad for markers je určen pro kresbu či psaní (hand lettering) markery, fixami, gelovými pery...

Spodní strana má speciální povrch, aby se fixy nepropily na druhý list.
- S bílým, jednostranně odvzdušněným potahovaným papírem
- Přírodní kartonový obal
- Gramáž 100 gsm
- Spirála nahoře
- Listy uvnitř skicáku neobsahují kyselinu (ACID FREE)
- PH neutral

 

 

Obrysy

Základní obrysy kreslím obyčejnou mikro tužkou. Tu pak obtáhnu černým fixem, konkrétně Faber Castell Pitt Artist Pen S (0,3). Detaily obličeje kreslím tím samým, ale velikostí 0,1.


Zdroj: Faber Castell


Černé Fabery na obrysy a detaily.

 

Fixy - barevné

Základem všeho a co mě na tom nejvíc baví, je vybarvování barevnými fixami. Ty, které používám v 99% jsou Faber Castell Pitt Artist Pen B Brush štětečkový. Je to docela drahá záležitost, jedna fixa stojí cca 60 Kč a tak jsem si je kupovala postupně, podle toho, jaké barvy jsem potřebovala. Prodávají i celé sety, ale ty stojí tisíce korun. Já jsem si pořídila z těch setů jen ten z tělových barev (když jsem kreslila uniformy Emirates), ostatní jsem si kupovala jako "kusovky", což naštěstí prodávají.
Zajímavé je, že některé mi postupně změnily barvu a to v řádech třeba jednoho měsíce. Měla jsem dva kusy stejného odstínu a jeden úplně změnil odstín. Zřejmě tím, že nasál černou z okrajů, která nebyla úplně zaschlá. Tak už si na to snažím dávat pozor. 


Luxusní sada uměleckých fixů Faber Castell. Zdroj: Faber Castell

 


Naštěstí je prodávají i po kusech.


Barevná paleta fixů, které jsou v prodeji. Zdroj: www.JetPens.com


Moje sbírka.


Mám velkou spotřebu červených a modrých, vzhledem k tomu, že jsem kreslila tu uniformovou historii ČSA.


Kreslí se s nimi opravdu moc dobře.


Set tělových a přírodních barev. Stál asi 780 Kč. Kupuji si tyto potřeby na www.pastelka.eu, což je v Ječné ulici. Jsou tam moc fajn a nechají člověka všechno vybrat a vyzkoušet, aniž by mu dýchali za krk, aby tam něco neukradl.

 


Pastelky  

Vybarvené obrázky domalovávám a stínuji pastelkami.
Ještě, než jsem začala pracovat s výše zmíněnými fixy Faber Castell, tak jsem zkoušela malovat jen pastelkami.

 

Mondeluz 72 - akvarelové pastelky

 

Jako první jsem zkoušela domácí značku Koh-i-Noor. Koupila jsem si sadu uměleckých akvarelových pastelek. Ty se po nabarvení roztírají štětečkem namočeným ve vodě. No, ale to mě moc nebavilo, já mám ráda syté a jasné barvy a tato metoda je spíš rozpouštěla.  Tyto pastelky prodávají v různých sadách, 24, 36 a 72 kusů. Pak mají ještě různá balení, buď v dřevěné krabičce nebo jen v papírové. Koupila jsem v papírové, zase mi přišlo zbytečné si kupovat tu spíše sběratelkou, dřevěnou.


Mám tu sadu 72 kusů, ale jen v této papírové krabičce. Zdroj: Koh-i-Noor
 

 

Polycolor 72 - umělecké pastelky

 


Tak jsem zkusila druhý set od této značky a to umělecké pastelky Polycolor. Ty používám částečně doteď, když potřebuji odstín, který nemám od Faber Castell, viz dále. Ty Polycolor jsou také v setech a já mám ten největší, se 72 odstíny. Stál něco přes 500 Kč, což se mi zdá rozumné a jejich kvalita je dobrá, na moje účely. Ale, našla jsem pak lepší.


Polycolor - 72 kusů.

 

 

Polychromos (Faber Castell) - umělecké pastelky

 


A to opět od Faber Castell. Ty se jmenují Polychromos a kreslí se s nimi krásně. Jsou máslovité a syté, po papíře krásně kloužou. Prodávají je také v různých sadách. Ta se 120 kusy v plechu stojí 5000 Kč, v dřevěné kazetě 8000 Kč. Kupuji si proto kusovky (cca 40 Kč), naštěstí ve výtvarných potřebách s nimi mají stojany, kde si je člověk může prohlédnout a vyzkoušet. Takže si je kupuji podle potřeba, pro kreslení uniforem ČSA jsem potřebovala samozřejmě nejvíc modrých a červených odstínů.

Informace od výrobce:

Umělecké pastelky Polychromos jsou mezinárodně ceněny profesionálními i poloprofesionálními uživateli pro svou nepřekonatelnou kvalitu.
Ať už pro grafické použití, svobodnou uměleckou tvorbu nebo exaktní kolorování plánů přesvědčují pastelky Polychromos svým vysokým standardem kvality.
Vysoce kvalitní barevné pigmenty nepřekonatelné barevné stálosti a brilantnosti.
Silná tuha na bázi vosku odolná proti rozmazání a vodě, měkký, barevně sytý otěr.
Zamezení lámání tuhy díky speciálnímu lepení (SV technologie).
V plechovém pouzdru po 120 kusech.
K dostání po jednotlivých barvách nebo v různých dárkových baleních.


 


Moje pastelky od Fabera - většina Polycolor.

 

Ostatní

K pastelkám a fixům mám pak ještě nějaké "kusovky" od různých značek. 


 Umělecké fixy od značky Marvy (cena za kus 40 Kč) - hnědou používám na vlasy a modro/šedou jsem sháněla kvůli barvě uniformy paní Kutheilové.
Na tu jsem dlouho nemohla sehnat tu správnou barvu a až tato konečně byla aspoň trochu podobná.


 Od stejné značky ještě černé "obrysovače".


 Tenké linery od Stabila. Cena za kus 17 Kč. Tím dělám detaily, jako třeba vybarvování očí.


 Stabilo liner - kus za 35 Kč. Ty jsem koupila původně na to, že s nimi budu kreslit detaily "dalmatínské" uniformy ČSA, ale nakonec to s nimi nešlo.

A to je vše.


www.yirina.net

 

Vsevjednom.cz