My posts are my personal views. They do not represent the views of my company / Příspěvky na tomto webu jsou pouze mé osobní názory.

www.yirina.net


 

 30. 4. 2020
1) Rozlučka s korejským Sales Managerem
Sales Manager Korean Air, který sloužil několik let pro firmu v Praze, se vracel včerejším mimořádným letem zpět do Soulu. Pražský tým a jejich spolupracovníci se s ním rozloučili.


Foto: LKPR Live


Foto: LKPR Live


Foto: LKPR Live

2) Travel Servis má oficiální instagram
A teď už je to prý opravdu oficiální. Vznikl asi před měsícem, první příspěvek je z 23. března 2020. To by mě zajímalo, k jakému zvratu tam muselo dojít, že se k tomuto odhodlali a změnili názor, že když budou na sociálních sítích, tak jim tam bude každý jen nadávat. Tak oni jim tam nadávali tak jako tak, jen se tím roky připravovali o nějakou možnost, si třeba vytvářet nějaké pozitivnější image a navazovat lepší vztah s veřejností.


Zdroj: IG Travela

3) Ukraine International Airlines chystají jednorázové lety
Mezi nimi bude jeden z celkově jedenácti i do Prahy. Ten poletí v úterý 5. května 2020.


Zdroj: UIA.com

4) Mrija nad Polskem
Předevčírem letěla Mrija nad Polskem a to z Lipska do Gostomelu. A tak měli polští spotteři pohotovost a přestože to byl jen přelet na jejich územím, pořídili moc pěkné fotky.


Foto: RNAV spotters.pl - Grzegorz Tuszyňsi


Foto: RNAV spotters.pl - https://www.facebook.com/bartusek60


Foto: RNAV spotters.pl - https://www.facebook.com/aemillius88


Foto: RNAV spotters.pl -https://www.facebook.com/arek.paterka

5) Air Asia se vrací do hry
Včera obnovily pravidelné lety v Malajsii, následovat budou lety v Thajsku (od 1. května), na Filipínách (16. května), Indonésii (7. května). Samozřejmostí budou přísné zdravotní kontroly a dodržování bezpečné vzdálenosti. Zatím bude obnoven pouze vnitrostátní provoz.


Foto: Air Asia

6) Ural Airlines začaly nabízet rozvážku svého cateringu domů
Ural Airlines přišly ve třech městech (Jekatěrinburk, Moskva a Petrohrad) s možností, objednat si jídlo z letadla, přímo domů.


Zdroj: Ural Airlines


Zdroj: Ural Airlines


Zdroj: Ural Airlines


Foto: Ural Airlines

7) Letiště Jekatěrinburk poskytuje zdarma roušky
Ty rozdávají dobrovolníci, kteří tak napomáhají zvýšení bezpečnosti při cestování.


Foto: Letiště Jekatěrinburg - Kolcovo


Foto: Letiště Jekatěrinburg - Kolcovo

8) Buddha Airline vykonaly let do Dhaky
Jejich ATR 42 registrace 9N-AIT letělo do Dhaky v rámci "medical evacuation", aby přivezli do Nepálu studenta, který se tam nacházel ve vážném zdravotním stavu.


Foto: Budha Airline


Foto: Budha Airline


29. 4. 2020
Jsme byli včera v Kunovicích
Dokud je muzeum zavřené, tak tam Rosťa natáčel a my s Palem se svezli jako pomocníci sebou. Vrátili jsme se pozdě večer, takže bohužel žádný update nestíhám.


Jsem byla u příletu tohoto letadla v roce 1998 na ploše na Starém letišti.


Moje fotka s Jaromírem Jágrem v roce 1998 poté, co vystoupil z Túčínka 154 s medailí na krku. No, trošku jsem se tam musela vecpat, zájem byl velký. Ale mě ten sport vůbec nebere, to jsem se tehdy nechala pobláznit tou všudypřítomnou hysterií.


28. 4. 2020
1) první Let ČSA do Amsterdamu 29. dubna
Když jsem před pár dny psala, že Travela dělá z lidí blbce, páč prodává let jakože to letí ČSA a pak přistaví trevlí letadlo, tak jsem netušila, že tohle by pro ty chudáky, co si na to koupí letenku, byla ještě ta lepší varianta. Ono totiž došlo včera ke zrušení toho letu, čili dva dny předem. To budou mít ti cestující opravdu radost a to i proto, že je jaksi nemají na co předělat, když nic nelétá.
Příspěvek, který na let na jejich Facebooku upozorňoval, v pondělí večer zmizel a koupit se to už taky nedá.


Zdroj: web ČSA


Asi tak.

Mezitím šéf TVS dělá vše proto, aby proti sobě (a tím pádem proti společnosti) poštval veřejnost ještě víc, když takhle veřejně vyhrožuje. Nemyslím, že by to v Hospodářkách nějak vytrhli z kontextu.


Se divím, že si člověk s jeho možnostmi nenajme nějakého Prchala, který by mu pomohl zlepšit pověst, než si takto ubližovat.

2) Na Ruzyni byl BOeing 777-300 Azur Air
Zajímavé je, že toto letadlo už v Praze bylo, ale v barvách Emirates, kde létalo pod registrací A6-EBZ. Teď přiletěl jako nákladní a dovezl jakýsi zdravotnický materiál z Číny.


Foto: Petr Juriš


Foto: Petr Juriš


Foto: Petr Juriš

3) Air Asia představila nové ochranné uniformy
Byly navrženy ve spolupráci s filipínským návrhářem Puey Quinonesem a poprvé je společnost nasadila minulý pátek na repatriační let z Bangkoku do Manily.


Foto: Air Asia


Foto: Air Asia


Foto: Air Asia

4) Oslava 3. výročí letiště v Oslu
Přestože o tři roky později je letiště téměř uzavřeno pro pravidelnou dopravu, proběhla aspoň decentní oslava tohoto výročí. Tam se s nějakou sociální distancí moc nepárají.


Foto: Avinor


Foto: Avinor


Foto: Avinor


Foto: Avinor

5) SAS zahájily lety z Osla do Lakselv
Lety budou v provozu 2x týdně a to v pondělky a pátky. Tak aspoň nějaká nová linka.


Foto: SAS


Foto: SAS


Foto: SAS

6) Xiamen zahájí sedm nových linek
Od 3. května začne Xiamen Air létat hnedle 7 nových linek z letiště v Pekingu Daxingu.


Zdroj: Xiamen Air

7) Koláč tvarohový s lesním ovocem
Tentokrát podle receptu z časopisu Apetit. Je to úplně maximálně jednoduchý a rychlý recept. Jen tam nedávám do tvarohu to mléko a místo toho jsem tam dala dvě vejce. Recept TADY.


27. 4. 2020
1) A380ka AIR FRANCE V OSTRAVĚ
V sobotu ráno měli asi někteří ostravští spotteři náběh na srdeční atak poté, co si na serveru Aeronews přečetli informaci, že Airbus A380 Air France letí do Ostravy s celkem logickým vysvětlením, že mu tam budou sundávat livery před uzemněním v Teruelu ve Francii. No, bohužel se po pár minutách ukázalo, že se jednalo o chybu, která se stane maximálně jednou za deset let a k označení Ostravy na FR24 došlo nějak omylem. A letadlo letělo také do Teruelu. Během soboty tam odletěly nakonec dva Airbusy A380 a to registrace F-HPJG a F-HPJF. Jeden už tam stojí od 22. dubna (F-HPJC) a celkem tu má být uzemněno 5 kousků.


Původní informace vlevo a opravená verze vpravo. Zdroj: Aeronews

2) Wizzair nastínil destinace z Abu Dhabi
Včera se objevil seznam destinací, které hodlá začít létat Wizzair Abu Dhabi z nové báze v Abu Dhabi. Má jít o PRAHU, Budapešť, Sofii,Tallin, Vilnius, Varšavu, Kišiněv, Pristinu, Tiranu a Kutaisi. Začít mají už před začátkem podzimu. Tak hodně štěstí.


Zdroj: anna.aero

3) Belavia zahájila lety do Vídně
Tak aspoň nějaké nové linky začínají. V sobotu 25. dubna začala Belavia létat na lince Minsk - Vídeň. Tyto lety budou operovány denně Embraerem 175. Ceny letenek jsou od 69 EUR jednosměrně a 146 EUR zpáteční. Tato cena je za tarif, který zahrnuje jen příruční zavazadlo do 10 kg.


Zdroj: FR24

4) Bamboo se snaží zajistit social distance
Dělají to tak, že vyblokovávají prostřední sedačku, aby neseděli lidi, kteří k sobě nepatří, přímo u sebe.


Zdroj: Bamboo Airways

5) Hasiči z letiště v Aucklandu vzdali čest vojákům
Letištní hasiči z letiště v novozélandském Aucklandu uspořádali privátní ceremonii, při které vzdali hold veškerému vojenskému personálu, který slouží zemi v dobách válek, konfliktů a neštěstí.


Foto: Richard Maher (Letiště Auckland)


Foto: Richard Maher (Letiště Auckland)


Foto: Richard Maher (Letiště Auckland)


Foto: Richard Maher (Letiště Auckland)


Foto: Richard Maher (Letiště Auckland)

6) Xiamen Air už provozují svůj First Class salónek
Ten se nachází v Xiamenu a před odlety do Pekingu ho můžou využít cestující společnosti. Aktuálně tam probíhá ochutnávka pekingských specialit.   


Foto: Xiamen Air


Foto: Xiamen Air


Foto: Xiamen Air


Foto: Xiamen Air


Foto: Xiamen Air


Foto: Xiamen Air

7) Přistání na St. Heleně
Minulý týden se konal repatriační charter na Svatou Helenu. Posádka Airbusu A318, který objednala britská vláda, natočila video z kokpitu z přiblížení a přistání na ostrově.


Zdroj: William Tangney

8) Poslední repatriační let Swiss
Ten vedl do Kochi a Kolkaty v Indii.


Foto: Swiss

9) Sobotní procházka
Jsme onehdá náhodně zjistili, že se v našem sousedství nachází železniční zastávka Stodůlky! Tak jsme si řekli, že se tam půjdeme podívat. Stanice tam opravdu je. O víkendu tam jezdí vlak jednou za dvě hodiny a my se náhodně trefili a přišli 3 minuty před jeho příjezdem. Zastávka je nově zrekonstruovaná, dokonce je tam i nádražní rozhlas, který hlásí příjezd vlaku. Jediný problém je, že tam jaksi nejsou žádní cestující. Ona ta zastávka je totiž úplně v lese, vede tam jen cesta, po které bych se sama bála i ve dne, natož třeba za tmy. Nic k zastávce nejede, nejbližší autobusová zastávka je daleko.
Jsem si pak ještě hledala na internetu o historii té zastávky a byla postavená už v roce 1872, ale za tu dobu byla v období 1877 - 1928 a o deset let později opět, pro nevytíženost zrušena. V současnosti je kvůli nevyužití taky jen na znamení. To jsme nevěděli a proto na nás ti lidi z vlaku tak divně koukali. Byli jsme na zastávce (ale znamení jsme nedávali), tak mysleli, že chceme jet a vlak zastavili. A my nic, jen stáli na perónu a koukali.


Příště tím i pojedeme!

10) nedělní procházka
V neděli jsme vyrazili na letiště. Je to opravdu neuvěřitelný pohled, na který si nezvyknu. Byť jsem tam odsloužila spoustu nočních směn, kdy terminál spal, tak tohle se s tím nedá srovnat.


25. 4. 2020
1) ČSA vypraví jednorázový let do Amsterdamu
Jenže to nepoletí ČSA, ale Travela. Myslím, že tímhle lidi docela štvou, protože nabízejí lety jako ČSA a pak přistaví Trevl. Chápu nějaké last moment změny, ale pokud je to plánované takto dopředu, tak by to měli jasně uvádět. Myslím, že zrovna v ČR, kde má TVS takovou pověst jakou má a lidi jsou na to citliví, by si na to mohli dávat pozor. Ano, cestující nemají na výběr a musí letět s tím, co jim přistaví, ale tak bych z nich aspoň nedělala blbce. 
Letenky se prodávají jen jedním směrem z Prahy do Amsterdamu za 4 648 CZK v economy class.


Zdroj: FB ČSA


Zdroj: ČSA


Zdroj: ČSA

2) Ze zákulisí palubního časopisu Eva Airways
Ten se jmenuje enVoyage a už ho vyšlo více než 200 čísel.


Foto: Eva Airways


Foto: Eva Airways


Foto: Eva Airways

3) Jsme byli na procházce ve městě
Když už se tedy můžeme oficiálně srocovat. A srocovalo se více lidí. Napřed Staroměstské náměstí a pak Karlův most. A to mi zase na několik let stačilo.


Hezký víkend všem.


24. 4. 2020
1) Air Arabia Abu Dhabi dostala AOC certifikát
Společnost se tak stala 5. aerolinkou ve Spojených arabských emirátech. Dostali od IATA kód 3L. Společnost vznikla za spolupráce Air Arabia a Etihad. Sídlit bude v Abu Dhabi. Kdy ale začnou létat, se zatím neví.


Předání AOC probíhalo historicky poprvé virtuálně.

2) Oman Air slibují zahájení provozu
Pro ty nelétající aerolinky je teď těžké, co pořád na ty sociální sítě dávat. Ty lety s nákladem a repatriační lety tam nemůžou být pořád dokola a je potřeba nějaká změna. 


Foto: Oman Air

3) Zaměstnanci Kenya Airways šijí roušky
Používají k tomu materiál, který byl určený do letadel. Masky budou rozdávat zaměstnancům, jejich rodinám a potřebným komunitám.


Foto: Kenya Airways


Foto: Kenya Airways


Foto: Kenya Airways


Foto: Kenya Airways


Foto: Kenya Airways


Foto: Kenya Airways

4) Kazašští obchodníci koupili ochranné prostředky pro místní lékaře
Ty byly přivezeny do Almaty z Šanghaje společností SCAT, pro kterou letěl Boeing 757 v barvách společnosti Sunday Airlines. Ten přivezl 12 tun materiálu: 320 000 masek, 6 400 respirátorů, 7 000 ochranných brýlí, 12 200 ochranných obleků a další potřebné věci.


Foto: Letiště Almaty


Foto: Letiště Almaty


Foto: Letiště Almaty


Foto: Letiště Almaty

5) Bamboo Airways znovu otvírají své prodejní kanceláře
Jsou to kanceláře v Hanoji a sídlí na adresách 30 Trang Tien a 265 Cau Giay.


Foto: Bamboo Airways


23. 4. 2020
1) Další návštěva JUneyao v Praze
Jejich livery se mi moc líbí. Škoda, že sem létají za takových okolností.


Foto: Petr Juriš


Foto: Petr Juriš


Foto: Petr Juriš


Foto: Petr Juriš

2) Sobotní Airbus a včerejší ruslan v Pardubicích
Šlo o Airbus A330 společnosti MNG, který přiletěl z Istanbulu, kam i poté odletěl. Byl to stroj registrace TC-MCZ. Ruslan letěl do Lipska. 


Foto: Letiště Pardubice


Foto: Letiště Pardubice


Foto: Letiště Pardubice


Foto: Letiště Pardubice

3) Kyjev Borispol z dronu
Na fotkách jsou terminály D a F. U Dčka jsou odstavena letadla Ukraine International Airlines, Windrose a čtyři z šesti letadel Azur Air Ukraine. U Fka je osm z jedenácti letadel SkyUp. Na focení z dronu bylo vydáno povolení od úřadů. Dron nesměl do výšky více než 100 metrů a jeho operátor musel být ve spojení s místním ŘLP.


Foto: Kiev Borispol přes Avianews.com 


Foto: Kiev Borispol přes Avianews.com 

4) Air Mauricius vstoupily do dobrovolné insolvence
Protože vedení společnosti nepočítá s tím, že se vzhledem k situaci s čínským virem lepší situace v nejbližší době, bylo oznámeno, že společnost vstupuje do insolvence. A to nebudou asi poslední.


Před pár dny ještě společnost věřila, že se brzy vrátí do provozu.


Včera víru ztratili. Zdroj: Air Mauritius


Airbus A330 neo dostali relativně nedávno. Foto: Air Mauritius


Foto: Air Mauritius


Foto: Air Mauritius

5) Kazachstán zavedl znova víza pro více než 50 zemí
Včetně České republiky. No, myslím, že to není otázka pár týdnů, než se cestování vrátí k normálu a jsem ráda, že jsem poslední roky cestovala, co jsem mohla.


22. 4. 2020
1) Emirates se připravuje na zahájení provozu
Mezi opatření, která mají zvýšit bezpečnost cestování letadlem, jsou speciální obleky a ochranné prostředky pro zaměstnance, kteří jsou v přímém styku s cestujícími. Dále se budou blokovat sedadla tak, aby cestující neseděli přímo vedle sebe nebo upravovat menu, aby se snížilo nebezpečí nákazy čínským virem.


Foto: Emirates


Foto: Emirates


Foto: Emirates


Foto: Emirates


Zdroj: Emirates

2) Václav Fischer - pokračování
Aktuálně se má konat první let 20. 12. 2020 na ostrov Gran Canaria. Odkud, se nezmiňuje. To je komedie, to by ani v televizi nevymysleli.


Zdroj: https://www.fischergroup.co/

3) Speciální let na Svatou Helenu
Ostrov Svatá Helena je odříznut od světa, vzhledem k tomu, že jediný dopravce, který sem létal, přerušil provoz. Vládě Velké Británie a St. Heleny se podařilo domluvit charter se společností Titan Airways.  Ten byl směrován z Londýna Stanstedu přes Accru a ostrov Ascension a  přivezl zdravotnický náklad a 9 britských občanů, kteří zde žijí, jednoho vysadili na Ascensionu. Zpátky letadlo odletělo včera a odvezlo 23 Britů a 5 občanů jiných států EU.  


Foto: Nick Stevens (https://www.facebook.com/nick.stevens.1213)


Foto: Nick Stevens (https://www.facebook.com/nick.stevens.1213)


Foto: Nick Stevens (https://www.facebook.com/nick.stevens.1213)


Foto: Nick Stevens (https://www.facebook.com/nick.stevens.1213)


Foto: Nick Stevens (https://www.facebook.com/nick.stevens.1213)

3) Na Sint Maartenu byl Iloušek 76
Na karibském ostrově SXM byl před pár dny Iljušin 76. Samozřejmě v rámci čínského corona viru přivezl nějaký náklad.


Foto: Leon Wilson Photography

4) Ještě jeden přehled všech uniforem ČSA
Historie skrzevá módu. Pořád si nemůžu vybrat, které uniformy se mi líbily nejvíc. Asi žluté šaty ze sedmdesátých let, pak "cirkus" z let 1991-1996 a Dalmatinci. A samozřejmě ta současná, ta je krásná.


ČSA byly vždycky stylové (po rozkliknutí se zvětší).

5) Embraer - Profit Hunter
Rosťovo video o pro mě sympatickém typu Embraeru.

 


21. 4. 2020
1) Serene Air by měly mít Airbus A330-200
Ten se chystá do jejich barev. Pokud ho převezmou, budou tak druhou aerolinkou v Pákistánu, která Airbus A330 provozuje. První byly Shaheen Air, ale ti už zkrachovaly.


Foto: Pakistan Aviation

2) Lufthansa vypravila poslední repatriační let
Ten vedl do Limy. Let LH 341 přivezl 280 cestujících z Německa a dalších evropských zemí. A tím prý repatriační lety skončily.


Foto: Lufthansa


Foto: Lufthansa

3) Společnost SCAT dovezla z Indie zdravotnický materiál
Nejen Čína "zachraňuje" svět. Indie poskytla Kazachstánu humanitární pomoc.


Foto: Letiště Almaty


Foto: Letiště Almaty


Foto: Letiště Almaty


Foto: Letiště Almaty


Foto: Letiště Almaty


Foto: Letiště Almaty

4) Posádka Saudia vykonala let do Los Angeles na otočku
Saudia Airlines vykonala 16. dubna let pro 187 Saudů, kteří uvízli v USA a nestačili se vrátit domů. Repatriační let operoval Boeing 777-300 registrace HZ-AK42. Cesta tam z Jeddah do Los Angeles trvala 15 hodin a 47 minut. V L.A. se letadlo jen "otočilo" a letělo zpět do Jeddah, let trval 14 hodin a 36 minut. Po přistání v Jeddah zůstalo letadlo 90 minut na zemi a poté pokračovalo do Rijádu. Celý let operovala jedna posádka, na otočku, což znamená, že byli ve vzduchu více než 30 hodin. Stalo se tak proto, že se jednalo o jednorázový let a tak by se posádka nemohla vracet dalším. Stejně tak bylo zamítnuto, aby letadlo "přenocovalo" v Los Angeles a posádka se šla vyspat do hotelu, zřejmě kvůli karanténním překážkám a omezením.
Podle serveru Arab News byla posádka složena z 8 pilotů (4 kapitáni a 4 FO) a 35 cabin crew. Normálně Saudia nasazuje na ultra dlouhé lety 4 piloty, tudíž je nyní zdvojnásobili. V diskuzích se řešilo, jestli bylo nutné mít oněch 35 cabin crew, vzhledem k tomu, že let do L. A. byl prázdný a měli možnost odpočinku. 


Posádka po příletu prošla špalírem tleskajících kolegů.

5) Retro okno
Patnáct let Československých st. aerolinií. Slavilo se v roce 1939. Pak přišla druhá světová válka, která provoz přerušila.


Poslední předválečný rok provozu ČSA.

6) Dokreslila jsem uniformy ČSA a pokračuji dále
Ještěže jsem si ty docela drahé fixy a pastelky nakoupila před tím, než začala tato situace, teď už bych za to tolik peněz nedala.


20. 4. 2020
1) Nový web Fischer Air
Neúnavný Václav Fischer chystá opět rozjezd své společnosti, jak o tom informoval na Facebooku. Nyní rozjel k tomuto projektu webové stránky. K nalezení zde: https://www.fischergroup.co/ . Vypadají hodně podobně, jako ty k projektu Air Fischer dva roky zpátky.


Zdroj: https://www.fischergroup.co/

2) Ukraine International Airlines vypraví let z Miami do Kyjeva
Půjde o repatriační let 26. dubna 2020 pro Ukrajince, kteří se potřebují dostat z Floridy nebo USA domů. Jednosměrná letenka se prodává za 918 USD. Let bude operovat Boeing 767 pod číslem letu PS 1106. Odlet z Miami bude ve 13:00, v Kyjevě let přistane v 8:10 následující den. Letenka lze koupit normálně přes webové stránky společnosti.


Zdroj: UIA

3) Tip na výlet (až budeme moct) - Yellow Plane
Už jsem o tom kdysi psala, když tento objekt otvírali. Mezitím ho vylepšili a kromě restaurace nabízejí i možnost přenocování. Za noc si za "chalet" pro dva u letadla účtují 570 UAH (529 CZK). Je tam free wifi, sprchový kout, toaleta, dvojlůžko nebo dvě jednolůžka,  parkování zdarma. Areál se nachází 20 minut od Kyjeva u dálnice. Více informací když tak zde: https://www.yellowplane.ua
Oni v televizi pořád řeší to Chorvatsko a nějaké koridory či letecké mosty tam, ale já nechci do Chorvatska! Copak lidi jezdí jen tam?


Foto: yellowplane.ua


Foto: yellowplane.ua


Foto: yellowplane.ua


Foto: yellowplane.ua

4) Retro okno - letecká historie
Dneska si dáme článek z časopisu Svět v obrazech o ruzyňském letišti z roku 1948.


18. 4. 2020
1) Václav Fischer oznámí své plány
Má se tak stát 22. června 2020. Tak to si to píšu do kalendáře a jsem zvědavá, s čím přijde.


Zdroj: FB Václav Fischer

2) Swiss vykonal další repatriační lety
Tentokrát do Kyjeva a Podgorice. 


Foto: Swiss

3) Air Belgium vykonaly repatriační lety do Bogoty a St. Dominique
Minulý týden letěli z Laosu do Paříže a nyní do Bogoty a Saint Domingue.


Foto: Air Belgium


Foto: Air Belgium

4) JAL představil nové uniformy pozemního personálu
Stejně jako letový personál společnosti, se i ten pozemní převlékl. Od letového personálu jsou odlišeni střihem uniformy a dámy i jiným vzorem šátku.


Foto: JAL


Foto: JAL


Foto: JAL

5) Kreativní práce kolegů z ŘLP
No, kam se hrabe moje hororové video. Toto je je geniální. Autorem je bývalý zaměstnanec, který už je v důchodu.


Strašidelné.

6) Retro okno
Na víkend si dáme článek z Rudého práva v roce 1946 a rozvoji poválečné letecké dopravy. Ten přinesl rozhovor s náměstkem vrchního ředitele Československých aerolinií Dr. K. Finkem.

7) Hezký víkend všem.


17. 4. 2020
1) Procházka po historii ČSA v Praze
Už jsme něco takového podnikli kdysi, teď jsme doufali, že bude před objekty méně lidí a aut. Nebylo.


Kancelář v Jungmannově 18. Zde ČSA sídlilo od roku 1934 do roku 1937.


"Stará" Kotva. Tady ČSA byly po válce.


A tady poté, co se postavila Kotva. Respektive už chvíli předtím.


To pamatuju, jako malá.

2) Air New Zealand plánují uzemnění všech Boeingů 777 do dubna 2021
Pokud by k tomu došlo, cca 1000 členů palubního personálu z mezinárodní flotily by bylo v ohrožení. Aktuálně létá u společnosti 1533 lidí, v případě uzemnění Boeingů 777 by se snížil počet na 583. Současně by došlo k redukci zaměstnanců, kteří létají na flotile Boeingu 787, kde by byl snížen stav Servis managerů (Purser) ze 157 na 142 a cabin crew z 514 na 443.


Výdejna uniforem Air New Zealand. Ta bohužel asi osiří. Foto: Air New Zealand


Foto: Air New Zealand


Foto: Air New Zealand


Foto: Air New Zealand


Foto: Air New Zealand

3) Nová paletka od Gabrielly Salvete
Nová, druhá řada paletky, tentokrát ve svěžejších a veselejších barvách. Tu první mám a nic moc, ale třeba bude tato lepší. Ona totiž vypadala na fotkách o hodně lépe, než v reálu.


Foto. Gabriella Salvete


Foto. Gabriella Salvete


16. 4. 2020
1) EMIRATES TESTUJÍ PŘED ODLETEM NA ČÍNSKÝ COVID-19
Emirates ve spolupráci s Dubai Health Auhority zahájily testování cestujících přímo na letišti v Dubaji na čínský virus. Test je vyhodnocen do 10 minut a cestující dostanou certifikát o tom, že jsou COVID-19 negativní. Pokud tedy nejsou COVID-19 pozitivní, to jim ten certifikát samozřejmě nedají.


Foto: Emirates


Foto: Emirates


Foto: Emirates

2) Václav Fischer se nevzdává
Podle příspěvku, který zveřejnil včera na svém Facebooku, hodlá v dubnu 2021 představit novou flotilu letadel a program letů z českých, slovenských, německých a rakouských letišť. No, tak není lepší čas pro rozjezd letecké společnosti. I kdyby to nebyl Václav Fischer. Ale lidi mu podle komentářů věří.


Zdroj: FB Václav Fischer (https://www.facebook.com/Fischer-Air-1427734140618112/


Zdroj: FB Václav Fischer (https://www.facebook.com/Fischer-Air-1427734140618112/

3) Provoz uplynulých dvou dní
Repatriační a nákladní lety, operované civilními letadly, se konaly ve dnech 14.-15. dubna. Zachytil je Petr Juriš.


Foto: Petr Juriš


Foto: Petr Juriš


Foto: Petr Juriš


Foto: Petr Juriš


Foto: Petr Juriš


Foto: Petr Juriš


Foto: Petr Juriš


Foto: Petr Juriš

4) Video z evakuace Suchoje Aeroflotu
V souvislosti s ukončením vyšetřování nehody bylo zveřejněno video z průběhu evakuace letu Moskva - Murmansk, který havaroval 5. května 2019 po návratu na letiště Šeremetěvo. Při nehodě zemřelo 40 cestujících a jeden člen posádky. Na letu bylo 78 lidí, z toho 5 členů posádky. Obviněn byl kapitán letu Denis Jevdokimov za porušení pravidel bezpečnosti letu a nedbalost, které způsobily smrt dvou a více osob a škodu na majetku. Byla vyloučena technická závada stroje. 


Zdroj: Следственный комитет Российской Федерации


15. 4. 2020
1) Přílet posledního Jumba do Prahy
Zřejmě na dlouhou dobu přiletěl naposledy na ruzyňské letiště Boeing 747 s cestujícími. A je otázka, kdy se vrátí Korean Air.


Už to letí.


S částí uzemněné flotily ČSA.


Úplně prázdné parkoviště před terminálem 2.


Tak jdeme.


Jan Kašpar v terminálu 1 působí smutně.


Jsem si mockrát chtěla udělat tuhle fotku, ale vždycky mi tam někdo zacláněl.


Piloti šli do hotelu, letadlo odletí až dnes.


Dobrou noc.


Jak z filmu o úniku epidemie.


Na cestující už čekali novináři.


No, tohle člověk ani nechce vidět.


I když, teď už to takové pozdvižení ani nevyvolává.


Autobusy čekaly asi na cestující ze zahraničí. Také tam byly taxíky, zřejmě doufaly v nějaké ryto.


Posádka šla ukázněně seřazeně.


Modrá saka nosí senioritně starší stevardky.


Mají i stevardy, kteří se mezi těmi letuškami úplně ztratí.


A jdou také spát do hotelu.


Dobrou noc.

2) Dva kapitáni turkish airlines zemřeli na komplikace spojené s čínským virem
Dva kapitáni tureckých aerolinií zemřeli a další dva bojují o životy v nemocnici. Kapitán Mehmet Ali Kilic zemřel ve věku 57 let a Mustafa Özden Türkon ve věku 69 let. Oba létali na dálkové flotile, kapitán Türkon působil jako instruktor na simulátoru. V nemocnici se nachází Serdar Gundogdu a Feyzi Altunbudak, oba s pozitivitou na čínský COVID-19.


zdroj: Fly Guy´s Cabin Crew Lounge

3) Brussels airlines vykonaly repatriační lety
Přes 400 členů posádek z řad pilotů i palubních průvodčích se podílelo na na desítkách repatriačních letů, které přivážely uvízlé cestující domů.


Foto: Brussels Airlines


Foto: Brussels Airlines


Foto: Brussels Airlines


Foto: Brussels Airlines


Foto: Brussels Airlines


Foto: Brussels Airlines

4) Retro okno
Noviny pro zaměstnance ČSA z roku 1964. Vycházely dokonce týdenně.


14. 4. 2020
1) Jsme na titulní straně Safaru
Safar je časopis pro zaměstnance Emirates. No, jak  už jsem psala, za jiných okolností bych z toho měla velkou radost.


Zdroj: Emirates

2) Pohled na ruzyňské letiště z výšky
Nafotil Jakub Vaněk. Kdo by tohle byl čekal...


Foto: Jakub Vaněk


Foto: Jakub Vaněk


Foto: Jakub Vaněk


Foto: Jakub Vaněk


Foto: Jakub Vaněk


Foto: Jakub Vaněk


Foto: Jakub Vaněk


Jak jsme šli před pár dny z procházky, tak jsme to vzali kolem těchto domů u letiště. A říkali jsme si, že bydlet tady v tom, musí být naprostý luxus. Foto: Jakub Vaněk

3) Nové číslo Arabian Business
Časopis Arabian Business má zajímavou titulní stranu. Ještě ty koronáče mohl grafik udělat žlutě, ale to už by bylo asi moc do očí bijící a mohlo by to způsobit nějaké diplomatické napětí.


Zdroj: Arabian Business

4) Seriál Chalífát na Netflixu
Velice doporučuji shlédnout tento seriál. Má to jen osm dílů, ale nabitých děním. Autoři dost přesně zachytili situaci ve společnosti v rozložené Skandinávii. Jsem to shlédla téměř na jeden zátah.


Zdroj: Netflix

5) ze života
Jsem udělala ještě jednou ten pruhovaný tvarohový koláč. Když už jsem ho dělala minulý týden a Rosťa ho má tak rád, tak jsem udělala na Velikonoce ještě jeden. A to je všechno. Mazanec jsme dostali z Votic. A večer pak opět party přes počítač.


Koláč číslo 2. Teď už mi ta pravidelnost pruhů nevyšla vůbec.


A ono je to stejně jedno.


 Péťa, Věrka, Palo, Milan V., Adámek a Honzík. Jako za mlada.


13. 4. 2020
1) Repatriační let z Dubaje
Se plánuje na 15. května, ale musí se sejít minimálně cca 146 cestujících. Cena on-way letenky je 20 900 CZK.


Zdroj: CK EMMA

2) RepatriAční let z Austrálie a Nového zélandu
Poletí přes Soul a v Praze tak přistane po nějaké době opět Korean Air. Mělo by to být dokonce Jumbo.


Zdroj: mzv.cz

3) Další oběť čínského viru mezi leteckým personálem
Stevard a HR pracovník společnosti JetBlue Jared Lovos, kterému bylo 28 let, se stal zatím nejmladší obětí čínského corona viru v řadách zaměstnanců aerolinií. Jared začal u JetBlue létat v roce 2015 na bostonské bázi. Později byl přeložen do New Yorku na JFK, kde začal pracovat také v podnikovém oddělení lidských zdrojů. Podle dostupných informací upadl 1. dubna do komatu, kterému předcházel zápal plic. Později 9. dubna aerolinka potvrdila, že zemřel. Jeho kolegové uvedli, že jim nebylo známo, že by měl nějaké zdravotní problémy před tím, než byl pozitivní na čínský COVID-19. Jared měl přítelkyni, která byla také zaměstnána u JetBlue.


Zdroj: Fly Guy´s Cabin Crew Lounge

4) Delta žádala posádky, aby nesdílely informace o tom, že jsou nakaženi čínským virem, na sociálních sítích
Delta se stala cílem kritiky za interní email, který rozeslala členům posádek. V něm je žádala, aby sami neinformovali kolegy o tom, že jsou pozitivní na čínský COVID-19, pokud tedy pozitivní jsou. Za to byli kritizováni proto, že to vyvolalo dojem, že chtějí skrýt skutečný počet nakažených zaměstnanců. Delta se bránila tím, že to bylo špatně pochopeni, že jen chtěli zaměstnance upozornit na to, aby dodržovali interní postupy. Proceduru nakonec upravili a pasáž o nesdílení stavu na sociálních sítích, vyjmuli.


Původní a upravená verze mema.


Reakce zaměstnance na něj.

5) Po AIrbusu A330 Air France se střílelo v Pointe Noire
Airbus A330-200 Air France (F-GZCK) byl odstaven na letišti Pointe-Noire v Kongu poté, co byl 11. dubna zasažen několika střelami po přistání. Letadlo mělo odvézt ze země 100 Francouzů. Air France vypravily náhradní letadlo a to Boeing 777 pod číslem letu AF380V. To by mělo odvézt repatriované občany, ale hlavně přivezlo mechaniky, aby si s těmi dírami po kulkách poradili.


Foto: twitter.com/brazzanews


Foto: twitter.com/brazzanews

6) Air Canada předělala osobní Boeing 777-300ER na nákladní
Celkem tři kusy Boeingu 777-300ER byly dočasně konvertovány do cargo verze. Byly z nich vyjmuty sedačky, aby pobraly více nákladu, který nyní společnost potřebuje vozit do Kanady.


Foto: Air Canada


Foto: Air Canada


Foto: Air Canada

7) HiFly vykonaly svůj historicky nejdelší let
Šlo o let z Montevidea v Uruguaji do australského Melbourne. Let Airbusem A340 (9H-SUN) trval 16 hodin a 16 minut a přepravil domů Australany, kteří uvízli v Uruguaji.


Foto: HiFly

8) Condor a jeho repatriační lety
Během repatriačních letů, které společnost vykonala od 16. března do 10. dubna se společnost rozletěla doslova do celého světa. 


Zdroj: Condor

9) Čínští zdravotníci ukončili misi v Laosu
V neděli 12. dubna s nimi proběhlo na letišti ve Vientiane oficiální rozloučení. Hlavně se jim klanět a děkovat.    


Foto: AeroLaos


Foto: AeroLaos


Foto: AeroLaos

10) Na letišti Tokyo Narita čekají cestující v krabicích
Cestující, kteří přiletí do Japonska na Naritu z rizikových oblastí, čili ze Spojených států a Evropy, musí na speciální prohlídku a smějí z letiště odjet jen soukromou dopravou zajištěnou rodinou nebo přáteli. Ti, co tuto možnost nemají, nemohou letiště opustit, protože nemají povoleno využít veřejnou dopravu nebo taxi. Japonská vláda jim tak poskytla papírové krabice, aby v nich přečkali dobu 2 dnů, kdy trvá vyhodnocení testů na čínský virus, který jim v případě negativního výsledku zajistí povolení odjet veřejnou dopravou. Cena testu na letišti je 140 USD. Ke krabicím je i matrace. Dostávají také jídlo a pití. Za mě tedy super nápad a řešení.


Foto: https://twitter.com/misachasu0209

11) Velikonoce v letectví
Letos to s těmi oslavami v leteckém světě nebylo z pochopitelných důvodů, nic moc. Spíš nic, než moc.


Hezké a vtipné přání od letiště v Ostravě.


Level se také zapojil.


Foto: Cargolux


Germanwings a Air Seychelles


Air Serbia a Etihad

13) Retro okno
Časopis Československých aerolinií z roku 1974


Zdroj: ČSA

14) Sobotní procházka
Protože u nás v Central Parku je to hlava na hlavě, my se šli projít na letiště. Nejdřív k plotu ke dráze 22, pak procházkou kolem terminálu 3 a 4 k autu a pak na terminály na letiště. Tam nebyla ani noha. Kromě jedné robinsonské skupinky, která vypadala, že je tam už pár dní a ještě asi i další bude a vyhrávali si z mobilu ruskou diskotéku. Zakončili jsme to pobytem na valu a pohledem na osvícené, ale úplně mrtvé, letiště.


U plotu u dráhy 22


Pak k terminálu 4. Místu, kde se psala obrovská letecká historie. Já mám taková místa moc ráda a vždycky si tam představuji takové ty flashbacky jako v seriálu Odložené případy, že se prolne osoba z minulosti současností. Tak jsem si tam představila bývalou letušku, Evičku Kuthejlovou, jak tam v roce 1960 utíká na odlet Tu104kou do Bombaje.


Těsně vedle je budova, kde v době, kdy jsem k ČSA nastupovala, bylo personální oddělení. V tom horním patře. Tipla bych to tak na 8. nebo 9. okno zleva, kde jsem se upsala dalšímu osudu.


Tehdy tu býval služební vchod a plot. Musela se ukázat ID karta nebo OP a člověka zapsali do knihy návštěv, aby mohl dál.


I po letech ráda vzpomínám na důležité okamžiky, které ovlivnily můj život.


Je tu i letecká lípa.


Lípa.


Na terminálu 2. Tabule není rozbitá. Opravdu nic v následujících 24 hodinách, nepoletí.


Na památku.


Naše přepážka, opuštěná.


Před Terminálem 1 není jediný taxík. To jsem asi nikdy neviděla.


Tak která z těch společností se ještě vrátí?


Na nákupy do New Yorku si asi v dohledné době skákat nebudeme.


Igelity na odbavení pořád jsou.


Skupinka, která zde zřejmě uvízla a nyní na letišti žije.


Vypadali dost zoufale a že už tam pár dní jsou.


Nikde nikdo.


I tady, jak vymeteno.


Na vyhlídce už jsou instrukce, že se má dodržovat rozestup.


Letiště je opuštěné.


11. 4. 2020
1) JAK42 se stane barem
Podle serveru frequentflyers.ru má vzniknout na letišti v Kazani bar v letadle Jak-42D. Nacházet se bude v sousedství hotelu Kazan Expo Hotel, který je momentálně ve výstavbě a který poté nabídne vyhlídku právě na toto letadlo. Původně měl bar vzniknout v Tupolevu 154, který by nabídl 44 míst k sezení u stolů a 11 míst u baru. Nakonec ale měli k dispozici hodně Jaků, tak bylo rozhodnuto, že využijí ten. Má jít o stroj, který létal pod registrací RA-42333.


Zdroj: htps://www.frequentflyers.ru/

2) Airbus A380 Lufthansy v novém livery
Je v Hamburgu, kde ho právě pomalovali v lakovně Airbusu. Je to stroj registrace D-AIMF.


Foto: Tobias Gudat (https://twitter.com/Tobias_Gudat)  

3) SAS vypravil repatriační let do Brazílie
Přivezl celkem 80 Norů, kteří přiletěli z Natalu přes Rio de Janeiro do Osla. Včera v noci vypravili další let a to do Islamabádu v Pákistánu.


Foto: SAS


Foto: SAS


Foto: SAS

4) Historie uniforem ČSA
Jsem to kreslila několik týdnů, bez Rosťovo pomoci bych to nikdy neudělala. Nakreslit to, je jedna věc, ale potom to nafotit a udělat z toho PNG soubory, abych to mohla takto poskládat do této finální podoby, bych sama technicky nezvládla. 


Předválečná historie ČSA mě začala zajímat poté, co jsem přečetla knížku o první letušce ČSA Máje Staré, kterou napsal Věrky kolega Mirek Jindra.


Poválečná historie je také moc zajímavá, o těch prvních letech toho moc dostupno není.


Toto období už je zdokumentované a dokonce jsem v kontaktu s letuškou, která v roce 1956 létala.


Legendární světle modré šaty. Ty šaty, samy o sobě, nejsou nic moc, ale s tím kloboučkem krásně vystihují tu dobu, kdy se nosily. A když si je oblékla Zuzka při oslavách 95. výročí ČSA, tak bylo jejich kouzlo okamžitě zpátky.


Americká uniforma pro lety do USA. Ta se bohužel vůbec nedochovala, ale zvažuji, že bysme ji nechali podle fotek znova užít, třeba pro oslavy 100. výročí ČSA v roce 2023. Šátek máme.


Žluté a modré šaty. To, jak se ty žluté vůbec do "repertoáru" ČSA dostaly, by mě moc zajímalo, ale už se to asi nedozvím. ČSA se celou dobu držely svých modro-bílo-červených barev a ta žlutá úplně vybočila. Ale líbily se mi ty šaty moc!


Klasický kostýmek se vrátil v roce 1977. Pro další tři uniformní sezóny zůstala vždy červená a modrá verze. U této první byl kromě klasické halenky na výběr i takzvaný bluzon. Měla jsem to na sobě a nechápu, jak v tom mohly zaměstnankyně třeba v horku vůbec přežít.


Druhá varianta kostýmu, tato jen s obyčejnou košilí s drobným proužkem.


A třetí varianta, střih už plně odpovídal tehdejším módním trendům.


Téhle uniformě mezi sebou říkáme Cirkus. Proč, asi nemusím vysvětlovat. Ale mně se líbí moc, právě pro to, že přesně vystihuje ty divoké nevkusné začátky devadesátých let.


Letní šaty k této uniformě byly také ze stejného soudku.


Pozemní personál měl v té době uniformy jiné. 


Od roku 1997 se ČSA přestrojilo. Vrátil se klasický kostýmek. Tehdy bylo u ČSA v rozletu, otevíraly se nové destinace a dařilo se.


Legendární Dalmatíni. Je škoda, že se tehdy neudělaly nějaké propagační fotky, se všemi barevnými kombinacemi této uniformy. A to pamatuji ještě minimálně dvě další, které už jsem nekreslila a to Station Manager odbavení, měl modré šaty a červené sako (ale to "pozemní" ne to letuškovské, jako je na obrázku) a vedoucí VIP servisu měla červené šaty a modré pozemní sako. Píšu šaty, ale byla to halenka a sukně, každé zvlášť.


Pak došlo k lehké obměně uniforem. U té zimní šlo je o výměnu šátků.


U letní se vyměnilo vše.


Od roku 2007 se začala nosit současná uniforma. Tehdy ještě s červenými tričky, která byla velmi oblíbená. Stevardky měly červená zavazadla od firmy Delsey, saka byla zdobena dekorací od firmy Swarovski. Uniforma byla krásná, šmrncovní, ale elegantní.


Když vznikla společnost Holidays, přešla tam část personálu. Uniformy jim zůstaly po ČSA, jen dámy dostaly nové šátky, oranžovo červené. Společnosti neměla moc dlouhého trvání.


Současná uniforma pořád vychází z té, která byla představena v roce 2007. Jenom je už nešije OP Prostějov, kteří zkrachovali, ale firma Koutný. V roce 2018 zmizela oblíbená trička, zavazadla už jsou černá. Loni vypsala Travela výběrové řízení na nové uniformy, které by měly být společné, jak pro ČSA tak pro Travelu. Vzhledem k aktuální situaci netuším, jak projekt dopadl. Asi před třemi měsíci se prý konala nějaká předváděcí akce nových uniforem pro Travelu u návrhářky Liběny Rochové, ale v jaké to bylo fázi a jestli se to dotáhne do konce, ukáže až čas.

5) Krásné svátky všem
Ale hlavně, ať jsme zdraví. 


10. 4. 2020
1) Aktualizace Eurocontrolu
Aktualizace k 9. dubnu 2020.


Zdroj: Eurocontrol

2) Austrian na Novém Zélandu
Repatriační let odvezl 300 cestujících z Christchurche.


Foto: Austrian Airlines


Foto: Austrian Airlines


Foto: Austrian Airlines


Foto: Austrian Airlines

3) Xiamen Air se vrátily na pravidelné lince do Wuhanu
Let MF8095 byl prvním pravidelným letem na wuhanském Tianhe International Airport, poté, co bylo město "odemčeno". Čínští propagandisté se opět vyřádili.


Foto: Xiamen Air


Foto: Xiamen Air


Foto: Xiamen Air


Foto: Xiamen Air


Foto: Xiamen Air


Foto: Xiamen Air


Foto: Xiamen Air

4) Retro okno
Tentokrát k otevření letiště na Ruzyni v roce 1937.


9. 4. 2020
1) Rozhovor s letuškou Hainanu Irys Eichlerovou
Irys létala u společnosti Hainan a psala o tom zajímavý blog (www.irysvcine.cz). U Hainanu už skončila a je zpět v Čechách.


Zdroj: Flyrosta.com 

2) Stevard JetBlue zemřel na čínský corona virus
Ralph Gismondi pracoval kdysi jaho hasič v New Yorku a byl mezi těmi, kteří zasahovali během 11. září 2001. Poté začal létat jako stevard. Jeho kolegové na něj vzpomínají jako na skvělého a srdečného člověka.


Zdroj: Fly Guy´s Cabin Crew Lounge

3) Swiss podarovaly pracovníky ve zdravotnictví
Více než tunu velikonočních čokolád, kterou normálně rozdává společnost na palubách cestujícím. Vzhledem k aktuální situaci, kdy cestující nemají, se rozhodli předat čokolády jako poděkování těm, kteří stojí v první linii ve zdravotnických zařízeních.


Foto: Swiss


Foto: Swiss

4) Historické okno
O nové lince z Prahy do New Yorku operované Pan American World Airways. Ta byla zahájena 15. června 1946 a na trať byl nasazen letou Lockheed Constellation neboli Connie. Cesta letecky z Prahy do New Yorku trvala tehdy 23,5 hodiny, včetně zastávek. Linka byla směrována: Praha - Brusel - Londýn - Shannon - Gander - New York. Po roce však došlo k jejímu omezení a Connie létala z New Yorku pouze do Londýna. Cestující z Prahy tam pak svážela DC-3ka přes Franfurt a Brusel.   


Svět v obrazech, 23. 6. 1946


Národní obroda, 20. 6. 1946


Svobodné slovo, 17. 11. 1946


8. 4. 2020
1) Lufthansa vyřadí velké množství letadel a pozastaví provoz Germanwings
Lufthansa oznámila, že uzemní 6x Airbus A380, 7x Airbus A340-600, 3x Airbus A340-300 (od Lufthansy Cityline), 5x Boeing 747-400 a 11x Airbus A320. A také přeruší provoz Germanwings. Tři Airbusy A380 měly být vyřazeny až v roce 2022, ale nyní došlo k urychlení tohoto rozhodnutí. Dojde tím k utlumení provozu z Frankfurtu a Mnichova. Omezen bude i provoz Eurowings, kdy bude vyřazeno dalších 10 Airbusů A320 a stejně tak jejich dálkový provoz. Ukončen bude také úplně projekt Germanwings.
V současné době Lufthansa stále pokračuje v repatriačních letech z celého světa. Aktuálně se vrátily Boeingy 747 (D-ABVP a D-AIMC) z Christchurch a Aucklandu, oba přes Bangkok.


Foto: Lufthansa


Foto: Lufthansa


Foto: Lufthansa


Foto: Lufthansa

2) Spojené státy zakázaly přepravu cestujících a posádek z výletních lodí pravidelnými lety
Přestože USA už zakázaly i plavbu na těchto výletních lodích před několika týdny, zůstávají na nich stovky členů posádek a na některých dokonce i cestující. Podle amerických médií jde o stovky lodí, které čekají u pobřeží Spojených států na povolení k vylodění. Na těch má být více než 100 000 členů posádek, kterým bylo na rozdíl od cestujících většinou zakázáno se vylodit, vzhledem k tomu, že pochází ze zemí jako např. Filipíny. Cestující, kteří loď opustí a nemají příznaky čínského viru, mají doporučeno umístit se do karantény na dva týdny a mají využít buď soukromého letu nebo využít další alternativní dopravy. Toto vedlo k tomu, že Ethiopian Airlines odlétaly několik charterových letů v rámci USA, aby přepravily lodní posádky, které už se dostaly na pevninu.
Mezitím cestující potleskem přivítali posádku Unitedu, která se dobrovolně přihlásila k operování jejich letu ze San Francisca do Austrálie.


Vypravení letu Unitedu na druhý pokus s cestujícími z výletní lodi. Foto: United

3) Condor přistál v Christchurch
Je to samozřejmě v rámci repatriačních letů, které vozí do Německa uvízlé občany z celého světa. Takto se německá aerolinka dostala až na Nový Zéland.


Foto: Condor

4) Retro okno
Časopis Zpravodaj z roku 1937 píše o stewardkách Československé státní aerolinie. V tomto roce se poprvé objevily na palubách letadel v Československu. A podle článku se tehdy prodávalo občerstvení na palubě za peníze, stejně jako dnes.


7. 4. 2020
1) Airbus A320 ČSA dostává nové barvy
Airbus A320 přibyl do flotily v únoru, od té doby létal v bílém livery. Teď je asi čas, dát mu nové barvy. Ocas bude mít trochu jiné zbarvení, než ostatní letadla ČSA a můžu říct, že toto se mi líbí mnohem víc. Z letadla zmizí nápis www.czechairlines.com a bude tam Smartwings group.


Foto: Venca Konopník 

2) čtyři členové posádky qantas z repatriačního letu do Santiaga jsou pozitivní na čínský virus
Posádka repatriačního letu Qantasu, který se konal 29. března do Santianga de Chile, měla výjimku na 14 denní karanténu v hotelu poté, co se vrátili do Austrálie. Posádky mají podle australského úřadu Australian Health Protection Principal Comitte výjimku. Takže cestující z letů museli do povinné karantény, ale posádka, která s nimi strávila několik hodin na letu, ne. Odborníci tuto výjimku proto kritizují, že nedává žádný smysl a naopak může způsobit další rozšiřování nákazy. Podle nich je pravděpodobné, že tito členové posádky už nakazili od svého návratu další lidi.


Posádka po příletu s Chile. Čtyři z nich jsou nyní nakažení. Foto: Qantas

3) Posádky amerických aerolinek odmítly nastoupit na lety s cestujícími z výletní lodi
Skupina australských turistů, která uvízla na lodi Zaandam Cruise Liner kvůli tomu, že se na ní rozšířil čínský virus, se měla po propuštění z lodi vracet konečně domů. Na lodi byli drženi od 14. března, kdy je vlády jednotlivých zemí odmítly vpustit do svých přístavů, protože nejméně 90 ze 442 cestujících a 143 členů posádky mělo příznaky čínského virusu a čtyři cestující na lodi dokonce zemřeli - u dvou se potvrdilo, že na čínský COVID-19. Loď Zaandam a její sesterská loď Rotterdam byly drženy u pobřeží Floridy, než daly úřady povolení k jejímu "přistání" ve Fort Lauderdale. Nejprve bylo povoleno vystoupit 52 rezidentům Floridy, poté občanům USA a až nakonec cizincům, včetně zmíněné skupiny Australanů v sobotu 4. dubna 2020. Ven ale mohli jen ti, kteří prošli zdravotní prohlídkou, ti, co měli nějaké příznaky, museli na lodi zůstat.  Ti co dostali "fit to fly" byli odvezeni uzavřeným autobusem na letiště, aby odletěli domů.  
Cestující měli odletět ze San Francisca do Sydney na letu Unitedu. Jenže posádka, když se dozvěděla, že na letu bude mít 135 cestujících z této lodi, odmítla na let nastoupit. Cestující se museli vrátit z letiště do hotelu. Do San Francisca ji byl zorganizován charterový let, pak měli přestoupit na pravidelnou linku do Austrálie. Tak se nestalo a jeden z cestujících z australské skupiny si postěžoval na Facebooku, že byli vykopnuti z letu UA863, protože s nimi odmítla posádka letět.
United se k tomu vyjádřily kulantně, že jako bezpečí všech je jejich závazkem a pro vyřešení situace vypraví charterový let, speciálně pro tuto skupinu Australanů, aby jim byl zajištěn komfort při cestě domů po dlouhé době na lodi na druhé straně světa. Posádka na tento let pak byla složena z těch, kteří se dobrovolně přihlásili.       
Stejný problém řešily American Airlines, kdy posádka odmítla v neděli 6. 4. nastoupit na let z Miami do Dallasu, poté co zjistila, že na letu mají cestující a posádku z lodi Coral Princess, která měla stejný problém a nakonec získala povolení zakotvit v Miami. Ta byla na moři nedobrovolně od 19. března, kdy jí zakázali zakotvit v Buenos Aires. Dostali ale povolení, vrátit se do Miami, odkud vypluli. Lodní společnost pak zajistila charterové lety pro cestující z lodi, protože americký úřad CDC (Centers for Disease Control and Prevention) náhle změnil pravidla pro lidi propuštěné z těchto lodí. Podle nich nesmí cestovat pravidelnými lety s ostatními cestujícími. 


Foto: American Airlines

4) swiss poprvé přistál v laosu
Let LX181 vyletěl z Curychu pro uvízlé turisty. Napřed letěl do Bangkoku, pak přeletěl do Vientiane a odtamtud se vrátil do Curychu. Bylo to historicky poprvé, co letadlo Swissu přistálo v Laosu.


Foto: Swiss


Foto: Swiss


Foto: Swiss

5) Saudia má livery k summitu G20
Ten se má konat v Rijádu v listopadu 2020. Tak snad jo. Livery nosí Boeing 777-300 registrace HZ-AK42. Foto: Aviation2Share


Foto: Aviation2Share


Foto: Aviation2Share

6) Retro - první letušky v československu
Tehdy se jim říkalo stewardky. Před druhou světovou válkou je u nás zaměstnávaly dvě společnosti - Československé státní aerolinie a Československá letecká společnost.


Prvorepubliková doba.

7) Večerní procházka u rybníka
Mám to v našem Central parku moc ráda.


6. 4. 2020
1) Fischer Air je zpět!
Stránka air FISCHER zmizela ze sítě před několika měsíci, poté, co bylo jasné, že společnost air FISCHER létat nezačne. Tak už je zpět, přejmenovaná na staronový název Fischer Air. Tak hodně štěstí.


Zdroj: FB Fischer Air

2) Rusko zakázalo všechny lety pro návrat rusů domů
Od 4. dubna došlo k zákazu VŠECH mezinárodních letů do Ruska, včetně těch repatriačních. Za hranicemi je aktuálně podle oficiálních údajů 30 000 občanů Ruské federace. Byl povolen ještě přílet několika charterových repatriačních letů do 5. dubna a to z Peru, Německa, Thajska, Japonska, USA a dalších zemí, které zajišťují Aeroflot, Rossia, Aurora, S7, Ural Airlines a Azur. Po 5. dubnu už žádné další nebudou. Původně byl plán letů ještě na 7. 4., ten byl ale zrušen. Rozhodnutí bylo velmi náhlé, byl dokonce zrušen let Aeroflotu do New Yorku, který už pojížděl ke startu na dráhu. Vláda Ruské federace 2. dubna oznámila, že vyčlení celkem 500 milionů rublů na kompenzace Rusům, kteří kvůli zákazu letů zůstali za hranicemi. Se tam s tím moc nepárají.


Foto: Росавиация

3) Austrian airlines vykonaly repatriační let do nigérie
Přivezli odsud 184 Evropanů. Kromě 30 Rakušanů také 70 Němců a dalších.


Foto: Austrian Airlines


Foto: Austrian Airlines


Foto: Austrian Airlines


Foto: Austrian Airlines

4) Wizzair přivezl 240 maďarů z USA
Airbus A321 registrace HA-LVE letěl ve směrování Budapešť - Reykjavik - Toronto - Miami - Chicago - Totonto - Reykjavik - Budapešť.


Foto: Wizzair

5) TAROM poslal Boeing 737-800 do Shenzenu
Letěl tam z Bukurešti před Almaty, aby vyzvedl zdravotnický materiál, který jim Číňani laskavě prodali.


Foto: TAROM


Foto: TAROM


Foto: TAROM

6) Oman Air letěly pro pomoc do Číny a Indie
Cargo lety se konaly o víkendu i s Muscatu a několik dalších desítek se chystá.


Foto: Oman Air


Foto: Oman Air


Foto: Oman Air


Foto: Oman Air

7) Pakistan Air Force pomáhají obyvatelstvu
Armáda vypravila C-130ku z Dalbandinu do Skardu. Převezli obyvatelstvo, které se potřebovalo přesunout.


Dalbandin. Foto: PAF


Skardu. Foto: PAF

8) China Southern cargo poslali 10 000 masek pro zaměstnance finnairu
Tak to je od nich hezké.


Foto: Finnair

9) KLM přistály v Sydney
Téměř po 20 letech, se sem vrátily.


Foto: Kurt Ams (https://www.facebook.com/kurt.ams)


Foto: Kurt Ams (https://www.facebook.com/kurt.ams)

10) Retro Okno
Časopis OK Flight z roku 1968.


Zdroj: ČSA

11) Nedělní online party
Už bez sebe nemůžeme vydržet a tak Péťa vymyslela online party. Nalili jsme si víno nebo co kdo měl (Milan chlemstal pivo, Věrka gin-tonic, Péta víno, Palo whisky, Adámek s Honzíkem ani nevím co) a od 20:00 do 23:30 měli video party přes internet. Každý u sebe doma ale všichni spolu.


4. 4. 2020
1) Aktualizace od Eurocontrolu
Situace ke včerejšku, čili 3. dubnu 2020.


Zdroj: Eurocontrol

2) Kapitán Kenya Airways zemřel na následky čínského korona viru
Kapitán společnosti Kenya Airways Daudi Kimuyu Kibati zemřel ve středu 1. dubna, několik dní poté, co byl pozitivně testován na čínský COVID-19. Před méně než dvěma týdny vykonal poslední záchranný let společnosti z New Yorku, který přivezl Keňany z USA do vlasti. Ti dostali nabídku letět zdarma tímto Boeingem 787 Kenya Airways. Po návratu z této mise byl kapitán v karanténě v místním hotelu. Během krátké doby onemocněl a zemřel, krátce po potvrzení pozitivity. Bylo mu 61 let.


Zdroj: A Fly Guy's Cabin Crew Lounge

3) Qantas má mezi zaměstnanci minimálně 50 nemocných čínským virem
Mezi těmi je 8 pilotů, 18 nebo 19 palubních průvodčích a 14 nakladačů. Posádky a zaměstnanci aerolinek jsou vysoce rizikovou skupinou.


Foto: Qantas

4) Austrian Airlines v Abuje
Další repatriační let Austrianu, tentokrát Boeing 777 (OE-LPF) letěl do Abuje v Nigérii. Další záchranný let, který se chystá, bude 7. dubna Auckland (přes Kuala Lumpur) a Christchurch.


Foto: Michael Gruber (Austrian Airlines)

5) KLM se vrátily do Sydney
Vykonají tam celkem šest letů, pro cca 2000 Nizozemců, kteří zde uvízli. První let letěl pod číslem KL 827. KLM bude takto létat do 10. dubna. Poté jim má začít vozit Nizozemce z Austrálie a Nového Zélandu Malaysia Airlines do Kuala Lumpur, kam si pro ně KLM bude z Amsterdamu létat.
Byla jsem s KLM v Sydney v listopadu 2000, což byla jejich poslední sezóna, kdy tam létaly. Od letního letového řádu 2001 lety do Sydney společnost zrušila. Ještě si pamatuji, že když jsme odlétali, tak vedle u gate stál Boeing 747 Olympic Airways.


Foto: KLM

6) Virgin Atlantic se také zapojily do boje
I Virgin Atlantic začaly vozit zdravotnické pomůcky na boj s čínským corona virem.


Foto: Virgin Atlantic


Foto: Virgin Atlantic


Foto: Virgin Atlantic


Foto: Virgin Atlantic

7) Hi fly odvezly pomoc do luandy
Airbus A330neo (CS-TKY) společnosti Hi Fly odletěl z Lisabonu do angolské Luandy, kam odvezl potřebný materiál.


Foto: Hi Fly


Foto: Hi Fly

8) Fotky z posledního letu z Prahy
Před dočasným přerušením provozu Emirates. K vidění TADY.


 Inšalláh!

9) Týden doma
Už jsem týden doma a postupně dodělávám resty. A když mi zbyde chvilka, tak peču třeba koláč. Tenhle je vynikající, tvarohový. Je podle receptu z Lídlu TADY (je tam i video). Je to rychlé a jednoduché. Množství z receptu vyjde přesně na takovou tu pečící formu z Ikea, kterou má doma asi každý (TADY). Ta má průměr 32 cm, i když v receptu píšou 24 cm, tak to vychází.


Proužky se vyrobí jednoduchým kouzlem. Takto to vypadá před pečením.


Takto po pečení.


Ten prostředek jsem už trochu odflákla, páč mi nevyšel poměr hnědé a bílé části.


Dvě hodiny vychladíme a jdeme krájet.


Vnitřek.


Rosťa má tvarohové koláče a dorty moc rád, tak si to dá k práci. A ráno ke snídani.


3. 4. 2020
1) Emirates obnoví omezeně provoz 6. dubna
Půjde jen o repatriační lety ze Spojených arabských emirátů, určené pro odvez cizinců, kteří zde uvízli po uzavření letišť v zemi. Konkrétně půjde o Londýn Heathrow, Frankfurt, Paříž, Brusel a Curych. Lety budou v provozu 4x nebo 3x týdně. Odlety z Dubaje budou pouze z terminálu 2, který jinak slouží pro exotické aerolinky.

 
Zdroj: HH Sheikh Ahmed bin Saeed Al Maktoum Twitter

2) Cesta kolem světa ukončena
Projekt cesty kolem světa cestovní kanceláře ESO, který vylétal z Prahy 11. 3. 2020 a měl trvat do 5. 4. 2020, byl předčasně ukončen. Docela jsme se divili, že toho 11. 3., kdy už byla situace docela vážná a její vývoj se dal očekávat, ještě vůbec odletěli. Ale chápu, že se to chystalo dlouho a cestovka se snažila zákazníkům vyjít vstříc. Takže vyletěli, ale podle původního plánu doletěli jen do Mexika. Do USA už je nepustili a tak operativně změnili místo další zastávky na Kubu, asi se jim tam podařilo vyřídit pro všechny účastníky víza. No a tam si pár dní pobyli a včera ráno přistáli v Praze, kam přiletěli přímo z té Kuby.
Původně měli zákazníci Cestu kolem světa absolvovat letadlem Travely, jak bylo také uvedeno v katalogu, který k tomu byl speciálně vydán. Nakonec ale odletěli Airbusem A340 registrace 9H-BIG společnosti Air X Charter.


Návrat 2. 4. 2020


V katalogu se uvádělo, že to poletí TVS.


Stejně jako v předchozích letech.


Nakonec to letěl Airbus A340


Plánek letadla.


To je trochu jiný komfort, než v Travele, byť upravené. Foto: Air X


Foto: Air X


Foto: Air X


Airbus A340 Air Charter X včera ráno po příletu do Prahy. Foto: Jan Verner

3) AustriAN Airlines vyzvedly občany v Jižní americe
A to v rámci repatriačního letu do Santiaga de Chile a Buenos Aires.


Foto: Austrian Airlines


Foto: Austrian Airlines


Foto: Austrian Airlines


Foto: Austrian Airlines

4) Air Belgium přivezly cestující ze Seychel
Předevčírem se společnost vypravila pro občany Belgie a EU na Seychelly, včera do Alžírska a dnes je čeká Peru.


Foto: Air Belgium


Foto: Air Belgium

5) China eastern předělala Airbus A330 na cargo
Protože nákladních letadel je nyní nedostatek, řeší to aerolinky tak, že vymontují sedačky z osobních letadel a náklad převáží v nich. Jako třeba China Eastern, která potřebovala přepravit zdravotnické cargo ze Šanghaje do Madridu.


Foto: China Eastern


Foto: China Eastern


Foto: China Eastern


Foto: China Eastern

6) Ariana přivezla z Číny pomoc
V Afghánistánu je situace šílená. Sleduji na Twitteru nějaké afghánské novináře, kteří tam informují o situaci v zemi a to, jak tam s čínským virem "bojují", je na úrovni středověku.


Foto: Ariana Afghan Airlines


Foto: Ariana Afghan Airlines


Foto: Ariana Afghan Airlines


Hygiena a vybavení nula. Hrůza.

7) Jal se od 1. dubna převlékl
Nové uniformy má letový i pozemní personál a zaměstnankyně mají poprvé možnost nosit bez podpatků.


Foto: JAL


Foto: JAL


Foto: JAL


Foto: JAL

8) KLM zveřejnily fotografie své uzemněné flotily
Není ta letadla kam dávat.


Foto: KLM (FB)


Foto: KLM (FB)


Foto: KLM (FB)


Foto: KLM (FB)


2. 4. 2020
1) Air Asia opět v praze
V úterý 31. března přiletěl na ruzyňské letiště opět Airbus A330neo Air Asia. Stroj má kapacitu 377 míst, což je tedy docela dost. 


Foto: Flyrosta.com

2) Letiště v bratislavě přivítalo boeing 787 juneyao airlines
Exotický dopravce se objevil u našich sousedů. Přivezl zdravotnické pomůcky z Číny.


Foto: Letisko Bratislava FB


Foto: Letisko Bratislava FB


Foto: Letisko Bratislava FB


Foto: Letisko Bratislava FB

3) SAS převádí palubní průvodčí do zdravotnictví
Scandinávský dopravce vyslal první skupinu letušek a letušáků na zdravotnický výcvik v Sophiahemmetu ve Stockholmu. Místo péče o cestující na letech budou pomáhat zdravotnickému personálu.


Foto: SAS

4) Austrian v austrálii
Boeing 777 registrace OE-LPD se ze Sydney do Vídně vrátil s mezipřistáním v Penangu. Přivezl více než 300 lidí a zdravotnický materiál.


Foto: Austrian Airlines


Austrian v Sydney. Foto: Austrian Airlines


Foto: Sydney Airport

5) Bamboo Airways zveřejnily fotky z letu do kaunasu
Posádka byla složena z 12 lidí a repatriační let QH 9324/QH9091 vedl z Ho Chi Minh City přes Bangkok do Kaunasu. Let trval celkem 12 hodin a 45 minut. Během něj byla podávána pouze dvě studená jídla a malá svačina.


Foto: Bamboo Airways


Foto: Bamboo Airways


Foto: Bamboo Airways


Foto: Bamboo Airways


Foto: Bamboo Airways

6) Air France vypravily repatriační let do dillí
Let AF 226A přivezl nejen občany Francie, ale také další Evropany.


Foto: Air France

7) Aktuální informace k cestování
Z a do ČR, pro cizince i našince.


1. 4. 2020
1) Update k aktuální situaci od eurocontrolu
Aktuální k poslednímu březnovému dni.


Zdroj: Eurocontrol


Zdroj: Eurocontrol 

2) Air Canada přiváží své občany z Alžíru
Speciální repatriační let AC 2015 operovaný Airbusem A330, pomohl dostat se domů kanadským občanům z Alžírska. 


Foto: Air Canada


Zdroj: FR24

3) Lufthansa vypravila repatriační let do Aucklandu
Letěl to Boeing 747 registrace D-ABVY. Páč by to nedali na jeden zátah, letěli v obou směrech přes Tokyo.


Foto: Lufthansa


Foto: Lufthansa


Foto: Lufthansa

4) Bamboo Airways přivezli domů další Evropany
Tentokrát jejich Boeing 787 letěl z Ho Chi Minh City přes Bangkok do Kaunasu (Litva). Na palubě vezl 220 cestujících z Litvy, Estonska, Ruska a Thajska, kteří tam mají residenci.


Foto: Bamboo Airways


Foto: Bamboo Airways


Foto: Bamboo Airways


Foto: Bamboo Airways


Foto: Bamboo Airways

5) Qantas se dočasně loučil ve svých destinacích
A to v Los Angeles, New Yorku, Hong Kongu a Santiagu. Stejně jako většina ostatních společnosti přerušují do těchto destinací provoz. A jak se objevily rozlučkové fotky, Qantas dostal pěknou čočku, protože na nich personál nedodržuje "social distance". No, v této době si na tohle opravdu mohli dát pozor a zbytečně neprovokovat.


Foto: Qantas

6) Swiss vypravil repatriační let do Bangkoku
Ten pod číslem LX181 přivezl domů 216 občanů Švýcarska. Ti "social distance" dodržují.


Foto: Swiss


Foto: Swiss


Foto: Swiss

7) JAL se loučil se starými uniformami
Poslední březnový den byl finálním, kdy zaměstnanci Japan Airlines oblékli své uniformy, které nosili posledních 7 let, od 1. června 2013. Návrhář Yuta Maruyama se přišel se svým dílem rozloučit. Zaměstnanci mu poděkovali a předali květináž.


Foto: JAL


Foto: JAL


Foto: JAL


Foto: JAL

8) Historické okno
Časopis ČSA OK liner z počátku 50. let. 


www.yirina.net

 

Vsevjednom.cz