My posts are my personal views. They do not represent the views of my company / Příspěvky na tomto webu jsou pouze mé osobní názory.

www.yirina.net

Veliké poděkování za poskytnutí osobních fotografií ze svých archívů bývalým zaměstnancům ČSA. Přestože jsem se snažila získat souhlas se zveřejněním od všech, kteří se na fotkách nachází, je to vzhledem k velkému časovému odstupu a množství lidí, nemožné. Pokud se na některé fotce najde někdo, kdo se zveřejněním sebe nebo fotografie nesouhlasí, prosím, kontaktujte mě.
Pokud máte fotky, které by tento archív mohly doplnit, prosím zašlete mi je na mail yirina@seznam.cz , budu moc ráda.

 

 

Od 1. ledna 2004 byla stávající uniforma upravena. Největší změnou bylo to, že byly zrušeny milované i nenáviděné letní šaty (dalmatin) a nahradily je tmavě modré pouzdrové šaty (napřed jen pro stevardky) a světle modrý letní kostým. U zimní uniformy byl vyměněn šátek, místo strakatého šátku a vázačky se začaly nosit jasně modré a červené šátky, každá pracovnice měla k dispozici oba a mohla si vybrat, který si ten den uváže.

 

Zimní uniforma

 Palubní průvodčí

Základní kostým zůstal stejný. Stevardky k němu dostaly na toto období navíc k vínové vestičce i vestu modrou, kterou měl do té doby jen pozemní personál. Ke kostýmu se nosila vázačka, buď modrá nebo vínová. Změnil se i kapesníček, který se nosil v kapse saka, nad jmenovkou. Byl v designu velkého šátku.

Pozemní personál - odbavovací složky

Kostým zůstal také stejný, jen došlo k výměně designu vázačky, byl stejný, jaký měl letový personál. K dispozici byly také mateřské šaty v tmavě modré barvě. Pozemní pracovnice neměly k uniformě klobouk.

VIP Salónek

Kostým se také nezměnil, pracovnice nosily jeho vínovou variaci. Pouze k němu nenosily modrou vázačku, ale jen vínovou.

Duty Free Shop

Zaměstnankyně Duty Free Shopu se zbavily odporně zelené uniformy a dostaly úplně stejnou, jako měli kolegyně z odbavení.

 


Kostým s modrou vázačkou. Foto: sbírka Elen Zajíčková (na fotce kolegyně)


Kostým s vínovou vázačkou. Foto: sbírka Elen Zajíčková (na fotce kolegyně)


Foto: Lúca Šlapáková


Foto: Lúca Šlapáková


Foto: Lúca Šlapáková


Foto: Lúca Šlapáková


Foto: Lúca Šlapáková


Foto: Lúca Šlapáková


Foto: Lúca Šlapáková


Převlékací  období, posádka ve starých uniformách, pozemní kolegyně už v současné.


Personál zastoupení ČSA v Budapešti.


Zaměstnani Duty Free Shopu.

 


VIP služby a jejich vínová verze.


VIP varianta.

 

Letní uniforma

 

 

Palubní průvodčí

Na letní období se místo dalmatinů začal nosit kostým v azurově modré barvě. Ten se skládal ze saka (pro stevardky byly dvě verze, s krátkým i dlouhým rukávem) a sukně. Ke kostýmu se nosily stejné vázačky jako k zimní variantě. Dále byly přidány tmavě modré šaty pouzdrového typu, ke kterým se nosila buď vínová nebo modrá vázačka a nebo šátek. Přes tyto šaty se mohlo nosit sako z letního kostýmu. Klobouk se k letní variantě nenosil. K letní variantě nebylo možné nosit kalhoty.

Pozemní personál - odbavovací složky

Základní azurově modrý kostým byl pro pozemní personál stejný, ale sako měly pracovnice jen s dlouhým rukávem, verzi s krátkým rukávem nedostaly. Tmavě modré šaty pouzdrového stylu nejprve také nebyly, ale když je pozemní pracovnice vídaly u letového personálu, po několika měsících si je také vyžádaly a nakonec se staly součástí i jejich stejnokroje. K letní variantě nebyla možnost kalhot.

VIP Salónek

Pracovnice salónku měly stejnou verzi letního kostýmu, jen ve vínové barvě. Neměly modrou vázačku.

Duty Free Shop

Zaměstnankyně Duty Free Shopu měly stejnou uniformu, jako kolegyně z odbavovacích složek.


Šaty se šátkem. Foto: sbírka Elen Zajíčková (na fotce kolegyně)


Šaty s vázačkou. Foto: sbírka Elen Zajíčková (na fotce kolegyně)


Vzhledem k množství kombinací, nepůsobila letní uniforma moc jednotně.


 Foto: Olga Krmelová

 


Manuál na nošení uniformy pro letový personál.

 

 

Pozemní personál

 

 


Manuál na nošení uniformy pro letový personál.


 


www.yirina.net

 

Vsevjednom.cz