My posts are my personal views. They do not represent the views of my company / Příspěvky na tomto webu jsou pouze mé osobní názory.

www.yirina.net



 

 

 

31. 1. 2017
1) Korean Air hledá posilu do českého týmu.
Je to na part time a uzávěrka je 10. února. Inzerát k vidění TADY.

2) Pákistánské Serene Air zahájily provoz.
Inaugurační let proběhl 29. ledna velmi slavnostně.


Foto: Serene Air


Foto: Serene Air


Foto: Serene Air


Foto: Serene Air


Foto: Serene Air


Foto: Serene Air


Foto: Serene Air


Foto: Serene Air


Foto: Serene Air


Foto: Serene Air


Foto: Serene Air

3) Ománské Salam Air také zahájily provoz.
Inaugurační let vedl 30. ledna ze Salalahu do do Muscatu.

4) Na víc novinek nemám dnes čas. Sorry.


30. 1. 2017
1) Omezení cestování do USA.
Novopečený americký prezident v pátek podepsal zákon, který zakazuje vstup na 90 dní do USA držitelům pasů sedmi zemí a to VČETNĚ těch, kteří mají zelenou kartu a už tam dlouhodobě žijí a pracují. Ve velmi prekérní situaci se ocitli třeba Íránci, kteří si vyjeli do Kanady a nyní se nemůžou vrátit domů. Během soboty ráno se to pohybovalo v takové šedé zóně, nikdo vlastně nevěděl, jak to je, včetně leteckých společností. Každý čekal, že držitelé green cards jsou z toho logicky vyjmuti. Některé aerolinky pouštěly cestující na vlastní riziko, jiné už ne, protože pokuty za dovezení cestujícího nesplňující vstupní podmínky, jsou pro aerolinky vysoké. V sobotu odpoledne už se to začalo vyjasňovat a cestující, kterých se to týká, nemohli na paluby letadel do USA nastupovat. V neděli to tak pokračovalo a samozřejmě už se objevily absurdní příběhy lidí, kdy íránský manžel a rodič občanů USA vyjel na pár dní ze země a teď nemůže zpět domů. O posádkách leteckých společností se ani nezmiňuji.
Jen mi není vůbec jasné, proč mezi těmi "postiženými" zeměmi, není Saudská Arábie, Pákistán a Afghánistán a je tam Írán, který se v posledních letech velmi snažil o urovnání vztahů s okolním světem?  

 

2) Spotting v Rostově na Donu.
Šlo o poslední zimní spotting na starém letišti, které se bude na podzim zavírat. Ve finále stavby je nové letiště nazvané Platov, kam se přesune od zimní sezóny provoz v Rostově na Donu.


Foto: Letiště Rostov na Donu


To je pohodička! Foto: Letiště Rostov na Donu


Foto: Letiště Rostov na Donu


Foto: Letiště Rostov na Donu


Foto: Letiště Rostov na Donu


Zmrzlí rostovští spotteři. Foto: Letiště Rostov na Donu


Na stavbě nového letiště se pracuje ve dne v noci. Termíny jsou termíny. Foto: Letiště Rostov na Donu


Tady už to dostává trochu podobu. Foto: Letiště Rostov na Donu


A vizualizace, jak to bude vypadat, až to bude hotové.

3) Salam Air před startem provozu.
Na poslední přípravy se přišel podívat i CEO společnosti.


4) Pána pokousala stonožka, co měl v kapse.
I takové věci se mohou stát. Akorát je to mrzuté, když se kvůli tomu zpozdí let, jako se stalo včera u Oman Airu.

5) Cestující napadl muslimskou zaměstnankyni Deltice na JFK.
Útočník se jmenuje Robin Rhodes a napadená je Rabeeya Khan. Ta měla na sobě hidžáb, což útočníka popudilo. Kopal ji a vykřikoval nadávky. Okolo stojící cestující se pokusil do toho vstoupit a útok zastavit, ale to už ji útočník nechal a začal ironicky parodovat způsob muslimské modlitby a u toho vykřikoval: "Trump je tady. On se zbaví vás všech. Můžete se zeptat v Německu, Belgii a Francii na tenhle druh lidí. Uvidíte, co se bude dít."
Takže pána následně zabásli. Kam ten svět spěje?

6) Boeing 737-400 Aer Caribe sjel z ranveje.
Stalo se to na letišti Letica po příletu z Bogoty. Na palubě byli 4 členové posádky (byl to cargo let). Nikdo nebyl zraněn. Šlo o letadlo registrace HK-5197.


Hmn, pěkný. Hodně štěstí.

7) Oman Air otevřel Grooming center.
Je určen pro zaměstnance, kteří jsou ve uniformovém styku s cestujícími, aby se tam naučili, jak vypadat hezky.


Foto: Oman Air


Foto: Oman Air

8) Víkend na letišti.


Sobota - jablka a banány.


Neděle - VIP cestující na letu Dubaj - Praha.


A nedělní jablka, pomeranče a banán.


28. 1. 2017
1) První Airbus A330-200 pro Iran Air!
Včera se objevila fotka prvního Airbusu A330, který obohatí flotilu Iran Airu. Podle nepotvrzených informací by měl do Íránu přiletět 21. 2. 2017. Registrace je EP-IJA (tovární F-WXAJ). Tak to je nádhera.


Foto: Dominique Meunier 

2) Akce Connie v ČR.
Podle FB organizátorů Aviatické pouti, bude možnost proletění se touto legendou za 9900 Kč. Někteří diskutéři mě "pobavili", zejména dotaz, jestli tam nenapsali o nulu navíc. Že by to jako stálo 990 Kč? Naštěstí většina diskutujících se na to dívá rozumně a uvědomují si tu raritní příležitost, kterou to přináší.





3) Air India změnila terminál na Heathrow.
Tento týden se Air India přestěhovala z Terminálu 4 letiště Heathrow na Terminál 2, kde pobývají ostatní aerolinky ze Star Alliance, tak aby to k sobě měly blízko. Je jich tam celkem 24 a nyní jsou pěkně pod jednou alianční střechou.


Foto: Star Alliance


Foto: Star Alliance


Foto: Star Alliance


Foto: Star Alliance


Foto: Star Alliance

4) Uzbekistan Airways slaví 25. narozeniny.
Při té příležitosti proběhla v Taškentu tisková konference, kde se plácali po zádech a pochvalovali si, jak jim to pěkně jde. Pochvalovali si Dreamliner i trenažer Boeingu 767, který bude během krátké doby zprovozněn ve výcvikovém středisku aerolinie a také dostavbu nového terminálu Taškent 4. Prostě všechno super a už dneska se máme lépe než zítra.


Foto: Uzbekistan Airways


Foto: Uzbekistan Airways


Taková orchie! Foto: Uzbekistan Airways


Foto: Uzbekistan Airways


Foto: Uzbekistan Airways


Foto: Uzbekistan Airways

5) Testovací let na íránský ostrov Hendurabi.
Se konal včera. Musela jsem se podívat, kde se takový ostrov nachází. Je to v Perském zálivu, kousek od Kishe (a tam my jsme byli!). Na tom ostrově asi vůbec nic nebude, takže to by mě zajímalo.


Je to nalevo od Kishe.


Foto: Hossein Tahavori


Foto: Hossein Tahavori


Foto: Hossein Tahavori


Foto: Hossein Tahavori

6) Adria Airways bude operovat chartery pro Škodovku.
Půjde o konkrétní počet letů pro Škoda Auto. Přepravovat bude účastníky školení a prezentací v Portugalsku. Lety povedou z Bělehradu, Bratislavy, Bukurešti, Helsinek, Milána, Salzburku, Sofie a Záhřebu do Fara. Operovat je bude primárně Airbus A319, ale některé lety mohou být odletěny CRJ700 a CRJ900. Hodnota kontraktu nebyla zveřejněna.


Foto: Adria Airways

7) Den Číny na letišti v Irkutsku.
Ten proběhl při příležitosti čínského nového roku, který začíná právě teď.


Foto: Letiště Irkutsk


Foto: Letiště Irkutsk


Foto: Letiště Irkutsk

8) Ovoce bylo.
Mandarinka, jablka, banány, kaki.


Hezký víkend všem!


27. 1. 2017
1) Turbolety L410 v Rusku.
Společnost Chabarovskije Avialiniji provozuje naše české Turbolety (aktuálně dostali 4 nové kusy) a s ním z mého pohledu i velmi exotické linky. Například let Chabarovsk - Nikolajevsk na Amure - Ajan - Nělkan. Problém je, že tento let je operován pouze dvakrát za měsíc, první bude 13. února. Ale ty ostatní létají pravidelněji a myslím, že ta chabarovská oblast je velice zajímavá. Společnost kromě Turboletů provozuje také Antonovy 24 a 26. 


Turbolety na Dálném východě. Foto: Chabarovskije Avialinii


Tam by to šlo. Foto: Chabarovskije Avialinii

2) LOT od léta do Astany.
Na každoroční konferenci ICAO podepsali zástupci Polska, LOTu a Kazachstánu memorandum o vzájemném porozumění, v jehož rámci mohou letecké společnosti obou zemí létat do té druhé. Už loni se říkalo, že by LOT rád zahájil lety do Kazachstánu a tak to nyní nabralo reálné rozměry. Lety Varšava - Astana - Varšava by měly být zahájeny od května a to 4x týdně. Tak aby ne, když tam bude v létě Expo a kdy jindy tam začít létat, když ne teď. Když ještě Kazachstán zrušil víza.

 

3) Druhý Embraer 170 pro People´s Viennaline.
To je ta společnost, co létá nejkratší let na světě přes Bodamské jezero mezi Německem a Švýcarskem. Nový přírůstek dostává právě barvy v hangáru. Má registraci OE-LTK.


Foto: People´s Viennaline


Foto: People´s Viennaline

4) Finnair musel divertovat kvůli nedostatku paliva do Moskvy.
Šlo o let AY28 ve čtvrtek 26. ledna. Airbus A350 letěl z Ho Chi Minh City do Helsinek. Jenže v Indii slavili Den republiky, takže si prostě zavřeli kus vzdušného prostoru, aby měli čas slavit. A letadla musela letět trošku jinudy no a třeba tomu Finnairu to úplně nevyšlo. Takže si museli zastavit pro další palivo na Šeremetěvu.


5) Posádka Azerbaijan Airlines zadržena v Londýně policií.
Ambasáda Azerbajdžánu ve Velké Británii řeší kuriozní situaci. Všichni stevardi z letu Baku - Londýn byli zadrženi v Londýně Heathrow. Kvůli tomu nemohl odletět zpáteční let Londýn - Baku, páč ta posádka tam prostě být musí. A co se stalo? Na úterním letu (24. ledna) z Baku do Londýna se jeden z cestujících velice opil. Následně mu posádka odmítla podat další alkoholické nápoje a udělali "opatření" aby let probíhal klidně. Po přistání v Londýně si šel cestující okamžitě stěžovat, což vedlo k tomu, že celá posádka byla zadržena a odvedena k výslechu. Tak tedy vůbec nechápu, co se tam stalo, že na základě svědectví jednoho cestujícího zatknou celou posádku a odloží tak let. Cestující z letu zpět do Baku putovali do hotelu a letěli až o den později s posádkou, která mezitím do Londýna doletěla jinudy. Ti zadržení stevardi byli propuštěni až včera, čili 26. ledna. To by mě docela zajímalo, co to bylo za člověka, páč toto tedy úplně obvyklé není? Co se tam opravdu stalo, protože aby zatkli za opilého cestujícího VŠECHNY cabin crew, to jsem tedy ještě neslyšela.
Ale zprávu vydala oficiální ázerbájdžánská informační agentura a AZAL to také potvrdil, takže se to asi opravdu stalo, byť to zní sebe neuvěřitelněji.

 

6) Kapitán letadla vysadil uprchlíky.
Stalo se to v ruském v Petrohradě ve středu 25. ledna. Dva občané Jemenu byli na deportační cestě z Ruska, ale před odletem letadla si z něj vystoupili. Přes někoho, kdo jim překládal (někdo z cestujících?) se obrátili k letušce, že by chtěli opustit letadlo, že jsou deportováni a že nechtějí, protože v Jemenu je to pro ně nebezpečné. Letuška o tomto informovala kapitána. Ten se podle pravidla, které údajně existuje (já nevím, nejsem právník) a které říká, že žádný cestující se nesmí přepravovat na palubě letadla proti jeho vůli, rozhodl, že nechá tyto cestující vystoupit z letadla. Dotyční byli předtím v uprchlickém centru v Pskově, kde 12. ledna podali žádost o azyl. Hned 16. ledna jim ho zamítli  a následně 21. posadili do letadla a šup s nimi pryč. Takže si zase vystoupili a vrátili se do letištní budovy, odkud se spojili s německými médii a teď vysílají svůj příběh do světa. V té hale budou asi doteď, protože Rusové se s tím většinou moc nepárají a nějaké mediální vydírání jim bude pravděpodobně ukradené. Nebylo zveřejněno, o jakou šlo leteckou společnost, ale ví se, že měli letět přes Turecko a Sudán a to by odpovídalo Turkish Airlines. 

7) Stanoveno datum další Convention.
Bude opět tradičně v Holiday Inn na letišti a datum je 22. 4. 2017. Vždycky máme štěstí na počasí, že je krásně, tak jestli si někdo potřebuje naplánovat třeba datum svatby nebo venkovní akce, doporučuji vybrat tento den, je tu vysoká pravděpodobnost exklusivního počasí.


26. 1. 2017
1) Další možnost letů Dushanbe - Khorog.
Ředitel společnosti Tajik Air, která dostala od tádžické vlády veledůležitý úkol - obnovit spojení z Dushanbe do Khorogu u afghánských hranic, přišel s další variantou, jak se s tím poprat. Lety jsou pozastaveny už od 5. října 2016, jak jsem tu před pár dny psala. Takže pan ředitel Khairullo Rahimov vydal k situaci vyjádření, že mají záložní plán B. A tím je helikoptéra Mi-8, která je připravena letět kdykoliv. Pokud povětrnostní podmínky dovolí, tato helikoptéra může přepravit 22 cestujících, což je více, než onen malý Antonov 28, který to létal do loňska. Ten je rozbitý a na opravu je potřeba spousta náhradních dílů, které nejsou k dispozici, páč se přestaly vyrábět. No, viděla jsem video z vrtulníku, které natočil někdo, komu se to podařilo takto letět a byla to pecka. Myslím, že kdyby to skutečně přes ty hory takto rozlétali, tak by se to mělo rychle využít, pro případ, že by si koupili nějaké nové malé letadlo, které by to mohlo létat. Páč ceny letenek jsou tam ještě ke všemu na naše poměry lidové. 


Khorog. Tam se musím někdy podívat. A vrtulníkem přes Pamír by to bylo stylové.

2) Letadlo UTAir v barvách United Nations v Novosibirsku.
Ruská společnost UTAir se podílí na mírových misích OSN. OSN využívá letadla na přepravu lidí i nákladu do Libérie, Pobřeží slonoviny, Súdánu, Jižního Súdánu, Konga, Afghánistánu, Somálska a Mali. Boeing 737-400 UTAiru
(registrace VQ-BIF) je v barvách OSN. Včera se objevil v Novosibirsku. Udělal si tam jeden okruh a odletěl směr Afrika.
Co je na tom zajímavého je to, že toto letadlo létalo v letech 1998 - 2010 u ČSA, jako OK-DGN. Takže si myslím, že jsem si ním asi někdy letěla.


Foto: Pavel Osokin


Foto: Pavel Osokin


Foto: Pavel Osokin


Foto: Pavel Osokin


3) Dobrovolníci u Xiamen Airlines
Ti byli najati proto, aby kvůli zvýšenému počtu cestujících kvůli nadcházejícímu čínskému novému roku, asistovali cestujícím na letišti a pomáhali k plynulému chodu jejich odbavení.


Foto: Xiamen Airlines


Foto: Xiamen Airlines


Foto: Xiamen Airlines


Foto: Xiamen Airlines


Foto: Xiamen Airlines

4) Posádka Sri Lankanu pronikla dírou v plotě na letiště.
Stalo se to na letišti Madurai v Indii, před odletem Sri Lankanu do Colomba. Protože u letiště probíhaly nějaké protesty místních, které blokovaly přístup k letišti, nemohla se posádka dostat na letiště po silnici. Kapitán R. De Alwis se rozhodl, že se na letiště dostane i tak. Přinutil poskytovatele přepravy posádky, aby použil polní cestu k letištnímu plotu, kde se s celou posádkou protáhli plotem. Někdo to natočil na video a už je z toho humbuk, že to je proti pravidlům a tak dále. Což je tedy pravda, to by se tam takto mohl vloupat v uniformách letecké společnosti kdokoliv.



 Průnik posádky skrzevá díru v plotě.

5) Austrian navyšuje lety do Íránu.
Od července přidá 4 frekvence do Šírázu, které budou mít mezipřistání v Isfahánu.


6) Lufthansa - Aviation Event
Lufthansa připravuje pro letecké nadšence speciální událost - možnost návštěvy hangáru Lufthansa Technik. Akce se bude konat v Hamburku dne 2. března 2017. Během celého dne bude i možnost bližší prohlídky Airbusu A380 nebo Boeingu 747. Zájemci se mohou registrovat na e-mailu: airliner-experience@live.com  


7) Akce na mandarinky v letištní Bille skončila.
Tak byly banány.


25. 1. 2017
1) První Airbus A350-900 v barvách Air Caraibes.
Jedná se o první Airbus A350-900 u francouzské společnosti vůbec. Hezké to mají. Aktuálně se chystá k prvnímu záletu.


Foto: Air Caraibes


Foto: Air Caraibes


Foto: Air Caraibes

2) Romantika v oblacích.
Cathay Dragon vyhlásily loni soutěž nazvanou "I do". Vítěznému páru byl pak zprostředkován na počátku ledna svatební obřad na letu KA877 ze Shanghaje do Hong Kongu. V nejužším kole se ocitly tři páry, které vzešly z čínských travel bloggerů. Vítězi se stali pan Ha a slečna Zhen, oba provozovatelé úspěšných čínských blogů (s více než milionem followerů). Pár se seznámil díky cestování a hodlají v něm i do budoucna pokračovat. Video ze svatby ve vzduchu je TADY a u romantických povah to vyvolá určitě úsměv na tváři. To udělaly Cathay Dragon dost chytře, spousta reklamy za málo peněz.


Foto: Cathay Dragon   


Foto: Cathay Dragon   


Foto: Cathay Dragon   


Foto: Cathay Dragon   


Foto: Cathay Dragon   

3) Na letišti Pulkovo se udělovaly ceny za rok 2016.
Ty získaly letecké společnosti, které do Petrohradu létají. To je ale hezká tradice a něco takového by se jistě dalo udělat i u nás, kdyby se chtělo.


Foto: Letiště Pulkovo


Foto: Letiště Pulkovo


Foto: Letiště Pulkovo   

4) Islandská voda k natočení na letišti.
Letiště v Reykjaviku umístilo za bezpečnostní kontrolou tři vodní fontány s oblíbenou populární pramenitou vodou, aby si cestující mohli naplnit své láhve před nástupem do letadla.


Foto: Letiště Keflavik, Reykjavik.

5) Ovoce.
Jsme si samy s Hankou udělaly. Moc nápadité to není, ale když měla letištní Billa v akci sladké mandarinky bez pecek, tak bylo rozhodnuto.


Kilo za 21,90 no nekupte to.


24. 1. 2017
1) Letecká společnost Aurora dostala 19. ledna do flotily třetí DHC-6 Twin Otter 400.
Ten dostal registraci RA-67285, se kterou přistál ve Vladivostoku po dlouhém letu (se zastávkami) ze Švýcarska. Letadlo má kapacitu 19 sedaček. Aurora létá z Vladivostoku do Kavalerova, Plastunu, Těrněje, Preobraženie, Dalněrečensku a Dalněgorsku. Též létá z Těrneja do Amgu, Světluju a do Jedinky. Díky novému letadlu dojde k navýšení frekvencí do měst, jejichž názvy jsem v životě neslyšela, kromě toho Vladivostoku. 


Foto: Aurora


Foto: Aurora


Foto: Aurora


Foto: Aurora


Foto: Aurora

2) Nové informační centrum v Kyjevě.
Samozřejmě na letišti, konkrétně Žuljany. Otevření proběhlo slavnostně, i kamery to natáčely!


Proslov. Foto: Letiště Kyjev Žuljany


Foto: Letiště Kyjev Žuljany


Foto: Letiště Kyjev Žuljany


Foto: Letiště Kyjev Žuljany


Foto: Letiště Kyjev Žuljany

3) CityJet hleá cabin crew pro Suchoj Superjet.
S bází v Brusselu, na jednoroční kontrakt. Výběrové řízení proběhne 1. 2. také v Brusselu, hledají nováčky i zkušené cabin crew. 


Foto: CityJet

4) Írán spustil online žádosti o víza.
No hurá. Sice už je teď dávali normálně na příletu, ale takto to bude asi jednodušší. Aplikace je na webu: https://evisatraveller.mfa.ir/ .


5) Vyrazily jsme do kina.
Na celovečerní film vzniklý z Manželských etud o jednom z účinkujících párů - Strnadovi. No, smekám před nimi, že se před lidmi takto odhalili na těch nejcitlivějších místech, ale spíš to na mě (a na holky taky) mělo depresivní dojem. Já jsem si myslela, že to bude mít pozitivní závěr, tím, že spolu vydrželi 35 let. Ale spíš mě to tedy vyděsilo, protože tohle není to, jak bych si život představovala prožít. 


Po práci za kulturou.


Ve Světozoru je to jen za 100 Kč. Ale zase je tam free seating. Míst bylo naštěstí dost.


Ale my jsme přijely metrem?


Před filmem jsme si daly kávu na schodech, jako za mlada.


23. 1. 2017
1) Poslední let bývalého prezidenta Obamy divertoval.
Úplně poslední let na palubě Boeingu 747, kterým američtí prezidenti létají, odstartoval po inauguraci nového prezidenta z Washingtonu. Baracka Obamu s rodinou měl přepravit do Kalifornie na Palm Springs International Airport, kde už na něj čekali novináři. Jenže, bylo špatné počasí a tak nejprve vyčkávali cca 40 minut a pak se rozhodli pro divert na March Air Reserve Base, která je zhruba o 60 mílí vedle. Tak to je ale smůla. Kompenzaci asi nedostanou, když je to způsobeno vyšší mocí:-)  


Tak naposledy.


Tak nazdar.

2) I Deltice měla zajímavý divert.
Šlo o let DL068 dne 14. ledna z Tokya do Portlandu s 210 cestujícími a 11 členy posádky na palubě. Jenže Boeing 767-300 registrace N177DN přistál v Cold Bay, stejně jako loni v říjnu let American Airlines, o kterém jsem tu tenkrát psala. Důvodem byla závada na motoru. Cold Bay je velmi odlehlé místo na Aljašce, kde v tomto zimním období pobývá tak max. 40 lidí. Samozřejmě tam není žádná imigrační služba, protože tam normálně nic mezinárodně nelétá, ani zaměstnanci a technika na to, aby cestujícím vyložili z letadla jejich zavazadla. Ještě ten samý den vyslala Deltice let DL 9936 ze Seattle, aby odvezl cestující. Mezitím se o ně postarali lidi v Community Center, kteří jím poskytli horkou kávu a piloti dokonce zakoupili nějaké občerstvení.
Delta si poté musela najmout Antonova 124, aby 19. ledna dovezl do Cold Bay deicovací techniku a tekutinu a nějaké náhradní díly, aby se odtamtud B767-300 registrace N177DN mohl dostat. Odletět měl jako DL 9935 ve směrování CDB - PDX - SEA 20. ledna (přes ten Portland kvůli cargu a zavazadlům, co zůstaly naložené, páč to neměl kdo vyložit), ale dva naplánované lety byly zrušeny, stejně tak třetí. Nakonec odletěl na 4. pokus 21. ledna.
Bohužel se zatím nikde neobjevily žádné fotky od cestujících, což je dost neobvyklé:-)


Divert letu Tokyo - Portland 14. ledna.


Delta vysílá 14. 1. let DL9936 do Cold Bay pro postižené cestující.


 Dovoz náhradních dílů a odmrazovací techniky Ruslanem 19. ledna.


Následně Ruslan odletěl ještě ten samý den do Portlandu.


Zamrzlý N177DN v Cold Bay.


Odletěl až v sobotu 21. 1., kdy měl letět z Cold Bay do Portlandu, ale divertoval do Seattle.

3) Hainan má "All red" livery.
To nosí Boieng 787-9 registrace B-6998. Nedávno u Hainanu proběhla soutěž o livery Kung Fu, ze které vzešel vítězný návrh, který má být přenesen na Dreamlinera. Tak nevím, jestli to ještě není úplně hotové nebo jde o jiné speciální schéma.


Foto: jixiang200878

4) Krádež záchranné vesty.
Na letu společnosti VIM Avia ze Soči do Moskvy v noci ze čtvrtka na pátek minulého týdne, došlo ke krádeži záchranné vesty. Na to přišla posádka po přistání a tak došlo k rychlé akci. Nejprve bylo vyhlášeno palubním rozhlasem, aby pachatel vestu dobrovolně vrátil. Tak se nestalo a tak všechny cestující naložili do speciálního autobusu a odvezli je na kontrolu v areálu letiště. Vesta se našla u skupiny mladých lidí. Takže si je přebrala policie letiště Domodědovo.


Na letu bylo přes 100 lidí. Foto: Lifenovosti.ru

5) Kultura cestujících v některých zemích se snad ani nedá komentovat. Vietnam.


Co dodat. Paní to ještě přijde asi legrační.


21. 1. 2017
1) Wizzair dostal 75. letadlo.
Je to Airbus A321 (který je 12. kus tohoto typu ve flotile) a nosí registraci HA-LXL.


Foto: Wizzair

2) Aeromexico začne létat z Mexico City do Soulu.
Lety budou zahájeny 27. května ve směrování Mexico City - Monterrey - Seoul - Mexico City. Operovat je bude B787-8 a to 4x týdně.

3) Ellinair začne létat z Heraklionu do Bělehradu.
Řecká společnost Ellinair zahájí 2x týdně sezónní lety z Kréty (Heraklionu) do Bělehradu. První let bude 6. června a bude operován každé úterý a pátek až do 22. září Boeingem 737-300. Společnost také nabídne během léta charterové lety ze Soluně do Bělehradu.


Ellinair mají dosti výrazné uniformy. Foto: Ellinair


Letadlo tak nějak normální.

4) Fly Damas operuje z Damašku.
Společnost provozuje jeden Boeing 737-300 s registrací C5-SSP. Ten začínal v roce 1993 u Deltice, ale následně se dostal k Turkmenistan Airlines. Odtud ho prodali do Sýrie k Fly Damas, kde létá od listopadu 2016. Létají tak různě, do Kuwaitu, Bagdádu, Basry, Al Najafu, Chartoumu a Qamišli. A kam je potřeba. 


Hurá, máme letadlo! Foto: Fly Damas


Máme i kancelář! Foto: Fly Damas


Foto: Fly Damas


Foto: Fly Damas


Koberečky. Foto: Fly Damas

5) Letadlo na plátky.
Je to stará věc, z roku 2001, ale kolují o ní legendy. Tedy o tom, jak k tomu došlo. Jedna varianta je ta, že nějaký nešikovný doktor se snažil nastartovat svého jedno vrtulového Pipera nějak manuálně, že nebyl v kabině (já tomu nerozumím, tak nevím, jestli to vůbec jde nebo ne). V nahození byl úspěšný, ale letadlo mu nějak "ujelo" a tento nešťastník mu stál v cestě a takto ho pokosil vrtulí. Druhá verze vypráví, že se jednalo o pomstu zhrzené manželky, která chtěla vytrestat manžela poškozením jeho letadlo. Ať tak či onak, vypadá to velmi zajímavě.


Jestli to udělala ta manželka, tak pán je asi už vdovec. 

6) Novinka u Dermacolu.
Tou je nová konturovací tužka na rty pojmenovaná True Colour Lipliner. Má být silně pigmentovaná a hodně krémová. Cena je 99 Kč.


Foto: Dermacol

7) Občas je jako změna typu poslána z Dubaje dvoutřídová A380ka, s kapacitou 615 cestujících. Já se s ní potkala poprvé, zatím vždycky když tu byla, jsem měla volno. Tak jsem se na to musela jít podívat a Jana to samé.


Ekonomická třída je i na horní palubě a tam jsou u okénka sedačky po dvou, což je super.


Nejlepší je tato dvojka. Pokud tam ovšem necestuje infant.


Divizny na exkurzi.

8) Jenda je zpět! O tři kila lehčí, ale fit a zdráv.


To mi chybělo.


Hezký víkend všem!


20. 1. 2017
1) Ryanair oslavil 200 000 cestujících v Ostravě.
Ryanair oslavil dvou set tisícího cestujícího, přepraveného z Ostravy. Podával se dort.


Foto: Letiště Ostrava


Foto: Letiště Ostrava


Foto: Letiště Ostrava

2) Nový logo jet v Rusku.
Jde o CRJ-200 společnosti RusLine, který nosí reklamu serveru Hotels.com. Včera letěl na lince Moskva Domodědovo - Uljanovsk - Moskva Domodědovo.


Foto: Letiště Domodědovo.

3) Pákistánské aerolinie Serene Air se chystají na zahájení provozu.
K zahájení pravidelných letů dojde 29. ledna. Prodej letenek začne týden před, čili 23. ledna. Inaugurační let povede z Karachi do Islamabadu.


Web společnosti.


19. 1. 2017
1) United přivítal nový Boeing 777-300 ER.
Do flotily byl zařazen nový typ (předtím měli -200) a pokřtili ho "New Spirit of United". Letadlo je vybavené novým produktem Polaris, na který se teď společnost marketingově soustředí.


Nový Boeing 777-300ER, který díky Polarisu nazývají také "Triple Heaven" jakože jazyková hříčka od "Triple Seven". Foto: United.

2) Termín konání MAKS 2017 byl zřejmě změněn.
Jde o velkou airshow v Moskvě na letišti Žukovskij, která se koná co ob rok. Letos jsem se rozhodla tam letět a tak jsme si požádali o dovolenou na termín, který byl už dlouho známý a všude prezentovaný: 23. - 27. 8. 2017. Jenže tento týden se začaly na ruských leteckých serverech objevovat informace, že dojde k přesunu letošního termínu. Důvodem je to, že v srpnu se koná další akce, nazvaná Armija 2017 a účastníci MAKSu by se neměli možnost připravit na Armiji.
Nová data pro MAKS jsou tedy 18. - 23. července 2017. Zatím to nebylo oficiálně ohlášeno, lidi jsou docela naštvaní, protože už mají koupené letenky a zamluvené hotely. Tak třeba z toho ještě sejde. Takže děkujeme.    


MAKS 2015.

3) Kosmické jídlo na Domodědovu v Moskvě.
Automat s jídlem jako pro kosmonauty, se nachází ve druhém patře letiště. Tak to by mě zajímalo, jaký to bude mít úspěch.


Dobrou chuť. Ne, děkuji, jsem syta. Foto: Letiště DME 

4) HK Express zahájily spojení z Hong Kongu na Saipan.
Saipan je součástí Marianských ostrovů a je oblíbený zejména lidmi, co se potápí, páč je tam prý křišťálově čistá voda. Lety budou operovány 3x týdně. 


Foto: HK Express.com

5) Wizzair obnoví spojení Lvov - Wroclaw.
Lety budou v provozu 2x týdně v úterky a soboty.

 

6) Jenda ještě stále není fit.
Tak tlučeme s Hankou trochu bídu s nouzí.


I když, co by za to děti v Africe daly.


18. 1. 2017
1) Boeing 767-300 Omni Air International v Praze.
Včera přistál v Praze B767-300 registrace N441AX, který převážel americké vojáky z Washingtonu do Kábulu. V Praze jen sedli pro palivo a pokračovali dál.


Foto: Palo


Foto: Palo

2) Emirates nabízí návštěvu salonků v Dubaji nově i cestujícím, kteří necestují Business nebo First class nebo nejsou držitelé vyšších úrovní věrnostních karet.
Dříve nebylo vůbec možné zakoupit vstup do Emirates salonků v Dubaji, pokud cestující neměl nárok na vstup díky letence nebo FFP statusu. Nyní došlo ke změně a vstup si může zakoupit každý, kdo je členem věrnostního programu Skywards. Vstup do Business class salonku vyjde na 100 USD na 4 hodiny, do First class salonku je to za 200 USD. Pokud má cestující nárok na vstup do Business class, může si doplatit upgrade do Firstkového za 100 USD. Já si ten salonek užila tenkrát, když jsme se Samem letěli z Colomba na Maledivy přes Dubaj a bylo to úžasné.


I tenistka Petra Kvitová si užívá dubajský First class salonek. Foto: Emirates


Foto: Emirates


Foto: Emirates


Foto: Emirates


Foto: Emirates


Foto: Emirates

3) Pátrání po osudu MH370 ukončeno.
Tak tohle byla jedna z mých obav, že se nikdy nedozvím, co se tam v březnu 2014 stalo a že by mě to tedy velmi zajímalo. To, že zmizí letadlo nacpané elektronikou s více než dvěma sty lidmi na palubě, prostě nemůžu pochopit. Co zažívají pozůstalí po cestujících, si ani nechci představovat. Tak teď už se budou objevovat jen nové konspirační teorie.

 

4) Flynas koupí 80 Airbusů A320NEO.
Včera bylo oznámeno, že saudsko arabská nízkonákladová společnost objednala osmdesát Airbusů A320NEO v hodnotě 8,6 bilionů dolarů. Nová objednávka zahrnuje 60x A320NEO + upgrade existující objednávky dvaceti obyčejných A320 na NEO. Dodávky letadel budou probíhat 8 let, první letadla budou už v roce 2018. Pokud vše půjde tak jak si to naplánovali, tak z flynas bude jeden z největších nízkonákladových dopravců na Středním východě. Flynas existují od roku 2007, kdy se jmenovaly Nas Air.
Další nízkonákladové projekty v regionu, jako Saudi Gulf Airlines, Nesma Airline, Flydeal a Al Maha jsou pořád tak nějak v rozjezdu.


5) Xiamen Airlines má leteckou mechaničku.
To by nebylo zas až tak neobvyklé, těch už je po světě hodně, ale tato paní Lai Tao u nich pracuje a opravuje letadla celých 30 let! A to už je úctyhodné. Protože před 30ti lety to zas až tak běžné nebylo.


Paní Lai Tao tehdy a dnes. Foto: Xiamen Airlines

6) Solidarita kazašských spotterů.
V Kyrgyzstánu byl na včera vyhlášen den smutku, v souvislosti s nehodou Boeingu 747, při níž zahynuli lidé, žijící v blízkosti letiště. Mnoho dalších se ocitlo bez střechy nad hlavou, protože pád letadla zboural jejich domy. Na ty, které toto postihlo byla uspořádána sbírka a do té se zapojili spotteři ze sousedního Kazachstánu (z Almaty je to do Bishkeku co by kamenem dohodil) a zakoupili potraviny pro ty, kteří je nyní potřebují. Moc hezké gesto.


Foto: Elena Morozova

7) Ovoce se teď nekoná, neb Jendu postihly střevní potíže a nemůže se proto dostavit do práce. Kdyby mu chtěla některá jeho ctitelka poslat Endiaron, může ho nechat u nás přepážce, my mu to předáme.


17. 1. 2017
1) První velká letecká nehoda roku 2017. V Kyrgyzstánu.
Tak letos to netrvalo ani moc dlouho a máme tu první nehodu. Při mezipřistání v Bishkeku v Kyrgyzstánu havaroval cargo Boeing 747 ACT Airlines (TC-MCL) letící pro Turkish Airlines z Hong Kongu. V Bishkeku přistával ve velké mlze a dopadlo to špatně. Letadlo narazilo do domů v sousedství letiště, ve kterých spali lidé. Protože to byl cargo let, v letadle byli jen 4 členové posádky. Počet obětí na zemi je 28 a číslo ještě nemusí být konečné, protože sutiny se stále prohledávají. Podle kyrgyzských médií tam zemřely celé rodiny.




Ilustrace: Ria.ru

2) Opilý Ital v Kazachstánu.
Kdyby nešlo o pilota, ještě ke všemu kapitána, tak by to nebyla tak zajímavá informace. V neděli 15. 1. měl letět let IQ 396 společnosti Qazaq Air z Atyrau v 17:15 do Aktobe a Šymkentu. Jenže let byl odložen na druhý den, z důvodu výměny posádky. Tisková mluvčí Qazaq Air Ljazzat Nabijeva uvedla, že je na dovolené a nemůže k tomu dát vyjádření, to dodá v pondělí. Jenže podle kazašského informačního serveru Mojgorod, cestující viděli italského pilota, který byl opilý v hotelu poblíž letiště. A prý se jednalo o toho pilota, který měl letět tento let. Na letu byl i kazašský bloger Denis Krivosheyev, který o všem hned informoval na svém FB a už se z toho rozjela aféra. Na letiště přijela televize a začala dělat rozhovory s postiženými cestujícími.
V pondělí během dne vyšla zpráva na kazašských info serverech, že test na alkohol provedený v Atyrau, vyšel pozitivně. Při prohlídce mu naměřili krevní tlak 173/110, puls 109 a byl z něj cítit alkohol. Alkohol tester ukázal 0,18 promile.
Let nakonec odletěl se zpožděním 12 hodin a 45 minut. Cestující, kteří neměli kam jít, byli umístěni do hotelu a dostali teplé jídlo. Qazaq Air k tomu vydalo omluvné prohlášení pro cestující, za způsobené komplikace.
Opět se musím ptát, stojí jim to za to? Myslím ty piloty, co pijí před letem.


Naštvaní cestující z odloženého letu. Foto: mgorod.kz

3) Tajik Air by měly obnovit lety Dushanbe - Khorog.
Lety z Dushanbe do Khorogu jsou velmi exotické a jednou už jsem byla docela blízko tomu, začít to realizovat. To bylo loni, ale nakonec z toho bohužel sešlo, nicméně, v hlavě mi to zůstává pořád.
Vláda zadala národnímu dopravci jako úkol, aby lety obnovil, páč do regionu, kde se Khorog nachází, je to důležité spojení. Dá se tam sice dostat i po zemi, ale cesta horami trvá desítky hodin. Lety obsluhoval An-28. Jenže, vzhledem k tomu, že letiště je uprostřed hor, vždycky záleželo na počasí, jestli se poletí nebo ne a to se vědělo až tak den předem. Proto sehnat letenky na toto spojení, nebyla žádná legrace a byla to tak trochu loterie pro turisty, kteří by se tam chtěli proletět. Khorog se nachází až u hranic s Afghánistánem a přímo ve městě je přechod do Afghánistánu. Když jsme to plánovali, že by jsme tam eventuálně letěli, tak jsem samozřejmě vymyslela i to, že si tam zajdeme přes most do Afghánistánu na čaj, i za cenu, že budeme potřebovat víza a dvojí víza do Tádžikistánu. 
Tajik Air lety Antonovem 28 provozovaly do začátku října 2016, pak je přerušily, protože neměly peníze na opravy tohoto typu letadla, které jako jediné z flotily může na tomto letišti přistát. Jestli je obnoví, tak o tom začnu zase přemýšlet. Mně ta Centrální Asie nedává spát.


Khorog v dobách SSSR.


A nedaleké minulosti. Ještě loni se tam takto létalo.

4) Gulf Air do Tbilisi.
Od 25. 6. letošního roku začne létat Gulf Air z Bahrainu do Tbilisi. Lety budou operovány 3x týdně. Gulf Air mi byly vždycky děsně jako společnost sympatičtí.


Foto: Gulf Air

5) Ještě pár fotek z účasti CS100 Swissu na světovém poháru v Lauberhornu.
Hezké, na koukání doma z tepla. Ale mrznout bych tam tedy nechtěla.


Foto: Swiss


Foto: Swiss


Foto: Swiss


Foto: Swiss


Foto: Swiss


Foto: Swiss


Foto: Swiss

6) Wizzair zahájil v sobotu lety z Vilniusu a Gdaňsku do Grenoble.
Jde o sezónní lety do Alp.


Foto: Wizzair


Foto: Wizzair

7) Nové odstíny legendárních Lip Stain barev na rty u Sephory.
Už v prosinci Sephora oznámila, že uvede na trh nové odstíny barev na rty Lip Stain. Nových barev je 27. V USA. U nás jich dali na trh jen 16, ale tak aspoň něco. Ty červené vypadají docela zajímavě, jen si počkám, až budou v akci. Já si je loni koupila, když byly za 100 Kč, při koupi dvou a více kusů.




16. 1. 2017
1) Air India zavede v letadlech na vnitrostátních letech ženskou sekci.
Tento krok má zajistit komfort a bezpečí cestujících. V první fázi bude vyhrazeno šest míst u sebe v sekci ekonomické třídy, kam budou usazovány pouze cestující ženského pohlaví. Za rezervaci místa v této ženské části nebude účtován žádný příplatek. Jestli to bude úplně na všech letech nebo jen vybraných, se nezmiňují. V Indii jsou takové ženské sekce v dopravních prostředcích běžné, v autobusech, vlacích i v metru. V letadle to vznikne poprvé.
Asi vědí proč.


No a samozřejmě se najdou ti, kteří jsou pohoršeni. Mně je to třeba úplně šumák, ať si dělají, co chtějí.


Taková věc vyvolává vždycky bouřlivé diskuze.

2) Ruské Red Wings obnovily od 12. 12. 2016 občerstvení na palubě.
Na všech letech do prázdninových destinací se vrací občerstvení v podobě teplého jídla, housky, sladkosti, vody, limonády, čaje a kávy. Toto dostanou cestující všech tříd.


To je furt že to jídlo dávat budete, nebudete, budete...kdo to má pořád sledovat?

3) Číňané obsadí (zatím jen) Heathrow.
Od 14. ledna do 14. února budou na londýnském Heathrow týmy China Airlines, které budou rozdávat cestujícím obálky s vouchery na slevu v Duty Free a horoskopy (zdarma). Akce se koná při příležitosti nadcházejícího čínského nového roku.


4) V Buenos Aires vystavili B737-200.
Toto letadlo začalo létat v roce 1977 u společnosti Gulf Air. Pak se dostalo do Argentiny, do USA a nakonec stálo asi deset na letišti v Buenos Aires. Před pár dny bylo přemístěno na místo, kam se k němu mohou dostat návštěvníci letiště. Tak pokud budu mít třeba někdy cestu do Buenos Aires, tak se tam půjdu podívat.


Foto: Fron Romero (argentina spotters)


Foto: Fron Romero (argentina spotters)


Foto: Fron Romero (argentina spotters)


Foto: Fron Romero (argentina spotters)

5) Swiss předvedl Bombardier CS100 na světovém poháru v Lauberhornu.
Každoročně Swiss vysílá své letadlo, aby se předvedlo na této události. Letos letěli ve formaci s Patrouville Suisse a pochlubili se loňským novým typem ve flotile CS100. Tentokrát s letadlem letěli piloti Andres, Robert a Ivo, kteří na to speciálně trénovali na simulátoru.


Foto: Swiss


Foto: Swiss


Foto: Swiss


A večer byl mejdan. Hrála pilotí kapela. U Swissu se asi umí dobře bavit. Foto: Swiss

6) Láska na palubě letadla.
Greg Hulcher letěl 14. 1. 2016 letem Unitedu ze San Francisca do Chicaga. Na letu se potkal se Suzanne Macaitis a to jim změnilo oběma život. Suzanne prý rozhodně nebyla v náladě na to, se s někým seznamovat a chtěla hlavně trošku spát. Ale Greg vytrval a pořád se s ní snažil bavit. Když přistávali v Chicagu, oba věděli, že potkali svou spřízněnou duši. Letos na Nový rok letěli už oba spolu jejich osudovou linkou, letem ze San Francisca do Chicaga. S pomocí posádky, která jim připravila romantiku tím, že přizhasli a připravili šampaňské, nabídl Greg své vyvolené prsten s diamantem a společný zbytek života. Suzanne byla překvapena, když jí Greg v rámci svého vyznání řekl, jak moc ji miluje a prý velmi plakala. Všichni cestující ve First class pak dostali šampaňské a připili šťastnému páru.
Taková romantika.


Foto: United

7) Airclubová Show v Saudské Arábii.
Ta proběhla na lokálním letišti Thumamah, což je malé letiště pro prskolety u Rijádu. Se divím, že tam neoddělili muže a ženy desetimetrovým plotem, aby tam náhodou nedošlo k nějakým hříšným kontaktům.

 
Foto: Blueabaya.com


Foto: Blueabaya.com


Foto: Blueabaya.com


Foto: Blueabaya.com

8) Norwegian v Mexiku.
Nejsou to pravidelné lety, ale chartery z USA přes zimu. Se docela zmohli.


9) Air Explore hledá palubní průvodčí.
Ale musí už mít typový výcvik na B737, což je trochu limitující. Uzávěrka 29. ledna 2017. Inzerát ZDE.
 




10) Pohled do historie.
Věděli jste, že začátkem 70. tých let KLM používalo několik Iloušků 62 na lince Amsterdam - Moskva? Stejně tak létal na linkách Bombaj - Moskva i u Air Indie? To musely být nádherné (letecké) časy.


Iloušek 62 - u KLM.


A u Air India.

11) Zatímco Medvěd Mansús spí, chystá se mu nové obydlí.
Méďa Mansúr aktuálně spí na letišti v Orlovce poblíž Moskvy a snad se mu zdají nějaké sladké medvědí sny. Mezitím jeho kamarádi z letiště pracují na tom, aby s nimi mohl poté, až se na jaře probudí, zůstat. Vzhledem k tomu, že roste a roste, nebude už asi moci po letišti pobíhat volně jako tomu bylo během léta 2016. I když je zvyklý na lidi a má je rád, mohl by se v něm probudit jeho instinkt a třeba by si mohl dát někoho ze zaměstnanců k svačině. A to by bylo nemilé.
Proto začali zaměstnanci z letiště Orlovka s pomocí příspěvků od dárců chystat pro Mansúra výběh, díky kterému bude moci na letišti do budoucna zůstat. Já doufám, že až budu mít cestu do Ruska, tak se na Mansúra pojedu podívat osobně, naštěstí je to kousek od Moskvy.


Plánek budoucího letištního medvědária.


Mansúr - medvěd letištní. Foto: http://vulkan-avia.livejournal.com/

12) Urban Decay představily nové Vice liquid lipstick pro jaro 2017.
Odstínů je celkem 30, část je metalická, část lesklá. Cena 18 USD.






Foto: Temptalia.com

13) Ze života na letišti.


 VIP cestující v sobotu.


A v neděli jsem si s Hankou samy připravily ovoce. I bez Jendy. A že jsme to potřebovaly, to byl zas let...


14. 1. 2017
1) Emirates začne létat do Záhřebu.
První let bude 1. června a od té doby budou operovány denně, pro nás starým známým Boeingem 777-300 ve tří třídové konfiguraci. V Záhřebu to byla informace dne. Jak jsem pochopila z diskuze na jejich leteckém zájmovém webu EX-YU Aviation, který ráda čtu, tak to do poslední chvíle nikdo netušil a podařilo se jim oznámením všechny dokonale překvapit. A web EX-YU Aviation díky tomu zažil historicky největší traffic v návštěvnosti od svého vzniku v roce 2008 a přebilo to i předchozí rekord, kterým byl loňský článek o prvním letu Air Serbia do New Yorku.
Spojení Záhřebu a Dubaje bude Emirates nabízet jako jediná společnost, poté, co ho Flydubai loni v listopadu přerušila na neurčitou dobu, z provozních důvodů.
 



2) Cestující dala facku agentce v gate, za to, že přišla pozdě.
Za to, že přišla pozdě ta cestující, nikoliv agentka, aby nedošlo k nějakému nedorozumění. Stalo se to v pondělí 9. ledna na letišti Stansted poté, co cestující dorazila pozdě a bylo jí sděleno, že gate je zavřený. Náhodně to natočil cestující, který tam posedával. Žena byla poté odvedena bezpečnostními složkami a je s ní vedeno řízení. Já se dost divím, že se nám něco podobného nestalo ještě u nás, protože je to skoro každý den, co někdo přijde pozdě a některé scény, co se následně odehrávají, se nedají ani vyprávět. Za nejlehčí odvar se dá považovat to, když na nás někdo křičí stylem: "tak dělejte laskavě něco, nebo mi to kvůli VÁM uletí!!!!". Horší jsou pak výjevy, kdy třeba manžel sprostě nadává plačící manželce, která zavinila, že přišli na letiště pozdě. V mužské části týmu se pak pere slušné vychování, které jim velí chránit ženu, kterou někdo napadá, s profesionálním přístupem, kdy není vhodné se vměšovat do rodinné hádky.


Žena s ohonem poté, co jednu flákla pracovnici Swissportu v gate.


Video možné dohledat na Twitteru. 

 

3) Polaris se vystavuje u Sakse na Fifth Avenue.
Nová Business a First class nazvaná Polaris, která je na některých letadlech Unitedu, má aktuálně velkou propagaci v New Yorku. Přímo za výlohami obchodního domu Saks na známé 5th Avenue. K vidění zde má být do 22. ledna.


Foto: United


Foto: United


Foto: United


Foto: United

4) JetBlue nabídne všem cestujícím wifi zdarma.
Vice prezident společnosti pro marketing Jamie Perry oznámil, že je rok 2017 a cestující očekávají, že budou připojeni vždy a všude. A to řekl moc hezky. JetBlue má svůj Fly-Fi systém, který umožní cestujícím připojit se hned, jakmile vstoupí na palubu letadla, narozdíl od konkurence, kde to lze až po vystoupání do letové hladiny a ještě za peníze. JetBlue má aktuálně Fly-Fi nainstalováno na všech jejich 227 Airbusech A320 a A321 a Embraerech 190.


Já být průměrný americký cestující, tak na toto slyším.

5) Boeing 737-8MAX navštívil ruský Jakutsk.
Do Jakutsku, kde jsou mrazy kolem mínus 45°C, přiletěl Boeing 737-8MAX, aby ho tady ozkoušeli na provoz ve velmi nízkých teplotách.


6) Novinka od NYXu.
Tou je Epic Link Dye barva na rty. Vypadají moc pěkně. v USA jsou za 7 USD. Tak snad to k nám také dorazí.


7) Ovoce po několika dnech.
O víkendu má Jenda volno, tak asi nic nebude. Jestli si něco nezakrojíme s Hankou samy.


Banány, jablka, mandarinky.


Hezký víkend všem.


13. 1. 2017
1) Divert Cargoluxu kvůli zdravotnímu stavu kapitána.
Boeing 747-800 Cargoluxu letící 10. ledna na cargo letu z Luxemburku do Dubaje se nad Tureckem rozhodl pro návrat zpět do Luxemburku, protože se kapitánovi udělalo špatně. Jeho stav se ale stále zhoršoval a tak když byli nad Maďarskem, First officer požádal o okamžitý divert a přistáli ve Vídni. Kapitána odvezla sanitka hned z ranveje do nemocnice. Letadlo zůstalo ve Vídni 9 hodin, než dorazila náhradní posádka a pokračovala s letadlem do Dubaje.


2) Qatar zařadil naše slovenské bratry do Ruska.
Pokud si chce někdo koupit letenku na webu Qatar Airways do Bratislavy, dozví se, že poletí do Ruska.

 

3) United stáhne z provozu legendární Jumba už letos.
United včera oznámily, že vyjmou ze své flotily Boeingy 747 a to ve čtvrtém čtvrtletí letošního roku. Původně se předpokládalo, že k tomu dojde až v průběhu roku 2018. Ukončení provozu "Queen of the Skies" bude doprovázeno rozlučkovými událostmi, o kterých bude United zavčas informovat prostřednictvím sociálních sítí. Pokud by se chtěl někdo ještě s tímto letadlem u Unitedu rozloučit, je ideální naplánovat si cestu do USA na říjen, páč v té době je v San Franciscu Fleet Week a United tam vysílá Jumbo, které létá nad známým zálivem. 
Jo, letět Jumbem bude za chvíli těžká rarita.


To musí být úžasný zážitek.


Program Air Show.

4) Nouzové přistání Etihadu v Hong Kongu.
Stalo se na letu EY 833 z Hong Kongu do Abu Dhabi ve středu 11. ledna. Airbus A330 (A6-EYR) odstartoval z Hong Kongu v 18:47, ale krátce poté požádal o nouzové přistání zpět v HKG. Předtím kroužili 4 (!) hodiny a připravovali se na přistání. Etihad k tomu později vydal vyjádření, že se jednalo o technický problém, ale bez bližšího vysvětlení, oč šlo. 

 

5) Velkolepé přivítání EP-IFA v Teheránu.
Jak jinak:-) Zaměstnanci Iran Airu na ploše prý měli slzy v očích. No to já taky, když jsem to četla.


Posádka dodávacího letu před odletem z Toulouse. Foto: Iran Air


Foto: Shahram Shariffi


Vysílala to dokonce živě televize.


Foto: CANNEWS

6) V Krasnojarsku byl představen logo jet k Univerziádě 2019.
Boeing 737-800 společnosti NordStar (VQ-BNG) se předvedl na letišti v novém livery. Ta Univerziáda jsou celosvětové studentské hry, díky tomu letadlu jsem se aspoň dozvěděla, že něco takového existuje.


Foto: NordStar


Foto: NordStar


Foto: NordStar


Foto: NordStar


Foto: NordStar


Foto: NordStar


Foto: NordStar


Foto: NordStar


Foto: NordStar


12. 1. 2017
1) Nový íránský Airbus A321 přeletěl z Hamburku do Toulouse.
Přeletěl včera ráno, už pěkně s novou registrací. K oficiálnímu předání došlo také 11. 1., do Teheránu odletí dnes. Předpokládaný přílet má být ve 14:30 místního času, čili v poledne našeho.


Přelet do Toulouse 11. 1. 2017.


Mají nápis Iran Air na břiše! Foto: Clement Alloing (https://www.flickr.com/photos/bycac/)


V Toulouse na předávací ceremonii vše připraveno. Foto: Gil Bousquet


A je v Toulouse. Foto: Robert Wall


Je náš! Máme ho!


A šup šup na tiskovou konferenci. Íránec se pozná tak, že je velmi slušně oblečen, ale nemá kravatu. Páč v Íránu se kravaty nenosí.


Poděkování.


Foto: CANNEWS


 


Při té příležitosti si předělali webové stránky. Old school letadla jsou pryč, ale web jim v tomto stylu zůstal.

2) Na letišti Kyjev Žuljany proběhl koncert.
Při příležitost pravoslavných vánoc.


Foto: Letiště Žuljany


Foto: Letiště Žuljany


Foto: Letiště Žuljany


Foto: Letiště Žuljany


Foto: Letiště Žuljany


Foto: Letiště Žuljany

3) Letecká společnost Pioněr bude létat z Rostova na Donu do Machačkaly v Dagestánu.
První let proběhne 13. 1. čili zítra a operovat ho bude Antonov 24. V provozu bude v pondělky a pátky. V pondělí poletí z Rostova v 10:05, do Machačkaly přiletí ve 14:00. Po cestě bude ještě mezipřistání v Krasnodaru a o to je to ještě zajímavější. Letenky Rostov - Krasnodar ale zatím v prodeji nejsou. Páteční frekvence bude mít odlet v 11:50, v Machačkale An24 přistane ve 14:00 a tento let bude přímý. Rostov a Machačkala zatím nemají letecké spojení.


Antonov 24 společnosti Pioněr. Foto: Dmitrij Aksjonov


11. 1. 2017
1) Druhý díl trip reportu z vyhlídkového letu B787-9 Air France je online na KN Aviation.
A ten už je delší a podrobnější. K vidění ZDE.




Foto: KN Aviation (http://www.knaviation.net/)  

2) Na netu se objevily fotky poškození B767 LOTu, poté co v listopadu 2011 zázračně přistál ve Varšavě.
Boeing 767 vracející se do Varšavy z Newarku měl tehdy závadu na podvozku, který se mu před přistáním nevysunul. Na palubě bylo 231 cestujících a 11 členů posádky. Před přistáním hodinu kroužili kolem letiště, během které je zkontrolovaly dvě polské F16 Polish Air Force, aby jistojistěnabeton potvrdily, že ten podvozek venku není. Taky chtěli spálit palivo, které ještě měli. Mezitím došlo k uzavření cest k letišti, aby byly k dispozici pro záchranné jednotky. Ve 14:40 kapitán Wrona s letadlem přistál a 90 sekund od zastavení byly všichni cestující bezpečně evakuováni. Pamatuji si, že jsme tenkrát byli v práci ještě ve městské kanceláři a díky tomu, že se na to měli čas ve Varšavě přichystat, bylo hned vše online a my tam na to koukali téměř v přímém přenosu se zatajeným dechem.
Fotky odřeného břicha letadla z hangáru jsou starší, ale já je tedy vidím poprvé.


Zázračné přistání.


3) Uzbeci kupují další Dreamlinery.
Uzbekistan Airways podepsaly objednávku na další čtyři Dreamlinery, které dostanou v letech 2019-2020. Aktuálně mají dva kousky B787-8, kterými létají do Delhi, Dubaje, Moskvy, Rigy, Istanbulu a Almaty. 


Když letěl nový Dreamliner loni poprvé do Indie, slavilo se to dortem.


A květinami pro posádku.

4) Menzies hledá handlingáře na hlavní pracovní poměr, ale na dobu určitou (zatím).
Viz inzerát.


 

5) Catrice má novou limitovanou edici Victorian Poetry.
A je krásná. Asi jsem přišla do obchodu krátce před tím, než to tam dali, protože jinak vidím tyhle speciální edice většinou už kompletně rozebrané a vybrakované. Na webu píšou, že je to edice listopad - leden, ale u nás v obchodě ji teda nahodili až teď. 


Koupila jsem si ten rozjasňovač, ale když jsem si to pak doma vygůglila a důkladně si to prohlédla, tak bych asi chtěla ještě lak na nehty a rtěnku. Tak snad to ještě budou mít.


Rozjasňovač. Cena 127 Kč.


Ozkouším při nejbližší příležitosti.


A ještě rtěnka z kolekce Matte od Gabriella Salvete. Ta stála asi 80 Kč.

6) Festival íránských filmů 2017.
V tomhle počasí vycházím ven jen na cesty z práce a do práce a v krajní nouzi, ale s touto akcí jsem udělala výjimku. Kaveh, íránský iniciátor celé akce je skvělý a já ho moc obdivuji za to, jak festival dokázal vybudovat z ničeho. Navíc začínal v době, kdy proti-íránské nálady byly velmi silné a sehnat sponzory na takovou událost, bylo dost těžké, protože si nikdo nechtěl kazit jméno, že by se spojoval s nepřítelem, i když nešlo o politickou akci. Dneska je to naopak, všichni jsou děsní kamarádi a Írán je in. Letos tam dokonce byla i Česká televize a ve chvíli, kdy toto píši, Kaveh zrovna mluví o festivalu v kulturní rubrice na ČT24.


Letos se akce nekonala ve Světozoru, ale v Lucerně.


Aneta byla v Íránu loni.


Tento film jsme při slavnostním zahájení shlédli. Každý rok mě to utvrdí v tom, že perštině rozumím čím dál méně. Když já na to nemám vůbec už čas:-(


Napřed byl ale slavnostní projev a zahájení festivalu.


Super akce.


10. 1. 2017
1) Zpráva dne. Bělorusko zrušilo víza pro 80 zemí, včetně České republiky!
Podepsal to včera sám Alexander Lukašenko. Ono už se o tom nějakou dobu špitalo, ale mohlo se to táhnout roky a proto mě mile překvapila ta rychlost. Holt potřebují tvrdou měnu a tu jim cizinci mohou dovézt. Podmínky získání víz jsou, že cestující musí vstoupit do země přes letiště v Minsku a pobýt maximálně 5 dní. Takže na víkend úplně ideální. Pozor, nevztahuje se to na lidi, kteří přiletí z Ruska a nebo tam chtějí odletět, ať jsou držiteli jakéhokoliv pasu (kromě běloruského a ruského asi, že). Páč lety mezi Ruskem a Běloruskem jsou operovány ve vnitrostátním režimu. V Minsku je letecké muzeum a to je výzva. 

MINSK, 9 January (BelTA) – Belarus President Alexander Lukashenko signed Decree No. 8 “On the introduction of the visa-free entry and departure for foreign citizens” on 9 January, BelTA learned from the press service of the Belarusian leader. The document introduces the visa-free entry through the border checkpoint at the Minsk National Airport and the visa-free stay in Belarus for up to 5 days for the citizens of 80 states. These are 39 countries of Europe, including the entire European Union, Brazil, Indonesia, the USA, Japan, and other countries. First of all, these are favorable countries in terms of migration, Belarus' strategic partners which have introduced visa-free regimes for Belarusian citizens on a unilateral basis. New regulations also apply to the non-citizens of Latvia and stateless persons of Estonia. The document aims to raise the number of business trips, tourism and private visits of people with regular passports and will not apply to foreigners on official trips with diplomatic, service, special and similar passports. A valid passport or other document permitting foreign travels, money (equivalent to at least two base amounts for each day of stay in the foreign currency or Belarusian rubles), medical insurance in the amount of at least €10,000 operational in Belarus will be needed for the visa-free entry. The citizens of Vietnam, Haiti, Gambia, Honduras, India, China, Lebanon, Namibia, Samoa should also have a valid multi-visa to the EU states or the Schengen Area with a mark confirming the entry to their territory, plane tickets with a confirmation of the departure from the Minsk National Airport within 5 days after the date of the entry. The visa-free regime does not apply to people arriving to Belarus by plane from Russia and planning to go to the airports of Russia (these are internal flights with no border control). The decree will enter into force in a month after its official publication.
Read full text at: http://eng.belta.by/president/view/belarus-introduces-five-day-visa-free-regime-for-citizens-of-80-countries-97763-2017/
If you use BelTA’s materials, you must credit us with a hyperlink to eng.belta.by.


MINSK, 9 January (BelTA) – Belarus President Alexander Lukashenko signed Decree No. 8 “On the introduction of the visa-free entry and departure for foreign citizens” on 9 January, BelTA learned from the press service of the Belarusian leader. The document introduces the visa-free entry through the border checkpoint at the Minsk National Airport and the visa-free stay in Belarus for up to 5 days for the citizens of 80 states. These are 39 countries of Europe, including the entire European Union, Brazil, Indonesia, the USA, Japan, and other countries. First of all, these are favorable countries in terms of migration, Belarus' strategic partners which have introduced visa-free regimes for Belarusian citizens on a unilateral basis. New regulations also apply to the non-citizens of Latvia and stateless persons of Estonia. The document aims to raise the number of business trips, tourism and private visits of people with regular passports and will not apply to foreigners on official trips with diplomatic, service, special and similar passports. A valid passport or other document permitting foreign travels, money (equivalent to at least two base amounts for each day of stay in the foreign currency or Belarusian rubles), medical insurance in the amount of at least €10,000 operational in Belarus will be needed for the visa-free entry. The citizens of Vietnam, Haiti, Gambia, Honduras, India, China, Lebanon, Namibia, Samoa should also have a valid multi-visa to the EU states or the Schengen Area with a mark confirming the entry to their territory, plane tickets with a confirmation of the departure from the Minsk National Airport within 5 days after the date of the entry. The visa-free regime does not apply to people arriving to Belarus by plane from Russia and planning to go to the airports of Russia (these are internal flights with no border control). The decree will enter into force in a month after its official publication.
Read full text at: http://eng.belta.by/president/view/belarus-introduces-five-day-visa-free-regime-for-citizens-of-80-countries-97763-2017/
If you use BelTA’s materials, you must credit us with a hyperlink to eng.belta.by.
MINSK, 9 January (BelTA) – Belarus President Alexander Lukashenko signed Decree No. 8 “On the introduction of the visa-free entry and departure for foreign citizens” on 9 January, BelTA learned from the press service of the Belarusian leader. The document introduces the visa-free entry through the border checkpoint at the Minsk National Airport and the visa-free stay in Belarus for up to 5 days for the citizens of 80 states. These are 39 countries of Europe, including the entire European Union, Brazil, Indonesia, the USA, Japan, and other countries. First of all, these are favorable countries in terms of migration, Belarus' strategic partners which have introduced visa-free regimes for Belarusian citizens on a unilateral basis. New regulations also apply to the non-citizens of Latvia and stateless persons of Estonia. The document aims to raise the number of business trips, tourism and private visits of people with regular passports and will not apply to foreigners on official trips with diplomatic, service, special and similar passports. A valid passport or other document permitting foreign travels, money (equivalent to at least two base amounts for each day of stay in the foreign currency or Belarusian rubles), medical insurance in the amount of at least €10,000 operational in Belarus will be needed for the visa-free entry. The citizens of Vietnam, Haiti, Gambia, Honduras, India, China, Lebanon, Namibia, Samoa should also have a valid multi-visa to the EU states or the Schengen Area with a mark confirming the entry to their territory, plane tickets with a confirmation of the departure from the Minsk National Airport within 5 days after the date of the entry. The visa-free regime does not apply to people arriving to Belarus by plane from Russia and planning to go to the airports of Russia (these are internal flights with no border control). The decree will enter into force in a month after its official publication.
Read full text at: http://eng.belta.by/president/view/belarus-introduces-five-day-visa-free-regime-for-citizens-of-80-countries-97763-2017/
If you use BelTA’s materials, you must credit us with a hyperlink to eng.belta.by.
MINSK, 9 January (BelTA) – Belarus President Alexander Lukashenko signed Decree No. 8 “On the introduction of the visa-free entry and departure for foreign citizens” on 9 January, BelTA learned from the press service of the Belarusian leader. The document introduces the visa-free entry through the border checkpoint at the Minsk National Airport and the visa-free stay in Belarus for up to 5 days for the citizens of 80 states. These are 39 countries of Europe, including the entire European Union, Brazil, Indonesia, the USA, Japan, and other countries. First of all, these are favorable countries in terms of migration, Belarus' strategic partners which have introduced visa-free regimes for Belarusian citizens on a unilateral basis. New regulations also apply to the non-citizens of Latvia and stateless persons of Estonia. The document aims to raise the number of business trips, tourism and private visits of people with regular passports and will not apply to foreigners on official trips with diplomatic, service, special and similar passports. A valid passport or other document permitting foreign travels, money (equivalent to at least two base amounts for each day of stay in the foreign currency or Belarusian rubles), medical insurance in the amount of at least €10,000 operational in Belarus will be needed for the visa-free entry. The citizens of Vietnam, Haiti, Gambia, Honduras, India, China, Lebanon, Namibia, Samoa should also have a valid multi-visa to the EU states or the Schengen Area with a mark confirming the entry to their territory, plane tickets with a confirmation of the departure from the Minsk National Airport within 5 days after the date of the entry. The visa-free regime does not apply to people arriving to Belarus by plane from Russia and planning to go to the airports of Russia (these are internal flights with no border control). The decree will enter into force in a month after its official publication.
Read full text at: http://eng.belta.by/president/view/belarus-introduces-five-day-visa-free-regime-for-citizens-of-80-countries-97763-2017/
If you use BelTA’s materials, you must credit us with a hyperlink to eng.belta.by.
MINSK, 9 January (BelTA) – Belarus President Alexander Lukashenko signed Decree No. 8 “On the introduction of the visa-free entry and departure for foreign citizens” on 9 January, BelTA learned from the press service of the Belarusian leader. The document introduces the visa-free entry through the border checkpoint at the Minsk National Airport and the visa-free stay in Belarus for up to 5 days for the citizens of 80 states. These are 39 countries of Europe, including the entire European Union, Brazil, Indonesia, the USA, Japan, and other countries. First of all, these are favorable countries in terms of migration, Belarus' strategic partners which have introduced visa-free regimes for Belarusian citizens on a unilateral basis. New regulations also apply to the non-citizens of Latvia and stateless persons of Estonia. The document aims to raise the number of business trips, tourism and private visits of people with regular passports and will not apply to foreigners on official trips with diplomatic, service, special and similar passports. A valid passport or other document permitting foreign travels, money (equivalent to at least two base amounts for each day of stay in the foreign currency or Belarusian rubles), medical insurance in the amount of at least €10,000 operational in Belarus will be needed for the visa-free entry. The citizens of Vietnam, Haiti, Gambia, Honduras, India, China, Lebanon, Namibia, Samoa should also have a valid multi-visa to the EU states or the Schengen Area with a mark confirming the entry to their territory, plane tickets with a confirmation of the departure from the Minsk National Airport within 5 days after the date of the entry. The visa-free regime does not apply to people arriving to Belarus by plane from Russia and planning to go to the airports of Russia (these are internal flights with no border control). The decree will enter into force in a month after its official publication.
Read full text at: http://eng.belta.by/president/view/belarus-introduces-five-day-visa-free-regime-for-citizens-of-80-countries-97763-2017/
If you use BelTA’s materials, you must credit us with a hyperlink to eng.belta.by.


2) Chystá se dodání prvního íránského Airbusu A321.
K tomu by mělo dojít tento týden ve čtvrtek 12. ledna, kdy by měl přistát v Teheránu. Tam ho dopraví už íránští piloti. Půjde o první dodávku od Airbusu do Íránu po mnoha desetiletích a tak jsou z toho Íránci úplně nadšení a já jsem zvědavá, jak EP-IFA v Teheránu přivítají.
 


Interiér nového letadla. Konfigurace je 12 míst v Business class a 182 v Economy. Foto: Iran Air


K přeregistrování na íránskou imatrikulaci došlo 7. ledna 2017. Znaky v perštině byly nalepeny, německé vlajky sloupnuty a znak Homa na kryty motorů umístěn.

3) VIM AVIA dostala Airbus A330-200.
Létat s ním bude střední a dlouhé tratě. Konfiguraci má 228 míst v ekonomické třídě a 24 v business třídě. VIM AVIA mám ve flotile ještě letadla typu B737-500, Boeing 757-200, Boeing 767-300, Boeing 777-200 a Airbus A319. Tento kousek registrace VP-BDV přeletěl od leasingové společnosti v Irsku do Uljanovska 23. 12. 2016. Tam dostal nový kabát a od 29. 12. už musel začít chodit do práce, vydělávat rubly. Už letěl 2x z Moskvy do Blagověščensku (a tam my jsme projížděli transsibiřskou magistrálou!) a 1x z Moskvy do Soči.


Foto: Vim Airlines 

4) První část trip reportu z inauguračního letu B787-900 od KN Aviation je online.
Má to hezky zpracované, škoda, že je to zatím tak krátké. Ale snad přidá více v druhé části. K vidění ZDE.



Foto: KN Aviation (http://www.knaviation.net/)


9. 1. 2017
1) V sobotu se konaly v Paříži vyhlídkové lety nového Dreamlinera Air France.
A to byla velká událost, sletěl se na to kde kdo, dokonce i spotteři z USA. Tak se doufejme, že se objeví nějaké trip reporty.


 Let nanečisto den předem v pátek.


Odbavení vyhlídkových letů. Foto: KN Aviation


No...snad ještě donesou. Foto: KN Aviation


Foto: KN Aviation


Foto: KN Aviation

2) Střelba na letišti ve Fort Lauderdale v USA.
Na Floridě došlo v pátek večer našeho času ke střelbě na letišti, což způsobilo pěkné zmatky. Ach jo:-(


3) Téměř neuvěřitelný divert Turkmenistan Airlines.
V pátek 6. ledna vyletěla běžná linka operovaná Boeingem 777 Turkmenistan Airlines z Ashgabadu do Istanbulu. V Istanbulu ale byla sněhová kalamita, která úplně rozložila letiště tak, že byla zrušena spousta letů. A tak letadlo Turkmenistan Airlines muselo divertovat, tak jako spousta jiných. Jenže, ostatní společnosti přistály tak nějak rozumně okolo, v Sofii, Bukurešti nebo Kišiněvě. No ale Turkmenci, ti si vybrali běloruský Minsk. Napřed ale chvíli kroužili nad Istanbulem, jestli to třeba přece jen nějak nepůjde. Nešlo. Takže sedli v Minsku.
Druhý den, čili v sobotu 7. 1. se vydali na zpáteční cestu, že tedy přeletí do toho Istanbulu, aby tam ty cestující jako dopravili. Vyletěli z Minsku, zamířili k Istanbulu, ale letiště je opět nebylo schopno přijmout. A tak divertovali podruhé, tentokrát na domovskou základnu do Ashgabadu. Takže ti cestující, kteří vyletěli v pátek v sedm ráno z Ashgabadu a místo toho se ocitli v relativně vzdáleném Bělorusku, se o nějakých 24 hodin později vrátili do místa, odkud vyletěli, tedy v Ashgabadu. To byl tedy výlet za všechny peníze, to se muselo společnosti vyplatit. Včetně těch kompenzací a refundů letenek.
I když, mně by se to líbilo moc:-)  


Původní let - Ashgabad - Istanbul divertovaný do Minsku.


K jejich cti nutno uvést, že to chvíli zkoušeli.


A druhý den, opět pokus dostat se z Minsku do Istanbulu. Ani ten nevyšel.

4) Mahan Air prý začal jednat o možnosti letů z Teheránu do Sydney.
Linku do Austrálie bych Íráncům moc přála. V Austrálii jich žije asi 40 tisíc z generace, co už se tam narodila a dalších 40 000 tam přišlo. Tak by se asi uživila.


5) Žádosti o ruku na palubách Xiamenu.
Čínská společnost Xiamen Airlines nabízí službu, kdy pomůže potencionálnímu žadateli o ruku s realizací celé akce.


Plyšový medvídek, dortík, krabička s prstenem. Foto: Xiamen Airlines


Vše připraveno. Foto: Xiamen Airlines


Teď neruš, koukám se na film. Foto: Xiamen Airlines

6) Srážka Boeingu s dronem.
Tedy pravděpodobně šlo o dron, není to zatím nijak oficiálně potvrzené, ale podle všeho to tak vypadá. Stalo se to u společnosti LAM Mozambique Airlines minulý týden. Posádka Boeingu 737-700 (registrace C9-BAQ) slyšela při přistání na letu z Maputa do města Tete v Mozambiku ránu, způsobenou srážkou s cizím předmětem. Podle místních médií tam drony létají kvůli těžebním průzkumům často a celkem neřízeně a tak není srážka s tímto zařízením nepravděpodobná. 


Foto: Khaleej Times

7) Práce u ŘLP.
ŘLP má vypsané výběrové řízení, viz níže, kdyby to někoho zajímalo. Uzávěrka 18. 1., více info na jejich webu.

8) Víkend na letišti v obrazech.
V sobotu jsme měli na letišti moc milou návštěvu. Až z Hradce Králové. Přijeli k nám na návštěvu kolegové z jedné cestovní kanceláře, která s námi spolupracuje a kde čtou prý už mnoho let tento můj blog. Tak to mě na jednu stranu těší, ale na druhou i zavazuje, abych sem nepsala tolik blbostí:-). Jenda vzácné hosty provedl i letadlem, aby viděli produkt, který prodávají.


Návštěva z Hradce.


O oběd bylo postaráno, protože jsem dostala domácí plněné papriky, které připravily zlaté doktorské ruce. A to se hned pozná kvalita;-)


Jablka, kaki. Nic moc no.


Na fotku jsme museli do zákulisí, protože....


...v hale bylo celý den plno. Tentokrát nešlo o frontu na pasovou kontrolu, nýbrž o zrušené všechny tři frekvence Turkish Airlines z důvodu špatného počasí v Istanbulu. Chudáci kolegové celý den jen předělávali a předělávali....Jen co předělali cestující z ranního letu, přihrnuli se ti, co měli letět odpoledním. A za ně se plynule zařadili ti z večerního.....a samozřejmě se to stane opět v sobotu, kdy odpoledne a navečer už skoro nic z Prahy neletí a není ty cestující kam umístit.

V neděli už klasika.


Dopoledne se na nás přišel podívat Palo.


Pak jsme vybalili dárky, co jsem dostali od sobotní návštěvy z Hradce. A ty tedy byly!


Děkujeme a zdravíme!


Opožděné vánoce i pro nás:-)


Jsme měli velikou radost!


A nedělní ovoce. Pomeranče, jablka.


Toto je Palovo oběd, který v neděli měl. Kdyby to třeba někoho zajímalo, co měl Palo k obědu. Povšimněte si prosím toho rodinného porculánu, co se u Palů dědí z generace na generaci:-)


7. 1. 2017
Z té zimy nemám ani chuť něco psát. Takže nic.


Hezký víkend všem:-)


6. 1. 2017
1) Alaska Airlines zahájila lety z Los Angeles do Havany.
Je to první spojení ze západního pobřeží po zrušení embarga.


Inaugurační piloti. Foto: Alaska Airlines

2) Lisabonští hasiči vyhráli ocenění za nejlepší slavobrány 2016.
To uděluje server Anna.aero a dostali to zejména za kreativitu. Aby ne, ty jejich barevné slavobrány jsou krásné a originální!


Oceněný tým hasičů. Foto: Lisbon Airport


Známé lisabonské vodní slavobrány. Foto: Lisbon Airport

3) Aeroflot si to rozmyslel s třetí frekvencí do New Yorku.
Nakonec nebude do Newarku, ale stejně jako dva předchozí lety povede na letiště JFK. V provozu bude od 1. června letošního roku. Platí, že ho bude operovat Airbus A330, jak bylo v plánu pro Newark.


Aeroflot má super letní uniformy.


Varianty seatingů v Airbusecnh A330 Aeroflotu.

 

4) Čínské školy pro letušky.
Až na hranici bizarnosti jsou školy v Číně, kde se připravují budoucí letušky na svou práci.


Jak hezky stát. Je pravda, že když jsem byla v čínských letadlech, tak ty letušky opravdu v téhle pozici stojí. Bez toho papíru na hlavě tedy.


Jak podávat ruku.


Jak elegantně sedět jako dáma.


Možná by si měly na začátek slečny vyleštit zrcadlo.


Hodně štěstí.

5) Silver Air provozuje L410 na Elbě.
Před pár dny zveřejnili letový řád pro léto 2017. Na Elbu bych moc chtěla, kvůli knížce od J. M. Simmela Láska je jen slovo, kterou mám moc ráda a jejíž děj se tam také chvíli odehrává. A ještě tam letět L410? No, uvidíme, já bych toho chtěla spousty:-)


Silver Air létající v Itálii. Foto: Silver Air Italy


Foto: Silver Air Italy


5. 1. 2017
1) Airbus A321 Aeroflotu přejel dráhu v Kaliningradě.
Došlo k tomu 3. 1. večer na letu SU 1008 z Moskvy. Na palubě se nacházelo 171 cestujících a 7 členů posádky. K incidentu došlo ve 22:30 po přistání na kalindigradském letišti Chrabrovo a došlo při něm i k poškození předního podvozku. Naštěstí nebyl nikdo zraněn a cestující odešli po svých. 

 

 


 

2) Venezuelská společnost Conviasa zahájila lety z Porlamaru do Buenos Aires.
Ty budou v provozu 2x týdně během hlavní sezóny. Operovat je má jejich jediné Jumbo, co mají najaté od Wamos Air. Toto spojení existovalo už předtím, ale nelétali ho jumbem.


3) L410 Doren Air Cargo měl nehodu v Demokratické republice Kongo.
Turbolet letěl na letu z Bukavu-Kavumu (BKY) do Shabundy (to letiště pro jistotu nemá ani IATA kód) a při přistání přejel ranvej a napálil to do palmy. Oba piloti vyvázli bez zranění, na palubě bylo 1300 kg carga. Zajímavé je, že letadlo této registrace (9Q-CZR) vůbec nikde nefiguruje. Podle Russianplanes.net má tato pofidérní společnost dva kusy L410, registrace 9Q-CQZ a 9Q-CZA. Podle rzjets.net mají také pouze tyto dvě registrace. Tak co je toto za letadlo, odkud se tam vzalo a jaká je jeho historie? Přeregistrované to mají. Letecká doprava v těchto končinách musí být velice zajímavá. A speciálně ty cargo stroje. 

4) V Emirates official store přibylo hodně nových produktů.
Namátkou vybírám. Do ČR je poštovné 25 USD, tak se to moc nevyplatí, ale obchod je i na dubajském letišti, pokud někdo jen tranzituje.




5) Tip na kulturní program.
Před lety vysílaný časo-sběrný seriál Manželské etudy mě už tenkrát naprosto nadchnul. Je to nejlepší dokument, co jsem kdy viděla. Natočila ho Helena Třeštíková formou záznamů šesti manželských párů od jejich svatby do současnosti. Respektive, první část běžela v roce 1987, další dotočili a zveřejnili v roce 2005. Když jsem si to asi před rokem pustila, tak mi ty záznamy natočené po roce 2000 přišly silně retro a uvědomila jsem si, kolik času zas od té doby uběhlo. O jednom z párů z těch původních šesti bude nyní uveden celovečerní film. Jsou to Ivana a Vašek Strnadovi a ve filmu je zaznamenáno 35 let jejich společného života. Oba jsou velmi aktivní lidé, když se brali, studovali na VŠ architekturu. Na rozdíl od těch ostatních párů na nich bylo vidět, že tak nějak vědí, co chtějí a neberou se omylem. Oba jsou chytří a nohama na zemi. V prvním a druhém díle etud je zaznamenáno, jak se jim postupně narodilo 5 dětí, předělali si první byt, kde neměli ze začátku ani teplou vodu, přestěhovali se do domu a s jedním ze synů měli problémy, které zašly tak daleko, že Ivana se pokusila o sebevraždu. Celé to končilo tak docela smutně. Podle aktuálního traileru to vypadá, že i s tímhle se spolu dokázali poprat a dál to spolu úspěšně táhnou. První díl (ještě černobílý) etud je TADY, druhý ZDE. Je to naprosto unikátní záznam, který doufejme tímto ještě neskončí a budou točit dál. Oba jsou nevěřitelní s tím, jak jdou s kůží na trh a nechají se takto zveřejnit, i ve chvílích, kdy prožívají těžké okamžiky ve svém životě. Jsou super, takový krásný případ slušných a poctivých lidí. Trailer k novému filmu TADY.
Premiéra celovečerního filmu bude v kině Bio Oko 19. 1. 2017. Na to budu muset do kina jít.


Svatba v roce 1980.


Někdy po roce 2000.


Dnes.


4. 1. 2017
1) Idiot na novoročním letu způsobil divert.
Přímý let Sydney - San Francisco UA870 společnosti United Airlines, musel přistát v Aucklandu na Novém Zélandu, kvůli agresivnímu cestujícímu na palubě. Ten urážel posádku rasistickými a sexistickými poznámkami. Letušce řekl, že má tlustý zadek, nadával cestujícím indického původu sedícím poblíž něj a urážel ženy. Po divertu byl předán policii. Ta k tomu později vydala prohlášení, že ho nevpustili do země, nyní je zadržený v cele na letišti a řeší se jeho deportace do USA, protože je Američan.


Zadržený Američan uráží letušku.


Cestující to naštěstí vzali klidně a dali si společně na letišti drink.

2) Chorvatský dopravce Limitless Airways ukončil provoz.
Úřady jim odebrali AOC (Air Operator´s Certificate). Společnost byla založena v květnu 2015 švédským tour operátorem Scandjet. Létala chartery z Rijeky do Švédska, Dánska a Finska s Airbusem A320 pod chorvatskou registrací. Letadlo o po nich zůstalo (9A-SLA) bylo přeletěno do Monastiru v Tunisku.


Foto: Ex YU Aviation news

3) Na silvestrovském letu Belavia to bylo veselé.
Na fotkách jsou asi zachyceny nové uniformy Belavie. Z toho mála co je vidět, mi to trochu připomíná Transaero. Líbí se mi to víc, než ty unylé šedivé, co byly předtím.


Foto: Belavia


Foto: Belavia


Foto: Belavia


Foto: Belavia


Foto: Belavia


Foto: Belavia

4) U ruského AZUR Airu také slavili.


Foto: AZUR Air


Foto: AZUR Air


Foto: AZUR Air


Foto: AZUR Air

5) Odchod do důchodu po 40 letech aktivní služby.
To je důvod k oslavě a vyjádření pocty. Kapitán společnosti Xiamen pan Qui Wenying nastoupil 23. 12. 2016 důchod. Ještě předtím se s ním společnosti slavnostně rozloučila. Za 40 let nalétal 21 000 hodin. Se mi asi změnily nějak měřítka, ale podle fotek mi nepřijde nějak extra starý.


Foto: Xiamen Airlines


Foto: Xiamen Airlines


Foto: Xiamen Airlines


Dortáž. Foto: Xiamen Airlines


Takže děkujeme. Foto: Xiamen Airlines


Foto: Xiamen Airlines


3. 1. 2017
1) Slovenský pilot nadýchal v Kanadě.
Policie v Calgary vyšetřuje kapitána Boeingu 737-800, který neprošel testem na alkohol poté, co chtěl letět s 99 pasažéry a šesti členy posádky na palubě. Let společnosti Sunwing Airlines měl letět ve směrování Calgary - Regina - Winnipeg - Cancun (Mexiko). Podle policejního záznamu pilot nastoupil na let v Calgary 31. 12. krátce před 7. hodinou ranní. Pozemní zaměstnanci v gate a stejně tak zbytek posádky zaznamenali jeho nestandardní chování a tak došlo k testu na alkohol. Pilot jménem Miroslav Gronych (37 let) byl následně zadržen policií, protože naměřený alkohol v krvi překročil i při opakovaném testu o dvě hodiny později trojnásobně povolený kanadský limit (asi pro auta). Podle policejní zprávy byl nalezen jeho co-pilotem ve stavu bez vědomí před letem v sedačce.
U nás se tomu dostalo docela velké pozornosti, protože tento pilot je zaměstnancem Travel Service, který do Kanady na sezónu posádky i letadla pravidelně půjčuje. Kanadská policie k tomu vydala oficiální prohlášení níže.
Hned jak se ta informace dostala do našich a slovenských médií, začalo se to velmi řešit na zájmových diskuzích. Docela dost lidí se tam vyjadřovalo ve smyslu, že se jim nelíbí, že bylo zveřejněno pilotovo jméno a rozčilovali se na bulvár. Ale to jméno zveřejnila policie, nestalo se to tak, že by to někde pokoutně vyčmuchali novináři z médií a zveřejnili. Asi v Kanadě platí nějaký zákon, který upravuje zveřejňování jmen v takovýchto případech, stejně jako je to u nás. Pilot letěl v Kanadě, pro kanadskou společnost a tak se holt policie řídila tím, jak to funguje u nich, ať už se tam stalo cokoliv. Můžeme se rozčilovat, může se to někomu nelíbit, ale to je tak vše, co s tím můžeme dělat.
V Kanadě se prý používá na měření alkoholu v krvi systém BAC (blood alcohol content) a podle něj by to do "našich" promilí vycházelo na 2,4 (ale já tomu nerozumím, to jsou jen dohady). Těžko říct, co ho k tomu vedlo, muselo jít o naprostý zkrat. I kdyby se nějak stalo, že by tohle způsobila nějaká nešťastná kombinace léků nebo řešil nějakou osobní tragédii, tak si snad proboha vezmu sick day a do letadla vůbec nenastoupím. Lidi co ho znají tvrdí, že by něco takového nikdy neudělal. Tak já nevím. Na jednu stranu je to strašně smutné, jak jeden takový nešťastný den zničí člověku celý život a nejen jemu, ale i jeho blízkým. Na druhou stranu představa, že by v důsledku tohoto jednání došlo k nehodě a zaplatili by za to životy úplně nevinní lidé, to převáží.
 


Vyjádření policie.
 


Vyjádření Sunwingu. Když jsem si pročítala ty komentáře pod tím, tak jsem se nemohla zbavit pocitu, že je psala snad nějaká agentura na zakázku pro Sunwing.
 


 


Miroslav Gronych vlevo. Foto: Čas.sk

2) Ostatky ATR 42-500 PIA byly převezeny z místa nehody.
Transportují se na letiště do Islamabádu. Smutný pohled.





Foto: Abdullah Farooqui

3) Iloušek 18 z Moldávie v Libyi opět spatřen v provozu.
Vozí peníze i vojáky. Konečně vyfocen za světla.


 To je letiště! Tam bych hned chtěla.

4) V USA se chystá úprava přepravních podmínek pro takzvané "emotion support" zvířata v letadlech.
Letecké společnosti v USA jsou povinny přijmout k přepravě každé zvíře, u kterého jeho majitel prokáže, že ho po dobu letu potřebuje jako emoční podporu. To pravidlo je tam napsáno tak děravě, že ten papír od Chocholouška, že zvíře je podpora, může prý získat skoro každý. A aerolinky se musí podrobit. Dokonce vznikají všelijaké skupiny a kluby, kde se lidé předhánějí v tom, jaké nejpodivnější zvíře se jim podařilo do letadla jako emotion support dostat a vzájemně se tím mezi sebou chlubí. Někomu to možná přijde vtipné, mně tedy s ohledem na spolucestující sedící kolem, to tak zábavné nepřijde.   


 

5) Air Baltic mají druhý CS300.
Ten přiletěl po dodávacím letu z Montrealu v Kanadě do Rigy hned první den roku 2017. Druhý kus ve flotile má registraci YL-CSB.


Foto: Air Baltic

6) Pohled do historie SSSR.
Iloušek 14 registrace CCCP-61762, měl první let v roce 1957. Létal aktivně do roku 1989, naposledy pro Jakutskoje UGA MGA (asi nějaký úřad). V březnu 1989 byl odepsán a připraven pro to, aby se stal památníkem na Čukotce. Tím se stal, ale jen na jeden jediný týden. Nestihli ani slavnostní odkrytí a kvůli nehodě při dětské hře shořel. Naštěstí při tom aspoň nikdo neutrpěl zranění.


Smutný konec.

7) Letošní první ovoce.


2. 1. 2017
1) A jsme v roce 2017.
Snad bude minimálně stejně tak dobrý, jako ten, co právě skončil.


Hello 2017!

2) Skvělá zpráva na začátek. Connie by se letos měla objevit v Čechách. A dvakrát!
Jde o kousek Breitling Super Constellation. Poprvé by se mělo toto nádherné letadlo v ČR objevit na Aviatické pouti v Pardubicích (ta probíhá ve dnech 3. - 4. června) a následně ještě v Praze v datech 25. - 27. srpna.  Tak to je tedy opravdu pecka. Co jsem slyšela, tak by snad měly v Praze proběhnout nějaké vyhlídkové lety, ale jen prodávám, jak jsem nakoupila, nikde oficiálně to potvrzené nebo dokonce nabízené zatím není.


Foto: Geo´s Aviation Photography (https://www.facebook.com/geoaviationphotography/

3) Emirates zařadily v roce 2016 do flotily 20 Airbusů A380.
Tak to je docela úctyhodné číslo.


Foto: Emirates

4) Aeroflot přidá k frekvencím do JFK i Newark.
Nyní má Aeroflot dva lety denně z Moskvy na JFK. Vypadá to, že od 1. června letošního roku bude přidána ještě třetí frekvence, která však povede na letiště Neward. Z Moskvy letadlo vyletí ve 20:00 a v Newarku přistane ve 23:00. Zpět poletí v 1:00 a v Moskvě přistane v 17:20. Linku bude obsluhovat Airbus A330. Let bude určen spíš pro cestující, končící v New Yorku, protože s takhle pozdním příletem nestihnou žádné přípoje a hlavně partnerem Aeroflotu v USA je hlavně Deltice a ta má z Newarku jen pár letů. Nový let není zatím knihovatelný přes web Aeroflotu, ale na některých ruských vyhledávačích letenek už je. Ceny jsou stejné, jako do JFK.


Interiér Airbusu A330 Aeroflot - Business class. Foto: Aeroflot


Interiér Airbusu A330 Aeroflot - Business class. Foto: Aeroflot


Interiér Airbusu A330 Aeroflot - Business class. Foto: Aeroflot


Interiér Airbusu A330 Aeroflot - Business class. Foto: Aeroflot


Interiér Airbusu A330 Aeroflot - Business class. Foto: Aeroflot


Interiér Airbusu A330 Aeroflot - Economy class. Foto: Aeroflot

5) Iberia dostala desátý kus Airbusu A330-200.
Pojmenovala ho Tokio, podle nové destinace, kam začala létat loni 18. října. Mezi Madridem a Tokiem provozuje 3 lety týdně. Nejnovější letadlo má konfigurace 19 míst v Business a 269 v Economy class. Airbusy A330 Iberie je dále možné vidět v destinacích jako Šanghaj, Montevideo, Santo Domingo, San Juan Puerto Rico, Havana, Rio de Janeiro, Medellin, Panama, Boston a Miami.


Foto: Iberia

6) Thai Airways přepravily aktuální nejlepší tenistku.
Ta se jmenuje Angelique Kerber a je prý nyní č. 1 mezi ženskými tenistkami. S Thai letěla na Australian Open 2017, tak se o ni postarali jako o královnu. 


Foto: Thai Airways  

7) Tranzitní salonek Xiamenu v Xiamenu.
Se objevily fotky toho salonku pro transferové cestující společnosti Xiamen Airlines přes Xiamen. Nabízí nápoje, sprchu a odpočinkovou zónu.


Foto: Xiamen Airlines


Foto: Xiamen Airlines


Foto: Xiamen Airlines

8) Taban Air a Mahan Air měly nouzová přistání v Teheránu a Šírázu.
Tabanu se to přihodilo na letu z Teheránu do Šírázu. MD88 (EP-TBB) jen odstartovalo a hned zas nouzově přistálo zpět na Mehrabádu, pro závadu na motoru.

Druhé nouzové přistání bylo 31. 12. u Mahanu na lince W5 65 Teherán - Dubai, kdy Airbus A310 (reg. EP-MNX) musel nouzově přistát v Šírázu. Ale to je vše, co jsem tak schopna z perského textu vyčíst. Na důvod divertu už moje znalosti bohužel nestačí, vše jsem zapomněla. Podle fotky možná nějaké turbulence. 


Nouzové přistání u Mahanu. Foto: CANNEWS

9) Urban Decay představily 1. 1. novou paletku.
Hned první den v roce Urban Decay oznámily uvedení na trh nové paletky očních stínů, nazvané Nocturnal Shadow Box. Tato značka je u nás v Sephorách a bývají tam i limitované edice, tak by se mohla dostat i sem. Ale moje barvy to úplně nejsou.


Foto: Urban Decay

10) Poslední den roku 2016 jsme měly službu s Hankou. Ta byla nakonec trošku divoká (ta služba, ne Hanka), protože se na odlet dostavila velká skupina Asiatů, kteří měli letět už 30. 12., ale udělali nám předchozí den no-show. Následně se objevili 31. 12., aby zjistili, že měli letenky na předchozí den. Lety plné až po střechu, překnihovat tolik lidí nebylo kam a hlavně měli speciální letenky, se kterými by to ani nešlo. Když volali 31. 12. do Asie tam, co jim to vystavili, tak tam už byla půlnoc a logicky tam nikdo nebyl. Hotely v Praze byly plné, pro tolik lidí nikdo kapacitu neměl. Těch pár pokojů co bylo, obsadili nakonec nešťastníci z Flydubai, kteří měli smůlu a kvůli mlze jim odlet posouvali. Napřed na 23:00 večer a nakonec až na další den. Takže většina cestujících, co neměli kam jít, strávili silvestrovskou noc na letišti. Vzhledem k tomu, že úplně vše bylo zavřené, poukázky na jídlo by jim k ničemu nebyly. V Mattoni baru zůstala aspoň jedna ochotná zaměstnankyně, která jim vařila horkou kávu a čaj, ale k jídlu tam nic neměla. Naše skupina odletěla aspoň do Dubaje, na fungl nové letenky co si koupili, kde se o ně snad postarala pobočka jejich asijské cestovky.
Když se daří, tak se daří:-(


Jenda měl volno, tudíž nám ovoce nikdo nenakrájel a musely jsme schroupnout jablko pěkně postaru.


Opět odložené zavazadlo zablokovalo část terminálu. Že se ti lidé nebojí, že jim to někdo neukradne? To tam nechají v klidu ležet a jdou si něco zařizovat.


Po zavření jsme si symbolicky ťukly. Ale jen symbolicky, sekt ani jedna nemusíme, tak jsme to pak vylily.


Tak ať se tu za rok zase ve zdraví sejdeme.


A s kolegy jsme si taky připili. Byl to moc pěkný rok.  


A cesta do práce 1. 1. 2017 v osm ráno. Skoro všichni cestující ve vagóně metra co přijelo z centra a mířilo na Zličín, se vraceli z oslav. Kdysi jsem to tak taky mívala:-)


www.yirina.net