My posts are my personal views. They do not represent the views of my company / Příspěvky na tomto webu jsou pouze mé osobní názory.

www.yirina.net


 



 

 

 


30. 9. 2016
1) Suchoj Superjet pro Výbor národní bezpečnosti Kazachstánu.
Rusky je to Komitět nacionalnoj bezapasnosti respubliky Kazachstan. Někde píší, že je to pro Pohraniční službu republiky Kazachstán. Ono to stejně bude nějak propojené. Aktuálně se prý nachází na moskevském letišti Žukovskij a jeho fotky se objevily na internetu ve středu 28. 9. Podle drbů na VK.com má být v úpravě pro 59 lidí, rozdělený na pět zón (přední servisní kabina, první, druhý a třetí salón, zadní servisní kabina). Kabina "pjervovo pasažíra" čili toho nejdůležitějšího na palubě bude mít dvě křesla a pohovku. A stoly. V Businessu (druhém salónu) bude 12 míst, v Economy (třetí salón) 45 míst. To livery se jim moc povedlo. Elegantní, moderní, důstojné a seriózní.
Aktuálně ona Pohraniční služba Kazachstánu provozuje An72/74m Tu154, Tu134AK, An30, AN26, Jak40 a nějaké vrtulníky. 


Foto: Artem Anikeev


Foto: Artem Anikeev

2) První A330 pro Rwanda Air dodán.
Rwanda Air, národní dopravce Republiky Rwanda dostal první ze dvou Airbusů A330-200, které si objednal. Ten se stal prvním wide-body letadly ve flotile této společnosti. Dostal jméno Ubumwe, což znamená jednota. Druhý kousek bude dodán v listopadu. Konfigurace je 20 sedaček v Business třídě, 21 v Premium Economy a 203 v Economy. Létat bude na ze své domovské základy v Kigali do evropských, asijských a středovýchodních destinací. Dodávací let vedl z Francie přes Ugandu, kde letadlo přistálo ve středu 28. 9. a poté pokračovalo do Kigali. První komerční let povede ještě tento týden do Dubaje.


Zálet v Toulouse. Foto: Rwanda Air


Zástupci Airbusu a Rwanda Air při přebírání letadla. Foto: Rwanda Air


Mezipřistání dodávacího letu v Entebbe. Foto: Rwanda Air


Na palubě byli představitelé vlády, společnosti a novináři. Foto: Rwanda Air

3) Aviation Expo v Pákistánu.
V Pákistánu v Karáčí proběhl 25. 9. veletrh Aviation Expo 2016. To musí být docela zajímavé vidět. Hlavním sponzorem byla společnost Shaheen Air.


Foto: Shaheen Air


Foto: Shaheen Air


Foto: Shaheen Air


Foto: Shaheen Air

4) Vymydlený Jak.
Jak 40, který stojí jako památník před letištěm ve Vladivostoku, je dvakrát ročně, na jaře a na podzim "vykoupán" ve speciální kapalině. I letadla chtějí být hezká a čistá. Je pěkné, že se o něj tak pečlivě starají.


Foto: Letiště Vladivostok


Foto: Letiště Vladivostok


Foto: Letiště Vladivostok

5) Wizzair oznámil další nové linky od března 2017.


6) Foxxovi se o státním svátku povedla moc pěkná fotka.


Foto: Foxx

7) Kulturní rubrika.
V Praze proběhne 13. 10. Večer íránského filmu.

V Dubaji budou 5. 11. České a slovenské kulturní slavnosti.

8) První část trip reportu z Kyrgyzstánu TADY. Musela jsem ho nakonec rozdělit do dvou částí, protože jinak by se to asi ani nenačetlo. Upozorňuji, že je to dlouhé. No jo, když mě to moc baví:-)


28. 9. 2016
1) Vzteklí Číňané zablokovali letadlo.
V Číně jsou zaměstnanci letišť zvyklí na leccos, ale věřím, že následující událost zaskočila i je. V sobotu 17. 9. dorazili čínští manželé pozdě na letiště do Pekingu. Měli letět se společností Air China do Shanghaje. Do gate přišli pozdě a tak jim zaměstnanci sdělili, že je už na let nevezmou. Oba následně agresivně napadli tyto pracovníky a probojovali se přes dveře v gate na plochu, i se svými zavazadly. Stoupli si pod letadlo a demonstrativně se odmítli hnout, dokud jim nepovolí nastoupit do letadla. Když se k paní přiblížili dva policisté, ve snaze ji od letadla odvést, začala být velmi "emotivní" a třást se a plakat. Já to tedy úplně vidím v barvách a musím se smát. Následně ji z místa odtáhl její manžel, který se umoudřil a pochopil, že tudy cesta do letadla nevede. A měl pravdu. Cesta vedla do vězení, kde strávili 5 dní.


A já se vodsuď nehnu!


Ne a ne a ne!

2) V Rize došlo 17. 9. k nouzovému přistání Dashe 8 společnosti Air Baltic. Ten letěl z Rigy do Curychu a po startu se musel otočit zpět a vrátit se do Rigy, kvůli nějaké závadě na podvozku. Na palubě bylo 64 cestujících. Nikdo nebyl zraněn.


Foto: VK.com


Foto: VK.com


Foto: VK.com


Foto: VK.com

3) Na letišti IKA v Teheránu došlo 27. 9. brzo ráno ke kolizi Airbusu A310 (registrace EP-IBK) společnosti Iran Air s Airbusem A340 (EP-MMR) Mahan Airu.


Foto: www.cann.ir


Foto: www.cann.ir


Foto: www.cann.ir

4) Přivezla jsem nám do práce středoasijské Tic Tacy.


Jsou stejné, jako ty středoevropské.


27. 9. 2016
1) LOT do Almaty.
Jak jsem tu už psala, příští rok se bude konat v kazašské Astaně výstava Expo 2017. Vypadá to, že kvůli tomu dojde i ke zrušení víz pro vstup do Kazachstánu. Při té příležitosti má prý LOT zavést lety Varšava - Almaty, operované novými letadly Boeing 737 Max, které dostanou na jaře. Expo bude od 10. 6. do 10. 9. 2017. Tak snad i ČSA lety do Almaty obnoví.



Červené jsou nové dálkové linky LOTu v roce 2016, modré jsou ty staré.

2) Promo charter Dubai - Tivat.
Flydubai vypraví 3. 10. promo charter z Dubaje do Tivatu. Let FZ 4749 přiveze obchodní delegaci ze Spojených arabských emirátů, zástupce cestovního ruchu, médií a vedení aerolinie. Zpáteční let poletí ve středu 5. 10. Flybudai plánovaly letos otevřít linku do Podgorici, ale zatím to odložili na později, nejspíše až na rok 2017.


Foto: Flydubai

3)  Yeti přejel ranvej.
V sobotu 24. 9. došlo při přistání letu YT 893 společnosti Yeti Airlines letícím z Kathmandu do města Bhairawa k přejetí ranveje. Letadlo typu Jetstream 41 registrace 9N-AIB přepravovalo 29 cestujících a 3 členy posádky. Nikomu se nic nestalo.


Foto: Hemant Sagar


Foto: Hemant Sagar


Foto: Hemant Sagar

4) Skandální mapa.
Oman Air čelil před pár dny skandálu ohledně mapy, na které ve svém IFE ukazuje cestujícím, kudy letí. Na mapě bylo totiž na některých letadlech zobrazeno Persian Gulf namísto Arabian Gulf. Děsně se to začalo řešit na sociálních sítích a Oman Air k tomu musely vydat vyjádření a říct, že to už nikdy neudělají a že to není jejich chyba a bla bla bla. Země z oblasti Gulfu totiž používají název Arabský záliv. Iránu se to ale nelíbí a v roce 2010 dokonce vyhlásil, že nevpustí na svá letiště letadla, která to tak mají. Nakonec nedošlo od slov k činům a létají s tím do Íránu i společnosti, které mají na IFE toto označení. OSN v roce 2006 uvedlo, že správný název je Persian Gulf.
 

5) Mládež v kokpitu.
Británie má prý nejmladší kapitánku létající pro komerční aerolinie. Tou by měla být Kate McWilliams, které je aktuálně 26 let. Kate začala létat ve 13 letech na nějakých prskoletech, v 19-ti letech se dostala do pilotní akademie v Southamptonu a roce 2011 nastoupila jako FO k easyJetu. Nyní se stala čerstvou kapitánkou. Bázována je na Gatwicku a létá na Airbusech A319 a A320. Podle nějakých statistik je ženských pilotek u leteckých společností 5%, easyJet chce toto číslo v rámci jejich společnosti zvednout na 12%, nejpozději do dvou let.
U easyJetu létá také údajně nejmladší pilot v Británii (na komerčních letech), jménem Luke Elsworth (psala jsem tu o něm), kterému je 19 let. No a tento Luke letěl minulý týden s Kate na lince z LGW na Maltu. Cestujícím to prý nevadilo a plně jim důvěřovali.


Nejmladší komerční kapitánka a nejmladší pilot v Británii (a asi i v Evropě, ne li na světě) společně na letu. Kate a Luke.

6) Významný milník u Xiamenu.
V pondělí 26. 9. se konal inaugurační let u čínské společnosti Xiamen Air z Xiamenu přes Shenzhen do Seattle. Protože se jednalo o jejich první let na území USA vůbec a ještě jejich Dreamlinerem, byla kolem toho veliká sláva. Příští rok, konkrétně 15. 2. by měli začít létat ještě do New Yorku.


Foto: Xiamen Airlines


Foto: Xiamen Airlines


Foto: Xiamen Airlines


Foto: Xiamen Airlines


Foto: Xiamen Airlines


Foto: Xiamen Airlines


Foto: Xiamen Airlines

7) Další paletka z edice Holiday 2016. Se všichni zbláznili a chrlí jednu limitovanou edici za druhou. Tato je od značky Kate Von D a cena bude 60 USD. V USA. U nás tato značka není.


 Foto: www.temptalia.com


26. 9. 2016
1) Marina Lystseva navštívila Superjet ve VIP verzi pro ruské ministerstvo vnitřní bezpečnosti nebo jak se to řekne. Její foto report TADY.


Foto: Marina Lystseva (http://fotografersha.livejournal.com)


Foto: Marina Lystseva (http://fotografersha.livejournal.com)


Foto: Marina Lystseva (http://fotografersha.livejournal.com)

2) Sky Team Cabin Crew foto session v poušti v Mojave.
Sky Team aktuálně sdružuje 20 aerolinek. Čas od času se dělá společné focení pro propagační účely. Poslední velká foto session tohoto druhu se konala v březnu 2014 při příležitosti vstupu Garudy do aliance. Některé letecké společnosti od té doby změnily uniformy a tak se nyní konalo updatovací focení. Jako místo, kde se bude akce odehrávat, byla vybrána ranvej na pouštním pohřebišti letadel v americké Mojave. Vše zajišťoval 50-ti členný tým, fotilo se dva dny v 40°C.
Video se záběry Behind the scenes je TADY


 Jedna z výsledných oficiálních fotek. Foto: Sky Team


Ze zákulisí focení. Foto: Sky Team


Foto: Sky Team


Foto: Sky Team


Foto: Sky Team


Foto: Sky Team


Foto: Sky Team


Foto: Sky Team


Foto: Sky Team


Foto: Sky Team

3) Demonstrace v Jerevanu.
Za podporu obnovení provozu Armenian Airlines proběhla před pár dny demonstrace v Arménii před vládní budovou.


Jestlipak požadují i toho Ilouška 86?

4) Kouř v kabině u Jetstaru!
Airbus A320 letěl 22. 9. ze Sydney do Cairns na letu JQ 956. Jenže v kabině se po startu objevil kouř a tak se posádka rozhodla pro divert do Brisbane. Na to vypnuli pravý motor, páč s ním měli právě nějaký problém. Někteří cestující uvedli, že slyšeli malou explozi. Nikdo nebyl zraněn. Událost se vyšetřuje.


Už to čoudí. Foto: neznámý cestující


Foto: neznámý cestující


Hlavně, že to dobře dopadlo.

5) Nové letiště v Ashgabádu.
V Ashgabádu v Turkmenistánu (a tam my jsme byli!) otevřeli v sobotu 18. 9. nové letiště (a tam my jsme také byli!). Je celé krásné, z mramoru, skla, ve stylu žasni a padni na zadek. V českých médiích vyšlo několik článků v duchu, že tam je krásné nové letiště, kde ale nejsou žádní cestující. Což není pravda. My jsme v noci v pátek ze soboty odtamtud odlétali a lidé tam byli. Letělo kromě našeho, ještě několik dalších letů. Letiště je opravdu nádherné, jen se tam bohužel nesmí kvůli všudypřítomné paranoie, fotit. Ale my stejně nějaké fotky udělali a budou v trip reportu.


 Odbavení.


 Odletová hala, veřejná část.


 Odletová hala, veřejná část.


 Pasová kontrola. Mají tam vše automatické, snímají otisky prstů a scanují oči.


 Terminál s gaty. 

6) Vtipná propagace Norwegianu. Já teda ale nikdy vůbec nepochopila, co na tom Bradu Pittovi všechny ženy mají. Pro mě je to takový jako vagabund (nechci ho urazit) a to mně nijak sexy nepřipadá. Jo, to třeba ležérně elegantní George Clooney, to je úplně jiná káva. 

7) Jedno z Túčínek v muzeu na letišti Žuljany v Kyjevě, má nové barvy. No nevím, jsem z toho taková rozpačitá.


Foto: Hunter

8) Novinky z Wizzairu.
Zahájí lety z Katowic do Dubaje. Od 1. listopadu bude Wizzair létat z polských Katowic do Dubaje a zpět. Lety budou operovány 3x týdně, v úterky, čtvrtky a soboty. Z Katowic letadlo odletí ve 12:20, v Dubaji přistane ve 21:10. Zpátky se letadlo vydá ve 21:45 a do Katowic doletí v 00:55.
Byla otevřena další báze, tentokrát v gruzínském městě Kutaisi, odkud se létá do 7 nových destinací: Berlína Schonefeldu, Dortmundu, Larnacy, Milána Malpensy, Mnichova Memmingenu, Sofie a Soluně.


Foto: Wizzair


Foto: Wizzair

Minulý týden, 21. 9. letěl poprvé let mezi Bukureští a Budapeští.


Foto: Wizzair

Od března 2017 budou létat ze Sofie do Catanie a také domestic let po Bulharsku do Varny.

Od dubna 2017 přibudou nové linky z Budapešti.

A ještě ke všemu uspořádali v Budapešti další půl maratón. Jejich oddělení propagace dělá vynikající práci.


Foto: Wizzair

9) Sightseeing lety u Air France.
Ve dnech 7. a 8. ledna 2017 bude Air France zajišťovat 4 vyhlídkové lety s jejich novým Boeingem 787-900 z Paříže do Paříže. Ceny a časy letů budou zveřejněny v prosinci 2016. 


 

10) Belavia zahájila 12. 9. lety z Minsku na nové letiště v Moskvě - Žukovskij. Belavia ví, že spotteři jim dělají reklamu a tak je pozvala na slavnostní zahájení. Foto reportáž od Sergeje Martirosyana je TADY.


Foto: Sergey Martirosyan (Aviator.ru)


Foto: Sergey Martirosyan (Aviator.ru)


Foto: Sergey Martirosyan (Aviator.ru)

11) Air Asia dostala Airbus A320 NEO. Má i pěknou registraci 9M-NEO.


Foto: Air Asia


Foto: Air Asia


Foto: Air Asia


Foto: Air Asia


Foto: Air Asia

12) A další vánoční limitované edice z kosmetického světa.
Paletka od Too Faced nazvaná Merry Macarons (mohla by být i u nás, Too Faced je v Sephorách). V americkém shopu Ulta se prodává za 39 USD.


 Foto: www.temptalia.com

Paletka od Lorac, nazvaná MEGA PRO 3. Ta u nás asi nebude. Ale ta je tedy luxusní. V prodeji (v USA) od 3. 10. za 59 USD.


 Foto: www.temptalia.com

Bobbi Brown má paletku rozjasňovače/tvářenky/bronzeru nazvanou Bobbi to Glow Shimmer Brick Palette. Ta asi není přímo vánoční limitovaná edice a bude k dostání i po svátcích. Cena je 69 USD. Bobbi Brown má v Praze prodejnu, pokud vím, tak jsem ji viděla na Andělu v obchodním centru. Ta je tedy nádherná.


 Foto: www.temptalia.com
 

13) Zpátky z cest. Střední Asie je neuvěřitelně zajímavá část světa, kde má člověk pocit, že cestoval v časoprostoru o několik desetiletí zpět. A vůbec to není špatné. Co já velmi oceňuji, je to, že tam nebyly (s výjimkou Buchary) žádné davy turistů z Asie a dalších zemí. A i ti cestovatelé, kteří byli v Buchaře, byli jiní, než ti, na které jsme zvyklí ze světově navštěvovaných destinací. Teď už mi ze všech -stánů zbývá navštívit jen Tádžikistán a doufám, že i to se mi časem povede. Centrální Asie je blízká mému srdci a Tádžikistán ještě víc, protože se tam mluví rusky a tádžicky a tádžičtina je dialektem perštiny.
Na trip reportech začnu postupně pracovat, ale tentokrát to asi nebude tak rychlé, jako obvykle. Zatím jen pár fotek na ukázku z míst, která jsme navštívili.


Kyrgyzstán - cesta z Bishkeku do Toktogulu.


Kyrgyzstán - cesta z Bishkeku do Toktogulu.


Kyrgyzstán - Rezervace Toktogul


Kyrgyzstán - Rezervace Toktogul


Kyrgyzstán - Rezervace Toktogul


Kyrgyzstán - Rezervace Toktogul


Kyrgyzstán - údolí Alamudin


Kyrgyzstán - údolí Alamudin


Kyrgyzstán - Karakol


Kyrgyzstán - Issik Kul


Kyrgyzstán - Issik Kul


Uzbekistán - let Ilouškem 114


Uzbekistán - Buchara


Uzbekistán - Buchara


Uzbekistán - Buchara


Uzbekistán - Buchara


Uzbekistán - Buchara


Turkmenistán - Darvaza (Door to Hell)


Turkmenistán - Darvaza (Door to Hell)


Turkmenistán - Darvaza (Door to Hell)


Turkmenistán - Darvaza (Door to Hell)


Turkmenistán - Darvaza (Door to Hell) - Hlavní pekelnice.


Turkmenistán - Ashgabad


Turkmenistán - Yangykala kaňon


Turkmenistán - Yangykala kaňon


Turkmenistán - Yangykala kaňon


10. 9. 2016
1) Wizzair bázuje Airbus A321 ve Varšavě.
Společnost Wizzair má od první poloviny září bázovanou A321ku ve Varšavě, která bude nasazována na linky do Londýna a Brusselu.


Foto: Wizzair

2) Ve skupině Special Flight Enthusiasists na FB dělá někdo průzkum ohledně letu Jakem 42 bez nutnosti opustit Evropu.

3) Tygr oficiálně představen. A Marina Lystseva byla u toho. Samozřejmě. Její fotky ZDE.


Foto: Marina Lystseva (http://fotografersha.livejournal.com)


Foto: Marina Lystseva (http://fotografersha.livejournal.com)

4) Safi zaplatily.
Safi Airways se zalekly uzemněných domácích linek a zaplatily nedoplatky na daních. Domestic lety byly obnoveny a mezinárodní zachovány. Tak to je dobře.

5) Divoký Tunisan.
Společnost Tunisair, Airbus A330, letiště Orly a vzteklý cestující tuniské národnosti s bydlištěm ve Francii. Nechápu.

6) Ohnutý winglet v Teheránu.
Ve čtvrtek 8. 9. se na letišti v Teheránu drcla dvě letadla křídly a chudákovi Boeingu 737 Oman Airu ohnula A310ka Mahanu winglet.

7) Steven Seagal už letěl z Kyrgyzstánu domů, kdyby to někoho zajímalo. Co jsem koukala na fotky z těch her kočovníků, tak si to užíval.


Foto: Letiště Bishkek

8) Veletrh bizjetů na Vnukovu.
Na letišti Vnukovo 3 v Moskvě byl zahájen 11. ročník obchodní výstavy nazvaný JetExpo. Akce trvá od 8. do 10. září. Byla tam stejně jako loni i Marina Lystseva a zdokumentovala to lépe, než oficiální letištní fotograf. Její fotky ZDE. Nafotila ta letadla pěkně i zevnitř, což je asi nejzajímavější.


Foto: Letiště Vnukovo


Foto: Letiště Vnukovo


Foto: Letiště Vnukovo


Foto: Letiště Vnukovo


Foto: Letiště Vnukovo


Foto: Letiště Vnukovo


Foto: Letiště Vnukovo


Foto: Letiště Vnukovo


Foto: Letiště Vnukovo


Foto: Letiště Vnukovo


Foto: Letiště Vnukovo


Foto: Letiště Vnukovo

9) Skandál u Air China!
Ta zveřejnila ve svém palubním časopise bezpečnostní tipy pro cestující, kteří míří do Londýna. A ty jsou dle strážců veškeré korektnosti závadné. Upozorňují tam, že Londýn je celkem bezpečný, ale v místech kde žijí místní komunity Indů, Pákistánců a černých lidí, je třeba obezřetnosti. Turisti by tam neměli chodit v noci sami a ženy vždy v doprovodu mužů. No, takže se strhla mela, že to je urážlivé a tak.
Air China se musela veřejně omluvit, uvedla, že všechny časopisy s těmito radami byly staženy z oběhu a že to není názor jejich společnosti. Kdyby si to tam nechali jen v čínštině pro čínské cestující, asi by si ten skandál ušetřili.

 


Inkriminovaný text.


Pokorná omluva.

10) Poškozený Airbus A330.
V Hong Kongu došlo k poškození Airbusu A330-200 po pozemní srážce s autem. Letadlo taxovalo na odlet do Penangu KA691 s pravidelným odletem v 15:30, když to do něj to auto napálilo (TADY je video, když se to stalo). Což bylo v 16:00 odpoledne. V 16:19 přijeli hasiči a ambulance. To mi přijde na velké letiště jako docela dlouhý čas.


Foto: VK.com

11) Další dítě narozené na palubě letadla.
Tentokrát u společnosti Buraq Air na letu z Libye (Tripolis) do Niamey (Niger). Narodil se kluk a pojmenovali ho Abdul Baset, po kapitánovi letu. Video je TADY, pozor pro slabší povahy, je tam krev.


Foto: Buraq Air

12) Nová paletka highlighterů od Urban Decay.
A ta se povedla. Stát bude 36 USD a vypadá velmi dobře. Na tu se zajdu do Sephory minimálně podívat.

 

13) Společenská rubrika.
Pravá jihočeská, respektive pravá letištní se konala v pátek 9. 9. 2016. Diana, dlouholetá zaměstnankyně letiště a spotterka, se vdávala. A protože je to pravá letištní žena, přijela si po obřadu udělat fotky na místo, které je jí tolik blízké. Hodně štěstí novomanželům!


Super!


I pan manžel pracuje na letišti. S Adámkem Diana kdysi na letišti začínala.

14) Poslední ovoce před dovolenou.
Ale mám slíbeno, že mi Hanka s Jendou budou dokumentovat, co si po dobu mé nepřítomnosti dávali. Abych věděla, jestli jsem o něco nepřišla.

15) Sully a jeho zázračné přistání na Hudsonu.
Vyrazili jsme hned první den na premiéru filmu o přistání kapitána Sullyho na řece Hudson. Moc hezké to bylo. Já si tu nehodu pamatuji i proto, že jsme pár dní poté letěli do New Yorku a byli jsme na lodi Interpid, ze které jsme viděli, jak hledají ten ztracený motor. Film je výborně natočen, žádný slaďák, ale i tak jsem asi 3x uronila slzu. Pozadí toho, jak probíhá vyšetřování letecké nehody, je neskutečně zajímavé, takové věci se člověk moc nedozví. Já v tom filmu hodně vnímala to, že přestože se to stalo teprve před sedmi lety, jaký technický pokrok se od té doby odehrál. Poté, co lidi evakuovali z letadla na pevninu, všichni tahali tehdejší modely tlačítkových mobilů a volali svým blízkým. Žádné Iphony a chytré telefony ještě nebyly tolik rozšířené. Respektive, Iphon tenkrát byl, ale nejel tolik FB a sociální sítě. Myslím, že stát se to v dnešní době, tak by určitě někdo během čekání na křídle na záchranáře, natáčel video ne li to vysílal přímo živě někam online. Děsí mě pomyšlení, co bude za dalších 7 let naprostý standard. Ještě jsme si všichni všimli toho, jak se lidé ukázněně evakuovali, bez toho, aby tahali ven kabinová zavazadla. Shodli jsme se, že to bylo zřejmě proto, že většina cestujících byli Američané. Kdyby tam byla jiná národnost, asi by to vypadalo dost jinak.
Film doporučuji, je velmi zajímavý. 


Akce kino.

16) Si jedem, takže čau.
Z toho plyne, že tu teď nebudou žádné updaty.
No updates for the next 2 weeks.

Небудут обновления в течение ближайших двух недель.


8. 9. 2016
1) Inaugurační Turbolet v Rostově.
Společnost Orenburžje vykonala 6. 9. první let z Krasnodaru, který poté z Rostova pokračoval do Bělgorodu. Hezké na tom je to, že to létají "naše" L410ky.


Foto: Andrej Bělogorskij

2) Summit v Laosu.
V Laosu probíhal ve dnech 6. - 8. 9. East Asia Summit. Při té příležitosti se jim tam sešlo mnoho zajímavých letadel, což ještě jinak docela uzavřený Laos nezažil. Zavítal tam i ruský prezident Putin a americký prezident Obama. Tak to tam měli slušný frmol.


Air Force One, Japan Air Force 2x, Royal Brunei na letišti Wattay Int´l Airport, Vientiane, Laos. Foto: Souphaxay


Slušná sbírka.

3) Sportem ku zdraví.
V Oděsse proběhl druhý ročník fotbalového turnaje Mezinárodního letiště Oděssa. Toho se zúčastnila fotbalová mužstva leteckých společností a firem. Letos dostal turnaj status mezinárodní, protože se ho zúčastnili i zástupci Turkish Airlines a Alitalie. Akce trvala dva dny a hrálo deset mužstev. 
Výsledné umístění je následující:
1) Mezinárodní letiště Oděssa (to je ale náhodička)
2) GP Ukraeroruch (ukrajinské ŘLP)
3) Mezinárodní letiště Kyjev Borispol
4) Ukraine International Airlines
5) Letecká společnost Windrose
6) Alitalia
7) Airport Solutions
8) Turkish Airlines
9) Volkov Friends (Ukraine International Airlines)
10) Letecká společnost Bravo Airlines




Foto: Letiště Oděssa

4) Deltice opět končí na zimu s Moskvou.
Stejně jako loni, kdy došlo k přerušení letů v prosinci a byly obnoveny znovu v květnu letošního roku. Poslední let letěl 6. 9., od 7. 9. už mají cestující smůlu a musí buď s přestupem nebo s Aeroflotem (a ten není špatnou volbou). Tudíž se z této linky staly sezónní lety, stejně jako ty pražské. Akorát že my nemáme alternativu toho přímého Aeroflotu, bohužel.  


Deltice na SVO. Foto: Aleksandr Markin

5) Afghánská Safi Airways uzemněna. Pro špatnou platební morálku.
Největší soukromá afghánská společnost Safi Airways dluží hodně moc peněz. Úřad pro civilní letectví v Afghánistánu společnost několikrát vyzval, aby to zaplatila, po dobrém. Nezaplatili a tak jim zakázali 6. 9. domestic lety, aby viděli, že to myslí vážně. A že když nezaplatí do 8. 9., tak zastaví i lety mezinárodní. Safi operuje každý týden 74 letů, do sedmi destinací, založena byla v roce 2006. Loni její představitelé informovali o tom, že hodlají přidat do flotily 10-20 letadel a v následujících 3-5 letech zahájit lety do Íránu, Kuwaitu a Kazachstánu. Tak z toho asi vzhledem k novým okolnostem, sejde. Ale nechci předčasně malovat čerta na zeď. Čas ukáže. Inšalláh.


Safi v Kábulu. V dobré společnosti.


Safi Airways crew. Zajímal by mě původ té napravo.

6)  Tip na zajímavý hotel v Laponsku.
Nachází se ve Finsku a jmenuje se Kakslauttanem Arctic Resort. Raritní je tím, že nabízí nocování ve skleněných iglú, díky čemuž je možné pozorovat polární oblohu. Web hotelu je ZDE. Zkusila jsem udělat rezervaci, abych zjistila, kolik to tak stojí. Celý ceník včetně podmínek je v PDFku TADY. Nejbližší letiště je Ivalo (IVL), které je 30 minut jízdy shuttle busem od tohoto resortu. Tam létá Finnair a Norwegian. Co jsme tak pochopila, tak se to hodně využívá na svatby a všelijaké speciální příležitosti.


Resort.


Vyhlídka z iglú.


Plánek iglú.


Laciné to tedy není. Cena za jednu noc 22.-23.11. pro dvě osoby.

6) Měli jsme jen ovocnou rychlovku, páč jsem musela z práce dřív. Ale přece se neodbudeme. Jablko, mandarinka, banán.



7. 9. 2016
1) Prémiová letecká společnost pozastavuje jednu ze dvou svých linek.
Letecká společnost Le Compagnie oznámila ukončení (resp. přerušení) letů Londýn Luton - Newark k 25. 9. 2016. Tato "butiková" společnost byla založena v roce 2013 jako DreamJet, nabízející dopravu all-business s nízkonákladovou strukturou. To si trošku protiřečí, ale asi to měli provozovatelé nějak spočítané. Společnost provozuje dva Boeingy 757 v konfiguraci 74 míst v business třídě. Tato sedadla jdou plně sklopit do vodorovna. Jídlo je servírováno jakou dvouchodové, k dispozici je IFE v podobě tabletů. Salónky nemají svoje, ale pronajímají si místa od jiných provozovatelů. První let této společnosti už pod jménem La Compagnie se konal v červenci 2014 a to z Paříže do Newarku. V dubnu 2015 začaly létat i linku Londýn Luton - Newark, jejíž ukončení nyní ohlásily. Místo toho ale nabídnou druhou frekvenci na lince Paříž - Newark, tudíž letadla jim asi dvě zůstanou. Cestujícím se zakoupenými letenkami bylo nabídnuto zdarma překnihování na routing z/do Paříže a nebo plná refundace letenky. Tyto společnosti jdou proti všeobecnému proudu, nemají frequent flyer programy, možnost navazujících přestupů v jedné letence, omezenou flexibilitu časů (např. Air France létají několikrát denně na CDG i ORY). Na druhou stranu, co jsem četla trip reporty, tak zážitek z letu je jiný, všichni si to pochvalovali pro jinou cestovní kulturu bez spolucestujících upgradovaných zadarmo z ekonomické třídy apod. V roce 2005 a dále existovalo několik projektů tohoto typu, EOS, SilverJet, MAXjet a L´Avion. První tři krachly, poslední koupila British Airways a provozovala to jako Open Skies, ale vlastně ani nevím, jestli to ještě létá. Tak uvidíme, jaký bude další osud této společnosti.


Foto: La Compagnie


Foto: La Compagnie


Foto: La Compagnie


Foto: La Compagnie


Foto: William Verguet

2) Americký prezident přiletěl do Laosu. Tak on si létá všude možně, ale v Laosu byl Air Force One a americký prezident historicky úplně poprvé.


Schody mu na rozdíl od čínských soudruhů v Laosu přistavili. Foto: US Embassy Vientiane


Foto: US Embassy Vientiane

3) Austrian zahájil lety do Hong Kongu. Inaugurační let vyletěl z Vídně 5.9. jako OS067.


Foto: Austrian Consulate Hong Kong


Foto: Austrian Consulate Hong Kong


Foto: Austrian Consulate Hong Kong


Foto: Austrian Consulate Hong Kong


Foto: Austrian Airlines


Foto: Austrian Airlines

4) Wizzair oznámil další nové linky. Tentokrát z polských Katowic. Vše od konce března 2017.

5) Tip na zajímavý profil na Instagramu. Ráda sleduji instagramové profily lidí z letišť po celém světě. Můj tip je na instagram řídícího letového provozu z Vladivostoku, který přidává fotky z provozu na letišti VVO skoro denně.

6) Jsme se museli sejít a ujasnit si detaily nadcházející cesty.


Věrka si dala nějaké těstoviny, Palo panacotu.


Já si dala víno s colou.


Věrka nám zpracuje krásný a přehledný harmonogram cesty, ve kterém se všichni vyznají. Kdyby nedělala to co dělá, mohla by z fleku do nějaké cestovky.


6. 9. 2016
1) ČSA už také zveřejnily galerii fotek k 80. výročí letů Praha - Moskva. K vidění na FB TADY.


Foto: ČSA


Foto: ČSA

2) V neděli večer 4. 9. proběhl inaugurační let Austrian Airlines na trase Vídeň - Isfahán. K velké radosti mnoha Íránců. Lety budou operovány 3x týdně Airbusem A320. Doba letu je 4 hodiny a 40 minut a operovány budou celoročně. Letos se do Íránu už vrátily Air France (problémy letušek se zahalováním šátkem) a před pár dny British Airways. Další evropskou společností, která obnoví přerušené lety, bude 30. 10. KLM na lince Amsterdam - Teherán.


Foto: Aviation Iran


Foto: Aviation Iran

3) Ryanair dobývá Srbsko. V neděli 4. 9. zahájil lety z Berlína do města Niš. Letadlo pilotoval srbský kapitán Vladimir Milicevic. V nadcházejících měsících budou zahájeny další lety do Niš, ještě z Weeze, Bratislavy a Bergama. V létě 2017 zvažují i lety mezi Niš a Maltou.


Dostali samozřejmě slavobránu. Čím menší letiště, tím víc si dopravce hýčkají.

4) Mezinárodní hry kočovníků v Kyrgyzstánu byly slavnostně zahájeny. Hlavní zahraniční hvězdou byl americký herec Steven Seagal. V souvislosti se hrami, probíhá u jezera Issik Kul (a tam my pojedeme!) bohatý kulturní program. Svojí tradiční kyrgyzskou jurtu tam má i letiště Oš.


Steven Seagal zahajuje hry v Kyrgyzstánu. Foto: Rianovosti


Jsem docela koukala, že se účastnili i Američané. No, asi tam mají taky kočovníky.


Jurta letiště Oš. Propagace musí být. Foto: Letiště Oš.

5) Cestující obvinili Aeroflot ze zabití psa.
Yuriy Belousov obvinil Aeroflot, že jim zabil psa. Ten cestoval na letu SU 525 z Dubaje do Moskvy dne 3. 9. 2016. Ve svém statusu na FB píše: "Nejlepší letecká společnost Ruska - Aeroflot - dnes v noci zabila psa. Sestra manželky dnes přiletěla z UAE do Moskvy letem SU525 Aeroflotu. Psa do kabiny nepustili a tak byla objednána speciální cargo přeprava pro zvířata. Na Šeremetěvu jí předali zásilku s tělem psa. Podle lékaře pes umrzl v cargu. Víte, co udělal Aeroflot? Nic. Prosím, řekněte o tomto svým přátelům. Nelétejte se zvířaty s Aeroflotem, ochraňte člena rodiny. PS: Podle pravidel letecké přepravy, několik dní před odletem prověřuje zdraví zvířete lékař. U psa bylo vše OK, potvrzení na to máme. Kromě toho, on už jednou letěl". A následuje foto psa, s nápisem: Mě zabil Aeroflot. 
Status se opravdu začal šířit bleskově internetem a Aeroflot se k tomu musel vyjádřit. Na svém FB napsal, že chce uvést na pravou míru informaci, která se šíří sociálními sítěmi. Na daném letu byli psi dva, jeden byl po přistání živý a druhý mrtvý. V cargo části, kde psi cestovali, byla maximálně o 1-2°C nižší teplota než v kabině pro cestující, proto je vyloučeno, že by jeden umrzl. Po přistání byl k mrtvému psovi přivolán veterinář, který nekonstatoval smrt z podchlazení. Dále Aeroflot upozorňuje na to, že většina společností odmítá nebo jen omezeně přepravuje psi typu "buldog" (jako byl tento) s takovým tím spláclým nosem, protože tento druh velmi špatně snáší lety letadlem (to je pravda, u nás platí to samé) a proto je tam velké riziko smrti zvířete z udušení. 
Podle toho, co je známo, to vypadá, že pejsek zahynul spíše ze stresu z cesty a za to mohl jen ten, kdo ho na cestu vypravil.
 


Status pána který si myslí, že mu Aeroflot zabil psa. To co ale píše, je nesmysl.

6) Nouzové přistání v Birminghamu.
Letadlo se 76 cestujícími na palubě muselo 29. 8. nouzově přistát v Birminghamu, poté, co mu během startu praskla pneumatika. Šlo o let společnosti Flybe BE 1274 z Amsterdamu do Manchesteru. Na prasklou pneumatiku prý upozornili posádku cestující, kteří ji viděli z okénka. Takže po hodinovém kroužení nad letištěm v Birminghamu tam přistáli, nikomu se nic nestalo a cestující odvezl do Manchesteru autobus. Jednalo se o Dash 8 registrace G-JECR.

7) Ta druhá společnost, která ukončila provoz v Nigérii, byla Aerocontractors.


Foto: Aerocontractors

8) Jsem ani nevěděla, že se v Čechách vyrábí dveře do Airbusů. Tak ten podnik, kde se dělají ty dveře, bude mít otevřené dveře. A taky den pracovních příležitostí, kdyby to někoho zajímalo. Konat se to bude 10. 9., viz níže, vstup zdarma. Děkuji NYCBmu za letáček, sice je na výšku, ale za tohle opravdu nemůže:-)


 

9) Dermacol informoval své zákaznice o aktuální novince. Tou je make-up nazvaný Selfie. Má mít v sobě primer a make-up namixovaný v jednom. Ten název je chytrý, když teď ta selfiečka tak letí. Na webu Dermacolu je prodejní cena 199 Kč, tudíž to bude v drogériích sehnatelné při akcích tipuji tak za 130-140 Kč. Tak to ozkouším. Včera jsem byla v Rossmannu a ještě to tam neměli.


5. 9. 2016
1) ČSA slavily na Šeremetěvu 80. výročí spojení mezi Prahou a Moskvou.
ČSA slaví 80. výročí letů do Moskvy. Tam se při té příležitosti konala 2. 9. na letišti Šeremetěvo menší oslava a foto session se spottery. Čechy tam mají rádi. Historicky první let letělo letadlo typu Airspeed Envoy AS-6 a zabralo to deset hodin. Aby ne, když měli pět mezipřistání: v Užhorodě, Kluži, Jassachu, Kievě a Brjansku. Tehdy se letělo na moskevské letiště Tušino. Celkem bylo mezi těmito městy za veškerou historii přepraveno více než 8 milionů lidí!
Jen mi není jasné, proč je toho plný jen ruský letecký internet, ale na sociálních sítích ČSA ani zmínka (na webu je o tom tisková zpráva, ale bez fotek, takže to nikoho moc nezajímá). Vždyť od toho právě tato média jsou a tohle je přesně ten případ, který můžou využít ke své reklamě a ZADARMO. Jestli to zveřejní až další týden, tak už to nebude zrovna aktuální, to je docela škoda. Přitom tam měli takovou slávu. 


Foto: Letiště SVO


Foto: Letiště SVO



Foto: Letiště SVO


Foto: Artěm Kaširin


Foto: Artěm Kaširin


A tisková konference zástupů letiště a ČSA.

2) Poslední let nebožtíka.
Poslední let prezidenta Uzbekistánu Islama Karimova proběhl 3. 9. Vezl ho Boeing 767-300, registrace UK-67000 z Taškentu do Samarkandu, kde byl pohřben. 


Na pohřeb přiletěl z Ruska Dimitrij Medveděv.

3) Předání Suchojů do armády.
Poslední srpnový den proběhla slavnostní ceremonie předání dvou Suchoj Business Jetů ve VVIP konfiguraci královské thajské armádě. 


Hmn. Pěkný. Hodně štěstí.

4) G20 přináší radost i obyčejným cestujícím.
V Číně ve městě Hangzhou proběhl Summit G20. Pro letecké nadšence jsou tyto akce zajímavé z důvodu vysoké koncentrace zajímavých letadel, která přiváží účastníky a jejich doprovody. A taky ty taškařice kolem. Jako třeba zábavný kvíz pro cestující na palubě letu společnosti Xiamen Airlines na letu z Chengdu do Hanghzou.


Foto: Xiamen Airlines


Foto: Xiamen Airlines

5) Somon Air rozšiřují spojení.
Soukromá tádžická společnosti Somon Air zahájila dvě nové linky. Dušanbe - Novosibirsk (31. 8.) a Dušanbe - Soči (1. 9.). Prvním letem do Novosibirsku cestovalo 128 lidí, nazpět 45. Z Dušanbe do Soči 171 cestujících a zpátky 132. Tyto lety budou provozovány 1x týdně, do Novosibirsku ve středy a do Soči ve čtvrtky.  Já mám pro Tádžikistán dlouhodobou slabost a tak doufám, že se tam jednou podívám. Letos už jsem na to měla našlápnuto, ale nevyšlo to. Tak aspoň mi zůstávají nedosažené nějaké další cestovatelské sny.

 




Foto: Ismail Rachmatulojev

6) Dreamliner pojmenovaný Kamascootra.
Singapurský low-cost Scoot pojmenoval svůj nejnovější 12. kousek Dreamlinera KAMASCOOTRA. Létat má mezi Singapurem a indickým Jaipurem. Tak jako, vtipné to je, ne že ne, ale divím se, že to v jinak docela napovrch konzervativní Asii prošlo.  

 

7) British Airways obnovily lety do Teheránu.
Po 4 letém přerušeném spojení, došlo k jeho obnovení v pátek 2. 9. Předtím bylo přerušeno v říjnu 2012, z důvodu nestabilní situace v tomto regionu. Boeing 777-200 přivezl na letiště IKA kapitán íránského původu Kami Hosseini (jeho osobní pozvánka na youtube na let s BA TADY). Letěl stroj registrace G-YMMJ. Lety budou operovány 6x týdně, potom přejdou koncem roku na denní frekvenci. Vztahy mezi Británií a Íránem se zlepšují, v srpnu 2015 byla znovuotevřena v Teheránu britská ambasáda. 


 Sympatický pán. Foto: BA


Inaugurační let letěl i přes nás.

8) Thai Airways se pochlubily interiérem Airbusu A350.
Pohled do nejnovějšího Airbusu A350 společnosti Thai Airways.


Foto: Thai Airways/Airbus


Foto: Thai Airways/Airbus


Foto: Thai Airways/Airbus


Foto: Thai Airways/Airbus


Foto: Thai Airways/Airbus


Foto: Thai Airways/Airbus


Ježíšmarjá, vono to mluví německy! Foto: Thai Airways/Airbus

9) Krach v Nigérii.
Nigerijská letecká společnost Firstnation Airways pozastavila provoz. Důvodem je současná ekonomická situace v zemi. Ta by se dala popsat jako: kdo uteče, vyhraje. Škoda, letadlo měli docela hezky vymalované. Prý je to už druhá společnost v Nigérii za poslední tři dny, co zkrachovala. Která byla ta první, nevím.


10) Tak nějak průběžně posíláme s kolegy stížnosti na Dopravní podnik ohledně kultury cestování v autobuse č.100. V létě kvůli chybějící klimatizaci, celoročně proto, že tam není kam dát zavazadla, takže je cestující skládají na sebe do úzké uličky, čímž ji naprosto zablokují nebo je pokládají na sedačky, což mně dost vadí, protože je ušpiní kolečky a člověk si na to pak má sedat. V sobotu ráno jsem přijela na Zličín a lekla se, že už se na nás naštvali a udělali opravdu změnu typu. No, nakonec to tak naštěstí nebylo, i když by to bylo aspoň pro lidi zajímavé. Co do komfortu cestování v současném a těchto vozech, asi rozdíl není.


Ha! Když jsem vylezla z metra, tak jsem se trošku lekla, jestli dneska pojede toto. 100ka měla jet za pár minut a nic jiného tam nestálo.


Aspoň by člověk jel raritním typem.

11) V letištní Bille měli v akci banány, 1kg za 19,90 Kč tak teď máme banány. A jedno jablko.

12) Kosmetické výrobky používané v červenci a srpnu TADY. Speciálně pro Ivču;-)


3. 9. 2016
1) Minulý týden se Sam, Roni a Josef vypravili na okružní výlet, jehož součástí byl i let Jumbem Royal Air Maroc z Montrealu do Casablancy v Business class. Sam hned zpracoval a zveřejnil trip report. K vidění na jeho webu TADY. Sam dorazí 5./6.10. do Prahy, tentokrát přiveze i své rodiče, se mu u nás líbí.


Foto: Sam Chui archiv


Foto: Sam Chui


Foto: Sam Chui

2) Steven Seagal v Kyrgyzstánu na pozvání prezidenta.
Od 3. do 8. září se budou konat v Kyrgyzstánu Mezinárodní kočovnické hry. Taková jakože Olympiáda tradičních sportů Centrální Asie. Účastní se jí zástupci Turecka, Kazachstánu, Kyrgyzstánu, Azerbajdžánu, Uzbekistánu, Turkmenistánu, Mongolska, Tajikistánu a Ruska (ale jen některých republik, jako třeba Sacha, Altajská, Baškirtistán) a Afghánistánu. Tak to bude na letišti v Bishkeku a asi i Cholpon Atě (koná se to u Issik Kul) zajímavý provoz. V pátek 2. 9. do Bishkeku přiletěl i speciální host těchto her, americký herec Steven Seagal. Ten k tomu řekl, že "Kočovnická kultura je velmi důležitá a já sebe považuji za kočovníka a to je jeden z důvodů, proč jsem se rozhodl přiletět na Hry kočovníků". Spíš tedy přijel proto, že ho pozval prezident Kyrgyzstánu osobně, aby zahájil 3. 9. slavnostně tyto hry, než že by byl sám nějaký kočovník, ale co já vím, třeba je, já se s ním neznám. On prý má ruské a indické předky, tak třeba se to na něm nějak podepsalo. Kyrgyzský prezident je velký sympaťák, škoda že nemáme taky takového. Možná za mlada sledoval akční filmy se Seagalem a obdivoval ho a teď využívá toho, že je prezident a může si pozvat koho chce, páč pozvání od prezidenta nějaké země se těžko odmítá, i takovému Stevenu Seagalovi. 


Přiletěl Aeroflotem z Moskvy. Foto: Letiště Bishkek


Foto: Letiště Bishkek


Foto: Letiště Bishkek


Foto: Letiště Bishkek


Zajímavá rubáška. Nebo snad nějaký kung fu oblek z posledního natáčení v roce 1990? Foto: Letiště Bishkek

3) Dreamliner u Aeromexica.
Společnost Aeromexico představila své speciálního livery pro nového Dreamlinera ve flotile. Hezké. Mně se to líbí. Jestlipak se už vrátili ti lidé, co uvízli s jejich buddy passy ve Španělsku?


4) Na letišti Almaty mají Leteckou školu, ve které vyučují pracovníky bezpečnostní kontroly. Vše splňuji i normu Evropské unie č. 185/2010 nastavenou Evropskou komisí. Inspektoři zde vyškolení mohou vykonávat svou službu na kterémkoliv letišti Kazachstánu.




Foto: Letiště Almaty

5) A je tu nový měsíc a s ním nový list kalendáře Aeroflotu se zaměstnanci a jejich dětmi. Září vyhrál kapitán Aleksej Jurijevič Tatarnikov se synem Georgiem.


Nevím proč jsem si vzpomněla na ten film Tatínek nebo dědeček. Foto: Aeroflot

6) Záměna Umíka!
Neboli UMNR neboli Unaccompanied minor, česky nedoprovázené dítě. Pro letištní zaměstnance prostě Umík. Jejich počty na letech se zvyšují se začátky a konci prázdnin, kdy si děti posílají např. rozvedení rodiče, žijící každý jinde nebo ti, co je posílají na prázdniny k babičkám a dědečkům. Funguje to tak, že dítě přivede např. rodič na odbavení, tam se sepíšou papíry, vyplní se, kdo si dítě vyzvedne na příletu a předá pracovníkovi letiště nebo letecké společnosti. Ta ho odvede do letadla, předá na podpis posádce v letadle a ti zase po příletu v destinaci pozemnímu personálu, kteří tam na něj čekají, protože o něm samozřejmě ví. Za Umíka může být považováno i dítě, které letí třeba v ekonomické třídě, zatímco rodiče jsou v Businessu (ano, opravdu takto lidé létají). Záleží na věku a podmínkách konkrétní společnosti. Některé mají také pravidlo, že Umík nesmí sedět vedle mužského cestujícího, což vedlo i k soudům, které cestující vyhráli (např. TADY.) Stalo se to, že v roce 2010 pán cestoval s British Airways se svou těhotnou manželkou a po nástupu do letadla si spolu vyměnili místa, na která byli odbaveni. Ale personál letadla je přinutil vrátit se na svá místa zpět, protože vedle muže by sedělo nedoprovázené dítě a pravidla British Airways zakazují, aby vedle Umíka seděl dospělý muž. To toho cestujícího rozčílilo, protože mu tím vlastně řekli, že je potencionální obtěžovatel dětí a dal BA k soudu za diskriminaci. Ten vyhrál a vysoudil kompenzaci 750 GBP + 2 161 GBP za soudní poplatky. Tuto částku pak věnoval (včetně těch soudních poplatků, takže to zadotoval) organizaci na ochranu dětských práv. Podobné případy se staly i u Qantasu a Air New Zealand. British Airways nakonec musely změnit toto pravidlo stylem, aby se vlk nažral a koza zůstala celá. Řekly, že už tuto diskriminaci nebudou provozovat, že změnily procedury a pro Umíky vyhradili speciální zónu v letadle, kde budou usazeni. Což je hezké, ale v případě překnihovaného letu, na kterém je například jen jeden Umík, těžko nechají sedačku vedle něj prázdnou a radši odmítnou přijmout někoho k přepravě a vyplatí Denied Boarding kompenzaci, jen proto, aby tam nikdo neseděl. A pokud bude 100% obsazenost, tak opět můžou dost těžko bránit tomu, aby si mezi sebou cestující měnili místa.
No, ale zpět k záměně Umíka. Ta se stala 17. 8. u společnosti JetBlue. Paní Maribel Martinez čekala na svého 5ti letého syna Andyho na letišti JFK a letištní personál jí přivedl úplně jiné dítě. První co ji napadlo, bylo, že její syn byl unesen. Začalo se hledat ztracené dítě a zjistilo se, že její syn, který nastoupil do letadla v Dominikánské republice, byl omylem dopraven do Bostonu, místo chlapce, který měl letět tam. Jenže ten cizí kluk měl u sebe pas syna paní Maribel Martinez. Tak je otázka, jak se to stalo, jestli třeba dva kluci čekali v Dominikáně na odlet a vyměnili si pasy, ať už z legrace nebo omylem? Každopádně JetBlue refundovali matce 475 USD za Andyho letenku a ještě jí dali kredit 2 100 USD na nákup dalších letenek.


Maribel Martinez a její "ztracený" syn.


V Americe na tom zřejmě vydělá i nějaký ten dolar.

7) Novinky u Gabriella Salvete.
Těmi jsou Matte Foundation a Nude Powder. Ten make-up Brillliance s růžovým víčkem na fotce už mám a je na mě hodně tekutý a ne úplně krycí. Teď slibují, že ta Matte Foundation je jeho vylepšení a zahalí pleť sametově hebkou emulzí. K tomu je nový pudr, který má pleť udržet matnou a hebkou celý den. Tak až to bude v nějaké akci, tak to koupím a zkusím. Už by to mělo být v drogeriích.


Foto: Gabriella Salvete


2. 9. 2016
1) Obnoveny pravidelné lety mezi USA a Kubou - historický milník.
Po 55-ti letech proběhl 31. 8. první komerční let mezi USA a Kubou. Odletěla ho společnost JetBlue z floridského Fort Lauderdale na kubánské letiště Santa Clara. Poslední pravidelný let se konal v roce 1961. Všechny ostatní pak už byly jen charterové. Oni oficiálně ani občané USA nesmějí cestovat na Kubu za účelem turismu, ale nevím, jak to je teď, poté, co se zase jako skamarádili. Samozřejmě se tento zákaz obcházel, přes všelijaká "studijní" a "humanitární" víza. JetBlue jsou jen první vlaštovkou, nyní se chystá několik linek, mezi USA a Kubou, které budou pravidelně obě země spojovat.


Foto: JetBlue


Foto: JetBlue


Foto: JetBlue


Foto: JetBlue


Foto: JetBlue


Hola Cuba! Foto: JetBlue

2) Stopover v Bangkoku 47 let.
Veselá příhoda se stala u Skyscanneru (vyhledávače letenek). Chybou v systému nabídl nějakému Jamesovi stopover v Bangkoku v době trvání 47 let. James nelenil a napsal jim na Facebook. No a pak už se všichni jen bavili, protože FB této společnosti asi spravuje někdo, kdo snídá vtipnou kaši. Hezké je, že mu to našlo lety s EK.


Jen si hned získala svou odpovědí sympatie veřejnosti.


3) Do leteckého nebe odešel konstruktér Jumba.
U Cargoluxu se rozhodli uctít památku Joe Suttera, který zemřel před pár dny ve věku 95-ti let. Tento pán, ačkoliv jeho jméno není široké veřejnosti známé, byl hlavní konstruktér Boeingu 747, asi nejznámějšího dopravního letadla v historii. Pan Sutter přestože už mnoho let užíval zasloužený důchod, byl stále poradcem Boeingu, který využíval jeho konzultačních služeb. Spolupracoval i s Cargoluxem, který využívá "jeho" letadla na přepravu nákladu a tak na uctění památky ponese jejich 30. stroj LX-VCL jeho jméno. Jak sami říkají, kdyby neexistoval Boeing 747F, zřejmě by dnes nebyl ani Cargolux. Úplně jsem se při psaní toho textu dojala.


Křest Joeova letadla. Foto: Cargolux


Sticker s jeho podobiznou. Z toho byl měl určitě velikou radost. Foto: Cargolux


Foto: Cargolux

4) Sestry v kokpitu.
Pákistánská PIA má asi zajímavý rekord nebo spíš kuriozitu, páč to asi není rekord v pravém slova smyslu. V kokpitu jejího Boeingu 777 se ve středu 31. 8. sešly jako pilotky dvě ženy. Což není úplně běžné, ale přeci jen, už se toto stává častěji. Ale tyto dvě, jsou dokonce sestry a to se asi jen tak nestává. Jedná se o Maryam Masood a Erum Massod, které předtím obě létaly u PIA, ale na jiných typech. Erum byla upgradována na B777 před pár dny. Nyní se sešly na letu Lahore-Karachi-Manchester-New York-Londýn (to asi takto točí posádky z NYC pak do Londýna). 


Maryam a Erum Masood. Která je která, nevím. Foto: PIA

5) Jak vypadá ten slavný uzbecký Dreamliner zevnitř? Takhle:


6) Už se poprali?
Jo, poprali. Dva cabin crew Easyjetu ve službě. Došlo k tomu na letu z Londýna Gatwicku do Belfastu 24. 8. Před startem se servali stevard se stevardkou tak, že museli být offloadováni a nahrazeny jinými kolegy. Což zabralo zhruba hodinu, o kterou byl let zpožděn. Kapitán musel hlásit cestujícím, co se stalo a žádal je o trpělivost. Ti začali událost okamžitě "vysílat" na Twitter, odkud se rozšířila rychleji, než dokázali sehnat tu náhradní posádku. Podle kuloárních informací se poprali kvůli vybalování lahví s vodou. 

7) Další nové linky z Bělehradu u Wizzairu.
Se mi líbí, jak to oznamují takto pomocí těch mapek, jasné a přehledné. Ty nejnovější jsou z Bělehradu do Hanoveru, Norinberka, Friedrichshafenu a na Maltu. Od května 2017.

8) Nový přírůstek u Red Wings.
Red Wings mají ve flotile nové letadlo. Je to Tu214, registrace RA-64518. Dostali ho 31. 8. a hned letělo z Moskvy Domodědova do Minerálních Vod. Zatím ho mají v takových polo-barvách. No, spíš nebarvách.


Foto: Vjačeslav Babajevskij

9) Po Olympiádě přichází Paralympiáda.
Sportovci se z Olympijských her už domů vrátili a nyní se do Ria vydávají paralympici. Ti z Německa letěli letem LH 506, který operoval Boeing 747-800. Odbavit toto z pohledu zaměstnanců letiště je asi ještě složitější, než u "normálních" sportovců s jejich sportovním náčiním.


Foto: Lufthansa


Foto: Lufthansa


Foto: Lufthansa


Foto: Lufthansa


Foto: Lufthansa

10) Noční lety na Issik Kul.
Mezinárodní letiště Issik Kul (a tam my pojedeme!), už umí přijímat i lety v noci. První testovací let se konal 30. 8. ve směrování Bishkek - Tamči (Issik Kul) - Biškek. Piloti si přitom vyzkoušeli systém ILS a světelnou naváděcí signalizaci. Let provedla společnost Air Kyrgyzstan s Jakem 40 a letěl s ním ministr dopravy a železnice Kyrgyzstánu a další důležití pánové. Teda jako letěl v něm, ne s ním, že by to řídil. Let dopadl dobře, letiště našli, přistáli na něm, vyfotili se a odletěli. Nyní tedy můžou v noci přijímat letadla už tři kyrgyzská letiště - Bishkek, Oš a nově Issik Kul. 


Už jsou tady.


Funguje to. Tak my zas letíme zpátky. Čau.

11) Japonský low-cost oznámil dvě nové linky.
Nízkonákladová společnost Peach Aviation z Japonska oznámila zahájení dvou nových letů do Šanghaje. Jeden povede z Osaky a druhý z Tokya Hanedy. Začít chce od listopadu, létat to bude Airbus A320 (aktuálně jich mají 17 a další na cestě). Na trase Haneda-Šanghaj létá 6 dalších společností, tudíž je tam celkem provoz a konkurence. Trasu Osaka-Šanghaj provozuje dokonce 8 dopravců. Tak se budou muset hodně snažit.  


 Společnost je taková růžová.


 Mariko Shinova je populární japonská zpěvačka a herečka. Tak ji mají na letadle.


 Já tu asijskou mentalitu nikdy moc nechápala.

12) Včera se konal poslední let (pro letošní sezónu) Transatu z Prahy do Toronta (do Montrealu se bude ještě létat měsíc). NYCB to vyfotil. Bohužel, opět na výšku. Na jeho omluvu je nutno uvést, že to nevěděl, že ty fotky budu chtít zveřejnit.



 Foto: NYCB (nepoučitelný s focením na výšku)

13) A další novinka od Urban Decay. Tentokrát Blackmail Vice Lipstick Palette, čili paletka rtěnek. V prodeji bude v průběhu záři v sítích Ulta a Macy´s (takže v USA) za 35 USD. A je to opět jen limitovaná edice pro letošní svátky. To není špatný nápad, dělat všechno jako limitované edice, protože si to koupíme, když víme, že už to nikdy nebude.


1. 9. 2016
1) Nejvyšší čas na nákup vánočních dárků!
Někteří mojí letečtí kamarádi si vedou svůj papírový Flight log. Poprvé jsem to viděla u Sama, který si to poctivě updatuje po každém letu, vytiskne a kompletuje. A že jeho statistika je úctyhodná. Fotila jsem si ukázky z jeho logu během výletu na Srí Lanku, k vidění někde ve spodní části reportu ZDE. Sam nemá žádný předtištěný vzor, celé si to vyrobil sám. Teď je ale možnost pro ty, kteří nejsou tak kreativní, si tento Flight log zakoupit předepsaný. Cena je 10 USD vč. mezinárodního poštovného, což se mi zdá jako super cena.
Flight log je možné objednat TADY. Myslím, že je to i docela originální dárek, pro letecké nadšence. A vánoce jsou za dveřmi;-)


Příklad vyplněného log booku.

2) První Airbus A350-900 dodán Thai Airways.
Thai Airways si při slavnostní ceremonii v úterý 30. 8. převzaly svůj první Airbus A350-900. Nosí registraci HS-THB. Potom byl vypraven dodávací let, který letěl pod číslem TG8948 z Toulouse přímo do Bangkoku. Letadlo má kapacitu 321 pro cestujících. Z toho 32 míst v Royal Silk Class, což je jejich Business Class. Má samozřejmě plně sklopitelné sedačky, do ležatého stavu. Wifi už je dneska skoro samozřejmost. V Economy Class je 289 sedaček, s IFE, wifi a elektrickými zástrčkami.


Předávání v Toulouse.


Před odletem z Toulouse.


Thai vysílal přílet nového letadla živě na FB.


Promo fotky po příletu do Bangkoku.


Hmn. Pěkný. Hodně štěstí.

3) Servus Hong Kong u Austrianu.
Austrian Airlines zahajují 5. 9. lety do Hong Kongu. A tak byl jeden Boeing 777 (OE-LPD) opatřen nápisem "Servus Hong Kong". Tak snad to bude ten, který vykoná inaugurační let. 



 Foto: Austrianwings.info

4) Nové menu na objednávku u Swissu.
Swiss bude mít od 7. 9. nové "a la carte" menu na mezi kontinentálních letech v ekonomické třídě. Vypadá to moc pěkně. Produkt se jmenuje SWISS Choice. Jedná se o placený produkt, který lze objednat dopředu ve správě rezervace na webu Swissu. Nejpozději ale 24 hodin před odletem, aby to stihli ve Swissu navařit. Počet jídel na každý let je omezen, proto aerolinka doporučuje objednání jídla co nejdříve. Vždy se jedná o předkrm, hlavní jídlo a dezert. Ceny jsou takové dost švýcarské.


Japanese Meal - 49 CHF (1 209 CZK)


Healthy Choice - 29 CHF (715 CZK)


Swiss Cold Cuts - 29 CHF (715 CZK)


Swiss Brunch - 29 CHF (715 CZK)


Swiss Traditional Meal - 39 CHF (962 CZK)


Gourmet Meal - 49 CHF (1 209 CZK)

5) Ryanair měl tiskovou konferenci, na které oznámil zahájení nové destinace, kterou bude létat od léta 2017 z Varšavy. Tou bude portugalské Faro. Stane se tak třetím městem v Portugalsku, které s Varšavou spojí. Ta první dvě jsou Lisabon a Porto. Oznámili i nové linky z Prahy, ale o tom jindy.


Tisková konference Ryanairu.

6) První Emiráťanka v kokpitu Airbusu A380.
Spojené arabské emiráty slavily 28. 8. Emirati Women´s Day. Při té příležitosti vycházely už několik dní články o úspěšných Emiráťankách, které to někam dotáhly. V UAE o nějakém utlačování žen nemůže být řeč, tam je opravdu podporují, jak jen to jde. Ty, které nepracují a jsou doma, to dělají jen proto, že samy chtějí.
Jeden ze článků byl o historicky první emirátské pilotce Airbusu A380. Jmenuje se Aisha Al Mansouri a pochází z letecké rodiny. Její sestra byla úplně první vojenskou pilotkou na stíhačkách (vedla jednu z vojenských misí UAE proti ISILu v Iráku) a její bratr létá na policejní helikoptéře. Tudíž to, že Aisha je první pilotkou Airbusu A380 v Emirátech, už není zas tak překvapující. Aisha také snila o tom, stát se pilotkou a to se jí splnilo před šesti lety, kdy dokončila výcvikovou akademii Etihadu. Na začátku byla jednou ze dvou Emiráťanek v pilotském kadetském programu mezi 500 muži. Po ukončení akademie pracovala jako Second Officer na Airbusu A320, poté na A330ce jako First Officer. Potom si podala žádost o Airbus A380. Když jí přišel email, že byla vybrána, byla moc šťastná a rozeslala ho celé své rodině, protože všichni Emiráťani jsou na A380ky moc pyšní a znají je. První její let na A380ce vedl v roce 2014 z Abu Dhabi do Londýna. Říká, že si moc užívá pocit, když snídá v Abu Dhabi a obědvá v Londýně. Tenhle pocit znám a chápu, přesně tohle mě baví taky. Nyní má funkci Senior First Officera a doufá, že to časem dotáhne i na kapitánku. Vzhledem k jejímu emirátskému pasu, o tom vůbec nepochybuji a přeji jí to.   



Aisha Al Mansouri  (foto: Etihad)

7) Letiště v Sydney a Air India společně oslavily 3. výročí letů z New Delhi do Sydney. Cestující dostali balónky a cup cakes a jeden z nich vyhrál i zdarma zpáteční letenku.


Foto: Letiště Sydney

8) Tygr opět létá!
Boeing 747 společnosti Rossiya odkryl svého tygra. On bude opět Den tygra, ten se koná na konci září a při té příležitosti bude asi nové livery oficiálně prezentováno.


 

9) Dreamliner je v Uzbekistánu!
První Dreamliner v Centrální Asii přiletěl do svého nového domova - Taškentu. Trošku to kazí zvěsti o údajné smrti prezidenta Karimova, tak to slaví tak jako opatrně. To letadlo, ne smrt prezidenta. I když...No radši nic.
Zajímavostí je to, že vzhledem k nutnosti výcviku posádek, bude nyní Dreamliner nasazován na krátké domestic linky. No a my tam za cca tři týdny letíme. A máme koupenou letenku na let Iljušinem 114. Jestli mi ho vymění za Dreamlinera, tak budu vážně naštvaná. Ne, že bych měla něco proti fungl novému Dreamlineru Uzbekistánců, klidně se s ním proletím, ale ne na úkor Ilouška 114. Dreamlinerem jsem už letěla a asi ještě někdy poletím. Iloušek je rarita, kterou budu nahánět dost těžko.
Až se posádky zacvičí, bude tento typ nasazován na linky do New Yorku a Tokya.


 

 


Přehled letů, na které je naplánován na následující dny.

10) Předvánoční horečka začíná.
Firmy už vyhazují na pulty vánoční edice výrobků. Se svou vánoční edicí paletky očních stínů pro Holiday 2016 přišly nyní i Tarte. Jako vždycky, paletka je úplně nádherná. Tarte nyní zasílá o do zahraničí, ale když si to naklikám na e-shopu, tak se z původní ceny 46 USD po přičtení poštovného a tax udělá 70,73 EUR. Což je jako docela dost, na můj vkus. Tak asi zase poprosím někoho, kdo bude mít cestu do USA. To poštovné a taxy prostě platit nebudu.


Tarte Amazonian Clay palette. Cena 46 USD. V USA.

11) Poslední prázdninový den byl trošku náročnější, ale zvládli jsme to. A my s Hankou dokonce dostaly od pána, který s námi nakonec ani neletěl, kávu ze Starbucks. Takže děkujeme.


www.yirina.net