My posts are my personal views. They do not represent the views of my company / Příspěvky na tomto webu jsou pouze mé osobní názory.

www.yirina.net


 




 






30. 6. 2016
1) Ethiopian Airlines dostaly včera svůj první Airbus A350-900. Baví mě sledovat propagační aktivity kolem leteckých událostí, co kdo kde vymyslí. Obrázek letadla ze žlutých pláštěnek je originální. Letadlo má dvou třídovou konfiguraci, s 30-ti sedačkami v Business třídě a 313-ti v Economy. Celkem jich Ethiopian bude mít 14 a létat budou z Addis Ababy do Asie a Ameriky.


Tak vítej.


Hrála k tomu kapela.


Hm. Zajímavý.


A takhle to fotili.

2) Na letišti v Singapuru je možné za vstupné 12 USD, navštívit venkovní bazén. Tak to je příjemná alternativa k nějakému delšímu čekání.


Takové čekání na letadlo by šlo.

3) A z domácích luhů a hájů. Respektive z Brna. Zde vznikla aktivita, podporující létání odsud. V mé osobní letové statistice je letiště Brno na druhém místě se 72 pohyby. Tak aby ne, když letenka z Prahy stávala zaměstnance ČSA 52 Kč a letět přes Brno do školy do Zlína pro mě bylo levnější, než jet autobusem. Letiště je moc fajn a příjemné, velká letiště s davy lidí mě začínají děsit. Můj poslední let z Londýna před pár dny mě v tom opět jen utvrdil. Tudíž z mého pohledu je brněnské letiště úplně zlaté. Navíc tam mají docela rychlou wifi a to je benefit, který mě také zajímá.


Více info na webu: www.letejmezbrna.cz


29. 6. 2016
1) HOT NEWS ohledně uzemněného íránského SPčka. Podle aktuálních informací mu nebylo prodlouženo povolení k vykonávání komerčních letů. Jediné, kam s ním mohou létat, je Damašek, což není moc řešení pro ty, co s tím chtějí letět. I když, kdyby tím ten Damašek začali létat, tak to snad dám, nějak tranzitně na otočku, abych neměla syrské razítko v pase. Podle Sama Chui íránští spotteři vyjednávají opravdu poslední Farewell flight na 15. 11. 2016 z Teheránu do Teheránu. Tak to bude těžké rozhodování, velmi těžké. Pokud to klapne, Sam to zahrne do svého íránského spotterského zájezdu. Info ZDE. Ale je prý možné účastnit se jen tohoto extra letu, bez nutnosti koupi celého zájezdu.


Ano, na fotce je -200, ale Jumbo je to také.


Sam má nadstandardní vztahy s Iran Airem a tak pořádá pro své spotterské zájezdy i večeře s vedením.

2) V pondělí 27. 6. ráno jsem se probudila poté, co jsem se v noci vrátila z Londýna. Hned jsem ale musela do práce a tak jsem neměla moc času, sledovat čerstvou událost ze Singapuru, kde hořel B777-300, registrace 9V-SWB. Jen jsem koukla na pár fotek s tím, že se si to přečtu později. Když jsem se k tomu o den později dostala, tak jsem docela koukala. Letadlo vyletělo ze Singapuru do Milána, na letu SQ368. Na palubě bylo 222 cestujících a 19 členů posádky. Po asi dvou hodinách letu se posádka rozhodla z důvodu signalizace úniku oleje vrátit na domovské letiště. Po přistání začalo hořet pravé křídlo, ale opravdu hodně hořet, jak je vidět z videa jedné cestující. Co je ale pro mě úplně fascinující, je to, že celou tu dobu posádka upomínala cestující, aby zůstali sedět na svých místech a k evakuaci (nebo prostě výstupu po schodech, to se ani nedá nazvat evakuací) došlo až poté, co požár uhasili. Video TADY, stojí za to, skouknout celé. Musela jsem si to pustit několikrát. Na leteckých fórech se to hned začalo řešit, proč k evakuaci okamžitě nedošlo, vzhledem k tomu, že letadlo bylo plné paliva a že se nezměnilo v ohnivou kouli, byla jen otázka obrovského štěstí. Samozřejmě se najde spousta děsněrozumnýchkorektníchlidí, kteří nabádají k ostražitosti před souzením situace, u které jsme nebyli. No, já tam být nemusela, ale jsem si téměř jistá, že vidět za oknem takový požár, tak i já přestanu natáčet nebo fotit. Můj instinkt a pud sebezáchovy zafungují a na pokyny posádky se v tu chvíli vykašlu a pokusím se ten nouzák na druhé straně letadla otevřít, dostat se ven a utíkat co nejdál od hořícího letadla. Lepší se zbytečně evakuovat, zlomit si nohu po uklouznutí na hasící pěně, než se usmažit zaživa jako špekáček. Teprve v bezpečné vzdálenosti si ten foťák znova zapnu.
Asiati jsou v tomhle opravdu zvláštní, když se jim řekne ať sedí, tak sedí a čekají, když se jim řekne ať jdou, tak jdou, všichni ty skupiny známe.


Během požáru a po něm.


Tak si počkáme, než to uhasej. To je real foto z kabiny, během požáru. Nechápu.


Času dost. Postnu to zatím na Facebook.


Já nevím, čekali by jste v klidu, až (jestli) to někdo z venku uhasí?


Tak jo, uhašeno, může se vystupovat.



3) Ještě pár fotek z inauguračního letu Air Serbie do NYC.


Přichází posádka (paní vlevo k nim nepatří).


Boarding.


Kokpit.


Cestující dostali certifikáty.


Slavobrána v NYC.


Vlaječky musí být.


Rozhovory po příletu.


Na Times Sq. si dokonce zaplatili reklamu.


A došlo k opakování historické propagační fotky JATu. Hezký nápad.

4) Alitalia začala 16. 6. létat přímé lety z Říma do Mexico City. Operuje je B777-200, třikrát týdně.




 

5) Libye, letiště Tripolis. I v rozvrácené zemi, jsou nějací spotteři, kteří zveřejňují zajímavé fotky ve své skupině na Facebooku. Pohled na rozstřílená letadla je smutný.


Foto: Libyan Civil Aviation Photography


Foto: Libyan Civil Aviation Photography


Foto: Libyan Civil Aviation Photography


Foto: Libyan Civil Aviation Photography


Foto: Libyan Civil Aviation Photography

6) Srilankan Airlines aktuálně oznámily, že zastavují lety z Colomba do Paříže a Frankfurtu, od října a listopadu letošního roku. Poslední let mezi Frankfurtem a Colombem (UL 553/554) poletí 30. 10., mezi Paříží a Colombem 6. 11. (UL 563/564). Obě linky jsou dlouhodobě ztrátové, zejména kvůli cenám ropy a konkurenci blízkovýchodních dopravců. Evropskou hlavní destinací zůstane tedy jen Londýn, pro který je vyhrazen Airbus A330-300, létající denně. 


Srílankan a jejich Airbus A330.

7) Na terminálu E letiště Šeremetěvo v Moskvě oslavila společnost Air Baltic spolu s cestujícími první letní den, spojený se svátkem Ligo/Janov den (něco jaké švédský Midsumer, který u nás známe díky jeho propagaci Ikeou), který je nejdůležitějším lotyšským letním svátkem.


 

8) Před pár dny proběhl inaugurační let u American Airlines. Ti jich mají mraky, létají všude možně, ale z Los Angeles do Aucklandu ještě ne. Všechno je jednou poprvé. Let AA83 byl po přistání v Aucklandu slavnostně přivítán. 

 

Hmn, pěkný, hodně štěstí.

9) Čínské aerolinky Tianjin Airlines zahájily lety na Gatwick.





 Číňani jsou tak nějak všude.

10) Tunis Air má dvě další nové linky. Enfidha - Moskva - Enfidha (26. 6. - 23. 10., každou neděli) a Monastir - Moskva - Monastir (7. 7. - 13. 10.) každý čtvrtek.


Foto: Tunis Air


Foto: Tunis Air


Foto: Tunis Air


Foto: Tunis Air

11) Ukrainan Airlines začaly létat města Vinnycja (neplést s italským Venice, toto je na střední Ukrajině) do Varšavy. Jsou to tedy jen sezónní lety, ale o to je to zajímavější, takové zapadlé místo.

12) LOT má nový charterový let z Varšavy na Bali do Denpasaru. První se konal 24. 6., operoval ho Boeing 787 Dreamliner. Létá to ob dva týdny jako LO6555/LO6556. Cena letenky je od 3720 zlotých, prodává je jakási agentura či cestovka Rainbow. 


Foto: LOT

13) Stížnost cestujícího, který letěl s dead-head posádkou Etihadu v Business třídě. Samozřejmě, že by měly tyto posádky létat v Business třídě, ale je pravda, že když tam sedí v uniformách (to je jedno jestli v Businessu nebo v Economy), tak to prostě na neznalé cestující působí divně. Já takhle letěla s posádkou S7 a ti tam normálně spali zkroucení na sedačce. Když tam pak vidí cestující spát pilota s otevřenou pusou, kterému stéká po bradě slina, tak chápu, že se asi může leknout, kdo teda řídí to letadlo. Nevím, proč je zvyk převážet dead-heady v uniformách tak rozšířen a proč nemůžou letět v civilu. Jestli je na to nějaký mezinárodní předpis (když je to celosvětová praxe), neví někdo?


On je tam ten Etihad zamaskován, ale to snad nebylo potřeba.

14) Chtěla jsem podpořit blogerku a youtuberku Petru Lovely Hair, koupí jejích štětců, které jsou nyní k dostání v Rossmannech. Měla jsem zálusk na tu sadu 5-ti štětců. Ale smůla, vyprodáno. Prý byla okamžitě rozebrána. Tak jsem si vzala aspoň samostatný štětec na make-up, z řady Master. Ten od Urban Decay co mám od loňska, už začal dost pelichat.


Sety nejsou, jsou vyprodané.



Tak uvidíme, jak mi to s ním půjde.  


28. 6. 2016
1) Přiletět do Londýna v den, kdy se ukázalo, že Británie vystoupí z EU, bylo přinejmenším zajímavé. Fotky budou, jen co je proberu a zpracuji.

2) Z Londýna jsem si přivezla pár věcí, které tu nejsou.


Už to intenzivně zkouším. Hlavně ten zelený CC cream vypadá velmi slibně!

3) Ještě před odletem jsem stihla inaugurační let China Eastern do Prahy (fotky TADY) a oslavu 6. výročí Emirates (fotky ZDE).
4) Letecké novinky později.


24. 6. 2016
1) Do Prahy začal létat nový dopravce. Tím je společnost China Eastern, která ve čtvrtek 23. 6. přivezla Airbus A330-200 na lince ze Šanghaje. Protože Jendovo bývalí kolegové z Air France jsou současnými zaměstnanci této společnosti, pozvali jsme se na prohlídku. Fotky z návštěvy letadla v první den provozu, budou až příští týden, vzhledem k bodu 5., nestíhám.


Napřed jsem se vyfotila s letuškami já, pak se chtěly fotit ony s námi na jejich mobily.


Report s komplet foto galerií bude příští týden.

2) V Bělehradě proběhl ve čtvrtek 23. 6. dlouho očekávaný inaugurační let do New Yorku. Moc jim to přeji a rozumím tomu nadšení a radosti, co z toho mají. Kéž by jsme se dočkali obnovení této linky u ČSA i my.
V předvečer prvního letu byly zveřejňovány historické fotky JATu, z této linky.


Zlaté časy. Ze spotterského pohledu samozřejmě.

A ráno už to vypuklo.


Stříhání pásky v Bělehradě.


Odlet.


Na cestě.


Slavobrána v New Yorku.


A oslavy v New Yorku.

3) Hledala jsem si nějaké trip reporty z Turkmenistánu a narazila na web s trip reporty fotografa Daniela Whitfielda, který je momentálně bázován v Dubaji. A pak se od toho nemohla odtrhnout. On je fotograf, takže má opravdu krásné fotky, výstižné a nezdlouhavé popisky, přesně, jak si ideální trip report představuji. A nejlepší je, že pán cestuje do zemí typu Afghánistán, Rwanda, Demokratická republika Kongo, Súdán nebo Jemen. Extra zajímavý je jeho trip report do Sýrie (nazvaný: To the frontlines against ISIS), kam se propašoval přes Severní Irák. Ale i ten z Turkmenistánu, díky kterému jsem ho našla, stojí za to. Upřímně doporučuji prohlédnout si i další, na stránkách: http://www.dsw-photo.com/Travel




Stránky jsou velmi čisté a přehledné, nikde nevyskakují žádná okna atd. Více takových jednoduchých webů.  

4) Milan V. samozřejmě ví, jak je to s tím polským Olsztynem a linkou Adrie odsud do Mnichova a o informaci se ochotně podělil. Adria má bázované letadlo v Lodži v Polsku, kterým létá ve všední dny ráno a večer do Mnichova. V některé dny se mezitím odskočí z MUC do toho Olsztynu. V úterky a pátky k tomu točí Lodž - Paříž - Rzeszow - Paříž - Lodž. Jó, Milan V. ví prostě všechno. K nezaplacení.   

5) Oslavili jsme s kolegy šest let naší Emirates existence. Fotky budou, ale až tak příští týden. Letím nyní na pár dní do Londýna a i po návratu mám program dost nabitý, tudíž tu nebudou updaty minimálně do cca prostředku příštího týdne (se tímto omlouvám NYCBmu).
Si jedu, takže čau!


23. 6. 2016
1) Fungl nová A380ka ve Vídni přenocovala a ve středu se předvedla se vší parádou. Od 1. 7. tu bude přistávat denně.


Předvoj na 1. 7. 2016. Foto: Emirates


Taky měli dort. Foto: Emirates

2) ČSA zahájily v sobotu 18. 6. sezónní lety na Maltu, čímž se tam vrátily po osmi letech od přerušení provozu. Inaugurační let letěl Airbus A319 registrace OK-REQ a let bude v provozu (ta linka na Maltu, ne ten Airbus) do 24. 9. 2016. 


Slavobrána. Foto: ČSA


Foto: ČSA


Kulturní vložka. Foto: ČSA


Krájení dortu. Foto: ČSA


Hezký dort udělali. Foto: ČSA


Cup cakes s letadýlky. Foto: ČSA

3) Další zpráva z ČSA není tak radostná. OK-YBA je pořád rozbitá, zrušen byl už třetí let v pořadí, čili sobotní (18. 6.), nedělní (19. 6.) a následně úterní (21. 6.).  Ve středu v noci se odletěla jako OK9400 léčit do Soulu.


Tak snad jí tam korejská medicína pomůže.

4) Před pár dny došlo u rumunského nízkonákladového dopravce Blue Air k nouzové situaci. Boeing 737-300 registrace YR-BAC letěl z italského Milána Linate do Bukurešti. Před Bukureští došlo k poklesu tlaku v kabině a cestujícím vypadly kyslíkové masky. Jak někteří později uvedli, některé nefungovaly. Na palubě cestovalo 130 lidí. Společnost se k tomu ale vyjádřila, že to vyšetřují, ale že se nic vážného nestalo, procedury byly správně následovány a všichni doletěli, kam měli.


 Foto: Andrei Bosteco

5) Podle posledních zpráv z Íránu to vypadá, že Boeing 747SP je uzemněn a nelétá. Na jak dlouho, se zatím neví. Ještěže jsem s tím letěla a stihlo to hodně dalších lidí.


 I podle Flightradaru měl poslední let 11. 6. 2016.

6) Pozor na to, když se někdo chce vyfotit během letu s letuškou. Stalo se to už 22. 4., ale až teď byla událost zveřejněna. Na letu Emirates z Dar Es Salámu (Tanzánie) do  Dubaje, požádal 42 letý cestující tanzajské národnosti letušku, jestli by se s ní mohl vyfotit na polaroid, který je na palubě a kterým posádky občas fotí cestující na památku. Letuška mu vyhověla, ale pán se k ní přitulil na fotku až moc, což zatrhl purser, který to viděl. Následně ale pán ještě chtěl, aby se s ním letuška vyfotila na jeho mobil. Ta mu chtěla vyjít vstříc a souhlasila. Jenže pán jí objal při focení ještě více a políbil na krk. Po tomto už ho odstrčila a celou věc řešil purser. Cestující byl po přistání zatčen a 24. 7. bude mít v Dubaji soud. 
Letušky se s cestujícími normálně na požádání vyfotí. Nejen letušky, i mně se nejednou stalo, že se někdo chtěl vyfotit, protože lidi prostě vidí tu uniformu. Ale je potřeba zvážit situaci a odhadnout, co je ještě vhodné a co už ne. Speciálně pán z Tanzánie by měl mít nějaké povědomí o tom, že sahat na cizí ženy se nesmí a už vůbec ne, je líbat. Letuška byla Američanka, což vysvětluje mnohé.  


Nikdy jsem neslyšela o tom, že by se posádka odmítla s někým vyfotit.

7) Letiště Praha rozjelo kampaň na nábor bezpečnostních pracovníků, kdyby to někoho zajímalo.


Je to v novinách. Ten plat není špatný, na to, že tam člověk nemusí nic extra umět. Myšleno před nástupem, že nemusí mít specializované vzdělání nebo praxi.


I v metru.

8) Na letišti jsou dvě reklamy, nad kterými jsem se pozastavila. První je na novou linku Air Transat do Kanady. Akorát že mě na první pohled napadlo, že to letadlo na obrázku, je to, kterým se letí. Protože lidi jsou schopní si myslet a věřit sebevětším nesmyslům, tak by mě ani nepřekvapilo, kdyby si někdo myslel, že tento prskolet linku opravdu operuje.


Druhá reklama mě taky na první pohled bouchla do očí, ta je na linku společnosti China Eastern. Nevím, jestli to tak vnímají i ostatní, ale mně se úplně na první pohled zdálo, že jsou na ní dva líbající se chlapi. Pak jsem se podívala blíže a to modré bude asi žena, ale i tak, působí to poněkud zvláštně. Já nemám vůbec nic proti líbajícím se mužům, ale že by si to musela dávat nějaká airline na reklamu? Mohli jí udělat aspoň culík, aby to bylo zřetelnější.


Zvláštní.

9) V Mangu mají 50% výprodej. Padly mi tam do oka zavinovací zelené šaty, které jsem si myslela, že by velmi slušely Věrce. Jsou moc krásné. Já už si je zkoušela před pár týdny (v červené variantě samozřejmě), když ještě byly za plnou cenu 1199 Kč, ale mně bohužel nesedí. Nyní stojí 599 Kč. Tak jsem je Věrce nafotila a poslala. A ta mi odpověděla, že si je zrovna dneska v Mangu zkoušela, ale že jí taky nesedí. Tak to jsem ráda, že jsem se trefila, když jsem si myslela, že by se jí líbily. Ale kdyby někdo chtěl, tak je ještě mají na stojanech. Ale je potřeba je zkusit, kvůli tomu specifickému zavinovacímu střihu. Mají zelené, červené a fialové. Jsou moc krásné, škoda, hned bych je brala.


10) Jenda je zpět! Hurá! Máme opět ovoce:-)


Banány, jablka, nektarinky.


Ovocná siesta je součást každé směny s Jendou.


22. 6. 2016
1) Emirates má od včerejška 80 (slovy OSMDESÁT) Airbusů A380. Neuvěřitelné. Někdo se mě ptal, na existující konfigurace a jejich označení. Tady tedy:
388R - kapacita 14/76/429 (létá standardně na lince do Prahy)
388L - kapacita 14/76/427
388P - kapacita 14/76/401 (má crew rest)
388U - kapacita 14/76/399 (má crew rest)
388H - kapacita 58/557 (dvou třídová, Business & Economy)
Kromě verze 388H dochází občas ke změně a posílají nám do Prahy i ty ostatní varianty, než jen 388R.


Po předávací ceremonii zamířil ještě do VIE, kde přistál, aby si to kolegové nacvičili před prvním letem na pravidelné lince 1. 7.

2) Včera došlo k nehodě Dornieru 228 registrace 9Q-CSL při přistání na letišti Goma v Demokratickém Kongu. Video z přistání ZDE. Letadlo odstartovalo z Gomy a letělo vnitrostátně do Butemba. Před přistáním ale piloti zjistili, že mají problém s podvozkem a tak se rozhodli vrátit do Gomy. Tady došlo k popěnování dráhy a letadlo za asistence záchranných složek přistálo. Nikomu se nic nestalo, kolik bylo lidí na palubě, není v okamžiku, kdy to píši, ještě známo. 


Tak hlavně, že to dobře dopadlo.

3) Adria Airways zahájily 17. 6. lety z  polského města Olszstyn do Mnichova v Německu. Je to takové docela podivné spojení, ten Olszstyn ( jsem si musela hledat na mapě. Létat to bude 3x týdně, v pondělí, ve středu a v pátek Bombardier CRJ200/700/900. Bych řekla, že tam využívají nějak to letadlo, které má prodlevu mezi jinými linkami poblíž? To by vydedukoval asi Milan V., zkusím se ho zeptat.


Inaugurační posádka.


Cestující dostali perníková srdce. Pán nalevo vypadá jako typický Čech, ale asi to bude Polák.


Letiště Olsztyn - Mazury.


Zajímavé check-in přepážky. Spíš to vypadá jako bar.

4) Finnair začal létat 20. 6. z Helsinek do Puly (jejich třetí destinace v Chorvatsku). Tato linka je ale jen sezónní, operována bude 2x týdně a skončí 18. 8.


Samozřejmě slavobrána.


Dort byl takový jako podivný.


Stříhání stuhy.


Přivítání finských turistů.

5) A ještě jeden inaugurační let proběhl. Tentokrát ve Voroněži. Sem začal létat z moldavského Kišiněva nízkonákladový dopravce Fly One. Tato společnost létá z Moldávie do Evropy, konkrétně do Londýna, Barcelony, Verony, Lisabonu, Dublinu, Parmy, Petrohradu, Antalie a na Rhodos. Tudíž mohou cestující využít možnosti, letět s přestupem v Kišiněvě na západ. Společnost Fly One vznikla teprve letos. V dubnu 2016 začala létat charterové lety do Antalie, Heraklionu a na Rhodos. Od 8. června zahájila provoz na pravidelných linkách. Operuje dva Airbusy A320. Brzy plánují zahájit také lety do Moskvy. CEO společnosti je Nicu Adrian Berla, rumunský profesionální pilot, který vlastní 20% společnosti.


Mapa destinací. Možná by si mohli updatovat to Československo.


Slavobrána.


Posádka.


Reklama. Pán s kohoutem je boží. Jen nevím, jestli kohout letí jako PETC nebo AVIH.


Lety do Petrohradu už byly také zahájeny.

6) Croatia Airlines vypravila let s fanoušky na probíhající ME ve fotbale. Hráli se Španělskem.


Jestlipak šli piloti taky na fotbal?


Tak hodně štěstí chorvatskému týmu.

7) V Bělehradě už vrcholí horečka se zahájením letů do New Yorku. Interiér "nového" Airbusu A330.


Economy class.


A Business class. Ta vypadá velmi dobře. Akorát je takové rozložení sedaček nevhodné, když letí dva lidi spolu a chtějí si povídat nebo se držet za ruku:-)


8) Když má někdo na zahradě L410. Tak jako, proč ne? V Rusku je možné vše.


To je karta toho letadla ze serveru Russianplanes.net.


9) Svačina při sepisování novinek na web.

 
Sýr nazvaný Garcia Manchego (ten nejvíc nalevo) je NEJ NEJ NEJ, co jsem kdy jedla.


21. 6. 2016
1) Baečko 146 Mahan Airu registrace EP-MOF letící 19. 6. z Ahwazu do Khargu (pidi ostrov v Perském zálivu, zkratka KHK), přejelo při přistání v destinaci dráhu a zastavilo se 50-60 metrů za ní.


Na palubě bylo 88 cestujících. Nikomu se nic nestalo.


Ten ostrov, kde se to stalo, vypadá dost zajímavě.

2) Saudia ukázala, jak bude vypadat její nová First class. Nový produkt je dílem Oasis Design od B/E Aerospace. Seating je 1-2-1 s možností vytáhnout nebo zatáhnout přepážku mezi prostředními sedačkami. Když se roletka stáhne, tak se tyto sedačky stanou plně propojenými suitami. Tato First class bude nainstalována na Boeingy B777-300ER, kde jsou nyní sedačky v první třídě v rozložení 2-2-2. Saudia má nyní 20 kousků B777-300ER a létají do destinací jako Kuala Lumpur, Manila a Los Angeles. Na prvním letadle bude nová Firstka k dispozici v listopadu 2016, na dalších postupně. Mně to teda dost připomíná Etihad.


Foto: Saudia


Foto: Saudia


Foto: Saudia


Foto: Saudia

3) Ruské společnosti Red Wings a Nordavia oslavily na lince Čeljabinsk-Soči Den otců a podarovávaly cestující upomínkovými předměty.


Ty uniformy Nordavie jsou velmi podobné šatům, co jsem měla u ČSA. Akorát mají proužky oranžové a ČSA mělo červené.

4) Marina Lystseva byla spottovat v Rostově na Donu. Report TADY. Její fotky mám snad ze všech leteckých fotografů nejradši. Nevím, jestli je to tím, že to fotí a vidí "po žensku" čili jsou její fotky jiné než ty chlapské, ale to je jedno. Marina je nejlepší.


Foto: Marina Lystseva ( http://fotografersha.livejournal.com/ )

5) Policie musela zasahovat na letišti v Dusseldorfu poté, co se zde vzbouřilo asi 70 cestujících, když jim uletělo letadlo před nosem. Stalo se to, že v pátek večer čekali cestující na letišti téměř dvě hodiny na zpožděný let do Drážďan se společností Eurowings (někdejší Germanwings). Když se konečně dočkali a autobus je vezl k letadlu, viděli jen, jak se odtahují schůdky a letadlo odjíždí na start bez nich. Jejich zavazadla už byla ale naložena. V autobuse prý okamžitě vypukla agrese, cestující začali křičet a bušit do oken a na řidiče (ten je ale od nich oddělen, v tomto případě pro něj naštěstí). Jedna žena se zhroutila, protože měla v zavazadle inzulínové injekce (základní pravidlo je, potřebné léky NIKDY nedávat do odbaveného zavazadla). Autobus se vrátil k terminálu, ale atmosféra byla stále velmi výbušná a událost museli řešit přivolaní policisté.
Společnost se k tomu vyjádřila tak, že protože letadlo bylo zpožděné na příletu, hrozilo, že nestihne odstartovat v čas, aby stihlo přistát v Drážďanech do noční uzávěrky letiště a nebude moci odletět nikdo. Na palubě letadla se už nacházelo cca 40 cestujících, kteří přijeli prvním autobusem a tak se rozhodlo, že odletí aspoň oni. Pokud by se čekalo na druhý autobus, letadlo by už nestihlo odletět a smůlu by měli všichni. Cestující byli překnihováni na let druhý den ráno.
Smůla, ale tohle není vina společnosti, ale nesmyslných opatření EU a jejich nočních zákazů provozů letišť. Předpokládám, že kompenzaci cestujícím ale bude muset platit Eurowings. Krásný případ toho, jak EU podkopává své letecké společnosti, zde bázované. Všude se o tom píše ve stylu, že "zlý pilot uletěl 70-ti cestujícím". Tak to asi těžko. Že by se jako pilot sám od sebe rozhodl, že na ně čekat nebude a prostě na to šlápnul a uletěl. Taková rozhodnutí se dělají jinde.

6) A ještě jedna aktualita ze Saudské Arábie. Certifikát leteckého dopravce AOC získala 9. 6. (oficiálně bude předán 22. 6.) nová letecká společnost, která bude provozovat lety pod názvem Saudi Gulf. Lety bude operovat z Dammánu do města Džidy, Rijádu a Dubaje letadly Airbus A320 a CS300s. Všechna letadla budou vybavena wifi a IFE. Na letišti v Dammánu bude mít společnost vlastní salonek, z čehož plyne, že to nebude žádný low-cost. Povolená váha zavazadel v ceně letenky bude 30 kg v ekonomické třídě a 40 kg v Premium třídě. Maximální váha příručního zavazadla je 8 kg. Během letu bude podáváno teplé občerstvení. CEO je Samer Almajali, který dříve pracoval v Gulf Airu a Royal Jordanian.


Livery mají moc hezké.


Premium class.


Ekonomická třída.


Uniformy budou zeleno-béžové.

Když se začalo mluvit o této společnosti, objevily se dotazy na osud dalšího saudsko-qatarského projektu, jménem Al Maha Airways (je to napojené na Qatar Airways, což je poznat i z loga), který se poprvé objevil někdy v roce 2012 a jehož letadla měla začít létat ke konci roku 2013. Ta by prý už konečně měla snad letos v létě také dostat AOC licenci, přestože loni šly neoficiální drby, že projekt bude ukončen. Saudia měla dlouhá léta na poli vnitrostátní dopravy v Saudské Arábii monopol. Ten skončil v roce 2007, kdy do hry vstoupila společnost Nasair. Saudi Gulf chce začít létat od 1. 11. 2016 a stejně tak Al Maha Airways to plánuje stihnout ještě do konce letošního roku. Soustředit se chtějí na stejné trhy, ale navíc ještě připojit "second-tier" destinace jako je Abha, Gassim a další.
 


Letadla Al Maha.

Ta letadla v barvách Al Maha už existují a létají zatím pro Qatarce. Je jich celkem 5, jedná se o registrace A7-LAD/LAE/LAF/LAG/LAH. Jeden pán s ním letěl už loni na podzim na lince z Dubaje (DWC) do Dohy ve Firstce (opravdu to podle palubní vstupenky mají jako F) a zpracoval z toho trip report, k vidění TADY (spousta fotek, trip report jak má být).


Foto: Mogoy (autor trip reportu z odkazu)


Podíly vnitrostátní letecké dopravy v Saudské Arábii v 1. čtvrtletí 2015.

7) Zpáteční inaugurační let Tunis Airu z Montrealu do Tunisu proběhl také s oslavami.





Dokonce i na basu jim tam hráli.

8) Někdy si cestující odbavují jako zavazadlo velmi podivné předměty.

9) Oficiální spotting v Rusku organizovaný místními letišti. Ono to jde, i když jinak je samozřejmě fatagrafírovať samaljoty něvazmožno.


Letiště Perm.


Letiště Domodědovo.

10) Belavia zahájila 19. 6. lety Minsk - Palanga (Litva) - Minsk. Operovat budou jednou týdně od 19. 6. do 4. 9. 2016, doba letu je 1 hodina a 10 minut. Cena jednosměrné letenky začíná na 55 EUR, zpáteční je za 99 EUR včetně tax.





Pro malá letiště jsou všechny lety důležité a tak je se slaví, byť jsou jen sezónní.

11) Blogerka a Youtuberka Petra Lovely Hair si splnila svůj sen. Její štětce jsou na stojanech v Rossmannu. Tak to tam budu muset co nejdříve vyrazit.


I když jí to mnozí nepřejí, podle mě je skvělá.

12) Sephora má opět akci 2 + 1. Platí do 26. 6.

13) Snídaně. Když mám volno.


20. 6. 2016
1) Ani v neděli neodletěla OK-YBA do Soulu a let byl opět zrušen.


OK190 dva dny po sobě CANCELLED. Ti Korejci už musí být docela naštvaní, si myslím.


Ale naštěstí moc nekřičí a trpělivě čekají ve frontě. Každý národ má svá specifika.

2) V Bishkeku v Kyrgyzstánu proběhl v sobotu 18. 6. oficiální spotting. Je hezké, že je stále víc letišť, které leteckým nadšencům takto fandí.


Příchod spotterstva. Foto: Letiště Manas


Foto: Letiště Manas


Foto: Letiště Manas


Foto: Letiště Manas


Foto: Letiště Manas


Foto: Letiště Manas

3) Too Faced má novou paletku. Je moc hezká, ale moje barvy to úplně nejsou. Nicméně na Věrce si ji umím velmi dobře představit. Cena 36 USD.


Jmenuje se Totally Cute a snad se dostane i k nám.

4) Web mi začal trochu padat, protože stránka byla taková delší, musím trochu předělat jeho strukturu. Mělo by to být tak, že pro každý měsíc blogu bude nová stránka, ty uplynulé se budou odsouvat do menu v seznamu Ostatní za aktuální rok (ale letošní leden až květen nechám pohromadě). Snad to bude přehledné.


19. 6. 2016
1) ČSA v sobotu večer opět zrušily let do Soulu neb byla technická závada na OK-YBA. A tak byla opět celá hala plná udivených Korejců, dělajících: "oooooooooooooh". O to hůř, že na protějších přepážkách se odbavoval let do Soulu společnosti Korean Air a ten letěl. Ale ti z ČSA letu se tam bohužel nevešli. 


Je to CANCELLED.


No jo no.

2) Tuniská média zveřejnila fotky z inauguračního letu Tunis - Montreal.


Odlet z Tunisu.


Posádka.


Kabina.


Pamětní medaile pro cestující.


Důležitá část letu - jídlo.


Další jídlo.


Montreal!


I dort si tu přichystali.


A foto na památku.


Tisková konference na letišti.

3) Tádžický Somon Air má nového ředitele (CEO). Je jím Thomas W. Hallam II. Nahradil Eugenia Jaime Manzana, který byl ve funkci od května 2015. Tenhle nový pán před tím pracoval v Somonu na pozici Flight Operations Directora.


Západní manažeři jsou u východních airlines v oblibě.

4) U Air Serbie proběhl inaugurační let do Kyjeva.

5) Monarch Air zahájil lety z Birminghamu do Lisabonu. Nyní operuje tato společnost celkem tři destinace do a z Lisabonu: Londýn, Manchester a právě Birmingham.


Už jede. Foto: Lestudio.pt


Cestující opět dostanou foto na památku, jak je v Lisabonu na inauguračních letech běžné. Foto: Lestudio.pt


Dárky pro přiletivší.


Dortáž. Foto: Lestudio.pt


A posádka. Foto: Lestudio.pt

6) Můj kamarád Roni (z Abu Dhabi) je velký letecký nadšenec. Nyní si někde přes ebay objednal sedačky z bývalého letadla Air Tahiti Nui a umístil je do svého "aviation roomu" co má.


Dokonalé.

7) Štěpánka má na blogu další lákavý recept na letní koláč s panna cottou.


Foto: Tastylife.cz

8) Tento týden jsme bez ovocné siesty, protože Jenda má dovolenou a my si to s Hankou samy nenakrájíme.


17. 6. 2016
1) V Košicích přivítali včera poprvé let Turkish Airlines na lince z Istanbulu. Prý to připravovali 5 let. Pro východní Slováky určitě super alternativa pro cesty s TK kamkoliv, než se drncat do Vídně.



Foto: Judita Čermáková/SME.sk

2) U Tunis Airu měli včera také velký den. Konal se inaugurační let z Tunisu do kanadského Montrealu. Lety budou operovány 2x týdně, ve středy a soboty Airbusem A330-200. Konfigurace letadla je 24 míst v business a 242 v ekonomické třídě. Letadlo je vybaveno wifi, což je dnes třeba pro mě naprosto největší lákadlo při výběru společnosti. Spojení mezi Tunisem a Montrealem už dříve existovalo. Od dubna 2014 do října 2014 ho provozovala společnost Syphax. Ta chtěla linku létat celoročně, ale nakonec to stáhli jen na letní provoz. V roce 2015 už lety vůbec neobnovili a v červenci 2015 bylo oznámeno ukončení provozu úplně celé společnosti.
Pro Tunisair je to největší dálkovka, co mají. Jinam na americký kontinent nelétají.


Někdejší inaugurační posádka už zkrachovalého Syphaxu.


Odbavení letu. Ač to vypadá jak ze sedmdesátých let minulého století, tak je to aktuální.


Boarding.


Posádky jsou za lety do Kanady evidentně rády.


A jsou skoro tam. 

3) Piloti Wizzairu budou po dobu konání mistrovství Evropy ve fotbale informovat cestující o aktuálních výsledcích zápasů. Hlásit to budou palubním rozhlasem.


Chápu, že to spousta lidí může ocenit. 

4) Antonov 32A havaroval 14. 6. v Jižním Súdánu. Po přistání na letišti Bor přejel ranvej. Na palubě prý byli 3 lidé, všichni nehodu naštěstí přežili. Jednalo se o letadlo registrace EK-32120, které vezlo cargo pro UN WFP (United Nations World Food Programme), pronajaté od Coco Aviation (též Aaykavia).



Pracovat pro OSN a zařizovat logistiku dodávek věcí do zemí třetího světa, musí být také docela zajímavé.

5) Radostná událost nastala 15. 6. na palubě Boeingu 777 Saudie, letícím na letu číslo SV 21 ze saudského města Jeddah do New Yorku. Jedna z cestujících začala rodit o dva měsíce dříve, než byl její termín a šlo to tak rychle, že posádka dítě odrodila ještě před tím, než stihli divertovat do Londýna na Heathrow, kde byla cestující i novorozená dcera předány do péče zdravotníků.
Mě by tedy zajímalo, jak to funguje, když nastane taková situace. Převezou ji do nemocnice, ošetří, ale pak se najednou ocitne dítě naprosto bez dokladů v cizí zemi. Jestli jim někdo z letecké společnosti vystaví potvrzení, že se tak stalo a oni jdou na svou ambasádu, která jim vystaví náhradní doklad (ale na ten lze letět jen do "své" země, pokud měli saudský pas, tak nemohli pokračovat do USA). Předpokládám, že letecká společnost rodný list nevystaví. A co kdyby cestující byla třeba z Moldávie (úplně hypoteticky)? Matka by měla moldavský pas s USA vízy. Ocitla by se v Londýně s novorozencem. Moldavská ambasáda by jí vystavila náhradní cestovní doklad, na který by mohla odletět jedině do Moldávie, kde by musela řešit vystavení pasu, do kterého by mohla žádat o US víza. Toto je mediálně profláknuté, tak nebudou pochybnosti, že se to stalo, ale je možné přijít jen tak s dítětem na ambasádu a říct, že se mi tu teď narodilo, ale nemít ani vstupní razítko do země (předpokládám, že jim v tom fofru nestihli pas orazítkovat). Nehledě na to, že pokud potřebuje do Británie víza, tak je tam sama matka v tu chvíli nelegálně? Paluba letadla je z pohledu zákonů brána jako země, pod jejíž registrací létá. Pokud došlo tedy k porodu na saudském území (což letadlo Saudie je), nemusí napřed vystavit nějaké potvrzení saudská ambasáda? Tady jim asi pomůže někdo od Saudie, protože tam mají zastoupení, ale co kdyby se jednalo o společnost, která do země ani nelétá?
No, řešit tohle v cizí zemi, kde se třeba ještě cestující nedomluví a nemá nikoho sebou, musí být asi docela prekérní.


Rychle na zem.


Foto posádky s novorozenou cestující.


16. 6. 2016
1) U Air Serbie mají týden plný inauguračních letů z Bělehradu. Ve středu 15. 6. proběhly dva, do Hamburku (tam se vrací po devíti letech) a Ohridu (obnovení po třech letech). Dnes poletí inaugurační let do Kyjeva a 23. 6. to vyvrcholí už avízovanou linkou do New Yorku. Spojení do Kyjeva bude obnoveno poprvé od roku 2011, kdy na této lince ukončila lety společnost Aerosvit, která tak nějak zkrachovala. Před dvěma lety Air Serbia plánovala začít do Kyjeva létat, ale tehdy se to začalo bouřit na Majdánu a tak usoudili, že ještě není ten správný čas a posečkali až do teď. Letos je to 42 let, co předchůdce Air Serbie, společnost JAT, začala do tehdejšího sovětského Kyjeva létat. 


Inaugurační let do Hamburku.


A z Hamburku:-)


A oslavy v Ohridu.


Tam jsou za nové spojení moc rádi.


Takže si to tam z radosti vyzdobili.


Delegace.

2) Air Transat přistál letos poprvé v Záhřebu (z Toronta). Přiletěl Airbusem A330-300, který tam bude létat 1x týdně, ale pouze v létě, poslední poletí 4. října.


Bez slavobrány už snad ani inaugurační let nemůže být.


Bez dortu také ne.


A bez delegace už vůbec ne.  

3) Rozčílený cestující fyzicky napadl pracovnici přepážky ticketingu společnosti Juneyao Airlines na čínském letišti Shenzhen. Pán ji praštil do hlavy cedulí s označením přepážky. Aerolinka k tomu odmítla vydat bližší údaje s tím, že se událost vyšetřuje. Na čínské sociální síti Weibo se píše, že k napadení došlo poté, co chtěl cestující po pracovnici přepážky vytisknout kopii elektronického itineráře. Ta po něm chtěla doklad totožnosti a to ho tak rozčílilo, že vzal tu ceduli a napadnul ji s ní. Pán byl následně zadržen policií. Ten itinerář už mu pak asi nevytiskli.


Takovou podobnou ceduli máme v práci taky.

4) KLM přetřely jeden svůj Boeing 777-300 do speciálního zbarvení. To je nazvané Orange Pride a má propagovat Nizozemí. Létat bude na běžných linkách KLM po celé síti (kam létá Boeing 777), ale speciálně bude nasazen na linku do Ria de Janeira v průběhu olympijských her. Konkrétně 22. 8. poveze domů z Ria nizozemské sportovce.


Foto: Menno Mennes


Foto: Menno Mennes


Foto: Paul van den Berg


15. 6. 2016
1) Slovensko si pořídilo nový vládní speciál Airbus A319. Mně se ten design líbí. Kapacita je 30 cestujících, ale v případě potřeby lze upravit konfiguraci až na 70. Letadlo prý stálo 42 milionů EUR. 


Foto: Správy RTVS


Foto: Správy RTVS


Foto: Správy RTVS


Foto: Správy RTVS

2) Minulý týden v pátek, čili 10. 6. začala společnost AZUR air létat charterové lety z Kazaně do Soči. Lety jsou naplánovány až do konce září. Obsluhuje je Boeing 757-200 ve verzi pro 238 cestujících.


Foto: Aleksandr Drugov


Foto: Maksim Žminda

3) Čínská letecká společnost Tianjin Airlines vykonala 13. 6. svůj první "long-haul" let z Tianjinu do Moskvy. Airbus A330 bude přistávat na letišti Šeremetěvo. Létat to bude jednou týdně, každé pondělí pod čísly let GS7955 (Tianjin - Moskva) a GS7956 (Moskva - Tianjin), na moskevský terminál F. Kdyby někdo stejně jako já, nevěděl, kde se ten Tianjin nachází, tak přikládám mapu. Letadlo má konfiguraci 260 míst, z toho 18 v Business třídě a 242 v Economy. Tato společnost aktuálně provozuje 89 letadel, se kterými létá po Číně, do Japonska, Jižní Koreje a Jihovýchodní Asie.


Inaugurační let do Moskvy 13. 6. - foto: J. Loris


 Přiznám se, že zeměpisné znalosti Číny si budu muset trošku nastudovat.

Největší highlight ale nastane 25. 6., kdy začnou létat do Londýna na Gatwick a tuto linku velmi silně mediálně propagují. Při té příležitosti vypsali atraktivní one-way tarify z Londýna do Chongqingu a Tianjinu na první let 25. 6. a druhý let 29. 6. (7 GBP bez tax, 206 GBP s taxami / 9 GBP bez tax, 332 GBP s taxami). Knihovat to lze přes britský web společnosti ZDE.
Společnost má ale velké plány do budoucna, chce začít v budoucnu lety též do Vancouveru, Los Angeles, San Franciska, Melbourne a Ulanbataru.


Foto: Tianjin Airlines

4) Air Serbia nabírá druhý dech. Už brzy obnoví svou dálkovou linku a i ve spojení s tím, nabírá nové zaměstnance. Na některé pozice není ani potřeba znalost srbštiny (stačí angličtina + další jazyk), čili by tam zřejmě mohli pracovat i cizinci.

 

5) Íránské město Bushehr bude mít opět spojení s Dubají. Toto spojení už existovalo, létaly ho Aseman Airlines, ale v prosinci 2015 bylo ukončeno. Nyní ho bude obsluhovat Kish Air dvakrát týdně, v úterky a pátky. Aktuálně má Bushehr spojejí s íránkámi městy Mashadem, Teheránem, Isfahánem, Kharkem, Ahvazem a Sari. Vedení letiště by ale rádo vidělo v blízké budoucnosti přímé spojení do Ruska a Jihovýchodní Asie.


Ilustrační historický obrázek z Bushehru. Foto: Abazar Sami

6) Uriage má v červnu akci v Dr. Max.


Platí do 30. 6.

7) Protože se mi sešlo pár připomínek na to, že je tato stránka už moc dlouhá a někomu se pomalu načítá, tak tady "doklepu" červen a pak to oddělím a začnu druhé pololetí na čisté.


14. 6. 2016
1) V neděli odpoledne došlo k výbuchu na letišti v Šanghaji na terminálu 2. Stalo se ve 14:20 místního času, zraněni byli čtyři lidé. Podle prvních svědectví něco explodovalo v ruce pánovi, co stál ve frontě na odbavení. Během včerejška byly zveřejněny další informace. Pán, kterému to bouchlo v rukách, byl 29-ti letý gambler jménem Zhou Xingbai a před tím, než vyrazil na letiště, napsal na internet, že je ve velkých dluzích a že udělá něco opravdu velmi bláznivého. K výrobě výbušniny použil věci k přípravě ohňostrojů a prázdné lahve od piva. Policie dále uvedla, že Zhou pochází z chudých poměrů v jižní provincii Guizhou, ale po ukončení střední školy v roce 2006 se přestěhoval  do industriální části, kde pracoval v továrně. Přišel o všechny peníze při online hraní a musel si půjčovat od přátel. Ve svém online příspěvku dále uvedl, že si je jistý, že ho při výbuchu na letišti zabijí. Tak to mu nevyšlo. Naštěstí nezabil nikoho jiného.  


Okamžik exploze.


Naštěstí nikoho nezabil.

2) Další událost z čínského leteckého nebe. V neděli 12. 6. došlo ke zpoždění letu společnosti Hainan Airlines číslo HU7041 z Taiyuanu do Chongqingu. Což není nic tak nestandardního. Zajímavý je ale důvod, proč se tak stalo. Dva cestující s ekonomickými letenkami, se usadili v First class sedačkách (já myslím, že to byly spíš sedadla Business class, že si to lidi pletou, ale co já vím, třeba opravdu mají na vnitrostátních letech v Číně firstku). Posádka několikrát požádala oba pány o to, aby se přesadili do ekonomické třídy nebo si zakoupili upgrade. Pánové chtěli platit platební kartou, ale na palubě neměli přenosný terminál a tak bylo možné zaplatit pouze v hotovosti. To se ale cestujícím nelíbilo a fyzicky napadli posádku. Letadlo se tedy vrátilo na stojánku a ti dva agresivní pánové byli odevzdáni policii. To je jim to vyplatilo. Let byl zpožděn o téměř dvě hodiny.


Už se poprali?

3) Croatia Airlines zahájily sezónní lety ze Záhřebu do Petrohradu, čímž se vrátily na ruský trh po více než deseti letech. Oficiální ceremonie se konala na letišti Pulkovo 9. 6. Spojení Záhřebu a Petrohradu je ale v historii Croatie úplně nové, asi dřív létaly jen do Moskvy. Chorvatsko je u ruských turistů prý velmi populární. No, tak snad to tak bude i letos, když všichni vyčkávají, vzhledem k aktuální ekonomické situaci.


Stříhání pásky.


Slavobrána.


Vysmátí cestující.

4) První privat Dreamlineru Boeing Business Jet 787 VIP byl 24. 5. předveden na European Business Aviation Conference and Exhibition ve Švýcarsku. Design interiéru dělala americká společnost Greenpoint Technologies, která se na toto specializuje. Letadlo může přepravit až 40 cestujících na vzdálenost až 16 hodin letu. Zatím není prodané, ale už se s někým vyjednává.


Foto: David McIntosh/AIN


Hmn, pěkné.


Team společnosti Greenpoint Technologies (součást Zodiac Aerospace group), který designoval interiér B787 VIP.

5) Iran Air pořád zastavuje na LKPR pro palivo.


Snad tu ještě nějaký pátek budou.


Stát pod A380kou je zajímavý pocit.

6) Vichy má opět třídenní akci 2 + 1 zdarma. Tentokrát na Sleky.cz. Já mám ještě zásobu z Dr.Max.

7) Rozhodli jsme se ozkoušet nový letištní Mattoni bar, resp. kávu z něj. Tak jsem tam pro ni po odletu vyrazila. Objednala jsem dvě cappuccina. Pán za barem mi řekl cenu, já byla zamyšlená a zaplatila ji. Než připravil obě kávy, tak jsem se ze stavu zamyšlenosti probrala a uvědomila jsem si, že jsem platila nějak moc. Tak se ho ptám, jestli už neplatí 30% sleva pro zaměstnance? A pán celkem neochotně řekl, že platí, ale že by to musel stornovat, když už jsem to zaplatila. Tak jsem mu řekla, že ať to tedy stornuje, že JÁ s tím problém nemám. Tak to neochotně vystornoval a vrátil mi rozdíl. Načež jsem se ho ptala, jestli to, že chci zaměstnaneckou slevu musím hlásit (byla jsem tam v plné uniformě, s IDčkem na krku, takže splést si mě s cestujícím nemohl), když to na letišti všichni dávají úplně automaticky. Tak prý musím. Kdo si o ni neřekne, má smůlu a slevu nedostane, i kdyby byl v uniformě kapitána a hotovo. Tak jsem se podivila, ale OK, pusa mi neupadne a holt budu vždycky upozorňovat, že nechci platit více, než musím. Poprosila jsem ho o ten nový účet, protože jsme se chtěly rozpočítat s Hankou, aby věděla, kolik mi má dát peněz za její kávu. Tak ten mi dát nemůže, protože ty s tou slevou si musí schovávat, kvůli evidenci a kopie účtenky udělat nejde. Prostě nejde a tak to je a nic s tím nejde dělat. Hmn. Tak pán byl tak hodný a povolil mi, aby si tu účtenku aspoň vyfotila. Tak já myslím, že po téhle zkušenosti, tam ani moc chodit nebudu.


Káva dobrá, ale v So!Coffee měli lepší.

8) Jsme se museli sejít ohledně zářijové cesty, páč je potřeba začít řešit víza. Zašli jsme do Air Clubu na poradu, kde jsem nebyla asi 10 let. Předělali ho, Palo říká, že to tam nyní vypadá jako v cukrárně.


Tady jsme se před nějakými 13-ti lety scházeli docela často.


Stále zde vaří.


Věrka si na to donesla nový zápisník. Z Ikea. Já ho mám taky:-)


Milan má zelené desky.


Věrky večeře.


Moje večeře.


Porada.


Prozatím vše domluveno.

9) Pak mě Věrka vylákala na nákup do Tesca, protože v F&F mají slevu 20% a my toho oblečení máme málo:-)




No prosím.


A to jsme si řekly, že nebudeme utrácet. Že jsme tam lezly.


13. 6. 2016
1) Když se fotka níže objevila na VK, říkala jsem si, že je to určitě fake. Ale k ní byl odkaz na článek na seriózní Businessinsider (z roku 2013), čili to asi bude opravdové. Podle něj se jednalo o jednu jedinou návštěvu Concordu na SXM v roce 1989. Prý je tato fotka i vystavena v terminálu na letišti Sint Maarten. Já ji tam neviděla, ale byla jsem tam naposledy v roce 2007, tak ji tam mohli dodat později.


Pohled pro bohy.


Asi to tam opravdu bylo.

2) V Lisabonu oslavili v sobotu 11. 6. nový let TAPu do Bostonu. Tam jsou celkem kreativní, s těmi oslavami. Ať už barevné slavobrány, fotky pro cestující na památku s logem a popiskem události nebo nyní roztleskávačky. Další nový let pro letošní sezónu bude Lisbon - New York JFK, který začne létat 1. července. Tak to jsem zvědavá, co si propagační oddělení TAPu vymyslí na jeho zahájení.


Jo, tam mají inaugurační lety veselé.


Věřím, že se to cestujícím líbilo.


Krájíme dort.


A stříháme pásku.


Památka pro cestující. Dobrý nápad.


Posádka inauguračního letu.


TAP při té příležitosti představil renovovanou Business třídu na Airbusu A330, který na lince létá.

3) V sobotu 11. 6. došlo v Dubaji na letišti k přerušení provozu na více než hodinu (od 11:36 do 12:45), z důvodu narušení prostoru dronem. Což už je podruhé za poslední dva roky, co se toto stalo. Dost letů muselo divertovat na letiště Jebel Ali - DWC, další do Sharjah, Fujairy i Al Ainu. Škoda je vyčíslena na 69 miliónů dolarů. Není zatím známo, jestli byl majitel dronu chycen. Bohužel se toto začíná dít stále častěji, to samé se stalo i v sobotu odpoledne ve Varšavě v Polsku, kde byl provoz přerušen ze stejného důvodu na 30 minut. Zde platí zákaz provozu dronů v 20ti kilometrové zóně od letiště. 


Kvůli jednomu neukázněnému člověku tolik zmatku.

4) Drogerie Teta nabízí na Facebooku ke stáhnutí speciální kupon na slevu na vlasové balzámy Elseve od L´Oréalu. Já mám ten bílý a modrý a stříkám si to do vlasů a minimálně chvíli mám vždy pocit, že se hezky lesknou. Platí to až do 6. 7. 2016 a asi to stačí mít uložené v telefonu.      

                                                                                          


 

5) A Rossmann má také akci. Na produkty Garnier. Při koupi výrobků nad 199 Kč dávají krém na opalování zdarma. Já mám zásobu od Biodermy z loňska, tak to nevyužiji, ale třeba by to někoho zajímalo. Platí do 17. 6. nebo vyčerpání zásob.


6) Štěpánka má na svém blogu recept na velmi lákavě vypadající nepečený jahodový dort. Ten asi budu muset v průběhu léta zkusit. Celý recept ZDE.


Foto: Tastylife.cz

7) Křesílko z Ikea na které jsem čekala několik měsíců, je moc pohodlné a jsem s ní spokojená. Děkuji Palovi za montáž:-)

8) I fotbal se projevuje na obsazení tělocvičny. V sobotu večer tam byly samé ženy.


V neděli jsme měli schůzi ohledně zářijové cesty a tak jsem cvičit nešla.


11. 6. 2016
1) Air Serbia vyslala svůj "nový" Airbus A330 na první komerční let. Zatím to nebylo do New Yorku, to až 23. 6. V pátek 10. 6. se vydal na 35-ti minutový let do Podgorici, jako změna typu místo ATR 72. Vezl asi 50 překvapených cestujících. Zpáteční letenka se dá pořídit od 54 EUR. Dnes se vydá Banja Luky.  Od 12. do 21. 6. bude létat 2x denně do Záhřebu a do toho v některé dny bude točit ještě Banja Luku. V následující dny tedy poletí 11., 12., 16. a 19. 6. do Banja Luky a k tomu ještě 12. - 21. 6. dvakrát denně do Záhřebu. Samozřejmě může dojít k operativní změně, vzhledem k tomu, že na tom cvičí posádky.


První komerční let s cestujícími. Foto: ExYuAviation 

2) Na letu AA2468 dne 5. 6. společnosti American Airlines z Punta Cany do Miami došlo v Business třídě ke zvláštní situaci. Jeden z cestujících, který seděl ve druhé řadě, nedostal jídlo podle své preference (špagety). Prostě na něj nezbylo z klasické nabídky "chicken or pasta", cestující před ním a za ním měli také chuť na těstoviny a tak mu je snědli. Jenže cestujícímu se nezdálo, že když sedí ve druhé řadě, proč se ho ptali na jeho volbu jako poslední (asi se tam napřed ptají a pak to teprve rozdávají, než že jedou s vozíkem a servírují hned). Zeptal se tedy stevarda, proč to tak je a ten začal být údajně agresivní. Odpověděl mu, že pořadí, jak se ptají cestujících, záleží na směru letu (západní/východní) a k tomu dodal něco ve smyslu: "zjistěte si to". V tu chvíli ale cestující zapnul nahrávání videa na svém mobilu a optal se stevarda na jeho jméno. Ten se zachoval naprosto nepochopitelně a neprofesionálně a odpověděl: "Shut up and don´t talk to me again, OK? If you talk to me again, I tell the cops and you get arrested in Miami". Video je k vidění ZDE.
Celá událost se řeší po zájmových leteckých fórech. Insideři prozradili, že na letech AA objednávání v Business třídě funguje tak, že na letech východním směrem se ptají cestujících odzadu a na letech západním odpředu (a nebo obráceně, ale je to tenhle systém). Někteří stálí cestující o tom prý vědí a podle toho si vybírají sedadla v letadle. Tak jako proč ne. Dále je prý u AA možnost, před-objednat si jídlo online. Ten pán ale píše o zážitku z letu na svém blogu a vysvětluje, proč to neudělal. Na letu ve směru z Miami si jídlo před-objednal, ale nebylo dobré. Když chtěl po posádce jinou variantu, tak mu řekli, že to nejde, když si toto objednal. Proto chtěl počkat až na to, jak jídlo bude vypadat reálně, což chápu.
 


American Airlines prý událost interně vyšetřují a skoro bych řekla, že když to píšu, tak už tam ten stevard nepracuje.

3) Swiss zavádí nový typ servisu cateringu na všech krátkých letech. Budou různé varianty obsahu podle destinace, sezóny a délky letu. Ale základ je v těch krabičkách, že to má šetřit odpad.


Foto: Swiss


Foto: Swiss


Foto: Swiss


Foto: Swiss

4)  Do Vladivostoku poprvé zavítalo Jumbo v nových barvách Rossiya. A proto se mu dostalo speciálního přivítání.


Foto: Letiště Vladivostok


Foto: Letiště Vladivostok


Foto: Letiště Vladivostok

5) Ramadán se drží i u posádek Saudie.


 

6) Sam Chui má informaci z Iran Airu, že opět dojde k prodloužení životnosti jejich SPčka EP-IAC, minimálně do konce letošního roku. A proto se Sam rozhodl uspořádat v listopadu (12. - 19. 11.) další spotterskou tour, tentokrát zahrnující i návštěvu Kish Air Show. Více informací u Sama na stránce ZDE


Účastníci Samovo letošního už proběhlého zájezdu do Íránu.

7) Syrské vládní Túčínko se včera vrátilo z Teheránu zpět do Sýrie.


8) Když jsem loni na podzim odhalila pána s naklonovanými platebními kartami, netušila jsem, jak dlouho se to potáhne. Teď mě dokonce kvůli tomu pozvali až k soudu, kde jsem musela o celé věci vypovídat jako svědek. "Super" bylo, že když jsem tam vypovídala (v té ohrádce, jako je to ve filmech), tak tam pán celou dobu seděl a tlumočnice mu to překládala. Po měsících jsme se znova potkali tváří v tvář. Takže doufám, že to bylo naše úplně poslední setkání a až ho pustí, tak si mě nenajde a nebude si se mnou vyřizovat účet, když ví, kde mě má hledat.


Jsem u soudu ještě nesvědčila, tak jsem nevěděla, co si na to obléct. Tlumočnice přišla o 2 hodiny později než měla (čekalo na ni asi jen 12 lidí), ale v barevných teplých ponožkách a sandálech a s velikou krosnou, tak jsem to asi ani tolik řešit nemusela.

9) Když jsem jela k tomu soudu, potkala jsem emirátskou tramvaj!


Tramspotting.

10) A odpoledne už ovocná siesta.


 Meruňky, banány, kiwi.


10. 6. 2016
1) Letiště Praha má vypsanou brigádu na léto na pozici Koordinátor parkování. Informace na jejich webu ZDE.



2) Korean Air končí s linkou operovanou v režimu 5th Freedom mezi Los Angeles a Sao Paolem a to od 23. 9. 2016. Už loni změnili na této lince typ letadla z Boeingu 777 na Airbus A330 a nyní poté, co opadne olympijská horečka v Riu, skončí tyto lety úplně.


Pro mě už bude Korean navždy spojen s kauzou Macadamia Nuts. Obrázek z korejské televize a rekonstrukce "zločinu".

3) Už dlouho jsem chtěla mít takovou tu selfie fotku z okýnka letadla. Ale když to naše je tak strašně bílé, že to jde dost špatně.


9. 6. 2016
1) U Air Korya proběhl inaugurační let! Sice šlo jen o charter, ale i tak. Jednalo se o úsek Pyongyang - Jinan (východ Číny) a stalo se 31. 5. 2016. Lety mají být operovány každé tři dny Antonovem 148 s kapacitou 80 sedadel. V Číne Air Koryo ještě nalétává destinace Beijing, Shanghai a Shenyang. Minulý měsíc také měli jeden charterový let do Qingdao v čínské provincii Shandong, který přepravoval čínské turisty. V místních novinách psali, že by se ale tento charter měl stát pravidelným 2x týdně od letošního července.



Foto: China Aviation Daily


 

2) Letecká společnost Motor Sič zahájila 6. 6. přímé lety Oděssa - Kiev (letiště Žuljany). Během pracovního týdne jsou dva lety denně, ráno a večer. O víkendu jeden let denně. Létá to Antonov 140 a Antonov 24, doba letu 1 hodina a 20 minut. Nová společnost na oděsském letišti byla přivítána vodní slavobránou a chlebem a solí (ale to je přece náš zvyk!).


Už letí. Foto: S. Smolencev a C. Kinko  


Slavobrána. Foto: S. Smolencev a C. Kinko


Vítejte! To asi nebude ten chléb a sůl o kterém psali. Foto: S. Smolencev a C. Kinko


Dort. Foto: S. Smolencev a C. Kinko


Foto: S. Smolencev a C. Kinko


Foto: S. Smolencev a C. Kinko

3) Ve středu 8. 6. muselo letadlo Egypt Airu letící z Caira do Beijingu (neboli z Káhiry do Pekingu) nouzově přistát v Uzbekistánu ve městě Urgench, kvůli anonymní výhrůžce bombou. Jednalo se o let MS955 se 118-ti cestujícími a 17-ti člennou posádkou, operovaný Airbusem A330-200 registrace SU-GCE. Letadlo bylo prohledáno bezpečnostními složkami, bomba nenalezena a tak po čtyřech hodinách pokračovalo dále do Číny. 


Letadlo sedlo v Urgenči.

4) Hlavní město Dagestánu - Machačkala bude mít dva nové lety. Jeden do Soči a druhý do Minerálních vod (Mineralnye vody). Linka Machačkala - Soči začne létat 11. 6. a bude v provozu 3x týdně (pondělí, čtvrtek a neděle), operovat ji bude CRJ-200, ale není mi úplně jasné, která společnost. Lety Machačkala - Mineralnye vody poprvé poletí 13. 6. a bude ji operovat společnost Aeroservis v pondělky a čtvrtky letadly Jak42 a An24.


Zaměstnanci letiště v Machačkale. Tam to bude takové komornější.

5) V Bishkeku na letišti je poslední dny velmi živo. Po všech VIP návštěvách, přiletěvších na schůzi předsedů vlád zemí SNS, dorazil 8. 6. Boeing 737-800, který bude oslavovat Kyrgyzstán jménem Bubusary Bejšenalieové (sovětská baletka původem z Kyrgyzstánu) a propagovat celosvětové Hry kočovníků nebo jak to přeložit (World Nomad Games). Jsem si to musela vygůglit, co to vůbec je. Člověk si díky letectví rozšíří obzory i úplně jiným směrem.


Nomádské hry: http://worldnomadgames.com/en/


Další slavobrána. Foto: Letiště Manas


Letadlo je pojmenované po někdejší místní umělkyni. Foto: Letiště Manas


Už zase ta cukrátka či co to je. Foto: Letiště Manas


Foto: Letiště Manas


Foto: Letiště Manas

6) Air India zakázala, aby na letech létali rodinní příslušníci v rámci jedné posádky. Za ty je považována vazba manžel/manželka, děti/rodiče, sestry/bratři. Ve společnosti prý často pracují celé klany a tak se stává, že se sejdou na letu. Od nynějška mají posádky povinnost hlásit, pokud dojde k naplánování dvou přímých rodinných příslušníků a lety jim budou poté přeplánovány. Prý je to z bezpečnostních důvodů.


Foto: Air India

7) První komerční let společnosti CityJet s jejich novým ruským Superjetem vezl ve středu 8. 6. národní tým Irska na fotbalové utkání. Podle FR24 do Paříže, tak to už asi bude na to nadcházející mistrovství Evropy.


Hmn, pěkný. Hodně štěstí.

8) Air Serbia a její Airbus A330 (který se bude jmenovat Nikola Tesla). Do Bělehradu se vrátil z Abu Dhabi předevčírem v noci. Před tím, než začne 23. 6. létat na obnovené lince z Bělehradu do New Yorku, bude od pátku 10. 6. létat na krátkých letech, za účelem výcviku posádek a seznámení se s letadlem. Letadlo by mělo létat do Podgorici, Banja Luky, Záhřebu a Sarajeva. Celkem 28 pilotů a 90 stevardů a stevardek musí projít výcvikem.
Včera se dostaly do světa první fotky z nového interiéru letadla, zatím zřejmě z mobilu od zaměstnanců, co tam hned vlezli, jak se u nás říká, načuhovat jako divizny:-)


Business třída.


Ekonomická třída.


IFE.

9) Marina Lystseva byla pozvána (no ještě aby ji nepozvali) do Irkutsku na slavnostní představení letadla Irkut MC21. Marininy fotky ze show, která u toho proběhla, jsou ZDE.


Foto: Marina Lystseva

10) Ve Vietnamu někomu uletěly včely a usadily se na Airbusu A330. Asi včely-spotterky. Stalo se to v sobotu odpoledne 4. 6. po příletu linky Vietnam Airlines VN265 z Hanoje do Ho Chi Minh City. Problém byl v tom, že cestující nemohli vystoupit, než byly včely z letadla sejmuty, což trvalo asi půl hodiny. 

11) Syrské vládní Túčínko zachyceno ve středu nad Irákem a Íránem.


12) LORAC má novou paletku, jmenuje se LORAC PRO 3 a je překrásná. V prodeji bude 12. 6. online (pouze v USA) a 26. 6. v kamenných obchodech (pouze v USA). Cena 44 USD.

13) Protože jsem potřebovala počítač s větším monitorem, než mám na notebooku, už nějaký čas jsem uvažovala o tom, že bych si pořídila i klasický počítač. Tak jsem se k tomu konečně rozhoupala. A dokonce jsem si dokázala vytvořit domácí síť!


Začínám se cítit docela hi-tech:-)


8. 6. 2016
1) Ve Vladivostoku nacvičovali 6. 6. krizovou situaci pro případ, že by jim tam přiletěl cestující s podezřením na virus Zika. Simulovala se situace, že tam míří letadlo z Thajska, na jehož palubě se nachází žena s vysokou horečkou a vyrážkou na těle. Testovala se rychlost a koordinovanost všech složek letiště, které by takový případ řešily.


Foto: Letiště Vladivostok


Doufám, že takhle mě nikdy nikdo nebude očekávat pod letadlem. Foto: Letiště Vladivostok


Foto: Letiště Vladivostok


Foto: Letiště Vladivostok


Foto: Letiště Vladivostok


Foto: Letiště Vladivostok


Foto: Letiště Vladivostok


Foto: Letiště Vladivostok


Foto: Letiště Vladivostok


Foto: Letiště Vladivostok


Foto: Letiště Vladivostok

2) Další účastníci sjezdu zástupců vlád zemí SNS se dostavili na schůzi do Bishkeku.
Z Ázerbájdžánu dorazil také premiér ministr.


Foto: Letiště Manas


Taky mu dali (foto: Letiště Manas).

A z Běloruska též vyslali svého premiéra.


Jestlipak nabízejí všem z té samé ošatky nebo mají pro každého novou? (foto: Letiště Manas)


Běloruský Challenger 850 (foto: Letiště Manas).

Tádžický premiér dorazil až o den později, 7. 6.


Foto: Letiště Manas


Foto: Letiště Manas

A v ten samý den dorazil i zástupce Turkmenistánu.


Foto: Letiště Manas


Foto: Letiště Manas

3) V sobotu 4. června měli další slávu na letišti v Oděsse. Ukrajinská společnost YanAir zahájila charterové lety do Batumi a Tbilisi, které operuje Boeingem 737-400. Lety Batumi-Oděssa budou přilétat v sobotu odpoledne, z Oděssy zpět do Batumi se vrátí v neděli v 11:00. Od 29. 6. bude přidána ještě středeční frekvence. Lety Oděssa-Tbilisi budou létat v sobotu z Oděssy v 18:15, zpět z Tbilisi odletí 22:05 místního času.


Foto: S. Smolencev a D. Čerkasov


Oděsský pán co vždy krájí dorty. Foto: S. Smolencev a D. Čerkasov


Foto: S. Smolencev a D. Čerkasov


Foto: S. Smolencev a D. Čerkasov

Charterové lety z Oděssy do Tivatu létají už 5 let každé léto. Lety jsou obsluhovány ukrajinskou společností DART pro ukrajinského operátora Alf. První letošní let dostal na uvítanou slavobránu, v terminálu pak vyhrával cestujícím orchestr. Tyto lety budou také létat jedenkrát týdně a to Airbusem A320 s kapacitou 180 míst.  Foto: S. Smolencev a D. Čerkasov


Foto: Letiště Oděssa


Kulturní vložka. Foto: S. Smolencev a D. Čerkasov

4) French Blue je nová francouzská nízkonákladová společnost, která je bázována v Paříži Orly. Resp. ještě nelétají, ale zahájit lety mají už brzy. Nyní ukázali, jaké bude mít jejich palubní personál uniformy.


No, co na to říct. Radši nic.

5) Doporučuji ke zhlédnutí velmi zajímavý dokument, týkající se íránských bojovníků v Sýrii. Jmenuje se FIGHTING FOR ASSAD: IRAN'S FOREIGN LEGION (odkaz zde, má to 25 minut a je to anglicky a s titulky) a ukazuje pozadí náboru íránských bojovníků, kteří se nachází momentálně v Sýrii. Podle dokumentu jsou tam posílání afghánští nelegální migranti, žijící po desetiletí v Íránu, kde kvůli svému statusu nemají žádná práva. Děti nesmí studovat, nemůžou si koupit sim kartu u mobilního operátora a další. Těmhle lidem je nabízeno to, že pokud odejdou bojovat do Sýrie, dostanou po návratu peníze a dokumenty pro to, aby mohli žít v Íránu legálně. Ale ne vždycky se to pak stane a proto pak utíkají v rámci aktuální migrační vlny do Evropy. Reportérka navštíví několik těchto bývalých frustrovaných bojovníků v utečeneckém táboře v Řecku. 


6) Praha je tak nádherná. A speciálně v létě.


7. 6. 2016
1) Nejen u Malajců měli turbulence. V sobotu 4. 6. potkalo to samé společnost Avianca. Fotky mluví za vše. Jednalo se o let AV965 z Limy do Buenos Aires, operovaný Airbusem A330 registrace N279AV. Zraněno bylo 23 lidí.






2) Když jsme u těch turbulencí. Před pár týdny postihly letadlo Etihadu na letu do Jakarty. Objevilo se video z paluby, natočené pár okamžiků poté. Celé video ZDE. Zajímavé, jak všichni téměř sborově křičí Alláh Akbar.


Těch vystrašených lidí je mi upřímně líto.

3) Ještě se objevily další fotky z řízeného potopení Airbusu A300 do Egejského moře v Turecku.


4)  Airbus A330 Air Serbia je momentálně zpět v Abu Dhabi, kde dostává finální podobu, jak zvenku, tak zevnitř. Po vzoru mnoha dalších aerolinií, si pomalovali letadlo i ze spoda, jistě k radosti mnoha pozorovatelů přeletů.


Foto: EX YU Aviation

5) V pondělí 6. 6. měli na letišti Manas v Bishkeku v Kyrgyzstánu důležitou návštěvu. Samotného premiéra Ruské federace Dimitrije Medvěděva, který dorazil Ilouškem 96 (tou důležitou návštěvou myslím ten Il96 samozřejmě). V Bishkeku se konalo setkání zástupců vlád zemí SNS (Společenství nezávislých států - samé pro mě zajímavé země).


Hostesky po kyrgyzsku (foto: Letiště Manas).


Krasavec (foto: Letiště Manas).


Koberec je připraven (foto: Letiště Manas).


(foto: Letiště Manas)


Poděkování posádce za péči (foto: Letiště Manas).


Tradice. Někdo má chléb a sůl, někdo toto (foto: Letiště Manas).


(foto: Letiště Manas)


(foto: Letiště Manas)

Dále přiletěli premiér Moldávie a více premiér Arménie.


Ti dorazili linkou Aeroflotu (foto: Letiště Manas).


Dobrý den. Tak jsme tady (foto: Letiště Manas).


Zajímavé pozadí (foto: Letiště Manas)

6) V minulém týdnu navštívili zástupci íránské vlády své kolegy v Polsku a Portugalsku. V obou zemích projednávali možnost přímých letů do Íránu. V Portugalsku došlo už v lednu 2015 k podepsání dohody o porozumění obsahující 25 bodů a nyní je obě strany hodlají zrealizovat. Speciálně jde o zavedení přímých letů z Lisabonu do Teheránu, kde je vyjednáno (povoleno) další dohodou z listopadu 2015 celkem 7 letů týdně pro společnosti Iran Air a Euro Atlantic.
Dále navštívil ministr zahraničí Javad Zarif Polsko. Během této návštěvy oznámil íránský velvyslanec v Polsku, že lety mezi Íránem a Polskem začnou a že to bude mít velký dopad na ekonomiku, turismus a kulturu. Podle íránských zdrojů LOT dostal povolení na pravidelné lety na spojení Varšava-Teherán a stejné povolení získal recipročně Iran Air. Podle velvyslance by mohlo spojení začít fungovat od února nebo března 2017. Tak to jsem celá zvědavá.   


Jen podepisujte, podepisujte, to budou mít polští spotteři radost. Foto: Ministerstvo zahraničních věcí Polska

7) Kdo si počká, ten se dočká. Moje vyhlédnuté křesílko z Ikea je konečně v akci. Paradoxně jsem už byla rozhodnutá, koupit si ho za plnou cenu a naplánovala jsem si cestu do Ikea na pondělí už před pár dny, aniž bych věděla o chystané akci. Když jsem o víkendu před návštěvou Ikea zjistila, že křeslo je v nabídce Ikea Family na červen, tak jsem si říkala, že to musí být určitě nějaké znamení:-)


Trošku větší krabice.


Tak jsem se dočkala. 


6. 6. 2016
1) Ačkoliv je s focením letadel v Rusku problém, týká se to spíš cizinců. Pro místní se tam spotterské akce pořádají úplně normálně. Poslední proběhla v noci z pátku na sobotu na Šeremetěvu při příležitosti (znovu) inauguračního letu Air Malty. Přestože přistává uprostřed noci (ve 3:50), uspořádalo letiště pro fotografy spotting. Sraz byl stanoven na 1:40 v noci na terminálu E u informační přepážky. O spottery se jménem letiště staral Ilja Vorobjev. Air Malta vyhlásila pro spottery soutěž, kdo pošle nejhezčí foto jejich letadla, vyhraje zpáteční letenku na Maltu. Výsledky budou vyhlášeny 13. 6. 2016.


Noční sraz spotterstva na Šeremetěvu.


 Přistálo to akorát za svítání. (foto: Letiště Šeremetěvo)


 (foto: Letiště Šeremetěvo)


 A společné foto po náročné noci. Dobré ráno! (foto: Letiště Šeremetěvo)

2) Další inaugurační let proběhl před pár dny v Lisabonu. Tam to mají jak na běžícím pásu, to už je třetí během pár dní. Tentokrát to byl rumunský Blue Air z Bukurešti. Pobíhaly tam kolem toho nějaké víly.


Tentokrát obyčejná voda, asi jim už došly barvy. Foto: Lestudio.pt


Dort musí být. Foto: Lestudio.pt


Víly. Tak to jsem ještě neviděla. Foto: Lestudio.pt


Cestující zřejmě také ne. Foto: Lestudio.pt


Dobrý večer. Foto: Lestudio.pt


Památka pro cestující z fotokoutku. Docela dobrý nápad na propagaci, to si dá hodně lidí na FB a další sociální sítě a poslouží to ke zviditelnění. Foto: Lestudio.pt


Veselo bylo v gate i na zpáteční odlet. Foto: Lestudio.pt


Rumuni z toho byli celí paf. Se nedivím. Foto: Lestudio.pt


A odlet zpět. Foto: Lestudio.pt

3) United se rozhodl vyrazit do boje s konkurencí (zejména ze Středního východu a Jihovýchodní Asie) novou Business a První třídou. Její název je Polaris a bude zaveden na mezinárodních letech. Nebude se to týkat jen interiérů letadel, ale i salónků na zemi. Ty se budou nazývat Polaris Lounge. První bude otevřen 1. 12. 2016 v Chicagu. Nový produkt v Polaris Business třídě bude k dispozici zkraje roku 2017 na nových B777-300ER. Nová značka má být exkluzivní a luxusní. 
Nejprve přijdou cestující do kontaktu se salonkem (ale jen v těch destinacích, kde ho budou mít, čili jen ve velkých a důležitých: v Chicagu, Newarku, Los Angeles, San Francisku, Washingtonu, Houstonu, Hong Kongu, Tokyu a Londýně):


Budou tu i spací oddíly, kde si můžou cestující na přestupu mezi lety schrupnout.

Letadla která jsou nyní vybavena produktem Global First Class budou předělána na United Polaris Global First.

A Business Polaris:


4) V Turecku byl 28. 5. potopen do Egejského moře Airbus A300 u města
Kuşadası, pro potěšení turistů-potápěčů. Za letadlo noví majitelé zaplatili 270 000 tureckých lir (asi 2 200 000 CZK). Provozovatel očekává, že letadlo pod vodou přiláká 250 000 turistů ročně. To je 684 denně, to tam bude docela fronta.


Přeprava letadla z Istanbulu k moři.

 


5) Airbus A380 společnosti Malaysia Airlines letící na letu MH1 z Londýna do Kuala Lumpur, zastihly v neděli v oblasti Bengálského zálivu velmi silné turbulence. Na palubě se nacházelo 378 cestujících. V okamžiku turbulencí svítilo upozornění, aby cestující zůstali připoutáni. I přes to, se celkem 34 lidí na palubě zranilo. Když vidím ty fotky, tak to chápu.




Když svítí světýlko, aby se lidi připoutali, tak to není jen tak pro nic za nic.

6) Pilot z inauguračního letu Qatarců do Atlanty, o kterém se mluvilo díky neochotě Delty uvolnit stojánku pro Airbus A380 (o tom letu, ne pilotovi), zveřejnil na svém instagramu další foto z "akce" vystupujeme po schodech:-)


7) Nejznámější a moje nejoblíbenější česká youtuberka věnující se kosmetice pokořila další metu. Už před nějakou dobou vytvořila edici kosmetických štětců, které prodávala přes svůj e-shop. Protože je moc šikovná, podařilo se jí domluvit s drogériemi Rossmann a od 20. 6. budou tyto štětce k dispozici ve VŠECH pobočkách v ČR. Ceny budou stejné jako na e-shopu a bude tam celý sortiment.
Bohužel Petra za svůj úspěch těžce platí, ať už ztrátou iluzí nebo strachem o sebe a své blízké. Nechápu to, že někdo je toho schopen, ale když čtu ty komentáře, co jí někteří pacienti během vycházek z ústavu píší, nechápu. Tuhle zveřejnila i výhružný dopis, který jí někdo hodil domů snad do okna, to už řešila na policii, podáním trestního oznámení. Tak já jen doufám, že jí tohle neodradí a bude pokračovat dál v tom, co ji baví a přináší radost a potěšení tolika dalším lidem.


Jedna ze sad, které Petra vytvořila. Od 20. 6. v prodeji v Rossmannu.

8) Když jsme u té drogerie. Byla jsem v DMku na Zličíně v Metropoli a můj pohled se zastavil u totálně vybraného stojanu značky Astor. Tak jsem se podívala více zblízka a pochopila, proč je tak vybrakovaný. Celý se totálně vyprodával, skoro všechno tak v ceně od 30 Kč do asi 150 Kč. Tak jsem si samozřejmě také nabrala:-) U pokladny jsem se ptala, co to je za podivnou akci a paní pokladní mi řekla, že to vyprodávají a končí, že už Astor vůbec nebude. Tak jsem se ptala, jestli jako vůbec v DMku u nich nebo všude a ona říkala, že snad úplně odchází z ČR. Že prý nemůže mít jedna firma tolik značek na trhu a tak Astor stahují (ono to všechno spadá pod jedny dodavatele tyhlety Astory, Maybelliny, Lorealy atd). To vysvětlení je takové divné, navíc to říkala paní pokladní, tak to nemusí být asi úplně směroplatná informace, ale je možné, že to opravdu nějak souvisí s tím, že přišly nyní na trh nové značky (např. Revlon). Tak mějte oči otevřené, třeba budou takové mega-výprodeje ve více prodejnách.


Na první pohled jsem si říkala, že takhle vybrakovaný stojan jsem dlouho neviděla.


Než jsem se podívala zblízka na ceny. Pak jsem pochopila.


Tohle všechno stálo dohromady asi 220 Kč.

9) Ta DMková micelárka, která byla při uvedení na trh v balení 400ml za 99 Kč, se najednou prodává za 89,90 Kč. Tak to už opravdu nemá naprosto konkurenci.

10) Máme nový talířek na ovoce!


Jsme tu ovocnou siestu posunuli zase na vyšší úroveň:-)


4. 6. 2016
1) ČSA zavádí novou službu. Cestující ekonomické třídy si můžou objednat dopředu jídlo jaké dostanou cestující v business třídě. Nabídka se jmenuje Business Menu a Gourmet Menu. Jestli to správně chápu, tak Business Menu je to samé co se servíruje v předu a Gourment Menu je striktně na objednávku a nemají ho ani businessoví cestující. K oběma variantám se budou zdarma podávat 3 nápoje. Jeden nealko (voda, cola nebo džus), jeden teplý (káva, čaj) a jeden alkoholický (moravské víno či plzeňské pivo). Jestli je možné čerpat varianty např. 2 teplé nápoje a 1 nealko nebo 3 x cola, na úkor teplého a alkoholického nápoje, se nikde neuvádí, ale pokusím se zjistit od zdroje.
Studené Business Menu je k dispozici na krátkých linkách do 3 hodin letu, teplé Business Menu na letech 3 hodiny a déle a také do/z Moskvy, Petrohradu, Kyjeva a Oděssy. Gourmet Menu je v nabídce na letech, které operují proudová letadla a nelze objednat na ATRka.
Menu je možné koupit buďto hned při nákupu letenky nebo doobjednat později, nejjednodušeji přes web ČSA, nejpozději však 24 hodin do odletu, aby to stihli uvařit.


Studené Business Menu (cena 8 eur) - Menu zahrnuje studené jídlo, dezert, čerstvé pečivo s máslem a tři nápoje. Foto: ČSA


Teplé Business Menu (cena 12 eur) - Menu zahrnuje teplé jídlo, salát, dezert, čerstvé pečivo s máslem a tři nápoje. Foto: ČSA


Studené kuřecí menu (cena 8 eur) - Kuřecí nudličky na bramborovém salátu s koprem a uzenou roštěnou a polotvrdým eidamským sýrem, mix listových salátů s modrým sýrem a krutony, paprička plněná sýrem s čerstvým salátem a olivami, dezert, čerstvé pečivo s máslem a tři nápoje. Foto: ČSA


Studené drůbeží menu (cena 8 eur) - Drůbeží maso s julienn zeleninou a camembertem, šopský salát s balkánským sýrem, marinovaná mozzarella v bylinkách s olivovým olejem a cherry tomaty, dezert, čerstvé pečivo s máslem a tři nápoje. Foto: ČSA


Studené vegetariánské menu (cena 10 eur) - Grilovaná zelenina na panenském olivovém oleji, ovocný salát z tropického ovoce, mix listových salátů s modrým sýrem a krutony, výběr sýrů s hroznovým vínem, čerstvé pečivo s máslem a tři nápoje. Foto: ČSA


Teplé menu s hovězím masem (cena 12 eur) - Hovězí bourgiugnon s bramborovo-celerovým purée a restovanou růžičkovou kapustou, mix listových salátů s modrým sýrem a krutony, paprička plněná sýrem s čerstvým salátem a olivami, dezert, čerstvé pečivo s máslem a tři nápoje. Foto: ČSA


Teplé menu s kuřecím masem (cena 12 eur) - Gratinovaný kuřecí steak v parmazánové krustě s bylinkovou omáčkou a grilovaným lilkem s paprikovým salátem a restovanou cibulkou cipolline, šopský salát s balkánským sýrem, marinovaná mozzarella v bylinkách s olivovým olejem a cherry tomaty, dezert, čerstvé pečivo s máslem a tři nápoje. Foto: ČSA


2) Mongolsko nám někdy loni či předloni zrušilo víza. A pak nám je zase zavedli a to už od 1. 1. 2016. Ani jsem to nezaregistrovala a přišla na to náhodou. Přestali to dávat celé EU, kromě Německa. 

3) Indonéská odnož společnosti Air Asia X skončí s lety z Denpasaru do Sydney a Melbourne od 1. 9. 2016, z čehož budou mít radost konkurenční společnosti, které tuto trasu létají: Jetstar, Virgin Australia, Tigerair Australia a Garuda Indonesia. Tento krok je prý součástí restrukturalizace provozu. Lety z Bali do Melbourne jsou v provozu od března 2015 (tehdy je zahájili se čtyřměsíčním zpožděním, protože neměli všechna australská povolení a museli lidem vracet peníze). Spojení Denpasar-Sydney bylo zahájeno teprve v říjnu 2015, tudíž se nedožije ani ročního výročí. Létají to Airbusem A330. Ti, kdo mají koupeny letenky na data po 1. 9. mají možnost překnihování na lety přes Kuala Lumpur nebo plný refund letenky. Další lety z Bali do Austrálie (do Petrhu a Darwinu) zůstanou (zatím) v provozu, ale ty operuje Airbusem A320 krátkotraťová odnož nazvaná Indonesia Air Asia.


To bylo radosti, když dostali AOC certifikát.

4)  Letadlo do dobrých rukou! Neobvyklou formu, jak zabránit sešrotování letadla zvolili v Kazachstánu. Nabízejí Jacíčka 40 formou veřejné nabídky zdarma, viz níže. To je až dojemné.
Já tedy naprosto nikdy za žádných okolností nesdílím na FB ani jinde takové ty spamy typu: "sdílejte, ať to vidí co nejvíc lidí", ale tady to je speciální případ. Kéž by se pro něj našel dobrý majitel.

THE AIRPLANE TO A GOOD HANDS
Friends, we have an incredible offer!
There is a YAK-40 plane in our aircraft fleet. The aircraft was flying, and actively serve to the domestic aviation. But the aircraft also has a serviceable life expiration day. Now the board is at the Almaty airport. We would like to provide an aircraft worthy and useful old age as possible. And so we are ready to give our winged friend to a good people to do good deals, as
a gift
Write to us, why do you need our plane, and what destiny you offer it. We will consider all offers and choose the best option. We are glad to use the board as part of a social project. For example, we are happy to give the plane to the children. Why it is not a great attraction for kindergarten?

The only condition -is self-export.
The letters with the proposals kindly ask you to send to the email: info@aircontrol.aero with the subject "YAK-40".
Also, questions and suggestions can be left in the comments below.
Like and repost, let's help the plane to find a new family!

ОТДАДИМ САМОЛЕТ В ХОРОШИЕ РУКИ
Друзья, у нас невероятное предложение!
В нашем парке воздушных судов есть добрый авиационный друг ЯК-40. В свое время самолет ак
тивно летал и служил на благо отечественной авиации. Но и у самолетов есть свой срок трудовой деятельности. Борт отслужил свое и находится на стоянке в Алматинском аэропорту. Нам бы очень хотелось обеспечить самолету достойную и по возможности полезную старость. И поэтому мы готовы отдать нашего крылатого друга хорошим людям на добрые дела
Причем на абсолютно безвозмездной основе!
Напишите нам, почему именно вам нужен наш самолет, и какую судьбу вы ему предлагаете. Мы рассмотрим все предложения и выберем самый лучший вариант. Будем особенно рады использованию борта в рамках социального проекта. Например, с радостью отдадим самолет детям. Чем не отличный аттракцион для детского сада?

Единственное условие - самовывоз.
Письма с предложениями просим отправлять сюда: info@aircontrol.aero. В теме письма укажите "ЯК-40".
Также вопросы и предложения можно оставлять в комментариях ниже или в л/с.
Поставьте лайк и сделайте репост, поможем самолету найти новую семью!



3. 6. 2016
1) Na ruzyňském letišti proběhla 2. 6. spotterská svatba! Novomanželé se fotili u Airbusu A380, zatímco na ně koukali svatebčané z autobusu pro exkurze. Moc hezký nápad a určitě pro všechny nezapomenutelný zážitek nejen proto, že to byl svatební den.


Super nápad.


Hodně štěstí.

 2) V americké Atlantě 1. 6. málem tekla krev! Pomyslně samozřejmě. Qatar Airways zahájily lety z Dohy, což se velmi nelíbí Deltě, který tam má svůj hub. Delta spolu s dalšími americkými aeroliniemi vedou už měsíce, ne li roky svůj boj proti dopravcům z perského zálivu, zvanými jako ME3 (Emirates, Etihad, Qatar). Nejvíc jsou ovšem v tomto souboji vidět a slyšet právě Delta a Qatar. Došlo to tak daleko, že v amerických destinacích těchto dopravců ze Středního východu běžela negativní reklamní kampaň v podobě billboardů a bannerů, ve stylu: "nelétejte s nimi".
První drama a skandál se uskutečnily ještě před samotným zahájením letů. Jak bývá zvykem, udělá nová aerolinie v budoucí destinaci opulentní party pro významné lidi z oboru, politiky, veřejného života atd., prostě aby se uvedla a předvedla. Čím důležitější destinace, tím víc peněz se do toho investuje. Qatar Airways se rozhodly Deltu podusit za tu kampaň, co proti nim spustila a tak si pro tuto party najaly historický objekt Fox Theatre, jehož je ale už asi 20 let Delta oficiálním sponzorem. Deltici naštvalo, že to s nimi nikdo nekonzultoval (to je ale náhoda) a sponzorství kvůli tomu po dvou dekádách rázně ukončila.
Této party 17. 5. se zúčastnil i starosta Atlanty a Delta proto veřejně vyjádřila "frustraci" ohledně tohoto kroku, protože se jim to nelíbilo, že takto Qatarce podpořil. Vystupovala tam i Jennifer Lopez, na kterou za to také následně odboráři a feministky pořádali hon na čarodějnice.


Gala večer Qataru před zahájením letů v prestižní budově Fox Theatre.


Gala večer s tiskovou konferencí.

Lety z Dohy bude obsluhovat Boeing 777. Ale na inaugurační let naschvál vyslali Airbus A380, aby to jó bylo vidět. V internetových diskuzích se dopředu debatovalo o tom, jestli dostane letadlo vodní slavobránu, jestli se to nepokusí Delta nějak překazit. Slavobrána se tedy konala. Ale po ní přišla další sprcha, dost studená. Na letišti v Atlantě je stojánka pro letadla u gate, kde je možné Airbus A380 odbavit. Bohužel, v době příletu qatarského inauguračního letu, byla tato stojánka obsazená...Airbusem A320 Delty. Delta se odmítla ze stojánky hnout a basta fidli.
Nelze se na ně za to zlobit. Správa letiště je prý o přesun jinam požádala, ale Delta odpověděla, že si rozmístění letadel na gatech plánují dlouho dopředu a museli by překopat umístění dalších letadel a proč by to jako dělali, aby tím pomohli konkurenci se předvést? Ne. Smůla. Nejde to.
Tudíž to dopadlo tak, že letadlo bylo umístěno na stojánce, která není u gate a cca 500 cestujících vystupovalo po příletu pěkně po schodech a do terminálu je odvezly autobusy. Při odletu se konalo to samé, což také vedlo k téměř dvouhodinovému zpoždění. Dokonce o tom informovalo CNN v celoamerickém vysílání. Paradoxně jim to udělalo tu největší reklamu, jakou si jen mohli přát.


Qatar věnoval zahájení letů do Atlanty velkou mediální pozornost. Například hned zveřejnili foto posádky na svém Instagramu.


Slavobrána po přistání.


A teď pěkně po svých.


Pár fotek pro novináře a média.

3) Předevčírem byl mezinárodní den dětí. Při té příležitosti letiště Almaty ve spolupráci s Almaty Spotting Clubem nafotily sérii fotek v prostředí letiště, s dětmi zaměstnanců a spotterů.










Foto: Letiště Almaty & Almaty Spotting Club

4) Spojení Oděssy s Řeckem zahájila 1. 6. pro letošní sezónu společnost Ellinair. Létat bude jednou týdně, každou středu ze Soluně, letadlo typu BAe RJ-85 s kapacitou 96 míst. Většina cestujících jsou Ukrajinci, kteří létají do Řecka na dovolenou.


Foto: Letiště Oděssa


Slavobrána. Foto: Letiště Oděssa


Foto: Letiště Oděssa


Foto: Letiště Oděssa


A tanečky v hale. Foto: Letiště Oděssa

5) Inaugurační let Airbusu A350 Cathay Pacific z Hong Kongu do Manily, proběhl 1. 6. v pořádku.


Foto: Cathay Pacific


Foto: Cathay Pacific


Foto: Cathay Pacific


Foto: Cathay Pacific


Foto: Cathay Pacific

6) Ve čtvrtek 2. 6. došlo na letišti Lahore v Pákistánu k nouzové situaci. Letadlu společnosti Shaheen Air na letu NL766 směřujícím do Dubaje selhal při startu jeden z motorů (prý začal vydávat hlasitý nezvyklý zvuk) a tak posádka přerušila start.  Přitom prý ale praskly 4 pneumatiky. Všech 160 cestujících, kteří se nacházeli na palubě, bylo evakuováno a nikdo nebyl zraněn. Podle Flightradaru to pak odletělo jiné letadlo a místo v poledne přistáli v Dubaji večer kolem páté hodiny.


Foto: Tribune.com.pk 


Foto: Tribune.com.pk

7) Černá kronika: na letišti v Seville došlo včera k vraždě. Rumunský cestující (34 let) zabil svojí přítelkyni (též z Rumunska) za to, že kvůli ní zmeškali let do Itálie. Její tělo poté ukryl v autě a utekl do města. Tam byl ale zadržen a nyní čeká se na soud. My tedy občas také vidíme věci, když přijdou cestující pozdě a zjistí, že nikam nepoletí, ale toto tedy naštěstí ještě ne.


Místo nálezu mrtvé.

8) Když nejsem v práci a létá se dráha 12, tak vidím naše letadlo při startu z okna.


Neuvěřitelné možnosti dnes. Číhám si v okně a na telefonu sleduji, jak letadlo jede na dráhu.


A za pár vteřin se mi objeví na horizontu.


A pak mu jen zamávám.

9) V Rossmannu na Nových Butovicích už nainstalovali stojan Revlonu. Neměla jsem moc čas ho zkoumat, protože jsem zrovna spěchala a stejně tam neměli ještě ani ceny, tak se tam budu muset vrátit.


Určitě si něco vyberu.


2. 6. 2016
1) Novinky z ruzyňského letiště. Na terminálu 1 na odletech byly nainstalovány čtečky palubních vstupenek. Čili by se už nemělo stávat to, že projdou přes pasovou kontrolu cestující, kteří si popletli palubní vstupenku s výtiskem elektronické letenky a policista na přepážce si toho také nevšiml a pustí je do tranzitu. A pak se v gate diví, že nejsou odbavení a nikam neletí, páč přijdou na poslední chvíli a let už je zavřený. 


Už to tam vypadá docela hi-tech.


Korejští turisté nad tím zatím dělají "oooooooooh" ale naštěstí jsou tam k dispozici asistenti v červených tričkách, kteří jím pomáhají.

2) Nedávno otevřené So!Coffee rozmontovali a doslova přes noc zmizelo. To to tam nevydrželo snad ani měsíc?


A jsou fuč. Škoda, kafe měli dobré.

3) Ale je tam nově otevřený Mattoni bar. Při příležitosti zahájení provozu nabízeli 1. 6. kávu zdarma. Dobrou zprávou je, že na zaměstnaneckou ID kartu, dávají 30% slevu. Když se člověk podívá na ceny (viz níže), tak to je docela výhodná nabídka. Ale stejně by to tam vypadalo lépe, kdyby měli nad sebou tu mega ceduli s aktuálními přílety, než tu květinovou hrůzu.


Menu. Z těchto cen je na ID kartu 30% sleva. Tak to je docela zajímavé.


V nabídce mají i drobné občerstvení.


Na to je také 30% sleva.

4) Jeden íránský spotter zveřejnil fotky Ilouška 62 někdejší Ariya Air kdesi u silnice v Teheránu. Ani z toho nejde moc poznat, jestli tam stojí nebo ho někam vezou ve vedlejším pruhu. Z diskuze pod tím jsem vyčetla, aspoň co mi moje znalosti perštiny dovolily, že z něj chtějí udělat restauraci u dálnice v Teheránu u leteckého muzea (asi tam co už je Boeing B707). Tak to je moc hezký nápad, tato vysloužilá letadla umístit na jedno místo, aby zde mohla důstojně odpočívat.


Foto: Mohammad Fazli


Foto: Mohammad Fazli


Foto: Mohammad Fazli

5) Červnový list kalendáře Aeroflotu se zaměstnanci a jejich dětmi zobrazuje druhého pilota Konstantina Jegoryčeva se syny Arťjomem a Maksimem.


Foto: Aeroflot

6)  V Oděsse finišují s novým terminálem. Provoz odsud by měl být zahájen 30. 9. 2016, ale zatím pouze v testovacím režimu na nějaké 2-3 měsíce. Odbavovat se tu budou pouze vnitrostátní lety. Asi aby se nestal nějaký mezinárodní průšvih. Plně pro všechny lety začne terminál sloužit od března 2017, kdy začne obsluhovat i mezinárodní provoz. 


Skoro hotovo.


Chodí jim to tam kontrolovat důležití pánové z politiky. Ten napravo bude asi ředitel letiště, páč je na všech fotkách, když se něco na letišti děje.


Tak snad ten termín tentokrát stihnou.

7) Air Serbia se intenzivně připravuje na zahájení letů do New Yorku 23. 6. Je to pro ně velmi významná událost. Docela to chápu, kdyby se ČSA chystalo obnovit lety do New Yorku, tak by jsme tím taky asi dost žili. Podle zpráv lokálních médií má být na palubě prvního letu americký ambasador v Srbsku, dále srbský premiér, fotbalista Dejan Stankovič, bývalý basketbalový hrář Vlade Divac, herec Miki Manojlovič a další místní celebrity.


Už se jim to blíží.

8) Amur už má manželku ve výběhu a jak to vypadá, tak si společný čas užívají. Jeho paní tygrová se jmenuje Ussuri.


Amur a Ussuri.


Ten park tam mají moc hezký.


Jeden krásnější, než druhý.

9) Tarte má novou paletku, limitovanou edici. Se zblázním asi.


 

10) Včera po odletu jsme si došli pro kávu do Starbucks na oslavu toho, že jsme spolu přesně šest let pod křídly Emirates. První let byl sice až 1. 7., ale my nastoupili už o měsíc dříve a odletěli se školit do Dubaje.


Sice byl zrovna den, kdy jsme měli všichni pocit, že jsou erupce na slunci, protože se nic nedařilo, ale nemůže být každý den posvícení.


To jsme si zasloužili.


1. 6. 2016
1) V pondělí 30. 5. došlo v Tampě na Floridě na letu Unitedu UA 1948 chystajícím se na odlet do Houstonu, k požáru. Boeingu B737-800 registrace N33284 se začalo kouřit z podvozku, ale piloti naštěstí ještě mohli přerušit start. Všech 131 lidí na palubě bylo evakuováno a nikomu se nic nestalo.


Letadlo bylo nahrazeno jiným a tak zpoždění letu bylo nakonec jen cca 6 hodin.

2) Správa letiště v Hong Kongu oznámila, že od letošního léta začne vybírat od cestujících novou letištní taxu, v souvislosti s rozvojem letiště. Jmenovat se bude ACF (Airport Construction Fee) a aplikovat se bude na všechny odlety po 1. 8. 2016. Vybírat se bude přímo do letenky, čili se o ni zvedne finální cena a bude se platit nejen při odletu, ale i při tranzitu letištěm.  Výška taxy bude různá, např. pro krátké lety v ekonomické třídě to bude 90 HKD (cca 280 CZK), business a first class cestující si připlatí, ty to bude stát 160 HKD (cca 500 CZK). Dálkové lety v ekonomické třídě zaplatí 160 HKD (cca 500 CZK) a business a first class 180 HKD (560 CZK). Tranzitní cestující na krátkých letech zaplatí 70 HKD.


Výnos z taxy bude použit na rozvoj letiště a stavbu třetí ranveje. 

3) Cathay Pacific dostaly svůj první Airbus A350-900. Letadlo registrace B-LRA přistálo v Hong Kongu v neděli 29. 5., po letu z Toulouse. První let s cestujícími vykoná dnes, čili 1. 6. na lince CX901 do Manily. Cathay Pacific se tak staly šestým operátorem, provozujícím Airbusy A350. Prvním byl Qatar (od prosince 2014), dále následovaly LATAM, Finnair, Singapore Airlines a Vietnam Airlines. Celkem jich mají objednáno 48, z toho 22x verzi A380-900 a 26x větší A350-1000s. Od října bude letadlo k vidění na linkách z Hong Kongu do Manily, Ho Chi Minh City a Taipeje. Od října pak na letech do Aucklandu, Paříže a Říma. 
Kapitánem, který letadlo z Toulouse přivezl, byl Peter Lees. Ten na projektu A350 pracoval více než rok a nyní bude pokračovat jako Senior Training Captain a cvičit další kolegy. Dalším členem posádky, která s letadlem do Hong Kongu přiletěla, byl stevard Oscar Chan. Ten se popisuje jako letecký nadšenec, nejen proto, že vyrůstal poblíž legendárního letiště Kai Tak. Oscar je členem skupiny dobrovolníků, která se podílí na výcviku ostatních cabin crew o servisu a standardech Airbusu A350.


Přílet na domovskou základnu. Foto: CX


Kapitán Perer Lees a stevard Oscar Chan.

4) Íránská společnost Qeshm Air vykoná během léta 11 charterových letů z Teheránu do Záhřebu (Chorvatsko). Od 8. 7. do 16. 9. přiveze každý pátek íránské turisty. Už dříve bylo oznámeno, že Qeshm Air provede od června také čtrnáct letů z Teheránu do Bělehradu (Srbsko). Od roku 2017 by mělo vzniknout stálé spojení mezi Íránem a Bosnou a Hercegovinou pravidelnou linkou.



Qeshm Air má na Írán dost pestré a nápadné uniformy.

5) V úterý 31. 5. došlo ke zpoždění letu společnosti Wizz Air z Kyjeva do německého Memmingenu (to je někde u Mnichova), který měl odstartovat v 11:30. Když pojížděl na start, tak dva cestující, kteří něco požili, udělali vtip ohledně toho, že u sebe mají výbušné zařízení. Takže se letadlo zase vrátilo na stojánku a byla přivolána policie. Všichni cestující z letadla byli evakuováni, zavazadla vyložena a vše prohlédnuto. Dva vtipálci řekli policii, že jejich slova o bombě byla pouze legrace. Nyní jim hrozí 2-6 let vězení. Let byl nakonec zpožděn o více než pět hodin. 
V tomto se opravdu za žádných okolností nežertuje. To si pamatuji, jak jednou jeden bodrý český pán odněkud z Moravy na letu Delta Air Lines z Prahy do Atlanty při bezpečnostní kontrole odpověděl na otázku, jestli u sebe nemá nějaké neprověřené předměty: "no néé, mám u sebe asi bombu jako...." Do USA odletělo letadlo ten den bez něj a že to měl být vtip, už nikomu nevysvětlil.



Něco mi říká, že ti dva také do Německa neodletěli.

6) V únoru došlo u Airbusu A321 společnosti Daallo Airlines krátce po startu z Mogadiša k výbuchu (jsem tu o tom několikrát psala). Stal se velký zázrak a piloti se dokázali s letadlem s dírou v trupu vrátit a přistát. V pondělí 30. 5. proběhl v Mogadišu vojenský soud se dvěma muži, kteří byli obviněni z toho, že za tímto útokem stáli. Prvním z nich je Abdiweli Mohamed Maow, bývalý Senior security officer na letišti Mogadišo, ten údajně připravil notebook se skrytou bombou, která později vybuchla. To je "super", že to byl bývalý zaměstnanec odpovědný za bezpečnost letiště. Druhý pán Areys Hashi Abdi u soudu nebyl (anžto je toho času na útěku), ale byl odsouzen v nepřítomnosti. Výbuch zabil jednoho cestujícího, jménem Abdullahi Abdisalam Borle, který je také podezřelý z toho, že měl v přípravách útoku prsty. Ten už ale díky tomu vypovídat nebude, páč byl po výbuchu vycucnut z letadla. Dobře mu tak. Dva výše jmenovaní byli odsouzeni k doživotnímu vězení. Dále bylo obviněno 8 lidí, včetně jedné ženy, kteří se na plánování podíleli. Ti dostali od šesti měsíců do čtyř let v chládku. Dá li se mogadišské vězení nazvat chládkem, tam to do toho bude mít asi dost daleko. K útoku se přihlásila skupina Al-Shabab a uvedla, že jejich cílem bylo NATO a turecké tajné služby, jejichž členové se měli na palubě letadla nacházet. Nikde se to moc nepsalo, ale cestující na palubě byli prý překnihováni z letu Turkish Airlines, kterým měli z Mogadiša letět a který byl zrušen. Ti také po tomto incidentu zrušily lety do Mogadiša a obnovily je až minulý týden. No, asi věděli své. 


Díra v trupu letadla po výbuchu.

7) Maďarský premiér Viktor Orbán (tomu já fandím) přiletěl na oficiální návštěvu do Caira. A letěl TRAVEL SERVISEM.


Video z letiště ZDE

8) V Americe se řeší úsměvný skandál. Cestující jménem Maggie McMuffin byla posádkou letadla přinucena, koupit si vhodnější oblečení, protože to, ve kterém se dostavila do letadla, nebylo shledáno dostatečným. Stalo se u společnosti JeBlue, 18. 5. na letu Boston-Seattle. Přestože slečna přiletěla předchozím letem z New Yorku se stejnou společností ve stejném oblečení, kde to nikomu nevadilo, musela si jít koupit do haly dámské pyžamové kraťasy, aby se zakryla. Poté, co se tato událost začala virálně šířit světem, musely se k tomu JetBlue vyjádřit. Uvedly, že cestující byla posádkou a pozemním personálem slušně požádána o změnu oblečení, protože by její outfit mohl urážet jiné cestující na letu. Pyžamové kraťasy jí proplatili a poskytli jí jako výraz dobré vůle kredit na nákup další letenky s JetBlue.


Já už jsem tedy viděla mnohem horší oblečky do letadla. Za úplně nejstrašnější považuji v létě pány, kteří cestující do půl těla nazí, ale na to holé tělo si vezmou takovou tu vestu s mnoha kapsami. Tady ty kraťásky co má slečna, jsou proti tomu jak šaty na ples do Opery.

9) NYX uvedla v USA v dubnu na trh čtyři nové paletky očních stínů. Nevím, jestli už jsou k dispozici u nás v nově otevřeném obchodě, ale pokud ne, tak budou časem, protože sortiment má být totožný s tím americkým. Paletky jsou ve čtyřech verzích, v USA se prodávají za 18 USD. Jsou docela podobné těm od Viseart, ale ty stojí 80 USD a tak není vyloučeno, že se u nich NYX inspirovalo. Kdyby se trefili v jedné, tak člověk neřekne, ale ve všech čtyřech?
Půjdu si je prohlédnout na Anděl do prodejny a uvidíme.


Nalevo paletka Smoky & Highlight (podobná Sultry Muse od Viseart), napravo Cool Neutrals (Paris Nude u Viseart).


Nalevo Brights (Bright Editorial od Viseart), napravo Warm Neutrals (Neutral Matte u Viseart).


10) Včera to bylo přesně šest let ode dne, kdy jsem se rozloučila s ČSA. Poslední den jsem měla to nejlepší složení směny kolegů, jaké jsem si jen mohla přát. Nemůžu uvěřit, že už je to šest let.


A následující den se začala další etapa mého života. Minimálně stejně tak zábavná a pestrá (ale spíš ještě víc), jako ta s ČSA.


www.yirina.net