20. 1. 2016
 



Jak probíhá výběrové řízení na pozici cabin crew k Emirates?

 


 

Níže NEJSOU k dispozici žádné neveřejné zákulisní informace, vše jsou to jen shromážděné typy a triky, které jsou dostupné běžně na internetu. I přesto, že to je dostupné a není problém si to najít, se mě dost často na to někdo ptá přímo nebo chodí dotazy na Emirates Fan Page na FB, kterou sice spravuji, ale nemáme oprávnění poskytovat jakékoliv oficiální informace k výběru letušek a stejně všechny zájemce odkazujeme na oficiální zdroje.

Na začátek je důležité si přečíst všeobecné požadavky na to, co musí uchazeč splňovat, aby se mohl vůbec o práci cabin crew ucházet. Vše je na stránkách Emirates Group Careers, kde je oddíl věnovaný výhradně práci cabin crew. TADY je tedy potřeba vždy začít.


Kdo se v tomto pozná, může pokračovat dál:-)
 

Open day vs. Assessment day

Emirates vysílá své recruitory po celém světě, aby hledali a vybírali nové kolegy do řad cabin crew. Recruitoři jsou většinou sami bývalí cabin crew a tak mají s touto prací bohaté zkušenosti. Seznam nadcházejících Open days a Assessment days je vždy na stránkách Emirates Group Careers.


Seznam je na stránkách Emirates pravidelně updatován.


Jaký je rozdíl mezi Open day a Assessment day?

Už na seznamu měst, kde se budou výborová řízení je vidět, který typ to bude.
Open day je otevřený všem, Assessment day nebo Invitation only je pouze pro ty, kteří se dopředu zaregistrovali a na základě toho obdrželi pozvánku na konkrétní den.
V Praze se koná většinou Open day, ale v roce 2014 proběhlo i několik Assessment days. Pokud se koná výběrové řízení v jiných městech ČR, zatím se vždy jednalo jen o Open day. Nyní se nabírá velmi intenzivně a tak Open days probíhají v České republice co dva měsíce, někdy i po měsíci.


Jak Open day probíhá?

Veřejná část

Open day probíhá téměř vždy v Praze v hotelu Dorint (Don Giovanni). Zde jsou od 9:00 vpuštěni všichni uchazeči a zájemci o práci cabin crew do konferenční místnosti. Recruitorka z Dubaje představí Emirates, práci stevardky, co obnáší a podá informace o životě v Dubaji. Je puštěn i film, ve kterém mluví cabin crew, kteří už pro Emirates pracují. Poté je prostor pro otázky, kde se mohou uchazeči ptát na to, co je zajímá. Občas padnou otázky, které byly předtím zmíněny recruitorkou nebo v promo-filmu aneb „pane profesore, já nerozumím tady tomu jednomu slovu....Hrdobec – ale o tom se přece už dobrou půlhodinu bavíme Mlho
Na tuto část může přijít kdokoliv, někdo si sebou bere i maminku.

Vše probíhá v anglickém jazyce, přestože recruitorka může být Češka.

Poté přistupují kandidáti jeden po druhém ke stolečku recruitorky, kde jí odevzdávají životopis a fotografie a jsou přeměřeni, aby bylo jasné, že dosáhnou do výšky 212 cm, tedy výšky binů v letadle. Během tohoto mini-interview se recruitorka ptá na různé otázky, typu: „Proč chcete jít tuto práci dělat“ „Jaké máte zkušenosti s prací s lidmi“ nebo „Nevadilo by vám létat noční lety“ apod. Nic, co by člověk nečekal. Občas se zeptá na upřesnění něčeho z životopisu.
Těchto pár minut rozhodne o tom, jestli bude uchazeč pozván do dalšího kola, kde se bude moci teprve pořádně odprezentovat. Proto by se nemělo nic podceňovat. Ať už vzhled nebo kvalita životopisu a fotografií.

Tipy:
Buďte na místě včas. Nejen, že dochvilnost je jedna z priorit leteckých společností a vtrousit se do místnosti v době, kdy už recruitorka mluví, není dobrá vizitka. Pokud jede někdo z větší dálky, je lepší přijet den dopředu, připravit se a v Praze přespat. Někteří uchazeči přespí před Open day přímo v hotelu Don Giovanni, což jim dodá komfort ve smyslu, že nemusí ráno řešit dopravu na místo se zavazadly s oblečením na převlečení. 
Buďte perfektně oblečení dle žádaného dress codu. Perfektní make-up, manikúra a vlasy jsou základ. V Praze jsem na Open day viděla uchazeče v džínách, manšestrácích, chlupatém svetru, s dredy a podobně. Pro muže je samozřejmost oblek s kravatou.


 

Dávejte si pozor na řeč těla, která se hodně podceňuje. Nehodí se mluvit s recruitorkou s rukama zkříženýma přes prsa nebo se dívat někam jinam. A podobně.
Věnujte pozornost svému životopisu a fotografiím a to velkou! Je samozřejmostí, že CV musí být anglicky, čisté, vytisknuté na rovném papíře, maximálně přehnuté v půlce. Ideálně si vše připravte do průhledných desek, které si sebou vezmete ke stolku recruitorky. Nikdy bych nevěřila, kolik lidí toto podcení a dodá životopis v českém jazyce, přeškrtaný tužkou, zohýbaný, zmuchlaný...

Samostatnou kapitolou jsou fotky. K prvnímu kolu jsou potřeba pouze dvě fotografie, portrét a celá postava. V dalších kolech budou potřeba další, ale to se úspěšní uchazeči dozví až poté, co postoupí. Přinést fotografii v plesových šatech, v plavkách (!), v kostýmu letušky z prodejny Ptákovin, v kostýmu letušky ze Sex shopu, od táboráku kde je víc lidí a zakroužkovat tam svou hlavu, je naprosto nevhodné a neprofesionální. A přesto to dělá víc lidí, než by člověka vůbec napadlo. V dnešní době není problém, dojít si k fotografovi a nechat si udělat profi fotku, v kostýmu. Tato investice se určitě vyplatí a i když nevyjde tato pozice u Emirates, taková fotka se vždy hodí.    
 


Ukázka toho, jak má vypadat profesionální fotografie úspěšné uchazečky (foto: Alex / French Turtle around the world).


Další rada je takové to klišé - buďte sami sebou. Ano, do určité míry určitě, ale každý člověk je sám sebou jinak doma a jinak třeba v práci. Proto je potřeba se i trošku ovládat a chovat se mile, přátelsky a profesionálně. Určitá dávka sebejistoty neuškodí a se zdravou trémou se samozřejmě také počítá. Důležité je, působit příjemně, zejména úsměv je určitě potřeba.

Neveřejná část

Záleží na počtu uchazečů, někdy proběhne další kolo výběrového řízení ještě ve stejný den nebo jsou uchazeči pozváni na další den.

V následujících kolech dochází k přezkoušení z anglického jazyka a dalším činnostem, ze kterých úspěšní uchazeči postupují dále. Co zde konkrétně probíhá, není veřejné, ale není problém si tyto informace vygooglovat, jsou toho plná diskusní fóra, kde je to popsaní krok za krokem.
Jedno z diskusních fór, kde lze nalézt odpovědi na vše, je na stránkách cabincrew.com v sekci Middle East Airlines Forum.
 


Zde je popsané a probrané úplně vše.
 


Ti nejúspěšnější jsou pozvaní k Final Interview, po kterém už nezbývá nic jiného, než čekat. Final interview může proběhnout druhá den po Open day nebo až za tři dny, záleží na množství úspěšných kandidátů. Množství přijatých není nijak limitované, můžou postoupit všichni nebo nikdo. Aktuálně potřebuje Emirates veliké množství cabin crew a tak se recruituje intenzivně po celém světě.
Přijatí uchazeči obdrží v řádech týdnů takzvaný „Golden call“, ve kterém jsou informováni, že byli úspěšní a dozvědí se další detaily, včetně možné DOJ (date of joining). Neúspěšní uchazeči dostanou e-mail s poděkováním za účast.

Většinou si ti, kteří se na Open day potkají mezi sebou vymění kontakty a na výsledek pak čekají „společně“ přes nějaké skupiny na FB nebo WhatsApp a informují se, komu už volali a komu ne. Někdy se poštěstí a poté mají společný nástup, což se hodí, mít do začátku někoho, s kým může celým procesem projít.

 

Čekání na odlet.

Poté, co se budoucí cabin crew dozví svůj DOJ, dostane přístup do speciálního portálu, do kterého bude muset ještě před odletem navkládat všelijaká potvrzení o očkování a zprávy od lékařů. Po zkompletování této dokumentace obdrží Final Approval a už může jen čekat, na letenku v emailu. Letenka bývá vystavena z místa trvalého pobytu uchazeče. U českých cabin crew je to z Prahy, ale je možné letět i např. z Vídně, pokud je člověk např. z Moravy a má to blíže. Na tuto jednosměrnou letenku je povolená váha odbavených zavazadel 50 kg, oproti standardním 30kg, , protože se předpokládá, že sebou poveze nový kolega více věcí. Letenka je v ekonomické třídě.
 


Informace co a jak navkládat do online portálu.


Materiál k nastudování před odletem do Dubaje.


Dubai

Letenka na odlet je obvykle 2-3 před začátkem samotného kurzu. Čili, může být odlet v pátek z Prahy do Dubaje s tím, že v neděli jde nová cabin crew poprvé do „práce“.  Co se týče bydlení, toto je různé a mění se to v závislosti na aktuální situaci. Pokud není dostatek ubytování pro všechny nové cabin crew, mohou být první týdny během trainingu ubytovaní na hotelu a až poté umístěni do stálého bytu. Emirates ubytovává své cabin crew bezplatně v bytech, které sdílí více lidí. Každý má svůj vlastní pokoj a koupelnu a společnou kuchyň a obývák. Není nikde dáno, že by se přednostně ubytovávali cabin crew stejné národnosti. Samozřejmě jsou ale rozděleni muži a ženy. Po nějaké době je možné požádat o změnu a přestěhování jinam. Lokality, kde se ubytování nachází, jsou různé. S obrovským nárůstem počtu cabin crew se staví nové a nové komplexy a samozřejmě vždy na kraji města, kde je na to místo. Proto je velká pravděpodobnost, že nově příchozí budou ubytováni kdesi na hranici pouště. 
Na uvítanou dostanou balíček se základními věcmi, které člověk potřebuje.
Blog, na kterém jsou pěkně popsány a vyfoceny první dny po příletu nové cabin crew do Dubaje až po její první lety, je ZDE.
 


Uvítací balík. Foto: Leyla

Training.

Ten se odehrává v Emirates Aviation College a trvá 6 týdnů. Během něj se budoucí cabin crew naučí vše, co je nutné pro jejich budoucí práci. Průběžně se dělají zkoušky, ale o tom všem více níže, v odkazech na blogy, kde je to podrobně popsané.


Budovy Emirates Aviation College (foto: Emirates).


Foto: Emirates


Foto: Emirates


Foto: Emirates

První část výcviku chodí noví cabin crew v červeném tričku a černých kalhotách.


Foto: Emirates


Foto: Emirates


Foto: Emirates


Foto: Emirates


Foto: Emirates


Foto: Emirates

V průběhu výcviku dostane každý svou uniformu, kterou od té doby po zbytek výcviku nosí. Ta je u Emirates velmi specifická a její nošení má přesně daná pravidla. Na to je manuál, ve kterém je popsáno vše, od povolené velikosti náušnic, přes barvu laku na nehty po schválené účesy. 


Manuál na nošení uniformy.


Povolené typy účesů (foto: Emirates).


Ale nejrozšířenější je tento drdol. Než jsem přišla k Emirates, neuměla jsem si drdol sama udělat. Teď to zvládnu i po slepu (foto: Emirates).


Povolené typy náušnic (foto: Emirates).


Existuje i muslimská verze uniformy, ale ta je pouze pro pozemní personál v Dubaji (foto: Emirates).


Základní vzhled uniformy (foto: Emirates).


Kabát na zimu (foto: Emirates).


Během letu se klobouk nenosí. Což je pro cabin crew výhoda, narozdíl od nás pozemních zaměstnanců, kteří ho musíme mít celý den (foto: Emirates).


Po zbytek výcviku už jen v uniformě (foto: Emirates).


Nacvičuje se vše, od první pomoci po servis v letadle (foto: Emirates).


Foto: Emirates


Foto: Emirates


Foto: Emirates


Foto: Emirates


Foto: Emirates


Foto: Emirates

Časté otázky:
Brýle: Může mít cabin crew brýle?
ANO. Může. Musí to mít ovšem ve svých záznamech, z čehož plynou jisté povinnosti. Např. mít u sebe na let vždy náhradní brýle, pro případ, že by se "hlavní" rozbily. Brýle také musí být podle uniformního manuálu.

Jizvy/tetování.
NE. V případě, že jsou na viditelném místě. Zalepování náplastí a zakrývání make-upem není povoleno. 

Peircingy
NE. To samé jako s tetováním.

Předchozí praxe letušky, je nutná?
NE. Určitě je velkou výhodou předchozí praxe z oboru služeb, jako jsou restaurace, hotelové recepce, au-pair pobyty apod, ale není to podmínka.

Je nutné umět další jazyk, kromě angličtiny?
NE. Je to určitě výhoda, ale není to nutné.

Je nutná výborná znalost angličtiny?
ANO. Veškerý training a vstupní formality probíhají v anglickém jazyce. Znám holky, které se nějak protloukly přes výběrové řízení a po příjezdu do Dubaje zjistily, že nikomu nerozumí. Speciálně se to týká lidí, kteří se učili anglicky jen ve škole. Napíší sice velmi dobře test, protože gramatiku mají nadrcenou, ale v reálných situacích se ztrácí. Většinou se to po pár týdnech v Dubaji srovná, ale ty začátky jsou o to pernější a složitější, k tomu všemu, co to samo o sobě obnáší.

Můžu se v případě neúspěchu při Open day hlásit znovu?
ANO. Mezi jednotlivými Open day ale musí proběhnout 6 měsíců. Znám několik lidí, kterým se povedlo se k Emirates dostat na druhý, třetí pokus. Někteří neměli štěstí v Praze a jeli do to zkusit do jiné země, k jinému recruitorovi a tam to vyšlo.

Velmi cenným pomocníkem pro vytvoření si představy, co budoucí cabin crew čeká, jsou samozřejmě všelijaká diskusní fóra a také blogy úspěšných kandidátů. A že jich je. Stačí tomu věnovat trošku času a je možné dozvědět se téměř vše.

Velmi pěkně svou cestu k práci cabin crew Emirates popisuje francouzská letuška Alexandra na svém blogu. Každé části věnovala jednu kapitolu:
1. The beginning of my Emirates Journey
2. The Open Day + my tips
3. The Assessment Day + my tips
4. The Final Interview + my tips.
5. While waiting for the (possible) Golden Call.
6. Handle your break up!
7. Status Changed: Interview Completed
8. So much happend. Birthday + Emirates update.
9. Don’t worry! Be happy!
10. Medicals + final approval.
11. My Travel Bucket List
12. Emirates, 4 days to go.
13. On my way to the airport
14. 3 weeks in Dubai
15. One month in Dubai + SEP is finished
16. Training is finished!
17. My career has started

Takových podobných blogů je na internetu mraky. Bohužel naprostá většina z nich skončí po pár prvních letech po skončení trainingu a málokdo dokáže blog držet i poté. Ten náročný život plný tvrdé práce a pestrých zážitků na to nenechá moc času. 


České a slovenské:

Splnil se mi sen -  http://splnilsemisen.blogspot.cz/2015/04/a-jak-to-vlastne-cele-zacalo.html - Píše Kristýna. Tento blog jsme našli, ještě před tím, než odletěla do Dubaje, začala ho psát ještě před tím, o přípravách atd. Našli jsme si, kdy poletí a viděli, když přišla na odlet, loučila se se svými blízkými atd. Což je takové zvláštní, někoho pozorovat a vědět a on to neví.
Denník letušky - http://dennikletusky.blogspot.ae/?view=magazine - Blog slovenské letušky.
Letuška v Dubaji - http://letuskavdubaji.blogspot.ae/ - další slovenská letuška
Letuška v Dubaji - http://letuskavdubaji.blog.sk/ - podobný název, jako předchozí, ale jiná slečna. Je neupdatovaný, z roku 2008 a o to je to zajímavější, číst, jak to chodilo před 8 lety.
High Up in the sky / O nových začátcích jedné budoucí letušky - http://highupintheskybyzuzka.blogspot.cz/2015_02_01_archive.html - Zuzka popisuje svojí cestu ke kariéře letušky.
Život v oblacích - http://letuskakajka.eblog.cz/ - neaktualizovaný blog, končí u prvních letů po skončení trainingu.
Realise our dreams - http://realiseourdreams.blogspot.cz/2013/06/how-it-all-started.html - česká letuška, také už blog od roku 2014 neaktualizuje, ale hezky napsané informace.

Anglické:
My Emirates Journey - http://emiratesmermaid.blogspot.ae/2014/08/emirates-open-day.html - Jenny popisuje podrobně celý proces výběrového řízení. Od roku 2014 neaktualizováno. 
Flyhigh / A Flight Attendant Diary by Kirsy - http://flyhighdiary.com/2014/10/11/final-interview-emirates/ - Kirsy z Puerta Rica popsala final interview a mnoho dalšího
The Rager Wager / Beauty blog - http://theragerwagerblog.blogspot.ae/ - Anglická beauty blogerka Rachel popisuje svojí cestu k práci cabin crew Emirates
Absoulutely Anna - http://absoulutelyanna.com/my-experience-and-tips-for-emirates-cabin-crew-open-day/ - Američanka Anna popisuje svou zkušenost s Open day a přidává své tipy

Youtube:

Lisa Single - https://www.youtube.com/watch?v=knvAdClqwGM - Lisa sdílí své typy na to, jak se stát letuškou Emirates a mnoho dalšího.
 

Určitě je potřeba, aby si každý, kdo se o práci cabin crew uchází, sám pro sebe zvážil, jestli je to opravdu pro něj, aby pak nebyl zklamaný/á. Většina lidí samozřejmě vidí jen to pozlátko, ale je potřeba si uvědomit, co všechno ta práce vlastně obnáší. O tom, že člověk pracuje ve dne v noci a střídá časová pásma, snad není nutné ani psát (i když jsem zažila, že se na Open day někdo ptal, jestli by musel pracovat i o víkendech), ale třeba do toho také patří během dlouhých letů uklízet na toaletách v letadle a to je třeba to, co já bych dělat nemohla, speciálně na některých linkách. Pak se stane, že je člověk rozčarovaný a překvapený.
Na druhou stranu, pro člověka, který zrovna vychodil školu, bydlí u rodičů a nemá žádnou pracovní praxi, je to úplně super práce, na české poměry velmi dobře placená, s benefity jako cestování a poznání lidí z celého světa. Takové zkušenosti ten, co zůstane doma a nastoupí do práce, získá velmi těžko. Vzhledem k přímému letu mezi Dubají a Prahou je možné létat domů docela často, jsou cabin crew, které letí domů i dvakrát-třikrát za měsíc na otočku, samozřejmě mají možnost využívat zaměstnaneckých letenek. Pokud operují linku do Prahy jako cabin crew ve službě, nemusí nocovat s posádkou v hotelu, ale může jít spát domů a druhý den se jen dostavit na letiště včas na odlet.   
Problém pak může nastat, když se člověk chce po pár letech vrátit domů, protože praxe letušky se tady v ČR moc uplatnit nedá, rozhodně ne za stejné peníze. Někdo po letech odejde létat k nějaké privátní aerolince, jiný zůstane v zahraničí, ale začne se věnovat něčemu jinému. Je také možnost odejít v rámci Emirates na zem a uplatnit své zkušenosti třeba ve školícím středisku posádek, tam kde sám před lety začínal. Často si také lidi najdou partnera z jiné země a pak jejich cesty vedou rozmanitými směry.

Jestli někdo usoudí, že je to práce která by ho mohla naplňovat a nebojí se opustit rodnou hroudu, tak určitě doporučuji, tuto životní zkušenost získat, protože to může úplně  celý zbytek života.


www.yirina.net