My posts are my personal views. They do not represent the views of my company / Příspěvky na tomto webu jsou pouze mé osobní názory.

www.yirina.net

 

 

 

Historie společnosti

Historie společnosti Ukraine International Airlines vznikly v roce 1992, do Prahy létají od roku 2013, kdy krachnul Aerosvit a převzaly to po něm. Létají i dálkové linky, ty provozují čtyřmi Boeingy 767, které mají ve flotile, ale v roce 2019 je plně nahradí Boeingy 777.  Jako dálkové linky mají aktuálně New York, Bangkok, Peking, Colombo a od 6. 6. 2018 mají přidat Toronto.  V Praze už nemají svého zástupce, ale jen handlingového partnera. Lety odbavuje ČSA Handling a ticketing dělá agenturní přepážka ČSA Handlingu.  

 

KOupě letenek

Letenky na tento let jsme kupovali hodně dlouho dopředu. Celkem 10 měsíců, za zvýhodněný nízkonákladový tarif. Ten obsahuje pouze přepravu příručního zavazadla a šmytec.

 

Služby na palubě

Co se týče servisu a služeb, slyšela jsem samé referenční horror-story. Pravda je, že tyto informace většinou šíří ti, co si koupí letenku do Bangkoku za 6 tisíc a pak čekají služby neadekvátní této ceně. Protože UIA nejsou členy ZED dohody pro poskytování letenek zaměstnancům leteckých společností, neměla jsem nikdy možnost, ozkoušet to na vlastní kůži, i když bych byla chtěla. Loni začaly nabízet takzvané “low cost” tarify, které se prodávají 10 měsíců před odletem. Ty obsahují pouze přepravu cestujícího, jeho příruční zavazadlo a to je vše. Pro víkendový výlet do Kyjeva je to úplně perfektní řešení.
Jak už jsem psala, v ceně naší nízkonákladové letenky není vůbec nic. Nicméně, společnost umožňuje koupit si v předstihu občerstvení přes jejich webové stránky. Nabídka je pestrá a za velmi přijatelné ceny. Stránky jsou i v české verzi, což je velké plus. Nabídka jídel je celkem široká, prezentace je jasná a srozumitelná. Pro účely trip reportu jsme si objednali různá jídla, abychom porovnali, jak to vypadá na fotkách a jak v reálu.  Objednávku jsme dělali přes webové stránky společnosti. Ceny na obrázcích už neplatí, protože pár dnů poté, co jsem objednávku udělala, společnost zahrnula k menu zdarma jeden teplý nápoj a zvedla cenu cca o 3 EUR. Proto jsem byla zvědavá, jestli nám pití dají nebo nedají, když jsme to platili ještě před úpravou a jestli budou na palubě rozlišovat, kdo si to kdy koupil.


Nabídka snídaní


Nabídka salátů


Nabídka obědů


Nabídka speciálních jídel

Vybrala jsem si k objednání tři jídla. Naklikala je na české verzi jejich webu a zaplatila kartou. Následně mi přišel potvrzující e-mail, ale v ruštině. V příloze byly všeobecné podmínky a dokumenty EMD (electronic miscelaneous document) potvrzující platbu. 

 


Odbavení

Na podzim roku 2017 společnost zpoplatnila odbavení pro cestující ekonomické třídy na přepážkách na letišti. Kdo nemá palubní vstupenku vytištěnou nebo v mobilní aplikaci, musí zaplatit za odbavení 10 EUR. Tuto částku vybírá právě agenturní přepážka ČSA Handlingu a protože jsou pár metrů  na letišti od té naší, slyšíme tam téměř denně někdy i hodně sprosté nadávky cestujících zaměstnancům agentury ČSA Handling, že o tom nevěděli a že nic jako platit nebudou a že jako tohle by se jim jinde nestalo a že vítevykdojásem atd.
Pokud si chce cestující předplatit místo, musí kontaktovat přímo společnost, zatím to nejde zakoupit v online správě rezervace. Ceny jsou následující:


Sedadlo zakoupené v předstihu


Sedadlo v první řadě nebo na emergency row zakoupené na letišti


A to samé na letišti.

   
Odbavení online se pro rezervace bez předplaceného místa otevírá 48 hodin před odletem.


Tady už si lze běžná místa vybrat zdarma.


Voila! Boarding pass.


Let PS 808 / 19APR18 

Protože nemáme žádná zavazadla a palubní vstupenky jsme si vytiskli předem, jdeme si check-in jen vyfotit pro potřeby tohoto trip reportu a poté míříme rovnou do gate A8 odkud budeme nastupovat do letadla. Letíme Boeingem 737-800, registrace UR-PSW. Odbavení probíhá na terminálu T1, protože Ukrajina není v Schengenu.


V tomto gate je hodně místa a vyhlídka na runway.


 Tak si něco natočíme.


 Ještě jsem se občerstvila před cestou mým oblíbeným lososovým kolečkem.


 Palubky máme i vytištěné i v mobilu v aplikaci.


 Naše letadlo je tady.


 Cestující v gate.


 Cestující v gate.


 Nastupujeme.


 Kapitán si všiml že fotím, tak začal pózovat.


 No. Místo 10A je jaksi bez okna. To mě tedy vůbec nenapadlo. Na druhé straně 10F okno má, je to jen jednostranné.


 Instrukce.


 Letadlo je nové a je to vidět. Vše je čisté a neopotřebované.


 IFE žádné, ale to bych ani nevyžadovala. Místa na nohy tak akorát na dvě hodiny letu.


 Aspoň, že je okénko za námi.


 Jdeme na start.


 Na valu v Kněževsi jsou spotteři.


 Po startu projíždí posádka s vozíkem a dávají zdarma vodu. Ostatní je za poplatek. Nabídka je docela pestrá a ceny příznivé.


 Nám přinesli naše předobjednaná jídla. Měli jsme celkem tři, ale tři tácky se tam nevešly, tak nám ten plněný laváš dali na jeden z táců.


 Ukrajinské jídlo.


 Nevypadalo to úplně atraktivně, ale bylo to dobré. Řekla bych, že to byla nějaká brynza nebo něco na ten způsob.


 Salát klasický.


 Druhé menu bylo s nějakým kachním masem s rýží. V nabídce už ho teď ale nevidím, tak už ho asi nemají.


 Bylo to ale dobré.


 Laváš jsem si nakonec z letadla odnesla a snědla druhý den k snídani, protože jsme byli úplně nacpaní.


 Byl v tom sýr, sušená rajčata a nějaké listí.


 Detail kachního menu.


 Děkujeme, bylo to úplně vynikající.


 Makový koláček na konec.


 Posádka byla moc milá a neměli problém s tím, vyfotit se.


 Let byl téměř plný.


 Před přistáním zapli toto osvětlení.


 Ještě pár fotek do trip reportu.


 A jsme v Kyjevě.


Letiště Borispol.

 

Let s Ukraine International Airlines velice příjemně překvapil. Četla jsem o nich samé horror story na diskusních fórech, kde je cestující nešetřili, až jsem se trochu bála. Opak byl pravdou. Letadlo nové, posádka milá a příjemná. Cena letenky na úrovni low-costu (při koupi hodně předem, ale s tím nemám problém). Možnost, připlatit si a objednat jídlo dopředu a ještě za velice rozumné peníze, je ideální varianta. Kvalita dodávaného jídla je výborná, je servírováno v porcelánových miskách, prostě to má úroveň.
Je jasné, že to byl jen jeden let a jedna zkušenost, ale i potom ten zpáteční do Prahy proběhl ve stejném duchu.

 


www.yirina.net

 

Vsevjednom.cz