My posts are my personal views. They do not represent the views of my company / Příspěvky na tomto webu jsou pouze mé osobní názory.

www.yirina.net

 

Aktualizace nyní jen ve středy a neděle večer (pokud se ovšem nestane něco mega zajímavého).

 


30. 8. 2021
1) Nový podcast s Karlem
Karel létal u ČSA od roku 1992 do roku 2020. Nyní provozuje restauraci v Buštěhradě, kde se díky jeho minulosti občas konají srazy ČSA. Jeho vyprávění o tom, co u ČSA zažil jako palubní průvodčí, vedoucí kabiny, instruktor a inspektor, je zachyceno v novém dílu podcastu.


Zdroj: FlyRosta.com

2) Akce v Gostomelu
Minulý týden se v Gostomelu konala akce, kdy byla Mriya tažena ukrajinskými siláky. Nebylo to nic echt gold leteckého, spíše komerční akce pro partnery, ale Rosťa se k tomu nachomýtl, když si šel vyzvednout kamery, které zapůjčil Dmytru Antonovu a které se přidělávaly na Mryiu na nácvik průletu nad městem k oslavám 30. výročí nezávislosti Ukrajiny. Při té příležitosti tam s ním natočil nějaké video, které vyjde někdy v následujících dnech nebo týdnech.
Stala se i docela vtipná událost. Dmytro Antonov říkal Rosťovi, že na jeho youtube kanálu vyhrál v soutěži kalendář někdo z České republiky, ale že měl nějaký problém mu tu výhru odeslat. Rosťa se nabídl, že to zařídíme. Tak šli pro tu výhru do kanceláře a Dmytro dal Rosťovi adresu výherce. A shodou okolností je výherce z ulice, která je za rohem od naší pražské adresy, jen pár desítek metrů. Tak to tam donese v září při cestě do Prahy osobně. Se bude výherce divit.


Tahání Mriyji.


U Dmytra v kanceláři


Pán v zeleném tričku je kapitán Antonovu 70 Volodymyr Mosin.


Také dostal slovo.


A do Mriyji.


 Natáčelo se i v kokpitu.


Pohled na pole u Gostomelu v den oslav.


Bylo narváno.

3) Ocenění posádky Azerbaijan Airlines
Šlo o posádku letu, který byl vypraven 7. srpna z Istanbulu do Baku a dostalo se do silných turbulencí. Posádka Airbusu A320 se zachovala profesionálně a vše zvládla. Za to dostali její členové certifikáty a ocenění.


Foto: Azerbaijan Airlines


Foto: Azerbaijan Airlines


Foto: Azerbaijan Airlines

4) Nový interiér u AZUR air
A to v jejich Boeingu 777-300ER, který dostal nové vybavení kabiny. Ten má First class, Business Class a Economy Class. Letadlo je nyní nasazováno na lety Moskva - Bodrum - Moskva pro cestovní kancelář ANEX tour.


First Class. Foto: AZUR air


Business Class. Foto: AZUR air


Economy Class. Foto: AZUR air

5) Uganda Airlines v Nairobi
Uganda Airlines a jejich Airbus A330 přistály v Nairobi, kde je slavnostně přivítali.


Foto: Uganda Airlines


Foto: Uganda Airlines

6) Na Ukrajinu přiletěli evakuovaní z Afghánistánu
Speciální lety ukrajinské armády přivezli cca 360 lidí. Šlo o Ukrajince, ale i občany jiných zemí, kteří se potřebovali z Afghánistánu dostat.


Foto: úřad prezidenta Ukrajiny


Foto: úřad prezidenta Ukrajiny


Foto: úřad prezidenta Ukrajiny

7) Retro okno
Na počátku 70. let létal na lince KLM ve směrování Amsterdam - Moskva - Tokio Iljušin 62 s mixovanou posádkou Aeroflotu a KLM.


Rok 1971 a smíšená posádka KLM a Aeroflotu.

8) Ze života na Ukrajině
V sobotu jsme odpočívali po náročném týdnu a večer vyrazili na večeři. Šli jsme kolem budovy baletu, která byla nedávno dorekonstruována. Já bych se tam chtěla někdy podívat na představení Labutí jezero, které tu mají právě hrát.


Za námi zrekonstruovaná budova.


Večeře opět vynikající.

V neděli odpoledne Rosťa odletěl do Qataru, kde se koná představení letadla G700. Má tam natáčet pro Sama, ale cestou natočí i něco pro sebe. Letenku mu udělali z Kyjeva, takže letěl s Qatar Airways Boeingem 787-8 přímo do Dohy. Vyprovodila jsem ho na vláček na letiště a jala se užít zbytek neděle pro sebe. Takže mani/pedi/pleťová maska. Znáte to.
Ještě předtím jsme se ale ráno potkali s Joshem Cahillem. Josh je německý letecký youtuber, který umí i trochu česky, páč jeho maminka je Češka. Josh je v Kyjevě, protože tady natáčí s kapitánkou Veronikou z Kam Airu, se kterou letěl během jeho cesty po Afghánistánu a která je nyní zde v Kyjevě. Josh tady zůstává až do středy a tak jsme si domluvili večeři na úterý večer, až se Rosťa vrátí z Dohy.


Vzali jsme Joshe do leteckého obchodu.


Z Rosťovo cesty Kyjev - Doha


Předkrm


Večeře


A je v Doze.


26. 8. 2021
1) Flyr zahájily lety do Nice
A to z Osla, kde má nový norský dopravce svou první bázi.


Foto: Flyr


Foto: Flyr


Foto: Flyr

2) British Airways se vrátily do Budapešti
Budou z počátku létat mezi Budapeští a Londýnem 3x týdně, ve středy, pátky a neděle. Od půlky září pak budou přidány další frekvence.


Foto: Letiště Budapešť

3) Hans Airways začaly nabírat posádky
A to na konec roku 2021. Zaměstnance hledají ve spolupráci s firmou Resource Group. Společnost aktuálně čeká na obdržení AOC certifkátu od leteckého úřadu ve Velké Británii, aby mohla začít létat.


Foto: Hams Airways

4) Lufthansa přivezla téměř 2000 lidí z TaŠkentu
A to do Německa, které svezla Airbusem A340. Šlo převážně o lidi, kteří uprchli z Afghánistánu. Pro některé z nich to byl návrat domů, pro jiné příchod do nové země. Po příletu do Frankfurtu je čekal tým asistentů s jídlem, pitím, oblečením, lékařskou a psychologickou pomocí. Lufthansa bude pokračovat v těchto letech z Taškentu ve spolupráci s German Foreign Office.


Foto: Lufthansa

5) Polovina zaměstnanců Deltice nosí vlastní uniformu
A dávají jí přednost před designovaným outfitem od známého návrháře Zaca Posena. A to se souhlasem zaměstnavatele. Kvůli problémům, které byly s novou uniformou, ze které se dělalo zaměstnancům údajně špatně, bylo povoleno v květnu 2019, nosit místo oficiální uniformy vlastní oděv. Zprvu dostalo povolení nosit "alternativní" uniformu ze zdravotních důvodu 80 cabin crew. Nyní je to cca 12 500 zaměstnanců, kteří si o výjimku požádali. Tito zaměstnanci můžou nosit černé kalhoty nebo sukni a bílé tričko nebo halenku a černý svetr nebo kardigan. Tito zaměstnanci musí mít viditelně umístěný odznak "křídel" na svém oděvu, aby byla vidět jejich příslušnost k posádce.
To je tak, když ty uniformy navrhuje někdo, kdo v tom nemusí pracovat a vůbec nebere v potaz to, že se v tom musí lidé být několik hodin v kuse a ještě vykonávat nějakou manuální činnost. A ne jen chodit na mole a fotit promo fotky.


 Chápu, že takové postavě nelichotící mundúry, nechcou nosit. Foto: Delta

6) Bamboo převezly lidi do oblastí postižených čínským virem
Jde o lidi, kteří žijí ve vzdálených místech Vietnamu a kteří uvízli ve městech a nemohli se kvůli epidemickým opatřením vrátit domů. Bamboo takto vykonaly dva lety.


Foto: Bamboo Airways


Foto: Bamboo Airways


Foto: Bamboo Airways


Foto: Bamboo Airways


Foto: Bamboo Airways


Foto: Bamboo Airways


Foto: Bamboo Airways

7) Retro okno
Brožurka Air France k Boeingu 747 z počátku 70. let. To je naprostá nádhera.


Zdroj: Air France via Airchive.net


Zdroj: Air France via Airchive.net


Zdroj: Air France via Airchive.net


Zdroj: Air France via Airchive.net


Zdroj: Air France via Airchive.net


Zdroj: Air France via Airchive.net


Zdroj: Air France via Airchive.net


Zdroj: Air France via Airchive.net


Zdroj: Air France via Airchive.net


Zdroj: Air France via Airchive.net


Zdroj: Air France via Airchive.net


Zdroj: Air France via Airchive.net


Zdroj: Air France via Airchive.net

8) Ze života na Ukrajině
V úterý se slavilo 30 let nezávislosti Ukrajiny. Kdybysme tady nekoukali na zprávy ze světa, tak bych si myslela, že Covid už vůbec není. Za poslední měsíc se situace ještě víc uvolnila. Když jsem přijeli, tak se roušky nosily uvnitř v obchodech a v metru. Tu a tam byl někdo, kdo ji neměl, ale nikdo to neřešil. O víkendu jsme byli v několika "magazínech" a roušky už tam měla tak polovina lidí. To samé, když vidím kolem projíždějící trolejbus, tak v něm má roušky tak 50% lidí. Já jsem už sama několikrát prošla nechtěně obchodem bez roušky, protože tím, jak se tu nenosí, tak jsem si ji zapomněla nasadit a to třeba i proto, že je nemají ani samy prodavačky, tak to člověka netrkne. Jsem si říkala, jestli už to tu třeba nezrušili, respektive to je jen volitelné a my to jen nevíme. Každopádně, Covid už na Ukrajině nikdo téměř neřeší.


Zdroj: @jeniasnotes
Rosťa a lidi


Lidi


Lidi


Lidi


Lidi


A zlatý hřeb programu. Mrija.


Měli jsme samozřejmě na oslavu výročí hostitelské země naše slavnostní trička. 


23. 8. 2021
1) Nové video z nácviku letu Mriyji
A v něm nový úhel pohledu na letadlo za letu. Rosťa zapůjčil kapitánu Dmytro Antonovi jeho GoPro kamery a ten si je nechal namontovat na Mriyju a natočil tak let z nového místa. Bohužel zatím nemůže kvůli vládním restrikcím zveřejňovat žádné záběry z letu nad městem, ale i tak, ze startu z Gostomelu je to impozantní. Ještě by je tam měl mít na finální den oslav, to je 24. srpna. Jen trneme, aby jim z toho ty kamery za letu nespadly, páč nejsou úplně levné.


Zdroj: Dmytro Antonov

2) Zajímavý článek o praktikách Kiwi.com
Nechápu, že se ještě pořád najde tolik lidí, kteří jsou schopni si koupit letenky u toho prodejce, který využívá praktiky podobné těm, které jsou známé od šmejdských prodejců hrnců. Trvá to už roky, varování před nimi je plný internet a přesto se pořád najdou další a další, kteří jim naletí a bez rozmýšlení pošlou nemalé peníze. Zažila jsem dost pláče a vzteku v dobách, kdy jsem pracovala u Emirates a chudáky napálené cestující, co jsme tam řešili. Občas jsme se těch lidí ptali, proč si to u nich kupovali. Odpověď většinou byla, že neví, že jim to našel internet. Také si pamatuji, že když s námi tehdy letěl v prémiové třídě jejich velký šéf, tak letenku přes Kiwi koupenou neměl,  ale byla vystavena přes Emirates web.
Článek doporučuji přečíst ZDE a Kiwi se vyhýbat obrovským obloukem. 


Super osvěta od Cestujlevne.com

3) Flyr vykonaly první mezinárodní let
A destinací byla Malaga. Posádka, která byla na tomto letu, dostala od vedení firmy pohoštění v podobě vaflí. Společnost už také plně vystrojila své zaměstnance novými uniformami. Mají také kalhotový kostým, jako nedávno předvedl ukrajinský SkyUp, ale tady to aspoň vypadá elegantně a ne jako popelářský unisex mundur.


Foto: Bjørn Erik Barman-Jenssen


Foto: Bjørn Erik Barman-Jenssen


Foto: Bjørn Erik Barman-Jenssen

4) Chorvatský Fly Air41 dostal AOC certifikát
Tato společnost je start-upovou firmou, která se chystá zahájit provoz. První letadlo je zaregistrováno v Chorvatsku a má registraci 9A-BER. Za společností stojí CEO a vlastník aerolinky Sundair.  Obě společnosti mají fungovat jako sesterské společnosti, pod dvěma různými brandy. Přesto má první letadlo Fly Air41 zatím livery Sundairu. Letadlo je nyní v Lipsku, odkud létá pro německé tour operátory.


Foto: exyuaviation.com

5) Britské flyPOP začnou létat v říjnu
Aspoň se na to chystají. Britská nízkonákladová společnost chce cílit na destinace v Indii, kam budou létat z Velké Británie. Například do Amritsaru. První letadlo v barvách společnosti se objevilo před pár dny.


Foto: flyPOP


Foto: flyPOP


Foto: flyPOP

6) Slet na Issyk Kulu
Sletěli se sem zástupci vlád na zasedání Euroasijské rady. Ta se konala od 19. do 20. srpna v Čolpon Atě.


Foto: Letiště Manas Bishkek


Foto: Letiště Manas Bishkek


Foto: Letiště Manas Bishkek


Foto: Letiště Manas Bishkek


Foto: Letiště Manas Bishkek


Foto: Letiště Manas Bishkek


Foto: Letiště Manas Bishkek


Foto: Letiště Manas Bishkek


Foto: Letiště Manas Bishkek


Foto: Letiště Manas Bishkek

7) Fly Baghdad operovaly první let do Mediny
Šlo o první přímé lety z Baghdádu a Erbilu do Mediny od vypuknutí čínské epidemie, které vezly poutníky na Umrah pouť.


Foto: Fly Baghdad


Foto: Fly Baghdad


Foto: Fly Baghdad


Foto: Fly Baghdad


Foto: Fly Baghdad


Foto: Fly Baghdad

8) Jeju Air mají svůj brand store
Ten se nachází na letišti Gimpo ve čtvrtém patře. Cestující si tu můžou zakoupit suvenýry s logem společnosti a nebo posedět a dát si jídlo z letadla, i když nikam vlastně neletí.


Foto: Jeju Air


Foto: Jeju Air


Foto: Jeju Air


Foto: Jeju Air


Foto: Jeju Air


Foto: Jeju Air


Foto: Jeju Air

9) Nová aerolinka v HonG Kongu
Je to Greater Bay Airlines a jejich nový Boeing 737-800 s budoucí registrací D-AAGB zachytil v Hamburku Dirk Grothe. Je to bývalý stroj po Norwegianu, kde létal jako EI-FVM.


Foto: Dirk Grothe


Foto: Dirk Grothe

10) Oman Air spolupracuje s fotbalovou asociací
Aktuálně došlo k obnovení kontraktu, který trvá už 10 let. Podpis smlouvy se konal ve First Class kabině Boeingu 787-9 v Muscatu.


Foto: Oman Air


Foto: Oman Air


Foto: Oman Air


Foto: Oman Air

11) Nové uniformy pro Flair Airlines
Kanadaský ulta low-cost dopravce představil na letišti v Torontu nové uniformy.


Foto: Mark Brandon Aviation


Foto: Mark Brandon Aviation

12) LOT ukázal práci cabin crew
V hezké grafice, kde popisuje jejich činnost od příchodu do práce po výstup cestujících.


Zdroj: LOT

13) Heston Airlines slavily
A to den nezávisloti Estonska. Cestující na letu z Tivat do Tallinu, dostali drobné sladkosti.


Foto: Heston Airlines

14) Evakuace z Afghánistánu pokračují
US Air Force zveřejnily fotky z probíhajcích evakuací z Kábulu.


Foto: US Air Force Sgt. Brandon Cribelar


Foto: US Air Force Sgt. Brandon Cribelar


Foto: US Air Force Sgt. Brandon Cribelar


Foto: US Air Force Sgt. Brandon Cribelar

15) Ze života v Kyjevě
Minulý týden proběhla na velvyslanectví rozlučka s odjíždějící kolegyní, v sobotu jsme vyrazili na dobrou večeři a v neděli opět na spotting do Gostomelu. Konal se poslední nácvik průletů k úterním oslavám. Tentokrát jsme se rozhodli jet do Gostomelu, protože kdy se povede, že člověk může vidět start i přistání Mriyji v rozmezí pár desítek minut. 


Dámská část konzulárního oddělení na velvyslanectví.


V sobotu jsme vyrazili na večeři do kavkazské restaurace, kterou jsme si oblíbili.


Before. Brčka k ayranu dávají v barvách ukrajinské vlajky.


And after.


A v neděli spottovat.


Pole u naváděcí řady je u pokosené a tak si z něj místní udělali parkoviště.


Na značky!


Ukrajinské spotterky


Ukrajinské spotterky


Bylo tu celkem narváno


Spotting stylově


Ukrajinské spotterky


Ukrajinská spotterka


První šel na řadu Antonov 70


Pěkně zamával křídly


A následovala Mriya


Kapitán Dmytro provedl opět krásný start


A zamával.


Obletěl Gostomel...


...a zamířil nad město


Po cca 30 minutách se vrátil


I přistání bylo krásné...


Za Rosťou se tu chodí seznámit místní spotteři, páč se tu cizinci neobjevují každý týden a jsou na něj zvědaví.


Třeba tady kolega.


A my se po nějaké době viděli se Sergejem. Sergej je můj ex-kolega z Emirates, který stále ještě pracuje v Emirates v Moskvě a se kterým jsme se tam potkali před 2 lety. Sergej je ale původem z Ukrajiny, kde má rodinu, ale má i část rodiny v Praze, páč má české kořeny. Prostě takový velice multikulturní člověk. Když spolu mluvíme, přepínáme plynule mezi ruštinou, angličtinou a češtinou, v závislosti na tématu, o kterém je řeč a ve které řeči se nám to či ono lépe probírá. 


19. 8. 2021
1) Nácvik na oslavy 30 let nezávislosti Ukrajiny
Včera proběhl první ze tří nácviků slavnosti, která se bude konat 24. srpna. Přehlídka bude velká a mají to už teď hezky secvičené. My tam samozřejmě byli kvůli Mrije, která je součástí a má na oslavu nad přehlídkou ve formaci s dalšími letadly přeletět. Na první pokus se to povedlo. Legrace byla, když nás zastavil nějaký vyděšený pán a ptal se, jestli umíme anglicky. Když zjistil, že ano, tak se ptal, co se to děje. Asi se bál, že začala válka a Ukrajina mobilizuje. 


 Mezi vojáky byla spousta žen.


 Turisté ze Středního východu také moc netušili, oč jde.


 Jak z filmu Policejní akademie.


 Velká vlajka Ukrajiny.


 Dva spotteři.


 Tihle to měli nejlepší. Nemuseli pochodovat a jen se vezli.


 Turisté ze Středního východu.


 Turisté ze Středního východu.


 Každý správný echt gold drsný Ukrajinec, musí mít tetování, ledvinku a igelitku. Tak jako každý echt gold pravý Čech musí mít rejoice.


 Psi.


 Další psi.


 Když musíš, tak musíš.


 Vojandy.


Asi toho využili k setkání se známými.
 Turisté ze Středního východu.


A čekáme na přílet Mriji.


Už letí.


Z hotelu Ukrajina vyšla posádka Swissu a nestačila zírat.

2) Aeroflot představil novou kabinu Boeingu 777-300ER
Nový interiér má stroj registrace VQ-BFN. Konfigurace je 28 míst v Business Class, 24 v Comfort Class (Premium Economy) a 375 v Economy. Další dva stroje budou do flotily přidány ještě v tomto roce. Létat budou do Dubaje, New Yorku, Los Angeles, na Mahe, do Delhi, Jerevanu, Bishkeku, Baku, Taškentu, Chabarovsku, Vladivostoku a Petropavlovsku-Kamchatsky. 


Foto: Aeroflot


Foto: Aeroflot


Foto: Aeroflot


Foto: Aeroflot


Foto: Aeroflot


Foto: Aeroflot


Foto: Aeroflot


Foto: Aeroflot


Foto: Aeroflot


Foto: Aeroflot


Foto: Aeroflot


Foto: Aeroflot


Foto: Aeroflot


Foto: Aeroflot


Foto: Aeroflot


Foto: Aeroflot


17. 8. 2021
1) Kábulské letiště v totálním chaosu
Situace na letišti v Kábulu nabrala v neděli odpoledne, navečer a přes noc naprosto nečekaných obrátek. Nezvladatelný dav vtrhnul na plochu, násilím se dobýval do zaparkovaných letadel, běhal pod koly letounů, které se snažily pojíždět na start. To už nebyli kultivovaní lidé, utíkající před rizikem smrti, ale zfanatizovaný dav. Vůbec se nedivím bezpečnostním službám, že tyto lidi považují za velké bezpečnostní riziko. Nemluvím o spolupracovnících české armády, věřím, že ti jsou už z podstaty věci kultivovaní a rozumní a zaslouží si naší pomoc. Mám na mysli tady ten šílený dav, který když něco chce, tak se toho bezhlavě domáhá, a to i násilím. Už jen to, že se vlámou do letadla a domnívají se, že s nimi nějaká posádka poletí, ukazuje úroveň jejich intelektu a to, že je potřeba, být před takovými lidmi maximálně ostražití.


Zajímavá fotka. Když se objevila, vyvolala obrovskou smršť hejtů vůči vojákovi, než se ukázalo, že kontext byl úplně jiný. Voják prý bránil skupinu žen a dětí za ním, před dotírajícími muži, kteří se je pokusili napadnout. A to tomu dodá najednou úplně jiný rozměr. 


FR24 vydal seznam letadel, která by podle jejich záznamů měla být přítomna na letušti v Kábulu v pondělí 16. srpna 2021. Zdroj: FR24

2) Emirates představily nový logo jet
A to k 50. výročí založení Spojených arabských emirátů, které se bude konat na podzim. Moc hezké.


Foto: Emirates


Foto: Emirates

3) Airbus A330 Government of Hungary v barvách
Nákladní letoun registrace HA-LHU dostal na Maltě nové barvy. Včera měl pak přeletět do Budapešti, kde bude bázován. Letadlo patří maďarské vládě a provozovat ho bude Wizzair.


Foto: Dylan Portell Photography

4) GullivAir začaly létat ze Sofie do Burgasu
Nyní by měli toto spojení operovat celoročně každý den, letadlem typu ATR.


Foto: Letiště Burgas


Foto: Letiště Burgas


Foto: Letiště Burgas


Foto: Letiště Burgas


Foto: Letiště Burgas


16. 8. 2021
1) Kábul dobyt Talibanem
V neděli večer došlo k uzavření letiště pro civilní lety, povoleny už byly pouze ty vojenské. Let Emirates z Dubaje do Kábulu ještě před tím, než k zákazu letů došlo, odstartoval, doletěl ke Kábulu, chvíli tam kroužil, ale nakonec se vrátil do Dubaje, i když přistát ještě mohl. Zřejmě ale bylo vyhodnoceno, že je to nebezpečné. Chudáci Ti, co měli letenky na odlet z Kábulu. Chudáci všichni tam. Podle informací z Twitteru z místa, pobrala nakonec některé cestující ze zrušeného letu Emirates C17ka armády Indie, Kataru, Británie nebo Austrálie (jsou dohady, čí letadlo na záběrech to vlastně je).
Další boj o místa vypukl v letadle Kam Air, které mělo mít údajně namířeno do Istanbulu. Přestože kapacita jejich Airbusu A340-300 je cca 300 míst, snažilo se do něj dostat přes tisíc lidí. Lidi na palubě ve zveřejněném videu si stěžují na nedostatek vzduchu a říkají, ať neotvírá (někdo) dveře. Asi se pokoušel do letadla dostat ještě někdo další. Jestli to letadlo odletělo, se mi nepodařilo dohledat. Kam Air měl včera podle FR24 odlet A340kou jen do Mashadu a do Dillí. 
Já dění v Afgánistánu sleduji dlouhodobě a když vidím ty primitivy, jejichž jediné vzdělání je pár tříd náboženské školy, se samopaly na ramenou, kteří nenávidí všechny, co nevyznávají stejnou víru jako oni, tak se mi úplně svírá žaludek.


Zdroj: Twitter Aurora Intel


Zdroj: Twitter Saad Mohseni


Po uzavření letiště pro civilní lety, čekali ti, kteří se tam dostali ještě před tím, přímo u dráhy na přistání vojenských speciálů, které by je nabraly. Foto: Stefanie Glinski


Foto: Stefanie Glinski

2) Zahájení letů JetBlue přes oceán
Dlouho očekávanou událostí se stalo zahájení letů amerických JetBlue z New Yorku do Londýna na letiště Heathrow. Na lety jsou nasazeny Airbusy A321LR, které nabízejí i cestovní třídu Mint s plně sklopitelnými sedačkami. Na letu je pět cabin crew, z toho 3 ve třídě Mint a 2 v Economy.


Foto: Chris Sloan (Airchive)


Dezerty na akci v době čínsko-covidové. Foto: Chris Sloan (Airchive)


Foto: Chris Sloan (Airchive)


Foto: Chris Sloan (Airchive)


Foto: Chris Sloan (Airchive)


Foto: Chris Sloan (Airchive)


Foto: Chris Sloan (Airchive)


Foto: Chris Sloan (Airchive)


Foto: Chris Sloan (Airchive)


Foto: Chris Sloan (Airchive)


Foto: Chris Sloan (Airchive)


Foto: Chris Sloan (Airchive)


Foto: Chris Sloan (Airchive)


Foto: Chris Sloan (Airchive)


Foto: Chris Sloan (Airchive)


Foto: Chris Sloan (Airchive)


Foto: Chris Sloan (Airchive)

3) FlyScoot obnovily lety do Berlína
Lety jsou v provozu ve směrování Singapore - Atény - Berlín. Tak snad budou mít dostatek cestujících, aby se linka udržela.


Foto: Letiště Berlín


Foto: Letiště Berlín

4) Eurowings Discovery v Namibii
Další destinaci nové společnosti se stal Windhoek v Namibii. Létat se tam bude nyní 5x týdně.


Foto: Eurowings Discovery


Foto: Eurowings Discovery


Foto: Eurowings Discovery


Foto: Eurowings Discovery


Foto: Eurowings Discovery

5) Lufthansa obnovila lety do Baku
A to z Frankfurtu. V provozu budou každou sobotu.


Foto: Letiště Baku


Foto: Letiště Baku


Foto: Letiště Baku

6) Airbus A330 Air Belgium odhalen
Nachází se v Toulouse a zatím má registraci F-WWKQ. Brzy dostane novou OO-ABG. Dopravce bude tento Airbus A330NEO nasazovat z Bruselu na Mauritius od října 2021.Air Belgium budou mít ještě další Airbus A330, tem bude mít registraci OO-ABF.


Foto: Airbus


Foto: Airbus


Foto: Airbus


Foto: Airbus


Foto: Airbus

7) Norse Atlantic Airways mají první letadlo v barvách
Je to Boeing 787, nosí registraci LN-LNO a momentálně se nachází v lakovně v Shannonu v Irsku.


Foto: Norse Atlantic Aviation


Foto: Norse Atlantic Aviation


Foto: Norse Atlantic Aviation

8) Heston Airlines budou provozovat tři Airbusy A330
Budou je mít na leasing ve verzi A330-200 od společnosti Avolon. Letadla bude Heston Airlines nabízet pro wet-lease a charterové trhy na celém světě. První letadlo by mělo být dodáno nyní, v polovině srpna. Foto: Heston Airlines


Foto: Heston Airlines

9) Air France otevřely rekonstruovaný salonek v Kanadě
Konkrétně na letišti v Torontu. Salónek byl otevřen ve spolupráci s Plaza Premium Group, jejichž zaměstnanci tam pracují. Otevřen je denně od 14 do 22 hodin pro cestující Air France a KLM.


Foto: Air France


Foto: Air France


Foto: Air France


Foto: Air France


Foto: Air France


Foto: Air France


Foto: Air France

10) United mění pravidla pro vzhled zaměstnanců
Myšleno pro vzhled těch, co nosí uniformu. Nyní můžou mít viditelné tetování, i muži můžou používat make-up a lak na nehty, dle libosti. Můžou mít také dlouho vlasy a nosit je rozpuštěné.


Hlavně korektně. Foto: United

11 Ze života na Ukrajině
O víkendu Rosťa natáčel video v Leteckém muzeu na Žuljany a já asistovala.


 Muzeum opravdu stojí za to.


 Po Kyjevě jezdí disco bus. Už jsme ho potkali několikrát na různých místech. Duní z něj hudba a je slyšet hlahol a smích. V pátek večer zakotvil před konzulárním oddělením českého velvyslanectví. Do disco busu jsme ještě neměli odvahu nahlédnout, byť by mě to, co se tam odehrává, zajímalo. 


 V sobotu jsme zašli na večeři do blízké gruzínské restaurace.


 Dala jsem si kačapuri, které jsme kdysi jedli v Tbilisi.


Po cestě domů jsme si všimli, že naproti běloruské ambasádě vznikl pomníček před několika dny v Kyjevě zavražděného běloruského aktivisty Vitala Šyšova.


Zaměstnanci z běloruské ambasády na to musí pořád koukat.

Jak v Kyjevě chytáme Českou televizi? Páč já když jsem doma, tak mám téměř pořád puštěnu ČT24, jako zvukový podkres. Jenže online vysílání mimo ČR nefunguje. Tak jsme si na TV připojili extra počítač, který nám zapůjčil Rosťovo bratr, na tom je nainstalována VPNka a přes to fungujeme. Místo ovladače máme myš a klávesnici. K TV pak připojený externí disk, kde mám poukládané filmy a seriály. Třeba Nemocnici na kraji města, Návštěvníky a podobné mé oblíbené.


12. 8. 2021
1) V Kyjevě se chystá Kyiv Air Parade s Mrijou
A to při příležitosti 30 let vyhlášení nezávislosti Ukrajiny. Aktuální informace k akci u místního člověka Pavla Korsuna, který organizuje výlety na Ukrajinu pro západní turisty s tématickým zaměřením. Například exkurze do Gostomelu. Info k akci ZDE


Zdroj: https://ukraine-kiev-tour.com

2) Emirates behind the scenes
Tak to příšlo dřív, než jsem čekala. Emirates vydaly video ze zákulisí natáčení na vrcholku Burj Khalify. Bych tam umřela asi po vteřině.


Zdroj: Emirates

3) Druhý Iloušek 62 Rada Airlines
Druhý stroj ve flotile Rada Airlines (EW-564TR) se objevil na Djerbě, kde přistál pro palivo, než pokračoval do Vitebsku, na kosmodrom Vistochny (UMII).


Foto: Ihed Zaabi


Foto: Ihed Zaabi

4) Nová letecká společnost Norse Atlantic představila své livery
Šéf společnosti také oznámil, že dojde k posunutí zahájení provozu a to až od léta 2022. Létat chtějí na populárních transatlantických linkách z Evropy do USA, zejména New Yorku, Los Angeles a na Floridu a to jako low-cost. Aerolinka plánuje mít ve flotile 15 Boeingů 787.  Bázi má mít v Oslu, Londýně a Fort Lauderdale a zaměstnat až 1 600 lidí.


Foto: Norse Atlantic

5) Nová aerolinka Northern Pacific Airways
Je to také low-cost model a létat chtějí z USA do Asie přes Aljašku. Konkrétně do Tokia a Soulu a to od léta 2022. Na lety nasadí Boeing 757, kterých by v roce 2023 měli mít 12. Zahrnuta do toho bude podpora turismu na Aljašce, aby tam cestující strávili den či dva na cestě z nebo do Asie.


Zdroj: Northern Pacific Airways


Zdroj: Northern Pacific Airways

6) Návraty sportovců z Olympiády
Národní aerolinky využily toho, že přepravovaly své sportovce z Olympiády a nafotily s nimi propagační fotky.


Foto: British Airways


Foto: British Airways


Foto: British Airways


Foto: British Airways


Foto: Air France


Foto: Air France


Foto: Austrian


Foto: Lufthansa

7) Virgin Atlantic založí bázi v Edinburghu
A to pro lety na Barbados a do Orlanda. Spojení na Barbados bude jedinou přímou linkou mezi Skotskem a Karibikem. První let se má konat 5. prosince 2021. Lety do Orlanda pak začnou 30. března 2022. Operovat to bude Airbus A330.


Foto: Virgin Atlantic


Foto: Virgin Atlantic


Foto: Virgin Atlantic


Foto: Virgin Atlantic

8) Retro okno
Časopis OKNO z června 2004 a článek o rekonstrukci VIP salónku ČSA. Ano, ČSA měly a provozovaly svůj vlastní salónek. Než byl jako všechno ostatní, prodán.


Zdroj: OKNO


Zdroj: OKNO


9. 8. 2021
1) ČSA nebudou mít Airbusy A220
V pátek se světem roznesla zpráva, že Travela zrušila objednávka na čtyři Airbusy A220 pro ČSA, stejně tak i tři kusy Airbus A321XLR. Článek o nákupu ZDE a o jeho zrušení TADY.


Tak jde čas. Zdroj: Zdopravy.cz

2) Eurowings updatovaly náborové inzeráty pro Prahu
A to o platové informace pro všechny otevření pozice, kapitány, FO, pursery i cabin crew. Podle ohlasů lidí, co znají platy u Trevlu, jsou ty od Eurowings výrazně nadstandardní.


Cabin crew. Zdroj: Eurowings


Purser. Zdroj: Eurowings


Kapitáni. Zdroj: Eurowings


FO. Zdroj: Eurowings

3) Skvělé video od Emirates
Emirates připravily ke příležitosti znovu umožnění letů mezi Spojenými arabskými emiráty a Británií video, které na tuto pro ně zásadní událost, upozorňuje. A udělaly to skvěle. Natočilo se video ve stylu scény z legendárního filmu Láska nebeská, kde stojící osoba, v tomto případě "letuška" Emirates, odkládá listy s textem, který dává dohromady smysl. Letuška ale není jen tak na ledacjakém místě, ale na nejvyšším bodu Burj Khalify (v 830 metrech). Když jsem to video viděla, tak se mi moc líbilo, ale ani na vteřinu mě nenapadlo, že by mohlo být reálné. Jenže po pár dnech od zveřejnění se začala šířit informace, že se to opravdu natáčelo na tomto místě a nebyl na to použitý žádný trik. Aktérkou se prý stala známá skydiverka Nicole Smith-Ludvik (není to skutečná letuška Emirates). Nahoru se dostala normálně po žebříku, který tam je pro pracovníky údržby. Natáčet se mělo pomocí vrtulníku a dronů, které zajišťovala video společnost Chppershoot. Produkci zajišťovala společnost Prime Production AMG and TECS Services, která potvrdila, že to opravdu bylo natáčeno na Burj Khalifě. Natáčení mělo začít ve 4:30 ráno a končilo v 11 dopoledne. Tak doufám, že z toho vyjde časem nějaké "Behind the scenes" video, to mě opravdu zajímá.  


Video od Emirates


Nicole na "At the top"


Instagram Nicole Smith Ludvik

4) Qatar Airways začaly létat do Harare
Na novou linku nasadily Airbus A350, jeden z těch, které nejsou momentálně kvůli nějakým technickým problémům uzemněny.


Zdroj: Qatar Airways

5) WestJet obnovily lety do Evropy
A to po 18 měsících od přerušení. První let se konal z Calgary do Amsterdamu. Lety budou nyní v provozu 2x týdně.


Foto: WestJet


Foto: WestJet


Foto: WestJet


Foto: Letiště Amsterdam

6) Air Baltic nabírají propuštěné zaměstnance
A to celkem 50 členů posádek. Dalších 30 bude následovat.


 Foto: Air Baltic

7) Irácké Jumbo v Minsku
Poslední týdny začaly Iraqi Airways nasazovat na linku z Baghdádu do Minsku nasazovat Boeing 747 (a také Boeing 777). Říkali jsme si, co za tím asi je. Před pár dny můj známý z Vídně Josef, podnikl let s tímto letadlem, protože to samozřejmě neuniklo leteckých nadšencům, kteří se chtějí tímto letadlem proletět. Bohužel letový řád a plánování letadel na linky jsou dost nepredikovatelné a tak toto byla trošku větší pravděpodobnost, že bude mít štěstí a vyjde to. A vyšlo. Josef se Boeingem 747 z Bahdádu do Minsku proletěl a protože je to opravdu veliká rarita, Sam Chui ho požádal o fotky a vydal z toho u sebe na blogu trip report. A to spustilo velkou bouři v komentářích. Páč se to dostalo i k lidem, kteří to nevidí jen z toho leteckého pohledu a začali se do něj navážet, protože těmito lety prý přiváží irácký režim uprchlíky do Běloruska, které pak běloruský režim odváží na hranice do Litvy, jako pomstu za všechny restrikce. Zprávy o tom, že tam uprchlíky takto běloruský diktátor nechává svážet, jsem zachytila, ale vždycky jsem si u toho říkala, kde se tam sakra berou? No, tak teď je to jasné, vozí je tam ta 747ka, která už upoutala naší pozornost, když začala na této lince létat. No a když Sam vydal tento report, tak jim začali lidi nadávat, že tím podporují ilegální imigraci a podobně. Já si na letectví vždycky užívala to, že bylo mezi spottery a fanoušky nepolitické, lidi ze znepřátelených zemí a režimů se díky společnému zájmu o letadla přátelili a politikou se nezaobírali. Kdyby se na to díval člověk takto, tak by nemohl letět vůbec ničím, protože většinou ta raritní letadla a společnosti, jsou v těchto zemích a státech. Mrzí mě to, co to vyvolalo, kvůli Josefovi, protože tohle úplně musí zkazit tu radost z toho, že se mu podařilo proletět tak exkluzivním letadlem.
Trip report z letu s fotkami k vidění ZDE.
V pátek se irácká vláda rozhodla, zakázat přepravu cestujících z Iráku do Minsku. Letadla létat můžou, ale jen s cestujícími ve směru z Minsku. Tak těch asi moc nebude.


Foto: Josef Füerst


Foto: Josef Füerst


Nelegální migranti, svážení do Běloruska. Foto: Josef Füerst

8) Retro okno
Náborová brožurka letušek americké společnosti Eastern z roku 1966.


Zdroj: Eastern


Zdroj: Eastern


Zdroj: Eastern


Zdroj: Eastern


Zdroj: Eastern


Zdroj: Eastern


Zdroj: Eastern


Zdroj: Eastern


Zdroj: Eastern

9) HR okno QR
Qatar Airways hledají palubní personál na Slovensku. V Čechách zatím nic. Je tam ještě Makedonie, Moldávie, Chorvatsko, Slovinsko, Montenegro, Srbsko, Rumunsko, Bulharsko a Albánie. Více info ZDE.


Zdroj: Qatar Airways


Zdroj: Qatar Airways

10) Ze života v Kyjevě
Konečně jsme se také dostali do Leteckého muzea, které se nachází u letiště Žuljany. Ještě před tím jsme vyrazili na spotting k plotu tohoto letiště, ale cesta tam byla děsná a místo také nic moc. Nejlepší na focení na Žuljany je určitě plácek, který je přímo v muzeu a odkud je pěkně vidět.


Stavili jsme se u starého terminálu Žuljanského letiště.


Cesta kolem plotu.

 
Spotting


Následoval pozdní oběd. Boršč podávaný s chlebem a se slaninou. Echt gold!


Boršč já můžu pořád


A jsme v muzeu.


V roce 2018 tu sjel z dráhy MD-86 Bravo Air a tak se stal exponátem muzea.


V sobotu se tam konal zrovna svatební obřad.


Tak to je krásné místo pro svatbu, pod letadlem. To bych chtěla také.


5. 8. 2021
1) Emirates slaví léto
Emirates nabízí na palubách tři druhy "mocktailu". Ty jsou dostupné pouze v průběhu srpna v Business a First Class. 


Foto: Emirates


Foto: Emirates

 

2) Air Manas zastaví provoz
A to na 4. čtvrtletí roku 2021. Je to proto, že cestovní kancelář, která si objednala lety z kyrgyzského Bishkeku do Batumi, je zrušila. Air Manas obnovily letos provoz po 3 letech, kdy společnost nelétala. Dostali Airbus A220-300 registrace EX-22002 (msn 55072), který denně létal mezi Bishkekem a Oshí. Podle FR24 se poslední let konal 17. července, poté byly lety pozastaveny. Dopravce uvedl, že z důvodu zavedení nové strategie a příprav na nové linky.


Foto: Air Manas


Túry do Gruzie se ruší, tchýně se zbláznila. Zdroj: Air Manas

 

3) Salzburg přivítal nový let
A to z Berlína. Lety budou v provozu 2x týdně a to v pátky a neděle. Operovat je bude společnost Eurowings. 


Foto: Letiště Salzburg


Foto: Letiště Salzburg


Foto: Letiště Salzburg


Foto: Letiště Salzburg

4) Animawings zahájily lety do Valencie
A to na trase Bukurešť  - Valencia - Bukurešť. Inaugurační let se konal v sobotu 31. srpna.


Foto: Animawings


Foto: Animawings

5) Air Belgium chystají Airbus A330neo
Ten se aktuálně připravuje do barev společnosti.


Foto: Airbus


Foto: Airbus


Foto: Airbus

6) Boeingy 707 v aukci
Respektive jejich pozůstatky. Aukce proběhne online 24. září v aukční síni Dechoc Auktionen. Více informací TADY. Jde o stroje, které byly dlouho na německých letištích a letos na jaře byly rozebrány.


Foto: Dirk Grothe (Aviation Photography)


Foto: Dirk Grothe (Aviation Photography)


Foto: Dirk Grothe (Aviation Photography)


Foto: Dirk Grothe (Aviation Photography)


Foto: Dirk Grothe (Aviation Photography)


Foto: Dirk Grothe (Aviation Photography)

7) Retro okno
Rok 1969 a zakončení kurzu letušek Pacific Southwest Airlines (PSA).Foto: Mary Sidell

8) HR okno
Jubba Airways hledají piloty na Fokkery. CV je možné poslat na email recruit@jubbaairways.com do 15. srpna 2021.


Zdroj: Jubba Airways


2. 8. 2021
Zpět v Kyjevě
Ve středu večer jsme odletěli s ČSA do Prahy, v sobotu jsme vyjeli autem zpět a po přenocování ve Lvově, se vrátili v neděli do Kyjeva. Bylo to náročných pět dní, včetně té středy, protože jsem byla ještě celý den v práci a až večer jsme odlétali.
Cesta z Kyjeva do Prahy proběhla v klidu, posádka byla jako vždy moc fajn. V Praze jsme vyřídili, co jsme potřebovali, Rosťa natočil další podcast a nakoupili jsme si věci, které v Kyjevě nejsou k dostání. Nakoupila jsem si asi 300 sáčků kávy 2v1, protože mně "normální" kafe nechutná a piji jen to 2v1, ještě navíc takové to z privátních značek obchodů typu Lídl nebo Tesco (podle mě to pro ně dělá stejný výrobce, páč chutnají stejně). Na Ukrajině se dá koupit asi 20 druhů kávy 3v1, u každé pokladny s tím mají stojany, ale 2v1 nikde. Dál jsem si nakoupila musli Emco, ústní vodu a pastu na zuby Meridol a pleťovou vodu. Mají zde sice veliký výběr micelárních vod, na všechny typy pleti v mnoha velikostech a baleních, ale obyčejnou pleťovou vodu jen od Nivey a ta mi nevyhovuje. Pasty na zuby značek Elmex nebo Meridol jsme tu také vůbec nenašli. Možná je někde mají, ale rozhodně ne v obchodech, které jsou v našem okolí a jezdit po městě a hledat je, se mi nechce. Dál jsme udělali zásoby sušenek a oplatek, Ukrajinci to mají rádi a hodí se to jako dárek, když člověk někam jde. A pak ještě nějaké drobnosti. Naložili jsme auto a vyjeli.
Cestu jsme měli spočítanou na nějakých 15-16 hodin, s tím, že přenocujeme ve Lvově. Bohužel se to trochu natáhlo, protože z Prahy do Brna jsme jeli 4(!) hodiny. Ale pak už to šlo dobře. V Polsku jsme se zastavili na letišti v Krakově a poté v Rzeszowě. Rzeszow mě vždycky zajímal, protože se tam odsud létalo do New Yorku a jednou jsem na tento let už měla i letenku, ale nakonec jsem to tehdá kvůli nástupu k Emirates, nerealizovala. V Rzeszowě jsme viděli dva odstavené Dreamlinery LOTu. Je to hezké a příjemné letiště, přesně z takového bych chtěla letět do USA. Není velké, přelidněné, vše je na pár kroků chůze.
Z Rzeszowa už jsme zamířili na polsko-ukrajinskou hranici. Tam to byl naprostý masakr, několika kilometrová fronta aut, která se evidentně vůbec nehýbala, protože lidé byli vystoupení z aut a posedávali po silnici a okolí. Ještěže byl teplý letní večer, v zimě to musí být děs. My jsme měli instrukce od kolegů, že máme jet pruhem s předností pro CD a případnou frontu předjet. Ač mi to nebylo příjemné, tak jsme tedy frontu začali objíždět, za doprovodu právem vražedných pohledů stovek lidí z fronty. Bohužel jsme si před odjezdem nestihli vyzvednout a nalepit na auto samolepky CD, takže si museli myslet, že jsme nějací drzouni. Asi v poslední třetině fronty nám cestu zastoupila nějaká paní a postavila se do silnice  tak, abychom nemohli projet. Rychle se ukázalo, že je to Češka. Zřejmě viděla blížící se českou SPZtku a tak se rozhodla, že si to s námi vyřídí. Začala jsem jí vysvětlovat, že my jedeme na diplomatickou přepážku, kam ona stejně nepůjde, takže nikoho z této fronty nepředbíháme. Paní ale byla úplně běsná a ječela, že proč tam teda oni stojí už 6 hodin a že nás nikam nepustí. Řekla jsem jí, že tam tedy dojdu pro někoho z cizinecké policie, aby jí to vysvětlili, jestli nám bude blokovat cestu a tak nakonec ustoupila. Bylo to ale nepříjemné, jak pro nás, tak chápu, že i pro ni. Nevím, jestli je tahle situace na hranicích pořád nebo jen v létě, kdy tam jezdí lidi na dovolenou. Českých SPZetek stálo ve frontě hodně.
Hranici jsme projeli asi za 15 minut a vydali se do Lvova. Přes celé Polsko byla cesta krásná, úsek z hranic do Lvova byl děs běs, myšleno z pohledu řidiče. Vymleté silnice, samá díra. Nakonec jsme dojeli do hotelu až někdy kolem půlnoci a ubytovali se.
Ráno jsme vyrazili kolem deváté, směr Kyjev. Vzali jsme to opět přes letiště, která byla po cestě. První zastávka byla v Rovně (Rivně), druhá v Žytomyru. Obě letiště byla prázdná a opuštěná. Z Rovna tu a tam létají chartery do Egypta, ale provoz je tam jen v ty dny, kdy něco letí. Jinak je letiště prázdné. Žytomyrské letiště má nově postavený terminál, letos letiště dostalo status mezinárodní, ale vypadá to, že ještě provoz nezačal.
Nakonec jsme se stavili v Yellow Plane, což je motorest před Kyjevem, kde mají Jaka 40. Bohužel tam byla soukromá akce, a tak jsme se nemohli najíst v místní restauraci a jen si prohlédli letadlo. Probíhala tam dětská party nějakých asi bohatých Ukrajinců, páč když jsme odjížděli, tak přijela limuzína plná malých holčiček v princeznovských šatičkách, které vítali klauni. Tak jako proč ne.
Do Kyjeva jsme dojeli kolem šesté večer místního času. Bylo to náročné, ale stálo to za to.


Letíme do Prahy. Stále ještě s ČSA. Vedle v gate se boardoval flynas, opět plný saudských turistů, vracejících se z Ukrajiny.


Objednali jsme si večeři. Já jídlo s kozím sýrem.


Rosťa studené maso.


Nákupy před cestou zpět do Kyjeva.


"Kafe" 2v1 z Lídlu. Vím, že to s kafem moc společného nemá, ale mně to chutná.


Zásoba musli na snídaně.


Ještě Kofolu a jedeme.


Zastávka v Krakově na letišti.


Krakov odlety


A v Rzeszowě.


Rzeszow je sympatické malé letiště.


Druhý den cesty a ukrajinské letiště Rovno (Rivno)


Nikde nikdo, jak ve filmu "Letiště duchů".


Rovno


To samé v Žytomyru. Až na to, že tady je to letiště fungl nové.


Hala je připravena k provozu.


Přes plot je vidět odstavený Airbus A320.


Žytomyr.


Pokračovali jsme přes Yellow Plane.


Do letadla se může.


A jsme zpět. Rohová budova za námi je konzulární oddělení velvyslanectví České republiky v Kyjevě.


www.yirina.net

 

Vsevjednom.cz