My posts are my personal views. They do not represent the views of my company / Příspěvky na tomto webu jsou pouze mé osobní názory.

www.yirina.net


 




 

30. 1. 2021
1) Změny v cestování s Emirates - shrnutí
Nejdůležitější pro cestující z Prahy je, že od neděle 31. ledna musí mít opět negativní test před odletem z Prahy a to i na tranzit do destinací, kam být test nemusí, čili třeba na Zanzibar. Změna je také ve stáří testu, dříve stačil test starý 96 hodin, nyní je to jen 72 hodin a to nejen na tranzit, ale i pro vstup do Dubaje. Certifikát PCR musí být vytištěný (takže ne v telefonu nebo notebooku nebo na tabletu) a jen anglicky nebo arabsky. Další omezení jsou:
Británie - od včerejška jsou do odvolání zrušeny všechny lety mezi Spojenými arabskými emiráty a Velkou Británií. Emirates zrušily lety z Dubaje do Birminghamu, Glasgow, Londýna a Manchesteru. Cestující, kteří mají právo na vstup do Británie (rezidenti) můžou do Británie dále cestovat, ale musí zvolit cestu s přestupem a poté podstoupit 10 denní povinnou karanténu. Lety, které přiletěly před začátkem platnosti zákazu 29. ledna, odletí z Británie 30. ledna 2021. Etihad se prý zatím rozhodl létat prázdný do Británie a odvážet lidi zpět do Abu Dhabi.
Jihoafrická republika - přerušení letů se prodloužilo do 4. února 2021. Zákaz začal platit 16. ledna.
Brazílie - včera bylo oznámeno, že od 1. února do 10. února včetně, se přerušuje spojení mezi Dubají a Sao Paulem. 


Foto: Emirates

2) Qatar Airways zahájily lety do Seattle
Inaugurační let se konal včera a to nakonec o 2 měsíce dříve, než společnost plánovala. Seattle se tak stal 11. destinací Qatar Airways v USA. Lety budou v provozu 4x týdně, v pondělky, úterky, středy a pátky. Operovat je bude Boeing 777 v kapacitě 42 míst v Business Class a 312 v Economy Class.


Foto: Qatar Airways

3) Aeroflot oznámil zrušení naplánovaných linek
Včera vydala společnost tiskovou zprávu, ve které informuje, že v období od 28. března do 30. dubna 2021 nebudou létat do následujících destinací:
Z Moskvy: Aktau, Aktobe, Alicante, Almaty, Amsterdam, Atyrau, Atény, Baku, Bangkok, Barcelona, Bejrút, Berlín, Biškek, Brusel, Boloňa, Budapešť, Bukurešť, Buchara, Valencie, Varšava, Washington, Benátky, Vídeň, Verona, Vilnius, Havana, Hamburg, Hannover, Hong Kong, Guangžhou, Denpasar, Drážďany, Dublin, Düsseldorf, Jerevan, Záhřeb, Karaganda, Kišiněv, Colombo, Kodaň, Kostanaj, Larnaka, Los Angeles, Lyon, Lisabon, Ljubljana, Madrid, Miami, Malaga, Marseile, Miláno, Bombej, Mnichov, Nice, New York, Neapol, Osaka, Oslo, Oš, Paříž, PRAHA, Peking, Puket, Riga, Řím, Rimini, Thesaloniki, Samarkand, Sofie, Stockholm, Tallin, Taškent, Teherán, Tel Aviv, Tenerife, Tivat, Ulan-Bátor, Frankfurt, Hanoj, Ho Chi Minh City, Curych, Šanghaj, Štutgart, Šymkent.
Takže Aeroflot nepočítá do konce dubna s téměř žádným pravidelným mezinárodním provozem. Tak nějak se začíná rýsovat, jak to bude s leteckou dopravou v průběhu jara vypadat. Vidím tam velký špatný.


Ikonické červené uniformy Aeroflotu v Praze jen tak neuvidíme. Foto: Aeroflot

4) Norská společnost Flyr oznámila vstup na trh
Společnost má být bázována v Oslu a chce být hlavním konkurentem Wizzairu a Norwegianu. Ve flotile chtějí mít 28-30 Boeingů 737-800 s kapacitou 186 míst. Létat chtějí vnitrostátně po Norsku, ale i do zahraničí. Mají plány na několik "rozvojových vln", viz obrázky. Ve fázi 2 mají i Prahu. Zatím ale čekají na vydání AOC certifikátu. Mají už i web, který je k vidění na adrese: www.flyr.no a hledají také zaměstnance v kariérní sekci ZDE.
Já tedy Norům nedůvěřuji, páč kradou děti.


Zdroj: Flyr.no


Zdroj: Flyr.no


Zdroj: Flyr.no


Zdroj: Flyr.no


Zdroj: Flyr.no


Zdroj: Flyr.no

5) Nový Embraer E195-E2 pro Air Peace
Byl dodán ve čtvrtek a tady je pohled dovnitř. Kapacita letadla je 124 míst.


 Foto: Air Peace


 Foto: Air Peace


 Foto: Air Peace


 Foto: Air Peace

6) Letiště Teruel ze vzduchu
Na rok 2021 mají cíl, dokončit dláždění v rámci 3. fáze rekonstrukce letiště. No, myslím, že se jim to bude na další odstavená letadla, která budou vzhledem k situaci přibývat, hodit.


Foto: Letiště Teruel


Foto: Letiště Teruel


Foto: Letiště Teruel


Foto: Letiště Teruel

7) Retro okno
Jak se stát palubní průvodčí v roce 1985. Zase tak dlouhý text bez předělů.


Zdroj: Letecký obzor, 1985


Zdroj: Letecký obzor, 1985

8) Hezký víkend všem.


29. 1. 2021
1) Dobré zprávy z Ostravy
Linka LOTu Ostrava - Praha je nyní prodloužena do konce března (zatím poslední let je v prodeji na 26. března) a Ryanair začal prodávat letenky na lety Londýn Stansted - Ostrava a to od 30. března 2021.


Zdroj: LOT


Zdroj: Ryanair

2) Británie oznámila okamžitý zákaz letů z UAE
Všechny lety z Dubaje a Abu Dhabi jsou ode dneška zrušené. Což je docela prekérní situace, protože pokud je mi známo, tak zrovna tyto lety byly úplně plné, až po střechu. A opět je tu stejný problém, jako celou dobu, co tu máme čínský virus. Cestující s letenkami se přerezervují na lety s přestupem někde, odkud spojení do Británie je a tak jim tam stejně přiletí, jen z jiné destinace. Navíc budou trajdat po světě zbytečně víc a zvyšovat riziko, že ten čínský virus někde chytí nebo roznesou.
Sakra, ví někdo, kdo tato nařízení vymýšlí, jak tohle funguje?!


Teď můžou letět třeba novým spojením z Qatar Airways přes Dohu.


Option to travel via intermediate points may be available. Zdroj: Letiště DXB

3) Emirates prodlužují pozastavení letů do JAR
Původně mělo skončit včera, nyní je to prodlouženo do 4. února 2021.


Foto: Emirates

4) Gulf Air se přesunul do nového terminálu v Bahrainu
Nový terminál je na letišti Manama a Gulf Air sem přesunul svůj provoz včera. Je v něm i nový salónek, který je dvojnásobně velký, než ten původní. Salónek odbaví najednou přes 400 cestujících. Jsou zde nové odbavovací přepážky pro cestující Economy Class i pro Falcon Gold (prémioví klienti Gulf Airu). Jsou zde také sprchy, místo na modlení, food court a dětský koutek.


Foto: Gulf Air


Foto: Gulf Air


Foto: Gulf Air via www.thedesignair.net


Foto: Gulf Air via www.thedesignair.net


Foto: Gulf Air via www.thedesignair.net


Foto: Gulf Air via www.thedesignair.net


Foto: Gulf Air

5) Air Peace převzaly první Embraer E195-E2
Uvítací ceremonie se konala na letišti Nnamdi Azikiwe v Abuje v Nigérii. Je to první ze třinácti kusů, které si společnost objednala.


Foto: Air Peace


Foto: Air Peace


Foto: Air Peace


Foto: Air Peace


Foto: Air Peace

6) ANA využívá času a učí stevardy nové jazyky
All Nippon Airways podporují jazykové vzdělávání svých palubních průvodčí tím, že jim (ještě za normálních časů) umožňovaly účastnit se jazykových kurzů v zahraničí. Jedna z letušek byla na 11 měsíců na kurzu francouzštiny ve Francii, protože létala často na lince do Paříže. Další se naučila s podporou All Nippon Airways korejsky a byla proto dedikována speciálně lety do Koreje. Nyní nejen tyto dvě dámy využívají volného času, kdy nelétají, aby se v jazycích ještě zdokonalily a skládají z nich zkoušky na vyšší úrovni, než dosáhly předchozím studiem. Ti z cabin crew, kteří zkoušky složí, dostanou na uniformu odznáček, na kterém je napsáno, kterým jazykem mluví.
To měly kdysi Emirates také, v podobě vlaječek. To skončilo po skandálu s vlaječkami Tajvanu, které vadily Číně, která vyhrožovala odebráním povolení do Číny létat. Jenže tajvanští cabin crew nechtěli nosit čínské vlaječky a tak se to nakonec celé zrušilo.


Foto: All Nippon Airways


Foto: All Nippon Airways


Foto: All Nippon Airways


Foto: All Nippon Airways

7) Nový Boeing 787-9 Koreanu se zalétává v Seattle
Je to stroj registrace HL8390, který dostane korejský dopravce. 


Foto: Jennifer Schuld

8) Retro okno
Pohled na severní část letiště v Taškentu v roce 1968 z letadla Douglas DC-8-62. To je nádhera!


Zdroj: Taškent Retrospektiva


Zdroj: Taškent Retrospektiva


Zdroj: Taškent Retrospektiva

9) Kosmetické okno
Dominique Cosmetics uvedou dnes v 10:00 novou paletku nazvanou Transition Palette. Přesně tyhle matné stíny mám nejradši a nejlépe se s nimi pracuje. Cena bude 48 USD. Prodej zatím asi jen v USA, ale dá se to nechat poslat.


Foto: Dominique Cosmetics


28. 1. 2021
1) Shrnutí událostí v letectví za rok 2020
Povídání Rosti s Janem Sůrou ze serveru Zdopravy.cz o tom, co se událo v leteckém světě během loňského roku v zahraničí i u nás.


Zdroj: FlyRosta.com

2) Nová řecká aerolinka plánuje lety do Prahy
A to z Itálie. Lumiwings jsou řecký start-up s bází na letišti Forli v severní části Itálie. Společnost zveřejnila plány na léto 2021, ve kterých jsou 2x týdně lety z Forli do Prahy (pátky a neděle) a další. Zahájení provozu nové letecké společnosti je naplánováno na 26. března 2021,  Boeingem 737-300, registrace SX-LWA. Další spojení nabídnou z Forli do Katovic, Lodže, Craiovi, Aradu, Oděsy a z Perugie do Katovic, Aradu a Oděsy. Vše 2x týdně.
Tak hodně štěstí.


Foto: Lumiwings/TAL Aviation via Aviation24.be


Foto: Lumiwings


Zdroj: Lumiwings

3) Air Transat pozastavují všechny lety z Toronta do 30. dubna
Air Transat oznámily cestovním agenturám, že s platností od 28. ledna do 30. dubna 2021 pozastavují všechny lety z Toronta. Je to samozřejmě v souvislosti s aktuální situací s čínským virem. Cestující, kteří jsou nyní v destinacích, kam odletěli s Air Transat, budou překnihováni na jiné společnosti. Ti co ještě neodletěli, dostanou zpět plnou částku z ceny, kterou za letenku či cestovní balíček zaplatili. 
Se trochu obávám, že letošní léto se odehraje v podobném stylu jako to loňské. Masa bude létat na Kanárské ostrovy, Řecka a do resortů v severní Africe. Ti co se cítí víc hogo fogo, dají Dubaj nebo Zanzibar. Cesty do Jugoslávie nepočítám.


Foto: Air Transat

4) Retro okno
Časopis Křídla vlasti z roku 1958.


Zdroj: Křídla vlasti, 1958


Zdroj: Křídla vlasti, 1958


27. 1. 2021
1) Další Airbusy A380 přistály v Tarbesu
Tentokrát to byly stroje Lufthansy (D-AIMC) a Etihadu (A6-EPI). Budou zde uskladněny do doby, než se situace obrátí k lepšímu.


Foto: Letiště Tarbes


Foto: Letiště Tarbes


Foto: Letiště Tarbes


Foto: Letiště Tarbes


Foto: Letiště Tarbes

2) Austrian uskladnil Boeing 777 do Teruelu
Dalším přírůstkem na španělském letiště Teruel je stroj registrace OE-LPD, který provozují Austrian Airlines. Zatím se plánuje, že tu Boeing 777 pobude čekat na vrácení do provozu 12 měsíců.


Foto: Austrian Airlines


Foto: Austrian Airlines


Foto: Austrian Airlines


Foto: Austrian Airlines

3) ANA plánuje vyřadit z flotily polovinu Boeingů 777
Mají jich celkem 65, z toho 14 už je nyní uzemněno a nelétá. Jenže situace se nelepší. Na některých linkách se All Nippon Airways chystá Boeing 777 nahradit modernějším Boeingem 787. Pro rok 2021 byl pozastaven provoz 16 linek (např. Tokyo Haneda - Moskva, Tokyo Narita - New York a Tokyo Narita - San Francisco) a omezení frekvencí na těch, co "přežily", například do Bangkoku. Společnost nyní provozuje 20% původně plánovaných letů. V dubnu má ANA představit plán pro 15 000 zaměstnanců z řad posádek a pozemních zaměstnanců, ve kterém jim nabídne až dvouleté neplacené volno, ve kterém by se mohli věnovat svým zájmům, jako třeba studium. Přestože bude dovolená neplacená, společnost přispěje cca 1 930 USD těm, kteří této nabídky v roce 2021 využijí na více než rok. Společnost jim také bude platit sociální pojištění. 


Foto: ANA


Foto: ANA

4) Jak se fotí reklamy na aerolinky
Foto z přípravy propagačních materiálů Airbusu A321 Americanu a jejich Business Class v Dallasu v roce 2013.


Foto: Ryan Pearl


Foto: Ryan Pearl


Foto: Ryan Pearl

5) Retro okno
O palubním servisu v ČSA v roce 1968. Zajímavé je, že tam v klidu přiznali, že u žen stevardek je vyšší procento nemocnosti a délky nemoci než u mužů a také, že je prokázáno, že když je šéfem na letu muž, tak dodává cestujícím vyšší kvalitu služeb a tak bude na dálkových linkách jako purser (tehdy se tomu říkalo "první palubní průvodčí"), vždy muž. Na krátkých tratích ti není nutné. To by je dneska za takové genderově netaktní prohlášení asi hnali.


Zdroj: Letecký obzor, 1968


Zdroj: Letecký obzor, 1968


26. 1. 2021
1) Porovnání provozu evropských nízko-nákladových dopravců 2020 vs 2021
Flightradar24 zveřejnil na FB zajímavé srovnání počtů letadel, která provozují evropští nízko-nákladoví dopravci z 27. ledna 2020 v 16 hodin (652 letadel ve vzduchu) a včera ve stejný čas (58 letadel ve vzduchu). Letecká doprava napříč Evropou a to nejen nízkonákladová, je v zoufalé situaci a bohužel za to nemůže jen čínský virus, ale i neschopnost států, potažmo EU, zavést nějaká jednotná řešení.


Zdroj: FR24.com


Zdroj: FR24.com

2) Nové linky Wizzairu pro rok 2021
Jde o spojení z Varšavy a Krakova do Heraklionu (2x týdně, od 15. 6.), na Santorini (2x týdně, od 16. 6.), z Gdaňsku do Splitu (2x týdně, od 17. 6.), z Katovic na Corfu (2x týdně, od 16. 6.) a z Wroclav - Burgas (1x týdně, od 19. 6.). Dále se budou zahajovat linky z Kišiněva a Bukurešti, to řeckých dovolenkových destinací. Tak snad se to bude nejen prodávat, ale i létat a nezruší to.


Zdroj: Wizzair

3) Lufthansa představila nový Buy-On-Board service
Nabízet se bude občerstvení a krátkých linkách ve spolupráci s partnerskou firmou dean&david a s kávovou společností Dallmayr v cenovém rozpětí 2 - 12 EUR. Cestující budou dále dostávat malou láhev vody zdarma a malé čokoládové překvapení. S novinkou se zákazníky setkají od léta 2021, na letech delších než hodinu. Cestující Business Class dostanou i nadále jídlo zdarma, ale spekuluje se o tom, že se přejde na krabičkový systém, jako např. u KLM a zruší se porcelán.   


Foto: Lufthansa


Foto: Lufthansa


Foto: Lufthansa


Foto: Lufthansa


Foto: Lufthansa


Foto: Lufthansa

4) Alaska Airlines převzala první Boeing 737-9 MAX
Je to stroj registrace N913AK. Dodávací let byl krátký a to z Boeing Delivery Center v Boeing Fieldu v Seattle do hangáru Alasky v Seattle na letišti. Letadlo má vstoupit do provozu 1. března a létat na linkách ze Seattlu do San Diega, Seattle a Los Angeles. Druhý Boeing 737-9 dostane společnost v březnu.


Foto: Alaska Airlines


Foto: Alaska Airlines


Foto: Alaska Airlines


Foto: Alaska Airlines


Foto: Alaska Airlines


Zdroj: FR24

5) Retro okno
O nové organizaci v ČSA k 1. lednu 1968. To je zajímavé, že tehdy byl formát takových článků víceméně jen formou dlouhých textů v úzkých sloupcích. Mě ta tématika sice velice zajímá, ale i tak je pro mě už složitější, tak dlouhé texty s minimem odstavců číst. Člověk si za poslední roky odvykl, když většinou čte jen kratší články na netu, doplněné spoustou obrázků a předělů. Pak je pro mě přečtení takového dlouhého článku trošku náročnější na udržení pozornosti. Přitom s knihami nemám problém, ty čtu pořád a dlouhý nepřerušovaný text mi nevadí.


Zdroj: Letecký obzor, 1968


Zdroj: Letecký obzor, 1968


Zdroj: Letecký obzor, 1968

6) Kosmetické okno
V Rossmannu je akce 25% sleva na Ryor. Ono je to tam trochu dražší, než přímo na Ryoru, ale když je takový sleva, tak to zase vyjde lépe, než přímo na eshopu Ryoru a navíc, není potřeba platit poštovné. Akce platí do 2. února 2021. 


25. 1. 2021
1) Emirates omezily spojení do Kodaně
Dánské úřady zakázaly lety ze Spojených arabských emirátů do země. Respektive to, aby jimi přilétali cestující. Omezení je zatím v platnosti na 5 dní, do 26. ledna 2021. Stalo se tak poté, co se na letech z Dubaje objevilo přes 33 pozitivních přiletivších, včetně dánských celebrit, které se vypravily slavit Nový rok do Emirátů. Těm se dostalo veřejné kritiky proto, že se na dovolenou vydali, přestože dánská vláda doporučuje za turistickým účelem necestovat. Emirates se k tomu postavily tak, že let ve směrování Dubai - Copenhagen létá prázdný a cestující přepravuje jen na letu Copenhagen - Dubai.


Zdroj: Emirates

2) KLM se domluvily s vládou ohledně testování posádek
Nakonec dostaly výjimku z povinného testování před odletem do Nizozemí a společnost tak nemusí rušit dálkové lety. Otázkou ale je, kdo tím bude za těchto podmínek létat.
Došlo však k přerušení letů do Británie, Kapverdy, Jižní Afriky, Dominikánské republiky, Panamy a Jižní Ameriky (Argentina, Bolívie, Brazílie, Chile, Kolumbie, Ekvádor, French Guiana, Paraquay, Peru, Suriname, Uruguay, Venezuela). Tento zákaz vyhlásila vláda s platností od 23. ledna 2021 do 22. února 2021. To je celé jak u bláznů. KLM tedy zruší ty své přímé lety, ale cestující, kteří mají letenku např. Amsterdam - Chile - Amsterdam, poletí, jen jinudy. KLM jim předělají letenku na jiné dopravce s přestupem, třeba přes USA na Deltu, která tam létá. Ti lidé stejně poletí nebo přiletí, jen o nich nebude žádný přehled, protože budou mít přílet "jakoby" z jiné destinace, přes kterou tranzitují a navíc úplně zbytečně poletí dvěma nebo více lety, oproti jednomu. A likviduje to i KLM, které za tyto involuntary překnihované letenky platí vysokou cenu. Rušení přímých letů je jen alibistický nesmysl, který nikomu a ničemu nepomáhá a ti, kdo to vymýšlí, zřejmě vůbec netuší, jak toto odvětví funguje.


Foto: KLM  

3) Air Belgium pozastavují lety do 1. března
Belgická vláda vyhlásila travel ban pro své občany od 27. ledna do 1. března, s výjimkou nezbytných cest. Z tohoto důvodu společnost nebude létat do French West Indies, protože je to víceméně dovolenková destinace. Lety mezi 26. lednem a 29. lednem se budou ještě konat.


Foto: Air Belgium

4) Čínské úřady zakázaly lety kvůli výskytu čínskému viru
Ze strany Číňanů došlo k dočasnému dvoutýdennímu zákazu následujících letů:
Air France AF202 z Paříže do Tianjinu (na letu bylo přivezeno 5 pozitivních cestujících) - zákaz platí od 25. ledna 2021
Egypt Air MS858 z Caira do Guangzhou (na letu bylo přivezeno 6 pozitivních cestujících) - zákaz platí od 1. února 2021
Xiamen Airlines MF830 z Los Angeles do Xiamenu (na letu bylo přivezeno 5 pozitivních cestujících) - zákaz platí od 25. ledna 2021
Swiss LX188 z Curychu do Shanghaje (na letu bylo přivezeno 6 pozitivních cestujících) - zákaz platí od 1. února
Takže ti, co jsou knihovaní na tyto zakázané lety, se překnihují opět na jiné lety s přestupy, ale zbytečně budou cestovat více a zvyšovat mobilitu lidí a samozřejmě i možnost přenosu čínského viru.


Další nesmysly. Tak lidi poletí jiným letem, no.

5) Ruslan na Bajkonuru
Včera přistál na Bajkonuru Antonov 124 Volga Dněpr s nákladem satelitu CAS500-1.


Foto: GK Launch Services


Zdroj: FR24

6) Airbus A380 v rozkladu
Jde o první Airbus A380 pro Singapore Airlines (9V-SKA), dodaný 15. října 2007. Službu ukončil 11. června 2017. Smutný pohled.


Foto: @Airplusnews

7) HR Okno
Qatar Airways obnovují lety do Dubaje a tak tam hledají nové provozní zaměstnance. Více informací TADY.


Zdroj: Qatar Airways

8) Retro okno
Dnes se podíváme do automatizace přípravy letů ČSA s ŘLP v roce 1988.


Zdroj: Letecký obzor, 1988


Zdroj: Letecký obzor, 1988


Zdroj: Letecký obzor, 1988

9) Ze života
Odpočinek a relax s blízkými, jsou potřeba pro naše duševní zdraví. Začátek oslavy ve tři odpoledne taky není špatný.


23. 1. 2021
1) Austrian zpřísňuje cestovní podmínky
Od 25. ledna nebude možné cestovat letadly Austrianu s jinou ochranou úst a nosu než s respirátorem typu FFP2. To samé má platit i pro Lufthansu.


Zdroj: Austrian Airlines


Zdroj: Lufthansa

2) Velká Británie bude akceptovat slovenské antigenní testy
Jde o testy, u kterých ten, který jím prošel, dostal certifikát od Ministerstva zdravotnictví Slovenska. Podmínkou je, že na certifikátu musí být podpis a razítko orgánu. Test nesmí být starší než 72 hodin. Další výjimka v celém tom chaosu a zmatku.  


Zdroj: Letisko Košice

3) Bamboo Airways zahájily lety do Tuy Hoa
Letiště Tuy Hoa přivítalo dva lety společnosti - jeden z Ho Chi Minh City a druhý z Hanoje.


Foto: Bamboo Airways


Foto: Bamboo Airways


Foto: Bamboo Airways


Foto: Bamboo Airways


Foto: Bamboo Airways


Foto: Bamboo Airways


Foto: Bamboo Airways


Foto: Bamboo Airways

4) Testovací lety na novém letišti
Nové letiště v Chengdu má být otevřeno v červenci letošního roku. Včera tam proto proběhlo šest příletů na zkoušku.


Foto: Fatiii_aviation


Foto: Fatiii_aviation


Foto: Fatiii_aviation


Foto: Fatiii_aviation


Foto: Fatiii_aviation


Foto: Fatiii_aviation

5) Návštěva u Starluxu
Nové operační centrum společnosti se nachází v Tayoyuanu v Taipeji. Je zde zázemí pro posádky a samozřejmě kantýna. Mají to pěkné.


Foto: Starlux


Foto: Starlux


Foto: Starlux


Foto: Starlux


Foto: Starlux


Foto: Starlux


Zase králík! Foto: Starlux


Foto: Starlux

6) Retro okno
Včera to bylo 51 let, kdy v Londýně na Heathrow přistál poprvé Boeing 747 na komerční lince z New Yorku. Památný den nastal 22. ledna 1970. Stroj, který byl tím prvním, byl letoun společnosti Pan Am World Airways registrace N736PA. Shodou okolností toto letadlo vstoupilo do historie později ještě jednou, když bylo zničeno při jedné z největších nehod v historii v březnu 1977 na Kanárských ostrovech, kde došlo ke srážce s Boeingem 747 společnosti KLM. 


Foto: Pan Am


Foto: London Heathrow

7) Čtení na víkend
O tom, ja se vyvíjel systém rezervací míst v letadlech od počátku vzniku letecké dopravy, až do roku 1983, kdy článek vznikl. Otočné bubny s místenkami jsou úžasné, škoda, že jsem to profesně nezažila.


Zdroj: Letecký obzor, 1983


Zdroj: Letecký obzor, 1983


Zdroj: Letecký obzor, 1983


Zdroj: Letecký obzor, 1983


22. 1. 2021
1) Letecká doprava se začíná opět hroutit
Během posledních dní začala přicházet jedna špatná zpráva za druhou.
Praha - Ryanair zrušil prodej letenek z Prahy do spousty destinací (Barcelona, Bologna, Bornemouth, Corfu, Eindhoven, Liverpool, Manchester, Paphos a Rhodos).
Bratislava - flyDubai zrušily už oznámené lety z Dubaje na 6. února a odložily je opět na konec března. Ryanair už neprodává lety z BTS do Atén, Bologně, Eindhovenu, Leedsu, Niše, Paříže, Thesalonik. Wizzair přestal prodávat spojení do Petrohradu a omezil lety do Londýna-Lutonu. Pobeda zrušila lety z Moskvy. 
KLM - tak to je asi nejšílenější věc, společnost by měla ode dneška zrušit všechny dálkové lety + lety krátké, kde ale posádka nocuje. Je to z důvodu nového opatření nizozemské vlády, která požaduje, aby všichni cestující mířící do Amsterdamu měli negativní antigenní test ne starší více než 4 hodiny (!). Toto by pro KLM byl obrovský problém, ať už v případě, že by někdo z posádky byl otestován pozitivně a nemohl by tedy letět zpět, tak pro logistiku s cestujícími, v případě nějakých nepravidelností.
Brussels Airlines zruší přes 900 letů v únoru a březnu, vzhledem k nízké poptávce, způsobené cestovními restrikcemi. Společnost bude v únoru provozovat pouze 7% letů, oproti únoru 2019 a 12% letů v březnu, oproti roku 2019. Spojení do Afriky bude na 40% oproti roku 2019. Ruší spojení do turistických destinací, protože nyní nemají smysl. Jedná se o Barcelonu, Prahu, Řím, Gotenburg a Vídeň.
Tohle všechno jen podkope poslední důvěru lidí v to, aby si koupili nějaké letenky předem a přispěje to k další likvidaci aerolinek.


 Rok 2021 nezačíná v tomto příliš dobře.

2) Poslední let Trumpa ve vládním Boeingu 747
Odletěl z Andrews Base v Marylandu v doprovodu manželky Melanie. Protože už v té době USA měly naštěstí nového prezidenta, nebyl tento let operován s volacím znakem Air Force One, ale SAM28.


Foto: Luis M. Alvarez

3) Osmnáct členů posádek Lufthansy v dobrovolné karanténě kvůli speciálnímu letu
Je to proto, aby mohli vykonat speciální let na Falklandy a přivézt vědce z Helmhotzova centra pro polární výzkum na jejich expedici. Let potrvá 15 hodin a povede z Hamburgu do Mount Pleasantu na Falklandských ostrovech. Bude to historicky nejdelší non-stop let operovaný Lufthansou a umožní ho nový Airbus A350-900 a jeho efektivní využití paliva. Aby nedošlo k zavlečení čínského viru na Falklandy, musí všech 92 cestujících a posádka před odletem podstoupit 14 denní karanténu. Ta začala minulou sobotu a odlet je naplánován na 1. února. Stejně tak cargo a zavazadla musí projít před odletem karanténou. Catering a odpadky z letu se nebudou na Falklandech vykládat a likvidovat, ale odvezou se zpět do Německa. Přes tyto přísné podmínky, se přihlásilo z řad leteckého personálu přes 600 palubních průvodčích, kteří měli zájem se na této misi podílet a let operovat.


Foto: Lufthansa


Foto: Lufthansa


Foto: Lufthansa


Foto: Lufthansa

4) Cathay Pacific plánují novou First Class
Cathay Pacific posunuly zařazeního nového Boeingu 777-9 na období "po" roce 2025 a tím pádem i představení nové First Class. Ta měla být původně světu předvedena letos, stejně jako byl původní plán dodání Boeingu 777-9, kterých si Cathay Pacific objednaly 21 kusů. Ty by se měly stát novou vlajkovou "lodí" společnosti. Novou First Class vyvíjelo několik firem, mezi těmi v nejužším výběru byla i evropská Yellow Window. Vzniklo několik konceptů. Ty je možné vidět v článku o tomto projektu na webu Executivetraveller.com ZDE.
Jaká ale bude finální podoba nové First Class, tak na to si budeme muset ještě pár let počkat.


Zdroj: Executivetraveller.com

5) Ukraine International Airlines navrhují změnit vstupní podmínky pro naočkované cizince
Podle serveru Avianews.com společnost vládě předložila návrh, aby cestující z červených zón, kteří přijíždějí na Ukrajinu, nemuseli projít testem PCR nebo 14 denní karanténou, v případě, že už budou proočkovaní. Že by se Ukrajina stala průkopníkem v takovémto zásadním rozhodnutí?


Foto: UIA

6) Posádky Virgin Atlantic se zapojily v očkování
Přihlásili se jako dobrovolníci do projektu Wingman a pomáhají v rozjezdu očkování v Británii. Nemůžou samozřejmě očkovat, ale pomáhají v administrativě a logistice, kolem očkování.


Foto: Virgin Atlantic

7) Bamboo Airways sponzorují Hanoi FC
Hanoi Football Club bude sponzorován formou přepravy týmů v rámci League 2021 a to už druhým rokem. Bamboo Airways je přepraví na všechny zápasy vnitrostátně i do zahraničí. No, když na to (zatím) mají....


Foto: Bamboo Airways


Foto: Bamboo Airways

8) Retro okno
Československé aerolinie zavedly v roce 1985 "OK Class"


Zdroj: Letecký obzor, 1985


Zdroj: Letecký obzor, 1985


Zdroj: Letecký obzor, 1985

9) Ze života
Začátky a konce jsou většinou citlivá věc. Já jsem moc vděčná, že v této době ten můj začátek vůbec nastal. 


21. 1. 2021
1) První kapitánka Dreamlineru u LOTu odchází
Adelajda Szarzec-Tragarz byla první kapitánkou u LOTu, kde nalétala téměř 20 000 hodin, z toho přes 16 000 jako kapitánka. Byla také první ženou v Polsku, která se stala komerční pilotkou a v roce 2013 první kapitánkou Dreamlineru. Kolegové se s ní po jejím posledním letu přišli rozloučit.


Foto: LOT


Foto: LOT


Foto: LOT


Foto: LOT


Foto: LOT


Foto: LOT

2) Turkish Airlines obnovily včera spojení do Isfahánu
Turecké aerolinky obnovily v průběhu ledna spojení do Íránu a pokrývají ho nyní velice dobře.


Foto: Turkish Airlines


Foto: Turkish Airlines

3) Qatar Airways slavily 10 let v Rumunsku
No vida. Pamatuji si, když tam začaly létat, tak jsem tomu moc nedávala. 


Foto: Bucharest Airports

4) HR Okno
Úřad pro civilní letectví hledá inspektora bezpečnosti. Více info na webu ÚCL TADY.


Zdroj: ÚCL

5) Retro okno
Soutěž letušek v roce 1979 v Praze. Vyhrály domácí ČSA, následovány Malévem a Aeroflotem.


Zdroj: Letecký obzor, 1979


Zdroj: Letecký obzor, 1979


20. 1. 2021
1) Skyup prodávají spojení do Ostravy
A to od 26. dubna 2021. Lety budou v provozu z Kyjeva 3x týdně a to v pondělky, středy a pátky.


Zdroj: SkyUp.aero

2) První foto Airbusu A220 Air Austral
Stroj se připravuje v Kanadě a zatím nemá ani winglety.


Foto: MarkBrandon Aviation

3) Himalaya Airlines vykonaly testovací let do Lhasa
Společnost je společným nepálsko-čínským projektem. K testovacímu letu došlo proto, že by chtěli do Lhasy, hlavního města Tibetu, začít pravidelně létat od léta 2021.


Foto: Himalaya Airlines


Foto: Himalaya Airlines


Foto: Himalaya Airlines


Foto: Himalaya Airlines


Zdroj: Himalaya Airlines

4) Retro okno - zahraničí  
Leden 1973 a studentky školy Swissairu pro letušky, které pózují v Curychu s Boeingem 747-200, registrace HB-IGA.


Foto: @ETH Zurich

5) Retro okno - domácí
Z příprav na otevření letiště Ruzyně v roce 1968.


Zdroj: Letecký obzor, 1968


Zdroj: Letecký obzor, 1968


Zdroj: Letecký obzor, 1968


Zdroj: Letecký obzor, 1968


Zdroj: Letecký obzor, 1968


Zdroj: Letecký obzor, 1968


Zdroj: Letecký obzor, 1968


Zdroj: Letecký obzor, 1968


Zdroj: Letecký obzor, 1968


Zdroj: Letecký obzor, 1968


19. 1. 2021
1) Povídání o letecké krizi
Velká pravda je ta, že ten podzim byl celé jedno "velké špatné" a léto se mělo využít k přípravě na toto období. Předpokládám, že za to nikdy nikdo neponese žádnou odpovědnost, přestože to stálo neuvěřitelné množství peněz a dalo se těm zmatkům předejít, pokud by se dokázali zástupci EU a Schengenu domluvit.

 
Zdroj: FlyRosta.com

2) Emirates začaly očkovat zaměstnance
Zatím jen ty bázované v Dubaji, ale i tak, je to skvělý tah.


Foto: Emirates


Foto: Emirates


Foto: Emirates

3) Včera vzlétl první vyrobený Airbus A380
Ten nosí stále tovární registraci F-WWOW a Airbus ho má pro své potřeby v Toulouse. Asi to mělo nějakou souvislost s tím, že přesně v tento den (18. ledna 2005) před 16 lety, byl model Airbus A380 poprvé představen veřejnosti. 


Foto: Clement Alloing


Foto: Clement Alloing


Včerejší let. Zdroj: FR24


Představení v Toulouse dne 18. ledna 2005. A o 16 let později víme, jak celý projekt dopadl. Foto: Airbus

4) MC-21 vyjel při zkušebním letu z dráhy
Stalo se to včera, na letišti v Žukovském u Moskvy. Výrobce uvedl, že se tak stalo při simulaci výpadku jednoho z motorů. Nikdo nebyl zraněn a příčina toho, proč to nevyšlo, se vyšetřuje.


Foto: 112


Foto: 112


Foto: 112


Foto: 112

5) ANA předvedla své výcvikové centrum pro palubní průvodčí
I když je letecký provoz omezen, cabin crew se neustále cvičí a naopak se ten čas využívá k tomu, aby si prohloubili své znalosti.


Foto: All Nippon Airways


Foto: All Nippon Airways


Foto: All Nippon Airways


Foto: All Nippon Airways

6) Retro okno
Nádherná fotka tří Boeingů 747 na letišti JFK v New Yorku.


Foto: Vintage Airlines

7) HR okno
Ego Airways hledají Cabin Crew a piloty pro Embraer E190 na své báze v Itálii.


Zdroj: Ego Airways


18. 1. 2021
1) Letadlo s Alexejem Navalnym divertovalo
Známý ruský opoziční politik se rozhodl vrátit do Ruska poté, co byl málem otráven na letu S7. Z otravy se léčil v Berlíně. Letadlo Pobědy, které ho vezlo domů, se stalo místem velké show. Letěli s ním novináři a bohatý doprovod. Let DP936 z Berlína normálně létá na Vnukovo. Tam byla velká pohotovost, spousta policistů a členů ochranky, kteří se snažili zabránit lidem, aby přišli Alexeje Navalného přivítat. Nakonec ale úplnou náhodou došlo k poškození pozemní techniky na dráze na Vnukovu a tak letadlo s Navalným muselo divertovat na Šeremetěvo. To je prostě smůla.


Tak snad nebudou mít ty stevardky problém, že si s ním udělaly takové selfíčko.


Alexej s manželkou před tím, než se pokusil projít přes pasovou kontrolu do Ruska. Tam byl ale zadržen. Foto: Kira Jarmyš (tisková mluvčí Alexeje)

2) Australian Open ohrožen kvůli čínskému viru v letadle
Téměř 50 tenistů muselo do karantény poté, co cestovali na Australian Open dvěma chartery, na kterých se vyskytl virus. Celkově muselo do karantény 143 cestujících a členů posádek. V sobotu bylo potvrzeno, že další cestující, který je členem týmu a jeden cabin crew jsou pozitivní, po příletu speciálního charteru z Los Angeles do Melbourne. Cestující a člen posádky byli přesunuti do izolovaného hotelu, další cestující včetně 24 hráčů skončili ve striktní karanténě, odkud nemohou 14 dní vyjít a i pak, jedině s negativním testem. Později organizátoři potvrdili další pozitivní na charterovém letu EY8004 Etihadu z Abu Dhabi, kde muselo do karantény 64 cestujících, včetně 23 hráčů. Ti všichni byli také uzavřeni do karantény, bez možnosti tréninku.
Nejznámější tenisový turnaj dostal povolení k pořádání, přestože to vzbudilo nejen v Austrálii jistou kontroverzi. Marta Kostyuk, ukrajinská tenistka, která byla na letu z Abu Dhabi s Etihadem zveřejnila dopis od organizátorů, kde jí informují o nastalé situaci. Tenistka očekávala karanténu kvůli vstupu do země, o které byli informováni dopředu, ale s tím, že během ní budou moci trénovat. Poté, co se ale dostala do přímého kontaktu s pozitivním člověkem, musí do striktnější karantény, ale bez této možnosti tréninku. Organizátoři nyní řeší, jak to udělat, protože tím pádem jsou ti hráči, kteří trénovat nemohou, znevýhodněni.  
Pořádání Australian Open vzbudilo v Austrálii nevoli, protože stále zůstává v zahraničí tisíce Australanů, kteří se nemají jak dostat domů, kvůli přísným karanténním opatřením a omezeným letům, ale hráči dostali výjimku a do země se mohou dostat.
Australian Open má začít 8. února.


Zdroj: Twitter Reem Abulleil a Australian Open

3) Letiště v Pekingu zahájilo projekt "one airport - two zones"
Od 15. ledna s prvním odletem letu Air China CA1691 byl spuštěn projekt, kdy 21 destinací bylo přesunuto do Terminálu 2, což má nějak zajistit větší bezpečnostní opatření pro cestující kvůli čínskému viru.


Foto: Air China


Foto: Air China


Foto: Air China


Foto: Air China


Foto: Air China


Foto: Air China

4) Nová kavárna v Boeingu 747
Nachází se v Thajsku ve východní oblasti Bangkoku ve čtvrti Lat Krabang. Kavárna se jmenuje 747 Caf7 a vznikla v někdejším Boeingu 747-400 registrace HS-STA, který létal u Orient Thai Airlines.


Foto: BangkokCharlie


Foto: BangkokCharlie

5) Retro okno
Křest Boeingu 747-121 první dámou USA Pat Nixon, 15. ledna 1970 ve Washingtonu. Šlo o stroj registrace N935PA.


Foto: Pan Am historical foundation


Foto: Pan Am historical foundation


Foto: Pan Am historical foundation

6) ze života - U nás v parku
Já osobně zimní období nemám ráda, nesnáším hlavně přecházení z tepla do zimy a chlad celkově. Vždycky jsem obdivovala kolegy, kteří pracovali třeba na letišti na pozicích, kde museli neustále vybíhat z tepla na letištní plochu a to celý den pořád dokola. Já v tomto období vycházím ven jen minimálně, cesta z práce do práce, na nákup a jen výjimečně někam jinam. Jako dítě jsem musela pokaždé o jarních prázdninách jezdit na lyžařský výcvik, což pro mě bylo každoroční trauma a utrpení (to jsem tedy měla i z letních pionýrských táborů, tyhle vynucené aktivity s cizími lidmi jsou pro mě dodnes noční můrou) a dodneška, když vidím lyže nebo lyžařskou sjezdovku v televizi, tak to ve mě vyvolává nepříjemné asociace. Takže procházky a courání venku letos výjimečně ano, ale to jen kvůli nastalé situaci, abych měla více pohybu, když jsem byla skoro celý rok doma. A i tak, ven jen na krátkou dobu a pak hned domů, do vytopeného bytu.


Tak ještě jaro a léto a máme to.


16. 1. 2021
1) Natáčení v Czech Air Navigation Institute
Proběhlo včera a bylo na téma aktuální krize v letectví, co se (ne)udělalo dobře a tom, jak z toho ven. Diskutovali ředitel Řízení letového provozu Jan Klas a obchodní ředitel Letiska Bratislava Radek Zábranský. Video vyjde zřejmě v pondělí.


Povídání bylo zajímavé a k věci.

2) Emirates zastavují lety do Brisbane, Sydney a Melbourne
A to zatím na neurčito i přesto, že v zahraničí stále zůstává přes 25 000 Australanů, kteří se zatím nemohli vrátit domů, kvůli omezené kapacitě letadel, potažmo karanténních ubytoven, kam se musí po příletu uchýlit. Australská vláda snížila opět kvóty pro cestující v letadlech, které může jedna aerolinka přivézt, poté, co se v jednom karanténním centru v Brisbane objevila u cestujících "britská" varianta čínského viru. Aktuálně je omezený přílet lidí na 500 týdně v Queenslandu (BNE), 1 505 v New South Walesu (SYD) a 512 ve Western Austrálii. Tyto limity budou platit od 15. února. Pro aerolinky je toto velice omezující, vzhledem k malému počtu cestujících, které můžou na letech do Austrálie přepravit. Zpět z Austrálie už nelétá téměř nikdo, protože Australané mají zákaz cestovat ze soukromých důvodů do zahraničí. Qatar Airways například dává prioritu pro místa cestujícím v Business Class, aby se jim to aspoň trochu vyplatilo. Nová pravidla se také budou aplikovat na posádky, které musí podstoupit povinné testy po příletu a během pobytu v zemi musí zůstat pod policejním dohledem v hotelu. A Emirates se zřejmě rozhodly, že už se jim to nevyplatí.  
Poslední lety poletí z Brisbane 16. ledna, ze Sydney 19. ledna a z Melbourne 20. ledna. Lety do Perthu zůstávají zachovány.


Foto: Emirates

3) Malajské úřady zabavily letadlo PIA i s cestujícími na palubě
Ke kuriózní situaci došlo v na letišti v Kuala Lumpuru. Úřady zabavily Boeing 777 Pakistan International Airlines na základě rozsudku londýnského soudu, kvůli nezaplaceným splátkám za leasing letadla přes vietnamskou leasingovou společnost. Cestující museli z letadla a PIA jim zajistila náhradní dopravu. Celkem 18 členů posádky bylo umístěno do povinné karantény. PIA to považuje za neakceptovatelné a dovolává se podpory od pákistánské vlády, aby zasáhla přes diplomatické kanály. Podle FR24 šlo o Boeing 777-200 registrace AP-BMH.  


Poslední pohyb na FR24 je zatím ze včera. Kdy bude moci letadlo odletět, je ve hvězdách,


Zdroj: PIA Twitter

4) Singapore Airlines budou sledovat pohyb posádek na pobytech
A to pomocí speciálního zařízení (zřejmě náramek), které bude hlídat to, že neopustili svůj pokoj a nestýkali se ani mezi sebou. Singapore Airlines přistupují k ochranným opatřením velice důsledně. Posádky nosí na všech letech ochranné brýle, roušky a rukavice a na letech do rizikových destinací typu Londýn nebo Johannesburg také ochranný plášť. Během briefingu před odletem a i během samého letu mají dodržovat social distanc. Po příletu do Singapuru musí rovnou domů, kde musí podstoupit celkem 3 testy, v den příletu, třetí a sedmý den po něm.
Vedení společnosti používání sledovacího zařízení během pobytu odůvodňuje tím, že je to pro bezpečí zaměstnanců. 


Foto: Singapore Airlines

5) Wizzair Abu Dhabi měly první let
A ten vedl z Abu Dhabi do Atén. Tak snad se objeví nějaké fotky z prvního letu nebo akce kolem.


Foto: Wizzair Abu Dhabi 

6) Bamboo Airways zavádí self-checkin kiosky
Zatím jsou k využití na letištích v Noi Bai v Hanoji a Tan Son Nhat v Ho Chi Minh City.

 
Foto: Bamboo Airways


Foto: Bamboo Airways


Foto: Bamboo Airways

7) Retro okno
Čtení na víkend o letecké dopravě v ČSSR v roce 1969.


Zdroj: Letecký obzor, 1969


Zdroj: Letecký obzor, 1969


Zdroj: Letecký obzor, 1969

8) Hezký víkend všem
Braniff Airways a jejich Boeing 747-127 registrace N601BN v lednu 1971.


Foto: Braniff Airways Foundation


15. 1. 2021
1) Norwegian ukončí dálkové lety
Místo toho se bude společnost soustředit na rozvoj krátkých letů po Evropě. Pokud jim toto řešení posvětí irský soud, který řeší jejich finanční problémy. Když k tomu dojde, může dojít k redukci flotily jen na 50 kusů letadel. Aktuálně jich provozují 140, včetně Boeingů 787 Dreamliner. No, takže ten nízkonákladový model dálkového létání nebyl tak převratný, jak se čekalo a tento business plán jim vůbec nevyšel.


Společnost měla velké plány na dálkové linky.


Foto: Norwegian

2) Wizz Air Abu Dhabi bude létat do Tel Avivu
A to od 12. února 4x týdně. Od 1. března pak bude na trase Abu Dhabi - Tel Aviv létat denně. Kdo by to byl řekl. Maďarský low-cost, bázovaný v Emirátech, bude létat z Abu Dhabi do Tel Avivu. Kdyby mi toto někdo řekl před pěti lety, tak se velmi hádám, že to je nesmysl a něco takového se nikdy nemůže stát.


Foto: Wizzair

3) Eurowings zahájily lety do Libanonu
S novým rokem začala společnost létat na dvou nových linkách. A to z Berlína a Düsseldorfu do Bejrútu.


Foto: Eurowings

4) Stalo se před rokem
Že Čína manipuluje s informacemi, to všichni víme. Ale že jim na to ve WHO skočili a ještě několik týdnů situaci v její prospěch zlehčovali, což vedlo k tomu, co se nakonec stalo, nemůžu nějak skousnout a k této organizaci jsem ztratila respekt a důvěru.


Zdroj: Twitter WHO

5) Retro okno
Dnes se podíváme na problematiku vnitrostátních tarifů v roce 1969.


Zdroj: Letecký obzor, 1969


Zdroj: Letecký obzor, 1969


14. 1. 2021
1) British Airways uvedly sběratelskou edici zavazadla
A to k příležitosti nedávného vyřazení Boeingů 747 z flotily. Limitovaná edice je ve stylu BOAC a vznikla ve spolupráci se značkou Globe-Trotter. Dva kusy, které byly na posledním letu Boeingu 747, se vydraží přes aukční portál "bid_in" a dražba bude uzavřena 19. ledna o půlnoci. Přihazovat lze TADY. Výtěžek půjde na charitativní projekty British Airways. Vyvolávací cena za jedno zavazadlo byla 2000 GBP, ale aktuálně už tam zájemci přihazují své nabídky. Dalších 150 kusů je v prodeji přes e-shop www.globe-trotter.com za 1935 GBP. Poštovné je celosvětově zdarma.


Dva kusy zavazadel, které se draží na charitu. Foto: British Airways


Za mě skvělý nápad. Foto: British Airways


Foto: British Airways


Foto: British Airways


Foto: British Airways


Zdroj: www.globe-trotter.com

2) Qatar Airways vrátí do provozu maximálně pět Airbusů A380
A to až v době, kdy odezní čínská pandemie. Qatarci mají ve flotile deset kusů Airbusů A380, ty jsou ale nyní dlouhodobě uzemněny. Šéf Qatar Airway Akbar Al Baker uvedl, že Airbus A380 je v současnosti nejhorší letadlo pro létání, z důvodů emisí.


Tyto bary vstoupí do historie, stejně jako salónky na horní palubě Boeingů 747 ze sedmdesátých let. Foto: Qatar Airways

3) Singapore Airlines naočkují všechny zaměstnance
Jako jedna z prvních aerolinek chce mít Singapore Airlines naočkovány všechny zaměstnance. Používají k tomu vakcínu Pfizer-BioNTech a očkování začalo včera na letišti Changi pro piloty, cabin crew, ground staff, mechaniky a další.
Jsem ráda, že taková společnost jde v tomto příkladem a snad pomůže aspoň trochu osvětě, která je potřeba, jako sůl.  


Foto: Singapore Airlines

4) SpiceJet přepravily první várku vakcíny do Rajkotu
Celkem 224 kg převezla společnost z Bombaje do Rajkotu.


Foto: SpiceJet


Foto: SpiceJet


Foto: SpiceJet

5) Retro okno
O výcviku řídících letového provozu v roce 1977. Do plánu studia tehdá patřily i vybrané kapitoly marxisticko-leninské filosofie.


Zdroj: Letecký obzor, 1977


Zdroj: Letecký obzor, 1977


Zdroj: Letecký obzor, 1977


13. 1. 2021
1) SkyUp začaly prodávat lety do Brna.
A to z Kyjeva. Létat to má 2x týdně, ve čtvrtky a neděle od 25. dubna 2021.


Zdroj: SkyUp.aero

2) JetBlue ukázaly kabinu Airbusu A220
Kapacitu bude mít 140 sedaček. JetBlue jich plánuje zařadit do flotily postupně 70 kusů. Seating je řešen jako 3+2 a sedačky jsou z dílny Collins Meridian. Vybaveny jsou USB porty.


Foto: jetBlue


Foto: jetBlue


Foto: jetBlue


Foto: jetBlue


Foto: jetBlue


Foto: jetBlue

3) Animawings začaly prodávat letenky na pravidelné lety
Dosud provozoval nový rumunský dopravce jen charterové lety pro cestovní kanceláře, nyní začnou prodávat i místa na letech i individuálním cestujícím. Hlavní bázi mají v Bukurešti OTP, odkud začaly nabízet letenky do Hurghady, Gazipasa, Antalye, Bodrumu, Kerkyry, Zakinthos, Heraklionu, Enfidhy, Tenerife, Dubaje a Zanzibaru. Z Kluže nabízí prodej letenek do podobných destinací, ale s menší nabídkou, stejně tak z Temešváru, Suceavy. Z Iasi, Aradu, Sibiu, Tirgu Mures, Craiovy a Oradea budou létat do Antalye. Společnost provozuje jedno letadlo a to Airbus A320-200 registrace SX-NAC.


Foto: Animawings


Foto: Animawings


Foto: Animawings

4) Iran Air mají nový web
A ten umožňuje rezervovat k mezinárodním letům i vnitrostátní přískoky. No konečně.


Zdroj: Iran Air via Aviation Iran


Zdroj: Iran Air via Aviation Iran

5) Ukraine International Airlines nabízejí letadla k pronájmu
Nikoliv však k pronájmu na lety (to tedy asi také), ale k možnosti využít je na focení či natáčení, konference nebo exkurze. Embraer 190, Embraer 195 a Boeing 737 je možno objednat za 1500 USD na hodinu, Boeing 767 nebo Boeing 777 za 2000 USD na hodinu. Letadlo může být umístěno na vzdálenou stojánku nebo do hangáru, dle přání klienta.


Interiér Boeingu 777-200 v Business Class - UIA.

6) Letiště Vladivostok oceňovalo zaměstnance
A to za jejich aktivitu a činnost v roce 2020 a hlavně za účast na školeních, kde se zdokonalovali ve svých znalostech. Těm, kteří školení úspěšně zakončili, byl předán certifikát.


Foto: Letiště Vladivostok


Foto: Letiště Vladivostok


Foto: Letiště Vladivostok


Foto: Letiště Vladivostok


Foto: Letiště Vladivostok

7) Retro okno
Jak se letiště chystala na příchod velkokapacitních letadel typu Boeing 747. Článek z roku 1968.


Zdroj: Letecký obzor, 1968


Zdroj: Letecký obzor, 1968


Zdroj: Letecký obzor, 1968


Zdroj: Letecký obzor, 1968

8) V Rosťovo kanceláři se mi dobře pracuje
Tak tam chodívám úřadovat.


12. 1. 2021
1) Bratislava bude mít novou linku
Oznámila ji společnost Air Explore a povede do Stockholmu. První let bude 17. ledna a let bude operovat 2x měsíčně a bude to jediný pravidelný let, který se aktuálně bude z Bratislavy létat.


Zdroj: AirExplore

2) Letadlo Saudia se vrátilo do Dohy
Po dlouhé přestávce, kdy se s Katarem okolní státy rozhádaly a byl přerušen letecký provoz, došlo k urovnání vztahů a včera večer přistálo první letadlo Saudia na letišti v Doze. Aneb "co sme si, to sme si a všechno dobrý, kámo!"


Foto: Qatar Airways


Foto: Qatar Airways


Foto: Qatar Airways

3) Aurora slavila 91. výročí civilního letectví na Dálném východě
Oslava proběhla ve spolupráci s letištěm Chabarovsk a to proto, že první pravidelná linka zde byla zavedena právě před 91 lety. Vedla z Chabarovsku do Nikolajevska na Amuru. To byl první úsek linky Chabarovsk - Nikolajevsk na Amuru - Ocha - Aleksandrovsk Sachalinskij. Lince se říkalo "trasa hrdinů". Cestující, kteží letěli v sobotu 9. 1., tedy v den výročí, na lince Aurory z Chabarovska do Nikolajevsku na Amuru dostali dárky a přišli je pozdravit zástupci letiště a aerolinií. 


Foto: Aurora


Foto: Aurora


Foto: Aurora


Foto: Aurora


Foto: Aurora


Foto: Aurora

4) První letoun pro World2Fly
Je jím Airbus A330-300 s registrací EC-LXR (dříve létal u Air Europy). Společnost patří do skupiny Iberostar, která provozuje a vlastní síť hotelů ve více než 19 zemích. World2Fly má provozovat charterové lety ze Španělska do Dominikánské republiky, na Kubu a do Mexika a to od března 2021. Původně bylo oznámeno, že společnost bude provozovat Airbusy A350, ale zřejmě došlo ke změně plánů.


Foto: Scott Crossfield


Foto: Scott Crossfield


Foto: Scott Crossfield

5) Retro okno
Časopis Vlasta v roce 1950.


Zdroj: Vlasta, 1950


11. 1. 2021
1) V sobotu došlo k havárii Boeingu 737-500 v Indonésii
Stroj společnosti Sriwijaya Air letěl na lince z Jakarty do Pontianaku. Na palubě bylo 62 lidí, nikdo z nich nepřežil.


Rosťa o nehodě připravil krátké shrnutí.

2) Hi Fly A380ka je už bílá
Někdejší krásné livery Airbusu A380 společnosti Hi Fly je pryč a Airbus A380 registrace 9H-MIP je v bílém laku.


Foto: Eurospot (https://twitter.com/cliper31)

3) Air India zahájila lety do San Francisca
Jde o přímé lety z Bengaluru, které operuje Boeing 777-200LR.


Foto: San Francisco International Airport & Air India


Foto: San Francisco International Airport & Air India


Foto: San Francisco International Airport & Air India


Foto: San Francisco International Airport & Air India


Foto: San Francisco International Airport & Air India


Foto: San Francisco International Airport & Air India


Foto: San Francisco International Airport & Air India


Foto: San Francisco International Airport & Air India

4) Swissair vyřadil před 21 lety Boeing 747 z flotily
Poslední komerční let, který tento typ ve flotile Swissairu vykonal, byl 10. ledna 2000 na lince Atlanta - Curych. Po příletu z Atlanty se konala rozlučková oslava v hangáru. Tehdy ještě neexistovaly sociální sítě a tak se o takové rozlučce moc lidí z venku nedozvědělo.


Foto: Christoph Ruckstuhl

5) Retro okno
Letiště Ruzyně a zastávka 119ky v roce 1979.


9. 1. 2021
1) Přepážka Emirates na letišti Ruzyně skončila
A je konec deseti let. Turkish Airlines vedle to taky ruší. Holt, je to současný trend a nedá se nic dělat.


 Přišlo to dříve, než jsme čekali.

2) Thai Airways se zřejmě nevrátí do Vídně
A to ani po skončení pandemie čínského viru. Osm zaměstnanců stanice v Rakousku bylo propuštěno a také společnost zrušila pronájmy kanceláří. Thai Airways létaly do Vídně už historicky, do roku 1993. Poté bylo spojení přerušeno a společnost se vrátila v roce 2017. Od 17. listopadu 2017 létali 4x týdně z Bangkoku do Vídně, nejprve Boeigem 777-300, následně pak Boeingem 787-800. Ukončením zaměstnaneckých poměrů a vypovězením nájmů dali jasně najevo své plány na budoucnost této linky.


Zdroj a foto: Martin Dichler


Foto: Budflyer


Zdroj a foto: Martin Dichler

3) Nové menu u British Airways
British Airways oznámily partnerství s kuchařem oceněným michelinskou hvězdou Tomem Kerridgem. Má být součástí zaměření pro rok 2021 na segment Euro traveller. Menu se dá před-objednat a bude součástí Speedbird Café menu. Společnost bude ale i nadále nabízet část občerstvení zdarma, což je láhev vody a snídaňová tyčinka nebo brambůrky. Menu od Toma Kerridge nabízí páje a sendviče, které si můžou cestující před-objednat na krátkých letech po Evropě v Economy Class a to nejpozději 12 hodin před odletem. Ceny jsou v rozmezí 4,10 GBP - 4,50 GBP. Což je docela fér, si myslím.


Foto: British Airways


Tom Kerridge. Foto: British Airways


Foto: British Airways

4) Nový dopravce v Chorvatsku
Server www.exyuaviation.com  přinesl informaci o tom, že v Chorvatsku by měla vzniknout nová aerolinka - ETF Airways. Létat by měla chartery do Evropy a provozovat plánují jeden Boeing 737-800. Společnost prý aktuálně nabírá cabin crew, kteří mají být bázováni jak v Chorvatsku, tak v dalších destinacích.


Společnost má už web: https://www.etfairways.com/

5) Retro okno
Pohlednice z 60. let a na ní interiér Northeast Airlines a jejich Convairu 880, který navrhoval Harley Earl.


Zdroj: William Styler

A čtení na víkend. O automatizaci odbavovacího procesu ČSA v roce 1986.


Zdroj: Letecký obzor, 1986


Zdroj: Letecký obzor, 1986


Zdroj: Letecký obzor, 1986

6) Hezký víkend všem.


8. 1. 2021
1) Nabourali Wizzaira
Stalo se to včera před letem Gdaňsk - Stockholm. Airbus A320 registrace HA-LJB byl nabourán pozemní technikou. Naštěstí se nikomu nic nestalo.


Foto: trojmiasto.pl


Foto: trojmiasto.pl

2) Finnair zamaloval své logo
A to na Airbusu A319 registrace OH-LVA, který má jít do šrotu. Většinou se letadla před šrotací zbaví původních barev aerolinek a nechají se bílé. Finnair má asi přebytek modré barvy, kterou chce spotřebovat a tak to udělali naopak - logo zamalovali na modro. Taky řešení.


 Foto: Mikko Pylkko


 Foto: Mikko Pylkko

3) Qantas otevře knihování na mezinárodní lety
A to od 1. července 2021. Jako první se plánují obnovit lety do USA a Londýna, dále do asijských destinací, jako např. Singapuru, Hong Kongu a Tokia. Původně se mělo začít létat už v březnu, ale vzhledem k vývoji situace bylo obnovení provozu posunuto až na 1. červenec. Samozřejmě ještě může dojít k dalšímu posunutí. Podle australských úřadů dojde k plnému otevření hranic až poté, co nebude žádné riziko hromadného šíření čínského viru. Aktuálně mají Australané zákaz vycestovat ze země za turistickými účely. Výjimky se dávají na obchodní a podobné důvody. Obnovení dálkových letů se plánuje s Boeingy 787 a Airbusy A330. Celkem 12 Airbusů A380 má zůstat uzemněno nejméně do roku 2023. No, to jsem tedy zvědavá, jestli je vůbec ještě vrátí do provozu.


Foto: Qantas

4) Automat na testování čínského viru
Mají ho v Rize na letišti. Vypadá to, že to je bez obsluhy, o to snazší.


Foto: Letiště Riga


Foto: Letiště Riga


Foto: Letiště Riga

5) Retro okno
Článek v Mladém světě v roce 1963 ke 40. výročí Československých aerolinií.


Zdroj: Mladý svět, 1963


Zdroj: Mladý svět, 1963


7. 1. 2021
1) Rakouská verze Jerusalema Challenge
Další aerolinka se zapojila do Jerusalema Dane Challenge a musím říct, že se jim to moc povedlo.


Zdroj: Austrian Airlines

2) Centrální dispečink Bamboo Airways
Je to místnost, která funguje 24 hodin denně, 7 dní v týdnu, 365 dní v roce. Centrum, kde se hlídá vše, co souvisí s provozem. Koukám, že i v Bamboo se řídí Flightradarem24.


Foto: Bamboo Airways


Foto: Bamboo Airways

3) Láska ze Southwestu
Cathlyn a Michael se seznámili v listopadu 2018 během letu se Southwestem. Seděli na trojce na na nouzovém východě, mezi nimi seděl nějaký indický pastor. Ti tři neznámí lidé se zapovídali a Michael a Cathlyn si vyměnili telefonní čísla. Zůstali v kontaktu a byla z toho láska. Proto se nakonec Michael rozhodl požádat svou milou o ruku v museu v Dallasu, v prvním letadle Southwestu, které je tu vystavené.


Foto: Southwest


Foto: Southwest


Foto: Southwest

4) Retro okno
O rezervačních systémech ČSA. Rezervační systémy jsou zajímavé téma a větší věda, než se na první pohled může zdát. A na této bázi to funguje dodnes. Moc obdivuji ty, kteří to vymýšlejí, dávají dohromady a udržují.


Zdroj: Letecký obzor, 1988


Zdroj: Letecký obzor, 1988


Zdroj: Letecký obzor, 1988


Zdroj: Letecký obzor, 1988


6. 1. 2021
1) První návštěva Boeingu 777-200F v Praze
Včera poprvé ruzyňské letiště navštívil cargo Boeing 777-200F v barvách Emirates SkyCargo. K němu se připojil ještě pasažérský Boeing 777-300ER, který přivezl také náklad a na cargo stojánkách to vypadalo, jak na Dubai World Central.


Foto: FlyRosta.com

2) Starlux zahájily lety do Kuala Lumpur
Tak se to pomalu začíná rozlétávat. Lety z Tajpeje budou nyní v provozu každé úterý.


Foto: Starlux


Foto: Starlux


Foto: Starlux

3) Air New Zealand budou létat cargo lety přes Honolulu
Od 11. ledna budou všechny lety mezi Novým Zélandem a Spojenými státy zastavovat na Havaji, ty s cestujícími pak má čekat to samé od 2. února. A to z důvodu opatrnosti před čínským virem. V Honolulu se bude měnit posádka, která s letadlem bude pokračovat do Los Angeles nebo San Francisca. Ta pak zůstane jen na airside a poletí hned zpět na Havaj. Z Havaje bude pokračovat na Zéland jiná posádka, přiletivší odtamtud. Air New Zealand aktuálně operují osm cargo linek a dvě pasažérské mezi Zélandem a Los Angeles, čtyři cargo lety do San Fracisca a jednu cargo linku z Austrálie do USA. Cestující z letů, které mezipřistanou na Havaji, zde nebudou moc ukončit let.


Foto: Air Cargo News

4) HR okno
To je práce, jako mně přímo psaná na míru. No škoda. Před rokem bych se byla přihlásila. Více informací TADY.


5. 1. 2021
1) OK-YBA v Soulu
Viděl ji tam Peťa Garaj ráno 2. ledna 2021, když odlétal s Dreamlinerem LOTu do Budapešti.


Foto: Petr Garaj


Foto: Petr Garaj

2) Juneyao Air slavily nový rok
A to tři dny. Cestující na jejich letech dostávali suvenýry a dárky.


Foto: Juneyao Air


Foto: Juneyao Air


Foto: Juneyao Air


Foto: Juneyao Air


Foto: Juneyao Air

3) Xiamen Air slavily čajem
Novoroční svátky slavila i společnost Xiamen Air a to dárky pro cestující a speciálním novým High-Mountain Black Tea, který společnost nechává vyrábět přímo pro svou značku.


Foto: Xiamen Air


Foto: Xiamen Air


Foto: Xiamen Air


Foto: Xiamen Air

4) Starlux si pořídily simulátor
A to na Airbus A320neo. Aktuálně doinstalovali hardwarovou část a nyní se začne pracovat na softwarové části.


Foto: Starlux


Foto: Starlux


Foto: Starlux


Foto: Starlux

5) Retro okno
Časopis Vlasta v roce 1976 a článek o letušce Československých aerolinií Gabriele Mjankovové.


Zdroj: Vlasta, 1976


Zdroj: Vlasta, 1976


Zdroj: Vlasta, 1976


4. 1. 2021
1) SkyUp začaly prodávat spojení Praha - Oděsa
Tak pokud toto rozlétají, tak to bude pro české cestující, kteří nemají předsudky proti ruskojazyčným zemím, skvělá alternativa na výlet. V Oděse vybudovali pěknou síť hotelů, je tam levno a pohoda. Lety jsou v prodeji od 29. dubna a měly by být v provozu každý čtvrtek a neděli. Úplně ideální časy pro prodloužený víkend. V neděli je tam i několika hodinová časová rezerva pro ty, co musí v pondělí do práce, pro případ zpoždění, kterým jsou SkyUp docela proslulí.


Zdroj: SkyUp


Plánovaná síť destinací SkyUpu. Zdroj: SkyUp

2) Testovací centrum v Bruselu
Pro cestující, kteří přilétají z červené zóny zřídilo bruselské letiště testovací centrum, kde se mohou hned otestovat.


Foto: Brussels Airport


Foto: Brussels Airport

3) FlyNas partnerem póla
Šlo o čtvrtý ročník ceny prince Sultana Bin Abdulazize.


Foto: flynas


Foto: flynas


Foto: flynas

4) Poslední tématický let Xiamen Air v roce 2020
Xiamen Air mají oblibu v těchto letech a pořádají je docela často. Speciální let na téma "Flying for Cherishing" se konal 30. prosince. Cestující dostali kalendáře, speciální občerstvení a společně si vymalovávali omalovánky - čínský znak "Fu", který má symbolizovat štěstí.


Foto: Xiamen Air


Foto: Xiamen Air


Foto: Xiamen Air


Foto: Xiamen Air


Foto: Xiamen Air

5) Nová aerolinka v Pacifiku
Jmenovat se má Fly CORALway a je tahitský start-up, který má začít létat v červnu. Ve flotile plánují mít Airbus A220.


Foto: Fly CORALway


Foto: Fly CORALway


Foto: Fly CORALway


Foto: Fly CORALway

6) Boeing 747-300 v Abha v Saudské Arábii
Kdysi tento letoun sloužil jako restaurace, ale nyní je opuštěný. Dostal se k němu fotograf, který získal povolení ke vstupu na jinak uzavřenou silnici.


Foto: The Airliner Spotter


Foto: The Airliner Spotter


Foto: The Airliner Spotter


Foto: The Airliner Spotter


Foto: The Airliner Spotter


Foto: The Airliner Spotter

7) Retro okno
Dobový "trip report" z roku 1986 o letu se Singapore Airlines z pohledu českého zaměstnance Evžena Parmy, vyslaného na roční misi na ministerstvo družstevnictví v Barmě.


Zdroj: časopis Propagace, 1986


Zdroj: časopis Propagace, 1986


2. 1. 2021
1) Hello 2021
Tak snad bude lepší, než ten předchozí. Rosťovo video z letu Airbusem A380 před koncem roku.


Zdroj: FlyRosta.com

2) SkyUp dostaly povolení na lety do Ostravy a Brna
Ukrajinský dopravce dostal 30. prosince povolení na nové lety. Celkem na 11 linek do 5 zemí. Na zasedání státní komise byla zrušena práva společnosti Bravo Airways na trase Kyjev - Londýn a Kyjev - Norinberg a také Anda Air na trase Kyjev - Norinberk. Komise k tomuto přistoupila, aby uvolnila kvótu právě pro SkyUp. Další města, kam dostaly SkyUp povolení na lety z Kyjeva, jsou: Londýn, Marseille, Podgorica, Hamburg, Norinberk, Hannover. Dále pak Záporoží - Berlín, Lvov - Mnichov a Oděsa - Mnichov. SkyUp už začaly prodávat letenky na linku Kyjev - Hamburg od 29. května 2021.


Zdroj: https://avia.gov.ua/

3) Letiště v Ho Chi Minh City vítalo první cestující roku 2021
Jednalo se o společný projekt Vietnam Airlines a Pacific Airlines a VASCO. 


Foto: Pacific Airlines


Foto: Pacific Airlines


Foto: Pacific Airlines

4) Bamboo Airways vítaly první cestující separátně
Se do společné akce ostatních vietnamských aerolinek nezapojili a první cestující roku 2021 si vítali sami.


Foto: Bamboo Airways


Foto: Bamboo Airways


Foto: Bamboo Airways


Foto: Bamboo Airways


Foto: Bamboo Airways

5) Exploze na letišti v Jemenu
Stalo se to 30. prosince na letišti v Adenu. Při výstupu cestujících z letu IY535, který operoval Airbus A320 (7O-AFB) Yemenia z Rijádu, došlo k několika výbuchům na letišti. Letadlem přiletěli lokální zástupci vlády. Při výbuchu zahynulo minimálně 26 lidí a 60 bylo zraněno.


Foto: neznámý zdroj

6) Letoun Aviancy se srazil s pyrotechnickým balónem
Airbus A319 (N557AV) letící z Orlanda do Bogoty se při přistání srazil s velkým plastickým objektem, kterým byl zřejmě "pyrotechnický balón". Jsem si musela najít, co to vůbec takový pyrotechnický balón je a opravdu to existuje. Letadlu se podařilo bezpečně přistát a nikomu se naštěstí nic nestalo.


Foto: Bogota Spotters


Foto: Bogota Spotters


Foto: Bogota Spotters

7) Letadlo Budha Air odvezlo cestující do špatné destinace
Stalo se to 18. prosince. Letadlo ATR72 přistálo na letišti Pokhara místo v Janakpuru. Na palubě bylo 69 cestujících. Stalo se to tak, že kvůli nepříznivému počasí měli nějaké nepravidelnosti a došlo k přečíslování letů, což zmátlo posádku a způsobilo, že se cestující dostali do špatné destinace. Takový politováníhodný omyl se stane maximálně jednou za deset let!


Zdroj: Budha Air

8) Swiss zařadil do flotily třetí Airbus A320NEO
Má registraci HB-JDC a dostal jméno Pontresina, po horské vesnici z kantonu Graubünden.


Foto: Swiss


Foto: Swiss

9) Xiamen Air uzavřely rok 2020
Společnost vydala prohlášení, že všech 34 let provozu byli profitabilní, včetně roku 2020. V tom roce odlétali 470 000 hodin, otevřeli 18 nových destinací, přepravili 21 milionů cestujících a operovali 143 000 letů. Samá pozitiva a sociální jistory!


Foto: Xiamen Air

10) Juneyao Air také slavily konec roku
CEO společnosti vítal posádku posledního loňského přiletěvšího letu v Šanghaji. Juneyao Air se pochlubily v prohlášení tím, že v roce 2020 operovaly o 10% více letů, než ve 3. a 4. čtvrtině předchozího roku za stejné období. Do flotily přibylo 7 letadel. 


Foto: Juneyao Air


Foto: Juneyao Air

11) Aeroflot obnovil dětská menu na letech z Moskvy
Je to menu pro cestující v Business Class a začalo se podávat od 29. prosince 2020.


Foto: AerLingus


Foto: AerLingus


Foto: AerLingus


Foto: AerLingus

12) Retro okno
Návrhy budoucího rozvoje letiště Ruzyně z minulého století.


Zdroj: Letecký obzor 1968


Zdroj: Letecký obzor 1986

13) Ze života
Novoroční procházka. A hezký víkend všem.


www.yirina.net

 

Vsevjednom.cz