My posts are my personal views. They do not represent the views of my company / Příspěvky na tomto webu jsou pouze mé osobní názory.

www.yirina.net

  

 

28. 2. 2020
1) Včera nastal konec dálkových linek u ČSA
To, o čem se dlouhé měsíce spekulovalo, nastalo 27. 2. 2020. A to celkem rychle. Jediná dálková linka ČSA Praha - Soul - Praha dolétala. Přestože se o tom už dlouho diskutovalo a padaly různé termíny, kdy to nastane (nejprve říjen 2020, pak 30. červen 2020 a teď nakonec 31. březen 2020), tak to nakonec nabralo velmi rychlý spád. Včera ráno se rozhodlo, že večerní let OK190 už z Prahy neodletí a tak let OK191, který byl momentálně na cestě ze Soulu, bude úplně posledním. Nevěděla o tom ani posádka tohoto letu. Když s OK-YBA odlétali ze Soulu, netušili, že je to naposledy. Dozvěděli se to během letu prostřednictvím zprávy z Prahy. Poslední let OK191 přepravil 12 cestujících v Business class a 64 v Economy class.
Byla jsem u prvního příletu OK-YBA v roce 2013 do Prahy, kdy svítala naděje, že se ČSA ještě vzchopí a všechno se otočí k dobrému. O sedm let později už víme, jak to dopadlo. A podruhé v životě jsem byla u konce dálkovek ČSA.


Poslední let OK 191 dne 27. února 2020. Zdroj: FR24


Zdroj: https://zdopravy.cz/csa-rusi-s-okamzitou-platnosti-lety-mezi-prahou-a-soulem-korean-air-na-trase-zustava-43401/


Včerejší večerní let do Soulu už neletěl. Foto: Petr Juriš


Poslední přílet ze Soulu. Foto: Petr Juriš


Smutný okamžik. Foto: Petr Juriš


Byla jsem u prvního příletu OK-YBA do Prahy a nyní u jejího téměř konce. Foto: Petr Juriš


OK-YBA na poslední lince ze Soulu. Foto: Petr Juriš


OK-YBA 27. 2. 2020. Foto: Petr Juriš


Poslední posádka letu OK191. Dojetí bylo na všech znát. A Dracoola onboard! Foto: Petr Juriš


Poslední posádka letu OK191. Foto: Petr Juriš


Poslední posádka letu OK191. Foto: Petr Juriš


Tato zpráva přišla během letu do kokpitu Airbusu A330 OK-YBA.


Moje soukromá rozlučka s OK-YBA.


27. 2. 2020
1) Nádherné bezpečností video od Qantasu
Australský Qantas vydal při příležitosti svého 100. výročí naprosto dokonalé video, prezentující bezpečnostní instrukce skrze historii Qantasu. Video je precizní, nádherné, dojemné. Vydržela jsem ho skouknout celých 8 minut a 20 vteřin a to je malý zázrak, mě dlouhá videa moc nebaví a většinou si je pouštím spíš na televizi a stejně u toho dělám ještě něco dalšího. Tady jsem od toho neodtrhla oči a nakonec byla ještě dojatá. To se jim povedlo a ta práce na tom musela být úžasná. Podobně jako s retro videem KLM ke stejnému výročí.
O zákulisí tohoto videa je více ZDE.


Zdroj: Qantas  


Foto: Qantas


Foto: Qantas


Foto: Qantas


Foto: Qantas


Foto: Qantas


Foto: Qantas


Foto: Qantas


Foto: Qantas


Foto: Qantas


Foto: Qantas


Foto: Qantas


Foto: Qantas


Foto: Qantas


Foto: Qantas


Foto: Qantas


Foto: Qantas


Foto: Qantas


Foto: Qantas

2) Kapitána Pegasus Airlines převezli z nemocnice do vězení
Je to kapitán letu PC 2193 jménem Mahmut Aslan, který na začátku února pilotoval let z Izmiru do Istanbulu a který po přistání přejel dráhu. Letadlo se rozlomilo na tři kusy a tato nehoda měla celkem tři oběti.


Zdroj: turecký tisk

3) China Eastern plánuje založit dceřinou aerolinku
Ta se má jmenovat Ott Airlines a má provozovat čínská letadla - Comac ARJ21 regional (objednáno jich mají 35 kusů) a C919. Společnost má být bázována na letišti Šanghaj Hongqiao a obsluhovat region Yangtze River Delta a okolí. Nebylo specifikováno, kdy dojde k zahájení provozu a jestli budou na bázi low-cost nebo klasické aerolinie.


Foto: Weibo

4) Bamboo Airways jsou partnerem Hanoi Football Clubu
Bamboo Airways se staly sponzorem vietnamského fotbalového klubu a nějakého National Cupu 2020. No, čím dál víc mi připomínají fungování Air Italy. Ještě ani pořádně nelétají a už pořádají mega-eventy a uzavírají sponzoringy.


Foto: Bamboo Airways


Foto: Bamboo Airways


Foto: Bamboo Airways


Foto: Bamboo Airways

5) Oman Air oslaví nabídne upgrade k narozeninám
Dostanou ho ti, kdo jsou narozeni 29. února a tudíž mají narozeniny jen jednou za čtyři roky a v tento den poletí. Tak to je hezký dárek.


Zdroj: Oman Air

6) Letiště Kyjev Borispol otevře dvoupatrový Business salónek
Salónek se otevírá dnes a jmenovat se bude Atmosfera Fly a nachází se v odletech mezinárodního terminálu D ve 4 patře. Salónek má 776 čtverečních metrů a panoramatický výhled na dráhu. Do salonku mají vstup držitelé karet Mastercard World Elite, World Black Edition, Platinum a Corporate Mastercars. Kdo nemá kartu, může si zaplatit vstup za 900 hřiven (850 Kč) na 3 hodiny.   


Foto: Kyjev Borispol


Foto: Kyjev Borispol


Foto: Kyjev Borispol


Foto: Kyjev Borispol


Foto: Kyjev Borispol


Foto: Kyjev Borispol


26. 2. 2020
1) Speciální opatření na Ruzyni
Kvůli Corona viru začalo pražské letiště provádět aktivní opatření. Tím je to, že lety z rizikových oblastí čili Itálie a Jižní Koreje jsou ve speciálním režimu. Včera začali také odchytávat cestující, kteří přiletěli do Prahy s přestupem z Íránu, např. přes Dohu. To je všechno moc hezké, na druhou stanu, vzhledem k tomu, že tím se odchytí jen ti, co to mají na jedné letence s normálním dopravcem a tím se to dá zjistit, je jen takové opatření, aby to vypadalo. V reálu je to stejně úplně na nic, což všichni vědí. Ale pokud by nedělali nic, tak by to zase schytali za to, že žádná opatření nejsou, takže to chápu. V této situace asi žádné správné řešení není.


Situace se neustále vyvíjí.

2) Člen posádky Korean Air infikován corona virusem
Jeden z členů posádky Korean Air se stal jedním ze 60 nových pacientů, kteří byli pozitivně testování na Corona virus v úterý 25. 2. ráno. Korean Air nyní dohledává všechny, kteří s ní/ním přišli v posledních dnech do kontaktu.


Na vedení Korean Air je teď pěkně horko.

3) Letiště v Manchesteru slavilo den lívanců
Cestující letící s Air Transat do Kanady dostali v Manchesteru na letišti lívance s javorovým sirupem na oslavu dne lívanců. 


Foto: Air transat


Foto: Air transat


Foto: Air transat

4) Pobavilo
Český humor je něco, co mě nikdy nepřestane bavit. Reakce na Trumpovo zatáčku před Brnem.


Nové logo pro Brno.

5) HR okno - airblue
Kdyby chtěl jít někdo dělat grafického designera do Pákistánu, tak airblue mají vypsanou pozici.


25. 2. 2020
1) DonalD Trump se vyhnul Brnu
V noci na včerejšek přelétal Donald Trump ve svém Air Force One nad Českou republikou. A pozorovatelům neušlo, že se vyhnul Brnu. A to doslova obloukem. Podle vysvětlení mluvčího ŘLP na Twitteru to bylo pravděpodobně proto, že potřebovali dodržet načasování příletu do Indie a nebýt tam moc brzo.


 V Brně zas mají o čem diskutovat.

2) Corona zprávy - zablokované letadlo Alitalie na Mauriciu a rušení letů do Íránu
Virus se stále šíří. Během včerejška došlo k jeho dalšímu rozšíření v severní Itálii, což je téměř za rohem. Z toho důvodu došlo k zablokování letadla Alitalia, které přistálo na Mauriciu z Říma v pondělí. Na palubě bylo 224 cestujících. Mauricijské úřady odmítly cestující do země vpustit bez předchozí karantény. Nakonec to dopadlo tak, že nevpustili cestující, kteří pochází nebo navštívili nedávno oblast severní Itálie a ti se vrátili tím samým letadlem zpět do Itálie. Stejně tak několik členů posádky. Celkem 40 lidí. Ostatní cestující byli důkladně prohlédnuti lékaři a následně do země vpuštěni. 
Během včerejška začaly také společnosti rušit lety do Íránu. Létat tam přestaly Oman Air, Sun Express, Kuwait Airways.


Zdroj: FR24


Zdroj: Oman Air


Na Tajvan z Jižní Koreje jedině přes karanténu.

3) Xiamen Air stále udržují provoz
Vypravují charterové lety do Wuhanu, které vozí zejména zdravotníky na pomoc paralyzovanému městu. Na propagačním oddělení Xiamen Air se také hodně snaží. Xiamen Air také přistoupily k tomu, že měří každému cestujícímu teplotu. Každý, kdo má nad 37,3°C musí do karantény, ať se mu to líbí nebo ne. Jsem se tedy preventivně změřila a mám 36,8°C, takže zatím dobrý. Ale včera na mě jedna cestující kašlala s otevřenou pusou, aniž by si před ni dala aspoň ruku, tak snad ten virus neměla.


Foto: Xiamen Air


Meříme. Foto: Xiamen Air


Foto: Xiamen Air


Foto: Xiamen Air


Foto: Xiamen Air


Foto: Xiamen Air


Foto: Xiamen Air

4) Ethiopian Cargo pomáhá Číně
Vypravuje letadla se zdravotnickým materiálem, který teď Čína potřebuje.


Foto: Ethiopian Airlines


Foto: Ethiopian Airlines

5) Správce sociálních sítí Wizzairu nesleduje zprávy
Jinak by věděl, že karneval v Benátkách byl zrušen a nenechal by zveřejnit soutěž na FB zaměřenou na účast na karnevalu. Když je na to sledující upozornili, tak to smazali.


24. 2. 2020
1) V Emirátech probíhá Dubai Duty Free Tennis Championships
Emirates jsou samozřejmě partnerem.


Foto: Emirates


Foto: Emirates


Foto: Emirates


Foto: Emirates


Foto: Emirates

2) Korejci z letu Koreanu Air KE 957 nebyli vpuštěni do cílové destinace
Boeing 777-200 Korean Air (registrace HL7574) přistál po dlouhém letu ze Soulu v Tel Avivu. Jenže tam odmítli vpustit ty, kteří nebyli domácího původu, v rámci boje s corona virem. Takže, z letadla vystoupilo pouze 12 občanů země, kteří byli vzati do karantény. Ostatních asi 200 lidí se v tom samém letadle vrátilo tím samým letadlem do Soulu. Tak ti se s tím moc nepářou. By mě zajímalo, co by na to říkala ta korejská paní, co obvinila KLM posádku z corona-rasismu. Bude teď požadovat omluvu po celé zemi, za diskriminaci Korejců?


Foto: https://twitter.com/airplusnews_EN

3) Starlux věří, že epidemie corona viru bude zažehnána
No, je pravda, že na rozjezd nové letecké společnosti v Asii, si nemohli vybrat horší čas. Ale jsou pozitivní a věří, že se to brzy vyřeší. No, kéž by. 


Foto: Starlux Airlines


Foto: Starlux Airlines


Foto: Starlux Airlines


Foto: Starlux Airlines


Foto: Starlux Airlines


Foto: Starlux Airlines


Foto: Starlux Airlines


Foto: Starlux Airlines


Foto: Starlux Airlines


Foto: Starlux Airlines

4) Juneyao Air oznámily odložení nových letů do Evropy
Je to samozřejmě spojené s corona virusem. Jsou to Dublin, Manchester a Rekjavik, které měly začít 31. března ze Šanghaje. Lety do Helsinek zůstanou (zatím) v provozu.


 Zdroj: Juneyao Air

5) Nové fotky z corona-class
Neboli z letu Boeingem 747 Kalitta (N716CK) z Tokya Hanedy na vojenskou základnu v USA, který odvážel 329 cestujících z výletní lodi Diamond Princess. Tento způsob civilní dopravy cargo letadly vstoupí do dějin letecké dopravy.


Foto: www.nypost.com 


Foto: www.nypost.com 


Foto: www.nypost.com 


Foto: www.nypost.com 


Foto: www.nypost.com 


Foto: www.nypost.com 

6) Letuška Malaysia Airlines propuštěna pro nadváhu
Stevardka, která tehdy už byla na pozici Flight Supervisora Ina Meliesa Hassim, byla v roce 2017 propuštěna od Malaysia Airlines proto, že prý překročila povolenou váhu, kterou můžou palubní průvodčí mít. Proto společnost v září 2017 zažalovala a nyní soud rozhodl a to ve prospěch Malaysia Airlines. Malaysia Airlines se bránila tím, že Ina Meliesa dostala 18 měsíců na to, aby se vrátila do váhy, kterou interní předpisy nařizují. Při její výšce 160 cm byla její maximální povolená váha 61 kg. Na konci programu, tedy 10. dubna ale vážila 61,7 kg a proto jí byla ukončena pracovní smlouva. Ina Meliesa pracovala u Malaysia Airlines 25 let. Poprvé bylo zaznamenáno, že překročila váhu v červnu 2015. Malaysia Airlines u soudu argumentovala, že udržovaný vzhled je součástí image prémiové aerolinky a že zaměstnankyně dostala dlouhý čas na to, aby váhu snížila, který jí byl dokonce několikrát prodloužen a také poskytnut obezitolog.


 Kdo nezhubne, musí pryč.

7) Prohlídka MC-21
V srpnu jsme se na MAKSu v Moskvě dostali do MC-21, nového ruského zázraku. Malá prohlídka tohoto letadla.


Zdroj: Flyrosta.com

8) Novinky od Essence
Další matné tekuté rtěnky se objeví na trhu. Tyto se jmenují STAY 8H matte a stát budou 84,90 Kč. Tak i říkám, že už dlouho nebyla akce 50% na dekorativní kosmetiku v Rossmannu.


Foto: Essence


22. 2. 2020
1) Letiště České Budějovice
Na prohlídce tam byl místostarosta Českého Krumlova, který věří, že na letiště bude něco létat, zřejmě ATRka. Se těšíme.


Zdroj: Martin Hák, FB

2) Inaugurační cargo let Soul - Budapešť
Korean Air zahájily nákladní linku ze Soulu do Budapešti, kterou bude od nynějška provozovat Boeing 777F. 


Foto: Airport Budapest


Foto: Airport Budapest


Foto: Airport Budapest


Foto: Airport Budapest


Foto: Airport Budapest

3) Xiamen Air bojují s Corona virem
Posádky se fotí s odhodlaným gestem "jiayou" na důkaz víry v to, že se poperou se vším, co virus způsobil. Držím palce.


Foto: Xiamen Air


Foto: Xiamen Air


Foto: Xiamen Air

4) Prince Charles navštívil British Airways
Zamířil do pobočky v Cardiffu, kde mu předvedli, jak se snaží o co největší ochranu životního prostředí, skrz projekty, které tu testují. Provedl ho Alex Cruz, CEO British Airways.


Foto: British Airways


Foto: British Airways


Foto: British Airways


Foto: British Airways


Foto: British Airways

5) Vedení Bamboo Airways se setkalo s piloty - studenty
Studenti kadetského kurzu pro piloty Bamboo Airways se setkali s generálním ředitelem Eddy Doylem a výkonným ředitelem Flight Operation Tran Quoc Chienem.


Foto: Bamboo Airways


Foto: Bamboo Airways


Foto: Bamboo Airways


Foto: Bamboo Airways


Foto: Bamboo Airways

6) HR okno - czech tourism
Czech Tourism hledá vedoucího oddělení Management zdrojových trhů: Náplň práce zajímavá, ale ten plat na takovou pozici?! 

7)  Hezký víkend všem.


21. 2. 2020
1) Swiss dostal první nový Airbus A320NEO
V Hamburku si ho přezvali zástupci společnosti a přeletěli s ním do Curychu, kde dostal na uvítanou slavobránu.


Foto: Swiss


Foto: Swiss


Foto: Swiss


Foto: Swiss


Foto: Swiss


Foto: Swiss


Foto: Swiss


Foto: Swiss


Foto: Swiss

2) Letadlo SkyUp s evakuovanými z Wuhanu se vrátilo na Ukrajinu
Letadlo, které přivezlo z Wuhanu Ukrajince a občany dalších zemí, přistálo včera v 9:40 místního času v Kyjevě na letišti Borispol. Na palubě bylo 45 Ukrajinců a 27 občanů jiných států. Samozřejmě také posádka a doprovodný personál v podobě zdravotníků a dalších. Letadlo jen doplnilo palivo a pokračovalo do Charkova, odkud byli cestující odvezeni do karantény v Poltavské oblasti. Nikdo z evakuovaných prý nemá žádné příznaky nemoci.
Po oznámení toho, že evakuace proběhne v Poltavské oblasti, se místní obyvatelstvo doslova vzbouřilo a lidi zablokovali cesty k sanatoriu, kam měli být všichni evakuovaní umístěni. Nakonec tam museli povolat i obrněná vozidla a armádu.


Letadlo během mezipřistání pro palivo v Kyjevě.


Letadlo během mezipřistání pro palivo v Kyjevě.


Letadlo během mezipřistání pro palivo v Kyjevě.


Protesty u městečka Nové Sanžary, kde je sanatorium.


 Neuvěřitelné.

3) Antonov 2 havaroval po startu v Magadanu
Letoun registrace RA-40642 (vyroben v roce 1985) patřící společnosti, která těží zlato T-Cement, havarovalo včera ráno při startu z Magadanu. Na palubě bylp 12 zaměstnanců, kteří cestovali do administrativního centra Sredněkanského rajónu - vesnice Sejmčan a dva piloti. Letadlo nabralo výšku 10 metrů, ale pak byl let přerušen a dopadl na zem. Všichni nehodu přežili, pět cestujících má středně těžká zranění.


 Havarované letadlo v Magadanu.

4) Třináctý roční Brussels Airport Aviation Awards
Letiště v Bruselu oceňovalo partnery za spolupráci v roce 2019 v už tradiční ceremonii.


Foto: Letiště Brussel


Foto: Letiště Brussel


Hezky zpracované výsledky. Foto: Letiště Brussel

5) Belavia objednala další tři Embraery E195-E2
Včera došlo k podpisu objednávky dalších tří kusů Embraeru E195-E2 do flotily Belávky. První přibude do flotily už letos v prosinci, další dva na začátku roku 2021.


Foto: Belavia

6) Výprodej letadel u Uzbekistan Airways
Jak už se o tom psalo, Uzbekistan Airways se chystaly k odprodeji starších letadel ze své flotily. V nabídce tedy jsou:
Boeing 757-200 (reg. UK-75701) za 12,03 milionů USD (rok výroby 1999)
Boeing 757-200 (reg. UK-75702) za 12,41 milionů USD (rok výroby 1999)
Boeing 767-200 (reg. UK-67007) za 21,42 milionů USD (rok výroby 2003)
Boeing 767-200 (reg. UK-67008) za 22,36 milionů USD (rok výroby 2004).
Nabídky posílejte na adresu: rutra@uzairways.com do 2. března 2020 do 18:00 uzbeckého času.


20. 2. 2020
1) OK-HEU pro ČSA má přiletět dnes
Jde o "nový" Airbus A320, který má být zařazen do flotily a létat zejména na linkách ČSA. Pronajatý je na šest let. Přílet má být v 19:25 z Brusselu. 


Historie stroje. Zdroj: www.airfleets.net

2) China Eastern vykonala 70 charterů do provincie Hubei
Tyto speciální lety se konaly na pomoc v boji s koronavirem a převezly celkem 7672 zdravotníků a 2223 tun nákladu.


Foto: China Aviation Daily

3) Po osmi letech přistál první civilní let v Aleppu
Letiště přestalo pro veřejnost sloužit v roce 2012, po teroristických útocích. Ve středu přistálo první letadlo z Damašku. Tím přiletělo 120 cestujících, včetně ministra dopravy a ministra turismu. Vzdálenost mezi těmito městy je 370 kilometrů a doba letu cca 50 minut. Podle ministra dopravy se plánuje brzké zahájení pravidelných letů nejen do Damašku, ale také do Káhiry. 


Foto: SANA


Foto: SANA


Foto: SANA


Zdroj: FR24

4) Další kurz palubních průvodčí Bamboo Airways
Ty se v něm učí například to, jak vítat a zdravit cestující na palubě. Má to být přiložením ruky na srdce, což má vyjadřovat pozitivní a srdečné gesto. 


Foto: Bamboo Airways


Foto: Bamboo Airways


Foto: Bamboo Airways


Foto: Bamboo Airways

5) Mapa destinací Qeshm Air
Ta aktuální z ledna 2020 napovídá, že plánují začít létat na lince Teherán - Düsseldorf.


Zdroj: Qeshm Air

6) HR Okno - Travela
Velice zajímavou pozici nabízí Travel Service. Přesně tohle bych chtěla v letectví dělat....ale ne u Travely. Ale třeba to někoho zaujme.


19. 2. 2020
1) Včerejší start Airbusu A380 z dráhy 30
V nadcházejícím období budou starty z této dráhy kvůli opravě křižovatky pojížděcích drah časté.


Foto: Flyrosta.com


Foto: Flyrosta.com


Foto: Flyrosta.com

2) První ATR72-600 pro Tarom
Je to první kousek z devíti, které mají objednány. Letoun registrace YR-ATJ přiletěl do Bukurešti v novém livery. To dostane i šest dalších kusů. Osmé a deváté letadlo budou mít speciální livery. Tak to jsem zvědavá.


Foto: Aeronews.ro


Foto: Aeronews.ro


Foto: Aeronews.ro

3) Letadlo SkyUP přiveze Ukrajince z Wuhanu
Let se bude konat zítra, to je 20. února. Let se bude konat s mezipřistáním v Almatě a poletí do Kyjeva - Borispolu.. Čínské úřady připraví cestující k letadlu a mají mezi nimi být i občané Ruska, Běloruska, Nizozemí, Argentiny a dalších. Před nástupem do letadla ale budou měřit cestujícím teplotu a každý, kdo bude mít nad 37,2°C, tak nepoletí. Let poletí zesílená posádka 16 lidí. S těmi poletí policista, dva lékaři, zdravotní sestra, vojenský zástupce a pracovník konzulátu. Po příletu do Kyjeva pojedou všichni cestující, ale také posádka, půjdou na dva týdny do karantény na neuvedené místo. Letadlo půjde do kompletní dezinfekce.


Zdroj: www.avianews.com/u & SkyUp

4) Další evakuace z Wuhanu
Americká vláda podnikla další dva záchranné lety pro občany, kteří se nacházeli v Japonsku na výletní lodi Diamond Princess. Na palubě letů z Tokya Hanedy byl tentokrát "Quarantine Box" pro cestující s příznaky nemoci, který vyvinul spolu zakladatel Microsoftu Paul Allen v souvislosti s nejhoršímu scénáři v roce 2014 po epidemii Eboly. Letadla přistála na Travis Air Force v Kalifornii a v Joint Base San Antonio Lackland.  
Jsem viděla ve zprávách ty cestující, kteří si ještě z letadla stěžovali, že letí cargo letadlem a nějaké paní vadilo, že vedle ní bude někdo sedět a že se jí to nezdá bezpečné. Místo aby byla ráda, že pro ni vyslali pomoc. Některé lidi nikdy nepochopím.


 Evakuace z Japonska. Speciální box pro nakažené.


 Já bych takhle letěla hned.


 Děkujeme, že jste si vybrali naši aerolinku.

5) Novinky od Catrice
Catrice chystá na letošní sezónu spoustu novinek. Zaujal mě pěnový make-up, který má maskovat póry. Nizozemská blogerka už ho zkoušela, je to sice holandsky, ale má tam pár real fotek. K vidění ZDE. Dál mě zaujala paletka na úpravu obočí a hydratační BB krém. To může být na léto řešení, oproti make upu.  


Pěnový make up. Foto: Catrice


Paletka na úpravu obočí. Foto: Catrice


Hydratační BB krém. Foto: Catrice


17. 2. 2020
1) Stavba památníku pro oběti sestřeleného letu PS 752 v Kyjevě
Vedle terminálu D a VIP na letišti Borispol byl včera, čtyřicet dní poté co byl sestřelen v Íránu, položen základní kámen budoucího památníku obětem letu PS 752. Pod kámen byla uložena kapsle s úlomky z trosek letadla. 


Foto: LB.ua


Zdroj: Radio Svoboda

2) Neidentifikovaný Fokker 50 havaroval v Somálsku
Se objevily fotky z nehody, která se měla stát včera na neznámém místě v Somálsku. Údajně má jít o Fokker 50, který přistál mimo dráhu. Takže se neví, kde to bylo a co to bylo a existují jen fotky havarovaného letadla. Jo, letecká doprava s Somálsku, to je ještě pořád exotika.


Foto: ???

3) Xiamen Air vyzývají cestující k použití ochranných roušek
Xiamen Air začaly přímo informovat cestující, aby si na let s nimi zajistili respirační roušku.


16. 2. 2020
1) Video z letu Ruslanem
Video z letu Antonovem 124 z East Midlands do Toulouse, který podnikli na konci ledna Rosťa se Samem, je venku.


Zdroj: Sam Chui YT

2) Letuškou na zkoušku
Ve výcvikovém středisku CATC se pořádají kromě kurzů Létání beze strachu také seance Letuškou na zkoušku. Tam si můžou zájemci vyzkoušet, co práce palubní průvodčí obnáší. Jednoho z kurzů se zúčastnili studenti a studentky z SOŠ civilního letectví na Ruzyni. Kurzy vedou zkušení profesionálové z letectví, včetně některých modelek, které předváděly uniformy ČSA na přehlídce OK96. Webové stránky s informacemi k této zkušenosti jsou zde: https://www.letanibezstrachu.cz 


Foto: www.Letanibezstrachu.cz


Áaa, Venca Konopník se vystavuje! Foto: www.Letanibezstrachu.cz


Foto: www.Letanibezstrachu.cz


Foto: www.Letanibezstrachu.cz


Foto: www.Letanibezstrachu.cz


Foto: www.Letanibezstrachu.cz


Foto: www.Letanibezstrachu.cz


Foto: www.Letanibezstrachu.cz


Foto: www.Letanibezstrachu.cz


Foto: www.Letanibezstrachu.cz

3) Thai Airway nabídnou francouzské menu
V průběhu února se cestující Royal First Class a Royal Silk Class setkají na palubách Thai Airways s delikatesami, které pro ně exklusivně připravil michelinský kuchař z Lebua Hotels & Resorts. 


Foto: Thai Airways


Foto: Thai Airways


Foto: Thai Airways


Foto: Thai Airways

4) Sobotní herní večer
Jsme při něm slavili Věrky nadcházející narozeniny a můj svátek. A dobře se pobavili při hraní stolních her.


Bar připraven


Hra také


Občerstvení také


Každý měl něco donést na zub, já dělala jednohubky s česnekovo sýrovou pomazánkou namazané bylinkovým máslem. Snědly se všechny.


15. 2. 2020
1) Kauza KLM a Corona-rasismus
Takže případ s toaletou uzavřenou pouze pro Korejce na letu KLM z Amsterdamu do Soulu 10. února dopadl tak, že KLM muselo v Soulu uspořádat včera tiskovou konferenci, na které se museli veřejně omluvit za diskriminaci a uklonit Korejcům. Současně na Twitteru běží hashtag #BoycottKLM, který se kauze věnuje. Já k tomu radši nebudu psát žádné komentáře, abych se pak taky nemusela klanět. 


Video z tiskové konference s klaněním se

2) Delta má logo jet se jmény zaměstnanců
Je to forma poděkování společnosti zaměstnancům, kteří se na jejím chodu podílí. Nápis "Thank you" na Airbusu A321 zahrnuje více než 90 000 jmen pracovníků Delty. Tak to je určitě potěší, stejně jako finanční odměna, kterou dostali.


Foto: Delta


Foto: Delta


Foto: Delta


Foto: Delta

3) Air Serbia slavila Valentýna
On ho slavil kde kdo, je to super příležitost, jak udělat nějakou propagaci. Nafouknuté balónky na palubě jsou klasika.


Foto: Air Serbia


Foto: Air Serbia

4) Air Baltic slavil skrz pár zaměstnanců
Kristine a Gillian se potkali před třemi lety na společném letu, poté, co si Kristine náhodou vyměnila let. Po letu se rozhodli jít spolu na večeři, kde zjistili, že mají spoustu společného a už byla ruka v rukávě. Nyní spolu žijí a v roce 2021 bude svatba. 


Foto: Air Baltic

5) Slavil i Egypt Air
Ti jsou docela akční v těchto věcech.


Foto: Egypt Air


Foto: Egypt Air

6) JAL rozdával cukrátka
I v Japonsku se slaví Valentýn.


Foto: JAL


Foto: JAL

7) Hezký víkend všem.


14. 2. 2020
1) EMirates slaví 30 let spojení do Rijádu
A my budeme letos taky slavit!


Foto: Emirates


Zdroj: Emirates

2) Uzbekistan Airways představily nové uniformy
Ode dneška budou posádky a pozemní personál Uzbekistan Airways nosit nové stejnokroje. Ke změně došlo po 15 letech. Dámská varianta zahrnuje sukně, kalhoty, blůzky ve dvou barevných provedeních a sako. Za mě pochvala. Konečně normální uniforma bez nějakých extravagantních experimentů se střihem. A takhle si představuji profesionální prezentaci nových uniforem na fotkách. Aer Lingus nebo Air Baltic by se mohly u Uzbeků učit.


Foto: Uzbekistan Airways


Foto: Uzbekistan Airways


Foto: Uzbekistan Airways


Foto: Uzbekistan Airways


Foto: Uzbekistan Airways

3) Xiamen Air vypravily speciální let na podporu Wuhanu
Vedl ho australský kapitán Weston Myles Bernard a vezl materiál na pomoc městu, které je uzavřeno v karanténě. Xiamen Air mu veřejně poděkovaly a stejně tak všem zaměstnancům, kteří tvrdě pracují v současném omezení.


Foto: Xiamen Air


Foto: Xiamen Air


Foto: Xiamen Air

4) Nový přírůstek u Turkish Airlines
Airbus A350-900 registrace TC-LGA získal barvy nového majitele. Turkish Airlines jich mají objednáno 25 a k tomu ještš pět opcí.


Foto: Turkish Airlines

5) Nejnovější přírůstek u Fly Persia
Boeing 737-300 registrace EP-FPC přibyl do flotily íránského dopravce. Letadlo dříve létalo u Express Air pod registrací PK-TXZ.


Foto: Ghasem Setoudeh

6) Saudia bude slavit 75. výročí
Proto jeden z Boeingů 777-300 dostal speciální polep "75 years". Asi to budou mít i další letadla.


Foto: Saudia


Foto: Saudia

7) Nový salónek Bamboo Airways bude za měsíc otevřen
Bude mít rozlohu přes 400 metrů čtverečních a nabídne cestujícím unikátní a luxusní relaxaxi před letem s Bamboo z Hanoje. No, trošku mi tímhle připomínají velké oči, co měly Air Italy. Na co potřebuje low-cost dopravce vlastní salónek? Když už by ho chtěl pro nějaké prémiové cestující, tak si může pronajmout službu od handlingového partnera. 


Foto: Bamboo Airways

8) Saudia partnerem golfového turnaje
Saudi International se koná na sever od Jeddahu a je největším ve svém okolí.


Foto: Saudia


Foto: Saudia


Foto: Saudia


Foto: Saudia


Foto: Saudia


Foto: Saudia


Foto: Saudia

9) HR OKNO - ŘLP hledá pseudopiloty
Řízení letového provozu vypsalo opět výběrové řízení na pozice pseudopiltů. Více info TADY.


13. 2. 2020
1) Bílý Airbus A380 na Ruzyni
Aspoň podle upoutávky na letištní exkurze, které pořádá letiště. Visí to ve spojovacím terminálu.


Všechno nám tam vymazali!

2) KLM obviněny z corona - rasismu
Cedulka na dveřích jedné z toalet Boeingu 777 na letu KL855 z Amsterdamu do Seoulu vyvolala mezinárodní skandál. Na cedulce bylo pouze korejsky napsáno "cabin crew exclusive restroom". Jedna z korejských cestujících se tím cítila dotčena a cedulku si vyfotila. Následně prý za touto cestující přišel palubní průvodčí, který viděl, že si to fotí a řekl jí, že je na palubě letadla zakázáno fotit a požadoval, aby fotku vymazala. Cestující se ale nedala a požadovala, aby jí ukázali, kde je napsané pravidlo o zákazu focení na palubě a že ví, že je pouze zakázáno fotit posádku a ostatní cestující, bez jejich souhlasu. Poté se cestující zeptala, proč je tato toaleta označena touto cedulkou, že je vyhrazena jen pro cabin crew. Stevard odpověděl, že vzhledem k situaci v Asii, se posádka snaží chránit své zdraví, aby se mohli starat o cestující. Pokud by nyní někdo onemocněl, měli by problém a proto se takto chrání. Cestující se zeptala, proč je to napsané jen korejsky. Na to stevard odpověděl, že zapomněli. Že řekli někomu z personálu, aby to napsal a ten to napsal jen korejsky a na anglickou verzi zapomněl. Na to se dostavil k této situaci purser (vedoucí kabiny) a cestující se ho zeptala, jestli je to běžná praxe, mít toaletu vyhrazenou jen pro posádku. Ta odpověděla, že létá 33 let a toto se děje asi po třetí. V těch předchozích případech se toto dělo za doby MERSu a SARSu. Během této diskuze si vedoucí kabiny všimla, že je na Ipadu cestující a řekla, že se musí podívat, co má v Ipadu. Cestující toto rázně odmítla, že to je soukromý přístroj a v žádném případě do něj nepovolí posádce přístup. Vedoucí kabiny to zakončila s tím, že řekla, že nyní napíší cedulku i anglicky a že se omlouvají. A že mu přejí hezký let a to je vše, co můžou udělat. Následně ještě uvedla, že toaleta byla celou dobu uzamčená a tak se tam nemohl dostat ani ten, kdo by korejsky neuměl. Během pořízení fotografie ale toaleta zamčená nebyla. Cestující se následně s celým příběhem včetně nahraných videí podělila na Twitteru TADY. Na letu prý bylo 135 cestujících, z toho více než 50% ne-Korejců.
V Koreji je z toho velký skandál, který se řeší na úrovni ministrů. Slečna to řeší na svém Instagramu (connie_kiim), má to tam pod fotkami i anglicky, kdyby chtěl někdo kauzu sledovat. Čekala na odpověď KLM, ta přišla, ale cestující neuspokojila a tak se rozhodla, že to celé bude řešit přes média.


Cedulka před a po.


Odpověď KLM.

3) Aegean Airlines oficiálně předvedly nový AIrbus A320NEO
Je to stroj registrace SX-NEO. V hangáru se konala velká akce a oslava pro pozvané hosty.


Foto: https://twitter.com/flight_report


Foto: https://twitter.com/flight_report


Foto: Aegean


Foto: Aegean


Foto: Aegean


Zdroj: Airbus


Foto: Aegean


Foto: Aegean


Foto: Aegean

4) Vévodkyně Kate cestuje Cessnou Citation
Konkrétně modelem Cessna 560XL Citation Excel registrace G-CIEL. Poté, co Meghan s Harrym utekli do Kanady, se Kate s Williamem více snaží udržovat reputaci a tak jsou pořád někde. Pro urychlení cesty Kate včera využila právě tento letoun pro přesun do Belfastu. 


Kate po příletu.


Interiér letadla, jak Kate cestuje.

5) Letiště v Sydney má místo pro venčení mazlíčků
Je umístěno v Terminálu 1 International za bezpečnostní kontrolou a na Terminálu 2 naproti nějaké Movidě.


Psi, kočky a klokani. Foto: Letiště Sydney


Foto: Letiště Sydney


12. 2. 2020
1) Rozhovor s Elvírou Mandlíkovou - letuškou Československých aerolinií
Včera vyšel rozhovor s Elvírou. Tu jsem poznala díky projektu k 95. výročí ČSA při shánění informací a retro uniforem a od té doby spolu pořád něco řešíme. Uspořádaly jsme dvě módní přehlídky a spolupracujeme na dalších věcech. Proto jsem moc ráda, že Elvíra souhlasila s tím, že se o své vzpomínky podělí s ostatními.


Z leteckého pohledu, byla tehdejší doba opravdu "golden age".

2) Fotbalisti v poušti v Emirátech
Emirates a Arabian Adventures pozvaly hráče Arsenalu na výlet do pouště. Když sponzor řekne, tak jinak nelze a jede se. 


Foto: Emirates


Foto: Emirates


Foto: Emirates


Foto: Emirates


Foto: Emirates


Foto: Emirates


Foto: Emirates


Foto: Emirates

3) Bamboo Airways by rádi interline nebo codeshare s ČSA
Aspoň podle toho, že hledají přes LinkedIn člověka v ČSA, který to má na starosti. Zajímavé je, že tam nabízí pomoc Ivan Chemtob, ten pán, co stojí za projektem Rosa Airlines - aerolinka létající ATRky do Českých Budějovic.


Zdroj: LinkedIn

4) Air Italy ukončí provoz
Jak blesk z čistého nebe přišla včera zpráva, že Air Italy ukončí provoz. A to s okamžitou platností. Lety od 11. do 25. února mají prý obsloužit podle původního letového řádu nasmlouvané aerolinky, ale to si nejsem tak úplně jistá, že to dodrží. Všem, co mají letět po 25. 2. prý vrátí peníze. No, jsem si dlouho říkala, kdy přestanou provozovat ty megalomanské eventy při zahajování nových linek a přejdou do úspornějšího režimu. Tak ten úplně přeskočily a jdou rovnou do likvidace.
Přišlo to náhle, ale nepřekvapilo to. Je mi jen líto zaměstnanců, kteří přišli kvůli tomu o práci.


Zdroj: Air Italy


Hogo fogo Air Italy.


11. 2. 2020
1) Emirates partnerem literárního festivalu
Ten proběhl v Dubaji a je jedním z největších tohoto typu na světě a největší v arabském světě. Představují se tu nové knihy a mluvené slovo. Festival probíhá od roku 2009.


Foto: Emirates


Foto: Emirates


Foto: Emirates


Foto: Emirates

2) Air Serbia oznámila 6 nových destinací
Od června 2020 zahájí Air Serbia šest nových linek, které bude operovat z Bělehradu. Jsou to Ženeva, Ammán, Kišiněv, Lvov, Rostov na Donu a Florencie.


Zdroj: Air Serbia

3) Společnost Nordavia slavila 90 výročÍ
Ona se sice loni přejmenovala na Smartavii a úplně ze začátku se jmenovala Aeroflot - Nord, ale pořád je to prý ta samá společnost a tak se slavilo výročí.


Foto: Marina Lystseva (https://fotografersha.livejournal.com/)


Foto: Marina Lystseva (https://fotografersha.livejournal.com/)


Foto: Marina Lystseva (https://fotografersha.livejournal.com/)


Foto: Marina Lystseva (https://fotografersha.livejournal.com/)


Foto: Marina Lystseva (https://fotografersha.livejournal.com/)

4) Společnost Aurora ocenila zaměstnance
Stalo se tak na svátek nazvaný Den civilního letectví Ruské federace. Více než 100 zaměstnanců společnosti dostalo kytku a diplom za úspěchy, kterých při své práci dosáhli. 


Foto: Aurora Airlines


Foto: Aurora Airlines


Foto: Aurora Airlines


Foto: Aurora Airlines

5) HR OKNO - České BUdějovice
Letiště v Českých Budějovicích hledá někoho na odbavování. To vypadá, že tam snad už něco začne létat?


10. 2. 2020
1) Poslední křídlo pro Airbus A380
Poslední tři křídla pro Airbusy A380 opustila továrnu v Broughtonu v severním Walesu v Británii. Konec produkce Airbusů A380 se blíží. Poslední Airbus A380 bude dodán v roce 2021 Emirates.


Foto: Jed Ex


Foto: Jed Ex


Foto: Jed Ex


Foto: Jed Ex

2) Boeing 737 UTAir přejel dráhu Usinsku
Stroj registrace VQ-BPS byl poškozen při tvrdém přistáni po příletu z Moskvy Vnukova na letu UT 595 na letišti Usinsk v Rusku. Letadlo skončilo na břiše mimo dráhu. Na palubě bylo 94 cestujících a 6 členů posádky. Všichni se naštěstí evakuovali a nikomu se nic nestalo.


Foto: Vasily Kuznetsov (https://twitter.com/RuAviaPhotog)


Foto: Vasily Kuznetsov (https://twitter.com/RuAviaPhotog)

3) Etihad řeší obsazení posádek na lety do Pekingu kvůli corona viru
S plánováním posádek na linky do Číny je to složité v tom, že samozřejmě někteří tam létat nechtějí, což je jasné. Další problém je v tom, že mnoho zemí nevpouští na své území ty, kteří navštívili Čínu v posledních 14 dnech, čímž by pak ti, co měli linku do Číny, nemohli letět jinam. Kvůli tomu údajně ukončily provoz do Číny Qatarci. Etihad se s tím popral. Nabídl posádkám, že kdo se dobrovolně přihlásí na lety do Číny, dostane dvojnásobný plat za letovou hodinu, jídlo v hotelu v hodnotě 300 CNY (asi 980 CZK) a bude létat v režimu 1 let do Číny s 15 hodin pobytem a 2 dny volna. Etihad takto hledal 70 dobrovolníků a přihlásilo se přes 300. Chytře vyřešené, než tam posílat někoho, kdo tam letět nechce.


Foto: Etihad

4) Bamboo už propaguje Prahu
To bych chtěla někdy vidět takhle vymetený Karlův most nebo Staroměstské náměstí.


Zdroj: Bamboo Airways

5) Avianca slavila 100. výročí v El Salvadoru
Stotiny slaví téměř po celé Jižní Americe, páč se tam za těch sto let staly zavedenou společností. Gala večer proběhl i formou módní přehlídky s retro uniformami.


Foto: Avianca


Foto: Avianca


Foto: Avianca


Foto: Avianca


Foto: Avianca

6) South African Airways ukončí osm mezinárodních linek
V souvislosti s úspornými opatřeními kvůli špatné finanční situaci společnosti, budou od 29. února ukončeny linky do Abidjanu, Entebbe, Guangzhou, Hong Kongu, Luany, Mnichova, Ndoly a Sao Paola. 


Foto: South African Airlines

7) Xiamen Air přivezly dva týmu zdravotníků do Wuhanu
Dva týmy zdravotníků odletěli včera z Xiamenu do Wuhanu, aby zde pomáhali v boji s Corona virem. Tak snad se všichni v pořádku i vrátí.


Foto: Xiamen Air


Foto: Xiamen Air


Foto: Xiamen Air

8) Španělský pilot Juneyao Air věnoval 2 300 ochranných masek
Kapitán Pascual F. Javier (druhý zleva na první fotce), který létá u Juneyao Air, se rozhodl pomoci svému druhému domovu. Během pobytu doma ve Španělsku zakoupil 2 300 ochranných masek a dovezl je zpět do Číny na bázi Juneyao Air. Všechny tyto masky bude společnost distribuovat svým zaměstnancům, aby bylo ochráněno jejich zdraví. U Juneyao Air létá aktuálně asi 130 zahraničních pilotů.


Foto: Juneyao Air


Foto: Juneyao Air

9) Azman Air dostaly Airbus A340-600
Azman Air je nigerijská letecká společnost, založená v roce 2010. Provozuje pět Boeingů 737 a bázovaná je v Kanu. Nyní si pořídily Airbus A340-600 po Virgin Atlantic (zde létal pod registrací G-VYOU, nyní dostl 2-EALJ). Letadlo má 413 sedaček. Z toho 411 v Economy Class a DVĚ v Business Class. Ty nejsou ani nijak odděleny plentou nebo závěsem. Zajímavé, to jsem ještě neviděla.


Foto: Azman Air


Foto: Azman Air


Foto: Azman Air

10) Jsme byli na leteckém plese
Musím říci, že oproti tomu, kdy jsme tam byli naposledy, se to hodně posunulo k lepšímu. Škoda, že jsem musela o půlnoci domů, protože jsem šla v neděli do práce. Fotky TADY.


8. 2. 2020
1) Nová provozovna Job Air Technics v Ostravě slavnostně otevřena
Opravárenský hangár byl zkolaudován už loni na podzim, ale páska se stříhala až teď. Do hangáru se vejdou dva letouny typu Airbus A320 nebo Boeing 737.


Foto: Job Air Technics


Foto: Job Air Technics

2) V Bratislavě přistál Boeing 747-400 Suparna Airlines
Toto letadlo přiletělo z Šanghaje a odvezlo do Pekingu zdravotnické pomůcky - hlavně roušky na tvář, ochranné rukavice či brýle. Zaměstnanci, kteří letadlo handlovali, používali při kontaktu s posádkou ochranné pomůcky a posádky zůstala po dobu pobytu na letišti v prostorách letadla. S jedinou výjimkou a tou je předletová příprava. Předtím se šířila informace, že letadlo odmítli ve Vídni, kvůli obavě z nakažení korona virem a tak se Bratislava rozhodla ho přijmout. Tyto informace letiště popřelo na svém FB. Stejně tak to, že nešlo o humanitární, ale běžný obchodní let.


Foto: Letisko Bratislava


Foto: Robert Kaftan via OK Spotters

3) Airbus A320 nouzově přistál na ruské základně v Sýrii
Informace se dost rozcházejí, ale shodují se na tom, že šlo o společnost Cham Wings a jejich Airbus A320-200 registrace YK-BAB na letu 6Q-514 z iráckého Najafu do Damašku. Na palubě bylo 172 lidí. Letadlo se napřed pokusilo přistát v Damašku, ale protože řízení letového provozu zaznamenalo aktivitu syrských ozbrojených jednotek a hrozilo sestřelení letadla, tak přesměrovali letadlo na místní ruskou základnu Kheimim v Latakii. Tam letadlo zůstalo asi hodinu a půl a přeletělo do Damašku.


 Zdroj: FR24

4) Fotky z KaliTta Air evakuace z Wuhanu
Se objevily další fotky z evakuace, která proběhla 29. ledna 2020 z Wuhanu a při které Američané odváželi své občany z centra nakažené oblasti. Je to stroj registrace N705CK.


Foto: Weibo


Foto: Weibo

5) Z Bajkonuru odstartoval Sojuz 2.1B
Byl to bezpilotní let, ale pohled na start není o nic méně zajímavý. Navíc dnes, když každý vysílají živě online a člověk může být u "toho".


Foto: Roscosmos


Foto: Roscosmos


Foto: Roscosmos

6) V dalším díle Rosťovo podcastu bude Elvíra
Elvíra létala jako letuška u Československých aerolinií v letech 1968 - 1985 a o té době si s Rosťou povídala. Jsem měla volno, tak jsem u toho asistovala. Vyjde to příští týden, pokud se nic mimořádného nestane.


Elvíra v roce 1968 v ikonických modrých šatech

7) Hezký víkend všem
S někým se uvidíme dnes na Leteckém plese v Lucerně.


7. 2. 2020
1) Nehoda Pegasusu při přistání v Istanbulu
Po ukončení záchranářských prací se zjistilo, že i když prvotní zprávy uváděly, že došlo jen ke zranění cestujících a posádky a později bylo upřesněno jedno úmrtí, tak nakonec má nehoda oběti tři. Po rozednění se ukázalo, jak moc se letadlo rozsypalo.


Tohle potěší vidět z přistávajícího letadla.


Zázrak, že to nestálo život víc lidí.

2) Možnost proletět se private jetem
Některé společnosti provozující Business Jety nabízejí za zvýhodněnou cenu místa na přeletech, kam létají za zákazníky, kteří si je najmou. Například Global Jet nabízí místa na následující lety na těchto úsecích a letadlech:


Zdroj: Global Jet

3) Víza do Ruska - od 1. ledna 2021 pro EU zdarma
Podle ruských médií to vypadá, že od příštího roku se bude konečně dát cestovat do Ruska bez platby za víza a hlavně otravy s jejich vyřizováním. Víza mají být na 16 dní a udělována elektronicky, stejně jako už je to nyní u Petrohradu a Kaliningradu. Ono už se o tom psalo loni, ale nyní to prý odsouhlasili a má dojít k oznámení, že to tak opravdu bude.


No konečně!

4) HR okno - Route development manager Asia - Vídeň
Vídeňské letiště hledá osobu na pozici Route development managera. Tak to je zajímavá pozice a hlavně chtějí jen základní znalosti němčiny, čímž to může být zajímavé i pro cizince. Více info TADY.


6. 2. 2020
1) Bamboo Airways zahájily prodej letenek do Prahy
Dlouho očekávaný prodej letenek z Prahy do Hanoje a zpět byl včera zahájen. Zatím mají nejlevnější zpáteční letenku cca za 16 000 CZK. První let se koná 29. března 2020.


Zdroj: FB Bamboo Airways

2) SkyUp oznámily další linku do Prahy
Tentokrát to bude spojení se Záporožím! A to je super. Tam jsem chtěla, takže až bude čas, tam se tam určitě budu chtít vypravit. První let se koná 29. března 2020.


Ceny vyšší než do Lvova a Charkova.

3) Pegasus přejel v Istanbulu dráhu a rozpadl se na tři kusy
Po přistání letu PC 2193 z Izmiru do Istanbulu došlo k přejetí dráhy a následnému rozpadnutí Boeingu 737-800 (TC-IZK) na několik kusů. V letadle cestovalo 177 lidí, vážná zranění utrpěli piloti a jeden člověk zemřel. Celkem 120 cestujících má prý nějaké lehčí zranění, ale na videích, která kolují sociálními sítěmi, jsou lidi dost od krve.
Nelze si nevzpomenout na incident, kdy přejel letoun Pegasusu v lednu 2018 dráhu v Trabzonu a pak zůstal viset ze svahu nad mořem.


Letadlo se doslova rozsypalo.


 Let, který přejel včera dráhu v Istanbulu. Zdroj: FR24


 Událost z ledna 2018 v Trabzonu.

4) Evakuační let Uzbekistan Airways
I Uzbekistan Airways se připojily k těm, kteří odváží své občany z Číny. Jejich Dreamlinery vykonaly dva lety do Wuhanu. Dnes se koná třetí a poslední záchranný charter do Pekingu. A pak už se každý bude starat sám o sebe.Foto: Uzbekistan Airways

5) HR okno - Go2Sky
Slovenské Go2Sky nabízejí pozici Assistant to the flight operation and training departments.


Je hezké, že napíší, co daná pozice obnáší a netratí čas těch, kteří by o to neměli zájem.

6) Tip na knížku
Právě jsem dočetla knížku od mého oblíbeného Fredericka Forsytha - Mstitel a musím ji doporučit. Její děj čtenáře zanese do zajímavých míst, od války ve Vietnamu, přes někdejší Jugoslávii po Spojené arabské emiráty a Jižní Ameriku. Začala jsem ji číst klasicky v autobuse při cestě do práce 15 minut ráno a 15 minut odpoledne a pak mě to po první třetině strhlo tak, že jsem jí věnovala jedno volné odpoledne a zbytek dočetla na jeden zátah, páč jsem od toho nedokázala odejít. Celý děj končí večer 10. září 2001. Forsyth je nejlepší.

 


5. 2. 2020
1) Valentýn u Emirates
Stejně jako na ostatní svátky, které mají lidé po celém světě v oblibě, připravily Emirates speciální oslavy i na Valentýna. Cestující se setkají na letech i v saloncích na zemi s valentýnskými dezerty a zákusky.


Foto: Emirates


Foto: Emirates


Foto: Emirates


Foto: Emirates

2) Varesh Airlines zahájily lety z Teheránu do Bishkeku
Inaugurační let se konal 3. února. Routing je veden ve směrování Teherán - Dushanbe - Bishkek - Teherán. Lety budou operovány jednou týdně a to v pondělí. Na lince bude nasazen Boeing 737-300. Cena letenky je cca 250 USD jednosměrně a 500 USD zpáteční.


Foto: Letiště Bishkek Manas IG


Foto: Letiště Bishkek Manas IG


Zdroj: Akčabar (www.akchabar.kg)

3) Batik Air dostaly první Airbus A320NEO
Batik Air je full-servisový indonézský dopravce. Tento kousek je 46. Airbusem v jejich flotile, která se aktuálně skládá z 44 Airbusů A320 a jednoho kusu Airbusu A330-300.


Foto: Airbus

4) Korean Air bude létat ze Soulu do Budapešti
Na této trase už začal létat LOT a to od září 2019, třikrát týdně Boeingem 787-8. Od května se přidá i Korejec a to také 3x týdně. Na linku nasadí Airbus A330-200.


Foto: Korean Air

5) United školí posádky na cestující, kteří za letu sledují pornografii
Je to takové citlivé téma a je dobře, že na to dostanou zaměstnanci nějaké školení, jak v tomto případě postupovat. United byl už několikrát kritizován za nevhodné reakce na cestující, kteří na svých vlastních elektronických zařízeních sledují během letu pornografii. Některé stížnosti vedly na to, že to zaměstnanci ignorovali, jiné že to vyřešili tím, že nabídli "oběti", která byla tímto traumatizována, zdarma jinak placené občerstvení. Aktuální školení má připravit posádky na to, jak jednat v těchto případech a je zdůrazněno, že společnost má nulovou toleranci k těm, kteří toto udělají.
Je to samozřejmě dobře, že zaměstnance nějak připraví na tyto situace, ale na druhou stranu, za tohle musí nést odpovědnost a následky ten, kdo toto udělá, nikoli provozovatel místa, kde se to stane. To by mohly nést odpovědnost za lidi, kteří se dívají na telefonu na pornografii třeba ZOO, divadlo nebo hypermarket. To snad nemají řešit zaměstnanci jakéhokoliv provozovatele, ale úřady, resp. policie, pokud to porušuje v dané zemi zákon. Tak snad v tom smyslu to školení budou mít, jak to předat citlivě úřadům.  


Posádky United budou nyní vyškoleny, jak se chovat v situaci, kdy se bude cestující dívat v letadle na pornografii.

6) British Airways žalují tři cabin crew
Cabin crew dávají k soudu British Airways, ne obráceně. Všichni tři byli jako posádka letu BA 2276 v září 2015, kdy došlo k nouzovému přistání Boeingu 777-200 letícím do Londýna Gatwicku z Las Vegas. Krátce po startu došlo k poškození a požáru motoru a tak se vrátili do Las Vegas. Tyto tři dámy pomáhaly evakuovat a zachránit 157 cestujících, včetně jednoho infanta. Marie Dyos, Lynette Robinson a Suely Goncalves-McLoughlin. Lynette Robinson a Suely Goncalves-McLoughlin žádají po BA 40 000 GBP každá, Marie Dyos pak 30 000 GBP. Všechny tři uvádějí, že trpí post traumatických syndromem, jedna má trvale poškozený zrak. Vyšetřovatelé došli k závěru, že kapitán chybně nevypnul nezasažený motor po 43 vteřin poté, co vydal pokyn k evakuaci. To způsobilo, že dva nouzové skluzy byly odfouknuty a nedaly se použít. Cestující a posádka měli k dispozici pouze dva nouzové východy z osmi. Jeden člověk byl vážně zraněn, devatenáct dalších utrpělo menší zranění, způsobené při evakuaci. British Airways nechce těmto třem cabin crew nic proplatit s tím, že už žalovali úspěšně firmu Boeing a výrobce motorů General Electric. Právní zástupce třech letušek uvádí, že žalují BA proto, že špatně postupoval kapitán.


Tehdejší nehoda v Las Vegas.


Tři letušky, které jdou do boje s British Airways.

7) Nové uniformy Saudie v realitě
Jak vypadají v reálu a ne jenom na obrázku. Pánská je pěkná. Ta dámská se mi nelíbí střihem a hlavně děsným páskem přes sako.


Foto: https://twitter.com/rakan_b777

8) Ryor má věrnostní akci
No, konečně. To už jsem mohla mít nasbíráno bodů.


Zdroj: Ryor

9) Jsem si dokoupila barvičky
Dlouhodobým zkoušením jsem se dobrala k tomu, že nejlépe se mi kreslí s PITT Artist Peny Faber Castell v kombinaci s pastelkami Polychromos od stejné značky. 


Koupila jsem si tuto sadu tělových barev


A pár "kusovek", co potřebuji na to, na čem pracuji.


4. 2. 2020
1) Situace s Čínou
Na včerejším jednání vlády bylo rozhodnuto o zákazu přímých letů mezi ČR a Čínou. Ještě předtím přistálo letadlo Hainan Airlines z Pekingu, které přivezlo Irys Eichlerovou, českou letušku, která u Hainanu létá a píše o tom blog (www.irysvcine.cz). Ta hned po příletu natočila s Rosťou rozhovor o aktuální situaci v Číně mezi kolegy z letecké společnosti. Irys u Hainanu končí, dala výpověď a bude se stěhovat za přítelem do Kanady. Video s rozhovorem níže.
S Irys vyšel včera i rozhovor v Lidovkách, kde je dokonce na titulní straně. Článek je ZDE


Irys s Lidovkami, ve kterých vyšla.


Rozhovor s Irys

2) Přílet občanů z Číny domu
Několik speciálů odvezlo v uplynulých dnech z Číny cizince, kteří chtěli domů.  Češi a Slováci k tomu dostali bonus - let s Jakem 40! Předpokládám, že to asi moc neocenili.


Foto: lkpr_Marshallers (IG)

Maďaři si přivezli 7 občanů. Ti takové štěstí, že by letěli Jakem, neměli.


Foto: Letiště BUD


Foto: Letiště BUD


Foto: Letiště BUD


Foto: Letiště BUD


Foto: Letiště BUD

Myanmar National Airlines vypravili Boeing 737-800, který odvezl 59 studentů z Laosu. Tam je asi odvezl někdo jiný, stejně jako Čechy a Slováky Francouzi.


Foto: Laos Aviation FB


Foto: Laos Aviation FB


Foto: Laos Aviation FB


Foto: Laos Aviation FB

3) Většina posádek už nosí respirační roušky
Ono je to dobré i pro to, že třeba člověk nechytí obyčejnou chřipku a za normálních okolností by jim to nosit nedovolili.


Posádka Turkish Airlines


Posádka Turkish Airlines

4) Burj Khalifa v Dubaji nasvícena na podporu Číny
Konkrétně šlo o to vyjádřit účast s Wuhanem, místem, kde je nejvíce nakažených a které bylo úplně uzavřeno. 


Foto: Dubai Media Office


3. 2. 2020
1) Letectví a virus
O víkendu pokračovaly evakuační lety z Číny. Speciální chartery vypravují vlády mnoha zemí. Nejvíce pozornosti dostala asi posádka Sri Lankan Airlines, která zveřejnila působivé fotky z letu pro studenty v Číně. Celkem 16 členů posádky odvezlo let UL 1423 z Colomba do Wuhanu, kde nabrali 33 studentů a s těmi přeletěli do Mattala Rajapaksa International Airport, kde byli studenti umístěni do karantény.


Foto: Sri Lankan Airlines crew


Foto: Sri Lankan Airlines crew


Foto: Sri Lankan Airlines crew


Foto: Sri Lankan Airlines crew


Zdroj: FR24

2) Další incident v Íránu
Tentokrát se jednalo o Airbus A319 registrace EP-IEQ, který přejel v sobotu 1. února dráhu po přistání v Kermanshahu. Letěl na letu IR 283. Na palubě bylo 102 cestujících a 8 členů posádky. Nikomu se naštěstí nic nestalo.


Foto: CANN News


Foto: CANN News

3) Iberia představila nové uniformy
Na akci Mercedes Benz Fashion Week v Madridu představila Ibera nové uniformy, které pro ně navrhla španělská návrhářka Teresa Helbig.


Foto: Iberia
Foto: Iberia

4) Serene Air slavily tři roky provozu
Serene Air je pákistánský dopravce. Oslavy proběhly ve všech destinacích, kam létají. 


Foto: Serene Air


Foto: Serene Air


Foto: Serene Air


Foto: Serene Air


Foto: Serene Air


Foto: Serene Air


Foto: Serene Air


Foto: Serene Air

5) Kulatý stůl pro CEO z Centrální Asie proběhl v Almatě
Druhý ročník setkání nazvaného Central Asia Chief Executive Officers Roundtable of IATA members and IOSA registered carriers se zůčastnili zástupci aerolinek z regionu Centrální Asie. Za Air Astanu tam byl CEO Peter Foster, který událost hostil. Dále se účastnili top management společností QAZAQ Air (Kazachstán), SCAT (Kazachstán), Avia Traffic (Kyrgyzstán), Somon Air (Tádžikistán) a AZAL (Azerbajdžán). Probírala se budoucnost letecké dopravy v Centrální Asii.


Foto: Somon Air


CEO Air Astany a Somon Airu. Foto: Somon Air


Foto: Somon Air

6) Sobotní Airbus A380
Fotil Rosťa, já byla v práci.


1. 2. 2020
1) Pokračující evakuace cizinců z číny
I v pátek pokračovala evakuace cizích státních příslušníků z Číny. Británie vypravila Boieng 747-400 Wamos. Ten přiletěl do Británie a přistál na letišti Brize Norton. Tady vystoupilo 83 Britů. Letadlo pak pokračovalo do Madridu s 27 cestujícími z jiných zemí EU, které přivezli z Wuhanu a kteří půjdou do karantény ve Španělsku.
Já to moc nestíhám sledovat, co se kolem toho v letecké dopravě děje, ale Petr Juriš a Rosťa to začali zaznamenávat společně TADY.


Zdroj: FR24


Cestující vystupují v Británii z letadla. Zdroj: Sky News live

2) LOT zahájí další lety z Budapešti
Od 30. března zahájí LOT lety z Budapešti do Varšavy, Krakova, Londýny City, Bukurešti, Brusselu, Stuttgartu, Prahy, Bělehradu a Sofie. Některé tyto linky už měly začít loni v září, ale odložili je. Nyní dojde k tomu, že LOT založí bázi 3 - 4 Embraerů E 195 v Budapešti, které budou tyto linky obsluhovat. Dále zde bude bázován jeden Boeing 787-8 Dreamliner, který bude obsluhovat lety do New Yorku a Soulu.


 Foto: https://twitter.com/AeronewsGlobal  


 Foto: https://twitter.com/AeronewsGlobal  


 Foto: https://twitter.com/AeronewsGlobal  


 Foto: https://twitter.com/AeronewsGlobal  

3) Spirit Airlines slavily 5 let v Clevelandu
No, ta žlutočerná barevná kombinace není zrovna podle mého gusta, ale holt mají takové korporátní barvy, tak to asi jinak nejde.


Foto: Letiště Cleveland


Foto: Letiště Cleveland


Foto: Letiště Cleveland

4) Historické okno
Zajímavé fotky z nehody Boeingu 707 registrace SU-APE v Ženevě 17. října 1982. Letadlo přejelo po přistání dráhu. Nikomu se nic nestalo, kromě drobných zranění.


Zdroj: https://twitter.com/Smutz07710322


Zdroj: https://twitter.com/Smutz07710322


Zdroj: https://twitter.com/Smutz07710322


Zdroj: https://twitter.com/Smutz07710322

5) Hezký víkend všem.


www.yirina.net

 

Vsevjednom.cz