My posts are my personal views. They do not represent the views of my company / Příspěvky na tomto webu jsou pouze mé osobní názory.

www.yirina.net

 


 30. 9. 2019
1) V Dubaji se slavily stotiny KLM
V sobotu v noci se na dubajském letišti slavily sté narozeniny KLM. Pogratulovat přišli zástupci letiště. Narozeniny KLM připadají na 7. října.


Foto: Letiště DXB


Foto: Letiště DXB


Foto: Letiště DXB

2) Avianca má retrojet
Ten je ke 100. výročí společnosti, které letos slaví. To jsou samé stotiny. Hodně štěstí.


Foto: Avianca


Foto: Avianca


Foto: Avianca


Foto: Avianca


Foto: Avianca

3) Air Italy uspořádaly gala večeři
Ta se konala v Miláně a účastnilo se jí více než sto profesionálů z cestovního ruchu. Během té dostali informace k novým destinacích na nadcházející zimní sezónu, kam budou Air Italy létat - Maledivy, Zanzibar, Mombasa a Tenerife.


Foto: Air Italy


Foto: Air Italy


Foto: Air Italy


Foto: Air Italy

4) China Southern také zahájily provoz na novém letišti v Pekingu
Aerolinky zahajují provoz z nejnovějšího letiště Daxing. První let China Southern Airlines operoval Airbus A380 a vedl do Guangzhou.


Foto: China Southern Airlines


Foto: China Southern Airlines


Foto: China Southern Airlines


Foto: China Southern Airlines

5) Letiště Vnukovo v Moskvě a Ellinair podepsaly smlouvu o strategickém partnerství
Na tiskové konferenci vystoupila i generální konzulka Řecka v Moskvě. Bylo oznámeno, že Ellinair budou létat z Thessalonik do Moskvy od letního letového řádu celoročně a to Airbusem A320 a plánují také bázovaní dvou Airbusů A320 na stálo v Moskvě, právě na Vnukovu. 


Foto: Letiště Vnukovo


Foto: Letiště Vnukovo


Foto: Letiště Vnukovo


Foto: Letiště Vnukovo

6) Saudská Arábie připravena na víza on arrival
V Saudské Arábii spustili víza na příletu. Letiště Jeddah je na turisty připraveno.


Foto: Letiště Jeddah


Foto: Letiště Jeddah


Foto: Letiště Jeddah


Foto: Letiště Jeddah

7) Rosťa letí se Samem s Air Mauricius
Letí Airbusem A330-900NEO z Londýna na Mauricius. Zpátky poletí do Paříže Airbusem A350.


Tak si to užijte. 

8) Ryor pleťové masky - doporučení
Koupila jsem si nedávno liftingovou masku z té Ryor profesionální řady pro kosmetické salóny. Byla jsem s ní moc spokojená a tak jsem ještě přikoupila masku hydratační. Musím říct, že obě masky jsou super, hlavně v tom, že se vstřebávají a není potřeba je pak jít smývat. Takže, když mám volno, tak si ráno po vyčištění pleti dám jednu z nich a cca po půl hodině ji dovetřu a až třeba odpoledne dám nějaký krém. Pleť je po nich krásně jemná a sametová. Tu liftingovou mají oficiálně v prodeji pro veřejnost, tu hydratační ne, ale byla jsem minulý týden na kosmetice v Ryoru v jejich salonu v Dejvicích a v připojené prodejně jsem se zkusila zeptat, jestli mi prodají něco z té řady určené jen pro salony a prodali mi ji úplně bez problémů. Takže to asi koupit jde, jen to oficiálně nenabízejí.


Ta liftingová maska stojí 353 Kč, hydratační 294 Kč. Ale jsou to veliká balení (150 ml), tak to vydrží dlouho. 


28. 9. 2019
1) Ve Spojených arabských emirátech se bude slavit
V česko-slovenské komunitě proběhne oslava 101. výročí vzniku Československa. Škoda, že to bude týden potom, co se z Dubaje vrátíme, jinak bych moc ráda šla. A letět tam pak za týden kvůli jednomu večeru znova, se mi už chtít nebude.


Já bych šla na ples...

2) Cestovatelský festival na Letišti Praha
Letiště uspořádalo cestovatelský festival Kolem světa. V rámci něj vystoupila Petra Jirglová, ta letuška, co v DVTV řekla, že letušky strašně obtěžuje, když na ně někdo zvoní, aby mu něco přinesly. Tak teď to pozvedla ještě o úroveň výše. Na své prezentaci mimo jiných perel řekla, že cituji: "hlavní nevýhoda práce letušky je práce na palubě, což je vlastně to, za co vás platí....já jsem si hlavně užívala ty benefity toho, ale jako ta práce na palubě, pro mě bylo takový to...takový ten obtížný hmyz, který jsem musela přežít kvůli tomu, abych mohla žít v Dubaji a cestovat si po světě..." Že se ona snaží prodat to, že byla u Emirates, zviditelnit se a něco na tom vydělat, ještě tak nějak pochopím, lidi jsou všelijací. Ale že jí ještě podporuje Letiště a dává jí prostor, aby dělala takhle ostudu a ještě si tam prodávala svojí knížku, fakt nechápu. 
Že můj názor není nějak ojedinělý a zaujatý, dokládá diskuze na FB pod tímto příspěvkem. Já být Letištěm, tak to snad z toho FB radši stáhnu celé. Video je TADY. Ostuda.


Bože, kdo tohle schvaloval?


Diskuze pod videem.

3) Air France přivítaly ve flotile první Airbus A350
Přebírací ceremonie se konala v Toulouse, pak bylo letadlo za účasti médií přeletěno do Paříže. Sam Chui byl na palubě, takže jsou fotky.


Foto: Airbus


Foto: Airbus


Foto: Airbus


Foto: Airbus


Foto: Airbus


Foto: Airbus


Foto: Airbus


Foto: Airbus


Foto: Sam Chui


Foto: Groupe ADP - Arnaud Gaulupeau

4) Turkish Airlines slavily Dreamlimera na lince do Londýna
Všichni cestující dostali dort a dva vylosovaní ještě navrch zpáteční letenky. Jeden v Economy a jeden v Businessu.


Foto: Turkish Airlines


Foto: Turkish Airlines

5) Letiště bude mít Party
Ale jen pro své zaměstnance. Takže je trochu matoucí, že ty plakáty visí v zázemí letiště, kde se pohybuje spousta lidí z jiných firem a může se jevit, že zvou všechny zaměstnance, co na letišti pracují.


Jen pro Letiště.

6) Víza do Saudské Arábie v provozu
A jsou i pro Čechy. Odrazující je trochu cena (někde píší 80 USD, jinde 117 USD), ale víza jsou platná rok na neomezený počet vstupů (ale je omezený počet dnů celkem, kolik tam může během roku člověk jako turista být). Žádá se na tomto webu: https://visa.visitsaudi.com 


Tam se ráda někdy podívám.

7) Ryor - tip na vynikající krém
Dcera zakladatelky Ryoru s kolegyní teď dělají každý úterní večer ve 20:00 živé vstupy na FB a IG o kosmetice Ryor a mají to zajímavé. Není to naaranžované předem, vysílají z koupelny a zajímavě vše vysvětlují. Teď v úterý jsem bohužel živý přenos nestíhala, páč jsem měla večerní směnu, ale když jsem si to pustila na youtube ze záznamu (TADY), byla jsem nalákána na výživný krém s mandlovým olejem. I podle katalogu Ryor, je to jejich úplně nejmastnější krém, který vyživuje a zvláčňuje. V živém vysílání ho předváděly a říkaly, že se musí vyrábět na nějaké extra lince, kvůli té hutnosti co má a že je to pro ty, kteří občas potřebují po namazání cítit takovou tu opravdickou mastnotu pleti. Krém stojí asi 110 Kč a tak jsem si ho šla po cestě z práce hned koupit. Když jsem přišla domů, odlíčila jsem veškerý make up a nanesla právě tento krém. A opravdu se dostavil ten úžasný pocit, vstřebávajícího se hutného krému a hebké pleti. Na zimu po návratu z venku, bude úplně skvělý, ale i teď, během podzimu. Nebo si ho dovedu představit po návratu ze dne, stráveným celý na prudkém slunci. Vetřít ho do sluníčkem vysušené pokožky obličeje. Takže ideální pro cestu do Dubaje, na každovečerní regeneraci. 


Konzistence krému je úplně hutná a mazlavá.

8) Kam zas letí?
Londýn a pak se Samem na jihovýchod s jednou celkem exotickou aerolinkou. Ale to až v neděli. A já byla po dlouhé době vyprovázet na letišti, aniž bych byla v práci.


Hezký víkend všem.


27. 9. 2019
1) Renovovaný simulátor Airbusu A380 v Dubai Mallu
On už tam je dlouho, ale teď ho prý nějak vytunili a je ještě lepší, než byl předtím. Dubai Mall je ten velký obchodní dům vedle fontán a Burj Khalify.


Foto: Emirates


Foto: Emirates


Foto: Emirates

2) Airbus A340-300 opustil flotilu Air Tahiti Nui
Poté, co Air Tahiti Nui zařadily do flotily nové Dreamlinery, postupně začaly vyřazovat původní dálkové Airbusy. Nakonec jim zůstaly poslední dva kusy, registrace F-OJGF a F-OSEA. Poslední komerční let, který u nich tento typ vykonal, vedl 23. září z Auklandu na Papeete. Poté v noci z 24. na 25. září oba stroje odletěly do Air Parku v Maraně v Arizoně. Tady budou čekat, jestli si je třeba někdo nekoupí a neuvede ještě do provozu.


Foto: Christipher Liau (Aviation Geeks Tahiti)


Foto: Christipher Liau (Aviation Geeks Tahiti)


Foto: Christipher Liau (Aviation Geeks Tahiti)


Foto: Christipher Liau (Aviation Geeks Tahiti)


Foto: Christipher Liau (Aviation Geeks Tahiti)


Foto: Christipher Liau (Aviation Geeks Tahiti)

3) Dvojčata v letadle China Southern Airlines
U společnosti China Southern Airlines můžou být cestující zmatení, pokud se ocitnou na letu, kde jako cabin crew letí dvě sestry-dvojčata Jiafang a Jiayuan. Ty jsou u společnosti zaměstnané od roku 2018. No, mně by se čínské letušky pletly, i kdyby nebyly sestry-dvojčata. Mi přijdou ty asiatky všechny stejné. Stejně jako my jim.


Foto: China Southern Airlines


Foto: China Southern Airlines


Foto: China Southern Airlines


Foto: China Southern Airlines


Foto: China Southern Airlines

4) První letadlo v novém livery SAS
Už se finalizuje první letadlo, které bude nosit nové livery SASu, představení před pár dny. První stroj, který ho bude nosit je Airbus A350-900 registrace SE-RSA. Letadlo se má vydat do provozu až v lednu 2020, kdy má být nasazeno na linku z Kodaně do Chicaga. Konfigurace bude 40 míst v Business class, 32 v Premium Eco a 228 v Economy.


Foto SAS


Foto SAS


Foto SAS


Foto SAS

5) Lufthansa Technik vyvíjí VIP interiér pro Airbus A220
Je to v konceptu open space. Oficiálně to bude poprvé předvedeno na Monaco Yacht Show 2019. Tato výstava začala předevčírem.


Zdroj: Lufthansa Technik


Zdroj: Lufthansa Technik


Zdroj: Lufthansa Technik


Zdroj: Lufthansa Technik


Zdroj: Lufthansa Technik

6) Hazzaa je na ISS!
Koukali jsme na jeho přistoupení živě, ty možnosti dneska jsou opravdu naprosto neuvěřitelné. Zbožňuji internet. Na ISS se nyní nachází na pár dní celkem 9 osob. Trošku tlačenice.


Zdroj: Roscosmos


Foto kolektívo. Zdroj: Roscosmos

7) Nový film s kosmickou tématikou
Jmenovat se bude Proxima, hrát v něm budou Eva Green a Matt Dillon. Natáčelo se to v reálných lokalitách v Evropě a Rusku, včetně Bajkonuru. Premiéra ve Francii bude 27. listopadu. Je to o přípravě kosmonautky na roční pobyt na ISS.  


Tak na to určitě půjdu.


Trailer.


26. 9. 2019
1) Hazzaa Al Mansoori je ve vesmíru
Byl to opravdu velký den pro Spojené arabské emiráty. V živém přednosu říkali, že na Bajkonur přiletělo kromě členů jejich kosmické agentury a rodinných příslušníků asi 1000 Emiráťanů, koukat na start. To by mě docela zajímalo, čím tam tolik lidí letělo, jestli vypravili nějaké chartery nebo jak jako. Že by letěli Bek Airem přes Astanu se mi moc nezdá.
Na Bajkonuru včera vše proběhlo podle plánu. Hazzuu doprovázela manželka a čtyři děti. Ve Spojených arabských emirátech se konalo společné sledování startu na spoustě míst, od škol přes VIP sály pro Emiráťany, kde hrála hymna. Když došlo na start, dav byl v euforii a nadšeně křičel (video zachycující tuto atmosféru TADY - je potřeba si to pustit se zvukem, pro dokonalý efekt). Moc se mi to líbilo.


Denní tisk.


Odchod z hotelu. Foto: Roscosmos


Hazzaa se vyparádil šálou v národních barvách. Foto: Roscosmos


Loučení s jedním ze čtyř dětí. Foto: Khaleej Times


Hazzoovo rodina. Foto: Khaleej Times


Jde se na to. Foto: NASA


Emirátský záložník a zástupci Mohammed Bin Rashid Space Centre.


Foto: NASA


Foto: NASA


Foto: NASA


Foto: NASA


Start Sojuzu MS-15 z ISS. Foto: Kristina H Koch (https://twitter.com/Astro_Christina)


Mezitím v Houstonu. Foto: NASA


Foto: NASA


Mezitím ve Spojených arabských emirátech. Foto: Khaleej Times


Foto: Khaleej Times


Foto: Khaleej Times


Foto: Khaleej Times


Foto: Khaleej Times


Foto: Khaleej Times


Chlapečka už to čekání nebaví. Holčičce to nevadí. Foto: Khaleej Times


Foto: Khaleej Times


Děti ve školách měly včera kosmo-tématiku. Foto: Khaleej Times


Foto: Khaleej Times


Foto: Khaleej Times


Na start se osobně díval i emirátský korunní princ Hamdam. Foto: Dubai Media Office


Zřejmě byl s průběhem akce spokojen. Foto: Dubai Media Office


V okamžiku, kdy píši tento update, se Sojuz MS-15 úspěšně připojil k ISS. Pokračování zítra.

2) Šéf Roscosmosu se na bajkonuru setkal s posádkou kukuřičného Uralu
Včera také došlo k setkání Dmitrije Rogozina s posádkou letu Ural Airlines, který skončil 15. srpna v kukuřičném poli u letiště Žukovskij. Už po události Roscosmos oznámil, že je zve na Bajkonur na start Sojuzu MS-15. A tak se také stalo.


Rogozin a posádka Uralu. Chudáci, že se musí pořád vystavovat na takových akcích v uniformách. Foto: Roscosmos


Se nám docela ochladilo, že? Foto: Roscosmos


Foto: Roscosmos


Foto: Roscosmos


Foto: Roscosmos


Foto: Roscosmos

3) Virgin Atlantic oficiálně předvedly nové livery
To je ve znamení světa Walta Disneyho a Star Wars. Pěkný, no.


Foto: Virgin Atlantic


Foto: Virgin Atlantic


Foto: Virgin Atlantic

4) Wizzair oslavil 2 miliony cestujících ve Vídni
Počítá se to od otevření báze ve Vídni před 15 měsíci.


Foto: Wizzair

5) nové letiště v Číně otevřeno
Xiamen Air toho hned využily a nafotily si tam propagační fotky. Jejich první let, který se na toto letiště konal, byl do Xiamenu MF 8866.


Foto: Xiamen Air


Foto: Xiamen Air


Foto: Xiamen Air


Foto: Xiamen Air


Foto: Xiamen Air


Foto: Xiamen Air

6) Oktoberfest na palubě People´s
Německo-švýcarská společnost People´s nabízí na svých letech bílé klobásky, preclíky a pivo. Cestující se s tímto speciálním cateringem setkají na večerních letech. 


 Foto: People´s

7) Saudia slavila národní den
Oslavy se konaly nejen v Saudské Arábii, ale také na stanicích v Londýně a Kuvajtu.


Foto: Saudia


Foto: Saudia


Foto: Saudia


Foto: Saudia


Foto: Saudia


Foto: Saudia


Foto: Saudia


Foto: Saudia


Foto: Saudia


Foto: Saudia


Foto: Saudia


25. 9. 2019
1) Adria Airways přerušily provoz
Zatím jen na dva dny, na včerejšek a na dnešek, ale ta situace už byla špatná dlouhodobě a nevěstí to nic dobrého. Nyní hledají nějakého investora, který by jim přispěl. Potřebují 4 miliony EUR k přežití. 


Zdroj: Adria.si

2) Flydubai slavily 5 let na Vnukovu
Přesně před pěti lety 23. září 2014 byla zahájena linka Dubaj - Moskva společnosti flydubai. Tak si dali na oslavu dortáž.


Foto: Moskva Vnukovo


Foto: Moskva Vnukovo


Foto: Moskva Vnukovo

3) Pobeda přepravila 25. miliontého cestujícího
Ten se přepravoval na letu z Moskvy Vnukova do Petrozavodsku. Na let pozvali Artěma Kashirina, známého ruského leteckého blogera a ten to zdokumentoval. Šťastný 25. miliontý cestující byl přímo na letu vylosován a vybraný pán dostal zdarma letenku a modrý kufr.


Foto: Artěm Kashirin IG

4) Manchester City na Etihadu
Konkrétně na jejich Dreamlineru registrace A6-BND. Letadlo bylo spatřeno v továrně Boeinga v Jižní Karolíně. Foto: Gary Eaton.


Foto: Gary Eaton


Foto: Gary Eaton

5) Další speciální livery - Air India
Boeing 777-300ER registrace VT-ALN je pomalovaný obrázky na propagaci World Tourism Day 2019, který nastane 27. září. 


Foto: Sanjay Gupta


Foto: Sanjay Gupta

6) Svatba na křídle Túčínka 154
To je možné v bulharském Burgasu. Oddávající byl oblečen jako kapitán, družičky byly za letušky. Polly a Martin Cokovi si svůj obřad užili.


Foto: Letiště Burgas


Foto: Letiště Burgas

7) Den D pro Spojené arabské emiráty
Dnes v 15:57 se Hazzaa Al Mansoori vydá ke hvězdám. Včera proběhla tisková konference, na které překvapivě mluvil i rusky, i když se do toho chudák trošku zamotal. Ale palec nahoru za to, že se do pro něj tak složitého jazyka, vůbec pustil. Při tom všem tréninku, co musel absolvovat. Na tiskovce bylo zábavné, jak tam rusky upozorňovali na to, že arabští novináři nemají mluvit arabsky, ale jen anglicky. Ti tomu samozřejmě nerozuměli, když to tam říkali pořád rusky a tak to dopadlo tak, že arabský novinář se zeptal arabsky a sám respondent Hazzaa to překládal pro ostatní do angličtiny a pak teprve odpovídal.
Včera večer také byla nasvícena Burj Khalifa u Dubai Mallu speciálním osvětlením se startujícím Sojuzem. Je to sice taková trochu vopičárna, ale i tak jsem z toho měla husí kůži (video ZDE). Fotoalbum NASA s kvalitními fotkami z dění kolem startu je TADY.
Takže dnes v 15:57 živě! Já jsem tedy v práci, ale snad už v té chvíli budeme mít všechny cestující nastoupené a letadlo půjde na odlet a my se budeme moci podívat na přímý přenos z Bajkonuru.


Foto: MBRS Centre


Foto: NASA

 
Foto: Roscosmos  


Zdroj: Roscosmos


24. 9. 2019
1) Thomas Cook ukončily provoz
Mrzí mě to, nejen proto, že u nich létal jako kapitán můj kamarád David, jehož životní příběh byl inspirativní motivací pro ty, kteří se rozhodli jít za svým snem a stát se pilotem. Tehdy sepsal na fórum Airways.cz jak se k tomu dostal a rady pro další zájemce. K vidění ZDE. Cestující, kteří zůstali ve světě, zachraňují najatá letadla spousty aerolinek, viz níže.
Jsem dost zvědavá, jak se bude vůbec trh s cestovními kancelářemi a organizovanými zájezdy do budoucna vyvíjet.


 Foto: Alpha Five


Záchranné lety. Zdroj: Alpha Five (https://www.facebook.com/AlphaFive-866888836681682/)

2) Motivace pro budoucí piloty
Peťu G. jsem poznala, když mu bylo asi 15 let. Nějak se sám tehdy připojil ke spotterské komunitě, která se tu družila. Byl tam nejmladší, ale už tenkrát na svůj věk hodně akční. Uběhlo nějakých 15 let a já měla možnost sledovat, jak si šel za tím, co vždycky chtěl - být pilotem. Přes práci u policie a létání na jejich vrtulníku, přes několik let na ATRkách ČSA se dostal na Dreamlinera. Peťa není jediný, komu to z těch, co znám, vyšlo a já mám při každém dalším takovém splněném snu velikou radost.


Zdroj: Propeller Pete

3) Společnost Royal Flight nabízí možnost předplaceného občerstvení
Využít této nové služby můžou cestující, kteří letí z letiště Moskva Šeremetěvo. To ocení zejména cestující na letech, které trvají maximálně pět hodin, protože na těchto letech přestala společnost jídlo podávat. Objednat menu lze na webových stránkách společnosti.


Foto: Royal Flight


Foto: Royal Flight


Foto: Royal Flight

4) HR okno - Cyprus Airways
Cyprus Airways nabírají letový personál. Více info a přihlášky na jejich webu TADY.


Zdroj: Cyprus Airways

5) Bajkonur - jdeme do finále
Emirátský kosmonaut odstartuje ve středu v 15:57 našeho času z Bajkonuru. Sledovat to půjde živě na stránkách Roscosmosu a NASA a dalších.


Foto: Roscosmos


Foto: Roscosmos


Foto: Roscosmos


Foto: Roscosmos


Foto: Roscosmos


Foto: Roscosmos


Na raketě je vlajka UAE. Foto: Roscosmos


Vlajka UAE vlaje i na Gagarinském startu. Foto: Roscosmos

6) Fotky z Moskvy TADY.


23. 9. 2019
1) LOT zahájil lety z Budapešti do Soulu
Vida, jak se jim daří. Lety budou v provozu 3x týdně v úterky, pátky a neděle Boeingem 787-8.


Foto: Alexandra Dabkowka (LOT)


Foto: BUD Airport


Foto: BUD Airport


Foto: AIRportal.hu


Foto: LOT & BUD Airport


Foto: BUD Airport


Foto: AIRportal.hu


Kampaň na novou linku v ulicích Budapešti. Foto: BUD Airport

2) Vietnam Airlines málem přistály bez vysunutého podvozku
Stalo se to už před pár dny, konkrétně 18. září na letu Boeingu 787-9 z Ho Chi Minh City do Melbourne. Letadlo bylo na finálním přiblížení na dráhu 34, když si na věži všimli, že nemají vysunutý podvozek. Posádka po tomto upozornění udělala go around ve výšce cca 152 metrů nad zemí. Udělali si okruh a přistáli o 17 minut později. Událost se vyšetřuje, není jasné, jak je možné, že systém posádku neupozornil a ta si toho také nevšimla.


Zdroj: Aviation Safety Network (Paul Seymour)

3) Air India vyšetřuje posádku letu AI 467
V úterý 17. září se konal let z New Delhi do Vijayawady, operovaný Airbusem A320. Letadlo vlétlo do bouřky a několik členů posádky utrpělo zranění způsobená silnou turbulencí. Ta se projevila i v kabině pro cestující. Posádka to ale vůbec nenahlásila na jejich Flight Safety Department, což by podle předpisů měla. Podobný případ se stal na letu AI 48 z New Delhi do Cochinu, který operoval Airbus A321. Tady po přistání muselo letadlo zůstat čtyři hodiny na zemi, než bylo dáno do pořádku. Ani v jednom případě nedošlo ke zranění cestujícího.


Foto: ANI

4) Tailwind Airlines zahájily lety z Alanye do Teheránu
Po příletu z Teheránu byl inaugurační let na tureckém letišti Alanya slavnostně uvítán.


Foto: Alanya Airport


Foto: Alanya Airport


Foto: Alanya Airport

5) Z uklízeče letadla kapitánem letadla
Mohammed Abubakar z Nigérie začal pracovat jako uklízeč u nigerijské společnosti Air Azman před dvaceti čtyřmi lety. Později se přesunul k pozemnímu handlingu a naučil se mnoho o leteckém odvětví. Protože s ním byli spokojení, podařilo se mu stát cabin crew s na místní poměry nadstandardním platem. Později přešel jako cabin crew k Aero Contractors. Když tato společnost začala provozovat pravidelné linky, přinesl nějaké zajímavé nápady, které nadřízení finančně ocenili. Všechny vydělané peníze investoval do výcviku, až se stal pilotem a nyní dokonce kapitánem. To je příběh! Skoro jako náš Adámek!


Foto: nigerijský tisk

6) Nové livery United
To je na počest New Yorku a probíhala na něj soutěž. Zatím se objevily jen takovéto nekvalitní fotky, ale těším se na oficiální představení.


Foto: Kim Larson


Foto: Kim Larson

7) Posádka kukuřičného Uralu dostala byty
Guvernátor Sverdlovské oblasti předal klíče od bytů všem členům posádky Ural Airlines, která přistála 15. srpna v kukuřičném poli na Žukovském. Jak uvedl, pro většinu z nich je to jejich první nemovitost v životě, kterou vlastní. Také bylo oznámeno, že druhý pilot Georgij Murzin utrpěl při přistání zranění na hrudníku a ještě pokračuje v léčení. Kapitán se vrátil do služby a létá. Na 25. září je pozval Dmitrij Rogozin, šéf Roscosmosu, na koukání se na start Sojuzu MS-15 z Bajkonuru. Ta "heroizace" je fakt úctyhodná.


Předávka klíčů od bytů.


A ještě společné focení. Další z mnoha.

8) Zprávy z Bajkonuru - už se to blíží - UAE MISSION 1!
Napětí vrcholí. Dneska ráno by měli vytahovat raketu z hangáru, dle mých propočtů.


Foto: MBR Space Centre


Foto: MBR Space Centre


Foto: MBR Space Centre


Foto: MBR Space Centre


Foto: MBR Space Centre


Foto: MBR Space Centre


Foto: MBR Space Centre

9) Petr Juriš v Soulu
Včera mě pobavily Stories Petra ze Soulu. Chudáka ho vzali do korejské restaurace, kde si nepochutnal a tak se šel dorazit do české restaurace, která se v Soulu nachází a dal si korejské vepřo knedlo zelo. A jak to dopadlo?


To je jak z pohádky o pejskovi a kočičce, když vařili.

10) Výprodej na Elnino
Se z těch akcí už asi zblázním. No, ale když to měli se 70% slevou, tak jsem prostě musela. 


21. 9. 2019
1) Family day u Korean Air
Ten proběhl 20. září a zúčastnilo se ho přibližně 1 600 zaměstnanců a jejich rodinných příslušníků. V tento den měli všichni zaměstnanci, u kterých to podmínky umožňovaly, možnost přivést si své děti sebou do práce a seznámit je s pracovištěm, kde rodič pracuje. V hangárech pro ně zatím připravili tématický park, kde se mohly děti vyřádit.


Foto: Korean Air


Foto: Korean Air


Foto: Korean Air


Foto: Korean Air


Foto: Korean Air


Foto: Korean Air

2) Třetí ranvej v Moskvě na Šeremetěvu slavnostně otevřena
Ve čtvrtek 19. září došlo k zahájení provozu na nové - třetí dráze letiště. Prvním letadlem, které zde přistálo, byl Airbus A321-211 Aeroflotu registrace VP-BEE na lince Petrohrad - Moskva (SU 019). Ten nosí speciální livery k 95. výročí společnosti, které proběhlo v loňském roce.


Foto: Julia Loris (http://relax_action.livejournal.com)


Foto: Julia Loris (http://relax_action.livejournal.com)


Foto: Julia Loris (http://relax_action.livejournal.com)

3) GoAir zahájily lety z Kannuru do Kuwaitu
Tam dostali dort a stříhali pásku. Jedná se o první přímé spojení mezi těmito dvěma městy. Operováno bude denně.


Foto: GoAir


Foto: GoAir


Foto: GoAir

4) Hezký víkend všem.


20. 9. 2019
1) Nová linka Ural Airlines z Permu do Prahy
Předevčírem se konal inaugurační let z Permu do Prahy. Lety budou operovány 2x týdně a to ve středy a v soboty. Ural Airlines píší, že let v Praze dostal na uvítání slavobránu. Jen z toho nemůžu nikde najít žádné fotky, takže kdoví jak to s tou slavobránou tedy vůbec bylo. 


Přílet nové linky zpět do Permu. Foto: Dmitrij Novikov


Foto: Dmitrij Novikov


Foto: Dmitrij Novikov

2) Air Arabia zahájila lety do Vídně
Air Arabia zahájila lety mezi Sharjahem a Vídní. Ty budou nyní operovány 4x týdně (středy, pátky a soboty a neděle) a od poloviny prosince denně.


 Foto: Air Arabia


Foto: Air Arabia

3) SAS včera představily nové livery
No, jako je to lepší než nic, ale že by se tedy nějak odvázali a popustili uzdu nějaké kreativitě, o tom se moc mluvit nedá. Ano, je to klasické, elegantní, nadčasové. Neurazí, ale ani nějak extra nenadchne. Asi to byl účel.


Zdroj: SAS


Zdroj: SAS


Zdroj: SAS


Zdroj: SAS


Zdroj: SAS


Zdroj: SAS

4) Luthansa slaví Oktoberfest
Lufthansa samozřejmě bude slavit svůj národní festival také. Stejně jako v předchozích letech se cestující na vybraných letech setkají s palubním personálem, který bude mít mít tradiční uniformy tradiční kulturní mundúr.


Foto: Lufthansa


Foto: Lufthansa

5) Letiště v Bukurešti uspořádalo prezentaci Air Canada Rouge
Na tu byly pozváni zástupci cestovních kanceláří z Rumunska. Byly jim převedeny služby, které dopravce provozující jediný translatlantický let do Bukurešti, nabízí. 


Foto: Letiště Bukurešť


Po dobu úvodního referátu se podává pivo zdarma! Foto: Letiště Bukurešť


Foto: Letiště Bukurešť


Foto: Letiště Bukurešť


Foto: Letiště Bukurešť

6) Aviation Industry Awards
Ve Vilniusu proběhlo vyhlašování Aviation Industry Awards Europe. Hlasuje prý přes 150 000 lidí z oboru, pro komerční subjekty v letectví. Udělovala se ocenění v následujících kategoriích:
Aircraft Manafacturer of the year - nominovány byly Airbus, Boeing a Bombardier. Vyhrál Airbus.
Airport of the year - nominována byla letiště Belfast City, Toronto Airport Authority a Heathrow Airport. Vyhrál Belfast.
Long Haul Carrier of the year - vyhrála Lufthansa (nominace nebyly zveřejněny)
Low-Cost of the year - Wizzair (nominace nebyly zveřejněny)
Pilot Training Center of the year - OSM Aviation Academy
Best diversity and inclusion initiative of the year - Air Italy
Best Eco Product - SAS Scandinavian Airlines
Breakthrough of the year - EuroAtlantic Airways
Step forward in aviation training - Air Italy


Vyhlašování mělo zajímavou stylizaci. Foto: https://twitter.com/AIR_Convention


Foto: https://twitter.com/AIR_Convention


Foto: https://twitter.com/AIR_Convention


Foto: https://twitter.com/AIR_Convention

7) ZPrávy z Bajkonuru
Proběhlo další společné focení obou posádek.


Foto: Roscosmos

8) Rtěnky Catrice Demi Matt Lipstick
V akci u Rossmanna jsem koupila dva odstíny a oba jsou moc krásné. Mají zvláštní konzistenci a jsou úplně jiné, těžko to popsat. Je to trošku vidět z následujících fotek. Mají klasické odstíny, ale i odvážnější, pro ty, které se toho nebojí. Já mám tu 60 a 70 a jsou nádherné. Neměla jsem čas je nafotit víc, i když by za to stály. Normálně stojí cca 100 Kč, ještě dnes jsou ve všech Rossmannech za 50%, čili dvě za cenu jedné. Všechny odstíny poctivě ozkoušela a nafotila německá blogerka Karin a je možné si prohlédnout fotky každého na rtech TADY. Ta 60ka je naprosto úžasná.


60 a 70 první zleva. Na téhle fotce je docela vidět ta zvláštní struktura. Foto: www.innenaussen.com


Tyto jsou moje, 70ka vlevo a 60ka vpravo.


19. 9. 2019
1) Emirates oslaví Oktoberfest
Cestující na letech z a do Německa se setkají od 21. září do 6. října se speciální nabídkou občerstvení, zaměřenou na tento německý festival.


 Foto: Emirates


Foto: Emirates


Foto: Emirates

2) video z návštěvy catc
Respektive první část - o kurzech Létání beze strachu. A ty organizuje Honzíkovo maminka! Druhá bude o pilotských simulátorech. Povšimněte si vetřelce v čase 7:47 (to je náhoda, zrovna takové číslo!) Už zase načuhuje, divizna!


Zdroj: FlyRosta.com

3) Croatia Airlines slaví 30 let
Oslavy probíhají ve více formách, jednou z nich byla módní přehlídka uniforem v hangáru. Ty přehlídky už dělá dneska každý:-)


Foto: Croatia Airlines


Foto: Croatia Airlines


Foto: Croatia Airlines


Foto: Croatia Airlines

4) Gulf Air převzal svůj sedmý Boeing 787-9 v retro livery
Nové letadlo se připojí do flotily v říjnu. Celkem dostanou ještě další tři, do roku 2021. Slavnostního převzetí se zúčastnili zástupci bahrajnské královské rodiny a vlády.


Foto: Gulf Air

5) Hainan Airlines zahájily lety z Chengdu do Chicaga
Lety budou operovány Dreamlinerem a to 4x týdně.


Foto: Hainan Airlines


Foto: Hainan Airlines


Česká letuška Irys Eichlerová na letu. Foto: Irys v Číně (irysvcine.cz)


Foto: Hainan Airlines

6) Pobeda představila novou briefingovou místnost na Vnukovu
Ta je pro posádky a ty se tu věnují své předletové přípravě. Mají tady veškeré zázemí, které k tomu potřebují. Nachází se v terminálu A.


 Foto: Letiště Vnukovo


Foto: Letiště Vnukovo


Foto: Letiště Vnukovo


Ha! Vidím Artěma Kashirina, ten je také všude! Foto: Letiště Vnukovo


Foto: Letiště Vnukovo


Foto: Letiště Vnukovo


Foto: Letiště Vnukovo


Foto: Letiště Vnukovo


Foto: Letiště Vnukovo

7) LATAM mají letadlo ve stylu Hvězdných válek
Jejich Boeing 777-300 dostal toto speciální livery Galaxy´s Edge. To souvisí s otevření, nového Disney Studia v Orlandu. Letadlo je nyní v Abu Dhabi, kde mu dělají i speciální interiéry.


Foto: Twitter @abear_br


Foto: Twitter @abear_br


Foto: Twitter @abear_br

8) POkračují přípravy na Bajkonuru na start MS-15
Emirátský kosmonaut si zasadil svůj strom v Aleji kosmonautů. To dělá každý kosmonaut před svým prvním letem.


Zasadil strom. Foto: Roscosmos


Tam mám taky fotku! Foto: Roscosmos


PO večerech hrajeme šachy. Foto: Roscosmos


Zdroj: MBRSC

9) Druhý díl Petrovo zápisků ze studentského pobytu v Koreji
Ve dalším díle se Petr proletěl na ostrov Jeju. K přečtení TADY.


Petr v Koreji.


17. 9. 2019
1) JAk 42 nouzově přistál s jedním nefunkčním motorem
Stalo se to 15. září na letu Talakan - Ufa (v Rusku). Během letu mu přestal fungovat jeden motor. Na palubě bylo 120 cestujících a 8 členů posádky. Kapitán se rozhodl pro přistání na nejbližším vhodném letišti, jak je při výpadku jednoho z motorů všude ve světě doporučeno. No, všude ve světě možná, ale né u nás v Hošticích, že. A to ten Jak 42 má motory tři a dva mu ještě fungovaly. Takže nouzově sedli na letišti Emeljanovo v Krasnojarsku. Při nouzovém přistání nebyl nikdo zraněn. 


Pořád se dají najít místa, kde tato letadla jsou ještě v provozu.

2) letecké muzeum v burgasu - zajímavý tip
Letiště v Burgasu nabízí zajímavé letecké muzeum, plné samých vzácných historických kousků. Malou reportáž z tohoto muzea přinesl server Airliners.sk TADY. Tak to je docela zajímavé.


Foto: Airliners.sk (Marek Frajt)

3) Air Baltic v litevském livery poprvé ve Vilniusu
Poprvé od získání speciálního vlajkového livery přiletěl Airbus A220-300 do Vilniusu. Hlavního města státu, jehož barvy nosí. A to se neobešlo bez velkého uvítání.


Foto: Air Baltic


Foto: Air Baltic


Foto: Air Baltic


Foto: Air Baltic


Foto: Air Baltic


Foto: Air Baltic


Foto: Air Baltic

4) Eva Air vytvořila další menu s michelinským kuchařem
Ten je z Japonska a jmenuje se Motokazu Nakamura. Cestující se s jeho menu Kyo-kaiseki setkají na lince mezi Taipei a Naritou a Osakou.


Foto: Eva Air

5) Air India zavádí nízkokalorické menu pro posádky
Prezentují to, jakože v zájmu jejich zdraví. Crew meal, které společnost poskytuje zaměstnancům na letu, bude vyrobeno jako low fat diet. Asi jim zase některé stevardky přibraly a je nutné, aby trochu shodily.


Zdroj: Air India

6) Den otevřených dveří v Karlových Varech
Samozřejmě na letišti. Koná se v sobotu 21. září a během něj návštěvníci nahlédnou do zákulisí letiště.


Zdroj: Letiště KLV

7) Další díl uniformního seriálu ČSA
Trošku nestíhám, ale snažím se. Tentokrát roky 1974 - 1977. Díky všem, kteří mi s tím pomáhají. K vidění ZDE.


Ty žluté šaty byly zajímavé, že vůbec nezapadaly do nějakých korporátních barev. Ale zase ladily se schůdky do letadel.

8) Akce v Rossmannu 50% slevu na dekorativní kosmetiku byla úspěšná
Hanka a Milena tam naběhly hned ráno v Kladně a ve Slaném, já musela počkat do odpoledne, protože jsem měla ranní. Ale pak jsem hned spěchala na lov. Kupodivu to nebylo úplně rozebrané a sehnala jsem až na jednu věc vše, co jsem chtěla. A samozřejmě i něco navíc. Ale když to stálo půlku? Takže mám co se týče make-upu a pudru zásobu na rok a nyní budeme vyhlížet akci na krémy a pleťovou kosmetiku.


Hlavně jsem nakupovala Catrice. A také Gabriellu Salvete. Tu budu zkoušet, moc výrobků od nich nemám.


Ty make-upy Catrice jsem vzala 30ku a 40ku, z minulého týdne mám i 36ku a dodělávám 30ku.


Poreless Blur Primer je super pro lidi s póry, jako jsem já. Je to takový silikon, kterým se to zadělá a přetře make-upem. Geniální.


Rtěnek není nikdy dost, že.


16. 9. 2019
1) z historie Československých aerolinií
Ve skupině na FB "Staré dobré ČSA" přispívají zaměstnanci svými poklady, které jim zůstaly jako památka na službu u národního dopravce. Například tato ukázka z Pracovní směrnice pro výkon služby palubních průvodčích ČSA z roku 1963. Za tu patří poděkování Elvíře M.


Historie.

2) Letiště Praha používá novou transkripci pro ukrajinská města
Dříve se na informačních tabulích a na webových stránkách psalo město Kyjev anglicky jako Kiev. Nyní je to Kyiv. Oděsa se psala jako Odessa a nyní je to Odesa. Stalo se tak prý po dlouhé snaze ukrajinského velvyslance Jevgenije Perebijnise, který usilovně jednal s Letištěm Praha. Podařilo se také změnit transkripci přepisu názvu letiště v Kyjevě. Dosud se přepisovalo jako Borispol a ukrajinská ambasáda chtěla, aby se to psalo Boryspil. To jsou celkem zajímavé jazykové niance. Páč ty původní přepisy z ruštiny jsou lehce jiné, než přepisy z ukrajinštiny.


Anglická verze cedule.


Česká verze.

3) Alaska Airlines má nové livery
Je na něm Russel Wilson - hráč amerického fotbalu. Tam už taky nevědí, koho si dát na letadlo.


Foto: Alaska Airlines

4) Veletrh privátního letectví ukončen
RUBAE (Russian Business Aviation Exhibition) pohostil vystavovatele ze společností jako např. Cessna Airraft, Embraer, Bombardier, Aerospace, Dassault Aviation, Gulfstream Aerospace Corporation, Leonardo Helicopters. Vystavovala se letadla Airbusu, Bombardieru, Tupolevu a další.


Foto: Letiště Vnukovo


Foto: Letiště Vnukovo


Foto: Letiště Vnukovo


Foto: Letiště Vnukovo


Foto: Letiště Vnukovo


Foto: Letiště Vnukovo


Foto: Letiště Vnukovo


Foto: Letiště Vnukovo


Foto: Letiště Vnukovo


Foto: Letiště Vnukovo


Foto: Letiště Vnukovo


Foto: Letiště Vnukovo

5) Nový ekologický catering
Londýnská společnost Priestmangoode zahájilo výstavu v Design Museum of London. Ta se jmenuje "Get Onboard: Reduce. Reuse. Rethink". V jejímž rámci bylo představeno inovativní řešení použití materiálu na podávání jídla na palubách letadel.


Zdroj: www.thedesignair.net 


Zdroj: www.thedesignair.net 


Zdroj: www.thedesignair.net 


Zdroj: www.thedesignair.net 


Zdroj: www.thedesignair.net 

6) Cestovní okénko
Rusko schválilo to slibované nařízení o elektronických vízech zdarma do oblasti Petrohradu. Čechija je na seznamu také, takže paráda! Jsem tam sice byla, ale asi jen 8 hodin a na noc. Takže jsme nic neviděli a určitě tam chci znova.


Do Petrohradu jsem vždycky chtěla. 

7) Detaily o chystané paletce Wet n´Wild
Ta bude obsahovat 40 stínů, páč je to limitovaná edice ke 40. výročí této značky. Stát má 19,99 USD. Zatím není známo datum, kdy bude dána do prodeje. Ta ty peníze je to luxusní. Navíc jejich paletky jsou vysoce kvalitní a cenově dostupné.


Foto: Wet n´Wild


14. 9. 2019
1) Travela přiznala pochybení posádky
Takže napřed postupovala posádka podle předpisů a nic neporušila a najednou je to už jinak. No, kdyby trvali na tom, že to jako bylo v cajku, tak bych taky mohli rychle dolétat. Více info na webu Zdopravy.cz TADY. Ve čtvrtek došlo také k výměně Letového ředitele. Novým šéfem letového provozu je Ing. Tomáš Nevole. Ale pan Veselý u TVS neskončil, aby si někdo náhodou nemyslel. 
Zajímavé je, že v posledních dnech jeden ze strojů, který pro Travelu létá, oblétává Maďarsko. Je to ten "Američan". Létá v nižší výšce, než je standardní, takže je dost možné, že je tam Maďaři už nepustí, po tom nedávném případu. A proto musí létat na Krétu přes Polsko.


Zdroj: FR24

2) LOT se vrátil po 25 letech na linku Varšava - Delhi
Lety jsou operovány 5x týdně. Na této lince už kdysi létal a to ve směrování Varšava - Taškent - Delhi, ale tato linka byla v roce 1994 ukončena. Na lety je nasazen Boeing 787 Dreamliner.


Foto: LOT


Foto: LOT


Foto: LOT


Foto: LOT

3) SkyUp začaly nabízet jídlo na palubě
Jedná se o možnost placeného cateringu, který si cestující před objedná a zaplatí předem, buď při objednávce letenky nebo později, v její správě. Tak to si něco objednáme na náš let do Lvova. 

 


Zdroj: SkyUp

4) Embraer dodal první E195-E2 Azul Linhas Aéreas
Letadlo je v konfiguraci 136 míst v jedné cestovní třídě a bude nasazováno na vnitrostátní i mezinárodní linky.


Foto: Embraer


Večer se konala velká show v hangáru. Foto: Embraer


Foto: Embraer

5) Airbus dodal 9000. kus z rodiny Airbus A320
Ten vyšel na easyJet. Podle Airbusu se tam tento nový kousek bude cítit jako doma, protože aerolinka je "all airbus fleet". Tak hodně štěstí.


Foto: Airbus

6) Posádka kukuřičného Uralu visí na domě
Samozřejmě jen její obraz. Ve městě Surkut na adrese Mira 34a si vyzdobili pěkně dům.


V procesu a hotovo.

7) Je na čase dostat více žen do kokpitů letadel
Virgin Atlantic prezentují své nové Barbie, které oslavují ženy, pracující v letectví.


Foto: Virgin Atlantic

8) V Moskvě probíhá prezentační show RUBAE
Hostí ji letiště Vnukovo. Prezentace se zaměřuje na privátní letadla, od prskoletů po ta největší. Vystavuje se ti například Tupolev 204-100B společnosti RusJet.


Foto: zen.yandex.ru/zhzhitel


Foto: zen.yandex.ru/zhzhitel


Foto: zen.yandex.ru/zhzhitel


Foto: zen.yandex.ru/zhzhitel

9) Cedule z letištní kantýny
And we are against zavření informační přepážky!
Hezký víkend všem.


13. 9. 2019
1) Aero Hotel na Ruzyni
Na letišti otevřeli Aero Rooms. Ty jsou dostupné z tranzitu i z venku.


 Hm pěkný, hodně štěstí.

2) Nové lety Queen Bilqis Airways
Jemenská společnost Queen Bilqis Airways zahájila nové lety ze dvou letišť v Jemenu do Jeddahu v Saudské Arábii. Lety z Adenu a Seiynu budou operovány 2x týdně. Letadlo mají od súdánských Tarco Aviation. Asi nějaká výpomoc.


Foto: Jeddah Airport


Foto: Jeddah Airport


Foto: Jeddah Airport


Foto: Jeddah Airport


Foto: Jeddah Airport

3) Air Peace evakuovala Nigerijce z Jihoafrické republiky
Nigerijský dopravce přivezl do Lagosu občany Nigérie, kteří se staly v posledních dnech oběťmi rasistických útoků v Jihoafrické republice. Celkem se o cestu domů přihlásilo 640 lidí. V posledních dnech zemřelo 12 lidí (z toho dva cizinci) během násilných akcí, které propukly v oblasti Pretorie, Johannesburku a dalších místech.


 Foto: Air Peace


Foto: Air Peace


Foto: Air Peace


Foto: Air Peace


Foto: Air Peace


Foto: Air Peace

4) Novinky z Bajkonuru
Včera se věšely vlajky a fotilo se.


Foto: Roscosmos


Vlajka UAE zavlála na Bajkonuru poprvé. Foto: Roscosmos


Foto: Roscosmos


Taky Ti dali? Foto: Roscosmos


12. 9. 2019
1) Včera jsme si připomínali 11. září
Datum, které během mého života asi nejvíce změnilo svět.


Zpráva, která šla do kokpitů letadel, která ještě byla v době útoku ve vzduchu.

2) British Airways sebraly stávkujícím pilotům zaměstnanecké letenky
Podle britského plátku The Sun společnost zareagovala na dvoudenní stávku tak, že odebrala pilotům možnost využívat zaměstnaneckých stand-by letenek, které jsou za 10% ceny. Letenky jsou nenárokovatelný benefit a společnost je může kdykoliv přestat poskytovat. Podle The Sun celkem 6 členů vedení jejich pilotních odborů žije v zahraničí, konkrétně v Irsku, Španělsku a Francii a do Británie za prací dolétávají. Ono to jde, známe i britského pilota British Airways, který žije v Čechách a do Londýna na své směny také létá. Takže jich takto bude asi více, holt život v Londýně není levný a asi se jim to vyplatí. Letenky jim prý odebrali na tři roky, pokud nedojde k dohodě. Další stávka má být na konci září.  


Letadla British Airways se začala vracet po stávce domů. Zdroj: FR24

3) Wizzair zahájily lety z Tallinu do Kutaisi
Kutaisi je druhé největší město v Gruzii.


Foto: Letiště Tallin (Marek Metslaid)


Foto: Letiště Tallin (Marek Metslaid)


Foto: Letiště Tallin (Marek Metslaid)


Foto: Letiště Tallin (Marek Metslaid)

4) Air Italy kompletně obnovily menu v Economy Class
Jedná se o občerstvení, které je podávané v ekonomické třídě na všech dálkových letech z Milána Malpensy. Změnily i vizuální prezentaci jídla a jeho způsob servírování, tak aby podtrhly všechny plusy. Společnost byla podle amerického hodnocení APEX oceněna čtyřmi hvězdičkami za poskytovaný servis. Čili o hvězdu méně, než má třeba Aeroflot.


Foto: Air Italy


Foto: Air Italy


Foto: Air Italy


Foto: Air Italy


Foto: Air Italy


Foto: Air Italy


Foto: Air Italy


Foto: Air Italy

5) Nové spojení z Friedrichshafenu
Francouzská atmosféra v podobě bagety se sýrem doprovodila zahájení třetí pravidelné linky z letiště ve Friedrichshafenu. Kromě Düsseldorfu a Hamburku teď odsud povede linka do Toulouse. Lety operuje společnost Sun Air, která je provozuje jako dánská odnož British Airways. Lety jsou operovány pod číslem letu BA v letadle typu Dornier 328 brandovaném jako British Airways a to 4x týdně, v různé časy. Letadlo má kapacitu 32 míst a palubní služby jsou na úrovni Business class.


Foto: Letiště Friedrichshafen (Alexander Hofmann)


Foto: Letiště Friedrichshafen (Alexander Hofmann)

6) Kosmonauti MS-15 se zabydlují na Bajkonuru
A jde do tuhého, už se to opravdu blíží. Vyzkoušeli si kosmické mundúry a kabinu Sojuzu.


Takže dobrý večer! Foto: Roscosmos


Foto: Roscosmos


Foto: Roscosmos


Foto: Roscosmos


Foto: Roscosmos


11. 9. 2019
1) Posádka kukuřičného Uralu v televizi
Hrdinové posledních srpnových dní jdou stále na dračku a Ural Airlines toho využívají pro vlastní propagaci. Tentokrát vystoupili v neděli večer v pořadu Večernyj Urgant, což je taková talk show pro masy.


Posádka letu Ural Airlines, který přistál v kukuřici


Pro Ural Airlines je to super reklama


Posádka v civilu.


 Záznam pořadu. Jen rusky.

2) Stávka British Airways
Piloti British Airways se rozhodli stávkovat. V jeden okamžik tak měli během včerejška ve vzduchu jen jedno jediné letadlo. Asi nějaký stávkokaz. Každopádně, já bych ty stávky zakázala.


Zdroj: FR24

3) Aeroflot si udržel status pětihvězdičkového dopravce
Třetí rok po sobě byl Aeroflot oceněn na americkém veletrhu APEX (Airline Passenger Experience Association) EXPO nejvyšším možným hodnocením. Tyto ceny jsou obdobou evropského Skytraxu. Stal se ta jedinou ruskou leteckou společností, která se tímto může honosit. Ceremonie vyhlašování se konala 9. září v Los Angeles.


Foto: Aeroflot

4) Letiště v Manchesteru slavilo s Balkan Holidays
Bulharská cestovní kancelář oslavila 50. výročí létání z letiště v Manchesteru. Tak to je docela dost, 50 let. Cestující letu do Burgasu byli pohoštěni cupcakes.


Foto: Manchester Airport


Foto: Manchester Airport


Každý cupcake pěkně v plastu. Z toho by ekology asi švihlo. No jo, ale hygienické normy se musí dodržovat. Se holt musej nějak domluvit. Buď ekologie nebo poprskané pečivo. Foto: Manchester Airport

5) Xiamen Air vypravily další tématický let
Aktuálně na téma "ACT NOW! For Carbon Reduction" kterým podporují nadcházející kongres Spojených národů ohledně klimatu. Cestující na letu MF 805 byli zábavnou formou informováni o tom, jak co nejméně škodit životnímu prostředí během běžného života.


Foto: Xiamen Air


Foto: Xiamen Air


Foto: Xiamen Air

6) Posádka Sojuzu MS-15 přistála na Bajkonuru
Hlavní i záložní posádka je na Bajkonuru, včera přiletěli dvěma Túčínky. Dnes už je čeká první trénink přímo v jejich kosmické lodi, čili Sojuzu.


Emirátská delegace před odletem z Moskvy a Lenin.


S rodinami a blízkými. A s Leninem.


Přílet na Bajkonur - hlavní posádka. Foto: Roscosmos


Náhradnící. Foto: Roscosmos


Foto kolektívo. To je snad poprvé, co je kosmonautka nějak hezky a žensky oblečená. Foto: Roscosmos


Taky mohli dát natisknout nějaké vlajky Spojených arabských emirátů. Foto: Roscosmos


Tak jsme teda tady. Foto: Roscosmos

7) Petr Juriš je v Koreji
Odletěl tam v rámci studentského výměnného programu a pobude si tam celý semestr. Rozhodl se, že bude sepisovat své zážitky z toho studijního pobytu a dělit se o ně s těmi, koho by to mohlo zajímat. První díl Petrovo zápisků TADY. Je to o tom, jak tam letěl, pak jak doletěl a teď jak tam je.


10. 9. 2019
1) ČSA vypravují charter na fotbal
Letenky jsou v prodeji přes web ČSA. Lidi jim dávají na FB pěknou čočku za ty ceny. Tak jako nikdo nikoho nenutí, to kupovat. Mně by teda vadilo nejvíc to, že si to koupím na základě propagace ČSA, na webu ČSA a pak mám letět letadlem Travely.


Zdroj: FB ČSA

2) První Airbus A321NEO pro Air Asia
První Airbus A321neo je v Hamburku a chystá se na předání majiteli. Má speciální a zajímavé livery.


Foto: Tobias Gudat (https://twitter.com/Tobias_Gudat)

3) Letecké šperky - kolekce od LOTu
Polský národní dopravce ve spolupráci s polskou značkou Minty dot vytvořily speciální kolekci. Všechny kousky jsou k dispozici na palubách letadel jako součást obchodu Shop & More a také v online shopu ZDE.


Zdroj: LOT

4) Virgin Atlantic mají své Barbie
Mají inspirovat malé holčičky v letecké kariéře. Společnost vyrábějící Barbie už představila své panenky ve více než 200 profesích. Letos slaví 60. výročí a ve spojení s Virgin Atlantic tak přidají tři letecké panenky.


Letuška Virgin Atlantic. Foto: Virgin Atlantic


Pilotka Virgin Atlantic. Foto: Virgin Atlantic


Nějaká technička Virgin Atlantic. Foto: Virgin Atlantic


Foto: Virgin Atlantic

5) HR okénko - ABS Jets
ABS jets hledají malou letušku. Malou proto, aby se nemlátila hlavou o strop letadla. Informace TADY.


Zdroj: ABS Jet

6) ColourPop - novinka paletka
Jmenuje se "So Jaded" a na trh ji dává Colourpop. A je tedy naprosto nádherná. Myslím, že ji potřebuji. V USA stojí 39 USD (ale byla hned vyprodaná). Tak snad doskladní. U nás tahle značka bohužel není. Ideálně dovézt z USA. 


Zdroj: Colourpop

7) Wet N´ Wild - také nová paletka
A firmy už to chrlí. Tahle je také krásná. Jmenuje se The Boo Crew Eyeshadow Palette. Ta u nás také není v prodeji. Ale je o hodně levnější, stojí nějak max.10 USD, pokud se pamatuji.


Zdroj: Wet n´Wild

8) Rossmann - akce na kterou jsme všechny čekaly
Od 16. 9. bude opět akce 50% na dekorativní kosmetiku! No, tak to si zase udělám zásobu na celý rok.


9. 9. 2019
1) Klárka na GIFu Skyteamu na Instagramu
Skyteam nabízí na IG gify s cabin crew společností, které sdružuje. Za ČSA je tam Klárka. Nejde to bohužel dohledat jako ČSA, ale jen jako "skyteam" a tam už to je a lze použít. 


Zdroj: IG Skyteam GIFs

2) EgyptAir si převzal první Airbus A220
Tato letadla budou zpočátku nasazována na vnitrostátní lety, které operuje dceřiná společnost EgyptAir Express. Konfigurace je 140 míst, z toho 15 v Premium Economy a 125 v Economy. Egyptair si jich objednal celkem dvanáct kousků. To první má registraci SU-GEX.


Foto: EgyptAir


Foto: EgyptAir


Foto: EgyptAir


Foto: EgyptAir


Foto: EgyptAir


Foto: EgyptAir


Foto: EgyptAir

3) Oman Air podpořily začátek školního roku
Zástupci aerolinky navštívili školy v Muscatu a podarovali žáky krabičkami na obědy v brandu jejich dětského věrnostního programu Junior Sindbad. Dobrý nápad, jak si udělat reklamu mezi dětmi.


Foto: Oman Air


Foto: Oman Air


Foto: Oman Air


Foto: Oman Air

4) Sam letěl novým tureckým Dreamlinerem
Nasazují Boeing 787-8 teď v září na lety do Dubaje na týden, asi kvůli výcviku personálu. Tak toho využil a proletěl se v Businessu z Dubaje do Istanbulu.


Takhle ty uniformy vypadají pěkně. Foto: Sam Chui (www.samchui.com


Foto: Sam Chui (www.samchui.com


Foto: Sam Chui (www.samchui.com


Foto: Sam Chui (www.samchui.com


Foto: Sam Chui (www.samchui.com


Foto: Sam Chui (www.samchui.com


Foto: Sam Chui (www.samchui.com


Nakoukl i do Economy. Foto: Sam Chui (www.samchui.com


Foto: Sam Chui (www.samchui.com


Foto: Sam Chui (www.samchui.com

5) Xiamen Airlines nabízí nové menu pro dietáře
Na letech z Xiamenu, Fuzhou a Quanzhou, které trvají 70 minut a více nabízí společnost variaci dvou salátů Cobb Salad a Grand Seafood Salad.


Foto: Xiamen Air


Foto: Xiamen Air

6) Výměna zajatců mezi Ukrajinou a Ruskem
V sobotu se konala výměna politických zajatců mezi oběma státy. Z moskevského Vnukova na kyjevský Borispol přepravil prezidentský Antonov 148 registrace UR-UKR celkem 35 Ukrajinců, které byli zadržováni v Rusku. Atmosféra na palubě letu prý byla pozitivní.


 Foto: Kancelář prezidenta Ukrajiny


 Foto: Kancelář prezidenta Ukrajiny


 Foto: Kancelář prezidenta Ukrajiny


 Foto: Kancelář prezidenta Ukrajiny


 Foto: Kancelář prezidenta Ukrajiny

7) Emirátští kosmonauti už se chystají
Už se jim to blíží. Poletí jen jeden, druhý je náhradník. Mají už i loga jejich mise MS-15. Minulý týden proběhla v Moskvě tisková konference s hlavní i záložní posádkou, pak proběhly takové ty tradice, jako kladení květin u Kremlu, návštěva kanceláře Gagarina a domu Koroljeva a další. Páč kdyby se ty tradice nedodržely, tak by se něco pokazilo, to je jasné. V následujících dnech se obě posádky přesunou na Bajkonur. Myslím, že pro delegaci ze Spojených arabských emirátů bude návštěva Bajkonuru obrovské kulturní obohacení a myslím to v tom nejlepším slova smyslu.


 Tisková konference. Foto: Centrum přípravy kosmonautů (http://www.gctc.ru)


Foto: Centrum přípravy kosmonautů (http://www.gctc.ru)


Se asi hodně těší na ISS. Foto: Centrum přípravy kosmonautů (http://www.gctc.ru)


Foto: Centrum přípravy kosmonautů (http://www.gctc.ru)


Foto: Centrum přípravy kosmonautů (http://www.gctc.ru)


Klucí emirátští: Sultan Al Neyadi (náhradník) a Hazza Al Mansouri (poletí). Foto: Centrum přípravy kosmonautů (http://www.gctc.ru)


Foto: Centrum přípravy kosmonautů (http://www.gctc.ru)


Foto: Centrum přípravy kosmonautů (http://www.gctc.ru)


Ljetom my guljajem v parke. Foto: Centrum přípravy kosmonautů (http://www.gctc.ru)


Foto: Centrum přípravy kosmonautů (http://www.gctc.ru)


Dělejte, že jako z těch prázdných hrnků pijete čaj a přirozeně si povídáte. Foto: Centrum přípravy kosmonautů (http://www.gctc.ru)


Video z nezbytných tradic.


Mise MS15

8) Neděle večer s Verčou
Verča včera přiletěla na EK139 a dnes odletí na EK140.


7. 9. 2019
1) Máme 10 000 fanoušků na Emirates Prague - Fan Page!
Včera jsme oslavili důležitý milník. Někdy v roce 2012 jsem založila na FB fanouškovskou stránku Emirates Prague - Fan Page. Inspirovala mě stejná stránka Aeroflotu, kterou tehdy založila kolegyně od ruské národní společnosti Aeroflot Prague. Tak jsem si řekla, že když to má Aeroflot, že by jsme to měli mít taky:-) Kolegyně, co to dělala u Aeroflotu, už tam není a někdo na jejich stránku občas něco dává, ale mají aktuálně asi 220 fanoušků. Každopádně Aeroflotu za tu inspiraci moc děkuji. Naučila jsem se díky tomu spoustu věcí, ohledně spravování a vedení firemního účtu na sociálních sítích a také jsem dostala spoustu prostoru, pro mojí kreativitu. Časem se k tomu přidala Rosťova videa a už to jelo.
Nabrat více fanoušků už nechci (ten trh leteckých fanoušků v češtině je malý), mým cílem teď  je poskytovat a udržovat kvalitní obsah na této stránce a podporovat tak Emirates na českém trhu. Všem, kteří mi v tom pomáhají, moc děkuji!


Slavíme 10 000!

2) Boeing 777-300ER Aeroflotu poškozen na Šeremetěvu
Ve čtvrtek došlo k poškození Boeingu 777-300ER na moskvevském Šeremetěvu. Ten se nějak srazil s nástupním mostem. Zřejmě narazil ten most do letadla, než letadlo do mostu, ale člověk nikdy neví. 


Mrzuté.

3) Austrian Airlines přivítaly nové cabin crew - studenty
Jde o účastníky programu "Study nad Fly", který umožňuje studentům vysokých škol šest měsíců v roce létat jako cabin crew a šest měsíců studovat. Super nápad a věřím, že si tam vychovají třeba i nějaké budoucí zaměstnance na manažerské pozice. 


Foto: Austrian Airlines

4) KLM a retro uniformy na letu Amsterdam - New York
Na blogu KLM je článek s fotkami a video z letu do New Yorku, na kterém se konala módní přehlídka retro uniforem společnosti, při příležitosti jejich stotin. K vidění ZDE.


Retro uniformy v New Yorku. Foto: KLM


Retro uniformy v New Yorku. Foto: KLM

5) Někdejší letadlo Etihadu na zahradě
Pan Toby Thys Davies z Jižního Walesu si umístil ex letadlo Etihadu na zahradu. Je to Airbus A319, který patřil Air Canadě a měla ho pronajatý Air Malta, se dostal k Etihadu v roce 2003. Loni ukončil u této společnosti službu a pak Davies si ho koupil. Nyní ho pronajímá těm, kteří by v bývalém letadle chtěli přespat. Stojí to 179 GBP za noc. Pán za letadlo zaplatil 45 000 GBP.
Si myslím, že bysme si měli do budoucna pořídit něco takového k Adámkovi na zahradu.


Foto: Mercury Press

6) Trip report z MAKSu
Zatím jen první díl, z cesty do Ruska a prvních dvou dní, kdy probíhaly Business days. K vidění ZDE.


6. 9. 2019
1) Livery Dubai Rugby 7s opět v Praze
Airbus A380 registrace A6-EEV opět poslali do Prahy. Je to ta verze letadla s 401 místy v economy, kterou v Praze moc nemíváme a aktuálně není až do 4. 10. znova psaná na EK139/140. Takže kdo se na letadlo vypravil, udělal dobře. 


Jsem kvůli tomu musela na letiště.

2) Emirates sponzorují US Open
V rámci toho tam proběhl i Emirates Day, kdy se rozdávaly návštěvníkům propagační předměty.


Foto: Emirates


Foto: Emirates


Foto: Emirates


Foto: Emirates

3) Setkání legend v Sofii
Předevčírem došlo k setkání dvou leteckých legend v bulharském hlavním městě. Airbus A380 Emirates (A6-EUI) se tu setkal s Iljušinem 62 Rada Airlines (EW-450TR). Dvě letadla, která se nesmazatelně zapsala do historie a jejichž setkání lze označit za střet generací. Airbus A380 Emirates do Sofie normálně nelétá, šlo o medical divert na lince EK212 z Houstonu do Dubaje. 


Foto: Anton Vassilev

4) Royal Jordanian slavily
A to 20. výročí jejich aliance One World.


Foto: Royal Jordanian


Foto: Royal Jordanian


Foto: Royal Jordanian


Foto: Royal Jordanian

5) Airbus pořádá výstavu v Moskvě na Domodědovu
Výstava fotografií se koná ve druhém patře letiště a je to k příležitosti 50. výročí společnosti. Domodědovo je aktuálně jediné letiště v Rusku, kam létá Airbus A380 i Airbus A350-900. Výstava potrvá do 24. září.


Maria Shlyakhtova - zaměstnankyně Airbusu pro Rusko a země SNS. Foto: Letiště Domodědovo


Foto: Letiště Domodědovo


Foto: Letiště Domodědovo


Foto: Letiště Domodědovo

6) Virgin Atlantic představily Goodie Bag
Je to amenity kit pro Upper Class a Premium Class. Jsou ekologické a nabízejí například bambuubrush - zubní kartáček z bambusu, ponožky s tématy destinací společnosti, propiska z recyklovatelného papíru.


Amenity kit pro Upper Class


Amenity kit pro Premium class


Pyžama pro Upper Class. Foto: Virgin Atlantic


Ponožky. Foto: Virgin Atlantic


5. 9. 2019
1) První díl podcastu s řídícím letového provozu
Neformální popovídání s Jakubem Vilhelmem, který působí jako věžník a approachník na ruzyňském letišti a v Jenči. Kuba je sympaťák a moc zajímavě o své práci vyprávěl. A to tak, že se z toho musely udělat dva díly.


Druhý díl bude prý za týden.

2) KLM vypravily let v retro uniformách
Společnost letos slaví 100. výročí založení (přesně 7. října) a mají ty oslavy krásně zpracované. Předevčírem letěl například let Amsterdam - New York, na které byla posádka v retro uniformách. A to se cestujícím vždycky líbí. Tak snad z toho KLM vydá nějaké pěkné fotky nebo video.


Foto: André Orban (Aviation24.be)

3) Papež letí na služební cestu
Veze ho tradičně Alitalia a tentokrát se vydal smět Maputo, Madagascar a Mauritius. Letí Airbusem A330.


Foto: Alitalia

4) British Airways zahájily lety z Gatwicku do Milána Bergama
Lety budou operovány do 6. 12. 2019 šestkrát týdně a od 7. 12. denně.


Foto: British Airways

5) Ryanair oznámil nové linky na léto 2020
Konkrétně nové linky z Polska. Jo, to Polsko je pro ně zajímavý trh.


Foto: Letiště Katowice

6) Hi Fly si převzaly nový Airbus A330neo
Staly se tak první společností, která nabízí letadla na wet lease, operující tímto typem letadla. Letadlo má kapacitu 371 míst ve dvou třídách (18J a 353Y). Všechna sedadla mají nainstalovaný nejnovější systém palubní zábavy nazvaný ZODIAC RAVE IFE Generation 3,


Foto: Hi Fly


Foto: Hi Fly


Foto: Hi Fly


Foto: Hi Fly


Foto: Hi Fly


Foto: Hi Fly


Foto: Hi Fly


Foto: Hi Fly


Foto: Hi Fly

7) Nové zdanění produktů ve Spojených arabských emirátech
Od 1. ledna 2020 dochází ke změně spotřební daně u některých produktů v Emirátech.


 Zdroj: MZV.cz

8) Akce přehlídka retro uniforem
Kdo má zájem z ex-kolegů o účast, ozvěte se mi prosím na email (nebo Elvíře, kdo znáte lépe Elvíru).


Počet míst je hodně omezen. Kdo dřív přijde, ten dřív mele.

9) Ryor má nový katalog
Předevčírem ho slibovali na Facebooku, že už bude včera v prodejně na Národní. Tak jsem si pro něj jela a katalog nebyl. Tak jsem si nakoupila nějaké věci. Musím říci, že co se týče krémů a sér, tak s výjimkou krému od La Roche Posay, už používám výhradně Ryor. Ta luxusní řada je pořád levnější, než výrobky typu Vichy a podobné, které jsem používala dříve a přitom je minimálně stejně kvalitní, některé produkty i více. Na krém s ACS III už nedám vůbec dopustit a musím říct, že mám pleť v lepším stavu, než třeba před deseti lety. Což není jen tím jedním krémem, ale celkovou péčí, které se hodně věnuji.
Zkusila jsem teď koupit dva produkty z té profi řady, masku a sérum s retinolem. Tak jsem na to moc zvědavá. 


Nové věci


Nové věci + staré věci od Ryoru


4. 9. 2019
1) Rugby znova v Praze
Samozřejmě Rugby World Cup Livery na Airbusu A380. Je to to s registrací A6-EEU, v Praze bylo toto zbarvení včera podruhé. 


 Foto: FlyRosta.com


 Foto: FlyRosta.com


 Foto: FlyRosta.com

2) Zpožděná Travela z burgasu
Jako na jednu stranu má tisková mluvčí pravdu, ona tam opravdu není od toho, aby jí volali jednotliví cestující, nicméně chápu jejich zoufalství, když se nedovolají nikam jinam a nikdo nic neví. 
Se pak ale nemůže divit, že volají na její telefon, když ho má na webu. By mě zajímalo, jak to tedy bylo, páč článek o něco později trochu upravili. Článek ZDE.


Původní verze. Zdroj: Seznamzpravy.cz


Upravená verze. Zdroj: Seznamzpravy.cz

3) Air Baltic Pilot Academy zahájily další kurz
V něm se bude učit na piloty a pilotky jedenáct studentů a a dvě studentky. Tu jednu studentku jsem na první pohled omylem nejprve považovala za dlouhovlasého studenta, ty kravaty jsou matoucí. Za dva roky se pak budou všichni moci zařadit mezi posádky Air Baltic.


Foto: Air Baltic

4) Gulf Air - retro livery
Při příležitosti 70. výročí od založení, které proběhne příští rok, natřela společnost Gulf Air svůj Dreamliner do retro barev. A je to moc krásné.


Foto: Jen Schuld (https://twitter.com/JenSchuld)


Foto: KPAE Spotter (https://twitter.com/KPAE_Spotter)


Foto: KPAE Spotter (https://twitter.com/KPAE_Spotter)


Foto: KPAE Spotter (https://twitter.com/KPAE_Spotter)

5) Noví členové IATA
V letošním roce přivítala IATA celkem osm nových aerolinek. To je zajímavé, že takové Air Dolomiti tam do letoška nebyly.


Zdroj: IATA

6) cestovatelské okénko
Tak prý už opravdu spustí asi po třech odkladech ta turistická víza do Saudské Arábie. Z levného kraje tedy rozhodně nejsou.


3. 9. 2019
1) EMirates oslavily 5. výročí letů z Dubaje do Osla
Při té příležitosti proběhla na letišti v norském hlavním městě menší oslava. A Praha bude mít příští rok 10 let!


 Foto: Letiště Oslo


Foto: Letiště Oslo


Foto: Letiště Oslo

2) Skandál u LOTu
V minulém týdnu se rozjel velký skandál v souvislosti s manažerkou cabin crew u LOTu. Ta letěla s British Airways z Londýna Gatwicku do Polska a vyfotila cabin crew na svém letu. Fotky dala na svůj soukromý FB a okomentovala je, že stevardka byla příliš nacpaná v uniformě, měla díry na silonkách, nenaleštěné boty, dvojitou bradu, rozcuchané vlasy a křivé zuby. Někdo to samozřejmě nasdílel dál a strhla se mela. Její komentář byl označen jako ostudný a ponižující s tím, že hlavní úkol posádky je zajistit bezpečí cestujících. A že tato žena, která je ve vedení oddělení cabin crew, by to měla vědět více, než kdokoliv jiný. LOT se British Airways omluvil a Katarzynu okamžitě propustili. Ta se následně za svůj komentář omluvila. Kromě práce pro LOT má ještě svůj soukromý business nazvaný Deal with culture, v jehož rámci dělá přednášky o tom, jak komunikovat mezi různými kulturami.  


 Fotky, které Katarzyna zveřejnila.


Katarzyna poskytovala i rozhovory médiím.

3) China Easter Airlines nasadily Dreamliner do Aucklandu
Na linku ze Shanghaje do Aucklandu společnost nasadí od nynějška místo Airbus A330 nový Boeing 787-9. První Dreamliner na lince dostal slavnostní přivítání.


Foto: Auckland Airport


Foto: Auckland Airport


Foto: Auckland Airport

4) Air Seychelles mají nové uniformy
Při té příležitosti společnost představila i nový Airbus A320neo, který bude létat na nejdelších linkách, jež společnost provozuje. Inspirací pro design kabiny byly přírodní krásy Seychell a osobní kouzlo místních lidí. Autor nového designu dále uvedl, že Seychelly čelí velké konkurenci ostatních tropických ostrovů a proto bylo jejich cílem, udělat design tak, aby bylo okamžitě jasné, odkud pochází a s jakým místem je spojen. Tím umožní aerolince využít ho i jako marketingový nástroj, který může být využitý na sociálních médiích.
Nová uniforma je inspirována oceánem, a přírodou Seychellských ostrovů. Šátek a kravatu navrhla Alyssa Adams, jedna z nejznámějších místních umělkyň.


 Nová kabina Airbusu A320neo. Foto: Air Seychelles


Nová uniforma. Foto: Air Seychelles

5) Turkish Airlines se staly partnery Clubu Atlético River Plate
Ti jsou argentinští fotbalisté. Tak hodně štěstí.


Foto: Turkish Airlines


Foto: Turkish Airlines


Foto: Turkish Airlines


Foto: Turkish Airlines

6) Xiamen Airlines nacvičovaly provoz na novém letišti
Jde samozřejmě o nové letiště v Pekingu, které se jmenuje Beijing Daxing International Airport. Letiště bude mít kamery rozpoznávající tvář, takže ušetří čas. Speciální naváděcí systém pro cestující má urychlit tranzit tímto letištěm.


Foto: Xiamen Airlines


Foto: Xiamen Airlines


Foto: Xiamen Airlines


Foto: Xiamen Airlines


Foto: Xiamen Airlines


Foto: Xiamen Airlines


Foto: Xiamen Airlines


Foto: Xiamen Airlines


2. 9. 2019
1) From russia with love
Detailnější trip reporty budu zveřejňovat postupně. A musím se podělit s tím, že se mi splnilo mé velké přání - setkala jsem se s Marinou Lystsevou! S opravdickou a živou Marinou!


Nový ruský samaljot MC-21-300. Fotky z návštěvy letadla budou v trip reportu.


Setkání s Marinou Lystsevou je pro mě rovno setkání s Karlem Gottem.


Zaspottovali jsme si.


Návštěva v maketě čínského Comacu CR929. Více fotek bude také následovat.


Potkali jsme se i s Artěmem Kashirinem (IG: @artemairplane), ruským blogerem. Artěma jsem provázela loni na exkurzi v naší A380ce a na začátku října přiletí zase do Prahy. Takže jsme se domluvili, že ho vezmeme na návštěvu našeho spotterského valu v Kněževsi. Předvede ho ruským spotterům.


Navštívili jsme i kancelář Emirates v Moskvě.


Z Emirates jsme šli procházkou do kanceláře ČSA. Ta je nově přestěhovaná do jiných prostor. Valeriya už tam nepracuje, ale na své původní pracoviště se pořád ráda vrací. ČSA je pro ní stále srdeční záležitost. Stejně jako pro mě.


Chrám Vasila Blaženého jsme kreslili na základní škole ve výtvarné výchově.


Valeriya nám dělala společnost...


Poslední den na MAKSu se k nám připojila Lays, známá na Instagramu jako @Skywardsfreak. Je to Brazilka, ale žije v Dubaji.

2) Spojené arabské emiráty slavily den žen
Jednalo se o den emirátských žen a Emirates se k této oslavě hrdě připojily. V úterý 27. srpna tak bylo vysláno pět talentovaných emirátských FO na pět kontinentů. Spojené arabské emiráty mají speciální program na podporu vzdělávání a zaměstnávání žen, které zde mají (ale jen pokud samy chtějí) velkou možnost realizace téměř v jakémkoliv oboru. 


Zleva: Hanan Mohamed, Bakhita AlMheiri, Ayesha Yousuf, Nouf Omar and Maryam Bin Ismail. Foto: Emirates


Zleva: Maryam Bin Ismail, Ayesha Yousuf, Bakhita AlMheiri, Nouf Omar and Hanan Mohamed Foto: Emirates


Zdroj: Emirates

3) Případ Travela letící s jedním funkčním motorem
Zatímco jsme byli v Moskvě, událost nabrala grády a to i mezinárodně. Jsem moc zvědavá, jak to celé dopadne. Co mě nejvíc udivuje, je fakt, že ten kapitán a současně letový ředitel Travely, od té doby pořád létá, včetně linek ČSA. Čímž dala společnost jasně najevo, že za ním a jeho rozhodnutím stojí, což vlastně i tvrdili do poslední chvíle, kdy ještě ohledně toho komunikovali s médii. 
Já už o tom v nějaké jiné souvislosti psala, ale konkrétně ta komunikace je u nich (podle mého názoru) dlouhodobě dost velký problém a to, jak ji vedou, způsobuje to, že mají tak takový obraz na veřejnosti, jaký mají. Společnost nevyužívá v roce 2019 žádné sociální sítě a celkově jejich externí komunikace vypadá, jak na konci devadesátých let. Zasekli se v té době a nikam se neposunuli. Možná by to chtělo nějaký svěží vítr do jejich oddělení komunikace? Je to velká škoda, protože v Travele pracuje i spousta schopných a kvalitních profesionálů, jenže ti bohužel nejsou navenek vidět a situaci tak nezachrání.


Na Idnesu byli vtipně kreativní a udělali pěknou koláž červeného a zeleného motoru.


Zajímavé shrnutí na Technetu z pohledu ŘLP - napsal Věrky kolega, autor knihy Nebe, peklo, zem o první letušce ČSA.


Informovala o tom téměř všechna média.

4) Letiště Piešťany uspořádalo spotting pro fanoušky letadel
Tak to je super akce a velmi sympatický krok od provozovatele letiště. Zájemci si mohli prohlédnout přistání pravidelného charteru z Egypta, jeho odbavení na ploše a odlet zpět do Hurghady.


Foto: Letisko Piešťany


Foto: Letisko Piešťany


Foto: Letisko Piešťany

5) Airbus A330 Air China začal hořet na letišti v Pekingu
Stalo se to 27. srpna. Stroj registrace B-5958 začal hořet během boardingu v Pekingu. Air China a letiště vydaly prohlášení, že požár vznikl v předním cargo prostoru. Cestující byli evakuování a nikomu se nic nestalo.


To už se asi neopraví. Hlavně, že to nezačalo hořet až za letu.

6) Oslavy Baltic Way na letišti v Rize
Třicáté výročí nezávislosti baltských států bylo oslaveny nejen vlajkovými logo jety, ale i kulturní událostí. Ta se konala přímo na dráze letiště v Rize. Více než 100 tanečníků v krojích baltských států, zde předvedlo národní tance.


Foto: Riga Airport


Foto: Riga Airport


Foto: Riga Airport


Foto: Riga Airport


Foto: Riga Airport


Foto: Riga Airport

7) Air Canada dostala pokutu za nepoužívání francouzštiny
Air Canada musí zaplatit 21 000 CAD (368 000 CZK) francouzsky hovořícímu páru a ještě jim napsat omluvný dopis, pro porušení jejich jazykových práv. Pár si stěžoval na to, že některá označení na vnitrostátním letu byla pouze anglicky a další byla sice dvoujazyčně, ale angličtina byla více vypíchnuta. Soud rozhodl, že aerolinka porušila kanadské bilingvinní právo. Tento manželský pár Michel a Lynda Thibodeau podal od roku 2016 celkem 22 stížností proti aerolince. Jedna z nich byla např. o tom, že slovo LIFT bylo na jejich bezpečnostních pásech pouze anglicky a ne francouzsky. Další stížnost byla na to, že francouzský překlad slova EXIT v letadle byl napsaný menším písmem, než anglická verze.
Nebylo to poprvé, co tento pár dal aerolinku k soudu. V roce 2016 jim soud zamítl žalobu na Air Canadu ohledně špatně doneseného nápoje. Michel Thibodeau si prý objednal francouzsky 7-Up, ale cabin crew mu špatně rozuměli a donesli Sprite. Za to je dal k soudu, že nerozuměli dobře francouzsky a požadoval 6 000 CAD jako odškodné. Soud to tenkrát zamítl, ale nařídil aerolince napsat jim za to omluvný dopis. Pán pak řekl reportérům, že jeho boj stál za to. Že si stojí za svými jazykovými právy a všichni frankofonní občané by měli dělat do samé. 
Jsem nejdříve myslela, že je to zas nějaká překroucená informace, ale vypadá to, že ne. Píší o tom všechna seriózní kanadská média.


Michel Thibodeau vlevo. No comment.

8) Kuwait Airways převzali první Airbus A320NEO
Stalo se tak 28. srpna. Tak hodně štěstí.


Foto: Kuwait Airways


Foto: Kuwait Airways


Foto: Kuwait Airways


Foto: Kuwait Airways


Foto: Kuwait Airways


Foto: Kuwait Airways

9) Mac Booky v ohrožení
Už asi dva týdny se řeší to, že určitá série Mac booků má nějaký problém a letecké společnosti omezují přijímání těchto počítačů k přepravě. Nejde o nic světoborného, omezuje se pouze přeprava notebooků ze série prodané od září 2015 do února 2017 a to JEN v odbaveném zavazadle. Předpokládám, že do odbaveného zavazadla si většina lidí notebooky nedává a bere si je sebou do kabiny. Pak je to v pořádku. Počítač jen musí být během letu vypnutý. Více info od Apple v češtině o tom je TADY.


Oman Air se připojil k většině aerolinek, které zákaz vyhlásily.

10) Air Asia X objednala Airbusy A330NEO a A321XLR
Celkem jde o dvanáct kusů Airbusu A330NEO a třicet Airbusů A321XLR. Air Asia X je malajsijská nízkonákladová aerolinka.  


Foto: Air Asia

11) Wizzair oslavil 1,5 milionu cestujících v Debrecínu
Při příležitosti oslavy významného milníku společnosti oznámila, že se stane sponzorem chystaného závodu Debrecen Runway Run.


Foto: Wizzair

12) Fotodokumentace rozebrání letadla z kukuřice
Zajímavé fotky z rozebírání a odstraňování letadla, které přistálo na kukuřičném poli za letištěm Žukovskij, zachytil Vadim Stashkevich. Fotky z postupného odklízení jsou TADY a ZDE S odklízením se prý spěchalo proto, že se konala airshow MAKS a organizátoři nechtěli, aby to tam strašilo a lidi se tam na to chodili dívat. Chápu.


Foto: Vadim Stashkevich


Foto: Vadim Stashkevich

13) HR okénko
Aviareps hledá General Managera pro Čechy a Slovensko. U této firmy nyní pracuje moje moskevská kamarádka Valeriya, které zrušili v kanceláři ČSA její marketingovou pozici. Nyní je právě v ruské pobočce Aviareps a zastupuje pro ruský trh společnost Ethiopian Airlines. Info ZDE.


Valeriya si práci v moskevské pobočce moc pochvaluje.

14) Emirátský kosmonaut se chystá na svůj start
Sojuz MS-15 startuje za 25 dní z Bajkonuru. Tak to už se těším.


Foto: Roscosmos


Foto: Roscosmos


Foto: Roscosmos


Foto: Roscosmos


Foto: Roscosmos

15) Nové odstíny nejlepšího make-upu od Catrice
Ikonický make-up HD Liquid Coverage rozšiřuje nabídku odstínů pro český trh. Doteď byly k dispozici 4, které se prodávaly pod označením 10 - light beige, 20 - rose beige, 30 - sand beige a 40 - warm beige. Nyní přidali 002 - porcelain beige, 036 - hazelnut beige a 060 - latte macchiato beige. Já už jiný make-up vůbec nepoužívám, nádherně zakryje vše, vyhladí pleť a hlavně vydrží celou mojí pracovní směnu. Tak se podívám na tu 036, jestli by mi nesedla lépe, než 30ka, co mám teď. Používala jsem i 40ku a taky mi seděla. Make-up stojí neuvěřitelných 199 Kč. Jsem zvědavá, jak dlouho ho ještě za tuto cenu udrží.


www.yirina.net

 

Vsevjednom.cz