My posts are my personal views. They do not represent the views of my company / Příspěvky na tomto webu jsou pouze mé osobní názory.

www.yirina.net


 

 


23. 3. 2019
1) A další logo jet Emirates
Tento týden už druhý. Tentokrát sportovci - Arsenal. Páč oni hrají v těchto dnech v Emirátech nějaké utkání. Nosí ho Airbus A380 registrace A6-EEB.


Foto: Emirates


Foto: Emirates


Foto: Emirates

2) Nový cargo Boeing 737-800F pro Prime Air
Prime Air aktuálně tvoří svou cargo flotilu, ale zatím nebylo potvrzeno, kam přesně budou letadla létat. Společnost se zatím zaměřovala na Boeingy 767, proto je pořízení Boeingu 737 překvapením. Stroj bude mít registraci N851DM a před tím létal v Číně u China Southern. Letadlo by měly používat společnosti Atlas Air nebo ATSG, které jsou finančně a vlastnicky napojeny na Prime Air.


Foto: Prime Air

3) Kosmonauti na ISS vystoupili do otevřeného vesmíru
Konkrétně Anne McClain a Nick Hague. NASA zveřejnila fotky z "řízení kosmického provozu" v Johnsonově centru. Včerejší výstup řídila Flight Directorka Mary Lawrence. Anne McClain a Nick Hague si pobyli venku na "spacewalku" 6 hodin a 39 minut.


Mary je ta blondýnka. Foto: NASA


Foto: NASA


Foto: NASA


Foto: NASA

4) HR okénko
Netypická pozice na ruzyňském letišti - pracovník uprchlického centra. Plat tabulkový, takže asi nic moc. Více info ZDE.


To bude zajímavá práce.

5) Nová paletka od Natasha Denona
Tato značka má jedny z nejdražších výrobků v dekorativní kosmetice. Jsou ale nádherné. Třeba tato novinka. Jmenuje se Biba Eyeshadow Palette a stojí 129 USD. V amerických Sephorách bude od poloviny dubna.


Foto: Temtalia.com


Foto: Temtalia.com

6) Hezký víkend všem.


22. 3. 2019
1) Nové Emirates livery v Praze
Do Prahy nám přiletělo úplně nové livery, které nosí Airbus A380 registrace A6-EOH. Počasí vyšlo nádherně a tak byly včera sociální sítě leteckých fanoušků plné jeho fotek.


Foto: Petr Juriš


Foto: Petr Juriš


Jsem tam samozřejmě nesměla chybět, i když jsem měla původně volno.


Je to hezké.


Nejnovější přírůstek v EK týmu...malej, ale šikovnej!


Fotil se s tím kde kdo.


Někoho to ale vůbec nezajímalo.


Plný spotterský val v Kněževsi na odlet.


Odlet byl krásně nasvícený.

2) Čtvrtý retro jet pro British Airways
Posledního logo jetu se dočkali na Heathrow v Londýně. Je jím livery ze 70. let nazvané Negus. Nosí ho Boeing 747-400 registrace G-CIVB. A opět k tomu vytáhli dobové uniformy.


Foto: British Airways


Foto: British Airways


Foto: James Mellon (https://www.facebook.com/james.mellon.7)

3) Francouzský národní fotbalový tým přiletěl do Moldávie
Na letišti v Kišiněvě je srdečně přivítali - chlebem a solí. Dnes večer ve 21:45 moldavského času budou hrát nějaký kvalifikační zápas na European Championship 2020 s domácími.


Foto: Letiště Kišiněv


Není v tom nějaký doping? Foto: Letiště Kišiněv


Foto: Letiště Kišiněv


Foto: Letiště Kišiněv

4) Smartavia se představuje na ruském trhu
Proces rebrandingu z Nordavie na Smartavii bude trvat přibližně do konce roku.


Foto: Smartavia


Foto: Marina Lystseva (www.fotografersha.livejournal.com)


Foto: Marina Lystseva (www.fotografersha.livejournal.com)


Foto: Marina Lystseva (www.fotografersha.livejournal.com)


21. 3. 2019
1) Nová aerolinka na ruském nebi
Jmenuje se Smartavia a je to původní Nordavia, jen přejmenovaná a přebarvená. Zatím je v nových barvách jeden Boeing 737-800 registrace VQ-BEP. Přejmenování společnosti bylo naplánováno už v roce 2017. Ta patří ze 100% jiné aerolince - Red Wings a do budoucna by se měly obě nějak sloučit. Smartavia má nyní sedm Boeingů 737-500 z roku 1992 a dva Boeingy 737-700 z let 2003 a 2004. Brzy by měla společnosti získat ještě jeden Boeing 737-700 (VQ-BBI ex XA-GOL) a Boeing 737-800. Formát aerolinky je low-cost, což znamená základní tarif s možností dokoupení doplňkových služeb, jako je bagáž nebo jídlo.


 Zdroj: frequentflyers.ru 


Zdroj: frequentflyers.ru 


Zdroj: frequentflyers.ru 


Zdroj: frequentflyers.ru 


Zdroj: frequentflyers.ru 


Zdroj: frequentflyers.ru 

2) Noví piloti Pobedy
Já nevím, ale někteří mi připadají, že jsou to ještě děti?!


Foto: Pobeda

3) Astana byla přejmenována
Kazašské hlavní město bylo dekretem včera přejmenováno. Odstoupil prezident Nursultan Nazarbajev a jeho nástupce přejmenoval hlavní město po něm. Astana se nyní jmenuje Nursultan. To není vtip. Tak snad příští prezident nepřejmenuje Prahu na Miloše.


20. 3. 2019
1) Nový logo jet Emirates
Je jím Airbus A380 registrace A6-EOH a rovnou jsme si ho objednali na zítra, to je čtvrtek 21. března, na linku do Prahy. Letadlo propaguje ICC Cricket World Cup 2019. Tak snad vyjde počasí a bude hezky na spotting.


Foto: Emirates


Foto: Emirates

2) Požár letadla Iran Airu na letišti Mehrabad v Teheránu
V úterý večer začal hořet letoun společnosti Iran Air na bývalém hlavním letišti teheránské metropole. Nyní odsud létají převážně vnitrostátní lety. Na palubě se v okamžiku vzniku požáru nacházelo asi 100 lidí, v době vydání tohoto příspěvku už jich bylo 50 evakuovaných. Více informací zřejmě zítra.


Foto: CANNEWS

3) Air Serbia nabízí předplacené teplé občerstvení
Od 1. března si mohou cestující Air Serbia objednat na lety, trvající více než 80 minut, jídlo z nabídky. Tato služba je k dispozici na všech letech, včetně dálkové linky do New Yorku, kde Air Serbia poskytuje dvě bezplatná jídla. Ke každému jídlu dostane cestující také "complimentary cup of water". Království za vodu.
Fotky jídel jsou na webu společnosti zatím jen na srbské jazykové verzi a ještě jsou tak miniaturní, že z nich není nic vidět. Možná by mohli investovat do kvalitního fotografa, jinak pochybuji, že služba bude mít nějaký větší úspěch.


Foto z tiskové zprávy Air Serbia.


"Lákavá" nabídka na webu společnosti pro cestující.  Fotky jsou takto miniaturní a nejdou ani rozkliknout.

4) Novinky u Gabriella Salvete
Na jaro 2019 si společnost připravila několik zajímavostí. Z nich mě zaujal make-up, který určitě zkusím a skin primer a pore minimizer. Řasenka, korektor, tekutý rozjasňovač a umělé řasy mě nechávají chladnou.


19. 3. 2019
1) British Airways představily novou Business class
Jedná se o Business class pro nový Airbus A350. Produkt je nazvaný Club Suite a první letadlo, ve kterém bude nainstalovaný, dorazí v červenci. Nová Business class nabízí ke každému sedadlu přímý přístup z uličky, plně rozložitelné sedačky, o 40% více úložného prostoru, wifi a mnoho dalšího. Během léta budou toto nová letadlo nasazováno na lety mezi Londýnem a Madridem, aby se zajistil výcvik personálu. Od října 2019 začne létat na vybraných dálkových linkách postupně spolu s dalšími třemi kusy dodanými do flotily a od roku 2020 už budou v plném provozu.


 Foto: British Airways


 Foto: British Airways


 Foto: British Airways


 Foto: British Airways

2) Boeing 747-200 si sednul na zadek
Stalo se to v Doze letadlu společnosti Fars Air Qeshm (registrace EP-FAB) poté, co ho nějak špatně vyložili a ono se převážilo. 


Foto: via aviationiran.com

3) JAL má nový logojet
Tentokrát ve spolupráci s Unicefem. Nosí ho Boeing 737-800 a radost udělá zejména dětem.


 Foto: JAL

4) Další díl seriálu o uniformách ČSA
Tentokrát období 1961 - 1965. Obrovské poděkování patří všem, kteří mi poskytují pro tento seriál materiál a informace. K vidění ZDE.


18. 3. 2019
1) Emirates se zúčastnily první Saudi International Airshow
Zde byl vystaven Airbus A380, který během dvou dní navštívilo přes tři tisíce lidí.


Foto: Emirates


Foto: Emirates

2) Ernest Airlines zahájily lety z Genovy do Kyjeva
Lety budou operovány 2x týdně a to v úterky a soboty. 


Foto: Letiště Kyjev Sikorsky


Foto: Letiště Kyjev Sikorsky


Foto: Letiště Kyjev Sikorsky


Foto: Letiště Kyjev Sikorsky


Foto: Letiště Kyjev Sikorsky


Foto: Letiště Kyjev Sikorsky


Foto: Letiště Kyjev Sikorsky

3) Nahý pilot se vystavoval v okně
Soudce v Denveru zamítl obvinění proti pilotovi United Airlines, který údajně nechtěně vystavoval svou mužskou chloubu veřejnosti. Stalo se to loni 20. září v hotelu Westing v pokoji v 10. patře. Kapitán Andrew Collins se probudil a roztáhl závěs oken svého pokoje, aniž by si uvědomil, že je na něj vidět z 90 metrů vzdáleného letištního terminálu naproti. Ten měl mít údajně jednostranně průhledná skla, to znamená, že lidi z terminálu viděli ven, ale dovnitř vidět nebylo. Kapitána zatkli a United ho suspendoval, do vyšetření případu. Někteří cestující však tvrdili, že se určitě vystavoval schválně a že měli i vidět, že se u okna sebe uspokojoval, což se ale neprokázalo. Prý tam takto byl 24 minut, protože u toho telefonoval s kolegou, se kterým řešil svou kandidaturu na prezidenta pilotské asociace. Kvůli této kauze ale kandidaturu později stáhnul. No, to je dosti nepříjemné.


Policejní video ze zatčení pilota v jeho pokoji.

4) Ještě pár fotek ze startu Sojuzu MS-12 a dění kolem
Nádherné a kvalitní fotky z Bajkonuru zveřejňuje NASA ve své galerii na flickeru. K vidění TADY.


Foto: NASA


Foto: NASA


Foto: NASA

5) Nedělní procházka do Prokopského údolí
Došli jsme až na Barrandov a zpět.


16. 3. 2019
1) V pátek nám z Dubaje poslali oranžové Expo
To tu teď nějakou dobu nebylo, tak jsme byli rádi.


Přílet EK139


Odlet EK140

2) Letiště Užhorod obnovilo po 3 letech provoz
Zatím jde řeč o jedné jediné lince a to Kyjev - Lvov - Užhorod, kterou bude operovat společnost Motor Sič a to každý pátek. Provozovat linku bude JAK-40! První let ale obsluhoval Antonov 24. Což by také bylo zajímavé, že. Tak to by se dalo využít k výletu a proletění se vzácným letadlem. Cena one-way letenky Užhorod - Lvov - Kyjev je 2 200 Kč. Z Užhorodu fotky bohužel nejsou, neb na letiště novináře nevpustili.


Letadlo na mezipřistání ve Lvově. Foto: Yura Tanchyn


Letadlo na mezipřistání ve Lvově. Foto: Yura Tanchyn


Na letiště nevpuštění novináři, čekající na první let.

3) MD-83 Fat Eastern Air Transport vyjel na Filipínách z dráhy
Šlo o stroj registrace B-28027 na letu FE 321 z Taipeje do Kalibo na Filipínách. Na palubě bylo 122 lidí. Nikomu se snad nic nestalo. 


 Foto: Weibo


 Foto: Weibo

4) Start Sojuzu MS-12 v NASA
Ze zákulisí startu v řídícím středisku NASA´s Johnson Space Center. Smolařka dne je Marina Lysteva letěla na start na Bajkonur, ale kvůli zpoždění letadla Aeroflotu ho nestihla a fotila start z 800 km vzdálené Karagandy.


Foto: NASA


Foto: NASA


Foto: NASA


Foto: NASA

5) YBA dnes do Dubaje pro Travelu nepoletí
Místo toho by měla být nasazena na linku ČSA do Barcelony, stejně jako včera. Do Dubaje by měla letět až v neděli. Pokud to zase nezmění.
Hezký víkend všem.


15. 3. 2019
1) ČSA se vrátí do Dubaje
Ale jen (zatím) jednorázově. V sobotu by měl být vypraven Airbus A330 v barvách ČSA na lince Travely na let Praha - Dubaj. A den předtím poletí YBA do Barcelony.


Zdroj: Venca Konopník

2) Svatá prostoto
Nemám slov. Vodu dostali AŽ po dvou hodinách! Ten článek je jen pro silné nervy.


Zdroj: Idnes

3) Čtvrtý retro jet British Airways
Takže nakonec budou celkem čtyři, na oslavu stotin. Bude to livery pojmenované Negus, které nosila letadla BA v letech 1974 - 1980. Dostane ho nyní Boeing 747 registrace G-CIVB.


Zdroj: British Airways

4) Air Asia zahájí lety z Lomboku do Perthu
Operovány budou 4x týdně a první let se bude konat 9. června 2019.


Foto: Air Asia

5) HR okénko
Továrna na Turbolety v Kunovicích hledá někoho na marketing. Více info TADY.


Zdroj: Jobs.cz

6) Sojuz MS-12 včera večer odstartoval z Bajkonuru
Sledovala jsem to online. Na druhý pokus se dva loni katapultovaní kosmonauti dostali na oběžnou dráhu.


Expedice 59/60.


Foto: NASA


14. 3. 2019
1) Divoká noc pro cestující TVS
V noci z úterka na středu byly divertovány dva lety Travely, které původně mířily do Prahy, z důvodu zákazu vletu Boeingu 737 MAX 8 do EU. Ten, který letěl z Dubaje, po nějaké době kroužení nad Černým mořem přistál v Ankaře, druhý se pokusil do EU proletět přes Maltu, kde prý dostal nejprve povolení přistát, ale následně mu bylo zrušeno a tak si také zakroužili a sedli v Tunisu. Tuniské trosečníky odvezlo ještě v noci letadlo přiletivší z Francie, ti ankarští si museli počkat až do včerejšího podvečera.
Když jsme to doma sledovali, tak jsem říkala, že zítra se určitě objeví v médiích cestující, kteří si budou stěžovat, že: "nikdo jim neposkytl žádné informace, nedali jim najíst a napít a to tam měli i děti"! Takže přesně toto se objevilo odpoledne, od nějaké redaktorky, která tím cestovala. Při vší úctě, pokud drží někde někoho v letadle na zemi (nebo ve vzduchu) z nějakého nečekaného důvodu, také samozřejmě očekávám, že by se mělo dát lidem aspoň napít, je li co. Ale sorry jako, po divertu na neplánované cizí letiště, při čekání na zajištění hotelu a dopravy, očekávat, že tam někdo bude ještě rozdávat ihned po příletu vodu a jídlo? Pokud se podařilo o ty cestující postarat uprostřed noci během dvou hodin a zajistili jim i hotel, tak je to velmi slušný čas a servis. Já bych to v tomto případě naopak ocenila.
Zajímavé bylo, že ještě asi deset minut před plánovaným původním přistáním v Praze, pražské letiště informovalo na svých příletových informačních tabulích o tom, že to normálně přistane.


Zdroj: seznamzpravy.cz  


Aspoň že někteří diskutéři na Idnesu mají normální názory.


V době, kdy obě letadla kroužila daleko od pražského letiště.


Let z Kapverd.


Let z Dubaje.

2) Japan Airlines budou mít logo jet
Ten se vztahuje k Olympijským hrám v Tokiu, které se budou konat v roce 2020. Speciální livery bude nosit Boeing 777-200 a oficiálně bude představen světu 8. dubna 2019.


Zdroj: JAL

3) Thai Airways budou servírovat autentické japonské jídlo
Podávat ho budou na letech mezi Bangkokem a destinacemi v Japonsku. Na zpracování menu spolupracovali s prestižními šéf kuchaři, držiteli Michelinských hvězd. Cestující se japonských specialit dočkají od dubna do června 2019.


Foto: Thai Airways


Foto: Thai Airways


Foto: Thai Airways


Foto: Thai Airways


Foto: Thai Airways

4) HR okénko
LOT hledá piloty a bude mít Open day i v Praze. Konkrétně 26. března. Více info ZDE.


13. 3. 2019
1) Černé období pro Boeing 737 MAX 8
Po nehodě Ethiopianu se včera postupně začalo šířit omezování provozu tohoto typu letadla, ať už u leteckých společností nebo plošně v konkrétních zemích. V úterý večer se připojila i EU. Některé lety se musely v průběhu cesty otočit zpět. Například Turkish Airlines z Istanbulu do Londýna to musel vzdát nad územím ČR a vrátit se. Letadla Travely z Dubaje a Kapverd do Prahy včera večer také nedoletěla. To si zase vyslechnou nadávek, ale v tomto případě za to opravdu společnost nemůže.


A máte po žížalkách. Zdroj: EASA


Turek se vrací domů. Zdroj: FR24


Travela z Dubaje to otočila včera večer nad Černým mořem. Zdroj: FR24


Travela z Kapverdských ostrovů v době vydání tohoto příspěvku kopírovala severoafrické pobřeží. Zdroj: FR24

2) Uzbeci dostali první Airbus A320NEO
Ten přiletěl předevčírem do Taškentu (a tam my jsme byli!). Letadlo je vybaveno wi-fi, má kapacitu 12 míst v Business a 138 v Economy class. Na pravidelné lety se dostane začátkem dubna. Druhý kus dostanou Uzbeci v dubnu. Na přelomu října a listopadu pak dostanou třetí kousek. Do toho mají ještě na jaře dostat dva Boeingy 787 Dreamlinery.


Foto: Uzbekistan Airways


Foto: Uzbekistan Airways


Foto: Uzbekistan Airways


Foto: Uzbekistan Airways


Foto: Uzbekistan Airways


Foto: Uzbekistan Airways


Foto: Uzbekistan Airways


Foto: Uzbekistan Airways


Foto: Uzbekistan Airways


Foto: Uzbekistan Airways


Foto: Uzbekistan Airways

3) Ernest Airlines začaly létat z Charkova do Říma a Milána
Letiště Charkov uspořádalo při té příležitosti oslavu a také tiskovou konferenci.


Foto: Letiště Charkov


Foto: Letiště Charkov


Foto: Letiště Charkov


Foto: Letiště Charkov


Foto: Letiště Charkov


Foto: Letiště Charkov


Foto: Letiště Charkov


Foto: Letiště Charkov

4) Další povedené foto ze série rodinné klany u KLM
Otec a dcera s rozestupem třinácti let. Tyhle příběhy se lidem vždycky moc líbí.


Foto: KLM 

5) Na Bajkonuru se chystá start Sojuzu MS-12
Ten poletí 14. března ve 20:14 našeho času. Na ISS vyveze tři kosmonauty, z toho dva z toho nepovedeného loňského startu. NASA zveřejnila galerii z vytahování rakety na Gagarinův start, jak se startovací rampa odkud se poletí, nazývá. Krásné fotky k vidění ZDE.


Foto: Roscosmos


Foto: NASA


Bajkonurský ortodoxní duchovní otec Sergej má super bundu! Foto: NASA


Gagarinský start. Foto: NASA


Foto: Roscosmos


Foto: Roscosmos


Foto: Roscosmos


12. 3. 2019
Fotky z módní přehlídky uniforem ČSA pro bývalé zaměstnance
Ještě jednou obrovské poděkování všem, kteří se přičinili o to, že se podařilo takovouto akci uspořádat. Fotky ZDE.


11. 3. 2019
1) Nehoda Ethiopian Airlines
V neděli ráno se začala šířit smutná zpráva. Boeing 737-8 MAX registrace ET-AVJ havaroval krátce po startu z Addis Ababy. Mířil na letu ET 302 do Nairobi v Keni, kam už nedoletěl. Cca 6 minut po startu se zřítil. Na palubě cestovalo 149 cestujících a 8 členů posádky. Co mě zarazilo, bylo, že se po příjezdu na místo nehody mezi troskami procházel ředitel společnosti a ještě se jich dotýkal. Neměl by toto dělat nějaký vyšetřovací tým? O civilistech fotících se s troskami už ani nemluvím.


Facebook Ethiopianu se přepnul do černé barvy.


Tisková konference vedení společnosti.


Ředitel společnosti si prohlíží trosky!?

2) Ceny SCAT Airlines do Prahy známé
Aspoň ty základní. Nejlevnější zpáteční letenka Praha - Astana - Praha vyjde na cca 8 800 Kč. Ještě tam nemají navedený ten Special Promotional tarif, na ten jsem zvědavá. Mně by se líbilo, kdyby to vyšlo tak na 6 500 Kč.


Zdroj: SCAT Ailines

3) Natáčení filmu Poslední aristokratka v kunovickém Túčínku
Před pár týdny mi zvonil telefon, jestli prý jsem ta "expertka přes letuškovské uniformy":-) Volala mi kostymérka tohoto filmu, že pro něj shání uniformy ČSA z roku 1995. Tak jsem jí musela vysvětlit, že byť ty uniformy máme, nemůžu jí je půjčovat pro komerční akci, páč nejsem oficiální ČSA a mám je jen soukromě. Navíc natáčení probíhalo v neděli 3. března a já uniformy potřebovala na módní přehlídku pro bývalé zaměstnance ČSA, která se konala o dva dny později a nemohla jsem riskovat, že by se nestihly vrátit včas. Poradila jsem jí, kam by se mohla obrátit, ale paní se stejně ptala, jestli si může uložit moje číslo do budoucna, pro nějaké konzultace o uniformách, což mě pobavilo. O víkendu se objevilo video z natáčení, tak jsem se ze zájmem podívala, jak si s tím poradili. Uniformy sehnali, ale se šátečky byla paní kostymérka dost kreativní. Ale to snad nikdo v tom dvouvteřinovém záběru řešit nebude. Video z natáčení v Kunovicích ZDE.


Z natáčení filmu Poslední aristokratka.


Z natáčení filmu Poslední aristokratka.

4) Boeing 747-400 v nejkrásnějším BA livery se vrátil
V sobotu přistál na londýnském Heathrow a stal se hitem soboty na leteckých kanálech na sociálních sítích. Toto podle mě nejhezčí historické livery British Airways se "nosilo" v letech 1984 - 1997. Na přílet k tomu vytáhli retro uniformu, která se nosila v letech 1985 - 1992. Já se tedy těšila, že budou mít tu, kterou pamatuji já a byla až po této z let 1992 - 2005, ale chápu, že časově se to lépe krylo s tou předchozí, která se nosila po úplně celé období. 
Tohle livery by bylo moc zajímavé na Airbusu A380.


Foto: London Heathrow


Foto: British Airways


Foto: British Airways


Foto: British Airways


Foto: British Airways


Foto: British Airways


Foto: British Airways


Foto: British Airways

5) NordStar Airlines vyjel v Turuchansku (THX) z dráhy
Stalo se to minulý týden 8. března po přístání letu Y7 41 z Krasnojarsku. ATR 42-500 registrace VQ-BKN přepravovalo 20 cestujících a 3 členy posádky, nikdo nebyl naštěstí zraněn.


Foto: Andrej Kat

6) Eurocontrol vydal zajímavou statistiku
Jde o předpoklad vývoje hustoty pohybů letů nad jednotlivými státy Evropy v roce 2019. 

 

7) Ukrajinský bloger Alex Cheban byl na ITB
A nafotil tam pěkně ty nové uniformy Turkish Airlines. Koukám, že mají k botám i verzi bez podpatků.


Foto: Alex Cheban (alexcheban.livejournal.com)


Foto: Alex Cheban (alexcheban.livejournal.com)


Foto: Alex Cheban (alexcheban.livejournal.com)


Verze bot balerínek. Foto: Alex Cheban (alexcheban.livejournal.com)

8) Poslední příspěvek o MDŽ
Air France vyslaly na let na Tahiti čistě ženskou posádku. Let odbavovaly v pozemních službách také pouze ženy. 


Foto: Aviation Geeks Tahiti


Foto: Aviation Geeks Tahiti


9. 3. 2019
1) British Airways v sobotu oficiálně představí poslední retro-jet
A to ten nejkrásnější, nazvaný Landor. Nosit ho bude majestátní Boeing 747-400 pojmenovaný City of Swansea, nosící registraci G-BNLY. Přílet na londýnské Heathrow se očekává v 10:25 místního času. Z lakovny v Dublinu poletí pod číslem letu BA 100. Na svůj první let se vydá v sobotu v podvečer do Miami. Pohyby retro-jetů British Airways je možné sledovat na Twitteru: https://twitter.com/BAretrojets


Zdroj: British Airways

2) Swiss renovoval interiér u Airbusu A340
Je to stroj registrace HB-JMH, který je ve tří třídové konfiguraci. První let vedl z Curychu do Tokia. Krásné to mají.


First class. Foto: Swiss


Business class. Foto: Swiss


 Economy class. Foto: Swiss

3) Wizzair si převzal první Airbus A321neo
Letadlo má registraci HA-LVA a kapacitu 239 míst. Bázováno bude v Budapešti.


Foto: Wizzair


Foto: Wizzair

4) Včerejšek byl ve znamení Mezinárodního dne žen
Všechny aerolinky a letiště se předháněly v gratulacích ženám. Hezké.


Aeroflot. Foto: Aeroflot


Xiamen Airlines. Foto: Xiamen Airlines


Xiamen Airlines. Foto: Xiamen Airlines


U Tunisairu dostaly ženy na lince z do Marseille drobné sladkosti. Foto: Tunisair


Ethiopian Airlines. Foto: Ethiopian Airlines


Ethiopian Airlines. Foto: Ethiopian Airlines


Kanadský WestJet vypravil all-women crew. Foto: WestJet


Eva Air. Foto: Eva Air


Eva Air. Foto: Eva Air


Pákistánské airblue. Foto: airblue


Rusline. Zdroj: Rusline

5) Turkish Airlines předvedly nové uniformy
V Berlíně se konal veletrh ITB, kde se vystavovaly společnosti působící v cestovním ruchu. Turkish Airlines zde znova odprezentovaly své nové uniformy, které jsou velmi šikézní. Pokud máte postavu modelky.


Foto: Turkish Airlines


Foto: Turkish Airlines


Foto: Turkish Airlines

6) Airbus A330-900neo pro Aircalin
Ještě je to ve stavu polotovaru, ale už se začíná rýsovat.


Foto: Aviation Geeks Tahiti


Foto: Aviation Geeks Tahiti


Foto: Aviation Geeks Tahiti

7) Virtuální návštěva Business Jetu
Konkrétně Embraeru Lineage 1000E, jehož návrh interiéru vytvořil americký návrhář Eddie Sott. To by šlo.


Zdroj: Maxim.com


Zdroj: Maxim.com


Zdroj: Maxim.com

8) Nová paletka od Colour Pop
Jmenuje se Just my Luck. Tato kosmetika se u nás nedá koupit, pouze objednat přes internet ze zahraničí. Ale mají krásné kousky. Já teď začala hodně používat oční stíny do zelena a tak se mi tato zalíbila moc. Tu žlutou bych bych vyhodila a místo ní dala nějakou do hněda. Asi ji budu muset mít. Cena v USA je 12 USD.


Foto: Colour Pop

9) I u nás se slavilo MDŽ
Hezký víkend všem.


8. 3. 2019
1) Video k Mezinárodnímu dni žen od Emirates
Emirates každý rok vydá příspěvek k MDŽ. I letos. Je to sestřih videí žen pracujících u Emirates. Některé záběry poznávám :-)


Zdroj: Emirates

2) SCAT Airlines zamíří do Prahy
Jak už jsem několikrát psala, že se o tom spekuluje v kazašském tisku (a ten já čtu!), tak se to snad stane realitou. SCAT Airlines začnou létat z Astany do Prahy od 2. června a to dvakrát týdně, ve čtvrtky a neděle. Tak to přímo láká k prodlouženému víkendu v Astaně. Pokud budou letenky za rozumnou cenu. By jsme mohly s Věrkou vyrazit na nákupy do toho obchodního domu Eurasia Marketu, kde jsme si minule nakoupily plesové šaty, ale nestihly jsme ani z daleka projít všechny obchody.


Foto: SCAT Airlines


Foto: SCAT Airlines

3) Komunikace ostravského letiště
Takový dětinsky uražený příspěvek na FB Letiště Ostrava je ukázkou toho, jak neprofesionálně komunikovat na sociálních sítích jménem firmy. Takové "brečení" si můžou dovolit různé fanouškovské stránky, ale oficiální profil společnosti to úplně shazuje a působí to naprosto amatérsky. Nevím, kdo jim dělá sociální sítě, ale tohle si mohli odpustit a neztrapňovat se. Myslím, že pokud se k tomu chtěli mermomocí vyjádřit, stačilo napsat něco ve smyslu: "uvádíme na pravou míru nesprávně uvedenou informaci v Moravskoslezském deníku, která informovala, že....bla bla bla.." O těch příspěvcích z oficiálního profilu v diskuzi s diskutéry už ani nemluvím, ostuda.


Zdroj: oficiální FCB letiště Ostrava

4) Letiště Minsk uspořádalo koncert při příležitosti MDŽ
Protože na východ od nás se to MDŽ slaví intenzivně, provází ho takovéto akce, pořádané na oslavu žen. Na koncert byly pozvány ženy, které pracují na mezinárodním letišti Minsk. Přivítal je ředitel letiště pan Dmitrij Šalikovič Melikjan, ženám zahrála kapela Jingleband a sólista legendární kapely Pesňjary Valerij Skorožonok. Na závěr dostaly všechny zaměstnankyně jako poděkování květiny.


Foto: Letiště Minsk


Foto: Letiště Minsk

5) Letiště Platov v Rostově na Donu také slaví MDŽ
Tam udělali foto-zónu pro cestující a ty, kteří na ně čekají. Jen teda nechápu, proč je tam to kolo, když je to k MDŽ, ale asi vědí, co to má znamenat. Jako doplněk jsou ozdobeny přepážky odbavení květinami.


Foto: Letiště Platov - Rostov na Donu


Foto: Letiště Platov - Rostov na Donu


Foto: Letiště Platov - Rostov na Donu


Foto: Letiště Platov - Rostov na Donu

6) Aer Lingus zruší povinnost pro zaměstnankyně v uniformě používat make-up
Po vzoru Virgin Atlantic, kteří s tím přišly před pár dny, oznámily Aer Lingus, že s novou uniformou a uniformním předpisem, které přijdou v listopadu, upustí od požadavku na zaměstnankyně používat make-up jako povinnou součást image. A stejně tak jako u Virginu, automaticky všechny ženy dostanou k uniformě i kalhoty. Tak hodně štěstí.


Foto: Aer Lingus

7) Dnes si připomínáme 5 let od ztráty MH 370
Největší záhada civilního letectví ani po pěti letech není rozluštěna. A kdoví, jestli někdy bude.


7. 3. 2019
1) Řízení letového provozu se bude vystavovat
Na mezinárodním veletrhu World ATM v Madridu. Což je kongres pro firmy fungující v oblasti řízení letového provozu. České ŘLP bude na stánku 885.


Foto: ŘLP

2) British Airways představí inovovaný produkt ve First class
Od 31. března se cestující první třídy dočkají nového menu, amenity kitu a lůžkovin. To vše má v celku vytvořit dojem 5* britského hotelu. Cestující dostanou pyžama od britské značky Temperley London, v dámské i dámské variantě. Toaletní taštičky budou v designu Temperley´s Star a naplněny produkty značky Elemis. Vylepšené lůžkoviny zahrnují pěnové matrace a kvalitní povlečení. V  neposlední řadě bude vylepšeno nové a la carte menu, zaměřeno bude speciálně na čerstvé sezónní ingredience britského původu. Všechno jídlo bude servírováno na porcelánu značky Dartington. British Airways také představí nový servis pro "afternoon tea", který zahrne sendviče, pečivo a koláčky.


Čaj o páté v British Airways. Foto: British Airways


Foto: British Airways


Lůžkoviny. Foto: British Airways


Pyžamo. Foto: British Airways


Pyžamo a taštička. Foto: British Airways


Porcelán pro First class. Foto: British Airways


Foto: British Airways


Foto: British Airways

3) Ukraine International Airlines obnovily placené menu
Jedná se o menu, které je možné objednat předem, pro kteroukoliv knihovací třídu více než 24 hodin před odletem z Kyjeva a 36 hodin před odletem z jiných destinací. Menu zahrnuje i tři národní ukrajinská jídla. Ceny jsou nyní akční (od 7,99 EUR po 12,99 EUR) a platí do 30. dubna 2019. Cena zahrnuje také čaj nebo kávu.


Foto: Ukraine International Airlines


Foto: Ukraine International Airlines


Foto: Ukraine International Airlines


Zdroj: Ukraine International Airlines

4) HR - okénko
Travela hledá asistenta/ku pro Letový úsek. Více info TADY.


Zdroj: www.travelservice.aero

5) Sušenková soutěž o zájezd pro dva na Bajkonur
Konzumenti sušenek Lina se můžou od 18. 3. do 16. 4. 2019 zúčastnit soutěže o zájezd na start rakety na Bajkonur. To je celkem nezvyklá výhra pro tento druh zboží.
Nicméně mě to tedy zaujalo a začala jsem hledat, kdo ten zájezd, který je výhrou, pořádá. Zjistila jsem, že to je od Asiana / Letuška.cz, kteří ho nabízí na prodej. Konkrétně na start Sojuzu MS-15, to je ten, kdy poletí emirátský kosmonaut. Poptala jsem cenu a program zájezdu, k vidění níže, kdyby měl někdo zájem. Trochu mě pobavilo, že v mailové komunikaci používala slečna výraz start "RAKETOPLÁNU", ale chápu to, že zase nemůže znát všechno a raketoplán zní tak nějak odborněji. V nabídce to pak už mají dobře. Kromě té fotky tedy, ta je vtipná.


Soutěž sušenek Lina.


Nabídka zájezdu na start raketoplánu :-)


Zájezd podobný, jako jsem si ho před dvěma lety poskládala já, včetně Belávky. Ale bez české cestovky. Chápu, že někdo má radši, když se nemusí o nic starat. 


6. 3. 2019
1) ČSA navždy
Aspoň v našich srdcích. Podařila se nám udělat krásná akce na památku. Více fotek za pár dní.


Úžasné moderátorské duo


Lúca přijela až daleka, aby předvedla (nejen) historicky první uniformu letušek ČSA.


60. léta...


70. léta...


Dorazili i dalmatíni :-)


Poděkování všem. Elvíra organizuje bývalé zaměstnance, kteří se schází každý měsíc.


Přišla se na nás podívat i Lady Dermacol, paní Knoblochová.


Realizační tým. Elvíra chybí, ale patří tam také! Děkujeme všem!

2) Wizzair zahájil lety z Rigy do Kyjeva
Na letiště Žulijany neboli Sikorski. Lety budou v provozu 3x týdně, v úterky, čtvrtky a soboty.


Foto: Letiště Riga


Foto: Letiště Riga


Foto: Letiště Riga

3) Qazaq Air zahájí lety do Kyrgyzstánu, Ruska a Gruzie
Kazašký dopravce dostal povolení na provoz mezinárodních letů a plánuje začít létat na následujících trasách:
Almaty - Bishkek - Almaty
Almaty - Oš - Almaty
Atyrau - Astrachan - Atyrau
Atyrau - Mineralnye Vody - Atyrau
Atyrau - Tbilisi - Atyrau
Aktau - Tbilisi - Aktau
Aktau - Groznyj - Aktuau
Ust Kamenogorsk - Novosibirsk - Ust Kamenogorsk
Lety z Almaty do Bishkeku už začnou létat na konci března při příležitosti Nourúzu, perského Nového roku.


5. 3. 2019
1) Letadlo Air China nouzově přistálo na Čukotce
Stalo se včera večer ve 20:57 našeho času. Posádka letadla Boeing 777-300ER (reg. B-2040) na letu CA 983 z Pekingu do Los Angeles oznámila, že jí signalizace indikuje požár v zavazadlovém prostoru a proto nouzově přistanou v Anadyru (DYR). Na palubě bylo 188 cestujících. Informace o požáru se nepotvrdila. Letadlo bylo později odtaženo z dráhy s vytaženými nouzovými skluzy. Pro cestující vyletěl další letoun, který by je měl dopravit do L. A. To budou mít v Anadyru provoz.


To už je Los Angeles?


Foto: Денис Демидов (Instagram)


Zdroj: FR24

2) Druhý retro jet u British Airways
Do Londýna včera ráno přiletěl druhý retro jet. Tentokrát ve zbarvení BEA. Nosí ho Airbus A319 registrace G-EUPJ. Ten by se třeba mohl někdy objevit i v Praze. A samozřejmě byly vytaženy i dobové retro uniformy. Já se ale nejvíc těším na ten třetí, takovou tu nejkrásnější British Airways klasiku.


Foto: Dave Corry (https://www.flickr.com/photos/44274506@N08/)


Foto: British Airways


Foto: British Airways


Foto: British Airways


Plánek letů pro BA retro jet na následující dny.

3) Na letišti v Šírázu proběhlo nacvičování letecké nehody
Takže něco podobného, jako nacvičujeme my v Praze. Štěstí přeje připraveným.


 Foto: YJC


Foto: YJC


Foto: YJC


Foto: YJC

4) Změny v uniformní kázni u Virgin Atlantic
Virgin Atlantic mají nejstylovější uniformy a korporátní styl v Evropě. V pondělí u nich došlo ke změně v uniformním předpisu, podle kterého už nejsou zaměstnankyně povinny používat make-up, ale že bude uvítáno, pokud to udělají. Podle nového předpisu také dostanou nové zaměstnankyně jako základní součást uniformy vedle sukně i kalhoty. Ty byly nyní pouze na vyžádání. K tomuto kroku se Virgin Atlantic odhodlaly tři roky poté, co kalhoty povolily nosit zaměstnankyním i u největšího konkurenta - British Airways.
Jako já osobně si myslím, že jestli se někomu nelíbí nosit make-up a nemít možnost nosit k uniformě kalhoty, tak si má najít práci tam, kde to tak mít nemusí. Než se tam nechat napřed zaměstnat a pak se dožadovat změn. Ale žijeme v hyperkorektním světě, takže každý má právo požadovat vlastně cokoliv. Jsem zvědavá, kdy přijdou stevardi s tím, že chtějí mít právo nosit k uniformě sukni, protože se jinak cítí diskriminováni. 


Foto: Virgin Atlantic


Uniforma Virgin Atlantic. Foto: SFO Aviation museum 


No comment.


4. 3. 2019
1) Indické GoAir zahájily nové lety do Abu Dhabi
Konkrétně z města Kannur v Indii. Lety budou operovány 4x týdně.


Foto: Abu Dhabi Airport


Foto: Abu Dhabi Airport


Foto: Abu Dhabi Airport


Foto: Abu Dhabi Airport

2) SkyUp zahájily lety do Sharjah
Ukrajinský low-cost zahájil lety z Charkova do Sharjah ve Spojených arabských emirátech.


Foto: SkyUp


Foto: SkyUp


Foto: SkyUp


Foto: SkyUp


Foto: SkyUp


Foto: SkyUp


Foto: SkyUp

3) Boeing 767-300 Uzbekistan Airways vyjel v sobotu v Petrohradu z dráhy
Šlo o stroj registrace UK-67008, který zrovna přistál na letu HY631 z Taškentu. Na palubě bylo 200 lidí a v Petrohradě aktuálně probíhala sněhová vánice. Nikomu se naštěstí nic nestalo.


Se stane, no. Foto: Andrej Kat


Foto: Andrej Kat

4) Wizzair přepravil 30 milionů cestujících
Na linkách z a do Budapešti. Štastným 30ti milionářem se stal cestující z letu Barcelony do Budapešti. Jako poděkování dostal voucher na letenku.


Foto: Wizzair


2. 3. 2019
1) Jekatěrinburg přivítal vzácnou aerolinku (i na jejich poměry)
V první březnový den na letišti Jekatěrinburg Kolcovo přistál Boeing 737-700 mongolské společnosti Eznis Airways. Společnot sídlí v Ulanbátaru a toto letadlo by mělo být aktuálně jediné v jejich flotile.


Foto: Letiště Jekatěrinburk Kolcovo


Foto: Letiště Jekatěrinburk Kolcovo


Foto: Letiště Jekatěrinburk Kolcovo

2) Wizzair zahájil nové lety z Kyjeva
A to do Brém, Billundu a Rigy. Pěkný, hodně štěstí.


Foto: Letiště Kiev Sikorski


Foto: Letiště Kiev Sikorski


Foto: Letiště Kiev Sikorski

3) Ethiopian Airlines vycvičily 20 cabin crew z Mozambiku
Ti budou fungovat na letech z Etiopie do Mozambiku. Výcvik byl součástí závazku "commitment to Africa" který si Ethiopian Airlines daly. 


Foto: Ethiopian Airlines


Foto: Ethiopian Airlines

4) Mejdan na oslavu zahájení code-share spolupráce
Ten proběhl mezi společnostmi Air Italy a Bulgaria Air. Konalo se to v Sofii v Bulharsku.


Foto: Air Italy


Foto: Air Italy


Foto: Air Italy


Foto: Air Italy


Foto: Air Italy


Foto: Air Italy

5) Ethiopian Airlines slavily čínský nový rok
Akce se konala v Sky light hotelu v Addis Abebě 26. února, účastnil se ho velvyslanec Číny v Etiopii, vysocí čínští diplomaté (vysocí funkcí, nikoliv postavou) a nejvyšší management Ethiopian Airlines.


Foto: Ethiopian Airlines


Foto: Ethiopian Airlines


Foto: Ethiopian Airlines

6) Novinka od Dermacolu
Do portfolia matných rtěnek přibyl nový kousek - Iconic lips. Rtěnka je v tužce a má být extra krémová a vláčná a tužka je oboustranná. Z druhé strany je konturka. Celkem je k dispozici 6 odstínů. Se na ně půjdu podívat.


 Foto: Dermacol

7) Hezký víkend všem.


1. 3. 2019
1) Air Belgium vykonaly první let pro LOT
Jak už jsem psala, budou pro ně teď létat dva měsíce na trase Varšava - New York. Dobrá možnost, jak se proletět Airbusem A340.


Před prvním odletem z Varšavy do New Yorku. Foto: Air Belgium

2) Sky Up se stěhují v Kyjevě na nové letiště
Z letiště Sikorsky Kyiv International Airport, které se nachází přímo ve městě, se stěhují na Kyiv Boryspil, které je trochu stranou. Zařadí se tak k dalším low-cost společnostem, které z terminálu F na Borispolu létají. Jsou to: Ryanair, Wizzair, flydubai, Pegasus Airlines, Ernest Airlines, Air Arabia a Vueling. Mně osobně jako cestujícímu by 1000x víc vyhovovalo to původní letiště, umístěné ve městě, ale tak já s nimi nelétám a tudíž je neživím a tak do toho nemám co mluvit.


Sky Up se loučí s původním domovským letištěm. Foto: Sky Up


Foto: Sky Up

3) Air Italy podepsaly code-share dohodu s Bulgaria Air
Bulgaria Air si dá kód IG na lety z Milána Malpensy a Sofie, Varny a Burgasu, Air Italy pak budou prodávat lety i pod kódem FB v rámci Itálie.


 Foto: Air Italy

4) Další nový kapitán u Somon Airu
Je jím Latif Kajakov, který vykonal svůj první let jako kapitán na letu Dushanbe - Khujand - Dushanbe. Já bych do toho Tádžikistánu tak chtěla!


Už tady jezdí vod března a ještě se ani jednou nepřevrhnul! Foto: Somon Air


Očekávání. Foto: Somon Air


Starý hadry přešili! Foto: Somon Air


Nejsi ty Sobotka na můj mlejn? Foto: Somon Air


Hodně štěstí. Hmn, díky. Foto: Somon Air


Přijela delegace z kraje. Foto: Somon Air


S šéfem společnosti. Foto: Somon Air

5) Cestování na pohodu
Začalo se včera šířit sociálními sítěmi.


Tak to bych brala.

6) Posádka Sojuzu MS-12 dorazila na Bajkonur
Včera proběhla tradiční ceremonie, při které se vztyčí vlajky zemí, podílejících se na startu rakety. Ceremoniálu se účastnila hlavní i záložní posádka. Tentokrát letí ti dva, kteří v září nedoletěli a museli se vrátit z přerušeného startu na zem. Přidali k nim jednu kosmonautku. Asi z pověrčivosti, aby neletěli jen dva, to přináší smůlu. Záložní posádka se pak podle tradice musela vydat na exkurzi po Bajkonuru.


Video z příletu kosmonautů na Bajkonur 28. února 2019. Túčínko 134 v akci!


Foto: Roscosmos


Super bundy se Sojuzem! Foto: Roscosmos


Foto: Roscosmos


Foto: Roscosmos


Foto: Roscosmos

7) Včera jsme byly na ticketingu ve třech
Páč nás opustil Jenda a nikoho nového jsme nepřibrali, musí se základy ticketingu naučit zbytek týmu, aby jsme to přes léto se dvěma frekvencemi nějak vykryli. Mirou je pozorná žačka a vše si zapisuje.


www.yirina.net

 

Vsevjednom.cz