My posts are my personal views. They do not represent the views of my company / Příspěvky na tomto webu jsou pouze mé osobní názory.

www.yirina.net

 

 


 

 

30. 6. 2018
1) Emirates a barevné livery v první červencové dny
Už jsou ty registrace zase přeházené. Nebudu máct čtenářstvo tím, že to budu každý den přepisovat, to je furt, že se berete, že se neberete.
Aktuálně platí pro neděli Airbus A380 v barvách zeleného Expa (A6-EEW) a večer Boeing 777 v barvách Year of Zayed (A6-EPP). Další dny se to stále mění, tak to budu zveřejňovat na Emirates Fan Page vždy den dopředu. Nově máme i Instagram, kde se pokusím z prvního druhého letu přinést nějaké Instastories.


Foto: Ken Fielding


Nový fanouškovský Instagram. Už máme 110 odběratelů!

2) Ruští spotteři chystají vyhlídkový let Túčínkem 134 Roscosmosu
Akce se bude konat 4. srpna v Moskvě, poletí se z VIP terminálu letiště Vnukovo strojem registrace RA-65726. Poletí se na letiště Žukovskij. Organizuje to opět skvělý Sergej Martirosyan, ktertý stál za podobnými akcemi už v minulosti a vždycky byly velmi úspěšné. Cena letenky je 18 000 rublů za celé směrování: Moskva Vnukovo - Žukovskij - Moskva Vnukovo. Informace (jen rusky) jak si let zarezervovat a zaplatit jsou TADY. Sergeje je možné kontaktovat na adrese aviator@aviator.ru


Foto: Andrej Chačatrjan

3) Na letišti v Bratislavě otevřeli nový salónek
Ten vznikl ve spolupráci se společností Mastercard. Otevírací doba je denně od 5:00 do 21:30. Bezplatný vstup mají všichni držitelé karet Mastercard World Elite, World, Business, Platinum, Mastercard Commercial Cards a Gold, vydaných slovenskými bankami. Bezplatný vstup mají také cestující Business class společností flydubai, Georgian Airways a dalších.


Foto: Letiště Bratislava


Foto: Letiště Bratislava


Foto: Letiště Bratislava


Foto: Letiště Bratislava


Foto: Letiště Bratislava

4) Krásné přivítání LOTího Dreamlineru
Při příletu na domovské letiště byl nejnovější kousek ve flotile doprovozen stíhačkami 31. taktické základny polské armády.


Foto: 31st Tactical Air Base


Foto: 31st Tactical Air Base


Foto: 31st Tactical Air Base


Foto: 31st Tactical Air Base


Foto: 31st Tactical Air Base

5) První a jediný Dreamliner pro Air Tanzania
Ten nosí registraci 5H-TCG a je to model Boeing 787-8. Vypadá krásně exoticky. Zatím se nachází v Ewerettu v Seattle.


Foto: Jen Schuld (twitter.com/JenSchuld)


Foto: Jen Schuld (twitter.com/JenSchuld)


Foto: Jen Schuld (twitter.com/JenSchuld)


Foto: Jen Schuld (twitter.com/JenSchuld)

6) DM box za 149 Kč
V úterý 3. července umožní drogerie DM koupi DM boxu. V prodeji prý bude v 9:00 přesně, počet krabic je omezen. Koupit by měl jít ZDE.


Tak si přivstanu a zkusím to.

7) Ovoce - konec seriálu
Asi nám končí náš ovocný seriál. Od neděle pracujeme na dvě směny a ranní/večerní a už se nebudeme potkávat tak, aby jsme měli možnost, servírovat si naše ovocné svačinky. Ale třeba to nějak vymyslíme nebo si zavedeme jinou tradici.


Asi poslední. Hezký víkend všem.


29. 6. 2018
1) Změna speciálních livery Emirates na letech do Prahy
Naplánované speciální livery do Prahy pro první červencové dny už dostaly první změny:
1. července - EK140/A6-EOW A6-EOK (Expo2020 v zeleném livery) a EK138/A6-EPP (Year of Zayed)
2. července - EK140/A6-EOJ A6-EEU (Year of Zayed) a EK138/A6-EPK (Expo2020 v modrém livery)
3. července - EK138/A6-EPO (Expo2020 v oranžovém livery) 
Od neděle budeme dělat i večerní směny a tak už se těžko sejdeme na společnou oslavu. Proto jsme nyní museli uspořádat tu na nějaký čas poslední. Spojili jsme to s před oslavou narozenin naší Veru.


Dream team v exteriéru.


Předávání darů.


Dream team v interiéru.

2) Virgin Atlantic ukončí lety do Dubaje
Od 31. března 2019 přestane tato společnost provozovat lety z Londýna do Dubaje. Hlavním důvodem je vysoká konkurence na tomto spojení.Někdejší propagace Virginu na letech do UAE. Foto: Virgin Atlantic

3) Letecké tramvaje ve Vídni
Ve Vídni lze spotovat tramvaje s leteckou tématikou. U nás to jde taky, ale nemáme je v takové koncentraci.


Foto: Gabor Wind visual


Foto: Gabor Wind visual


Foto: Gabor Wind visual


28. 6. 2018
1) Oslava druhé linky Emirates do Prahy - Spotterský maraton
Blíží se zahájení druhé frekvence do Prahy. Při té příležitosti se podařilo domluvit, že na linku do Prahy Emirates nasadí během prvních tří dnů v červenci letadla ve speciálních zbarvení.
V plánu jsou tato:
1. července - EK140/A6-EOW (Expo2020 v zeleném livery) a EK138/A6-EPP (Year of Zayed)
2. července - EK140/A6-EOJ (Expo2020 v zeleném livery) a EK138/A6-EPK (Expo2020 v modrém livery)
3. července - EK138/A6-EPO (Expo2020 v oranžovém livery) 
* samozřejmě vždy může dojít k provozní změně na poslední chvíli a může doletět jiná registrace


Airbus A380 a Boeing 777-300ER se nám tu snad ve stejný čas scházet nebudou.

2) LOT si včera přebral nejnovější Dreamliner
Jde o stroj registrace SP-LSC, který je speciální v tom, že nosí barvy ke 100. výročí Polska. Předávka se konala v Seattle.


Foto: A. Pielaszek

3) Marketingová přestřelka mezi Pobedou a Durexem na ruském trhu
Nízko nákladová letecká společnost Pobeda oslovila několik velkých firem v Rusku s tím, že hledá někoho, kdo by zaplatil tisk vizitek pro jejich management, výměnou za to, že se na vizitkách objeví logo této společnosti. Jednou z nich byl i výrobce kondomů Durex. Ten ale zareagoval tak, že výzvu otočil a vyzval naopak Pobedu, že umístí její logo na svoje výrobky, pokud povolí provozovat sex v letadle na jejich letech.


Nápis na kondomu: "Tady bude vaše logo, jestli budou moci vaši cestující provozovat sex na letu". Uvidíme, jestli Pobeda odpoví.

4) Etihad zapůjčí piloty Emirates
Etihad a Emirates se podle médií domluvily, že piloti Etihadu budou moc létat dva roky pro Emirates, ale s tím, že jim stále bude nabíhat u Etihadu seniorita. V nejbližší době proběhne na Etihad Airways Headquarters "roadshow", během které se budou moci případní zájemci seznámit s touto nabídkou. Pro obě společnosti je to výhodné řešení. Etihad právě redukuje své lety a flotilu a Emirates naopak potřebuje pilotů více.


Zdroj: AlexlnAir

5) ŘLP nabízí brigádu na pozici pseudopilota
Detaily k této pozici jsou na kariérním webu ŘLP a práce je vhodná jak pro muže, tak pro ženy. Nástup od září 2018.


27. 6. 2018
1) Speciální akce na letenky Belavia
Belávka vyhlásila speciální akci na prodej letenek. Je platná pro koupi letenic od včera do 9. července a vztahuje se na tranzitní cestující, letící přes Minsk. Cestovat se musí do 27. 10. 2018, respektive do tohoto data zahájit první část cesty. Zkusila jsem si naknihovat letenku do Astany, u které vím, že se dá koupit cca za 9 000 Kč. V akci nyní vychází na 5 300 Kč. A to je tedy super cena. A to ještě v poměru k tomu, že s Belávkou dostane cestující úplně plnohodnotné služby, lepší, než u většiny evropských dopravců.


Zdroj: Belavia

2) Speciální livery Air China
Jedná se o zbarvení Airbusu A350-900. Ten nosí logo Expo 2019 Beijing. Hezký.


Foto: Kevin Jia


Foto: Kevin Jia


Foto: Kevin Jia

3) Fotky z Daniny svatby ZDE.


26. 6. 2018
1) V sobotu zahájily Sichuan Airlines lety z Prahy do Curychu
Sichuan využívá dlouhého průletu v Praze a vysílá během něj své letadlo do Curychu. Zpáteční letenky na první lety spadly cenově na nějakých 1800 Kč, co je dost zajímavá cena, pokud by se někdo chtěl proletět wide-body.


Foto: TAL Aviation


Foto: TAL Aviation

2) Setkání Air Astany s novináři a blogery, kteří se specializují na cestovní tématiku
Prezentace proběhla formou press-brunche v Moskvě. Hosté se dozvěděli o historii společnosti, např. to, že začala létat 15. května 2002 a nabízí spojení do více než 60 destinací. Provozuje 31 letadel západního typu, jako Boeing 767-300ER, Boeing 757-200, Airbus A320, Airbus A320NEO, Airbus A321NEO a Embraer 190. Objednané mají Boeingy 787 a v roce 2025 chtějí provozovat 65 letadel. Zajímavá je nabídka stopoveru za 1 USD pro tranzitní cestující, kteří letí mezinárodně přes letiště Almaty nebo Astana a mají stop delší než 10 hodin, ale menší než 24 hodin. Ti mohou využít služeb 3*/4*/5* hotelu se snídaní a transferem na letiště, tam i zpět. Možno zarezervovat TADY.


Sám britský ředitel společnosti Peter Foster osobně. Foto: Marina Lystseva (https://fotografersha.livejournal.com/)


Foto: Marina Lystseva (https://fotografersha.livejournal.com/)


Foto: https://zhzhitel.livejournal.com/


Foto: https://zhzhitel.livejournal.com/


Zdroj: Air Astana via https://zhzhitel.livejournal.com/


Zdroj: Air Astana via https://zhzhitel.livejournal.com/

3) První Dreamliner Biman Bangladesh
Boeing 787-8 byl zachycen při záletech na boeingovském letišti Paine Field. Biman má objednáno celkem 4 Boeingy 787-8, z toho první dva mají být dodány už v srpnu letošního roku. Aktuálně mají v dálkové flotile dva Boeingy 777-200ER a čtyři Boeingy 777-300ER. Očekává se, že nový Dreamliner bude nasazen na lety do Londýna Heathrow.


Foto: Biman Bangladesh Airlines

4) Vrtulníkem po Uzbekistánu
Uzbekistan Airways nabízí službu "vrtulníkové procházky po Uzbekistánu". Škoda, že to mají na webu jen rusky, ale tak jestli někdo chce jet do Uzbekistánu, tak snad trošku rusky umí. Tak to by bylo zajímavé využít třeba pro let nad uzbeckou částí vyschlého Aralského moře.


25. 6. 2018
1) Polský LOT dále expanduje v Maďarsku - přidá linku do Londýna
Poté, co byly před nedávnem zahájeny lety z Budapešti do New Yorku a Chicaga, nyní společnost LOT oznámila, že přidá lety z Budapešti do Londýna City (LCY). Ty začnou létat od 19. února 2019 a to 2x denně Embraerem 190. Jo, Maďarsko nemá národního dopravce a tak toho využívá LOT, který vycítil příležitost a volné místo na trhu. Šikovní.


Letošní zahájení letů z Budapešti do USA. Foto: MTI/Zoltán Máthé

2) Začal program certifikace letových schopností Tu-204-300CPK
Tato Túčínka by měla sloužit k dopravě kosmonautů na Baikonur. Jak uvedl náčelník Centra přípravy kosmonautů Hrdina Ruské federace Pavel Vlasov, první posádky by měly tyto letouny odvézt už na podzim, čili na start mise Sojuz MS-10 v říjnu 2018. Během léta by letadlo registrace RA-64044, nosící jméno Jurije Gagarina, mělo být předáno Roskosmosu. Chudáci kosmonauti, to vypadá, že už nebudou moci létat Túčinkem 134, taková škoda!


Foto: Aleksandr Guk (www.russianplanes.net)


Foto: Aleksandr Guk (www.russianplanes.net)

3) Historicky první návštěva Boeingu 747-400 na letišti Rostov na Donu
Jedná se o návštěvu na novém letišti Platov. A nebylo to jen tak obyčejné Jumbo, ale prezidentské, jihokorejské. Pan jihokorejský prezident s ním přiletět fandit fotbalistům Jižní Koreje na světový šampionát ve fotbalu.


Foto: Letiště Platov


Foto: Letiště Platov


Foto: Letiště Platov

4) První Boeing 737 MAX v Indii
Ten má společnost Jet Airways. Do Indie letěl přes Prahu.


Foto: Jet Airways


Foto: Jet Airways


Foto: Jet Airways


Foto: LKPR Live


23. 6. 2018
1) Wizzair zahájil lety z Tallinu do Kyjeva
Tento let bude v provozu 3x týdně. Od 17. září přidá společnost další let z Tallinu a to do Londýna Lutonu, který bude létat 4x týdně.


Inaugurační let z Tallinu tentorkát bez cedulek? Co to má být? Foto: Wizzair

2) Air Baltic slaví Midsummer
A také se staly oficiálním dopravcem tohoto severského svátku, který oslavuje rovnodennost. Já ho znám, díky Ikea, která ho v našich končinách propaguje.


 Midsummer u Air Balticu. Foto: Air Baltic

3) Od severního pólu k jižnímu, v privátním Airbusu A340-500 Hi Fly
Akci pořádá společnost Donatello Events a konat se bude v říjnu 2018. Odlet je naplánován na 26. října 2018 z New Yorku. Kapacita je 186 míst (32J a 154Y) a akce bude trvat 50 hodin. Na každých 10 cestujících bude k dispozici jeden palubní průvodčí, společnost se chlubí, že dva jsou ex-purseři z Etihadu. Na letu poletí také dva maséři, slavná kadeřnice celebrit (která bude cestující na přání česat), expert na víno, expert na míchání koktejlů, expert na kaviár, expert na počasí z televize, expert na polární lety, oficiální fotograf a aviation expert. A tím není nikdo jiný, než Sam Chui. Takže to budeme mít vše z první ruky.
Cena letenky v Economy je 11 900 USD a v Business 19 500 USD. Více info ZDE
To jsem docela zvědavá, co tam bude za lidi.

4) LOT hledá piloty
Polský LOT shání piloty pro báze ve Varšavě a Budapešti, kdyby někdo hledal práci.

5) Z Cestovatelské seznamky
Toto musí být vtip nebo nějaký sociální experiment. To přece není možné.


Svatá prostoto.

6) Tip na něco dobrého
Speciálně teď v létě si často dělám k jídlu rychlé saláty, ve stylu zelené "listí", rajčata, okurka, balkánský sýr. Je to rychlé a dobré. No a v Tescu prodávají vynikající doplněk, který tuto kombinaci ideálně dochutí a vylepší. Jmenuje se to Salátový topping a stojí 39 Kč. Já mám ráda sušená rajčata a tak je to pro mě ideální. Až na to, že už to v Tescu na Zličíně asi měsíc nemají, ale teď jsem si udělala zásobu z Tesca na Národní. 


Takhle vypadá balení.


Obsah.


Se to nasype na salát a je to.


22. 6. 2018
Dnes jen třetí část trip reportu z Baikonur
Poslední den, kdy jsme byli "bez práce" a dělali si, co chtěli. Další dny už byly plné akcí od Roscosmosu, spojených se startem. K vidění ZDE.


21. 6. 2018
1) Společnost Scoot zahájila lety ze Singapuru do Berlína
Scoot je singapurský low-cost, patřící Singapore Airlines přes společnost Budget Aviation Holdings. Boeing 787 přistál ve své druhé evropské destinaci - Berlíně. Na letišti Tegel proběhla party, stejně tak na letu.


Foto: Scoot


Foto: Scoot


Foto: Scoot


Foto: Scoot


Foto: Scoot

2) Gulf Air zahájily dva denní lety Dreamlinerem do Londýna
Konkrétně na letiště Heathrow. Na inauguračním letu byli členové managementu společnosti a v Londýně je uvítal bahrajnský ambasador pan Sheikh Fawaz bin Mohammed Al-Khalifa.


Foto: Gulf Air

3) Mnichovské letiště nabízí možnost sledovat fotbal
A to konkrétně aktuálně probíhající šampionát v Rusku. Letiště vytvořilo fanouškovskou zónu, kde mohou sledovat své týmy živě. Dobrý nápad.


Foto: Letiště Mnichov


Foto: Letiště Mnichov


Foto: Letiště Mnichov


Foto: Letiště Mnichov


Foto: Letiště Mnichov


Foto: Letiště Mnichov


Foto: Letiště Mnichov

4) Letadlo v barvách Booking.com
Nejedná se o letadlo, které by provozoval známý portál na bookování hotelů, ale o reklamní logo jet. Airbus A320 registrace B-6902 provozuje čínská aerolinka Spring Air.


Foto: baikal333

5) Nová aerolinie v Íránu
Nově založená společnost Varesh Airlines otevřela svou budoucí bázi na letišti Mazandari Airport ve městě Sari. Létat mají začít ve 3/4 roku 2018 a do flotily zařadí Boeing(y) 737. No, tak to hořím zvědavostí.


Foto: Iranian media


Foto: Iranian media


Web společnosti je v procesu výroby.


20. 6. 2018
1) Cathay Pacific dostaly svůj první Airbus A350-1000
Staly se tak druhým provozovatelem tohoto typu na světě. Společnost nasadí tento letoun od září na lety z Hong Kongu do Washingtonu DC. Nejnovější přírůstek ve flotile je první z 20 objednaných. Předávací ceremonie proběhla v Toulouse, Sam Chui byl u toho.


Foto: Airbus


Foto: Airbus


Foto: Airbus


Foto: Airbus


Foto: Sam Chuiho foťák


Zdroj: Airbus

2) SkyUp Airlines podepsaly dohodu o spolupráci s fotbalovým klubem Šachtar
Na tiskové konferenci byl představen Boeing 737-700 ve speciálním livery. Společnost bude vozit fotbalový tým na jeho zápasy.


Foto: SkyUp Airlines


Foto: SkyUp Airlines


Foto: SkyUp Airlines


Foto: SkyUp Airlines


Foto: SkyUp Airlines


Foto: SkyUp Airlines


Zdroj: Šachtar Doněck


Zdroj: Šachtar Doněck

3) KLM nabídne nový koncept občerstvení na mezikontinentálních letech
Na začátku letu dostanou cestující Economy Class láhev vody, osvěžující ubrousek a sluchátka k palubnímu zábavnímu systému. Po tomto "uvítacím servisu" si budou moci vybrat z nabídky jídel. Na mezikontinentálních letech s odlety z Amsterdamu v denní době, budou mít na výběr z nabídky teplých jídel, velký salát a dezert. Na středně dlouhých mezikontinentálních letech bude servis rozšířen o zmrzlinu, cukroví a snacky. Tento nový servis bude uveden do "provozu" od 1. července 2018 na linkách do Bonaire (přes Arubu), Entebbe (přes Kigali), do Fortalezy, Osaky, Hong Kongu, Vancouveru, Soulu, Ria de Janeira a Houstonu. Od začátku platnosti zimní sezóny (28. října) bude tento servis aplikován na všechny mezi kontinentální lety.


Foto: KLM


19. 6. 2018
1) Fly Erbil zahajují provoz
Společnost získala licenci už v roce 2015, ale létat s letadly ve svých barvách, začíná až teď. Livery Fly Erbil získal Boeing 737-300 registrace UR-CQW, který byl 18. května 2018 dodán ukrajinské společnost Bravo Airways. A najednou se o měsíc později objeví na fotkách z hangáru na letišti v Erbilu, v barvách Fly Erbil. Tak já tomu velebnosti vůbec nerozumím, čí je to letadlo? Si to jen pronajali od Ukrajinců? 
Nicméně, ať je to jakkoliv, společnost má smělé plány na lety do Evropy. Web už jim téměř funguje.


Web společnosti.


Foto: Fly Erbil


Foto: Fly Erbil


Foto: Fly Erbil


Foto: Fly Erbil


Foto: Fly Erbil


Foto: Fly Erbil


Foto: Fly Erbil


Foto: Fly Erbil


Foto: Fly Erbil


Foto: Fly Erbil


Foto: Fly Erbil


Zdroj: Fly Erbil


Zdroj: Fly Erbil

2) SkyUp představily oficiálně své uniformy
SkyUp je ukrajinský low cost doprace, který začal létat 21. května. Aktuálně létá charterové lety pro ukrajinského tour operátora Join Up! dvěma Boeingy 737-800 a jedním Airbusem A330, který mají na leasing od egyptské společnosti Air Leisure.


Foto: SkyUp


Foto: SkyUp


Foto: SkyUp

3) Kosmické novinky
Z kosmodromu Pleseck odstartovala raketa Soyuz 2.1B. Tady to není tak profláklé, jako na Baikonuru, přesto určitě neméně zajímavé.


Foto: Roscosmos


Foto: Roscosmos


Foto: Roscosmos


Foto: Roscosmos


Foto: Roscosmos


Foto: Roscosmos


A Alexander Gerst na ISS sleduje fotbalový zápas německého týmu na mistrovství světa. Radostí asi do vzduchu neskákal a nebylo to proto, že kvůli chybějící gravitaci skákat nemůže. Foto: Roscosmos

4) Fotbalový šampionát z pohledu leteckých nadšenců.
Konečně je to srozumitelnější i pro mě.


18. 6. 2018
1) Dvě korejská Jumba na Ruzyni současně
V sobotu 16. června se potkala v Praze dvě Jumba. Stalo se tak proto, že Korean Air vyslal do Prahy svůj stroj namísto ČSAckého Airbusu A330, který se nachází v Seoulu na pravidelné údržbě.


Foto: LKPR live


Foto: LKPR live


Foto: LKPR live

2) Otec a syn v kokpitu Dreamlineru
Na oslavu Mezinárodního dne otců naplánovala společnost Norwegian na let z Londýna Gatwicku do New Yorku do posádky v kokpitu otce a syna, kteří u nich létají. Je to kapitán Sven-Bertil Johannson (61 let) a jeho syn FO Erik Johannson (27 let).  Na letu vypraveném 6. června vezli přes 320 cestujících. Zajímavostí je, že otec i syn nastoupili k Norwegianu ve stejný den před dvěma lety a oba byli ve stejném výcvikovém kurzu. Tatínek se pak stal kapitánem, asi měl o něco více zkušeností, než syn.
Norwegian bázuje na Gatwicku 700 pilotů, kteří létají dálkové lety do USA, Buenos Aires a Singapuru.


Briefing otce a syna s posádkou. Foto: Norwegian


Foto: Norwegian


Foto: Norwegian

3) Kazašská společnost Žetysu (Жетысу) objedná Turbolety L410
Tato regionální společnost aktuálně používá Jak-40 s kapacitou 34 lidí a sídlí na letišti v Taldykorganu (http://airport.taldyk.kz/
), což je 840 km jihovýchodně od Astany a 230 km severovýchodně od Almaty. Vláda Kazachstánu rozhodla o realizaci programu na podporu "malého letectví", pro zajištění spojení obyvatelům malých měst a vzdálených míst v zemi. První dva Turbolety má společnost získat do konce roku 2018. Má jít o typ L-40UVP-E20. Společnost Žetysu byla založena v roce 1996. Aktuálně létá denně vnitrostátní lety mezi Astanou a Ušaralem a Ušaralem a Taldykorganem.


To může být velmi lákavé pro letecké nadšence.


Foto: Andrey Bakayenko


Foto: Marius Hepner

4) Dana se vdala
Svatba byla venku, počasí přálo a tak se všechno krásně vydařilo.


Svatebčané.


Ženich a nevěsta.


Novomanželé.


Čekání na toho pravého, se vyplatilo.


Zpět v čase. Letiště - Zima 2009. Rudík byl na svatbě také.


Zpět v čase. Letiště - Léto 2010.


Hanesův mlýn - Léto 2018.


Ex-ČSA letištní tým. Tři tedy ještě stále aktivní.


Letištní parta.


16. 6. 2018
1) Ukrajinské Bravo Airways v Kyjevě skončily mimo ranvej
MD-83 registrace UR-CPR na letu z Antalye do Kyjeva (Žuljany), skončilo po přistání mimo dráhu. Na palubě bylo 169 cestujících a 6 členů posádky. Ti si následně vystoupili z letadla přes nouzové skluzy. Podle výpovědí cestujících, zastavilo se letadlo pravým křídlem o trávu, přičemž se uvolnily z podlahy některé sedačky. I přes tento zajímavý fakt, nebyl naštěstí nikdy zraněn.


Foto: Muzeum Letiště Žuljany


Foto: Muzeum Letiště Žuljany


Foto: Muzeum Letiště Žuljany

2) Aegean Airlines zahájily lety z Kluže do Atén
Kluž je v Rumunsku a docela ráda bych se tam podívala, třeba na euro-víkend.


Foto: Letiště Kluž


Foto: Letiště Kluž


Foto: Letiště Kluž


Foto: Letiště Kluž

3) Alitalia bude mít nové uniformy
Už zase. V pátek 15. 6. došlo k představení nové uniformy italského národního dopravce v rámci Milan Men´s Fashion Weeku. Jejich autorem je návrhářka Alberta Ferretti. Nové uniformy nahradí ty aktuální, které navrhoval italský návrhář Ettore Bilotta, v roce 2016. Nové se mi líbí, působí nadčasově a velmi elegantně. Jen ta sukně by mohla být víc do Ačka.


Před pár dny byla zveřejněna ilustrace nových uniforem.


Foto: Alitalia


Foto: Alitalia


Pro připomenutí, uniformy z roku 2016. Foto: Alitalia

4) Nový terminál na mezinárodním letišti v Taškentu
V pátek 15. června byl uveden do provozu nový příletový terminál na letišti Islama Karimova v uzbeckém Taškentu. Ten dokáže přijmout 1200 cestujících za hodinu, má 24 přepážek pasové kontroly, přepážku udělování víz na příletu (pro držitele pasů určitých zemí). Hezké to mají.


Foto: Press služba Uzbekistan Airways


Foto: Press služba Uzbekistan Airways


Foto: Press služba Uzbekistan Airways


Foto: Press služba Uzbekistan Airways


Foto: Press služba Uzbekistan Airways


Foto: Press služba Uzbekistan Airways


Foto: Press služba Uzbekistan Airways


Foto: Press služba Uzbekistan Airways


Foto: Press služba Uzbekistan Airways


Foto: Press služba Uzbekistan Airways


Foto: Press služba Uzbekistan Airways


Foto: Press služba Uzbekistan Airways


Foto: Press služba Uzbekistan Airways


Foto: Press služba Uzbekistan Airways


Foto: Press služba Uzbekistan Airways


Foto: Press služba Uzbekistan Airways


Foto: Press služba Uzbekistan Airways


Foto: Press služba Uzbekistan Airways

5) Druhý díl výletu na Baikonur
Trip report ZDE.

6) Hezký víkend všem!
My jedeme na svatbu, Dana se vdává!


15. 6. 2018
1) Wizzair otevřel bázi ve Vídni
Včera došlo k otevření rakouské báze Wizzairu. Zatím tam bude bázováno jedno letadlo, které bude létat do Valencie, Říma, Malty a do Bari, pak se přidají další.


Foto: Wizzair


Foto: Wizzair


Foto: Wizzair


Foto: Wizzair

2) Belavia slavila výročí v Miláně
Od zahájení linky Minsk - Miláno uplynulo právě deset let.


Foto: Belavia Italy


Foto: Belavia Italy

3) Hainan Airlines zahájily lety z Pekingu do Edinburgu a Dublinu
Jedná se prý historicky o první přímé spojení Číny s Irskem a Skotskem.


Foto: Hainan Airlines


Foto: Hainan Airlines


Foto: Hainan Airlines


Foto: Hainan Airlines

4) Myway Airlines zahájily provoz
Gruzínský dopravce zahájil 13. června provoz z Tbilisi. Létat odsud bude do Kharkova, Teheránu a Samary. Dále pak otevřeli spojení z Batumi do Kharkova a Teheránu.


Foto: Myway Airlines


Foto: Myway Airlines


Foto: Myway Airlines


Foto: Myway Airlines


Foto: Myway Airlines

5) Protestující zapálili letadlo na Papue Nové Guiney
Jednalo se o Dash 8 společnosti Air Niugini (operovaný společností Link PNG) a mělo jít údajně o stroj P2-ANX, který začal létat v roce 1997. V okamžiku zapálení nikdo naštěstí v letadle nebyl. Zapálili ho protestující ve městě Mendi, kvůli nějakým místním politických bojům.


Foto: Eric Tlozek

6) Letiště OSR - HR okénko
Nabídka zaměstnání pro Ostravaky.


14. 6. 2018
1) ČSA oslavily 5. výročí své nejdelší linky
Tou je spojení do Soulu. Jo, to já letěla v roce 2003 inauguračním letem Koreanu z Prahy do Soulu.


Konopnice si dojela do Volyně na trvalou, aby to neměla jako rousy a teď se vystavuje. Foto: ČSA


Unifikovaná dortáž. Foto: ČSA


Foto: ČSA


O hladu nebyli. Foto: ČSA


Foto: ČSA


Foto: ČSA


Foto: ČSA


Foto: ČSA

2) Ryanair zahájí lety z Londýna do Košic
Překvapivá zpráva přišla včera. Lety budou operovány 3x týdně v úterky, čtvrtky a soboty a povedou na letiště Southend. Akorát je to dost za dlouho, až na léto 2019. Do prodeje to půjde už 15. 6. 2018.


Košice se pěkně rozjíždějí.

3) Ovoce
Jsme to trochu zpestřili.


13. 6. 2018
1) Ukraine International Airlines zahájily lety do Toronta
Inaugurační let se konal 6. června  a rozšířil tak síť dálkových linek na šest: Bangkok, Peking, Colombo, Delhi, New York a nyní Toronto. Lety jsou operovány 3x týdně, v pondělky, středy a soboty Boeingem 767-300ER v tří třídové konfiguraci Business, Premium Economy a Economy. Let trvá 9 hodin a 50 minut ve směru z Kyjeva a 10 hodin a 15 minut ve směru z Toronta.


Foto: Toronto Airport

2) Lufthansa má logo jet k mistrovství ve fotbale
Je to Airbus A321 registrace D-AISQ. Vezl i německý fotbalový tým na šampionát do Moskvy.


Foto: Lufthansa


Foto: Lufthansa


Foto: Lufthansa


Foto: Lufthansa


Foto: Lufthansa

3) Nové uniformy společnosti Germania
Společnost Germania představila před pár týdny nové uniformy pro své zaměstnance. Cabin crew i cockpit crew mají nové stejnokroje v kombinace tmavě modré a zelené barvy. Změna uniforem je součástí strategie modernizace společnosti. Nabízí (zejména) zaměstnankyním více variací, kalhoty nebo sukni, blůzu nebo tričko.


Foto: Germania


Foto: Germania


Zdroj: Germania

4) S7 zahájily lety z Novosibirsku do Tokya
Inaugurační let se konal 2. června. Jako jediná společnost tak nabízí spojení mezi těmito městy.


Foto: Maksim Bugajec (aero.maxxus.ru)


Foto: Maksim Bugajec (aero.maxxus.ru)

5) Čtyři lety Emirates z Prahy denně
To je zatím jen představa autora modelu budoucích terminálů ruzyňského letiště v časopise pro své zaměstnance Runway. Umístil tam hned čtyři letadla Emirates. Kolegové dali obrázek na naší nástěnku a hned tam vtipně označili lety, které budou jednotlivá letadla létat.


12. 6. 2018
1) Požár Airbusu A340-300 Lufthansy
Stalo se v pondělí 11. června ve Frankfurtu. Airbus A340-300 registrace D-AIFA byl přetahován na stojánku, páč měl letět na lince LH 426 do Philadelphie. Pozemní technika, která letoun táhla, vzplála a oheň přeskočil i na letadlo a nevratně ho poškodil. Naštěstí v letadle nikdo v tu dobu nebyl a tak byli lehce zranění jen pozemní pracovníci, kteří zasahovali u požáru. Protože se jednalo o let z hubu společnosti, našlo se rychle náhradní letadlo a tak zpoždění letu do Philadelphie bylo lehké.


Foto: JacDecNew


Foto: JacDecNew

2) Zahájení provozu FlyBosnia opět odloženo
Saudsko-bosenský projekt, který měl zahájit provoz mezi Sarajevem a Rijádem včera, je odložen na srpen. Prodané lety odletí egyptská společnost Nesma Airlines, první by se měl konat 13. června. Tato společnost by měla lety provozovat do 30. 7. a poté převzít FlyBosnia. Už minulý měsíc ukončilo trénink na cabin crew deset žen a pět mužů, kteří byli vybrání z tří set uchazečů. Tak uvidíme, co bude v srpnu.

 

 

3) Emirates bude mít v Praze Open Day
Během něj se budou vybírat noví cabin crew. Výběrové řízení se bude konat 20. června. Více informací na webu Emirates.


Dress code doporučuji nepodceňovat.

4) Ovoce!
Jen banány včera, ale dnes se polepšíme.


11. 6. 2018
1) Emirates zahájily v pátek 8. června lety na londýnský Stansted
Inaugurační let dostal slavobránu a samozřejmě dort. Tento let bude provozován denně Boeingem 777-300ER s nejnovější First class suite. Stansted se tak stal sedmým letiště v Británii, kam Emirates létá a nabídl desátý let denně mezi Dubají a Londýnem. Sem se létá na letiště Heathrow, Gatwick a nyní Stansted.


Foto: Emirates


Foto: Emirates


Foto: Emirates

2) V pondělí 4. června ČSA oslavily 50. výročí letů do Petrohradu
Slavilo se na obou stranách, jak v Praze, tak na letišti Pulkovo. Tam u toho byla místní marketingová managerka Valeriya, která je letecká nadšenkyně a nenechá si ujít žádnou příležitost, jak na ruském trhu ČSA zviditelnit. Takže samozřejmě přichystala cestujícím krásnou oslavu se slavobránou a dortáží.


Standardizovaný dort v Praze, pro každou společnost stejný, jen s jinými nápisy. Foto: ČSA


Foto: ČSA


Foto: ČSA


Paní z ČSA je za poslední cca dva roky na všech křtech a událostech ve stejných růžových šatech. Asi jsou to její hodně oblíbené. Ale sluší jí a je dobře vidět, tak proč ne. Foto: ČSA


Slavobrána v Petrohradu. Foto: ČSA


Krásný catering. Foto: ČSA


Foto: ČSA


Valeriya druhá z prava. Foto: ČSA


Foto: ČSA


Foto: ČSA


Foto: ČSA

3) Belavia slavila 20. výročí linky Minsk - Praha
Ještě než jsme odlétali na Baikonur, slavili jsme 20. tiny Belávky v Praze. Štěpánka na to udělala krásný dort.


Dort od naší Štěpánky (www.tastylife.cz)


Kdyby někdo potřeboval krásný a dobrý dort, může se na Štěpánku směle obrátit: www.tastylife.cz


Ty makronky značí běloruskou vlajku.


Pražský tým Belávky.


Focení posádky.


Všechno nejlepší!


Dvacetiny.


Po práci dort za odměnu.


A stejný pan kapitán nás vezl o tři dny později do Minsku.

4) LOT slavil v Košicích
A to 55 555 přepravených cestujících z Varšavy. Je dobře, že jsou s linkou spokojení a daří se jí.


Foto: LOT


Foto: LOT

5) Polsko má logo jet ke 100. výročí nezávislého státu
Speciální sto-narozeninové livery má jeden Boeing 787-9 Dreamliner (SP-LSC) a jeden Boeing 737 MAX 8. To by bylo krásné, kdyby i ČSA udělaly logo jet ke 100. výročí naší republiky, které se letos slaví.


Foto: LOT


Foto: LOT


Foto: LOT


Foto: LOT


Foto: LOT


Foto: LOT

6) Air Belgium zahájily (konečně) lety do Hong Kongu
Lety měly začít létat už před pár týdny, ale byly tam nějaké problémy s povolením přeletů Ruska. Tak už se snad domluvili a může se začít létat. Po příletu do Hong Kongu se konala tisková konference v hotelu The Murray Hotel. Trip report z inauguračního letu na serveru Aviation24.be je ZDE.


Foto: Air Belgium


Foto: Air Belgium


Foto: Air Belgium

7) Nehoda na Filipínách
Bae 146-100 registrace RP-C5255 společnost Skyjet na pátečním letu z Manily do Busuangy přejelo při přistání ranvej a skončilo v trávě. Na palubě letu M8 717 bylo 80 cestujících a 6 členů posádky. Nikomu se nic nestalo.


Foto: Skyjet

8) Hainan nasadil do provozu nové uniformy
Personál se převlékl k 6. červnu. Vypadá to opravdu nádherně, ale jen za předpokladu, že je budou nosit štíhlé zaměstnankyně. Nějak si to nedovedu představit na někom prostorově výraznějším. Ale takové letušky u Hainanu asi nelétají. Autorem uniforem je návrhář Laurence Xu.


Foto: Hainan Airlines


Foto: Hainan Airlines


Foto: Hainan Airlines


Foto: Hainan Airlines


Foto: Hainan Airlines


Foto: Hainan Airlines


Foto: Hainan Airlines


Foto: Hainan Airlines


Foto: Hainan Airlines


Foto: Hainan Airlines

9) Xiamen Air představily nové uniformy pro charterové lety
Jmenují se Cheongsam a jsou v čínském stylu. Červená varianta reprezentuje pozdravy z východní kultury do světa a modrá symbolizuje nebe a mraky, jako nekonečnou krásu. Tak to jo. Pěkné to mají.


Uprostřed uniforma pro normální lety, vlevo a vpravo pro charterové. Foto: Xiamen Air 


Červená varianta. Foto: Xiamen Air 


Modrá varianta. Foto: Xiamen Air 

10) Nový ukrajinský low-cost SkyUp bude mít wide-body
Nově vzniklá ukrajinská nízkonákladová společnost SkyUp doplní svou flotilu o Airbus A330 a Boeing 737-700. Airbus A330 bude mít kapacitu 300 míst a je z roku 2000, Boeing 737-700 bude s kapacitou 149 míst a je z roku 2004. Airbus A330 bude nasazen na trase Kyjev - Šarm El Šeik a Charkov - Šarm El Šeik. Obě letadla mají být dodána ještě v průběhu června. Aktuálně mají dva Boeingy 737-800 z roku 2013 s kapacitou 189 míst po Malaysia Airlines.


Foto: SkyUp

11) Ethiopian Airlines dostaly 100. letadlo
A tak to oslavili. 


Foto: Ethiopian Airlines


Foto: Ethiopian Airlines


Foto: Ethiopian Airlines

12) Společnost Aurora otevřela nové zastoupení na letišti ve Vladivostoku
V sobotu 9. června došlo k slavnostnímu přestřižení pásky. Kancelář se nachází ve druhém patře letištního komplexu.


Foto: Aurora


Foto: Aurora

13) Nová gruzínská společnost začne pravidelně létat z Tbilisi a Batumi do Charkova
Jmenovat se bude Myway Airlines a první let poletí 12. června z Tbilisi do Charkova, druhý bude 13. června z Batumi do Charkova. Oba budou v provozu 2x týdně, operovat je bude Boeing 737-800. Do budoucna plánují zahájit lety do Kyjeva, Teheránu. Minsku, Dubaje, Petrohradu, Moskvy, Samary a Pekingu (přes Urumči). Aktuálně mají dva Boeingy 737-800, které dříve létaly u Shandong Airlines. Třetí letadlo dostanou v červenci, čtvrté v prosinci.


Foto: Majid Hasankhani


Foto: Myway Airlines

14) Yakutia Airlines představila letní palubní menu
Pro cestující Economy i Business class na regionálních i mezinárodních letech bude na palubách od 10. června. Podle slov vedoucího palubních služeb Alekseje Sidorova, bylo vyhověno připomínkám a přáním cestujících.


Foto: Yakutia Airlines


Foto: Yakutia Airlines


Foto: Yakutia Airlines


Foto: Yakutia Airlines


Foto: Yakutia Airlines 

15) Urban Decay představily novou paletku
Jmenuje se Born to Run a je z edice Summer 2018. Cena v USA je 49 USD. Krásná, moc.


Foto: Urban Decay

16) Trip report z letu Belavií z Prahy do Astany
K vidění ZDE.


Belavia je super.

17) A trip report z prvního dne na Baikonuru
Příjezd na Baikonur, ubytování se a rozkoukání se. Odkaz TADY.


9. 6. 2018
Zpět z Baikonuru
Plní dojmů a zážitků, jinak to ani nejde. Prochodili jsme celé město Baikonur, účastnili se oslavy na náměstí jeho 63. výročí i s ohňostrojem, večeřeli doma u baikonurské rodiny, byli při vytahování rakety z hangáru a její vertikalizaci a požehnání od pravoslavného kněze, účastnili se tiskové konference s kosmonauty, vyprovázeli je z hotelu před odjezdem na kosmodrom, dívali se na jejich hlášení vládní komisi a odjezd na startovací rampu. Potkali jsme kosmonauty ze záložní posádky, Valentinu Těreškovovou i Sergeje Krikaljova. A pak samozřejmě sledovali samotný start. Postupně budu zpracovávat trip reporty, které budou rozděleny do sedmi, respektive osmi částí. Zatím jen malá ochutnávka.
Hezký víkend všem.


Muzeum města Baikonur


Setkání s Azamatem, občanem Baikonuru.


Večeře u Azamatovo rodiny.


Pokus o likvidaci cizinců přejedením.


Rodinné foto. Cizince měli doma úplně poprvé v životě.


Nově zrekonstruovaná pláž.


Pondělní vytahování rakety z hangáru za východu slunce před umístěním na rampu.


Super zážitek.


Čekání na raketu na přejezdu. Jsme si jí trochu nadjeli, páč ona jede dost pomalu a ještě se musí otočit nohama dopředu.


Už jí vezou, ještě neotočenou.


A už je jak má být.


Vertikalizace.


Už stojí.


Návštěva muzea na kosmodromu. Zde už mají vlajku aktuální posádky.


Druhý den ráno svěcení rakety a médií.


Po obřadu jsme vytáhli vlajku.


A pokračujeme na tiskovou konferenci s kosmonauty.


Bylo plno. Zejména z Německa.


Páč letí Alexander Gerst. Němec.


Věrka pokládala Alexovi dotaz.


Odpověď dostala.


Po tiskovce jsme odpadli únavou, celý den byl hodně náročný.


Den startu. Vyprovázení kosmonautů od hotelu, před odjezdem na kosmodrom.


Naposledy v modrákách.


Po přesunu na kosmodrom a jejich převlečení do skafandru.


Budou dávat hlášení vládní komisi o připravenosti k letu.


Také neuvěřitelný zážitek.


Nástup do autobusu a pak už odjezd na startovací rampu.


Čekání na start.


Pajechali!


Nádhera.


Na tribuně s námi byla i Valentina Těreškovová, první žena, která byla ve vesmíru.


A také kosmonauti ze záložní posádky, se přišli podívat. Američanka a Kanaďan. Ti poletí v budoucnu.


A náš "starý známý", Sergej Krikaljov. Potkali jsme ho na Baikonuru loni, poté v Praze na natáčení Hydeparku a nyní opět na Baikonuru.


Druhý den po startu, odjezd z Baikonuru do Kyzyl Ordy a Astany.


Domů jsme dorazili v pátek odpoledne, zrovna, když "naši" kosmonauti dorazili na ISS a přistoupili si.


1. 6. 2018
Odjíždíme na Baikonur aneb Twice in the lifetime
Neuvěřitelné se stalo skutečností. Už podruhé se podíváme na Baikonur, na místo, kde se psala kosmická historie lidstva a které mě zajímá čím dál víc. Místo, kde se používají nejmodernější technologie, díky kterým člověk létá do vesmíru. Ale paradoxně právě tam se nabízí i možnost cesty v čase o desítky let zpět. Město Baikonur se zastavilo ve vývoji v minulém století a to nejen co se týče infrastruktury, ale i způsobem života místních lidí. Tedy těch, kteří tam ještě zůstali. Baikonuru už se začaly odpočítávat poslední roky, možná měsíce, kdy odsud létají lidské posádky do vesmíru, než se tento provoz přesune do Ruska. Osud kdysi tajemného a nedostupného místa je bohužel zpečetěn.   
Naše cesta vyvrcholí startem Sojuzu MS-09 se třemi kosmonauty. Budeme tam šest dní a na ISS tentokrát poletí Rus, Němec a Američanka, takže to bude zajímavé. Kdo chce, může se dívat živě na webu Roscosmosu ve středu 6. června ve 13:12 českého času, Roscosmos to bude vysílat živě.
Updaty blogu po tu dobu nebudou, páč si to chci užít. Pokusím se ale průběžně alespoň vysílat nějaké zajímavosti na Instagram, který mám veřejný. Na Facebook třeba taky, ale ten už je letos mrtvý.


Si jedem. Čau!


Náhradní (první tři zleva) a hlavní posádka Sojuzu MS-09 v Moskvě před odletem na Baikonur. Hlavní posádka je i s partnery. Děti napravo od Alexandra Gersta nejsou jeho děti, ale jeho kolegy a kapitána letu Rusa Sergeje Prokopjeva.


A hlavní posádka o pár dní později na Bajkonuru, zkouší nové kostýmy.

Poslední dobou jsem hltala všechny informace o Baikonuru, je to pro mě všechno velice zajímavé. Nezajímají mě moc ty technické věci, co se týče raket, ale spíš to, jaký byl a je život na Baikonuru, pro ty, kteří tam přišli za prací nebo se tam narodili. Díky internetu a sociálním sítím je to všechno jednodušší a dnes se dá dostat k věcem, které byly i třeba před deseti lety nedostupné. Ne, že by byly tajné, ale ležely doma v osobních archívech lidí, kteří neměli možnost, jak to sdílet. Páč, co si budeme povídat, spíchnout si svůj web, není zas tak pro každého. Ale založit profil na nějaké sociální síti a tam materiál dávat, už zvládne opravdu skoro každý. A já jsem za tento pokrok vděčná. Než se vrátíme a budou nějaké trip reporty, můžou se ti, koho to zajímá, pokochat například instagramovými účty Alexandry Rekičinské, která se na Baikonuru narodila a vyrůstala tam. Poté šla studovat do Ruska a už tam zůstala. Po Baikonuru se jí jako po rodném městě stýská a tak založila účet, na kterém sdílí historické i současné fotky z města, které v ní vyvolává tolik nostalgie.


Z archívu Alexandry. Fotografie letiště Krainiy.


Instalace makety Sojuzu do parku.

2) Návrat kosmonautů z ISS
Ještě než na mezinárodní kosmickou stanici přiletí další tři kosmonauti, tři se vrátí na zem. Jedná se Američana Scotta Tingla, Rusa Antona Shkaplerova (ten byl jako náhradník mise Souyz MS-06 a my ho viděli na Baikonuru v září 2017) a Japonce Norishige Kanaie. Foto report z návštěvy Baikonuru během jejich startu od jedné ruské cestovatelky ZDE.
Přistát na Zemi mají 3. června 2018 (a bude se to také vysílat živě). Nová posádka odletí 6. června.


Posádka Soyuzu MS-07. Foto: Roscosmos

3) Soutěž pro české studenty o cestu do Hvězdného městečka u Moskvy
Uzávěrka je 10. června. Detaily ZDE.


www.yirina.net