My posts are my personal views. They do not represent the views of my company / Příspěvky na tomto webu jsou pouze mé osobní názory.

www.yirina.net

 


 

 

 

 

30. 9. 2017
1) Možnost proletět se Jakem-42 v Rusku
Letecká společnost Saratov Airlines zahájila prodej letenek na zimní letový řád z Moskvy do Narjan Maru a zpět. Obsluhovat je bude dnes už raritní Jak-42. Lety začnou 1. prosince a operovány budou 3x týdně, v pondělí, ve středu a v pátek. Odlet z Moskvy Domodědova je 7:40, zpět z Narjan Maru v 11:20. Doba letu je 2 hodiny a 40 minut, cena letenky od 7 700 RUB (2 900 CZK) do 15 500 RUB (5 900 CZK) v Economy a 23 000 RUB (8 800 CZK) v Business class. Společnost také létá jednou týdně z Petrohradu do Narjan Maru, tento let obsluhuje Antonov 148. 


Foto: Saratov Airlines

2) Emirates na přehlídkových molech Haute Couture
V Paříži probíhá módní show Paris Fashion Week. Jedna z návrhářek navrhla modely, ve kterých je zakomponované známé motto Fly Emirates. Designerkou je Christelle Kocher a jedná se o kolekci jaro/léto 2018, která byla v Paříži představena 26. září. No, zajímavé.
Taky to stálo!

3) Norwegian zahájily ve čtvrtek lety z Londýna do Singapuru
Létají z Londýna Gatwicku a chtějí nabízet dálkové spojení za výhodné ceny.


Foto: Norwegian 


Foto: Norwegian


Foto: Norwegian 

4) Posádky VIM Avia se nemohou dostat ze zahraničí domů
Poté, co VIM Avia přerušila z finančních důvodů provoz a její cestující převáží domů ostatní ruské společnosti, posádky se zatím neřeší. Po Rusku i za hranicemi zůstaly desítky zaměstnanců, kteří se nemohou dostat domů. Ve městě Antaliya je třetí den více než 50 členů posádek, další zůstali v Číně, Belgii a ve Španělsku. Společnost nemá finanční prostředky na to, aby své zaměstnance přivezla zpět. Zaměstnanci také nemají peníze na to, aby si koupili sami letenky, protože nedostali už více než dva měsíce plat. Mezitím se někteří začali dostávat domů na vlastní pěst s pomocí příbuzných a tak aktuálně nikdo přesně neví, kdo se kde nachází.
Mezitím novináři v Rusku navštívili hlavní sídlo společnosti, respektive místo, kde je registrovaná. To jsou kulisy jak u nás v Hošticích od architekta Svinutého.


Foto: RIA NOVOSTI


Foto: RIA NOVOSTI


Foto: RIA NOVOSTI

5) Dva cestující vypadli z mostu při výstupu z letadla v Petrohradě
K tragické události došlo 28. září v podvečer po příletu Airbusu A321 (VQ-BOB) Ural Airlines z Moskvy do Petrohradu. Zřejmě důsledkem chybně přistaveného výstupního mostu k letadlu vypadla při výstupu žena a malé dítě (které zřejmě nesla) na plochu letiště. Oba utrpěli vážná zranění a byli převezeni do nemocnice.


Foto: VK.com

6) Letiště v Erbilu (EBL) a Sulaymaniyahu (SUH) přerušila mezinárodní provoz
Došlo k tomu i přes protesty Kurdů. V posledních 24 hodinách před uplynutím lhůty se snažilo odletět hodně lidí.

7) China Southern zahájila lety do Moskvy Šeremetěva
Inaugurační let proběhl 28. 9. už za tmy, ale i tak má Marina Lystseva jako vždy krásné fotky. Její report z přivítání nové linky v Moskvě ZDE. Lety budou operovány dvakrát týdně Airbusem A330-300.


Foto: Marina Lystseva (https://fotografersha.livejournal.com/)


Foto: Marina Lystseva (https://fotografersha.livejournal.com/)


Foto: Marina Lystseva (https://fotografersha.livejournal.com/)


Foto: Marina Lystseva (https://fotografersha.livejournal.com/)


Letadlo si vydekorovali Matrjoškami. Foto: Marina Lystseva (https://fotografersha.livejournal.com/)

8) Krásný foto report z letu Jakem 40
A jde o pár dní starou záležitost. Jeden cestující měl letět z Petropavlovsku do Irkutsku. Let KF 9493 měl být operován Antonovem 24 (pro mě je raritní i ten, samozřejmě) Burjatia Airlines, ale došlo ke změně typu. Místo Antonova byl nasazen Jak-40, registrace RA-87988 (vyroben v roce 1976!), provozovaný společností Tuvinskije Avialinie pro společnost Kamčatskoje Avia Predprijatija. Nebo obráceně. To je jedno. Podle fotek to musel být dokonalý zážitek!


Překvapení na peróně. Foto: Alexej Gorjačev


Foto: Alexej Gorjačev


Spolucestující. Foto: Alexej Gorjačev


Foto: Alexej Gorjačev


Foto: Alexej Gorjačev


Nádhera! Foto: Alexej Gorjačev

9) Novinky u Essence
Essence představily novou limitovanou edici Hello Happiness. Ta obsahuje sedm štětců, taštičku a šampon na štětce. Mně se tedy líbí moc a určitě si pro něco z ní vyrazím. V prodeji je v prodejnách Globus a Rossmann, cena štětců do 100 Kč.


Foto: Essence


Foto: Essence

10) Ovoce.
Banány a jablko. Už bylo i líp.


Hezký víkend všem.


29. 9. 2017
1) A6-MAX bude v Praze
V první den platnosti zimního letového řádu 29. 10. by měl do Prahy na lince flydubai z Dubaje přiletět nejnovější Boeing 737-8MAX. Přílet je plánován na 21:30, odlet ve 22:30. Tak to si večer budu muset zajet na letiště.


Foto: flydubai

2) Lufthansa nabídne vnitrostátní lety operované Boeingem 747-400
Ty se budou konat v průběhu listopadu mezi Frankfurtem a Berlínem. Důvodem je vysoká poptávka po letech a tak společnost operativně nasadila Jumbo. První bude 1. listopadu let LH 168 z Frankfurtu do Berlína s odletem v 16:15 a příletem 17:25. Poslední odlet by měl být 30. listopadu LH 197 z Berlína v 16:45. Letadlo má být v konfiguraci 67 míst v Business class a 304 v Premium Economy a Economy. Nejlevnější letenky vyjdou na 69 EUR v Economy a 309 EUR v Business Class.


Business class na Upper decku. Foto: Lufthansa

3) Další ATR72 předána Iran Airu
Páté a šesté ATR72 pro Iran Air přiletěly do Iránu. Nosí registraci EP-ITE a EP-ITF. V hangáru je vítala sama nová paní ředitelka společnosti.


Foto: MEHR NEWS AGENCY


Paní ředitelka Iran Airu. Foto: MEHR NEWS AGENCY


Foto: MEHR NEWS AGENCY


Foto: MEHR NEWS AGENCY


Foto: MEHR NEWS AGENCY


Foto: MEHR NEWS AGENCY

4) CEO a hlavní účetní zkrachovalé VIM Avie zatčeni v Rusku
Před pár dny ukončila činnost ruská společnost VIM Avia, z důvodu neplnění svých finančních závazků. Aktuálně došlo zatčení CEO společnosti Alexandra Kochneva a hlavní účetní Jekatěriny Pantelejevy. Spolumajitelé společnost Rashid a Svetlana Mursekajev uletěli pro jistotu z Ruska a podle posledních zpráv se nachází v Turecku. O cestující VIM Avie se postará deset společností: Royal Flight, Azir Air, Ellin Air, Ural Airlines, iFly, Red Wings NordStar, Pegas Fly, Nordwind a Yakutia Airlines. Všechny lety přistanou na moskevském Vnukovu, protože letiště Domodědovo odmítlo pro dluhy VIM Avia obsloužit jejich lety, byť operované jinou společností.  


VIM Avia když před pár měsící představovala nové uniformy. Foto: Marina Lystseva

5) V Bukurešti na letišti proběhlo bezpečnostní cvičení
Nacvičovaly se záchranné práce při případné letecké nehodě. Provoz na letišti nebyl cvičením nijak narušen.


Foto: Bucharest Airports


Foto: Bucharest Airports


Foto: Bucharest Airports


Foto: Bucharest Airports


Foto: Bucharest Airports

6) Air Dolomity slavily October Fest
Oslavy proběhly 16. září na mnichovském letišti.


Foto: Air Dolomity


Foto: Air Dolomity


Foto: Air Dolomity

7) Ryanair nabral dvacet nových pilotů
No, ty bude vzhledem k aktuální situaci kolem rušení letů, potřebovat.


Foto: Ryanair

8) Roztomilá prosba spotterů z Calgary pro KLM.
To jsem zvědavá, jestli se dočkají a KLM jim "jejich" Jumbo pošle. Držím jim moc palce.

9) Mansúr přijímá návštěvy na letišti v Orlovce
Brzy ale přijde zima a on půjde spát svým medvědím zimním spánkem. Mansúr má návštěvníky rád, protože mu nosí dobroty.


Foto: Anton Ščerbakov


Foto: Anton Ščerbakov


Foto: Anton Ščerbakov


Foto: Anton Ščerbakov

10) Ovoce.
Banány, blumy, jabko.


 Nové Jendovo prkýnko slouží dobře.


My se tak máme.


28. 9. 2017
1) Flydubai zahájí 1. listopady lety z Dubaje do Podgorice
Ty povedou ve směrování Dubai - Sajavevo - Podgorica. Na úsek Sarajevo - Podgorica mají přepravní práva a proto na něj budou prodávat letenky. Lety budou operovány 2x týdně, ve středy a soboty. Cena jednosměrného přískoku Sarajevo - Podgorica nebo obráceně, je 123 EUR v economy.


2) Irácká vláda zastavuje mezinárodní lety z a do Kurdistánu
S platností od pátku 29. 9. od 18:00 budou všechny mezinárodní lety z a do Erbilu a Sulaymaniyahu zastaveny. Toto nařízení je v souvislosti s pondělním referendem o osamostatnění Kurdistánu, jehož výsledek se irácké vládě nelíbí a neuznává ho jako směroplatné. Jsem moc ráda, že jsem v Erbilu byla ještě v době, kdy tam létaly Emirates a to ještě Airbusem A340.


Erbil kde jsme byli v roce 2012.

3) Buta Airways zahájily lety z Baku do Kyjeva
To už bylo sice 12. září, ale nyní se objevil spotterský "trip" report z přivítání nového dopravce na kyjevském Žuljany. Celý report k vidění ZDE.


Foto: ilavr.com


Foto: ilavr.com


Foto: ilavr.com


Foto: ilavr.com

4) Air Astana představila nový design Business class
Ono nejde o žádnou převratnou změnu, ale jak se říká, detaily jsou důležité. Proto byly na palubu dodány deky, polštáře a podhlavníky s tradičním kazašským vzorem. Vypadá to moc krásně.


Foto: Air Astana

5) Letecká společnost Aurora zorganizovala výlet pro spottery z Vladivostoku do Tokia
Tři známé spottery a blogery z Přímořského kraje svezla svým Bombardierem Q400. Všem bylo umožněno neomezené fotografování a natáčení během letu do Tokia, včetně práce palubního personálu a dokonce jim zajistili povolení focení na japonském letišti po přistání. Po třech dnech v Japonsku jim bylo opět umožněno na zpátečním letu fotit a natáčet dle libosti se spolupracující posádkou.  


Foto: Aurora


Foto: Aurora


Foto: Aurora


Foto: Aurora


Foto: Aurora

6) Nová First class A380 u Singapore Airlines?
Singapore Airlines plánují představit 2. listopadu nové suites pro první třídu v Airbusech A380. U společnosti, která se zabývá návrhy a dodáním interiérů společností jako Emirates, Lufthansa, Asiana nebo Singapore Airlines se na webu objevily pod záložkou s referencí na Singapore Airlines ilustrace, které vypadají, jako nový interiér Airbusu A380. Těžko říct, jestli je to opravdu finální produkt, Singapurci si plánují velkolepé představení produktu a je divné, že by jim to takto uteklo přes dodavatelskou firmu, která by si to dala na web přes oficiálním představením u zákazníka. Že by to udělali schválně je také varianta, ale zrovna Singapore Airlines touto cestou "nechtěných" úniků nikdy nešly. Tak uvidíme 2. listopadu.


Ilustrace: http://pierrejean-design.com


Ilustrace: http://pierrejean-design.com


Ilustrace: http://pierrejean-design.com


Ilustrace: http://pierrejean-design.com

7) Ze života
Byli jsme v kině a to úplně sami. To se mi ještě nestalo. Šli jsme na film Nejsledovanější o Youtuberech a kromě nás tam vůbec nikdo nebyl. Tak to se vyplatí. Film se mi líbil, při výpovědích rodičů protagonistů byl krásně vidět střet dvou složitě se protínajících generací.


Sami v kině.


27. 9. 2017
1) Eurowings mají "kubánský" logo jet
Airbus A330 dostal polepky propagující Kubu.


Foto: Eurowings


Foto: Eurowings

2) Posádky PIA mají problémy s ubytováním v hotelu během pobytů v Británii
Poté, co hotel dostával stížnosti od hostů na chování stevardů Pakistan International Airlines, bylo společnosti oznámeno, že odmítají dále ubytovávat mužské členy posádek. Ti totiž obtěžovali ženy, v hotelu ubytované a těm se to nelíbilo. Není jasné, o kterou z britských destinací PIA jde.


Zaměstnanci PIA dostali nové uniformy. Tak jim to asi dodalo sebevědomí.

3) Záhada zmizelého letadla Pakistan International Airlines
Kuriózní věc se řeší v Pákistánu. Pákistánský senátor Tahir Hussain Mashadi začal šířit informaci, že jeden v Boeingů 777 PIA chybí. Musel se k tomu nakonec vyjádřit poradce předsedy vlády Sardar Mehtab Abbasi, který v senátu uvedl, že informace, že letadlo zmizelo nebo bylo odcizeno, je fáma. Podle něj jiné letadlo (Airbus A310 / AP-BEQ) prodal před několika měsíci bývalý německý chief executive v době, kdy byl ve své funkci, za 50 000 EUR. Smlouva a prodej byly ale nejasné, neměl k tomu pověření a souhlas managementu a vlády. PIA se nyní snaží získat letadlo zpět. Letadlo stojí v muzeu v Německu v Lipsku. Muzeum však po PIA požaduje, aby zaplatily parkovací poplatky, které jsou vyšší, než hodnota letadla (?!).
Celý příběh kolem letadla je zajímavý. V listopadu 2016 přeletělo na Maltu (v té době už prý jako majetek německého muzea), kde se mělo stát účastníkem natáčení filmu Operation Entebbe, kde měl hrát Airbus A300 Air France (info k události ZDE). Tento film je natáčen z pro-izraelského pohledu. Když se toto zjistilo v Pákistánu, vypukla tam u lidí v obchodu zainteresovaných panika a ve zmatku začali zveřejňovat rozcházející se prohlášení k tomu, za jakých okolností k prodeji došlo. Letadlo bylo přelepeno na Maltě skutečně historickými přelepkami Air France a několik dní se účastnilo natáčení filmu. Poté 5. 12. 2016 přeletělo z Malty pod číslem letu PK 9761 do Lipska, do muzea, už opět v barvách PIA, kde se nachází dosud.
Pakistan International Airlines vydaly aktuálně 22. 9. 2017 prohlášení, že letadlo je stále jejich, prodej byl neplatný a žádají ho po muzeu vrátit. Tak to jsem zvědavá, jak to dopadne. 


Letadlo po přeletu na Maltu v listopadu 2016. Foto: History of PIA


Letadlo v částečném AF/PIA livery. Foto: History of PIA


Letadlo připravené k natáčení. Foto: History of PIA


Letadlo odlétá 5. 12. 2016 z Malty do Německa už opět v barvách PIA. Foto: History of PIA

 

5) Manchester United cestují s Aeroflotem
Letěli do Moskvy na nějaký zápas či co. Foto: Manchester United

6) Dva trip reporty hotovy.


První den v Astaně ZDE.


Druhý den na Expu TADY.


26. 9. 2017
1) Emirates slaví October Fest
Na linkách z a do Německa je podáváno speciální menu, ve všech cestovních třídách.


Foto: Emirates


Foto: Emirates


Foto: Emirates

2) Letiště Domodědovo v Moskvě a Emirates zvou spottery na spotting Airbusu A380
Ten proběhne 1. října mezi 12:30 až 17:30. Přihlášky je možné odeslat na e-mail spotting@dme.ru. Koukám, že už si pro spottery udělali i speciální emailovou adresu.

3) Buta Air zvou na spotting do Baku
Mezinárodní letiště Haidar Aliev a společnost Buta Air zvou profesionální fotografy ale i obyčejné fanoušky letectví na oficiální spotting na letišti v Baku. Spotteři budou mít unikátní možnost fotografovat zákulisí přípravy letů, odlety i přílety letadel. Asistovat jim budou zaměstnanci PR oddělení. Přihlášky je možné podat do 4. října na odkazu ZDE.

4) Air Berlin ukončí dálkové lety k 15. říjnu
Od tohoto data nebude společnost provozovat své dálkové lety Airbusy A330, které jim budou odebrány, z důvodu finančních problémů, ve kterých se nachází.


Foto: Air Berlin

5) Letecká společnost VIM Avia přerušila 25. 9. všechny charterové lety
Ruská společnost VIM Avia je ve finančních problémech a už několik dní se šíří drby o tom, že ukončí provoz. Včera večer došlo k přerušení všech charterových letů. Zástupci společnosti, cestovních kanceláří a úřadů zahájili jednáni o tom, jak přepravit cestující se zakoupenými zájezdy.


 VIM Avia ve svých lepších časech. Foto: Marina Lystseva

6) Brussels airlines představily vítěze hlasování o další logo jet
Ten bude aktuálně 5. ve flotile. Vyhrál návrh Marty Mascellani se Šmouly.


 Ilustrae: brussels airlines

7) V Miláně stěhovali MD82 jeřábem
Letadlo půjde do muzea. Italští spotteři u toho samozřejmě nemohli chybět. Jedná se o registraci I-SMEL.


Foto: MSG Malpensa Spotters Group


Foto: MSG Malpensa Spotters Group


25. 9. 2017
1) Před čtyřiceti lety unesený Boeing se vrátil do Německa
Jde o Boeing 737-200 nazvaný Landshut (D-ABCE), který byl v roce 1977 unesen do Somálska. Nyní stál už několik let v brazilské Fortaleze a strádal. Koncem srpna se tým Lufthansa Technik vypravil do Brazílie, aby připravil jeho transport zpět "domů". Letadlo bylo přivezeno na německé letiště Friedrichshafen Antonovem 124 a Ilouškem 76 v sobotu 23. září. Odsud bude přemístěno do nového domova v Dornier Muzeu, kde bude vystaveno pro veřejnost jako důležitá součást německé historie.
Přílet letadla byl velkou událostí. Účastnil se ho i FO z tehdy uneseného letu (kapitána teroristi zastřelili), stevardka a také někteří cestující.


Foto: Südkurier


Foto: Südkurier


Foto: Südkurier


Foto: Südkurier


Foto: Südkurier


Foto: Südkurier

2) Boeing 777-200 KLM (PH-BQC) ztratil po startu z Osaky kus plechu
V sobotu 23. září došlo po startu letu KL868 z Osaky do Amsterdamu k nezvyklé události. Kus z letadla (váhy 4,3 kg a velikosti cca 1 metr čtvereční) odpadl a spadl do města, kde poškodil jedoucí auto, kterému přistál na střeše. V autě jeli dva cestující, naštěstí nebyli zraněni. Letadlo pokračovalo dále v letu do Amsterdamu, kde bezpečně přistálo. KLM okamžitě zahájily vyšetřování, aby se zjistilo, co se stalo a co jim to teda jako upadlo. 


Nalezená část letadla upadnuvší z letadla.

3) Somon Air si hrdě vylepuje znak IATA na letadla
Nedávno se stali členem IATA a tak jim přísluší, označit si iatovským logem svá letadla. Hurá.


Foto: Somon Air


Foto: Somon Air

4) Superman u LOTu
Herec Dean Cain, který ztvárnil filmového Supermana, letěl s lotem z Varšavy do Los Angeles. V LOTu z něj měli radost, tak se s ním hrdě fotili.


Foto: LOT


Foto: LOT

5) Tip na Instagram
Není to letecký účet, ale i tak je zajímavý a já ho ráda sleduji. Účet provozuje emirátský manželský pár Khalid a Salama, kteří dávají svým odběratelům možnost nahlédnout do života rodilých Emiráťanů. Spousta lidí žije roky v Emirátech a dobře to tam zná, přesto dostat se do opravdického soukromí rodilých Emiráťanů se podaří málokomu. Proto mě tenhle účet baví.

6) Mirou měla narozeniny
A tak jsme to po pracovní době lehce oslavili. Nejlepší byl čokoládový koláč s malinami, který upekla Veru podle receptu na blogu naší kolegyně Štěpánky.


Koláč od Veru


Originál na Štěpánčině food blogu www.tastylife.cz


23. 9. 2017
1) První Airbus A350 pro Sichuan Airlines bude mít speciální livery
A je takové velmi veselé. Přesně jak se hravým Číňanům bude určitě líbit. Zatím stojí v Toulouse a dokončují ho. 


Foto: Jujug Spotting

2) První A321NEO v Japonsku
All Nippon Airways dostaly před pár dny první Airbus A321NEO, který se stal i prvním kusem tohoto typu v Japonsku. Nyní létá na vnitrostátních letech v Japonsku.


Foto: ANA


Inaugurační let 12. září. Foto: ANA

3) Íránský Naft Air změnil název
Někdejší íránská aerolinka Naft Air se přejmenovala. Nyní se jmenuje Karun Air. Společnost má dvě báze, jednu na teheránském Mehrabádu, druhou v Ahvázu. Provozuje deset letadel. Fokkery 50 a 100 a také jeden Boeing 737-300, který má od Khors Air Company.


Foto: Aviation Iran 

4) Royal Brunei Airlines má speciální livery na Airbusu A320
To oslavuje 50. výročí nástupu na trůn brunejského sultána. Tak hodně štěstí.


Foto: Royal Brunei


Foto: Royal Brunei


Foto: Royal Brunei

5) Syrské Flydamas si daly do promo videa Prahu
Kromě jiných destinací. Znamená to snad, že by chtěli začít létat ze Sýrie do Prahy? Tak určitě. Video ZDE.


6) Hezký víkend všem.


22. 9. 2017
1) Aero Party
Letiště pořádá pro své zaměstnance Aero Party. Nás tedy bohužel nepozvali, ale když mají na pozvánce tu A380ku, tak by třeba mohli:-)


Raut s barem, na to slyším.

2) Nový ruský low-cost Azimut zahájil lety do Moskvy
Konkrétně z Rostova na Donu a Omsku na letiště Vnukovo. První let se konal včera 21. září. První let z Omsku samozřejmě dostal slavobránu a součástí oslav byla i tisková konference. Spojení mezi Moskvou s Omskem a Rostovem bude operováno denně Suchojem Superjetem 100.


Foto: Letiště Vnukovo


Foto: Letiště Vnukovo


Foto: Letiště Vnukovo


Foto: Letiště Vnukovo


Foto: Letiště Vnukovo


Foto: Letiště Vnukovo


Cestující inauguračního letu z Rostova na Donu. Foto: Letiště Rostov na Donu


Foto: Letiště Rostov na Donu


Foto: Letiště Rostov na Donu


Oslavy v Omsku. Foto: https://mr-zheka.livejournal.com/1721563.html

3) Pivo v kokpitu!
"Obrovský skandál" se udál u Jet2. Po přistání letu z Alicante v Birminghamu, když vystupovali cestující z letadla, si ostražitý cestující jménem Steve Lewis všiml plechovky piva Stella Artois v kokpitu. Hned to musel vyfotit a rozeslat britským médiím s tím, že je naprosto šokován přítomností piva v kokpitu. Jenže Jet2 zareagovaly velmi rychle a vydaly k tomu prohlášení, že potvrzují, že se v kokpitu opravdu nacházela plechovka piva, neotevřená. Dostala se tam tak, že při výstupu cestujících ji podal jeden z vystupujících lidí stevardce stojící u východu. Ta ji neměla kam odložit (a kdyby tam stála s plechovkou piva v ruce, tak by mohla dotyčnému způsobit ještě větší šok) tak ji narychlo položila do kokpitu a dále pokračovala v loučení se s cestujícími. Tečka, záhada vysvětlena. Tak snad si ten bedlivý cestující vychutnal svých pár vteřin slávy, než ho Jet2 docela setřely.


Foto: Bedlivý cestující

4) Dubajské letiště slavilo Saudi National Day
Všichni cestující, kteří v tento den přiletěli na letiště Dubai International Airport ze Saudské Arábie, dostali malou pozornost.


 Foto: DXB Airport


Foto: DXB Airport

5) Novinky z kosmetiky
S podzimem přichází nové produkty na trh. Šampony Low Shampoo od L´Oréalu, které mají být bez pěnové a bez sulfátů. Ve většině zemí Evropy a zbytku světa se tyto produkty prodávají pod značkou Elvive, u nás (a možná ještě někde) je to Elseve. Nevím proč, možná mají upravené složení a proto upravili název, aby nemohl někdo říkat, že prodávají stejný výrobek s jiným složením. Ale to je jen moje domněnka.


Elvive jak je prodáván ve světě


Elséve jak jde do českých obchodů. České a maďarské popisky napovídají mnohé. Foto: http://navlastnikuzi.blogspot.cz/

6) Ovoce.
Jenda měl narozeniny a tak jsme mu k nim nadělili krájecí prkénko, aby se mu to ovoce dobře připravovalo!


Prkýnko je v podobě hrušky, aby to bylo pěkně k tématu.


To se mu to krájí!


21. 9. 2017
1) Saratov Airlines vykonají tři chartery do Prahy
Bude se jednat o data 29. prosince, 3. ledna a 8. ledna. Přivezou a odvezou ruské turisty na novoroční oslavy. Saratov Airlines mají hezká žlutá letadla, to bude fotogenické.


Letenky půjde koupit pouze přes místní (ruské) cestovní kanceláře

2) V Brně se křtila letadla BMI Regional
Jednalo se o letadla společnosti BMI Regional, která budou nosit jména Spirit of South Moravia a Brno Dragon. Tato společnost spojuje Brno s Mnichovem.


Foto: Létejme z Brna


Tisková konference. Foto: Létejme z Brna


Foto: Létejme z Brna


Jinomoravská delegace si při té příležitosti zaletěla do Mnichova. Foto: Létejme z Brna

3) Hainan začal létat z Prahy do Bělehradu
První let prodloužené linky HU7937 se konal 15. září. Lety jsou operovány v trojúhelníku Peking - Praha - Bělehrad každé pondělí a pátek Airbusem A330-200/300.


Foto: Hainan Airlines


Vlevo česká letuška létající u Hainanu Irys Eichlerová. Foto: Hainan Airlines


Foto: Hainan Airlines


Foto: Hainan Airlines

4) Hainan Airlines vybíraly letušky v Paříži
Celkem se tým recruitorů setkal 11. září se 128 zájemci o pozici palubní průvodčí. Všichni mluví minimálně dvěma jazyky. Na rozdíl od pohovorů k leteckým společnostem v Praze vidím, že tam nikdo nepřišel v džínách nebo chlupatém svetru. Nebo tam takové lidi vůbec nepustili.


Foto: Kaiqiang Wang for Hainan


Foto: Kaiqiang Wang for Hainan


Foto: Kaiqiang Wang for Hainan


Foto: Kaiqiang Wang for Hainan


Foto: Kaiqiang Wang for Hainan

5) Iraqi Airways obnovily lety do Moskvy
Po 13ti letech se tato společnost vrátila 17. září na letiště Vnukovo a obnovila tam spojení mezi Ruskou federací a Irákem. Byla u toho velká sláva, které se účastnili velvyslanci Ruska v Iráku, Iráku v Rusku, generální ředitel letiště Vnukovo nebo ministr dopravy Iráku. Lety budou provozovány Boeingem 737-800. Marina Lystseva tam samozřejmě byla také a její fotky jsou TADY.


Foto: Letiště Vnukovo


Foto: Letiště Vnukovo


Foto: Letiště Vnukovo


Foto: Letiště Vnukovo


Foto: Letiště Vnukovo

6) Turkish Airlines přepravily miliontého cestujícího z letiště Moskva Vnukovo za letošní rok
Jubilejní cestující se stala Elena Malejeva z Brjanska, která cestovala s dcerou Marií. Jako dárek dostala od společnosti dvě letenky do Turecka a týdenní pobyt v Antalii. Celý slavnostní den začal press-snídaní, kde zástupce Turkish Airlines pro Ruskou federaci Mefail Deribaš a generální ředitel Vasilij Jevorovič Aleksandrov odpovídali na dotazy novinářů a představovali plány na nejbližší období. Turkish Airlines začaly létat na Vnukovo v březnu 2012.


Foto: Turkish Airlines


Foto: Turkish Airlines


Foto: Turkish Airlines


Stáváte se miliontou cestující! Foto: Turkish Airlines


Foto: Turkish Airlines


Takže děkujeme. Foto: Turkish Airlines


Foto: Turkish Airlines


Foto: Turkish Airlines

7) Vyhlídkový let Túčínkem Tu134 Roskosmosu
Ruský spotter Sergej Martirosyan organizuje let z Moskvy do Kalugy Túčínkem Tu134, které vozí mimo jiné kosmonauty na Baikonur. Akce se bude konat 7. října 2017, cena zpáteční letenky Moskva VNO - Kaluga je cca 250 EUR (17 500RUB). Což je trochu na knap. Sergej se připojil do FB skupiny Special Flights Enthusiasts a poprvé takovou událost nabízí veřejně v angličtině. Zájem je o ni velký, ale s připomínkou, že je to na rychlo a že je potřeba speciálně pro cizince toto nabízet aspoň dva měsíce předem, aby si mohli zařídit víza a další náležitosti. Sergej přislíbil, že to příště v rámci možností udělá. Tímto se otevírají dveře k těmto zajímavým zážitkům za rozumné peníze i pro západní nerusky hovořící cizince, což je super. Více informací TADY (jen rusky) a přihláška ZDE (rusky i anglicky).


Tak tímhle Túčínkem bych letěla hned.

8) United oznámily poslední let Boeingu 747-400
Dlouho očekávané datum je venku. Po 45 letech v aktivní službě u Unitedu, vykoná Queen of the Skies svůj poslední let s cestujícími. Jako den D byl vybrán 7. listopad 2017, kdy poletí let UA 747 ze San Francisca do Honolulu. Letenky byly vyprodány za pár vteřin, dokonce ani Sam Chui to nestihl koupit a to je co říct. Do prodeje vůbec nešla místa na Upper decku, ta si nechal United pro své potřeby, protože připravují velkolepé rozloučení s tímto legendárním strojem. Cestující First class a Business class se budou moci zúčastnit tomboly v gate před odletem, kde budou moci tato místa vyhrát. Událost vypukne v 9:00 místního času v San Franciscu, odlet bude v 11:00. Letadlo přistane v Honolulu ve 14:45 odpoledne. Po vypnutí motorů, provedou lokální zaměstnanci speciální přivítaní. Hashtag pro sociální sítě byl vybrán #UA747Farewell. Server Airwaysmag.com bude mít na palubě svého reportéra, který bude událost přenášet na sociální sítě živě. Tak jsem si to hned poznačila do diáře, abych to mohla sledovat. Zbožňuji ty moderní technologie, umožňující nám tyto věci.


Ilustrace: United

9) Na SXM přistála zajímavá letadla
Z důvodu hurikánu, který se přes ostrov přehnal, vyslaly některé země letadla, aby evakuovala své občany z místa katastrofy. Jordánci poslali Boeing 787 Dreamliner, KLM Boeing 747-400, který na SXM přestal létat loni na podzim.


Foto: Beeks Jeffers


Foto: Beeks Jeffers


Foto: Beeks Jeffers

10)  Air Mauritius brzy dostane první Airbus A350
Bude nosit registraci 3B-NBP. Nasazován bude na linky z Mauricia do Johannesburgu, Paříže a Londýna. Zatím je ale ještě stále ve Francii v Toulouse u Airbusu, kde ho dokončují.


Foto: Eurospot

11) Air India zahájila lety z Delhi do Kodaně
Inaugurační let se konal 16. září. Let AI 157 přivezl 218 cestujících a byla na něj opět nasazena pouze čistě ženská posádka.


Foto: Air India


Foto: Air India


Foto: Air India


Foto: Air India

12) Do centra kazašského Uralska byl umístěn Jak-40
V centru města, vedle dětského hřiště, byl umístěn tento letecký skvost. Koupil a dovezl ho sem místní občan Seržan Idijatov. Předtím bylo letadlo v Aktobe, proto se muselo před transportem rozebrat, křídla a ocas letadla se vezly odděleně. Původně bylo v letadle 35 míst, nyní jich bude jen 20, protože kus prostoru zaberou stoly. Bude totiž sloužit jako kavárna. Aktuálně se ale čeká na příjezd specialistů z Aktobe, kteří podnikateli pomohou letadlo zase složit.


Foto: Mail.ru

13) ANA rozdávala cestujícím stylové štítky na zavazadla
Byla to promo akce 20. září, při příležitosti Sora No Hi - Japan´s Sky Day. Všichni cestující letící v tento den s All Nippon Airways dostali takovouto malou pozornost.


Foto: All Nippon Airways


Foto: All Nippon Airways

14) Alexandr Cheban otestoval Boeing 777 Swissu
V Business třídě, samozřejmě. Tak to už se těším na report.


Foto: Alex Cheban (alexcheban.com)


Foto: Alex Cheban (alexcheban.com)


Foto: Alex Cheban (alexcheban.com)

15) ŘLP nabízí zajímavou pracovní pozici
Sice jde jen o záskok za mateřskou dovolenou, ale i tak to třeba pro někoho může být zajímavé. Více informací ZDE.

16) Maybeline představily novou paletku
Jmenuje se The Burgundy Bar a jak název napovídá, je ve stylu burgundy. Já mám z této edice tři jiné paletky a všechny jsou prášivé a málo pigmentované. Tak jestli se tato vůbec dostane na náš trh, tak se na ní podívám, jestli ji nějak vylepšili.


Foto: Maybelline 

17) A novou paletku představily i v Loracu
A to je jiná káva. Je to Lorac Mega Pro 4. Cena je sice trochu vyšší, stojí 59 USD, ale je to každoroční limitovaná edice a tak věřím, že půjde na dračku. Škoda, že u nás není v prodeji.


Foto: Lorac


20. 9. 2017
1) Natáčení Hyde Parku Civilizace s Danem Stachem
Měla jsem tu čest, dostat na na natáčení pořadu Hyde Park, který uvádí můj oblíbený Daniel Stach. Jakousi náhodou se stalo, že si pozvali na rozhovor ruského kosmonauta Sergeje Krikaljova, kterého jsme přesně před týdnem potkali na Bajkonuru a udělali si s ním fotku. Protože můj kamarád pracuje ve zpravodajství v ČT, zkusila jsem ho poprosit, jestli by nebylo možné, zúčastnit se natáčení tohoto dílu. Tento díl se před-táčel a bude vysílán až 30. září. Účast na natáčení se podařilo domluvit a tak jsme si rychle šli vytisknout fotku, kterou jsme si s kosmonautem na Bajkonuru udělali, aby nám ji podepsal. Natáčení se konalo v planetáriu ve Stromovce. Sergej Krikaljov dorazil v doprovodu ředitele Roskosmosu pro komunikaci Igora Burenkova. Po příchodu si požádal o chvilku pro sebe, aby si prohlédl planetárium. Přišla jsem k němu a ukázala mu fotku z minulého týdne a jestli si na nás jako pamatuje a nemohl by fotku podepsat. Pamatoval a mohl. Trošku jsme se i pobavili a pak už se na něj vrhl tým Hyde Parku a došlo k natáčení. Z Daniela Stacha jsem byla unešená už dříve a trochu jsem se bála, aby se neukázalo, že je to jen póza a že je třeba v reálu nafoukaný nebo blbec. Bála jsem se zbytečně. Naopak, v reálu je ještě sympatičtější. Snažila jsem se tam moc nezavázet a držela se vzadu. A on ke mě sám přišel a omluvil se, že nepřišel pozdravit hned a na natáčení nás přivítal. Něco jsem v šoku zakoktala, protože jsem přemýšlela, jestli si mě neplete s někým, koho očekával, ale ne. On je prostě tak milý a zdvořilý a ještě přitom tak profesionální, až si člověk říká, že takový člověk by měl být někde na BBC a ne v ČT.
Po natáčení došlo k úsměvné události. Ředitel komunikace Roskosmosu si prohlížel výstavku v planetáriu a najednou zalapal po dechu. Chytil tam paní, která to tam spravovala a důrazně jí říká" "Youuu chééév a BIG mistake chýýýr!!!" a táhnul ji k jedné projekci. Na té byl popisek, že se jedná o Jurije Gagarina, ale na fotce byla Valentina Těreškovová, první žena ve vesmíru. No jo, to se stane i v lepší společnosti.
Tento díl Hyde Parku se bude vysílat 30. září ve 20:00 na ČT24.


Příchod Sergeje Krikaljova


Pamatujete si na mě?


Podepisování.


Máme dva podepsané exempláře. S osobním věnováním!


Bez make-upu ani ránu. Tomu já rozumím.


Daniel Stach je nejlepší.


Véééérrry big mistake chýr!


 Fotka s fotkou.


 A ještě foto se dvěma největšími sympaťáky.


Ještě chybí George Clooney a bylo by to perfektní.


 Super zážitek!

2) Trip report z letu s Belavií je hotov
K vidění ZDE.


18. 9. 2017
1) Zpět z Kazachstánu
Postupně začnu zpracovávat trip reporty, což tentokrát zabere asi několik týdnů, vzhledem k množství pořízeného materiálu. Start rakety je něco nezapomenutelného a i návštěva Bajkonuru samotného je extrémně zajímavá. Ukončení Expa a cestování po Kazachstánu (včetně svezení se rychlovlakem Talgo) to ještě umocnilo. Více brzy. Zatím jen pár fotek na ukázku.


Celá Astana se točila kolem končícího Expa. Byli jsme na zakončovacím ceremoniálu.

 
Moje vysněné místo k návštěvě - Baikonur.


Ve městě Baikonur jsme potkali známého ruského kosmonauta Sergeje Krikaljova. Ten bude úplně shodou okolností tuto sobotu hostem u Daniela Stacha v pořadu Hyde Park Civilizace na ČT24. To je tedy mega náhoda.


Dostali jsme se i na tiskovou konferenci Roskosmosu s kosmonauty a jejich náhradníky, kteří druhý den odletěli na Mezinárodní kosmickou stanici.


Druhý den ráno po startu rakety, jsme se dostali na rampu, ze které byl Sojuz MS-06 do vesmíru vypuštěn.


Charyn canyon


Charyn canyon


Big Almaty Lake.


Big Almaty Lake.


Kdesi v okolí Almaty.

2) Poškozené letiště na SXM
Začátkem září se karibskou oblastí prohnal hurikán Irma. A způsobil veliké škody. Nevyhnul se ani legendárnímu Sint Maartenu.


Neuvěřitelné.

3) TAP poslal do Prahy A330ku
Akce se konala ještě na začátku září před mým odletem do Kazachstánu, ale tak aspoň dokumentačně zpětně. Během letu vybírali vínoví specialisté vína, která budou cestujícím servírována na palubách TAPu.


Foto: TAP


Foto: TAP

4) SCAT Airlines zahájily 6. září lety do z Aktobě do Moskvy na letiště Vnukovo
Staly se tak první kazašskou společností, která na Vnukovo létá.


Foto: Scat Airlines

5) Divert na letiště Košice
Ještě než jsme odletěli do Kazachstánu, proběhl zajímavý divert na letiště v Košicích. Z důvodu zdravotních komplikací jednoho z cestujících, sem 7. září divertoval Boeing 737-400 společnosti Blue Air. Ten letěl původně na lince Londýn - Bacau.


Divert.


Následný přelet na původní místo určení.


Foto: Letisko Košice


Foto: Letisko Košice

6) Saratov Airlines zahájí lety ze Saratova do Jerevanu
Létat začnou od 7. prosince, jednou týdně, vždy ve čtvrtek.


7) Mezinárodní ekonomické fórum ve Vladivostoku
Proběhlo už začátkem září a přineslo letišti spoustu zajímavých návštěvníků v podobě (nejen) vládních speciálů.


Foto: Letiště Vladivostok


Foto: Letiště Vladivostok


Foto: Letiště Vladivostok


Foto: Letiště Vladivostok


Foto: Letiště Vladivostok


Foto: Letiště Vladivostok

8) Nové společnosti přijaté do IATA
Somon Air jsou první společností v Tádžikistánu, která se do IATA dostala.

9) Google spustil vyhledávání letenek
Na google spustili vyhledávač letenek. Zatím jsem to zkoušela jen tak narychlo, ale vypadá to docela dobře. Sice to nenajde některé společnosti (třeba kazašský BEK Air), ale většinu ano. A vyhledává to hodně rychle.

10) Když letíte s králem
Že nizozemský král létá u KLM jako pilot, se provalilo před pár měsíci. Nyní se tu a tam stane, že ho některý z cestujících pozná a má pak opravdu "královský" let.


Foto: Xander Rodenburg

11) Flydubai má salonek
Přestože se jedná o nízkonákladovou společnosti, na terminálu 2 dubajského letiště provozují pro své prémiové cestující salonek.


Foto: Flydubai


Foto: Flydubai


Foto: Flydubai

12) Mansúrovo zub
Než jsem odjížděla do Kazachstánu, byl Mansúr na zubní operaci. A jeho zub byl vyndán a zdokumentován.


Mansúrovo bolavý zub.


8. 9. 2017
1) Trip report z inauguračního letu do Pardubic je hotový
K vidění ZDE.


 Říkala jsem si, že jestli ho neudělám teď, tak už nikdy.

2) Dnes letíme do Kazachstánu.
Hlavním motivem je start rakety z Bajkonuru, ale stavíme se i jinde. Starty dvou raket u kterých budeme, je možné sledovat online. První poletí (českého času) v pondělí v 11. 9. ve 21:23 (snad jsem to spočítala dobře). Tato raketa Proton M je komerční a veze do vesmíru satelit Amazonas 5. Nebudeme přímo u tohoto startu, ale jelikož bydlíme v hotelu, který je přímo v objektu kosmodromu (nikoliv v servisním městě Bajkonur, kde bydlí většina turistických skupin), budeme se prý smět dívat ze zahrady hotelu. No to se nedá nic dělat. Tento start byl do našeho termínu vsunut na poslední chvíli, tak je to jen takový bonus. Hlavním startem u kterého (doufám) budeme, je start Sojuzu MS-06. Ten odstartuje (českého času) 12. 9. ve 23:17. Oba starty je možné sledovat online, na webu, youtube i Facebooku Roskosmosu a ten Sojuz i na sociálních sítích NASA.
Nemám bohužel možnost po cestě updatovat blog, páč je tvořen z mého domácího PC bez redakčního systému, ale budu se snažit přidávat po cestě fotky na sociální sítě. Na Facebook pro ty, které znám osobně a mám je v přátelích. Pro ty, co osobně neznám, ale zajímalo by je to, mám když tak veřejný účet na Instagramu jako (Yirina_net).

Včera proběhla na Bajkonuru ceremonie vztyčení vlajek zemí, které se podílí na startu. V tomto případě USA, Rusko a Kazachstán. Já už se moc těším.


Foto: Roskosmos


Foto: Roskosmos


Foto: Roskosmos


Foto: Roskosmos


Foto: Roskosmos

3) Ovoce
Poslední na dva týdny. Ale po mém návratu, postoupíme do vyššího levelu.

Si jedu. Čau!


7. 9. 2017
1) Trip report z Londýna hotov
Zatím jen z cesty tam a pobytu v Londýně, inaugurační let zpět do Pardubic bude samostatně a usilovně na něm pracuji.


Zatím tedy jen ta první část TADY.

2) Dnes přiletí TAP ve speciálním livery
Nebude to Retro, ale Portugal Stopover. No to se nedá nic dělat.


6. 9. 2017
Zpět z Londýna
Vše proběhlo dle plánu a moc se nám to líbilo a nakonec mě ještě čekalo velmi milé překvapení po příletu do Pardubic. Trip reporty zpracuji co nejdříve, snad to zvládnu do odletu do Kazachstánu.


Let Praha - Londýn. Plný téměř do posledního místa, byť odlétá ve vražedných 6:40 ráno.


Na Liverpool street jsme si dali rozchod a vydali se každý na tři hodiny za svými zájmy.


Naším zájmem byla klidná procházka po městě.


Ta nám vyšla.


Včetně projížďky metrem.


Zpáteční let Londýn - Pardubice nebyl úplně plný.


A domů vlakem. Máme sice trochu šišaté hlavy, ale z toho se do rána vyspíme.


5. 9. 2017
1) Dostali jsme voucher na náš zájezd na Baikonur
Start Sojuzu MS-06 je místního času 13. 9. ve 3:17 (cestovka to má na voucheru neaktualizované ve 3:30). K tomu se nám ještě "připletl" start další rakety a to Protonu M, který byl posunut z 9. 9. na 12. 9. po půlnoci místního času. Protože budeme bydlet v hotelu přímo na kosmodromu, budeme poblíž, ale na ten posunutý start nákladní rakety (ponese do vesmíru nějaký satelit) se bohužel nedostaneme (povolení vstupu na každý start se vyřizují speciálně a dopředu), byť se prý můžeme dívat ze zahrady oploceného hotelu. Oni to budou také vysílat online, tudíž si ho pustíme na youtube Roskosmosu a současně ho uvidíme v dálce na živo. A druhý den si dáme "náš" Sojuz už z oficiálního pozorovacího místa. 


Příprava techniky na cestu. To není z daleka všechno.

2) Dnes poletíme z Prahy do Londýna.
A z Londýna inauguračním letem Ryanairu do Pardubic. A z Pardubic vlakem do Prahy. Čili není čas se nějak rozepisovat, páč odlet z Prahy je v 6:40. 


Catering do letadla, když nám ten low cost nedá najíst.


Lívance s námi poletí také.


My v tom letadle hlady určitě neumřeme.


4. 9. 2017
1) Nový přírůstek do slovenské vládní letky
Tím je Airbus A319, který dostal registraci OM-BYK.


Foto: Letisko Bratislava


Foto: Letisko Bratislava


Foto: Letisko Bratislava


Foto: Letisko Bratislava


Foto: Letisko Bratislava

2) Buta Airways zahájily provoz
Samozřejmě slavnostně. První let se konal 1. září a vedl z Baku do gruzínského Tbilisi.


Foto: Buta Airways


Foto: Buta Airways


Dámy s psíkem. Foto: Buta Airways


Foto: Buta Airways


Foto: Buta Airways


Foto: Buta Airways


Foto: Buta Airways

3) Cathay Pacific oznámily tři nové destinace v Evropě
Společnost začne nově létat z Hong Kongu do Brusselu, Dublinu a Kodaně. Po letišti se šíří drby, že mají v merku i Prahu. Ti by se mi tu tedy moc líbíli.  


Foto: Cathay Pacific

4) Boeing 767-300 poškozen při přistání v Istanbulu
Při přistání letu HY 271 z Taškentu ve čtvrtek 31. 8. došlo k poškození pneumatiky, přičemž odlétnuvší kousek čehosi poškodil i křídlo letadla. Jde o stroj registrace UK-67008. Od té doby stojí pořád v Istanbulu.


Foto: Airport Haber


Foto: Airport Haber


Foto: Airport Haber


Foto: Airport Haber


Foto: Airport Haber


Foto: Airport Haber

5) Panika v ulicích Kábulu!
Vysloužilé letadlo společnosti Kam Air bylo převáženo po ulici z letiště Hamid Karzai International do zábavního parku ve městě. Jenže, spousta občanů Kábulu nikdy v životě neviděla letadlo a i ti, co ho viděli, začali šířit paniku, že došlo k nouzovému přistání do města. Policie musela znepokojené a vyděšené obyvatele uklidňovat a mírnit situaci. Ano, to je bohužel neštěstí (nejen) Afghánistánu, který potlačuje vzdělávání lidí na úkor výuky náboženství a tak je téměř většina obyvatelstva negramotná a vyděsí je taková nevinná událost.   


Foto: Khaleej Times


Foto: Khaleej Times


Foto: Khaleej Times


Foto: Khaleej Times

6) Z kosmonautiky.
Posádka Sojuzu MS-04 se včera vrátila z Mezinárodní kosmické stanice na zem, aby tam udělali místo těm "našim", kteří přiletí 13. září, podaří li se vše, tak jak má. Jedná se o jednoho Rusa a Američana a Američanku. Do vesmíru letěli v dubnu 2017. To přistání vysílal Roskosmos živě, stejně jako to dělá u startů. Posádka přistála do kazašské stepi.


Foto: Roskosmos


Foto: Roskosmos


Tak v té očouzené kapsli bych určitě letět nechtěla. Foto: Roskosmos


Foto: Roskosmos


Foto: Roskosmos


Foto: Roskosmos


Foto: Roskosmos

7) Mansúra stále trápí zub
Proto musela přijet medvědí zubařka z Moskvy a v narkóze mu zub ošetřit. Mansúrovo zubní "operaci" vysílali také živě na jeho Fan stránce. Pro mě to je třeba stejně zajímavé, jako přistání kosmonautů. Mansúrova fanouškovská stránka na FB je TADY (tam jsou fotky od fanoušků) a jeho stránka od Letiště Orlovka je ZDE. Je to sice jen rusky, ale dávají tam fotky a videa a ty moc překladů nepotřebují.


Andrej Ivanov se o Mansúra už rok a půl obětavě stará. Foto: Letiště Orlovka


Foto: Letiště Orlovka


Mansúr v narkóze. Ten má teda tlapy. Foto: Letiště Orlovka


Pohled do Mansúrovo tlamy. Foto: Letiště Orlovka


Provizorní medvědí nemocnice v hangáru. Foto: Letiště Orlovka


Převoz Mansúra po zákroku. Jinak než autem už to nejde, je moc těžký. Foto: Letiště Orlovka


Po probuzení byl zmatený, ale snad se jeho bolavý zub vyřešila bude mít klid. Foto: Letiště Orlovka


2. 9. 2017
1) Na Bajkonur přiletěli kosmonauti k nadcházejícímu startu Sojuzu MS-06 do vesmíru
A na ten my se chystáme. Mám pořád trochu strach, díky své pověrčivosti, že se něco pokazí, ale už se to blíží a moje napětí a cestovatelské vzrušení narůstá každým dnem. V úterý 12. září (13. září po půlnoci kazašského času) odstartuje z Bajkonuru raketa Sojuz MS-06, která poveze na mezinárodní kosmickou stanici tři kosmonauty. Jednoho Rusa a dva Američany. A my, pokud se nestane něco nepředvídaného, budeme na kosmodromu Bajkonur u toho. Jsou za tím měsíce příprav a koordinace všeho kolem a tak to snad vyjde. Start bude možné sledovat online, Roskosmos i NASA ho vysílají živě na internetu (na jejich webech, Facebooku, youtube a další). Podle českého času raketa odstartuje 12. 9. ve 23:17, což je rozumná doba a kdo má zájem, může to díky moderním technologiím sledovat také.


U toho času v UAE a Moskvě jsem se o dvě minuty upsala, správně je to 1:17 a 0:17 samozřejmě :-)

Kosmonauti přiletěli na Bajkonur už 27. srpna, aby se na start důkladně připravili. A přiletěli Túčínkem 134! Kapitánem letu bude Rus Aleksandr Misurkin, s ním poletí astronauti z NASA Mark Vande Hei a Josepf Acaba. Hlavní posádka má vždycky své náhradníky, pro případ, kdyby cokoliv a těmi jsou v tomto případě Rus Anton Škaplerov a Američané Scott Tingl a Shannon Walker (žena!). Tito všichni přistáli na letišti Krajnij a byli přivítáni členy administrace Bajkonuru, Roskosmosu a dalších, kteří se na chodu Bajkonuru podílejí. První trénink posádky proběhl 28. srpna na kosmodromu. Poté se posádka vrátila do Hvězdného města Baikonur, kde žijí. Na kosmodrom se vrátí 6. září. 


Foto: Roskosmos


Foto: Roskosmos


Foto: Roskosmos


Foto: Roskosmos


Foto: Roskosmos


Foto: Roskosmos


Foto: Roskosmos


Foto: Roskosmos


Foto: Roskosmos


Foto: Roskosmos

2) Hong Kong Airlines dostaly první Airbus A350
Do konce roku dostanou ještě další tři kusy a s nimi plánují rozšířit svojí síť destinací do Evropy a Ameriky. 


Foto: Hong Kong Airlines


Foto: Hong Kong Airlines


Foto: Hong Kong Airlines


Foto: Hong Kong Airlines


Foto: Hong Kong Airlines


Foto: Hong Kong Airlines

3) Ernest Airlines zahájí lety z Kyjeva a Lvova do Itálie
Ernest Airlines jsou italská nízkonákladová společnost a plánují nabízet letenky na tyto lety od 50 EUR za úsek. Lety budou směřovány z kyjevského letiště Žuljany do Bergama a Neapole, dále z Lvova do Bergama, Benátek a Neapole. Lety z Kyjeva do Bergama začnou 4. prosince, do Neapole 9. prosince a operovány budou dvakrát týdně. Lety ze Lvova do Bergama začnou 20. října, do Benátek a Neapole pak 8. prosince.
Ernest Airlines jsou sice jakoby italská společnost, ale mající silnou vazbu na Albánii skrzevá majetek a lidi ve vedení. Letadla mají dvě, Airbus A320 a A319. Aktuálně létají z albánského hlavního města Tirany do několika měst v Itálii.


Posádky Ernest Airlines. Foto: Ernest Airlines

4) Xiamen Airlines už převlékly pozemní zaměstnance
Ti dostali nové uniformy. V Xiamenu aktuálně probíhá summit společenství BRISC a při té příležitosti ty nové uniformy pěkně vystavují.


Foto: Xiamen Airlines


Foto: Xiamen Airlines 

5) Další nová linka Wizzairu do Ruska
Tentokrát bylo oznámeno spojení z maďarského Debrecínu do Moskvy. To začne v prosinci letošního roku a operováno bude dvakrát týdně. 


Ilustrace: Wizzair

6) Bazén na letišti v Punta Caně
Cestující, kteří poletí z letiště Punta Cana International Airport v Dominikánské republice, získají možnost se před letem vykoupat v bazénu. Ten bude součástí VIP salonku, který navrhl dominikánský architekt Antonie Segundo Imbert. V současné době se na rekonstrukci salonku usilovně pracuje, otevření se plánuje na prosinec 2017. Na letišti jsou aktuálně dva VIP salonky, na terminálech A a B, které jsou otevřeny pro prémiové cestující aerolinek, které do této destinace létají. Služeb salonků mohou využít i držitelé Priority passů, ale i cestující, kteří nic takového nemají, ale vstup si zaplatí. Podmínky vstupu do nového salonku s bazénem zatím nebyly oznámeny.
Za normálních okolností bych do takovéto destinace nikdy neletěla, ale ten bazén na letišti mění dost podstatně situaci.


Ilustrace projektu: Letiště Punta Cana


Průběh stavebních prací na letištním bazénu

7) Hainan Airlines hledají do českého týmu Ticketing Agenta
Odkaz na vypsanou pozici na profesní síti LinkedIn ZDE. Pokud je mi z letištních zdrojů známo, jedná se o místo napůl úvazku na letišti a napůl ve městské kanceláři.
 


8) Tarte předvedly část limitované vánoční kolekce Holiday 2017
Máte tady září a tak společnosti začínají představovat své produkty a kolekce pro letošní svátky. Tarte je mají naprosto nádherné a určitě si něco z jejich vánoční kolekce budu muset pořídit. Další produkty z edice Holiday 2017 jsou k vidění ZDE.Paletka očních stínů - 36 USDSada štětců - 44 USDTvářenka - 60 USD

9) Hezký víkend všem. Jenda je na Jižní Moravě, tudíž bez ovoce.


1. 9. 2017
1) Nehoda An-26 v Jižním Súdánu
Šlo o letoun s arménskou registrací EK-26006 (výr. č. 121-02) s polskou posádkou, registrovaný u společnosti Coco Travel, který vykonával nákladní let na objednávku Spojených národů. Nehoda se stala 28. srpna při přistání v dešti na "aerodrom" Maban, nedaleko od města Bundž, kde se nachází několik uprchlických táborů. Polské posádce se povedlo z letadla dostat, náklad i letadlo shořely.


Polský kapitán letadla. Tak snad mu dají další stroj, v Africe jich je celkem dost.


Foto: Vk.com

2) Wizzair zahájil lety z Budapešti do Petrohradu
Oslavili to dortem a jakoby rámečkem z polaroidu na focení se. Lety budou operovány dvakrát týdně.


Petrohrad se maďarsky řekne Szentpétervár. To je tedy jazyk. Foto: Wizzair


Ten rámeček asi používají i na jiné inaugurace a tu novou destinaci vždycky jen přelepí a proto je tam vidět ten čtvereček. Foto: Wizzair


Foto: Wizzair


Dortáž. No, už jsem viděla hezčí. Ale třeba byl chutný. Foto: Wizzair

3) La Compagnie vykonala zajímavý charter
Tato "all premium" aerolinie létá aktuálně pravidelně pouze mezi Paříží a New Yorkem. Poslední srpnový den letěla charter Podgorica (Montenegro) - Astana. Podle diskuze kazašských spotterů letadlo vezlo národní tým (asi fotbalistů?) Montenegra do Kazachstánu. 


La Compagnie v Astaně. Foto: Rafkhat Zhaparov

4) Buta Airways představily nové uniformy
Buta Airways je nový azerbajdžánský low-cost, který dnes zahajuje provoz. Tak hodně štěstí.


Foto: Buta Airways


Foto: Buta Airways


Foto: Buta Airways


Foto: Buta Airways


Foto: Buta Airways

5) Nový produkt Air Astany 
Pasažéři ekonomické třídy Air Astany na letech delších než 3 hodiny, budou mít cestování příjemnější. Na letech z Kazachstánu dostanou balíček obsahující pantofle, propisku, masku na oči, špunty do uší, zubní pastu a kartáček, krém na ruce. Na letech zpět do Kazachstánu pak  obsahuje nafukovací polštářek, ponožky, zubní pastu a kartáček, šputny do uší, krém na ruce. Tyto sety budou celkem v pěti barvách. Air Astana je mi jako společnost moc sympatická, umí si vytvořit image západní společnosti a odlišit se do těch "post sovětských" aerolinek.


Foto: Air Astana


Foto: Air Astana


Foto: Air Astana

6) Letiště na Kamčatce (a tam my jsme byli!) projde velikou rekonstrukcí
Letiště v Petropavlovsku získalo investora, který provede rozsáhlou rekonstrukci. Projekt terminálu zahrnuje hotel a obchodní centrum.


Projekt nového terminálu PKC.

7) Práce cabin crew je náročná.


Foto: Instagram LH crew

8) Hezký začátek nového školního roku.
Těm, co se jich to ještě týká. Mě už naštěstí ne.


www.yirina.net