22. 9. 2015

 

L´Oréal

True Match

 

 

K napsání tohoto příspěvku mě vedlo zjištění, že všemi americkými blogerkami opěvovaný make-up True Match, není ten samý, který najdeme na regálech našich drogérií. Poprvé jsem toto zaregistrovala díky videu beauty blogerky Lauren Curtis z Austrálie, která sama říká, že si ho kupuje pouze v USA, protože ani australská verze nedosahuje kvalit té americké. Tak jsem to začala trochu sledovat a porovnávat a z USA jsem si za účelem porovnání tento make-up dokonce dovezla.

True match není jen označení make-upu, ale celé řady produktů, make-upů, pudrů, korektorů a dalších.

Už první rozdíl je v lahvičce. Americká je jiná, má šroubovací víčko, narozdíl od té evropské a asijské, která má pumpičku. Zrovna v době, kdy jsem to začala zkoumat, se Hanka vydala na nákupy do Německa a díky tomu jsme zjistily, že v Německu se make-up nejmenuje True Match, ale Perfect Match.
 

Americká verze.

Evropská verze - starší.

Evropská verze - nová

Německá verze - nová

 

Další rozdíl a to ten největší, je v nabídce odstínů. Americká edice je rozdělena do třech typových podtónů, podle typu ženy. A to je Cold, Neutral a Warm. Podle toho jsou odstíny očíslované. Studené začínají číslem C, teplé W a neutrální N. Za tím následuje číslo odstínu.
 


Odstíny vhodné pro studený podtón pleti. C1-C10.
 


Odstíny pro neutrální podtón pleti. N1-N9.
 


Odstíny pro teplý podtón pleti. W1-W10.
 


Plastový pomocník pro výběr správného odstínu z americké drogérie.

 


Rozdělení amerických odstínů.


Nabídka odstínů evropské verze, nikoliv však české.
 


Americká verze nabízí odstínů celkem 33. Já jsem si v USA koupila barvu W3, protože jsem tam použila šablonu, která po přiložení k pleti ukázala nejvhodnější odstín. A rozhodla jsem se, že si koupím stejný odstín i tady v ČR a na nich udělám porovnání. Jenže ouha. Začala jsem obcházet drogérie a shánět tento odstín, ale marně. Všude byly k dispozici jen odstíny začínající písmeny C a N a navíc v každém obchodě měli jen tak 3-5 odstínů. Webové stránky, kde bych popis a nabídku odstínů make-upů na českém trhu našla, bohužel nejsou.

Letos v létě došlo k rebrandingu make-upu True Match a nyní je nabízen v nové lahvičce. Zřejmě při té příležitosti byly na drogerie DM dodány propagační letáčky, ve kterých se píše o inovovaném True Match s tím, že na výběr je ze dvou typů podtónů, studený a neutrální. Teplou řadu, začínající Wčkem, tady na náš místní trh vůbec nedali! A tak jsem napsala do L´Oréalu a zeptala se, proč. Na dva emaily mi vůbec neodepsali, ale mezitím jsem záhadu rozlouskla. Navštívila jsem totiž prodejnu Rossmann a v ní našla ten samý letáček, jako v DMku, ale ve kterém byl teplý podtón normálně uveden. Takže problém není úplně v L´Oréalu, ale v DMku,  které prostě odstíny pro teplý podtón pleti vypustilo. Tudíž jsem v Rossmannu zakoupila také odstín W3, který vlastním z USA, abych je mohla porovnat. Musím dodat, že pár dní poté, jsem byla v jiné pobočce Rossmann a tam sice měli letáček obsahující teplé podtóny, ale tyto produkty však ne a v prodeji byly jen neutrální a studené. Proto, kdo chce teplý podtón, musí obejít více prodejen Rossmann, protože je také nemají úplně všude. 
 

Porovnání definice barevných typů podle amerického a českých letáčků:

   Americká definice Česká definice v drogerii Rossmann  Česká definice v drogerii DM
 Studený podtón Nejvíce vám sluší stříbrné šperky, růžové, fialové a pastelové odstíny Světle modré, zelené nebo šedé oči, velmi světlé nebo tmavé až černé vlasy, nejvíce vám sluší  barvy jako bílá, růžová, modrá. Máte světlejší pleť s nádechem do růžova. Nejlépe na vás vypadají šperky stříbrné a z bílého zlata. Světle modré, zelené nebo šedé oči, velmi světlé nebo tmavé až černé vlasy, nejvíce vám sluší  barvy jako bílá, růžová, modrá. Máte světlejší pleť s nádechem do růžova. Nejlépe na vás vypadají šperky stříbrné a z bílého zlata.
 Neutrální podtón Nejvíce vám sluší zlaté a stříbrně šperky a většina barev Modré, oříškové až tmavě hnědé oči, tmavě blond až středně hnědé vlasy. Vaše pleť má kromě růžového nádechu i žlutý podtón. V zimě vám sluší barvy jako fialová a červená, v létě např. oranžová a krémová a celkově vám sluší téměř vše. Modré, oříškové až tmavě hnědé oči, tmavě blond až středně hnědé vlasy. Vaše pleť má kromě růžového nádechu i žlutý podtón. V zimě vám sluší barvy jako fialová a červená, v létě např. oranžová a krémová a celkově vám sluší téměř vše.
 Teplý podtón Nejvíce vám sluší zlaté šperky a oranžové, hnědé a tmavě zelené odstíny Hnědé, zelené nebo oříškové oči, vlasy hnědé, medové, zrzavé nebo černé. Vaše pleť je olivová nebo s nádechem do žluta, sluší vám zejména teplé barvy, jako je oranžová, žlutá, broskvová a olivově zelená. Šperky vybírejte ze žlutého nebo růžového zlata.

NEEXISTUJE 

 

Názvy odstínů nejsou také úplně totožné:

odstín US CZ odstín US CZ odsín US CZ
W1 Porcelain   N1 Soft Ivory Nude Ivory C1 Alabaster Rose Ivory (1R1C)
W2 Light Ivory   N2 Classic Ivory Vanilla C2 Natural Ivory Rose Vanilla (2R2C)*
W3 Nude Beige Golden Beige (3DW3) N3 Natural Buff   C3 Creamy Natural Beige Rosé (3R3C)
W4 Natural Beige   N4 Buff Beige Beige (Nude Beige) C4 Shell Beige  
W4.5 Fresh Beige   N5 True Beige Sand (Nude Sand) C5 Classic Beige Sable Rose (5R5C)**
W5 Sand Beige Honey/Golden Sand N5.5 Perfect Beige   C6 Soft Sable  
W6 Sun Beige   N6 Honey Beige   C7 Nut Brown Rose Amber (už není)
W7 Caramel Beige Golden Amber (7D7W) N6.5 Golden Beige   C8 Cocoa  
W8 Creme Cafe Capuccino Dore/Golden N7 Classic Tan   C9 Deep Cool  
W9.5 Deep Warm   N8 Capuccino   C10 Expresso  
W10 Deep Golden   N9 Mahagony        

* C2 se dříve v ČR jmenoval Apricot Ivory, nyní je přejmenován na Rose Vanilla
** C5 se ve Velké Británii prodává jako Rose Sand

Odpověď z Facebookové stránky L´Oreálu:
Milá Jiřino, máme 10 odstínů True Match, které se hodí pro různé typy pleti. Z neutrálních tónů máme 4 odstíny začínající písmenem N – 1N, 2N, 4N, 5N. Ze studených odstínů máme také 4 produkty začínající písmenem R – 1R1C, 2R2C, 3R3C, 5R5C. Co se týče teplých odstínů, máme 2 odstíny začínající písmenem D – 3DW3, 7D7W. Doufáme, že se Vám podaří najít ideální odstín. S pozdravem, tým L'Oréal Paris CZ

Zmapovat nabídku a jména odstínů je dost složité, protože i ty, které u nás byly v nabídce, byly přejmenovány. Další, které byly na českém trhu, jako třeba odstín C7, už nejsou. Ale v Evropě stále jsou.

Nabídka v americké drogerii:

A nabídka v české drogerii:


Teplý odstín nevedeme.


Reklamy na americkou a evropskou verzi. V Evropě je tento make-up prezentován jako č. 1 celosvětově. Ta americká verze rozhodně. Jenže ta evropská verze se jen veze na jeho názvu a popularitě, kterou si získal, díky velmi široké škále odstínů a produktů, se kterými lze kombinovat. 


V Británii mají odstínů 22.


Kombinovatelnost s dalšímu výrobky, které tato řada nabízí, je další příčina úspěchu tohoto produktu. Další produkty z řady True Match se shodují v odstínech a to je to, co vytváří onen dokonalý vzhled. Nejprve ale k porovnání US a evropské verze.

Jak jsem už psala, vlastním odstín W3, který se v USA jmenuje Nude Beige, u nás Golden Beige. První velký rozdíl je v lahvičce, ve které se prodává.


Americká verze vlevo, česká vpravo.


Česká verze má vlastně názvy dva, Golden Beige, který se všude uvádí plus ještě Beige Dore. Navíc je v Evropě přidáváno písmenko D v označující řadě.

Druhý zásadní rozdíl je v aplikátoru. U americké lahvičky není žádný, což může být pro někoho problém. Já ho používám tak, že si ho nakapu na ruku a z té nabírám štětcem a tím nanáším na pleť.


Americká lahvička se šroubovacím víčkem.

U evropské lahvičky je klasická pumpička. Co je lepší, těžko říct. Myslím, že u amerického z lahvičky člověk vykape produkt do poslední kapičky, což u pumpičky nejde a myslím, že dost produktu v lahvičce zůstane nedobyto.


Na pumpičce je plastový průhledný kryt.

Po nanesení na ruku. Nalevo je evropská verze, napravo americká. Fotila jsem na různých světlech.


 

Barva je trošku jiná, při bližším zkoumání. Evropská mi přijde, že je lehce víc do oranžova, americká do růžova, ale není to nijak tragické. Oba make-upy jsou dost tekuté, proti jiným značkám. Dobře se nanášejí i roztírají. Krycí jsou tak středně, ale to lze dohnat tam, kde je to potřeba, korektorem. Díky jeho tekutosti, mi dodává pocit (možná je to jen psychologický efekt), že mojí pleť hydratuje a a nevysušuje. Ten americký je ale opravdu jiný, strukturou, vzhledem i výdrží.

S testováním mi pomáhala i Hanka v práci. Dala jsem jí oba make-upy, aby je vyzkoušela a porovnala a schválně jsem jí neřekla, jak jsem to už pár dní před tím, ozkoušela já. A sdělila mi úplně stejný názor. Americký měla celý den, dobře se jí rozetřel, vydržel a nelesknul se. Další den jsem dostala informaci, že ten český bohužel nemůže odzkoušet celý den a porovnat jeho trvanlivost, protože ten odstín jí nesedne a nemůže v něm vyrazit ven. Navíc měla pocit, že jí zalezl do vrásek, ale to mohlo být tím nepadnoucím odstínem, který je možná jen zdůraznil. 

Takže bohužel. Ta česká verze není určitě špatná a nevyhovující, ale není to ten americký, který udělal True Match slavným a legendárním. Ten český (neboli evropský, protože je vyráběný ve Francii podle etikety) se kvalitou rovná make-upům z drogérie značek Astor, Maybelline, Dermacol apod., zkrátka nenadchne ani neurazí. Ten americký je o třídu výše. Ať už kvalitou a výdrží, tak i nesrovnatelnou nabídkou odstínů, o které se nám tady nezdá a musíme volit nejbližší možný. 
Ještě bych zmínila cenu. V USA stojí tento True Match bez akce 11 USD. U nás je nyní po rebrandingu v mnoha drogériích v akci za 260 Kč, s původní cenou 369 Kč. Když přepočtu 11 USD dnešním kurzem, vychází mi cena 265 Kč. L´Oréal by zřejmě argumentoval tím, že v USA jsou větší objemy prodeje a proto může být normální cena nižší. A to je opět začarovaný kruh, dokud u nás bude omezená nabídka sortimentu za dražší cenu, tak ty prodeje stoupat nebudou. Navíc blízkost a dostupnost nákupů v zahraničí nás přímo vybízí k tomu, aby si zákazníci pořizovali tyto výrobky jinde a ne na českém trhu.

Jestli budu mít možnost, zkusím si koupit ještě jiné národní verze tohoto make-upu, ale obávám se, že ač je L´Oréal francouzská firma, v tomto případě holt nabízí lepší produkt pro silnější americký trh, než pro svůj domácí.


  www.yirina.net