My posts are my personal views. They do not represent the views of my company / Příspěvky na tomto webu jsou pouze mé osobní názory.

www.yirina.net

 

 

14.12.2023 let Addis Abeba - Mogadišo

Boeing 737-800 ET-APL Ethiopian Airlines ET376

Sedadlo 32A, let 1h 41m

Vnitřek letadla značně opotřebovaný, místy poškozený, jídlo OK

Po přistání standardní pasová procedura. Držitelé diplomatických pasů nemají vízovou povinnost.

 


Směr Somálsko.


Start z Addis Abeby.


Ethiopian nasazuje na tuto linku z 90% bílé letadlo. Pravděpodobně je to z bezpečnostních důvodů, aby to nelákalo teroristy k sestřelení.


Business Class


Economy.


Snídaně zakrytá


Snídaně odkrytá


Pitný režim


Trochu to letadlo praská, ale vyřeší to izolepa


Čistota nade vše...


Dayniile Airport na předměstí Mogadišu bylo hlavně využíváno v době občanské války, kdy hlavní letiště v Mogadišu nebylo pod kontrolou vládních jednotek.


Mogadišo.


Ambasáda "nejmenovaného severoamerického státu"


Palo se vystavuje. Kdo by se nevystavoval, v Mogadišu.

 

Ubytování Décalé Airport Hotel hned naproti terminálu, v nejstřeženější části červené zóny města. Cena za jednu noc 185 USD, snídaně v ceně. Restaurace + střešní a venkovní bar. Káva 4-6 USD, ovocný fresh 7-8 USD, min. voda 4 USD, jídlo 14-33 USD.

 

 

Mogadišo 2023 – pohyb po městě


Jelikož Somálsko obecně nepatří k těm bezpečným zemím a hlavní město Mogadišo nevyjímaje, je nutné se pohybovat v autě, nejlépe neprůstřelném, a za doprovodu prověřených místních obyvatel, nebo najaté ochranky. Jak jsem již zmínil, město je rozděleno do několika zón – červená (kde jsem bydlel a jedná se zónu kolem letiště) a zelená zóna (jižní část města kolem pobřeží) a to ostatní – „šedá zóna“. Jednotlivé zóny jsou od sebe rozděleny checkpointy, které jsou obsazeny pouze keňskými a ugandskými vojáky. Dále se na ulicích ve městě nacházejí další malá kontrolní stanoviště, kde již hlídkují místní ozbrojené složky. Na velkých checkpoitech se kontroluje každé vozidlo, které jim projíždí, i tuk-tuk. Například u letiště je jeden checkpoint, který je několika stupňový. Na úseku cca 100 m se projíždí třemi kontrolními stanovišti.
Na kontrolních stanovištích jsou již kontroly náhodné. Takové kontrolní stanoviště je oblíbené mezi místními žebráky. Byl jsem doslova zaskočen, jak v této zaostalé zemi funguje digitalizace! Dnes stačí, aby si takový žebrák otevřel účet v bance a dobrodinec, který ho chce obdarovat, aniž by otevíral dveře auta či stahoval okénko, poslal přes svoji mobilní aplikaci na uvedené číslo účtu žebrákem patřičný obnos…

 

Co na mě v Mogadišu nejvíc zapůsobilo, byl obyčejný život na ulici. Město bylo celé zničené mnohaletou občanskou válkou a říct, že pozůstatky války tu jsou vidět na každém rohu, je dost podceněné. Pozůstatky války jsou zde vidět na každém kroku! Kdysi to bylo pěkné město…

 

 

17.12.2023 let Mogadišo - Addis Abeba

Boeing 737-700 ET-ALK Ethiopian Airlines ET377

Sedadlo 26L, let 1h 36m

Před odletem cestující projde několik bezpečnostních kontrol. První před vstupem do terminálu (rentgen, rám), kontrola funkčnosti tabletu nebo notebooku, check-in, pasová kontrola (s kulturní vložkou místního komedianta). Druhá je bezpečnostní kontrola (rentgen, rám), kontrola funkčnosti tabletu nebo notebooku, tranzitní prostor s několika bary a kavárnami (kafe cca 5 USD), žádný duty free shop. Před vstupem do gate (č. 1) kontrola palubních lístků a pasů. Třetí bezpečnostní kontrola ruční prohledávání kabinového zavazadla, kontrola funkčnosti tabletu nebo notebooku (to opatření s jistotou souvisí s bombovým incidentem v letadle A321 Daallo Airlines, let 159 z 2. února 2016). Po odbavení všech cestujících, všichni odloží kabinová zavazadla i kabelky na podlahu a pes provede ohledání... pak už jen samotný nástup do letadla.


Baledogle Airfield, vystavěno sověty v 70. letech. V průběhu konfliktu v Somálsku se zde střídali Američané, Somálci, ozbrojenci, zase Somálci atd...


Baidoa Airport BIB/HCMB


Luuk, Somálsko. Ta plocha uprostřed města je letiště Luuq Ganane LGX/HCMJ


Vpravo je Doolow , Somálsko. Letiště Gagida. Vlevo Etiopie, město Dolo Odo s letištěm postaveném mezi lety 2009-2012


www.yirina.net

 

Vsevjednom.cz