10. 12. 2014


Iran - moje srdeční záležitost.

 

Protože paluba letadla je dle mezinárodních zákonů výsostným územím státu, kde je stroj registrován, celý let jsem si užívala, že dýchám "íránský" vzduch. Náš let byl ve směrování Kuala Lumpur - Tehran a operován raritním B747-SP. Obrovskou zásluhu na tom, jak to celé proběhlo, má Sam Chui, který se znal s posádkou a dal jim dopředu o nás echo. A tak jsme se dostali během letu do kokpitu a Palo i na přistání.


Ticketing Emirates v Kuala Lumpur, kde jsme museli nechat předat kontrolu kuponu na naší letence na Iran Air.


Dokud jsem nedržela v ruce palubky, nevěřila jsem, že to skutečně vyjde.


Už po cestě ke gatu jsme z dálky viděli, že je tam!


A z blízka byl ten pohled ještě krásnější.


Čekáme na nástup.


Pán napravo v hnědém tričku se trochu potí.


Posádka mi donesla anglicky psané noviny.


Safety video se zahalenou figurantkou.

   
Dostali jsme místa 10A a 10B, ale na 10C seděla stará a velmi objemná paní. Představa, že přes ní pokaždé lezeme, když půjdeme courat, mě přinutila přestěhovat se o řadu dopředu, na místo 9C. Toto místo nebylo sice u okénka, ale nabízelo vyhlídku do čumáčku letadla a prostor pro nohy. A Íránce, sedícího na 9A, se kterým jsem propovídala téměř celou cestu.


Vyhlídka z mého místa. Palo zůstal u okénka a fotil.


Start z Kualy.


Oběd po íránsku. Šafránová rýže.


Naše část kabiny. Za závěsem je modlitebna.


Dostali jsme pěkné taštičky.


Pak za námi přišla letuška, zjišťovat, jestli my jsme my:-) Následovalo pozvání do kokpitu.


Posádka byla úžasná. Kapitán se ptal, jestli budeme fotky dávat někam na sociální sítě nebo internet. Řekla jsem, že bych ráda, pokud by jim to nevadilo. Ale naopak! Prý mám k fotkám napsat, že Íránci jsou normální lidé a ne teroristi. Cizince mají rádi a vždycky budou v jejich zemi obyčejnými lidmi vřele a upřímně vítáni. Tento vzkaz velmi ráda předávám dál, protože Írán je a bude mojí top destinací, právě proto, jak jsou tam milí a přátelští lidé. Iran forever!


V protisměru nás přelétával Etihad.


Dostali jsme od kapitána věnování.


Samova přímluva za naši návštěvu kokpitu:-).


Prostor v horním patře.


Kuchyňka.


Schody.


Spodní paluba.

 


Svačinka.


Íránec, se kterým jsem propovídala zbytek cesty. Vracel se po 12ti letech, kdy žil a pracoval v Kuale, zpět do Íránu, protože mu rodina řekla, že už je čas, aby se usadil a oženil. Maminka mu prý připravila seznam asi 10-ti kandidátek a on se s nimi teď jede seznamovat a čekat, kde bude nějaký soulad. Když jsem mu řekla, že jsme z Čech, úplně se rozzářil, že má kamaráda, který je taky od nás a že ho naučil dvě česká slova: "kun*a" a "p**a". Tak jsem se ptala, jestli mu kamarád taky řekl, co to znamená:-))


Svačina před přistáním.


Přistání v Teheránu.


Byli jsme téměř jediní cizinci v letadle a jediní tranzitní cestující. Když jsme se vydali "tranzitovat", byli jsme odchyceni. Pasovák nám odebral pasy a usadil nás na sedadlo pod těmito schody s tím, že máme čekat. Vrátil se asi za 20 minut, s našimi pasy a palubkami od Emirates, na navazující let do Dubaje. Odvedl nás do odletové tranzitní haly a ujistil se, že víme, kolik je hodin, aby nám to neuletělo. Já jsem se vydala courat po obchodech a tam za mnou ještě jednou asi za 15 minut přišel, jestli jsem si jistá, že vím, v kolik mám být v gate. Asi se báli, aby jsme jim tam nezůstali:-). Ptala jsem se ho, jak je to teď s vízy na příletu a říkal, že ta bez před-objednání už se nedávají a je nutné mít vyžádané registrační číslo. Takže Adámek s Irčou to tenkrát vychytali, když tam před 4 lety přiletěli na blind a víza dostali. 


V Duty Free měli hodně ruského zboží. Bohužel, ale nebrali vůbec karty. Sice tam měli všude terminály, ale jen na íránské karty. Írán je finančně odříznutý od světa:-(


Aktuální "jízdní řád".

Video z přistání v Teheránu z kokpitu by Palo: ZDE
 

Jsem moc šťastná, že se mi podařilo SPčkem proletět ještě za jeho aktivní služby a nebudu ho muset nahánět někde na vyhlídkových letech v době, kdy už nebude létat na pravidelných linkách. Posádka říkala, že by snad ještě aspoň pár měsíců mělo létat. Momentálně je v provozu už jen EP-IAC a až odejde, tak by měly ještě létat minimálně B747-200 a také cargo verze. Kdo máte možnost vypravit se tam, neváhejte. Ta příležitost nemusí už trvat dlouho.   
 


www.yirina.net